STADSNIEUWS. Duitsche regeering voor te nemen om de voortdurende toeneming van papiergeld welke het geheele Duitsche financieel stel sel bedreigt, te doen opölouden?" „Wat Duateéh kapritaal naar den vreemde?" „Worden d-e bekende grootte inkomen» hoo ger belast?" ,£eef gedtetaiileerdte lus ten van Duiitsohlajuls m- en uitvoer, met aiaarwyning van dfe hoeveelheden in geld." Hjoe is de toestand! van Duitschten in- en uivoer gedurende 1920, vergeleken met 1919 en het gemiddelde dar laatste drie jaren voor den oorlog?" „Welke beperkingen worden aan den invoer in Duitschland opgelegd! wat is het doel daarvan en de uitwerking, en hoelang zul len rij worden gehandhaafd." „Geef een nauwkeurige opgave van al de inkomsten des rijks, cLe staten en de gemeenten." „Welke hoeveelheden suiker, thee, kof fie, tabak, geestrijke dranken en wijn en petroleum heeft DuitscMandi jaarlijks noo- <1«?" „Geen een lijst van de staatsamb tenaren en vengelük de getallen met die van 1913." „Welk gedeelte van haar bui- tanlandsche schulden heeft Duitschland s;ndls_den v-apcnstilstand betaald?" „Wat is het geheele bedrag tn geld, eigwidom- men of aandeelen, welke de Duitschers in vreemde landen hebben?" „Wat rijn de voornaamste ooraaken van de werkloos heid in Durtschland en andere landen." In lichtingen worden verder gewaagd' om trent den financieel en toestand der Duit- sehe spoorwegen en den toestand! der Duitsche koienophrengst. in titel „Stormteekenen in het geeft de correspondent te Dant- mg van de Kölnische Zeitung, naar aan de N. H. Crt. gemeld wnrdt, de indrukken weer van iemand, die als een grondig ken ner van Rusland en vin de randstaten aangeduid' wofxlt. Deze pejjsoon zegt, dat uit alie teeke nen met schrikbarende duidelijkheid op te maken valt, dlat het opperbevel der Rus sische legers bezig is, ondanks alle ge ruststellende verklaringen van het congres te Moskou, zorgvuldige voorberaidiingon te mhken voor operaties op zeer gn-ooten schaal op het Russische Westfront. De zegsman van het Wad betoogt, dat bet een onweerlegbaar feit is, dat de Rus sen op de beide vleugels van hun reusach tig Westfront twee zelfstandige, zeer ster «te legertroepen samentrekken. De Zuide 'Uike groep wordt in Oekraiena gevormd. Deze groep heeft een drieledig dbel: ten eerste de nog altijd smeulende anti-bolsje- wieksche beweging in de Oekraiena to on derdlrulcken, dan een front-aanvat tegen het Konmtfensdw Bessarabië en ten slotte met een zwenking half naar rechts een aanval, tegen Pooisch Galicië. De tweede groote aanvalsgroep wordt ten Oosten van Letland samengetrokken. Deze legers hebben den regelrechten aan val op Polen ten doel. De Boolsche .cor- t-idor" moet onder den voet «slaopen en dan moet dadelijk Middten-Lótlhauen met Wulna onder Russisch bewind gebracht. De Noordelijke vleugel van deze groep zal als flank-dekking moeten dienen om elk in grijpen van de Baltjsche staten ten gun ste van Polen door zijn aanwezigheid al leen reeds te verhinderen. Polen heeft, steeds volgens denzelfden zegsman, voortdurend' zeer goed geweten dat de vredeswil der Sovjet-regeering slechts huichelarij was. In alle stilte wor den op het oogenbJIk ln Polen militaire voorbereidingen ln grooten stijl getroffen, om op alles voorbereid te zyn en ooik wordt van Roolsche zycle ai het mogelijke gedaan om de anti-fooi sjewieksche bewe- gïtig in Oekroaena weer leven in te bJa- een. Verdier mobiliseert ook ZeligpwBkü uat alle macht in Mikkten-Litihauen. Teven.-, héefit Polen te Parys gepplst of het on militairen steun van <le Geallieerden kan rekenen. In het zuiiden aan Biassarabische «trens treft Roemenië voorbereddende maatrede Ion. De toevallige botsing van twee mili taire transporttreinen tusschen Predeal en Hermannstadt heeft d« aandacht hierop gevestigd. Ook Roemenië heeft te Parijs aanvraag gedaan om te weten of Frank rijk en misschien ook Engeland geneigd waren steun te ver! oenen in den strijd te gen Sovjet-iRusiand en beeft wel een ont wijkend, maar geen afwassend! antwoord Hlet lijdt geen twijfel, dat de toestand in gefreel Oost-Europa zeer ernstig is. Met het oog op den hïnnenlamidschen toe stand in Rusland valt het echter te betwij felen of die oorlog in Oost-Europa vóór April weer zal ontbrandlen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De verkiezingen in Pruisen. De Bertjjmséhe sociaal-democraten heb ben hun candliidiaten voor de aanstaande verkiozkngen in Pruisen gekozen. Nummer 1 op de ly'st is de giewezen Pruibische mi nister-presiident Paul H&rsch; nummer 2 i»; Liktemann, de tegenwoordige Pruisische minister van financiën. ENGELAND. Nadeel van de rogewingsbeinqfiang. In een druik bezochte vergadering van die Home and Foreign Produce Exchange te Londen, werd geconstateerd dat tenge volge van de bemoeiingen van het depar tement van voedselvoorziening de verbrui kers wekeiyiks 600.000 te veel betalen voor spek, ham en reuzel. Er werd een motte aangenomen, waarin verlangd werd, dat het departement op 1 Februari a.s. aajn bemoeiingen zal staken. FRANKRIJK. Een klooster in den ban. Volgens een bericht in de Matin heeft de Paus het carmelieten-klooster te Marien- thal, in den Elzas in den ban gedaan. De moeder-overste van dat klooster zou gewei gerd hebben de giften der Duitsche non nen, welke door de Fransche overheid zyn uitgewezen en naar Duitsche klooster» verhuisd zyn, terug to geven. BINNENLAND. Nederland en België. De correspondent van (ie Nieuwe Cou rant schrijft, dat sedert Jaspar aan het (hoofd van het Belgisch Ministerie van Buitenlandsche Zaken staat, daar e-en ge heel nieuwe geest heerscht. Echter, aldus dt correspondent, blijft de verhouding' tot Nederland de meest onbepaald?. Blijkbaar wenscht men op het departement v'an Bud- tenlandtsche Zaken een hervatting der on derhandelingen, maar op het stuk der Wie- iangen wiii men geen haarbreed toegeven, bevreesd als mien er is voor een mogelijk kabaal van de annex! o-nisten. "Dat men ech ter gaarne qpnieuw aan den praat zou ge raken, kan men opipaken uit de verschil lende gedocumenteerde artikels, welke in allerlei vorm in de pers verschijnen. Toon en inhoud van die opstellen wijzen er op, dat ay uit de Wetstraat komen. ,daar on ze kranten doorgaans niet over de Jwodhge krachten beschikken om zulk work te leveren. Een stramien waarop nog-al «eborduurol wont, bestaat in de herhaalde werzeke- r.a& (lat men ateh in dan Haa« bewust verteerd gehandeld te hebben. Alleen vaeflit men zich diaar gehinderd om schuld te bekemnenen; uitoluitend de eigenliefde 'belet een sjap tot verzoening te doen. Lui den» een ander ttheina mioet het in 1921 heel. wat gemakkri ijker zjn om met Ne derland tot overeenstemming te geraken aan in 18Ï0. Deze laatste Mank dloet veel verzoeningsgeztader aan dan de vorige. Bestaat by sommige leden der regee ring het verlangen om ook met den noor- ibuur opnieuw op een vorkrouweUjketi voet vian vriendschap te leven, van de C. P. N.- paaity kan men niet hetzelfde zeggen. By de openbare meening is haar invloed weliswaar ontzettend! gedaald, diooh de bel hamels biy'ven waken en steken tot wan neer de gunstige geiogenlheéd zich voor- ulo et. M/aaiullelyks houden (lil* heeren nog een broedérinaal, waar talike-ns cenige giftige ipijJen op Nederland én zyn volk worden afgeschoten. Op die diners wordt een iege- ly'k toegelaten, op vertoon van zyn eer.- .zel viigth eddsibewy Su Blyikbaar hebben die heeren dus redenen oun spionnen te vree zen. Tot dus var mocht men de Nation Beige als het officiéél orgaan van het C. P. N. beschouwen. Maar het schijnt dat de jong ste vernieuwing der abonnementen niet al te schitterend is geweest, zoodat de redlac- tae zich wat meer aan de werkelijke open bare meeniing wenséht aan te passen. Het tut re ven zal hetzelfde bflyven, doch wat minder scherp aan den dag gelegd. Een nieuwe krant, een weekblad, met name La Politique, zal voortaan het moei lijke pionierswerk verrichten. De redlactie bestaat uit graaf Van der Burch, Léonce du Gastillom, Léon Hennebicq, Paul van KiiRsenhoVen, Pierre Niotihomb, Pau' Oudenne, Jacques Pitrenne en Paul de Sa- dclear. A!ls motto prijkt op het eerste num mer een uiting van dir. Bordet, den jang aten gelauwerde met'den Nobelprijs: „Ge roepen om nog slechts de bedrijvige mo raal te wezen, aal de politiek, het onder houden van den haat stakende, zich lou teren, daar zy zich den vooruitgang dfer natie als dloelwdit zal stellen." Het doet ironisch aan, die verheven woorden aan het hoofd van een stokers- blad te vinden. La Politique zal o.m. brieven uit Maas tricht aan zijn lezerj Interpellatie over de werkloosheid. Naar „Het Volk" mededeelt, bestaat in de kringen der sociaal-democratische Ka merfractie het voornemen bij het weder-by- inkomen der Tweede Kamer aanstonds een interpellatie aan te vragen omtrent de houding der regeering ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk. Opheffing van het vervoerverbod van Cacaoboter. De minister van Landbouw heeft met in gang van gisteren de beschikking van 29 Augustus 1918, waarby werd bepaald dat afleveriyg en het vervoer van verboden, ingetrokken. De inelkvoorziening der groote steden. 'De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken, in hoeverre in de toekomst de voorziening van de groote steden in Nederland met voldoen de hoeveelheid melk kan worden overgela ten aan de gemeentebesturen of aan het paticulier initiatief, dan wel in hoeverre de Staat hierby regelend zal hebben op te tre den. Deze commissie is uitgenoodigd ver slag uit te brengen omtrent hare bevinding en voorstellen te doen; haar wordt bevoegd heid verleend, om in gemeld verslag afwij kende meeningen van enkele harer leden tot uiting te brengen. De Commissie is Zaterdag geïnstalleerd. Middenstandsbond. Blijkens het jongste nummer van het weekblad „De Middenstandsbond" zyn by de stemming voor de aanwijzing van een lid in den Middenstandsraad voor 1921 in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Das Dzn., door de vereenigin- gen, aangesloten by den Ne'derl. Midden dat als candidaat van den Nederl. Midden standsbond Ss aangewezen de heer Sqhür- De benoeming geschiedt door den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. Naar de Suze Groeneweg. de „Mab." verneemt, zal mevr. S. „Groeneweg binnen niet al te langen tijd als lid van den Rotterdamschen Raad bedan ken. Jlaar plan is zich meer speciaal te be geven met hare propaganda onder de mljn- werkersvrouwen in het Zuiden des lands. Op de voorlaatste fractievergadering der S. D. A. P. werd door haar de vraag ge steld, wanneer het de geschikste tyd was voor het neerleggen van haar raadslidmaat schap, waarop besloten werd, dat zij daar mede zoude wachten tot na de behandeling der begrooting 1921. Men verzekerde, dat zij vooral den laatsten tijd maar ?eer ma tig voelt voor het werken in den Raad en ook om die reden zich geheel aan de propa ganda onder de vrouwen gaat geven. ONZE KOLONIëN. Indië—Holland-vlucht? De kapdtein der artilllefrie W. tian die Indiische vlóegfefdeelihg, is voorne mens d'en drienst te verlaten on een parti culiere IndBëJHoi 1 and-viuebt te Het rapport in zake de Heerendiensltetu Het rapport vian -die Commissie van Overzicht naar dep aard en omvang van d.-» heërendlienstemis thans verschenen. De Ccwmmiissiié heeft ^Kereeret een on derzoek ingesteld naarAie hoedanigheid van de heeremdienisten tep Zuid^Gelebes. Een voorstel der commissie om ook op Su matra een enquête te houden, was door den Volksraad! indertijd verworpen. Het rapport geeft een uitvoerig histo risch overzicht dier iheerendiLensten, met een verklaring van het Rogeeringsregle- menrt van 1054 er by. Reeels achtte de commissie het een vooruitgang, dlat perio dieke hea-zAeninigen van het reglement een geJeidiélijike vermindtering van de heeren- 166 stembiljetten ingeleverd, waarvan 3 blanco. De heer H. C. Norden te Groningen verkreeg 28 en de heer Ed. G. bcnurmann te Rotterdam 135 stemmen, zoo- Het rapport ziet verdier uiteen, welke heerendiensten tegenwoordig nog gevor derd worden. Deze zyn o.a.: onderhaudb- en aanleg-iwierkzaamheden benevens bij zondere arbeid1, als wachtdiensten, het be zetten van wachtposten en daarby béhoo- rende verplichte nachtpatrouilles. Hoofd zakelijk worden deze werkzaamheden al leen gevorderd in de residenties van de Zuinter- en Oosterafdeelinigen van Borneo, voorts op Celebes, Bali en Lomibok. In overige gewesten worden alleen van wege de gemeentebesturen noig heeren diensten gevorderd. Bij (te besiprekiing der bezwaren tegen de afschaffing, zegt de commissie die ge voelens van afkeer tegen de vordering der heerendliensten zeer begrijpelijk te vinden. De bevolking ziet in deze (Wen sten een beperking der persoonlij kie vry- Ihea'dk By herhaling is 't ook voorgekomen tengevolge van verandering van inzicht by de elkaar opvolgende bestuurs-ambte naren, dlat er zeer veel onnut werk ver- r:ch,t ist. De Commissie juicht dlan ook de reeds dloor de Regeering genomen maatregelen tot gedeeltenyke afschaffing eter heeren diensten toe. Zö meent echter, dat daar mede niet loan worden volstaan. De volle dige afschaffing acht z/y een eisch van den ,tyd. ook uit politiek oogpunt. Derhal ve meent de Commissie, dat op de Begroo- ting voortaan geldien uitgetrokken moeten worden, om in 1922 het geheele proces te kunnen laten afloopen. Ten slotte weerlegt de Commissie de te gen de afschaffing geopperde bezwaren. De bezwaren van hooger loonen mogen h. i. in het géheel niet méér gelden. De thans gepraesteerde heerendüenstën worden geschat op tien mililioen 's jaars. D( Commissie acht een afkoopsom van zes giulden per hoofd bil l ijk. De volledige afschaffing zal de Staatskas 2.800.000 (kosten. De Commissie acht ten slotte een be- flasti/nguniificafcie noodlig, zéodra de alge- 'heele afschaffing der heerendiensten tot stand gekomen is. GEMENGDE BERICHTEN. Alg. Ned. Bond van Bouwvakarbeiders. Zaterdag heeft de Al gem. Nederl. Bouw- arbeidersbond te Utrecht een buitengewone huishoudelijke vergadering gehouden ter bespreking van de te stellen voorwaarden, waarop de arbeidsovereenkomst, welke ein de April eindigt, zou kunnen worden ver nieuwd. Besloten werd aan de patroons de volgende voorstellen te doen: a. Het uurloon voor de eerste klas wordt bepaald op 1.05 vor geschoolde werklieden en op 1.02 voor ongeschool den; b. behalve het meer dan 140 ver diende, storten ook de werkgevers 1 of 2 ct. per uur en per gezel in een fonds, het geen bestemd zal worden voor sociale doel einden: bestrijding van tuberculose en der gelijke; c. 5 loonklassen met een onderling verschil van 6 ct. per uur; d. 6 vacantie- dagen met dubbel loon; e. uitkeering by ziekte gedurende 26 weken 80 van het loon; f. vergoeding en verzuim door vorst voor de eerste drie dagen. Broodprijzen. Met ingang van gisteren werden in Bus- sum de pryzen van wittebrood opnieuw verlaagd en wel met 2 ct. per 800 gram bruinbrood zal 4 ct. per 600 gram goed- kooper worden. De ontreddering op de spoorwegen. Op een der stations in Noord-Holland kwam dezer dagen 's avonds halftwaalf een goederentrein binnen, uren over tijd na tuurlijk, meldt het N. v. d. D. Een kwar tiertje later zou met rangeeren worden be gonnen, doch toen de rangeerder de seinen gaf, kwam er geen beweging in den trein. Hy liep naar voren, doch hoe hij ook op zijn hoorn blies en met zijn licht zwaaide, de trein bleef staan. De rangeerder ging daarop naar de machine, om de oorzaak hiervan te vernemen, en vond zoowel ma chinist als stoker slapende. Deze mannen hadden van 's morgens 6 uur af dienst ge daan en waren van oververmoeidheid in slaap gevallen. En na het rangeeren moes- tep zy nog «enige stations verder. Spoorwegongevallen. Te Oldenzaal liep Zaterdag bij het ran geeren op het stationsemplacement een lo comotief op een Duitschen postwagen, die uit de rails gewypen en ernstig beschadigd Vrijdagnacht had tusschen Bathmen en Holten een spoorwegongeluk plaats. Aan gen? zijde van ijet slation Dykerhoek bra ken de koppelstang en verdere verbindin gen van een der wagons van den laatsten goederentrein van Almelo naar Apeldoorn, waardoor een 16-tal wagons op de lyn ble ven staan, welke later voorloopig te Dijker- hoek op het zijspoor werden gebracht. De locomotifef stoomde met de andere wagons naar Bathmen, waarna de achterblijvers werden gehaald, die te Bathmen op het 3e zijspoor werden geplaatst. Hierna kon de reis met een 10-tal wagons», paar de plaats van bestemming worden voortgezet. Massa-ontslag. Nar vernomen wordt is het geheele per soneel der firma Van Houten Co. te Weesp tegen 1 Maart ontslag aangezegd. Het ingenieurspersoneel zal op een wachtgeld worden gesteld van 30—50 van het huidige salaris, de werklieden zul len geen wachtgeld, doch een uitkeering ineens van ItO ontvangen. Aan de chocoladefabriek „Beja" in Bre da zijn honderd werklieden ontslagen. De N.V. Machinefabriek v|h. Gebr Joolen te Coevorden, he?ft tegen a.s. week 20 van haar werklieden het werk moeten opzeg gen. Waarschijnlijk zullen nog meer vol gen. Ook zal in het vervolg slechts vy{ da gen gewerkt worden. De vleeschpryzen int de hoofdstad. !De vleeschpryzen te Amsterdam zijn met ingang vdn heden met ƒ0.20 per kilo ge daald. De zonderlinge vergiftigingsgeschiedenis Men herinnert zich het geval van een meisje, dat in een Tehuis van het Redding- leger in Wageijsltf-aat te Amsterdam be kende, twee jaar geleden in Den Haag een driejarig kind vergiftigd te hebben. In ver band met deze bekentenis werd zy naar den Haag gebracht. Het geheele verhaal sohynt op verbeelding te berusten. Uit de aanwijzingen, welke het meisje gaf, is meldt thans het N. v. d. D. niet kunnen blijken, dat er zich werkelijk een vergifti- gingsgeval heeft voorgedaan. Het is ook niet gebleken, dat er een kind vergiftigd is. Twee kinderen gestikt. Zondagavond hebben twee kinderen, respectievelijk vyf en zes jaar oud van tie familie B. Kastanjeweg 18 te Amsterdam, terwijl de ouders afwezig waren, waar schijnlijk met lucifers gespeeld, waardoor het beddegoed in brand geraakte. Door den rook zyn de kinderen bewusteloos geraakt. Nadat zy bij familie aan den overkant van de straat waren gebracht, hebben twee dok toren, de heeren Meijer en Roos, geholpen door brandweer lieden, gedurende twee uur met een zuurstofapparaat getracht de le vensgeesten op te wekken. Helaas zonder Het binnenbrandje had niet veel te be- teekenen en was dus spoedig gebluscht. Onheil v< Te Vught legde een 16-jarige jongen een blok hardsteen op de spoorrails, even voor de personentrein uit Boxtel zou langs ko men, om dien te doen derailleeren. Een wisselwachter bemerkte dit en verwijderde het steenblok, waardoor onheil werd voor komen. De boosdoener, die door de Vught- sche politie in arrest werd gesteld, legde een volledige bekentenis af. Droevig ongeval. tfewtraalstation te By middag bezóig met het verplaatsen van een heimachine. Vermoedelijk tengevolge hier van brak eien kabel waarop stroom stond. Deae kabel kwam im aanraking me. de heimachine. De bedienende arbeiders wer den door den sterken stroom getroffen. Eén wierd gedood), tweearbeiders werden gewond. Eén kon, na zijn bewiustzyn her kregen te hebben, naar huis worden ge transporteerd). De andere werd naar het E|en droef geëindigde vacantAetrtefe. Men schrijft aan de N. R. Grt. uit Lis sabon: Dicht by Gascacs, een Pörtugee- sche zeebadplaats, gelegen nabij de mon ding van de Taag, heeft op 1 Januari een droevig ongeval plaats gehad!, waarvan een jong landjgienoot het slachtoffer is geft worden. Daar ter plaatse bevindt zdch de zJg. Boca d)o Inferno (Poort der Hel), zoo ge- hteben wyd ziph daar in de rotsachtige kust een natuurlijke poort heeft gevormd, waar het zeewater met geweldig gedruisch bmmeaspcVt. Het ongeluk heeft zich volgens een oog getuige als volgt toegedragen: „De z>ee was woelig (hoewel niet op zyn tievrigist), maar volgens de omwonenden zeer gevaarlijk. Ik en andere personen za gen een v/eemrieding; hij daalde de eerste af, dfie naar de Boca leidt en zette zich, naar ik meen, diaar neer, om een boek te gaan lezen, dlat hy onder den arm droeg. Zyn overjas droeg Ky over den schouder. Toen hij diaar ongeveer drie minuten ge-, aeten had, kwam een enorme golf aan, die each tegen die rotsblokken wierp en zelfs de hoogste rotsblokken, düe de Booa om- rangen, bereikte. Alle aanwezigen vlucht ten inderhaast naar het hoogiate gedeelte ver- naar beneden wias ge- vreemdeling, die gjaan. Wy gingen naa horden wy kreten uit de richting van dien Guia-vtuurtoren. Wij richten onze blikken diaarheen en zagen het verschrikkelijke schouwspel van eten ongelukkige die uit alle macht worstelde om zich te bevrijden uit de telkens terugkeerende golven; de overjas had hy verforen, maar hy klemde met alle kracht het boek va^t' en deed al het mogelijke om zich te reddten. De on gelukkige bevond zich gedurende 10 mi nuten dicht genoeg by ons om hom te kun nen zien, waarna hy, aan het eind van zyn krachten, meegesleept werd door de golven in de, richting van den Guia-vuur- ituren, waarna wy hem alt het oog verlo ren. Twintig minuten later evenwel zagen wy heel in de verte het hoofd van dien (Drenkeling, dat spoedig weer in de golven verdween; het boek en de overjas bleven drijven." Het blad, waaraan wy het bovenstaande verhaal onitleenen, voegt er nog de vol- gende bijzonderheden aan toe. Volgens ifi- ies is het slechtoffer <k P. v. Q., uit Axnhem, eet i 18 jaar, die zich op een va - cuntfereis bevond en sedert een paar dh- gen in Portugal was. Hy logeerde in het Francfort Hotel te Lissabon, vanwaar hjj hi dien morgen van 1 Januari was vertrok ken. ZijnNplan was, na de wandeling, die hem zoo noodlottig werdi, Portugal te ver laten, tot wolk doeleinde hy zyn paspoort reeds had laten viseeren. Zyn lijk is nog niet gevonden. Alle pogingen, die tot redding aange wend werden, zyn vruchteloos geweest. Een zeldzaam dier. „De Suriname" meldt: De heer H. v. d. Voet die geregeld spe cimen uit de Surinaamsche faune aankoopt, voor de diergaarde te Rotterdam is op dit oogenblik in het bezit van een boschhond, een zeldzaam voorkomend dier. Zyn vorm is die van een huishond doch de kop is spitser ook blaft hy niet. 't Diertje is in enkele weken reeds zoo tam geworden, dat het als gewone hond rondloopt en zich aan zyn baas gehecht heeft. Feitelijk voor de diergaarde bestemd, denkt de heer v. d. V. het als huisdier te houden. Nederlander J. Opofferingsgezind. Een van de drie vliegerofficieren, die met hun ballon in de wildernissen van Ca nada «ijn terecht gekomen, heeft een briel aan zijn vrouw te Rockaway Station ge schreven. Hy meldt daarin, dat luitenant Stephen Farrell, de oudste van het drietal qp een oogenblik, dat alles verloren scheen, Zyn makkers verzocht hem te dooden en op te eten, opdat zy in leven zouden blyvep dn verdër hulTweg door de wildernis zoe ken. Berichten uit Crochane en Ontario zeggen, dat de officieren nog niet te Kat- tice, waar zij gisteren reeds verwacht wer den, zijn aangekomen.. Zij waren toen nog ongeveer 25 mijlen van die plaats verwij derd, maar door de sneeuwstormen, die met groote hevigheid om Mattice woeden is het hen niet mogelijk te vorderen. Oude spoorzoekers hebben verzekerd, dat het nu nog wel twee dagen zal duren, voordat zy in Mattice aankomen. Eten pspudo-pater. De strafkamer te Biomm veroordeelde d'en 46-jariigen kleermaker Hatterscheid wegenis bedrog tot een jaar gevangenis. de man pleegde, was Hy gaf zich nJ. hy daarvoor reedis meernyüen be straft werd, in dé verschillende kloosters iamgis de Slag voortdurend voor pater uit, oon zoodoende gratis omderd/ak te krijgen en hij had in deze rol zooveel behendig heid gekregen, dat een echte kapelaan zich (door hem de biecht ldet afnemen. Een pastoor verzocht hem zelfs, voor hem de mis te ceileforeeren, welke klip hij echter wist te ontzeiden, door het voorwendsel, dat hy dit niet kon doen, orndlat hy zijn KERKNIEUWS. Ds. Wisse. Ds. G. Wiisse is beroepen by Geref. Gemeente te Zierilkzee. Vacatures in de Ned. Herv. Kerk. Het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk bedroeg 1 Januari j.l. 235, een getal, dat in 20 jaal niet is bereikt. Verdeeld ov*r de verschillende provinciën bedroeg het voor Gelderland 24, Z.-Holland 52, N.-Hol- land 48, Zeeland 16, Utrecht 14, Friesland 26, Overijsel 12, Groningen 17, N.-Brabant 12, Limburg 5 en Drente 9. Sedert 1 Juli 1920 is dit cyfer met 7 ver meerderd, in de beide vorige halfjaren be droeg de vermeerdering 20 en 30. Door combinatie van gemeenten zijn 9 vacaturen vervallen. Het getal toegelaten candidaten in 1920 bedroeg 20, van wie nog 8 beschik baar zyn: overleden zyn 13 predikanten; 26 werden emeritus, 23 gingen tot een an deren werkkring over of zyn ontzet, 3 nieu we predikantsplaatsen zyn gesticht. In het geheel kwamen 65 plaatsen open. 7 emeri tus- of uit het buitenland overgekomen pre dikanten traden weer in dienst. ONDERWIJS. Het ondeuwijzere-tekort. Naar de Tel. verneemt, heef* men n» hertaalde oproeping geen sollicitanten gekregen te Opmeer, 't Vieidlt, Finster- molde, Nieuwe Tonge, Stellendam. Eta sollicitant kreeg men te MMMharniu, Heusdlen, Wijk (N.-B.), Lodhem, twee t« Haule, Odoorn en Scherpeniese- De GQUjDA; 11 Januari 1901. Arl Centrale van Ambe ZiuJdrHofland' heeft Zon dag te Rotterdam haar jaarlyksche ver gadering voortgetzet, onder leidünig van den heer K. R. van Staal. Na langdurige bespreking wend het jaarverslag van dien penningmeester goedgekeurd. Medege deeld werd, dat die nieuwe ptamnlngmees- ter onder voorlichting van den accoun tant, den heer Dyikstra, een nieuwe admi nistratie zal invoeren. Vervol gens weird aan die ordte gesteld de bestuuirverfciezing, waarby na een breedvoerig débat het volste vertrouwen (in dien voorzitter,' den heer K. R. van Staal, werd uitgesproken, die by acclamatie werd 'herkozen. Tot secretarie werd gekozen de heer A. Reetman, te Kralingseheveer en tot pennangmeester^fi mevrouw De Bde, te Overschie; verder werden tot bestuurs- ldlert gekozen dé heeren H. Zwang, Delft; W. Metman, Den Haag; P. v. di Tolen, Schiedam; Van Vüdet, Gouda; J., Spron- toers, LedKlsehendlam en A. van Essen, Rot- De voorzitter bracht aan dien scheiden dien secretaris, den heer H. Schlosser, een woord van danik voor die vele werkzaam heden, door hem verricht. Aan hot bestuur is opdracht gegeven, met de architecten, die voor de aangeslo ten bouwvereemiigiinigen werken uitvoeren, nader overleg te plegen, ten einde de loo- pendfe overeenkomsten inzake de finan cieel e verhouding tot afwikkeling te bren gen. J. C. H. Klompé. De heer J. C. H. Klompé, deken en pas toor alhier, is Zaterdagavond j.l. voorzien van de H..H. Sacramenten dier Stervenden. Hy is lijdende aan een hartsaandoening. Het in gereedheid brengen van den grond voor den bouw van 174 volkswonin gen en 3 winkelhuizen, ten behoeve van de R.K. Woningbouwvereeniging „St, Joseph", is gegund aan de laagste inschrijvers, J. Verstoep en H. Zaanen te Gouderak en Gouda voor 185.470. De Rott. Handels- en Landbouwbank. Enkele dagen geleden hebben we gemeld, dat de Rotterdamsche Handels- en Land bouwbank niet meer gevestigd is te Rot terdam, doch thans haar zetel heeft Sar- phatiestr. 2 te Amsterdam, waar een broer van den oud-directeur, de heer P. van Staal, als beheerder optreedt. De commissaris van politie te Rotterdam verzoekt om hierop nog eens nadrukkelijk de aandacht te wil len vestigen. Wat we by deze doen. BOSKÓOP. De heer K. P. Kruidering komt als no. 2 voor op de voordracht tot benoeming van een onderwijzer te Utrecht.. OUDEWATER. Een mooie verbetering. De directie der Stoomolieslagery alhier, heeft besloten tot aanleg eener electrische Central, ten dienste der fabriek. Tot nu toe behielp men zich met gaslicht, doch dit is den laatsten tijd van slechte kwaliteit. Zondagmiddag speelde op het voetbalter rein alhier Rohda II alhier, tegen W. V. V. III uit Woerden. Rohda won met 81. Er was veel publiek. Tot boekhouder-diaken der Herv. Gem. alhier is benoemd de>heer W. Benschop, in de plaats vaif den heer L. Blonk, die als zoodanig heeft bedankt. Tot bestuursleden der R. K. Volksbond alhier zyn herkozen de heeren: Joh. van Doornen, R. Vendrig, B. van Engelen en W. Harreveld, terwijl gekozen is de heer C. Vreeswijk. In de Herv. Kerk alhier zyn 2 bankbil jetten van 25 en een van 10 voor de ar men gecollecteerd. Alhier is met 20 leden een R. K. Muziek vereniging opgericht SCHOONHOVEN. De chef der gemeentelijke politie en die gadtec ommandant der ryksveldwacht van Vlaardinigen naar het hudB te A. B., uilt verdacht medtepUddhtig te zijn aan (Dief stallen by de firma v. d Waal, fabriek van gou dien en zilveren werken, by notaris Teytimck en by dé firma Valk, sigaren fabriek, alle drie te Schoonhoven, A. B. wist mch ongeveer anderhalf jaar aan de hand, dier justitie te onttrekken. Hy heeft eeni«en tijd in een Lilmlburgsche myn ge- 'wedict en vertoefde daarna in Amerika. Geruiimien tyd' was hy verder te Vli gen op een scheepswerf wt den naam van Kees de Kievit. Toen hy ach ontdekt zag, trachtte hij te ontvluch ten, doch de Vli POSTERIJEN. Commissie van advies. De Minister van Waterstaat, de heer Ir. König, heeft gisteren de Commissie van Advies betreffende aangelegenheden van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telefo nie, en Telegrafie, geïnstalleerd. RECHTZAKEN. Moard te Beilen. Hiet O. M. by de rechtbank te Assen «Jschte tegien dan 20-jarigen Arend G., boerenknecht te Spier, beschuldigd oip 10 October te Beilen die 10-ijarige Giêesje Schans van het leven te hebben beroofd, 20 jaar gevang-enaastmf. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemdrkt. 11 Januari 1921. Aanvoer: 153 paarden, 10 veulens, 2 n-undéren, 267 vette giraskaiveren, 183 (nuchtere kalveren, 75 schapen of lamme- <ren, 97 varktens, 204 biggen, 9 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. f 1.92— 1.9C, 2e kw. 1j82—<1.88, 3e kw. 1.70— 1.76, Ossen le kw. 1.90-d.95, 2e kw. 1.801.84, 3e kw. 1.66-41.72, Kalveren le kw. 2.70fi.90, 2e kw. 2.25—2.60, 3e kw. 1j802.05. Handel in alle kwali teiten matig. Ruime aanvoer. <625, JjiCÜfkoei' 200—^60, Pinken 40—100, Va® Melkkoeien 176—225, Overt, zen 225—275, Werkpaarden 276-600, Slachtpaarden 176-4300, Hitten 176- 350, Nuchtere kalveren 22-82, Fokkal- weren 20-42, Biggen 20-85. Handel over 't algemeen iets matiger dan de vo rige week. Redelijke aanvoer. Bodegrayen, 11 Jan. 1921. Aartvoer 87 partyen,'"waaronder 20 met Ryksmerk, 3522 stuks, gewicht-2132 K.G. Prijs Goudsche Kaas les oort 73—78, 2e soort 6668; le soort met Ryksmerk 75—84. Handel vlug. ECONOMISCHE bIrICHTEnT" rnigde Touwfabrieken. van de N. V. Vereenigde De N. V. V« De Directie Touwfabrieken deelde aan Humf. Fin. over den toestand van haar bedrijf het volgende mede: Voor zoover de voorhanden zijnde gege vens een beoordeeling toelaten, mogen de verkregen uitkomsten bevredigend genoemd worden. De omzetten hebben aan de daar- aah gestelde verwachtingen beantwoord, en de export nam, niettegenstaande de ongun stige valuta-verhoudingen, toe, ook naar landen, waar de Nederlandsche touwindu- strie tot dusverre niet verkocht. Over het dividend wil de directie zich nog niet uitlaten. Zij meent echter, dat reods thans afdoende is gebleken, dat de vennoot schap ook onder de huidige omstandighe den tegen concurrentie van ie'dere andere onderneming in het buitenland volkomen is opgei De bruinkoolvoorziening. Naar wij vernemen is dezer dagen in een der bladen ten onrechte gemeld, dat de bruinkoolvoorziening ook na 1 April besten digd zal blijven. Deze voorziening zal zooals reeds door den minister van Land bouw in de Kamer werd medegedeeld met 1 April ophouden. Dezer dagen zal een crediet van 1 millioen gulden worden aan gevraagd, ten einde de bruinkoolvoorziening tot dien datum te kunnen doen strekken. Rykskolendistributie. Naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de commissie van advies inzake de Rykskolendistributie den minister van Landbouw heeft verzocht, zoo spoedig mo- gèlyk de Rykskolendistributie op te heffen, omdat het, waar de kolenpryzen steeds da len, onmogelijk is, verder op denzelfden voet voort te gaan, wordt van bevoegde zijde in herinnering gebracht, dat reeds be paald is, dat de huisbrandvoorziening met 1 April zal worden beëindigd; wat de werk zaamheden aangaat van het Centraal Ver- rekenkantoor voor brandstoffen, moet niet vergeten worden, dat dit een naamlooze vennootschap is, die door de industrie is opgericht met een kapitaal van ƒ120.000. Uit den aard der zaak was echter dit ka pitaal bij verre na niet toereikend voor de groote voorraden steenkolen, welke de ven nootschap by voortduring te harer beschik king moest hebben, zoodat zy vele millioe- nen heeft opgenomen uit 's Ryks schatkist. Wanneer deze vennootschap tot liquidatie overgaat, kan dit niet anders geschieden dan in gemeenschappelyk overleg met den Staat. Het zal dus wellicht blyken dat er een aanmerkelijk verlies is, in welk geval een schikking met den Staat zal moeten worden getroffen. Veel zal afhangen van de vraag, tegen welken prys de vei haar nog aanwezige voorraden van de hand zal weten te zetten. Een feit schijnt te zyn, dat terwyl het C. B. V. in 't begin van 't vorig jaar nog een vrij belangrijke reserve had, deze thans reeds tengevolge der daling van den kolenprys geheel verdwenen is. In ieder geval is de zaak vry gecompliceerd en zal het tydstip van opheffing van het C. B. V. afhangen van het resultaat van het overleg, dat over deze aangelegenheid sinds eenigen tyd tusschen genoemde ven nootschap en den minister van Landbouw De Nederlandsche Nijverheid. Met het oog op den moeilijken toestand, waarin verschillende takken van de Neder landsche nijverheid met betrekking tot de buitenlandsche concurrentie gaandeweg ko men te verkeeren, heeft de Nyverheidsraad de vorige maand een commissie benoemd, met de opdracht, een onderzoek omtrent den tegenwoordigen toestand der Neder landsche nijverheid in te stellen. De com missie bestond uit de heeren Mr. J. C. A. Everwyn, voorzitter, W. H. M. Gunning, W. van Leeuwen, Simon A. Maas, Jan Ver- heyen, J. A. E. Verkade en Mr. J. H. van Schermbeek, secretaris. Naar het Corr. Bureau verneemt, is het onderzoek dezer commissie thans nagenoeg beëindigd en zal zy eerstdaags haar rapport aan den Nijverheidsraad uitbrengen. Zoo als bekend is, heeft de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel zoowel aan den Nyverheidsraad als aan den Werkloosheids- raad verzocht, hem te dezer zake van ad vies te dienen. De inlichtingen, door de commissie uit den Nyverheidsraad aan de fabrikanten verzocht, betreffen de volgende punten: 1. Hebt gij bijzondere bezwaren in den laatsten tyd ondervonden by de concurren tie met de buitenlandsche industrie: a. by afzet in het binnenland; b. by afzet naar het buitenland, zoo ja, naar welke landen? 2. Kunt gij aangeven, welke de oorzaken van die bezwaren zyn; in hoeverre komen a. verschil in kolenpryzen hier te lande en in de betrokken vreemde landen; b. verschil in loonen; c. verschil in arbeidstijd; d. verschil in prijs van grondstoffen; e. verschil in kosten van vervoer, ook ha- venkosten, speciaal bij export; f. verschil in belastingen, die op de indu strie drukken, tusschen Nederland en het betrokken vreemde land; g. lage valuta in landen: 1. waarheen Nederland exporteert; 2. vanwaar in Nederland wordt geïmpor teerd; zoo ja, welke landen; h. verhoogde invoerrechten of andere be lemmeringen in vreemde landen, zoo ja, welke; k. andere omstandigheden? LAND- EN TUINBOUW. Plantenziekten. In het „Tijdschrift over Plantenziekten" 12e afl. komt een artikel voor van de hand van den Redacteur Prof. Ritsema Bos, over bestrijding van de z.g. „Witte Roest" der schorseneeren. De naam „witte roest" is feitelyk geheel onjuist, daar de roestzwam- men geheel anders zyn dan de Wierzwam- men of Phycomyceten, tot welke groep de zwammen behooren, die de ziekte veroorza ken. De naam is op een slechts oppervlak kige overeenkomst met de roestziekten ge baseerd. Prof. R. Bos wendde met meer of minder succes de Bordeauxsche pap aan als bestrijdingsmiddel, waarby hem bleek, dat men, om kans te hebben de ziekte met vol doend succes te bestrijden, aan 't spuiten moet gaan, zoodra deze begint zich te ver- toonen. En dan nog moet men, wanneer liet vochtige warme weer blijft aanhouden, nog meer bespuitingen laten volgen. De heer A. C. 1de, Rykstuinbouwleeraar, paste een ander middel tegen de „witte roest" aan; en wanneer de ziekte zich in eenigszins ernstige mate begint te vertoonen, liet hy al het lcof der schorseneeren tot den grond toe afsnijden. Er kwamen spoedig weer jon ge bladeren, die naar de weersgesteld heid was soms gezond bleven, soms ook aangetast werden min of mer. Eerst was Prof. R. Bos met deze methode niet inge nomen, wijl toch, zoo oordeelde hij, de nieu we bladen zich uit de stoffen, in de wor tels opgehoopt, moeten vormen. Maar hy gaf zich gewonnen, toen Jiij zag, dat de heer Ide met zijn methode niet minder gun stige resultaten bereikte dan hy, en op de „afgesneden akkertjes" (om ze zoo te noe men) de ziekte eerder terugkeerde dan op de bespoten perceelen. Meer dan eenmaal afsnijden keurt hij echter af. Zijn couclusie is, dat de beste behandeling als volgt zal zyn Als de ziekte zich begint te vertoonen, snijde men het loof tót den grond toe af. Het afgesneden loof werpe men 't liefst op een hoop doode twijgen of ander droog materiaal en verbrade alles te zamen; heeft men daartoe geen gelegen heid, dan brenge men het in een diepe kuil, in lagen afgewisseld met ongebiuschte kalk. Treedt na dat afsnijden van het loof de ziekte weer op in het nieuw gevormde loof, dan bespuite men het gewas met-Bor deauxsche pap, al naar het noodig is, één of twee maal. In dezelfde aflevering van genoemd Tijd schrift schrijft De Koning over plantenziek ten en vreemde houtsoorten. Men weet dat betrekkelijk weinig houtsoorten in Neder land werkelijk inheemsch zyn. Geleidelijk werden hier houtsoorten uit andere landen overgebracht. Niet alleen uit de Duitsche middengebergten, Zuid-Frankrijk en Oost- Europa, maar ook uit verder verwijderde landen, vooral uit Noord-Amerika en Ja pan. Thans treft men in onze bosschen, la nen en parken een 170-tal houtsoorten aan, waarby noch de heesters, noch de minder algemeen voorkomende parkboomen werden gerekend. De heer De Koning gaat na, hoe deze houtsoorten zich tegenover de veel voorkomende plantenziekten en beschadi gingen gedragen. Dat is als volgt: 1. Ze blijven volkomen gezond eti kunnen dan zoo noodig andere, mer vatbare hout- soqrten vervangen (Japansche lork, Pinus excel sa, Chamaecyparis, Thuya). 2. Ze brengen nieuwe ziekten mee, die zich dan ook op inheemsch of andere houtsoorten kunnen vestigen (Nordmunnspar, Europee- sche lork). 3. Ze lijden meer of minder aan ziekten die ze in hun nieuwe vaderland op doen (Banksden, Douglasden, Amerikaan- sche eik). 4. Ze worden hier zoo gevoelig, dat ze te gronde gaan aan ziekten, die hen in hun land niet of slechts matig aantas ten (Weymouthden, Europ. lork). Belangryk is, wat omtrent den Douglas.- den wordt gezegd. Deze boom heeft zich in Nederland zoo op ztfn plaats gevoeld, groeit hier, mits oordeelkundig gebrdik, zoo goed, en is voor onze bosschen zoo'n sieraad, dat hij niet meer kan gemist worden. II(j komt uit de Far West en heeft ook by ons al zijn goede eigenschappen behouden, 't Is een der waardevolste soorten, en nu zién we, dat deze houtsoort hoe langer hqe meer ziekten krijgt. Men vraagt zich af: moet het hiermee gaan als met den Weymouth? Aanvankelijk heetten alleen de ziekten Phoma en Bortrytis, die takken en twygen doen afsterven, den Douglas ernstig be dreigen tydens de jeugd. Thans weet men echter, dat niet alleen de herten hem ver nielen, waar ze hem vinden, maar dat ook het kleine snuitkevertje Strophosomus zich hoe langèr hoe meer toelegt op het schillen van de jong. i scheuten, zoodat de boom overdekt is met roode loten, en in zyn groei ernstig wordt belemmerd. Het erg ste is nog, dat onze grootste grove dennen- vijand, de wortelzwam, steeds meer op Douglas wordt aangetroffen, die er onfeil baar door wordt gedood. En de boschbou wer gebruikte den boom nog wel by voor keur om wortelzwamgaten in dennenbos- schen dicht te planten omdat de Douglas snel groeit en een matige beschaduwing verdraagt. De schrijver besluit: „Nog altijd is de Douglas onze uitverkoren gast, maar zal dat zoo blyven?" Kruid nejridpu De Phytopathologische Dienst schrijft: De aandacht van de kruiabessentelers Sn ons land wordt gevestigd op het voor nemen dier Bmgelsche regeerkug, om bU den invoer van kruisbessen in England een verft laring van den plantenziekten- kundlgen dienst in dat de vruchten vrij zyn kaamachen kru isbessenmeel dauw. Zö, die hunne kruisbessen ift verschen toestand naar Engeland willen verzenden, zullen dus goed doen met nauwgezetheid de békende bestrijdingsmaatregelen tegen deze riekte uit te voeren (snoeien, ver branden van het snoeisel, om plaggen van den grond onder de struiken), opdat de vruchten zoo weinig mogedyk door den meeldauw worden aangetast. BKxvendlijön kan na (leze bewerking een bespuiting miet een 6 carbol ineum-op lassin g (voor liet midden van Februari) worden aanbevolen. Hoewel door de maatregelen, dBe die En gel se he regcering voornemens ia te ne men, het toezicht op (ten uitvoer van kruis bessen zal moeten worden verscherpt, za' het onzen handel niet moollyk behoeven t? vallen, aan de nieuwe eischen te vol doen. Immers werd reeds in de Engelsche havens (te laatste jaren scherp toegezien, dat geen kruiisbessenzendingien, wiaarin meeldauwiziéke bessen voorkwamen, wer den ingevoerd. De controle, die vanwege den Nederlandbehen .planitenriektenlkundi- g<pn dienst in omzie havens van uitvoer werd! uitgeoefend, had reeds vrijwel tot hot gewemschbe doel gevoerd Ret is ech ter gewenscht, dat telers en handelaars hunnen aandacht niiat loten verslapipen. I)e invloed van den verkorten arbeidstijd. Naar het „Zeeuwsch Landbouwblad me dedeelt, heeft de commissie ter bestudee ring van den invloed van den verkorten arbeidstijd in de aan den landbouw ver wante bedrijven, als smid, molenaar, wa genmaker enz. ingesteld doorh et hoofdbe stuur der Zeeuwsche Landbouw My. haar rapport uitgebracht. Zij meent het dagelyksch bestuur van de Landbouw My. te moeten adviseeren, een zoo krachtig mogelijke actie te voeren om. te verkrijgen, dat in de genoemde bedrij ven inh et voorjaar, wanneer de landerijen zaaiklaar wordeng ernaakt, gedurende den hooi- en graanoogst, en in het najaar, wan neer aardappelen en suikerbieten worden geoogst, de werktijden geheel vry door pa troons en gezellen geregeld zullen kunnen worden, afgezien van de bepalingen ter be perking van den arbeidsduur, waarvan de Arbeidswet 1920 spreekt. EINANCIEELE berichten. WISSELKOERSEN. Officiëele noteering te Amsterdam. 11 Januari. 8 Jan. 10 Jan. Londen 11.35% 11.31 Berlyn 4.35 4.27% Parys 18.62% 18.47% Brussel 19.60 19.45 Zwitserland 48.20 48.06 Weenen 0.70 0.85 Kopenhagen 52.-— 52.25 Stockholm 65.10" 65.25 Christiania 61.75 51.40 New-York 3.10—3.11 Slotkoersen van heden nog niet ontvan- gen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. De malaise in de Amerik. scheepvaart. Uit New-York wordt aan de „Tel." ge seind: Volgens raming van den Shipping Board zijn thans 250 schepen, te zamen metende 1 millioen tot, buiten gebruik, ex clusief dé houten schepen, terwyl de Board verwacht, dat nog meerdere schepen opge: legd zullen worden. Het hoogtepunt van de pressie wordt later in het voorjaar ver wacht. Kon. West-Ind. Maild. rtr. 6 Jan. van San Juan n. Sanchez. Deucalion, vertr. 6 Jan. van San Juan n. Fayal. Rott. Lloyd. Insulinde (thuisr.) pass. 7 Jan. Perim. Sindoro (uitr.) pass. 9 Jan. Perim. W i'tcnHchappelUku Berichten. Kant's laatste rustplaats. In den gemeenteraad van Koningsber gen weid in de jongste vergadering een crediet van 70.000 mark gedaagd, ten einde de laatste overblijfselen van Emma nuel Kant Ln de Domkerk der sbad onder te brengen. In 1900 was een dergelyk voorstel door den gemeenteraad dier stad veiworpen. Toen vroeg men 50.000 mark. Oak in 1914 is de kwestie ter sprake ge komen, maar toen heeft de oorlog het ne men van een besluit vertvindlerd. De ge meenteraad van Koningsbergen hieeft ook diitmral geen besluit genomen. De groote Duitsche filosoof is 117 jaar geleden overleden en nog steeds heeft hij geen waardige rustplaats. Hy ligt nog ln een bouwvallig gebouwtje naast de dom kerk beg-roivern Het crediet wordt ge vraagd voor die oprichting van een mau soleum. Een B. T. A.-telegram uit Murcia (Spanje) meldt, dat daar Vrijdagavond om negen uur een luchtverschijnsel is waarge nomen, gelykend op de staartj van een ko meet, dat zich van het noorden naar het zuiden bewoog en een groenachtig spoor achterliet. Het verschijnsel ging gepaard met een lichte aardbeving en het vallen van een by Palmar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770.0 te Biarritz. Laagste stand 728.7 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag: Stormachtige ,tot krachtige, later wel licht afnemende. Westelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, met tydelyke opklaring, regenbuien, lijk iets LAATSTE BERICHTEN. Aanvoer van levensmiddelen voor Duitachland. BREMEN, 10 Jan. V. D. Het Amerikaan- sche stoomschip „West Arrow" van de Lykes-Lyn is, naar de „Weser Zeitung" meldt, den 8en Jan. met een eerste lading van 742 melkkoeien en een overeenkomstige hoeveelheid krachtvoeder van Calveston af gevaren, en zal in den loop van Januari aan den Wezer komen; het schip zal zijn lading in Bremen lossen. Incident te Londen. BERLIJN, 11 Jan. V. D. De „T&gliche Rundschau" meldt uit Londen: By aan komst van de Duitsche stoomboot „Elsa", die aan de Blyje-kade aanlegde, om kolen voor de verdere reis naar Stettin te laden, kwam het tot heftige buitensporigheden. De stoomboot had de Duitsche vlag gehe- schen; wegens de vijandige houding der de- monstreerende méViigte moest de vlag we der naar beneden gehaald worden. Het Communisme. KLAGENFURT, 10 Jan. V.D. De onder drukking v»n de communisten, die zich* ln Joego-Slavië socialisten noemen, wordt voortgezet. De communisten hadden met Nieuwjaar een aanjdag op touw geïet. Sindsdien worden op groote schaal perso nen in hechtenis genomen en vereeniffingen ontbonden. Het verschijnen van communis tische bladen moet gestaakt worden. De madhfniatenHtaking. STOCKHOLM, 11 Jan. V.D. Tengevolge van een muchimistenstaking heeft alleen de Vlisschery My. „Svaa" omstreeks 50 nan óe 90 afcoomsoheipen moeten stilleg gen. De vereenigiing van Ziweedüche ree- tlers heeft naar aanleiding van de staking om wyaiging van de vooersehrifiten om- 4remt bemanningen verzocht. Hevige brand. Men meldt ons uit Tiibuig: Hexlenoch- tend 3 uur is in de Sfjxxxrlaan brand uit- gebroken in hot pakhuis der firma r. d. Post, waarin een groote hoeveelheid kunst vol wtas opgeslagen. Aangewakkerd door den hevigen wind, sloegen de vlammen over op de fabriek, in gebruik bU het Zuid-Nederlandsche Veem.' Met' pakhuis is gehepl uitgebrand; van de fabriek staan alleen nog de jnuren. Het aangrenzende ikleedingmagazyn Continental is eveneen» atfeebrandt De belendende huitan h» de Spoort aan en de Karei straat hebben veel waterschade. Men was den brand! om 7 uur meester. De Telegraaf bericht nader, dat de schade wordt geschat op 2 miilioen gulden. Er is verzekerd- op beurspolis. De toestand der Koningin-Moede^'. Het bulletin betreffende den toestand der Koningin-Moeder van hedenochtend Juidt: De Koningin-Moeder voelt zich heel goed. Het herstel verloopt tot heden ongestoord. De normale slaap is teruggekeerd. Opheffing der loting? Uit vooraanstaande parlementaire krin gen verluidt dat bij de algemeene herzie ning der militiewet zal worden teruggeko men op 't stelsel van-vermindering van 't jaarlljksche contingent dat thans in de wet tot tijdelijke afwijking van de militie-wet is vastgelegd en dat zelfs geducht zal wor den over de afschaffing der loting. Nederlnndsch-Servisch conflict. De heer Bernard Ruppaport, de consul vim Nederland te Belgrado, wiens naam in her Noderlandsch-Servisch geschil herhaal delijk is genoemd, bevindt zich te 's-Gra- venhage. Hij werd heden door den minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen. I)e Indische Post- en Telegraaf. Naar wy vernemen moet de heer Ed. W, L. von Faber, hoofd-ambtenaar, ter beschik king van den directeur van gouvernements- bedrijven in Ned.-Indlë, thans met verlof hier te lande, bestemd zijn om te zijner tijd benoemd te worden tot opvolger van den heer Pop als hoofd van de Post-, Telegrafie en Telefonie in Ned.-Indië. Afscheid van gouverneur-generaal Fock. De minister van Koloniën, de heer De, Graaff, is voornemens in de tweede helft dezer maand een afscheidsdiner aan te bie den aan den 3 Februari vertrekkenden gou- verneur-generaal mr. Fock. ""LETTEREN EN KUNST. Jan C. de Von. Naar* het Nedi Corr. Bureau van hem- aehren verneemt zal de bekende acteur Jan C. d« Vos, in verband, met zyn ge- zondheadsitoewtand die tooneelloopfyaan na 45-jarig optreden vaarwel zegge tl.''' Hoogstwaarschijnlijk aal hy in enkele plaatsen nog afscbehlsvoor*tellingen ge ven- BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 8 Jan. Martinus Pieter, z. v. A. de Jpng en E. M. P. Donk. Alida Elisa beth, d. v. J. Stolk en J. dui Haag. Janna Cornelia, d. w. A. van Es ih E. C. M. van der Schaaf. 9 Jan. Jacobus, t. v. I. A. van Veen en E. F', van Driel Koxhoorn. Levina Hmdrika, d. v. A. Verschoor en H. Glas beek. Cornelia, d. ,v. J. G. Streefland en N. Koolwijk. OVERLEDEN; 8 Jan. Bastiaantje den Be»ten, geh. met A. Oosterom 75 j. 9 Jan. Adrfana H. Vergoed, wed. v. H. C. F. Jans sen 62 j Johannes D. Bonneur 53 j. HAASTRECHT, van 1 Jan. tjm 7 Jan. 1921. GEBOREN: Gerardus, z. v. A. Vianen en C. S. M. Steenkamer; Mels, z. v. A. Grave- land en N. v. d. Vlist OVERLEDEN: Gerrit Kompeer, 67 Jaar; Gerrit Hoogenboom, 22 jaar. VLIST: Geen aangiften.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2