4 STADSNIEUWS. De „Vowische Zeit." bevat een door Le nin en Tnobaky geteekende venaiarimg ever de jongste samenzwering in Rustend, welke door de bolsjewistische pens is ge publiceerd. Volgens deze verklaring, wend de samenzwering door geheime Franache agenten top touw gezet. '1'e Kroonetid en te Pétrogmad werden anti-bolsjewistische proclamaties venaptfeLü. De levensmiddelen en bru nuk tofc rises vormden geschikt materiaal voor de oproerige propaganda. De onlusten braken den 28eten Februari te Kroonstad en aan boord van het slag schip Petro Pawiowsk uit. De troepen van don vroegeren generaal Koslowaki sloten zich bij de opstandelingen aan. De com missaris voor de Oostzee-vloot. Koesmm en andere vertegenwoordigers van de sov jet-regeering, warden gearresteerd. l'etro- Krad werd in staat van beleg verklaard. De matrozen te Kroonstad deelden draad loos aan alle Russische legerafdelingen mede. dat te Kroonstad een revolutionnair comité wa» gevormdi. dat de vloot tot ziin beschikking had. Ook in Italië duren de moeilijkheden voort. Volgens de „Epoca" hebben bereag- tieri het volkshuis te Empoli (prov. Flo rence) in brand gestoken als represaille tegen de' vermoording van de matrozen en de carabinieri, wier liiken door vrouwen werden verminkt. •Volgons een bericht uit Pisa aan de „Bpoca" zün, daar bij den aanval van de communisten op de villa van markies Reslupi een persoon gedood en 4 gewond. Uit Triest wordt aan de ..Tribuna" ge meld. dat een der grootste scheepswerven van Venetië door communisten in brand geatolken is. Eet kwam tot een botsing tusschen de gewagende macht en dribhon- derd met geweren gewapende arbeiders. Er werden aan beide zijden talilike oe» sonen gewond. Ook van andfere plaatsen worden ongeregeldheden gemeld. De vijandelijkheden tusschen Panama en Costa Pica aiijr begonpen. De Gosta Uj- caansohe troepen drongen 't ge/bde<l van Panama blnnfen. maar werden na een aan vankelijk succes verslagen en ontwapend. BUITEN LANDSCH NIEUWS. DENEMARKEN. Loonsverlaging voorgesteld. Op een dezer dagen gehouden veigade ring van den „Imperial Merchant Service Guild" weixl medegedeeld, dat de werx- gevers in de scheepvaartbedrijven de ver tegenwoordigers er arbeiders zuilen uit- noodagen tot een bespreking van de kwes tie eener algeaneene loonsverlaging dei zeevarenden, zoowel officieren als beman ning. Men moet weten, dat de loonen der zee lieden gedurende den oorlog weerden ver hoogd van 5 pond sterling per maand bol 14 pond 10 shilling, die van stotkers stegen van 5 popntl 10 ah. tot 16. De wericgevër? willen thans voorstellen dat de loonen der officieren zuilen worden verminderd met £4.10 Sh. en die der zeelieden met 540 ah., zxxxliat deze voortaan 10 per maand zullen verdienen, tegen 6 voor de® oor log. Een en ander, staat in verband met het fedt, dat een gróót aantal schepen reeds is opgelegd, waardoor velen broodeloos ziin geworden. Volgens de werkgevers kon een verder optafcgen van schepen slechts wor den voorkomen door bezuiniging der be drijfskosten,waartoe een loonsverlaging rlo eerste stap is. Afgevaardigden van bii de „Building Trades Federations" aangesloten vakver- eendgingen hebben besloten, om hunne le den aan te roden, een wisselende loon schaal te aanvaarden, volgens welke de arbeidsdoonen zullen worden geregeld door deh levensstandaard. Dit besluit werd genomen, nadat gedu rende drie en een half uur besprekingen er over waren gevoerd. Voorgesteld werd. dat een vedhooging van den levensstandaard van 170 als basis zou worden aangenomen en dat. tel kens wanneer er een doling van 6% is waar te nemen, de loonen zullen worden verminderd met een halven stuiver per de laatste officieele opgave een index-figuur aanwees van 151 zul len de loonen volgens dit schema al dade lijk worden verlaagd met één penny per uur. Naar verluidt, aal het plan worden on derworpen aan een stemming, waaraan alle bjj genoemde vakvereenigingen aangeslo ten bouwvakarbeiders zullen deelnemen. CHINA. 250.000 dooden. Het Journal verneemt uit New-York, dat de bladen een telegram publiceeren uit Pe king. Dit telegram behelst, dat bii de jong ste aardbeving in Kensoe en Svensi (De cember, 1900) 250.000 menschen zyn om- piëtedt noemen, indien een van haar laat ste doden als zoodanig zou kunnen ziin een getuigenis van dankbaarheid voor het geen mr. Goeman Boigeaius èn voor zijn partij èn voor hot goheele Nederlandsche volk, heeft gedaan. „Hét moge dan de huldiging van dr. Kuyiper door de zijnen wezen, welke ons het vorenstaande in de pen gaf, wij mee- nen ons dues niet te 'behoeven te schamen. Wanneer de Liberale Unie daardoor zich plicht oou herinneren, welken aai haarsondaniqs en tegen haar bedoeling ver zuimd heeft, dan aal haar de gelegenheid om dit te herstallen zeker welkom win- Hét officieele orgaan zegt ten slotte, dat er voor de Liberale Partij als partij nog een mooie daad te verrichten is. De inkomstenbelasting te Amsterdam. Volgens het lilixd. kan ais zozer worden ingenomen, dat een onverwachte wending don loop der onderhandelingen voorbe houden, met ingang mot 1 Mei a.s. heffing in inning der gemeentelijke inkomstenbe lasting te Amsterdam aan het Rii'k zal B. en W. van Rotterdam oordeelen dtat onverwijlde overdracht der werkzaamhe den aan <le Rijksadministratie van groot oedang aal zijn. Verder stellen B. en W. voor over te tan tot het invoeren van een eigen dn unstenbelaating met een progressie waar- •or de wettelijke grenzen zijn verruimd. Uitvoerige betekeningen hebben aange- ul. dat tot dit laatste moot worden overgegaan, immers, 100 .opcenten zou niet meer opleveren dan ongeveer negen een-Ihallf millioen, terwijl de opbrengst voor het bestaand tarief bii den factor 2.4 op 16.700.000 is geraamd. Er da eon tarief ontworpen wegens het welk eerst van de toenemingen boven een belastbaar inkomen van f 10.000 hot ma ximum zal worden geheven dat op 7l/a is aangenomen. Van de eerste f 100 be lastbaar inkomen Wordt wegens dat tarief goheveft 2 fc, van de volgende 7 300 2% van de volgende f 500 drie. van de hierna komende f 2100 3% enz., tot de 7% lboven de f 10.000. Voorts kan thans progressie worden toegepast K>p de kinderaftrek. B. en W. willen dezen laten stijgen tot hot maximum van f 200 per kind. Ook don aftrek voor noodzakeliikk vensonderhoud willen B. en W. althi voor gehuwden opvoeren van f 800 op f 900. Hierover staat echter verschil van gevoelens, daar een fractie geneigd was ook voor ongehuwden ©r 100 en gehuwden 200 op alsnog zich een krachtige actie zal ontwik kelen, in verband waarmee de samenstel ling van een vlugschrift overwogen wordt. De uitvaart van Dr. P. J. H. Cuypere. Onder buitengewoon groote belangstel ling is Zaterdag te Roermond op de Roomsch-Katholieke begraafplaats ter aar de besteld het stoffelijk overschot van Dr. P. J. H. Cuypers, de nestor der Nederland- sche bouwmeesters en een der vooraan staande figuren onder onze architecten. Te ongeveer half tien stelden de vele werkende leden van de Kon. Harmonie van Roermond zich op voor het sterfhuis en vormde zich de indrukwekkende lijkstoet. Voorop koorknapen, gekleed in het rijke, kerkelijke gewaad, hoog dragend het zilve ren crucifix; daarachter de deken-peblaan van het kathedraal-kapittel, Le Bron de Vexela, omringd door priesters in vol or naat.. De lijkkist, vervaardigd volgens de teekening van dr. Cuypers zelf, werd ge dragen door werklieden van de ateliers der firma Cuypers en Zonen. Op de zwarte kist, slechts met een enkel bloemstuk gedekt, lag een kussen, waarop de ordeteekenen en an dere onderscheidingen den bouwmeester gedurende zijn lang leven verleend. Achter de lijkkist volgde te voet de fa milie, daarna liepen in dichte rijen de hon derden belangstellenden onder hen bevon den zich o. a. den minister van Binnenland- sche Zaken, jhr, Ruys de Beerenbrouck, en den minister van Waterstaat, König, Prof. W. Vogelzang uit Utrecht, den directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, den directeur van het stedelijk Museum, aldaar, den heer C. W. H. Baard, de directeur van 's Byks mo numenten,dr. Jan Kalf, professor Everts uit Delft, de Haagsche architecten H. P. Berlage, S. Gratama, den Amsterdamschen architect J. de Meyer, en den voorzitter van „De Violier", dr. Gerard Brom. Van het sterfhuis begaf de stoet zich naar de kathedraal aan de Groote Markt, waar de plechtige rouwdienst werd gecele breerd door den deken Le Bron de VexeJ* Nadat de kerkdienst was geëindigd t: de stoet naar de begraafplaats. Aan graf Werd -het woord gevoerd door minis ter Ruys de Beerenbrouck, den burgemees ter van Roermond, door Mr. Gratama na mens de commissie voor Rijksmonumenten door den heer Hoeffer namens de commissie voor den Ned. Oudheidkundigen Bond, Prof. Vogelzang, Jhr. van Riemsdijk, Prof. Evers en nog vele anderen. Namens de familie dankte de architect Jos. Cuypers. ixefe tr£c i hek Een gevaar voor de Volksgezondheid. In een open brief aan alle huisartser van de vereeniging Amsterdamsche Kraam verzorging en de vereeniging Nosokomos, wordt nog eens met nadruk gewezen op het gevaar voor de Volksgezoi onvoldoénde theoretische en practische op- ldding van kraamverzorgster schuilt. Deze kraamverzorgsters hebben een cursus van 25 avonden doorloopen, en daarmee een di ploma van vroedvrouwen ontvangen. Zij zijn vereenigd in „De onderlinge vereeni ging van Kraamvrouwenverpleegsters", goedgekeurd bij K. B. van 1 Mei 1914, en kondigen in de dagbladen aan, dat door deze vereeniging uitsluitend gediplomeerde ver pleegsters worden uitgezonden. Hierdoor worden familie en dokter mis leid, en zijn ernstig letsel aan kraamvrou wen en zuigelingen toegebracht, of zelfs de dood der kraamvrouw wel eens het ge volg van onwetendheid der verzorgster, die voor een taak komt te staan, waarvoor zij niet berekend is Vooral de minder gegoede vrouwen gaan op zoo'n advertentie af. Mienige kraamvrouw bedreigt zóo het groote gevaar van besmetting door onvol doende kennis der aseptiek en van vele an dere ziekten die uit een slechte kraamver- zorging kunnen vodt-tkomefr; menige zuige ling bedreigt zoo het groote gevaar van slechte verzorging, slécht geregelde voe ding, ondoelmatige kunstvoeding met den BINNENLAND. Omter den tiWl ..Een eereschuld' schrift „De Vaderlander", het officieele oreaan van de Liberale Unie. na eraan herinnera te hebben, dat de A.-R. Partii den nestor- ven leader, dr. A. Hamer, on verschillende iwiijzjen eert: „Welnu, het howe woord moot er thans uit. de Liberale Unie heeft tot dusver neen blijvende gedachtenis aan mr. Hendrik Goeman Borieesdus «resticht. Wdke <le ctenen daarvan ook mogen tun. dat kun nen ivii gelukkig aegigen, dat dete staats man en win werk bij ziin vrienden en vol gelingen niet is vergeten en dat een 00- roen om daarvan metterdaad te getuigen. Kr Tiet onbeantwoord zai blijven.» De Vaderlander" acht 'het nu met het oo^nS vergelijking te t^ken tus; STS daartoe ook in vele onachf" aanledding win te vimlen. Saam ml offeren in het belang v» de oprichting van de waarnaar rij aoolang heeft gescreviu. ETÏ5 het een toewijs ran gelukkige geheelen nasleep van de ernstige, ja soms doodelijke gevolgen daarvan. De brief wijst op de in 1907 opgerichte vereeniging Amsterdamsche Kraamverzor- ging", die een opleiding geeft van 1 jaar. Ingrijpen van den Staat is echter het meest noodig. Het adres roept aller medewerking in om ingrypen van den Staat te verhaasten en zoolang de staatsinmenging nog niet ver kregen is, elk in eigen omgeving te wijzen op de gevaren van slechte kraamverzor- gins- 18e Natuur- en Genecsk. Congres. Het congres wordt dezen keer gehouden te Utrecht op 31 Maart, 1 en 2 April, onder voorzitterschap yan prof. Ernst Cohen. Prins Hendrik is beschermheer van het congres. Minister De Visser eere-voorzitter. Voorzitters der afdeelingen zijn: prof. van Everdingen, prof. Pulle, prof. Zwaar demaker en prof. Oestreich. Prof. Cohen zal de eerste algemeene ver gadering Donderdagmiddag openen met een rede „Photographie of karikatuur". Dien avond is er ontvangst door het gemeente bestuur van Utrecht. Vrijdag en Zaterdag- afdeel ings-vergaderingen en demonstraties; Vrijdagavond tooneelvoorstelling; Zaterdag na de 2de algemeene vergadering (waar prof. Spronck spreken zal over Vaccinothe- rapie en de hoofding, dir. Collette over het radiografische station te Kootwijk), ge meenschappelijke maaltijd. Zondag 3 April wordt onder leiding van den heer Collette met een extra-trein een bezoek gebracht aan het station voor^ draadlooze telegrafie te Kootwijk. Fonds 1918 tot bestrijding van tuber culose en kanker. Volgens mededeeling van den secretaris Van het Provinciaal Comité van dit Fonds is men over het algemeen zeer tevreden over den gang van zaken. Het is gebleken. dat* met het door het Fonds beoogde doel ten volle wordt inge- In de meeste plaatsen wordt dan ook ijve rig getracht, om de noodige gelden bijeen te brengen, om het groote leed van de ar me tuberculose- en kankerlijders te ver zachten. Het bestuur vertrouwt, dat ook in de plaatsen, waar zulks niet is geschied, Gewenschte samenwerking. Toon de v-oorzititer van de Nederi. Zuid Afritoaansche Vereen, hot voirige jaar ii Zuid-Ai'iiuka vertoefde, heeft menage Afri kaner, in een verantwoordelijke betrekking werkzaam, zijn klacht geuit, dat er in Ne derland zoo weinig gedaan werd om dt Afrikaners in het algemeen, en de hoofden van departementen van bestuur in het bij zonder, op de hoogte te honden van het geen hier op het gebied van wetenschap. st. Litteratuur, sociaal werk en vooral landbouw en veeteelt voorviel en gedaan said. Dp grond vin die Macht heeft zich het hoofdbestuur t van de Nederi. Zuid-Afri- kaansche Vereen, tot tal van geleerde ge nootschappen en technische organisaties gewend met het verzoek, te trachten, met gelijksoortige vereenigiingen in ZuicbAfrika en met de hoofden van de departementen Landbouw, mijnwezen enz. in verbin ding te treden, hun uitgaven te zenden, aoo mogelijk regelingen tot ruiling te tref fen, enz. De Centrale Bibliotheek van het i. van Landbouw te Pretoria werd in bet bijzoyder aangewezen voor dit doel. omdat de leider daarvan ook optreedt als adviseur voor de besturen val bal van plaatselijke bibliotheken. Aan dezen oproep hebben zeer vele uit gevers, besturen van wetenschappelijke en andere organisaties ed. voldaan. De direc teur van de Centrale Bi'bilotheelk maakte daarvan een en ander maal in brieven met erkentelijkheid melding. Thans ontving het hoofdbestuur van de Nederi. Zuid-Afrikaansche Vereen, een schrijven van den secretaris voor Land bouw te Pretoria, den heer M. du Toat. dat luidt als volgit: „Hiermede heb ik de eer. u mijn beste dank te betuigen voor de groote dienst, door u aan dit Departement bewezen in verband met het toezenden aan onze Bi bliotheek van Nederlandse tijdschriften en publilkoti IDe biWiothekaris meldt mii te vens. dat wij nu rechtstreeks in korrespon- denbie staan met de meest belangrijke Ne derlandse landbouwkundige en wetenschap- pol i.ke verenigingen, zodat Nederland en Zuid-Afrika in het vervolg nauwkeurige inlichtd: wederzijdse Ling. Het zou mij verder indien u de Nederlandsch Zuid-Afrükaan- sche Vereeniging tevens miin dank walde betuigen voor de moeite, in hoort te hebben. De Raad heeft geadviseerd om, waar de thans bestaande scholen vol doen, de onderscheidene typen in de wet vast te leggen en daarbij tevens de gelegen heid te openen, dat andere typen ontstaan. Het zou een stap terug zjjn, indien men het handelsonderwijs zou willen brengen in het kader van het algemeen vormend onderwijs. Algemeen onderwijs en vakkundig onder wijs behooren elkaar aan te vullen, wat het best kan geschieden, indien de handels scholen en de ander scholen naast elkaai en evenwijdig aan elkaar blijven bestaan, doch niet in elkaar worden opgelost. Het handelsonderwijs moet gericht zijn op de practijk van het handals- eft bedrijfsleven en daarmede in voortdurend en innigf con tact blijven. De Raad meende voorts, dat aan de op leiding van het onderwijzend personeel vol le aandacht moet worden gewijd en in het bijzonder het invoeren van nieuwe diploma's kan worden bevorderd. Voorkeur voor be paalde typen van handelsscholen werd niet getoond; naar het oordeel van den Raad nioet dan ook een eventueele wettelijke re geling alleen het bestaande onderwijs hand haven en daarnaast een subsidiestelsel be vorderen, waarbij het subsidie wordt gere geld naar het aantal leerlingen en het aan de belanghebbenden zelf geheel wordt over gelaten te bepalen, welke school men wenscht. Omtrent de handelsschool voor den mid denstand te Amsterdam kon worden mede gedeeld dat, dank zij de tusschenkomst van den middenstandsraad, inzake de Handels school der algemeene winkeliersvereen. te Amsterdam op alle punten, zoowel wat sa- larieering als schoolgelden en schoolboeken aangaat, volkomen gelijkstelling met de scholen van de gemeente is verkregen. Aan de hand van een rapport van een daartoe benoemde sub-commissie is een werkplan voor den middenstandsadviseur opgesteld, welk plan ter kennis van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal worden gebracht. Voorts werd besloten den minister in overweging te geven niet over te gaan tot vaste aanstelling van rijks wege van tot dusver op tydelyken voet werkzaam zijnde middenstandsadviseurs Naar het oordeel van den Raad is het de meest practische weg om de voor den mid denstand wenschelyk geachte economische voorlichting te doen geschieden vanwege den middenstandsraad door personen, die door den middenstandsraad zelf worden aangesteld en ontslagen en wier werkzaam heden door dien Raad borden geleid. Deze beslissing is genomen met algemeene stem men; zy handhaaft ten volle het vroeger door den Raad ter zake uitgebrachte ad vies. De Middenstandsraad heeft besloten den minister van Landbouw te adviseeren niet in te gaan op ingekomen verzoeken tot toe kenning van een verhoogde subsidie aan de Bureaux van Advies. tepunt overschreden. Wel deen rich nog mouwe gevallen voer. doch het aantal aan getasten neemt successie vel lik af. lét op heden ®yn 9 personen overleden aan de ziekte. De eente Ihdtsche bouwvakarbeider». Zaterdag zijn in Don Haag aangekomen de eerste Duiteche bouwvakarbeiders en wel 19 stukadoors, waaraan het grootste gebrek is. GEMENGDE BERICHTEN. Bedrijfradenstelaal en staatsprogram. Volgens „Het Centrum" zal op een ver gadering op Vrijdag 11 Maart te Den Haag van het hoofdbestuur der R.-K. Werkge versvereniging, de bestuursleden van de onderafdeelangien en van de bii het R.-K. Verbond aangesloten Vakvereenigingen de vraag worden behandeld: „Moet de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ge plaatst worden op het program der R.-K. Staatspartij?" „Naar „De Tijd" meldt, zal nog vóór de verkiezingen in 1922 de publiekrechteliike bedrijfsorganisatie op het programma der R.-K. Staatspartij worden geplaatst. Dit zou ook gebeurd rijn. al zou er door den R.-K. Ceratralen Raad van Bedrnven of door sommige kieakingen geen wensch in dien zin worden uitgedrukt. Middenstandsraad. Naar het algemeen weekblad „De Mid denstandsbond" verneemt, is bij vergaderingen o. m. het volgende aan ue orue ge* Mr. J. H. Thiol, inspecteur van het mid delbaar onderwijs, belast met het toezicht op de Handelsscholen, had den Raad ver- aocht advies uit te brengen omtrent het ka rakter, dat het handelsonderwijs naar het oordeel van den Raad in de laatste den Middenstandsraad be- Een rijkspolitie. Het orgaan van den Ailg. Ned. Politie bond, „De Nederiondsche Poiatie". bevat üen beschryvingisibrief voor de 4Date alge meene vergadering -van dien Bond, te hou den 21 en, zoo noodig, 22 April te Utrecht. In behandeling komt o.m. het rapport van de commissie, ingesteld om te onderzoeken of het wenschelyk is, dat de geheele po litie in Nederland één rijkspolitie wordt. De Bond 'van Vriie Socialisten en <de stemplicht. De Bond van Iriie Socialisten is. zooals men weet, anti-parlementair. Hii doet niet mee aan verkiezingen, voor welk openbaar lichaam ook. De stemplicht is hem een doorn in het oog. Bii vorige verkiezingen hebben de vrije socialisten znch steeds van stemmen onthouden, maar van straf, we gens stemplichtvenzudm hebben zii niet veel gemerkt. De demonstatiwve onthouding had dus niet het bedoelae resultaat om de .bela chelijkheid" van den stemplicht in het licht te steiien. Nu. met de nieuwe Amsterdamsche raadsverkiezingen, hebben zii besloten een ander middel toe te passen. Zii zullen een candlidaat stellen, welken dien stemdwang za' riddcuiliseeren. De candldaat moest een beleend straat type rijn en de keuze is gevallen op P. van Gelder, meer algemeen bekend onder den m van „LJad-je-me-maar, den grijsaard die dagelijks, het sigarenkistje onder den Linkerarm, den knuppel in de rechterhand, rond t Rembnandtpledn slentert. Vermindering der werkloosheid in de Diamant-Industrie. Naar de Tel. verneemt, zal in de diamant slijperij der firma I. J. Asscher aan de Tol straat te Amsterdam de volgende week het werk door een belangrijk deel van het per soneel circa 400 van de 600 man her vat worden. Naar de heer Asscher ons mededeelde, is er hoop, dat deze herleving niet tijdelijk zal zyn, hoewel dienaangaande nog niets met zekerheid te zeggen valt. is in Den Haag aangehouden de vyftienjarige kantoorbediende M. J. v. 1'., die verdacht iwoKlt ten nadeele van de firma A. v. V. Go., aan de Nieuwe Ha- en alhier een aangeteekeaulen brief' ter waarde van f 2000.te hebben verduis terd. Deze zaak ihad zich als volgt itoege dragen. G,p 22 Febr. ji. had v. T. voor ge noemde firma 2 oangeteekende brieven, de een met f 2500 en dte onder met f 2000 sten verzenden. De eerste brief heeft verzonden. Met den tweeden as hii op den loop gegaan. Eerst naar Den Haag, daarna naar Amsterdam en vervolgens weer naar Den Haag. Van daar uit heeft hij teen per postwussel f 1450 aan de finma teruggezonden. Dit leidde tot ziin opspo ring. Bij de aanhouding had het veelbelo vend jongmensch nog 200.op aak. Bo vendien had hii rich een gouden horloge en een regenjas aangeschaft. Zure vruchten in Wik. Dr. Van Hamel Roos wiist in het tegen de Vervalschingen" op het gevaar voor de gezondheid van sterk zure vruch ten in onverniat blik. De schrijver had ge legenheid een 'blokken bus met ananas- „iChiuris" te ónderzoeken en constateerde, in het sap een veel grootere hoeveelheid opgelost tan dan vroeger werd waargeano- 360 mdildigr. metallisch tin per K.G. Dr. van Hamel Roos is overtuigd dat geen hygiënist of medicus dergelijke hoe veelheden voor onschadeliiik aal houden en raadt de verbruikers ten sterkste aan. óf 6lechts van bekend© conservenfabrieken dergelijke zure vruchten (ais ananas, per ziken, enz.) dn flessohen, of in behoorlijk vernist blik te betrekken, öf. indien rii de buitenlandsche blikken van den 'handel wil len blijven koopen, in ieder geval het vruchtennat te verwijderen en de vruch ten door tweemaal herhaalde wassching, zooveel mogelijk te ontdoen van de scha delijke metaalverbindingen. Uiit het oogpunt der publieke gezondheid komt het noodzakelijk voor. dat een wette lijke eisch aan de buitenlandsche fabrikan ten gesteld worde, om slechts dn behoor lijk vernist blilk de zure vruchten te veT- Nekkramp. Te Noordwyk Binnen heeft zich een twee de geval van besmettelijke nekkramp voor gedaan, ditmaal by een kind van acht maanden, dat inmiddels is overleden. De Duitsche O. W-ers. Sprekende over de economische crisis in Duitschland, zegt het „Berliner Tageblatt": De snelheid, waarmede zich gedurende den oorlog en ook gedurende geruimen tüd na dien, de groote vermogens gevormd heb ben, is evenzeer bekend als het spoedige afnemen daarvan. Zy, die veel papiergeld machtig waren geworden, zetten dit zoo spoedig mogelijk in goederen om, daar zij het geld in dezen vorm zekerder achtten. Nu heeft juist het omgekeerde plaats. Zoo gemakkelijk groote vermogens toen tot stand kwamen, zoo gemakkelijk verdwijnen ze nu weer. Velen der rykgewordenen kee- ren thans weer tot hun bezitloosheid terug. Deze ontwikkeling, uit zich zeer sterk in den verkoop van goederen, waarin zij vroe ger hun geld staken. Een bekend Berlynsch auctionair, die sedert 25 jaar den hamer laat vallen, zet dezen toestand als volgt uit een: De zaken bereikten hun hoogtepunt in het jaar 1919. Het aantab ioopers op de vei lingen was tegenover vroegere tijden 3 tot 5 maal gestegen. Nu liggen de zaken ge heel stil. Een algemeen baisse is gevolgd. wordt byna niets gekocht; niet een vier- van het aantal koopers van vóór den oorlog vertoont zich thans. Aan den ande ren kant heeft het aanbod van goederen niet slechts de vredes-hoogte bereikt, maar sty'gt daar ver boven uit. Volgens zyn opi nie en ervaring is hy tot de conclusie ge komen, dat misschien een vierde van de nieuwe rijken tot verkoop van goederen ge dwongen is, om weer vlot geld in handen te kry'gen. De helft van hen, die aanbiedingen doen, bestaat uit leden van den vroegeren middenstand. Woonschip gezonken. Vrijdagnacht is te Nieuwer-Aanstel in de Ringvaart onder Bovenkerk igezonlken (het wopnschip van de fam. v. G. J«rveel moeite slaagde de man er in riin vrouw en kinderen te redden. De familie da thans dakloos, terwijl haar meubeltjes mede in de diepte rijn vendwe- an f 30.006. In de laatste dagen ziin weer een paar personen gearresteerd verdacht van mede plichtigheid aan de 'berooving van f 30.000 aan de St. Olofsteeg ite Amsterdam. Na de arrestatie van den kastelein de Boer heeft de ipolitie van 'het bureau War- moesstraat. die zeer actief is. een heler gearresteerd, dae er van verdacht wordt, een gedeelte van het geld bewaard te heb ben. In 't geheel bevinden rich 2 vrouwen en 4 mannen in arrest. Allen rijn. op den laats ten arrestant na. ter beschikking van de justitie gesteld. De t; De typhus te yphus te Aalsmeer. t haar hooe- LANDBOUW. De Nederlandsch© wetek te M»)lrid. Zooals bekend,, zal op de in i houden Nederland&che Week e zuivedmyverheid go* digd zijn. Een ruim en gunstig geflej van het Palais de Ohristalle is i gedeelte ligt juist recht hoofdingang van het Palais. Behalve de verschillende soorten van kaas en een kleine hoeveelheid boter, waar voor eenige plaats wordt ingeruimd, zal een groote collectie foto's, eenige statis tieken en diverse tonnetjes etc. naar Ma drid worden gezonden. Deze laatste bedoe len een overzicht te geven van de wyas van verpakking van de verschillende zui- velartókeden in ons land. Behalve door het departement ~.n deze inzending deelge nomen worden door den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivel Bond. de vereeniging van Zuivelfaixrikanten dn Nederland, de Coöp. Producenten Handel svereenigmg te Gouda en door de Boter- Kaas Controle Stations. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. HjooBste stand 788.6 te Valenüa. Laagste stond 749.4 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: Mature tot awakke. Inter meer toene mende noordelijke tot westótoke et mi westelijke wind. tijdelijk opklarend, aw vankei ijk weinie et «een neersla*, schijnlü'k nachtvorst, pachter overda*. GOU1DA. 7 Maart 1921. Liefdadigheidsavond voor het Roode Kruis. •Zaterdagavond heeft een gezelschap Goudschen dillettanten onder leiding van den heer J. H. Bakker Niemeijer en met medewerking van het Mandoline-gezel schap „Gouda" en een conférencier, die on der den naam van J. W. Wigmans schuil gaat een iiefdadigheidsavond gegeven ten voordeele van hét Roode Kruis, die in elk opzicht een succes mag worden genoemd. De artistieke reclame-biljetten, door den heer Steinbach uitgevoerd, hadden reeds vele dagen te voren de aandacht op dezen avond, hetgeen daar te genieten zou zijn en het doel waarvoor ze werd gegeven, ge vestigd. Daarnaast het werken van het Roode Kruis-bestuur en de steun van de pers kon het wel niet anders, of er moest groote belangstelling zyn. En die was er, de zaal „Kunstmin was propvol, geen plaats was onbezet. Het wa» een aardig programma. Burge meester Mys opende, als voorzitter van het „Roode Kruis" met een welkomst woord en toen kroeg het Mandolinegezel schap „Gouda" de gelegenheid zich voor 't eerst (naar we nveenen) in 't publiek te doen hooren. Uitgevoerd werd een marsch van Vercolier „Peuple chante" en „Persian Princess" van Armstrong. Deze muziek maakte een prettigen indruk: ze zette den avond feestelijk in. Later vergenoegde het gezelschap zich met een bescheiden plaatsje in de zaal, waar nog enkele nummers wer den uitgevoerd. De jonge club kreeg een verdiend applaus. Vervolgens werd het publiek, eerst door den conférencier Wigmans, daarna door den heer Van Noorle Jansen, genoegelijk bezig gehouden, laatstgenoemde droeg „Stu dentenhumor" voor, van Theo Daan, Maar toen kwam wat de attractie van den avond mag worden genoemd „Een Poppen Jour", het alleraardigst zangspel in één bedrijf, dat by de eerste opvoering reeds zulk ecm uitbundig succes had. De „poppen" en niet minder de bewerker van dit zangspel heb ben eer van hun werk; het publiek was ook thans weer opgetogen, vooral de neger-pop en de oude dames-poppen, die zulk levendig spel gaven, waren onverbeterlijk. Natuurlijk ontbraken de Johnny's niet op het programma, ze hadden een heel nieuw reportoire, dat zeer werd gewaardeerd. Het was internationaal, doch voor wie dit een bezwaar mocht zijn, werd de korte inhoud even weergegeven. Ze hadden als steeds veel succes. H'et eerste gedeelte ran den avond weru besloten met een huldiging van ae uitvoe renden en den regisseur, als ook van de dillettanten-'ziuisfters in de zaal en de be- BtuursHeden van het Roode Kruis, die zich hebben beijverd em van dezen avond een flinke bate to kunnen verkrijgen. Bulge- meester Mijs overhandigde dfen heer J. H. Bakker Niemedier een geschenk als souve nir aan dezen goed geslaagden avond. De opvoering van de satyre van Albert van Waasdijk ,J>e Held" besloot den avond. Het was een vermakelijk ding, dat door de drie dillettanten heel goed werd gespeeld. Er is heel wiat igelachen om de dwaze vertooning tusschen meneer en d'e aanbidder van mevrouw. Zoodra was het scherm niet gezakt of het midden der zaal werd ontruimd om gelegenheid te geven tot, dansen, waarvan een zeer druk is gemaakt. Het wias een gezellig bal. Naar wij vernemen heeft de avond een batig saldo opgeleverd van 500. Witte Bioscoop. „Jacky had een jongen moeten heet het hoofdnummer. Jacky meisje) houdt heel weinig van de pléizier- tjes en genoegens,die „een jonge dame var haar stand" passen, maar .voelt zich uit den titel blijkt het al -A- meer aangetrok ken tot de jongensspelen, wat natuurlijk be- teekent dat zy voor haar ouders, gouver nante, en wie verder iets over haar te zeggen meent te hebben een „lastpost" is. Tuk op avonturen, zet zy met haar dolle in vallen ieder oogenblik bet heele huis op stelten, bezorgt iedereen, die met haar in aanraking komt, min of meer benauwde oogenblikken, maar den bioscoop-bezoeker, die haar vanuit het donker in al haar stre ken volgt, een genoegelijken lach-avond. Dergelijke Jacky's hopen wij nog zien. Wie van het ruw-romantische houdt, zal zeker in het tweede hoofdnummer „Shark Monroe de Sterke" zeker voldoening ben gevonden. AMMERSTOL. De leden van de Ned. Herv. Gemeente alhier, hebben bij stemming uitgemaakt, dat de kerkeraad in de volgende 10 jaren den predikant zal beroepen. De heer M. C. Emeis, directeur der Normaalschool te Poerwokerto Oost-In- dië), is dezer dagen bjj zyn familie alhier teruggekeerd met een studieverlof van 3 jaar. BERGAMBACHT. Tot predikant by de Herv. Gemeente al hier is beroepen ds. J. J. Timmer te Mont- foort. BOSKOOP. De correspondent van de „Stand." tè I koop meldt, méar met nadruk, dat het ge ruchten zijn, die evenwel ter plaatse hard nekkig gaan, dat dr. P. Glas, vrijzinnig predikant by de Ned. Herv. Kerk aldaar, van plan is zyn ambt neer te leggen. De oorzaak moet zijn het tractement. Vol gens Synodaal besluit moet het tractement zyn 3700. De moderne kerkeraad kan niet meer geven dan hoogstens ƒ2500.' Als werkelijk de predikant heen gaat, en de vacature verder onvervuld blijft, is er thans misschien kans voor Gereformeerden om het kerkegebouw over te nemen.. Vroe ger meenen we,As ook reeds een voorslag in dien geest gedaan. Er beginnen voor het boomkweekery-be drijf eenige lichtstraaltjes te komen. Duitschland stelde voor enkele artikelen, en juist die waarvan de voorraad het grootst is, den grenzen open. Er zal veel naar Duitschland geëxpodteerd worden. Ware de mark beter, dan zou de toestand veel verlicht zijn. Ook van Amerika kwamen betere be richten. Alle artikelen, die de laatste twee jaar bij bijzondere vergunning mochten worden ingevoerd, mogen er nu vrij in tot 1 Juni 1921. Hiervan kan niet geprofiteerd wor den, het is te laat in het seizoen. Het wijst alleen op een kentering ten opzichte onzer artikelen, die men blijkbaar niet kan mis sen en een Boskooper leeft ook van hopen. (Stand.) GOUDERAK. Een man en kind verdronken. Men seint ons uit Rotterdam: Hedenmor gen omstreeks kwart voor 7 wilde de zand- schipper G. van Lgguwen met zijn 23 ton Toote tjalk Sofia uit Gouderak onder de Villemsbrug doorvaren. Het was hem niet mogelijk zijn mast vlug genoeg te strijken, tengevolge waarvan'hy tegen de brug voer, waardoor het scheepje omsloeg en zonk. Hij wierp zyn 25-jarige vrouw L. Kikkert, toen hy 't gevaar bemerkte, onmiddellijk over boord. Zij wist zich drijvende te houden op een plank en werd later door een sleepboot kapitein gered. De schipper van de tjalk snelde vervolgens naar het vooronder om zijn kind van 8 maanden te redden. Ook dit wierp hy overboord, zelf kon hy de tjalk niet meer verlaten en zonk daarmede in de diepte. Ook het kind verdronk, het lijkje werd later opgevischt. Zaterdag had J. Rook het ongeluk met paard en watgen van den hoogen dijk af te- tuimelen. R. bezeerde zich inwendig, maar kon zijn reis toch nog vervolgen, hoewel de wagen eenigszins beschadigd werd. Het paard kwam er ongedeerd af. Gisteren speelden op 't sportterrein al hier Zwaluwen II en Moordrecht II, een vriendschappelijken Wedstrijd. Op zich zelf niets bijzonders en niet vermeldenswaard. Echter, van voetbal- werd 't katjesspel. Twintig minuten na rust, toen de stand 31 was, werd de wedstrijd door den scheids rechter geschorst. De eerst vredelievende kampende sportlui vlogen opnieuw op elkaar aan, thans met minder kameraadschappe lijke gevoelens, zóó, dat P. uit Moordrecht met een blauw oog veiliger oorden moest opzoeken. De scheidsrechter had een oogen blik zyn wapen, het fluitje, geruild voor een mes, maar voor hy 't veld verliet borg hy dat weer in den zak. HAASTRECHT. AlLhier is opgericht een Tooneelclub. wel ke nog in dit seizoen een uitvoering zal geven. WADDINXVEEN. De Commies le klasse by de Rijksbelas tingen, C. Gelderblom, is verplaatst van Vlaardingen naar hier. ONDERWIJS. Het referendum van den Bond v. Ned. Ond. Naar „De Bode" bericht, heeft het refe rendum van den „Bond van Ned. Onderw." de volgende besluiten der alg. vergadering bekrachtigd lo. Het H.B. wyst een commissie aan, die in studie neemt de wijze van benoeming van hoofden van scholen, en die in 't bijzonder nagaat, of een ancienniteitsbenoeming of een aanwijzing door en uit 't personeel der school door den Bond bevorderd dient te worden. 2o. A£ De tegenwoordige propagandabu- reaux worden opgeheven. B. I>e leiding van de propaganda voor bepaald aangegeven districten berust by de gedelegeerden van het hoofdbestuur. 3o. De alg. verg. draagt 't H.B. op, zoo noodig in samenwerking met andere ver- eenigingen, een landelijke actie te voeren met het doel een betere aanpassing van H.B.S., gymnasium enz. by hot lager on derwijs te verkrijgen. 4o. De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur op, zoo mogelijk in samenwer king met de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en andere vereenigingen, stap pen te doen by de Regeering, opdat deze oprichte een Ryks Centraal Instituut vcor Opvoeding en Onderwijs, waarin het Neder landsch Schoolmuseum, de Paedagogische Bibliotheek, het Centraal Bureau voor Kin derbescherming enz. worden opgenomen. 6o. De B. v. N. O. onderzoeke: hoevee^ van de kinderen, die in de laagste klassen der L. S. geplaatst zijn, ongeschikt blijken het onderwijs te volgen en wat daarvan oorzaak is. Mocht blijken, dat de nieuwe wet op het L. O. niet genoeg gelegenheid biedt de sto rende elementen van de L. S. te weren, dan overwege het H. B. wat daaraan te doen is. 6o. De B. v. Ned. Ond. spreke zyn afkeu ring uit over het voorstel van den Minister van O., K. en W., om het bijzonder voorbe onderwijs te subsidieeren, terwijl de onder wijs geen subsidie zullen ontvangen. 7o. De alg. verg. draagt het H. B. op, ten spoedigste over te gaan tot uitgave van een landelijk ouderorgaan. 8o. De Bond van Ned. Onderwijzers, overwegende, dat minister De Visser door zjjn tirade in zake de 2% uur, die volgens hem een onderwijzer per dag werkt, een volkomen onware en beleedigende voorstel ling heeft gegeven van den arbeid en de taak van den onderwijzer; overwegende verder, dat de minister de vrijmoedigheid heeft gehad om nadrukke lijk by zijn eens gedane uitspraak te blij ven, nadat er ten volle gelegenheid voor hem is geweest om het onwaarachtige in zijn voorstelling te leeren inzien, spreekt over deze onwaardige houding haar diepe verontwaardiging uit, en draagt aan alle Bondsfunctionarissen op, in woord en geschrift tegen dezen be windsman te blijven getuigen. POST EN VERKEER. Dte Zomerdienst. De remerdjeflsteffetfreling oo d'e Nederi. Spoorwegen zal I Juni aanvangen. TOONEEL. Het verlof van Brichoux. Tooneel-Ensemble Cor Ruys. Een deel van 't gegeven, n.l. dat. waarin den toeschouwer wordt aangetoond ho# fnuik end voor 't gezinsgeluk en den ech telijken brouw de mobilisatie kon ziin in de oorlogvoerende landen, waar de vrouw (haar man soms in oiteilike maanden (die 'byna tot jaren groeiden) niet zag, had kunnen worden uitgebouwd tot een gewei- doge tragedie, zwaar van zedelesaen en waarschuwingen en doortrokken van het gilles begrijpen, is ailes vergeven". Mis schien had een Duitscher of een Nederlan der zün stof zoo opj^evat, de Fransche auteurs: Veber. Henneoiiin on de Gorsse. hebben 't geval heel wat luchtiger opge vat en daarvan een gemakkelijk te vertee ren blijapeiUrtje, of meer dan dat: een klucht gemaakt. Ziehier den korten inhoud: Mevrouw Marjolin heeft, als oorlogs-peet- tante gecorrespondeerd met een look. Bri- choux, van het 168e; Brichoux kon echter niet schrijven en heeft de briefwisseling daarom laten waarnemen door Robert Lunnbrisset. die èn door de brieven en door liet toegezonden portret smoorlijk verliefd ii geworden op 't jeugdige, getrouwde vrouwtje, zóó eng, dat hii ziin verlof niet by zijn wettige, hem toeder beminnende en naar haar echtvriend verlangende gade, doch bij Brichoux' peettante gaat doorbrengen onder dien naam en ge wapend met heft zakboekje von den echten Brichoux. Mevrouw Marjolin is .juist heftig vertoornd op haar wettigen heer en gebieder (maar hij heeft, ais meermalen in de praktuk van 't hu welijk, niets in te brengen), wegens een klein avontuurtje. De gelegenheid om hem te straffen is nu gunstig. Ze zal op haai beunt een avontuurtje hebben met den ooriogB-neef, maar juist als de ouverture, •en gezel Lig zoenpartijtje, begonnen is. ver schijnt de oom van madame Marjolin ten tooneeie en er blijft nu niets anders over dan den pseudo-Brichoux te laten door gaan voor den heer Marjolin. Wanneer dan ook nog, door 't bittere spel van het toeval madame Lombrisset in den huize Marjolin afstapt en haar ontrouwen man op heeterdaad betrap en later de echte Brichoux zich binnendringt, is de atmos feer geschikt voor de meest dwaze situa ties en wonderlijkste verwikkelingen die men zich denken kan. Natuurlijk komt al les in orde, wat zelfs een kind bii 't eerste bedrijf al vooirien kon. Waarmee we maar wallen zeggen, dat de klucht in den waren zin des woo-rds een „niemendalletje" is. Het Zondagavond-publiek was gekomen om te lachen, 't heeft dan ook geschaterd om de moppen, die zelden origineel of echt- geestug en af en toe wel eens heel erg op 't kantje af waren. Het stuk als zoodanig ligt met in 'tv genre van Ruys' gezelschap, daardoor kreeg 't geheel iets buitengewoon tooneedmatigs, 't lag er alles zoo ddk op. Cor Ruys, die de rol van den echten Bri choux vergulde, typeerde den „poilu" wei heel komisch, maar hu moest daar zicht baar z'n best op doen en zijn spel had daardoor weinig natuurlijks, dat 't effect bedierf. Iets dergelijks bespeurden we by mevrouw FaassenHeybLom, ze moest als dienstmeisje grappig zjjn, maar met alle inspanning die ze zach-getroostte, 't ging haar niet èf. Niet alleen de minder-geluk- Kuge bezetting, ook andere factoren gaven aan de voorstelling een slordug karakter. „iRrichoux-eogenlyk Lambrisset" was ver plicht na een der bedrijven in een lachbui den betrokken gedienstige toe te brullen: „Gordijn toe!" en de medewerking van den souffleur wias al te krachtig. In 't derde be- Irijf beleefden we een werkelijk pijnlijk moment, toen 't gesprek tusschen de twee bedrogen vrouwtjes (in wie we Cdssy De nekamp en Kitty -Kliuppell meenden te her kennen (programma's werden niet beschik baar gesteld) plots den draad van 't ge sprek kiwijt raakten. „Misschien wil ie", fluisterde de souffleur hoorbaar hard. „Misschien wil je!" snerpte hii nogmaals, mjiar wat er te willen viel ziin we niet te weten gekomen, met een prijzenswaardige virtuositeit werkten de actrices zich over 't penibele moment heen. Haar s-pel W03 .overigens vrij goed. Coen Hiasink, Piieirre Perin en de anderen kweten zich naar be hooren van hun plicht. Naar we hopen, zal Cor Ruys hier spoedig weer beter werk laten zien. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 7 Maart 1921 Aanvoer: 416 vette runderen. 155 vette en «raakulveren, 1135 varkens, 85 schapen. Prijzen: Runderen le kw. 1.901.95. 2e kw. f 1.7b-rd.85. 3e kw. f 1.55—fl.66, Ossen le kw. f 1-851.90, 2e tow. f 1.7ft— 1.80, 3e kw. f 1.50—1.60. Kalveren le low. 2.70—2.90, 2e kw. f 2.25—2.50. 3e kw. 1-80—2.05. Schapen le kw. f 1.80-^2, 2e kw. f 1-601,70. 3« kw. f 1.40—1.50. Lammeren le kw. 1.852. Varkens le kw. f 1.28-4.34, 2e kw. 1.20—1.26. 3e kw. f 1.15—1.18, licht soort le kw. f 1.20 1.30, Alle kwaliteiten redelijk. Prijzen redelijker dan de vorige week. Runderen en varkens met ruimer aanvoer. RECHTZAKEN. te bevestiging ven het vonnis der recht bank. De verdediger, jhr. mr. A. v. d. Goes te Nijmegen, pleitte vrU spraak, subsidiair voorwaardelijke veioordeeling. Overtreding speelkaartenbelasting. De eerste overtreders van de nieuwe speelkaartenbelasting hebben voor de Utrechtsehe Rechtbank terechtgestaan, aoo schrijft de „MBb." Tegen den eersten, een caféhouder, moest de Rijksadvocaat vrijspraak eischen, daar de belastingcommiezen in hun ijyer in het café van bekl. in een muurkastje met alle moeite 52 kaarten b(j elkaar hadden ge scharreld, die zoowat op elkaar geleken en die ongestempeld waren. Bekl. verzekerde dat hy deze oude kaarten had weggewor pen in het bedoelde kastje. Hy gebruikte zo niet meer, kon ze zelfs niet gebruiken. Een winkelierster kwam er minder goed af. By haar waren in beslag genomen 468 ongestempelde spellen. En de eisch luidde ƒ400 boete. Te^en een winkelier werd 100 geëischt en tegen een 70-jarige winkelierster, die verklaarde van de stempeling niets af te weten, eischte de Ryksadvocaat 150 alles subs, een door de Rechtbank te bepalen tyd van hechtenis. Uitspraak 14 Maart, FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niot-officiecle noteering te Amsterdam. 7 Maart 1921. 5 Maart 7 Maart. (offlc.) (niet-off.) Londen 11.36% 11.36% Beriyn 4.72% 4.77% Parijs 20.95 20.97% Brussel 21.87% 21.92% Zwitserland 48.60 Weenen 0.60 0.62% Kopenhagen 50.50 Stockholm 65.10 Christiania 47.62% New-York 2.91% Slotkoersun van heden nog niet ontvan gen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co.'b Bureaux voor den Handel zyn over de afgé- loopen week, eindigende 4 Maart in Neder land uitgesproken 50 faillissementen tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Maart 1921 315 faillissementen tegenover 287 over het zelfde tydperk van het vorige jaar. De Z. H. B. Op de uitgifte van 2Mr millioen 7 pCt obligatiën Zuid-Hollandsche Bierbrouweryj te 's-Gravenhage, werd voor zoodanige be dragen ingeschreven, dat slechts een zeer geringe toewyzing zal plaats hebben. SCHLEFVAARTBLKICH1 EN. Kon. HoiL Lloyd. Salland (hhuisr.) vertr. 5 Maart van Havre. HollandAmerika LUn. Moerdijk, v. Rotterdam n. San Francisco vertr. 4 Maart v. Londen. Wiarszawa arr. 5 Maart v. Dantzd* te Rotterdam. Rottcrdamsctie Lloyd. Goentoer (uitar.) arr. 2 Maart te P*Ézn*. Kawi vertr. 2 Maart v. Batavia n. Rot terdam. De eer&te directe pssssuriérsstoomboot- dienst onder Nederlandsche vlag neer Zuid-Afrika. Zaterdag is van Rotterdam naar Zuid- Afriika vertrokken die „Bloemfontein", het eerste passagiersaéhip van de Holland Zuld-Afrika Ldjn. Het schip, aangekocht van de .JSUler Dempster Line", heette voorheen Dakar ep onderhield de vaart op de Conga Het schip is tihans omgetooverd tot inderdaad een eerste klasse passagiersschip. Bij een laadvermogen van 5250 ton biedt het tvim- te voor een 100-tal passagiers tot nu toe alleen eerste klasse die schitterend geaccomodeerd rijn. SFORT. ta voor en behoeven nog slechts 1 ontmoe ting te winnen om den grooten Rotterdam mer near de Overgangsklasse te laten ver huizen, evenals met Quick en H.F.C. reeds geschied. Feyenoord en R. C. H. zijn de resp. plaatsvervangers voor A.F.C. en|of Sparta, tenzij R.O.H. in de beide laatste ontmoetin gen nog 1 winstpunt verliest en Quick de resteerende 3 ontmoetingen wint. Zoowel de eerste els tweede mogelijkheid betwyfelen we ton seerste. Voor het overige in deze afdeeling normale uitslagen. De beide ontmoetingen voor 2 B s(jn evenveel groote verrassingen. Dat de leider V.U.C. zich door D.O.O. een kostbaar punt zou laten ontnemen hadden we niet durven verwachten, al is het verschijnsel niet vreemd. Dit was ook met Blauw Wit— Sparta 't geval. De kansen der Ryswykars, alhoewel niet verkeken, zUn tot op het mi nimale gedaald. Slechts door het iets bete re doelgemiddelde kunnen ze naar de Over gangsklasse verhuizen, indien ze de laatste ontmoeting winnen. Dit geiyke spel is van dubbele be teekenis, omdat de U t rechte na- krygen. De •de verrassing iz de zprong nederlaag van Velox op eigen terrein tegun Burgemeester voor het gerecht. Voor het Arnhemsche gerechtshof is be handeld de zaak tegen den burgemeester vgn Balgoy, die door de rechtbank te Tiel werd veroordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens overtreding der oorlogs- winstbelasting. Bekl. had voor de oorlogs winstbelasting ongeveer ƒ2000 te weinig opgegeven en voor de ryksinkomstenbelas- ting 1918'19 zyn inkomen opgegeven op ruim 4600, terwyi het ƒ8000 bedroeg. Beklaagde bekende dat zyn opgaven te laag waren, maar beweeffde te goeder trouw te zyn. Toen hy veel hooger werd aangeslagen dan zyn aangifte luidde, heeft hy gereclameerd en is vrijwillig naar der» inspecteur gegaan om zyn reclame toe te lichten. Toen hem bleek, dat hy abusievelyk enkele posten had afgetrokken, die hy niet had mogen aftrekken heeft hjj zyn reclame ingetrokken. Twee als getuige gehoerde belastingamb tenaren verklaarden dat bij beklaagde wel kwade trouw in het spel was. De advocaat-generaal, mr. Cnopius, eisch- ren hierdoor één punt op „Gouda" voor- e tweede riten t A.W. Hierdoor heeft A.W. zich voor het behoud in de tweede klasse verze kerd. Ze moet evenwel nog in de degrada tie-competitie dit behoud met succes verde digen. Onze blauwwitte stadgenooten be zetten door dezen uitslag voorloopig de der de plaats. Zie hiervoor de stand: Hilversum 18 18 2 3 28 87—18 1.66 V.U.C. 17 10 6 1 26 39—13 1.68 Olympia 16 7 8 6 17 27—26 1.06 Velox 16 6 8 6 15 19—18 1.— Zeist 16 6 6 5 16 22—23 1.— Hercules 18 6 5 7 17 21—20 0.94 Victoria 18 4 8 6 16 14—27 0.90 A.W. 16 8 6 7 12 16—27 0.76 D.O.O. 16 4 2 10 10 18—29 0.62 Gouda 16 2 5 9 9 10—24 0.66 Voor 3 E speelden Transvalia en V.F.C. geiyk, waardoor de stand om de leiding vrij wel geen verandering ondergaat. Gouda—Z.V.V. (Zaandam) 2-0. Gisteren speelde Gouda een vriendschap- pelyken wedstryd tegen Z.V.V. De gasten leschikten over een aardige ploeg, terwyi Gouda 4 invallers telde. Door den regen was het veld, vooral voor de beide doelen, onbespeelbaar. Desniettemin zwoegden de Zaandammers in de bagger en wisten voor rust 2 maal den invaller-keeper van Gouda te paaseeren. Na rust waren onze stadgenooten veel ia de meerderheid door wat enthousiaster spel. Met het weinige verband wisten ze het net van Z.V.V. niet te vinden, terwyl ook de Z.V.V.'ers niet meer doelpuntten. Eindstand 2—0. VOETBAL. VOETBALUITSLAGEN. Districtswedstrljden. Voorronde. Heerlen: West—Oost 1—0; Zuid—Noora 01 (na verl.) Verliezersronde: OostZuid 03. Finale Winnaars: NoordWest 30. Westelyke afdeeling 1ste klasse. Amsterdam: V.V.A.Spartaan 5—8. Overgangsklasse. Hilversum: 't GooiFeyenoord 26 Shiedam: H.-D.V.S.—W.F.C. 2-1; IJrauiden Stormvogels—R.C.H. 0—1; Amsterdam: D. E.C.—A.D.O. 3—2. 2e klasse B. Utrecht: D.O.O.—V.U.C. 0—0; Velox. A.W. 0—1. 3e klasse E. Rotterdam: TransvaliaV.F.C. 0—0. De districtswedstryden in Heerlen zyn gisteren een succes geworden voor de Noordeiyke ploeg. Dit behoeft echter geen verwondering te wekken. Eenige der beste spelers van het Westen als Denis bedank ten voor de tocht naar Heerlen, terwyl de Noordelyken met de zeer schitterend spe lende Be Quick-voorhoede uitkwam bene vens als spil de uitnemend spelende van Linge ran Be Quick. Hierdoor werden on- getwyfeld de Noordelyken met sprekende cyfers winnaar der finale tegen het Wes ten, dat op zyn beurt met 10 van de geheel beneden peil spelende Oost-ploeg won. De Zuid-ploeg had in de voorronde pech, doordat eerst in de eerste vereeni ging de schitterend spelende van Roessel by een redding het leer in eigen doel zona en daardoor de Noord de overwinning be zorgde. De uitslag V.V.A.Spartaan zal in het Spartakamp eenige vertwijfeling bren gen. Allengs ging het met de V.V.A.'ers bergafwaarts, terwyl Sparta In de laatste ontmoetingen in haar winatpuntencyfer wat opvoerde, zóó zelfs dat alle hoop het degra datie-spook te ontkomen nog niet vervlo gen was. Door de overwinning op de Spar taan ia V.V.A. thans met 4 ponton op Spar. TIJDSCHRIFTEN. HetLeven van 8 Maart geeft als voor plaat de landstorm op het eiland Marken, verder een beschaving van de ontmaske ring van een Haarlemschen sterrewichelaar, koning Nikita van Montenegro, de vliege nier Parge die dezer dagen verongelukte met zyn Fokker-machine, de Arnhemsche auto-bandiet, Prof. Snapper els scheids rechter, Dr. Rudolph Steiner, toöneel-m4- moires van Caroline van Dommelen, enz. enz. "laatste berichten. Duitschland en de entente. LONDEN, 7 Maart. V.D. Gisteravond heeft tusschen Lloyd George, Briand en dr. Simons een onderhoud plaats gehad en men neemt aan, dat dit een belangryke stap in de goede richting is. Het schynt, dat andere voorstellen der Duitschers naar vore inge bracht door Van SchrÖder geen basis voor verdere onderhandelingen konden vormen. De geallieerden kwamen daarop tot over eenstemming over het volgende plan, vast gesteld op initiatief van Lloyd George: le. vaste annuïteiten van 3 milliard gou den mark; 2e. Heffing van 30 van den export met een gegarandeerd minimum, welke belas ting na 5 jaar 6 of 8 milliard iou kunnen opbrengen. Nadat de commissie van herstel de totaal door Duitschland te betalen schadevergoe- ling zal hebben vastgesteld, kan de waarde der compensaties worden bepaald, noodig om het bedrag te bereiken van de te Parijs vastgestelde cyfers. Wat de bedragen be treft, komt dit voorstel neer op het besluit van Parijs, dat de termijn is geen 42, doch 30 jaar geworden. PARIJS, 7 Maart. V.D. De Duitsche dele gatie heeft in den loop van Zondagnamid dag de formeele voorstellen aan de gealli eerden gedaan, welke de geallieerden onder zochten in de zitting van den Oppersten Raad, gehouden van 7—9 uur. De voorstel len der Duitschers hebben een onderwerp der bespreking uitgemaakt. De tweede zit ting ving aan half elf en duurde tot kort na middernacht. De geallieerden stelden de finitief de basis vast op welke Maandag de nieuwe voorstellen der Duitsche delegatie zullen worden behandeld. De toestand der ex-keizerla. Uit Doorn wordt geseind: Het medisch rapport over den toestand van de ex-keize rin luidt: Hoewel dagen van grootere rust subjectieve verlichting brachten, zyn de ziekteverschynselen van den kant van 't hart toegenomen, die in t by zonder uitko men in een verhoogd geruisch van 't hart, vermeerderde rivellmg der onderste deelcn is vast te stellen. De beoordeeling van den toestond blijft onzeker. BURGERLIJKE STAND. STOLWIJK. GEBOREN: Anna Mario, d. v. G. van Bemrael en A. Stigter. Emmigje Wijntje, d. v. J. Verburg en E. E. Graveland. ONDERTROUWD: A. van der Velden en A. Scheer. GETROUWD: K. Teeuwen en K. A Dekker. G. J. M. Mak en W. Kouwenhoven. OVERLEDEN: J. van den Heuvel, 69 j. M. Natzijl, 77 j. D. Loeve, 16 j. M. Sloof, 6 dagen. LANGE RUIGE WEIDE. GETROUWD: C. de Gier ea M. de Ko ning.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2