STADSNIEUWS. - vols. dat de Georjsiërs het verkeer o© die IHn drie maande® lang hebben kunnen stopzetten. Dat hiier werkediik kwade trouw in het spel ie, Week daaruit, dat de zegaHioden van den correspondent. die via Tiflis per Spoor aankwamen mets abnormaals aan den spoorweg hebben bemenut. De 'Hurken, aldus vertelde men den correspondent, volharden bii hun oude hou din* ie* ens de Armeniërs, in wiie zü hun aartmviianden blijven zien, want, redeneeren ze. coramu- toistisdha Armeniërs men weet. dat de Turken het revolutionnaire Armeensehe bestuur hebben erkend biiiven Arme niërs en dus onze vijanden. Zoo zitten de Armenians dus tusschen de hun vijandige (Hurken eenerziids en de even onvriende lijke Georgiërs ter andere ziide. In het einde van de voriire week, beeft de correspondent een onderhoud gehad met Kadek. Deze had veel vertrouwen in de 'Rusaisoh-Turksche vriendschap, maar in de vijandelijke houd in* van Georgië ziet hij teekenen voor een pogen om Georgië tc benutten als een pand bii een poging om Baboe van Rusland af te snijden. Uit Konsitantdnoipei wordt gemeld dat de rood» regeer in* van Eriwan is gevangen genomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De groei der vakverenigingen. Een statistiek van het internationaal bureau van den arbeid van den volkenbond toont aan, dat het aantaJ leden der vak- vereenig-ingen in de twintig voornaamste landen van de wereld van 10.835.000 aan het eind van 1910 gestegen was tot 13.222.000 aan het eind van 10114 en tot 32-680.000 aan het eind van 1919. Die groei is verdeeld over alle landen. Men schat het aantal leden in de Europeesche landen alleen op eind van 1919 op ten minste 26 nuUaoem, vorgelken bil 8% mü- lioen in 1910. AMERIKA Ernstig tram ongeluk. Biü een botsing van twee tnams te Shel ter (Connecticut) ontplofte een bus ben zine op het bfllcon van een van de wagens, BINNENLAND. De Duitsch-Nederlandsche overeenkomst Nader meldt men uit Berlyn aan de „N.R.Crt.": De leiding van de Treuhand Verwaltung, die met het beheer van het Nederlandsche grondstoffencrediet van 140 millioen gul den is belast, bestaat uit de heeren Franz von Mendelssohn, van de bankfirma Men delssohn Co. te Berlijn; dr. Sorge, voor zitter van het Reichsverband der deutschen Industrie; P. H. Witthoeft, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Hamburg; Regierungsrat dr. Alexander Kreuter, Kommerzienrat Hermann, bestuurslid van de Deuische Bank; Franz Urbig, van de Disconto Ges.; Samuel Ritsche, van de Dresdener Bank; dr. Karl Melchior, van de Bankfirma Warburg Co. te Hamburg; Karl Friedrich von Siemens, voorzitter van de Siemens Schuckert Werke; Hugo Stin- nes, Kommerzienrat Rechberg en Hans Cramer, voorzitter van de commissie van controle op den buitenlandschen handel van den economischen raad. Met uitzondering van Karl Friedrich von Siemens zijn al deze heeren lid van de Duitsch-Nederlandsche commissie. Nederland en Venezuela. Gisterenmiddag heeft in* het Mini&terie van Buiitenlandsche Zaken de uitwisseling plaats gehad van de akte van de bekrach tiging betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gesloten overeenkomst tot tueschen de beide lauden. In aansluiting op bovenstaand bericht wordt medegedeeld dat dr.! José Y. Car denas. die reeds sedert eenigen tijd in de residentie vertoeft, bamienlkort aan de Ko ningin zijn geloofsbrieven zal aanbieden ais buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Venezuela bii H. M.'s De secret aria van den Raad van State. Mr. C. Bake, die den 66-jarigen leeftijd heeft bereikt, heeft tegen 1 Mei aa, ont slag uit zijn ambt verzocht. De heer Bake trad 1 A-pril 1884 als commies van Staat in fuctie bii den Raad van State. 1 Juli ,1888 werd hii referendaris en Bedent 1912 vervult hw zijn tegenwoordig ambt. Ministerie*! bezoek aan Groningen. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, zal aan het einde dezer en het begin van de volgende week ëen bezoek aan Groningen brengen. De secre taris-generaal Jhr. Mr. C. Feith en de re ferendaris, Mir. A. J. L. van Beeck Cal- kocn, zullen hem vergezellen. De fusie. De afdeeding Rotterdam van de Md delen- atandspariij heeft zich met bijna alge- meene stemmen tegen de fusie verklaard. Het afdeelingtabesbuoir aal pogen tot sa menwerking te komen mot de andere af- jdeelimgen, die op hetzelfde standpunt staan om gezamenlijk een actie te beginnen, ten einde ook de afdeedingen. wèl voorstand sters van fusie, te bewegen op haar besluit terug te De Verkeersconferentie te Barcelona. Naar het Corr. Bur. verneemt, is dr. J. A. Nederbragt, referendaris der directie van Economische Zaken op bet ministerie van Buitenlandsche Zaken, door den minis ter vhn Buitenlandsche Zaken aangewezen om op te treden als secretaris-generaal van de Nederlandsche delegatie ter alge meen© verkeers- en doorvoerconferentie welke te Barcelona wordt gehouden. De delegatie is voornemens Zaterdag 5 Maart naar Barcelona te vertrekken. Nederlandsche dag te Frankfort a|d. M. BH de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Frankfort a|d. Main bestaat het voornemen om aldaar 2 April a.s. een Ne- derlandschen dag te orgapiseeren op ge lijke wijze als die, welke onlangs te Ham burg is gehouden. Mr. J. W. H. M. van Idsinga. f Zooals wij gisteren reeds meldden, is te 's-Gravenhage overleden Mr. J. W. H .M. van Idsinga, oud-Kamerlid, en als zoodanig vertegenwoordigende het toenmalige district Bodegraven. Meester Johan Willem Herman Meyert van Idsinga werd den lSden Juli 1855 ge boren en promoveerde den 21en October 1880 te Leiden tot doctor in de staatsweten schap, op een proefschrift, getiteld „Ge schiedenis en beginselen van artikel 91 on zer Grondwet" en denzelfden dag tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen. Eeni- ge dagen daarna werd hy benoemd tot amb tenaar aan het Departement van Binnen- landsche Zaken, waar hy later wijlen mr. A. R. Arntzenius, by diens benoeming tot griffier van de Tweede Kamer, opvolgde in het ambt van referendaris, chef der af- deeling binnenlandsch bestuur. By de oprichting der vry-antirevolution- naire party, onder leiding van jhr. mr. A. F, de Sovarnin Lohman, nam hij daaraan een werkzaam aandeel. Tydens zyn verkie zing tot lid van de Tweede Kamer op 27 Juli 1901 verliet hij, als administrateur, het Departement van Binnenlandsche Zaken met verlof. Sedert dien had hy voor de christe- lyk-historische party onafgebroken zitting in de Tweede Kamer voor het district Bode graven tot de invoering van het kiesstelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging. In de Kamer stond de heer van Idsinga al die jaren bekend als een zeer scherpzinnig jurist, met groote kennis van ons staats recht. Hy wa? tevens gedurende lange jaren lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De regeering eerde hem met de ridder orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelfik overschot zal Vrydag plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats, om 11 uur van het sterfhuis. ~TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 Februari. Aan de orde is de begrooting der Artillerie-inrichtingen. De heeren Deckers (rik.) en Duy- maer van Twist (ar,) klagen over de duurie van gebruik der zieken-auto's van de Artillerie-Inrichtingen. De heer K. ter Laan (*«U.p.) wijst bp slechte woningtoestanden voor arbeiders van dat bedriif. De hwyr Kuiper (rJc.) bestrijdt de motie-Kol «bek welke beoogt omzetting van de artdlerie-dnrichtingen in een vredesbe- driif onder heiheer van de v, De Minister van Oorlog, de heer Pop. heeft aan het onderzoellc bedoeld in de mo tie-Ter Hail geen behoefte. Vredesanbedd acht spr. mogetyik, doch deze moet met omzichtigheid worden ingevoerd. Hoofd zaak moet ziin het aanmaken van oorlogs materiaal. Dat is de raison d'être van de artillerie-inrichtingen. De Minister heeft, wijziging van het ge organiseerd overleg ter hand genomen. Ten aanzien van de woningtoestanden is mogelijk verbeterd worden. Over de moties, h begrooting wordt heden gestemd. De heer Ketelaar (v.d«) vraagt ver lof tot een interpellatie over uitvoering Van de motte betreffende de pensioenster- ting van gepensionneerden en wachtgel ders. Op dat verzoek zal morgen worden be slist. Regeling der bezoldiging van het De heer Ter Hajl (®jp.) vraagt hoo- ger bezoldiging voor de kapelmeesters. De heer Duvmaer van Twist (a. v.) bestrijdt het toelagenstelsel. De heer Van Zadelhoff (s.d.ajp.) kondigt aan dat de S. D. A. P. aal stem men tegen de voorgestelde geldverspilling. De heer Van Rappard (vi.) bepleit salarisverhoging voor enkel# categoriën van militairen. De heer W ii k (dem. Wteerm.) betoogt dat de onderofficieren niet kunnen rond komen. De heer Schokking (cJh.bespreekt de positie van de officieren van gezondheid. De heer Van Sas se van IJsseüt (r.k.) bepleit salarisverbetering bii de ma- réchaussée. De vergadering wordt tot heden 1 uur geschorst. ONZE KOLONIëN. Peatgevallen op Java. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram bedroeg het aantal pestgevallen op Java in de maand Januari in Soerabaiu 2, Lmongian 3, Bojoleli 29, Salatiga 50, Kendal 15, Magelong 65, Temanggoeng 33. Wonosobo 133. Batvia 3, alle met doo- delyken afloop. ECONOMISCHE BERICHTEN. De Nederlandadhe boter in België. De Nederlandsche regeering heeft, naar .De Maasbode" uit Brussel verneemt, bii de Belgische regeering steppen gedaan in asake de boterkiweatae. den verkoop van be werkte boter onder de benaming van ..Ne derlandsche boter" enz. Het Belgische mi nisterie van bevoorrading heeft op de stap pen der Nederlandsche regeering toege legd, dat de bewerkte boter niet meer on der de benaming ..Nederlandsche botert cal verkocht worden en dat de Nederland sche boter alleen onder het Riiksmerk zal verkocht Wetenschappelijke Berichten. Tweede Eleetrotechniaehe Congres. Het Tweede Electrotechnlsche Congres zal op 15 en 16 Juli M te Scheveningen ge houden worden. POST EN VERKEER. De nieuwe posttarievefeu Mjet ingang van 1 Maart as. worden de te heffen porten en rechten gewijzigd ais volgt: BINNENLAiNDSCtH VEflKEER. Briefkaarten 7% cent. Brieven van een gewicht tot en met 20 gram 10 cent. boven 20 tot en met 100 gr. 16 cent boven 100 tot en met 300 gr. 20 cent boven 300 tot en met 500 gr. 30 cent boven 500 tot en met 1000 gr. 40 cent boven 1000 tot en met 2000 gr. 50 cent Vow zjg. stadsbrieven bestaat geen af zonderlijk tarief meer. Gedrukte stekken: voor een gewacht tot en met 500 gram 2 cent per 50 graan, of gedeelte van 50 gram. boven 500 tot en met 750 gr. 25 cent boven 750 tot en met 1000 gr. 30 cent boven 1000 tot en met 1500 gr. 35 cent tot en met 2000 gr. 40 cent B rail! e-d ruk werken: er 300 gram of gedeelte van Nieuwsbladen en by'voegsels: Indien de fmrikeering bii abonnement geschiedt, voor een gewiciht van niet meer dan 55 gram cent. boven 50 gram tot en met 150 gram 1 cent en voorts voor elk meerder gewacht van 50 gram of res tend gedeelte van 50 gram cent daar boven. Geschiedt de frankeering niet bij is voor alle nieuwsbladen van gram ken van Met ingang van 1 April ajs. wordt het port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waarvan de franikeering bii abonnement geschiedt, nader vastgesteld op: voor een gewacht van niet meer dan 55 gram 1 cent; 55 gram tot en met 150 gram 2 en voorts voor elk meerder gewicht *0 «mm of restend gedeelte van 50 Monsters. Tot en met 150 graan 7% cent: elke 50 gram meer, of gedeelte van 50 gram 2% cent meer. Aanteeke ni n*. donder waarde 16 cent: met waarde 2% cent voor elke f 100.of gedeelte van f 100.—. Expresse. Voor brieven en andere stekken 40 cent: voor postpakketten 40 cent. Bericht van ontvangst. 5 cent bii vooruitbetaling. Postwissels en postb'ewjjzen. Voor een bedrag tot en met 25 10 ets., boven ƒ25 tot cn met ƒ50 20 ets. en voorts voor elke ƒ50 of gedeelte van ƒ50 tot en met 500 10 ets. Boven dit bedrag voor el ke 100 of gedeelte van ƒ100 10 ets. Bericht van uitbetaling van een postwis sel 15 ets. Ontoereikend gefrankeerde stukken. Overgangsbepaling. Ontoereikend gefrankeerde stukken, wel ke vóór 1 April 1921 worden ter post be zorgd, worden belast met éénmaal het ont brekende bedrag, indien die stukken toe reikend zouden zyn-gefrankeerd volgens het tarief, dat gold vóór 1 Maart 1921. Het minimum port van 2% cent is op deze zen dingen niet van toepassing. Postpakketten. Met aangegeven waarde 0.15 per pak ket, plus 2% ets. voor elke 100 of gedeelte van 100 aangegeven waarde. Nieuwe en opgeheven zegels. Ingevoerd zyn: a. frankeerzegels van 2, 4 en 30 cent; b. postzegels van 4 en 11 cent en van 1; c. briefkaarten (enkele en dubbele), elke kaart voorzien van een zegelafdruk van 7% of van 12% cent; d. formulieren voor adreswyziging, voor zien van een zegelafdruk van 2 cent; e. postbewysformulieren, voorzien van een zegelafdruk van 5 cent; f. postzegelboek.ies, bevattende 24 zegels van resp. 2, 10 en 20 cent, alsmede gemeng de boekjes inhoudende 6 zegels van 2 cent 6 zegels van 7% cent en 12 zegels van 10 cent. De uitgifte wordt gestaakt van: a. frankeerzegels van 1% en 4% ct.; b. portzegels van 3, 7 en 7% cent; c. postzegelboekjes bevattende 24 zegels van 1% en van 5 cent en gemengde boekjes inhoudende zegels van 1%, 5 en 7% cent. INTERNATIONAAL VERKEER. Bij vooruitbetaling is verschuldigd voor: Brieven. a. In het verkeer met Oost en West-Indië, zeepost en in het grensverkeer met België en Duitschland voor een gewicht van niet meer dan 20 grftm 10 cent; voor elk meer der gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 5 cent daarboven; b. in het overige verkeer met België voor een gewicht van niet meer dan 20 gram 15 cent; voor elk meerder gewicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 10 cent daarboven; c. in alle andere gvallen voor een gewicht van niet meer dan 20 gram 20 cent; voor elk meerder ge wicht van 20 gram of gedeelte van 20 gram 10 cent daarboven. Briefkaarten. In het verkeer met Oost- en West-Indië per zeepost, alsmede in het grensverkeer met België en Duitschland, het binnen landsche port, dus 7% cent voor elke kaart; in alle andere landen 12% cent voor elke kaart. Gedrukte stukken. a. In het verkeer met Oost en West-Indië per zeepost, per 50 gram 2 cent; b. in alle andere gevallen per 50 gram 5 cent. Monsters. a. In het verkeer met Oost en West-Indië per zeepost voor een gewicht van meer dan 150 gram 7% cent en voorts voor elk meer der gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 2% cent daarboven; b. in alle andere gevallen voor een ge wicht van niet meer dan 100 gram 10 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 50 cent daar boven. Postwissels. Voor een bedrag tot en met 25 25 ets., voor 2550 50 ets., voor elke 50 of ge deelte van 60 26 ets. daarboven. Voor het verkeer met West-Indië blyft het binnenlandsch postwisseltarief. GEMENGDE BERICHTEN. De auto-diefat al te Arnhem. De Araheinsche politóe meent den dief op het spoor te zyn, die verleden week Woensdag een auto heeft gestolen ten na- deele van de firma D. de Riik te Arnhem. Het zou zyn A. v. H„ die vroeger in Den Bosch heeft gewoond en later vrouw en kinderen te Deurne heeft achtergelaten. Den La&tsten tyd logeerde hii dikwijls met een Duitsche vrouw in Duisburg. Woensdagnacht heeft de veerman te Tiel met de pont een auto overgezet, die geheel beantwoordt aan de beschrijving van de gestolen auto. Alleen in zeer bijzondere omstandighe den wordt daar 's avonds na 11 uur over gezet; een van de beide mannen, die in do auto zaten, had een vehhaal opgeddscht, dat hy ziin ziedoe vrouw naar Utrecht had gebracht en noodzak el ijk naar Den Bosch terug moest, naar zijn kinderen. Vermoed wordt, dat v. H. nu in Duitsch land verblijf houdt en een Dultsche bii zich had, die goed met de behandeling van auto's op de hoogte was. De Duitsche politie zoekt nu den auto dief. Dp zijn aanhouding is een belooning van 2000 mark gesteld. LoonuverLagin g. De loon en van de werklieden, werkzaam aan de zankfabrdek te Budel-Dorpledn, zijn met 10 verdaagd. Het aantal arbeiders was sinds eenigen tyd reeds ingekrompen. Breodprijsverlaging te Rotterdam. Met ingang van heden is te Rottendam de broodprijs 1 cent verlaagd. Melkbrooo kost dan 38 cent. waterbrood 32 cent en Zeeuwisch Tarwebrood 27 cent per 800 «ram. Geen steungeld meer beschikbaar. Het Hoofdbestuur van de Ned. Federa tie van Bouwvakarbeiders heeft aan de afdeelingen bericht, dat voorioapig geen geld voor steun bii stakingen kan worden beschikbaar gesteld. Oneerlijke verzekeringsagent. Zekere v. d. P. te Nieuw-Helvoet had een 1|20 lot genomen in de Nat. Verzekering en Herverzekering-Maatschappy te 's-Gra venhage, dat niet uitgetrokken was, zoodat hy meende, dat er een niet op was geval len. By de naloting kwam het lot uit op de 1000, met 30.000 premie, zoodat hem toekwam 1317.50. De hoofdagent V. te Nieuwenhoorn betaalde hem z.g. uit mede- lyden ƒ650 uit. Uit dankbaarheid gaf v. d. P. hem 40 en den agent 50 fooi. Door buren is dit uitgekomen, waarop de politie de zaak in onderzoek nam. By V- is huis zoeking gedaan en het geld is ge vonden; hy is in voorloopig arrest gesteld. Droevig. Te Ekamp, een dorpje benoorden Win schoten, is gisteren de slager W. Uildriks, die in een toestand van delirium verkeerde, zoodanig door zyn zoon met een mes toege takeld, dat hy niet meer vervoerd mocht worden en men voor zyn leven vreest. De zoon handelde uit zelfverdediging. De politie te IJimiuiden heeft iemand aangehouden drie schipper was op de door onbekende oorzaak in de Noordzee gezon- Hazardsnel in café's. De politte te Eindhoven begint krachtig te ageeren tegen hazardspelen in de kof fiehuizen. welk kwaad in den loop der tii- den een grooten omvang had aangenomen. Ook worden maatregelen getroffen om het kienspel, dat langszamerhamd in een soort hazardspel is ontaard, te beteugelen. Valsche namen op schilderstukken. De centrale recherche heeft op de publie ke veiling van het venduehuis „die Haghe" aan het Scheveningscheveer 34 schilder stukken in beslag genomen, welke door een kunsthandelaar te 's-Gravenhage daar te koop werden aangeboden. De schilderstukken werden verkocht als te zijn van groote meesters, zooals Israëls, Mauve, gebr. Maris, Bosboom, Breitner, enz. wier namen valscheiy'k op de doeken waren aangebracht. Duitsch orde-lint. De practische Duitschers zitten neen, zaten verlegen met eenige kilometers... orde-lint, waarvoor immers in de republiek geen emplooi meer is. De verschillend ge kleurde (alle zeer fraai getinte) soorten zijn zonder onders'cheid van beste qualitelt en dus nog best te gebruiken. Nu dan, de practische Duitschers maken van deze (t.w. van de behoorlyk breede) linten prachti gebretels! Stevig en sierlyk zyn ze. Ons werd een paar getoond de zegsman opende zyn vest in fraai gebrocheerd geel met een zacht blauwe baan. Wy weten niet, voor welke zeer hooge verdiensten dit geel-blauwe lint bestemd was, maar wel dat het een byzonder kleurig en fleurig stel bretels was, dat men ons Het zien. En mocht er weer eens een keer in de zaken ginds ko men (men kan nooit weten!), dan blyft er nog altyd de mogelykeheid van „de Hosen- trager" eenige „Bautoirs" te maken. Het lint komt dan van onderen naar de boven zijde van het vest. Et voila! LUCHTVAART. Een Parijs-Konstantinopel-lucht- verbinding. Het Gouvernement van Hongarije hè#ft aan de Compagnie Franco-Roumaine de Navigation Aerienne, die reeds de Pariia— Straatsbuirg-Paaag-Warschau -Juchti ijn ex ploiteert, concessie verleend voor het post vervoer op het HoPigtaarsche gebied door een luchtpostdienst die onderhouden zal worden tusschen Parüs-Straatsbuiw-Praag- Wieenen-Budapeet-Belgrado-Boucarest en Konstantónopel. De directie van de «te- noemde onderneming hoopt eveneens con tracten te kutrnen aangaan met de regee ring van Oostenrijk en Servië; met Roe menië, Turkic ©n Tsjecho-Slowaklie is de onderneming ieeds tot overeenstemming gekomen. Ofschoon het geheele program ma, eerst in 1022 uitgevoerd zal worden, aal dit laar reeds een gedeelte van de liin in exploitatie worden genomen. ONDERWIJS. De schoolbioscoop. Indertijd heeft de minister van onder wijs van zijn voornemen doen bdiiken. een commissie in te stellen tot onderzoek van de vraag, hoe van rijkswege zal moeten gehandeld worden ten opzichte van het vraagstuk der schoolbioscoop. Hii heeft van dat voornemen afgezien, doch de kwes tie dn handen gesteld van een der afdee- lingen van den Onderwijsraad, welk lichaam den minister daarover dan zal hebben te advise eren. Bezuiniging by den schoolbouw. Naar het HibUd. verneemt, zal bannen niet al te langen tijd de algemeene maat regel van 'bestuur verschijnen, waarin, volgens art. 6 der Wet op het L. 0. 1920. regelen voor den schoolbouw zullen wor den gesteld. Verwacht wordt, dat ook in die regelen zoodanige veranderingen zul len worden gebracht, dat bezuiniging op den bouw mogelijk wordt. Zelfs hebben schoolbesturen, wier bouwplannen reeds goedgekeurd zyn, van de autoriteiten de aanmaning ontvangen om de aanbeste ding der ontworpen gebouwen nog uit te stellen, teneinde, zoo mogelijk, hun plan- rien met dife nieuwe regelen in overeen stemming te brengen. Ook voor gemeente besturen zal dat gelden. Overleg by benoemingen. Naar de Ned. meldt, hebben, in opdracht van het bestuur der Unie en van den Schoolraad, de beide voorzitters met den secretaris, in particuliere audiëntie door den minister van onderwijs ontvangen, dezen de ernstige bezwaren, voorgelegd tegen het Kon. besluit inzake het overleg by de benoemingen aan bijzondere scholen. Het bleek, dat de bedoeling van dit K. B. geenszins geweest is de vriiheid der be sturen aan te tasten. De minister zegde echter overweging van de bezwaren toe. Een nieuwe leerstoel aan de Amsterdamse!* GemteOn te-Universiteit Voor de vervulling van den bii zonderen leerstoel, vanwege het «Koloniaal Insti tuut", aan de gemeentelijke universiteit in de kennis van de dierlijke parasitdsmen van den mensdh in Ned.-Indië, waarom trent door B. en W. een voorstel bii den Raad aanhangig is gemaakt, is, naar de Tel. verneemt, door genoemd instituut voorgedragen Dr. N. H. Swellengirebel, zoöloog aan het Inst. voor Tropische Hy giëne. LANDBOUW. De toekomst voor onze boterprtidUctis. Het „Algemeen Zuivelblad" de boter- schaarschte besprekend, vraagt zich af, waar wij met de boter zullen b'liiven. wan neer binnen enkele weken de productie weer belangiryk gestegen zal zijn. Vroeger exporteerden, zoo schriiflt het blad, wrij en ook Dene marten belangrijke hoeveelheden boter naar Duitschland. Dit is thans afgeiLoopeh. Andere Europeesche markten wnretn: Engeland, België. Firank- ryk. Eenige cijfers over onzen boteruit- voer mogen hier volgen: Duitschland. België Engeland. And. land. 1913 19.023.000 8.424.000 7.940.000 1.67JMQ 1914 19.658jOOO 7.336.000 9.541.000 1.752.0W 1915 36.676.000 1.472.000 2.402.000 1.735.000. 1916 31.413XXK) 639.000 2.104.000 1.587.000 1917 17.730.000 1.782.000 4.170.000 909.000 1918 1.673.000 87.000 565.000 141.000 1919 6.502.000 4.106.000 90.000 3.019.000 1920 4XXL7.000 4068000 6.094.000 6.194.000 den oorlog ongeveer de helft opnam van het totale export-surplus aan boter. Ge durende den oorlog wordt dit steeds groo- ter; daarna daalt hlet Duitsche aandeel weer tot de helft in 1919. doch in 1920 nam Duitschland slechts 1|5 deel van het expartisufrplus. En or, het öorren'blilr is Duitschland vrijwel Kelheel ultsreechakeld. Andere landen moeten mi dit snmlue o®- ncmcïi. De verdeelinff was in 1920 als volfi-t: Duitschland 20 30 Frankrijk 1b 'Ned. O.- en Wl-Indië 4 Vereenigde Staten 8 Zuid-Afrik® Oostenrijk V4 De eeniKc kans. dat Duitschland als fprootikooper van toto- aal ontreden, be- staat, indien de Europeeeche marlot sterk overvoerd wordt en daardoor de prijzen nog ver dalen beneden het tegenwoordige Het ia zeer de vraag of de te verwach ten groote aanvoeren uit alle productiege- Mond- en klauwzeer. Stand van het mond- en Nederland gedurende de week v Febr. 1921. Aantal Veebeslagen 2 7 in 612 Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noor-Brabant Limburg Totaal 33 SCHEEPVAA RTBER1CHTEN. Stv. My. Nederland. Roepat (uitr.) verin-. 23 Febr. v. Antwer pen. Kon. Weet-Ind. Maild. Commewyne, arr. 23 Febr. v, Paramaribo te IJmuiden. Holland Amerika lijn. Moerdijk, verfcr. 23 Febr. v. R'dam tl San Francisco. Zyldyk, an). 23 Febr. v. Baltimore te Rotterdam. GOUDA, 24 Februari 1921. De Kaarsenfabriek stopgezet. De Kaarsenfabriek staat stop. Gisterenavond elf uur zyn de fabrieksge bouwen der Kon. Stearine Kaarsenfabriek gesloten: het werk staat stil. De aanleiding hiertoe is de volgende: De Directie der Kaarsenfabriek zond, zoo als eerder gemeld, op 12 dezer aan alle werklieden een schryven, waarin aan allen tegen 28 Febr. het huidige dienstverband werd opgezegd en waarin tevens werd me degedeeld, dat zoo spoedig mogeiyk, in elk geval vóór 26 dezer mededeeling zou wor den gedaan van andere arbeidsvoorwaar den, waarop een nieuwe dienstbetrekking zou kunnen worden aangegaan. Teneinde daartoe te geraken, verzocht de Directie op den 12en Februari aan den Minister van Arbeid een particuliere audiëntie, teneinde Z. Exc. op de hoogte te stellen van den toestand in het bedryf der Kaarsenfabriek en diens medewerking in te roepen om de voortzetting van het bedryf mogelyk te ma ken. In de op 22 Febr. j.l. toegestane audiëntie heeft de Directie den Minister uiteengezet de min gunstige positie, waarin het bedrijf der Kaarsenfabriek verkeert tegenover het concurreerende buitenland, voornameiykBehr gië, waar èn door het twee ploegenstelsel èn lagere loonen veel betere productievoor- waarden aanwezig zijn. Dit klemt te meer, waar voor den oorlog de productie der Kaar senfabriek voor 85 'op export berekend was. Tegenover die arbeidsvoorwaarden in België staat de Kaarsenfabriek hier met een drie ploegenstelsel en belangryk hoogere Toen het bedryf het toeliet, voerde de Directie zonder wettelijken dwang den achturendag in, op 31 Maart 1919 werd deze aan de fabriek ingesteld, terwyl de by de wet verplichte invoering eerst op 24 Oct. 1920 volgde. Thans is de handhaving van deze arbeidsvoorwaarden niet meer moge lijk. Waar de noodzakelykheid nu dwingt tot het nemen van andere maatregelen, daar was de Directie van meening, dat in deze omstandigheden op de medewerking van d,en Minister een beroep mocht worden gedaan om van de wettelyke bepalingen tydelyk af te wyken, teneinde niet tot stopzetting der fabriek te worden gedwongen. De moeilykheid in deze kon op drieërlei wijze worden opgelost: lo. door stopzetting van het bedryf; 2o. door handhaving van den huidigen arbeidstyd met beduidende loonsverlaging en 3o. door verlenging van den arbeidsdag en invoering van het twee ploegenstelsel, met behoud van hetzelfde week-inkomen. Dit laatste achtte de Direc tie ook voor de arbeiders het meest verkie- selyk, omdat daardoor voor hen geen ver mindering van inkomsten zou ontstaan. De Minister van Arbeid gaf te kennen, dat de toestand hem volkomen duidelyk was; Z. Exc. stelde er echter prijs qp, dat het advies der arbeiders door de Directie zou worden ingewonnen. Alvorens een be slissing te nemen zou Z. Exc. daarvan eerst gaarne mededeeling ontvangen. Des avonds na de audiëntie nog hield de Directie een samenspreking met een 11-tal arbeiders, die in het fabrieksleven een lei dend© positie innemeii en met wie, op enke len na, zij ook reeds by vroegere gelegenhe-r den had geconfereerd. In dat onderhoud werd aan de arbeiders mededeeling gedaan van het bezoek der Directie aan den Minis ter van Arbeid en van hetgeen daar bespro ken was, waarby er op werd gewezen dat sinds de bootw erkersataking te Rotterdam tot geleidelijke inkrimping van het bedryf moest worden overgegaan. De Directie verzocht den arbeiders hunne medewerking in deze te verleenen. De arbeiders gaven daarop te kennen niet terstond een beslissing te kunnen ne men, aangezien zy zich aan hunne organi saties gebonden achtten en het advies der Hoofdbesturen in deze eerst moesten inwin nen. Dus werd overeengekomen dat den volgenden middag te 1 uur het besluit zou worden medegedeeld of de arbeiders de Di rectie zouden kunnen steunen. Daags daarop, Woensdag j.l,, is toen door de Hoofdbesturen met de arbeiders vergaderd en is als resultaat daarvan aan de Directie door een viertal afgevaardigden medegedeeld dat de Hoofdbesturen der or ganisaties hun geen toestemming hebben kunnen geven om gewyzigde arbeidsvoor waarden te aanvaarden, zoodat aan den Mi nister van Arbeid geen gunstig advies in dezen kon worden gegeven. De Directie heeft daarop besloten om, waar de arbeiders hunne medewerking wei gerden om het mogelyk te maken het be drijf door te zetten, de fabrieken stop te zetten. Waar het uitgesloten was, dat vóór den vastgestelden datum van 26 Febr. een oplossing in anderen zin zou kunnen wor den gevonden, heeft de Directie gemeend terstond tot het sluiten der fabrieken te moeten overgaan, hetgeen dan ook gisteren avond elf uur is geschied, Het loon der arbeiders, loopende tot en met Zaterdag 26 Febr., zal allen worden uitbetaald. Aan de Kaarsenfabriek werkten 159 vaste mannelyke, 34 losse mannelyke en 161 vrou- welyke arbeiders. Van de 193 mannelyke arbeiders zyn 157 gehuwd. De zieken, die uitkeering kregen uit de kas der vereeniging Ziekenzorg, zullen deze gedurende hunne ziekte van de Kaarsenfa briek ontvangen. Uitvoer van kaas. De Minister van Landbouw heeft tot na dere aankondiging, met ingang van 16 Maart, dispensatie verleend van het ver bod tot uitvoer van kaas, voor zoover be treft kaas, welke overeenkomstig de aandui ding, voorkomende op het daarop aange brachte Rykskaasmerk, een minimum vet gehalte in de droge stof van 45 pet. (en bereid is uit volle melk), 40 pet., 30 pet. of 20 pet. bezit, alsmede voor gekruide kaas met een gewicht boven 15 K.G., zachte of gemalen kaas in blik en zachte recht streeks uit melk bereide kaas, verpakt in staniol, tot een gewicht van ten hoogste K.G. per stuk. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.ct.) Een jubilaris. Dinsdag 1 Maart a.s. zal het 30 jaar ge leden zyn, dat L. Cusveller als stddsbaas in dienst der gemeente trad. Het zal den heer Cusveller op dezen gedenkwaardigen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ver. van Vryz. Hervormden. De Secretaris der Ver. van Vryz. Her vormden deelt ons mede, dat op Dinsdag 15 Maart Mejuffrouw Dr. N. A. Bruining in de Sociëteit de Réunie eene lezing zal komen houden, waarvoor als onderwerp ge kozen is: „Buitenkerkelyke stroomingen". De Historische Roman in Nederland. De gymnasiastenvereeniging „Utile Dul- ci" heeft het aangedurfd een avond te or- ganiseeren, die in den volsten zin des woords gewyd was aan nut en vermaak. Daartoe was ze, zooais de voorzitter in zyn openingsspeechje releveerde, in staat ge steld, dank zy de welwillendheid van den heer Drs. C. J. D. Brandt, leeraar aan 't gymnasium te Utrecht, die zich bereid had verklaard een lezing te houden en dank zy tie medewerking van het H.B.S.-strijkje, dat den avond met vroolyke muziek opluisterde. De heer Brandts deelde mee „iets" te wil len vertellen over den Historischen Roman in Nederland. In zyn inleiding wees spr. er op dat in tyden van felle spanning en heftige bewo genheid als deze uit een zekere reactie in den mensch een hang naar rust ontstaat, die de éen zoekt in de eenzaamheid en de ander tracht te vinden door met den geest te vluchten naar 't verleden. Dit zoeken van 't verleden kan echter ook voortkomen uit behoefte aan actie, welk verscnynsel zich voordeed by de historische roman- schryvers in de dertiger jaren der vorige eeuw. Spr. zette de beteekenis van Bilder- dyk voor diens eigen en op hem volgende tyden uiteen. Bijderdijk is door zyn tydge- nooten niet op de juiste waarde geschat, eenerzyds werd hy overschat, anderzijds verguisd, maar vriend en vyand volgden hem na en namen van hem de verkeerd heden doch minder de goede hoedanigheden over. Uitvoerig ging spr. na, dat en hoe in het tweede tiental jaren van de 19e eeuw de jongere schryvers gevormd werden en betoogde daarna dat na 1830, na den veld tocht tegen België, de historische roman is opgeleefd, wat vooral de volgende oorzaken le. Uit verlangen naar daden, waarvoor men in 't verleden bevrediging zocht te vin den. 2e. Invloed van de strooming der roman tiek. In de Nederlandsche litteratuur drong de invloed van buitenlandsche schrijvers door, Je jongere schryvers die in het twee de decennium der 19e eeuw waren gevormd hadden de buitenlandsche litterators tot voorbeeld gehad, ze haddert zich gevormd naar Walter Scott, die gold als den schep per van den historischen roman, omdat by hem de historische alle andere1* tendenzen heeft overvleugeld. 3e. Opleving van het nationale gevoel n.-. 1830. 4e. Het bewustzyn der jongere littera toren dat ze verplicht waren hun landge- nooten op te voeden tot het besef van saain- hoorigheid. Na een werk, dat chronologisch eigenlijk niet behoort tot het te behandelen tijdvak, te hebben besproken, n.l. Maurits Lijnsla ger van Adriaan Loösfös, wees spr. op het belangrijke jaar 1833, waarin twee histori sche romans verschenen, n.l. Pleegzoon, van Van Lennep en Drost's Hermingard. Te meer was deze gelyktydige verschyning van belang omdat de werken twee richtin gen in de historische roman-schrijfkunst aangeeft. Aan de hand van een beoordee ling der beide werken in het Tydschrift „De Muzen" van 1838 trok spr. een parallel tus- schen den roman van Van Lennep en dien van Drost. Kort saamgevat: Van Lennep schrijft avonturen-romans, hij beeldt geen levende personen, hoogstens vleesch gewor den begrippen, personen als Ferdinand Huyck of Jhr. Van den Kraayenhorst léven niet, Van Lennep beeldt „types", geen echte menschen. Zyn werk is te vergelyken met een film waarin we het ééne uiterlijke ge beuren na het andere zien afrollen, en in dit opzicht heeft Van Lennep veel gemeen met Adriaan Loosjes. Echter, Loosies wilde de lezers leoren. Van Lennep is het er alleen om te doen z'n publiek te vermaken. Drost vertegenwoordigt de andere rich ting in den historischen roman, liy geeft ka- rakterteekening, een psychologische roman dus, zooals we in onze dagen zeggen. Zyn werk staat daarom eigenlyk veel hooger dan dat van Jacob van Lennep, evenwel zijn po pulariteit is daarmede omgekeerd evenre dig. In „Hermingard" geeft Drost de ziel zyner personen, al zyn figuren leven, hy heeft het algemeen menschelyke weten te grijpen en daarom doet hij sterk denken aan den lateren schrijver Van Oordt. Prof. Prinsen heeft destyds dan ook aanleiding gevonden een vergeiyking tusschen deze beide romanschryvers te maken. Behalve dat Drost een karakter-roman en Van Lennep een avonturen-roman geeft, is een verschil tusschen beiden, dat by Van Lennep elk didactisch element ontbreekt, terwyl Drost meer en meer tot het leerzame overging (byv. in zyn Pestilentie te Kat- wyck) en het Van Lennep als plichtsver zuim aanrekende, dat hy niet leerend op trad. Overigens is Drost's werk. ondanks alle goede kwaliteiten die hét heeft, niet gaaf. De verschillen tusschen de beide rich tingen, avonturen- en psychologische ro man, werken tot op dezen dag voort. Voor al in mevrouw Bosboom—1Toussaint is dit waar te nemen: ze begint met een zuiveren avonturen-roman, doch nadat De Gids haar gewezen had op haar plicht de nationale gevoelens aan te kweeken, is ze geheel in de didactische lyn gekomen, voor 't eerst in Het Huis Laurenesse. Opmerkelyk is de uitwyding die „tante Truitje" geeft over de costumes harer persondh, wat ook by Scott is te vinden, alleen is de bescbryving nog minutieuser. Toch is die detail-schilde ring wel aardig en het levende dat de per sonen hebben ontleenen ze vaak aan hun uiterlyk. Met Oltmans keeren we terug tot Van Lennep. Het „Slot Loevestein" en .„De Schaapherder" zyh wel wel meer dan ge wone ontspanningslectuur, doch in De Schaapherder ontbreekt „het offer", het springen Van den toren door Jan van Schaf- felaar is een „geleerde daad". In „Het slpt Loevestein" is het heroïsch verdwenen, doch hier is wel de grootheid van het offer be waard. J Vervolgens heeft men SchiiWl en Wal lis, die eveneens het systeem-Van Lennep volgen. Schimmel is ryker aan coloriet dan -Toussaint en zyn dl- is bescheidener. Wallis is verwaterd, verslapt. Men vindt by Wallis allerlei van mevrouw Bosboom—Toussaint terug, doch verdund. In. de jaren 1880—1890 kwamen geen nieuwe historische romans uit, wat begry- peiyk is. De mannen van tachtig gingen uit naar zichzelf. Omstreeks 1890 kwamen weer geschiedkundige romans n.l. van Adriaan van Oordt, die, als met onzichtba re draadjes verbonden is aan zyn voorgan ger Drost. Ook hy geeft het algemeen men schelyke, doch by hem is het grooter dan by rijn voorganger. Doordat hy den invloed van de beweging der tachtigers had onder vonden, wist hij de ziel te geven, het ziele- leven was voor hem belangrijker dan het historische. Daarom geiyken zyn personen menschen uit dezen tyd, hun leed is ook ons leed. Tenslotte gewaagde spr. nog in 't kort van jongere schryvers als Van Moerkerk en Couperus, die zich alle om Van Oordt groepeoren. In den allerjongsten tyd her leeft weer de didactiek in den historischen roman, n.l. in den Cyclus van Querido „De Oude Wereld", waarvan thans twee deelen verschenen zyn. Met het uiten van de hoop, dat zyn voor dracht voor de aanwezigen een stèun zou blyken te zijn by hun eigen lectuur, eindig de spr. zyn lezing, die warm word toege juicht. Een dansje besloot den lecrzattten en pret- tigen avond. Maggi-dtemonstratie. Vanmiddag soep wezen eten en bouillon nlrurt,venJ L>e groote zaal in De Reünie is M'i sciiapeax in teuken-eetzaalkeurig ge- tieKte tal eis. in een der boeten een for nuis waarop dampende keteis en pannen en vlak daarbu eon tafel waarop de mag- gu-producten (zeg vooral geen maggi ot nog grooter fout meggue. de stichter der liioweik was een Italiaan, alzoo: „Madzju"), kleurige pakjes soep en dito boaihoiHOiok jes, groote en kieme fiescnies met aroma an pi apache ïuunuerujes. i>e io..wge i«a- conii€'L.ies hadden de eigenaardige gewoon te om te vallen, natuurlijk aityd. tot smart van iedere huisvrouw, op je net-scnoone laieuiui*en. ue standerdjes btioiten net fieschje nu dwiaze kapriolen te maken en geven het geheel tevens een siortnk cachet. De be. ungated lende dames hotén zien miet uuehten. veien schaarden zach (om ue taietia acuter het schoteltje en den, lepel, btioiten voor te wachten heerliiuheden. De hooul-vertegenwoordiger hield etn mieiding. waar.n 'hy vertelde, dat de eer ste fabriek te Kempttal in Zwitserland ge sticht werd in 1895. waartoe Julius Maggi gekomen was, teneinde te trachten de v'Oi.tóvoedang te verbeteren. De afzet der pjoducten ontwikkelde zich zeer snel en niet alleen in Zwitseiriand doch ook iin ge heel Europa, zoodat al spoedig fabrieken •opgericht werden m Fartis, in Stingen. ui luegenz en Milaan. Een zeer groot deel der grondstoffen worden op eigen velden der fabrieken ge teeld. zoodot er steeds voor gezorgd xaa worden, dat de te verwerken grondstoffen van pruna kwaliteit ziin. Bovendien wor- uen de e.Bchen dor hygiene st'reng in acht genomen; de vrouwen die de groenten schoonmaken mogen de werkplaatsen mei toetreden voor ze handen gewastenen heb- ioen en zindeüite scnorten voorgedaan en minen kappen opgezet hebben. De wéidt- iPiauteen zyn roun en netjes mgenent, zooais eenige foto's in een reciame-aioum- ■pje laten zien en de bdoxies worden alle ündertu sscnen was een assistente van den hoofdvertegenwoordiger drax beate geweest aan 't fornuis en 't resultaat van maar werk: geur.ge vvmdsor-soep. mochten we nu eens proeven. Een kwarfcertie zaten tie aanwezigen genoeguja te lepelen: „ibeenytt" was 't aigemeene oordeel. De' liiAiiagenooten zullen er ook van kiunnen Ipdoiiteeren. want ence bezoekster kreeg nog een pakje mee naar huis. Daarna werd tomaten-soep (in totaal heeft de fa briek 2U soorten soep in den handel ge bracht) gekookt, doch in atwachting dat deze voor geormk gereed zou zyn. moch ten de dames een kop bouillon voor zacli hereaden. De inleider merkte daaroii op. dat de Alaggi's bouuJond»Ok]es tilden., den oorlog op alleriea wtyze zijn nagemaakt, doch met deze minder waardige producten heeft Maggi niete uat te staan, daar ei dn Zwitseriand desitytis een uitvoerverbod van levensmiddelen bestond, zoocat de fa briek niets naar Nederland kon zenden. De bezoeksters werden UitgenotKiigd een deel te bewaren .opdat daarmee later de. „aroma" zou lammen worden geproefd. Heiaas hebben we die niet meer kunnen proeven... yiings zyn we naar de redaAe gesneld om- nog in de courant van heden te kiunen vertellen, hoe buitengewoon be langwekkend de demonstratie is. Misschien ziin er lezeressen, die aanvankelijk de de monstratie wet wilden bii wonen, doch na 't 'nooren dat ze werkelijk de moeite waard is, er toch wei een kijkje willen gaan nemen, 't Zooi haar spijten als ze dit eerst morgen vernamen, want er is alleen nog maar vanavond gelegenheid tot zien BERGAMBACHT. Door Buig, en Weth. dezer gemeente is vergunning verleend aan de N.V. Stoom- timmer- en meubelfabriek, v.h. v. Megge- len en Co.. alhier, tot het oprichten van een reparatie werkplaats met smederij op het terrein bii de fabriek. Op Donderdag 3 Maart a_s., des namid dags van 3 tot 5 uur. zal in de Consis toriekamer der Ned. Kerv. Kerk alhier de stemming plaat» hebben of in de eerstvpl- gende 10 jaar het beroepen van een pre dikant zal geschieden door den Kerkeraad of door het kiescollege. Het 2e aanvullingskohier van den Hoof- delyken Omslag en het le aan vuil inesko- hier der hondenbelasting in deze gemeente, zal vanaf heden gedurende 5 maanden ter visig liggen op de secretarie alhier. BOSKOOP. Hier zullen twee byzondere scholen wor den bijgebouwd: een van de Ned. Herv, Kerk, en een van de Vereen, voor Christe- üjK Nat. Sehoolonderwy8, die reeds eon Bchool bezit. Ook de (neutrale) byzondere school wordt uitgebreid. Daar dientenge volge de openbure school ongeveer de helft van haar leerlingen zal verliezen, bestaat het voornemen, de openbare school te split sen, e» de helft daarvan voor een der by zondere scholen te bestemmen, voor welke H^Hde gemeente toch zou moeten bod- Voor de Haagsohe rechtbank werd de vol gende zaak behandeld: J. P. te Nieveen, heeft te Boskoop iemand geslagen en gesneden volgens tie dagvaar ding. Hekl. ontkent het laatste. Het eerste heeft hü Kedaan uit zelfverdediging. De mishandelde, als getuige gehoon!, verklaart, dat hy van een dansclub naar huis gaande, zag, dat bekh eën k'einen jongen lastig viel. Hij heeft toen voor dezen partij getrokken en werd daarop door bekl. van achteren aangevallen en met een gummistok op het hoofd geslagen. Later op den avond neeft bekl. hem opnieuw geslagen en over den anp gesneden, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Bekl. zegt. dat hy is getart, doordat hy zelf eerst een klap ontving. Hy had geen mes bij zich en kon dus niet snijden of steken. I GOUDERAK. Alhier zal het recht van benoeming en beroeping bij.de Ned. Herv. Gem. geduren de de eerstvolgende 10 jaren weer aan den Kerkeraad zijh. De 34 stemmen, welka gis teren werden uitgebracht, verklaarden zich voor den bestaarden toestand. HAASTRECHT. Rehabilitatie faillissement. Door de Rechtbank te Rotterdam is het verzoek tot roliubuitatie toegestaan aan W. J. Fijn. graanhandelaar alhier. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. iNiet-officiecle noteering te Amsterdam. 23 Februari 1921. 22 Febr. 23 Febr. (offiC.) (niet (off.) monden 11-14 11.34 periyn 4.80 4.82% Parys 21.17 21.17% Brussel 22.13% 22.07% Zwitserland 48.44 VV eenen 0.57% 0.62% Kopenhagen 52.75 Stockholm 65.50 Christiania 50.80-' New-Yoik 2.91% 2.92' SlotkoeiscU an heden nug niet ontvan- IX' nieuwe Ainsterdamsche lecning. De Amsterdamseh» gemeenteraad nam Woensdagavond een voordracht aan, waar- i*Ü B. en W. machtiging wordt verleend tot het aangaan eener leening van hoog steils f 15 miiikien, tegen een door B, en \V. nader te bepalen rente. De belangen van houder» van Uus«i.-,che fondsen. Dé )lmiitti)r van Buiten!an Ische Xaxen dealt mede dat de rageeravst rich zooveel mogelijk op de lioogte houdt van hetgeen in andere landen, voornamelijk Frankrijk Ai Engeland reeds werd gedaan of ai&nog zal worden gedaan tot bescherming van de belangen van houders van Ru.ssisfche fondsen. De minister zal niet nalaten, zoo duartoe aanleiding bestaat, met'de regee- ringen in die landen, ter zake in overleg te treden. Overigens houdt de regeering voeling mot de hier te lande op initiatief van de Vereeniging van den Effectenhnadel opge richte ..Commissie voor de Russische fond sen." Indien mocht buiken, dat b« de liquida tie der OostenriikiXJh-Hongaarsche Bank Nederlandsche houders van aandeolon <!«- ipt instelling in een ongunstiger positie zouden geraken dan andere houders dezer aandeel en. zal de regeering niet nalaten voor de belangen der Nedevlahdsche hou ders op te komen. Tot dusver hebban zich nog geen belang hebbenden bii o-andeelen van de Oosten- rii ksch-H ongaarsche Bank tot den minis ter gewend. MARKTBERICHTEN. Gouda. 24 Febman 1921. KAAS: Aangevoeld 3 parken, 2e kw. f 8086. Handel vlug. BOTER: Weinig aanvoeo*. Goeboter f 1.60—1.70. Handel vlug. VEEMARKT: Melkvee rodeliike aan voer. f 500600. Handed vlug. Vette var kens groote aanvoer, 0.60—0.65 per half K.G. Handel vlug. Magere varicens groote aanvoer, f 0.56—0.60 per half K.G. Han del redelyk. Magere, biggen groote aan voer. f 3-4L60 por week. Handel redelijk. Nuchtere kalveren groote aanvoer, f 16— f 22. Handel flauw. EIEREN: Groote aanvoer, f 11—12 per 100 stuks. Handel flauw. GRANEN: De meeste artikelen prijs houdend. Tarwe f 2f23.60. Rogge f 19 20. Gerat f 18—19. idem chev. 20—21. Haver f 15—17. Erwten f 21—23. Bruine f 2126 per 100 K.G. VARIA, k Een tweede vrouwelijk Kamerlid? De afd. van de S. D. A. P. te Arnhem heeft den heer L. M. Hermans candidaat gesteld voor het wethouderschap in de va cature. ontstaan door het bedanken van den heer IJsselmuiden. Da N. JL. Ct. Vöegt hieraan toe. dat de heer Hermans voorloopig het Kamerlid maatschap zal blijven waarnemen. Debiel- merkt echter op, dat de heer Hormons in de Kamer herhaaldelijk in ver band met het absentisme van Kamerleden betoogd heeft, dat de functie van wethouder i. i. onvereanigbaar is met het Kamerlid maatschap en dus verwacht mag worden, dat hy by zyn optreden als wethouder zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Zijn opvolger ia voegt d« Tel. hieraan nog toe de heer H. van Braambeek, die echter waarschyniyk het lidmaatschap niet zal aannemen. Opvolgster op de rangiyst is dan mej. L. Mol. LAATSTE BERICHTEN. De Londonache Conferentie. IX' samenstelling der IKitache de&watie. BERLIJN. M b'ebr. Vd>. In het Minis terie van Buitenlandsche Zaten zijn gis teren de werkzaamheden in verband met de samenatefkQg der Duitsche delegatie voor de Londenache Conferentie geëindigd. By de samenetedteng der deuegatie is er naar gestreefd liet aantal leden zooveel mogwitfk te bopeiteen. Afs leider der dele gatie en vertegenwoordiger der Duitsche aykaregeering zal do Minister van Buiten-, jyndoche Zaken. Dr. Simona, naar Londen gaan. Zooais reeds is medegedeeld, 1» het met waarschuniyit. dat zich nog andere lutemjnusiers by üe deiegatie zullen aan- uiten. De' Ministeries van Financiën, iMuiuiuamtache Zaken en den Riikaweer zullen eik door acht deskundigen vertegeai- «uiul'u.JCU Z.11. Van net Ministerie van Bmtenlaadoche Zaken zullen de mioistmal-direktor von öiemsen en Goeppert, van het Riiksminis- texie voor Financiën Staatssecrotari# Bergmaan en Staatsecretaris Schreed er. van het Riiksmiaiatorie van Binnenland sche Zaken Staatssecretaris Dr. Lebald, van het Rykaweernwni&terie generaal von Seeckt en generaal Stoempel naar Londen gaan. De vertegenwoordiger van hot Rlilos- namateria voor economische aangelegen heden is nog niet definitief benoemd. Zeer uaarschunlljk zal geheimraad von Lesuiro naar Londen gezonden worden. Als spe ciale vertegenwoordiger voor Pruisen zal tóch de Geheimraad VoUingor en als bii- zdidere vertegenwoordiger voor Beieren ue hondelaminister von Meindel bii da de legatie uansluiten. Behalve de donkundigen zullen no* on geveer vVlf en twintig referenten tot de Duitedie delegatie behooren. Hierbii ko nen nog de onontbeerlijke bureau-beamb ten, tolken, telegrafisten, «teno-typiste®, enz. Leider van het Bureau der Duitsche delegatie aal zijn Geheimraad Koepke van hot Manaivterie van Buitenlandsche Zaken, t In totaal zal de Duitsche delegatie uit ongeveer zestig lellen bestaan, waartwi ,nog komen zeven vertegenwoordigers der Duitsche pers. Het verblijf der delegatie te Londen. BERLIJN. 24 Febr. V.D. De Engelsche regeering heeft, naar het „Berliner Tasre- Iblatt" verneemt, zich bezig gehouden met 'het onderbrengen der Duitsche delegatie to Londen. O-a, wordt geweid, dat in het hotel, waai* de Duitscèie delegatie haar vetfblfjf zal krijgen, eon particuliere tele foonverbinding is tot stana gebracht. Het Bureau der Duitsche delegatie vertrekt Zondag &.s. uit Berlijn. De delegatie een extra trein hebben. On» gezantschap te Madrid. Men tnalilt ons uit Den Haag: Thauüifs by Kon. Besl. aan den heer Mr. W. R. van Volienhoven op diens verzoek (eervol ontslag verleend als buitengewoon jiezaiit en gov. minister der 2e kt. te Ma drid, en is als zoodanig benoemd Jhr. I'. A. li. Melvill van Carnbee. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De heer L. M. Hermans (sxl.aip.) vraagt verlof tot het houden eenfer inter- Pfetiatie voor den aankoop van een hui^ voor den Raad van Arbeid te Tiel. Op dit verzoek aal morgen worde® be- «»ti De inotie-Duys. betreffende omzetting \an het arcU'löi'iöbedriif in vr odes bedryf ornior landbouw, wordt verworpen nurt 60 tqgfn 10 stemmen. Do inotie-haithek. aangaande omzetting van hot artiuuriohedryf in niet winstwe- tend vredesibedriif onder beheer van oer- i;ioelsorganusatieswordt verworpen met 7(' togen. Do motie-Ter Hall inzake ©en onderzoek naar den toestand aan de artillerie*'®rich tingen, wordt aangenomen met 41 tegen 36 stómmen. Hot amendement- Duy s op do begroeting van het artaileriebedirüfi bedoelende sc h rapping van de post voor detaeneerin* van officieren aan artillerieinrichtingen. Wordt verworpen niet 55 tegen 16 stenunen. Hot n terpe! lat i ©verzoek -Ketelaar be treffende teruggave van pensioonstortin gen, wordt te «gestaan. De interpellatie /.ui plaats hebben op een nader te bena- i"ii dag. Voortgegaan wordt mot de behandeling dec supple uur e Doriogsbegrootiag betref- lénde militaire bezoldiging. (De vergadering duurt voort.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 7790 te Memel. 1 laagste stand 751.2 te Sevdiafiord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. helder tot Lichtbewoikt, droog weer. Lichte vorst 's nachts, zelfde temperatuur over dag. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 21 Febr. Hendrikus, z. v. H. Vergoed en M. M. F. Prinsenberg. 22 Febr. J»«je, d. v. C. de Bruin en J. van Vliet. GETROUWD: 23 Febr. J. Ph. J. de We ger en A. den Held. J. K#ops en C. I.uynen- bttfg. GOUDHRAX. GiEBORHN: Arte Jan. a. v. A. Verkerk en T. Verburg. Johanna, d. v. K. Mar kus en M. Loenderslooti Dirk. x. v. J. van Dam en M. de Koning. GETROUWD: N. Verver van Moordrecht en K, de Kwaadateniet, A. Boer* en M. N. van Tiggeien. P. Oosterom en J. Luijt. OVERLEDEN: M. Schouten, echtgenpo- te van C. Terlouw, 80 f. C. P. VIeg- geert, 21 jaar.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2