Retourvracht koemest. GOUDSCHE MELKINRICHTING Zoete Melk 20 ct. par liter 22 ct. per heele fl. Gepasteuriseerde Melk 12 ct. per halve fl. Vanaf Amsterdam. MULDER OOMS ie Vfii Inde en Witte Pirt Sim-, kriiio-Wijiig en de uitstekende COGNAq. Consulaten bestormd. IN DKN 8PUTHUËK. Koninginnefeest Gouda. L. N. POLDERVAART, TURFSINGEL 33-35 TELEF. No. 21. Wij noteeren vanaf MAANDAG 30 AUGUSTUS voor onze Prima ORANJEBITTER. ging, ia men het thana er wei over eena, dat de bijna ateeda voorkomende bacterie in dergelijke gevallen de veroorzaker ia van de kinkhoeat. Hoe ouder nu het kind wordt, althana van het 4e levensjaar ongeveer af gerekend, des te minder vatbaar het plaagt te worden voor dit lijden. In de laagste klassen van de lagere school vinden wij af en toe nog eena een verzuim voor kink hoeat, doch op lateren leeftijd vinden we byna deze ziekte niet meer. Nu wü een dui delijk inzicht hebben gekregen in de oor zaak dezer ziekte en gezien hebben, dat hierbij een bepaalde bacterie in 't spel ia, ia het ook verklaarbaar geworden, dat de kinkhoest heele streken kan aantasten. Vooral in die wijken waar veel kinderen met elkaar in aanraking komen en in 't al gemeen ook in de groote gezinnen, zooala wij die vooral in de volkswijken van onze groote steden aantreffen, komt de kink hoest nift zelden geruimen tijd zeer veel vuldig voor, zoodat wü kunnen spreken van een „epidepiie". De kinkhoest nu is een buitengemeen eigenaardige ziekte. Zoo gemakkelijk ieder onzer deze aandoening kan herkennen, wan ner zij haar hoogtepunt ongeveer heeft be reikt, zoo uiterst moilük ia het haar komst in te zien, vooral wanneer men zich niet bewust is, dat de kleine met een kind, dat lÜdende was aan kinkhoest, in aanraking is geweest of w(j niet leven te midden van een epidemie. Het kind is doorgaans een kleine twee weken wat jengelig, en kribberig, heeft weinig eetlust, is 's avonds wat koortsig. Aangezien kinderen een zeer wankele lichaamstemperatuur bezitten, hebben we ons niet zoo spoedig ongerust te maken als de thermometer eena den temperatuur van S8* aanwijst. Af en toe hoest en niest de kleine wat en als wü het kind onderzoeken, dan kunnen wü doorgaans «en zeer lichte aandoening van de luchtwegen Vaststellen. Dit alles wyst echter nog geenszins op de kinkhoest, die de kleine bedreigt en iA aantocht is. Eerst na verloop van de ge noemde 14 dagen ongeveer wordt deze dui delijk, daar het kind dan doorgaans de ty pische hoest gaat vertoonen. De stemspleet wordt hierbü vernauwd en doet het eigen aardige gierende geluid ontstaan. Wat hier toe de aanleiding is, is nog niet volkomen duidelük en moeten wy hiervoor naar alle waarschynlykheid een nerveusen grondslag aannemen. Het kind is tüdens het hoesten Zeer benauwd, wordt bloedrood in het ge laat, daar de bloedcirculatie wat in 't onge- reede geraakt en door den verhoogden bloedsdruk ontstaan niet zelden neusblo*- dinkjes of bloedingen in het oog, om slechts nveest veelvuldig voorkomende te noemen. Niet mag ik hier verzwygen het braken, dat zoo vaak met deze hoestbuien gepaard gaat en het kind meestal in meerdere of mindere mate doet vermageren, vooral als dit telkens plaats grypt. Doorgaans houdt de kinkhoest eenige we ken, ja soms eenige maanden aan, althans wanneer het hardnekkige gevallen geldt Gelukkig komen, niettegenstaande dit feit, de meeste kinderen er nogal goed af en is het sterftecijfer, vooral wat oudere en te voren volmaakt gezonde kinderen betrekke- lyk zeer gering. Wü zullen nu den volgenden keer nog enkele bü zonderheden vermelden aangaande deze merkwaardige kinderziekte. De Poolsche en Fransche consulaten te Breslau bestormd. Vrees voor ernstige gevolgen. Verontschuldigingen aangeboden. De Duitschers in Opper-Silezië onderdrukt. De Poolsche opmarsch. Beteekenis der Russische nederlaag. Kans op vrede? Raden-regeering in Galicië ge sticht. Bolsjewieksche beweging in Italië. - De Iersche kwestie. Een samenzwering tegen Lloyd George? ONS OVERZICHT. minister van buitenlandsche zaken, heeft den I ranschen gezant en den Poolschen zaakgelastigde begeven, om het leedwezen der Duitsche regeering over de gebeurtenis- Sedert het oogenblik, dat vreemde be zettingstroepen in de volkestemmingsge- bieden van Duitschland zyn neergestreken en intergeallieende commissies van toezicht zich in onderscheidene plaatsen vestigden, »Üa kleine of grootere botsingen aan de orde van den dag geweest; vooral met de F ranse hen kwamen de Duitschars herhaai- delyk in minder gewenscht contact. Toe gegeven, de overwonnenen zyn prikkelbaar, het trotache Duitache gemoed kan heit niet verduwen dat vreemden iets over hen te zeggen hadden, maar aan den anderen kant zyn ook de bezetters niet van schuld vry te pleiten. De haat tegen de Duitschers is by de Franschen zoo ingeworteld, dat men van hen moeilük tact kan vernachten om in deze goed met de bevolking om te gaan. De schending der Fransche vlag in Ber- lyn was een bewys dat de geïrriteerdheid der bevolking zoo hevig geworden was, dat ze zich een uitweg banen moeet. Thans heeft zich een incident voorgedaan dat veel grootere afmetingen heeft en dat daarom ernstige gevolgen na zich kan slepen. Een draadloos bericht heeft er al met een enkei woord melding van gemaakt: Te BreslaU zyn onlusten geweest; het Fransche en het Poolsche consulaat is bestormd. De directe aanleiding tot het oproertje was een ge rucht uit Oppeln, dat daar gewapende Poolsche soldaten van het leger van gene raal Huiler, in burgerkleeding, sedert den middag met de Duitsche bevolking in stryd •gewikkeld zouden zün. Dit bericht wond de menigte heftig op. Eenige troepen opge schoten jongens begaven zich naar het Poolsche consulaat, drongen dit binnen en richtten er verwoestingen aan. De tot be waking van het consulaat aanwezige be ambten van de veiligheidspolitie waren niet tegen den piotselingen overval der menigte opgewassen. Deze trok naar verschillende hotels, waar ze vermoedde vreemde offi cieren te zullen vinden. In het hotel Fiir- stenhof, waar de intergeallieerde commis sie zitting hield, vluchtte het bureauperso neel den tuin in. Dank zü het vlugge in grijpen van de toeschietende veiligheids politie is het hier niet tot daden van ge weld gekomen. Een Belgisch adjudant van de commissie voor den vrede heeft in den loop van den avond tegenover het hoofd van de politie zün tevredenheid er over uit gedrukt, dat er zoo spoedig iB ingegrepen en dat er geen inval is gedaan in het ver trek, waar de commissie zitting heeft. In- tusschen was dezelfde menigte naar het Fransche consulaat getrokken, waar de wacht der veiligheidspolitie tegenover den piotselingen overval te zwak bleek. Het huis van den Franschen consul werd geheel verwoest en de consul zelf moest in de woning van den opper-president een schuilplaats zoeken. De veiligheidspolitie kwam te laat om met succes in te grüpen. Het personeel der Entente-missies is naar alle windstreken verspreid en een aantal officieren hebben zich zelfs thans nog niet aangemeld. De verdere voldoende bewaking van het consulaat is verzekerd. Later in den avond volgden op deze ongeregeldheden nog meer opstootjes, die ten deele een uitgesproken anti-semltisch karakter hadden. Er zün maatregelen genomen om rust en orde in de stad te herstellen. Het gebeurde zal, naar van offkdeele.zü- de wordt verklaard, voor de rüksregeering allernoodlottigste gevolgen hebben. Volgens de bepalingen van Versailles en Spa immers is het voor de Duitsche regeering een on mogelijkheid, militairen tot onderdrukking der ongeregeldheden naar Breslau of naar eenig deel vgn Opper-Silezië te zenden. De regeering is van meening, dat de uit dagende houding der Fransche militairen, die blijkbaar door generaal Ratier wordt geb'Hükt, ten deele aanleiding heeft gege ven Lot hei gebeurde, doch er zal in elk geval een streng onderzoek plaats hebben. Von Rosenberg, plaatsvervangend rRks- sen in Breslau te betuigen. De berichten over den toestand in Op per-Silezië, die de onmiddellyke aanleiding geweest is tot het oproertje in Breslau, wyken nog al van elkaar af. Volgens den eenen correspondent zou de rust langza merhand weer keeren, de ander echter ziet nog weinig verbetering. Van Duitschen kant wordt er op gewezen, dat de Duit schers worden onderdrukt, o.a. zyn de Duitsche bladen verboden, terwyl de Pool sche ongehinderd verschynen. In Thorn hebben de Polen de Duitschers gedwongen legerdiensten te verrichten of partü te kie zen voor Duitschland. Het arresteeren is aan de orde van dag. De hoofdcommissie der vereenigde Duit sche partyen en vakvereenigingen en de Poolsche referendumcommissie voor Ooati Prilisen hebben aan Korfanty een nota doe A toekomen, waarin instemming wordt be tuigd met de volgende punten: 1. verwyde- ring van de veiligheidspolitie, oprichting van een referendum politie en in afwach ting daarvan bewapening van een hulppo litie, die voor de helft uit Duitschers eq Polen zal bestaan. 2. Verwydering van al diegenen, die naar Opper-Silezië zyn geko men. 3. Weigering om de wapens in te le veren zal worden bestraft met ten minste 1 jaar gevangenisstraf en verlies van het stemrecht voor het referendum. Over deze nota worden sinds Donderdag avond 11 uur onderhandelingen gevoerd, die volgens de laatste berichten een gun stig verloop schünen te nemen. Ook op het Poolsch-Russische front iB de toestand ongewyatigd, dat wil in deze zeggen, dat de Polen hun zegevierenden opmarsch voortzetten. Volgens een bericht uit Warschau djd. 27 dezer, meldt de Poolsche generale staf, dat de rest van het vierde sovjetleger zich na hevige gevechten een weg door Chor- zele in de richting van Kolno gebaand heeft, dat door de vierde Poolsche divisie bezet is. Aan het centrumfront trachten het vierde en vüftiende sovjet-leger de om singeling te verbreken. De eerste Poolsche divisie van legioenairs, dat den 23en Augustus 's morgens Bielostok bereikte, moest nog twintig uur in de straten der stad tegen de 65e Sovjetdivisie vechten, die juist uit Grodno was aangekomen. •Aan het Zuidelijk front vernietigden wjj ten Z. 0. van Lemberg een bolsjewistische brigade. Aan de Sereth is een bolsjewisti sche propagandatrein met geschriften in de Tsjecho-Slowaaksche en Hongaarsch* taal en met instructies voor de plaatselyke sovjets ia Hongarije en Tsjecho-Slowakye vermeesterd. In de Britsche bladen wordt de opmer king gemaakt, dat de omvang van de Pool sche overwinning niet ten volle wordt in gezien. De Polen hebben meer dan 70.000 Russen gevangen genomen en bovendien zyn tusscheo 75.000 en 80.000 man van de Sovjet-legers op Duitsch gèbied uitgewe ken. Uit de bü zonderheden omtrent de krygs- verrichtingen blykt, dat de voornaamste klap werd gegeven door Pilsoedski's leger, dat de rooden totaal verraste door zyn op marsch ten Noorden van de lijn Cholm Ivangorod naar Brast Litofsk en van daar Noordwaarts naar Bjelostok en Grodno, waardoor de binnengedrongen Russische troepen van hun terugtochtsweg werden afgesneden en werden teruggedrongen naar Oatrolenka. Tegelükertyd rukte het leger van Sikoreflri naar het Noorden op uit Novo Georgjevsk en drong door tot de linie Mla- wa-HPzrasnyaz—östrolenka, aldus dea tweeden tand van den nijptang vormend de roode ruiterij en infanterie afsnydend, die Westwaarts naar den Weichsel oprukte ten Noordwesten van Warschau. Deze laatste strydmacht zond bü den aanvang van haar terugtocht een colonne af met opdracht om tegen Sikors- ki's linkervleugel en achterhoede te ope- reeren tusschen Tajechanof en Plozk, ten einde tyd te winnen voor den terugtocht, maar dit plan faalde. Drie divisies van deze Sosrjet-colonne gaven zich met hun staven over. De staf van het vierde Sovjet-leger zocht een wykpJaats in Oost-Pruisen. Twee divisies en een cavaleriekorps zyn omsin geld ten oosten van den Weichsel. In het Weichseldal zwerven nog Bolsjewistische benden rond, die door Poolsche troepen uit Posen en Thorn worden opgejaagd. Andere afdoelingen uit Thorn rukten langs de Oost-Pruisische grens naar Strasburg en Soldau en verkregen daar aansluiting by het leger van Sikorski. Tusschen bdide Poolsche legers worden de overblyfselen van de Bolsjewistische invallers tegen de Oost-Pruisische grens gedrongen tegenover Willenborg, ten Noorden van Östrolenka. De berichten over de voorbereiding van een Russisch offensief houden aan, of 't succes zal hebben, is nog de vraag. De Po len komen nu in een nog gunstiger positie, daflr de entente eindelyk toestemming ge geven heeft Fransche schepen met munitie te Dantzig te lossen. De Russische nota heeft de diepe ver ontwaardiging der Engelsche onderdanen ongewekt. Ze wordt aanmatigend genoemd en sluw, maar toch beschouwt men in di plomatieke kringen de lucht als aanmer- kelük opgeklaard. Men gelooft, vooral ook na Polen's verklaring, dat het geen ver langen koestert naar vreemd grondgebied, de vrede een kwestie van besprekingen is. m De nederlaag der boisjewiki brengt on der de communisten geen verslagenheid te weeg. Men ziet naar de Russische bolsje- wiki nog uit als naar de leidslieden. De Duitsche communisten hebben besloten zich ,geheel te richten naar hun Russische broe ders en in andere landen worden nieuwe plannen vopr sovjet-regeeringen gesmeed. De „Wiener Mittag Ztg." verneemt uit Praag, dat volgens berichten uit Kaschau in Oost-Galicië de radenrepubliek is uitge roepen. De Oost-Galicische sovjetregeering is in Stanislau gevestigd. Van de Oosit-Galicische grens wordt ge meld, dat het Oekrajiensche roode leger nog slechte 40 K.M. van de Roetheeneche grens verwyderd is. De nieuwê radenregeering heeft onder bedreiging met de doodstraf het overschrij den der Oost-Galicische grens naar Tsje cho-Slowakye Het „Giornale d'Italia" meldt: Naar van officieele zyde wordt mede gedeeld, is er in Italië een beweging gaan de, welke ten doel heeft ook daar de raden republiek te doen uitroepen. VcJPjfcrenr woordigers van de Sovjetrepubliek ont> wdidkelen een buitengewone activiteit. De Italiaansche socialisten hebben zich onder hun invloed principieel voor het radenstel sel pitgesp roken. De Iersche kwestie, m. a. w. de geschil len tusschen het bestuur van Ierland en 't Britsche kabinet, is naar de Evening Stan dard meldt in een acuut stadium gekomen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de minis ter van Ierland sir Hamar Greenwood een bezoek is gaan brengen aan den eersten minister te Luzern. Naar bericht wordt, zal de eerstvolgende dagen worden bekend gemaakt, dat er een meer vry zinnige politiek wordt gevolgd, of er zullen hooggeplaatste persoon! ykiheden hun ontslag nemen, zoodat het Iersche re- geenngspersoneel geheel zal worden gewy- rigd. Het lot van den lord-imayor van Cork en van andere hongerstakers is de onmiddel lyke aanleiding voor deze crisis; maar zy was reeds maanden lang in aantocht ge weest. De lord-mayor ligt op zyn uiterst, maar de premier peigert hardnekkig hem vrü te laten. Nu moeten een zestal Sinn Feiners. uit Ierland, die naar men zegt, deel uitmaken van een samenzwering te gen het leven van den eersten minister, naar Zwitserland, waar Lloyd George met vacantie vertoeft, vertrokken zijn. Deze zelf schynt zich in tusschen weinig om een en ander te bekommeren. Vaak verlaat hij ongemerkt zün villa om zonder gezelschap een wandeling te maken. De zoon van den minister neemt echter alle maatregelen om zün vader te brand wzs. Hü vluchtte met zjjn vrouw en het kind, en eenige oogenblikken later stond ook de aangrenzende conciërgewoning in lichte laaie, zoodat de derde verdieping één vuurzee vormde en geheel afbrandde. De sociëteit waa gesloten. Tegen half twaalf was het grootste gevaar geweken. De brandweer werkte met 13 stralen. BINNENLAND. Collectief arbeids-contract. De R. K. Vereeniging van Schoenfabri kanten, die haar collectief contract ziet af- loopen, heeft, volgens „De Tyd", besloten, dat contract niet te hernieuwen, tenzy daar in de loonen worden gebaseerd op een mi nimumarbeidsprestatie. Niet goedgekeurde loonregeling, tt Volk verneemt, is de nie Naar Het loonregeling voor het provinciale personeel, door de Staten van Noord-Holland vastge steld, van de regeering teruggekomen, met de mededeeling, dat zü daaraan haar goed keuring onthoudt. GEMENGDE BERICHTEN. Hevige brand te Rotterdam. Gisteravond, ongeveer halfelf, brak een hevige brand uit in het sociëteitsgebouw Amicitia, aan het Beursplein. De concierge was met zün vrouw in de Diergaarde by het concert. Een zwager en een zuster met een 11-jarig kind pasten op. Om 10 uur 15 was nog een bediende in de bediendenkamer op de derde verdieping geweest. Iets later hoorde de zwager geritsel, ging daarom in de bediendenkamer kijken ep zag dat daar De uitsluiting in de bouwvakken. Do Fed. van Bouwvakarbeiders», to s-Gravenhago, deelt mede, dat de bij baar nangeflloteu bouwvakarbeiders be sloten hebben, ondanks het besluit van do besturen van den modernen bond do' voorwaarden en den strijd onver anderd voort te zetten. Gisteron is door de Federatie te vens eon circulaire gezonden aan «ie modern georganiseerde arbeiders, waar- In dezo worden geadviseerd het advies van hun besturen niet op te volgen n.aar met de Federatie-leden de pa- trodkisvoorwaarden te blijven afwij zen. l)o patroons in de bouwbedrijven zijn teruggekomen van hun voorne men, met ingang van gisteren de uit sluiting op te heffen. Dit besluit houdt ver band met de beslissing van de lood gieters ter plaatse, die in hun verga dering van Dinsdag geweigerd hebben te treden in de voorstellen van de pa troons. De patroonsvereenigifigen bob ben thans aan de werknemersorganisa ties meegedeeld, dat zij de uitsluiting niet opheffen, voordat ook de loodgie ters zich bereid verklaard hebben het werk op de aangegeven voorwaarden te hervatten. Naar aanleiding van de zen brtef zijn de loodgieters tegen van avond wederom in een vergadering* bij eengeroepen. Te Amsterdam is de toestand nog een vrij chaotische. De werklieden komen 2ich aanmelden bij den patroon en de patroons moeien voorbereidende maat regelen troffen. Gewerkt wordt dan ook feitelijk nog niet en waar de arbeiders wel (hedenochtend de gereadschaptien weder zouden opvatten, kwamen leden van de federatie om dit te beletten. In tusschen verwacht men dat binnen enkele dagen orde en regelmaat vrij wel teruggekeerd zullen zijn en dat na verloof van oen week ongeveer een meer normale toestand zal zijn gescha pen. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Augustus 1920. Mercurius. De afd« Gouda van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercu rius zal Vrijdag 3 September een ledenver gadering Overplaatsing. De hoofdcommies der posterijen C. Kui pers is met ingang van 1 Aug. j.l. overge plaatst van Gouda naar Nymegen, in de functie van beheerder van het bykantoor Nieuwe Goudsche industrie. De tüd, waarin men algemeen in ieder huis, groot of klin, kaarsen aantrof is, al thans in ons land, voorby': kaarsen mogen nog eens als luxe worden gebrand in de luchters der oud-Hollandsch in gerichte kamers, practisch worden ze hoe langer hoe minder gebruikt, byna ieder dorp heeft zyn gas- of electri- sche centrale en in de moderne stadshuizen heeft men 't knopje maar aan te draaien om ook in de slaapvertrekken licht te heb ben. Een inrichting als de Textiel-industrie „Gouda", die zich hoofdzakelyk toelegde op de productie van kaarsenpitten, is dus voor duurzame uitbreiding niet vatbaar, een min der aangenaam vooruitzicht voor den leidér van 't bedrijf, doch niet hopeloos, wanneer een ondernemend energiek man aan 't hoofd staat, die iets nieuws durft aan te pakken. De directeur der Textiel-industrie „Gouda." heeft gemeend nieuwe wegen te moeten inslaan, zonder nochtans de oude geheel te verlaten en al te ver af te dwalen van de eenmaal gevolgde richting. Kort en goed, de directie zich te gaan toeleggen op de ver vaardiging van kant, welke fabrikatie later nog kan worden uitgebreid tot de tressen, materiaal voor hoeden, etc. Voorloopig echter heeft ze zich bepaald tot kant, enkele maanden geleden werd de re organisatie begonnen en nu zyn de eerste resultaten gereed komen. Deze zullen, om den lande bekend te maken dat de Goudsche Industrie met een branche vermeerderd is, in verschillende steden van ons land wor den geëxposeerd en van die tentoonstellin gen heeft de heer v- Haansbergen als recht geaard Gouwenaar ons de primeur gegund. In den winkel van de fa. Wisbrunn Liff- mann wordt de in de fabriek aan den Turf- singel vervaardigde kant geëtaleerd en dit was voor ons aanleiding gisteren eens met den heer Westerbaan van Haansbergen te gaan praten over deze voor Gouda geheel nieuwe industrie. Voorloopig, aldus vertri- de hy ons, worden de bestaande dessins en variaties daarvan gevolgd, de bedoeling is echter op den duur zooveel mogelük eigen ontwerpen te -produceeren. Enkele hebben we al gemaakt. ,En de heer H. ontvouwde een stapel kaarten en wees enkele staaltjes, die inderdaad een eenigszins van 't afwykend mothtf hebben nen byna Oef, wat wanhoop van iedere huisvrou1 kwaliteiten niet van handwerk te onderschei den zün en de minderwaardige twee- draadskant, die de machine verraadt. We ZOMER 1920! Naar buiten, naar buiten Gewapend met spuiten En goed-ondoordringbare jas. De zomersche regen Heeft velden en wegen Veranderd in poel en in plas! Zuid-West'ljjke winden; Geen spoor is te vinden Van koest'rende zonneschijn Geen klacht over droogte Je kraag in de hoogte Doorworstel je 't regengordijn! Je mist menig uurtje Een fijn-knappend vuurtje. De hitte maakt niemand nu loomer Met kippenvel, zuiver! Geril en gehuiver Genieten we van dezen zomer. De menschen daarbuiten, Staan droef voor de ruiten En kijken naar snerpende vlagen. Zien jagende luchten Verlangen en zuchten Maar weer naar de Wmtersche dagen. ARN. VAN RAALTE Jr. waren bljj niet verplicht te zijn op «taan den voet een keus te maken. En de embar- ras du choix wordt nog grooter, wanneer de nieuwe zaak in volle werking is en ze zich speciaal toelegt op de vervaardiging vol gens eigen ontwerpen. Aan de fabriek is een speciale ontwerper verbonden, maar na tuurlijk behoeft deze bezigheid niet tot dien expert alleen te blyven beperkt. Ieder die inspiratie heeft, kan meehelpen, 't Idee wordt eerst op papier in een teekeningetje uitgewerkt, lükt het geschikt, dan wordt een proefje gemaakt. Valt het tegen (dit is altyd mogelyk, want wat op papier of in gedachten mooi is, beantwoordt in werke- lykheid niet altyd aan de verwachtingen) dan ia het een nuttelooze, maar geringe moeite, valt 't mee, dan heeft men ineens een aantal soorten kant meer, want ieder dessin kan op verschillende manieren wor den toegepast: in katoen, linnen en zy, met dikkeren of minder dikken draad, wat al dadelyk een verschillend effect geeft, etc. We kwamen zoo langzamerhand tot de slotsom dat er nogal wét vastzit aan de vestiging van een dergelyke industrie. Onze zegsman gaf dit toe, noodig is o. a. een vluggen kyk op wat geschikt is, kennis van wat 't publiek vraagt engoeden smaak. Wat dit laatste betreft, we zagen eens even om ons in 't knus ingerichte privé-kantoor en dachten in stilte dat het hier aan „smaak" zeker niet ontbreken zou. Hoe bui tengewoon groot de beteekenis der reorga nisatie is bemerkten we eerst recht toen de heer Van Haansbergen ons de fabriek toon de. 't Eerste bezoek gold de zaal met kant machines. Een oorverdoovend lawaai kwam ons tegen: daar ronkten en raasden ettelij ke machines zoodat het onmogelyk was je zelf te verstaan en we half raden moesten naar de uitleggingen die onze geleider ons gaf. We troffen 't (de directeur vond juist dat we 't niet troffen, maar dat is verschil van appreciatie) dat nog niet de helft van 't zeventigtal machines op gang was; werkt 't bedryf met volle kracht dan kost een be zoek je zeker je trommelvliezen en moet het je schemeren voor de oogen van den bonten wirrelwarrel der .klossen" die op het cir kelvormige yzeren namaak-kantkussen schynbaar willekeurig, doch in werkelijk heid volgens een streng voorgeschreven baan om elkaar huppelen: een paar plaat sen naar links of rechts, weer terug naar de oorspronkelyke plaats, een klosje gaat den geheelen cirkelvorm langs en zoo volgt iedere klos zyn eigen weg. Deze wordt aan gegeven 4|bor een van gaatjes voofziene be wegende kaart, die terzyde der machine is aangebracht. Slaat een der tangetjes, die een onderdeel der machine vormen in een gaatje, dan wordt door een stelsel van wis sels en andere mechaniekjes de daarmee correspondeerende klos bewogen en worden de draden als bü 't klossen op een kussen over elkaar geslagen. Op deze wyze wordt de kant geweven, die als een lange band te voorschün kruipt. De kant is, wanneer de machine ze aflevert, met een zwarten draad netjes dubbel genaaid. Eyiige meisjes heb ben tot taak dien draad uit te halen, daar na wordt de kant gestreken (op den duur moet dat machinaal geschieden, nu zagen we een arbeidster met electrisch strijker aan 't werk) en ten slotte wordt de kant op kaarten gewonden, waarna ze gereed i» voor aflevering. Hiermee hadden we nog maar een «eer klein gedeelte der fabriek gezien. Naaat de kantmachine-zaal bevindt zich een l®» vertrek, met de machines voor de bereidiH der kaarsenpitten, het winden van katoe» op de klossen en een machine voor het me- ken van bindtouw. Deze laatste zou bi) vereenvoudigd soort kantklosmachin» ko* roode en witte katoen wentelen om I zoodat de draden gevlochten worden e keurig gekleurd bindtouw ontstaat is een afzonderlyke afdeeling voor katoenbleekery. De strengen kd* worden in een, vele honderden literi P» te ketel gekookt, daarna gewasschen to* nu eens naar links, dan naar rechts W genden koperen trommel gewasschen- volgens in een chloorbassin gebleekt, ten slotte nagespoeld. Heeft de katoen bewerking ondergaan, dan komt droogmachine, een centrifuge, binnenwand van gaatjes is voorde»-'V. centrifuge in (cirkel)beweging, dan W* de waterdruppels door de middelpuntvlie dende kracht weggeslingerd, en op deze wijze wordt de katoen handdrooggemaakt. Voor »le volledige droging wordt ze einde- lÜk opgehangen in de tot hooge tempera tuur (70 h 80° C.) verwarmde droogkamier. Ten slotte vonden we in verschillende za len der fabriek nog ettelüke machines, wachtend op montage, machines speciaal voor de vervaardiging van zy'den kant, voor het glanzen, sthyken, enz., een bewüs, dat de directie vertrouwt de niepw begonnen taak spoedig te kunnen uitbreiden, oen ver trouwen, dat men wel zal deélen, wanneer men de expositie by Wisbrunn en Liffman heeft bezocht. Volgende week hopen we on- K lezers mee te kunnen deelen wat hier te nen is. Boter. Van de boter, bereid door producenten die zich schriftelyk hebben verbonden tot het nakomen van verplichtingen, zal mo gen worden uitgevoerd 20 pCt. der produc tie van 1522 Aug. Suiker. In het tyd vak van Maandag 30 Augustus tot en met Zondag 5 September e.k. zullen geldig zyn de bons 47 en 48 van de Rüks- suikerkaart. De inlevering van bons 41, 42, 43 en 44 moet uiterlyk 4 September hebben plaatstgehad by het Rükskantoor voor Sui ker te Amsterdam, om alsnog voor verzil vering in aanmerking te komen. Gref. Kerk. By de Gereformeerde Kerk alhier is be roepen Ds. D. C. Overduyn te Rotterdam. Besmettelüke ziekten. Deze week is er in onze stad geen enkel geval van besmettelyke ziekte voorgeko men. Koninginnedag. We ontvingen het programma voor de 5e Orgelbespeling in de Groote Kerk op 31 Augustus. By de keuze der nummers is wel byzonder .rekening gehouden met het heu- gelyke feit dat het concert gegeven wordt t.eixre^re ,va" Koninginne verjaardag. Aan de Nederlandsche componisten is dezen keer een belangryke plaats ingeruimd. „Het Wilhelmus zal het concert openen en als slotnummer staat op 't program: „Wien iNleerlandsch Bloed'door alle aanwezigen le zingen. Ned. Herv. Gemeente. Men meldt ons dat Ds. van Dorp heeft bedankt voor het beroep naar deze ge meente. ALPEN a. d. RIJN. De heer J. Zonneveld, leeraar in hand en lijnteekenen te Kampen is als zoodanie benoemd aan de Chr. H. E. S. te Alphen a. d. R-jn. Te Alphen aan den Ktfn zal do Koninain- nedag met recht luisterrijk worden gevierd. De pret begmt hier Maandagavond met een festival. Verder hebben er plaats: volksspelen, harddraverij, vnurwerk, etc. Een feestgids geeft een opsomming van alle genietingen die 30 en 31 Augustus te Alphen te smaken z«n. boskoop. De Gemeenteraad heeft besloten Ged. Sta ten voor te stellen de jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger respi tievelijk te bepalen op ƒ4300.—, ƒ3900. en ƒ2800—, ingaande 1 Jan. 1920 en wedde van elk der wethouders op 15 der jaarwedde van d' De gemeenterekening over het jaar 1919, welke door Burgemeester en Wethouders aan den Kaad is aangeboden, bedraagt in gewone ontvangsten 216240.13 gewone uitgaven ƒ163992.6914. In buitengewone ontvangsten ƒ329380.3414, buitengewone Uitgaven ƒ326624.0744, totaal batig saldo 65003.71, waaronder is begrepen het res tant der laatst gesloten geldleening. gouderak. Re Raad in deze gemeente is in openbare zitting by eengeroepen tegen Maandag 30 Augustus 1920, des namiddags ten 7 uren. Op de agenda staan vermeld: 1. Mededee- hngen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging Verordening Winkelsluiting. 4. Idem Ver ordening Hoofd. Omslag. 5. Vaststelling Kohier Hoofd. Omslag, dienst 1920. 6. Ver koop Spuithuis. 7. Voordracht Zetters; af- trdende de heeren D. Tom en H. de Jong Lzn. 8. Benoeming Commissie tot het na- zien der rekening over 1919. HAASTRECHT. Gisterenmiddag vergaderde de Raad de zer gemeente, onder voonzitterschap van den burgemeester. Afwezig m«t kennisge ving de heer D. Reneman. Ingekomen was een schryven van den heer Kila om afschxyrring van schoolgeld voor een kind dat drilschool heeft verlaten. Het verzoèk. werd ingewilligd. Medegedeeld werd dat ingevolge Art. 77 van de Gemeentewet, door B. en W. als loco-burgemeester is benoemd de heer M. Graveland en als diens vervanger den heer E. Boe re. De heer H. van den Berg brengt mede namens den heer Reneman, verslag uit over het nazien der Gemeente-rekening 1919, waaruit blykt dat de gewone ont vangsten bedragen hebben 39.401.95 en de uitgaven 38.661.81 tt; batig saldo 850.13 tt. Buitengewone ontvangsten 35.085.63, uitgaven 40.065.01 tt, nadee- lig saldo 4379.48tt. De heer W. Dogterom brengt verslag uit mede namens den heer Th. A. van Dyk, over het nazien der rekening van het Bur- gerly'k Armbestuur over 1919 en de be grooting 1921. De rekening geeft aan ont vangsten 1401.89, uitgaven 1484.71 tt, nadeelig saldo 82.82 tt. De tjegrooting 1921 geeft aan ontvangsten 254.50, uit stoven 1763.62 tt, gius een nadeelig saldo van 1499.12tt. Beide rekeningen worden goedgekeurd. Beide heeren prezen het accuraat beheer. De heer van den Berg meent evenwel te moeten opmerken dat sommige betalingen wel wat vlugger konden plaats hebben dan nu het geval is, in het belang van de han- deidry venden enz. De voorzitter antwoordde daarop dat dit wel eens aan de belanghebbende zelf ligt, en zeide toe het overigens te zullen bevor- deren. Een voorstel van den heer Reneman in zake bestrating van het Marktveld, waar voor de kosten zün geraamd op 780 werd aangenomen. JSea voorstel van den heer Beneman om de ophaler van de vnilnis te penaionneeren, werd door B. en W. ontraden. Itüd 1!eer„Scheer 'M meenin* dat de Baad daartoe moet over*aan en rijn pen sioen moet aanvullen tot het loon door hem venhend in rjjn betrekking: doen we dit met dan vraagt de man later toch on meer safaris, combineeren we deze betrek king met nachtwacht, dan behoeft de Ge- meente er met veel meer bij te leggen om den betrokkene een bestaan te verzekeren. Ce heer van den Berg is het hiermede wfi,rilV,i. m<>!!en iemand die des """li'' werkt ook met op den dag laten werken oi® Pensioen aan den vuilnisman niet opdringen; het zou den schijn wekken dat hy niet voldeed. Ok de voorziter wil hem zijn pensioen met opdringen. Als h« er om vraagt is het iets anders. Do heer Scheer wijst er nog op dat in den Baad meermalen de betrekking van nachtwaker een bijbetrekking is genoemd, dat ha 600— salaris heeft en van den Baad niet verwacht dat hij deze betrek- king tot een bestaan zal opvoeren; daar om deed hy dit voorstel, wil den Raad het wel, dan zal door hem niet op combineeren worden aangedrongen. Hiet voorstel-Reneman wordt daarop verworpen. Een voorstel van de Lichtcoromissie om het licht met 5 cent en de kracht met 4 cent per K.W. te verhoogen, wordt uitvoe rig besproken. De Voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat deze noodig is geworden doordat de kolenclausule, thans 0.12tt, met 3 8|10 cent ia verhoogd, zoodat deze wordt pijn. 0.16tt en dat door het opnieuw aangaan van een geldleening, waarvoor de rente van 4tt op 6 moet worden gebracht, een tekort dreigt te komen, waarin voorzien moet worden. De heer Scheer merkt op, er reeds eerder op gewezen te hebben dat we hier in on gunstige verhouding staan tegenover Gou da. Haastrecht hééft in goedkoope tyd ge bouwd en heeft desondanks duur licht en dure kracht. Spr. vreest dat we daardoor de krachtafneming zullen verliezen; dat zou voor het bedryf een groot verlies zyn, immers door het kraebtverbruik wordt me degedragen in de lasten die op het bedryf drukken; tenslotte zouden alle kosten op het licht alleen komen. Spr. vindt, voorts ook dat de verhooging van kracht van 28 cent tot 32 cent grooter is dan van licht van 52 op 57 cent. Spr. meent voorts- te weten dat de kracht in Gouda 0.25 kost en dat ze zelfs in gemeenten als Stolwijk en Bergambacht, die zoo duur moesten bouwen, goedkooper is. Hy stelde daarom voor dat de lichtcommissie deze aangele genheid nog eens zal onderzoeben. In stem ming gebracht wordt het voorstel van de lichtcommisjjie met 5 tegen 1 stem aange- Bü de rondvraag wordt door den Mier van den Berg den toestand van de bestra ting op de Groote en Kleine Haven bespro ken, waarbü hü B. en- W. verzocht zich op een ruim standpunt te plaatsen inzake een betere toestand te verkrygen. De heer Scheer vraagt, als de Gemeente zich lj3 van de kosten zou willen getroos ten, of dan de eigenaars der grond de 2|3 zouden bekostigen? De Voorzitter merkt op dat aan deze zaak een heele geschiedenis verbonden is, indertyd zou de gemeente alle grond (bei de straten) overnemen, mits in goeden staat, dit stuitte op een tweetal eigenaren af. B. en W. zullem hun aandacht nogmaals Niets meer aan de orde zynde sluit de voorzitter de vergadering. VLIST. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeentereke ning over 1919 vastgesteld. Goedgekeurd werd een contract waarbij J 75 subsidie wordt toegekend aan de Onderlinge Brand erzekering, voor het gebruik van de door haar aangekochte motorbrandspuit. Het ontwerp jaarwedde voor Burgemeester, Wethouders, Secretaris en Ontvanger werd gunstig ontvangeri; b^ralve de regeling ont vanger, welke nu g«llarieerd wordt met ƒ350, welk bedrag voldoende wordt geacht. Voorgesteld wordt 700 met 4 twee-jaarlyk- sche verhoogingen van 75. STOLWIJK. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad de zer gemeente. Tegenwoordig de voorzitter en alle leden. Na lezing der notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd, ging men over tot het afwerken der agenda. Ingekomen was een adres van Ged. Sta ten, den Raad in overweging gevende de salarissen voor Burfremeestei\ Secretaris. Ontvanger en Wethouders te verhoogen als volgt: aanvangsalaris Burgemeester en Secretaris verminderd met 20 voor ge combineerde betrekkingen, te brengen op 2160.— en 2080.beide met 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van 120.Het aanvangsalaris van den Ontvanger te bren gen op 1500.— met 4 tweejaarlyksche verhoogingen van 100.benevens huur voor kantoor en vergoeding voor licht. D# heer Zijderlaan vraagt het woord. Spr. km zich vereenigea met de verhoo ging vdbi Burgemeester en Secretaris, al leen vow de ontvanger vindt hif het over- bodig. De Ontvanger, welke meer kleine betrekkingen heelt, zou op deee maaier een •aiaris gemeten van 18.— per dag. In Haastrecht is ook de verhooging voor den Ontvanger verworpen, terwui te Ze venhuizen het geheele voorstel verworpen werd er tevens een commissie werd be noemd om dit bij Gedeputeerde Staten te verdedigen. De heer Verdoold is het in dit owiclit met den heer Zyderlaan eens. Hii kan zich vereenigen met da verhoogingen, uitgezon derd nu t die voor den Ontvanger. Na stemming wordt het voorstel ,n genomen, met uitzondering voor den Ont vanger. De veGiooging gaat in litól Goedkeuring Ged. Staten af- en ovar- schruving dienstjaar 1919 wordt voor ken nisgeving aangenomen. Dankbetuiging van het bestuur der Gem. 2.angvereénigmg „Eensgecuadheki" *o0r de subsidie, groot 81.60, idem. Goedkeuring Ged. Staten der pensioen bijdrage voor gepenaionneerde gemeente ambtenaren met 40 te verhoogen. idem. Adres woningbouwvereniging „Stohvyk Vooruit", houdende verzoek terug te ko men op het raadsbesluit van Juli jj. De heer Verdoold stelt voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verdoorn vraagt daarop het woord. Spr. begint met te zeggen dat het voorstel voor kennisgeving aan te nemen niet op zijn plaats is. Eerder zou het over- wegiiyr verdienen op het voorstel der ver eeniging in te gaan. Om weder breedvoerig te spreken over den bouw der gmneente- woningen, acht spr. niet noodig. De Rand weet heel goed dat het bouwen dezer wo< .ningen de woningnood hier niet heeft op geheven. Spr. is overtuigd, dat op dit oogenblik de woningnood grooter is als toen het vorig jaar besloten werd om te bouwen. Het is genoeg bekend dat door den verkoop der vier woningen van het Kerkelijk Arm bestuur, welke woningen verbouwd zullen worden, weer enkele gezinnen dakloos ko men te staan en het gaat toch niet aar. om enkele oppassende gezinnen op straat te zetten. Dan zal de gemeente weder wor den aangewezen om deze menschen een onderdak te geven en staat de gemeente voor hooge kosten voor langen tiid. Het bezwaar, door sommige leden in de vorige vergadering gemaakt, dat woning bouw veel geUl kost. betwist spr. en wordt door hem uiteengezet. Geeteld dat de wo ningbouw vraagt f 100.000.-—. daarvan wordt door het Riik 96 als voorschot gegeven, de gemeente geeft 5 of f 5000. Indien men rekent dat de woningen om de kosten te dekken 7 moeten opbrengen, een bedrag dat voor de gemeentewoningen is gerekend, zal dait bedrag zün f 7000. By besluit van den Min. van Arb. moet 50 gedragen worden uit de huurop brengst: is 3600, het restant wordt gedra gen door rijk en gemeente. Hiervan geeft het ryk 76 de gemeente 25 of 860. Voor dit bedrag per jaar wordt de gemeen te eigenares der woningen en is van groote financieele offers geen sprake. Ook is door sommigen bezwaar gemaakt dat de huren voor de arbeiders te hoog zouden zü'n. Ook dit betwist spr. In de Dinsdag gehouden al- gemecne ledenvergadering is dóór spr. ge vraagd of de personen weike een woning hadden aangevraagd, dit handhaafden ook tegen een huurprüs van ƒ3 k ƒ4, waarop door de 15 aanvragers volmondig „ja" werd gezegd. Spr.-zou den Raad willen verzoeken op het- voorstel van de vereeniging in te gaan. De heer Zyderlaan vraagt waar of wij de ƒ100.000 moeten halen. De heer Verdoorn antwoordt, dat dit reeds door hem is aangetoond, dat het r(Jk dit voorschot geeft tot 95 De heer Kapten dankt den heer Ver- doorn voor zy'n goede uiteenzetting. Spr. zou verzoeken willen dit adres tot nader onderzoek aan te houden. De heer Verdoold Vindt dat hetzelfde la gezegd door den heer van Boven. Het tekort voor de gemeente-woningen zou 35 per woning per jaar zün en het bedraagt thans ruim 3 per week. De heer Verdoorn merkt op dat het be drag door den heer v. Boven genoemd vrij wel overeenkomt. Immers aan het eind van het jaar, zal de exploitatie-rekening een zuiver beeld geven van het verlies en eerst dan zal dit door het ryk tot 75 worden terugbetaald. Na stemming wordt op het voorstel-Kap- »«Ün ingegaan. Ingekomen is een adres van den heer A. v. Dommelen, benoemd hoofd der le Openb. school, waarin hü meldt zoo moge lyk op 1 Oct. a.s. in functie te treden; een adres van de Gezondheidscommissie te Schoonhoven, waarin zy' meldt niet in te gaan op het voorstel van den Raad en de woning C 6 onbewoonbaar te verklaren, wordt aangehouden; een pdres van Mej. J. v. d. Snoeck, onder overlegging van een geneeskundige verkla ring, verzoekende 3 maanden ziekenverlof. Aangenomen. Goedgekeurd werd de winst- en verliesre kening Gem. Electr. Bedrüf 1919 en begroo ting 1920. Daarna kwam in behandeling de leeniag voor dit bedrüf en werd besloten met de gemeente Bergambacht gezamenlük een leening te sluiten tot een bedrag van 500.000. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. WADDINXVEEN. Hedennacht om één uur brak een felle brand uit in het winkelhuis bewoond dopr den heer A. de Heer, aan de Zuidkade, al hier, spoedig was hulp aanwezig en begon de biussching met «en slang op de water leiding. Inmiddels was de stoomspuit ge reed en met beide stralen mocht het geluk ken de brand tot het pand te beperken en de aangrenzende gebouwen te bewaren. Om 3 uur wer<Thet sein tot inrukken gegeven, de bewoners welke uit hun slaap opgeschrikt waren, vonden een onderkomen in een schip, dat in de Gouwe voor den wal lag. Een wa gen geladen met vlas werd bütüds op züde gereden en de sehepen, welke voor den wal lagen verhaald. Het pand is totaal leegge- brand. LANDBOUW. De veepest in België. Ministeriecle maatregelen. De Minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, biyketis ontvangen mededeeling, de uitvoer en de doorvoer door België van herkauwende die ren, varkens, eenhoevige dieren, gevogelte, vleesch, huiden, alle aoorten van dierlijke voortbrengselen, mest, hooi, en veevoeder zy» verboden, uitgeaonderd rechtstreeksche doorvoer van genoemde (Beren en produeten in met lood gezegelde spoorwagens, zonder overlading op Belgisch grondgebied. MARKTBERICHTEN, Coëperalieve Tuinieravareenlgkf „Gouda en Omstreken". Green tenveiling. Veiling van 27 Augustus 1920. Snüboonen 0.2017; Stokspersieboonen ƒ6.80—17; Stam boo nen 5.20—11.10; Spek- boonen 3.906.60; Pronkboonen ƒ0.40 1.90; Uien 8.40-5.60; Sjalotten 3.60- 3.70; Witte Kool 1.70—8; Roode Kool 1.90—2.80; gele Savoye Kool 6.706; Peen ƒ1.50—5.10; Postelein ƒ4.50—10.60; Spinazie ƒ7.70—12.70; Doperwten 26— 38; Tomatea A 41—46; id. B /M—28; kl C ƒ87—41; id. bontan ƒ16—17; id. kriel 8—7; per 100 K.G.; Komkommers le soort ƒ8.60—5.10; id. 2e soort 1.60—3.40; id. halve ƒ1.80—2; id. groengeel ƒ2.90—8.70; Bloemkool 1—80; gale Savoye Kool ƒ4.90 —15.20; groene Savoye Kool 1.40—5.10; Roode Kool ƒ2.306; Andüvie le soort 3.40—4.80; ld. 2e soort 1.80—2.80; Krop sla Q.lO-r-1.90, per 100 stuks; Peen 1.20— 9.70; Kroten ƒ1.10—8.90; Selderie ƒ1.90— 3; Prei 2.60—3.10; per 100 boa; Zuring ƒ0.080.16 per kist; Perziken ƒ0.070.16; Meloenen ƒ0.19—0.66 per stuk; Fis ren ƒ16 -15.20 per 100 stuks. i t f BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 86 Aug. Margaretha, d. v. H. Goudriaan en W. Wiltenburg; 26. Hermanus Wilhelmus, a. v. H. van Oz en C. van Gilat; 27. Eliaabath, d. v. J. van t Hul an C. Loendersloot. ONDERTROUWD: J. Ree en D. J. H. Edauw; T. Grootendorst en J. Lourier; J. J. B. van Vliat en A. A. Blom; P. J. van Werkhoven en E. Schouten; J. A. Raapia en B. C. Beüena. OVERLEDEN27 Aug. Hermanus C. van Staveren, 64 j. HAASTRECHT. Van 21 tot en met 27 Aug. 1920. GEBOREN: Anna Maria, d. v. W. Kom pier en P. van Jaarsveld. ONDERTROUWD: W. de Boon en P. de Korte. VLIST. Geen aangifte. IDYKK rtCNTlëN. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Augustus 1920. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10 tt u. Geen dienst. St. Janskerk. 7tt u. v.m. De heer J. Visser. 10 u. v.m. Ds. C. Hartwigsen, pred. te Leiden (vac. Deur). 2 u. n.m. Geen dienst. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst. Woensdag 1 September, 12 u. m. Ds. F. W. Verheul. Huwelüksinzegening. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. De heer Dui- vendak, cand. t. d. H. D. te Schiedam. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. M. van der Vegte, pred. te 's-Gravenhage. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 7 u. n.m. Ds. Slot, pred. te Lekkerkerk. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Willens- waard, pred. te Krimpen a. d. IJsel. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Deet te Alfen. Bevestiging van Da. P. Glaa. 2tt,u. n.m. Ds. P. Glas, Intreerede. Gebouw Salvatori. 9tt u. v.m. en 6 o. n.m. De heer L. Man in 't Veld. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn, en 7 u. n.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 7 u. n.m. Ds. Kanis, pred. te Stolwyk. Geref. Kerk. 10 tt u. v.m. en 7tt u. n.m. Ds. J. L. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 v.m. Ds. Hoek. 6 u. n.m. Ds. Buiskool. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. lOtt u. v.m. De. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. JOtt u. v.m. en 7tt n.m. Ds. Bakker, pred. te Elburg. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en Ott u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Lindeman. Geref. Kerk. 9tt u. v.m. en 2tt u. n.m. Ds. Wielenga. ZEVENHUIZEN. Ned. Rerv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Joh. Küne. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Man, Vader, Be huwd en Grootvader, Broeder en Oom de Heer Mm BOOT in den oudevdom van 73 jaar. Namens de Familie, Wed. JOHa. BOOT— 5i59 so HOOGENDOORN. Gouda, Groenendaal 63. MAANDAGAVOND a.m. VERSCHIJNT DE HMTWIJzIt bevattende alle bijzonderheden omtrent de feestelijk heden op 31 Augustus l*rl|» IQ nant. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en Sigarenwinkeliers. MM 20 Wie heeft, voor biliyken pr{j>, voor Vrachtauto, DONDERDAG 2 SEPT. van AM STERDAM. Laadvermogen 2000 A 2500 K O. 5134 23 GOUDA, TURFMARKT I TELFF 344. Aanbiedingen gevraagd van zuivere greapvaila klare sim is Levering gedurende do maanden November en Decern bet W. HOLTKAMP, Groentfnkwreker le BOSKOOP. GreenendaaB3-S8 GOUDA Talsfaan 594. NEEMT met de aanstaande Feestdagen TEU1N0EN WORDEN ZONDER VERHOOOINO THUIS BEZOROD.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2