Zijt gij een lijder? Kan Duitschland betalen? STADSNIEUWS. PREDIKBEURTEN. 11112 C. J0NGENEEL EN ZOON. Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland, WINKEL- EN WOONHUIS, WINKELHUIS EN EKF HUIZEN EN ERVEN Pertussin Thijmsiroop Chonchette, deVerschoppelinge Interpellaties in de Fransche Kamer. Tardieu's vrees. Briand her wint 't Vertrouwen. Amerikaansch verzet tegen de Parijsche besluiten. Keynes acht de geëlschte schadeloosstelling te hoog. De belastingdruk in Duitschland eh in Engeland. Geen Duitsche afgevaardigden naar Brussel. Memorie over de kolenkwestie. ONS OVERZICHT. Bfitiand heeflt enkele penibele oowentolik- ken dtooygemaakt, 't leek zelfs. dat aan kantotoTvk» bewind al een eind. zou komen, of de krachtige man ten tweede male niet nou kunnen owroerien tearen den si room, dóe het oneens is met hem. Hoe mooi en overtuigend zijn verklaring over de Panische conferentie ook geklonken hadl de Kam eri eden stonden toch voor 't meerendteel sceptisch tegenover de vraag of men wed den juiste» weg gong bewan delen en of de geallieerden niet hun eigen «uiten zouden inslaan. De tiwiifed uitte zich in een reeks interpellaties. o.a. van Mor- ce' Gaohan en Ta/rd&eu. Laatsgenoemde heeft destijds een aanziend iik aandeel ge had in heit opstellen van het verdrag van Versailles, vandaar dat zijn betoog op groots kennis van zaken berustte. Tardieu maakte een vergelijking tus- schen het Verdrag van Vereaille? en de overeenkomst van Parijs. Hij besprak de nieuwe waarborgen voor de douane- en fj- nancieele regeling. Volgens hem zijn zij eenvoudige herhalingen van het Verdrag van Versailles. Ha verklaarde dat er voor do invordering van DuitachJand's schuld BoMoaniteift onder de geallieerden noodig en deze zal niet afdoende ziin zonder de medewerking van de Vereenigdte Staten. De Duatsche bons worden volkomen waardeloos wanneer Amerika zich niet bdi de regeling van Parijs aansluit. Tardieu vleesde, dlat Flrarikrijk een offer ter waar de van 143 milliard heeft gebracht, waar voor het geen vergoeding zal krijgen. Ook va-eest Tardieu. dat, wanneer de bezetting van Rijnland ophoudt, Duitschland. zal op houden met de betaling van ziin schuld. Tawheu's redeneering vond wel instem ming, zooveel, dat zelfs de Parysche dlraadLooze dienst al meldde, dlat Briand zyn positie met moeite aou bunnen hand haven. Echter, met één slag heeft Briand een groot deed van het vertrouwen der (hamer herwonnen, waarbif hem ziin rede naarstalent uitstekend te stade kwam. Zoodra Briand het woord nam. voelde de Kamer, dat Briand ziin ondier werp vol komen meester was en het applaus, waar- >w» z8 ziin wooixien onderstee enten, toon de aan, dat hii de Kamer vólkernen voer zich had verwonnen. Alle critiek van Tardieu, diens pessi misme over de resultaten van de confe rentie en in iet bijzonder over de hourlirrur van BwreJand eoi Amerika. weerlegde hu' met alleen met «iroote wriwrekecAeid. •naar ook met feiten. „Hoe le jrejooven, zeide hii. dat Emre- tand en dat Amerika hetwelk aan onze zilde is (refeooien om naak one on het slav- veüd plaats te nemen, ctewteUjkc bedoelin gen kunnen koesteren! O, Tardieu, ik zou onzen aeaiiieenden de beleedininn nl^ aan doen, over uw hypothese te wan- dSacus- sieeren en u moet het zelf betreuren deze te hefcben uitiresnrroken." Deze woorden, op krachtbron toon do Hamer mgeslingerd, lieten niet na indruk te maken. Ook ziin feiten verwekten een stemming van groot vertrouwen, vertrou wen ki de toekomst en ook vertrouwen in (ten persoon, in wiens hameien de onder- hedeliingen die te Londen zullen worden gevoerd, zun gelegd. De aigemeèneindruk is. dat Briaind dbor dit antwoord sterker uit de Kamer is te ruggekeerd en dat bij die motie van ver trouwen. dfie na de afhandeling der inter polatie» zal voigen. zeker een groote nueer- derheid zal behalen. Zyn waarschuwing, dat het afwachten van een gunstiger tijd, zooals Tardieu had voorgesteld, een breuk mot de Entente zou 'beteeltenen en dat Duitschland niets 1de- ver zou wem.sch.en. bleek na de warme stemming die hij in de Kamer had gewekt, buna overbodig, maar trof tegelijk hii de weifelaars doel. Een langdurig applaus, dat weerklonk toen hii de tribune afdaalde getuigde van het volle vertrouwen, waarmee men Briand naar Londen zal laten gaan. Toch had Tardieu het niet zoo ver mis. Inderdaad is het gevaar, dat Anieiuka zyti sanctie aan de besluiten der Panische con ferentie zal ontnoudon. verre van denx- beelthg. Volgens inlichtingen van een voor naam financieele, te Parijs verschijnend dlagbiad, aidius seint het Holiandsch Nseuwsbureau zonder den naam der be doelde courant te noemen, verlangt Ame rika een vermindering van de Duitsche schadevergoeding en zal zii het totaal daarvan waarschijnlijk schabben op slechts 50 miU/Lard man*. waarvoor Framariidc 30 milliard zou krygen, hetgeen bUrwbaar on- woldoende zou ziin om zijn binnenilandsche schuld te delgen, laat staan om zijn we deropbouw en zijn schuld aan Afnerika te betalen. Zoodoende zou het congres te Pa rijs indirect tot aanvaarding komen van het beginsel van Keynes om alle oorlogts- schulden te annuleeren, hetgeen Amerika logischer wijze tot dien grooten verliezer aou maken. In ieder geval aou het Aane- i-ik» verantwoordelijk maken voor de in ning der Duitsche schadevergoeding en het zoodoende dwingen zach weder met de Europeesche politiek in te laten. Ook rechtstreeksche berichten uit Ame rika wijzen er op, dat men daar maar niet aonder meer zal goedkeuren wat de Pa rysche conferentie heeft beslist. De ..New IYoHc American" verneemt dat senator Prance (Maryland) in den senaat een re solutie zal indienen, waarin de Vereenigde Staten worden uitgenoodagdl, tusschen bei de te willen komen, ten einde de dioor Duitschland te betalen schadevergoeding te verminderen bot drie milliard pond ster ling. Volgens deze resolutie zou één derde gedeelte der Duitsche schadevergoeding worden afgeschreven als compensatie voor het verlies der Afrikaanse he koloniën en /transatlantische kabels, terwijl de Ver- eenagide Staten gemachtigd zouden zijn, deze koloniën en kabels over be nemen voor een «bedrag van een milliard pond aterling, wefl'k bedrag dan in mindering zou worden gebracht op de schuld dW ge aliieerde mogendheden aan Amerika. De senator beweert, dat zulk een plan dien Duitsehe» industrieën onmiddellijk ben goede zou komen en tevens een groote verlichting te weeg zou brengen in den in- vernationalen credietboestand. Men voorapedt echter, dat het ontwerp van senator France n et zal worden goed geteurd door de commissie voor buiten- JundBche aangelegenheden. Ook in Engeland gaan stemmen op dip de besluiten van Parijs afkeuren. De fi nancier Keynes, wiens boek over de som die Duitschland betalen kan. zooveel op gang heeft gemaakt, betoogt in de bladen dat Duitschland de door den Oppör.-iDen Raad vastgestelde schadevergoeding slechts zou kunnen betalen ais ziin uit voer den invoer overtrof met het bedrag der schadevergoedéngsamiuiteiten. Niemand kan in ernst beweren dat Duitschland jaar na jaar zijn uitvoer bijv. 40 boven ziin invoer zou kunnen opvoeren. Bovendien heeft Duitschland blijkens de officieele statistiek tegenwoordig geen uitvoerover- schot maar een uitvoer-deficit. Mitsdien kunnen de te Parijs opgestelde eischen evenmin ernstig gemeend ziin als het ver- uma* van Versailles cat kan ziin. Om een uitvoerhandel te verkrijgen, die het m staat zou stéllen aan de eischen te voi- doen, zou Duitschland Engeland in zeer belangrijke takken van handel van de we reldmarkt moeten vereringen. Een eisch van 200 milliioen pond in goud staat hii den huadugen wisselkoers gelijk met 5U milliard mark. terwij! Duitschland'» in komsten op het oogeubliik slechts 30 mij- üant, en de uitgaven ongeveer 100 mil liard 'bedragen. De Duitsche minister van financiën zou dus de inkomsten moeten verdrievoudigen en tevens de uitgaven tot de helft verminderen om de eerste annuï teiten te kunnen Petalen. Later zouden dan de muoomsten nogmaals verdubbeld moeten worden. Als de Duitsche minister van financiën diie goocheltoer niet vol brengt, wat dan? vraagt Keynes. Volgen- enkele bladen zial dan de commissie vun herstel op de proppen komen om Dudtsch- JandJs invoer reen ten in beslag ti nemen en belastingen te heffen. Wat daarvan te recht zou komen ligt \cor de hand. In elk geval 'kan men zeggen, dat het hcrstél van het normale economische leven weer voor langen tij.l is opgeschort. De algemeene strooming m Engeland' is echter van meenimg dat die eischen niet te hoog zyn. De Engelsche bladen trekken Cen «paraifsr twaschen de Bri'tsche en Duit sche beJastingopW&ggist en wijizen er op, dat de beiastangdmubvin Duitechilattd vrii iwat minder zwaar ia dan in verschillende geallieerde 'landen, mei name Engeland, in Engeisch gield herleid,' waarbij de goud mark in waarde gelijkgesteld wordt met de Engelsche shilling, terwijl volgens den huldigen koers 200 Duitsche papaermar ken op een Engeisch pond sterling gaan, bedragen de belastinginkomsten in Groot- üritbanmë twiee en twintig pond sterling per hoofd en in Duitschland slechts drie pond» De directe belastingen, met inbegrip van de inkomstenbelasting, beloopen in Groot- Briijtainnië trien pond per hoofd en in Duitschland slechts 37 shilling (117120 /pond! sterling). De indirecte belastingen beloopen in Groot-Brittannië zeven pcmd per hoofd en in Duitschland 14 shilling. De totale regeeringsuatgaven bedragen in Groot-Brittannië 25 pond sterling per hoofd, en in Duitschland 9 pond. Wianneer men de schuilden van bedde landen verged ijkt, valt het verschil nog meer in het oog. De bonnenlandsche schuld Groot-Brittannië bedraagt per hoofd 172 pond. doch in Duitschland slechts 20 pond. De buitenlandsche schuld van En geland bedraagt 25 pond per hoofd en dlie van Duitschland vier shilling. Ook ten opzichte van de belasting op de alcoholische dranken in beide landen bestaat er groot onderscheid. In Groot -Brittanni bedraagt die 72 shilling per hoofd en in Duitschland 1 shil ling 5 pence. Sinds 1913 is deze belasting in Groot-Brittannië met 330 - verhoogd, doch in Duitschland met slechts 84 ter wijl de belasting op de tabak in Groot- Brittannië 14 shilling bedraagt en in Duitschland 1 shilling en 8 pence. Duitschland moet dius maar zien hoe 't zich ui' dë moeiliik'codon reut en de regeering te Berlijn is daarmee iok druk <<raig. zoo diruk, clat ze onmogelirk naar de conferen tie te Brussel kan gaan (die de geallieer den n u toch weer wel op 7 Februari wil den bepalen). Dit heeft Bergmaan de en tente doen weten alvorens Pariis te ver laten. Tevens heeft hij een memorie der 'Duitsche regeering overhandiigd betref fende die kolenkwestie. die de onmogelijk heid aanwiist om de overeenkomst wan Sipa voort te zetten en als nieuwe regeling voorstelt: Vian 1 Februari af zal Duitsch land zes maanden lang eiken werkdag den geallieerden 72X00 ton kolen leveren, dat zouden bij 26 werkdagen maandelijks 1.800.000 ton ziin. De Duitsche regeering verzoekt verder handhaving der betaling van de premie van vijf marken ik goud per ton, evenals verdere schadeloosstelling in geld om het verschil' wan den brinnen- landechen en den marktprijs, dat Frank rijk en België bü een verderen verkoop der Duitsche kolen .aanzienlijke winst ver schaft. ietwat te ver minderen. BNGKLAND. De prijsdaling Er is aangekondigd» dat de Engelsche regeering gisteren de prijs van de bloem andermaal jnet een shilling per mud heeft verlaagd. Sindls November 1920 is dus de prijs met 12 shilling per mud verlaagd. Men verwacht verder een nieuwe daling van 5 tot 10 van de indexcijfers betref fende de kosten van het levensonderhoud. OOSTENRIJK. Vlektyphua. Van de 29 dbor vlektyphua aangetaste personen in Oostenrijk zyn er 8 overleden. Buiten Weenen hebben zich 25 eevallen voorgedaan. De vier overige gevallen ziin door reizigers overgebracht. Door de auto riteiten worden maatregelen getroffen om oe verspreiding door het reizigersverkeer tegen te LAND- EN ZEEMACHT. De prijsdaling. Van dfen minister van oorlog ia de vol gende beschikking uitgegaan: Sedert, eomgen tijd ia een bellang/rijke prijsdaling ingereden, terwijl met groote iwaarachunlijklheid verdere prijsdalingen zyn te verwachten. De toestand van 's lands geldmiddelen erscht gebiedend, diat van de te verwach ten prijsdaling zooveel mogelijk voordeel wiordë getrokken. Miet het oog op de bestrijding van de werkloosheid is het intusschen niet de be doeling, dat o/pd/nachten en bestellingen, welke toch moeten plaats vinden, zooveel mogélijk achterwege worden gelaten, doel» iwel om er op aan te dringen, dat scherp wiorde toegezien op de priüen welke door de leveranciers worden bedongen, en dat, zooveel als eenigszins mogelijk is. worde vermeden, overeenkomsten over groote hoeveelheden of'op langen termijn af te sluiten, tenzij d«aarbij de mogelijkheid worde opengehouden van verdere prijsda ling in de toekomst partij te trekken. LANDBOUW. Nieuw zuivelstation. Het ministerie van Landbouw heeft aan de Koninklijke Handelsmaatschappij Boeke en Huidekoper, tè Haarlem, opgedragen de installatie voor het nieuwe Zuivelproefsta- tion te Hoorn, welke onder directie van het Technisch Bureau van Adviezen ir. F. de Boer, te Utrecht, wordt verricht. Het ligt in de bedoeling der Regeering, de leiders van het proefstation in staat te stellen, in alle richtingen beproevingen en onderzoe kingen te kunnen doen. Daartoe wordt deze fabriek voorzien van eepe moderne zuivel bereidingsinstallatie, koelmachine, enz. Deze inrichting zal zeker de reeds zoo hoogstaande Nederlandsche Zuivel-industrie ten goede komen. ONpERWIJS. De hoofden va» saholen en de bovoot. Het Hbld. v«kneiemt. dat het referen dum, gehouden—-in de „Vereeniging van hoofden van Scholen in Nederland" met 450 tegeti 150 stemmen besloten heeft, dlat de vereenrifcing diet verder mee zal doen aan de aalarisaètie, althans voor zoover daarbij als punt, van actie de bovcot of het droogleggen van een stad of provincie zou worden toegepast. LETTEREN en kunst. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË. Schipbreuk. Men sednt uit Via Reggrio aan de Epoca dat de pakketboot Farbunato op 27 Januari van Cogliari vertrokken, schipbreuk leed op de Sardijnsche kust. Drie dooden ziin gevonden. Men vreeet dat de ffdhaele be manning ia omgekomen. Eduard Verkade'in den Kon. Schouwburg. De commissie van Beheer over den Ko ninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage heeft in haar vergadering van gisteren be sloten, als hoofdhuurder voor vier vaste speeldagen in de week in het volgende sei zoen een overeenkomst te sluiten met den heer Eduard Verkade, die binnenkort een nieuw tooneelgezelschap zal oprichten. Mengelberg te New-York. Naar men uit New-York aan de N. R. Ct. meldt, heeft Mengelberg verklaard, het vol gend seizoen weer drie maanden te zullen komen; ten gevolge van deze verklaring zyn de „Philharmonic Society" en het „National Symphony Orchestra" samengesmolten in dien zin, dat laatstgenoemd orkest tot de „Philharmonic Society" is toegetreden. Mengelberg wordt gast- en eerste dirigent van deze nieuwe instelling. Stransky blijft ook, doch Bodansky zal slechts enkele con certen leiden, omdat hij zich Jioofdzakelyk op de opera zal concentreeren. Bernard Diamant. In de maand Maart zal de Rotteardlam- ische Zangvereeniging „Excelsior" ter her innering aan Bernard Diamant's 25-jarig driflirrigentschap een feest/uitvoering geven, waarvoor mevrouw Ntoordewrier-Redldin- gaus, mevr. v. di. Meer-Offers. Jos. Holt- (haus en Max Kfloos, hunne medewerking hebben toegezegd. SCHEEPVAARTBER1CHTEN. Stv. Mij. Nederland. Nias, vertr. 4 Febr. v. A'dam n. Java. Rott. Lloyd. Patria (uitr.) pass. 3 Febr. Perim. Tabanan (thuisr.) pass. 3 Febr. Perim. Kon. West-Ind. Maildienst. Van Rensselaer, vertr. 4 Febr. v. A'dam n. West-Indië. a De epldemlsthe hlkziekte. De hikziekte, waarvan ook in ons vader land hoe langer hoe meer gevallen worden waargenomen, begint langzamerhand een min of meer epidemisch karakter aan te ne men in verschillende landen van Europa. Verscheidene onderzoekers zijn van mee ning, dat de hikziekte een der vormen is van de eveneens zich uitbreidende inheem- sche slaapziekte, welke als een bijzondere soort hersenaandoening moet worden be schouwd (encephalitis lethargic»). Het schijnt, dat de hikziekte het eerst in Oostenrijk is verschenen en vandaar via Zwitserland, Duitschland en Frankrijk ook In ons land is binnengekomen. Blijkens eenige bijdragen in de Lancet zijn er ook reeds verscheidene gevallen in Engeland on Amerika waargenomen. Vooral uit Frankrijk komen overvloedige gegevens tot ons. De voornaamste zijn de mededeelingen, welke door verschillende bekende geneea kundigen over deze beide ziekten werden gedaan in de vergaderingen der geneeskun dige kringen en gezelschappen. De volgende bijzonderheden worden door ons daaraan ontleend: De epidemische hik is te beschouwen, als een goedaardige ziekte, die zich kenmerkt door een hardnekkigen, in aanvallen optre denden, hik met geringe bijverschijnselen. Deze hik verdwijnt na enkele dagen, zonder de gezondheid te schaden, maar staat toch direct of indirect in verband met de epide mische encephalitis. De hikaanval begint óf plotseling in vollen gezondheidstoestand óf wordt voorafgegaan door lichte ziektever schijnselen (algemeen ziektegevoel, maag- en darmstoornissen ,neus-, keelontstekin gen, rillingen, hoofdpijn, temperatuursver- hooging, stemmingsverandering). Wat wy over het algemeen onder „hik" verstaan, bestaat uit een gelijktijdige, plotselinge sa mentrekking van het middenrif en van de stemspleetsluiters. Hierdoor wordt de lucht gezogen door de gesloten stemspleet en door het trillen van de stembanden ontfitaat het eigenaardige hikgeluid. Door het samen trekken van het middenrif wordt de buik wand opgelicht, zoodat de buikspieren bij het hikken slechts een lydelyke rol hebben. By den epidemischen.kik evenwel blijven de samentrekkingen met altijd beperkt tot het middenrif en de stemspleetsluiters, doch ook andere spiergroepen kunnen hieraan deelnemen, zooals ^de buikspieren, de lange rugspieren, de nekspieren en zelfs de spie ren der ledematen (convulsieve of myoklo- nische vorm). Hierdoor kunnen eigenaardi ge bewegingen ontstaan, zooals het achter- overwerpen van het hoofd, trekkingen van de ledematen, soms eenzijdig. De duur van een aanval is zeer wisselend tusschen mi nuten en dagen. Ook van het rhytme is niets bepaalds te zeggen. Doch meestal volgen de krampen elkaar regelmatig op om de vier tot tien seconden. De krampen zelf zyn niet pijnlyk; toch kunnen op den duur de buik spieren gevoelig worden als de krampen he vig zijn, elkaar snel opvolgen of de aanval heel lang duurt. Dat de voedselopneming en de spraak tij dens een aanval bemoeilijkt worden spreekt vanzelf en enkele patiënten weigeren zelfs gedurende hun geheele ziekte elk voedsel. Ook de slaap wordt vaak belemmerd of ver hinderd, zoodat de nachten eindelooze kwel lingen kunnen worden. Valt de patiënt even wel in slaap dan worden gedurende den slaap nooit krampen waargenomen. De begeleidende verschijnselen zyn meestal van geringe beteekenis en slechts by nauwkeurig onderzoek waar te nemen. De psychische toestand is wisselend, enkele patiënten gaan rustig door met hun dage- lyksche bezigheid en schamen zich ten hoog ste voor hun omgeving, anderen daarente gen worden neerslachtig of prikkelbaar, soms zelfs angstig over hun toestand en zyn tot niets in staat. Maag- en darmstoornis- sen, katarrhale aandoeningen van de boven ste luchtwegen, conjunctivitis kunnen voor komen tijdens, of zelfs ook vooraf gaan aan de eigenlijke ziekte. Belangwekkend zyn en kele choreatische of myoklonische bewegin gen van hoofd of ledematen, welke bij uit zondering tijdens, voor of na den hikaanval voorkomen en misschien reeds tot de ence phalitis lethargica moeten gerekend worden. Het ruggemergsvocht bleek in de beide door Sicard onderzochte gevallen normaal, afge scheiden van een verhooging van het sui kergehalte, welke ook op verwantschap met de inheemsche slaapziekte wijst. De hysterische hik kan door psychologene besmetting weliswaar een epidemisch ka rakter aannemen, maar hy onderscheidt zich van de epidemische hikziekte door het uitblijven van de algemeene verschijnselen, het meest voorkomend bij vrouwen, de ge ringe uitbreiding en het niet eenzijdig voor komen der samentrekkingen en de groote psychische infuenceerbaarheid. Waarschijnlijk moet de epidemische hik ziekte evenals de inheemsche slaapziekte als een besmettelijke ziekte beschouwd worden. Volgens sommige onderzoekers als een bij zonder gelocaliseerde griep, (epidemische influenza). De meeste onderzoekers achten een directe verwantschap met de epidemi sche encephalitis waarschijnlijker omdat by deze laatste ziekte ook hikaanvallen wor den waargenomen en beide epidemieën ge lijktijdig voorkomen (soms daalt de een ter wijl de ander stijgt en omgekeerd). De weg van de besmetting was meestal niet aan te geven, hoewel verscheidene ge vallen van huis- of kantoor-besmetting worden waargenomen, (zelfs 43 gevallen onder het personeel van één maatschappij). Bijna alle patiënten waren mannen. Het verloop was in alle waargenomen gevallen gunstig. De ziekte eindigt na één tot drie dagen zonder verwikkelingen of nasleep; zelden werd een meer diepend verloop waar genomen. Aangezien by het eenige sterfge val door Economo te Weenen waargenomen, uitgebreide veranderingen in het zenuwstel sel werden aangetroffen, die mogelyk door encephalitis lethargica veroorzaakt waren, is er over de ziektekundige ontleedkunde de zer ziekte niets anders bekend. Verwisseling met hysterischen hik, buik- vliesontsteking en de genoemde inheemsche slaapziekte bemoeilijken slechts in enkele gevallen de diagnose. Wat de behandeling betreft: de bestaan de tientallen huismiddeltjes ter bestrijding van den gewonen hik zijn meestal zonder uitwerking. Druk op de oogbollen, op het strottenhoofd, op de middenrifzenuw, schynt den hikaanval soms te verzachten, soms tot staan te brengen. GEMENGDE BERICHTEN. De slaapziekte in Amsterdam. Naar de Tel. verneemt hebben zich te Amsterdam eenige gevallen voorgedaan van de z.g. „slaapziekte", die zich reeds in het buitenland en in het Zuiden van ons land vrij veelvuldig voordoet. Men is van mee ning, hier te doen te hebben met een nieu we phase van de Spaansche griep, die en kele jaren geleden zooveel slachtoffers heeft gemaakt. De meeste gevallen zijn licht; er zijn echter enkele bij, die een ernstiger vorm aannemen. ™&et snoepreisje vaa de Zaandam ache Bedrijfscommissie. Onder dit opschrift publiceert Het Volk een intervieuw met den heer J. E. W. Duyg over de studiereis van de Zaandamsche raadscommissie van de bedrijven. Uit hetgeen deze verhaalde blijkt dat aaif de gasfabriek te Zaandam onder wethou der Duys de oven van het Glover-Wetay- steem zijn ingevoerd, waardoor zeer goed koop gas wordt verkregen. Tengevolge van de toegepaste werkwij ze heeft Zaandam gedurende den geheelen oorlog behoord tot de plaatsen, waar het gas het goedkoop§| was en dat is nu nog zoo. Daardoor beschikt d« fabriek op het oogenblik over een reservefonds van meer dan 100.000. Tegenover deze voordeelen echter staat het groote nadeel, dat bü systeem-West de slijtage aan de ovens buitengewoon groot is. Twee jaar gelede» zijn de hardsteenen wanden, die totaal versleten waren, door dieuwe vervangen, en dezer dagen bleek dit weer noodig. De directeur wilde nu de andere helft van de gasfabriek inrichte» naar een Duitsch systeem. De heer Duvs was daartegen, wijl hy' wist, dat het West-systeem in andere plaat sen goed voldeed. De mededeeling in de bedrijvencommia- sie, dat de wethouder en de directeur dit onderzoek zou instellen, gaf deze com missie aanleiding te overwegen, of ook haar leden niet zouden moeten meegaan om persoonlijk zich een meening in deze kwestie te vormen. Zy overwoog daarby, dat er diepgaand verschil bestond tusschen de opvattingen van den directeur eh die van den wethouder, en dat zij zelf voor de eind beslissing in dezen de verantwoordelijkheid te dragen zon hebben. De heer Duys achtte het niet zijn taak zich vóór of tegen het deelnemen der com missie aan de studiereis uit te spreken, daar dit een zaak was, die de leden voor zichzelf moesten uitmaken, te meer, waar hy als wethouder voor de bedrijven stond tegenover een commissie, die is aangewe zen om ook zyn beleid te controleeren en te sanctioneeren. Het resultaat der reis is het volgende ge weest: In Stockholm is gebleken, dat het West systeem in alle opzichten voldeed. In Ber gen deed men dezelfde ervaringen op. De heer Duys verzocht hem eenige stuk ken te willen verschaffen van de hardsteen, waarmee de wanden der binnenhovens daar bekleed waren. Nauwelijks was dit mate riaal verstrekt, of ook de directeur moest erkennen, dat het veel harder was dan bet in Zaandam aangewend. De studiecommissie heeft toen de steenen meegenomen naar Manchester in Engeland en daar met de firma West langdurige on derhandelingen gevoerd omtrent de situatie ip Zaandam en wat de fabrieken in Bergen en Stockholm te zien gaven. Ten slotte heèft zy van de firma West gedaan gekre gen, dat deze een bedryfsingenieur naar Zaandam zal sturen om daar den toestand op te nemen en dat de firma geheel voor eigen rekening de ovens volkomen zal la ten vernieuwen met toepassing van het be tere materiaal. Zelfs zullen door haar wor den vernieuwd op eigen kosten twae ovea», |die nog nieuw zyn, maar het oude mate riaal bevatten. Het gevolg van wat de studiecommissie in Bergen en Stockholm en daarna in Man chester gewaar werd is dit, dat ook de di recteur erkennen moest, dit resultaat niet te hebben durven verwachten. En dat xoor- loopig (en zeer waarschijnlijk voor goed) studiereizen ter beoordeeling van Stetti- nes-, Dessauer- en andere systemen van de baan zyn. Het collectief contract in de sigaren- üiduatrie. Het Verbond van Vereenigingen van Si garenfabrikanten en de Amsterdamsche en Rotterdamsche Vereeniging van klein-fa- bAkanten hebben te Utrecht overleg ge pleegd met afgevaardigden van de 4 arbei dersorganisaties. Het Verbond nam, zoo meldt de „Msb.", principieel het standpunt in, dat het zich niet door ontbinding der vereeniging van het contract mocht onttrekken. Het stelde echter aan de arbeidersafge vaardigden voor, in verband met den toe stand in het bedrijf om eventueelen bijslag van het indexcijfer voor de maanden Fe bruari, Maart en April te laten vallen. Voorts stelde het Verbond voor, op een bijeenkomst half Februari den toestand ge zamenlijk opnieuw onder de oogen te zien. Bleek dan, dat de party niet bij machte was het collectief contract na te komen, omdat practisch in den lande veel lager loon in de si garenindustrie betaald werd, dan zou men, om jegens het Verbond verantwoord te zyn, aan de arbeidersorganisatie ongunsti ger loonsvoorwaarden moeten voorleggen ter onderlinge vaststelling. Men wilde ech ter in die richting niet te ver gaan. De arbeidersafgevaardigden kondei staande de bijeenkomst geen antwoord gp- ven. Ze zeiden toe ruggespraak te houden met hun besturen en vóór Vrydag a.s. aan het Verbond antwoord te doen toekomen, op welken dag het Verbond andermaal te Utrecht zal vergaderen. De byslag voor het huidige indexcijfer wordt in ieder geval tot aan het einde (31 Jan.) uitbetaald. Wat het voorstel der R. K. patroons van de ontbonden R. K. Patroonsvereeniging in het Zuiden des lands betreft (waarbij de R. K. Hanzebond van Sigarenfabrikanten zich heeft aangesloten), om tegen de nieu we eenzijdig vastgestelde loonen te werken, hebben de arbeidersorganisaties besloten dit voorstel niet te aanvaarden. By de verlaagde loonen (10 12 pCt. ver laging) hadden de fabrikanten echter toege zegd de loonen binnen twee weken in on derling overleg te herzien, en om, indien de in onderling overleg te herzien, en om. indien de in onderling overleg vast te stel len loonen alsdan hooger zouden zijn dan de thans door de patroons eenzijdig vastge stelde loonen, het verschil by te betalen. De arbeidersorganisaties wenschen op dit oogenblik echter alleen op basis der ou de loonen den toestand te bespreken. 'De R. K. fabrikanten hadden bij de loon regeling voorgesteld de prijsklassen weg te laten en de wijze van loonregeling van vroeger weer in te voeren. r i GOUDA, 5 Februari 1921. Faillissement. Het faillissement van M. W. Schouten, metselaar en aannemer alhier, is geëindigd Een kaaswet. Naar wij vernemen is bij de regeering een ontwerp-kaaswet in voorbereiding, waarin 'wordt voorgesteld een absoluut verbod van uitvoer van ongemerkte kaas. Alleen gecon troleerde, dat is gemerkte kaas, waarop het vetgehalte in de droge stof ia aangegeven, zou mogen worden uitgevoerd. Burgerwacht. Gisteravond wérd in de oude kegelbaan achter de sociëteit „Vredebest" aan den Kattensingel, het nieuwe lokaal van de vereeniging „de Goudsche Burgerwacht" in gebruik genomen. De kegelbaan was op zeer practische wijze voor de helft veranderd in een 12 M. lange schietbaan, van 6 schijven naast elkaar die, met verstelbaar licht, hoog en laag gesteld kunnen worden, al naar de schutter staand of ligfepnd wenscht te schieten. Na het schot hkalt men de „roos" met touwen naar zich toe. Het overige gedeelte van het lokaal was gisterenavond bestemd voor de plechtig heid, waaraan een smaakvolle platenver- siering een feestelijk cachet gaf. Civiele en militaire autoriteiten waren vertegenwoordigd respectievelijk door den burgemeester, de heer Ulbo J. Mys, en den kapitein S. Maier. Ook het bestuur der so ciëteit „Vredebest" had aan de officieele ta fel plaats genomen. De voorzitter der vereeniging „de Goud sche Burgerwacht", de heer J. Dercksen H.M.zn., heette alle aanwezigen welkom, en wees op de aanzienlijke verbetering die de huisvesting der Burgerwacht thans heeft gekregen. Spr. hoopt, dat, wanneer revolu tiegevaar dreigt, allen hun lidmaatschap der vereeniging daadwerkelijk zullen too- nen. Hij brengt de autoriteiten dank voor hunne aanwezigheid en dankt het college van B. en W. en het bestuur der sociëteit „Vredebest" voor hunne bemoeiingen, en \4en heer Koole voor de vele nuttige wem- keit-Jüj de inrichting van het lokaal. De>urgemeester wenschte de ver- eenigingSteluk met het nieuwe lokaal, dat, naar spr. hbopte veel tot de aantrekkelijk heid der oefehingen zal bijdragen. De heer Mijs sprak eveneens de hoop uit, dat de burgerwacht indien zulks noodig is, paraht zal zijn zich achter het wettig gezag te scharen. Hierna werd npg het woord gevoerd door den heer Spit, namens het bestuur van „Vredebest", den heer Samsom, de onder voorzitter der vereeniging „de Gjpdsche Burgerwacht, die speciaal hulde aan den commandant, den' heer Wagner, bracht, en door den heer de Mol, namens de leden. De héér Wagner noodigde tenslotte dert burgemeester uit het eerste schot op de schietbaan te lossen, waaraan deze gaarne voldeed. Deze eerste „daadwerkelijke" ope ning werd met luid gejuich begroet. Goudsche Winkeliersvereniging. Volgens advertentie voorkomende in dit blad, zal de heer M. Kropveld, Rijksmidden- standsadviseur op Woensdag a.s. 's avonds ten 8.15 uur op de bovenzaal van het Café „Het Schaakbord", een „praatavond" hou- den, Verleden jaar is een dergelijke avond door de Goudsche Winkeliersvereeniging hier ter stede uitgeschreven en volkomen geslaagd. Velen stelden toen allerlei vragen den Middenstand betreffende ?n daarna volgden zakelijke inlichtingen en eene ge animeerde leerzame discussie. Genoemde heer heeft 5 Januari j.l. voor de Ütrechtsche Handelsvereniging voor een groot gehoor den moeilijken toestand besproken, waarin de handel momenteel verkeert tengevolge der geforceerde prijs daling en is o.a. bereid, wanneer zulks ge- wenscht wordt, hieromtrent een en ander mede te deelen. Zooals de annonce in dit blad aangeeft, is er beperkte introductie voor niet-leden der Goudsche Winkeliers vereeniging die in de tegenwoordige Mid denstandspositie belang mochten stellen. woorden, waarin hij Maarten als een voor beeld van ijver en nauwgezette plichtsbe trachting schetste. Daarna verliet de droeve, schare den doo- depakker. De afdeeling Haastrecht van de Mij. tot Nut van 't Algemeen houdt op Maa haar eerste lezing in dit seizoen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Bdj die laatste volkatelli/rwr ds gebleken dlat deze gemeente heeft 3X98 inwoners, 1. 1749 mannen en 1644 vrouwen. Het aantal leden van den Gemeenteraad 'zal dus, bii de eerotvkwend* varkieffling, van 7 op 11 gebracht moeten worden. Da. G. J. Fancy, predikant bij de Geref. Kerk alhier is beroepen naar Lier. OUDEWATER. Tot Opperbrandmeester van het Vrijwil lige Brandweerkorps alhier is gekozen de heer C. J. de Waal en tot Brandmeester de heer R. de Waal, terwijl tot bestuursleden zijn gèkozen de heeren C. Groeneveld, Jac. van der Bree en L. W. Reparon. De heer H. Berkhof alhier, is door den In- specteur der Directe Belastingen te Gouda benoemd tot schatter tot opneming der i huurwaarde. Besmettelijke ziekten. Deze week is* alhier aangegeven 1 geval van diphteritis. Witte Bioscoop. „Een Wolf in Menschengedaante". Een kerel als een oude' eik zoo kolossaal, ruig, met woesten baard, en bliksemende oogen. Anders staat dit type manspersoon nogal voor goedhartig bekend, doch in deze film vereenigt hij alle slechte hartstochten en eigenschappen, waarmee een mensch maar behept kan zijn, in zich. Het verhaal speelt ergens in het hooge Noorden, waar ieder een in pelzen gedoken rondloopt, waar het altyd sneeuwt, een hond het trekdier, en een slee het vervoermiddel is. Iets geheel anders dan wat wjj zoo vaak in een bioscoop te zae/n krijgen aan mondaine interieurs en dito toiletten, naar de laatste mode. Een nogal aardige Fox comedie: „De Ver loren Portefeuille", een weekrevue en een wetenschappelijke film over kreeftenvis- 8cherij maken het pragrpmma van deze week weer tot een goed geheel. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De afd. Gouda der Hollandsche Maat schappij van Landbouw houdt Dinsdag a.s. een vergadering in café „Harmonie". Na afloop der werkzaamheden zal de gewone verloting plaats hebben. HAASTRECHT. Gistermorgen werd onder groote belang stelling de ruim 20-jarige M. v. d. Heul ten grave gebracht De lijkkist was gedekt met bloemen van het personeel der firma Smul ders te Utrecht, van Olympia en van vrien den. Vertegenwoordigd waren de de Kerke- raad der Ifed. Herv. Kerk, het Bestuur van Olympia en vele vrienden. Door Ds. v. d. Broek werd geschetst de vele beproevingen welke bet huis van den overledene reeds hebben getroffen en den overledene hooge waardeering gewijd. Hier geldt, zeide spr., dat niet de lengte, maar de diepte de waArde van een leven bepaalt 'Daarna sprak de heer Franke, de chef van den overledene eenige waardeerende portefeuille ƒ8.000.000.—, Bioscopen en be lendende perceelen^f 2.480.000, inventarissen ƒ360.000.—, films ƒ150.000.— en kassa n90.000.-T. Daartegenover staan de vol gende verplichtingen: preferent aandeeien- kapitaal 10.000.—, gewoon aandeelenkapi taal 10.000.000.— en hypotheken 1.170.000.-. Rotterdamsche Bankvereeniging. De Rotterdamsche Bankvereeniging, die in Duitschland een omvangrijk Markente goed bezit, voert, naar de Frf. Ztg. mede deelt, onderhandelingen voor de oprichting van een groote bankinstelling te Berlijn, met medebeheer van Duitsche banken, ten einde zich aldaar een steunpunt te ver schaffen. Mijnongeluk DORTMUND, 6 Febr. V.D. Gisteran heeft in de mjjn Mont Cennis een Instorting plaats gehad. Een steiger stortte omlaag. Een voorman en vier mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Onmiddellijk snelde de reddings brigade te hulp. Tot nu toe was het niet mogelijk verbinding met de afgeelotenen te krijgen. Men vreest dat allen rijn omgeko- men. - SPORT. Zondag 6 Februari 1921. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. Mej. M. Eelman. St Janskerk. 10 u. v.m. Ds. Borger. 6 u. n.m. Ds. Verheul. Kleine Keik. 10 u. v.m. Ds. B. G. C. Steen beek te Waddinxveen (vac. Deur). Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Scharten. Woensdag 9 Febr. St Janskerk, 12 u. n.m. Ds. Borger (Huwelijk). Kleine Kerk. 8% u. n.m. Ds. Verheul (Bijbellezing). AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. J. Slot, te Lekkerkerk. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. v. d. Heij den. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. Ds. v. d. Spele te Schoonhoven. 6% u. n.m. Ds. Wesseldyk te Schoon hoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Glas. Gebouw Salvatori. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. de heer W. Braak Hekke, Evangelist te Emmercompascum. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en u. n.r Ds. yerkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. v. d. Broek. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9V4 u. v.m. Ds. Hoek (Doop). 6 u. n.m. Ds. Buiskool. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kanis Doop Evangeliaatiegebouw. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer v. d. Knyff, G. O. te Reeu- wijk. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Leesdienst 6 u. n.m. Ds. Steenbeek. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. Wielenga. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. M. L. Toe ken, te Maurik. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Kijne (Doop). 6Mi u. n.m. Ds. Kijne. VOETBAL. Wed&triidprognunona voor Zondag 6 Febr. VveateHike aUteekuug. Ie lolaase. A*msterdiam: Ajax—|H. "B. S. Blauw Wit—lU. V. V. SpartaanA. F. C. Rotterdam: V. O. C.fipurta. Dordrecht: D. F. C.Haarlem. Overgangsklasse, Den Haag: Quick—'t Gooi. Rotterdam: R. F. C.—(Feijeooord. Haarlem: R. C. H»S. V, V. H. F. C.-A. D. O. IJimudden: StormvogelsIW. F. C. Schiedam: H.-D. V. S.iD. E. C. 2e k/loaae B. Utrecht: D. O. O.—Olympia. Velox—iHerouiee. HilversumVictoria«V. U. C. 3e Masse E. Gouda: T. O. P.—iSaibumus (Sportterrein). Gocrinchem: S. V. W.Steeds Hooger. Rotterdam: 'lVanvalia—Schoonhoven. Reserve 2e Masse D. Den Haag: V. U. C. LIsD. H. C. Goudsche Voetbal Bond. le kdas: Bodegraven 1—Olympia 3; G. S. V. 1T. O. P. 2; Woerden 1—Schoon hoven 2. 2e Maa A: Goud* 3—AiWhen 3 (12 u.); AilplhiaOlyanpda 4. £e klasB: Gouderak—<Victoriaan. 3e klas: Moordrecht 2<G. S. V. 8: Vlc- itonaan '.^Bodegraven 3; Zwaimmerdam— Zevenhuizen. T. O. P. speelt morgen haar competitie wedstrijd op het Sportterrein aan den Graaf Flo/risweg. Opening nieuwe terrrfn Motot «wmt „GouAi» haar nheawcj terrein in Bloemendaal met een wedlstrtte tegen de Oostelijke 2e fclaseer Quick I uit Amersfoort. Licht op! Wiel- en motorrijders ''worden er aan herinnerd, dat zij tusschen de volgende uren hum licht op moeten hebben: 6|6 Februari 5.23 u.ro.—7.04 vjn. 617 k*25 7|8 ö-27 819 5.28 9110 5X0 10Ï11 5X4 12113 5X7 13114 7.02 -7.01' - —6.59 6j67 —6(54 6(62 i -6.50 h -4.49 BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 2 Fabr. Barbara Hubertha, d. v. G. C. Verlaan en M. J. Hei. Cornelia, z. v. A. Kooimafi en A. de Zeeuw. Poulus, z. v. D. Maaruen. en T. Magyae. 3. Cprnelis Gerardus, v. A. Nedotftoff J. M. Till#- man* Theodorus Gerardus, z.W. G. Mer- kestijn en M. C. Streng. Cornelia, d. v. H. van der Weijde en W. den Hertog. ONDERTROUWD; P. Schoeraaker m C. J. van de Werken. F. van Hofwegen en G. Peterse. E. A. Polet en A. van Blanlyn. C. B. Spee en J. H. M. Nederhoed. IlfA. de Ruijter en H. W. M. Homis. P. de Boer en W. Zuijdam. OVERLEDEN: 1 Febr. Maarten van der Heul, 20 j. 2. Maria Woudenberg, 4 mnd. Neeltje Af HeU, 5 .mnd. LANGE RUIGE WEIDE. GEHUWD: Hendrik Jan de Root en Ma ria van Eijk. OUDEWATER. GEBOREN: Cornells, i. v. C. Versluijs en A. M. van den Heuvel. OVERLEDEN: Dirk van Ruiten 76 jaar gehuwd met Sophia Jansen. PAPEKOP. GEBOREN: Jacobs Hendrika, d. v. P. J. Rensen en Th. H. Jansen. APVBRTENTyN. In plaats van kaarten. Ondertrouwd: P. DE BOER Jr., Arts en ijt MIEN ZUYDAM, Apotheker. 4 Geen ontvangdag. Huwelijksvoltrekking 18 Februari, Gouda, 4 Februari 1921. «n 11 I Blijkens akte, «dMwwt 1921 voor No- tari» J. KOEMAN te Haastrecht verleden, |s door de Heeren CORNELIS JÓNGE- NEEL SENIOR en NICOLAAS JONGE- NEEL, beiden houthandelaar en wonende to Gouda, aangegaan eene vennootschap, tot doel hebbende het drijven van een houthan del in deh meest uitgebreiden sin van "het woord. De Vennootschap zal gevestigd zijn te Gouda en worden gedreven onder de Pinna Pzy ie aangegaan voor onbepaalden tüd, reeds ingegaan 1 Januari 1921. Ieder der vennooten kali de vennootschap doen eindi- •gen, mits voor den eersten Juli van ieder I jaar de* «pugging daarvan aan den anderen vennoot is beteekend. De vennootschap zal dan eindigen op den 31 December daaraan volgende. I Ieder der vennooten is bevoegd met den naam van de vennbotachap te teekenen en de vennootschap te verbinden, medewerking van beide vennooten wordt verdacht: voor het vervreemden, bezwaren, verhuren, of verkrijgen van onroerende goederen; voor alle handelingen waarvoor voor de vennoot schap een geldelijk belang van meer dan ƒ10.000.voortspruit; voor het aangaan van rechtsgedingen, eischend en vtrwee- rend en het aangaan van dadingen. Namens de partijen, 816 38 J. KOEMAN, Notaris. FINANCIEELE BERICHTEN. Uitgifte 1.400.000.gewone aandeelen N. V. Nederlandsche Bioscoop-Trust te 's-Gravenhage. Blijkens advertentie in dit blad stelt de N. V. Nederlandsche Bioscoop Trust te 's-Gravenhage de gelegenheid open tot in schrijving op ƒ1.400.000.gewone aandee len tot den koers van 107 V6. Aan het prospectus ontleenen w(j het vol gende: Het doel der vennootschap is het verkrij gen van belangen by ondernemingen, die het exploiteeren van publieke vermakelyk- heden beoogen, of daarmede direct of indi rect verband houden en het uitoefenen en steunen van deze bedryven. De vennootschap heeft op dit oogenblik reeds in exploitatie acht bioscooptheaters in verschillende plaatsen van ons land, ter wijl verder het filmverhuurkantoor Loet C. Barnstyn's Filmproduction te 's-Gravenha ge in de trust is opgenomen. Al deze bedry ven bevinden zich in een bloeienden staat. Verder worden nog onderhandelingen ge voerd met verschillende groote bioscopen in Amsterdam, den Haag, Rotterdam en meer dere belangrijke steden in ons land. Er wordt in het prospectus gewezen op de groote ontwikkeling van het bioscoopbe drijf, waardoor het een der best-rendeerende ondernemingen van den lateren tijd is ge worden. Bovendien zyn aandeelen in deze ondernemingen van een ongewoon stabiel gehalte, daar het bedryf nimmer het risico van waardevermindering van voorraden loopt, en vrywel onafhankelyk is van ere- dietgeving, omdat de inkomsten dagelyks contant binnenkomen. Tot het soliede ge halte der aandeelen draagt verder nog by de omstandigheid, dat het groote deel van het kapitaal belegd is in onroerende goede ren. Na een opsomming van de voordeelen, verbonden aan de trustvorming, wordt de verwachting uitgesproken, dat de te behalen winst een uitkeering van een dividend van 14 op de gewone aandeelen zal toelaten. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op ƒ10.010.000.— verdeeld in ƒ10.000 pre ferente en 10.000.000.— gewone aandeelen, waarvan reeds zyn geplaatst reap, ƒ10.000 en ƒ2.000.000.—. De openingsbalans per 1 Jan. 1921 geeft als bezittingen aan: gewone aandeelen in TE GOUDA. Gevwtlgden en vertrokkenen In de afgeloopen week. GBVESTIGDEN. F K Boot, plateelschilder, uit Steenwyk, LeniduisteeK 23; A, S. J. A. ven Broekho- ven, kellner, uit 's-Gravenhage, Markt 34, L. Hessejs, timmerman, uit Rotterdam, U de Wetstraat 20; A. Koorevaar, stucadoor, uit Antwerpen, W. Tombergstraat 10; J. O. van Brugge, scheepsklinker, uit Rotterdam, Nieuwsteeg 12; A. J. Gideonse, commies redacteur ter Secr., uit Groningen, Wydstr. 18; A. de Groot, kantoorbed. uit Rotterdam, K. Noodgodsteeg 5; H. H. Hüsken, schilder, uit Arnhem, Hoef steeg 7; J. J. de Jong, onderwyzer, uit Haarlem, Groenendaal 90; P. van Loon uit 's-Gravenhage, Kruide- nierstraat 2; L. Oosterom, groentehande laar, uit Rotterdam, Singelstraat 4; C. M. B. Pijl, onderwijzeres, uit Nederhorst den Berg, Boelekade 251; C. M. Reurekas, dbe., uit Vinkeveen, L. TRndeweg 33; M. Schou ten, uit Boskoop, Boelekade 45; J. M. van der Veer, uit Rotterdam, Karnemelksloot 175; K. Verwaal, meubelmaker, uit Reeu- wyk, J. Kottensteeg 14; P. d« Weger, pla teelschilder, uit Steenwyk, N. Markt 14. VERTROKKENEN. J. W. J. Kleinsmit uit K. Tiendeweg 11 naar Ootmarsum; L. J. van Gent uit N. Ha ven 272 naar Rotterdam, Gedempte Slaak 149a; S. G. van Schalk uit Lazaruskade 3 naar Rotterdam, Wolvenpad 28; P. J. Noor- lander uit Raam 113 naar Reeuwyk, E 280; C. van Ingen uit Raam 216 naar Utrecht, L. Nieuwstraat 20; H. F. Korff uit Baan- straat 29 naar Rotterdam, Albrechtkade 182; C. A. J. Homis uit IJaseUaan 32 naar Nymegen, Tulpstraat 24; W. J. L. van Es uit Oosthaven 54 naar Peking; J. A. Bou- man uit Gouwe 84 naar 's-Gravenhage, L. Voorhout 8; K. Javörek en gezin uit Pe perstraat 74 naar Baarn, Praamgracht 1; H. Veenhof uit Karnemelksloot 80 naar Bunschoten; A. C. Bartels uit Crabethstraat 20 naar Rotterdam, West-Kruiskade lb; H. C. Kooijman uit Pretoriaplein 24 naar Wad dinxveen, Zuidkade; W. J. Kromme uit N. Haven 80 naar Delft, Achterom 18; J. L. Slero uit Keizerstraat 7 naar Deventer, Nieuwe Markt 34; C. W. Lafeber uit Spoor straat 45 naar 's-Gravenhage, Malakkastr. 120; J. Verburg uit Heerenstraat 98 naar Moordrecht, Buurpad P 32; J. M. Adriaansz uit Turfmarkt 87 naar Utrecht, J. P. Coen- straat 6; S. G. Hageman en H. M. Heessels uit Gouwe 9 naar Laren, Mauvezand. bréngen 'by dezen ter openbare ke# nis; 1°. dat de l/jsten der stemgerech tigde ingelanden van het Hoogheem raadschap voor het dienstjaar 1921 opgemaakt op Donderdag 3 Februari 1921 gedurende veertien dagen van 8 Februari 1921 aï voor ieder ter lezing zullen liggen als volgt; de lijsten van al de zestien distric ten ter Secretarie van' Rijnland (Op eiken werkdag van des njorgens 10 tot des namiddags 4 uren), alwaar zy tevens, tegen betaling van één gulden en vijftig cents voor elke lijst ver krijgbaar zijn: die aan het derde district aan de Cruquius; die van het vierde district aan de Lynden; die van het zevende district aan de Leeghwater; die van elk der overige districten ter Gemeente-Secretarie van de hoofdplaats van dat district en van de daartoe behoorende onderkiesdistric ten; 2°. dat zjj, die vermcenen dat de lijsten niet nauwkeurig zijn opge maakt, gedurende veertien dagen na het aanplakken dezer kennisgeving het recht hebben hunne bezwaren niet overlegging van de vereischte bewij zen, aan de beoordeeling van de Ver- eenigde Vergadering te onderwerpen, welke op den eersten Donderdag in Maart a.s. omtrent de ingekomen be zwaren zal beslissen; 8°. dat door of vanwege het Hoog heemraadschap dezer kennisgeving op 7 Februari 1921 zal worden aange plakt. 800 70 Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland. PIJNACKER, Dijkgraaf. C. W. VAN DER POT Bzn., Secretaris. LAATSTE BERICHTEN. Het Daituhe standpunt. MUNCHEN, 5 Febr. V.D. Gistermorgen 11 uur heeft de ministerraad plaats gehad onder voorzitterschap van minister-presi dent Von Kahr. De ministerraad hield zich bezig met de vraag welk standpunt moet worden ingenomen inzake de schadevergoe ding. Von Kahr reisde 's avonds naar Bar- lyn om deel te nemen aan de daar te hou den conferentie van minister-presidenten der afzonderlijke staten met de rijksregee- ring. Notaris J. KOEMAN, zal op MAANDAG 14 FEBRUARI 1921, des avonds 7 uur, in het café „HET SCHAAKBORD" aan den Kleiwejf te Gouda, in het openbaar verkoopen No. 1. Een goed onderhouden, van vele gemakken voorzien met ERF aan de Kuiperstraat No. 11 te Gouda. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. No. 2. Een a. aan de Speldemakerssteeg No. 16 te Gouda. Verhuurd bij de week voor 4. Nos. S—7. Vijf goed onderhonden aan de Vorstmanstraat Nos. 35, 86, 37, 39 en 40 te Gouda. Ieder verhuurd bij de week voor ƒ2.60. Te bezichtigen volgens plaatselijk gebruik. 570 48 Nadere inlichtingen ten kantoré van Notaris Koeman te Haastrecht. Lijdt gy aan zenuwzwakte? Hebt gy last dat gy niet kunt inslapen? 2yt gy de» morgens b\j bet opstaan al vermoeid? Hebt gy een gevoel dat U alles te veel is? Ontbreekt U de levenslust; de kracht en energie? Lijdt gy aan hoofdpyn; aan suizen in het hoofd en de ooren? Z(jt gy zenuwachtig en angstig; zyt gy prik kelbaar en zwaarmoedig; dan moet gij niet lang wachten; maar dadelyk dien vijand bestryden en die zwakte overwinnen. De SANGUlNOSE is „het" middel dat U stellig en spoedig helpen kan. Hondenden by honderden hebben dit reeds ondervonden. Neem er de proef van. Zy zal ook U hel pen. SANOUINOSE kost per fl. ƒ2.—» per 6 fl. ƒ11.—, 12 fl. ƒ21.—. Voritrqfbaar bö Apothekers en Drogisten. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c|4. Den Haag. Fletechen worden teruggenomen. K TO7 40 Drogisterij MARKT 8. Verkrijgbaar Mj S. H. VAN LOON »/V WOLF A Cm. 11 BIOSCOOP VOORUIT' Iedereen kent MARCEL PREVOST en heeft de boeken gelezen van dezen grooten schrijver nit het land van Zola, Dumas fils en m. a. Wij bréngen deze week lijn boeiendste werk op de film, getiteld Em Msrm kosiësrf sa spasasMë loMUrsms la 8 afd. Niets is door de groote Italiaauache filmfabrieken gespaard ge worden om dit werk te maken tot iets buitengewoons. In de hoofdrol de bekende aoteur uit onze beroemds*film „Het, Fltre Schooierzhnrt". 820 50 Wü kunnen U ^verzekeren U in maanden g*en filmwerk hebt gez en dat CjHONCHETTF, DE VERSCHOPPELINOE, kan evenaren. xplloalla JULES RINS.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2