STADSNIEUWS. - kwestie ran Wiilna, die mi bij den Volken bond aanhangig- gemaakt is, opgelost is. Be conferentie was voor de erkenning wan Georgië. Men zal nu met den verte genwoordiger van Georgië te Parijs in voe ling treden. Voorts is besloten een conferentie te honden bijeen te roepen voor de regeling der Oostersche kwee tie, waarvoor Tur kije en Griekenland wonden uiitgenoodigd. Turkije aal niet alleen vertegenwoordigd woerden door aljgevaardigden van de re- geering te Konatantainopei, maar ook door nationaldstische afgevaardigden udt Kledn- Aizië, wien veraocht is om over te komen door tusschenkomst van die regeering te Konsrtantinopefl, de «enige, waarmee de Geallieerden afficieede betrekkingen on derhouden. De besprekingen aullen plaats vinden op den grondslag van het verdrag van Sè vres, waarmee echter niet gezegd is, dat dit geenerlei wijziging zal ondergaan. Naar verluidt aou Engeland voomemen6 zijn looming Konsitantijn van Griekenland te erkennen. Bij de bespreking van de begrooting voor het departement van Justitie, ver klaarde de Duitadhe rijlkaminkster van Jus titie, dr. Heinze, om.: „De onderhandelingen over de uitleve ringsverdragen «ijn door de conferentie van Spa in een nieuw stadium gekomen. Alen moet dirie categorieën onderscheiden: in de eerste piaaits die gevallen, die met ■uitlevering niets te maken hebben en van de een of andere zijde bjj het rijksgerecht •worden aanhangig gemaakt. Tot de tweede categorie behoort een groote lijst, welke de namen van ongeveer negenhonderd personen vermeldt en wel ke in het begun van het vorige jaar door de Entente aan ons werd voorgelegd. Tot de derde categorie bahooren onge veer 46 gevallen, welker berechting door dc buttenlandsche mogendheden aan het rijksgerecht is overgelaten. Van 33 dezer 45 gevallen is reeds in ji. Juli en Augus tus nadfer bewijsmateriaal verzocht te be- voegder plaatse in de Ententelandien. Buitengewoon groote technische moei lijkheden staan niet slechts voor ons, dioch ook voor de buiterilandSche mogendheden aan een snelle afwikkeling dezer zaken in den weg. De procureur-generaal heeft er reeds op gewezen, dat het beter aou zijn, dlatvertegenwoordigers van het Openbaar Mirniaterie zouden worden geaccrediteerd by de buitenJandsche regeeringen. Mem heeft dït niet toelaatbaar geacht. Alleen Engeland heeft onlangs een desbe treffend1 verzoek ingewilligd1. Engel ami heeft toestemming gegeven tot toelating van een vertegenwoordiger der Duitsche rechterlijke macht, een uiteenzetting zal geven van de moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen. Derhalve zal in den joop der volgende weelk een gedele geerde van het rytasgerecht naar Londen vertrekken." De centaomf,afgevaardigde Bell deelde bij deze gelegenheid mee dat in Nov. en Dec. 1919 een neger-offdcier te Larvlau «Is politierechter fungeerde. De man nam elke gelegenheid te baat om den blanken beschuldigden zynverachting te kennen te geven. Thans is het zwartje bijzittend ■rechter in die rechtbank te Landau. De evwarte smaad1 wordt zoodoende voortdu rend pynJyker in Duitschland gevoeld'. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELG1E. Nieuwe poHttarieven. Het tarief voor brieven uit België naar een Dtuitsch, Eransch of Nederlandseh postkantoor, dat op mhujer dan 30 kilo meter afstandb gelegen te, is vastgesteld op 20 cemtimen per 20 gram-Hetzélfde ta rief is toepasselijk op brieven uit Frank rijk voor Belgische karitbren bij de grens. Voor brieven uit Duitschland en Neder land is voor het «ogenblik niets veranderd. Voor brieven vote en van uit Luxemburg is het tarief 20 centimen per 20 gram. De nieuwe regeling zal 1 Februari in weakling treden. Betooging van werktooaen. De bond! van vakivereenigingem heeft gistermiddag te Brussel een groote be too- ging van werkloozen gehouden. Er namen 10.000 personen aan deel. ENGELAND. Ernstig spoorwegongeluk. Te Abermuie (Montgomery) is gisteren een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een trein, komende van Montgomery, liep op de express, die van de kust kwam. De lo comotieven botsten .tegen elkaar op. Vol gens schatting werden twintig personen gedood en velen gewond, j>. FRANKRIJK. Aanslag op «Sn Armeenach gedolegvaenk. Ginterochtemd la te Parijs een aanslag gepleegd op den president dier Arm een- se he vredeedetegiatie Avedis Aehrieb door dan 21-jarigen student Terzocharian. Reeds hertmalddyk gedurende de ■laatste maanden had de aanrander zich aan het bureau dier Akmeemache delegatie ver voegd en om gel del ijken steun verzocht, onder het voorwendsel aripoede te lijden. Man stelde hen», een maal 100 en ander maal 120 francs ter hapdl Daar de preai- dtmt dar delegatie beu, was van de gesta dige verzoeken om geSd, besloot hij Ter- aocharian grieterochtend' niet meer te ont vangen. De kamerdienaar wilde den stu dent verwijderen, doch deze stiet hem op sjj, drong met geweld hert kabinet van den president binnen en vroeg dezen om 1600 francs. Toen de president weigerde, haal de Tcraachariun eon revolver te voorschijn, doch daar de president den aanrander bjj den pols had gegrepen, miste het schot. De dader vluchtte de straat op, maar de portier van het gebouw, dia het schot had gehoord, snelde hem na onder het geroep: „moordenaar". Terzacbarian werd door een politieagent met behulp van voorbijgan gers in de Rue Qhallot gegrepen. Hrij deelde mede, student te zijn en thans zonder middelen van bestaan. Hij had den laataten tyd getracht, als schoenmaker aan den kost te komen, doch dit was hem met gelukt. Het is dus geen poEtdeke aan slag geweest, gelijk men aanvankelijk ver moedde, doch de daad van een wanhopige. De onbekende soldaat. Eindelijk zal dan de „onbekende sol- ,<teat" definitief worden begraven onder de Are de Traomplbe en wel Vrijdagochtend im den groótsten eenvoud. De minister van oorlog zal aan de kust het Legioen van Eer, de militaire medaille en het Ftransehe ocrlogBkruas hechten. OOSTENRIJK. Progressieve broodprijs. Udt Ween en: De Oostenryksohe regee ring heeft bij den natdonolen raad een wetsontwerp ingediend, dat den prijs van het brood volgens 3 categorieën wil be palen, afhangend vai> de verschillende in komen». By een inkomen tot 12000 kronen •zou de prijs 8 kronen bedragen, bij een in komen van 12 tot 100.000 kronen wordt de prijs 16 kronen en bij een inkomen van meer dlan 100.000 kronen aou de prijs van hetzelfde brood 60 kronen bedragen. BINNENLAND. De crediet-overeenkomst met Duitschland. De. Berljjnsche berichtgever van het „Hbld." telefoneert aan zijn blad: In de centrale commissie van den Rijks dag bracht minister Simons gisterenmiddag onder meer de credidt-overeenkomst met Nederland ter surake. Het is maar het best, zeide hy, de prak tijk van deze overeenkomst af te wachten; van nabetrachtingen verwachtte hij geen nut. Over de overeenkomst zelf heulden ve lerlei kwade gesternten] gezweefd, vooral daar de goedkeuring van de geallieerden niet zoo duidelijk was te kennen gegeven als voor het tot stand komen van de over eenkomst wel wenschelijk was. De ratifica tie werd daardoor vertraagd en dit heeft in Nederland veel kwaad bloed gezet, het geen door eenige kleinigheden, zooals de overeenkomst betreffende jam en haring, nog werd vermeerderd. De ontstemming in Nederland over de overeenkomst is thans goed er, wel geweken. De minister maakte van deze gelegenheid gebruik om de Nederlandsche regeering en de Nederlandsche economische kringen nog maals dank te betuigen. Nederland im mers was het eerste bereid, Duitschland met credieten te helpen. Hollandsch-Oostenrijksch Cultureel Verbond. V. D. verneemt uit Weenen: Woensdag had na een voordracht van prof. Sleeswjjk uit Delft voor een auditorium van Ween- sche rectoren, intellectueelen en diplomaten de stichting plaats van het Hollanclsch-Oos- tenrijksche cultureel Verbond. Duitsche en Oostenryksche intellectuee len zullen voorstellen, in Nederland Oosten ryksche tentoonstellingen te organiseeren. Tot voorzitter werd gekozen de vroegere kabinetschef baron Max Beek. De H. Stoel en Nederland. Wegens de aanhoudende ziekte van mgr. Caroli die bestemd was voor de verte genwoordiging van den H. Stoel by het Nederlandsche Hof en den te vreezen langen duur zijner ziekte, zal thans, naar >De Tyd" verneemt, mgr. Robert Vicenti- ni, prelaat en advocaat der Rota te Rome, voor het ambt van internuntius van een nuntiatuur schijnt afgezien in aanmer king te komen. De benoeming van mgr. Vallega tot Aartsbisschop van Smyrna is op verzoek van dezen uitgesteld tot de spoedig ver wachte benoeming van den nieuwen verte genwoordiger van den H. Stoel te 's-Gra- venhage. Werkloosheidsuitkeering. De minister van Arbeid heeft op 25 dezer in een bijeenkomst met de besturen der vyf vakcentralen met deze o. m. besproken de maatregelen die de Regeering heeft geno men ten opzichte van de werkloozenkassen in verband met de crisis. Aan kassen die reeds deze maand extra steun genoten, zal deze ook verder gegeven worden, mits. o. a. de uitkeeringen voor ongehuwden worden gebracht, vanaf 29 Januari a.s. op 80 en 60 van de regle mentaire bedragen al naar gelang zy niet of wel bij hunne ouders inwonen en voorts geen uitkeering bepaalde maxima te boven gaat. Voor gehuwden bedraagt de Maxi mum uitkeering in gemeenten behoorend tot klasse 1 ƒ3.—, in klasse II 2.70 en klasse III ƒ2.40. Aan kassen, die verder uitgeput mochten geraken, zal bijzondere steun alleen worden verstrekt, voorzoover zy uiterlijk vanaf 1 Maart a.s. bovenbedoelde regeling hebben 'bijzondere steun zal worden gegeven toegepast. De bijzondere steun zal worden geL •oor de helft k fonds perdu, voor de helft als renteloos voorschot, dit laatste om te doen uitkomen dat een rechtsplicht van den Staat om uitbetaling der uitkeeringen met Ryksgeld te verzekeren, niet bestaat. Het voortbestaan der N. U. M. Hot bestuur van de algemeene vereeni- »lng van Nederlandsche im- en exporteurs heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een rond»- schriyven gericht tort de Leden dier ver eeniging in verband met de berichten over onderhandelingen van de directie van de N. U. M. te Wieenen tort het aangaan van een overeenkomst met liquidarteuren van de Oostenrijk-Hongaarsche Bank, be treffende de vordering op Ooetenrijk- Hongarye. Volgens een 'dier berichten zou het be stuur van de N. U. M. te Weenen ook pogingen hebben aangewend, zrich in han del en industrie in Oostenrijk belangen te ver ziekeren, waardoor bet voortbestaan van die N. U. M., „zy het in anderen vorm dan de tcgenwoomdrige", noodzakelijk zou worden. In het midden latende, in hoeverre dat, aooals in bedoelde medledeeling werd ge opperd, in hert belang van Nederland zou zijn, wenscht het bestuur van bovenge noemde vereeniging thans van de leden te vernemen of, en zoo ja, welke belangen er volgens hun meening aan het voortbe staan van die N. U. M. in haar huidfigen of gewijmigden vorm verbondten zijn. Uitvowr vaj^kardappelen. Naar het Ned. verneemt, heeft de Minister alsnog de volgende grenskantoren, van 1 Februari af tot nader order voor den uit voer van aardappelen opengesteld op de daarvoor aangegeven dagen: Ittervoort op Dinsdag, Woensdag Un Donderdag; Wern- hout op Dinsdag en Woensdag, en Reusel op Donderdag en Vrydag. Uitvoer van dakpannen. De Minister van Landbouw heeft beslo ten met ingang van 29 Jan. a.s. tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod tot uitvoer van dakpannen. Werkwijze departementen Alg. Bestuur. De Staatscommissie tot onderzoek van de bezetting en de werkwijze van de Depar tementen van Algepieen Bestuur en daaron der ressorteerende instellingen, verzoekt ieder, aldus de „H. Ct.", die van meening is, dat in de organisatie, de bezetting en de werkwijze bij deze departementen en in stellingen op eenigerlei wyze vereenvoudigd of bezuinigd zou kunnen worden, voorstel len of opmerkingen dienaangaande schrif telijk te harer kennis te brengen. Ten op zichte van de herkomst van deze mededee- lingen zal de commissie geheimhouding in acht nemen. Desgewenscht kunnen de voor stellen of opmerkingen ongeteekend wor den ingezonden, vergezeld van een geleide- brief, duidelijk den naam en het adres van den inzender termeldende. Zy, die wen- schen te worden gehoord, kunnen zich daar toe schriftelijk aanmelden. Brieven te rich ten: Aan de Bezuinigingscommissie, bureau Jan Pietersz. Coenstraat 45, 's Gravenha^e. Woningbouw. Ingediend is éen wetsontwerp tot verhoo ging van hoofdstuk VIIB der Staatsbegro ting voor 1920. Daarbü vvordt het eindcijfer van dit hoofdstuk verhoogd met ƒ6.711.191. O. m. wordt verhoogd art. 112a: voor schotten voor woningbouw met premie, met 5.000.000. Prov. Staten van Noord-Holland. Door het overlijden van den heer Nagt- zaam (S. D. A. P".) is een vacature ontstaan in de Staten van Noord-Holland. Opvolger is de heer M. A. Reinalda te Haarlem. Huldiging van Mr. H. J. Dijckmeester. De commissie, welke zich gevormd heeft, om mr. H. J. Dijckmeester, by" zijn aftreden als Commissaris der Koningin in Zeeland op 1 Mei a.s. een Zeeuwsch geschenk aan te bieden, heeft de burgemeesters uitge- noodigd voor dat doel gelden bijeen te bren gen en de namen der deelnemers op te ge ven, opdat die namen in een album kunnen worden samengebracht. De commissie heeft als doel gekozen den scheidenden landvoogd een blijk te geven, hoezeer zyn arbeid in het belang der pro vincie wordt gewaardeerd, zyn persoonlijke omgang op pry's wordt gesteld, en zy ver trouwt, dat de Zeeuwen zonder onderscheid van stand, rang, godsdienst of richting daaraan gaarne zullen medewerken. Nieuwe belastingen te De in werking treding op 1 Januari 1.1. van de wet van 30 Dec. tort wyadgdnig van de Gemeentewet en van de wet op de In komstenbelasting van 1914 hebben Burge meester en Wethouders van Leiden aan leiding gegeven dten Raad eenige voorstel len te doen., welke te beschouwen zyn als resultaat hunner voorlooprige geenszins dlus definitieve overwegingen ten aanzien van deze belangrijke wet, waar reed» op vooruit gekxypen werd door het intusschen reeds aangenomen voorstel tot verdubbe ling van het getal opcenten op die grond belasting. In de eerste plaat» trekt B. en W. aan bijzondere belasting op de bouwterreinen en teneinde de invoering dezer belasting met te lang te vertragen, stellen zij voor nu reeds GeA Staten te verzoeken om voorloopig die oude gemeentegrens aan te wijzen als die in art. 2426 dier Gemeente- vet bedoelden kring. Zoodra het uitbrei dingsplan van het geannexeerde gereed is gekomen, kan wijziging van deze aanwij zing worden gevraagd. Verder komen, naar het oordeel van B. en W., in aanmerking de opcenten «p de vermogensbelasting die zij voodoopüg wil len stellen pp 15, waardoor een opbrengst van ptlm. 12000 mag gerekend worden. Omtrent de zakelijke belasting op die be- dt ijven, die ook voor Leiden in aanmer king zou komen, molt echter de alge- me ene maatregel van bestuur, waarbij het tc heffen bedlrag wordt dten afgewacht. Vierde-r stellen B. en W. eei ordening op de heffing van de hoofdsom der porsomeele belasting tot een maximum van 1000, terwijl zij ten slotte voorstellen om de vaststelling van de aanslagen en de invordering dier plaat selijke directe belastingen op het inko men over te dragen aan hert Rijk. De veiligheid bij Naar aanleiding van het op de laatstelijk gehouden kermia te Groningen plaats ge had hebbend ongeval, veroorzaakt door het instorten van een rodelbaan, heeft de mi nister van Justitie de aandacht van zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken ge vestigd op de noodzakelijkheid van het hou den van een nauwkeurig toezicht op der gelijke inrichtingen. Laatstgenoemde mi nister heeft den Commissarissen der Ko ningin verzocht voor zooveel noodig den burgemeesters te wijzen op het groote be lang van het nemen van goe De R.-K. Sigarenfabrikanten. In een gristenen te Eind/hoven gehouden vergadering van R.-K. Sdgarenfabrikan- (binden, maar besloten werd onmiddellijk over be gaan tot een organisatie in ande ren vorm, dloch eveneens op R.-K. grond slag. Zoo eemegszins mogelijk zullen daar toe de kringen, welke ondier de thans ont- bondien vereemiiging bestonden, worden om gezet in plaatselijke of gewestelijke ver- leenrigüngen van sigarenfabrikanten, terwijl later zal worden gezocht naar een onder- lang verband.' dier noomsch-ficatiuxMeke ver enigingen. Een voorioopige loonregeling, geldende tot 1 Maart aas. werd door de pa troons aangenomen met de bedoeling hier omtrent onmildldtelilijk in overleg te treden met die werlaliedemoiganisaties, daar de pa troons de loonregeling niet eenzijdig wril- LAND- EN ZEEMACHT. De Minister van Oorlog heeft, naar ver nomen wordt een comnuBsie benoemd om verslag uit te brengen betreffende de mo- iel Ü'ldheid om met ingang van 1 October a.s. dien hoofdcursus te Kampen te doen samensmelten met de Kon. Militaire Aka- uemie te LUCHTVAART. Een recordvlucht. Een merkwaardige vliegtocht heeft de zer dagen een kleine Handley Page ge maakt. Met twee passagiers en die bestuur der is het in drie kwartier van Birming •ham naar Londen gevlogen, dat is met een snelheid van circa 230 kilometer. ONDERWIJS. Een gevaarlijk plan. De secretaris van den Bond van Ned. Onderwijzers, de heer Lamers, heeft in een persgesprek gewag gemaakt van het denk beeld, om over een bepaalde provincie of een bepaalde gemeente een boycot uit te spreken, zoodat deze voor het lager onder wijs geen leerkrachten meer zouden kunnen verkrijgen. De heer J. W. Albarda, wethouder van onderwijs te 's-Gravenhage, heeft dit in „Het Volk" een gevaarlijk plan „Het Volk" een ge( Het Onderwijs spreekt thans „met alle respect voor het inzicht en de bedoelingen van den Haagschen Wethouder" de mee ning uit, dat er aan dat inzicht wel een en ander ontbreekt. „Gelijk zou hij hebben, als 't er om ging, bepaalde gedeelten van 't land van onderwijzers verstoken te laten, als ze elders in overvloed zijn te vinden. De zaak staat anders. Er is een groot ge brek aan leerkrachten... op bijzondere scho len zoowel als op openbare en by 't U. L. O. niet minder dan bij 't G. L. O. In het laat ste nummer van „De Vacature" vraagt de ite Emmen niet minder dan 14 leer- iten. En 't aantal herhaalde oproepin gen is er groot. Te Manderveen zal de o. school worden gesloten door gebrek aan personeel. Verplaatst men nu een deel dezer open plekken naar Den Haag b.v. dan vallen ze meer onder 't oog der Regeering. Brengt men ze te zamen in een bepaalde streek van 't land, dan spreekt het tekort duidelijker, dan nu 't verdeeld is over tal van gemeen ten in alle provinciën van 't Rijk. Hier is geen sprake van 't benadeelen van 't onder wijs, hier wordt enkel aan de Regeering en burgerij gegeven aanschouwelijk onder wijs." gemeente krachten. Nieuwe hoogleeraren te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren benoemd tot hoogleeraar in de ge schiedenis van onze rijks- en staatsinstel lingen en in de encyclopaedic mr. L. J. van Apeldoorn, advocaat te Leeuwarden. Tot gewoon leeraar in het volkenrecht, het koloniale staatsrecht en het administra tief recht van Nederland is benoemd mr. Ph. Kleintjes, thans hoogleeraar te Gro- Holland-Instituut. Te Frankfort heeft een voorbereidende bijeenkomst plaats gehad voor het aan de universiteit aldaar te stichten Holland-In stituut, dat in den uitgebreidsten zin een centraliseering van de studie van Neder land en zyn Koloniën beoogt. Voorlezingen worden er al gehouden; nu zal nog een Ne derlandsche bibliotheek bijeen gebracht worden. Er zullen bladen en tijdschriften uit Nederland betrokken en bijzondere voorlezingen en voordrachten over speciale onderwerpen gehouden worden. De univer siteit te Frankfort zal de eerste in Duitsch land zyn, waar men in zulk een besloten kader studie maken kan van Nederland, zyn taal, litteratuur, economie enz. Na een openingswoord Van den president der Nederlandsche Handelskamer ter Horst juichte de Nederlandsche consul-generaal L. Marckx het denkbeeld levendig toe; hij sprak den wensch uit, dat dit Instituut veel zal bijdragen tot de bevordering der weder- zijdsche betrekkingen der beide landen. Prof. van der Meer bracht rapport uit over wat reeds is bereikt. Hij begroette de stichting ook als vertegenwoordiger der vereenigingen Algem. Nederlandsch Ver bond en Nederland in den Vreemde, die reeds een beduidend bedrag tot steun heb ben toegezegd. De nu volgende bespreking had de oprichting van een werkcomité tot resultaat, waarin behalve een aantal aan zienlijke Duitschers zitting hebben vice- consul ter Horst en prof. van der Meer, terwijl de consul-generaal A. Marckx en de Nederlandsche vice-consul Baar in Wies- baden in het voorbereidend comité zitten. 425e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e KI. Trekking van Donderdag 27 Jan. '21. ƒ5000: No. 6672. 1000: Nos. 80, 4503, 21521, 22897. ƒ400: Nos. 3639, 4706, 11246, 17888. ƒ200: Nos. 999, 11524, 21967. 100: Nos. 1076, 7889, 8956, 9277, 13216, 15313, 15719, 16429, 17227, 20239, 22431. Prijzen van ƒ70. 138 184 318 535 825 843 860 865 917 921 989 1123 1188 1282 1304 1343 1396 1626 1872 1881 2081 2231 2289 2430 2918 2995 3035 3Ö73 3074 3081 3114 3498 3778 4062 4132 4178 4251 4308 4476 4633 4734 4747 4833 4916 4943 5048 5168 5229 5230 5377 5513 5539 5621 5632 5680 5802 5942 6345 6439 6460 6510 6511 6513 6555 6586 6591 6752 6829 6944 7083 7111 7332 7473 7496 7802 7904 8018 8138 8215 8645 8756 8799 8841 8845 8898. 9085 9242 9273 9280 9367 9749 9778 9837 9923 9951 10131 10246 10315 10417 10444 10658 10660 10748 10798 10825 10965 11124 11206 11328 11355 11445 11454 11700 11734 11811 12045 12146 12199 12335 12351 12394 12463 12628 12863 12895 12979 13016 13017 13187 13338 13423 13439 13483 13561 13696 13939 14078 14098 14109 14207 14236 14406 14440 14485 14490 14628 14688 14866 14911 14952 15024 15159 15178 15280 15283 15336 15532 15559 15674 15605 15672 15710 15792 15838 15889 15995 16051 16172 16304 16364 16447 16468 16511 16889 16980 16986 17004 17078 17103 17143 17151 17230 17308 17374 17905 17949 17983 18002 18165 18196 18361 18372 18557 18576 18714 18744' 18814 18959 19002 19025 19053 19096 19626 19595 19659 19740 19825 19828 20103 20236 20275 20381 20444 20597 20652 20748 20761 20795 20808 20874 21056 21097 21202 21254 21325 21371 21381 21418 21429 21548 21659 21665 21678 21862 22215 22311 22527 22614 22621 22626 22629 22710 22756 22950 22979 Nieten. 21 46 49 66 70 96 172 211 225 278 282 339 368 421 426 445 468 471 512 522 652 602 603 625 675 716 748 754 895 903 1021 1033 1057 1068 1105 1112 1141 1348 1362 1363 1405 1426 1435 1480 1584 1689 1699 1714 1734 1782 1898 1944 1958 2002 2042 2079 2101 2106 2127 2210 2235 2236 2237 2240 2248 2254 2348 2385 2471 2620 2522 2531 3030 2780 2776 2804 2808 2902 2920 3014 3042 3062 3069 3077 3085 3104 3159 3170 3198 3282 3434 3488 3506 3579 3594 3623 3629 3655 3666 3722 3750 3819 3821 3841 8861 3931 3942 3953 4038 4044 4110 4116 4126 4130 4181 4226 4264 4312 4345 435-; 4441 4452 4457 4472 4504 4508 4526 4583 4586 4634 4642 4662 4702 4703 4709 4738 4741 4777 4795 4809 4816 4828 4845 4914 4925 4960 4983 5007 5050 5065 5076 5104 f.131 6313 5340 5445 5550 5562 5568 5586 5680 6655 5814 5910 5951 6977 5983 6020 6037 6102 6161 6183 6205 6210 6216 6230 6242 6244 6292 6295 6337 6416 6417 6433 6487 6517 6627 6636 6697 6706 6755 6816 6869 6903 6988 7053 7073 7067 7165 7193 7338 7361 7379 7393 7406 7415 7449 7480 7579 7623 7631 7632 7639 7642 7716 7856 7880 7890 7895 7954 7980 7988 8000 8170 8197 8243 8246 8256 8318 8336 8348 8354 8403 8437 8454 8457 8485 8534 8572 8595 8602 8608 8610 8691 8746 8752 8781 8789 8882 8947 8971 9016 9028 9155 9157 9161 9186 9191 9192 9201 9238 9523 9610 9611 9688 9761 9753 9776 9779 9864 9888 9893 9897 9935 9958 9977 10 )84 10134 10258 10259 10370 10392 10399 10496 10513 10520 10554 10602 10616 10637 10668 10685 10697 10721 10742 10745 10751 10791 10794 10800 10907 11021 11065 11093 11099 11156 11160 11161 11162 11165 11215 11219 11264 11271 11285 11357 11419 11452 11490 11510 11526 11540 11628 11641 11659 11686 11755 11816 11919 11928 11964 11967 12072 12156 12239 12249 12285 12334 12370 12420 12436 12502 12513 12516 12598 12622 12755 12822 12828 12846 12876 12944 12955 12997 13058 13071 13101 13122 13156 13246 13254 13294 13299 13308 13379 13406 13418 13454 13518 13536 13545 13546 13548 13555 13564 13605 13608 13640 13660 13083 13697 13713 13720 13789 13794 13797 13888 13892 13902 13922 14031 14038 14075 14097 14118 14282 14400 14413 14439 14466 14473 14511 14515 14521 14528 14554 14665 14568 14752 14762 14799 14807 14878 14884 14889 14949 15000 15004 15016 15037 15063 15099 15119 15163 15184 15206 15249 15273 15277 15340 15353 15366 15474 15501 15652 15653 15684 15694 15698 15748 15769 15799 15843 15944 16037 16042 16061 16068 16077 16121 16145 16175 16208 16215 16253 16267 16278 16301 16309 16319 16354 16355 16408 16427 16431 16439 26440 16489 16505 16532 16571 16573 16657 16661 16706 16707 16750 16783 16812 16814 16839 16844 16858 16868 17008 17023 17099 17110 17115 17138 17144 17266 17270 17323 17368 17400 17451 17466 17510 17557 17602 17630 17697 17701 17718 17753 17814 17816 17891 17893 17902 17952 17980 17992 18029 18100 18159 18168 18181 18251 18291 18336 18420 18427 18541 18559 18567 18575 18594 18639 18642 18658 18660 18673 18694 18738 18822 18827 18878 18909 18953 18955 18963 19049 19074 19079 19087 19119 19127 19218 19270 19813 19353 19358 19409 19444 19448 19464 19658 19698 19715 19747 19764 19780 19797 19818 19822 19902 20024 20040 20044 20055 20057 20061 20132 20139 20154 20151 20205 20225 20246 20270 20358 20420 20463 20480 20491 20504 20509 20611 20618 20634 20704 20711 20766 20769 20771 20792 20813 20879 20880 20890 20916 20989 20990 21094 21123 21131 21154 21209 21219 21247 21266 21328 21332 21340 21341 21377 21435 21439 21497 21509 21551 21573 21577 21608 21650 21770 21798 21823 21828 21877 21904 21905 21920 21936 21974 21979 21995 22012 22029 22053 22064 22121 22212 22226 22264 22270 22302 22309 22423 22438 22443 22447 22448 2577 22698 22749 22751 22759 22774 22776 22780 22796 22808 22813 Vorige lijst stond: 710 m. 70 m. z. 720 m. 70; 2411 m. z. 2311; 2613 ontbreekt; 14164 m. z. 14184; 20687 m. 70 m. z. 20697 m. J70; 22696 m. 70 vervalt. ONZE KOLONIëN. Onaannemelijk verklaarde motie. De Indische motie-Opperman, c gerlyke en militai 1 Januari 1920 gepensionneerd werden, go- lijk te stellen met die der gepensionneerdes welke na genoemden datum pensioen werf verleend, onaannemelijk is. lUMuiueiutMijK veraiaaruc muuc. ndische regeering verklaart, dat da )ppermall. om de pensioenen der bun i en militaire landsdienaren die v«r GEMENGDE BERICHTEN. De economische crisis. De werkgevers in het bakkersbedrijf te Rotterdam hebben besloten met ingang van 27 dezer den broodprijs met één cent per 800 gram te verlagen. De prijs van het varkensvleesch te Leer- sum is reeds gedaald tot 90 cent per pond. Men verwacht, dat dit binnen een week reeds 80 cent zal worden. De winkelprijs van versche kipeieren te Nieuwer-Amstel is vanaf gisteren van 20 en 15 cent gedaald op 11 cent per stuk Hooger rente maken. Nu de Boerenleenbanken in Friesland de rente der inleggelden met 1 Jan. j.l. tot 4 en 41/» verhoogd hebben, gaat men zyne spaarpenningen van de Rijkspostspaarbank waar de rente 2.64 is halen en bij Boerenleenbanken beleggen. Men acht daal de belegging even zeker. De eierprys. Men schrijft uit deskundige kringen aan „De Gelderlander": Velen meenen, dat de intrekking van het uitvoerverbod op den prijs der eieren van grooten invloed zal zijn, doch deskundigen op dit gebied voorspellen van niet. Wat toch is het geval Duitschland kan niet afnemen en heeft er ook niet zoo'n enorme behoefte aan, want daar komen thans millioenen eieren uit Polen, zij het dan gesmokkeld.. Onze eenige afnemer zal dus voorloopig Engeland zyn. En daar zyn de pryzen der eieren laag, omdat er reeds zooveel invoer is uit Denemarken en Afrika. Als straks het regenachtige mistige weer van de laat ste weken gaat plaats maken voor drogere, zonnig^ dagen en de eierproductie dus ge weldig zal toenemen, krijgen wij beslist een prijsdaling, die nog niet lang geleden door niemand vermoed werd. Overal is veel bij- gefokt, in sommige streken is onze hoen derstapel weer reeds op het peil van vóór den oorlog. Het consumeerend publiek be hoeft zich dus vooralsnog niet ongerust te maken. De goedkoope eieren komen wel weer. De Zaansche gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Zaandam kwam aan de orde het voorstel van B. en W., om, in gevolge het advies van Ged. Staten, in te trekken het raadsbesluit van 16 November 1920, waarbij de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in betrekking tot de plaat selijke inkomstenbelasting, werd verhoogd van 700 to 1000, en de aftrek voor ieder kind beneden 18 jaar bepaald op 100 en in verband daarmede een voorloopige herzie ning te treffen, overeenkomstig de bepalin gen der in werking getreden wet, tot wij ziging der Gemeentewet, ten behoeve van een gunstiger positie ten opzichte van de kasgeldvoorziening. Na langdurige discussie werd intrekking besloten. Beleediging van een wethouder. Mr. J. C. van der Lip, wethouder van onderwijs te Leiden, die, zooals wij mee deelden, een aanklacht by. de justitie had ingediend tegen het raadslid den heer M. Dubbeldeman, terzake dat deze tot een openbare vergadering sprekende aan deten had gezegd, dat hy een advocaat van kwa de zaken zou zijn, heeft, na dè verklaring van den heer D. dat hy niet het opzet tot beleediging heeft gehad en by hef bezigen van de gewraakte uitdrukking niet aan mr. van der Lip's rechtskundige praktijk heeft gedacht, deze aanklacht ingetrokken. Een buitenkansje. Naar de Rott. meldt, is de Geref. Kerk te Meppel door het overlijden van de wed. J. A. van Omme Wentzel in het bezit ge komen van een legaat, groot ongeveer 50.000. Ook voor onze belastingbetalers? Een der lezers van het „Soer. Hbld.", de heer Lublink Wteddik, deed het blad een middel aan de hand, waardoor het mogelijk zou zijn den wanhopigen toestand op belas tinggebied te regelen. Hy acht het den meest aangewezen weg om de belasting schuldigen aan te slaan voor 1920 en '21 tegelijk, dus door middel van een aangifte biljet. Er zou dan vergund moeten worden, de inkomstenbelasting te voldoen in 15 maan- delyksche termijnen, te beginnen Jan. a.s. opdat de achterstand in Maart 1922 is op gehaald, tegen welken tyd, zelfs nog een maand speling gelaten wordt, om te begin nen met de betaling van het eerste paye- ment der belasting over 1922 (1 t.-m. uit. April 1922.) Aangezien vooruitbetaling op een be lasting veroorloofd is, make men „door tus schenkomst van de plaatselijke dagbladen in deze maand nog bekend, dat te beginnen met Jan. 1921 vooruit betaald kan worden één vijftiende gedeelte (desgewenscht meer) van de belasting op basis van het dubbele van den aanslag, waarover men in 1919 ge troffen is geworden vermeerderd men circa 10 pCt. Natuurlijk moeten door 's lands kas afge geven kwitantiën voor die vooruitbetalingen als goud door belanghebbenden bewaard worden, ten eerste voor de afrekening later na vaststelling van de aanslagsom en in de tweede plaats om in het belastingkohier de namen der vooruitbetalers vlug te kunnen pinden. Een andere weg om uit de bestaan- de verwarring te komen, bestaat volgens het blad niet Kinderkolonies. Het bestuur van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies heeft aan alle raden der gemeenten in Friesland, Groningen en Drente bericht, dat het voornemens is, een Koloniehuis voor ongeveer zeventig kinderen te stichten op een terrein in het Spaarbankbosch te Rui nen by Hoogeveen. Uit huis zal in het byzonder bestemd zyn voor de zwakke kinderen uit de provinciën Groningen, Friesland en Drente. Het aantal kinderen uit deze provincies, in 1920 in on- *e Koloniehuizen verpleegd, bedroeg voor Groningen: 254 met 10841 verpleegdagen, voor Friesland: 216 met 8366 verpleegda gen en voor Drente: 138 met 5997 verpleeg dagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Hedenavond zal na afloop der Al- gemeene Vergadering van de Alge- meene Winkeliersvereeniging in de „Harmonie", Groote Markt, Gouda 10 uur een DEMONSTRATIE ge houden worden door den vertegen woordiger der „MAATSCHAPPIJ VAN BERKEL'S PATENT" met SNELWEGER en VLEESCHSNIJ- MACHINE. Deze demonstratie is ook toegan kelijk voor niet-leden. 690 15 GOUIDA, 27 Januari 1921. Uitslag damwiedstrijd. De uitstag der gehouden aimuitoan-wed- stryd) gisteravond! gegeven door den heer C- van Eyk alhier, op de bovenzaal van de firma Duynetee, is als volgt: Er werd aan 16 borden gespeeld. A F. C. Nolrte O2, G. van Ardenne 1il, J. van Arden- me 0<2, P. H. Jansen 11, W. C. Lu-ij- nenlbuirg 1-4, N. Cats 0-2, J. A. Airien- huijaen 02, F. Laf ober 0—2, W. Verhoe ven I-Hl, J. v. d. Pauw 0.2, W. Bakker 012, M. C. Meemkeric 02, M. v. dl Linde 1-4, A. Slogit 0P. v. d. Berg 0-^2, J. Roeilofs 11, aoodat de heer van Eyk 10 partijen won en 6 partijen remise maakte. Het Centraal Tehuis. Hlet Israëlitische Gesticht voor oude mannen en vrouwen aan de Ooethavem be staat 1 Februari tachtig jaar. Wegens die moeiiyike tijdsomstandigheden zal, naar men ons meldt, dit heuglijke feit niet met festiviteiten worden gevierd. Misdaad en straf. Dinsdag 1 Febr. zal mejuffrouw mr. C:ara Wichman uit Den Haag voor de Vereeniging tot het hoadën van Sociale Lezingen, sproten over het onderwerp „Misdaad en straf". De Vleermuis. De nieuwe operette „De Vleermuis" welkte morgenavond in den Nieuwen Schouwiburg alhier wordt opgevoerd, Wijkt een groot, succes voor die Nationale Opera. Overal waar ze wordt opgevoerd) ia die zaal geheel gevuld met «en dankbaar gestemd publiek. Hiet Vaderland' van hedenmorgen schrijft oa.: >rDe Nationale Opera heeft pleizier van haar „Vleermuis". Gisteravond was de schouwburg nagenoeg uitverkocht. Van Tuldier, düe na ziyn ziekte wieer optrad ki de rol van Alfred), kreeg na het eerste be- diryf een fraai bloemstuk. De opvoering viel buitengewoon in den smaak." Den bezoekers wacht düs morgen een genotvolle avond. BOSKOOP. Woensdag trad in de tweede wimterby- eenkomet van het Haatselyflc Nut, voor een geheel gevulde zaal op de heer Mr. Kamp uit 's-Gravenhage, met een geheel nieuw programma, waarvan Boskoop de primeur hadl Spr. begon met 2 ernstige fragmenten uit Macbeth en Richard III, waarna hij een serie humoristische voor vin-achten zegde. Aangezien spr. met den luataten trein vertrekken moest, kon hy het programma niet geheel afwerken. De dank van den voorzatter werd algemeen toegejuicht. Prijsdaling. Een koehuid, voor den oorlog ongeveer 57 gulden geldende, brengt nu pijn. 25 gulden op. HEKENDORP. De oudbte inwoner onzer gemeente, de veehouder J. van den Borg, is in den ouderdom van ruim 91 jaar overleden. REEUWIJK. Voor leden van de Commissie, belast met het toezicht op het onderwijs (com missie ingesteld ingevolge de nieuwe On derwijswet) zyn door B. en W. dezer ge meente die volgende tweetallen opgemaakt: 1. D. D. Piaul en J. van Spengen; 2. S. Moons en J. Heemskerk; 3. mej. A. M. Kruijit en mej. J. A. Guidemond; 4. G. Romeijn en mej. H. Smit; 5. Dr. M. van Staveren en Dr. van Wijngaarden (pred.). Het bestuur van de afdeeiing Reeuwijk van Volksonderwijs is thans samengesteld als volgt: C. van Leeuwen, voorzitter, Mej. A. H. Kruijit, vice-voorzitster, W. A. Vri», secretaris, J. Ruitenbupg, penningmeester, W. den Oude en D. Koster» leden. STOLWIJK, Vanaf heden aal het hulppost- en tele graafkantoor voor het publiek geopend zijn op werkdagen van 811 uur v.m., van 23 uur en van 67 uur n.m. WADDINXVEEN. Hy Kon besluit is aan deze gemeente ingevolge de bepalingen der Woningwet tegen een rente van 5 pCt. voorschotten •uit 's Rylks kas verleend van ten hoogste 12.580 en van ten hoogste 272J352 ten behoeve van de vereeniging „Waddmx- veen" voor het aanleggen van een straat en den bouw van 34 arbeiderswoningen. v Gymnastiek vereeniging. Dinsdag 25 Januari 1921 hield de Gytn- nastiekvereonigring te Woddanxveen haar eerste vergadering, waar teven» gelegen heid was om rich al» IM op te geven. Er was enorm veel belangstelling; niet min der don 66 leden hebben rich opgegeven. Hiervan zyn 43 leden boven en 23 beneden 16 jaar, zoodat vereeniging over een mooie adspi ran ton-afdeeiing kan beschik ken. Het woord wend gevoerd door den heer A. Bontenbal Can. Na de openingsrede werd overgegaan tot het opnemen van leden, met het reeds voornoemde gunstige gevolg. Daarna moest het kind een naam hebben. Er werd gestemd over een viertal voorgedragen namen, waarna met de meeste stemmen weit! aangenomen TjO.OÜL, Tot ontwikke ling onzer apderen. Daarna word de contributie aldus vost- gesteld: ledten 30 ct. en adtspiranten, be neden 16 jaar, 15 ct. per week, met voor de eereten 60 ct. inleggeld en voor de ad- spdranten 25 ct.. De eerste oefeningen zullen voorloopig gehouden worden in het Hotel Visbach; door het bestuur aal een lokaal in de openbare school aan de Brug worden aan gevraagd!. ja t Al» leider treedt op de heer C. M. Lod der. Zij, die zich nog op wAlen geven, kun nen dat Jjen bij C. v. d. Linden, Dorp- De 6 leden, die bet bestuur vormen, heb ben avonds hun functies aldus verdeeld': Voorzitter A. Bontenbal Czn., Secretaris G. v. Gaag, Pehningmeester J. F. Hij koop Mizn., Loco-Voorzitter A. A. Visser. Alg. pi.verv. L. van Vliet en Comm. van Orde C. v. d Linden. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van 26 Januari 1921. Wegens overtreding Leerplichtwet: J. K. te Moordrecht en L. O. te WackMnxveen •ieder 20 sub». 20 d; A. K. en A. S., bei den te WadldLnxween, ieder 25 subs. 40 d; E. P. te Moordrecht 10 sulbe. 10 dj wL A. v. d B. te Gouda 2 sub». 2 d,; W. J. J., W. J. J. en J. B., allen te Gouda, i&dier 10 sub». 10 d.; P. de B. en J, L,, beiden te Gouda, ieder 0-50 subs. 1 A; C. B. te Gouderak en S. B. te Reeuwyk, kder 10 sub». 10 d,; A. B. en J. v. D„ beiden te Reeuiwiijflc, ieder 12 tubs. 12 d->; H. v. E. te Reeuwyk 6 sub». 6 A; E. d. 0 te Gouda 1 auha. 1 d.; A. S. en P. K., beiden te Goudtenak, ieder 5 subs. 5 d.; E. G. v. I. te Gioudterak 10 sub». 15 d; C. de M. te Gouderak 12 subs. 12 d; A. de B. te Haastrecht 10 subs. 10 d Wegens overtreding Vksscherywet: J. M. L. en P. L., beiden te Rotterdam, ieder 2 Subs. 1 di. en verbeurdverklaring hengel. Wegens overtreding A. P. V. Gouda: L. v. D. te Rotterdam 10 subs. 10 d; EI F. en J. J. L., belden te Gouda, ieder 5 subs. 5 d; J. W. v. B. te Gouda 1 sub». 1 A; A. G. te Rotterdam 6 subs. 5 A; P. A. K., z. v. w. 2»uibs. 2d.; D. L. te Gouda 1 subs 2 dL; J. S. te Reeuwyk 2 subs. 2 d; J. die V. te Gouda 1 subs. 1 d.; A. M. v. A P. te Goudb 5 subs. 10 A; W. B. te Gouda 1 subs. 1 d; C. M. J. te Gouda 3 subs, 6 d.; H. A. K. te Gouda 2" subs. 2d.; W. de B, te Gouderalc en J. E, te Gouda, ieder 1 sube. 1 d.; A. H. te Rotterdam en J. L. te Gouda, ieder 2 subs. 2d.; L. S., A. D. en J. B. Th. de V.. allen te Gouda, ieder 2 sub». 4 4; G. H. T„ zander vaate woonplaats, 8 subs. 16 d., Idem 7 subs. 12 d., idem 6 sube. 12 d.j idem 5 3ub». 10 d., idem 3 subs. 6 A; idem 4 siuhs. 8 A; idem 2 subs. 2 A; S. P., zander vaste woonplaats f 3 subs 6 d.; J. A E. te Gouda 2 subs. 2 d. Wlegens overtreding Motor- en Rijwiel- vet: N. K. te Rotterdam 4 suhs. 4 d.; J. v. O. te Haastrecht 12 subs. 12 d.; W. v. D. te Zevenhuizen 4 sub». 4 A; J. A. B. te Wadd'iinxvieen, vrijspraak; H. v. D. te Gorinchem 2 X 20 subs. 2 X 10 A; J. G. B. te Boskoop vrijspraak; C. H. te Niieuwerkenk a. A LJ. 4 sub». 1 week tuchtschool; C. v. A A, A. B. en B. B., allen te Boskoop, W. F. G. te Gouda, G. K. te Bodegraven, K G. S. te Gouderak. r V. te Hekendoinp, F. v. W. te Reeuwyk, Jeder 4 subs. 4 d.; P. L. H. te Gouda 2 subs. 2 d.; L. de J., M. v. D. en H. P.. allen te Zevenhuizen, J. F. te Gouda, A. P. te WadAnxveen, S. M. en W. J. B. K., belden te Gouda en M. K. te Waarder, leder 4 subs. 4 A; C. C. E. O. te Lange Ruige Wedde 2 subs. 2 d.; P. V. te Bo degraven, W. L. en A. v. V., beiden te Hiilagiersbergi ieder 4 subs. 4 A; N. v. L. te Bodtegraven 5 subs. 5 'A; H. W. de K. te Lange Ruige Wedde, P. B. en F. A. L„ beiden te Goudla, iieder 4 suhs. 4 A; A. W. te Aamhme 3 subs. 3 d. Wegen» overtreding InvalÜÜteitswiert: P. de B. te Moercapelie 14 m. 0.50 sub». 14 m. 1 A Wegens overtreding Trekhondarwert: A. P B. te WadHinxveen 2 m. 2 sub». 2 m. 2 dagen. Wegens Gouwerechten: C. v. H. te Gou da 10 eube. 10 A Wegens overtreding Motor- en Rij wiel- verordening Gouderak: H. de B. te Rotter dam 15 sube. 15 A Wegens Alg. RegiL Vervoer: H. J. te Ai- phen a. A Rijn: 5 »ube. 5 A; J. de R. te Rotterdam vryepraak; P. L. H. te Gou da, 2 sub». 4 d. Wegens overtreding A. P. V. Moerca pelie: J. B. M. te Zevenhuizen 0.60 sub». 1 dag. Wegens oodeugdtelyk melk: D. V. te Gouda 15 sub». 10 A Wegens Alg. Keur Gr. Waterschap Woerden: H. L. te Usselmonde 3 sub». 3 degen. Wegens Regl. Wegen en Voetpaden: J. C. M. te Wadditixveen 3 subs. 3 A Wegens openbare dronkenschap: G. J. B., C. A. v. A B. en P. de H., alien te Gouda, ieder 5 sub». 10 <k; C. V. te Gou- dora&c 6 sube. 9 d; W. N. K. te Gouda 6 subs. 10 A; H. J. v. d. P en F. S.. bei den te Gouda, W. M. en D. v. A V., besden zonder vast woonplaats, ieder 8 sube. 12 A; P. de H. te Gouda 6 sube. 6 A; G. H. T.t zonder vaste woonplaats 8 sube. 12 d; S. R. R. v. E., c. r. w. en G. J. B. te Gouda, iedar 6 sube. 9 d.; G C. H. te Goudla 8 sube. 10 d.; D. t. H. te Gouda 6 subs. 9 d.; A. M. W. te Gouda en P. W. T., z. v. w., ieder 4 su.be. 4 A Wegens trekdier los laten staan: R. de J te Haastrecht 2 sube. 2 A Wtegiens vee op weiland Jeten 1 oorpen: J. v. J. te Moordrecht 6 subs. 5 A Wegen» overtreding A. P. V. Nieuwer- kerk a. A U.: L. B. en P. J. de J„ beiden te Noeuwerkerk a. d. IJ., ieder 4 sub». 4 dagen. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 27 Januari 1921. 26 Jan. 27 Jan Offic. Niet off. Londen 11.40*. 11.42 Bart ijn 5.22* 6.37* Parijs 21.25 21.66 Brussel 22.25 22.55 Zwitserland 47.45 Weenen 0.87* 0.92 Kopenhagen 60.— V— Stockholm 65.26 Ohrisbianis 67.60 Ne w^-Vork 2.99 2.97* Slotkoerscn van heden nog niet ontvan- gen. MARKTBERICHTEN. Goèda, 27 Januari 1921. KAAS: Aangevoerd 19 partijen, le lew. 81—S6, 2e kw. 76—79, met Rijknmerk 88. Handel matig. BOTERWeinig aanvoer, Goeboter 1.80—1.70c Handel vlug. VEEMARKTVette varkens groote aanvoer, 0.60-h0.62K per half KXJ. Han del flauw. Magere varkens goede aanvoer, 0.&5k).90 per h*lf KjG. Handel flauw. Magere biggen redelijke aanvoer, 2.60 3.50 per week. Handel flauw. Vette scha pen weinig aanvoer, 40—50. Handel vlug. Nuchtere kalveren groote aanfoer, 20 38. Handel Vlug. EIEREN: Groote aanvoer, 11.60— 13.50 per 100 stuks. Handel vlug. GRANEN r Tarwe prijshoodanA ^Ov«4*J artikelen lusteloos. Tarwe 03.50—25.50, Rogge 19—21, Gerst 1 1921, iA chev. 22—28, Haver- lf^-19, Skfrte» 21-; 25, Bruineboonen 2220. SCHEEPVAARTBER1CH TEN. Stv. Mij. Nederland. Sumatra arr. 28-1 van Amst. te Batavia. Kon. Ho». Lloyd. Hilversum (uitr.) arr. 26-1 te Oporto. Kon. West-Ind. Maüd. Achilles, v. Maceio n. Aan at-, pass. 25-1 Dungeness. Alkmaar, van Junin n. Amst., pass. 24-1 Flores. Bacchus wertr. 28-1 v. Puerto Barrios n. Kingston. Commewyne vertr. 22-1 v. Curacao n. Pom pator. Stuyveaant arr. 24-1 v. Amst. te Trimdad Holland-Amerika Lijn. Amsteld(jk vertr. 24-1 v. Vera Cruz n. Havana. Callisto, v. Savannah n. Rotterdam, ver trok 25-1 v. Norfolk. Eemdijk. v. Rott. n. d. Pacifickust, vertr. 17-1 v. Colon. Themisto, v. Rott. n. Hamburg, pass. 25-1 Terschelling. POST EN VERKEER. Nieuw Spoorboekje. Met het oog op de vele wijzigingen, Ae sedert; 26 October 1920 in die bestaande w interdienstregeling moesten worden aan gebracht, is een nieuwe tot 15 Januari 1921 bij gewenkte uitgave verschenen, die vanaf heden overal tegen den gewonen pa-ijs vertorügbooir aal zijn. Het posttarief lunchen België en Nederland. De BruBselsche berichtgever van de Msb. seint: Van 1 Februari af zal het posttarief tus- schen België en Nederland voor plaatsen, die niet meer dan 80 K.M. van de grens verwijderd liggen, 20 centimes bedragen, dus het dubbele van vroeger. In de tarieven van zendingen voor deze grensplaatsen van Nederland en België is nog niets gewijzigd. Mail over land. Waarschijnlijk zal binnen kort weer ge legenheid bestaan mail voor Ned.-Indië over land via een der Middellandsche Zee havens te verzenden. Thans geschiedt dit uitsluitend voor zoover de mail met P. en O.booten wordt verzonden. LANDBOUW. AibeidsbesdiermiBig bij den landbouw. Zooais bekend is, aal de arbeidsbescher ming bij den landbouw een voornaam punt uitmaken van dJe agenda van de derde in ternationale arbeirisconfarentie, welke het bureau van den Volkenbond tegen Maan dag 4 Aiprii te Gsnève heeft belegd Miert hert oog hierop heeft de Neder- lundbche Veroenigung voor wettelijke be scherming van de asfoedders gemeend, het voor en tegen van wettelijke bescherming van landarbeiders, eventueel baperiring van den arbeidsduur by den landbouw, spe ciaal met bet oog op de toestanden in Ne- deriand, aan een nadere beschouwing te moebem onderwerpen. Aan dit vraagstuk aal aan bijzondere ledenvergadering van de vereeniging wor- cen gewijd, wélke Zaterdag 26 Februari te Utrecht zal pdaats vinden. Dr. W. H. Nolens, vooroftter der ver eeniging, sal in die bijeenkomst een uit eenzetting geven van dm atand van de intemationa'» aibeidwetgeving. Het vraag stuk der landbouwbefcchertning ml worden ingeleid door 6 sprekers (8 werkgevers en 3 werknemersdie hun stea*fcxmt vooraf schriftelijk in praeadviezen aullen uiteen- «•r.ten. Als praeqdvisejrs zullen optreden de i vee ren: J Bakker, lid van de Tweede Kamer: A. J. Loerakker, voormttwr van den NeA R. K. Bloemist-, Tuin-, yeen- en Lsndarbei- darabockd St. Deo Dedit te Haarlem; J. A. Knetsch, hoofdbestuurder van den Nederl. Bond van dhr. Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivolarbeiders te Utrecht; dr. J. Oortwijn Botjes, landbouwer te Oastwo&d; J. Hiom- stra, voorzitter van den Ned Bond van .Ar beiders in hert Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, en P. J. Rutben, landbouw kundige te Wanssum, bij Roermond. Belangstel] enden kunnen introducties aanvragen bij het Secretariaat der Neder landsche Vereeniging vrior Wettel ijiae Ar- beidsbescherimng, Nieuwe Uitleg 12 te 's-Gravenhage. Een Landbouwtentoonstelling. Te Lochera zal van 18 tot 18 Aug. een landbouwtentoonstelling worden gehouden. LETTEREN EN KUNST. Mej. Betsy RepeHus. t Te Amsterdam is, naar het Hbld meldt, overleden mej. J. E. Repeiius, van wier hütal op de tentoonoitelldngen onzer kunst genootschappen jarenlang by nu steeds een achiilderij of aquarel te vinden woe. Het waren gewoonlijk binnenhuizen met figu ren, ook wel een» stillevens, waaraan mej. Repeiius haar gaven besteedde. LAATSTE BERICHTEN. Het eerste schip. HAiMiBURG, 26 Jan. VA>. De Hamburg- sche bark „Helios" heeft Woensdag met een ladling stukgoed de HomiburgBche ha ven verlaten om naar Valparaiso te tow brokken. DH is het eerste teUbchi'ip dart na dan oorlog van Hamburg naar de West kust afvaart. Diplomatieke Mer tegen woord i ging. HHRLUN, 26 Jan. V.D. De Duitaché ge zant te Valparaiso, dt. Gumprecht, is voor een andere functie van zjjn post terugge roepen. Zijn opvolger zal, naar vertuiidt, zijn de Duitsche Consul-generaal in Rot terdam, Roh. Zwarte pakken. POSEN, 26 Jon. ViD. De overheid et dt geacauheidbcommlsmic der stad Poaefl maakten by aanslag de verspreiding der zwarte pokken in Posen bekend Kopenliggen Engefedhe stapelplaat». KOPENHAGEN, 26 Jan. V.D. Met het meermalen vermelde plan, in Kopenhagen wen stapelplaats voor dten Engolschen Oostzeehandel te maken, houdt zich nu jok de K^penhaagtcfté Handelskamer be zig. Er i» een commissie ingesteld, die oenge gegeven» verzamelt over de vracht- tosten voor hert traiWito handelsverkeer over Kopenhagen en over do kosten voor het opslaan van goederen in Kopenhagen, >m deze met d« overeenkomstige onkosten in amitere vrijhaven»' te vwrgalUken. De handel met Rustend. HWIiSINGFORS. 26 Jan. VD. In dis gis teren gehouden vergadering van 500 ver- tegenwoordig ars van handel en industrie werd handelscomtrole tegenover Rusland door ©en eigen cen/braal bureau. Minister Procope betoogde de economisch© en po- i.rtleke onzekerheid vai» de commiuuatischt lut-ertohappij h» Rusland De consul Aapro Iwrfctotte, dat de handel in Rusland uit- gostoirven i». Uiitoendingen van goud, Si- barlach© ertsén. suiter en tabak zjjn niert te verkrijgen. Rusland heeft besloten, geen uivoer van levensmiddelwi toe te laten. N« een langdurige discussie heerschte op de vergadering een gedrukt© stemming en werd tot voorzichtigheid aangemaand De suikerprijs-verlaging. De abritage-commlssie dit een onderzoek heeft ingesteld in verband met de klachten van suiker-verwerkende industrieelen en suikerhandelaren naar aanleiding van de plaats gevonden prijsverlaging op 28 Nov. j.l. met het daarmee gepaard gaande af schaffen van het bonstelael, is met haar arbeid gereed gekomen en concludeert o.m. dat er geen grond voor arbitrale uitspraak is, doch geeft als haar oordeel te kennen, dat de prijsverlaging noodzakelijk wa». De regeling er van, ook achteraf be schouwd is als de beste welke op dat oogen- bllk te verkiezen viel en noch naar regelen van recht, en dat noch op biilykheidsgronden in t algemeen de bij de suikerhandel be trokken aanspraak kunnen maken op ver goeding voor verliezen tengevolge van de prijsverlaging geleden. De commissie is be reid haar oordeel te geven over de vraag of onder de klachten bijzondere gevallen voorkomen, welke tot tegemoetkoming of vergoeding aanleiding geven, indien de partijen (staat en producenten) wenschen ook dit oordeel te vernemen. De steun ssn de werkloosen-kassen. De steunregeling aan de werkloozen kassen door de regeering vastgesteld, geldt niet voor sigarenmakers en diamantbewer kers. Omtrent deze kassen zal spoedig be slissing volgen. Betaling gestaakt. Men meldt ons uit Amsterdam: De N.V. Kassierskantodr D. Evekink Zn. te Zutfen, sedert 1812 aldaar gevcs- tigd, heeft haar betalingen gestaakt. BURGERLIJKE STANdT GOUDA GEBOREN: 21 Jan. Hendriks, A v. W. R. Höhle en H. Pols. GETROUWD: AT. M. Engelhard en C. J. van der Draaij. W. Blom en J. de Weeger. K. Verwaal en J. J. den Edel. R. P. de Geus en G. Jansen. A. de Jong en J. den Haan. OVERLEDEN: 24 Jan. Cornelia M. de Jang, wed. v. M. Louman 78 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2