Gemeenteraad van Gouda. STADSNIEUWS. Uit den Goudachen Raad. weer nieuwe telegrammen omtrent de mueildke positie der sovjet-regeenng. ie itiga heöoen de buaüen uit Mioeloou lang» directen wear bericht ontvangen om trent de gebeurtenissen, welke thans daar plaats nebben. Op 24 Januari aiin meer dan 14.000 werieweden. ook die in het drukaarsbedriil. in staoing gegjaap. Zy «achten vereooging van het rantsoen levensmiddelen. vruineio van handel, waarborgen voor hun rechten als» mensch en een Iwueeaxoepang van ue constituante. Üu het uittareOen van de sta king wierü de orde nog uitstekend beWoara. maar vervoboena trokken «hoepen werk lieden naar de kazernes en riepen de sol daten te hulp. De troepon wenden echter gesommeerd om met kracht van wapenen de volxsmas- sa's uiteen te drijven. Zij weigarden echter. Communistische regimenten. die de sov jet trouw Robieven zyn, werden in allerijl ontboden en openden het vuur 00 de werk lieden. Fr vielen tal van slachtoffers. Hpt oproer sloeg over naar de andere gedeelten in de stad en er hadden over ai ewaatgevechiten plaats. Er liepen veel sol daten naar de opstandelingen over. De ge bouwen van de Sovjet moesten bewaakt worden. In den nacht van 26 00 27 Januari maakten de werklieden zich van het arse naal en van het spoorwegstation van Koersk meester. In de straten van Moskou hadden geregelde veldslagen plaats, daar de bolsjewukd met kanonnen schoten, wel ke zij uit de provincie hadden laten aan rukken. De spoorwegstaking in Polen is nog niet bijgelegd. Volgens een telegram van de VorwtLrte wilden in Warschau afgevaar digden der spoorwegarbeiders ziek naar den minister begeven, doch werden afge wezen en gearresteerd. Ook het bestuur van den Bond van Spoorwegarbeiders is gearresteerd en het bondslokaal werd ge sloten. Ook tegen de leden der vakvereeni- gingécómmissde, welke tot staking heeft aangespoord, aiin bevelen tot inhechtenis neming uitgevaardigd. De Griefcsche Nationale Vergadering heeft een stemmig voorstel van de Geal lieerden voor een intergeallieerd onderzoek ii» Threcië en Smyrna verworpen. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een stad faiiUet. De eerste Duihsche stad is mei uk Lobejun hu Holle. De staakte alle betalingen, ook de looneu der arbeuueirs en ambtenaren. Het tekort be draagt 200XMM) mark. De communistische meerderheid in den raad heeft geweigerd, dit tekort door belastingen te doen aan vullen. Het naspel der „KapiUl-flucht". De minister van financiën Wirth heeft verschuilende mededeel ingen gedaan om trent het bekendebankiershuis Gamereet- en do., dat ook in Hou land een filiaal hedhaaideiuk genoemd die door band met petden. die door badende Duitr «chera. waaronder leden dér HohenzoJleriu familie, aan den füscüs ziim onttrokken. Ui,t de mededeelingen van den minister blükt, dgt in tien gevallen een overtreding 4» yastigesteld .en dot in het geheel voof b76,O90 mask boete wegens kapitaal-ont trekking zijn opgelegd. Het geheele kapij- taal, dat op die wiize buiten bereik van den fuscus is ge/bracht zou 2% miillioen. mark bedragen. Ten aanzien van een reeks andere gevallen van kapitaalonttrekkung is de instructie, die door den officier van justitie in Berlijn wordt gevoerd nog niet gesloten. Ook de instructie in verband met leden der Hohenzollern-fomilie is nog niet eigelocpen. MONTENEGRO. 7 Koning Nikita. Koning Nikita van Montenegro is over. leden. 9e koningin en de koning van Italië, die telegrafisch van het sterfgeval in ken nis fijn gesteld, worden voor de begrafenis verwacht. De datum dezer plechtigheid is nog niet vastgesteld. BINNENLAND. De Rijnvaart. Een wetsontwerp is ingediend,, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding j tot de artikelen 65, 364366 alsmede 3(68 362 van het Vredesverdrag van Versailles, en wel met inachtneming van de acht pun- - ten die genoemd zijn in het door <ie in arti kel 355 van het Vredesverdrag genoemde Geallieerde Mogendheden aanvaarde proto- koL van 21 Januari 1921. Die Grondwetsherziening. Naar de Tel. verneemt is het de bedoe ling der regeering, om het verloop van de grondwetsherziening op gelijke wij-ze te 'doen plaats hebben als onder het kahinet- CooPt van der Linden het geval is geweest. De wetsontwerpen zullen spoedig inko- nwtt. De bedoeling is. dat de Tweede Ka- rhef hot afdeelingisoiuierzoek nóg in het loopende zittingsjaar zal houden en dat de openbare behandeling en de behandeling door de Eerste Kamer zoodanig zullen ge schieden, dat de ontbinding der Staten- Ge nor aal samenvalt met de generale Ka merverkiezingen van 1922. Verwacht wordt, dat de wetsontwerpen zoo goed als niet zullen afwijken van het rapport der Staatscommissie. Woningbouw te Rotterdam. B. on W. hebben bdi den Rotterdi gemeenteraad weder een paar bedangri voorebellen ingediend inzake wonii Het eerste geldt den bouw van ningen van beton tuaschen de 81 Bocht en den Langen Hilleweg. door den directeur van den wondngdienst voor uit voering In aanmerking gebracht uit twee der imièrtiid door de Betonbouw-ondeme- taiing Paul Koesel en Co.. ontworpen plan- pen. D4 woningen ziin te verdeden in 4 typen. De totale stachtdngakosten worden door den directeur geraamd op 1 1.660.000. Bü een geraamd jaariiikach tekort van 200 per woning zullen de huren moeten bedragen 8 tot 9 per week. B. en W. stellen voor dat plan goed te keuren en B. en W. te machtigen een voor schot tot genoemd bedrag uit Rijkskas aan te vragen en een Jaarlyksche bijdrage in de betaling van de annuïteit Het tweede voorstel luidt steun voor woningbouw te vorleenen voor door ver schillende bouwers overgelegde plannen voor 676 woningen op 12 perceelen ge meentegrond rondom het P. C. Hooftolein, voor een plan van 26 volkswoningen aan den Bbenhaeaershnaat. een van 27 volks woningen aan de Pompstraat en de Dok laan. een van 214 middenstandswoningen met 4 winkels en 4 pakhuizen aan den Ee- senburgsingei, een van 50 woningen aan de Dordtsche straatweg en aangrenzende straten en vier plannen reep. van 30. 44. 64 en 68 woningen aan den Carnisselaan en aangrenzende straten. Een verloving. Het Corr. Bureau verneemt de verloving van den Ned. Gezant te Madrid, de heer M. W. R. van Vodlenhoven. met een prin ses van Bourbon, een dochter van wmien den Hertog van Durcal. Zomerdienst regeling spoorwegen. Het ontwerp voor de zomerdienstrege- ling 1921, aangeboden door de Nederland- sche spoorwegen, wordt ter kennisneming voor belanghebbenden nedergelegd ter griffie der onderscheidene provinciën en ter secretarie van vele gemeenten. Even- tueele opmerkingen moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks ingezonden worden vóór 16 Maart aan het Dep. van Waterstaat. Besdhretming der Nederlsndsche Industrie. De voorzitter en de secretaris der Ver- eenigung van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen hebben een adres tot de Tweede Kamer gericht waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tot bescher ming van de Nederlamdsche industrie te gen de buitenlandsche concurrentie, ver oorzaakt door de valuta-verhoudingen. Gemeentelijke belastingambtenaren. Een adres van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-amb tenaren gericht tot de Tweede Kamer, be vat het verzoek om een wet tot regeling van de belangen der gemeentelijke belas tingambtenaren tot stand te doen komen. Antwoord van Lloyd George aan het N. V. V. In antwoord op het telegram van het Ned. Verbónd van Vakverenigingen, waar in krachtig geprotesteerd werd tegen de voorwaarden der schadeloosstelling, omdat dde jarenlange slaveraü aan millioenen ar beiders zouden opleggen, zegt Lloyd Geor ge dat hij verbaasd was een telegram van protest van het N. V. V. te ontvangen. Hii herinnert zach niet dat de Nederland- sche vakvereeingingen eenig protest had den aangeteekend toen tijdens den oorlog de keizerlijk Dudtsche regeering trachtte «Sm de arbeidende klassen in FrZnkriik ei hun vrijheden te berooven. hii zich dat zü gepro testeerd hadden tegen het deporteeren van de Belgische en Franse he arbeiders naar Duitschland, waar zij slavenarbeid moesten Voor zoover Lloyd George begreep, was het bedoelde protest alleen berekend om aan de arbeidende klassen, vooral van Frankrijk en België, niet alleen de kosten van den oorlog op te leggen, maar ook de geweldige lasten van het herstel van de schade, veroorzaakt door den oorlog, die hun door de voormalige Dudtsche regeering was opgedrongen. Het was daarom zeker (rechtvaardig dat de bewerkers van den oorlog, wier land niet verwoest was. een bailliik aandeel op zich zouden nemen van de kosten tot herstel der door hen ver woeste landen. Industrieele eigendomsrechten en het verdrag van Bern (30 Juli 1920). Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het internationaal verdrag van 30 Juli 1920 betreffende de beveiliging of het herstel van de door den wereldoorlog in de klem geraakt© eigendomsrechten. ONZE KOLONIëN. De vereeniging van Indische verlofgangers. In de laatst gehouden bestuursvergade ring van de vereeniging van Indische ver lofgangers is besloten een enquête in te stellen naar den maatschappelyken en gel- delyken toestand, waarin de Indische ver lofganger hier te lande verkeert. De enquê te zal zich uitstrekken over alle burgerlijke verlofgangers. Bovendien werd besloten zich nogmaals tot de bevoegde autoriteiten te wenden om de geldelyke nadeelen voor menig verlof ganger, voortgevloeid uit zyn reis via Ame rika, vergoed te krijgen. KUNST. Jan. C. de Vos. Men schrijft uit Rijssen aan de „N. R. Crt.": Jan C. de Vos heeft zijn „hutje op de hei" gevonden! Niet in Gelderland, maar in 't boschrijke en heuvelachtige Twente, met name 't z.g. „Hollandsch Schwarzwald" te Rijssen, waar hij een van de schilderachti ge, tusschen de dennen gelegen en geriefe lijk ingerichte landhuisjes heeft gehuurd. Nu is hij hier op bekend terrein, want eenmaal bracht hij reeds zijn vocantie door in dit aardsche paradijs; hij kent dus bij ondervinding de weldoende rust, die er heerscht. Brusse noemde deze streek in een van zijn „Onder de Menschen" een land van ont roerende schoonheid en Mej. S. S. Kuyper beschreef haar als „een wildernis" bloeien de als een roos; eene heerlijke landstreek van wijde stilte. Jan C. de Vos zal dan ook bezwaarlijk een geschikter oord dan dit hebben kunnen vinden, om „op zijn Verhaal" te komen, en... mémoires te schrijven. (Vervolg.) Het voorstel inzake uitbetaling subsi die vereeniging bestrijding van tu berculose. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der gemeen te begrooting in verband met ver goeding kostwinnerschap militie-, landweer en landstormplichtigen. Aangekomen. Het voorstel tot aanbrengen van wij zigingen in de gemeenle-begrootin- gen 1920 en 1921 (suppletoire be- g root in gen Wees- en Aeiemoese- mershuis, Bank van Leening en Bur- geiijk Armbestuur). Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der overeen komst met Rijnland in verband met ontpolderjng en bemaling Kbrte Ak keren. Aangenomen. Het voorstel tot vervanging van het luchtnet Stolwjjk-Bergambacht-Am- merstol door een grondkabel (stroomlevering Schoonhoven). Aangenomen. Het voorstel inzake aankoop aanslui- kasttn en electriciteitsmeters Cen trale. Hel voorstel tot het maken van 2 bo- ven-inbouwen voor 9 retortovens Gasfabriek. Aangenomen. Het voorstel tot verhuur van land en de woning „Burgvliet". De heer v. d. Brug (c.s.) spreekt er zijn verbazing over uit, dat voorgesteld wordt den grond voor 1% cent per M2. te verhuren, terwijl voor de Volkstuintjes 4 cent moest worden betaald. Waarom moe ten particulierert nu veel minder geven? De Voorzitter antwoordt dat het terrein der Volkstuintjes alleen grond om vatte, terwijl de hier bedoelde terreinen slo ten e. d. die dus niet productief kunnen worden gemaakt, bevatten. De heer v. d. Brug spreekt dit tegen en wijst er nog op, dat de grond door par ticulieren, die beetwortelen verbouwen, veel meer wordt uitgeput dan door de huur ders der volkstuintjes. De Voorzitter: Dat is de oude op vatting, dat de grond door verbouwing van beetwortelen meer wordt uitgemergeld. D^ heer Overhand (s.d.) wijst er op dat B. en W. hebben medegedeeld tot de verhuring te willen overgaan in afwach ting van de uitvoering der uitbreidings plannen en vraagt of het tijdstip om daar mee aan te vangen, nu niet is aangebroken, daar er thans een zoo groote werkloosheid is. De V o o r z i t.t e r antwoordt, dat de ge meente den grond heeft aangekocht voor de volkshuisvesting. De uitbreidingsplannen kunnen eerst worden uitgevoerd, wanneer er zekerheid is, dat de aangelegde straten dadelijk bebouwd zullen worden. De be hoefte daaraan doet zich thans nog niet ge voelen en bovendien blijven de terreinen ter beschikking van de gemeente. Deze kan, en dat is uitdrukkelijk bepaald, de huur ten allen tijde opzeggen. De heer Ovérhand (s.d.) VodHr nog aan, dat de werkloosheid demoraliseerenÖ werkt en noemt'als voorbeeld de gemeënte Wormerveer, waar ter bestrijding der werkloosheid verschillende werken onder nomen zijn. Spr. wenscht dat althans nu met de uitbreiding zal worden begonnen, waarvoor dan regeeringssubsidie kan wor den verkregen. Laat men nu niet langer prèten over werkverschaffing, maar de menschen aan 't werk zetten. Wethouder Hoffman (r.k.) antwoordt dat de positie van wethouder met dien van de ministersfurictie verschilt, dat de wet houder 't maar niet voor 't commandeeren heeft. By de nieuwe gemeentewet na de grondwetsherziening zal dat anders zijn. In het College van B. en W. wordt wel degelijk gewerkt in den zin, dien de heer Overhand wenscht, er worden nu ook meer Goudsche arbeiders in dienst gesteld. Bij den woning bouw van St. Jpseph zijn van de 46 werk lieden 21 uit Gouda en voortdurend komen er Goudsche arbeiders bij. Dat niet alle 46 van hier zijn, is spr.'s schuld niet. „Ik praat wel, maar ik doe ook wel wat", aldus dr. Hoffman. Er is geen sprake van dat ik de werkloozen niet in 't leven zou willen hou den. Laat de heer Overhand me liever con crete plannen voorleggen. De heer Overhand: „Dat is uw taak"! De Voorzitter herinnert er aan, dat in behandeling is het voorstel betreffende de verhuring van Burgvliet en brengt in 't midden dat al hebben B. en W. reeds denk beelden over de werkverschaffing dit nog iets anders is dan met concrete plannen ki» men. De heer Overhand (B.d.): Er wordt altüd maar over die werkverschaffing ge sproken. Wat zal men nu eigenlijk te dien opzichte doen? De Voorzitter: „Dit is thans niet aan de orde." De heer v. d. Brug (c.s.) vindt het toch wel noodig de definitieve plannen te ken nen alvorens den grond voor twee jaar te verhuren. Spr. staat sympathiek tegenover hetgeen de heer Overhand heeft gezegd. Deze zaak is wel niet aan de orde. maar ze houdt toch verband met het aanhangige voorstel. De Voorzitter: De «rond is ge kocht voor bebouwing naar de behoefte. Deze behoefte is er niet. Houden wij den grond aan ons dan ligt hy te verwilderen. In het verhuurcontract is nadrukkelijk de bepaling opgenomen, dat de gemeente den grond oogenblQckelyk terug kan eischen. De heer Overhand (s.d.Kunnen we daardoor dan geen schade lijden De Voorzitter: Dat hangt af van van de omstandigheden. Het voorstel van B. en W. tot verhuring van den grond wordt aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Het voorstel tot verhuur van genoteer den grond aan de Turfmarkt. Aangenomen. Het voorstel tot wijziging der verorde ning Hondenbelasting. Aangenomen. Het voorstel inzake een nieuwe heffing van schoolgeld voor het gymnasium. De heer v. d. Brug (c.s.) vraagt of 't mogelijk is dat kinderen van onvermogen- den kosteloos op 't gymnasium worden toe gelaten. Wethouder Knuttel (u.l.) antwoordt dat het steeds mogelijk is geweest. Zoo noo dig zullen ook in de toekomst kinderen van onvermogenden gratis de lessen kun nen volgen. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel tot het plaatsen van per soneel van den Reinigingsdienst in een salarisgroep. Aangenomen. Het voorBtel tot vaststelling van ver ordeningen op het beheer van den reinigings- en ontsmettingsdienst. Aangenomen. Het voorstel tot het geven van namen aan straten. Na een opmerking van den heer Pot- harst (r.k.) over de geschiedkundige waarde van den naam wordt het voorstel aangenomen. Interpellaties. De heer v. d. Want (1.) geeft B. en W. in overweging de wenschelykheid na te gaan van het,verkrijgbaar stellen van elec- triciteit voor verwarming tegen een spe ciaal tarief beschikbaar te stellen en in een der volgende vergaderingen op deze vraag te antwoorden. De Voorzitter zegt zich met dit denkbeeld te kunnen vereenigen. Overigens heeft de zaak, nu 't stookseizoen zoo goed als voorbij is, geen haast. De heer v. d. Ree (1.) zegt reeds lang te hebben verwacht dat de Raad voorstellen zou krijgen omtrent de brandweer. Hy ver zoekt B. en W. hiermede spoed te maken.. De Voorzitter zegt in deze zijn me dewerking toe. De heer v. d. Want (1.) verzoekt de voorstellen in den Raad te krijgen met de toelichtingen van den gemeente-bouwmees ter. Het voorstel dat destijds is gedaan tot aanschaffing van twee motorspuiten was onvoldoende. De Voorzitter verzekert dat B. en W. den Raad alle noodige gegevens zullen verstrekken. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting ter behandeling van eenige reclames tegen den hoofdelijken omslag, dienst 1920. TWEEDE KAMER. (Zitting van 1 Maart.) Aan de orde zijn stemmingen over ver schillende conclusies, die z. h. st. worden aangenomen. De geloofsbrieven van den heer B. J. Gerretson (vac.-Lohman) worden in handen van een commissie van onderzoek gesteld. Tot toelating wordt besloten. De heer Duys (s.d.a.p.) vraagt verlof tot een interpellatie over het beleid van den burgemeester van Wormerveer inzake den Woningbouw. Heden wordt hierover beslist. Voortgezet wordt hierop de behandeling van het wetsontwerp inzake de electrici- teitsvoorziening. De heer Bongaerts (r.k.) wijst op de beteekenis van de electriciteit voor licht- en krachtvoortbrenging. Spr. gelooft, dat de voorgestelde regeling veel besparing za' brengen. De technische concentratie zal zich geleidelijk uit de administratieve con centratie ontwikkelen. De vrees vqor winst derving voor de gemeenten acht spr. over dreven. Het betreft hier uitsluitend een wettelijke organisatie van de electriciteits- voorziening. Spr. verwacht van een wette lijke regeling besparing en prijsdaling van stroom en daardoor toenemend gebruik van electricteit en besparing van kolen. De heer van Beresteyn (v.d.) merkt op, dat zich by deze kwestie allerlei vragen opdoen. Moet de voorziening geschieden door een N. V. of door een rijksbedryf; moet de Kamer een blanco crediet aan. de regeering geven; hoe moet de technische regeling zyn? De technische voorbereiding der zaak acht spr. geheel onvoldoende. De deskun digen, die elkaar voortdurend tegenspre ken, hebben geen plan. Men had nooit cij fers getoond, om te doen zien, dat concen tratie werkelijk economisch is. Spr. dient een motie in, waarmede wordt uitgesproken dat het ontwerp onvoldoende is voorbereid en dient te worden terugge nomen voor nader onderzoek. De heer yan Ryckevorsel (r.k.) is voorstander van het ontwerp. Het verwyt dat er geen vast plan is gaat niet op, aan gezien voo£ vele jaren geen plan te maken is. Spr. verwacht een economische produc tie van de voorgestelde regeling. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot heden. EERSTE KAMER. (Zitting van 1 Maart). Aan de orde zyn verschillende nationali satie-ontwerpen. De heer van Embden (v.d.) heeft te gen één verzoek om naturalisatie bezwaar. Niet om den persoon, maar om de zaak. De verzoeker in kwestie, die altyd in Duitsch land woónde, daar studeerde, zich er liet naturaliseeren, tot tweemaal toe met een buitenlandsche vrouw trouwde, zou zich nu weer willen laten naturaliseeren, omdat het beter in zijn belang was. En dat nog, terwijl hy te kennen heeft gegeven in Duitschland te zullen blijven wonen. De Nederlandsche nationaliteit staat toch te hoog, dan om zoo te worden geexploiteerd. De minister van Justitie, Mr. Heems kerk, zegt in zyn antwoord, dat de ver zoeker om geen passende redenen naar hy zelf heeft erkend Duitscher is ge worden. Hy wil juist louter uit ideëele over wegingen Nederlander worden. Ook de heer Mende Is (s.d.a.p.) ver klaarde zich tegen de aanneming van dit ontwerp. De aanvrager wil zyn „Deutsch- tum" weer afleggen, nu zyn vaderland een republiek is geworden. Na re- en dupliek worden de Naturalisa- tieontwerpen aangenomen en de vergade- ring verdaagd tot hedenavond. GEMENGDE BERICHTEN. Spoorwegen geval. BH het station te Tilburg is een rangeerende machine 0® een tot ver trek gereeds/taanden trein gereden. Enkele reizigers kregen lichte hoofdwonden: een reiziger die op de treeplank stond, werd er afgeslingerd en vrü ernstig gekwetst. Het materieel van den restauratiewagen kreeg vrij belangrijke schade. Het verkeer ondervond een kwartier vertraging. Uit angst I Twee jongens, 13 en 16 jaar oud. zoom van een grossier en een deurwaarder te Dokkum, hadden een bekeuring geicregen wegens het schieten met een buks. Uit angst voor een bestraffing, namen zij een auto van den vader van een hunner en reden daar Vrijdag mee naar Groningen en verder over de Leek. Norg en Smulde naar MepipeJ. Tusschen Merppel en Zwolle zetten zij de auto aan den kant van den weg; des. nachts sliepen zü daarin. Den volgenden morgen vroeg, reden zü door Zwolle en gingen aan het Katerveer over den Used. Zü reden verder tot Vaaseen, daar was de benzine op en bleven zü aan den kant van den wieg staan. Te Zwolle kwam des morgens telefonisch verzoek hen aan te houden. Niadat naar den om trek was getelefoneerd, kwam uit Vaas- sen bericht. De jongens werden naar Zwol le overgebracht en Zondag op het politie bureau door familieleden afgehaald. Een schadepost. Die stamboek voshengst „Sans Peur de Dhuy", het vorig jaar door de Hengsten Aissociatie te Diepenveen aangekocht voor pd.m. 10.000, is dezer dagen wegens coi nage afgekeurd. Weer vlot gekomen. De provinciale stoomboot ..Zeeuwsch- Vlaanderen" van Hansweert op Terneuzen, is op de Weaber-Schelde nabij Hansweert tydens mist omhoog geioopen en bü op- Lvomeod water vlot gekomen. Tegen vereeniging met Maarssen. De gemeenteraad van Maarsseveen heeft zich met 3 tegen 2 stemmen uitgespro ken tegen vereeniging met Maarssen. Dalende huizenprijzen. By die dezer dagen tengevolge van sterf geval gehouden veriooopong van enkele heè- renhudzen te Bergen op Zoom. bleek dui delijk dat ook de huizenprijzen aan het dalen zyn. Een huis, dat een jaar geleden niet voor 15000 gegiund werd, kon nu niet meer dan 11000 opbrengen en «en ander, waarvoor nog niet lang geleden 1000 gevraagd werd. gold nu 8000. Auto-ongeluk. Op den Haag-weg, naihü den Tol. onder de gemeente Rijswijk, is gisteravond om streeks vijf uur de auto van den heer Le- verding-en uit 's-Gravenhage met de stoom tram in botsing gekomen em totaal ver nield. De chauffeur Renesse werd zwur verwond opgenomen. De eigenaar van de auto bekwam eenige onbeduidende kwet suren in het gelaat. Het ongeluk geschiedde doordat em fietsrijder op het laatste oogenlMik den weg voor de auto overstak. Otm een aan rijding te voortkomen, week de chauffeur uit, met het gemelde gevolg. Per tram werd de chauffeur mar bet ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. De oorzaak van de spoorwegtellfcèt. Al kpmt er wat verbetering in de spoor- wegtoestanden, de klachten ziin nog Ugio. En niemand wast maar precies, waar 't 'm eigenllyk in zat. Men durfde 't eenroudi* niet zeggen, maar nu is 't er uitcsfiapt Nog wel in een officieel stuk van een zoo deftig college als de Eerste Kamer over de Watersbaatsbegrooting 1921, wordt de opmerking gemaakt, „dat de sneltrein» uit Utrecht bij aankomst te Zwolle tot ver buiten het perron rilden alleen om de lo comotief gemakkelijk van water te voor men. zeer tot ongerief van de reiziger», die rich nu een lange wandeling moet» getroosten. En dan wordt voorzichtig geïnformeerd: „Zou het niet overweging verdienen, de locomotief alleen naar de waterplaats te doen gaan?" Wat ieder fatsoenlijk mensch sinds ziin bewaarschool jaren steeds doet. dat doen de Nederlandsche locomotieven nu nog niet Wiat rit daar achter? Tot meerdere duidelijkheid zeker dramt het officieele staatsstuk, waarin deze my»- tificatae wordt geopenbaard, het nummer- 100! (Vadf) 't Kan verkeeren. Men schryft aan „De Stand.": In het vreemdelingenkamp te Harderwjjk is aangebracht de oud-minister van Binnen- Iandsche Zaken van Venezuela, tevens oud president van Bolivar. Zware brand te Apeldoorn. Gistermorgen is te Apeldoorn in een 8*" bouw, staande aan de Hofstraat, ter wssr- de van 40U0.— k 6000.—, dat als berg plaats in gebruik was, brand uitgebroken- Het vuur, dat het eerst in het neten dak ontdekt werd, greep ongelooflijk snel om zich heen, zoodat het heele gebouw, eig«* dom van een ondernemer van kermisver makelijkheden, waarin o. a. een vliegma chine, ter waarde van ƒ80.000 geborgen was, met de heele inventaris afbrandde. De schade was enorm, bovendien was een en ander laag verzekerd. De brandweer kon vrijwel niets uitrich ten. Een tijger in Bandoeng. In het Zuidwestelijk gedeelte van Ban doeng in de Preanger, op Kaodang Sart. is, naar de „Pneanger Bode" vertelt jonge koningstijger verschenen. Vermoede; lijk is het dier in een bandiarende W» afgedreven naar de stad. Het beest bredrt groote ontsteltenis teweeg, waar het ▼af scheen; tal van inlanders, ook een naar agenten, sloegen op de vlucht De tü«*f werd het eerst gezien in de kali Tjibsdak. die sterk bandjirde. Men dacht met een mesch te doen hebben, maar toen er pogingen tot -»n- ding" gedaan werden, werd de vergis*!* imet schrik geconstateerd 1 Het beest kroop den wal oo en vertoon de zich weldra bdi een waixmghouder den Tegaliegaweg. waar de kippen er sa» gelooven moesten. Later werd het op andere plaatsen ge signaleerd. GOUDA, 2 Maart 1921. De kaasuitvoer. In aansluiting op het bericht, dat de Mi nister van Landbouw toegestaan had, dat een extra hoeveelheid kaas ten uitvoer zal worden toegelaten, gelykstaand met 75 van de productie over de week van 30 Ja nuari tot 6 Februari j.l. vernemen wy na der, dat deze extra uitvoer beteekent een hoeveelheid van 323.145 K.G. Intrede Ds. Veder. Ds. W. Veder, overgekomen van Bun schoten en Spakenburg (B.), werd Zondag morgen by de Geref. Kerk alhier in het ambt bevestigd door ds. T. Sap, alhier, die tot tekst had Jesaja 40 vs. 1 en 2. Na de be vestiging werd hem Psalm 134 vs. 3 toege zongen. Des avonds had de intrede plaats. Nadat de deuren geopend waren, liep ter stond het kerkgebouw tjokvol. Velen moes ten tevreden zyn met een staanplaats. Na dat de pïediker in zyn voorafspraak er op gewezen had, dat het karakter van den dienst des Woords met de omstandigheden rekening moet houden, hield ds. Veder een predikatie over Matth. 13 vs. 4750. Hy stelde daarna in het licht den samenhang van de zeven gelykenissen in Matth. 13 en sprak vervolgens bij zyn tekstbehandeling over: 1. vangst, en 2. scheiding. Aan het einde werden in het byzonder toespraken gehouden tot afgevaardigden van het gemeentebestuur, den bevestiger, den Kerkeraad, de Commissie van Beheer, organisten en Kosters, de afgevaardigden der classis, schoolbesturen, catechisanten en eindelyk de gemeente, die hij dankte voor de installatie van de pastorie. Spr. zei te wenschen, dat men hemzelf niet toe sprak, wyl hij zulks liturgisch niet juist acht. Na het dankgebed werd Psalm 34 va. 8 gezongen. N. V. Nationale Opera. De N. V. Nationale Opera geeft a.s. Maandag, 7 Maart, in den Nieuwen Schouw burg alhier een opvoering van Bizet's opera „Carmen" met de yolgende bezetting: J. R. Schulze, Don José; Leonard van Rhenou- weil, Escamillo; Jacq. van Bylevelt, Dan- caire; Jos. Besselink, Remendado; Coen Muller, Zuniga; John de Nocker, Moralès; Greta SanthagensManders, Carmen; Magda Litef, Micaëla; Elize de Haas, Fras- quita; Sophie VosmanCup, Mercedès. "De regie is in handen van Pierre Versturme. terwyl de muzikale leiding berust by Henri Zeldenrust. In het tweede en vierde bedryl ballet, gedanst onder leiding van Lili Green. Inspectie Lager onderwijs. By beschikking van den minister van On derwijs zijn benoemd met ingang van 1 de- -zer tot bureau-ambtenaar by de inspectie Gouda tot ambtenaar le klasse de heer E. R. C. Peletier, alhier en tot ambtenaar 2e klasse Mejuffrouw G. H. van As, te 's-Gra venhage. Spaar- en Hulpbank. Gedurende de maand Féhruari ziin im- gielqgd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 502 ppaten 34351.83 Bijgeschreven rente 30.01 f 34381.84 Terugbetaling in 110 posten 16045.25 Meer ingelegd dan terugbet. f 18336.69 Aan het einde der maand Jan. was ten name der Inleggers ingeschreven 853694.60 Zoodat hun tegoed ultimo Fe bruari bedroeg 872031.19 In den loop dor maand Februari riin 22 nieuwe boekjes afgegeven, 5 afgeloopen boeflejes opnieuw in gebruik gesteld en 26 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Februari 2614 boekjes in omloop waren. Voor de Prat. Oastenriiksche en Hongaaradie kinderen. Bij het Sub-Comité voor de Ooetemriiksch- Htopgaarsche protestantsche kinderen al hier is ontvangen: Van een werkman die geen kind kan nemen maar graag wat geeft 50; van N. N. 1; en door Ds. V. is ontvangen: van J. A. P. M. f 25: van N. N. 10; van N. N. 2.60: van N. N. 6 Oostennjksche coupons. Natuurkundig Genootschap. De heea-W. van de Valkere. wiens lering over draadtooze leLegnafie het vorige jaar aooveei succes had. zal morgen weer op treden voor de leden van het Natuurkun dig Genootschap. Dezen keer zal hii be handelen: „Demonsrbrabieproeven met vloed bare lucht" Voor Uid en plaats leze men de advertentie in dit nummer. BOSKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg.) Voorstel van B. en W. om aan den boek houder-kassier. den fabrieksbaas der gas fabriek een gratificatie te verleenen. B. en W. stellen voor gratificaties te verleenen respectievelijk van f 50. 1 25.—. Het voorstel wordt, na een opmerking van den heer Boekraad, aangenomen met 6 tegen 4 «temmen. Voorstel van B. en W. om aan den Di recteur der Gemeentebedrijven een vergoe ding toe te kennen voor gebruik in ge meentedienst van eigen auto. B. en W. stellen voor een vergoeding te geven van 600.jaariiiko. Op verzoek van den heer Boekraad geeft de Voorxitter een nadere bere kening van de onkosten. De heer Brand ach de toekomst, dat de ga kleine auto aanschaft. L De heer ven Geil waarop verleden jaar ff duurder geweest. Iedqfe duurder uitkomen, don kan aitüd nog den ingediend. De heer Boekraad acht een te*e- moertkomirac 'van 300.— f 350.- doende. 't beate in een eigen eren: De wiize gewerkt is veel andere wijze zal __it het niet baten, ander voorried war rel Hét voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 8 tegen 2 stemmen. Aanbieding door B. en W. ter vaststel- hng een er verordening op het beheer der gemeentebedrijven. Het concept wordt z. h. st. goedgekeurd. Voorstel van B. en W. met betrekking tot de verbetering van de volkshuisvesting. B. en W. stellen voor ten aanzien van de verbetering der vodkahuiaveting de door de Bouwvereenigung verlangde medewer king toe te zeggen. Zü stellen echter voor dat wanneer rentedragende voorschotten zouden worden toegekend, uitsluitend ge bruik moet worden gemaakt van bouw terreinen door de gemeente aan te wijzen, om. het terrein aan de Zuidkade. Voorts zal er prys op worden gesteld als gébruik wordt gemaakt van één architect. De raad ging hierop in een langdurige geheime rittang. De heer Brand acht het ndet wensche- J ijk de woningen uitsluitend aan de West kant van de Gouwe te bouwen. De heer Guldemond stelt voor de otuikken aan te houden, totdat door B. en W. meer licht in deze zaak is verschaft. De heer Loef is het hiermee eens. De heer Boekraad zou het eerst wil- In uitmaken of tot woningbouw zal wor den overgegaan of niet. Spr. stelt voor den Minister te verzoeken de gunstige bepa lingen ook voor andere terreinen uit te breiden. De heer Guldemond gelooft dat men unaniem vóór woningbouw ie. Het gaat er alleen maar om op welke wijze. De heer van Gelderen wenecht na het gehoorde in geheime zitting, eveneens onderzoek. Hiet voorsted-Boekraad, om in elk geval' te bouwen, wordt niet voldoende onder steund. Het voorstel-Boekraad aangaande het verzoek aan den Minister wordt z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel-Guldemond eveneens. Advies van B. en W. op een verzoek van de Boskoopsche woninnlbouwvereeni- gung cxm bouwterrein van haar over te ne men. B. en W, hebbel» geen beziwaar tegen gehoede of gedeeltelijke overname van een terrein aan de Zuddkade. onder bepaalde voorwaarden. De heer Guldemond wenscht ook dit punt aan te houden tot de volgende ver gadering. De heer Boekraad heeft gehoord, dat 't uitsluitend gemeentegrond is. Het voorstel-Guldemond wordt aange nomen. Aanbieding door B. en W. tot vaststel ling van concept-voorwaarden op welke bouwterrein beschikbaar kan worden ge steld voor den bouw door particulieren. De heer V erkade zou ook dat punt gaarne tot de volgende vergadering wil len aanhouden. Ailiuds besloten. Ajanbiedung door B. en W. ter vaststel ling van een concept-wijziging der ge- meenite-begrooting, dienst 1921. De concept-wiyriging wordt goedgekeurd. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-wijziging der ge meente-begroeting, dienst 1921. De co nc ept-bealuiten worden goedge keurd. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-flMyizagiing der veror dening op de heffing van doorvaartrech- tem der brug over de rivier de Gouwe in de gemeente Boskoop. Voortaan zullen van het betalen van het doorvaartrecht zyn vrijgesteld de vaartuigen: a. die de brug kunnen passee ren zonder dot deze behoeft te worden ge opend; b. die in de gemeente thuis behoo- ren. Ingekomen is een schrijven van de Maat schappij „Volharding" om faciliteiten in het verkeer. De heer Loef ia er niet voor de Maat- schappü tegemoet te komen. De heer Van Gelderen gelooft dat de Maatschappij dit adres heeft ingez den, omdat zij meende dat de bruggelden zouden wordep verhoogd. Spr. stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De heer Noest vindt dat ook voor de booten van ingezetenen bruggeld geheven moet worden. De heer van Kleef wijst op een oud privilege. Bovendien betalen die booteige naren toch belasting. De heer Ver kade is het eens met den heer Noest Iedereen, voor wóen de brug gedraaid wordt, moet betalen. Bü stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Benoeming onderwijzer. Daar geen voordracht is opgemaakt, wordt besloten dit punt van de agenda af te voeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Noest tegen welken prijs cokes verkocht is aan groothandelaren. De Voorxitter: Voor 1 1.25 het mud. De heer Noest zou dan maatregelen genomen willen zien, dat cokes aan min vermogenden goedkoop werden geleverd. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna wordt de vergadering gesloten. In de afgeloopen maand zyn in deze ge meente geconstateerd twee gevallen van diphtheritis en een geval van roodvonk. Tot onderwyzer aan de Chr. school te Nyverdal is benoemd de heer P. H. Bakker, in gelyke betrekking alhier. Door het O. M. by de Arr. Rechtbank te Rotterdam is tegen C. M. G., koopman al hier, 1% jaar gevangenisstraf geëischt we gens diefstal van een rüwiel te Zevenhui- De leden van de Ned. Herv. Kerk hebben met groote meerderheid van stemmen uit gemaakt dat de eerstvolgende 10 jaren het Kiescollege zal gehandhaafd blijven. GOUDERAK. Voor het te houden concours op 6 Mei ta (Hemelvaartsdag) alhier, van zang- vereen igin gen, enz., zijn 30 vereenagingen voor deelneming Ingeschreven, met pijn. 1300 werkende leden. In de openbare legere school alhier aal Donderdagavond een lkshtenbeeldenavond worden gegeven voor de vereeniging „Hoop der toekomst". O-a. sullen ook eenige voordrachten worden gehouden. Alhier is geopend een hulp- en tele graaf- en telefoonkantoor, dat gevestigd is in het hulppositkantoor. Het aal voor t publiek geopend zijn op werkdagen van 9—1. 2—3 en 6—7 uur en op Zondagen van 80 uur vun. HAASTRECHT. Ds. J. v. d. Wolf, pred. bij de Ger. Kerk alhier heeft een beroep ontvangen naar Rid derkerk. MOORDRECHT. De heer J. L. De Jong heeft bedankt als voorzitter van het Departement Gouderak v. h. Nut v. h. Algemeen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De Gemeenteraad besloot tot het aanleg gen van een drinkwaterleiding. Het water zal van de Rotterdamache leiding betrok ken worden. OUDEWATER. Alan de kalverenmankt werden Dinsdag 100 stulkis aangevoerd. Prijs van f 1501 per stuk. Handel vlug. Dinsdagmorgen heeft alhier op de markt een formeele kloppartij plaats gehad tus schen H. B. en diens schoonzoon H. W. v. d. H. en diens pleegdochter. De schoon zoon kreeg zoowel van schoonvader als pleegdochter zoo'n pak slaag, dat hii na een bloedende wonde te hebben opgeloo- pen, het hazenpad koos. WADDINXVEEN. De „St.-Crt. no. 4 lbevat de statuten van de naamlooze vennootschap Houthandel, voorheen Firma J. en G. Alblas, alhier. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 1 Maart 2 Maart, (offic.) niet-offic. Londen 11.36% 11.86 Berlyn 4.77% 4.65 Parijs 21.05 20.90 Brussel 21.97% 21.87% Zwitserland 48.60 Weenen 0.62% 0.62% Kopenhagen 52.25 - Stockholm v Christiania 50.25 New-York 2.93 2.92% Slotkoersen van heden nog niet ontvan gen. Kapitaalsuitbreiding Koninklijke Petroleum. De Koninklijke Petroleum Maatschappij heeft tegen 15 Maart eene buitengewone vergadering uitgeschreven, waarin een voorstel tot statutenwijziging aan de orde komt. Deze statutenwijziging was noodig geworden, naar het „Hbld." meldt, wegens de uitbreiding van het bestuur. N^ toch deze wijzigingen moesten worden «inge bracht, stelt het bestuur voor togetykêrtyd het kapitaal te vergrootin tot 880 ntutióen gulden. i e t In de toelichting wordt, naar het „Hbld." van bevoegde zijde verneemt, medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt op het oogenblik tot een uitgifte van aandeelen over te gaan. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. Oudewater 1 Maart 1921. Aon de kaasmarkt was Maandag geen aanvoer. WOERDEN, 2 Maart 1921 Aanvoer 3 partyen. Prijs Goudsche kaas le soort 8688, 2e soort 82—84, handel matig. ECONOMISCHE BERICHTEN. Vrachtverlaging voor het steenkolen- Naar de «Tel." verneemt worden ingaan de 2 Maart van de havenstations te Rotter dam, Amsterdam, Dordrecht, Hoek van Holland, Vlissingen, Harlingen en Delfzyl voor het vervoer van steenkolen en anthra- ciet naar alle overige stations der Neder landsche Spoorwegen verlaagde tarieven ingevoerd. Het vervoer zal geschieden tegen dezelf de vrachtprijzen als thans gelden voor de steenkolen uit de Limburgesche mijnen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. Mij< Nederland. Boeton, vertr. 1 Maart v. Newcastle n. A'dam. Kangean, vertr. 1 Maart v. A'dam n. Java Aadja (thuisr.) arr. 28 Febr. te Grave rend. Kon. Weat-Ind, Malty. Almelo, arr. 27 Febr. v. Talcahuano te Tal tal. Bourne, arr. 27 Febr. v. Colon te Guyaquil Haarlem, vertr. 26 Febr. v. Mexillones n, Colon. Rett. Lloyd. Insulinde (uitr.) vertr. 27 Febr. v. Port Said. Wilis (thuisr.) pass. 25 Febr. Gibraltar. Wilis (thuisr.) pass. 28 Febr. Gibraltar (verb.) Holliutd Amerika Itin. Nieuw Amsterdam, arr. 1 Mrt. v. New- York te R'dam. Stadsdyk, arr. 27 Febr. v. R'dam te Bal- timore. Warszawa, arr. 28 Febr. v. R'dam te Danzig. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.7 te Valentia. Laagste stand 737.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Matige Zuidelüke, wellicht krachtige Zuidwestelüke tot Noordwestelijke wind, zwaarbewolkt, aanvankelijk regen, sneouw- of hagelbuien, kouder. Prijsverlaging van gas en electrici teit. Het gemeenteperseneel onder geneeskundige contróle. Het Volks- bad onder toezicht der Commissie voor de Sted. Zweminrichting. Discussie over gemeentelijke werk verschaffing. De agenda van de raadssitting van gis teren vermeldde een heele reeks voorstel len van allerlei aard en buiten deze nog min of meer belangrijke mededeelingen. Tot deze laatste rekenen wij die betreffende een verlaging van de prijzen van gas met 4 cent per M3. en van electriciteit met 6 cent per K.W.U., ingaande 1 Maart j.l., zooals dit Zaterdag j.l. reeds is gepubliceerd. Men herinnert zich de interpellatie door den heer Van der Want onlangs over de gas- en electriciteitsprijzen gehouden, waarbij deze voorstelde een verlaging van 20 B. en W. zijn nu voorloopig gekomen met een mindere verlaging en het lag dus voor de hdnd, dat de heer Van der Want zich daarmede niet zou vereenigen. Er is dan ook wat over gesputterd, maar de discussie werd heel gauw gesloten wijl de voorzitter de toezegging aeed nog deze maand een voor stel té dezer zake aan den Raad ter behan deling voor te leggen, waarbij gelegenheid zou bestaan de lüeuwe tarieven vanaf I Maart te doen gelden. Aan het eind der vergadering is door den heer v. d. Want er de aandacht op gevestigd, dat het wenschelijk Is bijzondere tarieven te maken voor electriciteit voor verwar ming. Dat is werkelijk een zaak, die de aandacht verdient, want het geldt hier niet alleen een tarief voor electrische kachels, maar ook voor toepassing van electriciteit voor verhitting voor industrieele doel einden. De Raad heeft beslist, dat het gemeente- personeel zal worden gesteld onder genees kundige contróle, waarvoor de gemeente artsen zijn aangewezen, die daarvoor gesa- mealük een toelage van 1600.zullen ontvangen. Over deze aangelegenheid is geen woord gewisseld. Dat doet wel vreemd aan .wanneer men weet dat het Nutsdepar- tement Gouda der Mij. van Nijverheid in een vergadering over deze aangelegenheid ten aanzien van particuliere werkgevers niet tot een beslissing is kunnen komen en hierover dezer dagen een vragenlijst heeft rondgezonden, omdat er daar zeer veel ver schil van meening over de wijze van oplos sing der quaestie van het niet verschaffen van ziekenbriefjes door de geneeskundigen, bestaat. B. en W. hebben voet bü stuk gehouden ten aanzien van de Commissie van Toezicht op het Volks- en Schoolbad. Zooals men weet, wilde de aoc.-dem. raadsfractie dat bad bü den Reinigingsdienst of een anderen gemeentelüken dienst onderbrengen, met de bedoeling daarop door een Commissie van bijstand uit den Raad contrfile te doen uit oefenen. B. en W. wilden dat niet. Naar hun meening is deze zaak beter toever trouwd aan een commissie van particulie ren die daarvoo* liefhebberü hebben en tüd willen offeren, zooals de Commissie van Toezicht op de Sted. Zweminrichting steeds heeft getoond. En dus weigerden zü met ëen voorstel in dien geest te komen. Die houding ontlokte den heer Sanders de woorden, dat het met onwillige honden slecht hazen vangen li en hü koos daarom de voor hem meest verkieselijke oplossing: hü deed het verzoek de Commizaie van de Zweminrichting, die door B. en W. werd aanbevolen, uit te breiden. Waartoe de Voorzitter de toezegging deed. Het Volks- en Schoolbad ii, ook met deze commiesie,' toch een gemeentelyke instelling. Het belang der instelling zal ongetwijfeld door deze beslissing zün gebaat. e Bü de behandeling van het voorstel tot verhuur van land en de woning Burgvliet heeft zich een uitgebreide discussie ont sponnen over de vraag of de gemeente deze terreinen niet zou dienstig maken voor werkverschaffing aan de vele werkloozen In de gemeente. Volgens de meening van het soc. dem. lid Overhand moest de gemeente hier ingrüpen evenals te Wormerveer geschiedt. De Voor zitter daarentegen wees er terecht op, dat dit terrein behoort tot het uitbreidingsplan, dat eerst kan worden uitgevoerd als er ze kerheid bestaat, dat er aan de aan te leggen straten woningen komen. Dat nu zal voor loopig nog wel niet het geval zün, aange zien er nog zooveel woningen in aanbouw zün, dat er aan nog meer wel niet direct zal worden gedacht. Het is niet gemakkelük dit vraagstuk van werkverschaffing tot dplossing te brengen. Uit de mededeelingen van den Voorzitter is op te maken, dat B. en W. daaromtrent wel bepaalde plannen hebben. Het zou gisteren een goede gelegenheid geweest zün daarom trent eenige mededeeling te doen. De werkloosheid toch zal, naar het zich laat aanzien, niet spoedig verminderen; de kans tot vermeerdering daarentegen is niet gering. VARIA. Speenhof f Villabewoner. Ego schrüft In de Delftsche Ct. Koos Speenhof f, de zanger van liederen, die de volksziel beroerden, de dichter van de eenvoudige, warm menschelijke verzen, heeft een villa gekocht De oolftke, zorgo- looze bard gaat op villa Avondrust wonen, zooals hü van Kunegonde zong: Zü woonde in een slot "Met hooge ridderzalen." Het schünt dan toch geen spot to zün geweest toen Speenhoff het lied van On» Hollandsch ideaal liet klinken erf daarin zei: „Duiten bü elkander houden Rente, kapitaal, coupon, Dén je leunstoel, je sigaartje Met je vrouwtje en je krant Warme toffels en je klaartje Wonen In Je eigen pand." Vroeger in den tijd dat hü wist wat be tekende: „Hü had geen huis, hü had geen licht" zal hü dat Ideaal plat en zoetsappig heb ben gevonden, maar nu heeft hü met zün vrouw gedaan al» do Twee Gelieven. ,3a dachten aan de toekomst Aan al hun goed «1 geld Ze hadden hunne duiten Al dikwül» opgeteld." Nu is t zoover met hem gekomen. Speen hoff wordt deftig. Als de meneer uit het Geld heeft hü gedaan. „Toen trok hü met zün overjas Een dikke bruine brieventasch Die vol contanten was." Op villa Avondrust zal hü wonen nis Meneer Bourgeois ,HU doet mee aan politiek Stemt op de liberalen Woedend scheidt ie op de kliek Van de socialen." Hü zal er zich wel niet altjjd zoo vroo- lijk en gelukkig gevoelen als toen hü soag „Wie voor geen grondbelasting beeft, Die weinig losee centen heeft Die van de kou de straat op gaat Die uren voor een winkel staat Die kan zich veel verbeelden." Met zün, met de Speenhoffaehe verbeel ding, zal 't dan wel gedaan zün. Hü zal ge voelen wat hij in zün voorwoord schreef: ,JDan kan ik heuach niet verder zingen Ik voel me niets op mün gemak Want ik ben in mün beste pak." Gaat naar Avondrust Koos en Cees, gaat naar uw N"f-huis met kamers Waar iedere stoel een plaatsje had En waar ie stilletjes mocht praten Alsof le op visite zat/' Vergeet uw hartelüke verwensching der auto's in de Automobiel schandalen, vergeet uw zwerftochten, uw bohheme leven, uw triomfen en liedekent en onthoud alleen maar een couplet uit: Daar kan een mensch niet buiten Al is een mensch millioenen rük Ai zwemt ie in zün duiten Zün doodkist moet een ieder in Daar kan een mensch niet buiten." LAATSTE BERICHTEN. De PARUS. 2 Maart. V.D. De „Ftearo" meldt: De voonMuutwte delaretnes der me- a! li eerden kwamen Dinsdagnanüdda* hü- eeo. Ze kwamen eenstomrai* tot de con clusie dat de voornstéLLen der IXiltsohers absoluut onvoldoende en bUna onbehoorlijk •zün. Onder deze omstandUrhedisn kunnen geen discussdes plaats hebben. Oostenrijk en de entente. WEENIHN. 2 Maart. VJ). Nadat uit Pa rijs aan de Ooetenriiksche rorearing was ute kennen gegeven, dat alle officieele ac- ten behoeve van Ooetenrük van de vilde der geallieerden souden worden stoo- gezet, indien se blijven weigeren 65 mü- J.oen gtoudkronen aan de «ucoeaaie-ateten uit te betelen, heeflt de Ooteenriikeche re- geeiunig na eerst de licgódatouren van de vxistenrirkach-Hongaarsche bank te héb ben gehoord, de commizaie van herstel meegedeeld, dat ze bereid ia aan den eiach te voldoen. Hü vraagt de verzekering dat het gold niet zal worden uitgevoerd, waar- se zach beroept op art. 206 van het vredesverdrag van Bt Germain.* Vkmtbe perking. WASHINGTON. 2 Maart V.D. De Atne- n kaan sche Senaat heeft met algemeene stommen een motie aangenomen, waarin de regeering verzocht wordt en conferen tie te beleggen van Groot-Brittaimië. Ja pan en de Vereendgde Stoten, ter biseei lang van de beperking der oortorevtoét De nieuwe Kaaswec In veeband met de in reoeberiding süa- dt> Kaaswet heeft de Alg. Ned. Zuiveltamd F. N. Z. such met een adres tot de regbs ring gewend, met versoek tot inwilliging van de volgende ounten: le. Een zoodanige veibetering van het kaas merk dat dit zonder beswaar voor alle soorten kaas lean worden gebruikt. 2e. Vletter en praktischer uitvoering van Vt toeaicht in de pakhuizen en aan de grensstations. 3e. Een wettelijke regeling welke de betrokkenen geen onnoodige lasten oplegt en waaromtrent deren vooraf gelegenheid gegwren wordt de regeering van advies te (dienen. Felle braad. Men meldt ons uit Den Haag: In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in het hulp-gemeentezieken huis aan den Tapütweg te Scheveningen, bestaande uit 20 over een groot terrein ver spreid liggende barakken. Dank zü de wind richting en het krachtig optreden van de brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, bleef de brand beperkt tot de kraamvrouwenbarak no. 8, welke gedeelte lijk uitbrandde. Door kalm handelen van het verplegend personeel, bügeetaan door toegesnelde doctoren, politiebeambten, enz. konden de verpleegde kraamvrouwen en hare kindertjes tijdig in veiligheid wéfcdea gebracht Alleen één patiënte, die voor en kele dagen een operatie had ondergaan, overleed tüdens den brand aan hartver lamming, ingevolge den schrik bü het zien der vlammen. De burgemeester, de hoofd commissaris en de geneesheer-directeur va» het ziekenhuis waren aanwezig. In één uur tüds was de brand gebluscht. De brandweer beschouwt als oorzaak van den brand het te dicht langt een houten plafond loopen van de püp van een heet ge stookte kachel, welke ia het midden van de barak stond. BURGERLIJKE STAND. BOSKOOP, van 16 t|m 28 Febr. 1»21. GEBOREN: Alida Jacobs, d. v. H. C, de Groot en M. van den Akker; Anna Henriët- te, d„ v. H. G. Heidbuurt en A. van Straten; Jacobs Adrians, d. v. J. C. Vermeulen «a J. van Rodenrüs; Betsy, d. v. C. Hoogendoorn en M. de Leen; Petronelïa, d. v. D. Boere en N. van Dam; Willem Pieter Apoloahts, s. v. J. M. van Oosten en E. Roektfsen. OVERLEDEN: Pieternella Zuidhorn oud 88 j.; Willem H. Nederhof oud 3 weken.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2