op.de GOUDSCHE COURANT No. 14561 ZsTietx- bedraagt de abonnementsprijs voor de maand Maart Proefnummers gratis. Voor Nieuwe abonné’s FEUILL De Du Lavendel en GEMENGDE BERICHTEN. UIT DE PERS. Redactie: Telef. Inte POST EN VERKEER. >et Ver makel ij ke verg Britsche en Duits deeld. Krassin Moskou. D|e spt ik tart directie ABONNEMENTS1 per kwartaal 2.90, Franco per post per Abonnementen wo bij onze agenten, dei ADVERTENTIES 1—5 regels ƒ1.30, 15 regels ƒ1.55, e bjjslag op den prijs. één stul dee "elke hun Naar het Engelsch vai Geautoriseerde v I. P. WESSELINK (Nadruk vei leven rug com- leest ied) en ’hooren. Ui ie’’ zoo nauw i de kolenwerker lente in bezoek de de te me smden zegsman de heb ik r"" bij een ass.o mi' Ze 1 ten ders evel Een ben ’t geheel en dat deze regelin de zeven-uurs-ui 1», alleszins ken. Vraijt z om het bestuv met de bedoel krtfgen in de met een afkeuring Werkinrichting a. ners, voor wie ze bes geleid, dan blijft mjji niet de overtuiging 1 ge leiding verkeerd opgaan het af- ,.juw rig? bourgei tijen du ber 1. komst Zien van alle van het en.de Uti_„ zoo gestelde ren aan ratie te staan... Het blad zou standpunt van den dood van de socialistische klasse-politiek harden een Dan liën of die gevlekt lienstige rekent rangschikken die een lang arbeid achter den ze een milder, jving toewenscht” maar eens got ing bel de Werkin-- persoonlijk hen finan- ‘t of het zoo Staangeld bij de spoorwegen. Het Verbond van Nederlandsche Fabri- kanten-Vereenigingen heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer, waarin gewezen wordt op het feit, dat door de spoorweg maatschappijen ondanks de invoering van de 45-urige werkweek, waardoor hei aan de industrieejen ónmogelijk gemaakt wordt op Zaterdagmiddag de voor hen be stemde spoorwagens te lossen nog steeds des Zaterdagsmiddags na 1 uur het staangeld wordt gevorderd voor elk uur, ge durende hetwelk niet gelost wordt. Terwijl eenerzijds de industrieelen, en niet al degenen, voor wie de nieuwe Ar beidswet geldt, gedwongen worden den ar beid des Zaterdagsmiddags stop te zetten, wordt anderzijds de industrie genoodzaakt in den vorm van staangeld boete te betalen voor het niet-arbeiden op den Zaterdagmid dag, waarop zjj vaij overheidswege tot werkloosheid is gedoeme. 3b) „U bederft mjj”, zei „Ik wensch niet meer 1 de stad, ik verlang met lanjg niets anders dan al Ik wist niet, dat ik zö< „Je bent niet lui, liew frouw Ainslie, ,je was met hoe moe je wias.” Feitelijk woonde Wint fens zat hij in den tui lezen, terwijl Ruth mei sighed en hielp. Zy sto: koken en hij at heldha geredit, bewerend dat 1 moet om deze cake no twijfelen”, zes juffrouw w*et, lieve, dat ze ni WM.” De aanateur-kertjkenmi om deze zachte kritiek, lijk", gaf «ij toe, ,jnaa ze net zoolang te balde hoe het moet." Het bovendeel van 1 deeld in vier kamers e men, met ramen op h< tan was van juffrouw j «r viak achter hm* ras de D de gi schad en ten twee< --- Simons acco Simons legde daarna en zetde dat de Duitse zijn ongesteld door de Over den inhoud di ®Ün twee berichten Londen en één uit Bert Nieuwsbureau seint var ferentae. dat minister I heeft overhandigd, wai voerige opmerkingen b sche zijde worden gems geallieerde deskundiger rjjksbegrooting. De not; rige tegenkritiek tegen In de conclusie der dat zelfs by de groo een belangrijk overscho van achten. Onze partij heeft drie jaar geleden op haar congres bésloten, in gemeenten waarin wij sterk genoeg zijn, de mede verantwoordelijkheid van het dagelyksch bestuur te aanvaarden, indien met ande re partijen overeenstemming op een vol doende minimum-program te bereiken viel. Indien men haar echter gezegd had, dat dit zou beteekenen het opgeven in die periode van den strijd tegenover de bourgeoisie, 'het onderscheidloos in een regeeringsmeerderheid, staan van een wethouder aan „de gehee- le stedelijke bevolking”, het losmaken van den wethouder van zyn fractie, dan zou de partij er niet aan gedacht hebben op zulke voorwaarden aan par- tjjgenooten te veroorloven wethouders- zetels te aanvaarden. De kracht van onze wethouders Is juist, dat zjj „mandataris van de roode kiezers” zyn en blijven. Wat. v. Leeu wen als het gevolg van het aangaan eener regeeringsove reenkom st beschouw de, zou op een verburgerlijking onzer politiek uitloopen, die het wethouder schap voor ons tot een bron van ver* zwakking zou maken. Voor zoover de Utrechtsche federatie daartegen stelling koos verdient zy den dank der party. Goederenvervoer naar en door Duitschland. Met ingang van 5 Maart a.s. komt de ver plichting om bij vervoer van wagonladingen goederen naar en van transiet Duitschland een vergunning tot spoorwegvervoer van de Handelsafdeeling van het Duitsche gezant schap (Zulassungsschein) by de zending te De wethouderskwestie te Utrecht. Uit de verklaring van zyn houding, die de afgetreden Utrechtsche wethouder dr. Van Leeuwen in een der bladen gegeven heeft, leidt „Het Volk” af, dat hy (dr. Van Leeuwen) meende als wethouder niet meer met de fractie als zoodanig te maken te hebben, maar enkel met den gemeenteraad als geheel. Hy beschouwt zich zelf sedert zyn be noeming tot wethouder als „vertrou wensman der geheele stedelyke bevol king” en beschouwt het zelfs als een „trouweloosheid” van de fractie, dat zy sedert dien tusschen wethouder en frac tie nog een „eenheidsfront tegenover de bourgeoisie” wilde, „tegenover de par- dus, waarmede men zich in Septem- 1919 tot een regeeringsovereen- verbond”. wy wel, dan ligt hierin, ontdaan haspelaryen, de zakelyke kern geschil tusschen Van Leeuwen trechtsche party-organen. In het ■elde geschil moeten wij verkla- de zyde van de fractie en fede- 1 de overwinning van het »n heer Van Leeuwen den een langdurig minutieus onderzoek door eszins bevoegden zou dat moeten uitma- Vraagt u mij er toe mede te werken, 1 lur een subsidie op te dringen >eling medezeggingschap te directie, wat gelijk zou staan ing van de wijze, warop de als zoodanig en de bewo- bestemd is thans worden jn antwoord zoolang ik heb dat de tegenwoor- I is: „Neen"! B. M. v. d. E. Er wordt berekend 6 personen voor een 1 pond spek, of vleesch. Visch een pond per persoon. By droge ryst 1 K.G. boter (voor de ruim 20 verpleegden). ’t Brood wordt gesmeerd met Jurgens' Ge- stichtsboter, de beste kwaliteit melange die in alle gestichten gébruikt wordt. Dat de sneedjes brood met een „nagelschrapsei- tje” werden bedekt, klinkt „overdreven” en dat de menschen niet genoeg brood zouden krijgen, lijkt eveneens onjuist als men be denkt, dat onlangs, toen een closet verstopt was, daarin een pak brood gevonden werd. Aanvankelijk heb ik dat verzwegen om de verpleegden niet onnoodig zwart te maken, nu echter is 't noodig dit wel te vertellen. Van de klachten geuit door des heeren San ders’ betrouwbare bron blijft dus niets over en weinig van de bewering, dat de ver pleegden tegen pndergeteekende zouden hebben gezwegen. Waar is, dat ze eerst niets durfden vertellen, wat men ook in ’t verslag heeft kunnen lezen, later durfden ze dat wél en 't bewys daarvan is dat ik, uitgezonderd dan de aantyging betreffen de de onvoldoende voeding, precies dezelf de klachten heb geboord als de heer San ders: „pas om half negen voor 't eerst drin ken en te weinig verdiensten, terwijl ook de uitganskwestie behandeld, doch in myn bijzyn niet afgekeurd werd. Waarom werkt niet mee, daarin verbetering te bren- igt de heer S. ~yn antwoord: Ik heb niet de dut het in ’t belang der ver- i zijn ze meer te laten verdie- _r 70 cents zegt niets, de mees- n er 40 uur, verdienen 1.40, om itteeren had ik in plaats van 3% igenomen, waarbij nog of meer uitgaansda- Lang niet allen hebben stad, hun vryen tyd moe- doorbrengen en de nadee- .„..den, kent dé heer San- goed als ieder ander. Een allerveronakeliii <fflch gisteren, voor dei ferentae te Londen voo keljjlk om 't niet even t over te gaan tot de beh 'langrijke besprekingen schen de geallieerde; hebben plaats, gehad. De eerste bfleenfooms den in het paleis van S koning daar juist een haeld, doch in het be house. Dit had tengev aierilijk publiek, dat 1 om te kijken naar heil spel van het voorrijden lieidislbeloleedeirs. die dea nu tegelijkertijd de aai legeerden bijwoonde. werden niet herkend, zo en Briand niet. Voor 1 ken eenige toejuiching! ««lEen vermakelijk on Wl vele buitenlandse: niets van de otntvangis den, dat de heele verte rentte betrekking had, dent van de N. R. Crt. van zooveel schittering men bij eên zoo weinig heid. De verwarring doordat Gurzon. die u als de conferentie mee: van het paleis naar La en zoo den indruk pracht met de confert stond. In sprakelooze i Eransche collega’s dat an ornaat voorbij stap misverstand te aardu tiroom te helpen. By de opening der be de Lloyd George den mede, dat hadden eerst de handelen waarmede en waar is nu Saartje, vroeg me vrouw belangstellend en vooral nieuwsgie rig? Die staat achter het huis onder het dak van de hooischelf, antwoordde de ka pitein vroolyk en triomfantelijk. Ze is te groot om door de denr te komen. Ga maar eens gauw mee kijken! Moeder Bulder volgde haar man. Zy schrok eerst hevig, van wat zy zag. Onder het afdak stond een groote olifant, wiens snuit vriéndelijk slingerde en die met zijn staart genoeglijk kwispelde. Toen Bulder nader trad, deed Saartje een door merg en been snijdend getrom pet hooren. De kapitein legde nader uit: Saartje is een vrouwtjes-olifant. In Siam verzorgen deze beesten de zuigelin gen. Kijk maar eens, hoe dat gaat. Saartje had met haar snuit Brammetje reeds gegrepen en wiegde hem, voorzich tig, als iets kostbaars, hoog in de lucht. Brammetje begon te bulken en moeder Bul der kreeg het haast op haar zenuwen. Slechts moeilijk vermocht zjj uit te brengen, dat ze daarin nooit zou toestemmen. Maar Bulder gaf zich nog zoo gauw niet gewon nen. Was dit nu geen lumineuse gedachte van hem geweest? Welke andere man zou op dit schrandere denkbeeld zyn gekomen? Bovendien h,ad hy Saartje cadeau ge. kregen van iemand, die voor duizend kilo- macaroni by hém in ’t kryt stond, bij wijze van afbetaling. Die vrouwen aan den wal waren dan toch ook zulke onpractische wezens. Maar of Bulder hoog sprong of laag, Brammetje werd door zyn mama voor geen geld van de wereld toevertrouwd aan Saar- tje’s snuit. Saartje werd verkocht aan een circus en moeder Bulder ging voort al haar werk zaamheden te verrichten met het snoezige Brammetje op haar armen, Brammetje die dagelijks toenam in gewicht. De nieuwe dienstbode. Aan boord van zyn schip had kapitein Bulder alles te vertellen. Hij commandeerde een mooi, groot schip en zyn directie waar deerde hem ten zeerste om zyn groote vak kennis, zijn helder inzicht en zijn koelbloe digheid in moeilijke oogenblikken. Maar aan den wal! Daar was hy één stuk onhan digheid; daar had hij geen idee van de men- schen en van de dingen welke hun brein bezig hielden. Nu moet men weten, dat hy elf maanden van de twaalf tusschen water groot om door de deur te komen. Ga maar ’n paar weken thuis kon doorbrengen temid den van zijn gezin. Moeder Bulder was ge lukkig een flinke vrouw, die orde hield on der haar acht kinderen, van welke de oud ste vijftien jaar was en die hun best deden den geheelen dag zooveel mogelijk aan haar rokken te hangen en voor haar voeten te loopen. Het waren allemaal gezonde kinde ren, die geweldig veel aten en ontzaglijk Veel kleeren versleten. Zulke holle gij zen, placht kapitein Bul der te zeggen, als hy thuis huiselijk zyn pyp rookte, vastgemeerd in een gemakkt» lyken stoel, als je ze het peillood’ laat in slikken, komt het nooit op den bodem van hun maag terecht. Ja, spot jij er maar mee, antwoordde moeder Bulder dan, ze verslinden de soep en de melk by liters en verzwelgen brood, vleesch en aardappelen met groenten met kilo’s. En de eetwaren zyn zoo duur tegen woordig. Daar heb jy feitelyk geen flauw idee van! Maak je maar niet bezorgd vrouw, sprak kapitein Bulder dan goedig. Ik ver dien een mooien duit en wat de snaken noo dig hebben kunnen de drommelsche jongens toch krijgen. Wees blij, dat ze zoo vroolijk zijn en zoo flink groeien! Toch is ’t jammer, dat er zoo handen vol met geld aan heengaat. En dan, ik werk me half dood, alléén al bijna met koken en broeken verstellen. Vooral Brammetje, de jongste brengt me buiten adem. Alty’d op mijn arm meedragen! Had ik maar een meid, zooajs vroeger. Waarom heb je die dan niet? Ze zijn niet te krijgen, voor geen goud! Tegenwoordig trekken ze allemaal naar de groote fabrieken. Daar spelen ze de dame van d’r hooge salaris. En ze verrichten er manswerk! Ik geloof, dat jij de zaak niet goed aanpakt. Laat mij maar eens begaan. Kapitein Bulder ging op zoek. Hy zocht maar ,vond niets, wat zyn vrouw heimelijk pleizier deed, al had ze er ook den last van. Eindelijk stelde Bulder voor een kolenwer ker in dienst te nemen. Hy kende er een, die wel graag een „spatje" lijstte, maar, niet waar, als je zoo nauw keek zéér te recht wèl nauw en de kolenwerker bleef aan de kade. Maar kapitein Bulder had een 1 kop: hij moest en hij zon zyn vrouw hulp in de huishouding verschaffen, zou hij er wel een uit de Koloniën buurt opscharrelen. Zwart, geel of hij zou de volgende reis een gedienstige meebrengen. ’Drie maanden later kapitein Bulder was inmiddels weer vertrokken kreeg moeder Bulder een telegram van haar echtvriend, luidende: „Kom morgen met Saartje, alles in orde”. Des anderen daags kwarfl Bulder thuis; alleen. lijke dingen naar beweerd wordt zoo bij zonder fijn) dat de heer S. van meening was dat de geheele inrichting te wenschen over liet, dat er dingen waren, die hy niet zeggen wilde. In deze blijkt mijn vrouwelij ke intuïtie my niet te hebben bedrogen: de heer Sanders verklaart nu zelf, dat hij in November al over gegevens beschikte be treffende de voeding. Dèt was het dus wal hjj toen verzweeg, maar dat ik èènvoelde en dat me besluiten deed eens op onderzoek uit te trekken (misschien ontdekt de heer S., dat de redactie me niet „gestuurd” heeft doch dat ik op eigen initiatief de zaak op touw gezet heb, zooals ik woord voor woord alles wat ik in deze schrijf of nog schrij ven zal voor mijn persoonlijke verant woording neem). Er was dus allerminst reden rechtsomkeert te maken nadat ik al leen iets vernomen had over de vrijheid. Nu zegt myn bestrijder: „het onderzoek deugde niet, al wat u vertoond is, had men te voren in dbène gezet”. Och kom! Ik heb niet gevraagd op 't etensuur te mogen ko men, aanvankelijk was 't befcoek op Woens dagmiddag na twee uur bepaald, door om standigheden mijnerzijds werd het een dag verschoven, waarop de directie verzocht Donderdag vóór tweeën te komen met 't oog op den vryen middag. Niets duidde er op dat 't anders toeging dan gewoonlyk; de verbazing der verpleegden toonde me, dat ze op de komst van een bezoekster on voorbereid waren, terwijl de verstrekte maaltijd (en *k verzeker u dat al m’n vijf zin tuigen, plus ’t zesde, journalistieke, ge speurd hebben) hun verwondering niet wek te. De vergelijking met een inspectie in den militairen dienst gaat niet op: daarbij heeft ieder, van den minsten soldaat af er belang bij, dat de „hooge” alles in de puntjes vindt, hier was 't in ’t belang der verpleegden dat ik alles zoo leelijk mogelijk zou zien. En de directrice kon toch niet zonder hun mede werking in enkele dagen het uiterlyk aan zien van 't gesticht verbeteren. Behalve wat betreft den maaltijd heeft de zegsman van den heer S. geen enkel punt genoemd, waarop dien dag den gang van zaken of den toestand in ’t gesticht anders - - was dan gewoonlyk. Of de inlichtingen in- dat, als in ieder ges zake «ie voeding waarheid bevatten, is te den. Ik heb echter betwijfelen: ik tart den heer S. ze waar te maken. De directie heeft me gisteren, op myn hernieuwde vraag, nog eens weer be vestigd dat de menschen twee keer per week vleesch (of visch) en twee keer spek krijgen. Ze weet, dat ze in mijn verslag met name genoemd wordt, als onpartijdig beoor deelaarster moet ik erkennen daarom aan haar inlichtingen meer waarde te hechten dan aan die van de ongenoemd... o_. van den heer S. Ten overvloede heb ik nog eens informaties ingewonnen by een assis- i in de huishouding, die bij mijn vorig »k niet tegenwoordig was. Ze bevestlg- verklaring der directrice en verstrek- het onderstaande lijstje van de maal tijden, die vorige week gegeven zyn: Maandag 21 gestampt eten savoye kool met spek. Dinsdag 22 fcortmouth in karnemelk ge kookt. Woensdag 23 gestoofde roode kool m< aardappelen, botersaus, gebakken schol. Donderdag 24 gestoofde koolrapen, aard appelen, gebakken spek. Vrijdag 25 eten van den vorigen dag, met droge ryst boter en suiker toe. Zaterdag 26 kroten, aardappelen en spek saus. Zondag 27 groentensoep met gehakt. u nu gen vraaj,. Ziehier myr overtuiging, u. pleegden zou 2 nen (het cyfer ten werken niet te flati ct. 3 ct. ais basis aani komt 75 cent rente) gen toe te staan. een „thuis” in de stad, ten ze op straat ipn daaraan verbpnder ven L----.2 ander geval is het met de koffie. Ik i al met de verpleegden eens ing te wenschen laat, maar, uitdeeling is geschrapt om- ïzin, bezuinigd moest wot- «en. Ik heb echter, de stellige overtuiging gekregen, dat het bestuur, zoodra mogelijk, de inwonenden weer het „bakje troost” zal geven om zeven uur, op ’t oogenblik is er weer een man die om 6.15 ’t fornuis aan maakt zoodat er om zeven uur warm wa ter kan zijn en verhooging der in komsten is in voorbereiding. Hoe die zal worden bereikt, is nog een geheim, maar bereikt wordt ze. Zou ik nu, met deze wetenschap, pleiten voor de wederinstelling van 't zeven uurs ontbijt om later met veel ophef te kunnen zeggen: „Dat heb ik nu toch maar eens weten te bewerken”? Ik dank voor een dergelyk „schijn-succes”. Tenslotte: Neen, meneer Sanders, „de journaliste zal niet trachten in de Werkin richting een plaats te veroveren wanneer eenmaal de t^d daar is, dat er voor haar bij anderen geen plaats meer is”, er op, zich dan te mogen onder degenen die een van naarstigen hebben en die fortabeler omgei u mijn conclusie die h. i. niet in de Werkinrichtii Zijn er van dezulken toch in richting opgenomen, dan sta ik geheel aan uw zyde, wanneer u cieel wilt steunen. Ik weet niet

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 4