Staatsbegrootiiig 1921. De Troonrede. uit Riga, d.d. 19 September, dat aldaar in dien afijretoapen nacht een Kroot aantal communistische leiders wenden jtcarres tee rd. Et wej-den lokalen ontdekt, in wel ke een groote hoerveelheki propaganda! ee- tuur im beslag werd genomen. CHINA. De hongersnood. Uit Honan wondt fferanood een bede tot de heeft gericht om steun. De comnfissie ver- •er ia dan de berichten tot nu toe hadden laten blii- ken. Komt er niet spoedig hwJo». dan zullen taïlooze menschen het leven verliezen. BINNENLAND, Opening der Staten-Generaal. voor twaalf uur gisterenmorgen den Haag alle straten van het Pa leis naar het Binnenhof afgezet door een dichte drom van menschen, die allen geko men waren van heinde en ver om de Ko ninklijke stoet zien. De Koningin zelve, vergezeld van Prinses Juliana, kwam pas met den trein van 11.18 in den Haag aan. De militaire afzetting was dit jaar veel minder dan vroeger, van het Binnenhof tot aan het Tournooiveld waren zoUs geen mi litairen, aan den Lange Vijverberg waren op grooten afstand infanterie-soldaten op gesteld. Zy die zich in de nabyheid van het Paleis bevonden troffen het, want H. K. H. Prinses Juliana, in gezelschap van H. D. H. groothertogin Marie, moeder van Prins Hendrik, keken voor een der ramen naar het vertrek van den Koninklyken stoet. En vóór dien vertoonden H. M. de Ko ningin zelve tin Z. K. H. de Prins zich ge- ruimen tyd achter het balcon, waar ze luide toejuichingen in ontvangst mochten nemen. Dien jubel hoorde men venier voortgol- ven langs heel den weg, tot op het Binnen hof. En onderwyl weergalmden van het Ma lieveld de gebruikelijke minuutschoten uit het daar opgestelde geschut. Precies te 1 uur reed de gouden koets voor en vertrok de Koninklijke stoet, voor afgegaan door een escadron huzaren met het muziekkorps en werd ook gesloten door een escadron huzaren. Het was een zegetocht van het Paleis naar de Ridderzaal, overal werd H M. toe gejuicht, van het begin tot het eind galmde een „Leve de Koningin". Heel den rit dankte H. M. de Koningin, buigen 1 met de Haar eigen gratie, voor de Haar en den Prins gebrachte hulde. In de Ridderzaal had de openingsplechtig heid geheel hetzelfde verloop als in vorige jaren. De zaal bood weder denzeifden fleu- rigen, schitterenden aanblik door de veel kleurige, van goudgalon en ridderorden fonkelende uniformen en ambtsgewaden en de fraaie toiletten der dames. Van de Kamerleden waren de socialisti sche en communistische afgevaardigden af wezig. In rok of gekleede jas waren de hee- ren Van Groenendael, Zyistra, Ter Hall, Bekker, Stulemeyer, Hermans, Haazevoet, Van Rtfsewyk, Kuiper, Teenstra, Otto, Oud, Ketelaar, Bulten, Smeenk, De Buisonjé, het Witkamp, Engels, Schouten, en A. Coljjn. In militair uniform verschenen generaal Staal en de heer Duymaer van Twist was er in de uniform van zyn titu- lairen overste-rang; de witte ministers- broek werd gedragen door de oud-ministers De Wiaal Malefyt, Koek en Kolkman; de te nue van Malthezer ridder door den heer Wittert van Hoogland, de purperen mantel van geheim-kamerheer van den Paus door mgr. Nolens. In ambtsgewaad van burge meester kwamen de hoeren De Gijselaar, Bergsma, Van den -Berg en Van Beresteyn! De heer Dresselhuys droeg de gala-kleeding van secretaris-generaal, de heer Verheyen die vari jagermeester van de Koningin, de heer Binnerts het ambtscostuum van raads heer van 't gerechtshof. Van de ministers trok de aandacht de vffii goud schitterende tenue van den Minister van Koloniën, den heer De Graaf, die het ambtsgewaad droeg van directeur van Bin- nenlandsch Bestuur in Indië. De voorzitter der vereenigde vergadering, baron van Voorst tot Voorst, was evenals vorige jaren in generaals-uniform, ditmaal getooid met het zwarte lint van baljuw der Malthezer. De heer Van Groenendael was zelfs te genwoordig in gekleede jas. Tegenwoordig was de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patyn en voorts werd opgemerkt de Kroonprins van Djok jakarta, in de uniform van Overste van den Generalen Staf van het Ned.-Indische leger, met de nestels van adjudant van den Gou verneur-Generaal. Het was een plechtig oogenblik toen de muziek en het gejuich der .menigte buiten gedempt in de zaal doordringende, de aan komst van de Koningin aankondigden en toen onder het ruischen van de tonen van het Wilhelmus de Koningin, vergezeld van den Prins en voorafgegaan en gevolgd door de leden der commissie van in- en uitgelei de de zaal binnenschreed, nadat de kamer heer-ceremoniemeester door een krachtig: „Hire Majesteit!" haar intrede had gemeld. De Koningin droeg een gris perle robe, gesierd met het lint van Grootkruis van den Nederlatidschen Leeuw, en een ronden hoed met veeren in dezelfde kleur. De Prins was in admiraals-uniform. Gezeten op den troon, de Prins aan haar linkerzijde, las de Ko ningin met heldere stem de korte troonrem, voor. In ongeveer vyf minuten was de plechtigheid beëindigd. Toen weerklonk een driewerf herhaald „Leve de Koningin, hoe ra!" waarop de Koningin, begeleid door den heer Verheyen en den Prins, vergezeld door den heer Kolkman, de zaal verlieten. Nationale Huldebetooging. De huldebetooging, georganiseerd door de Haagsehe vereeniging „Oranjebond", ter gelegenheid van den 40sten verjaardag van de Koningin, Welke betooging wegens af wezigheid van het Koninklijk gezin op 31 Augustus niet kon plats vinden, is gisteren gen een eenigingen zi lieten vei beurten horfen of werd gezamenlijk volkslied gedongen. Vr\j spoedig was de ge- heele stoet, [bestaande uit pl.m. 10.000 leden van 86 verschillende vereenigingen uit alle oorden van ons land geformeerd, en te ruim half drie zétte men zich in beweging. Aan den stoet werd o.a. deelgenomen door het Koninklijk [muziekcorps van de -Kon. Siga- ren fabriek^ Van Eiigène Goilmy en Baar 's-Hertocenbosch (directeur Joh. Wierts) eft\door ,/Tiët Urker muziekcorps Valerius (dirêeteür de heer Snoeck). De eigenlijke bloemenhulde aan H. M. te brengen, bestond in een zeer groote bloe menmand, geheel opgemaakt met oranje rozen en omgeven door een kunstig uit oranjekleurige bloemen samengestelde vlag, welke zich om de mand heenslingerde. Ver der bevatte de corbeille een boek van bloe men met het uit bloemen gevormde in schrift: „1880 Hulde 1920". De mand was geplaatst op Cen met oranje dahlia's ver sierden feestwagen, welke omgeven was door twaalf meisjes, die ieder een korfje met losse bloemen in de hand hielden. Voorts werd met den stoet meegevoerd een pluchen album, eveneens oranjekleurig, en bestaande uit gegraveerde bladen met de namen der voorzitters en secretarissen van de aan de betooging deelnemende vereeni gingen. De stoet was niet minder dan pl.m. 25 minuten lang. De hulde aan de Koningin zal verre de verwachtingen hebben overtroffen: een in- drukwekende uiting van wat er in geheel Nederland in duizenden en duizenden har ten woont voor ons Vorstenhuis. De aankomst der vorstelyke familie was het sein dat de stoet, waarvan de „kop" toen reeds dicht in de nabyheid van het Paleis was, den opmarsch op het voorplein beginnen kon. In den stoet maakte een sierlijk effect de deputatie uit de Vereeniging „Oranjedag Delft". Eindelyk kwam, geheel aan het einde wan den stoet de wagen met het reusach tige bloemstuk. Het bloemstuk werd voor de voeten dei- Koningin nedergezet. De voorzitter van den Oranjebond de lieer Thonen, bood met eenige eenvoudige woorden het bloemgeschenk de Koningin aan, de secretaris overhandigde het bybe- hoorende album. Met enkele woorden sprak daarna de Ko ningin haren hartelyken dank uit voor de haar gebrachte hulde. De woorden der Koningin verwekten grooten geestdrift. De hulde werd besloten door een défilé van alle vereenigingen voor de Koninklijke familie, die zich daartoe naar den voet van het bordes begaf. De hulde had van drie tot ruim halfzes geduurd. Tegen twee uur stroomde reeds van alle kanten een talrijk publiek naar het Malie veld, alwaar de deelnemende vereenigin gen zouden worden opgesteld. Het Malie- veld, dat zich by uitstek leent voor derge lijke gelegenheden, bood door de talryke vaandels, oranje-wimpels en nationale vlag- aanzien. Onderwijl de ver- i hare plaatsen opstelden, De R.-K. Kaïnerclub. In de gisteren gehouden vergadering van de Katholieke Kam ere lub is het be stuur hericozen als volgt: mgr. dr. W. H. Nolens, president; mr. M. J. C. M. Kolk man, vice-president; M. C. E. Bongaerts, secretaris; A. H. A. Arts. tweede secreta ris; mr. dr. D. A. P. N. Kooien, penning meester. Het gezantschap bij den Pauseliiken Stoel. Blijkens den ui tg o werkten en toedichten den staat by de onbwerp-begrooting van Buutenlandische Zaken voor 1921 wordit we derom f 10.000 uitgetrokken voor een ge zant by den Pauseliiken Stoel. De Minis ter van Buitenlandisohe Zaken te eiken t hier bij het volgende aan: De redenen waarom in 1915 tot het in stellen van een tijdelijke zending bij den Pauselijken Stoel weid besloten, zijn. nu de vrede in werking is getreden, niet meer van kracht. De vertegenwoordiging by het Vatioaan thans op te heffen zou echter niet zijn in 's Lands belang. Onder sterk gewijzigde omstandigheden en te midden van groote moeilijkheden zoekt te inter nationale leven zich nueuiwe banen en is hot voor de bevestiging van de positie van „Nederland tusschen de staten noodzakelijk in alle belangrijke centra van diplomatiek verkeer en internationale informatie eene vertegenwoordiging te onderhouden. Als een zoodanig centrum i« in toenemende mate het Vaticaan te beschouwen. Argen tinië, Beieren, België. Bolivia. Brazilië, Ohili, Sohfon'bia, Costa-Rica, San Domingo, DuLtsdhland, Nicaragan. Oostenrijk. Peru. Polen, Portugal, Rusland, Servië en Sroan- je zyn daar door vaste zendingen verte genwoordigd. Gedurende de| oorlog heeft ook Groot-Brdttannië wederom een gezant schap bü het Vaticaan ingesteld en de Fransche regeering heeft een crediet aan gevraagd voor hensitel van hare amlbassa- de. Onder deze omstandigheden zoude het onraadzaam en schadelijk zijn. wanneer de Nederland'schie diplomatie zich uit dezen kring terugtrok en moet derhalve van op heffing der zending worden afgezien. Het bijzondere karakter daarvan in verband met de oorspronkelijke beweegredenen komt dan intusschen te vervallen. Dr. Abraham Kuvper. Bü de Eerate Kamer is gisteren bericht ingekomen dat Dr. A. Kuy.per, wegens ge zondheidsredenen ontslag heeft geinomen van dat coillege. Dit beteekemt het einde van de staat kundige loopbaan van dr. Kuyper. In 1874 werd de predikant dr. K/uvper voor het eerst door het district Gouda naar de Tweede Kamer afgevaardigd. In 1877 nam hy ontslag, voornemens het ambt van predikant te hervatten. Wijziging krwam hierin echter door het geen er op onderwijsgebied gebeurde, de nieuwe H.O.-wet had'de universiteiten ge scheiden van de kerk en dit leidde tot de oprichting der Vereeniging voor Gerefor meerd Hooger Onderwijs, waaraan dr. Kuytper meit prof. De Geer van Jutphaas en Prof. Rutgere de statuten ontwierp. Den 20sten October werd de Vriie Universiteit te Amsterdam geopend; dr. Kiuyper hield als een der eerste vy'f hoo-gleeraren de ope ningsrede» over „Soevereiniteit in eigem kring". Van 1894 tot 1901 had dr. Kuvper weder om fitting in de Tweede Kamer, thans voor ibet district Sliedrecht. Toen de Jumd-verkiezingen van 1901 een rechtsche meerderheid brachten, was Kuv per de kabinetsformateur. Als minster van BinnenlandBche Zaken en tijdelijk voor zitter van den ministerraad 1901 tot 1906 bradht hü o.a. een nieuwe H.O.- wet, waarbü de bijzondere hoogescholen het jus promovendi en subsidie werd ver- ileend. Odk. stelde hii de 29 aaneenschake- lingecomaniasie, de Polytechnische schooi te Delft werd voorts de Technische Hooge- school. Herinnerd zü ook aan de z*. dwangwet ten, gevolg van de spoorwegstaking van 1903. Na zyn ministerschap ondernam dr. Kiuv- per een groote buitenlandsche reus, In 1908 werd hem den titel van Minis ter van Staat verleend In October 1908 keerde Dr. Kuvper in de Tweede Kamer terug, afgevaardigd door het district Ommen. In 1909 werd hii her kozen voor het district, doch nam in 1912 wegens gezondheidsredenen ontalag. Het district koos toen mr. BJchon van IJssei- monde (c.h.). nadat mr. AJ-hbaron Mackav (c.-h.), die eerst gekozen was, ziin benoe ming niet had aangenomen. In September 1913 vaardigden de Staten van Zuid-Holland dr. Kuvper af naar de Eerste Kamer, waar hii tot 1922 lid van had kunnen ziin. Stempelen van speelkaarten. De dhtvangers «Ier accijnzen ziin gemach tigd alsnog tot 1 November a.s. spelden kaarten, welke men verzuimd heeft vóór 1 Augustus 1920 te doen stempelen, tegen betaling der enkele belasting ter stempe ling dan te nemeim. Arbeidsverzekering en werkloosheids bestrijding. In de September-aflevering van het tiid- schrift van den Ned. Werkdoosheidsraad deelt prof. Is. P. deVooys mede. dat in principe besloten is tot fusie met tie in ternationale vereenigingen voor arbeids- verzekering en werkloosheidsbestrijding en dat om die samenwerking te onderzoeken en voor te bereiden een commissie be noemd is. waarvan als voorzitter werd aangewezen dr. Nolens. Verhooging gas- en tramprüs. Nog deze week zal. naar het „Hibid." meïd't, de voordracht van B. en W, van Amsterdam verschijnen ter verhooging \an den gasp-rijs van 20 op 22 ct. per kuib. meter en van het tramtarief van 12% op 15 ct. per rit. Het voornemen is deze ver- ihooging reeds op 1 Oct. a,s. te doen in- Gemeentelijk Melkbedrijf. De Te-!, verneemt dat de voordracht van B. en W. van Amsterdam betreffende in stelling van een gemeenteliik melkbedrijf reeds in de raadsvergadering van Woens dag 29 en Donderdag 30 September in be ihandeling komen. Gem. Redniging te Amersfoort. In tegenwoordiglheid van vele p/Laatse- lijke autoriteiten werden Maandag de ge bouwen van den gemeente reinigingsdienst te Amersfoort officieel geopend door den leeter. TpgeJyk werden proeven »m den mo to r-sproei wagen te [gebruiken als bramlspu it, welke proeven uitstekend slaagden. Ilotterdamsche Volksuniversiteit. In da eerste Week van de inschrijving voor de leergangen der Rotberdamecho Volks-Univensdteit zün reeds 3000 kaarten uitgegeven. Groot is vooral de belangstel- hng voor de cursussen met een beperkt aantal deelnemers, z.g. practica. De in- schryving op de practica voor schilder kunst. voordrachtskunst, kindermuziek en scheikunde, moest reeds gesloten worden. Het N. V. V. iHot Nederlandsch Vakverbond van Ver eenigingen (N. V. V.) zal op 1 en 2 No vember te Amsterdam een algemeene ver gadering houden, ter behandeling van de agandapunten, welke op het congres in Juni zijn overgebleven,alsmede ter vast stelling van het standpunt, dat het Ver bond zal innemen tegenover de ziektewet ten. De secretaris E. Kuipers De ziektewet en het wetsontiwei ling der ziekteverzoiging. Tev< nieuw in behandeling worden ererirnftei/ de uitgifte van een weekblad. In huiehc dyke zitting zal de heer Stenhuis een 'inlei ding houden over: De positie van de mo derne vakbeweging ten opzichte van de andere vakcentralen en de werkgeversver- een igingen. TWEEDE KAMER. Ln de gisteren gehouden vergadering werd de vooa-dradht opgemaakt ter benoe ming van een voorzitter, welke aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Ker s-te candidaat werd Mr. D. Fock. tweede candiklaat Mr. Dr. Kooien en derde candii- daat dé heer de Moaté Verforen. De heer Wytkamip (cjh.) vroeg ver lof aan den Minister van Landbouw om vragen te mogen richten inzake de zuiveb politiek. De heer Sa nines (s.d.) vroeg verlof vragen te mogen richten tot den minister van Landbouw inzake de pry zen van brood en melk. Over deze aanvragen zal Donderdag wor den beslist. De Minister van Financiën, de heer de Vries, bood de Staatf&egrooting voor 1921 aan, welke als gewoonlijk ver gezeld ging van een uitvoerig toegelichte nota. Ontslag Nierstrasz. Van den heer Nierstrasz was bericht in gekomen dat hii op medisch advies ontslag heeft genomen als lid der Tweede Kamer. Verkiezing Drion. Ingekomen waB bericht van het Centraal Stembureau, dat in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Nierafcrasz, gekozen verklaard is de heer F. J. W. Drion. De vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdag 1 uur. Nota betreffende den toestand van 's lands financiën. Ter begeleiding van de stukken betref fende de ontwerp-staatsbegrooting heeft de minister van Financiën wederom de gebrui- kelyke Nota betreffende den toestand van 's lands financiën overgelegd. Deze Nota behelst de opmerkingen en beschouwingen, tot welke die toestand hem, in verband met de ramingen voor het dienstjaar 1921, aan leiding geeft. Dienstjaar 1919. Dat voor het jaar 1919 op don gewonen dienst een overschot kan becyferd worden van 12.658.978.52 te genover het aanvankelijk geraamde tekort van 40.390.638.84 Va en zulks niettegen staande de gewone uitgaven de raming met niet minder dan 98.443.058.84% overschre den, is ten deele te danken aan de wettelyke maatregelen tot versterking van de Rijksin komsten. Dienstjaar 1921. De uitgaven wer den in totaal góraamd op 797.313.553.73, waarvan buitengewoon 184.508.388', blij ft ƒ612.805.165.73. Met betrekking tot de crisisuitgaven, zij opgemerkt, dat deze nog tot een gezamen lijk bedrag van 11.156.200 in de ontwerp begroting voorkomen. In de aanvankelyke begrooting voor 1920 was uit dezen hoofde in totaal een som van ƒ44.041.650 opgeno men, terwijl bü suppletoire begrootingen nog zeer belangrijke bedragen, welke tot dusver een totaal van ƒ110.242.000 bereik ten, ten laste van den crisisdienst van het loopende jaar zyn gebracht. Hoewel het derhalve nog niet mogelyk is gebleken voor 1921 met het instituut der crisisuitgaven geheel te breken, valt toch, blykens vorenstaande cijfers, een aanmer kelijke vermindering te constateeren. Hot aandeel in de kosten van den Volken bond wordt op 120.000 geraamd. Voor kos ten van vrijwillige burgerwachten wordt 1.361.250 meer aangevraagd. Als crisisheffing komt slechts in aanmer king de Oorlogswinstbelasting voor zoover uit die heffing in 1921 nog baten mochten verkregen worden. De opbrengst der Verdc- digingsbelastingen wordt, gelijk bekend, in gevolge de wet van 5 Juli 1920 (Staatsblad no. 342), tegoedgeschreven aan het Lee- ningsfonds tot bestryding van de kosten van rente en aflossing dei crisisleeningen Met betrekking tot het tekort op den ge wonen dienst ad ƒ57.485.234.69 veroorlooft de minister zich het volgende mede te dee- len: In het eindcijfer van hoofdstuk IX is een bedrag van ƒ9.301.986 begrepen tot dekking van het verlies, dat, volgens de raming, het Staatsbedryf de Posteryen, Telegrafie en Telefonie zal opleveren. Dit verlies zal ge dekt moeten worden uit de inkomsten van het bedryf, zoodat de algemeene middelen uit dezen hoofde geene versterking zullen behoeven. Belangryke nieuwe uitgaven, welke een onafwijsbaar karakter dragen, zullen bin nenkort en ten deele reeds in het jaar 1921, haren invloed doen„ gevoelen. De minister heeft hier met name op het oog de kosten van de regeling der rechtspositie van amb tenaren en van de noodzakelijke herziening der salarissen van het personeel bij het la ger onderwys, terwyl de Regeering voorts in overweging heeft een, regeling ter tege moetkoming in den financieelen nood der gemeenten. Het is nog niet mogelyk de las ten, welke deze maatregelen zullen mede brengen, onder cyfers te brengen. Maar wel stelt de opsomming buiten twyfel, dat de noodzakelijke versterking van inkomsten aanmerkelijk meer zal moeten bedragen dan de bovengenoemde som van ƒ43.683.248.69. De minister is nog onveranderd van mee ning, dat deze versterking zal moeten wor den verkregen uit de middelen, welke hij daartoe aanwees, bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp betref fende de gedwongen Staatsleening. Intusschen zullen nog verdere suppletoire aanvragen tot bestryding van crisisuitga ven ten laste van den dienst 1920 moeten gedaan worden. Voor zoover thans bekend, moet gerekend worden op een bedrag van 17.09»UJ0U vpor schadeloosstellingen inge volge dt artt. 6 en 7 der Scheurwet 1918 en aan premiën voor gewassen op gescheurd grasland. In de ontwerp-begrooting voor 1921 is tot bestrijding van crisisuitgaven begrepen 11.156.200^ terwyl eindelijk gerekend is op een deriie uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst van de oorlogswinstbelasting'van 20.000.000. Totaal 77.890.381. Het is blykens mededeeling van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, nog niet mogelyk betrouwbare gegevens te verstrekken omtrent eventueel nog in 1921 noodzakelijke crisisuitgaven. Als vaststaan de neemt de minister echter aan, dat van verdere maatregelen tot dekking van crisis uitgaven geen sprake zal behoeven te zyn. De verschild enide hoofdstukken van de begiHJoting op te nemen zou natuurlijk te \eel van onze ruiiwte vergen. Wij voLstaan dius alleen met de meest belangrijke bij zonderheden daaruit. By het Hoofdstuk Onder-wiis deelt de Miinister mede dat hii in overleg met ziin amlbbgenoot van Justitie in 1921. *ii' wijze van proef aan de Rijksuniversiteit te Leiden de gelegenheid zal openen tot het ontvangen van opleiding voor de rieele examens. De minister acht het wen- schelyk voor dit doeil de gelden aan te vragen, benoodug*i voor de benoeming van twee lectoren, zoodat terstond na de Kenst- \acantie met deze opdeiding een aanvang gemaakt zaïl kunnen worden. De minister meent dat tihans hét oogen blik gekomen is voor een jjenoemuuf' Van een gewoon hoogleeraar voor Friesche taal ten letterkunde, teivens voor een deel van het onderwijs in de Germaansche taal wetenschap aan de Universiteit te Gronin gen. Voorgesteld wordt de inrichting van een Rijks Centraal Instituut voor lichamelijke opvoeding. Het Instituut in hoofdzaak opleidimgischopl voor leeraren in de licha melijke oefening ■*- wordt ingericht voor een maximum van 200 leerlingen, 150 man nelijke en 50 vrouwelijke. De kosten van gebouwen enz. worden de eerste inrichting f 2.000.000. Met het zich over vïér leerii worden twaalf A veertrien docenten belast Voorts zullen een zevental beambten en m. In totaal zullen de jaarwedden van het personeel vermoedelijk 70 i f 80.000 beloopen. Voor uitgaven van materieelen aard wordt f 50 k f 60.000 jaars noodug geacht. Ms plaats van U' ambachtsscholen, teekenscholeri de gewone subsidies noodig iB innend Zaken. De post kosten voor de vrijwillige burgerwacht, welke dit jaar bedroeg 610.000 wordit voor 1921 ge raamd op f 1.461.250. 'De stü'gmg van den post met 95UC*; vindt haar oorzaak in het feit dat de mi nister zich heeft kunnen vereenigen met 'het voorstel van zyn ambtgenoot van Oor log om de kosten, velbanden aan de hfuïp- verLeening aan de burgerwacht, voor het verstrekken van munitie, wapenen etc., over te nemen ten laste van ziin beggoo- ting. Ook de kosten voor de werving van den vrüwilligen Landstorm, welke voor 1921 geraamd wonden op 290.000, ziin door den minister overgenomen, uit overweging [dat bescherming van de inwendige rust een der voornaamste eischen is weljce aan den Vrü willigen Landstorm gesteld wor den. Voor de enquete, naar de wijze waarop hier te lande de verzorging van oude lie den plaats heeft, stelt die minister vooreen subsidie te VerLeenen van f 3GC0U Kunsten en Wetenschappen. Subsidies voor talrijke restauraties, waaronder de zeade termiin voor de res tauratie van de St Janskeric te Gouda, worden wederom uitgetrokken. Veerpont te Schoonhoven. De kosten hiervoor ziin aanzienlijk hooger ge- ioopen dan aanvankelijk wias geraamd. In totaal bedroegen zü f 9900. Hiervan ware 50 pet. of 4950 voor rijksrekening te ne men. Voor 1921 ware derhalve nog een 'eindtermyn van 2500 beschikbaar te stel len. De minister stelt voor in 1921 ten be hoeve van de orkesten een subsidie van 140.000 uit te trekken. Rekening houden de met de aanzienlijk gestegen onkosten en de groote uitgaven, waarvoor de bestu ren zich zien geplaatst tengevolge van de hoogere salarissen der orkestleden, stelt hü voor, de venschiiiende subsidies te ver dubbelen met uitzondering van die aan de orkesten te 's-Hertogenbosch en Maas tricht, welke er nog niet in zijn geslaagd aan te toonen, dat zy op dan duur aan spraken kunnen blijven maken. Ten slotte wensohit de Minister hieraan o.a. toe te voegen een post voor subsidies aan Toonkunstenaars, f 2000. Marine. De Regeering stelt zich op hetstandpunt, dat de verdedigii« te wa ter. zoowel in het moederland als in de ko loniën zal moeten geschieden met zg. klein materieel, omdat <het bouiwen en op de ihoogte van dan tijd houden van een vloot van groot materieel onze krachten in edk opzicht verre te boven zou gaan. Het emdcyfer der begrooting voor 1921 is geraamd op ƒ52.16i.i>U2 tegen f47.907.029 m 1920, zoodat voor 1921 f 4-260.663 meer wondt aangevraagd. De totale kosten van nieuwen bouiw be dragen t 13.344.000. Van dat bedrag komt f 5.812.000 ten Jaste dei- Staatsmegrooting en. f 5.812.000 uit de begrooting van Ned.-Indië. •Financ in de wyaje ter v behoef ttn^ wil zij een bot taak zal het Rijk te centraliseeren. Geleidelijk zou het aantal dier artikelen kunnen Uitgebreid worden. Ten aanzien van deze artikeien zou te bepalen zijn, dat de takken van Rijksdienst, hoewel zy vrü zullen blijven, ook elders offertes te vragen, verplicht zullen zijn het Ryksmkoopkantoor in de gelegenheid te stellen zijne tussohenikomst voor den aanikoop te verleenen. Voor 1921 is geraamd f 194,532.415.39, tegenover het totaal toegestane crediet van 1920 van f 182.362.778.13%, zoodat op den geheel en clienst f 12.169.637.25% meer wordt aangevraagd- Voor buitengewone uitgaven wordt 62.836.745.— meer aangevraagd, terWijl voor de crisisuitgaven f 56.643.700.— min der wor<it gevraagdi. Voor den gewonen dienst stijgen de uit gaven dus met f 5.977.592.26%; deze stij ging is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan tractementsverhoogingen, uitbreiding van personeel, emz. Het resultaat van het onderzoek naar de kosten van heffing en invoixtering voor iedere belasting afzonderlijk is "Zoo onbe vredigend, dat de minister geen vriiheid heeft kunnen vinden om met de uitvoering van dat werk te laten begiinneti. Oorlog. Zoodra de reorganisatie van het leger een wettel ijken grondslag zal hebben verkregen, kan gaandeweg een groote kostenbesparing worden verwacht Deze besparing betreft in hoofdzaak een aanmerkelijke beperking van het beroeps kader, terwyl ook die algeheele vereenvou dig mg van de zoozeer ingekrompen leger- inridhting tot aanmerkelijke bezuiniging zal leiden. Ook zullen de 14 bestaande muziekkoi*- sen worden ingekrompen tot 4. waarvan een voor elke divisie. Landbouw. De Minister van Land bouw acht het noockg de directie van den Landbouw van zijn departement met vol doende personeel toe te rusten, opdat zil zich voortdurend op de hoogte kan steil» van de mogelijkheid van den afzet van onze land- en tuinbouwproducten en van de bezwaren, die zich daarbij zullen voor doen. en studie te maken van hetgeen Jn andere landen wordt gedaan tot ontwikke ling van den iand- en tuinbouw, opdat be- iangfliébbenden hieromtrent regelmatig kunnen worden voorgelicht. Een drietal land- of tuinbouwconajl»- ten zullen worden aangesteld. Voor d« toé- II age wordit 25000 aangevraagd. Het ligt in de bedoeling nog vóór by suppletoire begrooting gelden aan te vragen ten einde de Vereeniging voor Landbouwonderwijs te Roermond, door het «>rlcen<m van een RöksMidratfe in de ta»- ten van eerste inrichting en exploitatie, de stichting eener RjK. Opdeidingi6«co«* „Zr med onderic«4o R. K. leerkrac-hten - vaü-onderwijs in landbouw- i.^,A.inde voor dê vrouwieliike land- b^olking mogelijk te maken. Ter tege- r«imn»ing hl de exploitatiekosten dezer SïSS^ting te voor 1921 f 5000 "iXtovS,il'amle redenen wordt teer i.Jden tutabbnWanderwns naast het m>d- 'fj'rp ttoodzakeJük geacht. Arbeid Aangevraagd wordt f 10.000 ^^lerinTSTTe finaneieele nositie to leden en sefiretarissen van de Kamers ,aJ^tei£an« bestaande toiriMslienatw, moeten worden owrtftevem: de bil- /louSLl vordert dat het Riik de kosten Et vin het wachtoeM van het nenso- '.«.I daaraan. Hiervoor is een meroorieoost Th Warenwet zal vetrmoede- v v in den won van 1920 in werkina kun- treden. Dan tall kunnen worden be- 3l w*bed«r on dit achttal aal moe ten worden nitgetrekken. De Troonrede is ditmaal zeer kort, het- «een zeker een voordeel is; ze is daaihii editer in vele opzichten zoo vaag, dat ze omtrent de aangeroerde zaken niet veel wij zer maakt. Van het financieele vermeldt ze t h v slechts dat er meer belasting zal moe ten worden opgebracht. Wat wonder! Maar hoe dat zal moeten, gebeuren, daarover wordt heel voorzichtig gezwegen. Tal van bladen hebben uitvoerige be schouwingen aan deze troonrede gewyd. Enthousiast is er geen. Wij laten hier enke le uittreksels uit bladen van verschillende richtingen volgen: 'JQe „N. R. Ct (lib.) merkt o.m. op, dat de v#br ruim de helft negatief is. „Zy geeft mjer stemmingen weer, die in den regee- ringskring heerschen, dan aanwyzingen om trent het regeeringsbeleid". Verder lezen we o. m.: Uit de Troonrede valt af te leiden, dat yan de indiening van een nieéwe duurte- wet is afgezien. De maatschappij zal in haar zelve de krachten moeten zoeken, die tot vermindering van de duurte kun nen leiden. Over de voornaamste kan zij ongetwijfeld beschikken: spaaxzaamheid en arbeidszaamheid. Het is maar de kunst die beide levendig te doen worden, en in die kunst is tot nog toe geen grpo- te bedrevenheid getoond. Verhooging van de algemeene rijks- uitkeering aan de gemeenten, wordt „bü wijze van noodmaatregel" voorbereid. Men mag spoed by de voorbereiding wenschen, want het is meer dan tijd, dat de gemeenten worden geholpen. „Het Handelsblad" (lib.) noemt de Troon rede een sober Btuk en schrijft verder o. *m.: Het vermelden van de niet algemeen voldoening gevende (buitenlandsche) be trekkingen, van de vooruitzichten van den Volkenbond en... de maatregelen tot versterking der weermacht in één alinea is in'dit verband begrypelyk, maar doet zekér onaangenaam aan. Men weet, dat de thans voorgestelde legerhervorming slechts een voorloopige regeling bedoelt. De financieele paragrafen van de Troonrede zljh al bijzonder karig. De regeering volstaat er mede, dat versterking der inkdmsten niet zal kun nen uitblijven. Hoe zy zich die verdere verfferking der inkomsten denkt, wordt ecMff niet nader aangeduid. Te® motte mist het blad eenige aandui ding omtrent de thans aanhangige plannen tot hefziening van de grondslagen der staatsinrichting van Nederlandsch-Indië. De „Telegraaf" spreekt van „zinledig woordfffspeel" en merkt o. m. op: - Niet ongrappig en niet zonder eenigen zweem van eigenwysheid wordt den volke medegedeeld, dat de Volkenbond voor- loopig een mislukking is. De totstandko ming van den Volkenbond, die niet veel m&Jqer dan een revolutie beteekent in het leven der volken! Dat deze wereld revolutie een jaar na haar ontstaan, nog geen directe gévolgen heeft aan te wij zen, is voor onze heetgebakerde en naar ontwapening snakkende regeering een teleurstelling! Het „Vaderland" (u.l.) noemt de Troon rede een stuk van gelukkige gematigdheid en zaakrijkheid. Wuldig is daarin vermeden den po- litieken tegenstander ook maar in het m^aat onaangenaam te zijn. Zy is een ernstige waarschuwing aan die recht sche bladen, katholieke in de eerste plaats, die hun best schynen te doen de Nederlandsche natie beangst te maken vogr een kabinet onder een katholieken premier. En dat de regeering absoluut in de Troonrede zwygt over het ontwerp-Zon- dagswet, geeft ons de hoop, dat ze reeds heeft ingezien, dat de indiening daarvan een fout was. Moge het aan het thans zittend kabi net, dat reeds veel goeds tot stand bracht, gegeven worden zyn program af te maken. De „Nieuwe Courant" (vj.) acht van de ws troonrede de financieele paragraaf van beteekenis; het blad is daarover echter niet verheugd: Het vertrouwen in de plaatselijke oveijüeid, dat die zich doordrongen zal ««woelen van den vol strekten eiseh tot spaarzaamheid, achten wii niet geheel juist geplaatst. De gemeenten hebben tirouwens min of meer een verontschul diging. Het vooübeeld door het Ryik ge geven is in dit opzicht nog steeds niet zoo. dat men zioh daardoor genoopt zou gevoelen tot navolging. Wü missen met «nart eenige nadere aanduiding v»n de wU®e, waarop de Regeering de spaar zaamheid wil beoefenen. In haar eigen departementen bestaat de overtuiging d^t 't wenk duur en omslachtig, dat is dubbel duur, wordt gedaan, bii veel te weinigen heenacht nog de opvatting dat de zorg voor de openbare fondsen nog veel meer nauwkeurigheid vereischt dan die voor eigen middelen. Er woidt nog steeds met openbare gelden gemorst, uit de administratieve machine wordt nt* allerminst het nuttig effect ge- haakl, dat de be<Lröfst«talek daaruit te Kalen. „Het Volk" (s.d.) acht de bijzonder korte Zoonrede ook bijzonder weinfg beteeke- Het biad noemt het zinledige frase, wanneer zoowaar minister Van IJssel- steyn van de „volle toewijding" en het „groot beleid" spreekt, waarmee de „zorgwekkende" duurte „opgelost" moet worden. „Van IJsselsteyn die tot dusver enkel groot was in het bevorderen van de duurte. Waren wy koningsgezind, wy zouden er op aandringen, dat de minis ter wegens majesteitschennis vervolgd werd, die de Koningin zulk een huiche larij in den mond durft leggen." „De Tyd" (r.k.) zegt over de duurte-pa- ragraaf Tot dit herstel behoort vooral de dmirtebestrijding m het stemt tot vol doening, dat de Regeering zich door de bouuske oppositie dier sociaal-democra ten die het bekende wetsontwerp hielpen verwerpen en zoo medewerkten tot het hoog houden der priiaen. waar over zij zich nu foekflagem om der Re geering een verwijt te maken— niet iaat afbrengen van de toewijding en bet bAeid, om door nieuwe maatregelen de eersrte levensbehoeften goedkooper te maken. De „Maasbode" (r.k.) sohryft o. m.: Wanneer het koninklyk woord, waar mede de zitting der Staten-Generaal werd geopend, als een leiddraad gelden mocht voor parlementaire welsprekend heid, dan zouden vooral de meest praat zieke leden onzer volksvertegenwoordi ging er een les uit kunnen putten, hoe in weinig woorden veel te zeggen; nog nimmer toch werd in het staatsstuk dat den jaarlykschen vloed van eloquentie pleegt vooraf te gaan zoo naar beknopt- heid en beperking gestreefd als ditmaal. De „Standaard" (a.r.) zegt omtrent de financieele paragraaf: Wat medfegedeold wordt over de Rijks middelen karakteriseert het precaire van onze financieele positie. De op brengst der Rijksmiddelen, hoe schit terend deze ook is. is niet toereikend, waarom vensterkimg van inkomsten noodzakelijk moet worden geacht, ter wijl er tevens mede dient te worden ge- reikend, dat de economische moeilijkhe den in menigen tak van bedrijf straks, wellicht reeds spoedig, aan de stijging der inkomsten een einde zullen maken, mogelijk zelfs daling zuilen brengen. De taak vtan don Minister van Finan ciën is in geen enkel opricht beniidbaar, vooral als er op wordt gelet, dat ver zwaring van den belastingdruk mis schien breede kringen voor te groote moeilykheden zal plaatsen en de gebo den „uiterste spaarzaamheid" voorloo- pig nog geen programpunt van alle politieke partijen is. Zeker hebben de gemeente recht op een wijziging van de Riilcsuitkeeiring met het oog op haren financieelen toestand en de stijging ha- jer lasten tengevolge van maatregelen der Rijksregeering. Dat echter, met name in de groote en grootere gemeen ten, de Overheid doordrongen is van den eisch.'dat zü spaarzaam en zuinig heeft te zijn, wagen wij te betwijfelen. De gebeurtenissen van den laatsten tiid i!n meer dan ééne gemeente wettigen zekere vree® te dezen opzichte. ./De Nederlander" (c.h.) noemt de buiten landsche paragraaf het donkere punt in de ze troonrede: „Het „geding" met België, waarvan verleden jaar werd gesproken, wordt niet met name genoemd, maar de uit- dirukkling dat in het algemeen met de vreemde mogendheden betrekkingen worden onderhouden die tot voldoening aanleiding geven, is toch wel zeker tee- kcnenid. Sober in de hoogste mate. zegt zü njet meer dan op het oogenblik te verantwoorden is. Dat kan ook niet In zake het .geding" is thans het eerste woord aan België. Wil het dat woord iniet spreken, dan bdiift niete anders over. dan handhaving van het bestaan de. voor zoover het berust o,p het strikte recht. Aan goeden wil onzerzijds heeft het waarlijk niet ontbroken. GEMENGDE BERICHTEN. Brandkast geforceerd. Te Snttand is ingebroken in de Midden standskredietbank. Door een gat in de bramlkast te branden, hebben de dieven zich meester gemaakt van den geheelen iinhoiwi. De daders ziin onibekend. Zwendel. Te Rotterdam ziin aangehouden de ktleermaikers B. v. R. en de colporteurs H. R.. J. S. en C'. M.. verdacht van opliehittoxg of medeplichtigheid tot een bedrag van f 20.000. De kleermaker had contracten laten drukken voor den verkoop van premieloten op afbetaling. Na 20 maail f 1 betaalUi te hebben, kreeg men een lot. Eenige perso nen. die hiervoor in aanmerking kwamen, doch geen lot ontvingen, namen de politie tip den arm. dié tot de oohWtking kwam. dat men met een oplidhtenszaak te doen had. Verloren Kronen. Een. Duitsch koopman te Rotteixlam heeft aangifte gedaan, dat hij in een café aan den Schiedamachen Dijk met kaart spelen 260.000 Kronen is kwiitgeraafct. tMen meldt ons uit Leiden: Bii het op graven van den grond voor het leggen van fundamenten voor de nieuwe gebou wen van de Sterrenwachlt. is een aantal menschengeraamten gevonden. Vermoede lijk heeft men hier te doen met de Jood- sche begraafplaats uit de 17e eeuw. waar van in de Beschrijvingen der Stadt Levden van Van Mieris sprake is. Op avontuur. De 17-jarige A. uit Zelhem en ziin vriend L. uit Roe lof arendsveen ziin sedert eenige dagen zoek. Met medeneming van eenig geld hebben zü de ouderlijke woning verlaten en hun ouders per aangeteekende brief bericht dat (ZÜ de wyde wereld zün ingegaan. Zorg voor de boefjes. De Maas en Waler deelt mede, dat de Rijkstuchtschool te Nijmegen thans 28 ver pleegden telt. Met hun verzorging zyn be last32 beambten. 3TADSNI1UW8. GOUDA, 22 September 1920. Uitreiking suikertaarten. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Gouda brengen ter jtennis: dat de uitreiking van suikertaarten zal plaats hebben op het Levensmiddelenbe- drjjf (waaggebouw) en wel: aan houders van legitimatiekaarten van 11000 op Donderdag 23 September van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m.; aau houders van legimitatiekaarten 1001- 2000 op Vrydag 24 September van 9 uur v.m. tot 77 uur njn.;; aan houders van legitimatiekaarten 2001- 2500 op Zaterdag 25 September van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m.; aan houders van legitimatiekaarten 2601- 3500 op Maandag 26 September van 9 uur v.m tot 7 uur n.m.; aan houders van legitimatiekaarten van 3501—4500 op Dinsdag 27 September van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m.; aan houders van legitimatiekaarten van 45015500 op Woensdag 28 September van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m.; aan houders van legitimatiekaarten van 55006500 op Donderdag 29 September van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m.; aan houders van legitimatiekaarten van af 6500 op Vrydag 30 September van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m. Op vertoon van trouwboekje worden sui kertaarten verstrekt voor kinderen beneden den leef tyd van één jaar. Militie. Zitting van den Militieraad. Ter kennis wordt gebracht van ingeschre venen dezer gemeente voor de lichtingen 1920 en 1921, die vrystelling wegens broe- derdienst hebben aangevraagd in verband met den dienst, die een of meer broeders of halfbroeders bij den landstorm hebben \or- vuld. dat gelegenheid bestaat die aanvraag toe te lichten: voor zooveel de lichting 1920 betreft, op Dinsdag 12 October e.k., om 11 uur voormiddags; voor zooveel de lichting 1921 betreft, op Dinsdag 12 October e.k., om 11 uur voormiddags. De Militieraad houdt voor deze gemeente zitting in het gebouw „Daniël". De uitspraak zal later ter kennis worden gebracht van den ingeschrevene, die aan vraag om vrijstelling deed. Inrichtingen, welke gevaar, schade of Hinder kunnen veroorzaken. Bü Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoek van H. A. Jaspers te Gouda, om vergunning tot het plaatsen van een nieuwe stoomketel in een daarvoor te bouwen ketelhuis by zün stoom-, waseh- en strükinrichting in het perceel gelegen Kar- nemelksloot no. 110, kadastraal bekend Sootip A no 4X66' en van de Directie van het Electro Tech nisch Bureau Electra te Rotterdam om ver gunning tot hot oprichten van oen eleetro- technische fabriek in het perceel Nonnen- water no. 7 te Gouda, kadastraal bekend sectie D. no. 1626. Op Dinsdag 5 October des namiddags half twee zal op het Raadhuis gelegenheid ziin om bezwaren tegen de gevraagde vergun ning in te brengen. Geslaagd. Voor het gisteren te den Haag gehouden examen voor dipl. B stenografie Rfonts Balt is geslaagd onze stadgenoote Mei. H. Hooftman leerlinge van den heer H. F. de Kok, alhier Restauratie St. Janskerk. Op de staatsbegrooting voor 1921 rinden wy bij de afd. Kunsten en Wetenschappen uitgetrokken de zesde van de tien termijnen voor de restauratie van de St. Janskerk te Gouda. Het Gemci iteverslag over 1919. XV. Krachtens de in 1902 in werking getre den regeling bedraagt het schoolgeld op de scholen nrs. 1, 2, 3 en 4, de school voor voortgezet lager onderwys en de beide her halingsscholen 14, 12 en 10 centen per week en per kind, naar gelang een, twee of meer kinderen uit één gezin ter school gaan. Op de eerste burgerscholen voor kinderen van hen, die een vermoedelük jaarlyksch in komen hebben van 1500 en minder 20, van ƒ1501 tot ƒ2500 24. van 2501 tot ƒ3500 28, van ƒ3601 tot 4500 32, boven 4500 36 per jaar voor één kind, met ver mindering van 2 of van 4 voor het twee de of derde en ieder volgend kind per jaar uit hetzelfde gezin, en op de tweede bur gerscholen voor kinderen van hen, die een vermoedelijk jaarlyksch inkomen hebben van 1500 en minder ƒ32, van ƒ1501 tot ƒ2500 ƒ36, van ƒ2501 tot ƒ3500 ƒ40, van 3501 tot 4500 44, boven 4500 48, met eene vermindering van 3 of van 6 voor het tweede of derde en ieder volgend kind per jaar uit hetzelfde gezin. Kinderen van onvermogende ouders ont vangen om niet onderwys op de scholen voor gewoon lager onderwijs en de herha lingsscholen in alle klassen en op de bur gerscholen in die klassen, waar in een of meer der vakken, vermeld onder de letters I tot en met p en t van art. 2 der Wet, on derricht wordt gegeven. Kinderen van minvermogenden worden op de scholen voor gewoon lagef onderwys toegelaten tegen betaling van de helft van het bepaalde bedrag, op de eerste burgerT scholen tegen betaling van 10 per jaar en per kind en op de tweede burgerscholen te gen voldoening van 16 per jaar en per Op het einde van het jaar ontvingen 652 kinderen kosteloos en 684 tegen betaling van het verminderd schoolgeld onderwys op de scholen nrs. 1. 2, 3 en 4, terwyl 2 kin deren de eerste Burgerschool voor Meisjes, 1 kind de eerste Burgerschool voor Jongens, 8 kinderen de tweede Burgerschool voor Jongens en 12 kinderen de school voor voortgezet la^er onderwys om niet bezoch ten en voor 19 kinderen op de eerste Bur gerschool voor Meisjes, 29 kinderen op de eerste Burgerschool voor Jongens, 38 kin deren op de tweede Burgerschool voor Jon gens en 4 kinderen op de school voor voort gezet lager onderwijs het verminden! schoolgeld werd betaald. Met de besturen der gemeenten Bergam bacht, Boskoop, Gouderak, Haastrecht He kendorp, Moercapelle, Moordrecht, Oudewa ter, Reeuw(jk, Stolwijk, Waddinxveen en Zevenhuizen bestaat eene regeling, waarbü zy aan deze Gemeente jaarlijks een vaste som per leefling betalen, ongeveer overeen komende met het verschil tusschen den kos- tenden prüs en het bedrag van het school geld, dat door de ouders of verzorgers zelf moet worden voldaan, terwijl het Gemeen tebestuur van Woerden op zich genomen heeft na afloop van elk dienstjaar den kos- tenden prjjs van het onderwjjs der bezochte school per leerling te vergoeden. De bedoel de vuste som is bepaald voor de scholen nrs. 1, 2, 3 en 4 op 14, voor de beide eerste burgerscholen op 15 en voor de beide tweede burgerscholen op ƒ26 per leerling. De Gemeente ontving door deze regeling over 1919 ƒ860.25. De schoolbibliotheken worden op alle la gere scholen aangetroffen en beantwoord den steeds aan haar doel; de leerlingen der hoogere klassen maken er met graagte ge bruik van. Op de scholen voor gewoon lager onder wijs werd niet meer zooals tot nu toe ge bruikelijk was, aan de leerlingen der hoog ste klasse een pry's uitgereikt. De prysuit- deeling bleef alleen behouden voor de beide herhalingsscholen. Voor de eerstgenoemde scholen en voor de bijzondere scholen wel ker besturen dit wenschten, kwam in de plaats der prijsuitdeeling, de uitreiking van een getuigschrift, afgegeven door het Ge meentebestuur, doch alleen aan die leerlin gen, welke de school geheel doorloopen en trouw bezocht hadden. De schoolgebouwen bleven over het alge meen in goeden staat verkeeren. (Wordt vervolgd.) ALFEN a. d. RIJN. Opgravingen te Alphen aan den Rijn. Bij de ontgravingen voor het maken van de nieuw te bouwen kerk en toren der Ned Herv. Gemeente te Alphen a. d. Ryn is vol gens de „Msb." een voor de wetenschap merkwaardige ontdekking gedaan. Voor dit werk moest 320 Meter grond uitgegraven worden. Op 185 Meter bevond zich 'n zware kleilaag, waarin 'n groot aantal ruwe palen, welke blykbaar niet tot den bouw van de in 1916 afgebrande kerk behoorden. In en vooral op deze kleilaag bevinden zich frag menten uit het Romeinsche tijdperk. Tal van geschiedschrijvers wijzen Alphen aan als een legerplaats der Romeinen, doch men was het er tot heden nog niet over eens of Alphen zoo'n centrum is geweest. Doch nu na een bezoek van prof. dr. J. H. Holwerda, daar ter plaatse, is alle twüfel opgeheven. Ontdekt werden niet alleen voorwerpen in de klei uit leemhutten. De voorwerpen al daar gevonden en welke nog worden ont dekt, zullen gedeponeerd worden in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. BERKENWOUDE. By de op 21 dezer gehouden loting voor de Nationale Militie namen alhier 3 perso nen deel, door K. Rehorst no. 1, W. Verwaal no. 2 en C. van Herk no. 3. MOORDRECHT. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen schoonschrüven m. o. mej. G. Kloosterman, alhier. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De heer T. Kaptein, onderwijzer aan de le o. 1. school, sedert 1 Dec. 1919 met ziekteverlof, heeft tegen 1 Oct. ontslag aan gevraagd. aandeel in «le gemeenschap waardig bestaan. Verlangt «poedige gelde- iykc uitkeering of voorzchot op eventueel te bepalen en eenigzzins voldoende geldelij ke tegemoetkoming tot leniging van hun nood. SCHOONHOVEN. Naar de Leeuw. Gt. verneemt, zal de heer H. Ellens, directeur van de Rijksrietvlecht- school te Noordwolde, worden benoemd tot directeur van de school voor goud- en zil versmeden, alhier. STOLWIJK. De heer A. A. v. Dommelen, benoemd tot hoofd der le openbare school alhier, heeft thans voor de tweede maal voor deze benoe ming bedankt. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officieele noteering te Amsterdam. 22 September 1920. 21 Sept. 22 Sept. Londen 11.28% 11.27% Berlyn 5.07% 5.35 Farys 21.85 21.75 Brussel 23.10 22.95 Zwitserland 61.87% 52.— Weenen 1.40 1.42% Kopenhagen 44 48.80 Stockholm 65.20 65.10 Christ iania 44 43.60 New-York 3.21 tr-. POST EN VERKEER. Telegraaf-ambtcnaren. Gistermiddag is een aantal telegraafamb tenaren van het telegraafkantoor in Rotter dam naar de directie gegaan om een gelde lijk voorschot te vragen. Een deputatie van deze'ambtenaren had een onderhoud met de directie. Vervolgens is het vdujofde tele gram gezonden aan de minisieit van Wa terstaat en van Financiën; aap den direc teur-generaal der posteryen en telegrafie en aan de Tweede Kamer: „Wegens het uitblyven van geldeiyke te gemoetkoming tot leniging van reeds be nde tekorten voor aankoop van hoog lige winterkleeding. brandstoffen en iddelcn, zoowel voor de gehuwde rijksambtenaren en hunne gezinnen ais yoor de ongehuwden, heeft de aanvankelyke te leurstelling bij de overgroot® meerderheid van het kantoor- en bestellend personeel van het Rykstelegraaf- en Telefoonkantoor te Rotterdam, thans plaats gemaakt voor ernstige ontstemming en ontevredenheid. Mocht eenigszins voldoende geldelijke tege moetkoming uitblyven, is betrokken perso neel de meening toegedaan, dat door de angst en zorgen voor den komenden winter de wegens onvoldoende bezoldiging reeds aanwezige lusteloosheid ten top zal stygen, waarvan gevolg moet zyn, dat deugdelyke uitvoering van den dienst niet meer moge lyk is. De gistiftg onder het personeel is heftig en verergert met het uur; personeel schreeuwt om geldel yke hulp en eischt in ruil voor het van hen verlangde werkzame MARKTBERICHTEN. KAASMABKT. Woerden, 22 September 192Q. Aiaiwoer 272 partüen. Prüs Goudnche Kaas le soort f 86(90. 2e soort f 82B6; le soort met Rükwmert f SS—92. Handel vit*. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. Ml). Nederland. Johan de Wit (uitr.) pass. 19 Sept. Point de Galle. Krakatau (uitr.) vertr. 19 Sept. v. Co lombo. Oranje (uitr.) pass. 20 Sept. Gibraltar. Kott. Lloyd. Djebres (uitr.) vertr. 20 Sept. v. Suez. Djacja arr. 19 Sept. v. Calcutta te Alexan- drië. Kawi (uitr.) pass. 19 Sept. Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Limburgia, vertr. 21 Sept. v. A'dam naar Southampton (om te dokken). Kon. Weal-Ind. Maildienst. Prins der Nederlanden, arr. 21 Sept. v. W.-Indië tc A'dam. HollandBritsch-Indië Lijn. Vechtdyk (uitr.) arr. 20 Sept. te Madras. HollandWest Afrika Lijn. Texel8troom, arr. 21 Sept. v. d. Iv. kust v. Afrika te R'dam. HollandZuid-Afrika Lijn. Noordük, vertr. 18 Sept. v. Kaapstad n. Algoabaai. Ryndyk, arr. 19 Sept. v. R'dam te Ham burg. ONZE DRAADLOOZB DIENST. Generaal I.yautey te Casablanca. PARUS, 22 Sept. Generaal Lvautev is Dinsdagmorgen te Casablanca aangeko man aun boord van he<t lacht „Diana". De Poolsch-Lithausche onderhandelingen. WARSCHAU, 22 Sept. De president van de vredesdelegatie die met Lithauen onder handelt, is te Warschau teruggekomen. De Fransche pers meldt dat de onderhandelin gen te KaLvaria zouden zün afgebroken. De Gezantenconferentie heeft generaal Icroud gehoord. PARIJS. 22 Sopt. De gozantonconferen- tie vergatUaxie Dinsdagmiddag onder voor zitterschap van Paléoloque. Generaal Le- roud die door de conferentie was opgeroe pen om een rapport uit te brengen over de toestanden in Gpper-Siietië. zette de si tuatie daar uiteen en gaf aan de conferentie een aantal beschouwingen betreffende de door de Duitecihe regeerin* gezonden no ta's. De Japansche gezant, baron Matsui, woonde voor het laatst de conferee tie bi). Paléoloque betuigde hierover zün leedwe zen. De verkiezingen in Denemarken. RE'RldJN, 22 Sept. Bü de verkiezingen in Denemarken hebben de socialisten zeer veel stemmen gewonnen. De links-eocialds- ten kunnen op slecht» kleine cüfers wijzen, terwül de rechtsche partijen zeer zün te ruggegaan. De regeeringHpartüon zullen misschien 2 of 3 stommen meerderheid hebben. De financieele conferentie te Brussel. BERLIJN, 22 Sept. De Duitsche delega tie naar de financieele conferentie te Brus sel, met de staatssecretarissen Bergmann en Schroder aan het hoofd, z(jn Woensdag middag naar Brussel vertrokken. De Frankfurter Zeètung verboden. BKRLÏJN, 22 Sept. I)e ..Frankfurter 7/eitau*" mag tot 18 October a.s. niet icz het bezette Riingihied versdhiinen. Het eerste Duitsche schip in Frankrijk- HERLIJN, 22 Sept. Volgens een tale gram aan de Vowsische Zeitung is Mmw- •lag voor het eerat weer ©en Duitwfe stoomschip, met vemcbiilende waren be vracht. de haven van Marseille binnenge loop en. LAAT8TE BERICHTEN. Polen en de kleine Entente. WKENEN, 22 Sept. V.D. Naar de corresp. van de Tel. Union uit absoluut betrouwbare bron verneemt, valt op de aansluiting van Polen aan de kleine Entente niet te rekenen. EERSTE KAMER. Zitting van heden. Ingekomen is een brief van Dr. A. Kuy per, waarin deze zjjn ontslagneming "voor het lidmaatschap der Kamer bevestigt. Als leden van de huishoudelijke commissie werden herkozen de heeren Reekers eg" Kraus en als leden van de gemengde com missie voor de stenografie de heeren Staal* de Vos van Steenwyk en Verhejjen. Het ontwerp adres van antwoord op de' troonrede werd naar de afdeelingen ver spuien. é^)e vergadering werd verdaagd tot mor«| gen 11 uur. Middens! andswon ingbouw. Men meldt ons uit Amsterdam: De wet houder van Sociale Aangelegenheden, al- hipr, hoeft officieel bericht ontvangen, dat door het Ministerie van Arbeid met het de partment van Financiën overeenstemming is bereikt ten opzichte van ryksvoorschotten voor den middenstandswoningbouw. Nadere bijzonderheden zullen dezer dagen aan B. en W. worden medegedeeld. TBMGRAnSCH WRERBCTHCHT. Hoogste barometerstand 774.4 te Herno- sund. Laagste barometerstand 749.3 te Seijdis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden waarschijnlijk nog regen, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 2