Flinke Timmerlieden Tentoonstelling van Kant firma WISBRUN LIITMANN, l Koopt llw schoenwerk bij E. BOUT Abonneert U op dit Blad. UNION nette Juffrouw DE OVERWINNAAR A. HENDRIKSEN 5e Orgelbespeling buiten lanpsch nieuws. muil mim van. bëeck calkoer. Vacantie 0.L, Scholen. WITTE BIOSCOOP TELEFOON 481 mmmmam^ÊW—Êmm—ÊmÊOÊÊÊm N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrieken SOYA BOON EN KOEK EN merkw.L BESTEO TUD METER WEST-INDISCHE CACAO EN CHOCOLADE ENGELAND. Staking van huurder*. Meer dan 300.000 arbeiders in Bchotland hebben begin dezer wêek deelgenomen aan een vier-cn-twintig-uurs aUfcina. als pro test tegen het opslaan van de huishuren en namen resoluties aan tot weigering van betaling daarvan. In Glasgow alleen staakten 60.000 man en aan scheepswerven, machinefabrieken en in de industriestreken in den omtrek lag a' het werk stil. Ook de tram reed niet Te Edinburg was de staking bijna alge meen. Hoewel er bij de tram gestaakt werd bleef daar toch de dienst gehandhaafd. De stakingsbeweging omvat ook eenige vooraanstaande huiseigenaren d.e zich te gen de „Rent Act" In ziin geheel keeren maar dit ziin uitzonderingen, want de eige naren hebben uit de wet groot voordeel ge- i rokken. OOSTENRIJK. Valuta-geknoei. Te Weenen zijn drie leden van de Itali- at-nr-ohe wapenstilstandscomniissie geavvce- teerd wegens valuta-schiebereien. Zii had den zes millioen aan Oostenriikschc kron< n cn een groot bedrag aan Itaiiaanscae lite bii zich. BINNENLAND. Rijst en suiker. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" verneemt dat de rijst prijs wederom is verlaagd met 10 per baal, zoodat ze thans f 60 per 100 KX3. be draagt. In zake de suikervoorziening meldt het blad dat de Centrale Suikermaatschappij haar wekelüksche aflevering heeft onge voerd tot 40.000 balen, waardoor de klach ten over suiker-tekorten hebben opgehou den. Ten slotte verneemt het blad dat de nieuwe suikerregeling weldra zal worden gepubliceerd en dat de winstmarge op sui ker voor de grossiers met 1 0.50 en voor de winkeliers met f 1 per baal wordt verhoogd en dat ook Industriesuiker bij de regeling tegen den prijs van 94 per baal Ongeli miteerd is te bekomen. Koninklijk bezoek. Naar men meldt, bestaat bii H. M. de Koningin het voornemen, op Vrijdag 10 September a.s. een bezoek te brengen aan de landbouwtentoonstelling te Schagen en den volgenden dag Alkmaar te bezoeken. Het laatste officieele bezoefli aan' Alk maar bracht H. M. 26 jaar geleden, toen zij de Koningin-regentes vergezelde bii een bezoek aan de Cadettenschool. (Naar het persbureau V. D. meldt, heb ben de werklooizenkassen der verschillende landarbeidersbonden (moderne. R. K. en christelijke) over de afgeloopen uitkee- ringsperiode niet onbelangrijke tekorten opgeleverd. In verband daarmede heeft de minister van Arbeid een schrijven gericht aan de diverse landarbeidersbonden, waar in medegedeeld wordt, dat de bijdragen der leden -voor de kas vermoedelijk met onge veer 80 pet. verhoogd zullen worden. Geen zijden bank- en muntbiljetten. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer doen weten naar aanlei ding van een desbetreffende opmerking dat, blijkens van den consul-generaal te Boedapest verkregen inlichtingen, aldaar niets bekend is betreffende het vervaardi gen en in omloop brengen in Hongarije van uit zijde gemaakte bank- en muntbil jetten. De expeditie naar 'Spitsbergen. Draadloos wordt aan de „N. R. Ct." van Kaap Bobeman geseind: Vanmorgen is de Mont Cenis vertrokken met een lading steenkolen naar Noorwe gen. Het schip keert in September terug, om de expeditie af te halen. Nu laadt een Noorsche schoener hier kolen. Reeitexegde. De opbrengst van den verkoop van rente- zegels der Invalidriteits- en Ouderdom srver- zekering heeft in de maand Juli bedragen 2.692.618.30. De Vakbeweging. Blykens da in de „Vakbeweging" gepu bliceerde cijfers is het aantal leden van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen in het tweede kwartaal van dit jaar gedaald van 248.679 tot 237.136. Hier by komen dan nog 11.633 adspirmnt-leden. De teruggang was het sterkst bij den Transportarbeidersbond, die van 30.800 tot 26.137 daalde. De Bondsdag der Horlogemakers. Op den 19en Bondsdag van den Ned. Bond van Horlogemakers, die op Maandag 30 Augustus te Maastricht bepaald is, zul len voordrachten gehouden worden door den heer Pruin (Schoonhoven) over: „Een jaar werken aan de vakschool te Schoon hoven", van den heer C. W. Ridderhof (Lfs- selstein) over: „De Radio-tiidseinen voor den horlogemaker." Nationale Hygiëne Tentoonstelling. In verband met de te 's-Gravenhage ge houden wordende Nationale Hygiëne Ten toonstelling heeft dr. Pigeaud gistermid dag in het congreszaaltje van den Dieren tuin, een demonstratie gehouden met toe stellen voor practische schoolhygiëne. Spr. vertoonde daarbij o.a. den fotome ter, waarmede het licht wordt nagegaan, of het wel helder genoég is, de aërouoom waarmede het zuurstofgehalte in de loca len gemeten wordt en hij besloot met en kele proeven voor de scherpte van het ooi en het oog, zooals die op de scholen wor den toegepast. Daarna sprak mej. J. J. Keuzenaar, huia- bezoekster van de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haar lem, over: „Het aandeel der Huiabeeoek- aters in de tuberculose-bestrijding." Over „de geheelonthouding als gezond heidsmaatregel voor den mensch" sprak dr. J. Kat, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht „Het Apeldoorn ache Bosch" te Apeldoorn. Spreker toonde o. a. met een statistiek aan, dat het leven der drinkers meer door ziekte en vroegtydigen dood bedreigd werd dan bjj niet-drinkera het geval waa. Tuber culose aa syphilis staan in nauw verband met deze gevolgen van den alcohol. De le venskracht wordt er door v< „Het Het buitengoed „Het Hassink" te Epse in de gemeente Gorssel, woedt door den te- genwoordigen eigenaar, Baron van der Feltz, te Oosterbeek, geheel afgebroken. Een nieuw gebouw in Renaissancestijl zal op de plaats van het oude gebouwd wor den. UIT DE PÉRS! Onze Weermacht. In De Tijd waarschuwt kapt. Alting von Geusau tegen het gevaar dat in de gewel dige krijgstoerustingen van België schuilt. De ooriogsbegrootmg van België kwam voor den oorlog vrijwel met de onze overeen en bedroeg 80 millioen francs. Voor 1920 wordt deze begroo ting met allerlei buitengewone kredie ten gebracht op ruim 1200 millioen. De eerste oefentijd bedraagt in Bel gië voor de onberedenen 12 maanden, bü ons hoogstens 6 maanden. De oorlogssterkte van het Belgische leger bedraagt in het volgend jaar 460.000 man; bij ons 200.000 man. België beschikt over duizend kanon nen. Nederland heeft 204 veldvuurmon- den, een zestigtal houwitsers van zeer verschillende kracht en gedeeltelijk, dank zij den legerhervormer mr. Mar- chant, zonder munitie. (België kocht onlangs voor ruim 21 millioen francs munitie.) Bij ons wordt aan groote oefeningen heelemaal niet gedacht. In België heb ben steeds door oefeningen met de groo- tere eenheden plaats en al wie in Bra bant woont of gereisd heeft, weet. dat tegenwoordig iederen dag van den vroe gen morgen tot den laten avond het gedonder van het geschut in de Belgi sche schietkampen weerklinkt. Waarom wapent België zich tot de tan den? «et is algemeen bekend, dat er in België nog een zeer machtige partii is, die zoowel op ons kolenriik Limburg als op Zeeuwsch-Vlaanderen het oog ge vestigd heeft en niettegenstaande alles gevestigd houdt. Het oprakelen van al lerlei oude kwesties betreffende zand en grintdoorvoer, doortocht van Duit- sche troepen door Limburg, Wielingen enz., is niet anders dan het smeulende houden van het vuurtje. Het zou niet de eerste maal ziin. dat een regeering de binnenlandsche moeiliiücheden (tusschen Vlamingen en Walen. e. a.) trachtte te bezweren door de aandacht af te leiden door middel van een daad naar buiten tegen ons. Het kleine land kan deze krijgstoerus tingen slechts gedurende zeer korten tii4 Volhouden en dan volgt onherroepelijk het bankroet. Voor dat het zoover is. zal het Belgische leger dus zijn taak moeten ver vullen. „Nederland let op uw zaak!" roept schr. Moeten wij dus België navolgen en daar mede een wedstrijd in bewapening aan gaan? In geenen deele. Wiii moeten zorgen, dat ons leger niet zii een „quantité né- gligeable". Wat daarvoor noodig is. kan thans niet meer twijfelachtig zijn. Wij moeten hebben een klein leger, bijvoorbeeld van 100.000 man. waarvan geen man wordt afgenomen voor dien sten in den rug van het leger en dat vóór alles voorzien moet ziin van alle moderne hulpmiddelen, die in den te gen woord igen tyd noodig zijn. De overblijvende striidvaardigen moe ten georganiseerd ziin, zoodat zii lcort na de mobilisatie volledig ingedeeld en gewapend beschikbaar komen. Wij moeten m. a. w. het-kleine veldleger dat wy hebben, houden, van de onontbeer lijke hulpmiddelen voorzien en voorts in kleinere eenheden der verbonden wapens reorganiseeren. GEMENGDE BERICHTEN Gevolgen van d Een gezin, bestaande uit nen, in het dorp Vuren bii Gorinchem. dat de woning moest verlaten, heeft uit gebrek aan iets beters, zijn intrek genomen in de loopgraven van het fort aldaar. Wapens voor Polen. De „Voorwaarts" verneemt uit IJmuiden: Het lichterscheepje .Hendrik", dat Zondag te Veisen gerapporteerd was en sedert dien weder spoorloos verdween, is gisteravond weer op een stille plaats ontdekt. Wij kwa men ter plaatse op het oogenblik, dat men druk bezig was de lading, bestaande uit 461 kisten geweren en machine-geweren, over te laden in een kotter, vermoedelijk eigen dom van de firma Van Haaften uit Den iiaag. Om alles zoo stil mogelyk te doen geschieden, had men een drietal personen uit Rotterdam laten komen, die de kisten van de „Hendrik" in den kotter brachten. Gedurende de overlading was de politie van Veisen druk in de weer, om nieuwsgie rigen op een afstand te houden. Dicht in de nabijheid van den kotter ligt een Fransch politie-vaartuig. Het vermoe den ligt voor de hand, dat dit schip bestemd is om den kotter met wapens te konvoyee- ren. Het is nog niet gelukt om bemanning voor den kotter te monsteren, ofschoon wel pogingen in het werk worden gesteld om zeelui te krygen. Gevaarlijk goedje. Een kopergieter te Rotterdam heeft by de politie alJaar gedeponeerd een granaat- saabuis, die door hem in een party oud ko per in de gieterij was aangetroffen. Eenige dagen tevoren was in die gietery ten dergelijke bpi» ontploft, waardoor een der aanwezigen ernstig was verwond. Der gelijke buizen, waarónder er zyn van zeer zwaar kaliber, worden hier te lande, bij partyen oud koper, uit Duitschland aange voerd en tal van handelaren, zoowel hier als elders, moeten in het bezit van derge lijke sashuizen zijn. De by de politie gedeponeerde sashuis bleek oij onderzoek een zeer gevaarlijke ex- plosiestof .te bevatten, die bij ontploffing groote verwoesting zou kunnen aanbrengen. Kabel» leggen in Amsterdam. Het leggen van kabels op het land gaat reeds met reel moeite gepaard, veel moei lijker is echter kabels onderland te leggen en dan nog wel bü tien gelijk. De getnëentelüke vuilverbranding is thans mot de -Electrische Centrale der ge meente Amsterdam verbonden. De firma F. A. Knebel uit Amsterdam, die reeds menig kranig stuk werk op het gebied van kabel leggen geleverd heeft, was met dit moeilijke werk belast. De ontwerper van liet werk is de heer Gerhard, hoofdinge nieur bü de Gemeentelijke Electriciteits- werken. Tien kabels van S.50 M. lengte en elk een gewicht van 18.000 K/2, moesten van het terrein der vuilverbranding naar den ingang van den Houthaven gelegd worden. Deze afstand bedraagt over het water 774 M. De kabels werden geplaatst op een groote Rijnaak van 41 M. lengte, die niet drie dekschuiten, waarvan het kabel- liep, in de breedte over het IJ gesleept werd. Om even twee uur beigonnen vier sleepbooten langzaam voort te stoomen. Plotseling brak echter de tros van een der kabels en moest een nieuwe staaldraad aangebracht worden. Doch voor alles was zorg gedragen en in minder dan geen tijd was de tros hersteld. Een duiker daalde in het water af om te constateeren. dat de kabels goed op den bodem lagen. Lang zaam maar zeker trokken de sleepbooten hun zwaren last voort. Na zeven kwartier had men den overkant bereikt en was de reeds zoo lang gewenschte kabelleiding tot stat Moord. Na een woordenwisseling is de landbou wer C. B. te Albergen door ziin knecht J. N. met een geweerschot zoodanig gewond, dat de man overleden is. De dader is te Weerselo gearresteerd. Onschadelyk gemaakt. Een bij Oostkapelle aangedreven Engel- sche myn is door de marine onschadelijk gemaakt en verwijderd. Gearresteerd. Door de passenpolitie werd gisteren te Hoek van Holland aan boord van de flar- wichboot een 32-jarige Engelscuman ge vangen genomen, die in Engeland verduis tering had gepleegd en trachtte te ont vluchten. Hij had een auto bii zich. Op den Rijksweg MeppelStaphorst is de ruim 50-jarige J. B., te Rouveen. die op het fietspad reed. aangereden door den mo torrijder A. H. y. A. uit Den Haag. )3. is aan deigeyolgea overleden. Financieele moeilijkheden van Oost zaan. De gem een te"Oostzaan moest een kas- ge;ldleening sluiten van f 70.000. dóch kon deze nergeys geplaatst krygen. Daarop werd aan de regeering om geld verzocht. De minister van Financiën heeft echter meldt het Hibld. geantwoord, dat geen gelden voor gemeenten beschikbaar zijn. De gemeente verkeert nu in moeilijkheden met het doen van betalingen. „De Oorsprong". «et landgoed De Oorsprong te Ooster- boek. zal, naar vernomen wordt, weder van eigenaar veranderen. Het was. zooals men weet, aangekocht door de My'. Tafelberg. Thans is het verkocht aan oen particulier, die op de plaats van het afgebrande land huis een villa zal bouwen. Het li zal voor het publiek gesloten worden. Grenshandel. Men meldt aan het Hbld. van de Oost grens: iNu de Rijkscommissaris voor de provin cie Hannover 1 den zoogenaamden grens- handel op sommige punten langs de Han- nover-Nederlandsche grens wederom heeft toegestaan, wordt op de daarvoor bestem de dagen (Dinsdag en Vrijdags) een enor me hoeveelheid Nederlandsche waren voor Duitsche Marken omgezet. Langs de groo te heirbanen staan onmiddellijk aan de grens op Duitseh gebied m tal van kramen en tentjes de waren te kust en te keur uit gestald door verkoopers van allerhande soort. Zoovelen, die vroeger nog nimmer een ons koffie of een liter olie hebben af gewogen of gemeten, wedijveren daar aan de grens met de beroeps/winkeliers in het „winkeltje spelen" en ze maken blijkbaar goede zaken. Toch zyn de verkoopspryzen volstrekt niet hooger dan in de winkels onzer steden en dorpen, vaak zelfs nog la ger. Dat doet de enorme concurrentie en de groote omzet waarborgt bü deze zeer ma tige prüzen toch nog een „zoet winstje". En onze oostelijke buren weten van deze voor hen zoo mooie gelegenheid, om de noodige voorraden levensbehoeften op te doen, wèl te profiteeren. Van heinde en verre komen de kooplustigen naar de grens: te voet, per wagen, per rijwiel, vaak ■zelfs per auto. Op een fietstocht, welken we dezer dagen naar een naburige Duit sche stad maakten, ontmoetten we hon derdtallen voetgangers, tientallen voertui gen met 20 en 30 inzittenden, vele wielrij ders en auto's.Mie zich allen in de richting der grens bewogen, waar het toen juist „verkoopdag" was. En op onzen terugweg passeerden we allen weer. nu belast en be laden. maar met een glans van vergenoegd heid op hun bleeke bezichten. ondanks den legen die op hen neerstortte. Wie spraken met velen hunner, die hier en daar schuil den voor de geweldige buien: zonder uit zondering waren ze zeer teyreden over de coulante behandeling der Hollanders aan de grens. Alleen de zakenmenschen in de Duitsche grensplaatsen, welke we bezoch ten, keken wat „sip". „We hebben zoo goed als 'mieits meer te doen", verklaarden ons sommigen hunner; „en als de grens niet spoedig weer -gesloten wordt, mogen we onze zaken wel sluiten". ft Wordt voor vele öuitschers echter ook een „liefhebberij", eens naar de grens te trekken, om daar de eigenaardige koop manschap eens gade te slaan. Maar wie er op die wüae komt, koopt ook, en blijft koo- pen, want ,4e Hollandsche waren zijn puik en beslist goedkooper dan de Duitsche. die bovendien nog slecht zün." De grensainbtenaren. zoowel van Hol landsche als van Duitsche züde. hebben handen vol werk. daar bii de eersten alle goederen, voor uitvoer bestemd, moeten worden aangegeven en bii de laa toten al les. wat daarvoor in aanmerking komt. moet „versteüert" worden. Maar de Duitsche bevolking, welke in de KeleKenheid is, Tan dea. mltoopen aan de „reus te profiteeren. rerkeert in heel wat (Tunstilter conditie, dan de bevolking der meer verwijderde plaatsen, waar men on de in het land ralf aanwetare voorraden is aaneewezen; en die ziin in den rekel al heel kerinjc en bovendien zeer dnnr en slecht. POST EN VERKEER. Telegrammen voor Engeland. l)e directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 September a.s. het tarief der gewone telegrammen naar Groot-Brittannië en Ier land verhoogd zal worden tot 0.12% gld. per woord en dat voor perstelegrammen tegen verlaagd tarief tot 0.06% gld. per woord, een en andere met een minimum te heffen bedrag per te egra.n wl 0.50 gld Loop op de stoep. Van vele zyden is reeds aangedrongen op verbetering van de verkeerstoestanden in de hoofdstad en niet het minst wordt er steeds weer op gewezen, dat de voetgangers op de trottoirs thuis behooren. Dit schynt een lid van. den A.N.W.B. te Amsterdam er toe gebracht te hebben zelf het publiek in deze richting voor te lichten. Rydende door een der hoofdstraten der stad, stopt deze wielryder, voetgangers die niet op de trot toirs loopen, een biljet in de handen: „Loop op de stoep". De Van 1 September af zullen, meldt het Hibld., alle toestellen van den dienst Am sterdam—iLonden te Rotterdam op 't ge meente-vliegterrein landen, om daar de luchtpost op te nemen. Op den len September a.s. wordt de luchtdienst Amsterdam—«openhagen door de K. L. M. geopend. Het verkeer Den Haag—«otterdam. Door den heer Van Ravensteiin ziin aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: ls het den minister bekend, dat de be trokken Spoorwegmaatschappü op volko men onvoldoende wüae zorg draagt voor de regeling van het verkeer van Den Haag naar Rotterdam op de Zondagavonden in de vacantiemaand, wanneer uiteraard een zeer talrijk publiek uit Den Haag en Sclie- veningen naar Rotterdam wil terugkee- ren? Zün den minister de volkomen ontoerei kende en averrechtsche ordemaatregelen bekend, die bü dezen grooten aandrang van publiek getroffen worden op bet statipn van den Electrischen Spoorweg, waardoor het voor een groot deel uit aibeiders en hunne gezinnen bestaande publiek niet al leen aan groote onaangenaamheden wordt blootgesteld, maar bovendien door het on tactisch optreden van de stationsautoritei ten en het gebrek aan materiaal levensge vaar voor vrouwen en kinderen ontstaat? Is de minister bereid de voor dezen toe stand verantwoordelijke directie te dwin gen alsnog ten spoedigste afdoende maat regelen te nemen, ten einde dezen toestond te veranderen? KERKNIEUWS. De Raad van Legerpredikanten heeft tot het hoofdbestuur van den Ned. Mil. Bond het verzoek gericht, de vrij zinnige leger predikanten tot de Militaire tehuizen van den bond toe te laten. Het hoofdbestuur heeft geweigerd op dit verzoek in te gaan, waarna genoemde raad is gaan beproeven, om, buiten den bond om, de besturen der tehuizen en de huisvaders voor zyne ge dachte te winnen. LANDBOUW. De veepest in België. De Bond van Melkveehouders in Neder land heeft den minister van Landbouw een adres gezonden om de meest krachtige maatregelen te nemen om besmetting met veepest van ons land te voorkomen, nog te meer, daaf het volstrekt niet denkbeeldig is, dat Belgische veehouders by het nade ren van de veepest hun vee over onze gren zen trachten te brengen en het hier voor een vry goeden prijs te verkoopen. Adr. bepleit: le. strenge bewaking der grens, 2e. geheel verbod van veevervoer en het houden van veemarkten in Zeeuwscb-Vlaan deren en verder tot aan de spoorlyn Vlis- singen—Bergen op Zoom—Breda—Tilburg —Boxtel—Eindhoven—Helmond en Venlo te verbieden, en 3e. algeheel verbod van uitvoer uit de provinciën Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg naar de overige provinciën van ons De heer Weitkamp, lid der Tweede Ka mer, heeft aan den minister van Land bouw gevraagd of het niet noodig is te achten, met het oog op het groote gevaar der veepest, dat het reizigersverkeer met België tot het strikt noodzakelijke beperkt worde, alsook, dat het houden van vee markten bezuiden de groote rivieren ver boden worde. Hooi naar en via België. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat de verleende dispensatie van het uit voerverbod van hooi tot nadere aankondi ging niet zal gelden voor den uitvoer van hooi naar en via België Deze beschikking treedt in werking met ingang van heden. De Hongaarsche landbouw. De Hollandsche Mii. van Landbouw heeft een oproep aan haar afdalingen gericht, om haar te helpen, den landbouw van Hon- gary'e daadwerkelijk te steunen. De afdee- IhtJC '.s-Gravenhage der Mij. heeft reeds besloten, voor dit doel f 100 aan het hoofd bestuur te doen toekomen. Landbouwweek te Arnhem. Feestelijke sluiting van het Congres. Het Landhuishoudkundig Congres is dit j'aar j>p byzonder aangename wyze geslo- fel zich aan ta- welken maaltijd ook Ruim 160 i vereenigd, Prins Hendrik, de minister van Landbouw», dr. Lovink, de heer Goedhart, als waarne mend burgemeester, mr. van Heemstra," oud-burgemeester en vele andere autoritei- Van Rappard, opende dronk op de' Ko- De voorzitter, i de byeenkomSt met een 1 ninklyke familie, welke toast dadelyk door den Prins werd beantwoord, waarby deze hulde bracht aan de 75-jarige werkzaam heid van de Landbouwmaatschappy. Staan de werd het Wilhelmus gezongen. Toen volgde een hartelyk woord van den voorzit ter tot den minister van Landbouw, waarna deze in zyn antwoord deed uitkomen hoe Gelderland steeds vooraan stond. Hij herin nerde o. a., dat de eerste directeur-generaal van den Landbouw, mr. Sickesz, een oud voorzitter van deze maatschappü was. Veel vriendelyke woorden zün in den loop van den avond nog gesproken. Aan het huldigen van elkanders beste kwaliteiten kwam geen einde. Ook de pers deelde in deze algemeene waardeering. Zeer laat werd de tafel opgeheven./De avond werd in „Musis" verder gevuld door Pisuisse en diens gezelschap, 't Was al mid dernacht geworden en toen ging de tocht nog naar „Luxor", de mooie Arnhemsche „Bios" waar op speciaal verzoek van den Prins de landbouwfilrn. met de onderwer pen van deze week uit 't landbouwleven werd afgedraaid. Deze film, op kosten van het „Algemeen Landbouwblad" vervaar digd, is byzonder goed geslaagd. Per auto ging de Prins naar Apeldoorn terug. De congressisten bleven nog wat uit rusten. Zoo ernstig als de besprekingen op het pongres waren, zoo gezellig was het fees- telük slot. LUCHTVAART. De verschrikkelijke gevolgen van een onvoorzichtigheid. Op 2 Augustus 1919 vertrok een drie- motorig Caproni-vliegtuig met 14 passa giers en 2 bestuurders aan boord, van Ve netië met als bestemming Milaan. Het toe stel viel echter by Verona te pletter, by welk ongeluk alle medevliegenden den dood vonden. Naar de oorzaak van dit ongeluk heeft een leger-commissie, onder comman dant Ercole, destyds een uitvoerig onder zoek ingesteld. De commissie kwam tot de conclusie, dat de ramp te wyten zou zyn geweest aan het doorzakken van den cabi ne-vloer van het toestel. De vliegtuigbou wer Caproni stelde echter eveneens een uit- «■fthrpi'l nTwlprmplr in Uit hetgeen het blad „1'Aviation Com- merciale" van dit onderzoek weet mede te deelen, blykt, dat de verklaring van het ge geven door de regeeringscommissie maar al te juist is geweest. Achter in de cabine van den Caproni, juist vóór den achtersten drukschroef-mo- tor, was een ruimte ingenomen door een kastje voor kleeren en handbagage. Het vloertje waarop dit kastje rustte, bestond uit een dunne plank triplex, wat voor het doel sterk genoeg was. Óm echter voor het maken van de vlucht, die zoo noodlottig werd, wat meer ruimte beschikbaar te heb ben, nam men het kastje weg en richtte op het dunne vloertje een zitplaats in voor twee journalisten. Wat er verder gebeurde, laat zich makkelyk begrypen. By" Verona bezweek het vloertje, de twee ongelukkige passagiers werden door de vlak achter hen maaiende schroef geraakt, deze brak en het wegvliegende deel sloeg een der vitale dee len van de machine stuk. Toen was het lot van den luchtkolos beslist: met de 14 ove rige passagiers sloeg de Caproni tegen de aarde te pletter. Onder de slachtoffers be vonden zich o. m. de hoofdredacteur van de „Corriere della Sera", redacteuren van de „Sera" en „Secoio" en twee directeuren van de bladen „II Mondo" en „Gazetta del Sport". Dat dit de oorzaak van het ongeluk ÏB gfc weest wordt ook daarom als zeker aange nomen, omdat de lyken van de twee jour nalisten, die het eerst door den vloer waren gezakt, nog een heel eind lagen vóór te plaats waar het toestel met de overige pas sagiers te pletter viel. De twee lyken waren bovendien door den klap op byzondere wyie vemunkt, wat niet het geval was met de overige slachtoffers. Ten overvloede onder zocht Caproni de sterkte van het achter- vloergedeelte by drie andere vliegtuigen van dat type. Hy liet de bagage-kastjes wegnemen, plaatste in pik toestel op de vrjj gekomen ruimte twee personen (op den grond, wel te verstaan) en in alle drie de gevallen zakten na het maken van eenige bewegingen de beide vloer. door den STADSNIEUWS. GOUDA, 27 Augustus 1920. Akte Fransch L. O. Heden slaagde te 's-Gravenhage root het examen akte Fransch L. O.. Mei. G. N. N. Kruisheer, alhier. Bévordering. Met ingang van 1 Oct. 1920 is krachtens ministerieel besluit bii den dienst der be lastingen bevorderd de riiksklerk 3e kl. Wiesda te Vlaardingen tot riiksklerk 2e W- en is de benoemde in verband daarmede overgeplaatst naar de inspectie der rijk8" belastingen te Gouda. Algemeene ontheffing van de Winkeb sluiting op 31 Augustus. Burgemeester en Wethouders van Góod» brengen ter algemeene kennis dat roof Dinsdag 31 Augustus 1920 onbeperkt ontheffing wordt verleend van de verbods bepaling der Verordening op de Winkel sluiting i betreffende het sluitingsuur f» alle winkels. iar de „N. R. Ct." meldt ia met ingang l September tot redacteur van het dag blad „Hef Qeutrmfft", bij kantoor te Amster- beöoémd onze. oud-stadgetooot Mr. KJtwnum, voorheen redacteur van „De Tjid en hoofdredacteur van de „Nieuwe Eeuw3'. De laatste functie blijft de heer Kropman waarnemen. j 2 De Kindercourant. dit nummer is weder de Kindercou- afgedrukt. H. C. van Staveren, f JI den afgeloopen nacht is na een zeer iaufdurig lyden overleden de bü velen k«de oud-tooneeldecorateur H. C. van Sta- Ïml De heer Van Staveren heeft gedurende etp reeks van wel twintig jaren zün mede- waiking verleend by' alle opvoeringen, die in 4e Sociëteit „Ons Genoegen" zyn gege- vtSL Zyn diensten werden door beroeps- artierten zoowel als dilettanten steeds zeer gWWMJWWl De heer Van Staveren bereikte den leef tijd van 64 jaren. 'Tentoonstelling van kant. De N.V. Textiel-Industrie „Gouda" legt zich sinds eaiugen tijd toe op de fabricage van kant. welke van linnen. Jkatoen en züde wordt vervaardigd.. Dit artikel trekt in vakkringen zeer de aandacht. Daarom besloot de Directie in de verschillende plaatsen van ons land ex posities te houden, teneinde ook het pu bliek in de geledenheid te stellen met dit artikel nader kennis te maken. (Het ligt voor de hand dat deze Goudsche industrie hare eerste tentoonstelling in Gouda houdt. De firma Wisbrun Liff- mann, Madkt 60, zal van 27 Aug. tot 2 Sept. de kant van de Textiel-Industrie „Gouda" exposeeren. Onze lezeressen moeten daar dus heen. Nieuw adresboek Het nieuwe adresboek is er. Gelukkig! 'tWerd tyd. Het oude kon nauweiyks den naam adresboek nog dragen, 't bracht je eer op een dwaalspoor dan waar je wezen wilde. De nieuwe gids heeft eigenlyk te lang op zich laten wachten, maar hy is nu ook uitstekend in orde en poet recht een „gids Om de proef op de som te nemen hebben we de namen opgezocht van enkele inge- die 'ziéh ftorsf kort geleden hier gevestigd hebben, 't Klopte, hun naam en tegenwoordige woonplaats wordt nauwkeu rig veritfeld. Ook voor tal van andere we tenswaardigheden geeft het adresboek in lichtingen. Allereerst een kalender voor alle dagen gedurende 200 jaar van 1763 tot 19o2, vervolgens een almanak voor 1920 en verjaardagen van het Koninklyk Huis. Hierop volgt een lijst der straatnamen met de namen der bewoners, welke laatste men nog één of twee maal vermeld vindt. Even als in het oude adresboek iB er nog een alphabetische naamlijst der inwoners op genomen terwijl deze bovendien ook nog eens beroepsgewys worden vermeld. Heelt men dus een schoenmaker, een metselaar, etc. noodig, dan zoekt men onder de rubriek „schoenmakers", enz. en men vindt onmid dellijk degenen, die het vak vervuilen. Al leen, we hebben één klacht, een bescheiden opmerking, die men ons na zooveel lof ten goede moet houden. De samensteller heeft óns, n.l. de Goudsche Courant en andere plaatselyke bladen, vergeten te noemen. Of heeft hy verondersteld dat we zóó alge meen bekend zyn dat het onnoodig is aan te geVen waar de bureaux gevestigd zyn? Tenslotte worden nog allerlei bijzonder heden opgenoemd betreffende plaatselyke vereenigingen, post- en telegrafie, Burger lijke Stand, etc* Het adresboek is dus met recht een handleiding voor ieder die wal eens met Goudsche personen en instellin gen te maken heeft, d. i. voor ieder Gouwe naar, terwyl ook vreemdelingen daarin ver schillende gegevens zullen vinden (o. a. een opgave van de ligging der straten) die hun hier spoedig wegwijs kunnen maken. BERGAMBACHT. De bouwman P. Verduyn alhier reed met paard en tentwagen op den Hoogen dyk al hier. Door het schrikken van het paard, sprong het beest ter zyde. waardoor het geheele gery van den dyk ging. Een dochter van V., die ook in den wagen zat, kreeg door het breken van het zyportier, een he vige wond aan haar been. De bestuurder kwam er vrij goed af. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier, is beroepen tot predikant da. P. Kruyt te Staphorst. BOSKOOP. De publieke verkoopingen, tengevolge yan Liquidaties, zoowel van kweekeriilhnd als van planten wü^en nog steeds op ge- drukten toestond in het bedrijf. De opbrengst der plantenveilingen is ver bnneden het minimale. Land en zelfs hui zen bly ven laag in prüs. BÜ de veiling van notaris Maarschalk op Donderdag werd ingezet: 655 Riinl. roe kweckerü 6200.376 Rünl. roe kweeke- rii gf 2600.376 Rijnl. roe kweekcrij 182 Rüril. fo« kweekerii 1180, 1670 Rünl. roe kweekerii f 6600.1638 Rünl. roe kwéekerü 6100.1436 Rünl. roe kweekerii 5900.1634 Riinl. roe xweelkerü 5200.terwül bü de groote hukzennood elders, een flink, groot vrij nieuw burgerwoonhuis, goed gelegen, slechts werd ingezet voor f 5500.- In den Gemeenteraad werd het door wet houder Van der Tak zoo juist gezegd: wer keloosheid is eT niet, omdat een kweekerii met ptopgezet en het personeel niet ont slagen kan worden. Daarom mag dit geen maatstaf ter beoordeeling van den toestand der Gemeente zftn. De opbrengst van land en planten wyst op een gedrukten toestand in het boomkweekersbedriif. Goede werk krachten zoeken elders arbeid en tongelie- den begeven zich niet meer In net anders zoo aantrekkelijke tumbouwvafc. De sior". GOUDERAK. zangvereeniging „Excel- 't gisteravond op haar ver gadering besloten tot het houden van een concours op Hemelvaartsdag. Dit is de eer ste maal dat hier in deze gemeente een con cours zal worden gehouden. Gisterenmiddag geraakte het 12-jarig dochtertje van den Tuin in een 2 Meter diepe sloot. Op het geroep: vaderI snelde de vader toe en ontdekte het onheil. Gelukkig waa hü een goed zwemmer en mocht hy het genoegen smaken zyn dochtertje be houden op het droge te brengen. HAASTRECHT. Voor deze gemeente is als agent-bode van den Raad van Arbeid te Gouda aangesteld de heer L. Groenendyk, alhier, die zich be last met het geven van inlichtingen inzake vrijwillige verzekering voor ouderdoms rente. OUDEWATER. De Brandsrtoffencommisaie bericht, dat degenen, die als kamerbewoners, ouden van dagen of als groot gezin, recht op hun rantsoen brandstoffen hébben, rich moeten aanmelden voor 15 Sept. a.s. ten Stadhuize. Zo zullen dan te züner tüd de bonnen thui.s- ontvangen. SCHOONHOVEN. Ontrouwe postbeambte. Alhier is aangehouden de brievenbestel ler A. S., die verdacht wordt van verduis tering van brieven. Hü heeft bekend op verschillende tyd- stippen in posttreinen en in het postkan toor alhier, zich brieven te hebben toege ëigend. Uit verschillende brieven heeft hy geldswaarden ontvreemd. By Kon. besluit is met ingang van 1 No vember aan den heer A. v. Mazük, ontvsm- ger der directe belastingen en accijnzen al hier op zy'n verzoek eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. WADDJNXVEEN. Voor het examen hoofdakte slaagde gis teren te 's-Gravenhage de heer J. van. der Meer, alhier. MARKTBERICHTEN. Groentenveiling. Nieuwerkerk a. d. IJael. 1 Veilingsbericht van 26 Augustus. Eng. komlkommers f 3.204.20, idem 2e srt. f 1.10—1.40, kleine halve komkommers 0.40—0.80, groengele komkommers f 0.20 0.80, bloemkool f 7.50-^12. idem 2e srt. 120—4, alles per 100; peen f 320—7.30, per 100 bos; stokprincesseboonen f 10.50 22, stamprincesseboonen f 9.20—01. Duit sche princesseboonen 5.80—(7, pronkboo- nen 0*801.30, roode kool f 2.903.10. snyboonen 3.70—10*50, alles per 100 K. G.; tomaten A f 1820—20.10. idem B f 11.10—12.90. idem C f 14.80—(16.90. id. groot 5.90, idem klein f 0.802.40. idem bonken 5—<6.10, alles per 100 pond. VeiMng Boskoop. Coop, vereeniging „De Boskoopsche Vei ling". Er werden prüzen besteed als volgt: Bloemen: rozen 2550 ct., dahlia's 20 29 ct., leeuwenbekken 2 ct., snügroen 10 31 ct., asters 46 ct., a'sparagus 1029 ct., anjers 1328 ct., acertokken 18 ct., phlox 8—15 ct., lelies (wit) 28 ct. per bos; gladiolen 2 ct., clematis Prins Hendrik 5 7 ct. per tok. Fruit: perziken 47 ct. per stuk; prui men 2429 ct per 6 ons. - Groenten: aiujboonen 917, suikerboo- nen 722, sjalotten 78, pronkboonen 2 per 100 K.G.; komkommers 6 ct., bloem kool 15 ct. per stuk; kroten ƒ5, rabarber 5 per 100 bos. SPORT. OLYMPISCHE SPELEN. Voetbal. Het Nederlandsch elftal speelt morgen tegen het Luxemburgsche team. Vereeniging „De Goudsche Pad vinder*". Maandag 6.45 njn. allen presen; aan het slation voor kleine oefening. Dan tevens tezichtigen kampikieken en opnemen van bestellingen daarop. Het ligt in het voor nemen, bü gunstig weer Zondag 5 Sept. met de Rotterdamsche Padvinders een ril- v/ieltocht te ondernemen door het West- land. Wie daaraan deel wil nemen, zoree i reeds, dat ziin rijwiel in orde ia. De Instructeur. J. BOWIBR. ZWEMMEN. Voor de nationale wedstryden van de Dordtsche Zwemwedstrijden op a.s. Zondag zyn 150 deelnemers ingeschreven. AGENDA 31 Aug. GrooteFeestelijkheden te Gouda, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Beleefd verzoeken wü geregeld tydig me- dedeeling te mogen ontvangen van vergade ringen, concerten, vermakelykheden, enz. deze in onze agenda te vermelden. BURGERLIJKE STAIfD. OUDEWATBR. GETROUWD: Johannes Wilhelmus van Schip te Woerden en Cornelia van der Kleii. ONZE DRAADLOOZE DIENST. Oproertje in Breslsu. BERLIJN, 27 Aug. Te Breslau kwam het Donderdag tengevolge van de opwinding der bevolking over de Duitsche vervolgingen in Opper-Silezië tot uitbarstingen, die door de Duitsche bladen van alle richting scherp af gekeurd en betreurd worden. Een duizend- ïoofdige menigte bestormde de Poolsche en Fransche consulaten, evenals het hotel waarin officieren van de intergeallieerde commissie wonen. Uit al die gebouwen werden acten te .oorschyn gehaald en op de straat gewor pen Tenslotte demonstreerde men tegen de joden, die uit 't Oosten naar Breslau ge vlucht waren. Verklaring van WieygaiuL PARLIS, 27 Aug. De Petit Parisien pu bliceert verklaringen van generaal Wey- gand over den toestand in Polen. De gene raal verzekert, dat de Pooleche regeerin* den vrede wil en dat men het sluiten daar van kan verwachten voor den winter. De generaal verklaarde zeer getroffen te *Hn door de manifestatie waarvan hü te War schau het voorwerp is geweest. DRAADLOOS WEERBERICHT van het Kon. Met. Instituut de Bilt van 27 Aug. 1920 Zwakke wind uit Noordelijke richting, nevelig tot halfbewolkt droog weer, iets warmer overdag. ADV ERTENTMN: Heden overleed te Dordrecht tot onze diepe smart, na een langdurig lijden, onze geliefde Dochter en Zuster, Mevrouw |tb. LAMBRECHTSEN VAN KITTNEM, in den ouderdom van 28 jaar. TH. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. S. A. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM— VERSCHOOR VAN NISSE. N. J. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. S. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. Zeist, 24 Augustus 1920. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene kennis geving. 32 BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA maken bekend dat, in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin, de O. L. Scholen alsmede de Burgerscholen in deze gemeente ook op 1 SEPTEMBER e.k. GESLOTEN zullen zijn. Gouda, 27 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ULBO J. MIJS. De Secretaris, 5142 28 R. MOERKERK, Lo.-S. gevraagd door de N. V. Stocmtim- mer- en Meubelfabriek v|h. Van Meg- gelen en Co., Bergambacht (dorp). 5094 10 BIEDT ZICH AAN een eenvoudige van ruim middelbaren leeftijd, P. G., als HUISHOUDSTER bij eenig Heer of Dame. 12 Brieven onder No. 5136 Bureau Goudsche Courant, Markt 81. k ISSER'S ómipoeders Wettif gedeponeerd Zeker werkend Ouders denkt om uwe kinderent Wormen veroorzaken vele kwalen. Visser's Wormpoeders zijn van bijzondere samenstelling, welke zeker werken. PRIJS PER DOOS 60 éent. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 2962 34 Fabrikant P. Visser, Em.-Erfsch. veen (Dr.) N.B. Laat u geen koekjes, flikjes, of andere z.g. wormmidde len geven, doch eischt alleen VISSER's Wormpoeders. In llnmn, katoen au zijde, vervaerdlgd la da fabrlak dar NV. TaxtleMadnatrla „Boude" te Boude reu VRIJDAB 17 AU8USTUS tot I SEPTEMBER bij de Markt BO la QOUDA, 5102 40 elweer deze ertlkelen en grot en detell verkrljgbeer zullen zijn. Lmt C. B.rnatein'K fUmproduction Standaard Pro,ramma voor Ncdarland Vanaf VRIJDAG 27 AUGUSTUS tot i>n met WOENSDAG 1 SEPTEMBER. ALS HOOFDNUMMER: Sterk aanfrijpcod Alm hchouw»pH kl 5 acte* Door dit frootsche cinéwerk worden w(j meegesleurd en voel«g ons vaptgekluiH- terd un 't projectiewerk als waren wy het zelf die d*ar vechten op leven en dood. ZooieU ag U nog nimmer. Het In tetn «eweldijist UJ i m; •n gij zult tevreden zijn over prijs en kwaliteit REPARATION SPOEOIO EN BILLIJK. Peaveplangd aan huls gehaald an baaorgd. GROENENDAAL 21 stil t BLAUWE en WITTE DRUIVEN SINAASAPPELEN PERZIKEN MELOENEN PRUIMEN TAFELAPPELEN TAFELPEREN BANANEN TOMATEN CITROENEN SMYRNA VIJGEN DIVERSE SOORTEN NOTEN ZALM en SARDINES IN BLIK FIJNE TAFELZUREN LIMONADE SIROPEN BESSENSAP enz. enz. Beatelllngen worden zondar prljmrhoaglng thuis bezorgd. WORMERVEER OPGERICHT 1765. 627 Voedert uw Vee mot 34 LIJNZAADKOEKEN merk „STER" en W.L. LIJNMEEL merk „STER" in geplombeerde zakken. Alles gegarandeerd Zuiver en uitmuntende door groote Voedingswaarde. Eere-Diploma Parijs 1900. Negen Gouden Medailles. In dr QR00TE of ST. JANSKERK te fieuëa op Dinsdag 31 Aagustus 1920, des avonds ten 7 uur, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, door den heer J. H. B. SPAANDERMAN, met welwillende medewerking van de dames DIETE BLOOKER (Meizo Sopraan), Haarlem en M. HORNE- MAN (Violoncel), Rotterdam. PROGRAMMA'S, tevens bewijzen van toegang, zijn verkrijgbaar k 35 cent bij den Boekh. J. DE VEN, aan de Kosterswoning en aan de Kerk. DOE CNOCOUWI MiT OCH MTUUHLUKSNl OSUmOCM SMAAK VMM OS CACAOBOON. HEEFT KIN HOOOt VOCMNSSWAAHOC IN VEBOOftZAAKT MIN OOMBTb INDISCHE IMPORT COHLR. AMSTERDAM

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2