«H STADSNIEUWS. ')- Vend, dat de premier aan de conferentie zal deelnemen, indien, in den loop der on der hand el ingen, de regaering zijn aan we zjghead! noodzakelijk acht. De aJgremeene raad van de socialistische party besprak dte toetreding tot de 3e in ternationale, aldius wordt uit Roemenië's tooofdtetad Roechareet geseind. De communisten werden giegagen. Dit resultaat leidde tot een scheuring in de Roemeenfiche socialiatische party. De so ciaal-democratische gjroep verklaarde, dlat zy zach aansloot by die orgianisatie-begun- selen van Amsterdam. Zy vormde een aan eengesloten socialistische groep onder vo-orzitterschnp van Grivorovici, den leider van de socialisten uit de Boekowiina. De communisten scheiden zdch van die party af, doch, zyn wednig talryk. De so cialistische party besloot de kwestie van toetreding tot de 3e internationale aan een stemming van het proletariaat te on derwerpen, welke 8 Mei zal plaats hebben. Men gelooft, dat de 21 voorwaarden met verpletterende meerderheid zullen worden verworpen. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Opening van hert parlement. Het parlement wordt heden door den (koning met het gebruikelijke ceremonieel geopend. De prins van Wales zal zyn ouders vergezellen. Het geheele corps di plomatique, waarvan de Spaansche am bassadeur thans de deken ia. werd tot bü- wonikng van de openkngapl echtigfhekl uit- geaioodigd. De ambassadeurs van Fran kryk, Italië, Japan en Spanje ziullen in. hun eigen staatsiekoetsen naar het parlement rijden. De Duiitschc gezant komt in zijn auto. I>e publieke tribunes biyven nog ge eloten tengevolge van de ontdekte com plotten der Sinn FeLners. ZWEDEN. Het mjiniMteitie afgetreden. Het kabinet-De Geer is afgetreden. De koning heeft de ledlen der regeering ver mocht voorloopig in functie te blijven. GRIEKENLAND. Stakingen geëindigd. De stakingen by de tram te Athene en by de spoorwegen en dte electiriache cen- itrgite» van den Piraeus, zyn geëindigd doordat de koning een deputatie der sta kers ontving en als bemiddelaar optrad AMERIKA. 1>gten Typhus. De inspecteur van den New-Yorkschen Gc-zondheidsdienst QopeLands kondigt aan, dlat voortaan elk schip 300 voet van de kaden mpet verwtyderd blijven, totdat de toestemming om verbinding met den wal te hebben, van de bevoegde autoriteiten ia verkregen, zulks in verband met de ty- phusbeetrydïng. Qp Hoffmann Island komt een groote ontsmettingiainrichting. (Men zde voorts onder Scheepvaartbe- richten.) BINNENLAND. I)e nieuwe gezant te Madrid. Naar het Hbld. verqeemt kan eerstdaags de benoeming verwacht worden van jhr. Melvil van Carnbee, gezant ter beschikking, tot Hr. Ms. gezant te Madrid, ter vervang- Ing van den heer Van Vollenhoven, die men weet, ontslag uit den diploma- i dienst heeft verzocht. Diplomattefcen dienst. Niaar het Corr. Bur. verneemt, kan eerst daags die bemoeiing worden verwacht van Jlhir. Mei vil van Oarnlbee, gezant ter be schildering, tot Hr. Ms. gezant te Madrid, ter vervanging van den heer Van Vollen- hoven, die, naar men wieet, ontslag uit di- dïenat heeft verzocht. Geen Weensche kinderen naar Nederland. Het Algemeen Nederlandsch Comité voor Oostenrijk maakt bekend, dat, naar aanlei ding van de laatst ingekomen berichten over vlektyphus in Weenen, die er op wy- zert, dat deze ziekte niet langs een enkelen weg, maar van verschillende zyde Oosten ryk binnenkomt, het Ministerie alsnog ge last heeft, dat het kindertransport, dat 16 Februari a.s. uit Weenen naar Holland zou afgaan, voorloopig niet mag vertrekken. Paspoorten. Houders van Nederlandsche paspoorten worden er met nadruk aan herinnerd, dat zy hunne paspoorten in behoorlijken toestand moeten bewaren. Niet alleen kunnen aller lei moeilijkheden uit het verlies van hun paspoorten voortspruiten, doch zulke moei lykheden kunnen ook het gevolg zyn van het in slechten staat geraken van paspoor ten. De Belgische autoriteiten viseeren slechts paspoorten, die in behoorlijken staat ver- lceeren, terwijl sedert 1 Februari geen pas poorten meer geviseerd worden, waarin bladzijden zyn ingelascht of waaraan blad zijden ontbreken. Verkeejr»oonlM«ntie te Barcelona. Bij Kon. bealuit is dr. C. Lely, oud-mi nister van Waterstaat, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot gedelegeerde der Ne derlandse^ regeering ter verioeeraconfe- rentie op 10 Maart as. op uitnoodiging van den Volkenbond te Barcelona te beleg gen. De heeren jhr. mr. djr. W. J. M. van Eyzinga, hoogdeecnaar aan de ryksuniver- •iteit te Ledden, Ned. Rynvaartcommissa- ri.s en A. G. Kröller lid. van den Rb ad van Bijstand van de directie van economische zaken van heit departement van Buiten- landfeche Zaken, zyn benoemd tot plaats vervangende gedelegeerden te dier confe rentie en de heeren H. J. A. Klalff, direc teur der Mtf. tot Expl. van S. S. en der 2i. IJ. S. M. en mr. J. P. A. La man de Vries, hoofddirecteur der dirgete belastin gen, mvoemeohten en accijnzen, tot tech nische adviseurs der Nederlandsche dele gatie. Jhr. De Savornin Lotunan. Het Chr. Historisch wekblad „Koningin en Vaderland", ouder hoofdredactie van het Tweede Kamerlid, dé heer Snoeck Henkemans, deelt nog eenige bijzonderhe den mede over heit basfluit van Jhr. de Sa vornin Lobman als Tweede Kamerlid af te treden. In een 'brief aan de Christeiyk-Histori- sche Kamerclub, die dienzelfden ochtend aan mr. Schokking werd ter hand gesteld, gaf die heer Lobman aan zyne naaste po- ljtueke vrienden van zyn ontslagneming kennis, waarby- hy tevens mededeelde met niemand over dit besluit te hebben ge sproken, eer heit tot uitvoering kwam, ten einde zich te onttrekken aan elke be moeiing va» derden, die hem zou kunnen dloen wankelen by het vaststellen van een besluit, dat hy na ernstig en biddend over leg, meende te moeten nemen. Het blad wyst er clan op, dat dit aftre den nog geen afscheid van het politieke leven be teekent, doch dat mr. Lobman zyn taak als dagMadHeider nog voortzetten zal. De suikerprijs- Omtrent de uitspraak der Arbitrage-com missie inzake het suikercotract 1920|21 over klachten, naar aanleiding van de ver laging van den suikerprys in November 1920, valt o. a. het volgende mede te dee De Arbitrage-commissie ontving circa 300 verzoeken om schadeloosstelling we gens het verlagen der suikerpryzen, en zulks van de zyde der suikerverwerkende industrieelen, grossiers, inkoop-coöperaties van winkeliers, en winkeliers. De gronden, welke voor het verkrijgen van schadeloosstelling werden aangevoerd, waren velerlei. De vraag werd overwogen, of de boven bedoelde verandering in de prijzen op zoo danige wyze werd ingevoerd of bekend ge maakt, dat daardoor noodeloos belangen van suikerhandelaren, e. d. waren geschaad geworden, met andere woorden, of by de toepassing der prijswijziging groote ver zuimen of fouten waren begaan. Eenige voorwetenschap, waarmede sui kerproducenten hun voordeel hadden kun- doen of op grond waarvan zij hunne afnemers hadden kunnen waarschuwen, hebben zy niet gehad. De beslissing, dat het bonstelsel werd af geschaft welke beslissing elk der door de Commissie geraadpleegde belangheb benden op zichzelf noodig achtte, hoewel zy sommigen hunner heeft overvallen is zoo spoedig mogelyk genomen en is ook zoo spoedig mogelyk bekend gemaakt; daarmee is voldaan aan den eisch, die re delijkerwijze elk der betrokkenen het recht te stellen; een bevoorrechting van be paalde personen althans kon dusdoend niet plaats vinden. Naar de al dan niet juistheid van alle be weringen heeft de Arbitrage-commissie een onderzoek ingesteld, ten einde de aangele genheid in haar geheelen omvang te kun nen overzien. Het ingestelde onderzoek strekte zich al lereerst uit tot de vraag of en in hoeverre er omstreeks 20 November bijzondere aan leiding bestond over te gaan tot toepassing der bepaling uit de overeenkomst, welke het mogelyjc maakte de pryzen der bon suiker en der vrye suiker te nivelleeren. Hieromtrent bleek by geen der personen of groepen verschil van meening te bestaan. Zoowel Staat als grossiers bevestigden de mededeeling der suikerproducenten, dat juist in de week van 14—20 November de pryzen der suiker op de wereldmarkt, zulks zoowel wat de loco- als de termynnoteerin- ?en betreft, met steeds toenemende snel- ïeid waren gedaald en er na de wisselingen, die de markt de laatste tyden te aanschou wen had gegeven, geen aanleiding was te verwachten, dat de toestand op de wereld markt weldra weer zóó zou zyn, dat voor vrye suiker weder een pry's van ƒ94.— per 100 K.G. kon bedongen worden. Voorts heeft de Commissie in verband et de gekozen oplossing nagegaan, of de ze wellicht verkeerd moet worden geacht in zooverre, dat zy anderen schade berokken de, doch voor de suikerproducenten zelf voordeel opleverde. Ook te dezer zake concludeert de Com missie, dat van eenige grove nalatigheid of fout by de toepassing der clausule omtrent de prysnivelleering, weike er toe zouden hebben geleid, dat eene der partijen, i. c. de suikerproducenten, bevoordeeld zou zyn ge worden, niets is gebleken. Tenslotte, dat in verband met het tot stand komen van de prysverlaging van be- teekenis is, overwoog de Commissie, of het wellicht aan daden van de Regeering of van de suikerproducenten moest worden toege schreven, dat de handelaren of industrieelen op het oogenblik van de verlaging der pry zen over groote voorraden suiker beschik ten, waarop Verliezen werden geleden. Zulks zou mogelyk zyn geweest in tweeër lei oorzaak. Eenerzyds toch is beweerd, dat suiker producenten ditmaal tegen het tydstip der prysverlaging, in tegenstelling met hunne gewoonte, abnormaal snel bestellingen uit voerden. Hierbetreffende heeft de Commis sie een accountantsonderzoek doen instel len, waarvan de resultaten zyn neergelegd in een rapport waaruit blykt, dat de afleve ring van suiker zoowel geruimen tyd vóór als ni de prysverlaging van 22 November zeer regelmatig plaats had (1 k 3 dagen na de bestelling). Uit dezen hoofde kan dus een abnormaal grooten voorraad suiker by de grossiers op den datum der prysverla ging niet verklaard worden. Anderzijds is opgemerkt, dat krachtens de tusschen den Staat en de auikerprodu- centen aangegane overeenkomst grossiers in geen kleinere hotfceelheden dan 100 ba len van producenten suiker hebben kunnen betrekken, weshalve zy genoopt waren be langrijk grootere hoeveelheden te bestellen dan zy plachten te doen. De Commissie is van oordeel, dat tegen de clausule omtrent franco levering bfl af name van 100 balen geen deugdelijke be- zwarèn kunnen rijzen. Na aldus de grieven besproken te heb ben, concludeert de Commissie, dat noch tegen de overeenkomst zelve noch tegen de wyze van toepassing ran de prysnivellee ring gegropde ernstige grieven zyn aange voerdf geworden, of groote fouten daarin zijn aangewezen welke gemakkelijk voor komen hadden kunnen worden. Dit alles jieemt echter niet weg, dat de prysverlaging der suiker op 23 November 1920 aan tal van suikerhamlelaren ernstige verliezen betokkend heeft Bij velen dezei bestaat een diep gewortelde overtuiging dat bedoelde verliezen gevolg zyn van Re geeringsmaatregelen en dat met name de Staat geroepen is die verliezen te vergoe den, omdat in eene vorige campagne, toen de suikerpryzen werden verhoogd van ƒ54.25 tot ƒ90.— pet 100 K.G. de Regee ring van dé grossiers geëischt heeft, dat dezen over hun voorraad een bedrag van 35.75 per 100 K.G. zouden bijbetalen. Waar (le Regeering aan den handel de voor- deeien van een gunstige conjunctuur ont nam, behoort, meent men, de Regeering de nadeelen, uit een ongunstige conjunctuur voortvloeiend, billijkerwijs ook niet op de schouders van den handel te doen drukken. Bedoelde opmerking heeft de Commissie aanleiding gegeven na te'gaaiï, hoe tijdens de crisis in het algemeen de suikervoorzie ning heeft plaats gevonden. Hierby is der Commissie gebleken, dat in deze drie stadia zyn te onderscheiden. lit elk dier stadia heeft de Commissie door prijsbepaling invloed op den gang van zaken uitgeoefend. In al de bedoelde gevallen heeft de han del het voordeel genoten van de prijsstij gingen die plaats hadden voor zoover de handel althans voorraden had met uit zondering van September 1919. Bijbetaling door den winkelier of den in dustrieel had niet plaats. De Commissie merkt hieraangaande op, dat in den crisis tijd de suiker verscheidene malen in prijs is verhoogd en slechts in één geval de Staat aan één der groepen, n.l. van de gros siers, niet de winst heeft gelaten over den voorraad op het oogenblik der prijsverhoo- girig. Thans staat de zaak evenwel geheel an ders. De suiker der campagne 1920(21 is eigendom van suikerproducenten, die haar verkochten aan industrieelen en handela ren welke over deze suiker de volle be schikking erlangden, met dien verstande, dat maximumprijzen in acht genomen en worden. Het is niet wel mogelyk. den rechtsgrond aan te geven, volgens wel ken de Staat zou kunnen overgaan tot het uitkeeren van schadevergoeding wegens -erliezen, geleden bij den verkoop van sui ker, die geen eigendom van den Staat was en bij welken verkoop de Staat ook geen enkele bemiddeling heeft verleend. Evenmin is het mogelyk aan te geven, wojke gronden er bestaan om de suikerpro ducenten te nopen verliezen te vergoeden. Geconcludeerd werd, dat het billijk te achten is, dat de gemeenschap, die van de door den Staat getroffen regeling het voor deel heeft genoten ook de nadeelen dragen zal. Door voor haar rekening te nemen de verliezen, geleden door de handelaren in die artikelen, wier regeling indertijd aan de ge- eenschap grootfc voordeelen heeft bezorgd. Zoodanige opvatting komt de Commissie, >ezeer verklaarbaar, echter niet juist voor. Wat met name de verliezen betreft, door suikerverwerkende industrieelen, gros siers en winkeliers geleden, tengevolge prijsverlaging op 23 November 1920, de Commissie, dat er naar regelen van recht niet alleen geen aanspraak op schadeloosstelling kan worden toegekend, doch dat ook op billykheidsgronden geen schadeloosstelling kan korden toegekend. Kon hier intusschen sprake van z ijn, dan zou alleen de Staat ertoe genoopt kunnen worden, nimmer de producenten, die zich gedwongen achten, de overeenkomst van September 1920 betreffende de Suiker voorziening met den Staat aan te gaan. Echter, naar het oordeel der Commissie kan ook niet de Staat op billykheidsgronden tot schadeloosstelling worden verplicht. Alleen dan zou er van het overwegen van het toekennen eener schadeloosstelling sprake kunnen wezen, indien kon worden aangetoond, dat door grove nalatigheid of verzuim van de zijde der Regeering een be paalde maatregel onnoodig zwaar op een bepaalde groep der bevolking had gedrukt. Dat zulks by het samenstellen op het ten uitvoer leggen van de overeenkomst betref fende de suikervoorziening tusschen den Staat en de Suikerproducenten welke overeenkomst in wezen niets anders dan een crisismaatregel is het geval geweest zijn is niet met zoovele woorden be weerd. Zeker niet aangetoond. Door nie- toch is zelfs maar aannemelijk ge maakt, dat en hoe de maatregel, die geno- est worden, anders kon genomen zyn, of ten uitvoer gelegd. Waar zoo de zaken staan is op grond van billykheid geen aan spraak op schadeloosstelling e maken, doch zyn de suikerhandelaren op één lyn te stellen met de tienduizenden, die in meerdere of mindere mate van s p e- i a 1 e crisismaatregelen geleden hebben, ie echter behooren tot het geheel van ïaatregelen dat ook h u n ten voordeel was. De Commissie zegt ten slotte dat voor bijzondere gevallen een afzonderlek onder zoek in te stellen zou zyn. Een tegenvaller. De MtoistcT van Arbeid heeft rich des tijds -bereid verklaard te bevorderen dlat aan de gemeente Vlaardiingen ten be hoeve van de aansluiting dezer gemeente bij de belangengemeenschap tusschen Rot terdam, Schiedam, Delfit, Vlaardringen en Hoek van Holland, ten einde zich een goe de drinkwatervoorziening ite verzekeren rentedragende voorschotten zouden wwr- Doordat 's Ministers collega van Finan ciën daartegen bezwaar heeft gemaakt, heeft Minister Aallberae thans aan de ge meente VIaardingen d"oen weten, dat van ïliykswege die voorschotten niet verleend aangelegenheid te regeJen. De H. A. M. d. Staten van Zuid-Holland naar het „Vad." verneemt, hun goedkeu ring gehech schen Raad Slechts op ringe tmjja it aan hqt beslüTt van den Haag- l tot oprichting van de I' op enkele wijzigingen skenis hebben zy aange H. A. M. wijzigingen van ge- zy aangedrongen. De gevolgen van de invttaring van den 8-urendag. In een in Indiuströa in Aonsterdlam ge houden vergadering der Maatschappij van Nyvehheid zijn ter sipwike gebracht de gesteld' in arbeidstijd en overleg met beambten en arbeiders. De voorzitter nvr. R. E. Knelistra, lteiddie de besprekingen in en giaf hierbij een overzricht van de antwoorden, w-alke op beidie vragen zyn ingekomen. Al is de tijd sinds de 8-urendag wettelijk werd inge voerd zeer kort, betoogde spr., toch is uit de aniwioordten gebleken, dlat de werkgevers weinig optimistisch zijn omtrent de resul taten. In de meeste industrieën bestond voor de invoering van den verkorten arbeids tijd een 50iunige werkweek, die dus thans veranderde in een 45iurige arbeidsweek. De loonen zyn meestal dezelfde gebleven en hierdoor is de post werkloon met 10 gestegen, hetgeen voor vele industrieën beteeJomt, dat ook dte productiekosten met 10 zyn verhoogd. Wilde men de vroegiere productie te rug- krijgen, dan moest meer personeel wor den aangenomen, dioch (Et nieuwe perso neel was ten die el e geschikt of in 't geheel niet geschikt. Bovendien waren hieronder mensöhen van minder aJl'ooi, die het oude personeel dwinger langzamer te werken. In het kleinbedrijf vooral, constateerde men arbeidsanoehedd. Daarentegen is in de groot-industrie van moeheid! geen sprake, hoewel ook niet intenser gewerkt wordt. Trouwens de verwachting, dlat de produc tie door den aehturendag zou toenemen, 'berust allerminst opvoeden grond. Het continubedrijf moest zyn twieepJoe- genstclsel in een drieploegen veranderen. De ontevredenheid' der arbeiders in het kleinbedrijf nam toe en het bleek, dat er velen onder hen thans nog korter wüllen had1 by het voorgaande al leen die industrieelen, die geregeld1 wierk hebben op het oog. Hy wijdde hierna uit over dte bedryven voor export die te kaan- pen hebben met concurrentie van het bui tenland. De export-nüveifoeid opent een slteeht perspectief en dit is te wflten aan het feit dat men in het buitenland grootere vrij- heid verleent aan de naverteld bii de uit voering der arbeidswetten. In Nederland ia dilt niet het geval. De seizoen werkende nijverheid Hjdlt on der den aehturendag en eveneens de groo tere reederüen. In het ongeregelde scheep- vaanühedrijf toch is een vast geragiemen- le werkdag onmogeJ* en men ziet ook de prodluctie achteruitgaan. Men •averkt daar met ploegen en er is dan veel tyd noodiig voor de aflossing. Men ziet d'an ook de kosten toe- en die arbeidsprestatie het De eef by de dier werkgevers hetzelfde. Weinig antwoorden zyn ingeko- men omtrent de concurrentie weike de werklieden iln ton ruimeren vrüen tijd den w-erkgevere zouden aandoen en hieruit kon opgemaakt worden, dat in 't algemeen van een dergelijke condtorentie ge-en spra ke is. Er zijn slechts Stemmige arbeiders, die te hun vryen tyd werken. Hoe wordt de vrije tyd benut? luidde een dl pr. was van meerling, dlat dte vraag c'genilyk had moeten luiden: Hoe wordt de vrye tyd/ beonnut, verbeu zelld of kapot geslagen rei is waar houden zich eenige vol was- 'n beplanting van volkstuintjes of iets dergelijks bezig en besteden tal van jongelingen hun vryen tyd aan nut- tige ontwikkeling, dbch over het algemeen Ib'.ykt uit de antwoorden, dat de meeste arbeidtere hun vryen tyd in dien bioscoop De laatste vraag over de gevolgen, voor- en nadeelen uit moreel oogpunt, werd in dlLen zin beantwoord, dat de arbeidslust is afgenomen^ geen belangstelling meer in het bedrijf getoond wordt en niets meer gedaan wordt om het werk zoo sne-1 en goed' mogely/k af te maken. Een ideale toestand is door de wettel yJoe invoering van den 8-urendag allerminst geschapen. .r. wees er op, dat ook de Zwitsersche irdluatrie bedreigd wordt, doch dlaar neemt men maatregelen en staat men voor het tentatiefLanger heel niet. De bladen geven een 64-urige i of te het ge- eenig redmiddel *sk, zonder ver- terWijl de Bondsraad Int Law- De Prins (far IlederianAm heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het eere-comité voor de ontvangst van de con ferentie van de International Law-Asso ciation, welke in het laatst van Augustus en begin September in het Vredespaleis in Den Haag zal worden gehouden. ECONOMISCHE BERICHTEN. De verminderde in- en uitvoer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde van den invoer in Januari 1921 heeft bedragen (zonder goud en zilver) 214 millioen gulden, die van den uitvoer 116 millioen gulden. In Decem ber 1920 was de invoer 299 en de uitvoer 157 millioen gulden; in Januari 1920 de in voer 256 en de uitvoer 136 millioen gulden. De vermindering in invoer bedroeg dus te genover December 1920 85, tegenover Ja nuari 1920 42 millioen gulden; in uitvoer tegenover December 1920 41, tegenover Ja nuari 1920 20 millioen gulden. GEMENGDE BERICHTEN. Gearresteerd. Te Wemeldinge is Vrydagavond) door di wütie de geheele be- itsche Rynschip „Ver- em giung 42" gearresteerd, als verdacht van verduistering van een groote partij ter we, welke de vorige week te lerseke reeds dtoor de politie was te beslag geno- Gebouw ingestort. Te Tilburg is het uit drie verdiepuunen bestaande, bijna voltooid nieuw fabrieks gebouw van de firma Kerstena tot op (fen ondereten zolder ingestort. Het ongeval had plaats terwyl de eerste steenloiwnmr in dten gevel plaats had Geen persoonlijke ongelukken. De schade wordt op 50.000 geschat. Loonsverlaging. De Twentsohe Metaal- en Uzer-imdustrie te Borne heeft de Loonen met 5 Ver- luagtd. Vatetihe Nadenlandsabe bankbiljettéu De politie in Antwerpen heeft, volgen# de Tel., een drukkery van valsche Ned*, landische bankbiljetten ontdekt. Een paar weken geleden reeds had zy het verme den opgevat, dat te Antwerpen vaMe bankbriefjes van 25 gulden in omloop wee- deci gebracht; zy slaagde er te, een ver dacht persoon te arresteeren, die in het bezit van vyftig zulke briefjes was. De kerel' werd achter slot gezet en van hem kwam men te weten, dat hy ze reeds uit de vierde hand' had. Bij een pereoon uit de Van Beersstraat en by een uit de Vriere- wlraat leverde een huiszoeking niets op, maar by een vierden in de Zwedenstraat, werd op een zolderkamer een complete sleendlrukkery gevonden. Hier werden ook valsche biljetten van 20 franc en van 25, en 60 gulden te beslag genomen. Twee personen., dlie deze kamer gehuurd werden aangehoud kers van beroep. Overreden. Zondag liet zich te Kampen, na afloop van een voetbalwedstrijd, een gezelschap met een jan-pleizier terugbrengen. Een der inzittenden, een negenjarige jongen, viel gedurende den rit uit het rijtuig waarhjj een der achterwielen hem over de. borst ging en het ventje onmiddelyk gedood werd. Groote brand I Te Winschoten heeft door c zaak zes millioen k.g. stroo der 1 briek „Reidersland" vlam gevat. De brand breidde zich zoodanig uit, dat de geheele stroovoorraarl, omstreeks tien millioen kilogram, de geheele turf voorraid van tien duizend kubieke meters, benevens 120.000 kilogram plakpapier verbrandden. De schade bedraagt meer dan 500.000 gul den. Op een zolder der fabriek was vuur aan wezig dat tydig werd ontdekt. Uren ver in den omtrek was de geweldige vuurzee zichtbaar. Weds hetfbaaldölij'k zijn in vele lende» klachten opgegaan over het optreden van (ik-n st/aat als handelaar. Of men vond, dat toy te duur inkocht, of men meende zyn verkioapispryizien te laag, of beide, miaar nooit was men tevreden. Maar zoo steak als de Frarosche republiek het dezer diagen toeeft gedaan, heeft men het toch zelden meegemaakt. De „Maten" schrijft in dat verhand het volgende: „Mien is wel on billijk tegenover den staat als koopman. Terwijl die handel te Frankrijk en over de geheele wereld zucht ondier een volkomen stilstand van de zaken, ruimit Staat en Compagnon zyn voorraden op voor een appel en een ei. Hoe hy dat dloet? 0, dat is heel eenvoudig. Dse bevrijde gebieden to adelen te Laon pakhuizen vol met tal van zaken, die daar reeds een jaar lagen opge slagen. De een of andere hooge autoriteit op e dien rommel op en vlug!" En die oprui ming geschiedde op 1 Febru/ari. Er waren echter niet veel koopera, en die er waren, toaddlen niet veel geld. Doch daar werd minder op gelet. Men gaf hun den „rom mel" heel eeuvoudiig cadeau. Zoo gingw 450 fornuizen weg voor 1110 francs, dus voor 2 £r. 46 het stuk (volgens den hoi- diigien koers hy ons d/us voor 50 cents); 29Ö potkachels werden verkocht voor 785 francs, d.w.z. voor 1 fr. 87; 87 bedden.- voor 640 fr. (7 fr. 35 per bed); 650 Weke kamerkacheltjes voor 1805 fr.; 20.000 li- kachelpijp voor 300 francs; 3 sous de Me ter; 180 bedden met alleen springveepeB matrassen voor 50 francs (27 centimes per stuk); 200 loopgtraafkacheltjes voor 19 francs: een sou per kachel. Dat kun je niet laten gaan. En de wei nige aanwezigen hebben zich die koopjes ook niet laten ontgaan. Er zullen een aantal kleinhandelaren ryk dood worden. Ivuim een millioen stuks 19.000 francs op gebracht. Men overdrijft niet wanneer de winst waarmee een kachel van 1 sou we den- verkocht wordt, schat op lJ-000 In derdaad zullen zij voor vyf francs nog goedkoop verkocht worden. En zoo zullen B'ch enkele fortuinen opbouwen op het geen die staat zach heeft laten ontgaan. Doch dlit zul niet de eenige onaange naamheid voor dé regeering zijn- Men spreekt van aanklachten, ingediend door handelaars wegens oneerlijke concurrentie. Misschien aal die „Mlatte" in ayn veront waardiging wel een beetje overdrijven. D« fortuinen, die gemaakt kunnen worden door de vry kleine hoeveelheden koop op die schaal dwaasheid. GOUDA, 16 Februari 1921. Benujeming. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Schagen is bénoemd de heer K. C. L. de Knegrt, alhier. Ontpoldering en bemaling Korte Akkeren. Bij besluit van Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland d.d. 2 Maart 1911 werd aan deze gemeente tot wederopzeggens ver gunning verleend om door middel van een nieuw te stichten gemaaltje (Boschweg) op Rynland's boezem het water af te voe ren uit het van den Oostpolder af te schei den deel ter grootte van plus minus 30 H.A. tegen betaling van een vaste jaarlyksche vergoeding van 35.welk bedrag werd vastgesteld in verband met het destijds als regel geheven bundergeld. Voormeld College bericht B. en W. nu, dat aangezien het bundergeld (vroeger ruim 1.per H.A.) reeds eenige jaren op bedragen van 5.en 6.— moest ge steld worden voor 1921 zelfs op 6.20 niet langer met een zoo lage vergoeding genoegen kan worden genomen en merken daarby verder op, dat zy het meest billijk zouden achten, indien de jaarlyksche ver goeding bepaald werd op een bedrag gelijk staande met het bundergeld, dat voor een jf zelfde oppervlakte binnen Rijnland |ou zyn geheven. Deze nieuwe regeling zou dan eerst met 1 Januari 1922 ingaan. B. en W. gaan met deze voorgestelde re geling accoord. Bij een omslag van b.v. 6.per H.A., zal dan 180.— verschuldigd zyn. B. en W. vragen den Raad machtiging tot het toestemmen in deze gewijzigde voorwaarde. Conc£ssie>w y zigin g voor de Wateklefillfcig. In het voorstel van B. en W. aan den Raad betreffende de concessie -wy zigtiaitg der Goudlsche Waterleiding is een rectifi catie aangebracht. Volgiens het gedrukte vioorsitel wenschten B. en W. in de bepa ling betreffende de vergoeding voor van wege de gemeente voor de Maatschappij verricht straatwerk enz. de bedragen van 0.65 en 25 te lezen als f 2M en f 40. rectificatie moet dfiit zijn „de an 0.50 en 0.66 te lezen 2.50 en voor 25.—." Die Njeutrale Vieneeïiiging „Kindervoeding". De Neutrale Vereenigung „Kindervoe ding" houdlt op Vrijdagavond 18 Februari een vergadering in „De Réiunie" ter vast stelling dter Statuten en het Huishoudelijk Al geheele dispensatie? Zooals onlangs gemeld werd, zou de Minister van Landbouw hoogstwaarschijn lijk bereid zyn, om minstens vijftig procent van de kaasproductie over de maand Fe bruari, ten uitvoer toe te staan. Thans verneemt de Tel., dat het in 't voornemen ligt, om met ingang van 15 Maart e.k. een algeheele dispensatie van het uitvoerverbod van kaas te verleenen. Diefstal of een grap? Een arbeider aan het bouwwerk aan de Krugerlaan, miste gisteren zyn geldbeurs. Groote ontsteltenis! Het ding was gesto len! P. snelt naar de politie, die fluks een onderzoek instelt. Alle werklieden aan het bouw-wterk wiefüen gefouilleerd, doch 't verloren schaap was en bleef weg. Toen ging men die gereedschapsbak van den be nadeelde eens imspecteeren en inderdaad werd de beurs daarin gevonden. De politie ste-lt een nadar onderzoek in. HalsbrMende wandeling. Gisterenmiddag was het 8-jarige meis je M. A. V., wonende aan de Usseülaan. imet nog eenige kinderen aldaar aan het spelen. Ze liep een poort, gelegen naast de fabriek „Borneo" door en klom dlaar langs een brandladder op een glazen afdalk der fabriek. Nauwelijks was ze deze gevaar lijke dlakw-andeLing begonnen of ze gleed uit ën viel door het glazen d!ak en kwam terecht op een ateenen vloer in de fabriek, 't Ongeval liep tamelijk goed af. 't Kind kreeg slechts eenige lichte hoofidl- en hand- wondjes. De ouders zouden het kind on der behandeling stellen van hun huisdok ter. Vrijzinnig Hervormden. De afdeeling Gouda van de Vereenlgteg van Virijz. Hervormden in Zuid-Holland houdlt op Donderdag 17 Februari, des avond» te 9 uur een algemeene vergade- r.ng in Kamer II van de Sociëteit „De Reünie". Een nieuwe Chr. L. en M. U. L. O. school. Het bestuur der Chr. school voor L. en M. U. L. O. alhier was, zoo meldt die Rott. jaren van plan een stichten. Door de hooge bouwkosten is dit echter steeds hoj een pl'an gebleven. Nu met het inwerking treden van de nieuwe Wet op het L. O. de kosten van schoolbouw ten laste der ge meenten komen, heeft het bestuur het oor spronkelijk plan weer opgevat en by het gemeentebestuur de gelden voor een nieu we school aangevraagd. De plannen zyn ontworpen door den ar chitect Ir. W. A. Piets. Het geheel belooft- een modelinrichting te worden, wat met 't oog op de speciale ervaring van den heer Piets op het gebied van schooldnrich- ting geen verwondering behoeft te wek- is ontworpen met 9 handteekenen, m lokaal voor een bestiftirskamer, een kamer voor t hoofd en een voor 't onder wijzend personeel en een ruim gymnastiek lokaal. Verder ligt het te de bedoeling het gebouw te voorzien van centrale verwar ming en electrisch licht. De plannen zyn zoodanig ontworpen, dat zonder 't minste bezwuar tot even tueel® uitbreiding kan worden overgegaan. BODEGRAVEN. De heer J. van der Brugge alhier is ter generaal van Nederl. Indië, om daar te worden benoemd tot werktuig kundig adjunct-inspecteur van scheepvaart. BOSKOOP. vergaderde alhier de ge- eenteraad. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter: de burgemeester. Ingekomen was een schrijven van den ier H. v. d. Tak. raadslid en wethouder, dat hij als zoodanig ontslag neemt. De voorzitter houdt naar aanleiding van dit schrijven de volgende rede: Mijne Heeren: Ik meen niet te mogen nó- laten in deze vergadering in het openbaar uit te spreken, dat de gemeenteraad in het van den heer H. van der Tak een verdienstelijk lid van den raad verliest. Al mag er verschil van gevoelen zijn over de vraag in hoeverre de heer van der Tak een verkeerd inzicht heeft gehad in de wyze, waarop hij gemeend heeft het gemeentebe lang te moeten dienen, erkend moeit wor den, dat hy met zijn beste krachten de be langen der gemeente heeft willen voor staan. Gedurende byna 21 jaar is de heer v. d. Tak lid van den Raad geweest, waar van 1% jaar als wethouder, en heeft hy als zoodanig, en ook als lid van verschillen- :ls blijk gegeven een hel der inzicht in de gemeentezaken te hebben. Zyn adviezen zijn voor mij, ook in het col lege van B. en W. steeds van groot nut ge- Ik stel u voor, myne heeren, den heer v. d. Tak schriftelijk den dank van den Raad te betuigen voor hetgeen door hem in het belang der gemeente is verricht. De heer Guldemond zegt hierna het volgende: Mynhee ynheer de Voorzitter! Als een der raadsleden, die het langst en zeker niet het minst met den heer van der Tak heeft sa mengewerkt, sluit ik mij gaarne aan by de waardeerende woorden door u gesproken. In dé 17 jaren, dat ik met den heer van der Tak de gemeentebelangen heb helpen dienen, hebben wij meermalen verschil van inzicht gehad, ook principieele, doch steeds was ogs samenwerken hoffelijk en hebben wy elkander gerespecteerd. Over onze samenwerking sprekende, denk ik voornamelijk aan de groote dingen die in Boskoop zijn geschied, n.l. het stichten, uitbreiden en tot bloei brengen van de Bos- koopsche gemeentebedrijven, en dan meen ik te mogen zeggen, dat de namen van de heeren Ottolander en van der Tak aan deze groote stichtingen verbonden zullen blijven. Ik ben dan ook overtuigd, dat het nage slacht deze heeren in die kwaliteiten beter zal beoordeelen, dan dit vaak geschiedt door het tegenwoordig geslacht. De redenen, die de heer van der Tak ge bracht hebben tot zyn besluit heen te gaan liggen niet tot mijn competentie te beoor deelen. Ik eerbiedig dit besluit, en meen aan den arbeid door den heer v. d. Tak voor het gemeentewelzijn verricht, schuldig te zyn dit te zeggen. De gelpofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, de heer W. C. van Kleef, wer onderzocht en in orde bevonden door een commissie, bestaande uit de heeren v. Gel deren, Verkade en Loef. De heer van Kleef wordt hierna door der secretaris binnengeleid en de belofte afge nomen door den voorzitter. De Voorzitter wenscht den heer van Kleef met zyn benoeming geluk. Aan de orde is de benoem i'ng van een wethouder. Benoemd wordt de heer J. van Gelderen, met 4 stemmen (7 stem- De heer van Gelderen wenscht zijn be noeming 24 uur in beraad te houden. By de rondvraag vraagt de heer Loef naar de kosten van het onderzoek inzake de kwestie tusschen de doctoren van der Tak en Hamburger. Er gaat in de gemeente het praatje, dat deze tot ƒ1000.zyn op- gel oopen. De Voorzitter antwoordt, dat het rapport van den inspecteur gratis is uitge bracht. Alleen de kosten van een auto van Alphen naar Boskoop en terug zijn voor re kening der gemeente. De heer Guldemond dem mede, dat uitspraak is gedaan in de kwestie M.U.L.O. of U.L.O. school. Het is gebleken, dat er 2 M.U.L.O. sctoolen te Boskoop waren. De heer Boekraad vraagt, waarom de goedkoope cokes pas met ingang van de volgende maand verkrijgbaar wordt gesteld. De Voorzitter zegt, dat dit zoc gauw mogelijk zal geschieden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Voor het fcheor. examen tandheelkunde eerste deel slaagde te Utrecht de heer H. L. Ottolander alhter. In de vergadering van den Midden standslbond is besloten, een lijst te laten circuleeren tot verkrijgen vian handiteeke- ningen om een verzoek te richten tot de bevoegd® autoriteiten om de brug by het postkantoor te laten vervallen. GOUDERAK. De bakkers in deze gemeente hebben de broodprijzen wederom verlaagd en wel het tarwe-brood met 1 cent per pond en het wit-brood 1 cent per 4 ons. De tien jaarlyksche stemming voor ker- keraad of kiescollege zal voor onze gemeen te plaats hebben op Woensdag 23 Febru Woensdag 1 Februari a.s., des avondB 6% uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds van Roodselaer van Bergschen- hoek. Gisterenmiddag Is J. Hoenkoop aan het overzetveer bij Gouda, bij den wal aan den Gouderakschen dijk uit de veerboot in den IJsel gevallen. Oorzaak: te veel Schiedam gebruikt. Met moeite heeft de veerman hem gered. HAASTRECHT. Ds J. L. v. d. Wolf, Geref. Pred. alhier ontving beroep naar de Geref. Gem. te Hallura (Fr.) OUDEWATER. Aan den heer de Leeuw, Ambtenaar ter secretarie alhier, is een ziekteverlof van 3 maanden verleend. In verband hiermede, is een oproeping gedaan van een tijdelijke De heer W. H. M. Dooman, gedurende 25 jaren voorziter der sociëteit de „Een dracht" alhier, heeft als ïoodanig onslag LAND- EN ZEEMACHT. De K 5. Uit het aan het Departement van Marine ontvangen laatste reisrapport van den com- ïdant van Hr. Ms. onderzeeboot „K. V." bleek, dat het traject Columbo-Padang zich kenmerkte door schitterend weer. Bij het passeeren der linie werd volgens zee- mansgebruik het Neptunusfeest gehouden en bij het in zicht komen van de kust Su matra, ter beproeving der boot, gedoken op zeer groote diepte, waarbij alles in goe de orde werd bevonden. Nabij Padang was Hr. Ms. torpedojager „Hermelijn" de „K. V." tegemoet gevaren om de opvarenden namens den comman dant der Zeemacht welkom te heeten. Den 30sten December v.m. 11 uur liep men de MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 16 Februari 1921. Aanvoer: 105 paarden, 2 veulens, 1 ezel, 144 magere runderen, 800 vette runderen. 257 vette giraslkalveren, 964 nuchtere kal veren, 32 schapen of lammeren, 121 var kens, 276 bigigen, 9 bokken en geiten. Pryzen: Vette taoeden, le kw1.80- 1.90, 2e tow1.65(1.76, 8e kw. 1.50— 1.00, Os»en Le kw. 1.78—1.85, 2e kw. 1.60—1.70, 3c kw. 1.40—1.50. Stieren le kw. 1.6b1.66, 2e kw. 1.40—1.50, 3e kw. IJ. Kalveren le kw. f 2.50— 2.65, 2e kw. 2.10-^2.30, 3e kw. 1.80—2. Handel over 't algemeen matig, prima kwaliteiten stationnair, 2e en 3e kwaliitgi- ten afwijkende prijken, ruimere aanvoer. Melkkoeien 320—675, Kalfkoeden f 350- 700, Stieren 200—600, Pinken 175— 250, OverJoopers 35—190, Vaarzen 200 —300, Werkpaarden '.300—650. Slachit- /paarden 175-300, Hitten 175-075, Nuchtere halveren 20-00, Fokkaltveren 26—45, Biggen 20—36. Handel in melk en kalflkoeien matig, jong vee en paarden redelijk. KA ASMABKT. Oudtewater, 14 Februari 1921. Heden ge Bodegraven 15 Februari 1921. Aanvoer 30 partyen, waaronder 6 men Rijlosmerk, 1170 stuks, gewicht 7020 K.G. Prijs Goudse he Kaas le soort 86—89. 2e soort 77(82; le soort met Rijksmerk 85—08. Handel vlug. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 14 Februari 1921. 12-Fehr. 14 Febr. Londen 11-34% 11-34% Berlijn 5.— 5.12% Parijs 21.15 21.27 Brussel 22.12% 22.17% Zwitserland 47.55 47.85 WeeJUn 0.70 0 0.72% Kopenhagen 54.60 52.30 Stockholm 65.10 66.35 Ghristiania 52.60 54.20 New-York 2.91 Slotkoersen van heden nog niet ontvan gen. FaiRiasetmehtett in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van dor Graaf en Go.'s Bureaux voor den Handel ayn over de afgeloopen tveek, eindigende 11 Febr. in Nederland uitgesproken 40 failliesemen ten tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Febr. 1921 198 faillssementein tegenover 154 over hetzelfde tijdlperk van het vorige jaar. Rotterdam's financiën. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad hebben B. en W. een voorstel ingediend tot het aangaan van kasgeldleeningen tot een bedrag van ƒ25.000.000. Staking van betalingen. Te Antwerpen heeft de diamanthande laar Kannegieter zyn betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 3.000.000 francs. De firma geeft een actief op van 2 millioen francs en een passief van -3 millioen frs. De Antwerpsche juweliers zyn bij deze zaak betrokken. LANDBOUW. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer ge durende de week van 31 Jan.5 Febr. Aantal Provinciën Veebeslagen Gemeenten Groningen 3 3 Friesland 5 5 Drenthe Overijsel 1 1 Gelderland 7 7 Utrecht 1 Noord-Holland 2 2 Zuid-Holland 4 4 Zeeland 5 4 Noord-Brabant 2 2 Limburg 6 6 Totaal 36 - 35 De Staatseommiari» en het m<Akvraagstuk Volgens de Tol. heeft oud-mindater Post Ihuma, die als nieuw gekozen voorzitter van den Algeraeenen Nederlandschen Zui vel bond, de jongste vergadering van de staatscommissie tot beatwdeering van het mlelkvraagötiuk bijwoonde, in den aanvang iker zitiiag medegedeeld, dat hy spreken de namens die corporatie, welke hij verte genwoordigde, zich vex id aarde tegen alle egeeringebemoeilng op het gebied van cle zuivel productie. Naar aanleiding van deze, voor velen onverwachte uitspraak, maakte de Utrecht- sche wethouder, die te deze staats-com missie zitting heeft, de opmerking, dat de voorzitter Poethiuma, .van den Zuivelbond (F. N.Tl.) thans heel andera spreekt dan destijds minister Postihuma, toen hij ver antwoordelijk was voor een onbelemmerde melkvoorziening, waarop de oud-minister bij mterrmptie te kennen gaf, dat de <*n- standigtoeden veranderd Waren. De Utrechtse be wethouder betoogde ver volgens, dat, ook al waren de omstandig heden eanigKzum veranderd, niemand zou durven beweren, dat de toestanden in de zuivelindustrie en op het gebied der melk- voorziening thans reeds normaal genoemd kunnen wonden. Het~bHad vernam voorts, dat de meenin gen der leden van bovengenoemde Staats commissie, over de vraag, of ook verder zekere control e van overheidswege won- schelyk zou zijn, zeer uiteenilieipen. Er is een categorie, waartoe wethouder De Miranda, van Amsterdam, behoort, die bevreesd i» voor trustvorming, indien alle handel en export voor melk- en zuivelpro ducten wordt vrijgelaten.. Daar tegenover betoogden de voorstanders van algeheele vrijheid, dat toch eens een einde moet ko rven aan de ongezonde beslag-politiek, ter wijl anderen, dfte geen bepaald „pro" of „contra" inzake staatsbemoeiing voor staan, het „iwel eens willen wagen" de mei Icvoorzien ing thans vrij te laten. Hot Wad vernam verder dat in de dezer dagen in den Hlaag gehouden vergadering van het centraal bestuur van dJen Alge- mennen Bond van Melkveehouders, werd overeengekomen, dat de vertegenwoordi ger van den Bond in de „Staatscommissie ter beatudeerteg van het melkvraagttuk" er by zyn medecommiasieloden ten sterk ste op aan zou dringen, dlat alle regee- ringabemoeiing betreffende de melkvoor- z'eming, zoo spoedig mogelijk zou worden opgeheven. ONZE KOLONIëN. Duurtetoeslag voor landsdienaren. In de vergadering van den Kolonialen Raad van West Indië op 27 Dec. j.l. werd by de behandeling van een ontwerp-veror dening betreffende den duurtetoeslag voor landsdienaren, met zes tegen twee stemmen, een amendement aangenomen, waarvan de strekking bleek uit de toelichting van een der voorstellers, den heer Lansberg. Deze betoogde, dat bij den tegenwoordigen be rooiden toestand van 's lands schatkist geen uitgaven, neen, geen enkele uitgaaf den Raad mag worden goedgekeurd, waar van de noodzakelijkheid niet in het oog springt. „Waar men wel mag aannemen, dat er over hot algemeen zekere nood bestaat, dat inMlbij de kostwinners van zelfs middelma tige gezinnen onder de ambtenaren met traktementen van 2000 tot 4000 of ten hoogste tot 5000. „I)« niet-kostwinners staan er echter be ter voor. „Personen, die alleen voor zichzelf te zor gen hebben, kunnen met b.v. 3000 'sjaars fatsoenlijk rondkomen. ,.Men moet in deze tyden trachten zich te bekrimpen. Dit moet een ieder over de gehoele wereld doen, behalve natuurlijk de O. W.-er8 en hun aanhang." Vóór de stemming verlieten twee leden van den raad, als zelve belanghebbenden, de vergadering. Het nmbachtwezen op Curasao. Bij den Kol. Raad ia een ontwerpveror dening ingediend, strekkende tot instelling van een leerplichtstelsel ter bevordering van het ambachtswezen in dc kolonie Cu rasao. Het ambechtsonderwijg zal. volgens het ontwerp, beBtaan In een practische op leiding, op van gouvernementswpge te ope nen leergangen. POST EN VERKEER. Goedrentarieven op de spoorwegen, Door de Algem. Vereen, van Nederl. Im- en Exporteurs gevestigd te Utrecht, is naar aanleiding van een schrijven van de directie der Nederl. spoorwegen te Utrecht in zake verlaging der goederentaricven een antwoord aan die directie gezonden, waarin zij zich beroept op de vrachttarieven der spoorwegen in de nabyliggende rijken, die zooveel lager zijn, dat verscheidene zaken, die over ons land zouden kunnen tot stand gekomen zyn, ongedaan bleven tengevolge van de hooge Nederlandsche spoorwegta rieven". Indien al de voordeelen der belang rijke daling der kolenpryzen en andere ge bruiksartikelen wordt gesaboteerd door de loonsverhoogingen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat meer vervoer geen of slechts zeer geringe vermeerderingen van kosten behoeft teweeg te brengen en dus verlaging der tarieven wettigt. Aangenomen dat het ieders verplichting is op welke wij ze hy ook by handel en verkeer betrokken is, om door zelfbeperking de lasten van han del en verkeer zooveel mogeiyk te beper ken, zal in de eerste plaats leiding in dezen moeten uitgaan van de groote handel»- en verkeertoorganen, zoo nauw in het econo misch leven ingeweven. De Directeur-generaal en de bonden. Naar van bevoegde zijde wordt mi deeld berust het door den directeur-gene raal der P. en T. tot de bonden gerichte ver zoek om in den vervolge geen aanvragen tot het houden van besprekingen tot hem te richtën over aangelegenheden, die zich leenen tot behandeling in de Commissie van Overleg, uitsluitend op overwegingen van persoonlijken aard. De omvang der werk zaamheden, verbonden aan de functie, ia n.l. dermate toegenomen, dat mede uit gezond heidsoogpunt vermijdbaar dubbel werk voorkomen dient te worden. Andere over wegingen, waren bij het versoek niet be trokken. ONDERWIJS. Het onderwijzeratekort. Het laatste nummer van de „Vacature" bevat niet minder dan ruim 150 oproepin gen voor onderwijzer» en onderwijzeressen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomv. Mil. Nedierland. Jan Pieterz. Ooen air. 11 Fobr. v. Am sterdam te Batavia. Salawati (Uhuisr.) vertr. 11 Fefbr. van Tjilatjap. Kon. Waut-Ind. Maild. Ariadne vertr. 12 Fobr. v. Now-Yovk n. Haïti. De-udflion arr. 14 Febr. v. Aanstemlam te Hamburg. Holland—.Amerika Lijn. Maasdijk' arr. L2 Febr. van Mexico te Hamburg. Kon. Hall. Lloyd. Drectoterland (uitr arr. 13 Febr. te Boulogne. LAATSTE BERICHTEN. Einde der demobilisatie. BKRLIJN, 14 Fabr. V.D. BÜ den ataata- raad i» een ontwerp ingediend van een verordening over de beëindiging der eco nomische demobilisatie, volgens hibtwelk de opgerichte demobilisatie-commissies op 11 Maart van dit Jaar ontbonden wxmiqn. Qp dfenaelfden dag sullen alle dan nog niet opgaheven demobrilisatio-verordonihgen buiten wer Icing worden gesteld. Engriach eskader in Smyrna. PARIJST 14 Febr. V.D. Volgens een be richt van de „Matte" uit Aithene is een En gelach erkadter van 2 pantserkruisers en 2 torpedojagers in Smyrna aangekomen. Loonsverlaging. PARIJS, 14 Fébr. VJ5. Naar die New- York Herald" uit New-York meldt, heb ben ook de metaalwerken van Yougatowtn Ohio zach gjrfhoodmalat gezien, de loonen der werklieden met 40 te verminderen. Aan 40.000 arbeiders is hiervan dtoor «Je directie dor werken mededeeling gedaan. De economische ineenstorting. BERIdJN, 14 Febr. VJ). Van de Rus sische grens wordt gemeld: De economi sche ineenstorting van S-ovjot-Rnwlanil grijpt steeds verder om zich heen. Naar Moskousche bladen berichten, is het keer op hot vak Sywran—Rhaytaak (de verbinding-;haan tusachen Europeexch Rus land en Siberië) gestaakt. In Petersburg worden thans ook, ©venal8 in Moekou. houten huizen afgebroken tot het verkrij gen van stookmatefiaal. TWEEDE KAMER. (zitting van heden) Gekozen als lid der gemengde commissie voor de stenographic in de vacature Lob man de heer Schokking. I)e interpellatie van Berestejjn (v.d.) over de niet goedkeuring der Haag sche subsidie aan de Nationale Opera wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Voortgezet wordt de behandeling der in terpellatie v. d. Tempel (s.d.a.p.) over de werkloosheid. De heer SnoeckHenkemans (c.h.) betoogt dat verbetering niet vóór al les van de regeering moot worden, verwacht. De verbruikers moeten hun afwachtende houding laten varen. De werkverschaffing moet aan de gemeenten worden overge laten. TELEGRAFISCH WEÊRBERICHT. Hoogste barrometerstand 77f,fl te Ile- dawre. Laagste barrometerstand 742,5 te Se(j- diafjord. Verwachting: Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige zuidwestelijke tot westelijke wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk zachter. BURGERLIJKE STAND. GOUiDA. GHBDREN: Teuntje, d. v. W. A. Hei en L. M. van den Berg. - 12. Franciscus Hermanus, z. v. F. H. Lakiervrid en R. A. de Jong. Petrus Jacobus, z. v. C. J. Rijnaard en W. Uuinenburg. Boph», d. v. J. Boot en J. A. van den Roogen. Ï3. Dirk Theodlarus Antomiu», z. v. D. Ui. Verhij en C. M. Nobel. Maria Agne», d. v. P. A. Schouten en M. A. Boekamp. Jannetje, d. v- P. van Reede en J. Rupke. OVERLEDEN:/ 11 Fete-. Hendrik W. Peetere, 67 j. 12. Jabonnee J. de Booü, 9 mod. Petoue van Scheppingen, 47 j. Jan A. Matse, 12 d. HAASTRiEKIHT. Burger! ijken Stand van 28 Jan.'11 Febr. GEBORENAgatlia Mi&rra, dl v. J. ran Dijk en M. A. v. Leeuwen. Pi eter. z. v. W. v. Meieren en W. Hofman. ONDERTROUWD: P. C. Hooft en W. C. E. van Dam. OVERLEDEN: Jonnigje van Eek, wed. van A. Noomen, 77 j. M. v. d. Heul, 20 Mar. VL1ST. Geen aangifte. OUDHW1ATER. GEBORENTheodom% z. v. Th. Stel- loord en G. Brands. ^Cornelia, z. v. F. N van Beek en J. van Zuijlen. Johan nes Alntoaiu», z, v. C. de Lange en C. J- Kooa. OVERLEDEN; Oomelim Wddachut. 38 j. Morgaretha Maria van der Horet. 18 j. Jan van Rooteeioar, gehuwd met Oor tje»» Dekker gehuwd met Willem Hendrik Marianne Doorman, 66 j. i

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2