Fe enÏ2 h6t J"' Vm op het voetspoor van heteeen tot dnsVrare SnSf UïïnSiir maitrcTOl' De opening der Staten-Generaal. TROONREDE. SbürgerlIjkè "stand. ZUU*-AFRIKA. Groot* brand in een goudmijn. iBen «roote brand heeft het molenhuis van de KnighrtsdeeptnUn. dat 400 erte- stampers bevatte, en het aangrenzende ma- bhinegebouw geheel vernield. De braad tos ontstaan df>or oververhitting van ketels. iDe cyanidefahriek. welke zach in de na bijheid bevond, is slechts met uiterste krachtsinspanning gered. De schade wordt geschat op 100.000. Door den brand zyn ongeveer 700 blanken werkloos geworden. CHINA. 'Geen Tsarengezant meer in Peking. De Qhineesche ministers van Buitenland- sche Zaken heeft den vnoageren gezant van den Tsaar. Houdacheff, medegedeeld, dat hii zijn post moet veriaten. omdat daarvan de beteekenis thans verioren gegaan. BINNKNLAND. De Wittebroodsprijs. Een protest der bakkers. Naar aanleiding van de ministerieele cir culaire, betreffende de maximum prijzen, hebben de Werkgeversorganisaties in het Bakkersbe4i'üf de volgende open brief tot den mipisjof gericht: circulaire van 11 September 1920,) Jjptyqffende maximumprijzen, ge richt. tftt, de gemeentebesturen, wordt be weerd, dat in verscheidene gemeenten voor wittebrood van het publiek een on redelyke prijs wordt gevraagd. Wij betreuren het ten zeerste, dat deze beschuldiging is geuit, zonder dat vooraf de besturen der werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf in de gelegenheid zijn geweest de onhoudbaarheid daarvan aan te toonen. Eén erikele bespreking toch zou Uwe Excellentie de overtuiging hebben geschonken, niet alleen, dat het onderzoek op uw last in een viertal bak kerijen ingesteld, niet de conclusie wet tigt, die daaruit getrokken is, doch inte gendeel, dat de netto verkoopprijs van het wittebrood dooreengenomen slechts een matige winst laat. Ten einde het bakkersbedrijf in Neder land te zuiveren van den blaam, die dooi uwe circulaire o.i. geheel onverdiend daarop wordt geworpen, hebben wij het noodig geacht den heer J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar in de bedrijfsleer en het boekhouden aan de Technische Hooge- school en de Ncderlandsche Handelshoo geschool te verzoeken, in aansluiting aan diens, mede te uwer kennis gebracht rap port van 15 Maart 1920, in zake de brood prijzen opnieuw een onderzoek in te stel len naar den kostenden prijs van het wit tebrood op heden". De melkprijs in den a.s. winter. Zooals medegedeeld werd zal voor de pro vincie Zuid-Holland een melkprijs van 19 cent per liter gevraagd worden, terwyl de Noord-Hollandsche, Utrechtsche en Gelder- sche boeren onder 20 cents per liter, weige ren de melk af te leveren. In de veehouders vergadering, waar dit besluit genomen werd, betoogde men van de bestuurstafel dat de Noor d-Hollandsche k oeicn zooveel minder melk gaven dan de Z u i d-HoIland- sche. Vandaar dat Zuid-Holland één cent per liter goedkooper zou kunnen geven Naar de „Tel." echter van veehouderszij de verzekerd werd, is de reden, dat de Vee- houdersbond voor Zuid-Holland géén pry* van 20 cent per liter durfde deereteeren, déze, dat de R.K. Land- en Tuinbouwbond (de L. T. B.) een steeds machtiger wor dend lichaam verklaard had, niet hooger dan 19 cent te willen gaan, zoodat ingeval de Algemeene Bond van Veehouders ook voor Zuid-Holland aan den eisch van 20 cent had vastgehouden er voor deze pro vincie door de twee bonden twee prijzen zouden zijn vastgesteld. Dit risico wilde men echter blykbaar niet loopen. De 48-uiirsweek in de metnal-industrie. Op vragen van den heer Kuiper betref fende het toestaan van een 48-urige werk week aan de metaalindustrie gedurende de eerste twee jaren, heeft minister Aalberse geantwoord, dat hij voornemens is te bevor deren, in afwyking van het advies van den Hoogen Raad van Arbeid, dat wordt toege staan, dat gedurende 2 jaren na het in art. 101, vierde lid der Arbeidswet 1919 bedoel de tijdstip, mannen gedurende 8% uren per dag en 48 uren per week arbeid verrichten in constructiewerkplaatsen, ijzer- en staal- gieteryen, machinefabrieken, stpomketel- makeryen, scheepsbouwiyprven, „fabrieken van spoor- en tramwegmateriaal, yzer- en staalstanzeryen en -perserijen, fabrieken van yzeren en stalen schroeven, bouten en moeren, ijzerdraadtrekkeryen, spijker- en draadnagelfabrieken en staalwalzerijen. Het is noodzakelijk, dat deze bedrijven ip bovenbedoelden algemeenen maatregel van bestuur worden opgenomen op grond van het volgauto: In, tyd is overtuigend geble- ken.n^Lpij» gjoote schaal voor Nederland sche Arising bestellingen in Duitschland zijn gedaan jen dat Nederlandsche produc ten van da huitenlandsche markt (o. a. dé Belgische en Fransche markt) verdrongen worden door producten van Duitschen en Belgischen pofsprong. De oorzaak hiervan moet) gelyk hieronder nader wordt aange toond, gezocht worden in den lagen koers der marken en der franken, met als gevolg daarvan de veel lagere loonen in "het buiten land en in het feit, dat de steenkolenpryzen hier te lande wederom gestegen zijn, het geen op enkele industrieën eveneens zeer zwaar drukt. Zoo iB gebleken, dat artikelen, waaraan betrekkelijk weinig werk ten koste is ge legd (als giet- en grofsmeedvverk), hier te lande 20 c/, de artikelen, waaraan veel ar beid is besteed (als machines, ketels, loco motieven), 40 duurder zyn dan in Duitschland. Voor groote constructiewerken bedraagt het nadeelig prijsverschil Voor on ze industrie 30 c/r. Hieruit volgt, dat de pry'zen van de belangrijkste artikelen dip in concurrentie met het buitenland moeten worden geleverd, hier te lande gemiddeld 30 duurder zijn. Het ijzerconstructiewerk voor een ge bouw b.v. werd door een Duitsche firma ge leverd voor een bedrag van ƒ343 per ton, terwyl een Nederlandsche firma, die zich speciaal op de vervaardiging van dergelyk constructiewerk voor gebouwen toelegt, by de betrekkelijke aanbesteding een prijsop gave van 560 per ton inzond. Bij een aanbesteding van ijzerwerk zond een Nederlandsche firma een prijsopgave in van 417.000; het werk werd aan een Duitsche firma gegund voor pl.m. 100.000 minder. Voor een brug werd door twee Neder landsche fabrieken gezamenlijk een prijsop gave gedaan van 1.102.000; het werk werd aan een Duitsche firma gegund voor een paar top minder. Locomotieven, bestemd voor de koloniën, wjslke hier te lande voor 138.000 kunnen worden vervaardigd, wor den door Duitschland geleverd voor ƒ96.000; by onderstellen van goederenwa gens bedraagt het verschil pl.m. 20 </c. Gevraagd was een prijsopgave van eenige hyschkranen; een Nederlandsche fabriek, specialiteit op dit gebied, deed een aanbod voor een soort kranen van ƒ55.650 per kraan. Zoowel Engelsche als Duitsche aan biedingen waren lager. De laagste prijs van Duitsche zyde aangeboden, bedroeg 610.000 M. of pl.m. 43.000. Voor een andere kraan deed vorenbedoelde Nederlandsche fabriek een aanbod van 33.500, terwyl het laagste aanbod van Duitsche zyde bedroeg 19.000. Deze belangrijke prijsverschillen laten zich gereedelyk verklaren, wanneer men in aanmerking neemt dat in Augustus 1920 de prys van de steenkolen per ton in Duitsch land binnenslands bedroeg M. 220, terwyl de exportprijs bedroeg M. 950, dat staaf- ijzer in Duitschland M. 3200 (of pl.m. ƒ220) per ton kostte en hier te lande 300 —340 per ton, en dat het arbeidsloon in 'Duitschland M. 7% per uur en in Nederland 75 80 centen per uur voor denzelfden soort arbeid bedroeg. Wat de concurrentie met België betreft, kan de Minister mededeelen, dat de Neder landsche ijzergieterijen dep afzet op de Bel gische en Fransche markten (gietwerk, ka chels enz.) alleen kunnen blyven bedienen indiep zy zich een verlies van 20 laten welgevallen. Werden derhalve de hiergenoemde indu strieën niet tegemoet gekomen, door het toestaan van een overgangstermijn, dan zou het voor haar geheel onmogelijk worden met het buitenland te concurreeren en zou den zij ongetwijfeld met den ondergang be dreigd worden. Door het vaststellen van de bovenomschreven overgangsbepaling wordt dus zoowel het belang van de betrokken werkgevers en arbeiders als het algemeen belang ten zeerste gediend. De Arbeidswet. Naar met zekerheid wordt vernomen, be- -'taat het voornemen, de Arbeidswet 1919 gedeeltelijk op 24 October a.s. in werking te doen treden en den termijn, bedoeld in artikel 101, vyfde lid onder C der wet be treffende de volledige doorvoering vhn het verbod van arbeid van kinderen beneden 14 jaa. op 1 Juli 1921 te stellen. Van eerstgenoemden datum af zullen be halve de wettelijke bepalingen van algemee ne strekking gelden: A. het verbod van arbeid in den zin dei- wet voor kinderen beneden 14 jaar of nog leerplichtig (artikel 9) met uitzondering van: 1. kinderen, die op 24 October 1920 twaalf jaar oud en niet leerplichtig zijn, indien voor dat tydstip te hunnen aanzien een ver klaring is afgegeven, dat voor hen geen ge legenheid was om verder ondenvys op school te ontvangen na het eindigen hunner leerverplichting; 2. kinderen, die op 24 October 1920 der tien jaar oud en niet leerplichtig zijn; 3. dertienjarige, niet leerplichtige kinde ren van het mannelijk geslacht, die den leeftijd zullen bereikt hebben tusschen 24 October 1920 en 1 Juli 1921; B. de bopali ngen op grond van gevaar jor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven van jeugdige personen of vrouwen krachtens artikel 10 der wet bij het arbeids besluit 1920 gesteld, welke o. m. betrekking hebben op arbeid in fabrieken of werkplaat sen, winkels apotheken en kantoren; C. de voorschriften in artikel 11 der wet gesteld ter bescherming van kraamvrouwen •n zoogende moeders; D. het voorschrift, dat aan een jeugdig persoon, die arbeid in den zin der wet ver richt, gedurende 8 uren van den wekelijk- schen werktyd gelegenheid moet worden gegeven de lessen te volgen in inrichtingen, voor godsdienst-, voortgezet-, herhalings- of vakonderwijs (artikel 12); E. de bepalingen omtrent arbeids- en usttijden in fabrieken of werkplaatsen en in de broodbakkeryen (artikelen 22—43 der wet en de op grond daarvan uitgevaardigde algemeene maatregelen van bestuur; F. het verbad om behoudens in enkele by of krachtens de wet gestelde uitzonderings gevallen bakkersarbeid te verrichten op Zondag (resp. den Sabbath) en tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormid dags, geldende zoowel voor arbeiders als voor patroons (artikelen 35—39); G. het voorschrift dat het hoofd of de be- stuürder eener onderneming voor ieder per soon beneden 18 jaar of iedere gehuwde vrouw die arbeid in den zin der wet ver richt, in het bezit" moet zyn van een die vrouw of dien persoon betreffende arbeids kaart (artikel 67); H. de bepalingen omtrent het houden van «arbeidslijsten en arbeidsregisters in fabrie ken of werkplaatsen (artikelen 68 en 69). Aan het aanvankelijke voornemen om de wet op 1 October a.s. in werking te doen treden kan om twee redenen geen gevolg worden gegeven. In de eerste plaats heeft de behandeling van een vyftal algemeene maatregelen van bestuur (het Werktijden bes uit, hett Rusttijden- en Arbeidslyysten- besluit, het Overgangsbesluit en de alge meene maatregelen krachtens artikel 36. 3e lid en artikel 91) zooveel tijd gekost, dat zif eerst in de tweede helft dezer maand in het .Staatsblad" kunnen worden geplaatst. Aan belanghebbenden nu dient eenigen tijd ge laten te worden om van die maatregelen kennis te nemen en hun bedrijf daaraan te passen, voordat deze in werking treden In de tweede plaats is met de doorvoering der administratieve voorschriften, het drukken, verzenden of beschikbaar stellen en invul len van arbeidskaarten, arbeidslijsten en ar- beidsregisters nog eenigen tijd gemoeid. Dit blykt wel uit de oplaag dier bescheiden wel ke bedraagt voor de arbeidskaarten 360.000, voor de registerkaarten van uitgegeven ar beidskaarten 360.000, voor de arbeidslijsten 40.000 en voor het arbeidsregister 10.000. Belanghebbenden kunnen zich op grond van het vorenstaande op de gedeeltelijke in voering der wet op 24 Oct. a.s. voorberei- Baron Gevers. Gisterenmiddag heeft in den Haag een eenvoudige huldiging plaats gehad van Ba ron Gevers, die op verschillende posten en nu reeds sedert 15 jaar in Berlijn ons land zoo voortreffelijk vertegenwoordigd heeft. By velen had zich de behoefte doen ge voelen om uiting te geven aan groote waar deering voor hetgeen Baron Gevers, niet het minst gedurende de zwarte oorlogsja ren voor ons land geweest is. Uit de kringen van Handel, Scheepvaart en Industrie, voor wier belangen Baron Ge vers steeds een open oog heeft, uit de krin gen der diplomatie en wetenschap, alsmede van die anderen, die Baron Gevers in zijn stillen arbeid in 's lands belang hebben kun nen gadeslaan en dus hoogschatten, had zich gevormd een klein comité dat bestond uit de heeren W. C. Graaf van Bylandt, Jonkheer W. J. M. van Eysinga, A. G. Kröl- ler, J. H. van Royen en J. A. Baron de Vos van Steenwijk en dat vasten vorm heeft ge geven aan de gevoelens, die zoo velen je gens den hoogstaanden diplomaat bezielen. Bij monde van den heer Kröller heeft de huldiging gisterenmiddag in het Hotel des Indes, waar Baron Gevers tijdelijk met zyn gezin vertoeft, plaats gehad. Namens alle deelnemers, wier namen vermeld zijn op een oorkonde, werd Baron Gevers als blij vend aandenken aangeboden zyn portret, te schilderen door een in overleg met hem uit te noodigen kunstenaar. Na deze zeer intieme plechtigheid heb ben velen gebruik gemaakt van de gelegen heid om Baron en Baronesse Gevers te com plimenteeren; daartoe behoorden ook de Prins en Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeok, de Minister van Buitenlandsche Zaken. Weerkrucht congres. Het tweede nationaal congres voor de weerkracht van het Nederlandsche volk zal op Vrydag 24 en Zaterdag 25 September m het gebouw „Diiigentia" te 's-Gravenha- ge worden gehouden. Beschermheer is Prins' Hendrik. Het congres wordt georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging „Ons Le ger", de Koninklijke Nederlandsche Veree niging „Onze Vloot" en do Vereeniging „Volksweerbaarheid". De volgende voordrachten staan op het program: 24 Sept.: „De beteekenis onzer economische weerkracht voor de nationale weerbaarheid en de economische voorberei ding der natie ten behoeve van de landsver dediging" door prof. L. A. \an Royen. „De roeping der Nederlandsche vrouw ten op zichte van het weerbaarheidsvraagstuk" door mej. dr. Ch. A. van Manen. „Het weer baarheidsvraagstuk voor Neder 1 andsch-1n- dié, uit een internationaal-politiek, natio naal en economisch oogpunt" door dr. J. C. Koningsberger. 25 Sept.: „De roeping der Nederlandsche pers ter opzichte van het weerbaarheids- vraagstuk" door mr. L. ,T. Plemp van Dui tland. „Een nationaal blok" door J. van der Wall. „Wyshoid en kracht" door C. K. Elout. De Hertogin van Albany. De hertogin van Albany, die ruim 14 dagen de gast is geweest van hare zuster, de Koningin-Moeder, heeft gisteravond half negen het Paleis Soestdyk verlaten om naar Engeland terug te keeren. Gemeente zonder geld. Aangezien Gedep. 'Staten de gemeentebe- grooting van de gemeente Bnlgoy voor 1920 nog steeds niet hebben goedgekeurd, zullen vanwege de gemeente geen betalingen meer kunnen geschieden. De rentetrekkers. Het dagelijksch bestuur der Vereeniging van Rentetrekkers heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer, waarin wordt gezegd, dat het verband tusschen het per centage invaliditeit en hot rentebedrag ge heel is verbroken. Alle invaliden en hun na gelaten betrekkingen van vóór den oorlog lijden de bitterste armoede, zijn gedaald tot de laagste sport van de maatschappelijke ladder. De Vereeniging wyst erop, dat de maatregelen, die sinds den laatsten tijd ge nomen zijn om hun vanwege het armbe stuur of het Kon. Nat. Steuncomité een by- slag te geven, geheel onvoldoende moeten worden geacht. Zy verzoekt ten slotte het daarheen te leiden, dat de rente wordt bere kend naar het thans geldende dagloon; het armenzorgstelsel wordt afgeschaft, het lan ge wachten op de uitkeering een einde ne me, en aan jeugdige invaliden een stijgende uitkeering wordt toegekend in verband met den leeftyd. Nederlandsche Uitgeversbond. Dezer dagen hield de Nederlandsche Uit geversbond, onder voorzitterschap van den heer Jan Tadema (Haarlem), zijne jaarlijk- sche algemeene vergadering te 's-Graven- hage. In zyn openingswoord zeide de voorzitter o. a.: dat de nieuwe wijzigingen in de Post- wet natuurlijk ook de uitgevers zwaardere lasten opleggen. In nauw verband daarmee staat de voorgenomen weeldebelasting, die, naar wy hopen, nimmer in het Staatsblad moge verschijnen. Bij al de verwoesting en ontreddering, die de oorlog heeft teweeggebracht, dreigt ook een nuttig instituut als het Bureau Perma nent (van het Congrès International des Editeurs) te zullen verdwijnen. In het on langs overlijden van den secretaris van ge noemd bureau (de heer Melly) meenden collega s in de geallieerde landen aanleiding te vinden tot opheffing van deze instelling. Het zou ernstig te betreuren zyn, wanneer hiertoe besloten mocht worden. Over het dure boek nog een woord. „Men het publiek, verbeeldt zich nog steeds, dat woekerwinsten door de uitgevers worden gemaakt, «lat zy van de omstandig heden profiteeren en dc boeken derhalve veel te duur maken. Spr. wees er op, dat de prijzen van alles waaruit het boek bestaat, drie-, vier-, vyfmaal gestegen zyn en dat het boek, in het algemeen gesproken,nog lang niet in diezelfde mate werd verhoogd. Er worden in ons bedryf. geen woekerwin sten gemaakt, en wy zyn ook nog zaken- menschen genoeg om te kunnen beseffen, dat wy niet klakkeloos onze prijzen kunnen opdrijven. Ook nu reeds gevoelen wy den terugslag; er worden minder boeken ge kocht. Er wordt minder gelezen dan vroe ger, omdat het groote genot, dat het boek verschaft, niet meer wordt beseft en erva ren, omdat men zyne genoegens elders zoekt. Besloten werd naar aanleiding van de voorgestelde vèrhooging van de Posttarie- ven een adres te richten tot de regeering. Het Wegencongres. Gistermiddag werd in het Kurhaus in Scheveningen de openingszitting gehouden van het Eerste Nederlandsche Wegencon gres. Zy ving aan met een welkomstgroet van prof. S. G. Everts, voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs en voorzitter van het congres. 'Daarop werd het woord gevoerd door den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B., en den heer Ir. M. Ch. E. Bongaerts, hoofdingenieur van den Waterstaat, met verlof, lid van de Tweede Kamer, die enkele gropen deed uit de geschiedenis onzer hoofdwegen. Handelshoogeschool. Gistermiddag is aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam het ree toraat overgedragen. De aftredende rector-magnificus prof. J. G. de Jongh bracht in een openbare verga dering van den Senaat verslag uit omtrent de lotgevallen der school en droeg daarna de rectorale waardigheid over aan zyn op volger prof. W. H. Drucker. LUCHTVAART. Een mislukte parachute-sprong. Een levensgevaarlijke redding. Zondag zouden in den Bosch vliegdemon- straties op de Vuchterheide gegeven wor den door den aviateur van der Griendt, waarbij Mia Schindler een parachutesprong zou doen. Toen zy reeds buiten het vlieg toestel hing, sloeg de parachute te vroeg open en zou een sprong den dood der vrouw hebben beteekend; de aviateur Van der Griendt, die het gevaar zag, greep, met de eene hand zijn toestel besturende, de para- chutiste by den schouder maar moest ten slottte haar met beide handen in het onbe- stuurd gelaten vliegtoestel trekken, waar bij het parachutedoek dat heen en weer fladderde en hem later nog in het gezicht sloeg, hem zeer hinderde. Het kalme ei vastberaden optreden van den aviateur heeft hier een ernstig ongeluk voorkomen. RECHTZAKEN. De inoord op korporaal Vos. De eroordeelde teekent cassatie aan. De wegens den moord op korp. Smit, tot levenslang gevangenisstraf, veroordeelde A. Smit, heeft cassatie tegen dit vonnis aangeteekend. GEMENGDE BERICHTEN. Flinke oude heer. De ruim 74-jarige S. Terosfcra. oud- schooUhoofd te Heeren veen. fietste Zater dag vandaar naarAmersfoort, een af stand van 137 K.M. Zaterdagjmikklag omstreeks 5 u.ur is op 'het Scheveningische strand bil den' Wesi- duiinweg een zevenjarig jongentje uit een Schevenangisch,e visschersfamilie. dat daar speel/de met twee andtere kinderen, bii het spel onder het zand geraakt. De beide an dere kinderen meenden, toen zij naar huis gingen, dat het jongentje reedis naar huis was gegaan en dachten over ziin verdwij ning niet verder na. Toen de ouders bii het zoeken naar huil kind ook inlichtingen kre gen van de kameraadjes, konden deze die plaats aanwijzen waar gespeeld was. Om streeks mdddernaolvt werd het liikie onder het zand te voorschijn gebracht Een postkkantoor op straat gezet? Het hulppost- en telegraafkantoor te Duivendrecht bii Amsterdam, bevindt zich. zoo vertelt de Tel., in een lastig parket. Daar doet zich 't eigenaardige feit vóór, dat de kans bestaat, diat het postkantoor eenvoudig op straat gezet wordt. Wat is 't geval In bedoeld perceel woont de brie vengaarder Van Gemert en is tevens het hulppostkantoor gevestigd. De brievengaar der had het huis gehuurd, en de huiur ein digde zonder opzegging op den 14en Sep tember. Op 13 September vroeg de brie vengaarder verlenging aan de Huurcojn- missie te Watergraafsmeer, weiilke ook voor Duivendrecht is ingesteld. Het blijkt, dat de huiseigenaar wat hij doen mocht 250 vergoeding had gevraagd, onudat be doeld perceel tevens als hulppostkantoor gebruikt werd, terwiiil het aldeen als wo ning, oo,k volgens het huurcontract was verhuurd:. De directie der P. en T. was evenwel vaft meening, dat dit bedrag te hoog was en weigerde daarom op dit voor stel in te gaan. Zoodat er alle kans bestaat, dat de brie vengaarder èn zijn postkantoor op straat zullen worden gezet, daar nóch de huur- commissie. nóch de kantonrechter het on wettige van den eisch om vergoeding zul len kunnen ontkennen. De brievengaarder heeft tot overmaat van ramp verzuimd den wettolijken termijn in achit te nemen door drie maanden van te voren een verzoek om verlenging in te dienen. a Amsterdam. Vier meuues van 8 tot H jaar liepen de auto achterna en trachtten «iaar voor te kom«n Opeens struikelde era van hen en viel vVta li#karachtenwtó van ,1e auto. Z ijraakte den 5£! gen en wewt levenloos er^deruit gehaald. LAND- SN ZKEAlACinT Opheffing van kleine garniz Op de vragen van den heer Haazevoe. betreffende de opheffing van kleinTj^ nizoenen antwoordde de Minister van Oor- Moordaanslag in een politiebureau. Door de politie in Kerkrade werd een zekere W. v. H. aangehouden ter zake van bedreiging van zyn eebtgenoote met een revolver. Beide eohtgenooten werdlen op het politiebureau ontboden. Bii het veiihoor •trók van H. plotseling een mes en bracht zijn vrouw een stoot toe, geric/ht op haar bonst, doe echter op een beenen knoop vtn baar blouse afstuitte1 en daardoor slechts een kleine wonde veroorzaakte. De dader werd terstond overmand en wegens poging tot moord opgesloten. Ernstig ongeluk. Gisteravond omstreeks half negen reed een postauto over den Haarlemmerdijk. Uit dn toefelrtinK op het bii dc Staten. Gedram aanhamüut jcemanlcte wetsontweip Dertn ellende atwylangen van de Mihtiewet ten aanzien van dc lichtow 1921, blull|l dat en waarom het door de Kecee- ni« moediik, en dierhalve ook noodzake lijk geacht wordt, bluvemd tot verminde nwt van het aantal iaarluks in te lik», mmtiepl'ichtiKen over te Kaan. Indien doze verminder»; tot stand komt zal de opdeid» meer Keconcentteent den, eenerzuds om dc kosten voor laKerim, enz. der onder de wapenen te roepen ma- sohapipen niet onnoodl,* op te drlivea, w. derzudis om de oetenmcBeenheden de inlet belauK der oelenjajjen Kewensohte sterfte te doen verknrean. Het aantal nlaatsa waar d'e kleinere licntiritr jreoefend zai worden, zal dius venninderimr ondenraall. Bil voorkeur zullen behouden blijven ie plaateen waar de (teleKenheid tot oefenen het best is en de beperkte oefeninjrstlid dus het best tot ziin recht kan komen. Het ligt alzoo volstrekt niet im de bediop- luw om de miliciens meer dan tot dusverre in de arootere plaatsen samen te bremten, mte»endeel het aantal daar- verblijvende «mhciefaj zal verminder» .ondeenaan. de <reesteluke verzon*» (ter jonee mannen >s ondernomen (zie o.a. L.O. 1920 no. 8951 en d/oor ander daartoe Keschikte maalteeirelen m het bijzonder de moreele nadeelen. welke een verblijf in erootere P»tsan zouden kunnen voortspruiten, naai vermogen te voorkomen. cevoteSi?'1HlaatlVei?nderiB,'r®n' B6lk« gevolg van de opheffing van sommige gar- niZOPTlfvn nrwUn. ^„11i deze tilden van won»„» tal beroepsmilitairen bezwa «orden S wIeidoli''t tarnen ^en redeï zr™6"' Into9s<:1>«' dit ovengens noodzakelijk wordlt geoordeeld cchterwene te laten. Dit vraamstak heeft de bnzondere aandacht en met de belan den der .betrokkenen zal. zooveel slechts eeniKszms motreJuk is, reken» worden ire- houden, betonen vetoemakkeliita wortt. omdat althans voorloop» meer be roepskader beschikbaar zal-zün dan voor dc opleiding enz. van een verminderde lich ting noodig is. KUNST. Een nieuwe Nederlandsche opera. Naar wij veirnemen is dezer dagen vod- tooid de opera „idsther, Koninging der i'erfen". van die hand van een onzer jon gere letterkundigen te 's-Hage, hekend o.iïl door zyn artikelen over litteratuur, opera en tooneed in die tiidschriften en, meer nog d'oor zyn journaiistieken arbeid. De nieuwe opera bestaat uut drie bedrij ven (4 tafereel en) en bevat een reeks boeiende en spannende tooneelen. waartoe de belangwekkende, deels Perzische, deels Joodisohe, historie aLle aanleiding geeft By de behandeling van de beide hoofd figuren. Esther en Mordéchaï. is vooral geLet op het profetische en heroïsche ka rakter dezer personen, die. eigen leven niet achtend, .het beste zochten voor hun nakomelingen en den welstand van heel hun volk". De laatste acte. spelend in het paleis van Ahasveros op dien burcht Susan, waar Esther ondanks het verbod de feestzaal binnentreedt, om zoo mogeJylk het dreigend onheil der vendeilging te keeren. met ais gevolg de bekende ontmaskering van (ten tyran en de verheffing van Mordéchaï. be looft, zoo d/oor de daarin voor Esther ais Ahasveros geschreven partijen als de ko ren op en achter het tooneel. een indruk wekkend slot te worden. Naar verder vernomen wordt, is de mu zikale bewerking toevertrouwd aan een be kend toonkunstenaar te Amsterdam, die verscheidene ooera-orchesten in 't buiten land dirigeerde en reeds eenige koorwer ken en opera's componeerde, welke in con- certvorm herhaaldelijk zijn uitgevoerd. Het opera-werk zal aan mevrouiw Helena Hor- nemanvan Raai te worden opgedragen. De nobelprijg voor litteratuur. Uit Kopenhagen wordit gemeld, dat aan Knud Hamsun, de Nobeüpriis voor Litte ratuur is toegekend. Hamsun, die een Noor is. werd in I860 geboren, was eerst schoenmakersleerling en vervolgens, in een zwervend leven, dat i o.a. in Amerika bracht, scheepsjongen, werkman, trambestuurder en wat hem al meer onder de hand kwaim. In 1888 maakte hy opzien met een novelle .Built" („Honger", die hy later tot roman om werkte), waarna hij zich met een twaalf tal andere romans o.a. ..Pan .Redactor Lyinge", als een der meest representatie* schrijver van de Noorsche landen wtet te doen gelden. Ziin werk verscheen ten deele in Nederlandsche vertaling. Het commissariaat van Het Nederland#!» Naar de Tel. verneemt heeft dr. C. J. van Aalist, president van de Nederlajvdsche Handelsmaatschappijzich bereid verklaard het commissariaat te aanvaarden van de Koninklijke Ver. „Het Nederlandsch Too neel". beschermheer de Prins der Nedefl- anden. directeur dr. Wlillem Rovaards. Ook de heer J. M. Felders. directeur van de Twenfbsche Bamkvereeniging. is tot dit commissariaat toegetreden, waarvan reeds heeren Wildem Westerman. directeur de Rotterdamsche Bamkvereeniging, J- Wdümink. directeur van de Kon. Holl. Llovd en E. Tegelberg, directeur van de Stoom- vaart-Mii. „Nederland", deël uitmaakten. Het commissariaat staat onder presidium yan den heer mr. P. J. van Wijngaarden, notaris te Rotterdam, die reeds gedurende twaalf iaren president-commissaris is it van de N.V. .diet Tooneel". Heden is de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin in n oon geopend. H. M. begaf zich met Z. K. H. den Prins, te 1 uur in nlechtigen optocht van yet Paleis in het Noordeiqde naar de Ridderzaal o het Binnenhof, langs welken weg duizenden stonden geschaald. Nadat de Koningin in de Ridderzaal door de Commissie van Ontvangst was binnengeleid en Haar plaats had ingenomen, sprak H. M. de Koningin de volgende rede uit: Wederom valt Mij het voorrecht te beurt in Uw midden te mogen spreken van werken des vredes. Al is de oorlogsfakkel in Europa nog niet geheel gebluscht, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werkzaam te zijn tot herstel van het door den oorlog verbroken evenwicht. Desniet temin blijft de aanhoudende duurte van de eerste levensbehoeften, ook in hare gevolgen, zorgwekkend. Volle toewijding en groot beleid zullen alleen de oplossing"kunnen brengen van de vraagstukken welke zij ons voorlegt. Met de vreemde Mogendheden worden betrekkingen onderhouden, die over het algemeen tot voldoening aanleiding geven. Intusschen blyft de toestand in Europa onzeker. Daarbij zijn vooruitzichten welke door den Volkenbond werden geopend ten aanzien van de toekomstige Staten-verhou- dingen nog niet in vervulling gegaan. Opder deze omstandigheden blijf Ik bedacht op maatregelen tot sterking van de weerkracht van ons volk, gepaard met vermindering van den persoonlijken en geldelijken druk van den militairen dienst. Ofschoon de Rijksmiddelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch versterking der inkomsten niet kunnen uitblijven. Eenerzyds mag stellig niet gerekend worden op een voortduren van de zoo belangrijke stijging der ontvangsten, anderzijds nemen de uitgaven in niet mindere mate toe .terwijl nog verschillende maatregelen in voorbereiding zyn, die ook belangrijke offers van s' Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd, dat de onderscheidene belastingen een zeer zwaren druk op Mjjh Volk leggen, acht Ik de uiterste spaarzaamheid geboden. In het ver trouwen, dat ook de plaatselijke overheid zich doordrongen zal betoonen van dezen eisch, wordt eene verhooging van de algemeene Rijks-uitkeering aan de gemeenten, bij wijze van noodmaatregel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herziening van de Grondwet zijn in dit zittingjaar te verwachten. Een voorstel tot technische verbetering van de Kieswet zal u bereiken. Algeheele herziening van de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs zal worden voorgesteld. Eene wettelijke regeling van het Middelbaar en Lager Landbouw onderwijs is in vergevorderden staat van voorbereiding. Ingediend zal worden een wetsontwerp in zake de huisindustrie, een ontwerp-Landbouwongevallenwet en een ontwerp tot instelling van gezond heidsdiensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatselijke bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië is daar te lande in behandeling en zal U in den loop van dit zittingjaar ter overweging worden aangeboden. Mede zullenvU voorstellen bereiken tot versterking der mid delen van Nederlandsch-Indië en tot ontginning van de aardolie-bronnen van Djambi. Met de bede, dat Gods zegen op Uw arbeid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. één rezin; deze kinderen Met «re- Een Htatistekje, alsmede een irraipdu- ache vooratelLiruf «reven een beeld van het STADSNI16UWS. GOUIDA. 21 September 1920. Doodelijk ongeval Gisterennamiddag, juist na bet afdruk ken. bereikte oms het bericht dat de oude beer Kwirakelenbeng, woonachtig aan de WachteLstaaat, op het Bolwerk door een awaren kolenwagen was overreden een ge dood. Omtrent dit droevig ongeval vernamen wdat de 89-jarige, die aan doofheid leed. doch zich niettemin vaak op straat begaf, aich bevond op het Bolwerk, toem de Brug over de Gouwe was opengedraaid. Toen deze weder gesloten was. was er een mo ment van druk verkeer van rii- en voer tuigen. De heer K. is toen door een petro- leuimwagen aangereden, waardoor hii ach terover sloeg. Óp hetzeflfde moment kwam een zwaar met kolen gedtaden vrachtwagen aan. waarvan een der wielen hem over de keel ging, met het noodlobtónig gevolg, dat de ongelukkige terstond wend gedood. Het slachtoffer werd direct 'binnenge bracht in het kantoor van den gaarder der Gouiwereohten. De ontboden geneesheer Dr. Montagne constateerde daar den dood. Het stoffelijk overschot is per politffle- brancard naar de woning van den over ledene overgebracht. Het tragisch ongeval verwekte den gan- schen avond in de omgeving groote ont- In een ruim gevallen. Gisterennamiddag had een der werklie den van de scheepswerf „De IJsel" alhier, het ongeluk, door het breken van een plank in het ruim te vallen. Hij kreeg een hamer en een plank op het hoofd en liep zoo drie verwondingen op, die gelukkig van niet ernstigen aard bleken te zijn. Brand. Gisteren ontstond omstreeks kwart vóór twaalf een begin van brand in de meubel makerswerkplaats van J. C. H. in de No- belstraat, dat spoedig werd gebluscht. De oorzaak was onbekend, doch moet waar- scjiynlyk gezocht worden in het wegwerpen van een sigaret. Een valsche rijksdaalder. Heden is bij de politie een vermoedelijk valsche rijksdaalder gedeponeerd, die naar de Justitie is opgezonden'. Koepokinenting- en Herinenting. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis: dat op den eersten Vrydag van elke maand des voörmiddags te 9 uur in het St.-Catharina Gast- of Bestedelingenhuis aan de Oosthaven No. 10 voor ieder die zich daarvoor aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om zich kosteloos te doen inenten of herin- enten. Gevaccineerden worden er opmerkzaam op gemaakt dat: lo. bjj niet opkomen van de pokken na de eerste vaccinatie de belanghebbenden toch verplicht zijn zich by den vaccinateur aan te melden, opdat deze dan een verkla ring model 4 kan ter hand gesteld worden; 2o. dat kinderen, die huiduitslagen ver- toonen of wier huisgenooten aan huidziek ten lijdende zyn, gedurende het voortbe staan der ongesteldheid voor inenting niet an aanmerking komen. Station Gouda. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van verbouwing van het sta- tionsemplacement te Gouda. In de toelichting deelt de minister mede, dat deze onteigening noodig is tot uitbrei ding van de bestaande inrichtingen zoowel voor den personen- als voor den goederen dienst op het stationsemplacement Gouda. Natuurkundig Genootschap. In het komende seizoen zullen voor de leden van het Natuurkundig Genootschap als sprekers optreden op 29 October a.s. Prof. Dr. J. H. Aberson, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, met het onderwerp: „De beteekenis der enzymen in de levende natuur"; in December Prof. Dr. F. H. Quix, hoogleeraar in de Oorheel kunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht niet eene lezing over: „Het gehoororgaan", tirwijl in Februari door Dr. G. Oosterbaan, Hoofd-lnspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage een voordracht zal gehou den worden „Over de hygiëne der kleeding" De ry der sprekers zal in Maart of April gesloten worden cloor den heer W. C. van de Volkere, natuurkundige te Amsterdam, die een causerie zal houden over „vloeibare lucht", door talrijke proeven toegelj^ht. Tooneelvereeniging „Harmonie". De Goudsche Tooneelvereeniging „Har monie" geeft op Zaterdag 25 September een uitvoering in de Zaal „Concordia". l&en Jan. Het percentage bedroeg over 1919 3.01 tegen 2B3 over 1918. Op de 3373 leerlingen deden zjoh 112 gevallen yan schoolverzuim voor. waarvan 76 bii jongens en .36 bii meisjes. Over het taar 1917 was het schoolverzuim het grootwt. n.l. 5.25 Het regelmatig meerdere schoolverzuim vam de leerlingen der hoogste klasse staat rechtstreeks in verband met de vraag ter arbeidsmarkt naar het meer of minder aantal goedkoope arbeidskrachten en heeft ook met het oog hierop een groote waarde. Openbare Scholen. Op het einde van het iaar waren in deze Gemeente ne- Kijksposlspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en zyne hulppostkantoren over de maand Augustus 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Gou da en elders, werd, in den loop der maand, te Gouda ingelegd ƒ66.685,73, (hieronder 39 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 8 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen), en terugbetaald 52.120,3ffV2. Derhalve meer ingelegd dan terugzet, 14.565,36^. Het aantal, te Gouda nieuw uitgegeven, spaarbankboekjes bedroeg 76. Door tusschenkomst der te Gouda geves tigde kantoren werd, ter Directie op staats- schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van 1100.en afgeschreven een nominaal bedrag van 350.Derhalve meer in- dan afgeschreven 750. De Gemeente bezit venter twee open bare henhalingeschoten overeenkomstig het in 1900 gewijzigd art. 17 der Wet op het ilager onderwüs en wel een voor jongenu Het getal onderwijzers, onderwijzeressen i ktweekelingen op de openbare scholen bii het einde van het jaar. was aldus: School no. 1, 8 mannelijke en 5 vrouwe lijke leerkrachten. School no. -2 10 manne lijke en 4 vrouwelijke leerkrachten en 1 onderwijzeres uitsluitend voor handwerken. School no. 3 9 mannelijke en 4 vrouwelijke leerkrachten en 1 onderwijzeres alsvoren. School no. 4 9 manneliike en 4 vrouwelijke leerkrachten en 1 onderwijzeres alsvoren. School voor voortgezet lager onderwije 4 (mannelijke leerkrachten. Eerste Burger school voor Jongens 7 mannelijke en 5 vrouwelijke leerkrachten. Tweede Burger school voor jongens 7 mannelijke en 2 vrouwelijke leerkrachten. Eerste Burger school voor Meisjes 1 manneliike en 7 vrouwelijke leerkrachten. Tweede Burger school voor Meisjes 4 vrbuweliike leer krachten en 1 onderwijzer uitsluitend voor handelskennis en 1 onderwijzeres uitsJ/ui temd voor fraaie handwerken. Herhalings school (Avondschool voor Jongens) 4 man nelijke leerkrachten. Herhal inaschoo! (Avondschool voor Meisjes) 1 manneliike en 4 vrouwelijke leerkraahten en 1 onder wijzeres uitsluitend voor het kookond-er wijs. Het aantal leerlingen op de openbare scholen bedroeg op: 15 Jan. '19. 15 Jan. '20. Op schooll no. 1 432 436 Op school no. 2 429 427 Op sdhool no. 3 430 425 Op school no. 4 477 452 Op de school voor voortgez. 1. o. 74 64 Op de le Burgersch. voor Jongens 180 178 Op de 2e Buigersch. voor Jongens 121 164 Op de le Burgereöh. voor Meisjes 176 165 Op de 2e Burgersch voor Meisjes 29 39 Tezamen 2348 2346 Het aantal leerlingen uit naburige ge- mveenteft bedroeg 55, zijnde 4 meer dan in C. Straver; 6. H. J. Scholten; 7. G. J. Stra- ver; 8. C. J. Spruit; 9. Th. Schoonderwoerd; 10. J. Habber Jansen; 11. A. Kortlever; 12. W. Kool; 13. L. den Hollander. OUDKWATER. Zondagmiddag speelde het eerste elftal van onze voetbalclub R.O.H.D.A. een wed strijd tegen de Linachotensehe voetbalclub. R.O.H.D.A. verloor met 52. Stand by de rust 2—1. De melk is hier gebracht op 20 cent per •liter. Maandagmorgen kwam de landbouwer A. van Vliet uit Polshoek naar dc Markt alhier gereden, met een wagen met kaas. Door het schrikken van het paard geraakte de wagen bestuurder in het water. Slechts met moeite kon van Vliet gered worden, waarna de wagen en kaas op het droge en huis waarts moest gebracht worden. Zaterdagmiddag speelde het 2e elftal vfH onze voetbalclub R.O.H.D.A., versterkt met enkele spelers van het le elftal een vriend- schappe!ijken wedstrijd tegen de alhier be staande voetbalclub O.V.V. Na een geani meerd spel wist R.O.H.D.A. te winnen met 1—1. Stand bij de rust 1—0. De verpachting van het rietgewas by de R.K. Begraafplaats, Maandag door B. en W. gehouden, heeft 60 opgebracht. Woensdagavond half acht zal het zang koor der WeeBinrichting te Neerbosch in de Herv. Kerk alhier een uitvoering geven, ten bate dier inrichting. VLIST. Deze gemeente levert één militieplichtlge, die zonder loting voor den dienst wordt aangewezen. het iaar 1918. toein het 51 Op tie herhaliipgssehol en waren bii den aanvang van dan cursus in September in- jgeschreven 67 jongens en 82 meisjes. Aan het einde van het iaar waren op de her halingsschool voor jongens 62 leerlingen e-n op die voor meisjes 79 leerlingen. (Wordt vervolgd. ALFEN a. d. RIJN. De districtsveearts heeft miltvuur vast gesteld bij een gestorven jonge koe van de landbouwster de wed. M. Bruynis. Op dezelfde hoeve is reeds eenige malen miltvuur voorgekomen. Het cadaver is ver brand en de gewone maatregelen tegen ver dere verspreiding der ziekte zyn genomen Het Gemeenteverslag over 1919. XIV. Hoofdstuk IX is gewijd aan Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ten aanzien van het L. O. w/ordt o.a. medegedeeld Wering van Schoolverzuim. In de Commissie tot wering van schoolver zuim kwam verandering door het bedan ken als lid door dien heer Mr. M. W. G. Van der Veur, in wiens plaats 18 JuOd 1919 werd benoemd de heer E. van der Werf. Er werden 15 vergaderingen gehouden en 154 oudons of verzorgers van kinderen opgeroepen, aan welken oproep 90 maal werd gehoor gegeven; in 56 gevallen werd schriftelijk, in 8 mondeling gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen, die herhaling van het schoolverzuim tengevolge zou heb ben. Gevallen van absoluut leervereuim kwa men voor bii 3 -kinderen, behoorende tot BOSKOOP. De bloemenkweekerijen te Boskoop. De Amerikaansche gezant, de heer Wil liam Philips, vergezeld van den voorzitter der Ned. Mij. voor Tuidbouw en Plantkun de, heeft een bezoek aan Boskoop gebracht, waar hy eenige kweekerijen en de Rijks- tuinbouwwinterschool bezichtigde. De hee ren Dijkhuis, Van Straaten van Nes en Blaauw hebben den gezant uitvoerig inge licht over de Boskoopsche cultures, den Phytopathologischen dienst en over de moeilijkheden, waarmede de verschillende tuinbouwcentra te kampen hebben door het invoerverbod van zoovele tuinbouwartikelen in de Ver. Staten. De gezant was vol bewondering voor het geen hem werd getoond en vol belangstel ling voor de hem verstrekte inlichtingen. Het is te hopen, dat dit bezoek zal hebben bijgedragen om een opheffing of verzach ting van het invoerverbod te bevorderen. GOUDERAK. Naar aanleiding van het bericht dezer (la gen betreffende het weigeren van melk aan het door ziekte geteisterd gezin, wordt ons gemeld dat de toedracht dezer zaak gansch anders is als in bedoeld bericht is weerge geven. Wy hebben daarop onzen berichtgever om nadere inlichtingen gevraagd en deze meldt ons dat zyn zegsman, die volkomen van het gebeurde op de hoógte kan worden geacht, zyn eerder gedane mededeeling be vestigt. Aangezien deze verklaring niet strookt met den inhoud van bovenbedoeld sch ry ven, veronderstellen wy dat de briefschryver in deze niet juist is ingelicht. In verband" met de heden gehouden loting voor de Nationale Militie waren op bevel van den Burgemeester alle café's gesloten. FIN ANCIËELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officieele noteering te Amsterdam. 21 September 1920. 20 Sept 21 Sept. Londen 11.86 11.28)4 Berlim 4.85 6.07% Parijs 22.10 21.85 Brussel 23.4(0 23.10 Zwitserland 51.95 61.87% Weenen 1.35 1.40 Kopenhagen 44.20 44.— Stockholm 45.50 65.20 Christian ia 44.20 44.— New-York 3.19K 3.21 Wil ie uitr.arr. 17 Sept." W'fflawc. Heiland—Afrika Ujn. Ceres vertr. 16 Sept. v. Lome n. Kofco- now. Ganymedes arr. 19 Sept. te Antwerpen. HollandAmerika LUn. Uorrediik veitr. 19 Sept. van Havana naar Port Tampa. Kinderdijk, v. Rotterdam n. San Fran cisco, vertr. 18 Sept. v. Norfolk. Zuidendlik, arr. 17 Snpt v. Tampico te Tawpa. Rotterdam, v. Rotterdam n. New-York. bevond zich 19 Sept. op 659 m. 10 v. Scikv. Zjjiklyk', v. Puerto Mexico, vertr. 18 Sept. v. Norfolk. HollandBritsch-lndië Lijn. Schiediik (ithuisr.) vertr. 17 Sept. v. Co lombo. Vechtdyk (udtr.) vertr. 17 Sept. t. Co lombo. ~ONZE DRAADLOOZE DUNST. Eu pen en Malmédy. BERLIJN, 20 Sept. De Duitsche pert noemt den uitejjraak van den Volkenbond, om Eupen en Malmédy aan België toe te wyzen, een hoon van recht en gerechtig heid. Het „Berliner Tageblatt" noemt de be slissing des te verwonderiyker, nu de Duit sche regeering en de bevolking der desbe treffende streken het afdoend bewijsmate riaal op de vervalsching van d« volks stemming gewezen hebben. Het aifreekt van zelf, meent het blad, dat' Ddftschland met deze beslissing, die slechts opI macht en niet op recht berust, geen genoegen kan nemen. De financieele conferentie te Brusael. BRUSSEL, 21 Sept. Op de Internationale financieele conferentie in Brüssel zyn 36 staten met ongeveer 150 gedelegeerden ver tegenwoordigd. De Vereenigde Staten zullen slechts al» toehoorders aan de beraadala- gingen deelnemen. Op de conferentie zal de economische en financieele positie van elk der landen wor den onderzocht. De Beiersche .Monarchistische actie. BERLIJN, 21 Sopt De bladen te Mlte- chen noèmon de door de Vorwart» gedane berichten betreffende de uitroeoiwr van Kroonprins Riuppreohlt tot Koning van Boioren en de organisatie van een monar-' ohistische staat „vrees voor spoken". HAASTRECHT. Door Ged. Staten in deze Provincie is in getrokken het besluit van 21 Januari 1902, waarby de Zuider IJseldyk onder deze ge meente, loopende van Stolwykersluis tot Oudewater, voor motorrytuigen op meer den 2 wielen was gesloten. De begrooting voor het jaar 1921 ligt van af heden ter visie. Gisteren werd te Schoonhoven by de lo ting voor de Militie den volgenden uitslag verkregen: 1. P. E. van Zuilen; 2. J. den Hartog; 3. L. Verhoek; 4. A. Verwoerd; 5. MARKTBERICHTEN. Katterdamaek* Veemarkt. Dinsdag 21 September 1920. Aanvoer: 209 padrdpn, 7 veulens, 1 ezel, 1160 magere runderen, 523 vette runderen, 570 vette graskalveren, 153 nuchtere kalve ren, 236 schapen of lammeren, 132 varkens, 309 biggen, 9 bokken en geiten. Pry zen: Vette koeien le kw. ƒ2.10—2.20, 2e kw. 1.95—2.05, 3e kw. 1.75—1.86; Os sen le 2.10-^2.15, 2e 1.90—2, 3e ƒ1.70— I.80, Stieren le 1.85—1.95, 2e 1.65—1.75, 3e ƒ1.55; Kalveren le ƒ2.80—3, 2e ƒ2.40— 2.60, 3e ƒ22.20; handel redelyk, le kw. vaste pryzen, 2e en 3e iets teruggaande. Handel redelyk. Melkkoeien ƒ300—650, Kalfkoeien ƒ325 —676, Stieren 175—650, Overloopers ƒ50 125, Pinken 150190, Graskalveren /1U0—185, Vaarzen 175—250, Werkpaar den ƒ300—650, Slachtpaarden 176—250, Hitten 135—276, Nuchtere kalveren ƒ20— 32, Fokkalveren ƒ228245, Biggen 22 45. Handel over 't algemeen willig. Aun- voer redelyk. KAASMARKT. Oudewater. 20 September 1920. Aawvoer 72 partijen, 3240 stuks, gewicht 16200 K.G. Prijs le srt. f 80-,f 84. 2e srt. 79—tf 82; gestempelde 89(f 91 «50 per 50 K.G. Handel vlug. Bodegraven, 21 September 1920. Aanvoer 279 partijen, waaronder 127 met Ry kam enk, 13210 stuka. gewicht 79260 K. G. Prys Gouidsche Kaas le art. f 8790, 2e srt. f 82f 85; le soort met Riiksmerk 86—if 92. Handel vlug. l)IIHUUtilHlllIt|. Gemeentelijke Groentenveihng Amster dam, vJh. de Jong Koene. Veiling van 18 Sept. 1920. Handperen. div. f 17— 19, Stoofperen f 8—12, Knolperen f 10— II, Zure appelen, div. 15<18. idem val 9<10, Zoete Blourvuée f 2023. Druiven ibiauiw f 3840, Tomaten 1 4(14, per 60 K.G.; Karbonkels f 40-445. Netmeloenen 3050, ölioemfaool I 17—20. idem 11 f 12'15, Komkommers f 7.50—11.80. per 100 stuks; Snijboomen f 46~,75. Sipercie iboonen, dun f 22—26. idem dik f 14-422. Pronkboonen f 4—H, per 100 K.G.; Sprui ten f 1.26—Ö.80 per zaïk, Koolrapen f 1.05 -Jl.25 per zak. Uien f UO-4.06 per V4 eak. Bloemen: Rozen f 6—12. Delia's f 4.506.50, Gladiolen f 2—3.20. Chry- santh f 18<27, per 100 stuks. Eikenbladen 10—18 per 100 tak, Snijigiroen f 8.60^-il3 per 100 rank. Nieuwerkerk a. d. IJsel. 20 Seotembei. (Coop. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. LJsel en Omatreken.) Eng. Komkommer f 3.70-i8.10, dito 2e art. f 2—2.70. kleine halve komkommers f 0.70—1.30. groengele komkommers f 1.20—2.70. bloemkool f O— 12.10. dito 2e srt. f 2.20—6.60. uitschot 1.30 per 100; peen 3.706.90 per 100 bos; stokprincesseboonen f 1Ó.50-Ü3.70. stampriocosseboonen f 1018. Duitsche (•tokiprmcesseboonen f 3.70—7.60. pronk boonen 1 0.70—4.90. roode kool f 2.20— 2.80, snüboonen f 14—29 per 100 K.G.; piaten A f 9.60—13.50. dito B f 6—10. cteto C f 76010.20, dito groot f 6.70—8.80, dito klein f 0.402.50. dito bonken f 4.1 —6.50 per 100 pond. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Rotterdamsche Llovd. Djebres (uitr.) vertr. 19 Sept van Port Said. 1 Kediri arr. 20 Sept. v. Hamburg I» Rot terdam. Salatga arr. 17 Sept. r. Alexan4rie te New-York. Tambora (thuier.) vertr. 18 Sao*, van l'adang. LAATSTE BERICHTEN. De havenstaking. HAM1BU1RG. 21 Sept. VJD. Nadat Zater dag den arbeid in de Humbungsohe haven voor een groot deel weer was opgenomen, ■zijn Maandag de havenarbeiders zonder verdere incidenten in de algemeene werk plaatsen teruggekeerd. Demobilisatie in Polen. LONDEN. 21 Sopt. V.D. Persberichten te Londen verklaren dat de Poolache Mi nister van Oorlog een bevel heeft uitge vaardigd tot gedeeltelijke demobilisatie van het Poolsche leger. De regeering vertrouwt dat de onderhan delingen te Riga van korten d^wr zullen zyn en een permanente vrede suilen ver zekeren. De opening der Staten-Generaal. Men seint ons uit den Haag: De plechtigheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal bracht vandaag wederom duizenden en duizenden menschen op de been. Er werd in de binnenstad ge vlagd. Velen droegen oranje. Op haar tocht van het paleis in het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof werd H. M„ die vergezeld was van den Prins, levqjfclig toegejuicht. De voorlezing van de Troonrede werd be groet met een driewerf: „Leve de Koning in". Ook op den terugweg naar het paleis galmden hoera's door de lucht. Na afloop van de plechtigheid bleef het ditmaal bui tengewoon druk op straat, met het oog op de bloemenhulde, welke hedennamiudag door tal van vereenigingen van hier en elders aan de Koningin ter eere van haar jongsten verjaardag op het Huls ten Bosch wordt gebracht. Een zedenschandaal Men mekit ons uit Arnhem: De petitie tc Arnhem is een zedenschandaail od hot cpoor gekomen, waarby betrokken ziin 12 jongelui, woonachtig te Utrecht. Arnhem en Den Haag. Actie van het lager P. en T.-peraoneel. De secretaris van den Ned. Bond van lager personeel der Posterijen en Telegra fie. A. J. M. van de Wielen, te Amster dam, heeft zich heiten telegrafisch ia ver binding gestekt irfct den Minister van Bin- nenLandsche Zaken, met het verrock te wilkm mededeelen. om behalve de reeds namens de regeering in de pers gepubli ceerde regelen tot verhooging van (ten kin derbijslag en wijziging van de scholen en 3 in heit bijzoncter besluit, waar andere maatregelen tot leniging van de bestaande geldzorgen zullen worden genomen. De se cretaris-generaal in ateemeèéen dienst, Mr. J. B. Kan. dêelt tfhans medé. (fat door de regeering geen andere nuUtttaénen in voorbereiding zijp. In velband 'WW <Rt ant woord zal het Bondsbestuur ten' spoedigste byeen worden geroepen tot bespreking van de verder te voeren actie. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Oosteiyke tot Noord- oostelijke wind, gedeelteiyk bewolkt, weinig of geen regen in het Noorden. In het Zui den meer kans op regen. Zelfde tempera tuur. GOUDA GEBOREN: 16 Sep*. Adrians One!»*, d. v. K. Weesels en J. Capoon. 17. Jo hannes Karei. z. v. J. Bakker en V. J- van der Noll. Petrus, z. v. A. Th. v*n Rui ten en J. W. Borat. 18. Matftie Hen driks. d. v. M. J. Huurman en Kranen- «lortk. Petroneila Ohrietiaafc. d. V. van Hoogwaarden en J. Graadia- OVERLEDEN16 Sept. Christina A. Schinkelgeh. met J. J. Leeflang. 38 17. Erken raadje Kramp, geh. met G. H. Grevenstuk. 28 1. 18. Herman F. Souf- free, 74 j. Arie van der Houw. 81 1. 19. Aart Rietveld. 89 i.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2