rösTËRUEN. 1 Ludeodorff. met Ebert en F och. met Ra- doslawof en Salami ra-.-*.. J>e Polen ztin than* op weg naar Riga, aoodat men daar eindelijk aap; het eind deter week zal traan praten. Lithauen heeft de Poolse he regeenng medegedeeld, bereid te tün de Poolsche gedelegeerden te Nal- varia te ontmoeten en da vijandelijkheden te staken. Men weet dat dit samenkomen als een soort voor-conferèntie (relden moet. Tusschen Rusland en Lithauen is thans het vredesverdrag: bekrachtigd. Lithauen heeft thans echter weer moeilijkheden met Let land over het uitzetten van LeLsche onder- danen. Hierop is natuurtiik een protest- nota gevolgd, waarop Lithauen verklaar-, de dadelijk met de uitwijzing: op te zullen houden, als •Letland desgelijks deed. Zoo kibbelen de eenmaal onderdeelen van het irroote Rusland zoowat voort. Wanneer zul len het eindelijk ordelijke staten worden' BUITEN LANDSCH WilUWS. BELGIE. Dr. Marten Rudelsheim. t Ons Vaderland" schryft by den dood van Dr. Marten Rudelsheim: Juicht, Belgen, juicht... er is weer een „landverrader" gestorven, een verrader van wie Vlaanderen nog zeer veel verwachtte, van wie het Pranschgezinde unitaristische Belgii5 nog^-heel w«t te vreezen had. Dr. Rudelsheim behoorde tot die flamin ganten die minder voelen voor luidruchtig vertoon, meer gesteld zyn op degeiyk werk. Dat België hem vreesde bewyst zyn straf tien jaar, dezelfde straf als Dr. Jacob, ad vocaat Hendrickx en Dosfel opliepen. Tien jaar! Waar had hy die vereerende straf verdiend? Hoofdzakeiyk door de volkshoogeschool die hy gedurende den oorlog inrichtte en tot hoogen bloei bracht, een instelling, waarvan zy die er het belang van begre pen nu nog dikwyls gewagen en de tydelij- ke onmacht betreuren die ons voorloopig beletten het werk van Dr. Rudelsheim her- op te vatten en uit te breiden. Zal dit het laatste slachtoffer zy'n? Reed* vielen ing. Verbraecke, schoolop ziener Dumortier, Hainant en nu Dr. Ru delsheim. Zal het nu genoeg zyn? We* vreezen. De gezondheidstoestand van menig ander gevangene laat veel te wenschen over. Borms, Roza De Guchtenaere, Wios Mioens zyn ziek; zal de politiek der schroomvallige* eerst dan den noodigeii moed vinden als de dood ook deze drie hder- lyke krachten aan Vlaanderen zal ontstolen hebben Omtrent de begrafenis lezen wy dat deze werd voorafgegaan door treurmuziek. Er waren bloemen vanwege 't Vlaamsche Front, Het Algemeen Nederlandsch Ver- bond, van Recht voor Allen, den Augus- teynskring, den Dietschen Bond en den Vlaamschen Bond van het Atheneum. Nadat aan de groeve op indrukwekkende wyze het Wilhelmus gezongen was, werd het woord gevoerd door verschillende Vla mingen, o. a. namens het Algemeen Neder landsch Verbond, namens de studenten der Volkshoogeschool, namens Recht voor Allen en namens de Jeugd. FRANKRIJK. President Deschanel. Men deelt aan de correspondent van de N. R. Crt. mede. dat Deschanel in het be gin van November zijn ambt als president van de republiek zal neerleggen. Hij zou opgevolgd worden door Millerand en Briand zou voorzitter van den ministerraad wor den. iPoincaré zou in het nieuwe kabinet- Briand minister van financiën worden. ZWEDEN. De Rijksdag ver kiezingen. Blijkens de tot dusver bekende resulta ten hebben bij de Ryksdagverkjezingen de conservatieven 19 mandaten gekregen (een winst van 6 zetels). De twee boeren-onra- nisatien tobben op 8 mandaten beslag ge legd (winst 2 zetels), de liberalen op 12 mandaten fwinst 2, verlies 4 zetels), de sociaal-democraten op 27 mandaten (ver lies 6 zetels). POLEN. De typhus. Volgens het comité van de maatschappij tot bestrijding der epidemische ziekten te Parijs, Bterven er in Galiclë en Oostelijk Polen maandelijks 25.000 menschen aan dc typhus. ROEMENIE. Smokkelen van roebels. Uit Boekarest wordt aan de „Ternns" gemeld dat de ministerraad hoeft besloten de grenzen gedurende 26 daren te sluiten, ten einde de contrabande van roebels te gen te gaan. welke aanmerkelijk is toege nomen wegens de a.s. inwisseling van roe- ^bels en kronen in lel BINNENLAND. Deskundigen Warenwet. De minister van arbeid zal Donderdag morgen ais. te half twaalf de commissie van deskundigen installeeren, welke krach tens de W aren wet is ingesteld om te ad- viseeren over de voorschriften, welke ter uitvoering van die wet moeten worden ge geven. Arbeidswet. Wanneer over enkele weken de Aibeids-N Wét 1919 in werking zal treden, worden kog niet ingevoerd de werktijdregelingen Luiten fabrieken en werkplaatsen. Wel wor den ook burton d«e inrichtingen, behalve |n land- tuin- en boscpbouiw. alle overige bepalingen van de wet en van het onlangs afgekondigde arbeidsbesluit van -kracht. De voornaamste daarvan ziin de volgende Artikelen dér wet: Artikel 9. betreffende veihod van kin derarbeid beneden 14 jaren of nog leer plichtig met een overgangabepal ing voor dertienjawgen en voor die twaalfjarigen, waarvoor een verklaring is afgegeven. dat voor hen «een plaat» meer ot> school la na het einde hunner leerplichtigheid. Artikel 11. betreffende kraamvrouwen, ten aanzien waarvan bepaald is. dat zii 8 Weken rust moeten hebben, waarvan ten minste 6 weken na de bevalling. Artikel 12. betreffende godsdienst-, voort gezet-, herhalings- en vakonderwijs, tot het onttangen waarvan aan jeugdige per sonen ten hoogste 8 uren per week vrij heid moet worde* gegeven. Artikel 67. betreffende aibeklskaarten. voor.schrijvende, dat alle in een onderne ming werkende jeugdige personen en ge- huwde vrouwen een arbeidskaart moeten hebben, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken en werkplaatsen wordt artikel 68 van kracht betreffende arbeidsliisten en arbeidsregis- ters, aangezien ook alleen voor deze in richtingen de werktijdbepalingen direct in werking treden. Het aröciditoêslUit (algemeene maatre gel van bestuur, als bedoeld in art. 10 der Arbeidswet 1919) bevat meerendeels be palingen reeds sedert laren op grond der bestaande Arbeidsvet geldend ziin. Nieuw ziin o.a. de volgende bepalingen: Art. 4c. Een persoon beneden 16 jaar mag geen transportdriewielen door trap pen voortbewegen. Art. 5d. Een persoon beneden, 15 jaar mag niet in stukloon werken. Artt. 9. 10. 11. 12. 13 en 14. Bepalingen betreffende verwarming, zindelijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen golden in fabrieken en werkplaatsen, gelden voortaan ten aanzien van jeugdige perso nen en vrouwen ook in andere lokalen (keu kens. winkels, kantoren, pakhuizen enz.). Artt. 58. 59 en 60. In winkels en apothe ken, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor zitge legenheden. luchbverversching. verwarming, privaten. Artt. 61, 62. 63. 64 65. 66.Jn kantoren waar vrouwen of jeugdige personen wer ken moet gezorgd worden voor verlichting, luchtverversching. verwarming, luchtruim- te. privaten. Art. 67. In het kunst- en amusementsbe drijf moet voor vrouwen en jeugdige per sonen gezorgd worden voor doelmatige naar seksen gescheiden kleedkamers met zitge legenheden en waschgelegenheden en voor privaten. De werktüdbepalingen. die voor fabrie ken of werkplaatsen behoudens de eerst daags te publiceeren afwijkingen zullen gelden zyn in beginsel8 uren per dag en 45 uren per week. Zondagsrust, vrije Za terdagmiddag, bedrijfsstilstand van 6 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens, tenminste 3 afwisselende ploegen in bedrijven met continu-aiheid. Tapverbod, De Minister van Arbeid heeft naar aan leiding van een door den Frieschen Bona van Hotel-, Café- en Societeithouders tot de Koningin gericht venzoek om vernieti ging van verschillertde gemeentelijke ver ordeningen, waarbij voor bepaalde dagen een tapvertxxl wordt vastgesteld, tot dc betrokke^ gemeentebesturen een schrijven gericht, waaraan het volgende is ontleend: „By de doorlezing van de verordeningen by dit adres gevoegd, hebben voorshands reeds de volgende punten mijne aandacht getrokken: le. in verschillende verordenin gen wordt een tapverbod uitgevaardigd soms nog verstetfet door beperkende be palingen ten aanizien van het slijten van sterken drank, o.a. gedurende den Zondag; 2e. in sommige verordeningen wordt aan den burgemeester de bevoegdheid verleend in het belang der openbare orde voor een door Hem te bepalen tijd den verkoop of het vérstrekken van sterken drank in het k'ein in de voor het publiek toegankelijke vergunningslofcaLibeiten te verbieden. Wat het eerste punt betreft, er is m.i. geen bezwaar tegen, dat een gemeentelijke verordening voor bepaalde dagen een tap verbod vaststelt. EeH dergelijk tapverbod mag echter in zyn strekking niet verder 'gaan dan het sluitingsgebod. bedoeld in art. 7. lid 4 der Drankwet. Nu houdt laatst bedoelde bepaling voor het uitvaardigen van een .sliitingsgobod op bepaalde dagen uitdrukkelijk de beperking in. dat alleen zulke dagen daarvoor in aanmerking mo gen komen, waarop wegens bijzondere om standigheden misbruikt vaiT^sterken drank is te vreeze?f?-4J«rtrn5n is blijkens de toe lichting hoofdzakelijk gedacht aan lotings- dagen van de Nationale Militie of bijzon dere nationale feestdagen. De Zondag valt hier echter als een wekelijks terugkeeren- de cjag zonder meer niet onder. In ieder geval zullen bijzondere omstandigheden moeten worden aangevoerd om een slui tingsgebod en dus ook een tapverbod oo bedoelden dag te wettigen. Zulks klemt te meer, daar in sommige der onderhavige verordeningen het tapvedbod is Verscherpt door een beperkende bepaling ten aanzien van het slijten van sterken drank. Wat het tweede punt aangaat, de hierbedoelde be paling is mi. zonder meer in strijd met de wet te aohten. In de gewraakte bepaling is ongetwijfeld gezoen een ongeoorloofde de legatie van de wetgevende macht. Gevaar voor de openbare orde kan zeker als zoo danig niet dienst doen.-daar bliikens de bewoordingen va*h art. 7. le lid 4 der drankwet voor wettiging vat) een verder gaand slui tings verbod juist bijzondere om standigheden moeten kunnen worden aan gevoerd. waaruit gevaar voor de openbare orde is te duchten. De Minister verzoekt aan ziin bezwaren tegemoet te komen, bii gebreke waarvan hy zich genoodzaakt zal zien de gewraakte bepalingen aan de Koningin ter vernieti ging voor te dragen wegens striid met de wet. Voor zoover de Raad meent, dat bij zondere omstandigheden aanwezig ziin, die een .tapverbod gedurende den Zondag wet- \Ugen. wil de Minister hieromtrent nader wyrden ingelicht." De broodprijs. Naar Het Volk verneemt, wordt in de kringen der socialistische Kamerfractie de wenscheliiltheid overwogen van een voor stel. dm op alle brood een regeeringsbij- slag te geven, ten einde den prijs van dit volksvocdsel te doen dalen. Sluiting Roemeensche grenzen. De afd. Handel van het Den. van land bouw. Handel en Nijverheid meldt, dat volgens binnengekomen telegrafische me- medeeHng van het Ned. gezantschap te Boekarest, de Roemeensche regeering de binnenkomst van reizigers en koonwaren van 9 tot 25 September a.s. heeft verboden, behalve over Ternes Voara en Constanza. Deze maatregel is genomen in verband met den uitgebreraen smokkelhandel in roebels. Telefoon-snelverkeer. Het hoofdbestuur van de posterijen en telegrafie overweegt, om personen en fir ma's, die behoefte hebben aan telefoont snelverkeer (4 la minute) tusschen Am sterdam en 's-Gravenhage. Amsterdam en Rotterdam of Rotterdam en 's-Graveu- hage en daarvoor geen afzonderlijke in terlocal telfoongelekling voor zich alleen wenschen te hurea. in de gelegenheid te stellen een gemeenschappelijk abonnement ten nemen, rechtgevende op vrij interlo kaal spreken met één der drie bovenge noemde plaatsen op eiken werkdag van 8 uur v.m.10 uur n.m. Voor deze abonne menten ziullen meldt de N. R. Crt. afzonderlijke interlocal® geleidingen be schikbaar worden gesteld. Jhr. B. W F. van Riemsdijk. Volgens de Opr. Haarlemsche Courant wordt bevestigd het gerucht, dat Jhr. B. W. F. van Riemsdijk onslag zal nemen als directeur van het Rijksmuseum. Verceniging van Socialistische Predikanten Te Zwolle is opgericht een Vereeniging van Socialistische Predikanten. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren De. K. F. Proost, voorzitter. Ds. W. Banning, secretaris en Ds. G. Horreus de Haas. pen ningmeester. Geen middenstandsbonw met overheids steun 7 Het bestuur der Coöperatieve Bouwver- eeniging Nieuw Amsterdam, heeft op een desbetreffende aanvrage bericht ontvan gen, dat het aan het gemeentebestuur van Amsterdam niet mogelijk is gebleken, met de regeering tot overeenstemming te ko men omtrent de wijze, waarop de gemeen te zich middelen zal verschaffen om de vereenigingen, die middenstandswoningen gaan bouwen, aan het benoodigde bouwka- pitaal te helpen. In deze positie kan. volgens het Hbld.. het gemeentebestuur geen vooruitzichten openen voor het verstrekken van hypo theek. Verceniging van Burgemeesters en Secretarissen. De Provinciale Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Zuid-Holland houdt een algemeene vergadering op 2 Oc tober in Rotterdam. Niet verzekeringplichtig. De Raad van Anbeid te Haarlem had on langs beslist, dat de religieuze pleegzus ters van huize Duinstraat te Ovbrveen in loondienst zijn bij het bestuur dier stich ting en derhalve verzekeringspiichtig. In hoogere instantie echter heeft, naar de Maasb. bericht, de Raad van Beroep te Am sterdam die beslissing vernietigd met de motiveering, dat religieuzen niet kunnen geacht worden in loondienst te ziin. Het blad verwacht, dat eerlang ten deze een beslissing van den Centralen Raad van Beroep zal worden uitgelokt. Consign entenraad. Te Utrecht heeft de installatievergade ring plaats gehad van den Consumenten- raad, krachtens art. 20 der statuten van den R.K. Centralen Raad van Bedrijven, in het leven geroepen. Prof. Mr, J. A. Veraart, voorzitter van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven, gaf een korte uiteenzetting van de belang rijke taak, die den Consumentenraad zal wachten en installeerde vervolgens als le den de hee-ren J. G. Ament te Roermond. G. J. Beckers te Roermond. J. B. van Dijk te Amsterdam. W. Fransen te Leeuwar den, C. J. Kuiper te Utrecht. H. Ruvter te Leiden, J. van Rijzewijk te Tilburg. C. J. G. Strycken te Den Haag en als voorzit ter prof. J. D. J. Aengenent en secreta resse mei. mr, E. C. Boekelman. Prof. J. I). J. Aengenent door den Consumenten- raad als voorzitter aangewezen, beant- wordde namens de leden het openings woord van prof. Veraart, waarna de eer ste besprekingen van geheel internen aard werden gehouden. Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsohland. Het algemeen secretariaat van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede: 'Op aandringen van verschillende fabri- Toantenorganisataes in Duitschland had de regeering by den Rijksraad een wetsont werp ingediend, waarbij verplichte scheids gerechten werden ingevoerd. Een ieder, die meende, dat de inhoud van een bepaald contract niet meer in overeenstemmine met de toestartden van het ooeenblik was. zou zich tot dit scheidsgerecht kunnen wenden, hetwelk alsdan bevoegd zou ziin de voorwaarden van deze overeenkomst naar billijkheid te wijedgen..Door een dergelijke regeling zouden dus alle contractueel*» ver bintenissen op losse schroeven komen te staan. De Nederlandsehe Kamer van Koophan del voor Duitschland heeft tegen zulk een regeling zeer ernstige bezwaren kenbaar (Na verwerping van het voorste} door den Rijksraad heeft thans de Duitiche re geering van verdere stappen in deze aan- gclegenheid afgezien. RECHTZAKEN. Gerechtshof te Ajnsterdara. De advocaat-generaal heeft gisteren be vestiging geëischt van de vonnissen der rechtbank te Utrecht tegen de 31-iarige gescheiden vrouw B. v. d. G. en haar 63- jarigMn vader J. v. d. G., beiden uit Nieuw koop» (Utr.). Eerstgenoemde was veroor- deekDtot 3 jaar gevangenisstraf wegens het veriaben van een hulpbehoevende (een pasgeboren fcind), en den vader werd een gevangenisstraf van 8 jaax opgelegd, we gens moord op dit kind. De rechtbank te Utrecht heeft een jour nalist te Amersfoort, wlen ten lapte was gelegd het Amersfoortsche gemeenteraads lid. den heer Leinweber, in de ..Amersfoort sche Courant" te hebben beleedied. veroor deeld tot een geldboete van f 50 subs. 25 dagen. INGEZONDEN MEDFDEELINGEN. watorHlnc«mldd«l «oor Zsnuwen an Lichaam Gemeentelijke maximumprijzen. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij de aandacht vestigt op hunne bevoegdheid om maximumprijzen vast te stellen voor levensmiddelen. Op grond van de Distributiewet doet de regeering dit enkel ten opzichte van regeeringsbruin brood. Daaromtrent kunnen de gemeente besturen dus niets bepalen. Anders staat het met alle overige artikelen en nu heeft het de aandacht des ministers getrokken dat de gemeenteraden nergens van hunne bevoegdheid gebruik maken. „Toch wil het mij voorkomen", schrijft ie Minister, „dat daarin een middel lig-., oir. in verschillende uevtUen op de daarto? meest aangewezen wyze, tegen onredelijke prijsopdrijving te waken. In vele gevallen '.och (het blijkt mij o.a. duidelijk ten aanzien van het wittebrooJ. het vrije tarwebrood) wordt in verschei dene gemeenten van het publiek een on- redelyke prys gevraagd. Uniforme vaststelling van een maxi mumprijs mijnerzijds heeft het bezwaar, dat met den invloed van plaatselijke fac toren, niet afdoende of niet billijk gerekend lean worden. Zoo kunnen de arbeidsJoonen. de kosten van gas en electriciteit. de hoo gere algemeene bedrijfskosten, aanzien lijke afwijkingen vertoonen. Voorts zal in de eene gemeente de voor ziening van het publiek in hoofdzaak ge schieden door goed geoutilleerde grootbe- dryven, wier onkosten, omgeslagen per eenheid, ook minder rijn dan in de klei nere. elders zullen middel- of kleinbedrijf regel zyn. Thans krijg ik den indruk, dat niet zel den ook de groorere bedrijven in hunne prijszetting zaoh richten naai- den eisch of I het verlangen van dwergbedryven, zonder dat eenige redelyke grond voor het bestaan van zoodanig bedrijf valt aan te voeren, of die prijs voor het grootbedrijf redelijker wijs verdedigbaar is. Zoo deed ik. op een klacht over den broodprijs uit een der kleine steden, aldaar een onderzoek instellen naar de winst door de bakkers gemaakt. Vier bedrijven werden onderzocht: twee coöperaties, een middelgroot en een zeei klein bedrijf. Resultaat van het zeer gedetailleerde onderzoek was. dat bii den thans geheven prijs de gemaakte winsten per week be droegen resp. 512, 120, 107 en f 11.75 (waaronder in de twee laatstgenoemde be drijven niet is berekend een ibedrag van 4-680 per jaar, uitgetrokken als loon voor de drie medewerkende firmanten en f 1300 als loon uitgetrokken voor den eigenaar bakker). Werd de pry's met 2% cent per K.G. wit tebrood verlaagd, zoo zouden die winsten bedragen 426, 96, f 80 en f 0.50 per week. Kennelijk was hier dus de priis regelend naar de behoefte van het allerkleinste be drijf. ten koste van het publiek. Zoodanig onderzoek, met inachtneming! van alle factoren, kan onmogelijk in alle* gemeenten dooo- de Iandsregeering worden ingesteld. Wel echter zou dat. waar het noodig blijkt, door de stedelijke overheid kammen geschieden. Het wil mij dan ook voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blijft, dat. goed gewend en toegepast, heilzaam kan wer ken. Ik veroorloof mij, met aandrang de bij zondere aandacht der gemeentebesturen hierop te vestigen. Wanneer, ingesral van klachten over. of twijfel aan de redelijkheid van sommige pryzen, een nauwgezet onderzoek plaats heeft, en daarnevens (b.v. door speciale commissies van advies, waarin belangheb benden allen vertegenwoordigd zyn) af doende waarborg geboden wordt voor een redelijk winstcijfer, zou zoodoende, op de meest daartoe geëigende, meest soepel werkende wyze. tegen werkelijke uitwas sen kunnen worden opgetreden. Mijnerzijds zou daarnevens kunnen wor den medegewerkt, door ten aanznen van regeeringsmeel en andere artikelen, waar van eventueel verstrekking van Regee- ringswege mocht plaats vinden, den over treder van zoodanige verordening, die bii gewijsde door den rechter is schuldig ver klaard. onmiddellijk en voor goed van het verkrijgen dier artikelen uit te sluiten of te doen uitsluiten." GEMENGDE BERICHTEN. Overreden. Te Uden geraakte het 8-jarig dochtertje van den landbouwer L. K. onder de passee- rende stoomtram. Het kind waren beide beenen en eed -aj-m afgereden. Naar het gasthuis vervoerd, ofterleed het arme meis je na'eenige uren. Brandstichting. De „Msb." meldt, dat de familie Huisman te Zoetermeer dezer dagen een dreigbrief ontvangen had, waarin een som gelds werd geëischt en met brandstichting werd ge dreigd. Het geld werd echter niet op de aangegeven plaats gelegd, en de hoeve werd als gevolg van het dreigement onder strenge bewaking gesteld. Vorige week werd reeds hy de familie ingebroken, waar- by geen buit kon worden gemaakt. Zondag avond nu stond plotseling de boe'rdery in vlammen. Ze is byna geheel afgebrand. Gevaariyke bessen. Achter het Chemische Laboratorium te Utrecht ligt een by dit Laboratorium be- hoorende tuin; in dezen tuin worden eenige planten gekweekt, die voor het chemische onderzoek noodig zyn. Nu bemerkte een der hoogleeraren Zaterdagmiddag, vertelt het U. D. dat kinderen, die. in de buurt aan *t spelen waren, zich toegang tot dezen tuin hadden verschaft, vermoedeiyk door over- klimming, en bezig waren bessen te pluken van penjzeer vergiftige heester, de Atropa- belladualia (wolfkers). Dadelijk is daarop de politie gewaarschuwd; de recherche wist een tiental kinderen te vinden, die van de bessen reeds hadden gegeten, kinderen, woonachtig in de omgeving van den Spring weg. Deze kinderen zyn met spoed overge bracht naar het Algemeen Ziekenhuis en daar direct opgenomen. Zondag was de toe stand van een der kinderen hoogst ernstig, die der anderen was naar omstandigheden bevredigend. Inbrekers gearresteerd. De vorige week Donderdag werd ontdekt, dat te Tiel was ingebroken in de villa van mr. H. K. R., tydelyk afwezig. Aan de ach- terzyde was een raam geforceerd. Het ge- heele huis bleek doorsnuffeld. Zoover be kend, werd er niets vermist. Zaterdagavond kreeg de commissaris van politie van zyn ambtgenoot uit Nijmegen bericht, dat aldaar Dinsdag waren gear resteerd zekere W. H. S., uit Tiel, byge- naamd „lange Willem" en zyn gewezen cchtgenoote A. G., op wie gouden en zilve ren voorwerpen waren gevonden. Ze waren inmiddels reeds op vrye voeten gesteld. De -ommissaris van politie te Tiel bracht een en ander, in verband met de inbraak aldaar, en stelde een onderzoek in. Toen vast stond, dat by de op S. gevonden voorwerpen er waren van de familie R., werd beproefd S. spoedig aan te houden, hetgeen echter alleen gelukte met zyn gewezen echtge noot®. S. een berucht persoon, is sedert dien voortvluchtig. ZUn aanhouding is by alle autoriteiten verzocht. Een geraffineerde oplichterszaak. In het hoofdbureau van Politie aan het laagsche Veer te Rotterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een sensa- tioneele ontsnapping plaats gehad. Daar iat, zoo verneemt de „Tel.", verdacht van oplichting voor 165.000, de heer van V. v. d. K., de bekende Rotterdamsche eigenaar van de autogarage „ralace" en eigenffir van verschillende perceelen in de Benthui- zerstraat te Rotterdam en te Scheveningen. Ondanks de scherpe bewaking is hy er in geslaagd het slot van zyn cel te verbreken, waarna hy ontsnapte op een der zolders van het politiebureau. Vandaar klom hy op het dak en langs de dakgoot wist hy in denK tuin van de Doelen te komen. Onmiddellijk na zijn ontsnapping is over al heen geseind, döfch tot dusver zonder re sultaat. De verdachte zou gisteren naar het Huis van Bewaring zyn overgebracht. Omtrent de oplichting zelve vernam het blad het volgende: In het jaar 1918 was te Rotterdam aan gekomen de Duitscher N. die voor de Eisen- bahn Direktion te Keulen in Rotterdam le vensmiddelen moest koopen. Hy werkte daarvoor samen met een bank aldaar. Hy kwam in kennis met V. v. d. K. en kocht van hem twee waggons spek, twee waggons boonen en 1 waggon erwten, tezamen voor 165.000. De koopsom werd by vooruitbetaling in Hollandsch geld voldaan. Toen begin Au gustus nog niets geleverd werd, wendde N. zich tot een advocaat met het gevolg, dat V. v. d. K. beloofde naby de grens by Maas tricht de bedoelde levensmiddelen te zullen loveren. N. moest zich maar naar de grens by Maastricht begeven. Toen hy daar aan kwam werd hy op Belgisch grondgebied door de Duitschers gearresteerd. Achteraf bleek dat V. v. d. K. hem by den Duitschen spionnagedienst te Rotterdam had beschul digd van spionnage in dienst der Engel- schen. Het mocht V, v. d. K. echter niet ge lukken zich op deze wijze van N. te ont doen. N. was echter in het bezit van de door de Duitsche militaire autoriteiten geteekende reispassen, van een schriftelyke opdracht van de Eisenbahn Direktion en ten slotte van een door V. v. d. K. onderteekende kwi tantie, groot 165.000. Hy dankte het dus daaraan, dat hy op Duitsch grondgebied in vryheid werd gesteld. Men deelde hem nog mede, dat, indien hy deze bewysstukken niet by zich ,had gehad, hy binnen uur zou zyn doodgeschoten. De toeleg was in dit opzicht mislukt. Het was N. echter onmogelyk weer in Hol land te komen. V. v. d. K., die hem by de politie zwart had gemaakt en gezegd had, dat hy spionnage in Holland verrichtte, maakte dus op die manier, dat hy in 1VI jaar niet in Holland kon komen. Eerst een week geleden slaagde hy er in een Hol landsch pasvisum te krygen en begaf zich onmiddellyk naar Rotterdam. Hy wendde zich tot den hoofdcommissaris van politie met het gevoolg, dat in den loop der vorige week V. v. d. K. gearresteerd werd, die in- tusschen ontsnapt is. Door N. is beslag gelegd op alle eigen dommen van V. v. d. K„ op de autogarage „Palace", de perceelen in de Benthujzer- straat te Rotterdam en die te Schevenin gen. Auto-ongeluk met doodelijken afloop. Dr. A. Mynlieff, geneesheer te Amster dam, maakte met zyn echtgenoot® en twee dochters een fietstocht. Op den drukken Gö-weg by Leeuwenhof onder Noordwyker- hout word mevr. M. aangereden door eet} fietser waardoor zy kwam te vallen. Op dit oogenblik naderde in volle vaart een auto en overreed de dame. Geen hulp kon hier meer baten. In denzelfden auto werd de on gelukkige vervoerd naar de woning van haar zwager, den heer Mynlieff te Noord- wijkerhout, waar zy. nauwelyks daar aan gekomen, den geest gaf. Nog denzelfden avond is het ontzield lichaam naar Amster dam vervoerd. Voor de Belgische oorlogswezen. Na een reis van twee jaar en acht maan den is zoo meldt het „Vaderl.", mej. H. van der Flier in ons land teruggekeerd. Zy heeft films vertoond en lezingen gehouden in Amerika, Tapan, China, Siam, Indië en Zuid-Afrika. De reis heeft opgebracht 25.000 dollar voor de Belgen, 8000 dollar voor de Franschen en een ƒ6000 (vooral in Indië opgehaald), welke mej. v. d. Flier wenscht te besteden voor de vereeniging E. N. O. Tn den Hsag. Zy wiLhet als stam- fonds voor een**eigen ziekenhuisje gebrui ken. STADSNIEUWS. W r' GOUDA,'15 September 1920. Gemeente-arts. Burgemeester van Gouda brengt ter kennis: Dr. H J. Hambur- in bet tijdvak-21 September tot 2 Oc- TmTu. »«nen huize sPreekuur Jtl Sm voor gcmeente-patienten van hall S tat reven nnr nam., mplaata van ne- tot hall tien des morgens, te bekender P'£èken aan bedlegerige zieken kunnen JTzüne woning worden aangevraagd en \Jwkn des avonds afgelegd. bTspoedeischende gevallen kan men zich JmW tót den gemeente-geneesheer P. de Boer Sr. Hinderwet. n en W van Gouda brengen ter algc- „Le kennis, dat zij vergunning hebben Send aan J. A. Donker, alhier en zbne itverkrijgenden tot het oprichten van n tabakskerVerü en het daaim plaatsen S ,1e daarvoor benoodigde machines, zoo- In was de madinie, een slijpmachine, 2 kerfbanken en wals, die in werking ge- wacht zullen worden door 4 electromotoren 11 van 6, 1 van 2 en 2 van 1 P.K. in wt nerceel plaatselijk gemerkt Kattensin- 'l l' 88 kadastraal bekend gemeente Gouda 'sectie A no. 4319. Failliet verklaard. I)e Rechtbank te Rotterdam heeft in staat van faillissement verklaard W. den Boor, handelaar in fusten, alhier. Twee-wingers afgekneld. Gisteren had de rangeerder C.' van Ree- „ui het ongeluk, door zich vast te houden aan eJr deurrollaag van een goederenwa gen, bii he' dichtslaan inet zyn hand/laar- tusschen te geraken. Hierdoor werden hem twee vingers \an de hand byna afgeklemd. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dinsdag is van een vrachtauto in de Wachtelstraat een magneet ontvreemd. Een onderzoek wordt ingegteld. Bazar E. H. B. O. Naar wy vernemen heeft de Bazarcom missie uit de Ver. E. H. B. 0„ die ingesteld was om de finantieele middelen der vereeni ging te versterken teneinde haar organisa tie te kunnen volvoeren aan het bestuur der afdeeiing afgedragen een batig saldo van ƒ1942.63. Be sigarenmakers en de Huisindustrie. Naar de Voorwaarts meldt, is door de drie werkliedenorganisaties in de siga- renindustrie eeii commissie samengesteld tot bestrijding der gewraakte huisindustrie. Examen politie-diploma. Te ^Utrecht slaagden gisteren voor het examen politie-diploma de heeren L. Mourik en M, M. Obermeyer, beiden alhier. en!5 lende Dienstregeling Reizigerstreinen. In de dienstregeling der reizigerstreii zijn voor verschillende trajecten in verband met het druk reizigersvervoér verschillende voor- volgtreinen ingelegd. Voor Gouda geldt dit maar voor een drie tal treinen en wel voor voigtrein 46 Utrecht -Gouda. Van Utrecht 2.50 namiddag.' Voortrein 47 Utrecht—Arnhem. Van Utrecht 1.28 nam., verder 12 min. vóór trein 47. Voortrein 175 Gouda—Utrecht. Gouda vertr. 12.38 nam., verder 10 minuten voor trein 175. Het Gemeenteverslag over 1919. IX. Ziekenhuis. Aan het verslag van Re genten van het Van Iterson-Ziekenhuis ont leenen wij het volgende: Op 1 Jan. 1919 waren in verpleging ter neeskundige behandeling 13 mannen en 7 vrouwen, ter heelkundige behandeling 17 in. en 20 vr. In den loop van 1919 werden op genomen ter geneesk. behand. 82 m. en 79 vr., ter heelk. behand. 131 m. en 111 vr. Ontslagen werdeïi: geneesk. behand. 58 m en 58 vr., heelk. behand. 127 m. en 107 vr. terwyi overleden geneesk. behand. 21 m. en 13 vr., heelk. behand. 11 m. en 3 vr. Het aantal zieken verminderde derhalve met 217 m. en 181 yjt., éoodat op -31 December in verpleging wéren 26 m. en 36 vr., van wie geneeskundig behandeld werden 16 vr., heelkundig 10 mm. en 21 vr. Van de zieken behoorden 1 man en 4 vrouwen tot de in de gemeente yerblyfhou- dende Efclgisehe vluchtelinge^. Er zljft 2 krankzinniger/tydelijk in de isoleerkamer ter verpleging opgenomen. Van (ie kraamkamer werd gebruik ge maakt door 5 vrouwen. In het gebouw, voor besmettelyke ziekten werden 11 personen verpleegd. Het aantai verpleegden bedroeg gemid deld 50 en het grootste getal op één dag verpleegden *as 67, in 1918 waren deze ge tallen 59 «a 72. Het ftlntal verpleegdagen bedroeg van kosteloos verpleegden 8600, van verpleeg den ten laste der Ryksverzekeringsbank 512, vaiilpnuléegden ten laste van het Ryk 167, van Verpleegden ten laste van plaatse lijke instellingen van weldadigheid 1127, van verpleegden ten laste,van haburige ge meenten of hare armbesturen 415, van ver pleegden der 3e kl. (verlaagd tarief) 5396, van verpleegden van ingezetenen 612, van niet-ingezetenen 717, van verpleegden der 2e kl. ingezetenen 571, van niet-ingezete nen 465, Van verpleegden der le kl. ingeze tenen 58, van Belgische vluchtelingen 385, totaal 19025. Na 1 October 1919 werden in het labora torium 145 onderzoekingen verricht, terwyl 8 maal materiaal ter onderzoek werd opge stuurd naar het Centraal Laboratorium te Utrecht, waarvan 5 maal bloed voor het la ten verrichten van de reactie van Wasser man. Vanaf denzelfden datum werden voor diagnostische doeleinden 21 Röntgen foto's gemaakt. Meerdere malen werd de Rönt- genkamer gebruikt voor doorlichting en therapie. Sinds 27 October 1919 is aait de inrich ting verponden een polikliniek voor inwen- Hge ziekten, alsmede een heelkundi; gynaecologische polikliniek, behand resp. 45 en 40 patiënten. Ten behoeve van het Ziekenhuis werden in de gemeente-apotheek gereed gemaakt 77363 recepten (voor de geneesk. afd. 2522 en de heelk. 4841). T)e reorganisatie had ook vele mutaties in het personeel tengevolge. De Raad ver leende den 26sten Augustus eervol ontslag aan de heeren H. J. de Voogt, als arts» geneesheer en aan Dr. A. Montagne I.zoon als heelkundige, nadat de Raad den 5den Juli tot geneesheer-directeur had benoemd den héér P. C. Cleyndert, arts te Middel- harnis. Den 26sten September benoemde de Raad tot heelkundige-vrouwenarts den heer M. Steffelaar, chirurg te Haarlem en tot verloskundige Dr. Aé Montagne, chirurg te Gouda; de laatste evgnwel nam zyne benoe ming niet aan. Op 1 October waren der halve alleen de heeren Cleyndert en Steffe laar aan het Ziekenhuis verbonden. Voor den medicus, belast met de alge meene narcose werd vastgesteld een hono rarium, overeenkomstig het Ryksverzeke- i ingstariefgedurende bet laatste kwartaal werden de meeste narcosen gegeven door den heer E. D. Meeter, arts, alhier. Onder het zusterpersoneel hadden veel mutaties plaats. De gebouwen werden goed onderhouden; enkele lokalen veranderden van bestem ming, waardoor vooral de huisvesting der zusters in het gedrang kwam. Na de reorganisatie, dus na 1 October, werden twee bureaux en een schryfma- chin® aangeschaft; vrywel de geheele klas- seafdeeling moest van nieuwe meubelen worden voorzien; ook van waschstellen en gordynen. Voorts werden aangekocht 14 'edikanten 5 wiegen en 70 wollen dekens terwijl de linnenkamer belangryk werd aan gevuld. Ook de inventaris van instrumenten moest 4)oodig worden herzien. Een fraai geschenk ontving het Zieken huis van de Plateelbakkery „Zuid-Holland" in den vorm van een groote collectie kunst- aardewerk ter opsie ring van zalen en gan gen. Verschillende bloempotten uit deze verzameling werden door den heer A. Steensma welwillend met groen gevuld en droegen er het hunne toe by het interieur te verfraaien en te veraangenamen. Buiten bezwaar van de financiën werd de bibliotheek voor de verpleegsters aangevuld en kon het St. Nicolaas- en Kerstfeest zeer ten genoege van verpleegden en verplegen- den worden gevierd; aan hen, die hiertoe medewerkten, wordt een woord van dank gewijd. Nopens het geldelyk beheer zy vooreerst opgemerkt, dat de bestaande duurte alsme de verschillende veranderingen tengevolge van de reorganisatie de uitgaven opvoerden. Als voornaamste zyn te noemen uitbreiding en hoogere salarieering personeel en meer der brandstoffen-verbruik door het 's win ters des nachts stoken van de centrale ver warming. De uitgaven bedroegen 69.354.88% waarin begrepen 1365.— belegging van gelden, ƒ600.wegens verschuldigde lyf- rente en ƒ3830.17 wegens byzondere uitga ven in verband met de reorganisatie, zoodat de exploitatieleesten feiteiyk bedroegen 64.059.71% of gemiddeld per verpleegdag 3.31% (1918 2.79, in 1917 2.04%.) Verschillende in verband met de reorga nisatie gedane inkoopen en bestellingen zyn in 1919 nog niet betaald en komen dus op den dienst 1920. Onder de exploitatiekosten zyn niet be grepen de salarissen van geneesheer-direc teur en chirurg, die rechtstreeks uit de ge^ meentekas worden voldaan. Het totaal der exploitatie-ontvangsfen bedroeg dus 11980.47% of gemiddeld'per verpleegdag ƒ0.60 (deze cyfers waren in 1918 9714.20% en ƒ0.45, in 1917 ƒ11385.35 en 0.55). De toegestane subsidie van de gemeente Gouda, groot 35.650.— is op 50.— na ge bruikt. Regenten noemen in het verslag nog vele maatregelen, die wensehelyk zouden zijn in het belang van het Ziekenhuis. Meerdere daarvan zyn reeds tot vervulling gekomen. De geneesheeren Dr. E. J. Hamburger, Dr. A. Le Comte Jr. en P. dc Boer zyn be last met dc praktijk by de armen, die in hunne woningen worden verpleegd. De verloskundige dienst is aan twee Ge meentevroedvrouwen opgedragen, n.l. me juffrouw E. P. Woerlee en mejuffrouw S. A. Gorter. De geneesmiddelen voor de armen en de gemeentelyke instellingen van weldadigheid worden gratis verstrekt door de Stads-Apo- theek, gevestigd in het St. Catharina-Gast- huis, alwaar in den loop van het jaar wer den gereed gemaakt 12,794 recepten, w.o. 9268 voor armen, verpleegd in hunne wo ningen, 3070 voor verpleegden in het Zie kenhuis en de gestichten der Gemeente en 456 voor de politie. In het vorige jaar be droeg het geheele getal 12.607. De kosten der geneesmiddelen beliepen 4303.30%. Koepok-inenting. Het getal inen tingen en herinentingen bedroeg volgens de by ons ingekomen opgaven 601. In 1918 werden gevaccineerd 675. in 1917 459, in 1916 652, in 1915 476, in 1914 506, in 1913 679 en in 1912 548. Toezicht op levensmiddelen. Vleesch en visch, tot verkoop bestemd, zyn volgens de Algemeene Politieverordening aan keuring onderworpen. De keuring van vleesch geschiedt door twee keurmeesters; én van hen is tevens keurmeester van visch. In de gemeente werden goedgekeurd: 397 paarden, 667 runderen, 44 vette en 1350 nuchtere kalveren. 894 varkens, 852 scha pen, 171 geiten, 4875 K.G. paarden-, 15.400 H.G. rund-, 9051 K.G. kalfs-, 1630 K.G. schapenvleesch en 5244% K.G. spek. Afgakeurd werden: 2 paarden, 6 runde ren, 1 nuchter kalf, 51 K.G. paarden-, 437% K.G. rund-, 78 K.G. schapenvleesch, bene vens 51 K.G. spek. Omtrent den keuringsdienst van waren, uitgeoefend door den apotheker-scheikundi ge E. Grendel en een keurmeester, belast met het nemerk van monsters, wordt o. a. het volgende g^neld: Gedurende het afgeloopen jaar werden onderzocht 1201 monsters van verschillende waren. Van de 504 monsters melk waren er 87 ondeugedeiyk van samenstelling en 122 ondeugdelijk van toestand. Ondeugdeiyk van samenstelling waren 64 monsters we- geiuj een te laag vetgehalte beneden 2JJ 34 wegens een te lage vetvrye droogrest be neden 8 en 1 door een te laag procentisch vetgehalte in de droogrest beneden 22.5; door combinatie dezer cyfers werd het tota le aantal ondeugdeiyke monsters 87. In ver- gelyking met het vorig jaarverslag is dus een kleine vooruitgang te constatceren, die wellicht grooter zal worden naarmate de tyden meer ndrmaal worden. Ondcugdeiyk van toestand waren 104 monsters wegens een te hoog katalasecyfer en 22 door aanwezigheid van zwevend vuil; door combinatie werd het totale aantal 122 of 24.2 Vr; in dit opzicht is dus ook voor uitgang te constateeren, daar dit cyfer in het vorig jaarverslag bedroeg 31.6 9f-. Van de taptemelk en gecondenseerde melk valt niets byzonders te vermelden. 'De twee monsters gepasteuriseerde melk, ter onderzoek door het Militair Hospitaal aangeboden daar de zieken deze melk niet wilden gebruiken, bleken by onderzoek te bevatten ruim 10 Vr en 2.4 vet, terwyl de katalasecyfers bedroegen 5.6 en 3.2. Van gepasteuriseerde melk was dus geen sprake (laar dan het katalasecyfer had moeten ont breken. In het eerste geval was wellicht by vergissing afgeleverd room, maar dan van ondeugdelyke samenstelling en toestand; dat deze melk niet te drinken was laat zich dus na dit onderzoek gemakkeiyk begrij pen. De resultaten van het onderzoek van de karnemelk vergeleken met die van het vo rig jaar zyn dezelfde gebleven, een verschil van 0.2 Vr, in 1918 37.7 Vr, in 1919 37.9 Vr? wat betreft" het procentgehalte van het aan tal monsters van ondeugdelyke samenstel ling mag geen naam hebben. Dat hierin weinig verbetering valt waar le nemen, vindt zyn oorzaak in het feit, dat de Iheeste melksiyters hun karnemelk be trekken van de coöperatieve melkvereeni- ging „Ons Ideaal", welke inrichting den naam van Ideaal kwalyk kan dragen, het geen uit een staatje van karnemelk-mon- sters nader wordt toegelicht. Het aantal processen-verbaal opgemaakt tegen leveranciers wegens aflevering van karnemelk met een te lage vetvrye droog rest bedroeg 9. (Wordt vervolgd.) LUCHTVAART. BOSKOOP. Coöp. vereeniging De Boskoopsche vei ling. Er werden pryzen besteed als volgt: Bloemen: Afgesn. rozen 2070 ct., dah lia's 1535 ct., lupineh 24 ct., asters 25 ct., Pyrethrum 2—6 ct., Clematis in soorten 25 ct., Gladiolus 1116 ct., Anjers 1040 ct., Phlox 2 ct., per bos van 10 stuks, Cle matis Prins Hendrik 79 ct. per tak, Chry santen (tros) 511 ct. per tak, idem per bloem van 1328 ct. Groenten: Snyboonen 1016 ct., suiker- boonen 1020 ct., sjalotten 5 ct., tomaten 1213 ct., alles per K.G. GOUDERAK. Een zwaar beproefd gezin. In het gezin van den arbeider J. van Oeveren alhier stierven voor 2 maanden 2 dochters, een meisje van 16 en een van 18 jaar. Gisteren werden 4 zieke kinderen naar het van Iterson Ziekenhuis te Gouda over gebracht, nog 5 zieken bleven er thuis over. Een daarvan, een 20-jarig meisje, is heden morgen weei* gestorven. Alleen de vader en het jongrte kind zyn nog gezond. Dat voor het gezin dringend behoefte aan hulp i8,^ behoeft geen betoog. Zondag zal Zwaluwen I een medaille- wedstryd spelen tegen M. V. V. I uit Moordrecht. Daar beide partyen ongeveer tegen elkander zyn opgewassen', belooft dit een spannenden stryd te worden. Luchtpostdienst. iDe Directeur-Gensraal der Posterijen sn Telegrafie maakt bekend: dat met ingang van 16 September 1920: de luchtpostdienst van Amsterdam over Bremen naar Hamburg, met aanslui tende diensten Bremen—«BerUia en Ham burg— Malmö, waarmede op Maandag, Woensdag en Vrydag briefpost naar Duitschland en Zweden wordt versenden, zal worden vervangen door een dagelyk- schen dienst tusschen genoemde plaatsen; b. met de onder a. genoemde luchtver- binding ook rechtstreeks briefpost naar Denemarken wordt verzonden: De ochtendverbinding van Amster dam met Ixmden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag aal worden vervroegd. De tijdstippen van vertrek en aankomst van de verschillende diensten zullen ziin als volgt: I. Tot en met 26 September dagelijks: van Amsterdam (Schiphol) 8.60vjm. të Bremen 11.80 vm. van Bremen 12 n.m. van Bremen 12 iun. te. Hamburg 1 non. te Berlijn 3.30 nm. van Hamburg 1.30 n.m. te Kopenhagen 3.30 n.m. te Malmö 4.— n.m. Op werkdagen: van Amsterdam (Schiphol) 8.60vm. van Rotterdam (Waalhaven) 9.10vm. te loonden 12.60 vm. Op werkdagen: van Amsterdam (Schiphol) 3.—uun. van Rotterdam (Waalhaven) 3.20 n.m. te Londen 7.nm. II. Met ingang van 27 September a.s. dagelijks: van Amsterdam (Schiphol) 7.60v.m. te Bremen 11.30 v.m. van Bremen 12 n.m. van Bremen 12 nm t® Hamburg 1 nm. te Berliin 3.30 nm. van Hamburg 1.30 n.m. te Kopenhagen 3.30 n.m. te Malmö 4.-r-n.m. Od werkdagen: van Amsterdam (Schiphol) 7.60 v.m. van Rotterdam (Waalhaven) 8.10 vm. te Londen 11.60 v.m. Op werkdagen: van Amsterdam (Schiphol) 3.nm. van Rotterdam (Waalhaven) 3.20 nm. te Londen 7.—n.m. Het biicomler recht voor het lumt) voer naar üeaeviarken bedraagt 25 c per 20 gram. Overigens gelden voor fiet het luchtvervoer naar dat land dezelfde palingen als van kracht ziin voor dat voer naar Brittannië en Ierland. Duitsèh- land en Zweden. Aangaande de tijdstippen van ter post bezorging kunnen inlichtingen worden verkregen op de postkantoren, Met den luchtpostdienst van Hamburg naar Amsterdam zullen met ingang van 15 September 1920 dagelijks brievenmalen uit Duitschland. Ziweden en Denemarken "worden aangebracht; de vliegtuigen zullen normale omstandigheden tot en met 26 September te 4.50 n.m. op het vliegveld te Schiphol aankomen en na genoemden da turn te 3.50 n-m. diepte uitgegraven. Over daten bodem wordt een asphaltvloer gelegd, om binnen zekeren tiid te kunnen bepalen, hoe diep meststoffen en hoeveel daarvan den grond intrekken. KAASMABKT. Woerden, 15 Sept 1920. Aanvoer 305 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort 85—88, id. 2e soort 8083, le soort met Kyiumcrk ƒ86—90. Handel vlug. Greenten veiling. Coöperatieve VeilingsvereenJging „Oude water en Omstreken". Veilingsbericht van 14 Sept. 1920. Maagdeperen 4864, Pons peer 2e s. ƒ12—18, Klaaspeer 10—22, Blanke Jut 5860, Fyne handappel 35 40, Sinjeurs le s. 2834, Pippeling le s. 84-36, Kerswich le a. f 25—28. ld. 2e si ƒ15—24, Schyvers 2e s. 8.50-16, Stok- boonen tonder draad 2123, alles per 100 ILG.; Eieren ƒ14.5015 per 100 stuks. Gehuwde vrouweiyjjke ambtenaren bij den Postdienst. Bepaald is, dut vrouweiyke ambtenaren in dienst by den post-, telegraaf- en tele foondienst, die. op 1 Januari 1920 gehüwd *>a in dienst zullen worden gesteld van de zoogenaamde huwoiyksgratificstie, indien zjj uiteriyk 81 December j920 den. dfenat, Ingevolge verzoek en in verband met haar huwelyk hebben verlaten. HANDEL EN NIJVERHEID. MOORDRECHT. Zondag speelde M.V.V. II een voetbalwed; stryd tegen D.V.S. I uit Gouda. De uitslag was 20 voor M.V.V. II. MaximumpriJsen dakpannen. Naast de min. beschikking, waarby maxi mumpryzon werden vastgesteld voor dak pannen, welke in verband met den uitvoer voor het binnenland gereserveerd moeten biyven. zyn de vplgende maximumpryzen vastgesteld voor alle overige dakpannen: Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Hol le pannen le soort 119, id. 2e 114, Kruis pannen le srt. ƒ119, id. 2e ƒ114, Tuiles du Nord le srt. ƒ119, id. 2e ƒ114, Holle vor sten le art. ƒ314 per 1000 stuks, blauw en rood. ONDERWIJS. OUDEWATER. Een dure ruzie. Eenige weken geleden kregen W. H. en zyn vrouw ongenoegen met hun buren v. L. De luiten werden stuk geslagen en v. L. bloedend venvond. Het eind is, dat W. H. en zyn vrouw ieder 10 gulden boete kunnen betalen, hun door de Utrechtsche rechtbank opgelegd. De sjouwerman M. W., alhier is door de rijkspolitie gearresteerd en naar Utrecht overgebracht, tot tolpmdergaan van 15 da gen gevangen! sptrafT^ Prof. Dr. J. Haverschmidt. Dr. J. Haverschmidt, benoemd hoog leeraar in de kindergeneeskunde aan de Utrechtsche universiteit, zal 24 dezer om uur nam., In het Groot Auditorium zyn ambt aanvaarden n|et het houden van een redevoering. WADDINXVEEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen hoofdakte de heer J. J. Rinck, al hier. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Mail voor Oost-Indië. Met de J. P. Coen kan Zaterdag 18 Sep tember mail voor Oost-Indië worden ver zonden. Mail voor Amerika. Naar de Ver. Staten van Noond-Amc- rika per s.s. „F. J. Luckeribach" van de Luckenbach-Line. Alleen dia corresponden tie wordt medegegeven, welke is voorzien van een aanwijzing tot verzending met ge noemd stoomschip. Stoomv. Mij. Nederland. Celebes (uitr.) vertr. 11 Sept. van Co lombo. Grotius (uitr.) vdrtr. 11 Sept. van Co lombo. 'Vondel arr. 14 Sept. van Batavia te Am sterdam. Kon. Holl. Llovd. Limtourgiia (thuisr.) vertr. 14 Sept. v.m. v. Plymouth. RUnland (uitr.) vertr. 10 Sent. van Oporto. Rotterdamsche Llovd. Diambi (thuisr.) vertr. 11 Sent. v. Perim. Gorontalo (uitr.) vertr. 12 Sept. van Dieddah. Sindoro (uitr.) vertr. 13 Sept. v. Suez. Ternate (uitr.) nass. 10 Sept. Perm. Wilis (uitr.) vertr. 11 Sent. v. Colombo. HollandAmerika Liin, Rijndam v. Rotterdam n. New-York, pass. 12 Sept. n.m. Sable Island. Zu-xlerdiik. v. Rotterdam n. N.-Orleans. vertr. 11 Sept. v.. Vera Cm, Dc taak der Volksuniversiteit. In „Volksontwikkeling" geeft dr. W. W. d. Meuten een artikel over „De plaats van de Volksuniversiteit in de opvoeding en ontwikkeling van ons volk". De schaver zegt daarin, dat nog belangryker dan de stof, die er behandeld wordt, de persoonlyk heid van den leeraar ia. Duidelyker nog formuleert de schryver deae bedoeling al dus: „Het zyn niet altyd in de eerste plaats de onderwerpen, die de hoorders trekken; 'f biykt duidelijk in de praktyk, dat de per soonlykheid nog altyd dikwerf1) de mees te aandacht vraagt van de keuze van de les sen, die men volgenr wil. Men keure dit Éiet af, integendeel: het oordeel over den per soon van den docent moge meermalen te gunstig of te ogunstig schynen, het publiek heeft volkomen gelyk by het bepalen aöner keuze daarop voor alles te letten. „Vojr de besturen der Volksuniversitei ten is dan ook niets zoo^ moeilyk als juiet de keuze der docenten. Ieder jaar geeft hun in dit opzicht nieuwe verrassingen. Er sQn er, die levendig en vlot voordragen, en toch niet boeien, geen contact krijgen men hun hoorders; daartegenover staan hakkelaars of voorlezers, die met volkomen, overgave en inspanning worden gevolgd. Sterker nojr er is een byna volmaakt® welsprekendheBF die het wetenschappelyk publiek met inge- houden adem volgt, maar de massa geheel koud laat. Terecht heeft'men dan ook van den aanvang begrepen, tenminste twee soorten van leergangen wel te moeten on- deibcheiden, en voor de meer onderlegden een B-afdeeling te mooeten inrichten." In het vervolg van zbn artikel betoogt dr. van der Meulen, dat de roeping van de Volksuniversiteit in zeker gpzicht te verge lijken is met die van tde kerk: gelegenheid geven tot geesteiyke redeneering. UANDIIOIIW. Asphaltvloer onder araaland. Te Emmercomnascuum wordt oo -de proefboerderü van deb Groningschcn Laad- bouwbood eea bunder land tol e» 80 cJf- MARKTBERICHTEN. E1NANCU5ELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN, üfficieele noteering te Amsterdam. 15 September 1920. 14 Sept 15 Sepu: Londen 11.23% 11.25% Beriyn 5.45 6.40 f Fary« 20.96 21.06 Brussel 22.27% 22.36 Zwitserland 62.40 b2M Weenen 1.45 1.47% Kopenhagen 44.45 44.50 Stockholm 65.75 45.90 Christian!» 44.55 44.50 New-York 3.26 3.24 ONZE DRAAPLOOZK DIENST. Het BelgischF ran ach verbond. BERLIJN, 15 Sopt. De minister verklaar de, dat een dergeiyk verbond al lean van kracht wordt by een Duitschen inval, die niet ia uitgetart. Naar een mededeellng van de „Westminster Gazette" zal het verbond erst van kracht worden als de bezetting van den linker-Rynuever is geëindigd. De Franeche leening In Atnerikdi De paketboot La Lorraine is van Havre te New-York aangekomen, met 10 millioen 500.060 dollars aan foud, gezonden door het Fransche gouvernement om de leening te dekken. Het geld werd onmiddellyk In beslag genomen door de J. B. Morgan bank. Telvgrsmmenwisaeling tusschen Giolitti en Millerand. De ltaliaansche minister-president heeft op het «ogenblik, dat hy naar Italië sou te- rugkeeren een telegram met dankbetuigin gen tot Millerand gericht, waarop de Fran sche minister-president geantwoord heeft, zich gelukwenschend, dat de samenkomst tal Aix les Bains de banden tusschen de beide Latynsche volken weer hechter heeft sa mengesnoerd. f LAATSTE BERICHTEN. Het aftreden van Deschanel aanstaande. 1'AtuJS. 15 Sept. V. D. De „Figaro" vei», klaart, dat het aftreden van Deschanel nog slechts een kwestie van dagen Volge»f dc Matin" ia. de gezondheidstoestand van Deschanel plotseling slechter geworden. Paderewaki gezant te Ixmden. WiHFINinN. 15 Sept. V.D. Uit Warschau wordt gemeld, dat Faderewski tot gezant van Polen te Londen benoemd is. OowtettiUk bii DuitsetllmuL WtëJENEN. 15 Sent. V.D. Renner ver klaarde in een wde te InnsAriiek. dit Oos tenrijk den Volkenbond, die in November bijeenkomt, zal verzoeken toe te stommen in de aansluiting van Oostenrijk bil Duitschland. Verplichte lichaamsoefeningen. Mee meldt ons uit V-Graveahmre: In aansluiting aan hetgeen dienaangaan de dezer dagen werd vermeld, vernemen wij nader, dat aan het departement van Onderwijs eea wet.watweru in voorberei ding is. ten doel hebbende alle jonge man nen van 1519 jaar te verplichten aan U- chaamsoefea4ng»n deel te nemen. Dis oefe ningen zullen een zuiver burgenMÜr karak ter dragen en zich zooveel rmxreliik *an- sluiten bü de oefeningen, welke dc thans bestaande sport- en gymbastiek-vereeni- gingen beoogen. ZU zullen, naar men aich voorstelt, in de toekomst, behalve het moor- deel oener betere ptivsieke en geestelijke vorming der Jeugd ook belangrijke vfuch- ten afwerpen voor ons leger en tevcai de persoonlijke militaire lasten aanmerkelijk verminderen. Verdacht ziektegeval Men meldt ons uit Umuiden: Het s.a. ..Umburgia is heden te IJmaiden h|. Qua rantaine binnengebracht. Asm toprd ia een verdacht ziektegeval van een dgr naasa- giers ontdekt. Nader wordt tomend, dftt de quarantaine ia opgeheven. WEERBERICI TELEGRAFISCH Hoogate stand 764.8 te München. t» laiarste stand 764 8 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Zuidelijke tot Weateliike wind. TTwaarbewolkt tot betrokken, waar- Hchynlük eenige regen, zelfde tempera tuur.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2