STADSNIEUWS. VOLKS IIIIEKIIKinjMlISEI li Mi De Cursus Jitiiiirmkit riekt int wtii" VRIJDAG 4 MAART om 8 uur lil de Réunie, Oost Haven persten Read Volkenbond kenbaar gemaakt, alsmede voor resoluties in take wederher- stel van Europa en kolenlevering door Duitschland op Internationaal Vakvereeni- gingscongres van 22—28 November te Lon den genomen. Georganiseerde arbeiders achten schade vergoeding door Duitschland noodzakelijk en rechtvaardig; zij protesteeren echter te gen eischen, welke de arbeiders van Cen- traal-Europa gedurende een menschenleef- tyd in slavernij zouden dompelen, de econo mische reconstructie van Europa zouden belemmeren, den haat tusschen de Volkeren zouden verscherpen en de beschaving zou den vernietigen. Bureau vraagt Internationalen Gezanten- raad vaststelling billijke schadevergoeding met inachtneming dezer overwegingen en uitvoering der resoluties Londensch Con gres. De raad van den Volkenbond, die te Pa rijs vergadert, heeft gisterenmiddag het vraagstuk der mandaten aangesneden. In den brief van de Vereenigde Staten wordt de aandacht van den raad gevestigd op twee punten, waarvoor de Vereenigde Staten niet onverschillig kunnen blijven. Het eerste betreft het lot van het eiland Jap in de Stille Zuidzee waarover het man daat aan Japan is toegekend. Dit eiland is voor de Ver. Staten van belang omdat er de kabels door de Stille Zuidzee op samenko men. De Ver. Staten zullen nimmer in een toewij zinjr van het eiland aan Japan kun nen berusten. De brief van vandaag her haalt de bezwaren der Ver. Staten. Ten tweede vragen de Ver. Staten nadere inlich tingen nopens de Fransch-Engelsche over eenkomst in zake de petroleumvelden in Me sopotamia In afwachting van dezen brief ging de raad tot een ander onderwerp over, Generaal Rezakhan heeft zich pan het hoofd van 2600 Perzische kozakken uit Kaswin van Teheran meester gemaakt, zon der op tegenstand te stuiten. De regeering- Sepadar is omver geworpen. Generaal Rezakhan onderhandelt met den Sjah voor de vorming van een nieuw kabi net. Het gebeurde schijnt te zijn voortge komen uit een nationalistische beweging, waaruit geen gevaar voor de veiligheid der vreemdelingen voortspruit. BUITENLANDSCH NIEUWS. I ITALIË. Ongeregeldheden. De „Tempo" meldt, dat er tengevolge van •en botsing tusschen socialisten en nationa listen in Castelnuovo een persoon werd ge dood en een gewond; in Br* een gedood en vier gekond; in Cormons een gedood en tal rijke gewopd. SCANDlNAVIë. De interparlementaire raad. De interparlementaire raad der drie Scan dinavische landen is Maandag te Kopenha gen bijeengekomen en heeft besloten om den 4den en 6den Juli aldaar de 13de ver gadering der afgevaardigden te houden, waar men bespreken zal: le. het probleem der internationale be* wapening; 2e. het deelnemen der drie Scandinavi sche landen aan den wereldarbeid tot her stel van den handel en 3e. de verhouding van de Scandinavische landen tot den Volkenbond. De raad besprak het voorstel van weder- keerige uitwisseling van parlementaire stukken tusschen de landen. AMERIKA. Staking van gevangenisbewaarders. De wachters van het bagno van (Fransch) Guyana, de beruchte gevangenis voor galeiboeven, dreigen met een staking, indien hun looneischen niet vóór eind Fe bruari ingewilligd zijn. Er zijn maatregelen getroffen om de ge vangenen te beletten eventueel het incident te benutten om zich uit de voeten te maken. BINNENLAND. De nieuwe gouverneur van Suriname. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name, baron van Heemstra, is voornemens 16 April per sa. „Rensselaar". van den Kon. West-Ind. Maildienst, naar de kolo niën te vertrekken. Mr. Fock bij «km Paua. De Romeinsche correspondent van ..De Tüd" meldt, dat de Piaus in een langdu rige audiëntie mir. D. Fock. gouverneur- generaal van Ned.-Imddë, ontving, m ge zelschap van üur. rar. O. F. A. van Nispen tot Seveoaer. den Nederlandschen gezant hi] den H. Stoel. De Amerikaan**» gezant te Amttcfcdam. De Amerikaansche gênant en Mevrouw Mir. Phillips hebben gisteren te Amster dam in de salons van het Aanstel-hotel een ontvangst gehouden voor de Amster dammers van naam en positie, die daar toe waren uitgenoodigd. De bedoeling van den gezant was hierdoor voeling te krijgen met verschillende «roepen inhet Neder- landache geestelijke en maatschappelijke leven. In den namiddag had de gezant met taja echtgenoote een vliegtocht gemaakt boven de stad in een Fokkersvliegtuig. Burgemeester Telfegen. Da burgemeester van Amsterdam Ir. 8. W. C. Tetlegen, is met ingang van 16 Mjaart als zoodanig herbenoemd. Het congres van Nadertandsche induMiieelen. Het congres van Nederlandsche indus trieel en, bijeengeroepen door het Verbond van Nederiaadech* Fabrikanten-Vereeni- gingen, dat Donderdag 24 dezer te Am sterdam wordt gehouden, is niet openbaar. (Uitsluitend industrieel en hebben toegang. De Beersche Overlaat. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, is megiedeedd, dat de Minister van Water staat reeds alles gereed heeft voor de op hooging van den Beerschen Ovarfaat en dat da Kade er kan liggen voor den vol genden winter. De werking van den achturendig. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft aan de besturen van de verschillende Algemeene Middenstandsvereenigingen en Middenstandsvakvereenigingen in ons land medegedeeld, besloten te hebben een onder zoek in te stellen naar de gevolgen, die de werking der acht-uren Arbeidswet reeds gebracht heeft, of die begrijpelijk er van te wachten zijn. Het wendt zich daartoe tot de verschillende besturen om gegevens daaromtrent te mogen ontvangen. Ieder bestuur moet bij de leden zijner Vereeniging een zoo volledig onderzoek als hier bedoeld instellen van de uitkomsten daarvan een rapport aan het Bondsbureau voor 1 April a.8. inzenden. Het bestuur van den Middenstandsbond neemt, dat, zoo niet geheel, dan toch groo- tendeelB, reeds geoordeeld kan worden over den invloed, dien de wet op den gang van zaken in de verschillende middenstandsbe- drijven uitoefent en zal, indien uit derap- porten voldoende blijkt, dat er enkele or meer middenstandsbedrijven zijn, dip door de wet ernstig geschaad, of zooals soms ge vreesd wordt, met ondergang bedreigd wor den, niet nalaten met alle kracht by den minister van arbeid of by de volksvertegen woordiging aan te dringen op een mildere toepassing, resp. opheffing der wet. De binnenschippery. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat de minister van Landbouw heeft be paald, dat thans zyn vervallen de bestaande minimumvrachten voor de binnenschippery en de bestaande beurtlystvrachtenverhoo- ging van 10 Het is het „Hbld." gebleken, dat deze mi- nisterieeie bepaling in sommige kringen den indruk heeft gewekt, dat nu de rijksrege ling voor de binnenschippery geheel is op geheven. Dit is echter niet het geval, de regeling blyft gehanhaafd met eenige wy zigingen. Zooals men weet, bestaat naast de beurt- lijst de z.g. vrye lijst. Zy, die op deze laat ste inschrijven, zyn niet gebonden aan de beurtregeling. Wat de tarieven voor deze vrije lyst betreft, voor deze gold tot nu toe, dat zy niet lager mochten zyn dan 60 van het beurtlysttarief. Deze beperking is thans vervallen. De tarieven zyn dus geheel vry. De beurtlyst blyft bestaan. Het tarief daarvoor is echter meer op het normale peil gekomen. Op 21 September 1920 was het gebracht op 140% van het grondtarief, op 15 Januari j.l. werd het 110 en thans is ook deze laatste verhooging van 10 vervallen. TWEEDE KAMER. Zitting van 22 Februari. Voortgegaan wordt met de behandel uur van het wetsontwerp tot regeling van <le Inieomsten en uitgaven van de kosterijen, he leuegrafie en ieietonue over het dienist- Ktar 1901. Ry de algemeene beraadslaging over dit wetsotntwearp zyn tevens aan de orde: de motton van orde: van den heer Van dere- eteyn c-s. betreffende het overnemen van gemeentelïjhe telefoonnetten door het Ruk en van den heer Wjeottoamp betreffende het bedrag van de aam eg- en exploitatiekos ten der telefoon voor aiile bti een zeilde kantoor aangeslotenen; van den heer Van beresteyn betreffende het met ui rekening brengen bu afschaffing van den port vrijdom van verzendingskosten aan hen die gebruik maken van bibliotheken en ar*1 chieven. De heer Sno eek Henkemans (c. h.) bepleit positieverbetering van kantoor houders en uitbreiding der Zondagsrust. De heer Dresselbuvs (vJ.) dringt aan op posutieverbetering voor het perso neel in het belang van den dienst. £*pr. behandelt tevens het ontslag der onderteeikenaars van het sabotage-mani fest. die met de vereischte verklaring heb ben afgelegd, Spar. acht de schadevergoe ding hun verstrekt onvoldoende, terwyl de commissie van beroep geadviseerd had de inaxuamun-mtkeermg te verstrekken, Spr. noemt de beslissing van den lïknister on- toiiyk en hard en doet een ernstig beroep op herziening. Tenaiotte vraagt spr. benoeming van een speciale commissie tot regeling van de positie van het hoog ere personeel. Betere Ba lancering ia ook voor hen noodug. De heer Teens tra vul.verklaart «dch tegen afschaffing van het portvrij dom. Spir. is voorts tegen afscaaffing van de bestellingen op Zondagmorgen. Gaat men er echter toe over. dan ook voor de groote re plaatsen. De heer Van Ravesteyn (cjp.) sluit zich daarbij aan en bepleit Balans verbetering voor het lager personeel. De heer Scheurer (air.) acht meer Zondagsrust mogelijk. Da heer Rraat (Pin) waarschuwt te gen afschaffing der Zondagsbestelling op het platteland. De Minister van Waterstaat, de heer Lr. honig, erkent dat de dienst nog niet functdonneert ais gewenscht is; tegen plichtsverzuim wordt evenwel streng op getreden. Naar gelendedyke inkrimping van het aantal hoog ere ambtenaren wordt ge streefd. Sluiting van kantoren tusschen half één eui twee zal worden ingetrokken, daar waar groot* bezwaren biüken. In verband met de motie-Van Berestevn betreffende het overnemen van gemeentelijke telefoonnet ten door het Ryk geeft de Minister toe zegging aan een commissie een onderzoek ter zake op te dragen. De Minister ver klaart dat gebruikers van bibliotheken en archieven geen scade zuilen ondervinden van de afschaffing van het portvrijdom. De betreffende motie-van Berestevn is •derhalve overbodig. Naar aanleiding van de motie- Wedtk&mp om ver af wonende telefoonge bruikers niet meer te doen betalen dan anderen, zegt de Minister toe, dat hij zal nagaan hoever in die richting kan worden gegaan zonder «Toot* offers. Hierna beh andfeit sbr. de bedrijfsleiding. Alle belangrijk/ maatregelen worden door den directeur^genefaal in overleg met den minister genomen. Ala men de vereeniging dan directeuren en commiezen in de be- dryfeledding betrok, sou men ook andere organisaties ar hu moeten halen. Daar- dor aou de gang van zaken te zeer worden belemmerd! &pr. behandelt hierna nog verschillende perseneed-belangen. De Minister zegt venIer voornckn«tae te zijn de Zondagsdienst op de klwatore kan toren te doen vervallen. Er zal echter ga* tegenheid gegjeven worden tot het afhaken van brievan. Op de grootere plaatsen kan de maat regel nog niet worden ingevoerd, omdat daar het aantal te bestellen stokken veel grooter is. In de buitenwijken van groot* steden echter wed. Verdere beperking wan telegraaf en te lefoon is ongewenseht. Spr. verdedigt de geneeskundige con trole op heit personeel. Klachten zal spr. onderzoeken, als er maar worden genoemd. Naar spr.'a meening komen de ontsla gen ambtenaren met voor de maanden uit- keering in aanmerking, door htm zeer af keurenswaardig gedrag konden zij slechte aanspraak maken op het minimum-bedrag. Spr. heeft de uitkeenng gebracht op het bedrag dat 't hun mogenyk maaiate te voor komen dat hun vrouwen en kinderen de gevolgen zouden dragen van hun gedrag. Verder kan spr. met gaan. De heer Van Stapele (tuLsup.) dient een motie in om de inkrimping van het aantal hoogere ambtenaren sneller te doen geschieden. De heer Weitkamp (ciu) wijzigt zyn motie in verband met de toezegging van den Minister. De heer Dresselhuys (vJ.) is te leurgesteld over 's Monasters antwoord be treffende de schadevergoeding en de ont slagen ambtenaren. De, heer Te ens tra (v.d.) zal tegen de begrooting stemmen, om de mededee- img van den Minister over den Zondags dienst. De heer Van Berestevn (vod.) trekt zijn motie in. De heer Braat (Pl.p.) dient een mo tie in om de Zondagsbestelling op het plat teland niet af te schaffen. De heer Scheurer (a.r.) drinkt ook aan op afschaffing van den Zondagsdienst in de groote steden. De Mlinister ontraadt de motie-Weit kamp, evenals de motie-Van Stapele en de motie-Braat Heden komen de moties in stemming. iHet wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt geschorst tot he den 1 uur. LAND- EN ZEEMACHT. Politietroepen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de minis ter van Oorlog aan den commandant van het veldleger een schryven gezonden waar in de verwachting wordt uitgesproken dat, tengevolge van het concentreeren der recru- tenopleiding een vry groot aantal beroeps sergeanten der infanterie en artillerie be schikbaar komen, die by de politietroepen een nuttigen werkkring kunnen vinden. „Indien", zoo luidt het in dit schryven, de ontwerpoorlogsbegrooting tot Wet wordt verheven, ligt bet in het voornemen het korps politietroepen. in den loop van het jaar 1921 met 214 man uit te breiden. Waar in het algemeen 60 van het personeel der politietroepen, den rang van sergeant kan bekleeden, zal in 's Ryks geldeiyk be lang noodig zyn, het z. m. daarheen te lei- dén, dat in evenbedoelde 214 man ongeveer 10p 110 beroepssergeanten worden begre pen. Ook tot dekking van het verloop van reeds by dq politietroepen werkzame ser geanten kan dit beroeps-personeel worden geput. Kan het benoodigde aantal niet worden verkregen uit da beroeps-sergeanten, die tydelyk overcompleet komen, dan moet, voor het geval er onder de voor de oefe ningseenheden bestemde sergeanten zyn die wel by de politietroepen willen dienst doen en daarvoor geschikt zyn, worden overwogen laatstbedoelden alsnog bij de in structie door anderen te vervangen. In ieder geval moet zoo eenigszins mogelyk worden voorkomen, dat beroeps-sergeanten geen werk zouden hebben, terwyl voor den dienst by de politietroepen verlofs-sergeanten on der de wapenen worden geroepen of gehou den. De mogelykheid bestaat, dat detachee ring by de politietroepen van alle of een deel der vorenbedoelde beroeps-sergeanten slechts van zeer korten duur zal zyn. Mocht nJ. vóór 1 September 1921 niet nader omtrent de grootte van de lichting 1921 by de Wet zyn beslist, dan zullen om streeks 1 Oct. 1921 nog 10.000 dienstplich tigen extra zyn in te lyven, waardoor de behoeften aan onderofficieren voor de op leiding weer zal Btygen. Georganiseerd overleg by de Marine. Thans is by K, B. een voorloopige voor ziening getroffen omtrent de invoering van het georganiseerd overleg by de Marine. Er worden tot dat doel ingesteld 4 commissies van georganiseerd overleg in zaken, raken de de belangen onderscheidenlyk: a. van de officieren; b. van de onder-officieren boven den rang van korporaal; c. van de korpo raals; d. van de manschappen der zeemacht. GEMENGDE BERICHTEN. Diefstal van auto's en motorry tuigen. Ten nadeele van de firma Engelbert aan het Bezuidenhout in den Haag zyn met me dewerking van eenigen van het personeel dier firma verschillende auto's en motor rijwielen ontvreemd. Er zyn in 't geheel verdwenen 2 per so-'' nen-auto's, 25 vracht-automobielen en 10 motorry wielen, tot een gezamenlijke waar de van ongeveer ƒ80.000. Geleideiyk zyn deze wagens en fietsen uit de loodsen van de firma te Scheveningen vervoerd. Als verdacht van deze verduistering is aangehouden de 27-jarige L., magazijnchef der firma. Hy zou op verschillende tyd- stippen de automobielen en motorrijwielen door het personeel hebben laten vervoeren zonder daartoe opdracht te hebben ge kregen naar eenige adressen, waar hy het gestolene ver beneden de waarde ver- k'ocht, in hoofdzaak naar den 42-jarigen koopman in automobielen H., in Den Haag, kantoor houdende en wonende te Rotter dam. De verkregen opbrengst moet L. met ver schillende leden van het lagere personeel, die met deze affaire bekend waren, hebben gedeeld. Alle gestolen auto's en rywielen zyn op gespoord swnmige ervan waren reeds in de derde of de vierde hand overgegaan, o. a te Bergen op Zoom, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Delft, Lisse, Ryswijk, en Broek op Langendyk. Zoowel de mAgazynchef L. als de koop man H., die van heling wordt verdacht, zyn opgesloten. De personen uit het personeel, die ook in deze zaak doaf de politie zyn ge hoord, zyn op vrye voeten gesteld. De Grotiingsche kermis. Te Groningen heeft de gemeenteraad gis teravond met 17 tegen 16 stemmen tot af schaffing van de kermis besloten. Een monument voor den commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Dp Tweeden Plaascbdag aal te 's-Herto- genboach op het plein vóór het provinciaal Gouvernementsgebouw een monument wor den onthuld, dat den Commissaris der Ko- mn«im, de heer Mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst het vorig iaar bii zijn HÜvereo ambtsjubileum door Noord-Bra- bantsche indus^rieelein is aangeboden. Een noodvakschool. Te Deventer aal een noodvakschool ter opleiding van werfcloozen tot bouwvakar beiders wooden opgericht. De gasprys. Bii den raad van Amsterdam is een voorstel van de sociaal-democratische raadsleden ingediend om den gasipriis te verlagen van 21 cent per kuibdeken meter (21% cent over den muntmeter) tot 17 cent per kubdeken meter (17% cent over den muntmeter). De belastingen te Utreaht. Te Utrecht hebben een aantal ingezete nen een „noodkreet" gezonden aan de Ko ningin over de hoog* gemeentebelastingen aldaar, er o.tn. op wijzend, dat de belas ting van inkomens tusschen vijf- en tien duizend gulden het dubbele bedraagt als wat te 's-Giraverihagie van die inkomens betaald moet worden. Ook de Moddenstandispaitdi heeft in een openbare vergadering besloten tot een adres aan Ged. Staten der provincie •Utrecht, waarin verzocht wordt het raads besluit om de loonen der gemeente-arbei ders met 7 te vertioogen. niet goed te keuren, daar met deze venhoogiimg geen ^rekening is gehouden met den fimaocieelen toestand dezer gemeente en den zwaren belastingdruk harer ingezetenen. De oudste praotisoerendle dokter. Dr. P. Mulder te Bathmen viert heden zyn 90en verjaardag. De jubilaris is. vol gens het HhJd„ de oudste vractiseerende geneesheer in ons land. Pilgrim-fathers. In de Vereenigde Staten zijn drie post zegels verschenen ter herinnering aan de l'üigjrums. Die van 1 et., groen, heeft een afbeelding van de Mayflower. die van 2 ct., rood, een voorstelling van het lenden van de Pilgrims, die van 5 ct., blauw, van tie omdarteekeniing van het Compact. De uitvoering is, zooals alltijd van de Aaneri- kaansohe postzegels, keurig. De Gezondheddsoommisaie te Rotterdam. Aan het verslag van de handelingen en bevindingen der Genoodlheddscommisaie te Rotterdam, in 1800, wordt het volgende ontleend: In het afigeloopen jaar nam de bevol king van Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, toe van 606.048 tot 616-247 inwoners, een vermeerdering dus van 10.199 zielen. Bijgebouwd werden 1918 woningen, terwyl werden gesloopt of uit andere hoofde kwamen te vervallen 434 woningen. Het aantal woningen bedroeg op 3d December 19(20 107.790. Rekent men nu 4.6 persoon per woning, dan zouden aanwezig moeten zyn 114.721 woningen, gevende een tekoert van 6931 woningen. In werkelijkheid1 is dit tekort nog belangrijk grooter. Op 31 December toch bedroeg het aantal bii anderen inwonende gezinnen 9776. In het licht dezer cijfers baart een be- volMpgaaanwias van 10.198 zieden, als 1920 aan onze stad bracht, ernstige bezorgd heid, terneer waar het woningtekort toe neemt, niettegenstaande het ernstig stre ven bii alle autoriteiten om den woning bouw, zelfs ten koete van groote geldelijke offers te bevorderen. Door de gemeente werden voltooid 436 woningen, door de bouwvereenigirigen 404, terwyl met gemeentediike hypotheek tot stand kwamen 425 woningen. „Pscjhorr" drooggelegd. Het bekende café ..Pachorr" te Rotter dam zal met 1 Mei a-s. worden droogge legd, zoo na dien datum in genoemd café nog muziek wordt gemaakt. Deze maatregel heeft bii een groot deel der Rotterdamsche burgerij verbazing op gewekt, daar „Pschxxrr" een zeer goede naam heeft. De sterfte in Nederland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de Statistiek van de sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood in 1919, waaraan het volgende ontleend wordt: Het jaar 1919 wyst een sterftecyfer aan van 13.17 per 1000 inwoners (13.31 man nen en 13.04 vrouwen) welk cyfer dat van 1913 (normaal jaar) 12.30 weer begint te naderen, en byna 4 per 1000 kleiner is, dan dat van het griepjaar 1918. Sedert tal van jaren is een daling der sterfteverhoudingen te constateeren. Van 26.56 in de jaren 1840|49, daalde het sterf tecyfer tot 13.01 in 1910| 14 en tot 12.89 in 1916. In 1917 bedroeg het 13.12 Deze da ling is sedert 1889 meer het mannelyke dan het vrouwelyke geslacht ten goede geko men. Omdat de vrouwensterfte steeds klei ner is dan die der mannen, wordt het ver schil der sterfte quotiënten van beide ge slachten vrywel geregeld minder. De afneming der sterfte is voor een deel veroorzaakt door ae afneming der kinder sterfte. In 1880|84 bedroag de kindersterfte 19-09 per 100 levend mangegevenen in 19161 19 8.71 en in 1919 8.41. Werd in vorige jaren by de zuigelingen sterfte steeds in den regel in Augustus of September het hoogste cyfer bereikt voor 19151918 valt van een zomertop door de koele zomers niets te zien. In 1919 is de zuigelingensterfte in de zomermaanden zelfs opvallend gering. By de sterfte naar de doodsoorzaken treedt de tuberculose het meest op den voorgrond. Gemiddeld stierven daaraan per 10.000 van elk geslacht in de jaren 1911116 14.19 en 14.67. Voor lo»gtuberculose alleen bedroegen deze cyfers 40.67 en 11.43. Was in 1916 de sterfte aan loiigtuberculose reeds veel hooger dan in de/jaren daarv&r, in 1917 en 1918 zyn de cfcfers zóó gestegen, dat in dit jaar, het gejhiddelde van 1901|05 voor beide geslachten ver overschreden wordt. In 1919 stieriten aan longtuberculose op de 10-000 van «lk geslacht, 12.21 man nen en 14.01 vrourWen. De sterfte aaft kanker en aan kwaadaar dige gezwellen is stygende, die aan gastro enteritis by kinderen dalende. Apoplerie en hersenverweeking komt by vrouwen belangrijk meer voor, dan by man nen. Ook by de organische hartgebreken, is de vrouwensterfte beduidend grooter dan die der mannen, evenals by acute nephritis en ziekte van Bright. De sterfte aan kraamvrouwenkoorts en aan andere ziekten van zwangerschap en kraambed is in 1919 hoog 0.59 en 1.02 te gen 0.37 en 0.89 in de periode 191111915 per 10.000 vrouwen. Een Cellist en de Bojpjewisten. „Het hardste gemoed heeft nog wel een zacht plekje" zeiden de oude Romeinen. De geschiedenis van den bekenden Kussischen dirigent Serge Koussevitzky komt het be- wy'zen. Onder geheel byzondere omstandig heden ontsnapte hy aan de klauwen van de bolsjewistische commissie te Moskou. Langen tyd lieten de bolsjewisten Kous sevitzky met rust; hy mocht zyn bekende symphonieconcerten geven en vry rondrei zen. Maar ten slotte geraakte ook.hy in het net. Toen hy gearresteerd was en voor de commissie werd gebracht, liet plotseling de voorzitter, aan wien men een briefje had gebracht, hem vry. Vele maanden vóór zyn arrestatie zat Koussevitzky op een avond thuis, nadat hy een symphonieconcert gegeven had. Er werd gebeld en toen hy opendeed, stonden twee mannen voor hem, die dadelyk binnen traden. Zy droegen groote Colt-revolvers en zagen er allesbehalve zachtzinnig uit Koussevitzky vroeg wat zy wenschten, en het onverwachte antwoord, was het ver zoek, iets voor hen te spelen. De kunste naar zei, vermoeid te zyn, en niet in de stemming, maar niets hielp en ten slotte gaf hy zyn gevaarlyken bezoekers hun zin. Hy plaatste de beide mannen in een leun stoel en ging zelf met zyn cello naar de andere kamer, met de deur een weinig open. De plechtige tonen van Haydn's Sonate klonken door de vertrekken. Langzamer hand vergat Koussevitzky zyn onwelkome gasten, en verdiept in de muziek speelde hy het eene stuk na het andere. Plotseling viel het hem in, dat hy eoi heelen tyd gespeeld moest hebben. In de andere kamer geen geluid. Behoedzaam opende hy de deur en keek naar binnen. De twee mannen zaten bewegingloos in hunne stoelen, het gezicht in de handen. Eén van beiden schreide, en plotseling hief hy sjjn hoofd op en riep uit: Denk niet, dat ik de. ontzetting van dit alles niet voel! Al die dooden en vrouwen en kinderen! Het is gruwelyk! Een paar minuten later verdwe nen zy even plotseling als zy gekomen wa ren, en lieten Koussevitzky in de onwetend heid, wie zy waren. Toen hy voor de Commissie werd ge bracht, zag hy, dat een van de leden plot seling opstond en zyn zakdoek voor t ge zicht hield. Een paar minuten later kwam het briefje, dat hem zyn vryiating bezorg de. Dikwyls vraagt Koussevitzky zich af, of er verband staat tusschen zyn nachtelyke bezoekers en het lid der Commissie, die zyn gezicht zoo angstvallig verborg en biyk- baar het bevrydende woord schreef. LETTEREN EN KUNST. Oude schilderijen naar Parijs. De weigering tot het zenden van de voor naamste stukken van onze 17e eeuwsche meesters, welke op de lyst voor de tentoon stelling van Nederlandsche schilderkunst te Parys waren geplaatst, door de gemeen tebesturen van Amsterdam en Haarlem, wordt onder de mannen van het vak zeer verschillende beoordeeld. Algemeen wordt natuurlyk ingezien en betreurd, dat de. stemming, die ten opzichte van Nederland nu eenmaal in Frankrijk heerscht, vry gevoelig is, en niet veel mev noodig heeft om te worden geprikkeld. Het geval zal zich nu vermoedelijk voor" doen, dat wel het buitenland, en met name Engeland, naar deze tentoonstelling, waar voor het initiatief is uitgegaan van onzen gezant te Parys, zal inzenden zonder moel- lykheden te maken. Het verschil van meening, dat tusschen de deskundigen bestaat, betreft voorname- lyk de vraag, of op voldoende wyze ral kun nen worden voorkomen het nadeel, dat het schokken by het vervoer per spoor zal kun nen hebben op de oude doeken. Anderen achten het wel degelyk mogelyk, dat vol doende maatregelen worden genomen, ep verwyzen naar de Rembrandt-tentoonstel ling, toen de schilderyen van overal naar Amsterdam zyn gezonden, zonder dat iets vernomen is van beschadiging. Intusschen is het niet tegen te spreken, dat het vervoer per spoor sindsdien niet al leen slechter, maar ook belangrijk onveili ger is geworden. Men behoeft geen deskundige te zyn om de juistheid dezer laatste bedenking grif te erkennen. Dit argument geeft <fbs inmiddels <w vraag in de pen, of reeds is overwogen, net vervoer te "water te doen geschieden: W*1 Havre en van daar naar Parys- Hierdoor wordt ondervangen èn het bezwaar van de beschadiging door het schokken van den spoortrein èn het verhoogde gevaar van vervoer. GOUDA, 23 Februari 1921. Arbeidsvoorwaarden aan de Kaarsen fabriek. De besturen van de Moderne en Onafhan- kelyke Fabrieksarbeidersbonden te Gouda hebben Zaterdagmiddag een gecombineerde bestuursvergadering gehouden, waaraan ook deelnamen een bestuurslid van de R.K. en een van de Christeiyke Fabrieksarbei- dersvereeniging. Er werden voorloopige besprekingen ge houden betreffende het ontslag en de aan gekondigde wyzigingen in de arbeidsvoor waarden van de arbeiders der Koninklyke Stearine Kaarsenfabriek te Gouda. Besloten werd, de hoofdbesturen der vier organisaties uit te noodigen ter onverwylde byeenroeping eener gecombineerde H. B.- vergadering, ten einde te beraadslagen, wel ke middelen kunnen worden aangewend om, mocht het in de bedoeling van de directie liggen de arbeidsvoorwaarden in voor het personeel ongunstigen zin te wyzigen, zich hiertegen te verzetten. Des avonds werden door verschillende vereenigingen huishoudelyke byeenkomsten gehouden ter bespreking van den toestand. (Vad.) Machinisten-examen. Voor het examen voor machinist is te 's-Gravenhage geslaagd de heer M. J. A. Bontekoe, alhier. Uitvoer van kaas. De minister van Landbouw heeft bepaald dat de N. V. Nederlandsche Uitvoer My. consenten zal kunnen endosseer en voor uit voer van 75 van de kaas. Voorzien van het Ryksmerk, gedurende het tydvak van 80 Januari tot 27 Februari, bereid of te be reiden door producenten, die zich schrifte- lyk hebben verbonden tot nakoming der hun met betrkking tot de binnenlandsche melkvoorziening opgelegde verplichtingen. De minister van Landbouw heeft beslo ten tot nader aankondiging, met ingang van 16 Maart 1921 dispensatie te verleenen van het verbod tot uitvoer van kaas, voor zoover betreft kaas welke overeenkomstig de aanduiding voorkomende op het daarop aangebrachte Rykskaasmerk een minimum vetgehalte in de droge stof van 45 40 30 Yc of 20 heeft, alsmede voor gekruide kaas tot een gewicht boven 15 KG., zachte of gemalen kaas in blik en zachte, recht streeks uit melk bereide kaas, verpakt In Staniol tot een gewicht van ten hoogste KG. pei stuk. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag opgenomen). Gouden Jubileum. Dinsdag 1 Maart a.s. herdenikt de leit- teraeititer J. F!h. WWtz den dag. dat thü 60 jiaar geleden in diienst trad bij de firma J. van Bentum Zoon. alhier. Is dit feit op zachzelf reeds vermeldenswaard. in het drukkersvak is dit wel heel zeldzaam: de meeaten brengen zulk een reeks van dienst jaren niet bij ééne firma door. Het aal den ig ongettwiifeld niet aan Janakerk. 3 Maart a.s. zal De. A. van te 's-Gravenhage in de Groote of St. Janakerk een rede houden over het „De Vooraienigiheiid Gods." Volksuniversiteit. Blykens een advertentie in het nummer van heden zal de cursus der Volksuniversi teit over „Wat ieder van het recht moet weten", niet Vry dag 25 Februari, doch een week later aanvangen. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculoae voor Gouda. Gisterenavond hield bovengenoemde ver- eemgtmg in een der hovenzialen der Socië teit ,/ie Réunae" haar algemeen* leden vergadering. De voorzitter, den heer R. U. Jongen burger, oipende met een woord van wel kom aan de leden, er ziim leedwezen over uitsprekend, dat, ondanks den oproep in de locale pers, de opkomst zoo gering was. Ëesnerrijds zou dit als een bliik van ver trouwen opgevat kunnen worden, doch aan den anderen kant zou het 't bestuur aan genaam zijn, wanneer meer belangstel iing getoond wend. De notulen werden door den eersten se cretaris voorgelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag is door den secretaris aan de leden rondgezonden en wordt z. h. st. goedgekeurd. De Voorzitter huldigt in hartelijke woorden den laten secretaris, de heer H. Heystek, voor zyn «rooten ijver en teo- uryding, steeds aan de vereeniging be toond. De heer Heystek zegt daarvoor dank. Spr. wiyst op een gedeelte in het jaarver slag, waarin van de tegemoetkoming van ryk en gemeente ia de gelden gesproken Wordt. Er wordt veel geparasyteerd op de gemeenschap; de noodzakelijkheid van het bestaan eener vereeniging als deze wordt nog te wedpig beseft. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer de Jong. wordt, na een opmerking, goedgekeurd. De Voorzitter dankt den oearnnzmeester voor al hetgeen ook deze functionaris in het belang der vereeniging heeft gedaan. Spr. memoreert, dat de hooge post' .gif ten" op de rekening 1002.70) voorna melijk aan diens beleid te danken is. De heer de Groot brengt rapport uit van de commissie, benoemd tot het nazien der rekening em verantwoording van den pen ningmeester, zeggend, dat de commissie 't beheer geheel in orde heeft bevonden. Tot leden van bovengenoemde commis sie voor het volgend jaar worden benoemd de heeren Hamerslag en Aimesz: de heer de groot tot plaatsvervangend lid. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. C. Jongenburger. N. I. Mon- tagoe. J. de Teeuwisse en Mevr. v. d. Sanden—van Een wijziging in het huishoud elilk re glement (art. 6). waardoor voortaan niet meer de secretaris, maar het bestuur jaar lijks op de algemeene vergadering een bchriflteiyk verslag uitbrengt over de han delingen en lotgevallen der vereeniging, wordt x. h. rt, aangenomen. Hierdoor wordt ook art. 9 gewijzigd. In art 10 van 't huishoudelijk reglement (voorstellen van laden voor de iaarliiksche algemeene vergadering moeten minstens 14 dagen voor de uitgeschreven vergade ring schriftelijk hy den Voorzitter worden ingediend), stelt hat bestuur voor 14 da gen te wijzigen in 4 dagen. Na langdurige discussie wordt besloten de woorden ^ndnstens 14 dagen voor de uitgeschreven vergadering" te schrappen. Bij de rondvraag zet de heer Heystek de wenscheliikheid uiteen- orn or bii de autoriteiten op aan te dringen, dat ook t Kc. gevallen worden aangegeven, waar door gemakkelijker statistische gegevens verzameld kunnen worden. Na discussie wordt besloten de kwestie onder den aandacht van het hoofdbestuur te brengen. Hierna siuat de voorzatter de vergade ring. ALFEN a. d. RIJN. Te Rottendam slaagde voor het examen nuttige handwerken Mej. E. Sprey. alhier. BERKENWOUDE. Maandag j.l. had alhier de laatste Nuts- avond plaats van de af deeling alhier ge vestigd, waar alleen ontraden leden der vereeniging dezer gemeente. Bijdragen en voordrachten werden gehouden door ds. v. d. Heijden en de heeren C. Vonk en A. J. Scheer, ook door de dames C. J. M. van Dorp en E. Berkauwer: de laatste met medewerking van het vioolspel gegeven door den heer C. A. Stoppelenburg. Voor al de voordrachten van de dames vielen zeer in den smaak. Er was niet veel pu bliek aanwezig. BOSKOOP. In de jaarvergadering van de vereeni ging voor Chr. schoolonderwijs alhier, zyn tot bestuursleden herkozen de heeren: W. v. Bergen, P. Boer Fzn. en E. Guldemond. In de vacature, ontstaan wegens het be danken van den heer KI. v. 't Hof, werd ge kozen de heer A. Keyzer. Uit een hok achter de woning van den heer E. Walraad alhier zyn deze week op een nacht 7 kippen en een haan gestolen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. De heer J. van Vliet, voorganger in de Chr. Geref. Gemeente alhier, deelde Zon dagmorgen tot verbazing zyner hoorders mede dat hy in de avondgodsdienstoefening afscheid zou nemen aangezien hy gemeend had te moeten overgaan na^r de Vrye Ge reformeerde Gemeente, welke eveneens al hier bestaat, maar nog steeds geen voor ganger heeft. Hy sprak o. a. ook over de tegenwerking, door hem in de Chr. Geref. kerk ondervonden en bedoelde zeker hier mede zyne mislukte poging om op grond van art. 8 der Kerkordening, dominéé in Chr. Geref. Kerk te worden. GOUDERAK. De afd. Gouderak van den Bond van Kaasproducenten houdt op Vrydag 25 Febr. des avonds 7 uur eene algemeene ledenver gadering in het café van den heer C. Ooms. A.s. 'Vrijdag vergadert alhier de gemeen teraad. De agenda bevat: 1. Installatie van den heer L. van der Eyk als raadslid. 2. Mede- deelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoe ming lid Reclame-commissie voor den hoof- delyken omslag (vacature-de Bruyn). 5. Vaststelling verordening commissie van toezicht op het lager onderwys. 6. Benoe ming leden dier commissie. 7. Bespreking veerpont. 8. Aangaan geldleening by even- tueele aanschaffing van een veerpont. 9. Be spreking belasting. HAASTRECHT. De afd. Haastrecht en Stein van den Bond van Kaasproducenten houdt op Don derdag 24 Febr. des avonds half zeven een algemeene vergadering in het café van den heer C. van Duuren. MOORDRECHT. Uitslag van de 10-jaarlyksche stemming by de Ned. Herv. Gem.: uitgebracht 75 stemmen, van onwaarde 3; voor den kerke- raad 45; voor het college 27, zoodat de toe stand blyft, zooals hy is. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ds. A. J. Fancy, te Oosterzee, heeft be dankt voor het? beroep by de Geref. Ge meente alhier. OUDEWATER. By Kon. besluit is herbenoemd tot bur gemeester J. M. van Doorninck. Tot tijdelijk ambtenaar ter Gem.-Secre tarie alhier is bemoemd de heer Praag uit Oerle (N.-B.). De heeren Eiikelenstam en Verschatte •Ihier, zyn tegen 1 Maart eervol ontslagen als controleur der Brandstoffendistributi*. Een schadepost. De voerman L. J. uit Snelrewaard, Ibracht Dinsdagmorgen in een voertuig eenige vette varkens naar den slager. Langs den Breeder ddik schrok heit paard, waardoor het met wagen, en varkens in de diepe Kertowetering geraakte. J. wist bii- tyds van den wagen te springen, het paard kon nog worden gered, doch twee varkens, ieder ruim 400 pond wagende, verdronken. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. My. Nederland. Ambon (uitr.) vertr. 21 Febr. v. Huelv# Saleier (uitr.) vertr. 20 Febr. v. Suez. Vondel (uitr) vertr. 20 Febr. v. Suez. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, v. New-Orleans m. A'dam, vertr. 21 Febr. v. Vera ruz. Kon. West-Ind. Maild. BouCrne, vertr. 21 Febr. v. Kingston (J.) n. Colon. Holl. Amerika lUn. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, arr. 21 Febr. te Fire Island. Zyldyk, v. Baltimore n. R'dam, paaa. 22 Febr. LifMd. ECONOMISCHE BERICHTEN. De uitvoering der Arbeidawet. Het Volk heeft inlichtingen ingewon nen aangaande de uitvoering van de Ar beidswet voor kantoren en winkels. Men deelde mede: De kantoren hebben den achturigen werk dag by de wet gekregen. In het desbetref fende werktydenbesluit is het hoofdzakeiyk de materie van den Zaterdagmiddag, die be hoeft te worden geregeld. Dit besluit ia thans by het departement van Arbeid en zal binnenkort naar den Hoogen Raad om advies worden gezonden. Daar de Arbeidswet voor de winkels da gelegenheid laat tot een 10-urigen werkdag, is het werktydenbesluit, dat de zaak voor de winkels moet regalen, van veel belang rijker strekking. Op de vraag hoe lang de arbeidsdag voor de winkels zou worden, antwoordde men, dat deze korter dan 10 uren zal worden, maar dat overigens de minister den duur nog overweegt. Een belangrijk punt in deze zaak is de vraag, of verschil in werktyd zal worden gemaakt tusschen mannen en vrouwen. Van de *yde der vrouwen is aan gevoerd, dat, indien voor vrouwen byvoor- beeld de werkdag op 8 en voor mannen op 9 uur gesteld werd, veel patroons de vrou wen in hun dienst zouden ontslaan. De vraag, of verschillende bepalingen voor vrouwen én voor mannen zullen worden vastgesteld, is nog by den minister in over weging, Een differentiatie van de winkels naar gelang van de intensiteit van het bedryf is, naar men verklaarde, niet mogelyk. Een scheiding tusschen de soorten van winkels, b.v, in manufacturen, in galante rieën, in koffie en thee, in sigaren enz., is niet doenlyk, omdat zeer dikwyis de soorten ineenvloeien. In dit verband wees men op de warenhuizen in de groote steden. Ook zyn in kleine plaatsen veel winkels, die een combinatie van artikelen van allerlei soort verkoopen. Het is niet mogelyk verschillende bepa lingen naar gelang van de grootte der win kels te maken. Men kan aannemen, dat in winkels, waar een personeel van meer dan 10 menschen arbeidt, over het algemeen in tens gewerkt wordt, omdat men daar met de arbeidskrachten economisch pleegt om te gaan. Doch in winkels met een veel kleiner personeel is dat personeel ook dikwyis den geheelen dag druk bezig. Op de vraag, of men voor winkels een overgangsbesluit noodig achtte, werd ge antwoord, dat dit niet als by de fabrieken, zoozeer noodig was. By de fabrieken, aldus merkte men op, was een overgangsbesluit noodig, om dat daar de verkorting van den arbeidsdag een uitbreiding van de outilage eischte. Men had b.v. nieuwe machines noo dig en daarvoor was een verbouwing nood- zakelyk. Ten aanzien van winkels kan iets dergelyks niet het geval zyn. Wel bestaat er een verband tusschen de regeling van den werktyd van het personeel en de gemeentelyke verordeningen op de winkelsluiting. De materie nopens laatst genoemde wet ressorteert onder het dep. van Landbouw. Met 't desbetreffende wets ontwerp heeft de middenstandsraad zich be zig gehouden. De winkelsluitingswet zal de avond- en de Zondagsluitiag regelen. De winkels, waar personeel bedient, zullen door het werktydenbesluit op een zeker uur moe ten sluiten. In plaatsen, waèr geen gemeen telyke winkelsluitingsverordening bestaat, zouden, als de winkelsluitingswet nog niet werkte, na dat uur de wiékels, waar het gezin bedient, kunnen geopend blijven. Dit zou een ongelyken toestand voor de zaken met en zonder personeel scheppen. Daar om is minister Aalberse overtuigd van de groote wenscheiykheid van géiyktydige in werkingtreding van werktydenbesluit en winkelsluitingswet. Voorts acht men de werktydenbesluiten voor winkels en kantoren hauw samen te hangen, daar het administratieve personeel van winkels vaak dienst moet doen, zoolang de winkels geopend zyn. Daarom zullen deze besluiten vermoedelyk gelyktydig worden ingevoerd. De werktydbesluiten voor andere inrich tingen als ziekenhuizen, koffiehuizen, enz. zullen successievelyk gereed komen. Wat betreft de koffiehuizen vernam Het Volk, dat het ontwerpen van een regeling hier voor gepaard gaat met groote moeilijkhe den ten gevolge van de aanneming door de Kamer van het amendement-Smeenk, waar door het aantal verplichte vrye Zondagen voor het koffiehuispersoneel van 17 op 26 werd gebracht. Voor een groot deel van de koffiehuizen brengt dit bezwaren mede, daar het werken van Zondagskellners, die in de week arbeiden in fabrieken, kantoren enz. belemmerd wordt door de Arbeidawet. Dit bemoeilykt de Zondagsregeling in be langrijke mate. De wet zal nu de koffiehui zen dwingen de helft van hun vaste perso neel 's Zondags vrij te geven. De nyverheddsraad en de toestand dar ny verheid. In aansluiting met het onderhoud dat de Nyverheidsraad met den minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft ge had over de voorloopige uitkomsten van het onderzoek naar den toestand van de nyverheid, heeft de raad thans aan dien mi nister een algemeen overzicht van de by dat onderzoek door de industrie gedane mede- deelingen overgelegd. Dit overzicht is een samenvatting van de antwoorden, die op de door de commissie van onderzoek uit den Nyverheidsraad aan de industrie gestelde vragen werden gege ven en berust op 730 antwoorden, waarvan 686 van industrieelen en 44 yan vereenigin gen, bepaalde takken van industrie omvat tend en betreft in het geheel 83 takken van bedryf. In het schryven waarby dit overzicht aan den minister wordt aangeboden, wijst de raad er op, dat hy, pas na het op 24 Fe bruari e.k. te houden congres van industri eelen zyn oordeel definitief sai uitspraken en dat hy derhalve den minister thans nog geen volledig en definitief adres kan aan bieden. Wat den arbeidstyd betreft, kan de raad zich goed vereenigen met de wenschen, die door de industrie zyn geuit. Dit geldt in de eerste plaats voor wat gezegd werd naar aanleiding van de moeiiykheden en achter stelling die voor de Nederlandsche indus try voortvloeit uit hat feit, dat in sommige concurreerende landep een wettaiyke rege ling nog niet tot stand kwam, terwtyl ia an- dere, waar dit wel het geval was, zeer be langrijke punten van verschil met onze re geling vallen aan te wyzen, of wel ook niet zoo streng de hand wordt gehouden aan de wettaiyke bepalingen. De raad stelt voorop, dat het noodzakeiyk is, dat de regeling van den arbeidstyd hier te lande nauw aansluit by die, in andere landen doorgevoerd. De ministerieele vergunningen en ovar- heidsbepalingen, die als tegemoetkoming moeten dienen aap de beswaren, voortvloei ende uit afwykende regelingen, zyn zeer beperkt tot metaal- en textielindustrie. Bo vendien zyn zy als tydelyk bedoeld. Ter verkryging van de noodige elastici teit en aanpassing by de toestanden in het buitenland acht de raad het tevens ge wenscht, de mogelykheid te scheppëh, dat door gemeenschappelyk overleg van werk gevers en arbeiders van de regelingen der arbeidswet, ten aanzien van den arbeidstyd kan worden afgewezen. Hoewel de raad zich terdege bewust is, dst de voor de verwezeniyking dezer twee wenschen noodzakeiyke wyzigingen der Ar beidswet 1919 ook veel tegenstand zullen ontmoeten, meent hy toch, dat met alle middelen moet worden getracht, deze wijzi gingen, vooral die, betreffende den laatst uitgesproken wensch, zoo spoedig mogelyk tot stand te brengen. Om echter reeds dade lyk practische resultaten te verkrijgen, zou een zoo soepel mogelyke toepassing van de Arbeidswet en het vrijgevig'verleenen van op die wet steunende vergunningen voor een langeren werktyd gewenscht zyn. De raad meent, dat de tegenwoordige werkloosheidsregeling niet meer voldoet aan de eischen, die aan zulk een regeling moet worden gesteld. De raad acht voorts de Markentoeslag aan Nederlandsche arbeiders, die even over de grens in Duitsche fabrieken arbeiden, principieel onjuist en in zyn gevolgen na- deelig voor de Nederlandsche nyverheid. Tenslotte vermeldt de raad nog, dat on der de middelen, die toKverbetering van den hestaanden toestond v0 de industrie zouden kunnen worden aangewehd, het verleenen van eenige export-premie, hetgeen van en kele zyde werd aanbevolen, in den raad geen ondersteuning vond; terwyl het invoe ren van difterentieele rechten in de Neder- landsche koloniën by den raad wel instem ming vond, doch ter zyde werd gesteld, omdat zoodanige heffing by de tegenwoor dige verhouding van het moederland met Indië toch niet praktisch te verwezeniyken werd geacht. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 23 Februari 1921. 22 Febr. 28 Febr. (offic.) (niet(off.) Londen 11.34% 11.34 Beriyn 4.80 4.82% F»rys 21.17 21.17% Brussel 22.12% 22.07% Zwitserland 48.44 Weenen 0.67% 0.62% Kopenhagen 52.76 Stockholm 66.60 Christiania 60.80 New-York 2.91% 2.02 Slotkoere«n van heden nog niet ontvan gen. Een nieuwe geldleening van Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben een voordracht by den Raad ingediend, waarin zy machtiging vragen om ten laste van den gemeente Amsterdam een geldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 16.000.000 nominaal kapitaal, tegen een renté door B. en W. te bepalen. De geldlee ning is verdeeld in obligatiën van ƒ1000; een door B. en W. te bepalen aantal obli gatiën kan worden gesplitst in onderdeelen van 500 en ƒ100. INGEZONDEN. (Buitea verantwoerdeiykheid der Red.) De Weifcinriditinc. Geachte Redactie. Wilt U my, naar aanleiding van de ar tikelen voorkomende in de Göudaohe Cou rant van 19 en 21 dezer over de Werk inrichting, in de gelegenheid stellen daar op van antwoord te dienen. Evenwel onder deze voorwaarde dat U mij ook voldoende ruimte waarborgt. Mocht U mijn verzoek inwilligen, zoo hoop ik volgende week daarvan gebruik te maken. Hoogachtend. W. SANDERS. Met genoegen zullen we het .Antwoord" van den heer Sanders plaatsen, de zaak waar het om gaat, den toestand der ver pleegden in de Werkinrichting, kan er (slechts bij wónnen, wanneer ze van alle kanten wordt bekeken en toegelicht Wat de ruimte betreft: de heer Sanders fkrygt Jbianco crediet", onzerzijds echter onder deze voorwaarde, dat hii strikt za kelijk blijft en niet meer van onze kolom men vergt dan nóodxakeUik is. RED. KERKNIEUWS. Een Neutraal Ziekenfonds omgeafc*. Te Heemskerk is het meer den 25 jaar bestaande Neutrale ziekenfonds omgezet in een R.K. fonds zoodat de leden der Nederl. Herv. Gem. voor verdere deelneming be dankt hebben. Ook vele Roonóech-Katholie- ken zyn wegens de belangrijke styging der premiën uitgetreden. KUNST. De Nationale Opera naar Parys. De directie der Nationale Opera heeft van den heer Jaques Hébertot, directeur van het Theater des Champs Elysées een uitnoodiging gekregen om in April a.s. drie voorstellingen van Tristan en Isolde te Pa rijs te geven. De directie der Nationale Opera heeft do- ze uitnoodiging aangenomen. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. WOERDEN, 22 Februari. Aanvoer 8 partyen. Prijs Goudache Kaas le soort ƒ86—ƒ89, 2e soort ƒ82—ƒ86; le soort met Ryksmerk geen. Handel vlug. LAATSTE BERICHTEN. Int. Socialistische conferentie. WiEENEN, 23 Febr. V. D. Heden wend te Weenen do intern, socialistieche confe rentie geopend van socialistische partyei welke noch by de tweede noch bd de derde Internationale syn aangesloten. Mr. Troel atra is als gast aanwezig. Vertegenwoor digd zyn de Duitach-onafhankeiyken, Frankrijk, Zwi toer land, de Duitocher uit Tsjecho-Slowakye, Polen, Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, de Menajewiki van de aoc. revolutionairen uit Rusland. Amerika is niet vertegenwoordigd. De scheepvaart. BUENOS AIRES, 22 Febr. V. D. Argen- tynsche financiers hebben eene maatschap- py opgericht met een kapitaal van 10 mil- lioen dollar, om schepen op te koopen en zoowel de riviervaart als de overzeese he vaart uit te oefenen. De nieuwe maatschap pij heeft reeds aandeden ter waarde van 6% millioen dollar uitgegeven cn 10 stoom- booten aangekocht. De delegatie naar landen. BERLIJN, 28 Febr. V.D. De Duiteehe de- legatie voor Ixmden zal a.s. Zondag ver- trekkan. Uit den Ssksischen Landdag. DRESDEN, 22 Febr. V.D. De sitting van den Landdag werd met 44 burgeriyke te gen 48 socialistische en communistische stemmen het voorstel der regeering om een crediet van 600 millioen mark toe te staan, verworpen en een voorstel der burgeriyken, slechts 260 millioen te bewilligen, aange nomen. Scheepsbouw. STOCKHOLM, 22 Febr. V.D. De Engel- sche werf van Doxford and Sons heeft eene opdracht voor 4 motorschepen aan Zweden gegeven; de werf levert daarby de Diesel motoren. Het eerste schip dat eene laadruimte van 10.500 ton heeft, is reeds van stapel geloo- pen. Dit is bestemd voor eene Engelache reedsriJ. De economische crisis. KOPENHAGEN, 22 Febr. V.D. De meeste Deensche werven, die gedurendè den oorlog opgericht waren, hebben den laatsten tyd wegens gebrek aan- opdrachten het bedrijf gestaakt. Het oud-Kamerlid Van Idsings. f In den ouderdom van 66 jaar is te 's-Gra venhage overleden het oud-Kamerlid mr, Johan van Idsinga, die vele jaren voor het toenmalige district Bodegraven sitting In de Tweede Kamer had. Begrooting ven Buitenlandeche Zaken. In de memorie van antwoord van minis ter van Karnebeek op 't voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende de begroo ting van Buitenlandsche Zaken, sluit de minister zich aan by den uitgesproken wensch, dat weer een goede verstandhou ding tusschen Nederland en België moge ontstaan. Hy is het belang van een zooda nige verstandhouding gelyk bekend, steeds indachtig gebleven. Omtrent den rechtstoe stand van den gewezen Duitechen keizer wordt meegedeeld, dat deze zoowel als de ex-kroonprins worden beschouwd als vreem delingen, die uit hoofde van de positie, welke ze hebben ingenomen, zich beperking van bewegingsvrijheid moeten laten welge vallen. De secretaris-generaal in algemee- nen dienst is belast met de uitvoering van de maatregelen door de regeermir te hun nen opzichte genomen of nog te nemen. TWEEDE KAMER. (Zittdng van heden.) De motte-Weitkamp, verlaging van af- standegeid bii telefoon-aanleg, wordt aan genomen noiider hoofdelijk* stemming. De motie-Van Staneie. snelle verminde ring y«n het aantal postambtenaren, en -•Braat. niet afschaffing der postbestelling op Zondag ten platteland©, worden ver worpen, résp. met 47 tegen 17 en 88 tegen 26 stemmen. Aan de orde komt daarna de begrooting der artillerie-inriiohtiiMDen. De heer Ter Hall (tm>.) dient een motie in, vragende om onderzoek naar de teenbanden aan de artillerie-Inrichtiniren door een deakundige. onpartijdige com missie. De heer Duys (sxIaa,) verdedigt de motie vragende om voorbereiding door een commissie van de inrichting ven het ar- fcilïerie-tiedrijf tot rredeebedriif onder 't departement van Landbouw. Spr. dringt aan op poMitae-verbetering van het perso neel der artillerie-inrichting. (De vergadering duurt voort).^ TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste barometerstand 777.9 te Neuf- hurwasser. Laagste barometerstand 746.5 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoosteiyke wind, meeat licht bewolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur overdag. ADVERTENTUN: z»l niet unvangtn *p 2S Fthruirl, maar op 19 HET COMITÉ.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2