STADSNIEUWS. Nieuwe Uitgaven. «he zaken te Begijn een memorie «a me Ti ntelt betirefHenidle (Ie ontwapening. Deze mesnorie zal tar hand wordten gesteld' aan generaal Nolilet, om door dezen overgege- te worden aan de intergeallieenle 19 Januari te ParU® by- De Duitische regeoring aal haar doen om te bewijsen, dat aan de ar tikelen van de overeenkomst van Spa zooveel mogdyk is voldban. H)et Franache parlement hervatte giste ren zijn arbeid. In de traditioneele toe spraak betuigde Siegfried, dte oudlerdams- ptneaklent der Kamer, al zag h<j de moei lijkheden van teeejiwwomdlig niet over 't hoofd, zyn vertrouwen in die Kamer. Ze ker, zeide hü, ia de financieele toestand zoo, dfeut hij eiken (tag verandert, en dus ongunstig, maar de pogingen van dien fis cus slaagden reeds gedeeltelijk en verae- in de gewone be- sterke vermeerdering van den uitvoer zal snel den e-conomiischen toe stand verbeteren. Hy wees er vervolgens op, dat het republikjeinsche stelsel aan Frankrijk een snelle verheffing verzekert, het schoone programma, van vrijheid, ge lijkheid en broederschap verzekert, dien stoffel ijken en zedelijken toestand der iwericiiedian vteraJekert. Siegfried eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken, dat al'le burgers d|en klassenstrijd zullen ver worpen; na de overwinning, dfie de een heid vna Frankrijk herstelde door ons het land El aas-Lotharingen terug te geven, moeten wy gehoorzamen aten de heilage •tem van den plicht, ten einde de toekomst van vooruitgang, broederschap en vrede te Met 374 van de 41B stemmen is Perot als voorzitter herkozen. Tijdens die zitting van gisteren heeft zich in een dier zalen van (He Kamer eert heftig incident voorgedaan. De socialisti sche afgevaardigde voor Vaucluse, Alexan dre Blanc ontmoette er den afgevaardSgdle Daudet, ging vlak voor dezen staan en nadut hij hem de woorden: „Mynheer, U heeft mij in uw blad aangevallen, ziedaar mijn antwoord!" had toegevoegd, diende hy den heer Daudlet een paar stevige oor- Daudlet sprong by decern on- aanval achteruit, herstelde zich echter en vloog op zijn aanvaller aan, maar daZe diende hem een derde oorvijg toe en scheen van plan op deze wijze dloor te gaan, toen Kamerleden de beide heeren scheidden. liVj den Senaat sprak <He oudordomopresi- dent Denris de hoop uit, dlat (Je last der be Uistingbetalers verlicht zou wonden door Duitschland te verplichten het verdrag van Versailles uit te voteren. Daarvoor, al .«yn waj bepaalde voorstanders van den vrede, moeiten Wij, zeridë Denis, geen te klein leger hebben. Tegenover een on- wteerstaanharen vyamï as Frankrijk zich «fyn plichten bewust, het zal niet alleen blijven staan. Reeds Weven de Engelsche en Almerikaansohe vrienden niet onver schillig voor de gevaren, die d»e bescha ving der wereld bedreigen. Denis eindig de met een lofttede op djon volkenbond, woor welks succes alle opofferingen moe- Eindtelijk heeft de New-Yorksch® cor respondent van de Sunday Times" ont dekt hoe De VlaJera, die president der Ier- sche republiek, zyn géhedmniavollen tocht van Amerika naar Ierland heeft volbracht. Hy ia dien Ajtlantischen Oceaan in een jacht overgestoken en op 29 December is hij door oen zeevliegtuig op MiuttLn Island op Ierschen grond aan wal gezet, vyf mij len van de kiupt van Glare. Het jacht werd eenmaal aangehouden, maar de kapitein •wist dten Britschem marine-officier, die een onderzoek kwlam instellen,, te overtui gen dat het schip slechts een pleizitertocht- je maakte. Het zeevli-egtuig ontmoette 1 jacht op een afstand van 20 mylen ten westen van Hutton Island. Dicht bü het eiland weitji De Valera in, een kleine boot den oever geroeid, am in hun hoede en i naar een huis by KUmurry, lyflwacht over hem waakte. By het aanbreken van den dag begaven de Sinn Feibers zich maar die an dere zijde van het eiland en voeren in kleine booten aar de Iersche kust. Twee van de booten sloegen op ondiepe plaat sen om, maar die van De Valera kwam be- houdlen aan. Op die schouders van repu blikeinen werd hiy aan land gedragen, waar hij by een vriend zyn intrek nam. Den volgendon dag reisde hy twintig my len naar het huis van een anderen vriend en men zegt, dlat hy nadien nog dikwijls van vterblijfplaats veranderd is, maar hy relet altijd by# donker. buitenilandSche zaken heeft besloten de paspoortbepalingen niet op te heffen voor 0"CoTlaghan (den loretmajoor van Cork), die de vorige wéék als Minde passagier in de Ver. Staten is BUITENLANDSCH NIEUWS. OOSTENRIJK. De nood. Tengevolge der opwinding onder de be volking veroorzaakt door de voortdurende vermeerdering van" de prijzen der levens middelen, werd door de regeering een en quête bevolen, welke door de regeering en afgevaardigden van zekere werkliedenver- eenigingen zal worden gehouden. De afge vaardigde van de spoorwegbeambten van den Zuiderspoorwe deelde mee. dat zijn ka meraden en de arbeiders der P. T. T. beslo ten hadden tot de algemeene staking op 21 Januari* indien op dezen datum de prijzen der levensmiddelen niet verlaagd wonlen. Hij vraagt tegen de kettinghandelaars we derinvoering van lijfstraffen en de dood straf. RUSLAND. Groote brand. Uit Kopenhagen wordt gemeld aan het „Beriiner Tageblatt": In den nieuwjaars nacht heeft er een geweldige brand gewoeo te Petersburg. Verschillende drukkerijen van dagbladen zyn afgebrand. De bureaux en de drukkerij van de „Iwestia" zyn afge brand. De drukkerij van de „Krasnaja Ga-, zeta" heeft erg door het vuur geleden. Met zeer veel moeite slaagde men er ten slotte in om den brand meester te worden. PORTUGAL. Gaateïlo Bramco, een dier laatste minis ters onder het monarchale regiem, en ver- fcheridiene leden van dte dlirectie van het bflad „Monarchia" zyn in hechtenis geno men onder beschuldiging van samenzwe ring. AMERIKA. Het Panama-kanaal onvold^mde? Baker, die minister van Oorlog der Ver- eemigde Staten, heeft in een interview de wenschelijtóheiid betoogd een kanaal te graven tusschem dten Atlantischen en den Grooten Oceaan met zeeniveau, hetzij in Panama of in Nicaragua, omdat het Pa- namakanaal bonnen 15 jaar niiet meer zou voldben aan den wereldhandel. Nieuwe prijsdaling. Uit ndet-officieele statistieken blijkt, dat de prijzen van de voedingsmiddelen en andlere levensbehoeften in de Vereengdie Staten in December weer belangrijk zijn gedaalde Alleen het brood en dte metalen zyn in prys BINNENLAND. Nederland en België. De „Nation Beige" gaat door met haar stokerijen tegen Nederland. Gisteren liet dit blad een lêzer een stuk schrijven over de valsche berichten, door hetzelfde blad gelanceerd, volgens hetwelk Nederland van België 250 millioen met een interrest van 6 pet. geëischt had voor de interneering der Belgische soldaten. De inzender zegt dat België ook zyn |rekening moet opmaken en aan Nederland moet vragen, n.l. schadever goeding voor de zending van zand en brint, voor het feit, dat België (en natuurlijk op de eerste plaats de namen van de „Nation beige"!) Nederland gered heeft, voor den doortocht door Limburg cédé en tenslotte voor de artikelen, welke generaal Psaal tijdens den oorlog Belgische minister van buitenlandsche zaken moet ook goed zien, of er by de £50 millioen k pet., ook de be grafeniskosten van de Belgische soldaten zijn berekend ,die in het kamp van Zeist werden gefusilleerd op bevel van een Ne- derlandsch officier, die in dienst der cen- tralen is overgegaan. Commentaar is waarlijk overbodig!, schrijft de Maasb.", die het bovenstaande meedeel" lt. De gezant te Guatemale. Tot gezant van Guatemale by het Neder- landsche hof is benoemd de heer Arrogo. Hy is reeds te 's-Gravenhage aangekomen. Woningbouw met Rijkssteun. De minister van Arbeid brengt het vol gende ter algemeene kennis: Voor den bouw van wonigen zullen pre mies worden toegekend, die per woning een zeker bedrag per M2. bebouwd oppervlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere ge meente, waar men op dezen voet wil bou wen, voor eene betrekkelijk korte periode worden vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes geleide lijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan. de particuliere bouwt nijverheid, maar ook aan vereenigingen, die niet duurder dan deze bouwen. De premies zullen als regel zonder nadere voorwaarden worden verstrekt; men zal dus in verkoopen en verhuren van de wo ningen vrij zón- Desnoods zal door eene en kele voorwaarde evertwel eenige beperking worden gemaakt. Aangezien de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijverheid eco nomischer is dan de aanbestede bouw, wor den de premies beduidend lager dan de sub sidies, die krachtens het Kon. besluit van November 1919 tot dusver werden gegeven. «Deze premies worden geheel voor rijks- De regeering zal bevorderen, dat voor dezen bouw met premie zoo noodig het rijk hypothecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het rijksvoorschot hy potheekhoudster wordt. Het ryk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rentestandaard zal worden bepaald. Voorshands bedraagt zy tot 1 Mei 1921 6 De aflossing moet geschieden in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen worden ver leend voor deugdelijke, eenvoudige wonin gen, zoowel voor den kleinen middenstand, als voor arbeiders en in gemeenten waar een goede bouwpolitie deugdelijk toezicht houdt. Het Staatsboschbeheer als Staatsbedrijf. De ministers van Landbouw, en van Fi nanciën, het voorloopig verslag der Tweede Kamer beantwoordende betreffende het i wetsontwerp tot aanwijzing van het Staats boschbeheer als Staatsbedrijf, verklaren van meening te zyn dat inderdaad 't staats boschbeheer niet in alle opzichten past in het kader van een gewoon commercieel be drijf, doch dat zij, mede overeenkomstig den door de Tweede Kamer uitgesproken wensch, maatregelen hebben overwogen ten einde dit beheer aan zoodanig bedrijf aan te passen hetgeen zij wel uitvoerbaar achten. De bezwaren aangevoerd tegen het wets ontwerp en die verband houden met de waardeverwisseling van de houtopstanden, zijn, zeggen de ministers, naar het voor komt, in hoofdzaak van theoretoischen aard en zouden kunnen worden ondervangen door vast te houden aan de oorspronkelijk ge schatte waarden en voorts op de jaarlyk- sche winst en verliesrekening enkel te bren gen de werkelijke jaariijksche opbrengsten, m. a. w. de verkoopprijzen van het verkoch te hout. Inderdaad zal wel uit de jaariijksche ba lans blijken, dat het bedrijf een nadeelig saldo oplevert, hetwelk misschien over ja ren, wanneer de aangelegde jonge bos- schen ryp zullen zijn, zal verminderen, doch hiertegenover staat het niet op geld waar deerbare algemeen belang, dat door de zaak van het bedrijf beschikbaren tijd wordt voorgesteld het te doen ingaan op 1 Januari 1922. Het ontwerp van wet is in dien zin ge- wtfzigd. Stagnatie in den invoer. Reeds denwelen dag is van Duitschland hier geen enkele goederentrein aangeko men. Ook de steenkolenaanvoer staat van daag geheel stil, wat te merkwaardiger is, daar de personentreinen uit Duitschland noemenswaardige vertraging alle De bruinbroodvoorziening. De bruinbroodvoorziening zal, zooals de minister van Landbouw in de Kamer reeds heeft medegedeeld, met 1 April ophouden. Dezer dagen zal een crediet van 1 millioen gulden worden aangevraagd ,ten einde de bruinbroodvoorziening tot dien datum te kunnen doen strekken. De liquidatie der graan-, bloem- en meelvoorraden. Het weekblad „Granen en Meststoffen" heeft dezer dagen gemeld, dat alle Aaneri- kaansche tarwebloem van de regeering naar het buitenland verkocht zou zijn. Dit is niet juist: wel is er een belangrijk deel van den voorraad, die geliquideerd moet worden, verkocht. Er zyn inmiddels nog zeer belangrijke quantiteiten grondstof voor de broodberei ding, die gelyk men weet, sedert 15 Decem ber niet meer aan de gemeenten worden verstrekt, aanwezig. Wellicht zal een deel daarvan aan de regeering van Tsecho-Slo- wakije worden geleverd, welke transactie gepaard zou moeten gaan met een crediet- verleening op korten termijn. Tsjecho-Slo- wakije heeft de Nederlandsche regeering faciliteiten op dit punt verzocht. Reeds vroeger hebben graantransacties van kleinen omvang tusschen de Neder landsche en Tsjecho-Slowaaksche regeering plaats gehad. De heer Van Kol naar Afrika. De Voorzitter van de Eerste Kamer heeft in de Dinsdag gehouden zitting medege deeld, dat de heer H. A. van Kol de eerst volgende vergaderingen van de Kame? niet zal kunnen by wonen wegens een studie reis naar Afrika. Het bericht van de „Misb.", dat mevr. Clr-oeneweg aal bedanken als lid van dien Rotterdamschen gemeenteraad omdat zy zich dan beter zou kunnen belasten met (ie propaganda,, onder de mynwerkeravrou wen in Limburg, is volgens „Het Volk" slechts uit de lucht gegrepen. Het pestgevaar. In verband met de geruchten over het voorkomen van gevallen van pest te Parijs wordt medegedeeld, dat de dienst van het Centraal Laboratorium voor de Volksge zondheid te Utrecht is toegerust voor on derzoek van pest. De minister van Arbeid zendt den hoofdinspecteur voor de bestrij ding van besmettelijke ziekten en den voor zitter van den Gezondheidsraad naar Pa rijs, om zich daar op de hoogte te stellen van de getroffen maatregelen. Onze marine en de oorlog. Het comité „Nederland gedenkt zyn slachtoffers der marine" heeft een loterij georganiseerd ten bate van het fonds voor de nagelaten betrekkingen van tijdens de mobilisatie omgekomen marine-mannen. Lr zyn 25.000 loten k 1. De trekking zal plaats hebben 1 November 1921 ten over staan van Notaris M. Treub te 's-Graven hage. Aan de lotery zyn 400 pry zen ver bonden, waaronder als hoofdprijs: een auto mobiel. EERSTE KAMER. Zitting Die heeft beaikvteo onmiddtellyk de afdeelin- gen te onderzoeken. Donderdag a.s. te 2 uur zal een aanvang gemaakt wórdian met de openbare behan deling van het nieuwe Wleitboek van Straf vordering. LAND- EN ZEEMACHT. De wierkzuamfosdon van het buivau- inMauriring. Naar aanleiding van het feit dat op 1 Januari 1.1. het Bureau Interneering van het Department van Oorlog eerder de aideding Lnterneering van het Algemeen Hoofdkwartier opgeheven is. verneemt ihet Gorr. Bureau ter geëagender plaatse bet navolgende: Nadat in 1914 na het intreden van den oorlogstoestand, de zorg voor de geïnter neerde vreemde militairen en het geïnter neerde landoorlojrmateriaal aanvankelijk rechtstreeks behoord had tot de bemoeiin gen van genoemd Departement, deed zich omstreeks Februari 1916 de behoefte ge voelen dezen dienst in zijn geihee en om vang als Af deeling Interneering te stel len onder den opperbevelhebber, terwiil een gepen&ioimetenf generaal-majoor met de onmididtelliike leiding van alie aangele genheden, de interneering betreffende, be last werdL Tot die zorgen van deze Afdeel ing be hoorden nilet alleen die voor de legering, die voeding, de kleeding, de geneeskundige verpüegnng, kortom de zorgen van stoffe- lyken aard, maar gelet op de plichten, welke onze neutrolitie* one oiplegde. dien de ook voor de bewaking der geinterneer- de buitenlandsche militairen afdoende ge zoogd te worden. Dat dut ailels veel omvat heeft, moge blytoen uit het feit. dat alleen over onze Zuidélyke grens meer dan bbJXK) vreemde Naar gelang ui bahoor- voornemelyk>tn de lnter- te Groningen, Uaaaterland), Oideijroek, Harderwyk, Amersfoort. Zeist (N.-tkL) ondergebracht. Een minder bettangryke taak van de afdeeliing Interneering was, om zooveel mogelijk te voorzien iin de «eeateuiice be- weike deze van hun gezin ge- van verschil lendte "ont- leeftlid in Klgedwongen ledigneikli gevoelden. Daarom werden allerwege cursussen van ptractischen en theloretischen aard ge opend en gelegenheid gezocht, om de ge- is op het gebied van genieten. terwyi dtaor de oprichting van caatines. muzukgezelschappen en b'bidotheken. door bevordering van sport- en tooineelvoorstel- iingen getracht werd het leven in de De in aldus een tevreden de geïnterneerden te Teneinde het onderhouden en ontwikke len van de vakkennis te begunstigen, werd gelegenheid gezocht om de geïnterneerde vreemde militairen iiu verschillende plaat sen van ons land in dte niiverheul. land bouw. administratie, kortom op elk gebied aan werk te heupen, muts zulks niet ge schiedde op zoodanige wiyze, dat het loon van den Nederlandschen werfman daar- dor gedrukt werd. ai welke zorgen de af deel ing Jnte metering veel te doen gaf. Kwam deze arbeidsverschallmg aan de Nederlandsche bedryven. administratie enz., waarin door de mobilisatie zooveel krachten onttrokken waren, ten goede, zy diende tevens om de geïnterneerden gele genheid te geven, eenige middelen te ver dienen. welke het hun mogielyk zouden maken iln eigen ondlerhoud te voorzien, na dat zy, na ontslag uit die interneering, in ihun vaderland: teruggekeerd, dlaar de le vensomstandigheden in voor hen ongun- stwen zni gewijzigd zouden vinden. Ook 'konden zó.i op dleze wiiize hun in hun va derland achtergebleven, dan wel naar Ne derland gekomen gezinnen onderhouden. Om te bevorderen, dat dit geld voor het goede doel. waarvoor het bestemd was. biliivem en niet tiidens de neering nutteloos verbruikt zou wor- was bepaald, dat de tewerkgestelde loon in de werk gever het overige, grootere deel aan de afdeeling Interneering moest toezenden, wiaar dit geld voor de belanghebbenden beheerd werd Dat op de wijze de vreemdelingen nog een aardige verdienste genoten hebben, kan blijken uilt het fedt. dlat er aan Belgi sche ex-gieinterneerden reeds een bedrag van 7% millioen gulden is uitbetaald ge- wiondeai of by de Belgische Nationale Bank voor hen werdi betaalbaar gesteld. Nog op andere wijze werd aan gemier de gelegenheid gegeven om hun te onderhouden. Zoo werden onder leiding van de afdee ling Inbemeiering op verschillende plaat sen in ons land met van Staatswege be schikbaar gestelde gelden, land- en tuin bouwbedrijven gesticht, welke meerendeels onder die voordeelige voorwaarden, waar onder zij opgericht waren, met winst uit gevoerd zijn geworden en waarvan de stof felijke opbrengst in de dagén van voedsel schaarste tem goed kwam aan dte voeding van die op zoo ongwenschte wijze met vele (Duizenden vermeerderde bevolking van ons land. Ook in deze bedrijven bleven de diensten en de kennis der daarin betrokken vreemdelingen niet onbeloond. Het batig saldo van deze bedryven, ver meerderd met de winst, verkregen uit de cantines, die voor de geinterneerden in de verschillende Depots en Groepen waren op gericht, heeft onze Regeering, welke de ri sico, die aan het beheer verbonden was ten- volle droeg, echter niet willen behouden, noch hieruit voordeelen willen toekennen aan Nederlandsche militairen, welke in eenig opzicht aan die bedrijven of cantines zijn verbonden geweest, doch heeft dit geld een nobele schenking uitgemaakt aan die natiën, welker landgenooten aan de vorming van het verkregen voordeel hadden meege werkt. Alzoo is onlangs b.v. aan de Britsche Regeering, van welk land de geinterneerden alhier het talrijkst vertegenwoordigd wa ren, de som van 185.000 aangeboden, welk geld daar te lande zeker een nuttige be stemming verkrijgen zal. Wat nu de ge interneerde paarden, voer tuigen, kanonnen, geweren, munitiën, vlieg tuigen enz. enz. betreft, ook hierop moest orde gesteld worden. Wel is waar werd een en ander niet bewaard en onderhouden door de zorg der afdeeling Interneering, doch later is het Bureau Interneering belast ge worden met de overdracht van dit mate rieel aan de Mogendheden, welke als recht matige eigenaars waren aan te merken. Behalve het Duitsche materieel hebben al die strijdmiddelen thans ons land verlaten. Tenslotte zij nog melding gemaakt, dat door de zorg der afdeeling interneering een nauwkeurige aanteekening en verantwoor ding geschiedde van de belangrijke uitga ven, welke de interneering der vreemde krijgslieden ons land heeft opgelegd. Mloge dp dag niet verre zijn, dat deze mil- lioenen door de betrokken Regeering in onze Staatskas zullen* worden teruggestort.' Het vorenstaand geeft in losse trekken een overzicht van den waarlijk niet gerin gen arbeid, welke door de afdeeling Inter neering (Bureau Interneering) in de afge- loopen jaren is verricht. GEMENGDE BERICHTEN. Uitstel van bouw. De Raad van Arnhem heeft besloten, in verband met de aangevangen prijsdaling, niet thans tot den bouw van een volksbad huis aan het Nassauplan over te gaan, waarmede momenteel 52.900 zou ge moeid zyn, maar over drie maanden een nieuwe aanbesteding te houden, in de hoop, dat de kosten dan lager zullen zijn. De Buitendijksche polder onder water geloopen. Tengevolge van den Z.-Wester storm zijn de meeste landerijen in den Buitendyk- schen Buitenveldschen pokier bij Amster dam onder water geloopen. Alleen de hek ken zyn nog zichtbaar. Op verschillende plaatsen sloeg het wa ter over den sppoordyk A'damAmstel- De boerenhofstede „De Hooge aan den Amstelveenschenweg, 26 April 1920 in veiling opgehouden voor 1.594.000 is Maaqdag verkocht voor ƒ460.302, dus voor meer dan een millioen minderl De Vakbonden tegen het bijslsgstelsel. Zondag a.s. zullen het A. N. V., N. V. V. en het N. A. S. een gemeenschappelijk con gres te Amsterdam houden, dat door den voorzitter van het A. N. V., den heer J. Dekker, zal worden gepresideerd. Naar de „Tel." verneemt, zal een reso lutie worden voorgesteld, waarin het stelsel van gezins- en kinderbijslag, en dat van „loon naar behoefte" won't veroordeeld en geëischt wordt zoowel van de Overheid als van perticuliere werkgevers, dat in over leg met de vakvereenigin^eu, zijnde de aan gewezen vertegenwoor ligeis dei werkne mers, loonregelingen zullen worden ont worpen en ingevoerd, op den grondslag van gelijk loon voor gelijken arbeid, wnarby als minimum moet worden vastgesteld een loon. waarvan alle werknemers met 'hunne gezinnen behoorlijk kunnen bestaan. Voorts worden allen, die do >r afzydig te blijven van de vakorganisatie, den strijd voor loonsverbetering of tegen loondruk bemoeilijken, krachtig opgeroepen, zich aan te sluiten bij hun vakbon'l, ten einde een zoo sterk mogelijke actie tegen liet bijslag stelsel en eiken anderen vorm van loon druk te kunnen ontwikkelen. i lief t Te Willemsoord (Dr.) ontstond Zondag avond in het gezin van G. J. zoo'n hoog loopende ruzie tusschen twee stiefbroeders, dat de ouders tusschenbeide kwamen. De vader werd daarbij met een mes ernstige verwondingen toegebracht, terwijl de moe der eenige slagen met een bijl op het hoofd kreeg. 'De toestand der vrouw is zeer ern stig. Werklooze bouwvakarbeiders. Te Amsterdam hebben de werklooze bouwvakarbeiders opnieuw gepoogd op verschillende bouwwerken ongevraagd aan het werk te gaan. Een groep van een 20-tal timmerlieden, die trachtte een bouwwerk in de Lutmastraat zoogenaamd te „bezetten", werd door de politie weggejaagd. Opgraving. Te Tilburg is gisterenmorgen op last van de justitie op het kerkhof der Ned. Herv. Gemeente opgegraven het lijk van den al daar op 12 November 1.1. begraven kellner Barends, die na zeer korte ongesteldheid onder verdachte omstandigheden is over leden. De sectie werd verricht door de hee ren doctoren Hulst uit Leiden, en Wijs man te Breda. Bloedige twist. In het gezin van den timmerman J. G., te Willemsoord, ontstond Zondagavond tus schen een paar halfbroers een hoogloopen- de twist, eindigende in een vechtpartij, waarbij het mes en een bijl gebruikt wer den. De ouders wilden tusschenbeide komen en werden daarbij ernstig gewond. Vooral de toestand der moeder die een paar bijlslagen op het hoofd ontving, is zeer ernstig. de Spoorwegongeval. Men meldt uit Valkenburg (L.) „Msb.": Op het stationsemplacement alhier had Maandagmiddag een vry ernstige aanrij ding plats. Een beladen goederentrein uit de richting Heerlen reed met alle kracht tegen een voor vertrek naar Maastricht gereedstaanden goederentrein. Ten gevolge van de aanrijding werden 15 wagens van den aangereden trein verbrijzeld en de railleerden. De machine van den anderen trein werd vry ernstig beschadigd. Al het op de treinen aanwezige personeel sprong bijtijds van de treinen, behalve de machi nist van den trein uit de richting Heerlen, die nog met alle kracht remde om nog te kunnen redden wat te redden viel. Een conducteur en een remmer werden verwond, en moesten zich onder medische behandeling stellen. De remmer moest uit het remmershokje worden gezaagd.. De materieele schade is vry aanzienlijk. Een halssnoer van de tsaritsa verdwenen. Het „British News Bureau" meldt, dat de verdwijning van een halssnoer, dat aan de tsaritsa had toebehoord, veel Sensatie heeft verwekt in bolsjewistische kringen te Pe- trograd. Het was een viersnoerig collier van diamanten en paarletl en had een waar de van 714 millioen francs. Bij het uitbre ken der twedde revolutie werd het in het nieuwe paleis Alexandrinsk te Tsarkoje Lelo gevonden, en naar Peuza in Oost-Rus land gebracht met een aantal gouden siera den van de tsaritsa. Daar bleef het tot Augustus 1920, toen het naar Petrograd werd gezonden en daar in de kelders van een bank werd opgeborgen. Eenige weken geleden, toen men het halssnoer wilde demonteeren om de steenen te verkoopen, vond men in de brandkast, waarin het halssnoer indertijd was opge borgen, nog slechts eert flesch wodka en een beleedigend schrijven. Zeven ambtenaren van de bank zijn thans gearresteerd, ter wyi alle reizigers in de richting Narwa ge fouilleerd worden. Ook zyn vier verdachte personen, waaronder een vrouw, die zich prinses Tsjekeradze van den Kaukasus noemt, gevangen genomen. Het zachte weer. Uit Engeland wordt gemeld, dat <le weerbureaux aldaar voorspellen, dat het „voorjaarsweer", waarvan wij tegenwoordig profiteeren, nog verscheidene dagen zal aanhouden. Den eersten Kerstdag is de stij ging van het kwik begonnen en nog voort durend sty'gt het. Te Toquay, Colwyn Bay en Rhyl wees de thermometer Zondag 58 graden aan. te Londen, Leamington, Llan dudno en Yarmouth 57. Zondag j.L is de wannste Januaridag geweest sinds 1841, in welk jaar voor het eerst de stand van den barometer dagelijks officieel werd opge nomen. Voorts was het op 9 Januari j.l. vyf graden warnier dan op 5 Juli 1920 en slechts één graad kouder dan op 81 Augus tus j.l. POST EN VERKEER. Het béheer der spoorwagen. Het personeel vraagt drie counmlstslaiöé- Niaar aanleikïng van het fedt, dait door dien Staat dier Nederlanden mét de S. S. en H. S. M. getroffen nadere overeen komst van 11 Dceemlber 1920, waardoor de Rogeerinig 6 van de 11 plaatsen in dé Raden van Oomaniissarissen der Spoor wegmaatschappijen zal kunnen bezetten, heeft de R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „Sit. Raphael" aan de Mi nisters van Waterstaat en van Financiën verziocht van dieze 6 zetels er 3 te laten annemien door vertegenwoordigers der ipnsoneelorganisaties, om zoodoende een begin van meer uitgebreide medezeggings- schap van het spoorwegpersoneel in het bedrijf te krijgen. Afschriften van deze verzoeken wierden gezonden aan den Raad van Toezicht en aan de directie der Nedteirl. Spoorwegen. De middagsluiting dpr postkantoren. Het Tweede Kamieddd Van Stapele heeft aan dien mninister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den mini ster bekend, dlat op l.st van de leiding van het staatsbedrijf van Posterijen en Telegrafie een aantal post kantoren in de middaguren (van haiféén tot 2 uur) voor het publiek geéloten is en is het juist, dat het voornemen bestaat dezen maatregel uit te breiden tot alle postkantoren Zoo ja, kan de minister d/an ook mede- a. Welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid; b. Wöanom niet ils gewacht to'tdat de by kon. besl. van 28 Sept. 1920 ingesteldle commöasie van adivies haar oordeel heeft kunnen zeggen; c. Waarom, indien bovenstaand niet mogelijk was, dan niet de adviezen van de daartoe bevoegde bestaande" lichamen (Kamers van Koophandel, Nyvedhekteraad, Best/uurdersbomden e. di) zijn ingewon- Is de minister bereid' te bevorderen, zonder (Dat daardloor dé belangen van het personeel, indfien dezen er bij mochten zijn betrokken worden geschaad), dlat die hieiibedloolde voor het publiek zeer hinder lijke en veel ongerief veroorzakende maat regel wordt ingetrokken? Van den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie verneemt de N. R. Crt., dat er by het hoofdbestuur van de poste rijen nooit of te nimmer het „zotte plan" bestaan heeft om de postkantoren in de groote steden gedurende de middaguren te sluiten endat dan ook hetgeen daarover geschreven is op een dwaling moet be rusten. De sluiting is in het Zuiden des lands ingevoerd op een aantal kantoren, van welke proefondervindelijk gebleken was, dat er in de middaguren weinig of geen publiek kwam, zoodat er in den regel meer ambtenaren waren dan bezoekers. Aan de directeuren der betrokken kanto ren, de ter plaatse best bekenden, moest in deze eenige vrijheid van handelen wor den gelaten, 't Heeft echter nooit in de be doeling gelegen, dat de sluiting zou worden doorgevoerd indien er werkelijk schade van eenige beteekenis voor het publiek uit zou kunne voortvloeien of tegen het uitdrukke lijk advies van lichamen als Kamers van Koophandel e. d. in. Intusschen schynt men hiet en daar toch niet voldoend? rekening te hebben gehouden met de belangen van het publiek. Waar dit mocht blijken inder daad het geval te zyn, zal de middagslui ting ten spoedigste weer opgeheven wor den. KERKNIEUWS. Ds. Wisse. Voor de eerste maal na zyn geruchtma kende verwisseling van kerkgenootschap is ds. G. Wisse uit Driebergen j.l. Zondag in zyn vroegere standplaats Kampen opgetre den, thans echter niet als voorheen in een der drie groote gereformeerde kerken, maar in het bescheiden kerkgebouw der Chr. Gereformeerden. Zoowel in den och tend als in den avonddienst was de toeloop van belangstellenden geweldig; tot in de consistoriekamer stonden de menschen op eengepakt en de diakenen ruimden hun ze tels voor oude vrouwkes, om verder den dienst staande by te wonen. Dit kan overigens niet verwonderen, want ds. Wisse moge velen zijner vroegere ge meenteleden van zich vervreemd hebben, nog altijd heeft hy onder hen een sterken Wie door sensatiezucht was aangelokt, zag zich bedrogen; de predikant heeft wel zijn afscheiding terloops ter sprake ge bracht, en ook in de ochtendpreek gewezen op het verschil in opvatting betreffende de verbondsleer, maar verder zich streng be paald tot zijn predikatie, waarvoor Ps. 106 vs. 26 en Deuteronomium 32 vs. 11 en 12 de stof leverden. ECONOMISCHE BERICHTEN. De Economische crisis. lederen dag komen er nog steeds berich ten, dat fabrieken in den lande geheel of gedeeltelijk worden gesloten. Zoo zal de dekenfabriek der firma De Wit te Helmond a.s. Zaterdag nagenoeg geheel stil komen te liggen. De dassenfabriek te Rh«nen zal worden stopgezet; eenige weveryen te Veenendaal zullen binnenkort sluiten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuide- lyke tot westelijke wind, betroldcen met regen, later opklarend, aanvankelijk zach ter. GOUDuk, 12 Januari 1921. Verordening op de touring van warén. B. en W.. hebben afigekondligd de Veror dend mg op dé keuring van waren, welke is vastgesteld in de Raadsvergadering van 7 December. De inhoud dezer verordening Rebben we vroeger al gepubliceerd!; we herinneren daarom alleen aan die voor naamste bepalingen. De verordiemiing ver bied* oja.'te veirkoopen waren, die ondeug delijk van samenstelling ryn of die in on- c'eugdel ijken toestand verkeeren, die bij gebruik overeenkomstig de bestemming voor het leven of de gezondheid schade lijk zijn of kunnen zijn of düe niet voldoen aan dte eLschien gesteld krachtens de W'i- renwet. Overtreding van eendge bepaling der verordening wordt gestraft met hech tenis von ten hoogste zes maandten of gelidboete van ten hoogste twee duizend gulden. De waren, met betrekking waartoe de overtreding is begaan, kunnen worden verbeurd verklaard Gezondheidscommissie. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft benoemd tot lid der Gezond heidscommissie alhier, mr. H. P. C. de Witt Wijnen. Die hear Schyvens blijft. Het bestuur van dte Orkest/vereen:ging „Symiphonia" meld* ons (ïat de heer J. H. Schyvens op zyn aanvankelijk genomen besluit is teruggekomen en de functie van directefur dier vereenigiing zal blijven waarnemen. Miet het bestuur van Sytm- phoniia ziullen velen zach hierover verheu gen. Consulaire dienst. Onze voormalige atad/genoot. de heer W. P. Montyn, consul der Nederlanden in algemeenen dienst, die belast zal worden met die waarneming van het consulaat- generaal der Nederlanden te Calcutta, i.® daar ter plaatse aangekomen. Aanhouding. De politie alhier heeft aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Rotter dam overgebracht H. B. G., gedomiliceerd ie 's-G.ravenhage, die in het Aflg. Politie blad was gesignaleerd^ aangezien hij nog 5 dagen hechtenis tegoed; had. Vergoeding wegens kostwinnerschap. B. en W. vestigen in een publicatie de aandacht van belanghebbenden op het ko ninklijk besluit van 1 Dec. 1920, betreffende het toekennen van kostwinnersvergoedingen ten aanzien van sommige categorieën vrij willigers, geldend voor den verderen duur der heerschende buitengewone tijdsomstan digheden, o.a. wordt bepaald, dat de ver goeding niet méér mag bedragen dan drie gulden per dag werkelijken dienst en dat ze slechts mag worden toegekend, indien ten gevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkelijken dienst van den kostwin ner, voldoende middelen tot levensonder houd ontbreken of zouden komen te ontbre ken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hy behoort, of waarin hy als pleegkind is op genomen dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Voor de verdere bepalingen verwijzen we naar de officieele bekendmaking die aan het gemeentehuis is aangeplakt. „Nlieuwe bezems vagen schoon", z^gt het spreekwoord. Werden onzie straten en pleinen eerst dloor gewone handbezems gereinigd, later zorgde en zorgt nog daar voor een veeg-wogen, die ons plaveisel op snelle en radicale wajze weer begaanbaar maakt. En vanmiuldag demonstreerde op het Stationsplein voor eenige vertegen- wioordligietrs van he<t gemeentebestuur, de pers en een klein aantal nieuwsgierigen dc motervteegnvacfaiie. De onidterneaner, de Algemeene Mjotor- Onderaeming en Vracht-Auto Maatschap pij, kortweg A.M.O.V-AjM. genaamd, had wel een goede dlag uitgekozen om recla me te maken. Het Stationsplein en de Crabetiistraat waren nog modderig door de regens dier laatete diagen. Even dte piasave rol erover en alles zag er weer uit, of het de laatste weken onafgebroken zonnig weer was geweest. Het leek ons voor de gemeentereiniging wel een zeer pnadbiisch instrument, deze motorveegma- chine. De carosaerie iis zoo beknopt moge lijk en rust, in torpedomodtel gèbouwid, op drie wielen, zoodat zeer korte draaien gte- nomen kunnen worden. Ndets steekt buiten de lengte van de rol, cKe met een handle wordt neergelaten en zoo 12 KjM. per uur kan afleggen fit 12 K.M. straatlengte tep de meest afdoende wyZe kan reinigen. En over de koeten stonden wij versteld: 4760.—, voor iets wat zoo zyn practiach nut kan hebben in een gemeente als deze; die onderhoudskosten zouden op 75.— i 80.— per week komen. W4j zijn wél benieuwd of wij de motor- veegmachine spoedig door onze straten Bullen zi De Fakkelloop. Maandag wordt in den Nieuwe Schouw burg een voorstelling gegeven buiten het abonnement, die, naar we vertrouwen, in te genstelling met andere buitengewone op voeringen, een uitverkochte zaal xal geven. Het Tooneelgezelschap van Cor Ruys komt n.l. met „De Fakkelloop", tooneelapel in vier bedrijven van Paul Hervieu, een stuk, waarin men mevr. Theo MannBouwmees ter in volle glorie kan zien schitteren. Maandagavond is het tooneelspel te gegeven. Hierover schreef termorgen in „Het Vader- land": „Gisteren kwam Cor Ruijs met ,.De Fak kelloop" hier met zijn nieuw gezelschap en Mevrouw MannBouwmeester (als gast?) opvoeren. De zaal was stampvol op alle ran- 's-Gravenhage Henri Borel gi gen, en de voorstelling is terecht een uit bundig succes geweest, dat voor het groot ste deel te danken is aan het geniale spel van Mevr. Mann. Ik heb haar in een paar jaar niet meer op de planken gezien, maar toen ik haar als Sabine gisteravond hoorde vragen, met een door tranen verstikte stem: Ben ik heusch nog dezelfde? had ik het uit kunnen schreeuwen jal ja! Het is prach tig wat deze vrouw daar weer verrichtte Hissink als Maraven, Cor Ruijs als Stan- gy, Tilly Lus als Marie Jeanne, stonden haar waardig ter zijde en Mevrouw Faas- senHeyblom als Madame For tennis gaf wat zy kon." BERKENWOUDE. De Zangvereeniging „Vriendschap" te Berkenwoude gaf gisterenavond een gezel- ligen Feestavond ter herdenking van haar 25-jarig bestaan, waar alle leden tegen woordig waren met hun voorzitter, de heer A. J. Scheer, die alle 25 jaar aan de ver- eeniging verbonden is geweest, waarvan 17 jaar als voorzitter. Hém is tijdens het feest een lauwerkrans aangeboden door on zen Ed.Achtb. heer burgemeester en een gouden eere-medaille, welke hem later zal wonlen overgereikt. De heer A. J. Scheer is de eenige, die van de oprichting af (11 Januari 1896) b(j de vereeniging is geble ven. In de op 11 Januari j.l. gehouden verga dering van den gemeenteraad is o. a. vast gesteld een verordening op de Warenwet. De jaarwedde van de school schoonhoudster werd verhoogd met ƒ25.—. Aan den heer W. L. van Erk, oud-voorzitter der Levens- middelencommissic, werd namens den Raad aangeboden een schemerlamp, uit erkente lijkheid voor het vele goede dat hij voor de inwoners van Berkenwoude heeft gedaan tijdens de crisistijden. BOSKOOP. De heer Jb. de Groot alhier is benoemd tot agent van politie te Rotterdam. Tot onderwijzer aan de bijz. school te Waddrinxveen is benoemd de heer A. Schol- ten alhier. Tiot leden van die commissie van toe zicht op het lager onderwijs zijn benoemd de heeren: L. de Koning, D. Both, KI. Ver- kadte, D. Mesman, dr. D. Pol, K. P. Komi- dcnrunig, C. Rh. Moerland», L. Man in 't Veld en P. A. Ottol ander. HAASTRECHT. Gisterenavond ongeveer half zes brak bij den landbouwer B. Verseput brand uit in den hooiberg. De vlammen sloegen weldra van alle kanten uit en de woning was in ge vaar, daar deze er vlak by staat. Van alle kanten kwam hulp toesnellen en weldra waren alle koeien uit de schuur ge haald en in de wei gedaan. De brandweer was dadelijk in actie, maar de motorbrandspuit weigerde, wat na een half uur door den monteur was verholpen en de spuit eindelijk water kon geven. Tot zoo lang hadden rajlpe handen getracht door watergieten de woning te behouden. Intusschen heerschte in het dorp onge- mstheid, overal vielen de vonken en voor al over de woning op den Lizeweg was men ongerbst, omdat ook daar een hooiberg staat met rieten kap, waaromheen de von ken vielen. Uit het buurtschap Stein was de spuit aanwezig, deze heeft echter geen hulp verleend, blijkbaar omdat de motor spuit, eenmaal in werking, het werk wel al leen zou af kunnen. Nadat ze water gege ven had, was het vuur spoedig kalmer. Het vee werd weer in den stal gebracht, terwijl het blusschingswerk werd voortgezet. De materieele schade is niet gering. De hooiberg is heel laag, en het hooi in De Centrale bakkerij alhier wordt nu al reeds uitgebreid door het bouwen van een dubbele oven. OUDEWATER. Wegens vertrek naar Amsterdam van commies der Rijksbelastingen M. de Jonge, alhier, is als zoodanig tijdelijk alhier in dienst gesteld de heer H. G. Wijsbeek uit Gouda. Door uitglijden bij het lossen van ijzeren pijpen, viel een pyp op het been van den dekknecht der Stoombootdienst „Estafette" alhier, H. van Dijk. Deerlyk gewond moest v. D. zich onder geneeskundige behandeling stellen. Tegen den Verlofhouder N. alhier, werd door een ambtenaar der belastingen proces verbaal opgemaakt wegens meer dan 25 li ter gedistilleerd in huis te hebben. Boven dien werden door den veldwachter eenige flesschen in beslag genomen, zulks in stryd met de Drankwet. WOERDEN. Laffe daad. Ter beschikking mn de justitie te Utrecht is gasteldl de 22-jarige landarbei der J. von R. uit Kamarik, verdacht van jxigling tot moord op den landarbeider C. A. Roeleve.di aldaar, door hem in een sloot onder water te duwen. De poging misikikte, dbordot Roeleveld zich uit de sloot wrist te werken. De (kader werd door clen veldwachter te Kamer«k gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. LETTEREN EN KUNST. „Hel Straatje" van Vienméér üx Veiling. Het Nieuw» v. (L Dag verneemt, dat het wereldberoemde schilderij van Jan Ver meer van Delft, genaamd „het Straatje", in het voorjaar in openbare veiling zb! worden verkocht. Professor jhr. (fr. J. Six heeft hiertoe aan den heer Ant. W. M. Mensing van de firma Frederik MaUer ep Co., opdkacht gegeven. Het heengaan van Jan C. de Vee Sr. „Banbarosza" schryft in de Tel.: Het bericht, dat jan C.", na moer dan 44-jarigen tooneeldïenst, zich terugtrekt, was voor den ingewijde, sinds eenige maanden geen geheim meer. Het Wilde met hem in den laataten tijd niet meer CEooals vroejjfer en ik herinner mij nog zyn zucht, waarmede hij het tooneel opiwun- dielde, in het begin van het seizoen, toen hij in Roasem's en Feith'» „De Goal", de vermoeiende rol van den vader-athloet speelde. Een rol om er aan dood to gaan, zei ihy hijgend en blaaend tusschen twee scè nes, tegen mij en toen reeds trof mij in diezen andere altijd beweeglijken, drukken man een moedeloosheid, die Ik nooit te voren bij hem ontdekt had. Sinds zyn heengaan non het Leidsche- plein fa hjj de oude niet meer geweest en het waren wél profetische woorden, die hij op den avond van ziijn 40-jarig jubi leum in den Stadsschouwburg sprak, toen do confraters de tel loose bloemen aan zijn voeten legden: ,,'t Lijkt of ik begraven wordl" He* bedachteame Nederlandsche Too neel uit die dagen, had hem toen feitelijk al begraven. Wiant wat had deae „meester van het moderne, natuurlijke spel" ka de laatste 15 jaren op het Leidbche plein ge creëerd? Slechts drie rollen zyn uit dit tijdperk blijven leven, zyn dr. Jüttner uit ,X>ud-Heidelberg", ziijn minister uit „Dom heidsmacht" en zijn „Fomarius". Men noemde heqi by voorkeur onze „Feraudy" en wie nog niet zoo heel lang geleden den Franschen Feraudy in „LIAarie en folie" TKxg die weet hoezeer men onzen Feraudy te kort deed h»t grootej® deel van zijn leven. „Jon C." wu» die man van het natuur lijke, weinig opzichtige spel, waarvan de geest en het rhythme voor een niet garing deel van het totaal verloren gaat, want, vraagt men zich af, ia dia* wel een kans* te dben als u of ik in ons huisjasje Jan C was altijd! in zijn huisjasje en nooit kon het hem natuurlijk, vlot genoeg, gewoon genoeg gaan. Wat dikwijls tot noodlottig gevolg had, dat de woorden de gedachten niet snel genoeg konden volgen, waarop weer 'n hoogst natuurlijk kuchen en brom men en njjdig uh-en volgden, dat door sommigen voor zijn eigeniyk spel wemd ge houden. Als Schutspatroon" van die géheele school van jonge acteurs, die het moder ne spel met min of moer succes tot het hunne gemaakt hebben, zal Jan C. in onze dankbare herinnering voortleven en dit is voor hem misschien de schoonste huldë, ihii „die1", zooals hij aan het einde van de feestvoorsteültng op lijn 40-jarig jubileum ze idle, „zoo weinig aan hulde gewend is." MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. WOERDEN, 12 Jan. 1921. Aanvoer 96 partijen. PrijH Goudsche kaas le soort 7378. 2e soort 6770, le soort met Rijksmerk ƒ7886. Handel vlug. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 12 Januari 1921. 11 Jan. (off.) 12 Jan. (niet-off.) Londen 11.39 11.40ft Berlijn 4.37 ft 4.40 Parijs 18.67 ft 18.70 Brussel 19.fl2ft 19.66 Zwitserland 47.75 W eenen 0.67 ft 0.65 Kopenhagen 53.26 Stockholm 65.90 Christianla 52.60 New-York 3.03 3.02ft Slotkoersen van heden nog niet ontvan gen. SCHEEPVAARTBER1CH i'EN. Stv. Mij. Nederland. Oranje (uitr.) pass. 7-1 Malta. Rott. Lloyd. Jacatra (uitr.) pass. 10-1 Ouessan*. Holland Amerika Lijn. Andijk arr. 11-1 v. N.-Orleans te Rott. Callisto 10-1 v. Rott. te Savannah. Stadsdijk arr. 10-1 v. Rott. te Boston. Kon. Holl. Llayd. Gooiland (uitr.) arr. 9-11 te Rio Janeiro. en rijk gevolgd. De Lidmaten ontvangen beschrijvingstol jet, aanslagbiljet en zoo noodig waarschuwing en aanmaning. Is de belasting dan nog niet betaald dan wordt tot vervolging overgegaan, doch niet, dan nadat die ontvanger overtuigd is dht de aangeslagene inderdaad lid der kerk is. Om geregeld te kunnen nagaan wie belas tingplichtig zijn, hebben de Haariemsche kerkvoogden een kerkelijk bevolkingsre gister aangelegd. De heer De Beun vertelt dat dank zii het energiek optreden, he* aantal „kwade posten" gering la en dat het heffen van den hoofdeiyken omslag oormak la ge weest, (lat meer aandacht geschonken wordt aan de rechten der „minderheden" Het werkje, dat als bijlagen bevat alle documenten (Ibeschrijvingsblljet. waar schuwing, enz.) is voor allen dSe met de kerkelijke belasting iets te maken hebben, bijzonder lezenswaard, De kerkelytie hoofdNtffce omslag in de praktijk. Hat heffen van ILoofdsflijken Omslag, waartoe achtereenvolgens die Ned. Herv. Kerk in de meeste gemeenten ia overge gaan, heeft allerwegen groote ontstemming gewekt: vele lidmaten lieten ziich schi pen, ondieren weigerden te betalen, enz. 't Was een nieuwigheid' waarvan geen der uirect-betrokJeenen bijzonder gediend was en de gang naar den kerk el ijken omt/van gtr vuel (die betaalLustigen niet te na ge sproken) over 't algemeen nog zwaarder dan die naar don ontvanger van rijks- of gemeente-belastingen ei» vele kerkelijke ontvangers hebben moeite ondervonden bij het innen Ier gel dien. In Haarlem o.a. deed men ervaringen op. oie veel zuilen overee«komen met ue ondervinding van kerkvoogden elder». Daar liet men zich echter niet uit 1 veld slaan en wist men wei aan 't benoodgde geld te komen. De heer Joh. de Brauk, president kerkvorgd dier Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, heeft, tot leering van zijn co' lega's de ondervindingen, de laatste jaren opgedaan, vastgelegd in een boekje, ge t.teld „De kerkelijke hoofdelijke omslag tn de paaktyk", uitgaven van de Vereem ging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk. Uitvoerig vertélt de heer De Breuk waarom het heffen van den Hoofd él ijk en Omslag noodig was, hoe de grootte van den omslag voor elk dar lidmaten werd vastgesteld en hoo het innen der gelden plaats had Zooveel mogelijk wordt in Haarlem de heffingswtfie van gemeente LAATSTE BERICHTEN. De troepen van Wrangel. BERLIJN, 12 Jan. V.D. Volgens een te legram van de Neue Berliner Ztg. uit Lon den, is onder de troepen van generaal Wrangel na aunkomst op Gallipoli eene al gemeene muiterij uitgebroken. Engelsche, «'ranache en Russische officieren worden door de muiters vermoord. De gedesorgani seerde en gedemoraliseerde troepen plun deren het land en marchecren naar Constan- tinopel. De kolenleveranties. PARIJS, 12 Jan. V.D. De Commissie tvoOr Herstel heeft beslpten, dat Duitsch land in de maanden Februari en Maart be halve de 500.000 ton, die volgens de over eenkomst van Spa nog te leveren zijn, maandelijks 2.2 millioen ton aan de gealli eerden te leveren heeft. De zaak Landru. PARIJS, 12 Jan. V. D. Waarschijnlijk zal de behandeling der zaak tegen Landru die elf vrouwen heeft gedood, worden uit gesteld. Vlekziekte in Parjjs. PARIJS, 12 Jan. V.D. Weer zijn 7 ge vallen van vlekziekte voorgekomen, allen met dtftxlelijken afloop. Amerika em de CridtioerdiMU BERLIJN, 12 Jan. V.D. De Amerikoan- sche gezant te Parijs ontving een aanwij zing oen niet deel te nemen aan de con ferentie van de geallieerde min inter-pro- s denten, welke den lflen Jan. aal worden gehouden en voorloopig ook niet de zit tingen van de Conferentie van Ajmba-tsa- deurs. De verklaring van dit besluit is te zoeken in de Fransche nota omtrent de ontwapening van Duitschland. In dé Rijn land-commissie en de Commissi*; voor Herstel zullen de Vereefiigtle Staten ech ter vertegenwoordigd Mijven. De Echo de Pari* noemt deze stap van Amerika een nieuwe phase op dfan weg van het losma ken dot Zege-Aid iaotie Terugroeping van Amtoültaakviehe tnterwn HERLLJNj, 12 Jan. VJ>. Volgeni een bericht uit Washington werd op een vraag ir den Aim er i kaanschen Senaat, hoe lang de Amerikaanse he troepen nog aan dRn Ryn zouden blijven geantwoord, dat spoe dige terugroeping is te verwachten. vpttad Duftneh luchtverkeer. BERLIJN, 12 Jan. V.D. In Duitschland word* thans een nieuw besluit der gezan- tenconfërcntee van 15 Dec. bekend, dat door de pers als een nieuw voorbeeld van chicane-politiek tot volkomen belemmering van het Duitsche luchtverkeer gecommen- teerd wordt. Dit besluit verbiedt over de Rynatreé't en de bezette gebieden te vlie- i, voordat Duitechland In de luehteon- ventle van 1919 of in den volkenbond is opgenomen, verder de oprichting van vaste luchthavens in de Rijnstreek ea 'le neutrale zone voor alle tijden. Volgons VeiMaring dar bezetting der Rijnlanden is het viteffen over de neutrale zone toege staan, zoodlra er weder een civiele Duit sc he luéht vloot I». Ontidag Mr. Dijckmeaeter. Naar wij vernemen is thans by K. B. •roet ingang mn 1 Mfai aan Mr. Dfcfc- Weester op rfe mee.it eervolle wijze en on der dankbetuiging, ontslag als Oommiaen- rés der Koningin in Zeeland verleend. Grendwietsherrienlng. Naar he* Gorr. Bureau verneem* wor den vermoed olijk nog de*e week de wets ontwerpen betreffende Grondwetsherzie ning naar den Raad van Stat© verzonden. H. M. de Koningin-Moeder. Het bulletin van hedenmorgen luidt: De toestand van H. M. de Koningin- Moeder is onveranderd, gunstig. Dc Kroonprins naar Doorn. De ex-kroonprins is heden begeleid als gewoonlijk maar Doorn vertrokken, tot een bezoek aan zijn moeder, wiens gezond heidstoestand nog steeds uitere* zorgwek kend is. De toestand der ex-keizerin. Uit Bnarn wordt gemeld: Over den toe stand van de ex-keizerin wordt het volgend communiqué door den lijfarts verstrekt: Het weerstandevermogen van het lichaam vermindert langzaam maar zeker. De toe name van de bloedopstuwingen leidde tot groote benauwdheden. De toestand ia zeer ernstig te achten. (w. g.) dr. H&chner. Ongeluk in de Staatsmijn Eatma. Uit Maastricht wordt gemeld dat in de Staatsmijn Emma heden een' instorting heeft plaats gehad. Een aantal arbeiders is min of meer ernstig gewond. Een buiten opzichter en een bouwmeester z$n geheel bedolven en onmiddellijk gedood. I

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2