STADSNIEUWS. handelstransacties voor R/usland. Het is «liet in overeenstemrminig met de feiten, dlat zyn yyoegeire gedragingen in Engie- iond» een redelijken gtrond zouden hebben gevonnd voor zyn niet toelating in dat 'land. De feiten a^jn: Hdj verbleef toenter tijd in Engeland, zoolang als de Britache vertegenwoordügere in Rusland waren en hy veeildert Londen pu op het oogenfclik, toen de Russische regeering gedwongen iwas om de temgiroeping van Lockhart, den Britschen vertegenwoordige/r, te vra gen, die samenspanningen tegen de Rus sische regee/ring en de voornaamste le den daarvan organiseerde. Heel het feit wan Litwinof'e niet toelating kan alleen /worden beschouwd ak een weloverwogen poging tot obstructie en tot het opwerpen van hinderpalen by' hot herstellen van nor male en vreedtoame betrekkingen tueschen Engeland fn Rusland, die voordeelig voor Ibeide partyen zjjn. Verder moeten wy vaststellen, dat «le vertraging van Krasein's vertrek naar Kopenhagen alleen te wijiten was aan het eindelooze uitstellen ,van de rijde van de Britse he regeering, van het aanvaarden van die commercieele en technische des kundigen, die hem zouden vergezeilen. De nota gaat dén uitvoerig na alle ma nieren waarop Engel and' de onderhande lingen heeft vertraagd. Ze herinnert aan het plotseling vertrek van V^yase, die Bri oche handtelteafge/vaardrgdie, uat Kopenha gen, het stellen der politieke eisehen, enz. Ze protesteert tegen de ongegronde be schuldiging, die geuit werd1 ten opzichte van Kamenef, den voorzitter van de Rus sische afvaardiging, en die gebruikt werd als een voorwendfeel ,voor het uitstellen van dte overeenkomst met Rusland. 'Herinnerd! wordt voorts aan de ^g. sub sidie die aan dte Daily Herald zou rijn aan- gebodlen en den verkoop der kroonjuwee"- len welke die Russische regeering toenter- tyd heeft tegengesproken, aan het voor- wendbel dlat de Engelsche regeering vond/ voor verder uitstel in de aanwezigheid van Britsche gevangenen in een sbaat die niet onder Russisch toezicht is, Aizerbeidlejan, e. d De nota besluit: Het is duidelijk, dlat een omschrijving van het wederzijdsche belang van beidte staten alleen kan wor den gevonden dbor politieke onderhande lingen, en het is in aulk een conferentie, dat de overeenkomst van Juni en Juli, be vestigd by onze nota's van 3 November en 4 December, voorriet. Wy koesteren de hoop, dlat d)e Britsche regeering niet die schuld op zich zal wil len laden van het afbreken der onderhan delingen met Rusiamdi door af te wijken van de reeds dbor de twee regeeringen gesloten overeenkomsten. Rusland1 van zijn loant heeft geen oprechter verlangen dan het herstel van den bandtel en dten vrede met Engeland. Krassin, de leidter der Russische han delsdelegatie, is op zijn doorreis naar Mos kou te Berdyn aangekomen. Vandlaag za> hii rijn rei* voortzetten. Aan d'e Vorwarts wordt uit Miunchen geméld: Over een plan van generaal Hoff mann tot uitroeiing van het bolsjdvia tte verneemt die Miinehener Inlost, dat Adolf Erschiberg het plan aan tien Franschen ge zant te Milnchen en den Engeischen con- sulrgeneraal aldiaar 4 weken geleden heeft voorgelegd Een afbchriflt van het docu ment werd! ter hand1 gesteld aan den Fran schen journalist G/uiHeviile, een oud1 ca- valerie-offlicier, die sedert eenigen tyd' aan de redlactie van de Temps te Parijs ver bonden is. Ook generaal Malcolm en twee Engeflsche journalisten ontvingen een af schrift. Hoffmann betoogt, dat een goed uitgerust exped/itieleger van 250.000 man frontbroepen voldoende zal zijn om de macht van het Roode leger te breken, ter- wyi met behulp van een gemakkelijk voor te breidten oproer een einde aan het Ra tten systeem zou kunnen worden gemaakt. De Entente heeft echter niiet het gering ste pflan om op Hoffmann's voorBtellien ir. te gaan, tenrij de Sovjet-regieering dbm genoeg zou zijn om de westeiyke randsta ten en Oost-Pruisen binnenkort te bedrei gen. Br is echter niets, dat op een derge- iyk voornemen wijst. De vertrouwensman nen van Engeland' bobben integendeel be richt, dat de Sovjet-regieering alle moeite doet om tydens de verademing op dit oogenlblik te geraken tot een vredelieven der organisatorLschen arbeid, teneinde den toestand dier stedeiyke bevolking, dSe on getwijfeld in hooge mate troosteloos is, zooveel mogelyk te veiheteren. Te Wkutiwostok heeft zich een Jnpansch- Aznenikaansch incident voorgediaan. Lud- teriant L&ngdlon werd! daar gedood) door een Jspianschen schildwacht. Een Japansch wfficier meldt, dat de schildwacht beweer de dat hy den vreemdeling toeriep, die toen met zijn revolver op hem schoot. De schildwacht ging de wacht halen, doch toen men terugkwam was de ander ver dwenen. •Langdon heeft voor zijn «lood neg ver klaard dbt hy op het bevel van de schilde /wacht had halt gehouden, tot die zei „Americanrici." Daarop antwoordde hy dat hy' dat was en liep dbor. Toen hij on geveer zes voet voorbij dte schildwacht was, vuurde deze. De kogel trof U©m in den rug, waarop hy terugkeerde en twee revolverschoten loste. Hij was in volle uni form en zoowel' uit rijn kleenea als uit rijn wonden blijkt, dat hy ia den rug ge troffen werdt De kogel Is er aan den lin kerkant van rijn bonst weer uitgekomen. De Japansche autoriteiten ziUn zeer on der den indruk en verieeaeo alle hulp bij het onderzoek. BUITEN LAN D8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. De moord op Rous Luxemburg. 'Naar de „Vorwünta" meldt, heeft een vertegenwoordiger van die familie van Rota Luxemburg aan den procureur-ge neraal 't verzoek gedaan om op grond van de verklaringen van den jager Runge, te gen een aantal per acme n, voor het meeren- cteel officieren van hert hotel „Eden", op nieuw een instructie In te stellen, onder beschuldiging van aanstichting tot moord, medeplichtigheid aan moordl, het lal en orjt&nappem van gevangenen, enz. In dit verzoek wordt betoogd, dlat een ndeuw ver hoor van Runge slechts dlan de wtaarheid aal dfiene/n, wanneer het met een derge- lyken spoed' plaats heeft, dat de deelne mers aan de daad en de /medeplichtigen tevoren geen gelegenheid hebben sugges tie op Runge uit te oefenen. ENGELAND. Kunstbeoefenende ministers. Minister Winston Churchill schildert in zyn vryen tyd en hy heeft het zoover ge bracht, dat werk van zyn hand thans ten toongesteld is by een kunsthandel in de Rue Royale te Parys. Maar hy wil het niet weten en hy heeft zyn schilderijen daarom geteekend met den schuilnaam Charles Mo rin. Maar in ingewyde kringen is men toch wel van zyn liefhebberijen op de hoogte. Ze dagteekent van voor enkele jaren. Het was in het midden van 1915. Winston kwam voorby een winkel in schildersbenoodigdhe- den, bleef er een tyd voor staan kyken, en ging ten slotte naar binnen om alles in te slaan wat een schilder noodig heeft. Hy zet- te zich aan het schilderen, begon met land schappen en toonde zich een geboren schil der. Trots al zyn drukke bezigheden als mi nister produceert hy heel wat. Ook andere leden van het ministerie beoefénen de een of andere kunst. Zoo heeft Sir Eric Geddes een mooie, welluidende stem, Lloyd George zingt Schotsche ballades en liederen in het Welsh en Sir Hamar Greenwood is een ge oefend zanger. Als men goed zocht zou er wellicht een mannenkwartet uit het mi nisterie zy'n samen te stellen. OOSTENRIJK. Proces telgen de Hab/iburgero. Een. Wieensche medewerker van de „B. Z. am M." schryft aan zyn bladi: V/oor heit kantongerecht Landfetrasze heeft heden de eindfoehandelipg van een proces plaats gevonden, waarin als eischer een natuurüyke zoon van den indetrtyd' te Senajewo vermoorden aartshertog Franz Ferdtinandl optradl, een zekere Kurt H., Ae van de dlrie wettige kind/eren van den aartshertog Sophie Max en Eröst Hohen- be/rg een bedrag van twiee mallioen van hun vadlerlyk erfdeel vordlerde. Franz Ferdinand' had' in 1889 de moe der van den eischer in ddt getting, toen een 15-jarig meisje van onbesproken ge drag op straat aangehouden en haar over reed, met heon mede te gaan. Zij kreeg later van haar verleider een geschenk van 5000 gulden, terwyl voot het inmiddels geboren kilnd een bednag van 41.000 kro nen werd gedleponeexd. Thans is ay ge huwd en woont in Amerika. Haar zoon deelde tydiens den loop van het proces medte, dat hy in 1918 gedemo biliseerd was en toen zondter eenage mid delen, zelfs zonder behoorlyloe kleeren op straat stond» Men had he«m 50.000 kronen 'aarvgebodten onder voorwaarde, dat hy dan van elke vordering op de nalatenschap van z^n natuuriyken vader zou afzien. In zyn treurigen toestand had hy dat ge'd moeten aannemen. Hy had thans aan ex-keizer Kari een schrijven gericht, waarin hy hem verzocht als hoofd van de familie te bewerken, dat aan den tjoon van Franz Ferdinand recht werd gedaan. De rechter verzocht dien eischer zyn vordering in te trekken, daar hy zich 5n- dlertydl door zyn handteekening verbonden had, geen aanspraak meer te zullen ma ken op eenóg (feel van de nalatenschap van zyn natuuriyken vader en hy misschien langs een anderen weg meer succes zou hebben. Daar ook zijn vertegenwoordiger deze opvatting was toegedaan, trok Kurt H. zyn vordering tegen de familie Hohen- berg ito. BINNENLAND. Het Kamerlid Bongaerts Het lid der Tweede Kamer ir, Bongaerts zal, naar het Huisgez. meldt, in den loop dezer week naar Egypte vertrekken om daar als scheidsrechter op te treden in een geschil tus8chen de Egyptische regeering en een havenbouwmatschappy. De heer Bongaerts zal vermoedelyk ongeveer een maand uitlandig biyven. Het Nieuwjaars-diner ten Hove. Naar het Cori. Bur. verneemt, zal het diner, door H. M. de Koningin aan te bie den aan hoofden der te 's-Gravenhage geac crediteerde gezanten en hunne echtgenoo- ten, hetwelk in verband met de zeer lichte ongesteldheid der Koningin uitgesteld moest worden, thans plaats hebben op Dins dag 18 dezer. De voorzitter vattedPen Raad van Arfteëd te Rdrttepdam. Naar Het Volk vernoemt, heeft de heer van dier Heggie Sties, voorzitter van den Raad van Arberidf te Rotterdam, ontslag aangevraagd/ tegen l'*Febr. a_a. Een nieuwe dienstregeling. Wyi geen enkel spoorboekje meer met zekerheid is te raadplegen, heeft de directie van de Nederlandsche spoorwegen besloten volgens de „Res.-Bode", tegen 15 Januari a.s. een nieuwe dienstregeling het licht te doen zien. In de winterdienstregeling zy'n o.m. de volgende wijzigingen aangebracht: Reizigers van de stations der iyn Hoek van HollandSchiedam, naar en over Den Haag mogen met de treinen 1941|26 over Rotterdam D. P. reizen. Reizigers van Kethel naar en over Den Haag mogen met de treinen 1015|210 over Rotterdam D. P. reizen. De werkloosheid. In de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Noord-Brabant, deelde de directeur der gemeentelyke ar beidsbeurs te 's-Hertogenbosch, de heer Foppele mede, dat hy dezer dagen met eenigé leden van 't Bossche Gemeentebe stuur op 't Departement van Binnenland- sche Kaken is geweest en daar de ontstel lende mededeeling had gehoord dat ter- wyi Ijet aantal werkloozen in 'tland nu zoow«t 100.000 bedroeg op het departe ment de Verwachting bestond, dat de ma laise nog zoo zou toenemen, dat weldra 50 k 60» van de Nederlandsche bevolking door het Ryk zou moeten gesteund worden en dat die toestand nog wel drie jaren zou duren. Vergadering van secretarissen van Kamers van Koophandel. In verband met de reorganisatie der Ka mers van Koophandel, was gistermiddag in een der zalen van het American-Hotel een vergadering belegd van secretarissen der commissies (bedoeld by art. 26 der Wet op de Kamers van Koophandel 1880) onder voorzitterschap van den heer H. de Graaf uit Dordrecht, ten einde in de toekomst tot meerdere samenwerking van de verschillen de Kamers te geraken. In zyn openingswoord wees de heer de Graaf er op, dat uit de opkomst van. deze vergadering en uit de vele blyken van sym pathie met het plan tot nauwere samenwer king, die by spr. waren ingekomen, voldoei»- de gebleken is, dat deze samenwerking noodzakelyk wordt geacht. Na een kort inleidingswoord van mr. A. Vogelsang uit Utrecht, die met nadruk nog eens wees op het groote belang van nau were samenwerking werd na eenige discus sie een vereeniging geconstitueerd. Als voorzitter van het voorloopig bestuur werd met algemeene stemmen gekozen de heer H. de Gfaaf uit Dordrecht, tot secretaris de heef R. Houwink u»t Meppel en tot pen ningmeester mr.. C. D. Salomonson te Am sterdam. Als plaas van samenkomst werd voorloopig gekozen Amsterdam. De Opium-Conventie. Gisteren heeft d« zaakgelastigde van Zweden, op het ministerie van Buitenland- sche Zaken in Den Haag namens zyn re geering het protocol onderteekend, betref fende het in werking stellen van de opium conventie, welk protocol op het ministerie van Buitenlandsche Zaken ter teekening is neergelegd, ingevolge het besluit van de in 1914 te 's-Gravenhage gehouden Derde Opium-Conferentie. Boekdrukkerspatroons. Te Utrecht is een vergadering gehouden van boekdrukkerspatroona, met het doel een organisatie op te richten van patroons, wel ke zich niet kunnen vereenigen met het doel en streven van de bestaande boekdruk- kersbonderi.' Aan het voorloopig bestuur, be staande uit de heeren S. C. van Wieringen te Alphen a. d. Ryn, E. A. Prins te Aarlan- derveen, de firma W. over de Linden te Enkhuizen en de firma J. en A. van Krammen te Alphen a. d. Ryn, werd opge dragen de statuten en het huishoudelyk reglement der nieuwe vereeniging te ont werpen. Vier. van Nïwkrïatniadve gjj/neetiten. Onder leiding van burgemeester mr. F. van Lamsohot is Woensdag in Oasdno te 'fe-Hertogembosoh opgericht de afdteeling NoondnBrahamt van de Vereeniging van Nederlamlsöhe Gemeenten. Vijf gemeen ten waren vertegeixwroordtig)dt Alls voorloopig bestuur werden gekozen mr. F. van banschot, burgemeester van 's-Hertogenibosch, voorzitter; mr. dr. Vonk die Botih, burgemeester van Tilburg; en vertegenwoordigers der gemeenten Rer- gen-op-Zoom, Ddnte'l/oord en Veghel. Besproken werd' de finawcieele verhou- dunig tusschen rylt en gemeente en het voorstel-jhr. De Geer. (lelden voor de> vlucftvtefingten uit de Krim. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruds dieelt medie, dat het door ingekomen giften in staat was, een eerste geldpendting groot 4778.96 aan het Ne derlandsche gezantschap te Konstantdmo- pel ter verdeeling onder vluchtelingen uit de Krim af te ze«vden. EERSTE KAMER. Zitting van 13 Januari 1921. Aan de orde is het I nieuwe Wetboek van Strafvordering. De heer Lucassen (a.r.) heeft bezwa ren tegen het optreden van den kanton rechter als hulpofficier van justitie en rechter-commissaris len tegen het onver- wyid oproepen voor den kantonrechter. De heer Van den Berg (a.r.) acht vorm en inhoud van het ontwerp over het geheel uitstekend; hy dringt aan op spoe dige invoering. De heer Mend els (b. d. a. p.) zegt te meenen, dat het ontwerp niet ver genoeg gaat in de richting van het accusatoire stel sel en nog te veel inquisitoriaal blyft. In geen geval zyn z. i. de rechten van den ver dachte te groot gemaakt. Spr. wyst op verschillende nieuwe bepa lingen, waarby de positie van het openbaar ministerie ten nadeele van den beklaagde wordt versterkt. Hy biykt voorstander van afschaffing van het instituut van den rech ter-commissaris. De heer Binnerts (u.l.) begroet het ontwerp met sympathie. Het bevat zeer be- langryke verbeteringen. De heer Vande r.M aessende Som bre f (r.|c.) bepleit afdoening van kanton gerechtzaken buiten proces. De heer Van der Hoeven (c.h.) zal gaarne voor het ontwerp stemmen. Ten 5 uur worden de beraadslagingen verdaagd tot heden 11 uur. LAND- EN ZEEMACHT. De strepen verdwijnen. Het voornemen bestaat, in verband met ter zake aan het departement van oorlog ook met de verschillende onderofficieren- vereeni gingen gehouden besprekingen, om de distinctieven, thans de militairen bene den den rang van adjudant-onderofficier aangevende, te vervangen door bronzen on derscheidingsteekenen op de kraag van een- voudigen aard en minder hooge prijzen dan de thans bestaande gouden en andere ga lonnen. Hierdoor zouden dus afgeschaft worden de bekende mouwdistinctieven voor ser geanten-majoors, sergeanten en korporaals. OtoZE KOLONIëN. De toestand onzer Koloniën. Blykena het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting voor Curacao voor 1921, gaven sommige leden als hun meening te kennen, dat ook de toestand van deze kolonie allesbehalve rooskleurig is en dat ook hier achteruitgang is te bespeu ren. Aruba, Curacao en Bonaire beginnen hoe langer hoe meer van hunne beteekenis te verliezen. Phosphaat aloë, goud, producten die vroeger op deze eilanden werden voortge bracht hoort men daar thans niet meer noemen. Op St. Eustatius, St. Martin en Saba wordt zelfs geen Nederlandsch meer gesproken. De transitohandel, waarvoor Cu racao scheen aangewezen, blykt niet aan de verwachtingen te hebben voldaan. Als mid del tot'verbetering is meer dan eens ge noemd het brengen van de verschillende eilanden, of althans de_ beide groepen van eilanden, onder een afzo'nderlyk bestuur. De hier aan het woord zynde leden verwachten van zulk een decentralisatie geen heil. Zy vroegen zich integendeel af, of het tydstip niet is gekomen om de West-Indische ko loniën in haar geheel onder één bestuur te brengen, gevestigd te Paramaribo. Gaarne zouden deze leden het oordeel van den mi nister hierover vernemen. De algemeene herziening van het regee- ringsreglement, welke o. a. de zoozeer ge- wenschte verbetering zal moeten brengen in de wyze van samenstelling van den Kolo nialen Raad en in de vertegenwoordiging van de eilanden buiten Curacao, laat nog steeds op zich wachten. Gaarne zou men vernemen, waaraan dit is te wyten. De Koloniale Raad, heeft van de z.g.n. Wenschelykheidsverordening 1920 o. a. de artikelen 67 (betreffende tegemoetkoming in de kosten van vervoermiddelen van voet gangers van de verschillende goedsdiensti- ge gemeenten) en 122 (betreffende vergoe ding van overtochtskosten van 3 zuster- verpleegsters) afgevoerd. Verscheidene leden verklaarden dit zeer te betreuren. Zy achten opneming van deze beide posten in de begrooting zeer ge- wenscht en zouden in verband daarmede den minister wenschen te verzoeken, als nog een beslissing in dezen zin te willen nemen. Aangedrongen werd op het betrachten van grooten spoed, by de totstandkoming van de voorgenomen verhooging van de te genwoordige ambtenaarssalarissen. LUCHTVAART. Een onprettige daling. Toen op het vliegveld te Vlissingen gis terenmiddag twee vliegtuigen, die proef tochten deden, daalden, maakte een der ma chines daarby een ongewenschte duikeling en werd beschadigd. De bestuurder, een Engelschman, bleef ongedeerd. POST EN VERKEER. De sluiting der postkantoren. Naar aanleiding van de mededeeling van den directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie, dat de sluiting in het zuiden dea lands is ingevoerd op een aantal kantoren, ven welke proef-ondervindelyk gebleken was, dat er in de middaguren weinig of geen publiek kwam enz. en verder, dat den directeuren van de betrokken kantoren in dezen eenige vryheid van handelen moest worden gelaten, schryft een postdirecteur aan de „N. R. Ct.": Ik wensch te verklaren, dat op myn kantoor, en naar ik weet op vele andere, proef-ondervindelyk niet gebleken is, dat er in de middaguren weinig of geen publiek komt, om de eenvoudige reden, dat er to taal geen proef werd genomen. „Ook werd ons geen vryheid van hande len gelaten; wy werden verrast door een opdracht terzake van hoogerhand. Trou wens, geen directeur, bekend met de be hoeften van het publiek en de practyk van onze diensten, zou ooit geadviseerd hebben tlftk sluiting juist gedurende de uren, waar op zoo velen alleen gelegenheid hebben hun ne zaken ten postkantore te behandelen". De hooge spoortarieven. In de vergadering van de Kamer van Koophandel te 's Gravenhage werden de hooge spoortarieven besproken. Nu de ko- lenpryzen 50 gedaald zyn, meende men, dat het voor handel en industrie te wen schen ware, dat ook de tarieven wat naar beneden gingen. De Commissie van Verkeer zal zich met een onderzoek in deze kwestie belasten. LETTEREN EN KUNST. De voorzitter van Toonkunst. Geiyk men weet, zal mr. D. Fock naar aanleiding van zyn benoeming tot gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië af treden als president van de Maatschappy tot bevordering van de Toonkunst, een af treden, dat door hen die zyn yverigen ar beid voor de belangen van Toonkunst ken nen en van de resultaten van dien arbeid hebben mogen genieten, zeker met leedwe zen tegemoet gezien wordt. Over zyn opvolger zal in een buitenge wone algemeene vergadering die nog deze maand wordt gehouden, een beslissing wor den genomen. Naar men verneemt wordt als eerste can did aat genoemd het Kamerlid Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. GEMENGDE BERICHTEN. Het autouondeiuk by Wensnur. Hot Vod/, verneemt nader over dirt on geluk: Het was Woensdag/avond om 6 uur stik- donk/er op dien Leucfcschen straatweg onder Wfcssenoar. Het woed en regende en slechts het licht van voortsnellende auto'B be scheen den straatweg. Dat licht is de oormak geweest van het ongeluk, dlat twee memschen het leve® gekost heeft. Een motorrywiel, bestuurd door een inwoner van Rottendam, terwyl een stadgenoot van hean op de dtuo-zrilttinj had! plaats genomen had een defect ge kregen. De berydens waren afgestapt om het euvel te herstellen, toen er een vracht auto uit den Haag aartkrwtam. Tegel yker- tyd verscheen een auto uit de richting Ledden. Nu schynt dte bestuurder daarvan niet hert gebruik gevolgd te hebben om bjj het ontmoeten van een anderen auto de licht/werper aan die voorzyde van het voer tuig te dbovem, zoodiat dan alleen de z(j. lichten hlyven branden. De bestuurder van den vrachtauto moet ten minste ver klaard' hebben, dat hy, uitwijkende voor den ander door den liichtikeg«el van dezet zoodanig Werd verblind!, dlat hy niet zag; dat hy daarby recht op dien motorfiets aanreed De beidie Rotterdammers, de heeren van 't Hoogerhudts en van Wyk, zagen op hel laatste oogenlblik, welk gevaar hen dreig, dte. Zy trachtten met hun voertuig nog waar den kant van den weg uit te wijken, dioch te laat. Zy kwamen onder den vracht auto. Een hunner bleef met een gapende wonde aan het hoofld liggen, den ander giingien d)e wielen van de auto over het onderiyf en toen men ze te hu'.p snelde, bleken de levensgeesten geweken te i^n. De lyken zyn door dte Wassenaa'sche po litie weggehaald e»n een ondlerzoek is in gesteld!, in hoever/re hier schuld is aan tt nemen. De nummers dier by het ongeluk betrokken auto's zyn békend. Bedde slacht offers zyn ongehuwdl D,e dubbele moord te Hengelo. In verband met den dubbelen moori, het vorige jaar te Hengelo (Geld) ge pleegd, is thans de .metselaar J. L. aldaar, die tydiens den moord aan de woning vu de slachtoffers werkzaamheden verrichte, gearresteerd en gevanktelyk naar Zubphcn gebracht. L. wordt verdacht meer van de zaak te weten, dan hy by het eerste on derzoek heeft losgelaten. De moordaanslag te Purmerend. Gisterenmorgen is mej. B., die verdacht wordt Zondag getracht te hebben hair man te vermoorden, naar Haarlem overgebracht Naar de „Tel." verneemt, heeft zy voor den officier van Justitie een volledige b»- kentenis afgelegd. Poging tot moord en zelfmoord. Omtrent het gebeurde in de FalckstrMt te 's-Gravenhage, waarover we gisteren een kort bericht gaven, wordt nader gemeld, dat de man bekend heelt uit jaloezie zyn vrouw te hebben willen dooden en daarna zichzelf. Hy heeft haar en zich zelf de verwondingen toegebracht met een scheermes, dat in de woning is gevonden. Tot dusver is de toe stand ook van de vrouw niet levensgevaar- lyk. De politie doet nog verder onderzoek in deze zaak. Dtet crisis in de industrie. Aan de werklieden dier firma C. Kürr en Ox te Tied, die sedert de mobilisatie belast waren met het gieten van koperen .platen, is ontslag aangezegd, daar dte fir ma dleze platen thans goedkooper is Duiibschland ve/rkrygen dan ze zelf fabri- ceeren loan. Stopzetting. De Eerste Nederlaauiscbe Bont/weverij te Qldenizaal, te vorigen jare in werkutr gesteld, heeft thans weder haar bedrijf stopgezet. Ook in de touwfabriék van d« firma Gebr. Wedlimk aldaar wordt tij de'ijk niet gewerkt. Steun aan werkloozen. Naar de Tel. verneemt, heeft de Vereeni ging van Textielfabrikanten te Enschede, omvattende de grootste ondernemingen in Twente, een ontwerp-steunregeling aan den minister voorgelegd, welke principled belangryk afwykt van het systeem van den minister. Zy gaat daarby uit van het standpunt, dat de werkloozensteun ook inderdaad bet karakter van ondersteuning in den nood moet dragen, en dat de uitkeering aan on- gehuwden belangryk minder moet bedr» gen dan die aan de gehuwden, en niet mag uitgaan boven een bedrag, noodzake lyk ter voorziening in de meest noodige be hoeften. Op deze voorwaarde verklaren de En- schedesche fabrikanten zich bereid mede te werken aan een steunregeling, echter met de nadrakkelyke nevenvoorwaarde, dit dit systeem zal worden toegepast in de ge- heele werkloozensteun, in alle bedryven, over het geheele land. PriUzen van v|eesch. In Maastricht is de prys der vette var kens 66 cent per pond levend gewricht Varkens voor export tot een gewöcfct vM 150 pond dioen hoogstens 62 ct. per pond. De prijzen van het varkensvleesch te Hiel zyn tihans verlaagd tot 1.35 frican deau en ro/llodte, 1.30 lappen, 1.20 kar bonade, 1.10 mager en 1 vet spek. G^edatmvmrikeer met Duitachland. De Tel. verneemt uit Duitschland, dit de toevoer van goederen naar Nederland op Duitsche stations zoo groot is, dat ge® wagens genoeg aanwezig zyn om alles te laden en derhalve geen treinen genoef geformeerd kunnen worden. Vandaar, dit af en toe een opeerihoofMng volgt van e*-. tna-treinen met afwijking van de officieel e dienstregelingen. In de komende dagen wordt een sterke aanvoer in ons land ver wacht. Instorting te Heerlen. Gisteren had op de terreinen der bouw- vereeniging „Samenwerking" een grondin- storting plaats. De ongehuwde arbeider Heuts en de gehuwde arbeider Van Kan, beiden uit Schin op Geul, werden onder de grondmassa bedolven. Van Kan kon spoedig worden bevryd en bekwam alleen lichte kneuzingen; Heuts daarentegen-was er «r- ger aaD toe. Dr. de Wever verleende de eer ste hulp terwyl Heuts tevens de laatste H. Sacramenten der stervenden werden toege diend. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer met den auto van den Genees kundigen Dienst naar het hospitaal ge bracht. Vrouwen de straat op. Onder dit opschrift was door de soc.-dem. Vrouwenclub te Amsterdam een oproep ge daan, ten einde gistermiddag een optocht te houden, die bedoeld zou zijn als opwek king om gisterenavond ter vergadering in gebouw Diligentia te verschynen, waar de heer Gulden de woningtoestanden zou be spreken. Herinnert ge nog onze oude straat actie? Hoe wy in de omstreken van Uilen en Kattenburgerstraat door de vrouwen werden ontvangen? Hoe op een binnen plaats in een dier straten de vrouwen acht- urenmarsch begonnen te zingen, als ze ons ontwaarden Zoo heet het geestdriftig in den oproep, die besluit: Allen present, hoor! Deze eerste mid dag in het nieuwe jaar moet op z'n ouder- wetsch slagen! Het resultaat is geweest, dat vier vrou wen op de afgesproken plek op het J. D. M. plein aanwezig waren. Obstructie In den AmatmUmschep gemeenteraad. De communisten hebben in den AJmster-' tltomschen gemeenteraad, naar aanleiding van de ilntcrpel 1 atae-«aanvrage van den heer Ceïly over de "werkloosheid obstructie ge> voerd. I J. C. S. geeft er in het Raadteoverzicht van die Tel. o.a. die»volgendie beschryving van: De beestenbendte Is losgebroken. In Ber lijn beheerscht óe publieke tribune tegen woordig de behandeling der gemeente- aaken. Zoover is het hier nog wel niet, doch ook dit aal nog wél komen. Niu is het alleen nog maar d'e vyf man sterice com munistische fracbiie die dten boon aangeeft. En het ils een friasche toon! De kopstoo- ter Colliy, dte ayn ochtenduren besteed met zich van de bouwvakken te laten zet ten, die hy bezet heeft, is het schoone vernuft dat de obstructie leidlt. He* feit, dat die Raad de interpellatie over dte werk loosheid niet onmiddellijk behandelde, greep het vyfltal aan om een even onsma kelijke als domme obstructie te voeren. Onsmakelijk omdat geen der vyf over vol doenden geest beschikt langer dan VÜ'f te lyk heeleimaal geen sprake n* interpellatie te behandelen. m avond had het al ten geregend; de Voorzitter, d)ie bdj elke nieuwe stemming prikkelbaarder werd, barstte edndteiyk los en bezwoer „hert wei- te interrumpeeren en stolde zoo spoedig nwxgeiyk een partieale herziening van het reglement van orde in 't vooruitzicht, een maatregel, die reed/s minstons een half jaar geleden genomen had moeten wor den. Over deze verklaring van den Voorzat ter eischte de communistische aanvoerder het woord. Dit wedgerdle de Burgemeester hem te geven, waarop een keet ontstond, dat eerst d-e publieke triibune ontruimd werd, waarna de Voorzitter de vergade ring schorste. By d'e heropening protesteerde die ge heele communistische fractie en wenschte stemming over het voorstel van den Voor zitter, den heer Wynkoop het woord' niet tte venleenen, welk voorstel met dte stem men der communisten tegen, werd aange- Wiat er verdter gebeurd1 is, weet ik niet. Misschien heeft de Voorzitter ten slotte de branxfiweer gerequireerd om de zaal schoon te spuiten. De afdeeling „Dryvend Vuil" van de gemeente-rediniging is mis schien mede op het terrein aanwezig ge weest. Onbestelbaar. Het „Vad." heeft uit onbekendheid met den intiemen dienst by de post een onbil- lykheid begaan. Toen het blad het lot ver meldde van den brief, die wegens afwezig heid van den geadresseerde naar den Haag is teruggezonden, heeft het gemeent, dat 't stuk achtereenvolgens door de handen van alle bestellers was gegaan. De stempels, die er op waren gezet, hadden dit vermoeden doen ryzen. Zoo gaat het echter niet. Een brief met onvoldoend adres wordt in het lo kaal waar de bestellers hun bezending kry- gen, getoond aan alle leden van het perso neel en elk ontkennend antwoord op de vraag naar het nader adres wordt gevolgd door een afstempeling. Een der chefs meende, dat er met den brief volkomen correct was gehandeld. Een schenking. Het kasteel te Helmond, laatstelyk be woond door jhr. C. Wesselman, is namens de familie met het bybehoorend park aan de gemeente overgedragen, die het als gt schiedkundig monument zal in eere houdei De schuld van de leeszaal Een boekhandelaar thans te Uitrecht woonachtig ie naar het U. D. meldt blijkbaar in ziHi bestaan gedupeerd door het oprichten Iran een openbare leeszaal in de vroeg/er e \atad ayner inwoning. HÜ sch/reef nu op den orasdag van zyn kaar ten voor de volkstelling: „Thans zonder middelen van bestaan doordat alles verlo ren is dtoor t oprichten eener Qpenb. Lees zaal te M. in stryd met de geboden Gods en die wetten des larvdb." Dp de 'kaart zelf had hy gevraagd naar lichaamsgebreken, gezet: „Invalide in en door dten dienst dier Maatschappy SJ3." Zyn vrouw had diezelfde vraag aldus beantwoord: „Een ellendig Lichaam door diie vervloekte Openbare Leeezaal be werkt." De dochter schreef: „Ziekeiyk door die Leeszaal." In dit gezim neemt dus de Leeszaal de plaats van Ldnclkvist in Strindberg^s Pa- schem in; de vervloekte gelukveretoorder. Twintig kindegen Een der volkstellers te Tiel ontving een kaart, waarop oa. vermeld: geboren 10 jongens, 7 meisjtes, 3 kinderen dood ge boren. Hoeveel kinderen nog in leven? 't Antwoord luidde: met één meer. Wat een oudzerieed in dleze vier fcle'ne getallen! Stryd tegen den stillen Zondag. In de verschillende staten van Amerika tracht men op allerlei manieren het streven, der puriteinen naar het invoeren van zeer strenge Zondagswetten tegen te gaan. Zoo is er by de wetgevende macht van den staat Tennessee een wetsontwerp ingekomen, waarby het in Amerika zoo geliefde base ball op Zondag wordt verboden, evenals het beoefenen van andere takken van sport, het uitgeven van nieuwsbladen en het doen loo- pen van treinen. De indiening van dit wets ontwerp heeft tot gevolg gehad, dat de wetgevende macht overstelpt is met tal van wetsontwerpen, waarin met deze bepalin gen den draak wordt gestoken, en b.v. het preeken op Zondag wordt verboden, evenals het zingen in een koor of het houden van godsdienstoefeningen, en waarby alle per sonen, die de puriteinsche Zondagswetten, de z.g. „blauwe wetten", overtreden, vry van elke straf worden verklaard. Brutale diefstal. Drie gewapende mannen gingen te Mo- kèsport een juwelierszaak binnen, grepen een la met diamanten, waarvan de waarde op 60.000 dollars geschat werd, en verdwe nen in een auto. De bandieten dwongen de eigenares der zaak om onder de toonbank te kruipen en sloten een horlogemaker in een kamer op. KERKNIEUWS. Ds. Wisse. Ds. Wisse is beroepen by de Chr. Geref. Gemeente te Noordeloos. ONDERWIJS. Tekort aan leerkrachten. In „De Vacature" worden 15 hoofden van scholen, 5 leeraren en 167 onderwyzers(-es- sen) gevraagd. Dte lagere school te Manderveen zal bin nen enkele dagen wegens gebrek aan perso neel gesloten moeten worden. LANDBOUW. Lage eierenpryzen. De laagste marktprys der eieren te Gro ningen was 10 cents. Men verwacht veel la ger prijzen. CORRESPONDENTIE. K. te Boskoop. Uw ingezonden stukje is ndet voor opneming geschikt, aangezien daaruit een vage beëchuldüging kou worden gelezen, die welilioht onschul- digen zou straffen. Voor genoemden prys kunt u volle melk eisehen. By fcwyfel aan die kiwaJ/iteit kunt u een monster toezen den aan de Ceovtrale van den Rykskeu- rangsdSenst voor eet- en drinkwaren waar by Boskoop is ondengebracht of aan den Gem. Keuringsdienst te Gouda (dir. de heer Grendel). SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. My. Nederland. Bawean, arr. 8 Jan. v. A'dam te Batavia. Radja, vertr. 9 Jan. v. Batavia n. A'dam. Sumatra (uitr.) arr. 8 Jan. te Sabang. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, arr. 13 Jan. v. A'dam te Hamburg. Kon. West-Ind. Maild. Commewyne (uitr.) arr. 4 Jan. te Bar- babos. Rott. Lloyd. Arakan, v. Portland (O.) n. R'dam, vertr. 12 Jan. v. Norfolk. Garoet, arr. 18 Jan. v. Bremerhaven te R'dam. Gorontalo, vertr. 12 Jan. v. Bremen naar R'dam. Insulinde (thuisr.) arr. 11 Jan. te Suez. Kawi (uitr.) pass. 12 Jan. Pantellaria. Holland-Amerika lyn. Kinderdyk, v. R'dam n. San Francisco, pass. 13 Jan. Vlissingen, n. Antwerpen. Themisto, van Baltimore n. R'dam, werd 12 Jan. 250 myi West. v. Scilly gesignaleerd FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. 13 Jan. 14 Jan. Londen (off.) (niet-off.) 11.36 11.88 Berlyn 4.40 4.42% Parys 18.47% 18.67% Braasri» 19.42% 19.65 Zwitserland 47.60 Wfenen 0.62% 0.57% Kjpenhagen 53.— Stockholm 65.15 Ggiristiania 62.— fork 3.05%3.06 Mi 3.03% Slotkoersen van heden nog niet ontvan- gen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tydeiyke wellicht krachtige wind uit Noordelyke richtingen, meest zwaar be wolkt, waarschyniyk regen of sneeuwbuien, kouder. GOUDA, 14 Januari 1920. Boksvereeniging. Hier is opgericht een Boksvereeniging, onder den naam „Hercules". Aanvankelijk zyn 14 leden toegetreden. Het bestuur be staat uit: G. Oerschaik, voorzitter, C. Both, secretaris, Houtmansplantsoen 16. Mandoline-gezelschap. Op do gisteren gehouden jaarvergade ring van het Mandoline-gezelschap „Gou da" werd het bestuur als volgt saamge- steld: P. J. Dèrné, Voorzitter; M. Laker- veld, Secr.-penn.; J, C. Wagner, Bibliothe caris. Voortaan zal de repetitieavond Donder dags gehouden worden. Eerste Hulp by Ongelukken. De Goudsche Toeristenbond D. V. S. heeft een cursus in Eerste Hulp by Ongelukken georganiseerd, die Zaterdag j.l. is begon nen. BODEGRAVEN. Door de Chr. Oranje Vereeniging alhier was j.l. Woensdagavond een openbare ver gadering belegd in het Volkslokaal, om de wenscheiykheid van de oprichting eener Chr. gymnastiek-vereeniging té bespreken. Een inleidend woord werd door den heer Binsbergen gesproken. De heeren C. v. d. Veer en J. P. Veerman betuigden hunne instemming met de plannen; de heer Beyen wees op de geringe belangstelling voor deze vergadering en stelde de vraag, welke be zwaren men had tegen de alhier bestaande vereeniging Hercules. Dfe Voorzitter ant woordde, dat de hoofdzaak is, de rypere jeugd vast te houden en noemde o.a. het bal na, dat gewoonlyk volgtaw de uitvoe ringen. van Hercules, in strytffnet hetgeen de Oranje Vereeniging wil. Op een voorloopige lyst werden ongeveer 25 namen genoteerd van leerlingen, waarby kinderen van 10 jaar oud. Het is de bedoe ling, de vroeger bestaande ver. D. O. S. weer te doen herleven. By de gehouden aanbesteding op 18 Ja nuari zyn ingeleverd 17 geldige biljetten. Fa. Centor. My. toot Aann. v. Werken, Den Haag 139.999.Arie v. d. Bove/n- kam(p, De Meern 136.400.W. v. d, Sipek, 's-Gravenhage 134.400.—; J. M. Verstege, MKmitfoort 136^00.—^. de Deugd ert J. Gouwe, Krimpen a. d. LJael 123.582.Huihert Viseer, Sliedirecht 122.869.-; C. Verwey en Co., Reemvytk, 122.582; Alibertus jEnde, ite Wlaartler 122.400.—; K. End* te Waddünxveen 120.400.N. S/tukfoort en Co., Leiden 119.900.—; H. Turkenburg, Alpen a. d. Ryn 117.000.Gebr. Kwakfeenbosch te Niieuwlcoop 114.500.—; Jac. de Bruin Zwammerdam 114.000.—; G. y rauwe, Zwaog 109j800.J. Viry, Heenvllet 109.364.Gebr. Gesm e/n Co., Alplhen 106/.890.;C. v. Ketopen en Co., Ro han je 103.500.Te laat G. Lindenburgih en Zn., Hiazerswoude 109.000. HAASTRECHT. Volgens mededeeling in dit blad is in den nacht van 11 op 12 dezer by de land bouwer Verzeput, alhier, door brand de ge heele voorraad hooi vernietigd. Wat dit wil zeggen voor een landbouwer in het hartje van den winter met een stal vee, kan men zich wel indenken, temeer als men weet dat de schade slechts voor een gering deel gedekt wordt. Het verdient daarom wel vermelding dat eenige buren, voor het onderhoud van eeni ge dieren tydelyk hun stallen en voeding beschikbaar stellen, daarby de opbreng sten aan den eigenaar latende. Wie volgt dit goede voorbeeld? OUDEWATER. Door de rykspolitie is tegen vrouw van B., alhier, proces-verbaal opgemaakt, we gens het vervoeren van snoek en baars, be neden de maat. Woensdagavond had in 'tcafé „de Roos" een kaartconcours plaats vanwege de R.K. Vereeniging „Onderling Genoegen", waar aan door 40 personen werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: de heeren N. van den Brink, C. Verheul, J. Bouwmans en J. van Zuylen, de 4 eerste pry zen; de heeren A. van Vliet, A. Stolwyk, Th. Oosterlaken en G. Verschaik, de 4 tweede pryzen. SCHOONHOVEN. De commissie der Koningin in Zuid-Hol land heeft benoemd tot lid van de Gezond heidscommissie voorde vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel is gevestigd te Schoonhoven, den heer M. Cappon, tech nische ambtenaar van den Rykswaterstaat alhier. ECONOMISCHE BERICHTEN. Sty ging en daling der pryzen. In het nieuwe nummer van „In- en Uit voer" schryft v...d. over styging en daling der pryzen. De in de jaarverslagen der Ne derlandsche Bank gegeven cyfers van het gemiddelde opereerend kapitaal van 1911J12 tot 1919)20 geven, naar de schryver uiteen zet, weinig aanleiding tot staving van de bewering, dat' de styging der goederenpry- zen te wyten is aan inflatie, dat inflatie die styging veroorzaakt heeft, eraan vooraf ging; integendeel, men krijgt den indruk, dat de styging der prijzen voorafgegaan is •an de uitzetting van het opereerend kapi taal der Bank. Wat de bewering betreft, dat de hooge stand van cable-New York samenhangt met onzen goudvoorraad, zoo blykt uit een vergelyking van het verloop van den wisselkoers op New York met den ■tand van onzen goudvoorraad en onze bankbiljettencirculatie, dat de stand van den dollar nog laag, zelfs nog beneden pariteit was, toen de goudvoorraad al flink was toegenomen en de circulatie van bank biljetten zich reeds terdege had uitgezet. De laatste dagen (6 Januari) ia cable- New YoA sterk teruggeloopen tot 8.10 (op 12 Jan. zelfs tot 3. Red. Hbld.); naar verluidt is de Nederlandsche Bank geregeld ter markt met cable-New York; zy zoude het goud, dat voor haar in Amerika gede poneerd lag, omgezet hebben in dollar-wis- aels, welke zij thans verkoopt of tegen de vervallen bedragen cable afgeeft (tot dese meening geeft de vermindering der buiten landsche wisselportefeuille d.d. 3 dezer van 3 millioen en de vermeerdering van den post diverse rekeningen met 3 millioen, aanleiding). Het afgeven van dollars door de Nederlandsche Bank beïnvloedt de markt mede hierom, omdat gemeend wordt, dat de directie der Nederlandsche Bank, goed op de hoogte als zy verondersteld mag worden te zyn van het internationaal-financieel verkeer, geen styging of hoogen stand van den dollar verwacht (eerst heette 't ook wel dat de Nederlandsche Bank om een by zon- dere reden haar tegoed in Amerika vermin derde); daarby komt dat voor Duitsche re kening niet meer in die mate dollars schy- nen gekocht te worden als voor eenigen tyd gedaan werd, en tevens, dat er eenige re mises voor vervallen Amerikaansche divi denden gerealiseerd worden. De val in de prijzen van goederen en in de koersen van speculatieve fondsen is ge komen, is doorgezet, terwyl geen goudaf- gifte heeft plaats gehad, de metaalvoorraad niet is genomen, het opereerend kapitaal der Nederlandsche Bank nog is toegeno men, de bankbiljettencirculatie nog verder is uitgebreid. WH men de daling van de pryzen der goederen over de geheele wereld zelfs ook in landen, waar de valuta nog meer ge daald is, als Duitschland, Frankrijk vast- ikoppelen aan hetgeen In de Vereenigde Sta ten op 't gebied van credietverstrekking plaats heeft, dan zoude daaruit blyken dat de invloed van den groot-crediteur van Eu ropa, Amerika, zeer groot is, ook de invloed op onzen goudvoorraad niet gering zoude z(jn, wanneer die werd vrijgegeven, en dat we dan nog wel voor eigenaardige moeiiyk- heden zouden kunnen komen te staan, als gebrek aan betaalmiddelen, credietcrisis, vermindering van de waarde van den gul den by afgenomen gouddekking. Een enquête van 't Intern. Arbeidsbureau. Op 9 Juni 1920 besloot de Raad van B^ heer van het Internationale Arbeidsbureau aan dat Bureau op te dragen, een onder zoek in te stellen naar de industrieel» voortbrenging in de verschillende landen der wereld. Het onderzoek dat werd opgedragen, wordt door het Bureau zelf als van driele- digen aard beschouwd: 1. de werkelyke feiten vast te stellen ten aanzien van de productie en de pryzen; 2. de hoofdfactoren te bepalen, die deze feiten teweegbrachten; 3. de oplossing aan te wy'zen, die geacht kan worden zich te ontwikkelen, zoowel uit de werking der geesten, als uit de beweging der feiten. Het Bureau heeft thans zyn onderzoek ingeleid met <le samenstelling van een „Mé- inoire Introductive". Daarin wordt een over zicht gegeven van oorsprong, doel en mid delen van het onderzoek. Ih „De Loods" ontleent mr. M. W. F. Treub het een en ander aan dit „mémoire": Wat de middelen betreft, kwam men tot deze oploBBing, dat, tenzy er reden mocht zyn aan de juistheid der door andere instel lingen verzamelde gegevens to twyfelen, men het werk van deze niet nog eens zou overdoen, maar van de resultaten ervaq zou gebruik maken. Er wordt een onderzoek ingesteld ia ds eerste plaats naar de feiten. Dit onderzoek is aldus ingedeeld: Statistiek van de pro ductie; Productie per arbeider; Verandering in de vraag; Statistiek der pryzen. Vervolgens zal'het onderzoek de oorzaken betreffen. Deze worden in de volgende on derafdelingen gerangschikt: lo. de crisis: a. deT grondstoffen; b. der transporten; c. van de outillage; d. in het wisselverkeer; e. in het crediet. 2o. de factoren betreffende den arbeid, welk onderdeel weer in een aantal verschil lende punten wordt gesplitst en 3o. de psychologische en moreele facto ren. Onder de oplossingen worden in de eer ste plaats genoemd: a. democratiseering van de industrie; b. het stukwerk; c. de stabilisatie van den arbeid; d. de verbetering van de outillage; e. de actie tegen de crisis in het wissel- verkeer en die der grondstoffen. Het onderzoek zelf geschiedt op de vol gende wpze: Er is vastgesteld een uitvoerige leidraad ten aanzien van de verschillende onderdee- len, en aan de hand daarvan z(jn een twee tal vragenlysten opgemaakt. De eene is bestemd voor werkgevers- en arbeidersor ganisaties, de tweede voor coöperatieve ver- eenigingen. De hoofdzaak van den inhoud van de eer ste vragenlyst is uit het voorafgaande wel af te leiden. Ten aanzien van de vragenlyst voor de coöperatieve organisaties ia er een splitsing gemaakt tusschen de productieve coöperatie en de coöperatie, die zich met ds distributie der producten bezighoudt. Wat de productieve coöperatie betreft zyn de vragen onder twee hoofdrubrieken gebracht: fe. statistische gegevens over de beteekenis der productieve coöperatie; 2e. factoren, die haar ontwikkeling hebben be vorderd of tegengehouden. Ten aanzien van distributieve coöperatie worden in de eerste plaats gegevens ge vraagd over de beteekenis van de coöpera tie in de repartitie der producten en in de tweede plaats een aantal vragen gesteld over de crisis in de levensmiddelenvoorzie ning. Aan beide soorten van coöperaties wordt bovendien een algemeene vraag gesteld ten aanzien van de voorstellen, welke zy heb ben te doen betreffende de nationale econo mie en de wereld-economie. Men mag nu verwachten, dat binnenkort de uitvoerige Vragenlysten ook aan de Ne derlandsche werkgevers- en werknemersor ganisaties alsmede aan onze coöperatieve vereenigingen zullen worden toegezonden. Het ia te hopen, zegt schr., dat alle bestu ren die lysten met de grootste zorgvuldig heid zullen bestudeeren en invullen en dat de vereenigingen, die geen lyst ontvingen, niet zullen nalaten er een exemplaar van aan te vragen by het Bureau International du Travail te Genève. Het werk, dat door het Bureau onder nomen wordt, is breed in zyn opzet en zal, wanneer overal daartoe medewerking wordt verleend en vooral, wanneer algemeen het streven bestaat, dé feiten onbevooroordeeld mede te deelen, van de allerhoogste betee kenis kunnen zyn voor de kennis van de economische toestanden op dit oogenblik in de geheele wereld, een kennis, die een on misbare voorwaarde is voor bruikbare op lossingen van de geweldige problemen, waarvoor eik land op economisch gebied thans staat. Loonsvermindering. Het personeel van de verschillende eon- fectiebedryven te Sittard kreeg de mede deeling. dat ingaande 15 dezer de thans gel dende loonen met 20 zullen worden ver minderd. De vereeniging van haringhandelaren te Vlaardingen heeft besloten de standaard- loonen van werklieden, in hun bedryf werk zaam, met 18% te verminderen. De ge middelde inkomsten van een kuiper en pak ker worden hierdoor van 30 op pijn. ƒ24.50 per week teruggebracht. LAATSTE BERICHTEN. Die Kabinetacrtels in Frankrijk. PARUS, 14 Jan. VJ). De President der Republiek heeft Donxiérdag met de voor naamste lei diers der party«n en de voor zitters der parlementaire vergaderingen geconfereerd' over de o/plosaing der kabi netscrisis. De keuze van den president der republiek, aldus dte „Petit Parisian" ia ge- makkeiyk gewerden dtoor het feit d«U aitechta twee nomen genoemd worden, n.l. Rohoul Pórim en Réné Vivioni. Ook Poin- caré ia nog genoemd. „De Figaro" meent te weten dat Vivio ni besloten zou hebben te weigeren en dat in dit geval Périm de opdracht zou krij gen een kabinet te vormen. Perim zou dan zelf Binnetolandscho Zaken nemen en Justitie aankleden aan Bonn wié, Financiën aan Ohr. -Dumont en Buitenlandsche Zb- ken aan Briond. De gevolgen der Spe-overeenkomst. BERLIJN, 14 Jan. V. D. Op verzoek van de Saksische industrieelen had gisteren in het Ryksministerie voor arbeid een confe rentie plaats, welke zich bezig hield met de werkloosheid Tn Saksen en de kolenleverah- ties aan de Saksische industrie. By de be sprekingen was men het er over eens, dat met kracht moest worden opgetreden ter bestrijding van de werkloosheid, daar het aantal werkloozen in sommige steden en districten meer dan 10 der bevolking be draagt. Door de overeenkomst van Spa is de toestand in de Saksische industrie onge meen verergerd. Doordat geen kolenle- veranties in voldoende mate pltfats hebben, neemt de werkloosheid toe. Het is nood zakelyk, dat het Ryk aan de meest be proefde steden en districten steun verleent, daar deze gebukt gaan onder zware lasten tengevolge van de uitkeeringen aan werk loozen. Lagere ij»*rprijzen. DUSSELDORF, 18 Jan. V. D. ,Jtoh Eisen Verband" Is voornemens de pryzen van ruw ijzer voor Luxemburg by afslui ting van leveringen vanaf l Febr. venier te Verlagen. De mate der verlaging is nog niet vastgesteld. Scheepsramp. HAMBURG, 14 Jan. V. D. Volgena een telegrafisch bericht uit Rudkjebing is een klein Hamburgsch zeilschip met eene lading ma is op reis naar Stege, Woensdagnacht b(j Ristinge gestrand en gezonken. Nienwe spoorwegverbinding. KOPENHAGEN, 13 Jan. V. D. Finache bladen melden, dat Duitsche vertegenwoor digers te Riga voorstellen hebben gedaan betreffende de voorgenomen spoorwegver binding over Riga-Reval met directe aan sluiting op de vaart naar Helsingfors. Duitschland zal daartoe acht treinen ter be schikking stellen, die op smal en breed spoor kunnen ryden. De Volksstemming in OpptoT-Sitozlë. FRANKFURT, 14 Jan. V.D. De „Frank furter Zeltung" verneemt uit Parijs «Uat de voPmstemming in Opper.-Silesië 13 Maart zal worden gohoudton. Uit den Pruisischen Landdag. BERLIJN, 14 Jan. V.D. De Hoofdeommis-/ sie van den Landdag heeft Woensdagavond een aantal wetsontwerpen aangenomen, waaronder do suppletoire begrooting voor de veiligheidspolitie. Hierby werd opge merkt, dat er eigenlijk geen veiligheidspo litie meer bestaat en dat het dwaas is om daarover in het openbaar te spreken. Eveneens werd aangenomen een crediet van vier millioen voor den bouw van 18000 woningen. Voorts werd aangenomen een wetsont werp betreffende de grondbelastingen. Vol gens dit ontwerp zullen de afzonderiyke landen een eigen grondbelasting kunnen heffen, welke achter aan algemeene bepa lingen van het Ryk moet voldoen. De bijeenkomst van den Rijksdag. BERLIJN, 14 Jan. V.D. De Ryksdag, die op 19 Jan. weer byeenkomt, zal, naar ver wacht wordt, drie weken byeenbljjven om de meest urgente werkzaamheden af te handelen. Op 16 Februari zal de Ryksdag tot 26 Februari verdaagd worden om de af- Ïevaardigden in de gelegenheid te stellen un partijen in den verkiezingsstrijd voor den Pruisischen Landdag te steunen. Kevwte Kamer. De Eerste Kom/er heeft bedien zonder hooftWyke stemming het nieume Wetboek voor Strafvordering goedgekeurd, evenals de wyziging der Oebrooiwet. Goedgekeurd werd hert verdrag tort hereto! van de di plomatieke betrekkingen met Venezuela. Voorts werd een aantal kleine ontwerpen De Kamer is tot nader te beitelen datum uiteengegaan. Grondwetsherziening. Naar we vernemen zyn de wetsvoorstel len nopens de Grondwetsherziening thans ter oyerweging by den Raad van State aan hangig gemaakt. De Fransche gezant by de Koningin» De Koningin heeft heden te Koninklijke paleize ontvangen den Franschen gezant ter overhandiging van een schrijven van den heer A. Millerand, inhoudende kennis geving van zyn optraden als president der Fransche republiek. 4

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2