vrede in dat werelddeel te bevestigen er. dat hii overtuigd ia, „dut de logica van doze uitgemaakte zaken zal leiden tot het aan vaarden van den bond met zulke wijzigin gen, dat alle gerechtvaardigde twijfel no pens zijn ongerechtvaardigd ingrijpen in de Amerikaansche rechten en belamr#v.l (wordt opgeheven." De standvastige aan vaarding van den bond door gouverneur Cox. den democratischen candidaat en deze aanvaarding in beginsel van Harding, te zamen met andere aanwijzingen, worden in Amerika beschouwd als een rechtvaardi ging voor de verwachting, dat de Ver eenigde Staten na de presidentsverkiezing tot den bond zullen toetreden. Van bevoegde zijde schijnt men de ver zekering noodig te vinden.* (Ut zoowel de britse he als de Fransche politiek dep schijn vermeden heeft van druk uit te oefenen op de Amerikaansche regeering. Als de Ver enigde Staten tot den volkenbond toetre den zullen zij dit doen uit eigen vrijen wil. j Wii weten niet of de Amerikanen om dit laatste ook eens harteUfk hebben gelachen Uit Italië weinig nieuws. Over de aard beving zie de Buitenlandsche berichten. De bezetting der fabrieken duurt steeds voort I en met de metaalbewerkers hebben de so- I cialistische partijbesturen eensgezindheid I betuigd. Het regeeringsvoorstel om arbi I tragecommissies in te stellen, was niet naar den zin der betrokkenen. Meda. de I minister van financiën, stelt nu den werk- I gever voor de loonen te verhoogen. als er verbruikscoöperaties ten behoeve der ar beiders zün ingesteld. Die verhooging zou I 10 tot 20 procent der loonen bedragen. De I patroons beraden zich nog. Bii gebreke I aan grondstoffen en technisch personeel I is elke rationeele productie uitgesloten. V° I Naar verluidt hebben de mijnwerkers- I gedelegeerden officieus de Engelsche re geering gepolst over de mogelijkheid van twee onpartijdige arbitrage-hoven in te stellen, waarvan het eene zich bezighouden I zou met het loonvraagstuk. het andere met de kwestie van de prijsvermindering der De regeering ontkent iets te weten van stappen in deze richtink door de arbeiders- gedelegeerden gedaan, maar van gezagheb bende zijde wordt verklaard, dat de regee ring wel bereid is de looneischen der miin- werkers aan een onpartijdig scheidsgerecht te onderwerpen, doch er niet in zal toe- •temmen de kwestie van den steenkolen - prijs aan een ander tribunaal voor te leg gen dan aan het Lagerhuis. De regeering blijft haar standpunt handhaven. dat over deze kwestie in verband met haar politiek karakter slechts een beslissing genomen kan worden door het parlement of door het kabinet In zekere kringen wordt het denkbeeld geopperd, dat een uitweg met deze moei lijkheid gevonden kan worden door de be noeming van een commissie, die deze zaak onderzoeken zou. doch slechts een advisee- tj rend karakter zou hébben. BUITENLAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Algemeene arbeida-dienstplicht Tot verbetering van den noodtoestand van het rtjk en ter nakoming van de eco- nomisf*lhe vr?deBVoorwaarden, wordt door het ryksministerie van arbeid een wetsont werp tot invoering van een algemeeneri ar beidsdienstplicht in het Duitsche rijk voor bereid. ENGELAND. Het vakvereenigingscongres. Het vakvereenigingscongres zette giste ren zün vergadering voort, doch bewaarde weer een volledig Btilzwygen over de grooto kwestie van den dag (de mynwerkerssta- king) en bepaalde zich tot minder belang rijke zaken, zooals de weigering der Brit- sche regeering om de Russische vakvereeni- gingsdelegatie in Engeland toe te laten. Dit wekte de woede op van Williams, den se cretaris der transportarbeiders, die vroeg, dat de raad van actie de regeering zou no- I pen de delegatie toe te laten. Het congres I weigerde evenwel de zaak tragisch op te Het congres nam met algemeene stem men een motie aan van het Lagerhuislid Clynes ten gunste eener heffing van oor- logsvermogens en kapitaal. Een nieuwe ambassadeur te Parijs. De „Times" meldt dat er alle reden is om aan te nemen, dat lord Hardinge, die nu permanent secretaris is van het irfinisterie van buitenlandsche zaken, benoemd zal worden tot Britsch ambassadeur te Parus in de plaats van lord Derby. BKLGIB. Waar het Fransoh-Belgigch verbond toe De (iBrusselsche) Standaard schriift: Een zeer invloedrijk landgenoot, die dik wijls met onze ministerieele kringen in zeer nauwe aanraking komt. drukte het vermoeden uit. dat er bü het z,g. Fransch- Belgisch accoord ook sprake geweest was van het zenden van Fransche troepen naar Belgie, voor het geval van binnenlandsche onlusten! Welke onlusten bedoeld ziin. moet niet nader worden gevraagd. In de bureelen. waar men van den V. O. S. op stand van 15 Aug. heeft gedroomd en de bevelen gegeven voor het belachelijk mili tair vertoon. dat we in verband daarmee hebben zien maken, ziet men voortdurend het spook van activistische Staatsaansla- «en. Maioor Ma*e noemde het ziin nacht merrie en hii is niet de eeniee hoeder on- zer veUU-heid die ltidt aan de ziekte der verbeelding. Wü kunnen niet aannemen, dat ministel Delacroix zoo'n Fransch protector zou aan vaarden; maar wii achten het niet onmo gelijk, dat Frankrijk zoo'n hulp heeft aan geboden en dat men er in zekere Brussel- sche kringen aapleiding toe gegeven heeft. Deze mogelijkheid alleen bewijst hoe noodzakelijk het is dat er door.de Kamer j volledige klaarheid wordt gevergd over hetgeen er tusachen Parijs en Brussel werd of wordt bedisseld. De Volkenbond. De Daily Telegraph wüst op het belang wekkende diplomatieke programma van den raud van den Volkenbond, die 16 dezer te I'arüs büeenkomt. De raad zal rapporten ontvangen van de commissie van drie juris ten, welke benoemd is om de kwestie der Alundeilanden te bestudeeren. Verder is de raad overstroomd door Duitsche rapporten in zake de kwestie van Eupen en Malmédy. De raad zal nu de inlichtingen van Belgi sche zijde moeten afwachten om daarna een beslissing te nemen en de toestemming tot het houden van een volksstemming aldaar te geven of te weigeren. Deze beslissing zal genomen worden ook in verband met de protesten der inwoners, waarin deze ver klaren onder Duitsch bestuur te willen blij ven. Deze protesten zyn echter betrekkelijk gering in aantal. De raad zal ook beraad slagen over het rapport aangaande het be stuur van het Saardistrict, dat is opgesteld door de gemengde controlecommissie. Een ander belangrijk punt op het programma ip het uitwerken van een stelsel van toezicht over de overeenkomst, welke gesloten is tusschen de Grieksche en de Bulgaarsche re geering betreffende het ruilen van eigen dommen van Bulgaren in de streken, welke nu aan Griekenland zyn toegewezen en van I Grieken, die eigendom hebben in streken, welke thans tot Bulgarije behooren. DENEMARKEN. De inlüving van Sleeswijk. By de Maandag gehouden volksstem ming over het voorstel tot inlüving van de Noord-Sleeswykfjche gebieden by Denemar ken zün volgens de voorloopige telling 616.954 stemmen vóór en 19.729 tegen h©t voorstel uitgebracht, waarmee de door de grondwet voorgeschreven 75 zy'n be reikt. ITALIË. Aardbeving. Gisterenmorgen te vy'f minuten voor ach ten werd te Milaan en te Genua een vrü hevige ardbeving gevoeld, die vüf seconden duurde. De aardbeving herhaalde zich in Tos cane en was zeer hevig te Castelnuovo di Garfagnana, Pieve Fosciana, Castiglione di Garfagnana en Villa Colemandina. Er zü'n eenige slachtoffers te betreuren. I,an^H de geheele Cöte d'Azur werd een aardbeving waargenomen. Te Rome werden eveneens schokken gevoeld. BULGARIJE. Mobilisatie van arbeidsplichtigen. Volgens een bericht uit Sofia heeft de Bulgaarsche minister-president Stamboe- linski aan de pers meegedeeld, dat ter na koming der wet inzake den arbeidsplicht, in September alle arbeidsplichtigén van 2050 jaar gemobiliseerd zullen worden. RUSLAND. De doodstraf. De correspondent van de „Echo de Pa ris" te Stockholm seint, dat de beweringen van I enin, Cachin en Frossard, dat de doodstraf in Rusland is afgeschaft, onwaar is. Theoretisch was de terreur van 22 Janu ari tot 12 Mei opgeheven. Thans na de nederlaag in Polen is ze erger dan ooit en wordt de doodstraf opnieuw toegepast. UINMENLAND. De Suikervoorziening. Geen klachten meer. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Ravesteyn betreffende het nemen van I maatregelen in verband met de schaarschte aan suiker o. a. te Rotterdam, luidt het ant woord van den minister van Landbouw als volgt: „Het is den minister bekend,'Mat voor een I drietal weken in onderscheidene gemeenten des lands moeilykheden in zake suikervoor- I ziening hebben bestaan. I Deze moeilykheden waren aan onder scheidene oorzaken toe te schryven. Aller eerst hebben geruchten omtrent een voorge nomen prysverhooging der suiker aanlei- I ding gegeven tot een verhoogde vraag naar I suiker door het publiek; deze vermeerderde vraag werd ook in de hand gewerkt door I geruchten, dat de aanwezige voorraden niet voldoende zouden zyn om in de geregelde I behoeften tot den niewen oogst te voorzien Daarbij kwam, dat te gelykertyd de Cen trale Su.kermaatschappy niet meer gpree- delyk alle vragen om suiker ten volle inwil- I ligde, terwy'l zich ook enkele gevallen van vasthouden der voorraden en prijsopdrü- ving van de züde van den handel voordeden en in grensstreken op frauduleuze wüze werd uitgevoerd. Ook ontstond plaatselük achterstand in de afleveringen, in verband met gebrek aan vervoermateriaal, alsmede door het uitgeput raken van de voorraden van de Friesch-Groningsche Beetwortelsui kerfabriek en de Suikerraffinaderü W. A. I Scholten. Wat betreft de moeilykheden, die zich te Rotterdam voordeden, kan nog worden me degedeeld, dat deze haar oorzaak vonden in het niet voldoen aan een opdracht der Cen- trale Suikermaatschappy door een coöpera- tieve fabriek tot aflevering to Rotterdam van aldaar opgeslagen en aan bedoelde fa briek toebehoorende suiker, welke deze fa briek wenschte te bestemmen voor haar ge wone verbruikers in de provincie Zeeland. Do minister heeft dadelijk na do ont vangst der betrokken klacht aan de Centra le .Suikermaatschappij opdracht gegeven ten spoedigste voor voldoende levering van suiker in Rotterdam zorg te dragen; hier- bg bleek, dat reeds een schip uit Amster dam en een uit Breda met suiker naar Rot terdam onderweg wareü. De Centrale Sui kermaatschappij tegde daarbij tevens toe, de leveringen te zullen verhoogen ook tot een peil boven het normale verbruik en met name zooveel mogelijk ten volle te zullen voldoen aan alle aanvragen van grossiers en winkeliers, aangezien juist op deze wü'ze ten spoedigste de ongerustheid van het pu bliek over een mogelijk suikertekort zou verdwhnen. Overeenkomstig deze toezeg ging zjjn de beide laatste weken de afleve ringen opgevoerd tot 40.000 zak per week Tevens gaf de Centrale Suikcrmaatschap- PÜ aan winkeliers, die vergeefs bij hun ge wonen grossier bestelden, gelegenheid bü genoemde maatschappij te bestellen, welke dan zorg droeg, dat de orders rechtstreeks of door middel van andere grossiers wer-< den uitgevoerd. Ook gemeenten in grens streken, die zelf de distributie ter hand wenschttn te nemen, konden rechtstreeks van de Centrale Suikermaatschappü suiker betrekken. In verband met de genomen maatregelen waren binnen enkele dagen de klachten over tekort aan suiker tot een minimum te ruggebracht. Thans bereikt den minister geen enkele klacht meer over de suikervoorziening." Schrift Hii ke vragen. De heer Ier Hall heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gevraagd: Is het den Minister bekend, dat 'het blot Loevestein in ergerlijk vervallen staat verkeert, met name, als dienende voor mi litaire doeleinden (bergplaats voor genie- benoodigdheden ejd.) slechts kale vertrek- ken met naakte muren en krakende plan ken vloeren te zien geeft, terwiil het dak in zoodanigen toestand verkeert, dat de regen er vrii kan instroomenl* De heer Ketelaar heeft tot de Minister van Onderwijs de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat aan de districts schoolopzieners opdracht is verstrekt, den loden van het onderwijzend en bedienend personeel der Ry'ksonderwüsinrichtingen in hun district, die den 65-jarigen leeftijd bereikt hebben, te bewegen vóór 1 Oct. a.s. I tegen 1 Jan. 1921 eervol ontslag aan te I vragen, onder mededeeling dat hun anders ongevraagd ontslag met ingang van laatst genoemden datum zal worden verleend. I tenzij het dienstbelang het aanblijven wen- scheliik maakt? j' 2. Zoo ja, is de Minister bereid, den I inhoud van bedoelde circulaire of circulai res aan de Kamer mede te deelen en tevens daarbij te vermelden, op welken grond Zijne Expel lentie tot dezen maatregel js overgegaan. 3. Is er bü de aanstelling van de leden van bovenbedoeld personeel of later hun eenige mededeeling gedaan, die een ont slag op 65-jarigen leeftijd in uitzicht stel de? Zoo neen. is de Minister dan van oor- deel, dat zulk een gedwongen ontslag met de billijkheid in overeenstemming kan ge acht worden? Opening der Kamers. De stoet waarmede H. M. de Koningin zich Dinsdag 21 dezer naar de grafelijke zalen zal begeven ter opening van 't nieuwe zitingsjaar der Staten-Oeneraal. zal. naar vernomen wordt, nog den kleineren om vang hebben, welke er sedert den mobili satietijd aan gegeven was. Huldebetooging aan de Koningin. Op den dag der opening van de Staten- Generaal zal in den Haag de Koninklijke Nationale Zangschool onder leiding van den heer André Beiierébergen van Hene gouwen te 4 uur na afloop der huldebe tooging aan de Koningin, een nationale zanguitvoering geven, met medewerking van de stafmuziek der Jagers, in de tent van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in het Bosch. O.m. zullen worden uitgevoerd ..Hollands Glorie» voor mannenkoor met orkest, van Richard Hol. „Koninginnelied". voor ge mengd koor van A. Giesen. eveneens met orkest: voorts mannen- en gemengde ko ren en orkestnummers. Grootvorstin Wladimir van Rusland. Z. K. H. de Prins, die reeds uit de be I richten van de laatste dagen overtuigd was van het hopelooze van den toestand zijner m r rankrijk verblijvende halfzuster de Grootvorstin-weduwe Wladimir van Rus land. heeft thans bericht ontvangen dat zij te Contrexéville is overleden. Overeenkomstig zün voornemen om daar heen te gaan. in de hoop haar wellicht nog in leven aan te treffen, is de Prins, ook na het ontvangen van het doodsbericht, aaar Contrexéville vertrookken. Wiilen Grootvorstin-weduwe Maria Alexandria Elisabeth Eleonora. hertogin van MecklenburgiSchwerin. werd geboren te Ludfwuglust, 14 Mei 1854 en bereikte dus den leeftyd van 66 jaren. Zij huwde 28 Augustus 1874 te St. Petersburg onder den naam Maria Paulowna. met den inmid dels overleden grootvorst Wladimir Alexan- drowitch. Staatsloterij. iBljjkens het p]an,der 425ste Nederliuul- sche Staatsloterij liegen van de loten de nummers der 10500 loten, die voor alle klassen worden uitgegeven, tusschen no. 1 on 12500 en worden de nummers 12601 tot en met 23000 van klasse tot klasse ultie- Aardïppelmcel in het Wittebrood. Duurder brood, mindere kwaliteit! In aansluiting aan hetgeen dezer dagen reeds is gemeld over de plannen van mi nister van lJsselstein om wederom aard appelmeel te bezigen bü de bereiding van witebrood. deelt de Tel. thans mede dat deze plannen op 't punt staan werkellik- h^id te worden. Het aardappelmeel zal niet aan de bakkerijen ter vermenging gege ven worden. doch van de aardappelmeelfa brieken dadelijk gedirigeerd worden naar de meelfabrikanten, aan welke laatsten reeds bericht is gezonden, dat partijen aardappelmeel aan hunne fabriek zullen worden afgezonden. ..Wy voorzien, zoo schrijft men uit vak kringen aan het blad. dat de minister het door hem met de bijmenging van het aard appelmeel beoogde doel - n.l. voorkoming van prijsverhooging ten eenenmale niet bereiken zal. Eersten moet de broodprijs omhoog door *"ee<Js Van kracht geworden bLoempriis- verhooging" met f 3 per 10 Kilo. maar bo- I vendien betrekken de bakkers reeds vriie bloem, die f 6 per 100 kilo duurder is. nog afgezien van de Amerikaansche Datent- bloem. die de volgende week geleverd mag worden en welke f 8 f 10 duurder is dan de bakkers tot nu toe voor hun bloem be talen moesten. De broodprysverhooging tegenhouden kan de minister dus toch niet- het eenige, dat hii met de aardappelmeel- bymenging bereiken zal is. dat de kwali teit van een groot deel van het te produ- ceeren witbrood achteruitgaat, terwiil het voor 't leekenpubliek te eenenmale onmo gelijk is, te cpnstateeren of het door hen INGEZONDEN MEDFDEELINGEN. voor Zonuwon Lichaam. gekochte witbrood van Regeeringsbloem of van „vriie" bloem gebakken is. We zullen dus in ieder geval krijgen duurder 'brood en voor een groot deel ook •brood van mindere kwaliteit." Rüks H. B. S. te Oostburg. Gisteren had te Oostburg de feestelijke opening plaats van de Rijks H. B. S. al daar, in tegenwoordigheid van Minister de Visser. In antwoord op de verschillende toespraken die werden gehouden, zeide de Minister, dat de stichting van deze school een plicht der regeering was. waar de be langhebbenden er zoo voor geijverd heb ben. Dit nog te meer, als bewijs van dank baarheid der regeering voor de vaderlands lievende houding der Z.-Vlaamsche bevol- iNa afloop der plechtigheid had een di ner plaats, waarbii minister De Visser, in een rede toeeegde. zijn ambtgenoot van Landbouw te wijzen op het verlangen der bevolking naar een Landbouwschool. Auteursrecht. In het Kurhaus te Scheveningen is gis termorgen de eerste internationale confe rentie voor Muziekauteursrechten geopend. Aan deze conferentie wordt deelgenomen door de afgevaardigden van vereenigingen uit Frankrijk, België, Duitschland. Tsje- cho-Slowakije, Oostenrijk, Italië, Engeland en Nederland. Een dure Fokkerij. By wüize van proef heeft het legerbestuur zelf jonge paarden voor het leger gefokt, waarvan het resultaat echter niet gunstig is geweest. Er werd een hengst uit Enge land aangekocht en een 14-tal uitgezochte merries werden daardoor gedekt. De veu lens werden besteed bii een veehouder te Voorschoten. Na twee iaar had een keu ring plaats, doch er werden slechts twee jonge paarden voor het leger geschikt ge acht. De overige 12 werden publiek ver kocht. De heele exploitatie kostte, naar men aan de Tel. schriift. aan den Nederland- schen Staat-f 80.000, waarvoor men dan ook twee goede legerpaarden had. I Intern. Psycho-Analytisch congres. Van 8 tot en met 11 September wordt te I 's-Gravenhage het zesde Congres der Inter nationale Psycho-analytische Vereeniging gehouden. Er zyn daartoe een 80-tal leden der verschillende afdeelingen: de Vereenig- de Staten, Engeland, Duitschland, Oosten- rük, Hongarije, Zwitserland en Nederland bijeengekomen, terwyl de vergaderingen zullen worden bügewoond door een aantal genoodigden, waaronder, naast enkele bui tenlandsche geleerden, verscheidene Neder- landsche psychiaters en neurologen. Talrijke belangwekkende mededeelingen. niet alleen van zuiver geneeskundigen in houd, doch ook over ethnologische philolo- gische, paedagogische en de psychologen der godsdiensten betreffende vraagstukken vullen het programma. Als hoofdthema voor de besprekingen is aan de orde gesteld de verhouding der psychoanalyse tot de psycheatrie; welk onderwerp zal worden in geleid door dr. Binswanger van Kreuzlin- gen, dr. Brill van New-York en dr. St&rke van den Dolder. Als voorzitter der vergadering zullen af wisselend fungeeren prof. Freud, van Wee- nen; dr. Ferenezi, uit Boedapest; dr. Jones, uit London; dr. Abraham, van Berlyn; dr. Brill, uit New-York; dr. Van Emden, van Den Haag. De voorzitter der Zwitserscho afdeeling, dr. Oberkolze, uit Ztirich, kan niet aanwezig zy'n. Als secretaris van het comité van voor bereiding en ontvangst van het congres fungeert dr. Van Ophuysen, te Den Haag. GEMËNGDE BERICHTEN. j Als dat niet trekt De heer Van Spengler, commandant van de Voorburgsche burgerwacht, schrijft in het^Voorburgsche Nieuws- en Advertentie- j De steun en belangstelling die ik by' het nemen der voorbereidende maatregelen mocht ondervinden voor door de Burger wacht te houden wedstry'den is zoo gering dat ik heb moeten besluiten geen schiet wedstrijden te houden. Als historisch werd mü verteld dat het bestaiur eener te Voorburg bestaande ver eeniging, ook steeds een gering aantal le den op de uitgeschreven vergadering zag komen. Ten einde raad besloot het bestuur nu in de vergadering, als lokmiddel voor getrou we opkomst een gerookte paling te ver loten. De uitkomst was schitterend, by' de twee de vergadering waren ruim zestig leden aanwezig. Zou ik in het vervolg om by' de leden de belangstelling voor de Burgerwacht aan te wakeren ook my'n toevlucht tot een ge rookte paling moeten nemen? Een duur uitstapje. Een eerzame Leidsche familie maakte een vacantie-reis naar Valkenburg en ver bond daaraan een uitstapje naar Aken. Daar viel de aandacht van moeder de vrouw fcelf zakenmensch by' een wandeling langs de winkel-etalages op 'n drietal mooie beeldjes, vogels voorstellend, van Turynsch porselein. Na van den winkelhou der de verzekering te hebben gekregen dat zü er aan den grenzen geen last mee kon krygen, omdat luxe voorwerpon vrü moch ten worden meegenomen, werd de koop ge sloten voor 1220 mark. Aan de grens werd het gezelschap echter door de douanen, aan gehouden, de beeldjes, die de heeren blü'k- baar mooi vonden, werden in beslag geno men. Maar daarbü bleef het niet. De vrouw die de voorwerpen had gekocht, werd V00r een smokkelaarster gehouden en naar den rechter verwezen. Met een dame reisgenot te, die in hetzelfde geval verkeerde moest zü naar Aken terug. De familie bleef aan de grens en de echtgenoot gaf de vrouw nog ƒ240 Hollandsch geld mee. De chauffeur die met de plaatselüke toe stand bekend was bracht de twee dames naar het aangewezen gebouw, waar zü alles behalve vriendelük werden ontvangen. Onze Leidsche dame werd eindelyk na heel wat formaliteiten aan het verstand gebracht dat zy vrü zou kunnen uitgaan wanneer zü on- middellük 3500 mark stortte. Zü bracht haar Hollandsche schat voor het licht doch daarmede werd geen genoegen genomen, t Moest Duitsch geld zün. De chauffeur die het gezelschap als betrouwbaar had leeren kennen, schoot het restant evenwel voor Zoo werd de 3500 mark afgedragen en kon de vrouw weder naar de ongerust wachten de familie terugkeeren. Een poging om de gekochte beeldjes te rug te krygen mislukte ook en zoo kwam het gezelschap ruim 5000 mark armer we der in Valkenburg aan. De familie die uit medelüden menig Duitsch kind had gehuisvest is van haar welwillende gezindheid jegens de Duit- schers geheel teruggekomen. Auto-ongeluk. Hedennacht te ongeveer 12 uur is te Eef- de bü Zutphen de heer Van Rossum, amb tenaar ter secretarie van Gorssel, door een auto, bestuurd door een drodken chauffeur, zekere W. uit Gorssel, niettegenstaande de heer van R. met behoorlük verlicht rijwiel aan den kant van den weg stond, aangere den. Zwaar gewond en met gebroken bee- nen is de heer van R. opgenomen en naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Zyn toestand was van morgen tamely'k bevredi gend. De beschonken chauffeur wilde door- ryden, doch werd daarin door den chef-veld- wachter van Gorssel verhinderd, die W, ar- resteerde. Duurtebestryding. Naar „Het Volk" verneemt, zal de Han delskamer, die in Rotterdam hceren-cos- tuums verkoopt tegen belangrijk lageren pigs dan particuliere taken, binnen een of twee maanden ook in Den Haag een winkel vestigen. Een aan de gemeente toebehoo- rend perceel in het Westeinde wordt tot dat doel mgerioht. Weelde en collecte. In de „'s-Gravenhaagsche (Geref.) Kerk- bode lezen we de volgende klacht van den boekhouder der Kerk: „Een andere verrassing was de collecte van drie huwelijken. Deze zaak is zoo ern- stig, dat ik er even op wijzen moet. De drie bybels kosten reeds meer dan de opbrengst der geheele collecte. En dan moet daarbij nog een predikant zijn, een ouderling, een diaken en een collectant, een koster, die al les in orde moet maken, een organist om het orgel te bespelen en dan nog de trans portkosten van het trouwmeubilair! Laat er toch eenig verband zün tusschen de wach tende luxe-auto's vóór de kerk en de collec- tezak i n de kerk." De Tilburgsche kermis. De in Tilburg door het gemeentebestuur genomen maatregel, n.l. het verbod om ge durende de kermisdagen van 2 tot en men 6 September sterken drank te schenken in de vergunningslokaliteiten is een alleszins goed succes geweest. Nog nooit, zoo schrijft men aan de „Tel.", is drukker en vroolüker van allerlei ker misvermaken geprofiteerd geworden, maar ook uog nooit heeft hier een kennis in zoo'n volmaakte orde met niet noemenswaardig drankmisbruik plaats gehad. De genomen maatregel kan inderdaad als een weldaad voor geheel Tilburg worden aangemerkt. Verscherpte controle op houders van abonnementskaarten. Zooals men weet, vindt op den lsten en 15en der maand aan de spoorstations con trole der abonnementskaarten plaats, en alle houders dier kaarten moeten op die da ta (by het reizend publiek als „ky'kdagen" bekend) 1 Maar buitendien wordt ook weïo"p wille keurig gekozen dagen gecontroleerd en naar de „Tel." ter oore kwam, moet in Amsterdajn aan het Centraal-Station juist die controle hebben aangetoond, dat er op groote schaal geknoeid werd. Tal van per- sonen wilden de contróle passeeren, met het gebruikelyk woord „abonné" trachtend het gemis aan een behoorlük reisbiljet goed te Naar het blad verneemt, zal aan het Cen traal-Station aldaar voorloopig door hou ders van abonnementskaarten niet meer volstaan kunnen worden met het toonen dier kaarten op bovengenoemde data, doch zal men dagely'ks, bü het passeeren der controle, de abonnements' intskaart moeten too- Bond van Arbeiderswoningbouwver- eenigingen in Nederland. Onder voorzitterschap van den heer R. K. van Staal, gemeenteraadslid te Rotter dam, hield het hoofdbestuur van bovenge- noemden bond, Zaterdag 4 Sept. j.l., een vergadering in café l'Europe te Amster dam, waarin werd besproken den stand van zaken waarin de volkswoningbouw zich op het oogenblik bevindt en de middelen, welke kunnen leiden tot bevordering en verbete- Behandeld werd een uitvoerig rapport van het dagely'ks bestuur over een advies bureau, annex bouw- en inkoopbureau. Na langdurige bespreking en ernstige discussie werd in beginsel besloten, tot het oprich ten van deze bureaux over te gaan. Het 5 lK*stuur wertI gemachtigd d« organi satie hiervan in alle onderdeelen te rege len, en de volgende hoofdhestuursvergade- nng ter beslissing voor te leggen. Het dag. bestuur bracht tevens rapport uit van een door hen gehouden studiereis in Duitschland en besloten werd, nog deze maand 2 vergaderingen te beleggen, waar spreien de heeren Dr. Wagner, Stadtbaurat, Berlijn, Schönenberg en Han- ke, ex-leuter van den Duitschen Bonwarbei- dersbond, thans een der leidende figuren der eerste „Bouwhut" in Duitschland. Dr. zal het onderwerp behandelen rv"™„heheer in den Volkswoningbouw", en s heer Hanke: „Welke plichten neemt de hnuwvakarbeider op zich in een gesoclall- b T bouwbedrijf?" De vergaderingen "e!f L Amsterdam gehouden en alle be- T hebbenden en belangstellenden zullen SSE uitgenoodigd deze bij te wonen. Een Poort-anecdote. T.r gelegenheid van het 50-jarig bestaan hJ bekende Amsterdamsche restaurant TPoort van Cleve, is een gedenkboek ver vaardigd door den heer de Balbian Vester, iaarin ook o. m. de volgende anecdote V<R?°het'eerste bezoek van den Duitschen fcAiier in 1892, was het Paleis op den Dam Weergasten, ongerekend de yelen uit Zt keizerlyk gevolg die elders in de stad ÜfJningekwartierd. Maar by de groote di- ten Hove was de drukte ontzaglyk. Rphalve de hoofdtafel waaraan H. M. de gnnimrin-Regentes als Gastvrouw aanzat met den keizer en de keizerin en de aller- hooeste personages, waren er een maar schalks- en nog verschillende andere tafels In overleg met de Duitsche hofhouding wa ren allen naar hun rang geplaatst. Dat kostte veel hoofdbrekens. Zoo gebeurde het, dat volgens de regelen van de étiquette, «en hooge hofdignitaris, geheel alleen in een afzonderlük vertrek moest dineeren, buiten de gewone bediening bewaakt door ies lakeien. Deze was wat wü zouden noe men de kanselier van de ridderorden, een echte excellentie uit het grafelüke geslacht met de geneeie regeuiiK, uuxm uy nun i niet verhelen dat er ééne vergissing m« iyn gebeurd: „Excellenz von Schwerin 1 te leider nichts bekommen!" In zün vert Toen het eerste groote feestmaal in vol len gang was ontmoette de Nederlandscha intendant op een rondgang zyn Duitschen collega. Deze betuigde zün ingenomenheid met de geheele regeling, maar hü kon toch moest i hat- 1 vertrek was gedekt noch gereserveerd, zoodat de graaf het Paleis had verlaten. Nu, heel erg was het niet, want deze excellentie was een zeer liebenswürdiger Herr en hy' zou er ze ker geen gewag van maken. Maar de Ne- derlandsche intendant vond het vrééselijk en hij kon zich, na de strenge orders ook het geval niet verklaren. Te samen gingen zij naar de keukens. De chef van de brigade koks toonde zich zeer verbaasd. Wel neen, er was niets verzuimd. Die meneer-alleen werd extra goed verzorgd en het bleek dat hij heel tevreden was. Hü had eerst veel champagne gehad en daarop had hü bier laten komen. Nog was de chef-kok aan het uitleggen, toen er werd geroepen: „Meer bier voor 3271" „Nu, daar hoort u het zelf!" zei de kok. Toen de intendant het nummer vernam, ging hem 'n licht op. Eer enkele blik op een lüst maakte alles duide. lijk. Het vertrek van den graaf van Schwe rin droeg een zeer laag nummer, en men had zich vergist door alleen op den naam te letten; bü No. 327 stond: Kamerdiener des Herrn von Schwerin. De beide heeren gingen daarop eens ky- ken. De wandeling was ver en zy m oesten hoog klimmen. In een kleine kamer stonden zes lakeien met kuitebeenen, kaarsrecht te gen de wanden gedrukt. Achter een ryk be laden tafel zat een man, die onmiskenbaar erg de hoogte had. Hy had eerst veel Sekt gedronken en nu was hü weer tot het ge liefde bier teruggekeerd. .)Zum Wohlsein!' riep hy en hü ging voort met zyn lofspraak op dit land van overvloed. „Ein Milch und Honig fliesst. Ein vorzügliches Land, zum Donnerwetter! Hier mocht' ich bleiben, mein Leben lang! Prosit!" Op dat oogenblik verscheen de graaf zelf aan de deur en toen hy' de vertooning zag, begon hy onbedaarlijk te lachen. De kamer dienaar herkende zyn meester en hy ont nuchterde een beetje. Hy poogde op te staan, maar de graaf sprak hem vriendelyk toe en, steeds lachende, gaf hü orders om den man goed te verzorgen en naar bed te brengen, zoodat hy zy'n roes kon uitslapen. Hyzelf had zich kostelük geamuseerd. Be grijpende dat er iets in de war was geraakt, van harte bly dat hij aldus van de vervelen de officieele etery Vas ontslagen, was hij stilletjes het Paleis uitgegaan en nadat hij nog wat had rondgewandeld, was hy op raad van een deskundigen voorbüganger te recht gekomen in een restaurant „Die Port van Cleve" geheeten. Daar had hü over- heerlyk gegeten, o. a. een biefstuk die hy zyn heele leven niet meer vergeten zou. macht zou hebben verkregen tot het aan gaan van een derde hypotheek. Bekl. legde een volledige bekentenis af. Het 0. M. eischte 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. van Ditehuvzen. drong aan op voorwaardelüke veroordee- De spoorwegramp by Weesp. Gelük reeds vroeger vermeld werd heeft de gedaagde H. IJ. S. M. den Staat der Ne derlanden in vrijwaring opgeroepen, na Jaartoe verkregen verlof der rechtbank, in zake de procedure der betrekkingen van 36 slachtoffers by de spoorwegramp te Weesp (13 Sept. 1918). De Staat deed daarop tot de rechtbank het verzoek dat het college de volging zou uitspreken van de vrywaringszaak in de 36 hoofdprocedures. Op dit verzoek is door de eerste Kamer der rechtbank gunstig be schikt De zaak diende heden, doch de behande ling werd aangehouden tot 21 September STADSNIEUWS. GOUDA, 8 September 1920. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer J. Tübout, slaagde Vrydag j.l. voor het te Rotterdam gehouden examen van radio-telegrafist le Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". De Roei- en Zeilvereeniging „Gouda" houdt op Zondag 19 September, des v.m. 10 uur op de Reeuwiiksche Plas onder linge Roei- en Zeilwedstrijden. De te varen nummers zijn: wherrvroeien met 2 roeiers, door een dame bestuurd, cano-roeien en handicap-zeilwedstrijd. 1919. van de RECHTZAKEN. Dr. Stoel. Voor het Hof te Amsterdam diende gis teren in hooger beroep de zaak tegen den Hilversumschen arts dr. Stoel, beschul digd van abortus provocatus. die door de Amsterdamsche Rechtbank was vrijgespro ken. De eisch van he tO. M. was destiids één jaar gevangenisstraf. Na het uitbrengen van het rapport door den deskundige prof. Kouiwer, eischte de advocaat-generaal, mr. Branties. tegen bekl. een gevangenisstraf voor den tiid fran twee iaar met ontzetting udt zijn be roep van geneesheer. Mr. Alb. Gompertz. die bekl. verdedigde, pleitte vrijspraak. Uitspraak 21 September a.s. Gisteren is voor de Arnhemsche recht bank behandeld de zaak tegen A. T.. ge wezen bedrijfsleider van de R. K. Coön. Verbruiksrvereeniging van ons voor ons. in dertijd lid van den Arnhemschen gemeen teraad. terzake van verschillende fraudu leuze handelingen, gepleegd vóór en tijdens het faillissement van deze vereeniging. Beklaagde was belast met het toezicht op den aanwezigen goederenvoorraad van Wen faillieten boedel. Hii verkocht een Kroot aantal artikelen ten eigen bate. eigende zich een hoeveelheid koffie en thee toe en stak van een geïnde vordering van V. 0. V. O., groot f 860. 300 in den zak. Voorts maakte hü gebruik van een valsche schuldbekentenis. Bekl. had n.l. in blanco door het bestuur geteekende formulieren: een daarvan vulde hii in ten name van V. O. V. O. met een bedrag van f 2000. alsof de vereeniging hem dit bedrag schuldig was. Het valsche stuk strekte tot zeker heid van een schuld van bekl. zelf. Ter verkryging van een derde hypotheek op het gebouw der vereeniging. heeft bekl. overgelegd het uittreksel van de notulen van een ledenvergadering, welke nimmer gehouden is en waarin het bestuur vol- Hct Gemeenteverslag ov< III. Hetgeen omtrent de kindersterfte i deze gemeente wondt aangetoond en ver klaard, zal zeker groote gerustheid bren gen. Immers, in den Raad zelfs werden nog kort geleden door een der leden mededee lingen gedaan, welke thans blüken niet juist te zün geweest. De graphiek toont, zoo wordt in de toe lichting zoo juist gezegd, in karakteristieke on hier pynlijke openhartigheid hoe hoog dit sterftecijfer inderdaad was, doch regis treert met eenzelfde eerlykheid de gewisse verbetering door en gemiddelde daling der lynen. Merkwaardig blyft het, dat de sterf te onder kinderen beneden het jaar gemid deld meer dan het dubbele aangeeft van die onder kinderen van 1 tot 5 jdar. Moge, zooals later by de byzondere op merkingen blüken zal, de scherpe hoeken gedurende de jaren 1860 tot 1880 epidemio logische invloeden weergeven, niet altyd kan aanstonds een verklaring van de afwy- kingen worden gevonden. Met deze moei lijkheid had ook de Gezondheidscommissie in 1867 te kampen toen er geen sprake was van heerschende besmettelüke ziekten, al thans niet in de gemeente Gouda. In haar jaarverslag schreef zü daarom trent het volgende: „Deze (kindersterfte)cüfers staan in zeer ongunstige verhouding tot de algemeene kindersterfte. Voornamelük gelooft de com missie, dat deze toestand in verband moet worden gebracht met de geringe lichame- lyke en geestelyke ontwikkeling der lagere klassen. Het zyn vooral de kinderen van fabrieksarbeiders die dit sterftecüfer j hoog maken. Door de slechte voeding der ouders komen zy reeds zoo zwak ter we reld, dat slechts een zeer zorgvuldige be handeling hen in 't leven kan behouden. Daarentegen worden zü veelal, zoo niet aan eigen zorg of aan die van een weinig ouder kind, dan toch in grooten getale aan de zorg van buurvrouwen toevertrouwd, wier woningen daarvoor in den regel zeer slecht zyn ingericht, terwy'l daarenboven die kin deren geruimen tyd het natuurlük voedsel, dat toch door den toestand dèr moeders reeds zoo weinig voedend is, missen. Zoo kwynen zy weg, meestal uit gebrek, in zeer veel gevallen zonder dat geneeskundige hulp wordt ingeroêpen. Tot verbetering daarvan, middelen op te sporen, die uitvoer baar zyn, acht de Commissie haar schoone taak." Zonder dat dergely'ke middelen op ingrü pende wyze werden toegepast, daalde in het volgend jaar het aantal sterfgevallen onder kinderen tot een ongemeen laag cyfer, waarom moet worden aangenomen, dat de oorzaak van de vele sterfgevallen in 1867 een andere geweest moet zyn, als door de Gezondheidscommissie aangegeven, immers, al waren de middelen door de Gezondheids commissie beraamd, door het Gemeentebe stuur uitgewerkt en in hetzelfde jaar reedt aangewend, dan zou dat een zoo belangry' ke daling fn 1868 nog niet ten gevolge heb ben kunnen gehad. Na 1880 valt een langzame daling waar te nemen en hier mag reeds bly'ken, dat de uitgaven, zich getroost ten behoeve van de bevordering der volksgezondheid in den ruimsten zin des woords, in hooge mate productief zyn geweest. De Gezondheids commissie heeft in 1867 t. o. v. den alge- meenen gezondheidstoestand de vinger op de juiste plaats gelegd. Er bestaat toch een nauw verband tusschen de betere voeding, de gewy'zigde arbeidsvoorwaarden en de meerdere lichamelyke opvoeding, en de da ling van het algemeen sterftecyfer in de gemeente, die, voor de kinderen benede^het jaar, buitengewoon mag worden genoemd. 'Dit hoofdstuk besluit met de herhaling dat na objectieve beoordeeling mag wor den gezegd dat de gemeente Gouda mei trots en voldoening mag neerzien op d< resultaten van haar beleid inzak$ de volks gezondheid. In het volgend hoofdstuk wordt mede deeling gedaan van al datgene wat betrek king heeft op de verkiezingen, die in 1919 hebben plaats gehad en ziin de uitslagen opgenomen van de verkiezingen voor de Provinciale Staten en den Gemeen teraad. Verkiezingen voor de Kamer var Koophandel en Fabrieken en voor de Ka mer van Arbeid hadden niet plaats. Hoofdstuk III behandelt de samenstelling van het Gemeen tebestu u r: de Raad, het College van B. en W.. de ambtenaren van den Burg. Stand, de vaste commissiën. dé commissiën ad hoe en vermeldt voorts alle in dienst der gemeente ziinde ambte naren en bedienden, terwiil daaraan toegevoegd een lyst rechtigden met de bedragen, welke zQ uit het Pensioenfonds genoten. Volgens de door de Commissie van Bij stand in het beheer van voornoemd pen sioenfonds overgelegde en door den Ge meenteraad goedgekeurde rekening over 1919, bedroegen de gezamenlijke ontvang sten f 53886.03 Vk' en de gezamenlitke uit gaven 43238.09, waarvan voor geldbeleg ging f 26736-50; het totaal der bezittingen was f 187172.90. Voorts bevat dit hoofdstuk de in den Raad gewyzigde Strafverordeningen. Wü- ziging Bouw- en Woningverordening en Wyziging der Algemeene Politieverorde ning, van de Belastingverordeningen, de Verordening op de heffing van gemeente- Uike opcenten op de hoofdsom der divi dend- en tantièmehelasting. opnieuw vast gesteld als in 1918 en de Verordening tot heffing van Marktgelden. De verordeningen van anderen aard ziin in volgorde van de data van behandeling lenomen. daarna volgen de instructiën j de verschillende hoofden van dienst, welke door den Raad ziin vastgesteld. Verder wordt er een overzicht gegeven de voornaamste in den Gemeenteraad behandelde onderwerpen, betreffende het bestuur der gemeente, de aangelegenheden ambtenaren en werklieden, de open bare gezondheid, onderwijs en crisismaat regelen. Als voornaamste punten van be- handelling nopens de Ziekenverpleging zyn genoemd de algeheele reorganisatie van het "an Iterson-Ziekenhui8. bii publieke wer ken de invoering van den 8-urigen anbeids- en 45-urige werkweek, en voorts de levering van electriciteit aan Stolwijk, 'Bergambacht. Ammerstol en Woerden. In verband met de woningdienst en het woningtoezicht werden belangrijke beslui (Wordt vervolgd). BODEGRAVEN. Het faillissement van de Handelsven nootschap onder de firma Stigter en Ver meulen alhier, is geëindigd, eveneens het faillissement van S. Hommels, weduwe H. Jansen, alhier. OUDEWATER. De meubelmaker J. Lagerberg, die in de carosseriefabriek alhier, bii het scha ven met de machine een stuk hout teven buik kreeg, is op last van Dr. Bber naar het ziekenhuis te Utrecht overge bracht, alwaar hii aan de gevolgen is over leden. Gisternamiddag ontstond er brand, ver moedelijk door vonken uit een schoorsteen. de wagenschuyr en bergplaats van D. Boele, gelegen aan de Koningstraat alhier- De daar aanwezige pakken stroü. twee wa gens en een rijwiel verbrandden gedeelte lijk. Schuur en inhoud doch zeer laag. GrMAtaavaUtai. Coöp. Veilinga vereeniging „Oudewater en Omstreken". Veiling van 7 Sept. 1920. Extra füne handperen 6770, Maagde peer 4^—50, Spiegelpeer 2e a. 16.5020, Williams ƒ48—62, le s. Sinjeurs ƒ23—30, Zure handappel le s. 80—32, id. 2e s. 22 —28, id. zoet le s. 28—26, id. 2e a. 14.60 —18, Kerawich le a. 2830, per 100 k.g.; Perziken 66.50, Eieren 11.5016, per 100 stuks; Snüboonen 16—18, Stokprin- cesseboonen le s. 20-22, Postelein 10 12, per 100 K.G.; Andüvie ƒ8.108.70, per 100 boa; Bloemkool le b. 1620, per 100 bos. Aanvoer gering. Handel vlug. FIN AN CIEELE~ BERICHTEN WISSE ULO ERSEN, Officieel* neteerian te Amsterdam. 8 September 1920. 7 Sept. 8, Sedt. Londen 1122 11.19 Berlijn 6.17* 6.30 Parijs 21.70 21.86 Brussel (28.10 23.22 Zwitserland 61.85 61.66 Wieenen 1.40 1.42H Kopenhagen 46.50 46.26 Stockholm 68.76 63.20 Christiania 46.70 45.66 New-York 3.16K 8.16 Gem een te-promeasen. Blijkens een mededeeling van een der bankinstellingen aan een gemeentebestuur, heeft de Nederlandsche Bank de volgende eischen gesteld aan de gemeente-promes sen, willen zij discontabel ziin: le. moet haar duidelijk blijken, dat de door Ged. Staten verleende goedkeuring ook betreft den aard van het papier, zoo dat geen promessen worden uitgegeven, indien uitsluitend machtiging is verleend tot het aangaan eener leening op langen termijn 2e. dient de Bank in het bezit te ziin van een opgaaf van de totale vlottende schuld der gemeente: 3e. moeten aan de Bank inlichtingen orden verschaft over de mogelijkheid van aflossing, binnen een na<J»r aan te geven termyn. uit de inkomsten der gemeente zelve of de bijdragen van het Riik of door de consolidatie in een lang loopende lee ning. (Gem.-atem.) 424e NED. STAATSLOTERIJ. 4de Klasse. Trekking van 8 Sept. 1920. ƒ5000: No. 5605. ƒ2000» No. 78. 1500: No. 17644. ƒ1000: Nos. 3288, 15242, 18032. ƒ200: No. 7688. ƒ100: Nos. 287, 3984, 5803, 5989, 6032, 12790, 17290. Prijzen van ƒ65. 160 102 142 192 197 224 234-927 358 570 637 670 740 780 825 853 854 855 872 915 920 991 1023 1183 1189 1224 1263 1329 1374 1447 1528 1631 1543 1601 1625 1733 1759 1834 1889 1923 1975 2069 2061 2063 2077 2102 2122 2149 2165 2171 2271 2 2410 2558 2583 2635 2672 2733 2739 2747 2788 2925 2970 2987 2996 3007 3086 3369 3399 3411 3539 3633 3636 3678 3691 8788 3858 4077 4119 4133 4142 4202 4211 4236 4318 4389 4391 4428 4503 4662 4716 4800 5056 5108 5203 5248 6321 5383 5385 5388 5422 5471 6506 6544 5593 5625 5645 5661 5724 5754 5817 5823 5877 5879 6077 6126 6161 6187 6272 6359 6367 6432 6471 6525 6537 6559 6588 6631 6882 6906 6 7072 7145 7162 7195 7198 7203 7217 7288 7318 7378 7473 7478 7513 7526 7547 7644 i 7721 7726 7762 7891 8167 8175 8 8240 8312 8359 8371 8388 8417 8585 8 8629 8670 8691 8695 8700 8779 8784 8942 8954 8965 8966 8968 9047 9063 9178 9199 9210 9212 9268 9273 9294 9296 9326 9354 9382 9397 9491 9578 9673 9697 9739 9777 864 9904 9905 9937 9974 9976 9994 10202 10243 10341 10354 10367 10386 10401 10451 10547 10601 10676 10688 10725 10950 10953 10995 11167 11267 11397 11403 11610 11527 11777 11793 11815 11885 11960 li 12072 12143 12203 12212 12355 12363 12412 12418 12451 12553 12642 12702 12786 12789 12873 12902 12905 13061 13053 13161 13170 13176 13178 13220 13376 13499 13789 13842 13891 13946 13948 14036 14184 14196 14243 14358 14402 14420 14451 14475 14553 14561 14591 14612 14675 14780 14824 14848 14876 15004 15010 15039 15051 15084 16091 15122 15190 15232 15321 15341 15342 15373 15384 15387 15393 15419 15454 15494 16524 16596 15657 15781 15803 15818 15853 16875 15956 16049 16070 16079 16090 16166 16179 16193 16288 16334 16371 16394 16422 16499 16677 16588 16612 16644 16650 16676 16677 16747 16756 16766 16781 16829 16852 16898 1919 16963 17051 17081 17224 17240 17296 17305 17319 17335 17372 17412 17618 17532 17569 17618 17619 17665 17696 17698 17729 17749 17771 17818 17891 17913 17939 17949 18031 18037 18084 18110 18133 18156 18326 18378 18399 18449 18451 18530 18554 18572 18583 18597 18631 18706 18790 18800 18804 18818 18820 18831 18901 18931 18969 18980 18985 19007 19013 19017 19095 19112 19121 19129 19138 19297 19334 19380 19426 19436 19537 19543 19670 19588 19607 19650 19686 19696 19706 19711 19721 19738 19778 19808 19873 19936 19984 20030 20164 20329 20435 20459 20474 20486 20499 20529 20559 20624 20638 20664 20720 20726 20796 20821 20918 20932 21083 21124 21130 21239 21252 21337 21392 21402 21449 21532 21585 21713 21731 21855 21897 21949 21961 21966 22029 22071 22131 22186 22216 22290 22337 22348 22361 22410 22458 22469 22520 22583 22589 22693 22773 22817 22818 22827 22854 22932 22944 Vorige ly'st stond: 19081 m. z. 18081. M arktdrrichtbn: Jurgens te Hamburg. (Zooals men reeds kan melden, zullen naar aanleiding van de te verwachten nieu we regeling in de vet-voorzienin« de kende sedert lange jaren in Duitschland bestaande margarine- en oliefabrieken der Firma Jurgens. in verbinding met hun Hol landsch stamhuis oprichten. Die Deutsche Jurgens Weike A. G., met zetel te Ham burg, met een kapitaal van 100 millioen mark. De nieuwe onderneming moet de Duitsche vetverzorging waarborgen. De be reiking van dit doel wordt door de nauwe verbinding met het Hollandsche huis vorderd. welk huis tot verzekering van zijn grondstoffenverbruik in relatie staat met vele overzee sche inkoop- plantage- en fa- iksondernemingen. Het bestuur wordt gevormd door de heeren directeuren Emile Jurgens. Albrecht Volland. Victor Jurgens en Walther Fucbs. die reeds in het bestuur van de Duitsche Jurgensfabrieken en hun Centraal bestuur werkzaam waren. Tot ad viseur van de maatschappij is benoemd ad vocaat dr. Struck. Tot den raad van toe zicht behooren de heeren handelsraad P. M. Herrman, directeur der Duitsche Bank te Berlijn, Anton Jurgens. directeur der N. V. Anton Jurgens Vereenigde Fabrie ken te Nijmegen. Claus Bolten. directeur van de Vereinsbank in Hamburg: prof. Jua- titieraad dr. Gammersbach te Keulen en Rudolf Jurgens van de firma Jurgens en Pr ineen te Goch. SCHEEPV A ARTBUUCHTEN. Rotterdam ache Lloyd. Djelbres (uitr.) pass. 6 Sept Ouessant. Sindoro (uitr.) pass. 6 Sept. Gibraltar. 6 Sept. v. Rot- Nieuw-Aim sterdam arr. terdam te New-York. Schiediik, vertr. 6 Sept. Calcutta Rotterdam. Kon. Weut-Indisdie Maild. Stuijvesant. vertr. 3 Sept. v. Curacao n. Puerto Colombia. Postkantoor Gouda. Lüst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvangen in de 2e helft van de maand Augustus 1920: Binnenland. Brieven: Meerendonk, Rot terdam; Strafgevangenis, Utrecht; Vreug- denheel M., de Lier; Gemeente-Secr. Stolwyk; Gemeenteraad, Reetwyk. Briefkaarten: Diederik P. M., Rotterdam; Gelder W. v., Hol M., Zevenhuizen; Rinsema Fam. H., Leeuwarden; Weda C., Rotterdam; 7 zonder adres. Beleefd verzoek naam en adres op de achterzüde der correspondentie te vermel den. Landbouw, Hü beeft aangeboden om ieder jaar één of meer leden van die vereeniging gedu rende ©enigen tyd op zün verblüf In Italië als gast te ontvangen. Alle kosten, aan dat verblüf verbonden, daaronder begrepen de j koeten van de heen- en terugreis, zün voor iün rekening. In aanmerking voor uitnoodiging komen alleen jonge, talentvolle kunstenaars (schil ders, beeldhouwers, architecten), die niet uit eigen middelen de koeten van een der- gelük verblüf zouden kunnen dragen. Het bestuur van den Kunstkring heeft deze schenking met groote waardeering aanvaard. NIEUWËÜÏTGAVEN. De kwestie NederlandBelgië. De Nederlandsch-Belgische kwestie ls al maanden slepend en een oplossing schünt nog niet naby. Wie van de Schelde-kwestle een grondiger studie wil maken, vindt daar voor uitnemende gegevens in „Nederland sche rol in het recht der internationale ri- I vieren", een verweerschrift, samengesteld door M. P. Vrü- Het is verschenen bü A. W. Sythoff's Uitgevers Maatschappü te Lel- den. SPORT. Wat is eigenlijk «en klaxon? Aan het blad Het Motorrijwiel was ge vraagd of er al een rechterlijke beslissing gevallen is inzake de algemeene wet dat een klaxon binnen de bebouwde kom eener gemeente niet mag worden gebruikt voor motorrijwielen. Het blad zelf antwoordde dat men tot nu toe vrijwel overal in de gemeenten werd aangehouden wanneer van de klaxon werd gebruik gemaakt. In de groots re gemeenten werd er dikwills niet op gelet, maar in Den Haag wel. Nu deelt een heer echter het zonderlinge feit mede dat hii bekeurd werd. doch door een kantonrechter ia vriigesprokeo en hü schrijft verder het volgende: ,J)e kantonrechter sprak mil na voldoen de bewijs en pleidooi vril. De ambtenaar ging in hooger beroep en de rechtbank sprak mü vrü. omdat weliswaar een kla xon niet mag worden gebruikt, maar om dat er nergens in de wet staat, wat of eigenlijk een klaxon Is." QNZIDRAADLOOZKDIINST. De Fransche miniatcr-president in het RUngebied. PARIJS, 8 Sept. Na te Bonn de Fransche bezettingstroe- l»en te hébben geïnspecteerd, wa*rby d« nieuwe artillerie-snelvuur-kanonnen even eens werden opgemet-kt, hebben de Fran sche minister-president en maarschalk Foch te Coblenz gedejeuneerd by generaal Allen, commandant van het Amerikaan sche Rünleger. 's Middags zün beide hee ren naar Eras en Nassau vertrokken. De Fransch-Belgische overeenkomst. PARIJS, 8 Sept. De „Dernière Heure" meldt, dat generaal Maglinse, chef van den generalen staf van het Belgische leger Maandag maarschalk Foch te Bonn heeft ontmoet, met wien hü het eens is gewor den betreffende eenige wyzigingen, die in het aan vankei yk aangenomen technisch rapport betreffende het Kransch-Belgische militaire verdrag zün aangebracht. De „Dernière Heure" voegt er bü, dat generaal Maglinse te Brussel is aangekomen. Hü werd daar ontvangen door den minister van Nationale Defensie, wien hü «Ün volkomen overeenstemming met generaal Foch be richtte. Terugkeer van Lloyd George in Engeland. PARIJS, 8 Sept. Lloyd George is gisteren van Zwitserland te Calais aangekomen. Hü werd aan het station door den burgemees ter begroet. De koning van Spanje als overwinnaar bi) de zeilwedstrijden te Biarritz. PARIJS, 8 Sept. Bü de internationale zeilwedstrijden by Biarritz Is de koning van Spanje op verre na als no. 1 van zyn serie aangekomen. I)e toestand in Opper-Silezië. BERLIJN, 8 Sept. 'Door de Poolsche ge weldplegingen in Opper-Silezië is er een voortdurenden uittocht van Duitsche ge zinnen. In Kattowitz zün Maandagavond weer meer verscherpte maatregelen geno men en *ün aldaar drie Duitsche kranten verboden. Opmerkenswaard is de willekeur van het intergeallieerde gerechtshof, dat van de tal- ryke misdadigers slechts 2 Polen wegens vredebreuk respectievelyk tot 8 en 4 maan den veroordeelde en 2 aangeklaagden vrij sprak. De „Tttgliche Rundschau" schrijft, dat het weigeren eener neutrale arbitragecom missie door de conferentie van ambassa deurs, een bewijs is van het slechte gewe ten der Fransche regeering. Het blad noemt generaal Lerand voor alle schand daden in Opper-Silezië verantwoordelijk. Hii denikt er blijkbaar niet aan ziin poli tiek te veranderen. Aanvoer 216 Kaas le srt. f -irr--.r. le srt- met R vair de pensioenge- vlu«- K4A! 8 September 1920. partüen. Priis Goudsche (7. 2e srt. f 80*-«2: ,rk 1 86—89. Handel De melkprijs. Het dageliiksch bestuur van den Bond van Melkveehouders in de Provincie Zuid- Holland en de melkcommissie van den L. T. B. in Z.-H., hebben in de* Haag verga derd, ter bespreking van de gedurende dezen winter te stellen melkprijs. Besloten werd op de a.s. vergadering van den Bood. de leden te adviseeren de melkprii* op 19 cent te brengen; waardoor de melk zonder büslag van het Zuivelkantoor of regeering in de drie groote steden zeer goed voor 25 cent per liter verkocht kaa worden. De melk is dus 1V» cent per liter duurder dan de vorige wintercampagne, KUNST. Schenking Haagsche Kunstkring. De Prins van Th urn en Taxis heeft een schenking gedaan aan de vereeniging Haagsche Kunstkring. LAATgTE BgjjCHIgj. Dreigende münwerkers*taking ia Engeland. LONDEN. 8 Sept. VJ). Smillie. de pre sident van de miinwerkersfederatie. is door Horne, de president van de Board of Trade, een telegram gezonden waarin het Daze- lyksch Bestuur van de miinwerkersfede ratie wordt uitgenoodigd morgen met de Regeering een conferentie bü te wonen, teneinde misverstand te voorkomen en een oogenblikkelüken toestand in verband met de dreigende mijnwerkersstaking te be spreken. BURGERLIJKE STAND. VLIST. ONDERTROUWT): J. Mostert en M. Kwakernaak. OVERLEDEN: Cornells de Jong 16 jaar. I TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke wind, meest uit zuidelyke rich ting, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, ieti warmer.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2