NAAR HET OOSTEN. De bron van alle kradit. STADSNIEUWS. (kwestie gehoord. Dunant zette uiteen. we-J- ke moeuiyklheden Zwitserland duchtte in verband met het feit, dat Polen en Li- thauen niet tot ovexeenstemmiog waren (Cekomn en het pretest van de Russische ISovjet^regeexunK te«en de aamwezasjheid van buiteniandsche trowen in het betwis te gebied. Léon Bourgeois betreurde de moreele ochade, die aan den Volkenbond was toe gebracht en de houding die Zwitserland in deze kwestie had aangenomen en zei de. dat het feit, dat Libhauen en Polen het thans eens waren geworden, er aJJe nood zakelijke schikkingen waren getroffen, ivoor het geval de Sovjet-regeenng tus- «chedbeide kwam, lui overtuigd wae, dat wanneer de Zwatsersche bondsraad de ikwestie aan een nieuw onderzoek zou heb ben onderworpen, de wolken, weüke de be trekkingen tusschen den Volkenbond en Zwitserland verduisterden, geheel zouden wegdrijven. De Raad besloot om de besprekingen over deze kwestie eenige dagen uit te stel len. Over de staatsgreep te Teheran worden de volgende bijzonderheden uit Teheran geméld: De koeakkenstriidmacht onder Ruaa Kihajn, die Teheran heeft bezet., be stond uit ongeveer 3000 man. Zevenhon derd kozakken uit Teheran siloten zieh bii hein aan. In de straten van de stad had den eenige gevechten plaats, doch bannen twee uur was alles beslist. De garde, die tegenstand had geboden, verloor 7 man aan dooden en gewonden. Toen het bekend werd. dat de kozakken- Btrijdmacht op Teheran aanrukte, begaven Moedn-uJ-Mjulk, als vertegenwoordiger van den sultan en Addb-ea-ljuJtanëh. als ver tegenwoordiger van den premier zich op weg, vergezeld van een Lid der Engelsche legatie en den Britschen militairen atta ché. Zij ontmoetten de 'kozakken te Mehra- bad. Na eenige inleidende besprekingen ver klaarde Riza Khan, dat Mi van plan was de hoofdstad te bezetten en een militaire iregeering te vormen, die sterk genoeg zou zijn om Teheran na het vertrek van do Bmitséhe troepen te beschermen. Hij zeide pro-Engel sch en anti-bolsjewistisch te ziin en voegde er aan toe, dat Mi geen enkel gezag erkende, behalve dat van den siah. De kozakken van Riza Khan hebben na de bezetting van de hoofdstad wachten ge plaatst voor de verschillende legatiege bouwen. In de stad is het rustrig. doch de bazars Min gesloten en het zakenleven staat stil. De telegrafische en telefonische (verbinding met Has vin is verbroken. Den Europeanen wordt geen overlast gedaan. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Het vakvereenigingacon gres te Livomo. Het congres van den Ltaliaanschen bona van vakvereenigingten is gisteren aange vangen. Kammen (Nederland) sprak uit naam van het I„ V. V. te Amsterdam. Er hebben zich eenige incidenten voorgedaan tusschen sociartustrische en communistische congresleden. waarbij het tot handtaste lijkheden kwam. ITALIË. Onlusten. De Epoca verneemt uit Bari: De fascis ten vechten in de straten van Oonversano en maken daarbij gebruilk van bommen. Een luitenant, die een dolkstoot had ge kregen, is aan ziin verwondingen beawe- De toestand in de vlakte van Ap-uMë is AMERIKA. Ihiitache propaganda? Blijkens een telegram uit Washington aan de New-York Herald, is het Amori- Itaansche Legioen, een vere-enigimg van oud-strijders, een waren kruistocht begon nen tegen de Duitsche propaganda, die overal in de Ver. Staten brochures ver door de kleurlingen-troepen aan gepleegd den Riin De Militaire Orde van den Grooten Oor log heeft te New-York een protestmeeting gehouden tegen de vergaderingen, die door dc Duitsche propaganda worden georgani seerd. In die meeting werd een motie aan genomen. waarin de pro-Duitsche propa ganda wordt veroordeeld, omdat deze de strekking heeft oneenigheid te zaaien tus schen de Vereenigde Staten en hun trou wen bondgenoot Frankrijk. II. In een druipenden regen en duisternis volgde het zoeken naar logies. In Engeland hebben alle spoorwegmaatschappijen in de groote steden eigen hotels in of bij de sta tions. Het North Western Hotel bleek vol. Dat van de Midlandrailway eveneens; naar een dnder hotel verwezen, bleek dit evenzoo vol, doch vonden wij in een temperance boar- dinghouse een kamer, ongewoon duur en per slot onverwacht onzindelijk onder een schijn van voorname huiselijkheid. Van Liverpool valt niet veel te vertellen, daar het Bombere mistige weer niet tot uit stapjes uitlokte. Het geweldige rivierge zicht, daar de mond der Mersey hier een zeearm gelijk is, met aan de overzijde de hooge gebouwen van Birkenhead leed even eens onder den nevel, die als in Londen ver- smoezeld wordt door de massa's rook van geweldige schoorsteenen. Een dikke gids van Liverpool spreekt met veel enthousias me over - haar schoonheid en den idealen bouw der stad, zonder dat wij er van onder den indruk konden komen, hoewel een der parken, het Seftonpark, dat een vijftig jaar geleden de stad reeds op een drie millioen gulden kwam te staan, werkelijk wel een bezoek waard bleek. Een lang, smal meertje bood het typisch Engelsche schouwspel van volwassen menschen, die zich in allen ernst vermaakten met scheepjes laten zeilen. Ter wijl twaalf gevulde pieremagoggels op dien vijver van een breedte als de Kattensingel en een lengte van vijfhonderd meter ver moedelijk een meer Hollandsch vermaak zou bieden, had men hier een gebouw van de Modelyachtclub, waar honderden Liver- BINNENLAND. De electrische spoorweg Amsterdam Hilversum. Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft den minister van Waterstaat vragen gesteld inzake den geprojecteerden electrischen spoorweg AmsterdamHilversum, waar door z. i. het weinige, wat het Gooi nog aan ongerept natuurschoon bezit, ernstig en on- noodig wordt geschaad. De heer Polak ver zocht den minister een oplossing te zoeken Ned. Mij. van Geneeakunde. De 72e algemeen® vergadering der Maatschappij tot bevordering der Ge kunde zal op 3, 4 en 5 Juli te Gron worden gehouden. Groningen R.K. Middenstandscongres. Het 4de R.K. Middenstandscongres zal te Roermond gehouden worden in Septem ber a.s. Het N.V.V. aan Lloyd George. Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft een telegram aan minister Lloyd George gezonden waarin wordt aan gedrongen, om door besprekingen inzake de eischen tot schadevergoeding aan Duitsch- Jand, een regeling te treffen, welke voor komt, dat nieuwe haat onder de volkeren wordt gezaaid, de opbouw van de wereld wordt belemmerd en millioenen arbeiders voor een reeks van jaren tot slavernij wor den gebracht. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Te 's-Gravenhage is opgericht de Ver- eeniging „Comité ter bevordering van ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk". Haar doel is de overtuiging ingang te doen vinden, dat raadpleging van een genees kundige voor het huwelijk een zedelijke plicht is, welke dient te worden nageko men, zoowel in het belang van de betrok kenen als van hun nakomelingen. Echter heeft de vereeniging zich uitgesproken te- gen eiken dwang, dus tegen ëen verbod om een huwelyk aan te gaan zonder vooraf gaand onderzoek. GEMENGDE BERICHTEN. Aanhouding. Te 's-Gravenhage is aangehouden F. B., kantoorbediende te Luik, verdacht van het uitgeven van valsche chèques. Hij was in het bezit van een chèqueboekje, waarin hij een chèque had ingevuld. F. B. heeft zich o.a. uitgegeven voorkanselier van het Nederlandsche consulaat te Luik, Ook twee Duitsche juffrouwen, verdacht van mede plichtigheid, zijn aangehouden, en' even als F. B., naar Amsterdam overgebracht. B. werd aangehouden, toen hij zijn intrek wilde nemen in een hotel in Den Haag. Werving van politieagenten. Op 24 en 25 Febr. had te Zwolle het voorloopig onderzoek plaats voor de ver vulling van de 200 vacante plaatsen by het politie-corps te 's-Gravenhage. Oorspron kelijk hadden zich 112 personen aangemeld, hiervan zyn 71 onderzocht, 21 werden voor loopig goedgekeurd. Het onderzoek, dat geleid wordt door twee inspecteurs, en reeds heeft plaats ge had in de provincies Noord- en Zuid-Hol land, Friesland, Drente en Overysel, had tot uitkomst, dat Friesland bovenaan stond wat betreft uiterlijk voorkomen en lengte der candidaten. Daarop volgde Noord-Hol land. Een nieuwe bioscoop. In Den Haag in de Veenestraat zal weer een nieuwe bioscoop worden gebouwd met 1400 zitplaatsen. Het lunchroombedryf van de firma Lens- velt-Nicola wordt door de firma overgeno men en blijft ter plaatse gevestigd, waarby op uitbreiding van dat bedrijf gerekend is. De bouw van het theater is ópgedragen aan den architect W. A. Lensvelt. Crisis-reliquiën. By de veiling van pl.m. 4000 vaten gezou ten pronkboonen van de Coöp. Inmakerij te HoogezandSappemeer zyn gegund 1680 vaten, tegen 0.50 tot 1.20 per vat. Het geheimzinnige geval te 's-Gravenhage. Met betrekking tot het overlijden van de beide vrouwen in een badkamer in de Wa genstraat te 's-Gravenhage wordt nog ge meld, dat bij het onderzoek van de lijken poolers hun eigen jachtje hadden van een anderhalve meter lengte van boegspriet tot achtersteven, geheel gebouwd en getuigd als zeebouwende jachten en een zeil voerend tot een hoogte van 1.80 Meter. Het clubgebouw stond er vol van, terwijl zy onderste boven in ry'en aan den zolder hingen. Op dien middag midden in de week waren er niette min een achttal aan het zeilen. Met vast gezet roer laat men ze uitsluitend scherp by den wind zeilen. De wind stond in de lengte van den vijver; aan eiken oever liep een man mede, gelyk op met het scheepje, om het, als het den oever gena derd was, met een stok te wenden, waarna het statig, of ver overhellend met het boord onder water, naar den overkant stevende. Tusschen drie werd een wedstrijd gehouden en het was merkwaardig hoe bij een sterken wind en ondanks afwijkenden bouw en tuig, waardoor meqr of minder by den wind kon worden gezeild, er geen noemenswaard ver schil kwam in aankomst tusschen de drie gelyk op kruisende scheepjes. Tusschen dit groote menschenvermaak lieten kinderen hun scheepjes zeilen, waar bij zij soms eveneens in het gelukkig bezit waren van een modéljacht of anWrs een eigen gemaakt miniatuurscheepje van een plankje en een lapje hadden gemaakt, maar waarby het opviel, hoe allen zich beyverd hadden niet zoo maar een scheepje te heb ben, dat men aan een touwtje trekt, of dat doelloos ronddobbert, maar- een scheepje, dat koers houdt. Het is dit kinderlyke en toch doelbewuste in de Engelsche wyze van vermaken, dat hen gevormd heeft tot de leiders op sport gebied bij tennis, voetbal en golf, hockey enzoovoorts, al welke spelen toch maar kin derspelen zouden zijn gebleven zonder dat gebleken is, dat in het bloed van beide per sonen koolmonoxyde aanwezig is, een ver giftig gas, waarschijnlijk afkomstig uit het gas in de badkamer en ontstaan tengevolge van een gebrek aan. den geyser, waardoor er geen voldoende toestrooming van lucht aanwezig was. Het bekende café „Trianon" op het Leid- scheplein te Amsterdam zal binnenkort weer worden geopend. De directie van de firma Hirsch en Co. heeft het café ver in het binnenkort weer zal Spoorwegongeval. Te Groningen is op een tot nog toe on verklaarbare wyze de trein uit Nieuwe- schans vlak by het station ontspoord. Het sein stond op veilig en de wissel lag goed. Op het wissel punt is de trein, die op het uit de rails geloopen. De locomotief en de tender groeven zich een eindje in het en werden nogal wat gehavend. Een sein paal werd omvergereden. Er z(jn geen per soonlijke ongelukken gebeurd, en de mate- rieele schade is niet zeer groot. te Zeyen. Te Zeyen, gem. Vries, is Vrijdagavond de 24-jarige landbouwerszoon J. Lambers in een onderlingen twist doodgestoken. De vermoedelijke dader is nog niet gevat. De twist, die aan den moord voorafging, had plaats in een café en ging over het la ten leegloopen van fietsbonden. Lammers, die de ruzie wilde sussen, is het slachtoffer daarvan geworden. Hem werden verschil lende steekwonden toegebracht. De ver moedelyke dader schijnt eveneens gewond. Het parket te Assen stelt een onderzoek Broodprijsverlaging te 's-Gravenhage. De bakkeryen te 's-Gravenhage hebben besloten den prys van het wittebrood en het Zeeuwsch tarwebrood met ingang van Maandag 28 Febr. met 1 cent per 8 ons te verlagen en dat vanaf dien datum de brood prijzen per 8 ons zullen zyn als volgt: wit melkbrood 39 cent; wit waterbrood 33 cent; Rfl\geeringsbruinbrood 22 cent; Zeeuwsch tarwebrood 27 cent. De ziekte van de ex-keizerin. De gewezen Duitsche kroonprins is Za terdag, op de gebruikelijke wyze begeleid, naar Doom vertrokken om zyn moeder te bezoeken. ONDERWIJS. De wedden van tydelyke onderwijzers. Door vernietiging van een besluit van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland is bij koninklijk besluit Uitgemaakt, dat de wed den van tydelyke onderwyzers, die ter ver vanging van verplichte en surnumeraire on derwyzers zyn werkzaam gesteld, niet voor rijksrekening komen, een beslissing, die al dus zal moeten worden opgevat, dat het Ryk draagt de wedden van tydelyke onder wyzers, die by vacature in de plaats van een verplichten onderwijzer treden, doch niet en daaruit ligt juist de beteekenis der beslissing der onderwyzers, die by ver lof wegens ziekte of andere oorzaken, en wanneer dus de wedden der afwezigen door gaan, tijdelijk als vervangers werkzaam worden gesteld. Het bestuur der bijzondere lagere school aan den Oudendijk te Rotter dam, uitgaande van de Vereeniging voor schoolonderwijs op gereformeerden grond slag, heeft daarop gevraagd, om de aan de tydelyke onderwyzers uitgekeerde beloonin gen van gemeentewege te vergoeden op grond van art. 59decies. B. en W. stellen echter aan den gemeenteraad, overeenkom stig het voorstel van de commissie voor het openbaar onderwys voor, afwijzend op het verzoek van voornoemd bestuur te beBchik- Volksonderwys. „Volksonderwys" schryft over de ouder commissies het volgende.' „Het idee Oudercoirtmissie, geheel ge groeid in en door Volksonderwys het was onze afdeeling Alphen a. d. Ryn, die dit denkbeeld voor het eerst in onze algemeene vergadering bracht door ons met zorg gedragen en ontwikkeld, in de wet gebracht door een amendement-Ketelaar, mocht, neen, moest juist van onze zyde in het licht worden gesteld en uitgewerkt. Wy deden dat en boden den minister ons advies aan; méér nog, de Onderwijsraad, het hoogste adviseerend lichaam in ded lande, verstrek- ernstiger instinct, dat die balspelletjes heeft opgevoerd tot „sporting". En zoo is dat scheepjevaren met zyn regels en zijn wetenschappelijke behandeling van bouw der modeljachten iets meer dan een louter kinderspel. Al heeft men geen Reeuwjjksche plas by de hand en al is men niet ryk genoeg om een jacht te hebben der Regenboog klasse, men heeft toch zyn jacht, men weet de windsterkte en viert het tuig en al is men niet zelf aan dek, men geniet van de bui tenlucht en de opwinding der zeilsport in miniatuur. Overigens is Liverpool een groote stad en zooals de meeste buiteniand sche steden ruim van opzet en vol groote, zoo niet mooie gebouwen. Opvallend waren de electrische tramwagens met verdieping, zoodat ware monsters door de stad glyden. Het tarief is maar 5 ets., terwyl op bepaalde uren wagens rijden, waarvan de onderhelft eerste klasse is, welk systeem eerst onlangs is ingevoerd en meer en meer werd uitge breid op de verschillende lynen. In 't hart van de stad op een druk kruispunt en een klein plein stond een grootsch opgezet standbeeld van Koningin Victoria onder een koepel en omringd door beeldengroepen. Van de koningin had men geen gelukkig standbeeld gemaakt, een zware plompe figuur, nog plomper door een zware ko ningsmantel. Een of andere grappenmaker had een hoepel geworpen om den arm die den rijksappel hield en deze bleef hangen, zooals een tijdlang Spinoza's beeld in den Haag een touwen strop omhad. Op den dag van vertrek moesten wy om 2 uur aan boord. Vóór dien werd niemand toegelaten. Om drie upr moesten wy ver trekken. Aankomende aan den havenkant op de kade vonden wij een groot schip van INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Voedsel is de bron van alle kracht. Wan neer een zwakke zyn krachten wil herwin nen is er slechts één middel: eten. De bit tere ironie van het noodlot wil echter, dat juist degenen, die het meest voedsel noodig hebben, het minst voedsel kunnen verdra genmen moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voor deze zwakken bestaat één middel: Sa na togen; Sanatogen wordt altijd verdra gen, geeft krachtige versterking en wekt den eetlust op, terwyl het bijdraagt tot be tere vertering van sel. Déze eigenschappen van Sanatogen zyn door meer dan 21000 medici schriftelijk er kend. j De beroemde kliniker, prof. dr. Von Ley- den schrijft: „Ik heb Sanatogen in mijn kli niek e|n in mijn particuliere praktijk vaak voorgeschreven, en ben met de buitengewoon tevreden." »n is in verpakkingen vanaf één gulden by alle apothekers en drogisten ver krijgbaar. 1179 26 te een ioo goed als gelijkluidend advies, ten aanzien Wan het beschermend karakter van school volkomen gelijkluidend, ister legt die twee adviezen go heel naast zich neer. Doet re niets op. Dat is een miskenning van het recht der openbare school op bescherming, steun en ontwikkeling van zyn vrienden, die in fla- granten strijd is met het bevredigings-ka- rakter en dat van gelijke berechting van openbaar en bijzonder onderwijs, dat de Wet becjoelt, en dat wij recht hebben te vragen". Het blad ontraadt dan ook den leden van Volksonderwijs een officieele functie in die commissie op zich te nemen en geeft den raad: „Leent u tot die komedie niet. Wy heb ben, opnieuw nu door de wyze, waarop ons vertrouwen op een rechtvaardige behande ling van het openbaar onderwijs door dezen minister is geschokt, wy hebben onze kracht en ons talent geschokt, wy hebben onze kracht en ons talent aan beteren arbeid te geven. In plaats van een zulke oudercom missies onze toewijding verspild, in elke ge meente, tot in alle dorpen en gehuchten, een wekzame afdeeling van Volksonderwijs. Want ook aan de openbare school zal recht worden gedaan: wij zullen niet rusten voor dit is geschied." LAND- EN ZEEMACHT. De Militiewet. Volgens de „Msb." wordt in parlementai re kringen verwacht dat de indiening van het ontwerp-Militiewet zóó tijdig zal plaats vinden, dat het nog vóór het Paaschreces in de afdeelingen kan worden onderzocht. POST EN VERKEER. Duur Het nieuwe tarief op de Duitsche spoor wegen zal, volgens „De Kampioen" worden: 4e kl. 13, 3e kl. 19.5, 2e kl. 32.5, le kl. «8.5 pfennig per K.M. Dit is een verhooging van 735 pCt. voor de le kl., van 622 voor de 2e, en van 550 voor de 4e en 3e, vergeleken met de tarieven van vóór den oorlog. Postchèque en Girodienst. Tot directeur van den postchèque en gi rodienst is als opvolger van den heer N. G. de Bloem benoemd de heer A. W. Kymmel, inspecteur der P. en T. in al* dienst. De heer de Bloeme is benoemd tot mandeur in de orde van Oranje Nas LETTEREN EN KUNST. Dr. P. J. H. Cuypers. De gezondheidstoestand van dr. Cuypers is eenigszins verbeterd, doch blijft zorgwek- TIJDSCHRIFTEN. Het Leven van deze week geeft een 14-tal foto's genomen aan boord van een Hoüandschen loodskotter in de Wielingen, de Opening van het Engelsche Parlement, het jubileum van Jan Wensma, De Gezond heidsdienst te Amsterdam, het slot van de beschrijving over het Amsterdamsche post kantoor, caricaturen enz. 14000 ton, twee schoorsteenen en twee mas ten met vier dekken. De blauwjas die onze handbagage had, nam de leiding en eer wy er iets van begrepen, gooide hy de bagage op een Jakobsladder, die onafgebroken stroomen van bagage naar boven vperde, wat ons nog moeite genoeg berokkende, daar de handbagage niet van kaarten voor zien was, waarop onze hutnummers vermeld stonden, zoodat wij na lang zoeken en vra gen 's avonds laat onze bagage troffen in Het bi eek, dat wy gerust ook met groote bagage op 't laatst hadden kunnen komen aandragen, daar het schip tot het laatst toe de reizigers met hun bagage ontving, die met den expresstrein aankwamen. Zonder bekenden aan wal was het af scheid licht. Anderhalf uur te laat werden de touwen los gegooid, een sleepboot trok ons uit den wal en met een snelle eb gingen wy naar zee onder een heftigen wind tegen, die alle passagiers naar binnen joeg. Aan tafel bleek, dat de eerste klasse slechts voor iets meer dan de helft bezet was. Op gewekt begon de reis, maar voor de meeste passagiers was dit de eenige maaltijd in de eetzaal. Want zoodra het schip buiten gaats kwam, begon een geslinger en ge stamp, wellicht doordat in deze tijden van crisis het schip niet voldoende lading in had, zoodat, hoewel oogenschijnlyk de zee niet zoo bar was, het hooge schip meer slingerde dan de meesten wenschelyk was. By de hooge, lange deining kon men regelmatig om de vyf minuten het oogenblik afwqchten waarop het schip sidderend met een dreu nende schok den steven in een waterberg stortte, waarna het weer over een andere golf heengegleden, met geraas zyn schroe ven half in de lucht deed wentelen. Eerst GOUDA, 28 Februari 1921. De heeren Knuttel en Usaelstiin z verhinderd Dinsdag 1 Miaart a.s. hun j wone spreekuur te houden. Geneeskundige controle ezicht op de verschillende takken van dienst, heeft B. en W. Hogin gen in het werk doen stellen teneinde een regelmatige, doeltreffende geneeskundige controle op zich ziiek meldende werklieden en ambtenaren te verkrijgen. De gunstige resultaten die (in andere ge meenten van een dergelijke controle het gevolg waren, zuilen, naar B. en W. mee- nen, den Raad niet onbekend zyn. Vooral heeft hare preventieve werking een zeer gunstigen invloed op het ziekteciifer. Ook eischt het niet meer afteekenen van zg. „zietotebriefjes" door de in Gouda geves tigde geneeskundigen ondervanging. B. en W. hehben zich nu in verbinding nader in overleg met hen vast te stellen meg-el en, op zich te nemen. De kosten aan dezen controle-dienst ver bonden, zouden bedragen 2.50 (per even- fcueel te conitroleeren ambtenaar of werk- man iper jaar. Het totaal der in dienst dezer gemeente zijnde ambtenaren en werklieden op wie de controle toepassing zou vinden, bedraagt ongeveer 500, zoodat per iaar benoodigd zoude zy n een Ibedirag van ongeveer 1250. In verband imet het groote belang, dat de gemeente en hare takken van dienst hebben bij het vaststellen van maatrege len, welke een doeltreffende controle van het ziekteverzuim der ambtenaren en werk lieden beoogen, achten B. en W. deze uit gaven alleszins gewettigd, en stellen zij den Raad voor hen te machtigen hiertoe het noodige te verrichten. De controle zal omvatten het (personeel van alle gemeente bedrijven, van gemeentewerken, van de ge meente-secretarie en het ontvangkantoor en van alle inrichtingen van onderwijs, de havendienst, het lbouw- en woningtoezicht, de gemeente-apotheek, de politie, enz. Hiet ligt in de .bedoeling den Raad na der mede te deelen hoe deze controledienst zal iworden geregeld. B. en W. zullen de (kosten vinden uit den begrootingspost „Onvoorzien uitgaven." Vergoeding kostwinnerschap Militie.. Landweer- en Landstormplkhtigen. Gedurende de jaren 19il4—19(20 weid de gemeente Gouda voor rekening van I i Mili- van f 1.171.150.75. Dit bedrag is op f 180.66 na van het Ryk terugontvangen. Dat niet alles dooT het Ryk werd gerestitueerd is een gevolg van kleine verschillen hij de verrekening wegens ten onrechte ne. uitbetalingen of te veel uitgekeerd» be dragen en van kleine kastekorten, welke ook thans niet meer te declareeren zijn. B. en W. stellen den Raad nu voor dit bedrag van f 180,66. dat in aanmehkinjf genomen het aanzienlijk totaal van het uitgekeerde, zeker gering mag genoemd worden, ten laste der gemeentekas te bren gen, te voldoen uit den post voor „Onvoor ziene Uitgaven" der begrooting voor het dienstjaar 1920. Verzoekschrift Goudsche drankweerdwmité vierhooging subsidies vereeniging voor drankbestryding. Nlaar aanleiding Van het dA. 1 Februari .1.1. om advies in handen van B. en W. ge stelde adres dA. 20 December 1920 van het Bestuur van het Goudsche dranikweer- comité alhier, herinneren B. en W. er aan dat op de begrooting voor het dienstjaar 1921 een 'bedrag van f 150.— is uitgetrok ken als subsidie ten behoeve van de afdee lingen Gouda der Nederlandsche Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhoudende der Nationale Ohristen-Geheel- -Vereeniging en van het Kruis- Het Bestuur van het voornoemd comité, hoewel erkentelijk voor den reeds toege- kenden steun, verzoekt voor 1921 aanmer kelijke venhooging van het toegestane he- drag, mede ten behoeve van het propa gandawerk van den Jongediedemgeheekmt- dag werd het wat rustiger. Slechts twee dames maakten alle maaltijden mede. De anderen waren onzichtbaar in de hutten of lagen bleek in een hoekje a*n dek of in de ruime zalen, waar ook menig heer hetzelfde lot onderging. De strijkmu, ziek deed af en toe een valsche streek by 't onverwachte wentelen van het schip. Slechts de helft der heeren deed de tafel min of meer eer aan. Bij den geweldig® wind tochtte het overal in 't scMp. In de smoke-room, een keurig ingericht achthoekig vertrek op den achtersteven, waar in een antieke schouw een echt kolenvuur brandde (overal elders brandden in de schouwen slechts electrische vuren, die voorzien van glazen kolen voor een deel voorzichtig den indruk wekten van een spelend kolenvuur, doordat de draaiende lampjes, in 't glas ge broken, allerlei flikkerende stralen wierpen) sloeg telkens de walmende kolendamp naar beneden als 't schip den achtersteven op richtte. Aan dek joeg de wind aan de eene zijde het schuim hoog op terwyl aan de andere windzuiging een fyne motregen an den boeg. Eerst toen de ver- g aan weerszijden met zeilen be was tot het zonnedek, kon men de zeevaste passagiers op gezette uren hun wandeling zien doen met snellen pas en soms laveerend, soms langzaam klimmend of snel vooruitschietend by een daling van het dek. Het spannen dier zt vertrekken en hutten in een door op klaarlichten dag de la Van Ierland zagen wy dan ook maar in de verte door een waas de kustlijn. (Wvnfc houdarsbond en den Christel ijken Jonge- J ïeden-igehedowthoudersbond «De Scha kel." B. en W. advisee ren op dit verzoekschrift eerst bii de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1922 een beslissing te nemen. In het belang van een richtwe huis houding der gemeente behooren toch der gelijke jaarlijks terugkeerende uitgaven niet dan bij strikte noodzakelijkheid gedu rende den loop van het dienstjaar herzien te worden. Subsidie Vereeniging bestrijding van tuberculose. De uitbetaling van de bii Raadsbesluit van 23 Februari 1917 aan de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose alMer toegekende jaarlyksche subsidie uit de ge meentekas, groot f 226.—. bleef over het dienstjaar 1919 achterwege, aangezien de gebruikelijke aanvrage daartoe niet werd gedaan. Het Bestuur zou gaarne alsnog over dit bedrag (beschikken, waartegen, naar B. en W'. rneenen, geen bezwaar be staat. B. en W. «even daarom den Raad in overweging dit ibedrag op de begrooting voor het dienstjaar 1920 te brengen. Benoeming Directeur Ambachtsavond- Ter voorziening in de vacature van di recteur. tevens leeraair der Aanbachts- avondsöhool, ontstaan door het aan den heer B. E. Spijker Azn. als zoodanig ver leend eervol ontslag, wordt door B. en W. na ingewonnen advies van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs icn van den inspecteur van het middelbaar onderwijs de navolgende voordracht aan den Raad aangeboden: 1. W. A. Piets, ei., leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool en 2. J. v. d. Velden, opzichter bii het ge meentelijk Bouw- en Woningtoezicht, bei den te Gouda. Het ligt in de bedoeling deze benoeming in de raadsvergadering van morgen aan de Verhuur land woning „Burgvliet". B. en W. berichten aan den Raa ddat van het land behoorende by de hofstede „Burg vliet" aan de Karnemelksloot alhier, thans, eene oppervlakte van ongeveer 8 H.A. onverhuurd is. Het zijn de perceelen ka dastraal bekend Sectie A nummers 1340, 1341, 1204 en 1201, ter gezamenlijke opper vlakte van 2.04.60 H.A., gelegen tusschen den staatsspoorweg en het verlengde van den Graaf Florisweg, en de perceelen Sec tie I nummers 474, 472, 471 en 475 (gedeel telijk), ter gezamenlijke oppervlakte van 6.09.10 H.A., gelegen langs den straatweg en W. willen nu opnieuw tot verhu ring van deze perceelen overgaan, zulks in afwachting van het geschikte tijdstip tot bestemming van deze gronden aan het doel waarmede zij werden aangekocht, na melijk uitvoering van het Uitbreidingsplan, voor dit stadsgedeelte vastgesteld. Er kwamen verschillende aanvragen om den grond in huur te mogen bekomen bij B. en W. in. De voordeeligsten zijn die van G. Moleman, bloemist, en M. van Vliet, tuinman, beiden alhier. Voor de eerstge noemde perceelen groot 2.04.60 H.A., wordt in totaal geboden ƒ350.en voor de laatstgenoemden, groot 6.09.10 H.A., ƒ900.Moleman zou gaarne den huurtijd op twee jaren gesteld zien, waar geen be zwaar tegen bestaat, aangezien toch de voorwaarde wordt' gesteld, dat de Gemeente ten alle tyde over het verhuurde zal kun nen beschikken. De prijzen zijn volgens B. en W. van dien aard, dat van eene openbare verhuring geen beter resultaat mag worden ver wacht, bovendien geven de genoemde gega digden allen waarborg dat zij den grond zullen gebruiken zooals het behoort. B. en W. stellen daarom den Raad voor tot deze verhuring te besluiten. Verhuur van gerioleerden grond Turfmarkt. B. en W. stellen den Raad voor de 19 Maart 1897 aan nu wijlen den heer J. D. Bock verhuurde gerioleerde zyl ten zuiden van de Turfmarkt, kadastraal bekend sec tie B no 1957, thans in huur te geven aan den nieuwen eigenaar van het pakhuis sec tie B no. 1764, J. Binèe, metselaar, Nieuwe- haven no. 199 en wel op de gebruikelijke voorwaarden en tegen een huurprijs van ƒ0.15 per c.A. en per jaar. BERKENWOUDE. Vrijdag j A. is alhier opgericht een Coö peratieve kolenbond met aanvankelijk 30 ieden. Een voorloopig bestuur is samenge- CAPELLE a. d. IJSSEL. In de Zaterdag 'gehouden raadsvergade ring is het voorstel-GonLag om den erf pachtscanon van de gronden, liggende in het uitbreidingsplan Het Slot per woning- oppervlakte te bepalen, over welde voor stel in de vorige raadsvergadering de 6 tegen 5 stemmen. Hiermede was aange nomen het voorstel van B. en W. om den canon te bepalen op 0.50 per M2. uitge- GOUDERAK. Volgens de voorloopige uitkomsten der volkstelling bedroeg de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1921: 1075 mannen en 1020 vrouwen, totaal 2095 personen. HAASTRECHT. De uitslag van de Maandag 21 Febr. j.l. gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk alhier, is, dat voor de volgende 10 jaren het benoemen van Ouderlingen en Diaken en het beroepen van predikanten blijft toe gewezen aan den Kerkeraad. LANGE RUIGE WEIDE. De gemeenschappelijke regeling tot toe lating van kinderen uit de gemeente Waar der op de openbare school alMer. is door Ged. Staten goedgekeurd. MOORDRECHT. Te 's-Gravenhage is overleden de rus tend geneesheer dr. P. W. Mari. in den ouderdom van 75 jaar. De overledene was lange jaren tracht en later in eerst te Haas gemeente. OUDEWATER. Aan de firma G. van der Lee alhier, is vergunning verleend tot uitbreiding harer stoonvtoiowtaLagery en machinale spanner door bijplaatsing van een gelijkstroom machine van 175 I. PJL Vrydagavond heeft alhier de verpach ting plaats gehad van 12 perceelen bouw grond. Huurders werden de navolgende personen, tegen de na te noemen prijzen: Perceel 1 en 2: de heer Oudahoorn tegen 21 en 22; perc. 3 en 4: de heer Dolle man tegen 27 en 30; perc. 5: de heer Oostendorp tegen 23; perc. 6: de heer Jonkers tegen 33; perc. 7: de heer Klomp tegen 37; perc. 8: de heer Hart tegen 43; perc. 9 en 10: de heer Koppen tegen 34 en 40; perc. 11: de heer Tryssenaar tegen 20; perc. 12: de heer Tollenaar tegen 17. De nuchterenkalverenmarict is Vriidag alhier begonnen, met aanvoer van 40 stuks. De handel was vlug. De ipryzenbeliepen van f 17f 22 per atuk. STOLWIJK. Te Utrecht is geslaagd voor diploma han delscorrespondentie mej. E. Aartsen alhier. Vrijdagmiddag had de wed. Stout het on geluk van een zolder te vallen. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. TOONEEL. „Overschotje". Blijspel dn drie bedrijven van Dario Niccodemi. Het Bofsta d-Tooneel heeft Vrijdag avond Mer als zevende voorstelling dn het fclbormement een opvoering gegeven van het successtuk .^Overschotje", uit het Italiaansch vertaald door Mevr. Walch— We mogen iwefl zeggen dat dezen win ter nog geen stuk hier een zoo enthou siast onthaal heeft gevonden als dat. Het puflhek, dat den Schouwburg geheel vul- de,,Weas opgetogen over den fünen geest, due hit dat werk sprankelt en over de su blieme vertolking, zooals die werd ge geven. .„Overschotje", het natuurkind van de straat, opgegroeid te midden van ellende en kommer, toont in dit werk hoe onbaat zuchtigheid en liefde onbewust leven in door conventie en leer. Het toont, hoe ontvankelijk het gemoed os voor een vrien delijk woord, voor een blijk van vertrou- •wen, hoe dat kleine vonikie verwarmt en gaat «loeien (tot een heilig vuur van echte reine liefde. Stel u voor. iemand die hardop denkt, zoo wordt „Overschotje" ingeleid door den ingenieur Titus Sacchi by zijn vriend (Julius Bernini en diens vrouw Emilia. Zii zegt wat asij denkt, rauw en zonder om haal en is daardoor in gezelschap onmo gelijk. Denk eens aan dat wij dat eens deden! „Overschotje", door den armen ingenieur opgenomen, niettegenstaande hii zelf ndet weet waarvan hii moét rondkomen met Franca, met wie hii isarherewoont, gevoelt als bü intuitie het hoogere. dat er van dit straatkind uitgaat. Franca daarentegen, egoïst in den hoogsten graad en karakter loos, gevoelt dit niet. Onmiddellijk open baart zich bii Overschotje een vijandigheid tegenover Franca. Datzelfde zien we ook in den familiekring van Titus' vriend, waai de scherpe geest van het kind onmiddellijk het ware van den schijn weet te ont- Het is een zeldzaam mooi werk. dat in de vlotte vertaling van onze oud^stadge- Annie van Ees was „Overschotje" en Oor v. d. Lugt Melsert de ii*genieur Titus SaccM. Wat een creatie van de titelrol! Het verwilderd straatkind dat in het eer ste bedrijf met de wasch ibii den Ingenieur komt, was prachtig getypeerd. Denk aan dat uiterlijk, dien haardos, maar bovenal dut rauwe stem en die gebaren, waarmede zij den appel opknauwde en het klokhuis het raam uitsmeet, hoe zij de mooie bonbon- nière griste uit de handen van Franca, die onderstelde dat dat ding wel gestolen zou zijn. En denk ook aan haar terugkomst met de enveloppe met 50 lire, hoe zii "wilde verbergen op wielke wiijze zij aan het geld gekomen was en hoe zii tenslotte vertelde haar bonlbomniëre daarvoor te hebben ver kocht! En ten slotte ook aan het laatste bedrijf, het moment van Titus' vertrek naar Lydië, waar zyn werk van jaren in vervulling zal komen, haar vreugde over zyn succes, haar innige smart over zijn heerlijk spel dat Annie ven. Hoe fijngevoelig was ooik het apel van Cor van der Lugt Melsert! Zijn wijze van i achtedooze opmerking, Min hou- en gebaren, wat een «eest sprak daar met uit! Wat een aardige tafereeltjes wist hij te scheppen in zijn samenspel met zyn vriend Julius (Tonny Stevens) en later met diens vrouw Bmdlaa (Corrv Schiller—Ita lia ander). Wat een kleur en leven gaf Min spel aan het geheel! Ook wat de anderen te zien en te hooren gaven, was alles even af. Het was een prachtverbollrimg van een uitnemend weoik. Annie van Ees kreeg mooie bloemen, welke hulde het «ansche publiek ven en thousiast applaus deed vergezeld gaan. Er moest vele malen worden gehaald. FINANCIEELE BERICHTEN. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co.'a Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eidigende 25 Februari in Ne derland uitgesproken 44 faillissementen te gen 27 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Februari 1921 265 faillissementen, tegenover 203 over hetzelfde tjjdperk van het vorig jaar. MUZIEK. UtnchUdt Stedelijk Orkest. Nieuwe Schouw burg. Was het wonder, dat de Schouwburg voor dit concert het eerste dat gesteund werd door Gemeanteriftfce subsidie tot in den nok gevuld was? Immers, men had gezorgd voor een uitgelezen programma, zoodanig samengesteld, dat elkeen, al is hy dan geen bepaalde kenner hoe velen, of -beter: hoe weinigen zyn dit over het algemeen van concertbezoekers? indrukken kon meenemen uit meesterwer ken van beroemde componisten., waarvan de namen ongetwijfeld wel aan diegenen, waarvoor populaire concerten m de eerste piaats bedoeud zun, bekend zijn. Beetho ven en Wagner nietwaar, wie heeft dae na men al met gehoord en zou men d»n ook van hun werken niet mogen genieten? En dat er genoten is, bewees wel het en thousiaste applaus na ieder nummer, voor- ai ook na Wjagner's indrukwekkende wer ken; hoe uit zich daarin de vrije kunste naarszielzoo wars van alle conventies dat de meester daarover in Min tijd heCi wat heeft moeten hooren. miskenning Min deel was, ja, groote tegenkanting hem niet bespaard is gebleven! En 't is toch heer lijk, dat, niettegenstaande dat alles, juist Wagner's scheppingen steeds treffen. Een kilankgeweLdernaar was Wagner voor zijn tijd zeker, ma,ar bovenal een meester, due iets te zeggen had (hetgeen van me- mgen navolger in dit opzicht niet gecon stateerd kan worden!). Juist gezien was het, om de werken van Wlagner te laten volgen op Beethoven's 5e Symfonie het hoofdnummer wei van geheel andere en diepere strekking, maar vooral daarom zoo goed er op vol gend, omdat Beethoven in Min heerlijk opus zyn bewogen ziel heeft uitgezongen in de ongebondenheid van Min kunstenaars hart. Ook d ie meester liet zich allerminst aan banden leggen door de heerechende opvattingen en smaak. Een van zjjn groot ste verdiensten is geweest, dat hii in de kunst de vrijheid heeft gebracht. Hoe tref fen in dit meesterwerk, waarin hii Min worsteling tegen het noodlot uit (Beetho ven schreef boven deze Symphonie de ■woorden: „Das Schicksal kiopft an die Pforte") de wisselende stemmingen: op standigheid, naast teere uitingen, en dan weer gelatenheid. Van Gil se geeft met ziin kunstenaars dat werk van overgankelijke schoonheid meesterlijk weer: hoewel wii voor ons meenden, dat hii aan de uitdruk king „con brio" (met vuur) in het eerste Allegro nog iets meer recht had kunnen doen wedervaren, vonden <wii ruimschoots vergoeding in het innig mooie Amdante con moto resp. Scherzo.* Met Schubert's zoo melodieuse. gevoeli ge ouverture voor diens zangspel „Rosa- munde" werd aangevangen. Deze avond is een succes geweest en we wenschen. dat het Utrechtech orkest spoe- dag in Gouda terugkomt. tt De harde jeugd, die Beethoven's deel was, heeft haar stempel gedrukt op heel zijn persoonlijkheid en werk. Bii hem ont breekt de fiine humor; zijn lach was dreu nend en hard. Kunst en Strijd. Het volksconcert had blykbaar wcarnig invloed gehad op 't bezoek aan de uitvoe ring die de Arbeiders-Zangvereniging „Kunst en Strijd", afd. Gouda van den Bond van Arb. Zangvereenigingen in Ne derland, gisteravond in den Nieuwen Schouwburg gegeven heeft. Een groot aantal belangstellenden woonden 't concert bjj en hebben, dat op den voorgrond ge steld, een aangenamen avond, die veel af wisseling bood, gonad. De afwisseling was voor een deed te danken aan de medewer king van mej. Nelly van 'liuet (piano), en de keeren aA. van Driem (viool), Yv'illem de Jong (cello) en 1'. Helder (bariton), doch ook de leider van het koortje, de heer Nobel, mogelyke ver- het koor zong a ca- pe.ia en met puano-begeleiding en een hed werd door 't vrouwenkoor ten gehoore ge bracht. Over 't aigemeen werd alles zui ver en gaaf uitgevoerd, enkele kleine vlek jes daarireiaten. Hy zonder goed was telkens de inzet, vooral in het Ueiliyke „Angelus" van Laitin. van liennes en het diwmerige „Goeden nacht" van Mei da Hoch. in het eerste coupiet van „Adeste", eeu liedje van René de Giecq, door den dirigent van 't koor, den heef Utto W. Nobel gecomponeerd, hadden we graag de woorden „een wit, wit wlokskte". iets meer hooren accentueeren. waaruoor den kiamc van 't kieine kiokie duideiyker zou zyn uitgekomen, in dit op- zacht werd „Zomermorgen" (compositie M. Olman) wel héél goed voorgedragen. Het piechtig en inarukwekaend als begeleiding van de heldere vrouwenstemmen, tenslot te, om nog een enkel nummer te noemen, bet .JStrydlded", dat het concert besloot, eveneens een compositie van den directeur werd levendig, met gloed en overtuiging Van de medewerker» wallen we om Wi het vocale <teel van den avond te bdliven, in de eerste plaats noemen den heer Hél der, die over een wel zuiver, doch een met ®eer warm geluid beschuit. Vooral was dit in het .Jyriscne", de Een groot aandeel in het succes had het trio, waarin vooral mejuifrouw Van Triet een zware taak te vervullen had. omdat ze ook zorgde voor de paano-begeleuting van enkele koornuminers en den zang van den heer Helder. Het trio gaf Beethoven's opus 11 en een ensemble werk van Havdn. We behoeven daarvan weinig te zeggen, het trio is hier een goede bekende, de heerlijke tnuMek van Beethoven en Havdn heeft het uitnemend vertolkt. Vooral het on stuimige, levendige finale van laatstge noemde en Beethoven's Adagio. Een en ander ontlokte een hartelijk applaus. Mejuffrouw van Triet, die bü elk optre den enthousiast werd begroet, ontving voor de pauze een bdhemenraand. roode anjers en witte seringen, versierd met een lint in de Goudsche klouren. Het was een wel verdiende blijk van waardeering voor den prettigen avond, aan velen bereid en waar toe alle uitvoerenden het hunne hebben bójgedragen. Ad. Int afoKi. VOETBAL. Vaetbaluitalagen. Wteatedyke afdeeling. 1«U klasse. Amsterdam: Blauw Wit—iBpartaan 1—2. Rotterdam: V. C.-aUox 03. Deui Haag: H. V. V.—H. B. S. 0-4). Haarlem: Haarlem—öparta 1—Ê. Dordrecht: D. F. C.—<U. V. V. 1^-B. U-tracht: R. K. F. XI-tol—Overgangs klasse Xl-tnl 3—<5. 2e klasse B. Gouda: Olympaa—riercules 1—0. Uitrecht: D. O.-Victoria 1—3. Reraerve 2e klasse D. Delfti >D. H. O. 11Goncordaa II 1-fi. Overaicht. Het pleit is betuecht. Aiax is wederom kampioen der Westedyke le klasse. Zelden het nog gebeurd dat door het gunstige seizoen eind februari reeds biina alle kam pioenen bekend <Oyn, zooals thans. Van medio November af hadden we meer ver trouwen in de Ajaxipioeg, al bezette deze met 8 punten achterstand op Blauw Wit de tweede plaats. Ook m de ontmoetingen om het kampioenschap van Nederland heeft de groote Amsterdamsche mmmea gefaald, zoodat we ook thans dik team. dat wc van naderby hebben besdwuwd. wel ais kampioen van Nederland kunnen be groeten. Dak Go Alhead m het Dosten neemt weer aan deze ontmoetingen dieel. waardoor den strijd om de e ere palm des te belangrijker wordt. In tegenstelling met Ajax stelde Blauw Wdt in de laatste ontmoetingen teleur en werd haar ook gis teren door den plaatsgenoot Spartaan ab soluut den weg naar het kampioenschap afgesneden. Hierdoor gaat een groot ge deelte van de attractie van de a.s. ontmoe ting Ajaxfilauw Wit in de Meer verfo ren. al zullen de Blauw Witters trachten den leeuw in Min eigen hol te nekken. Het is Sparta werkelijk gelukt Haarlem voor eigen huis te kloppen. Een paar duizend clubvereerders hebben gehoor gegeven aan de uitnoodiiging van het Rotterxlamsch Nieuwsblad" Sparta op haar verre reis naar Haarlem te vergezellen, voor welke ontmoeting het zelf een 1000-tal plaateen had beschikbaar gesteld. In een 40-4ai vrachtauto's, enkele met aanhangwagen, trokken de onversaa«den naar Haarlem, om daar hun geliefde club wederom ter overwinning te voeren. Dit is hun volko men gelukt. Onder luide aanmoedigingen wierpen de Spartanen zich enthousiast in den strijd, welk enthousiasme hen ter over winning voerde. Het dagend voor Rotter dam. Op Wassenaar de groote plaatselijke ontmoeting tusschen gerenommeerde ploe gen voor een uitverkocht huis. De uitalag 010 geeft zuiver weer hoe futloos 't spel bü deze ontmoeting was. U. V. V. wdst zonder haar bekend ,trio van D. F. C. te wunnen. Hieronder de stand: Ajax sir h. b: U. V. V. Haarlem Spartaan D. F. C. H. V. V. V. O. C./ V. V. A. Sparta A, F. C. In 2 B nam«i che op Hei /iwedstriW met Utrecht een 17 1 3 48(19 86 14 3 4 3918 31 11 4 6 37—(22 26 9 4 6 33—03 22 10 1 10 3907 21 9 2 9 26—34 20 6 2 11 27G9 18 •T S 9 85—35 17 5 6 e 31—41 16 6 1 ïi 24—40 13 4 3 12 19(35 11 3 2 14 1308 8 lier is deJ stand: onze stodge noot en re v an- en wonnen in een aardigen 0. Ook Victoria wist in •1 overwinning te behalen. V.U.C. /16 10 5 1 25 8913 1.66 Hilversum- 18 13 2 3 28 87—13 1.66 Vedox 14 6 3 6 16 19—12 1.07 Qlympaa 16 7 3 6 17 2726 1.06 Zeist 16 6 6 5 16 2223 1.— Hercules 16 6 5 7 17 2120 0.M Victoria 18 4 8 6 16 14—27 0.90 A-W. 15 2 6 7 10 1527 0.66 D.O.O. 16 4 1 10 9 13—29 0.60 Gouda 16 2 5 9 9 10—24 0.56 OlympiaHercules 10. Op een zeer zwaar veld neemt deze ont moeting een aanvang. Oogenblikkelük zyn beide ploegen in volle actie. Langzamerhand domineereen onze stadgenooten. In die pe riode zendt Vrancken een prachtschot in, dat velen in hun vtfrbeelding reeds in het net zien vliegen en tot het bekende gejuich aanleiding geeft. Via de paal springt de bal weer in het veld terug en het gevaar is voor eenige oogenblikken geweken. Telkens komen onze stadgenooten, goed gesteund door de middenlinie, terug en spoedig maakt Stephanus het eenigste doelpunt van den stryd. Piersma passeert zeer goed naar Steonsma. Een keurige voorzet gaat via het hoofd van Vrancken naar Stephanus, die Olympia de leiding bezorgt. 1—0. Dan krjjgt de Hercules-achterhoede het hard te verantwoorden, maar de beide achterspe lers werken keurig alles weg, terwijl in laatste instantie de zeer onzeker spelende keeper zijn doel schoonhoudt. Wagner ver richt het weinige naar behooren en rust komt met 10. In de tweede helft wegen de partijen be ter tegen elkaar op, waardoor de stryd heen en weer golft. Na een kwartier mist de Her- cules-midvoor op zeldzame wijze. Bü een doorbraak weifelen Duym en Wagner. Han dig profiteert hij hiervan en deponeert met een zacht rollertje het leer naast het ver laten doel. Hierna komt Olympia weer meer in den aanval. Het spel der voorhoede is echter gebroken, doordat van Eyk zeer scherp wordt bewaakt en geen gelegenheid vindt het spel te verdeelen. De geheele Olympia-ploeg sluit overigens magnifiek, maar de schitterend spelende Hercules-ver dediging, met den keeper incluis, voorko men verder onheil. Bjj een prachtdoorbraak van Van Ejjk juicht het publiek reeds, maar zijn schot vliegt over. Gedoelpunt wordt niet meer en met 1—0 heeft Olympia re vanche genomen op de geleden nederlaag in Utrecht Lieht op! Motor- en rijwielrijders worden er aan herinnerd, dat zij tusschen de volgende ure*, hun licht op moeten hebben: 28 Febr.jl Maart 6.07 n.m.—6.16 v.m. 2 Maart 8 4 6 6 7 6.10 6.12 6.14 6.15 6.17 6.19 ■6.14 —6.12 —6.10 -8.07 —6.06 -6.08 ECONOMISCHE BERICHTEN. Het binnensdMM>va*rtbedriir. Tengerdere ven de groote malaise in de industrie is ook te Gorinchem de slapte in het Unneoecheezweartbedriif toegeno men. Scheepsbevrachter* nemen den laateten tijd Trachten aan tegen 60 Ve van het wor den minister vastgestelde tarief. De bot erinvqar in Engeland. 'Mitchell Tlhampeon, de secretaris van het voedingsnunlsterie te Londen, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de be perkingen ten aanzien van den boterin- voer met 1 April zullen worden opgeheven. De aanknopen vanwege hot ministerie zouden dien datum ophouden. CORRESPONDENTIE. W. S. Uw artikel wordt morgen geplaatst. VARIA. Dorpwaarete straf. Een Londenoar had op den openbaren weg zeer onbehoorlijke taal gebezigd, waar voor hy zich Maandag voor bet Thames To- lice Court te verantwoorden had. Mr. Booth, de magistraat, las hem gevoe lig de les en zetde: „Wy probeeren in deze buurt liet volk een beetje op te voeden en het aan het gebruik van eeu boetje netter uitdrukkingen te wennen, iedereen beveel ik voortdurend aan de Engelsche klassieken te lezen, Heelt u die wel eens gelezen?" De beklaagde: „Neen". Mr. Booth: „Wilt ge er eens in gaan stu- deeren?" Beklaagde: „Ja mijnheer". Mr. Booth: „Dit beschouw ik als een be lofte. Het is overigens de zwaarste straf, die ik onder de nuidige omstandigheden kan opleggen. U kunt gaan". LAATSTE BERICHTEN. De Duitsche delegatie toch al vertrokken. BEBLIJN, 28 Febr. V. D. De Duitsche de legatie iB Zondagmiddag te 12 uur onder leiding van den Byksmimster van Buiten iandsche Zaken dr. Simoqs, van het Pots dammer Bahnhof per extra trein vertrok ken, om zich over Aken en Ostende naar Londen te begeven. He saionwagen, die voor het grootste ge deelte uit een conferentiekamer bestaat was voor dr. Simons, de staatssecretaris en Schroeder en Bergmaan van het Rijkami- pisterie van Financiën, minister von Lewald van het Byksministerie van Binnenland- sche Zaken, generaal von Seekt van het Byksweerminister/e, ministerial-direktor Le Buire van het /Byksministerie van Land bouw, Geheimraad Veilinger van het Prui sische Handelsministerie, den Beierschen regeeringsraad von Meindel en den Kegee- ringsraad l'irner, den Beierschen deskundi ge inzake de Burgerwachten, ingericht. De delegatie bestaat uit 55 persotyjn. Het vertrek werd slechts, doordat niet bekend was hoe laat dit zou geschieden, door een betrekkelijk klein aantal personen bijge woond. De politie had voorbereidende maat regelen getroffen om eventueele incidenten te voorkomen. Ryksweertroepen waren in de nabijheid van het perron opgesteld. Toen de train zich om precies 12 uur in beweging stelde, werden den Rijksminister voor Buiteniandsche Zaken, Dr. Simons, levendige ovaties gebracht. Er werd geroe pen: „Fest bleiben", „Nicht nachgeben". Een eventueele bezetting van Duitach gebied. PARIJS, 27 Febr. V. D. Volgens een te legram van de „New York Word" zal Har ding tegen een verdere bezetting van Duit sche gebieden door Fransche of Engelsche troepen, in geval de conferentie te Londen mocht mislukken, zijn veto uitspreken. Men leidt hieruit at, dat de Amerikaansche troe pen niet aan een verdere bezetting zullen deelnemen. Demonstratie van Oorlogs-invsliden. BEBLIJN, 28 Febr. V. D. Zondagmiddag had een massa-vergadering van 12.000 oor logsinvaliden plaats. Na afloop der verga dering werd een optocht geformeerd in welks rijen talrijke vaandels en rootle vlag gen met opschriften gedragen werden; de meeste vlaggen voerden de gouden Sovjet ster. Op een draagbaar werd een met ijze ren kruisen versierde zwarte zerk gedra gen met het opschrift „Nieuwe verzor- gingswet". Onderweg hadden talrijke incidenten plaats. Op de Alexander Platz werd een Jast-auto der veiligheidspolitie omsingeM, Het kwam tot een botsing. De optocht eindigde bij het invalidenhuis, waar hy werd ontbonden. De Pruisische verkiezingen. DUSSELDORFF, 27 Febr. V. D. De ver tegenwoordigers der meerderheids-socialis ten van den Boven-Ryn, zoowel als die van het bezette en onbezette gebied aan den Beneden-Ryn hebben Zondae in eene confe rentie hunne houding bepaald ten opzichte van de vorming van een regeering In Prui sen. vélden afgevaardigde met algemeene Na een rel, Limbertz ui*£l stemmen de voort» die tot nu mocraten en he^l \vcrzetten tegen "Ylitie-regeering, lemocraten, de- was gevormd. Scheepsramp. CUXHAVEN, 27 Febr. V. D. By Schor- hörn is de tjalk „Gretchen" uit Londen ge- zonken. De bemanning iz gered. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tydelyk wellicht krachtige Zuid- westeiyke wind, zwaarbewolkt of betrok ken, kans op regen, vooral in het Noorden, iets zachter. BURGERLIJKE STAND, HAASTRECHT. Van 19 t. en m. 25 Febr. GEBOREN: Anthonius Anglus, z. v. C. v. Dyk en M. A. v. Leeuwen. GEHUWD: P. C. Hooft en W. C. E. van Dam. OVERLEDEN: Maria de Gnuif, 74 j. eehtg. van M. Straver. VLIST. Geen aangifte.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2