Openbare Verfcoopiog fi. DE RAADT Goed en Goedkoop Electro-Technisch Bureau J. f. III. TURION Ahe ClnQa - HOOFDPIJN - ».P. KENNISGEVING. De Weg naar hei Succes Polly van den Circus tabletten Heerenhuis met tuin,- TOTALE en FINALE UITVERKOOP Groote Afslag Onderlinge Lompen- en Metalenhandel, Oude Jenever en fijne Likeuren Firma C. LOURENS, - Gouda. J. F. W. TURION PREDIKBEURTEN. STADSNIEUWS. het klompje. Wllberttabletten. 8. H. VAN LOON is de leus van ons volk. 63'2J j. vlag, Costumes f 40. Demi-saisons f 35. Firma P. COHN 1ste soorten WIJIM Senna's Hoofdpijnpastilles Onze salons zijn bekend om hare hygiënische inrichting. LET OP s.v.p. I Stootote WITTE BIOSCOOP - Kleiweg - BOUDS le en 2e Kerstdag aanvang der Voorstellingen 4 uur. ■w mea marsch. -vm Brandewijn, Jenever, Citroen-Jenever, Cognac, Siroop van Punch, enz. LANGE TIENDEWEG 24. Aanleg van Licht- en Krachtinstallaties. Repareeren an Onderhouden van Electromotoren. Speciaal adres voor Fabrieksinstallaties. Electromotoren uit voorraad. Hoest - Verkoudheid - Keelpijn by den gemeente ontvanger, op 11 l)ec. j.l.; volgens (Ie boeken en bescheiden moest 787,97 in kas zyn. welk bedrag ook inder daad aanwezig was. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurede schoolgeld-kohieren over 1920 een schryven van dat zelfde college waarby mededeeling gedaan wordt dat over 1919 ƒ620,83% te veel is genoten inzake uitkeering lager-onderwys. Voorts: bericht dat de op 30 October j.l. vastgestelde verordening tot wyziging van de alg. politie-verordening is goedgekeurd. Goedkeuring van de aangegane geld leening ad 16.600.tegen 6 '/c rente 'sjaars, met jaarlyksche verplichte aflos sipg h minstens ƒ5000.tegen den koers van 100.Voorts berichten Ged. Staten de goede ontvangst van het besluit, om de gemeente in stemdistricten te verdee- len, en keuren dit besluit goed, toezeg ging van het Provinciaal Bestuur in Zuid- Holland, dat over het jaar 1919 aan de ge meente een bijdrage verleend zal worden k 180.en over 1920 ƒ260.hooger dan reeds bepaald was. Dit in verband met het feit, dat de Raad in een vorige vergadering besloot, de salarissen over 1919 en 1' voor de Ambachtsteekenschool te verhoo- gen, zooals door den Minister was aange geven. Enkele af- en overschrijvingen wer den door Ged. Staten goedgekeurd, alsmede de verordening op de keuring van waren, volgens artikel 7 der warenwet. Deze stuk ken werden allen voor kennisgeving aange nomen. Van den heer J. van der Schenk was een schryven ingekomen, waarby hy per 1 Ja nuari a.s. ontslag vraagt als leeraar en di recteur van de Ambachtsschool. De betrek king als directeur wil genoemde heer nog wel tot het einde der cursus blijven ver vullen, indien niet een geschikte plaatsver vanger gevonden kan worden. De heer van der Schenk geeft in overweging de heer S. Gorter tydelyk te benoemen. De Raad ver leende aan den heer van der Schenk eervol ontslag, en koos in diens plaats de heer S. Gorter. Op schriftelijk verzoek van den heer K. Sausenthaler werd besloten hem over 1020 een toeslag te verleenen h 50. Voor liet verleenen van eene subsidie aan den Bond van Gemeente-Ambtenaren tot stichting van een rust- en vacantie-oord voelt de Raad blijkbaar niets. De Bond van Gemeente-Ambtenaren in Zuid-Holland vroeg betere salarieering van ambtenaren ter secretarie De Voorzitter meende dat de Raad voldoende aandacht sghenkt aan de salarieering dezer ambtenaren. Ingekomen was ook een adres van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf met verzoek in de eerste plaats de werkeloozen aan te nemen, die georganiseerd ,zyn. Ook deze stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer A. van Ramshyrst werd ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim met dank voor de bewezen diensten, in zyn plaats werd benoemd de heer S. Gorter. Ingekomen was een adres namens het be stuur der Verec-niging tot bestrijding van de Tuberculose, waarin gewezen wordt op het feit. dat soms 3 gezinnen gebruik ma ken van één W. C. Gevraagd wordt, dezen toestand te verbeteren. De heer Be ij en heeft de vei gade ring? by'gewoond, waarin deze aangelegenheid wejxl besproken, on zal ook gaarne zien, dat hier verbetering aange bracht wordt. Het is voorgekomen, dat in derdaad ernstige besmettelijke zieken ge bruik maakten van privaten, die ook voor andere gezinnen dienen. Spreker hoopt, dat door 15. en W.recn wyziging zal worden voorgesteld in de desbetreffende verorde ning, opdat de tegenwoordige toestanden verbeterd worden. De Voorzitter antwoordt, dat de verordening thans toelaat, dat 3 ge zinnen van hetzelfde privaat gebruik ma ken. De heer B. Batelaan sluit zich gaarne aan bij het gesprokene van den' heer Beijen. Ingekomen was een adres van de gemeente veldwachters Vis en Andenweg met ver zoek om 100.subsidie te ontvangen over 1926. Op voorstel van den Voorzitter en van weth. Batelaan, werd afwyzend hierop beschikt. Ged. Staten wezen op de administratie van de scholen, en verzoeken deze van elke school apart te doen houden, en niet, zoo als thans gebeurt, bij elkaar. Ged. St. mee- nen, dat het schoolgeld op school 0 te hoog is vastgesteld, en geven in overweging, dit te verlagen. Thans is het schoolgeld 60. per leerling per jaar, terwyl de kostende pr(js lager is. Daarom zou 50.voldoen de zyn. Na eenige bespreking besluit de Raad, het schoolgeld op school C vast te stellen op ƒ4.per maand. Benoemd werden met algemeene stem men: tot gemeentegeneesheer: arts J. J. v. Bruggen; tot vroedvrouw Mevr. Zwart Brouwers; tot leverancier van geneesmid delen: Mevr. Schouten. Schalen en balans worden voor 192J verhyurd aan D. Coupe rus a 30.Het salaris van Mej. v. Bon ten wordt bepaald op 1100.Toegestaan wordt een voorschot ƒ3000.aan de Stichting Woningbouw Bodegraven en Om streken. om een plein aan te leggen in de Prinsenstraat. Tegen stemden de heeren M/ouris en Weth. Batelaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Beyen, in hoeverre de gemeente het recht heeft, om een monster te laten men van het tegenwoordige gas. Spre ker hoort in den lautsten tijd zeer vele ernstige klachten over het gas, en bespreekt ook een door de Directie van de gasfabriek verspreide circulaire, waarin o. a. de pas sage voorkomt: „wie meent, niet vlug ge noeg geholpen te worden, neme een anderen leverancier". Spreker noemt dergelyke woorden van den concessionaris ongepast. De Voorzitter heeft het contract niet by de hand, maar hy zal onderzoeken, of een monster naar de kwaliteit genomen kan worden. De heer Mouris besprak een en ander over de brandstoffen, waarop de Voorzitter opmerkte, dat dit bij de brandstoffen-com missie thuis behoort, maar hy is gaar ne bereid de wenschen van den heer Mou ris ter by voegde r plaatse over te brengen. De heer Ruting vroeg, of de besprekin gen om de waterleiding door te trekken naar Nieuwerbrug, cn over de verharding van de Holl. kade, reeds tot een einde zyn gekomen; voorts of alle belastingplichtigen reeds de gelden over 1919 hebben voldaan. Op de twee eerste vragen antwoordde de Voorzitter, dat de besprekingen nog niet af- geloopen zyn, terwijl met 'n enkele uitzon dering, alle gelden over 1919 welke invor derbaar zyn, ontvangen werden. Voor enke le aangeslagenen zullen extra maatrege len genomen worden, om de gelden alsnog binnen te krygen. Hierna ging de Raad over in geheime zitting. Van betrouwbare zijde vernemen wy, dat na heropening der vergadering de recdames zijn vastgesteld, alsmede het suppl. kohier, zooals in de besloten vergadering was be sproken. Voorts werd door B. en W. toege zegd, met voorstellen te zullen komen, tot wyziging van de verordening op de heffing eener Hoofdelyken Omslag, hoofdzakelijk om na-vordeAgen to kunnen doen. BOSKOOP. In verband met de wet tot verruiming van het gemeente Hik helastuwreebied stel len B. en W. voor te besluiten tot heffing van een niet-wrozressw ven H. O. en daar naast van 100 oocenten ot> de vermorens- heiastmv 100 oocenten oo .te pnmdbelas- trig en 100 opcenten op de riiksinkom- *tenbel a string. Zaterdag 25 December (le Kerstdag.) GOUDA. Rcmonstr. Kerk 10Vis u. v.m. Mej. M. Eel- man, collecte vftor de Rem. Broederschap. St. Janskerk 10 u. v.m. Ds. Verheul. 6 u. n.m. Ds. Borger. Extra collecte voor het fonds ten bate der Emeriti-predikanten. Kleine Kerk. Geen dienst. 1-uthersche Kerk 10 u. v.m. Ds. Visser, te Rotterdam (vioolspel). AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk 2 u. n.m. Ds. Kanis te Stolwijk. BERKENWOl'DE. Ned. Herv. Kerk 9 Mi u. v.m. Ds. van der Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Goslinga, te Utrecht. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen Gebouw Salvatori 9V6 u. v.m. De heer L. Man in 't Veld. De Chr. Zangvereeniging zal eenige liederen zingen. 6 i sluis. Ned. Her' Ds. C. J. S. Crousasz, te Maas- GOUDERAK.. Kerk. 9lA u. v.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Kerk. 10 v.m. Ds. v. d. Broek. v.m. en 6u. n.m. Ds. Geref. Kerk. 9u. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Her. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Buiskool. 2'2 u. n.m. Kerstfeest van de Zondags school Geref. Kerk. 9Va u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kanis. Evangelisatie gebouw. 9'2 u. v.m. Ds. Bok- ma, te Schiedam. 3 u. n.m. Kerstfeestviering kinderen der Zondagsschool. WADD1NXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Steenbeek. 2 u. n.m. Kerstfeest Zondagsschool. Rcmonstr. Kerk. 10 u. v. m. Ds. Byl, te Gouda. Geref. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Wielenga. 2 u. n.in. Kerstfeest Zondagsschool. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Kijne Lokaal a. d. Rotte. 8% u. n.m. Dg, Kbn- Zondag 28 December (2e Kerstdag) GOUDA. Rcmonstr. Kerk. 10% u. Ds. L. J. van Holte te Schoonhoven. Orgel: de heer A. D v* Vreumingen; Zang: Mej. A. Riesz; Vtooi' de heer J. J. Jager. Vooral jongelieden worden uitgenoodigd dezen dienst bij te wonen. St. Janskerk 10 u. v.m. Ds. Bijl. 6 u. n.m. Ds. H. Bax, te Noorden (vac.. Deur). Collecte voor het fonds ten bate der Eme riti-predikanten. Luthersche Kerk 10 u. v.m. Ds. Scharten (Lithurgie). AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 6 u. n.m. Ds. E. v. d Broek, te Haastrecht. BKUKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9% u. v.m. Ds. J. Slot t« Lekkerkerk. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9u. v.m. De heer de Vries, G. O. te Stolwijk. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Gebouw Salvatori 9!^ u. v.m. Ds. C. D. Is. raël, te Kouderkevk a. d. Ryn. 6 u. n.m. Ds. F. W. G. Verheul, te Gouda GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u nm Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 v.m. Ds. v. d. Broek. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m Dg v. d. Wolf MOORDRECHT. Ned. Her. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen, u. n.m. Kerstboomviering, onder lei ding van Ds. Kniphuizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Hoek. 6 u. n.m. Da. Buiskool. Geref. Kerk. 9 u. v.m. en 6 u. n.m. Dg.de Bruin. STOLWIJK. Ned. Hen'. Kerk. 6 u. n.m. Kerstfeestvie ring voor de kinderen der Zondagsschool. Evangelisatiegebouw. 9% u. v.m. De heer Smit, G. O. te- Delft. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Steen beek. Geref. Kerk. 9^ u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Wielenga. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. K(jne. Bevestiging Kerke raadsleden. Lokaal a. d. Rotte. 614 u. n.m. Ds. Kijne. Maandag 27 Dec. 5 u. n.m. Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. SPORT. VOETBAL. Op beide Kerstdlagen woirden voor den N. V. B. geen wedstrijden gespeeld. Vriendsrhanneliik Olymjpria speelt Zondag 26 December (2e Kerstdag) een vriendschaopeil ijken wedstrijd tegen de Oostelijke le kflasser Z. A. C. uit Zwolle, drie Zaterdfcug 25 dezer tegen Feiienoord in Rotterdam uitkomt. Een „Goudla"-edfoal speelt morgen (le lverstdlag) een wi#ndschappel ijken wed strijd' tegen R.V.C. in den Haag. Wbdstrudprogramma 26 Deoemfler G. V. B. le toias: Bodegraven 1-GJ3.V. Sc boomhoven 2—T.OJ». 2; Woerden 1— OJyimpna 3; Alpdiem 2—Gouda 2. 2e külas A: ZwiammerdiamAlptien 3; G. S.V.ijDiios. 2e klas B: A.B.W.—Victoria: Gouderak 'Moordrecht: T.O.P. 3—de ConcordSaan. 3e klas: Moordrecht 2—«Gouderak 2^ Ziwarmmordam 2: Schoonhoven 3G.S. V. 3. FINANC1EELE BERICHTEN. De minister van fiimancien beeft bepaald dat op 31 December 1920 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel nullen zijn ge sloten. alsmede dat düe dag voor geJdlee- mnjgem. als bedoeld im afdeeHng V der Beurs voorschriften 1914. als niet-werkdlag zal woflrden beschouwd. lening GeldlerUnd. Provincial e Staten van Gelderland be sloten. ter voorziening in buitengewone uitgaven, een geldieenrng aan te gaan, groot f 800.000. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuide lijke tot zuidwestelijke wind, betrokken met regen, later tijdelijk opklarend, veel zach ter. TWEEDE KAMER. (Zitting van Donderdag 23 Dec. 1920.) (Vervolg). Het contingent naar Wilna. De Voorzitter doet, in verband met den brief van den Minister van Buiten- landsche Zaken, houdende mededeeling dat moet worden rekening gehouden met de mogelijkheid dat omstreeks half Januari troepen naar Wilna moeten worden gezon den, het voorstel om morgen te 11 uur het ontwerp betreffende de troepenzending te behandelen. De heer Rutgers (a.r.) doet het voor stel de behandeling te stellen op 4 Januari. De heer Wijnkoop (comm. p.) stelt behandeling na het reces voor. Als het voorstel des voorzitters wordt aangenomen zullen de revolutionnairen zich met alle middelen' verzetten. Het voorstel-Wijnkoop wordt met 59 te gen 8 stemmen verworpen. Het voorstel-Rutgers wordt aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Een aantal kleine ontwerpen worden daarna aangenomen. Het wetsontwerp tot het verleenen van financieelen steun aan de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" wordt aangenomen met 33 tegen 20 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Indische begrooting. De heer Dresselhuys (u.l.begroet den nieuwen G.-G. met ingenomenheid. Hy meent dat het Indische Bestuur niet vol doende oog heeft voor de belangen en de beteekenis van de grootbedrijven als de suikercultuur. De heer Scheurer (a.r.) acht het ver- wyt dat de Minister niet voortvarend zou zijn, ongegrond. Hy heeft goede verwach tingen van den nieuwen G.-G. De heer Van Limburg Stirum hoeft zyn taak met ijver vervuld, doch in verschillende opzichten schoot hy in voorzichtigheid en beleid te kort. In de avondvergadering bespreekt de heer Scheurer (a.r.) de inlandsche be weging en behandelt de Garoet-zaak. Spr. heeft gfoote verwachtingen van de reor ganisatieplannen. De heer v. Ravesteyn (comm. p.) bespreekt eveneens de Indische beweging en noemt haar niet revolutionnair. De heer Marchant (v.d.) betoogt o.m. dat de nieuwe landvoogd niets beters toegewenscht kan worden, dan dat hy de voetsporen van zyn voorganger zal druk ken. De Minister van Koloniën, Mr. de Graaf beantwoordt de verschillende spre kers. De spoedige herziening van de ambtena ren-salarissen, zal, hoopt spr., verbetering brengen in de aanmelding van personeel. Een commissie van deskundigen voor het woningvraagstuk wil spr. overwegen. Door de suikerindustrie is een groote winst gemaakt. Van een tekort aan brandstoffen is in Ned. Indië geen sprake. Over de economische en sociale vraag stukken zal spr. niet veel zeggen. De Minister sluit zich aan by de hulde der aftredende G.-G. gebracht. Het doet hem genoegen, dat de benoeming van Mr. Foch veel instemming heeft gevonden. De Minister zegt, dat geen spoor 1 aanwezig is van gemis aan wuardeering van den Volksraad. Hij acht dezen Raad een nuttig predikaat van den modernen tijd. Vermeerdering van het aantal geeste lijken kan spr. niet toezeggen. Spr. deed wat mogelyk was. Evenzoo zal hy gaarne de afdoening van zaken aan de afdeeling Onderwys bevorderen, speciaal wat betreft de subsidieering van het bijzonder onder wys. De heer de M u ra 11 (u.l.) wyst er op, I dat de stakingen in Indië veel ernstiger zyn dan men denkt en dat de revolutie daar veel gevaarlyker dreigt te worden. De houding der regeering wakkert dit alles aan en als de minister zegt, dat dergelijke politiek moet worden voortgezet, dan noemt spr. dit een schande. De heer Schaper (s.d.a.p.) vraagt een betere toepassing van de Arbeidsinspectie. De heer Hazevoet (r.k.) bespreekt de pensioenen en de duurte-bysiagen van hgt verlofspersoneel. Hy wenscht voor In- dié dezelfde bepalingen omtrent pensioen aftrek als voor Nederland geldt. Voorts bêpl eit hij voor een duurte-toeslag voor het verlofspersoneel. De heer y»n Zadelhoff (s.d.a.p.) dient een motie in, dat het instellen vun een afzonderlyk departement van Volks gezondheid noodig is. De motie komt aanstonds in behandeling. De heer Dresselhuys (v.l.) repli ceert. Hy verwyt de regeering, dat zy de optie voor de suiker behield om er voor deel uit te trekken. Hij acht een afzonder lijk departement voor het mijnwezen onnoo- d'g. kolonel en heel braaf en dapper, daarom kunt u ook geen slechte dingen hebben ge daan. Dat weet ik zeker. En dan zouden ze toch wel willen, dat ik ze een zoen gaf." „Ja, dat denk ik wel, lieveling. Nu, maar de krijgsraad zelf had erg medely- den met die onverbiddelijke uitspraak. Daarom gingtfn de rechters naar den gene raal en zeiden, dat zy gesproken hadden, wat de plicht hun ingaf, maar dat zy zeiven nu in zooverre gratie vroegen, dat één van de kolonels slechts zou gefusilleerd behoe ven te worden één, die door het lot zou worden aangewezen, daar dit toch voldoen de was, om als voorbeeld gesteld te wor den voor het leger. Maar de generaal bleef onverbiddelijk. Toen herinnerden zy hem aan zijn recht van gratie; en een oogenblik dacht hij na. Hij zei hun toen, dat zij een minuut moesten wachten en zonderde zich af in zijn werkkamer om in eenzaamheid tot klaarheid te komen over hetgeen hem te doen stond. En toen hij terug kwam, sprak hij: Het lot zal beslissen; ze zullen elk een nummer trekken en twee van hen kunnen dan in het leven blijven." „En hebben ze dat gedaan, vader? En wie van hen moest toen sterven, vader? och, die arme man!" „Neen, ze weigerden te loten." „Wilden ze niet, vader? Waarom dan niet?" „Ze zeiden, dat ze niet wilden, dat één zich voor hen gezamenlijk zou opofferen. Dat ze alleh gezamenlijk dezelfde straf wil- De heer Van Ravesteijn (c.p.) on dersteunt de motie Zadelhoff. De heer K ru y t (c.p.) wyst op de mis standen ten aanzien van de behandeling der militairen. De heer Al bard a (s.d.a.p.) dient een motie in, vragend om een suppletoir be grooting met voorstellen betreffende sala risverbetering van het postpersoneel over eenkomstig een in den Volksraad aangeno men motie. De M i n i s t e r zal de afschaffing van de pensioen-bijdragen ernstig overwegen. De geldende regeling der postsalarisscn is een voorloopige, in afwachting van een defini tieve in verband met de algemeene herzie ning. De verzoeken van den heer Haazevoet zullen in ernstige overweging worden geno men, evenals verschillende verzoeken van andere afgevaardigden. Een afzonderlyk departement van Volks gezondheid is niet noodig. De chef van den geneeskundigen dienst heeft vrywel dezelf de bevoegdheden als een departements hoofd. De heer Van Zadelhoff (s.d.a.p. trekt zyn motie in. De begrooting wordt aangenomen met aanteekening der stemmen van de revolu tionnairen tegen. De heer Lely brengt den voorzitter hulde voor diens voortvarende leiding (ap plaus). Te half 2 's nachts wordt de vergadering verdaagd tot 4 Januari. Nieuwe AbonnéV Zü, die zich met ingang van 1 Jan. 1921 op deze courant voor minstens een kwartaal abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. GOUDA, 24 December 1920. Besmettelijke ziekten. Deze week zijn 6 gevallen van scabies aangegeven. Examen boekhoiulen. Voor het examen boekUiouden. gehouden <l»or de Federatie van Handeis- en Kan toorbedienden „Morcurius" .is geslaagd de cu-er J. Reparon Sr.. leerling van den heer 1'. Eterman alhier. Arbeiderswoningbouw. Door de Arbeiderswoningbouw Vereeni- gting „Ons Ideaal" zyn benoemd tot archi tecten voor deti bouw van 124 woningen aan de Graaf Flo ris weg alhier, de heeren 1'. D. Stuurman on I). Stuurman te Waui- dinxveen. VolkatuUme. Schepen en Woonwagtana. Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dat schippers en bewoners van woonwagens, die tudens het uitreiken der voitastc-Uingiskaarten, hetgeen geschie den zal tusschen 26 December 1920 en 1 Januari 1921. m het buitenland zain en niet vóór 1 Februari 1921 in Nederland terugkeeren, voor Laatetgemeldien datum aan de besturen der gemeenten, in wel ker bevelkungsrewnsterR zy zyn ingeschre ven, schriftelijk de vereischtc opgaven voor de vodostelHmc moeten doen. Overtreding van de voorschriften be treffende de volkstelling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien kagen of geldboete van ten hoogste hon derd gulden. AMMERSTOL. De collecte, dlie door de dames der Zon- dagssclioof alhier gehouden is voor het Kerstfeest, heeft f 107 opgebracht. Tot kerkvoogd der Ne<l. Herv. Gemeente Qalhior. is benoemd de heer C. Zaanen. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. In de laatst geh -uden openbare verga dering van den Raad dezbr gemeente, wa ren (ie heeren v. Dijk, Heusdens, Stappen en Claushuis afwezig. De Voorzitter, burge meester le Coultre opende de vergadering te 10Vj uur, waarna de secretaris het ge bed voor las, en vervolgens de notulen, welke onveranderd worden vas tgest'Tl. De voorzitter deelde mede dat de heer P. Maaskant zyn benoeming als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Ingekomen waren verder een dankbe tuiging van den ryks-veldwachter Haan stra te Nieuwerbrug, voor de aan hem over 1920 verleende ƒ40.gratifica tie. Proces-verbaal over de kas-opneming den hebben en dat ze bereid waren, die te ondergaan." „Dus? „Dat ze alle drie wilden worden doodge schoten." „Hoor eens „Is dat de wind?" „Doe open, in naam van generaal Crom well!" „O, neen maar, vader! Daar zijn de sol daten. Nu, ik houd wel van soldaten. Zal ik ze maar binnenlaten, vader?" En ze sprong van vaders knie af, holde naar de deur en riep vroolijk: „Kom maar binnen, grenadiers. Daar zyn de grenadiers, vader." De afdeeling marcheerde de ruime hal in en presenteerde het geweer. En toen volgde het afscheid van vrouw en kind. Maar Abby begreep het nog steeds niet. En zoo zag ze de treurige optocht naar den Tower afmarcheeren. „O, moedertje! Komt dat niet prachtig uit, alles? Nou gaat vader óók naar den Tower en hij zal die kolonels daar zien en spreken." „Och, arm, arm klein schatje!" was alles wat tnoeder kon uitbrengen. Den volgenden ochtend was moeder niet in staat het bed te verlaten. Zelfs mocht haar dochtertje niet bij haar komen en de pleegzuster zei tegen Abby, dat moeder erg ziek was en dat het kleine meisje maar wat moest gaan spelen, buiten. Toen dacht de kleine, dat het toch niet aanging, dat va der daar maar zoo in den Tower zou on kundig gelaten worden van wat er thuis gebeurde en dus besloot zy zelf die bood schap te gaan brengen. Een uur later werd de krygsraad by den generaal ontboden. En toen hem werd meegedeeld, dat de kolonels liever geza menlijk de straf ondergingen, keek de strenge generaal nog eens zoo donker als anders en sprak: „Als zijzelf dan het lot niet willen werpen, dan zal het voor hen worden gedaan. Breng ze hiernaast in de kamer en laat ze met het gelaat naar den muur gaan staan." Toen hy weer alleen was. gaf hy een die naar de opdraeht om het eerste het beste kleine kind mee te brengen van buiten. En de man kwam terug met Abby aan de hand. Onmiddellijk riep zy recht op den stren gen generaal toe, den man, op wiens ver schijnen de hoogste machten in den staat sidderden en beefden, en vertrouwelyk klom ze op zijn knie en zei: „Ik ken u wel. U is de generaal. Ik heb u gezien, toen u voorbij ons huis trok. F.n iedereen was toen bang. Maar ik njet. Want naar my had u heelemaal niet hoos gekeken. Herinnert u het zich nog wel? Ik had myn roode jurk toen aan met die witte stippen." Een glimlach vloog over het gelaat van den dictator en vriendelyk sprak hy: „Neen, precies herinner ik my het niet meer. Maar wel doe je my sterk aan myn dochtertje denken, toen zy nog klein was." „Hield u èrg, èrg veel van haar?" „Of ik! haar wil was wet voor my. En nu jy zoo op haar l\jkt, is het met jou net zoo hetzelfde." Abby klapte in de handjes van pleizier; maar toen hoorde zy ineens de stappen van militairen en zei: „O, generaal, daar zyn soldaten, die moet Abby zien." „Goed zoo, kleintje, maar wacht even, ik heb wat voor je te doen." Een officier trad binnen, boog en sprak: „Paar zyn ze, excellentie." Toen gaf de protector de kleine drie bal letjes van lak in handen, twee witte en één roode en zei: „Kyk eens, nu moet je even daar dat gordijn oplichten en dan zul je «laar in die andere kamer drie mannen te gen den muur zien staan, met één hand ach ter «len rug, die zij ophouden, om er elk zoo'n dingetje in te krygen als jy hebt. Abby verdween achter het gordijn; een oogenblik stond ze verbaasd, maar toen zag zij al heel gauw. dat één van die mannen, die daar tegen den muur stonden, haar va der was, en dadelijk dacht ze bij zich zelf: ,hy zal het mooiste balletje hebben, dat leuke roode". En voorzichtig liet zy de drie balletjes in de opgehouden handen en keek toen, met haar guitig lachend gezichtje, on der haar vaders arm door en riep: „Kijk eens. vader, wat u daar hebt. Ik heb het voor u uite-ekny.en De kolonel viel op zyn knieën, drukte zyn kleine beul aan de borst, de geheele mili taire schare was diep bewogen door die wreede speling van het lotDe officier van «le wacht trad op den gevangene toe, tikte hem op den schouder en zei: „Het spyt mij ontzettend, kolonel, maar mijn plicht gebiedt „Gebiedt, wat?" vroeg het meisje. „Ik moet den kolonel geleiden „Waarheen?" „Naarnaar een ander deel van het fort." „Neen maar, dat kan niet. Moeder is ziek en ik ben vader juist komen halen." En daarmee klom ze tegen vader op en sloeg haar armpjes om zyn hals. „Arm kind, vader kan niet! Ik moet mee." Abby klauterde van vaders rug af en in een oogwenk was ze verdwenen. Dadelijk was ze weer terug tot ieders verbazing, den protector bij de hand leidend. Zegt u nu, dat zy hem laten gaan, mijn vader, mijnheer degeneraal. Moeder ia ziek en nu willen zy hem toch meenemen," „Je vader, kind? Is het jouw vader dan?" „Ja, anders had ik hem dat mooiste bal letje toch niet gegeven." „Nu, zegt u nu toch, dat zij hem laten gaan", smeekte het meisjes, half snikkend van ongeduld. „U hebt zelf gezegd, dat ik maar te bevelen had, dat myn wil uw wet was." „Officier, gehoorzaam haar bevel. ZÜ spreekt uit mijn naam. De gevangene heeft mijn gratie! Hij is Vrij!" J (Kerstsprookje voor Oud en Joixg.) Er wias eens eeai Weume jongen, Niels rfeeten, vian zeven jaar. Hij woonde by «di oude tante ra hiuus. diie ruw en omhare j fttyjjc was. maai- omdlait hij zain beidte ewtera reedfe verloren had;, was de arme t jongen al briy. dat hii een onderdak had. LBocn het woe er ook een oruierdteuc naar! I JJjoout kreeg hii een vriendóluk woord rei r ilechts eenanaai per jaar kreeg lui een vluchtige zoen en dat was op Nie«uwiaars- I dag. Elk bordje aoep en iedere boterham eogenilyk misgund. Doch Nieifi ednartag. hii had' zulk een warm hartje, dat hii mch tooh aan zijn tante had gehecht, al was hii hang voor haar en kon hij haar dkUcwiila nuet an- sche, hardvochtige gelaat zien. Zij woonde in een eigen huis ie en er werd algemeen van haar verteLdl dht zü Bevuldl was met eo Daarom durfde zü haar neefje met naar tte armenschool sturen, waar hii voor niets zou kunnen leeren. Maar toch hadl zii zóo haar nood, geklaagd bii den schoolmeester en net zoo lang gepraat, totdat hü Niels op school nam voor de helft van het schoolgeld. Daardoor trokken de jongens, due over het algemeen zonen waren van gegoede burgers, dien neus op voor dien kiemen jongen, die er altiidi even, armoe dig uitzag. Nads voelde dit, wei en het dieed hem bitter verdriet, zoodlat hii zich altiid maar terugtrok en illan in een stil hoekje ging zitten schreien. Vooral tegen dien tijd van het Kerstfeest voelde hiii zich het onge lukkigste en meest verlaten kind od aarde. Ooik nu naderde het Kerstfeest weer. Den avond tevoren 00 den heerliikien iterstavoiull, gitogen alle kinderen naar d"e kertk., waar hiet Kerstfeest gevierd' nou worden. Het was een strenge winter en allen waren lekker warm gekleed met dikke jassen, mutsen, dassen en stevige Bchoenen. waar de sneeuw niet doorheen dlrong. AJeem Niels had geen extra klee- dfcrogjs.t«k aan, niet eens een jasje en hui verend en bibberend liep hii met die tn- deren mee op zijn zware, houten klompen. In plaats dat zü medelijden met hem hadden, werd hij hierom nog bespot dloch hii had zoo'n pijn door ziin winter voeten en moest zoo vooirtdurend met alle kracht in ziijn handen blazen om ze een beetje te verwarmen, dat hii al die hla- geriien nauwediiks opmerkte. In de kerk was het lekker warm. De jongens gingen in de hooge banken aiitten en praatten fluisterend met elkaar, ter wijl de orgeltonen reeds Honken. Het zoontje van den burgemeester had juist, voordat hy wegging, genie®, hoe een groo te gans thuisbezorgd was en een ander had door een toer gegluurd van die voor kamerdeur en daar een kerstboompje op tafel zien staan, met allerlei moons en lekkernijen eraan. Ze hadden het er druk over, wat z\j wel als Kerstgeschenk zouden krijgen thuis na afloop van het feest en zij vertelden elkan der van de stapels kerstwafels, die zij thuis gezien hadden, en hun oogen schitterden in zulk een blij vooruitzicht. De kleine Niels had nog nooit een Kestgeschenk gekregen en werd altijd, zonder Kerstmaal, naar bed gestuurd. Toch was hy weer van plan, net als met Sinterklaas zijn klomp neer te zet ten, wie weet, zou er nu toch iets in komen. Hij had het heele jaar zoo zijn best gedaan! Want in het land van Niels zetten de kin deren hun schoen ook met het Kerstfeest. Toen het Kerstfeest afgeloopen was gin gen de jongens, twee aan twee, weer huis waarts. Vóór zii echter de kerk verlieten, zagen z\j op de steenen bank, die in het voorportaal tegen den muur aangebracht was, een kind liggen, in het wit gekleed, doch met bloote voetjes, dat daar gerust sliep. Het was geen vagebond, want de jurk was van fyne stof en helder wit. Zyn gelaat, en__ blond zyde-achtig haar krulde om het hoofd, glansde even mooi als de sterretjes aan den hemel. Alleen de bloote voetjes waren treurig om te zien, blauw en gezwollen van de koude. Ieder die uit de kerk kwam, keek er naar, doch geen der warmgekleede jongens, met hun stevige winterschoenen, bleven ook maar 'n oogea- blik staan. Wat ging hun zoo'n arm bedel kind aan, dat daar buiten sliep! Doch Niels, die weer als gewoonlyk achteraan liep, kon niet zoo voorbijgaan. „Ach," dacht hy, „wat is dat vreeselyk, straks moet die arme jongen toch weer ver der en dan met bloote voeten door de sneeuw! En hy heeft dus ook niet eens een schoen of klomp, die by vanavond klaar kan zetten, zoodat hy onmogelyk iets kan krygen." Even a !ven aarzelde hy, toen nam hy de klomp van zyn rechtervoet en legde die op de echoot van het slapende kind. Hinkende ging hy toen naar huis. Op de pijn van zyn wintervoeten lette hy niet, want hy was blij, dat hij het arme jongetje iets gegèven had. De oude vrouw was woedend, toen ze hem zoo zag binnenstrompelen. „Deugniet", schreeuwde ze, „waar heb je je andere klomp gelaten?" Nooit had Niels nog een onwaarheid ge zegd. Ook nu vertelde hü het ronduit, al beefde hy ook van angst. ,,'t Is wat moois", tierde de vrouw, zoo maar zijn klomp weg te geven aan den eersten den besten bedelaar! 't Is, of ze geen geld gekost hebben Zooiets heb ik nog nooit gezien! Nu, als jü je andere klomp vanavond by den schoorsteen zal zetten, verzeker ik je, dat je er morgen iets in zult vinden waarmee ik je kan afranselen, zoodat je er wel nooit meer over denken zult, je klomp aan een vagebond weg te gevent" Ze diende hem af vast een paar harde stompen toe, en toen kon hy den stroozak opzoeken op den donkeren zolder, waar hü sliep. Langen tijd lag hjj daar te snikken, voordat hü in slaap viel. Toen de oude vrouw den volgenden ir gen was opgestaan, en de keuken binnen trad, zag zij tot haar groote verwondering, en ontsteltenis den schoorsteen vol met prachtig speelgoed, en lekkernyen, en naast het linkerklompje, waarin zij de roede wilde leggen, die zij al in de hand had. stond nu het rechterklompje ook, dat haar neefje aan het arme kind had gegeven. Niels werd wakker door de uitroepen zij- Per tante, en kwam de zoldertrap af, vol angst en schrik voor wat komen zou. Ook hy was geheel overbluft bü het zien van al die schatten. Daar drong een schaterend ge- '1 vanaf de straat tot hen door. Nieuws gierig, wat dat beteekende, gingen zy naar buiten, en zagen toen, hoe een troepje •rouwen uit de buurt, verzameld stonden m de pomp. „Wat is er aan de hand?" vroeg tante nieuwsgierig. „O", zeiden de anderen, „toch zóó iets grappigs. Juist goed. Al de Tyke kinderen van de stad, die gisteren naar het feest zijn geweest, hadden hun schoenen klaar gezet, en gedacht, daarin allerlei lekkers te vinden. En nu hebben ze daar allemaal een roede in gevonden, en niets anders." Niels en zyn tante keken elkaar aan, zij lachten aan al 't moois, dat by hen by den schoorsteen stond, en toen maakten zij zich wel een beetje ongerust. Zou dat door een vergissing by hen terechtgekomen zijn? Doch daar zagen zij, met haastigen stap, den predikant naderen, en deze vertelde, bè- end en onthutst, dat boven de bank in het kerkportaal, waar gisterenavond de kleine vagebond geslapen had, een gouden cirkel n de steenen te zien was. Eerbiedig bogen toen allen het hoofd, tante nog het diepst; want zy begrepen, dat die vagebond een engel uit den hemel was geweest, gezonden om den kleinen Niels te beloonen en te beschermen voor zjjn goed hartigheid en zijn vertrouwen. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveilin*. Veiling van 23 December. Spruiten le soort 3442; id. 2e soort 8—26; Witlof le soort ƒ47—56; id. 2e soort 829; Uien ƒ4.409; Sjalotten 2.40—3; Kroten ƒ3.50—8; Peen ƒ3.90— 14.70 per 100 K.G.; Boerekool 0.7b—5; Groene Kool ƒ3.708.50; Knolselderie ƒ2.5010.70, per 100 stuks; Peen 7.80 10.10; Prei ƒ0.507.10; Peterselie ƒ10.60; Selderie 4.406.10 per 100 bos. LAATSTE BERICHTEN. Crisis in de Communistische Partij- BERLIJN, 23 Dec. V.D. Van de Russische grens wordt gemeld: De voor eenigen tyd gemelde crisis in de Russische communisti sche partij duurt voort. Een hevige pers campagne tusschen de partijen is aan den gang. De Poslednya Nowosti meldt, dat Ra- dek een zeer heftige rede heeft gehouden, waarin hy Lenin een verrader noemde. Volgens een bericht uit Riga hadden te Petersburg talryke protestvergaderingen plaats, waarin de Raad van Volkscommissa rissen heftig aangevallen werd. De Moskou- sche Prawda meldt, dat groote «menings verschillen ontstaan zyn. Vele aanklachten werden tegen den Raad van Volkscommissa rissen ingebracht, wien men verweet het proletariaat bedrogen te hebben. Staking van mijnarbeiders. MAINZ, 24 Dec. V.D. Ongeveer 10.000 ar beiders in de mijnen te Bochum zyn in staking gegaan, daar hun eisch tot verlee ning van een kerstmisgratificatie van een halve maand loon niet is ingewilligd. De werkwilligen werden door de stakers geter roriseerd. Arbitrage werd afgewezen. Ernstige aardstorting. PARIJS, 24 Deo. V.D. „Im Journal" meldt uit Shangai, dat in de provincie Shangai een hevige aardstorting heeft plaats gehad. Verscheidene dorpen zyn verwoest. Het aantal dooden wordt op meer dan 2000 ge schat. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 3 Dec. Andriea, z. v. E. van Dantzig en J. N. Melles. Maarten, z. v. F. W. de Bas en N. de Joode. ONDERTROUWD: E. Frank en M. Cats. A H. Sparnaay en A. Rykelykhuizen. J. de Jong en J. C. Akkerman. J. Meilof en M. G. Hendriksen. S. de Haas en A. Hen- driksen. OVERLEDEN: 22 Dec. Gysbertus van der Laan, 1 j. ADVRRTENTIëN- Ned. Herv. Ver. Calvijn, le Kerst dag, 's avonds te 7 uur lokaal Heil des Volks, Peperstraat, 6411 10 Ds. G. BENES, Ned. Herv. Pred. te Delft. ten overstaan van Notaris R. W. H. PITLO, te Gouda op MAANDAG 10 JANUARI 1921 des avonds te 7 uur, in het hotel De Zalm aldaar, van een gelegen aan de Oosthaven te Gouda, gemerkt no. 54, bestaande uit: 4 ka mers, 2 keukens, kelder, le verdie ping 5 kamers met badkamer en 2e verdieping zolder met 2 kamers. Aanvaarding en betaling 15 Febru ari a.s. of op nader overeen te komen dag. Te bezichtigen volgens gebruik met bewys van toegang, af te geven door genoemden Notaris. 64 5 27 Droqisterij MARKT 6. Emserpastilles. Varkrij (baar by XI i/h. WOLF A Ca. GEVRAAGD, voor vast werk, b\j J. B. EERING, Electr. Meubelfabriek, Hugo de Grootstraat 136, Rotterdam. 6407 8 ro. -'W/JV BONBONS IN DOOZCfl VAN 6o en 00 c BIJ APOTH EN DBOG&Ttr AJiyflMAflDT Ü3tT Men wordt beleefd verzocht er op te letten, dat de zaak Dinsdag a.s. voor den v«Aoop weer ge sloten is. y We hebben aien dag ten volle noodig om alle achterstallige or ders te behandelen en twijfelen er niet aan of men zal ons dien eenen dag 't niet kwalijk nemen, zoo men voor inkoopen te doen niet terecht kan. 't Zou ons te ver voeren op te sommen de artikelen, die uit verkocht en die nog in voorraad zijn. Men bezoeke slechts de magazijnen, waar men vrijen toegang heeft. 6412 37 voorh. Gebr. de Raadt. PEPERSTRAAT 14-18. Daarvoor is het adres KUIPERSTRAAT 41- 45. Allee naar maat. - Zia Etalaga. WIJNHANDEL Karnemelksloot173 - GOUDA. voor Kerstfeest en Nieuwjaar. Hat beats adres voor bruilof ten en partijen. 6380 20 D e zwaarste Lioofdpijn in oen half aur genezen mot in busjes van 50 cents bij ANTON COOPS, te Gouda. S. H. VAN LOON. t« Gouda. JOH. SCHEER, Haastrecht. B. NATZIJL, te Stolwyk. A. N. VAN ZESSEN, te Schoonhoven 4941 20 1 COIFFEUR. iw'»* :SISIR0° ..rUcMI" ANTON COOPS, t« GmkU. S. H. VAN LOON, te Goud. JOH. SCHEER, te Haastrecht. B. NATZIJL, te Stolwyk. A. N. VAN ZESSEN, te Schoenhoven. 5349 25 3 Wegens het maken der Balans zal onze zaak van 27 DECEMBER tot 3 JANUARI 1921 QK8&.OTKN Klfn. 04,b ao Niettegenstaande de enorme prysdaling der Lompen, Metalen, Vellen en aanverwante artikelen, zullen wij om onze klanten niet teleur te stellen, getrouw aan onze gewoonten vanaf MAANDAG 3 JANUARI (zoolang de voorraad strekt) aan onze Clientèle een praohtschnurkalcndtr cadaau gavan. Talafoon 0O3. P.S. Bü kleine hoeveelheid kunnen wy geen kalender geven. Aan kin deren worden in geen geval kalenders mede gegeven. VANAF VRIJDAG 24 DECEMBER TOT EN METf DONDERDAG 30 DECEMBER Ala Hoofdnummer: Groote avontuurfilm in 5 acten. In de hoofdrol: Douglaa Fairbanks. Vele moeiiykheden'wachten iederen jongeman op zUn weg naar het succes. SUCCES IS MOEILIJK! Men mag denken, dat men zyn succes te danken heeft aan z'n werk, aan z'n onder vinding, inzicht of wat ook maar waaraan men het ten slotte te danken heeft als men slaagt, isHET GEZOND VERSTAND!" Oudejaarsavond GEEN Voorttelling. BIOSCOOP „GOUDA VOORUJT^. Wy brengen t' dit jaar een overweldigend Kerstmisprogramma. Als Hoofdnummer een enorm circusdrama, getiteld Een buitengewone geschiedenis uit het leven der Circuaartisten. In dë hoofdrol de beroemde filmster JgS3 Spannende Clrcuaacènea. Enorm boeiend, '^ggl ATTENTIE! De voorstellingen op beide Kerstdagen zyn zooals des Zondags. DOOKLOOPENDE VOORSTELLINGEN VAN AF 2 UUR. Verwachtll Kené's nieuwe Revue „WEET JE GEEN HUI8". raet de Nieuw- jaarswensch, uitgesproken door Meeater Schraalhans, de ontevreden onderwyzer. Bxpl loatlo «JULES RINK. Onze bekende prima kwaliteiten leveren wij voor den ouden prijs. Tel. No. 326. GEDIPLOMKKRD E1ECTKOTKCHN1CUS. beschermen U bij weer en wind tegen By onze afwisselende wéersgesteldheid dient gy steeds een kokertje LIA-tabletten by U te hebben. Gebruik er af en toe een om Uw keel te beschermen en Uw siymvliezen bestand te maken tegen de ver- anderlijke weersinvloeden De LIA-tableiien zijn onschadelijk, hoesttoilleod. »lijreoplo»*eml en •tuilen opkomende verkoudheid en heeschheid. Prij* per doo» 75 ct Elk doosje bevel l 3 handige kokertjes. Overal verkrijg F baar! L. I. AKKER, Rotterdam Verkrijgbaar bj| ANTON COOPS. Drogiit, WIjdstraet, Gouda.

Goudsche Courant | 1920 | | pagina 4