Postkantoor Gouda. STADSNIEUWST faoeeeo Rebben het hoofdstation bezet, roaar houden zich niet in het gebouw zelf op. Door de straten der atad trekken voort durend afdeel lok en geallieerde troepen, hoofdzakelijk ruiterij en voetvolk. Aan de Waden in het bezette gebied ia verboden berichten over tiroepenbewegm- gen op te nemen. Evenals te Dusseidorf zijn ook in de oude Belgische bezatte none, oju te Krefead, de bladen onder preventieve censuur gesteld. De Belguache troepen, die gistermiddag door Kuhrort Duisburg binnenrukten mar cheerden met muziek voorop. Behalve voet volk met wielrijdereafdeelingen, waren er ook verscheidene gepantserde auto's bil. De Fransche bezettingstroepen zijn laai op den nuddag rechtstreeks Duisburg bin nengerukt, nadat eerst verscheidene vlie gers over de stad hadden gevlogen. Zy bezetten het raadhuis, het centraal station en het postkantoor. Het gemeentebestuur had toebereidselen getroffen om 12.000 man onder dak te brengen, doch de troe pen wezen de aangeboden gelegenheid van de hand en zochten zélf kwartier. Vandaar dat de sterkte van de bezettingstroepen nog niet gioed vast te stellen is. Evenmin als In Dusseldorf is het te Duisburg tot eenig incident gekomen. Een mededeeling aan het „Journaal" be richt, dat het effectief van de geallieerde bezettingstroepen, door aanvulling van Fransche eenheden, op 116.000 man is ge bracht Voornamelijk zijn dit Franachen en Bel gen, benevens de Aanerikaansche contin genten,'die daar al waren. Volgens geruch ten zouden deze laatste worden terugge nomen. Men herinnert er aan. dat Harding den 7eh October dn een toespraak te Omaha gezegd heeft, dat de Aanerikaan- sche troepen in Duaitschland niets te ma ken hebben en dat zii zouden worden te ruggetrokken aoodra de vrede formeel was afgekondigd. In politieke kringen te Wlashington ver wacht men. dat het oprukken der gealli eerde troepen de beslissing der regeering aal verhaasten. Inderdaad zal Amerika 'ziitn houding nu eindediik eens moeten bepalen. Wel be schouwd kan het zich maar niet goedschiks terugtrekken, zonder zich er verder om te bekommeren uit den Europeeschen warboel, doe het mee heeft helpen maken. Harding zal dus te besluiten hebben óf mee doen aan de ooriogKliquadatie èf zich afzijdig houden, maar dan is hii verplicht de be trekkingen met Duitachland te hervatten. In Italië vindt de toepassing der sanc ties geen instemming. Naar het Alg. Hlbl. verneemt heeft Giolitti in den ministerraad zijn collega's verslag uitgebracht oyer den toesband in Londen. De ministerraad heeft de houding der Itaidaansche delegatie goedgekeurd, maar daarbij het voorbehoud gemaakt, dat in geval van een militaire interventie tegen Duitachland het niet noodig zou ziin op de actieve solidariteit van Italië te rekenen, d. w. z. dat Italië dus niet aan de militaire maatregelen zal deelnemen. Over den opstand zijn nog eenige bijzon derheden vernomen. Een der gisteren ontvangen draadlooze telegrammen uit Moskou geeft de volgende uiteenzetting: „Rusland maakt een nieu wen opstand door. Ais gevolg van de pro vocatie der sociaal-revolutionSiiren en dei mensjewiki, heeft generaal Koslovsky het voorbeeld gevolgd van Koltsjak, Kornilof Denikin, Joedenitsj en Wrangel. De brand stofcrisis heeft de levensmiddelenvoorzle- ning slechter gemaakt. Generaal Koslovsky Tsjerno, de mensjewiki en de Fransche bourgeoise hebben de gelegenheid gunstig geacht, om in troebel water te visscben. Hunne pogingen zullen echter evenmin sla gen als de voorgaande. De mensjewiki en de sociaal-revolution- nairen in Siberië hebben een heimelijke campagne gevoerd, om den opstand onder de arbeidende klasse te verbreiden. Ten einde het kwaad in den wortel aan te tas ten, heeft de Tsjervyshaika (buitengewone commissie) alle bij den burgeroorlog be trokken personen, die zijn gearresteerd, tot gijzelaars verklaard. Zij zullen worden doodgeschoten, zoodra thans in hun woon plaats opstand uitbreekt. „De witte garden rekenen Cr ongetwij feld op, dat hun opstand de nieuwe Ame- rikaansche regeering zal beïnvloeden dat deze daardoor er van af zal zien, de handelsbetrekkingen met Rusland te her vatten. Ook gelooven zij, dat hun actie de Turkache delegatie ter Londensche confe rentie gehoorzamer zullen mallen aan de geallieerden." i Uit Petrograd wordt nog gemeld dat daar en in Moskou de verscherpte staat van beleg is afgekondigd. Er zijn een aantal personen gearresteerd. De sociaal-revolutionairen hebben een aan tal bolsjewiki doodgeschoten. Onder de gearresteerden moeten zich 30(^* studenten bevinden, die volgens bericht uit Helsingfors, de leiders zouden zijn van een groote anti-revolutionaire beweging welke door den Band van Universitaire Jeugd, je Charkow, Kief en Moskou zou zijn op touw gezet Zeer opmerkelijk is het bericht, dat de Matin uit Reval verneemt, volgens welk de bolsjewistische, vertegenwoordiger Lit- vinoff den fttfNÉMÉfe goudvoorraad, welken de Sovjet te voor de betalingen harer inkoopep^% het buitenland, aan boord Van een in de haven liggend Rus sisch oorlogschip zou hebben laten over brengen. Dit depot werd geschat op een 200 millioen gouden roebels. Bovendien hadden de daar aangekomen Sovjetambte naren, die zooals we gisteren mededeelden, in grooten getale over de grens zijn geko men, geweldige hoeveelheden goud, platina en juweelen bij zich. Dit zou erg wijzen dat de sovjetleiders rekening houden met hun val. Alle berichten uit en over Rusland zijn echter zeer onbetrouwbaar, dat heeft men bij hun beoordeeling in aanmerking te BUITENLANDSCH NIEUWS. GRIEKENLAND. Prinses Anaatasia ernstig ziek. Volgens een draadloos N. T. H. bericht uit Londen, is uit Athene bericht ontvan gen dat prinses Anaatasia, de gemaiin van prins George, den broeder van koning Kon- stantyn, lijdende is aan een soort inge- wandsontsteking. De doktoren zijn echter niet in staat een ztfcvere diagnose te ma ken. Prinses Anastasia was vóór haar huwelijk met prins George, dien zij in Zwitserland had ontmoet, tijden» de ballingschap van het Grieksche, koningshuis, de weduwe van den Amerikaanschen millionnair Leeds. Zij heeft een zeer by zonderen levensloop gehad. Toen zy als jongste typiste op een kan toor in Amerika werkzaam wasv moet een waarzegster haar voorspeld hebben dat zy later een koninkiyke prinses zou worden. Een deel van het groote vermogen, dat haar eerBte man haar naSiet, heeft zy na de kennismaking aan het meer van Genève met de Grieksche koningsfamilie, besteed, om deze te steunen. Na den terugkeer van koning Konstantyn is zy onmiddeliyk als prinses erkend en aan het Hof|Opgenomen. BINNENLAND. JAPAN. Voor leger en vloot. In een ontwerp suppletoire begrooting dat thans by het parlement is ingediend. vraagt de regeering 60 millioen yen voor vorengaande, m kennis te stellen met het lege?™ vloot. I volgende. Het drama der Groentenzouters. Een schade van 20.000.000. Een zonderlinge advertentie biedt voor ƒ3.per vat (fust inbegrepen) gezouten pronksnyboonen aan. Deze boonen werden indertyd gekocht voor 25 cents per K.G. en ingemaakt in fusten van pl.m. 17 per stuk. Een fust be vat 170 tot 180 KG. ingemaakte boonen. Er zyn nog 100.000 tot 150.000 van zulke vaten in ons land. Men zou zeggen, dat alleen het vat de waarde van ƒ3.al vertegenwoordigt. Toch gaat de verkoop nog slap. Men wil geen ingemaakte boonen, hoe wel deze by goede behandeling tot zes jaar goed kunnen blyven. Het buitenland schynt ook niet te willen. Is het dan met de ellende niet zoo erg als het schynt? Men zou zoo zeggen, dat Duitschland en Oostenryk een prachtkans hebben, om aan de inwoners een goedkoop degelijk maal te verschaffen. Enorme voorraden zuurkool zuurkool kan geen seizoen overblyven en kan even min by gepekeld worden zyn reeds ver nietigd. Achter dit korte, troostelooze boonen verhaal zit een stuk bittere menschenej- lende. t Vele groentenzouters zitten aan den grond. Geen wonder, want een ƒ20.000.000 is weggesmeten. Aan wie de schuld? De groentezouters meenen reden te heb ben tot zeer ernstig beklag aan het adres van den Minister van Landbouw, dien zij* openlyk van onbetrouwbaarheid beschuldi gen. De besturen van de vereeniging vereenig- de GroentezoOtars "in Nederland en van de Nederl. Vereeniging van Groentezouters beide gevestigd in Den Haag, hebben zich tqt de Crisis-Enquête-Commissie gewend met het verzoek, hun zaak te onderzoeken. Adressanten wenden zich nu eerst tot de commissie, omdat reeds in 1918 en 1919 by den Minister van Landbouw gedane stappen tot minnelyk overleg vruchteloos bleven. Zy hebben daarna den Minister een scherper memorie toegezonden. Z. E. stelde deze memorie in handen van de Commissie van Advies voor Crisisaangelegenheden. Deze commissie adviseerde ongunstig. Prof. A. Struyken oordeelde, dat de com missie alleen de zaak van volstrekt juri disch oogpunt had beoordeeld. De groente zouters hebben toen opnieuw verzocht, de zaak voor de commissie te brengen, daar Z.E. arbitrage weigerde. De groentezouters kunnen zich onmoge- lyk by de meening der commissie neerleg gen, hetgeen zy breedvoerig toelichten. Zy vragen derhalve een onderzoek by de Cri sisEnquête-Commissie aan. Het verzoek gaat vergezeld van een zeer breedvoerig rapport, gestéünd door een massa officieele correspondentie en beschei den in deze zaak. Het rapport bestaat uit 27 getypte folio bladen en een groot aantal by lagen, zynde officieele -correspondentie en bescheiden. De kwestie komt in hoofdzaak hierop neer: De groentezouters meenen, dat de Regee ring eerst hun inzouten op groote schaal aanmoedigde en steunde; dat zy het goede tydstip voor afzet door uitvoer verzuimde en dat zy, toen de débacle, waar voor ze tydig en herhaaldelyk is gewaarschuwd in trad, haar handen van de zaak aftrok, vele groentezouters tot den bedelstaf bracht en een enorme schade en verspilling veroor zaakte. De groentezouters meenen dus dat de Regeering zich aan haar verantwoorde- lykheid onttrok. De melkvoorziening. De vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot den minister van Land bouw. Daarin wordt o. m. het volgende op gemerkt: „Gedurende de laatste weken beyveren verschillende grootere en kleinere combina ties van melkinrichtingen en melksiyters Zich. om in allerlei vormen uiteenzettingen tot Uwe Excellentie te richten over de ge volgen, welke de opheffing der crisismaat regelen voor melk en zuivelproducten zou hebben voor de voorziening van de stedeiy ke bevolking met consumptiemelk. Men beyvert zich, om te beweren, dat die opheffing gebrek aan -consumptiemelk en groote sty ging van de melkprijzen ten ge volge 7al hebben. Het kennelyke doel, waar mede deze beweringen gelanceerd worden, Is, te bewerken, dat Uwe Exc. zekere be schermende maatregelen voor de melkin richtingen en melksiyters voorloopig en misschien wel voor altyd zal handhaven. Hoewel de genoemde telegrammen en me- dedeelingen ontbloot zyn van elke behoor lijke motiveering van de noodzakeiykheia dezer steunverleening, zoodat zy wel alge meen beschouwd zullen worden als behoo- rende tot een actie voor het eigenbelang van bepaalde bedryven, meenen wy toch goed te doen, door Uwe Exc., in verband met het Zooals Uwe Exc. bekend is, treden in Zuid-Holland en een deel van Noord-Hol land, voor zoover de boeren de melk niet zeiven tot kaas verwerken, als koopers van de melk in hoofdzaak op de melkinrichtin gen en de melkproductenfabrieken. Even zeer ia bekend, dat de prijzen voor melk producten op de wereldmarkt laag zyn. Daarom meenen de fabrikanten van deze producten sedert eenigen tyd, dat er alle aanleiding is om de inkoopprijzen voor de melk te verlagen. Teneinde moeilijkheden te voorkomen, werd over een dusdanige ver laging overleg gepleegd met de voornaam ste melkinrichtingen. Deze namen echter het standpunt in, dat zy tot een prijsverla ging niet mochten overgaan, zoolang de toe- slag, welke de regeering op de consumptie melk geeft, gehandhaafd blijft (dus tot 12 Maart). Wy laten in het midden, in hgeverre dit standpunt juist is. Het verbaast ons echter, dat van de zyde der Haagsche melkinrich tingen men ook na 12 Maart de inkooppry- zen niet wenschte te verlagen, hoewel alle belanghebbenden het er over eens waren, dat een prijsverlaging in verband met alle prysverhoudingen en met de sterk stijgende melkproductie gewettigd is. Zelfs werd door de grootste melkproductenfabrieken aan de melkinrichtingen aangeboden, om hun elke hoeveelheid melk, die zy voor hun bedryven noodig hebben, te leveren tegen lagere pry zen dan de inrichtingen aan de Regeering voor de bijgeleverde melk beta len. Vooral verbaast ons genoemde weigering, waar blykens mededeelingen in de dagbla den, de directies der Haagsche melkinrich tingen en organisaties van melksiyters te legrafisch aan Uwe Exc. hebben medege deeld, dat hulp der Regeering in den vorm van bylevering van melk aan de inrichtin gen niet gemist kan worden en dat het sta ken der toeslagbetaling door de Regeering de melkpryzen voor den consument met het bedrag van den toeslag zullen doen stygen. Na het vorenstaande meenen wy te mo gen concludeeren, dat klaarblykelyk deze melkinrichtingen er naar streven, om tegen beter weten de meenihg ingang te doen vin den, dat de opheffing der crisismaatregelen nadeelige gevolgen zal hebben voor den con sument. Hoewel ongetwijfeld Uwe E*c. qver be ter gedocumenteerde gegevens beschikt, dan door de bedoelde melkinrichtingen verstrekt worden, meenden wy toch goed te doen, door het bovenstaande mede te deelen. Daaraan zy nog toegevoegd, dat onze ver eeniging verscheidene belangryke melkin richtingen onder haar leden telt, die het ge heel met ons standpunt eens zyn en die met ons meenen, dat de regeeringsmaatregelen niet alleen gemist kunnen worden, doch zelfs ten spoedigste beëindigd dienen te worden, omdat zy leiden tot door en door ongezonde verhoudingen, ten nadeele van den consument en ook ten nadeele van die melkinrichtingen, welke niet hun kracht zoeken in regeeringstoeslagen en door de Regeering geleverde melk. Wy mogen hier wel aan toevoegen, dat ..y ons geheel houden buiten de vaststel ling door de fabrieken en melkinrichtingen van de inkoopprijzen, welke zy voor de melk in den komenden zomer willen beste den. Wy hebben er slechts de aandacht op willen vestigen, dat de melkinrichtingen eenerzyds kunstmatig de melkpryzen hoog hdüden en anderzyds in telegrammen aan Uwe Exc. zich opwerpen als de verdedi gers van den consument." De Min. van Binnenlandsche Zaken ongesteld. De minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr, Ruys de Beerenbrouck, moet, ten gevolge van een lichte ongesteldheid, het bed houden, en kan dus zyn ambtsbezighe den niet verrichten: De burgemeester van Rotterdam heeft eervol ontslag gevraagd. De burgemeester van Rotterdam, de heer mr. A. R. Zimmerman, heeft Dinsdagmid dag het volgende schryven doen toekomen aan de leden van den gemeenteraad; „Ik heb de eer, aan uwe vergadering mede te deelen, dat ik na gedurende wel haast 15 jaren ook in moeilyke tyden liet ambt van burgemeester dezer stad te heb ben vervuld, het oogenblik gekomen acht, myn taak neer te leggen, opdat zy aan an dere handen moge worden toevertrouwd. Ik heb daarom aan H. M. de Koningin ver zocht, my eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei a.s." De ,.N. R. Crt." teekent by dit bericht o. a. aan: Geheel onverwacht komt dit bericht niet. er was reeds herhaaldelyk gewaagd van deze mogelykheid, desniettegenstaande be treuren wy het in hooge mate, dat mr. Z. thans na 15 jaren arbeid aan het hoofd de zer zeer moeilyke gemeente zyn ambt neer legt. Wanneer onze gemeentebesturen en voor al die der groote gemeenten, werden geleid met het verantwoordelykheidsbesef, dat dezen man allereerst kenmerkt, dan zou - om één voorbeeld te geven de toestand der financiën van onze gemeenten heel an ders zyn, dan hy thans veelal is. Dat dit sterke 'plichtsgevoel hem er meermalen toe bracht zyn gezag te doen gelden op eene wyze die door menschen van andere opvat ting als de zyne in hooge mate hinderlyk werd gevoeld, ligt in den aard der zaak. Wy beweren allerminst, dat daarby steeds het gelyk aan zyn kant was, in de zaak van den stadhuisbouw b.v. zouden wy een ne derlaag van mr. Z. levendig hebben toege juicht, maar dat belet ons niet in te zien, dat het doel, dat hy zich had gesteld niet anders was te bereiken dan langs den door hem gekozen weg en dat iemand van zyn overtuiging en hoedanigheden in een der gel yke zaak niet anders kon handelen, dan hy deed. Wat van een man van zyn opvattingen het ambt moet hebben geëischt in deze da gen. die het getal hooger aanslaan dan de hoedanigheid, wat hem de tenuitvoerleg ging moet gekost hebben van de woning- politiek, en de maatregelen tot bestryding der gevolgen van werkloosheid, zooals de democratie van het betrokken departement die voert en ontwerpt kan men slechts be vroeden. Ons zou het allerminst verwonde ren, als hier een conflict was ontstaan tus- schen de verplichtingen, die het ambt op legt en den plicht, die het geweten voor schrijft aan een man van dit formaat. Ons zou het niet verbazen, als men o. a. daaruit de ontslagaanvrage moet verklaren. Wy hebben in dit geval zeer in 't byzon- der reden deze beslissing na by'na 15 jaren dienst (op 1 Mei 1906 nam de heer Zim merman het ambt als burgemeester van Rotterdam op zich) te eerbiedigen, maar tegelyk is het dan een oorzaak te meer voor ons het te betreuren, dat iemand van zyn hoedanigheden een post verlaat, van waar de gevaren duidelijk waren te zien, die het schip van Staat loopt, gestuurd in een koers, dien het thans vaart. Zyn waar schuwend woord zal nu niet meer worden gehoord. Op betrekkelijk jeugdigen leeftyd legt mr. Z. zyn gewichtig ambt neer. Wy twy- felen niet, of de jaren en de werkkracht die hem resten zullen nuttig worden besteed. Een peisoonlykheid als mr. Z. verdwynt niet uit het openbare leven. Wy zullen den dag pryzen, die hem gelegenheid geeft zyn gaven en zyn persooniykheid wederom in dienst te stellen van ons volk. Burgemeester Tellegen. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling van den burgemeester van Amt- sterdam. Ir. J. W. C. Tellegen, tegen Pa- schen uit het buitenland huiswaarts te kee- ren, zoodat hy pas na die feestdagen weer zyn 'functie hoopt te aanvaarden. De accynsverhooging van gedistilleerd. Vrijdom van alcoholhoudende genees middelen. De Amsterdamsche Ziekenfondscommis- „3 heeft zich tot den Minister van Finan ciën gewend met verzoek alcoholhoudende geneesmiddelen vry te stellen van accyns. De Minister heeft aan de comiirteai^doen weten, dat zynerzyds de vraag overwogen is of het mogelyk zoude zyn voor de ver vaardiging van geneesmiddelen vrydom van accyns op gedistilleerd in ruimere mate toe te kennen dan thans reeds ge schiedt by de vervaardiging van genees middelen voor uitwendig gebruik, waarvan de samenstelling zich niet verzet tegen de natureering van het gedistilleerd in ruime- schiedt by de vervaardiging van middelen voor uitwendig gebrüik, waarvan de samenstelling zich niet verzet tegen de natureering van het gedistilleerd met me thylalcohol. In bijzondere gevallen waarin de toevoeging van methylalcohol of van me- thylaetylketon aan gedistilleerd voor de be reiding van een uitwendig geneesmiddel geen bezwaar oplevert, zal het mogelyjc blyven daarvan vrydom van accyns te ver krijgen. Vereeniging van Ned. gemeenten. De algemeene vergadering en het con gres der Vereeniging van Ned. Gemeenten zullen worden gehouden op 16 en 17 Juni te Maastricht. Voor het congres zal prae- advies worden uitgebracht over de voorstel len der Staatscommissie tot herziening der Gemeentewet, voorzoover deze betrekking hebben op het financieel beheer. Verhoogde bijdrage werkloozenkas. t Zooals reeds is gemeld, verlangt de mt nister van Arbeid van de landarbeiders met ingang van 1 Mfei opnieuw een verhoogde bydrage voor de werkloozenkas, en wel met een zoodanig bedrag, dat het subsidie van rijk en gemeente niet hooger behoeft te zyn dan 100 pCt. (Met 1 Januari 1.1. werd de bydragen voor de losse arbeiders gebracht van 20 op 25 ets. per week). Naar men ons meldt, achten de hoofdbesturen van de vier betrokken landarbeidersbonden (moderne, katholieke, christelyke en onafhankelyke) een verdere contributieverhooging voor de werkloozenkas onuitvoerbaar. TWEEDE KAMER. Zitting van 8 Maart 1921. Voortgegaan wordt met de herziening der Ongevallenwet 1901. Het amendement der commissie van rap porteurs inzake een nog ruimer omschrij ving van het begrip bedrijfsongeval, wordt door den minister van Arbeid ontraden. Het amendement wordt aangenomen met 29 tegen 26 st. Een amendement-Beumer om meerderja rigen in dienst van bloed- of aanverwanten in opgaande linie vry te stellen van onge vallenverzekering, als zy daartoe het ver zoek doen, wordt verworpen met 55 tegen 7 st. Overgenomen wordt een amendement- Duys, bedoelende te voorkomen dat staking of uitsluiting nadeeligen invloed zou kun nen hebben by de berekening van het dag loon. Een amendement-Duys om de berekening van de begrafeniskosten en renten voor na gelaten betrekkingen van niet volslagen ar beider» voordeeliger te maken, wordt ver worpen met 40 tegen 17 stemmen. Het amendement-Duys om de toegeken de renten om de 10 jaar te verhoogen in verband met de sty ging van het gemiddeld loon. werd na bestryding door den minister, ingetrokken. Het amendement-Duy» om de tydeiyke uitkeering te verhoogen van 70 tot 100 pCt. van het loon en de uitkeering by blyvende ongeschiktheid van 70 tot 80 pCt., en de uitkeering ook te geven over algemeen er kende Christelyke feestdagen, werd, in ver band met de toezegging van den minister om op de kwestie terug te zullen komen by wyziging der Ziektewet, ingetrokken, wat betreft blyvende uitkeering. Het overbly- vende gedeelte werd verworpen met 41 te gen 18 stemmen. RECHTZAKEN. Het spoorwegongeluk bü Rosmalen. Hot O. M. bii de rechtbank te 's-Herto- genibosch edschte gasteren tegen den ma chinast Emmeraaal uit Nijmegen zee maan den gevangenisstraf wegens schuld aan don dood van drie personen bii de spoor wegramp te Rosmalen op 20 December id. (het veroorzaken van gevaar voor het epo or wegverkeer door atoomvenrnogem". ONDERWIJ8. Gebrek aan leerkrachten. Voor de betrekking van een derde leer kracht aan de Katholieke school te Net terden. gom. Gendringen, heeft zich. na herhaalde oproepingen, niemand aange meld. Twee leerkrachten moeten nu aar 90 leerlingen onderwijs geven. UIT DE PERS. De Malaise. Onthouding van protectie is het eerste tieve Tei werkweek in alle bedryven. Daar thans in T buitenland overal 48 uur per week of langer gewerkt opgedreven. Terecht ia dan ook èn de Nwveoiheödaraad èn het op initiatief van het Vertoond van Nederlandsche Fa- ibriikantenvereenigiiiigen in de afgeloo- pen week gehouden congres daartegen opgekomen. Ten tweede steun van sommige takken van industrie. Waar mèn niet te doen heeft met den oorlog in 't leven geroepen of ho rnaar met ook in normale tiideo hier te lande bloeiende takken van bedrijf, diè thans tot groote schade voor onze blij vende welvaart door de concurrentie uit 't verarmde buitenland met onder gang worden bedreigd, dienen die be drijven van overheidswege te worden gesteund, Wü vragen hier iets. dat al lerminst irrationeel mag heeten en ook volstrekt geen novum is. Ten allen tiide heeft men de noodzakelijkheid begre pen, noodlijdende ondernemingen, wel ker voortbestaan inderdaad in 't alge meen belang wensoheüik mocht heeten, met subsidie te steunen. Wy zouden legio voorbeelden daar van kunnen aanhalen, doch achten dit onmoodig. Het behoeft ook geen betoog, dat een dergelijke hulpverleening veel gezonder is, dan het kweeken van weric- stenn aan den bedreigden tak van nij verheid. om dan diezelfde werklooaen - en als zii overheidsgeld te gaan steunen. In de derde plaats verlangt het blad. dat indöen de prijsdaling zoodanig mocht blij ken door te werken, dat daardoor inder daad de kosten van levensonderhoud aan merkelijk worden verlaagd, in alle takken van ons bedrijfsleven, ook in overheidsbe drijven en -diensten, salarissen en loonen worden teruggebracht tot zoodanig ni veau. dat daardoor de productiekosten der verschillende bedrijven en de kosten van den overheidsdienst verminderen, zonder dat daardoor de levensstandaard behoeft omlaag te gaan. Dat zulks niet alleen in de particu liere bedrijven, doch ook in overheids dienst noodig is. spreekt vamelf. Met de prijsdaling immers hangt samen een vermindering van de opbrengst der be lastingen, welke zich thans reeds aan kondigt in de verminderde opbrengst *der rijksmiddelen, doch waarschijnlijk het volgend jaar zdch veel scherper voor riik en gemeenten zal doen gevoelen. Opvoering der belastingen tot nog hoo ger percentage dan thans, kan als uit gesloten worden beschouwd. Zii zou er trouwens slechts toe leiden, dat ook de ambtenaren en arbeiders in dienst meer dan „thans aai groot deel van dde belasting worden af gewenteld op de pryzen van goederen en diensten, waardoor 't voordeel der prijsverlaging verloren ging, of," indien dit niet mogelyk «eek, zou het gevolg ziin nog grooter malaise ia handel en nijverheid, nog meer faillissementen en werkloosheid. GEMENGDE BERICHTEN. Een nieuwe filmfabriek. De N. V. Ned. Bioscoop Trust zal bin nenkort een filmfabriek doen bouwen aan den Leidschendam bij Leiden. Een reuzenkei. Op een buitengoed nabij Oldenzaal is een kei van buitengewonen opgegraven. Zyn af metingen bedragen 2 M., 2 M. en 1.70 M. Zyn gewicht wordt geschat op 15.000 k 16.000 K.G. Deze kei overtreft in grootte verre den alom bekenden „Oldenzaalschen steen", geplaatst by het gemeentehuis te Oldenzaal. Wachtgeldregeling. De directie der Ver. Kon. Papierfabrie ken firma Van Gelder en Zonen te Wormer is bezig om ten behoeve van hare arbeiders een wachtgeldregeling voor te bereiden. Aan de gemeenten waar de arbeiders ge vestigd zyn is hiervoor een bydrage ge vraagd. Een studentendorp. De woningtoestanden te Leiden hebben aanleiding gegeven tot denkbeelden over gemeenschappelijk wonen van studenten. Er is een opzet gemaakt door den architect den heer De Bazel: woongroepen elk die nende voor 30 k 50 studenten. Het bestuur van de Federatie van Leid- sche Studenten houdt nu een enquête on der studenten, waarbij o. m. de volgende Kragen te beantwoorden zyn: Zijn de be staande woningtoestanden in Leiden er de oorzaak van, dat gij aldaar niet op kamers woont? Zyt gij tevreden met de bestaande studentenhuisvesting? Zoudt gy in begin sel geneigd zyn, in het door De Bazel ont worpen woningcomplex een kamer te hu ren? Wat zoudt gy ten hoogste per maand aan kamerhuur wenschen te betalen voor kamer met bediening zonder vuur en licht. De spokende stiefdochters. De„Z. Crt." vertelt: Den laatsten tijd hoorde men meermalen van geheimzinnige spookhistories bij een der bewoners aan den Lankhorsterstraat te Hengelo. Niemand nam aat natuurlijk voor ernstig, vooral niet omdat er nooit iets gezien werd door de bu ren, wanneer die eens oppasten. Maar de vrouw des huizes en de 16-jarige dochter wisten 't heel zeker en ook de boer zelf be merkte 's morgens wel eens, dat 't werke lijk om en in zijn huis had gespookt 't Geval liet de politie niet met rust en feie .telde dikw(jli een nachtelijk onder, wek in, met 't gevolg, dat ie de moeder tot de bekentenis wist te brengen, dat zij en Vader had er meermalen z|jn misnoegen dachten de sluwe vrouwen door hem op die manier beangst te maken, hem wat milder te stemmen ten opzichte zijner stiefdoch ters. De methode bleek niet doeltreffend, want volgens verklaring van den boer spookte 't wel al 3 jaar lang. Een aanvaring. i werd in de Ketel den Kami pen de binnenkomende motorboot .„Nederland" (van R'diam). aangevaren door den uitgaand en Marker botter „U. K. 69", zóó hevig, dat de laatste onmiddellijk na de botsing zonk, terwijl de motorboot ernstige averij aan den boeg beliep, doch drijvende Weef. De bemanning van den ibotter kon zich nog redden door op de „Ne- De broodprijs te Rotterdam verlaagd. Met ingang van gisteren is de broodprijs te Rotterdam wederom met 1 cent per 800 gram verlaagd. Arrestatie. De door B. en W. geschorste directeur van het gem. distributiekantoor te Loos duinen, de^héer S., is thans gearresteerd. Duizend gulden boete Naar de „Tel." verneemt is gisteren J. van der Kroon, slager, wonende aan den Koninginneweg te Amsterdam, door den kantonrechter wegens het bedingen van te veel huur veroordeeld tot eene boete van duizend gulden, subsidiair negentig dagen hechtenis. Een plaatsvervanger. Een paar dagen geleden moest de beken de nachthuishouder Loutje de Vries te Am sterdam zich in het huis van bewaring aan melden, teneinde hechtenis te ondergaan terzake overtreding van de drankwet en verzet. De Vries had daar weinig zin in en gooide het op een accoordje met een bekend type uit Donker Amsterdam, den schoor- steenvegerszoon Barbieri. Afgesproken was, dat deze voor 200 de straf voor Lou de Vries zou uitzitten. Inderdaad bracht de Italiaan een paar dagen aan de Wetering schans door, maar toen werd het bedrog ontdekt. Eenige agenten werden geroepen om te constateeren, dat de gevangene niet Lou de Vries was, maar Barbieji. Thans zit ten ze allebei. (Tel.) LANDBOUW. Nederland 27 Februari 1921 Overysel Gelderland Te Rotterdam vergaderde gisteren de commissie uit den Bond van Rumdveefok- vereen,gingen, die wil trachten den ver koop der melk op vetgehalte ingang te doen vinden. Behalve de veehouders, wa ren ook verscheidene organisaties uit het melkbcdriif en enkele fabrieken ter ver gadering vertegenwoordigd. De fabrieken en inrichtingen vertelaar de® aich in principe bereid mede te wer ken tot de nieuwe wiiiae van verkoonen. Echter werd gewezen op de groote moei lijkheden in de pmactük aan een betalings wijze op vetgehalte verbonden, vooral waar nig De ndveefdk meende evenwel te moeten voortgaan met haar streven, ofschoon de secretaris van «en Bond van Melkindmstrieelen opmerkte, dat het vetgehalte niet de eenige basis kan zijn voor uitbetaling, aangezien de vetvrije droge stof, die niet in evenredigheid stijgt met het vetgehalte, eveneens een bij de uitbetaling moet vormen. Deze laatste opmerking werd Tukker op grond van eigen ervaring en op «rond van onderzoekingen van dr. uit Hoorn. you UC aiiCUUÖI B UUUO»lcuu zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1921. Binnenland. Brieven. No. 6854 Z.E. I. Veenhuiaen. Bureau Belastingen. Gouda. J. DeWker. Utrecht. Görbkantoor der Gemeente Amsterdam. A. de Groot. Utrecht. Haagsche Courant, Haag. Informatie Incassobureau. Hilversum. J. Leeflang, Utrecht M,. K. Verwaal. Rotterdam. Briefkaarten. Bet Hooing, Boskoop. E. Noordink, Haag. B. v. Scheegs. Utrecht. B. Teekens. Rotterdam. Buitenland. Breven. H. H. Morning, New-York. Briefkaarten. Bolibrenhuch. Berlin. Vier briefkaarten zonder adres. GOUDA. 9 Maart 1981. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd onze oud-stadgenoot de heer H. Ber- kelbach van der Sprenkel, thans te Biltho- ven, als leeraar in de anatomie aan de school tot opleiding van Indische artsen. Eindexamen Rijk» Tuinbouwwintercursu». Bij het gisteren alhier gehouden eind examen van den Rijks Tuinbouwwintercur- sus werd een diploma uitgereikt aan de heeren B. den Ouden, L. van Gaaien, H. Bomhof te Gouda en P. Kroon, te Stolwyk. Afgewezen werden 2. Uitslag veiling Notens J. van Kranenburg. De uitslag van de Maandagavond in de R.-K. Leesvereeniging gehouden verkoo- ipuiig van Notaris J. van Kranenburg, is als volgt: No. 1 en 2. Een woonhuis en 'fabrieks gebouw aan de Kuiperstraat no. 29-31-32. kooper de heer Rapis voor f 14100.—: no. 3. Een woonhuis aan de Fluw. Singel no. 88 en no. 4 een dito no.79. kooper de 'heer C. Teekens, reap, voor f 9700.— en f 6500.—; no. 6 is uit de hand verfcocht: no. 6—12. Zes woonhuizen aan de Schel- temastraat, koopers de heeren C. Plomp no. 14 voor f 1220.—, W. v. Eijk no. 15 en 16 voor f 1240.— elk. Th. D. Boot no. 17 enl8 voor f 1240.— elk. J. N. Veraeel no. 19 voor f 1240.—. No. 12. Een woonhuis aan de Bockenbengstraat no. 30 kooper de iheer J. Baas voor f 1940.—: no. 1314. twee woonhuizen aan de Vierde Kade. koo per de heer J. v. Kranenburg voor 800, no. 15—16, twee winkelhuizen aan de Bo gen, kooper de heer Th. D. Boot voor de Vierde Kade. voor f 280.—. J. Radix Openbare Vergadering S. D. A. P. Voor de afdeellng Gouda van de S. D. A. P. zal op Vrijdag U Maart in de zaal Kunstmin van de Sociëteit „Ons Genoe gen" als kpreker optreden de heer J. E. W. Duys. van Zaandam, lid der Tweede Kamer. HAASTRECHT. Morgen, Donderdag 10 Miaart zal er ge legenheid ziin voor bostelooze inenting of herinenting van 1—IK uur in het gebouiw van de openbare school alhier. Gisteren is alhier houden om te j een Burgerwacht. ge- tot oprichting van In het buurtschap Rozendaal onder deze gemeente, begaf de landbouwer S. zich met ziin vrouw naar de kerk te Oudewater. Onderweg schrok het paard van een bela den melkwagen en ging van de dijk af. De tentwagen bleef tegen een boom hangen. Met den schrik en de schade kwamen de inzittenden er af. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De heer H. van Herk alhier was voor 33.400.— laagste inschrijver voor het be straten en riüleeren van de CrornmelinJaan te Delft, welke aanbesteding gisteren door het gemeentebestuur aldaar werd gehou- REEUWIJK. Ten behoeve van woningbouw is het door het Rijk aan deze gemeente bepaalde voor- schat gewijzigd en nader bepaald op f 3284.96. POST EN VERKEER. Controle in de treinen. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft het treinpersoneel opnieuw een nauwkeurige controle der plaatsbewii- zen in de treinen opgedragen, vooral van due reizigers, welke zeggen „abonmé" of „diensbkaart" en niet beslist als houders daarvan bekend zijn bii het personeel. D»e verhooging der spoorwegtarief. Eenigen tyd geleden meldden wii. dat de Nederlandsche Spoorwegdirectie onder- derhandeüngen voerde met de regeering, strekkende tot v< Naar de Tel. onderhandelingen in een stadium gekomen. deze I De vertioogingen zullen echter niet wor den toegepast op de voor extra treinen geldende tarieven. 1 Verder ligt het in de bedoeling den toe slag op het reizen met Nederlandsche D-hreinen af te schaffen, echter niet op die D-treinen. welke naar het buitenland doorrijden. Gp deze laatstbedoelde treinen blijft dus de toeslag gehandhaafd, ook al mo^kt men daarvan slechts op een Neder- Landsch spoorweggedeelte gebruik. 1 Ten slotte ligt het niet in de bedoeling Wet buurtverkeer weder in te ECONOMISCHE BERICHTEN. Sensatkmecle uitvindingen. Men meldt aan de „N. Crt.": Het bureau voor Buitenlandsche Bedrijfs- berichten, Stationsweg 89 te 's-Gravenha- ge, vestigt de aandacht op twee zeer be langrijke uitvindingen, welke een geheele omwenteling te weeg zullen brengen in de belangrijkste takken der chemische indu strie en wel in het bijzonder de kunstzyde- industrie, de vervaardiging van grafiet van cokes, de vervaardiging van knoopen, hand vatten, van wandelstokken, parapluies, etc., de saccharificatie van cellulose, phospha- ten, extraheeren van oliën, bitumen, aard- verfstoffen, explosie stoffen, ceramische in dustrie. De uitvinding betreft den kolloïdmolen ter vervaardiging van „koUoïddispersio- nen". Deze molen, alsmede de vilterpers ge ven een arbeid- en tijdbesparing van onge veer 50, pCt., wat zeer zeker in verband met den "tegenwoordigen korten arbeidsduur van het grootste belang is. SPORT. Giateravind vonden de eerste bokewed- warkalijk strijden plaata uitgeschreven door ache Boksclub „Harouias". die De Stelde allereerst de in jJt. opgerichte Boksclub .Hercu les" voor en verzocht het vrü talrijk op gekomen publiek niet al te veel goed of te uiten over de amateur- ir nog korte voor- De wedatryden stonden onder arbitrale uitspraak van dein heer J. Coheti uit Rotterdam. Allereerst partijen van „Hercules"-!eden. De match van Leeuwen en Oata is in de 4e ronde onbeslist. In de extra ronde wint van Leeuwen op punten. Verkerk wint van zyn tegenstander den Edel m de 4e ronde s derde ontmoeting (de beiden 56 KAL. wordt gedisqualifiseerd wegens den gordel en eemge nekslagen na herhaalde waarschuwing. Na ennsrtuge beraadslaging besloot de Jury in tegenstelling met de scheidsrechterlijke uitspraak overt te boksen. Reeds thans bii zijn eerste optreden, toonde Dortland zich technisch hooger. Zyn opstelling en krach tige momentslagen treffen vaak doel. Met applaus werd de beslissing der Jurv be groet. waarna Hoogendoorn en Van Schaak den rang betraden. Ook deze ontmoeting was in de 4e ronde onbeslist, terwijl de extra ronde evenmin een beslissing optie- in de hernieuwde 3 ronden tusechen de Koning en Dortland, werd Dortland win ner op punten, hoewel de Koning in de 2e ronde aanmerkelijk meer in don aanval was en hierdoor eenige punten inliep. De ontmoeting waarin Both zegevierde en tevens de medaille voor den besten stijl en bokspartij vetwierf, eindigde nog voor De Ruiter (kampioen van Zuid-Holland) en van Leeuwen (kampioen van Amster dam) openden de tweede helft met een keurige amateur-partij. De kranige in structeur van „Hercules" weerde zich op soliede wyze tegen den watervluggien de Ruiter, die voorail in die eerste ronde vin nig in den aanval was. Jammer dat hii in de 2e ronde een duimhlessuur kreeg, waar door van Leeuwen overwinnaar werd. Zeer gaarne nam van Leeuwen de ult- noodigang aan over 14 dagen revanche te nemen op 10 ronden van 2 min. Ook de Koning daagde Dortland weer uit en werd aangenomen. Deze partij wordt eveneens over 14 dagen gebakst. Hierna volgde de attractie voor Gouda en betraden twe beroepslboksors den ring. n.J. Wilson Forfab (kampioen van Zuid- Frankrijk en België) versus P. Snobo. (kampioen van Zuid-Amorika). Oogenblik- "kelyk spande deze ontmoeting. Het was muisstil en bii iederen aanval van den vluggen Franschman of schitterende af wering, gevolgd door krachtige slagen van Snobol, steeg de spanning.. Bijzonder viei op de kracht waarmee de dikke Amerikaan sloeg, benevens de prachtige opstelling van den zwarten Ailgirièr. Reeds in de eerste ronde bleek Snofcpl te winnen en was de strijd vooc het publiek reeds be.- slist toen Snobol Wilson Forfab in de 2e ronde reeds tweemaal down sloeg. Ook in de derde ronde, alhoewel Forfab wat kwam opzetten, is de kracht van Snobol den vluggen noger nog even te machtig en raakte wederom down. Met den negenden tel is Forfab weer bii, om met den tien den op te rijzen. Hieruit ontstond een klein incident omdat Forfab wilde doorboksen. Het Nederlandsche Boksreglement bepaald slechte 9 tellen, terwijl het Internationaal 10 voorschrijft. Er wordt dan ook verder gestreden onder het Internationaal Regie ment. Geweldig was het hoe Forfab in de 4e ronde debuteerde. Aanval op aanval werd ondernomen en oogenblifckeliik lag Snobol down. Opgerezen zynde viel de zwarte Franschman nog verwoedeT aan en sloeg Snobol buiten aller verwachting knock-out. waardoor Forfab als onver wachte overwinnaar uit dezen strijd trad. Ook Forfab aanvaardde de uitnood iging van Snobol om over 14 dagen een revan che-match te houden. Vermelding verdiend dat een duiinbles- suur aan den rechterhand veel heeft bij gedragen tot Snobol's nederlaag. Met genoegen kon .Hercules" op deoen eersten avond terugzien, terwijl de kra nige instructeur van Leeuwen lof verdient voor de prestaties die Hercules gisteren avond heeft laten blijken. De Ontegenzeggelijk heeft deze avond het zyne er toe bijgedragen de nieuwe tak van sport meer ingang in Gouda te doen vin den. VOETBAL. De Beker van de Gazette de Liège. 27 en 28 Maart (de Paaschfeesten) zul len voor Luik twee groote Sportdagen zyn. De bestuurraad van de „Gazette de Liè- ping uit te schrijven, 't eerst in 1914 be- De inrichting van het tournooi is aan de „Btente Liègeoase" toevertrouwd. De bekpr van de ..Gazette de Liège" zal betwist worden door de „Club Athlétique des Sport» (f éraux" kampioen van Frankrijk 1919, „Sparta" van Rotterdam. een der beate Hoilandeehe clubs. „Stan dard Glub Liègeois", promotie-kampioen 1921, en een gemengde ploeg van de „En tente Liègeodse de Football". SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomv. Mij. Nederland. Grotius (tlhuisr.) vertr. 7 Maart v. Gi braltar. Sumatra (tbuiar.) vertr. 4 Maart v. Pa- dfiBff. Kan. We*A.-Indische Maild. Bourne vertr. 6 Maart v. Callao n. Mol lende. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tijdelyk wellicht krachtige Zuide lijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. FINANCIEELS BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Nlet-officieela notaering te Amsterdam. 8 Maart 9 Maart offic. nlet-ottic. Londen 11.36 11.86 Berlijn 4.66 4.67 Parijs 20.82 H 20.60 Brussel 21.76 21.67 K Zwitserland 48.90 t-. Weenen 0.67 0.67 H Kopenhagen 47.96 Stockholm 66.30 Chris tiania 46. New-York 2.91 H 2.91% Slotkoerscn van heden nog niet ontvan gen MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. WOERDEN, 9 Maart 1921. Aanvoer 7 partyen, waaronder geen met Rjjksmerk. Prys Goudsche kaas le soort 8488, 2e soort ƒ7680. Handel matig. CORRESPONDENTIE. Een Dienstweigeraar. Dear Uw ingezonden stuk niet anders dan pro paganda 'beoogt voor de dienstweigering en niets heeft uit te staan met het giste ren geplaatste stuk van den Raad van Le- gerpredikanten, kan het niet worden opge nomen. RED. ÓNZE KOLONIëN. De tweede jaarbeurs gaat door. Een speciaal jaarbeurse omité bracht 50.000 bijeen. De regeering stond toe. dat de in Juni vervallende rente van f 45.000 later zal warden betaald, weshalve het bestuur besloot de tweede jaarbeurs te deen doorgaan. Zij zal aanvangen 19 Sep tember a-s. De Indische Pers. Een conferentie van dagbladdirecties, ge houden op het Aneta-kantoor te Soerabaja heeft in beginsel besloten tot oprichting van een bond van dagblad-directeuren, op de basis van de Nederlandsche Vereeniging. Vijf dagbladen besloten tot verhooging van het abonnement wegens portiverhooging. De overige bladen wenschen geen abonne- mentsverhooging. Nadere wijziging van het reglement op het beleid der regeering van Indië. Een wetsontwerp is ingediend houdende nadere wijziging van het reglement op het beleid der Regeering van Indlë. Blijkens de Memorie van Toelichting schynt het, nu de noodzakelijkheid van een breeder opgevatte herziening van de be stuursinrichting van Ned.Indië zich onaf wijsbaar doet gevoelen, den minister van Koloniën wenschelijk toe, in overeenstem ming met deze bedoeling aan die hervor ming tevens een broederen wettelijken grondslag te geven. Een grondslag die overeenkomstig het algemeen karakter der hervorming, doet blijken hoe het daarby geldt een veranderin* in het wezen van het koloniaal be stuur sstelsel, waarbij niet, zoo als in de bestaande bepalingen, afzondering van geldmiddelen ter voorziening in bijzon dere behoeften van eenig gebied de op den voorgrond staande gedachte uitmaakt, maar vorming van zelfstandige gemeen schappen, bestemd om in het staatkundig leven der kolonie een plaats in te nemen, aanvankelijk in beginsel gelyk aan en in een verdere toekomst uit een staatkundig oogpunt wellicht belangrijk te boven gaan de de plaats, welke in de Nederlandsche KERKNIEUWS. „Onvi In het bisdom Den Bosch is onder de mis sen het volgende van den kansel afgelezen: Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch rekent het zich ten strengen plicht, de R.- K. vrouwen en meisjes nogmaals te wijzen op de zonden van ergernis en op den ziele- moord, waaraan zy zich door onvoegzame kleeding, in of buiten de kerk, tegenover God schuldig Z. D. H. spoort dan ook alle vrouwen en meisjes aan, haar roem te zoeken in de eerbaarheid harer kleeding en zich onder ling, door aansluiting by de Vereenlgingen Voor Eer en Deugd" of „Vrouwenadel", In het vervullen van dien plicht te steunen. Z. D. H. doet bovendien een dringend be roep op de katholieke ouders, echtgenooten en jonge mannen, om hun machtigen in vloed op deze aangelegenheid, in woord en daad, steeds ten goede te doen gelden. Mochten R.K. vrouwen en meisjes zich in ontstichtende kleeding aanbieden tot het ontvangen, van een Sacrament, dan heeft de geestelijkheid in last, haar niet tot dat Sacrament toe t« laten, soms zelf haar uit de kerk te doen verwijderen. En dan nog het verhuizen. Te Leiden heeft zich uit de leden de* Ned. Herv. Gem. een commissie gevormd welke een geschikte woning heeft gevon den voor ds. J. W. Groot Enserink, die 17 April a.s. zich voor de vacature dr. Schok king aan die Gem. wenscht te verbinden, en zal trachten een som byeen te brengen tot bestryding der hooge verhuiskosten van dezen predikant, van Leeuwarden naar Leiden. Het bedrag, daarvoor door de Ge- meente-commissie gesteld, is onvoldoende. TIJDSCHRIFTEN. Het Masker. De redactie van het halfmaandeliikache tijdschrift voor tooneel en opera, zet haar werk met grooten ernst en toewijding voort, noodat het langzamerhand al een «oede bekende begint te worden. Herman Poort schrijft (bij portret) over Albert Vogel, wiens bijdragen in de eerste num mers waren opgenomsa. Joh an Broek ver volgt de leeraame beschouwing over .Het omstaan der opera" en Marqué vertelt iro- niUrh hoe ..men" in de vestiaire oordeelt over de welverzorgd® opvoering van De Vliegende Hollander door de Nationale Oipera. Simon Koster bespreekt het nieu we stuk van mevrouw Simon—(Mees ..Kla tergoud" en geeft een veifeandelingetje _._r Het moderne Drama. Ook aadare medewerkers als GhrisoUn Sr. #al süa weer op hun post Een zeer leseeamnaerdige aflevering dus. LAATSTE BERICHTEN. De Spaansche Premier vermoord. PARIJS, 9 Maart Dato, de Spaanache Premier, is door een sluipmoord om het le ven gekomen. Hü keerde uit het Parlement terug en werd gevolgd door 8 op motorrij wielen gezeten syndicalisten, die plotseling een groot aantal revolverschoten op hem losten. Drie dezer schoten waren doodelijk. De chauffeur reed onmiddellijk naar een Ziekenhuis, maar bij aankomst bleek de Premier reeds overleden. De daders ontkwamen. De besettiag. KEULEN, 8 Maart. V. D. De intergealli- eerde Rijnland-commissie heeft censuur op de telephoon en de telegraaf door de bezet- tingsoverheden verordend gedurende den tijd van 8 dagen, die steeds weer met den zelfden tijd kan worden verlengd. De berich ten der pers, welke op de bewegingen der troepen betrekking hebben, vallen onder de ze censuur. Een andere verordening bepaalt dat de aan de Duitsche Westgrens geheven dou anerechten in 'beslag worden genomen. Verdere bepalingen heeft de commissie zich voorbehouden. Voorloopig worden de tot heden geldende douane-tarieven geheven. Het bestuur van den Duitschen in- en uitvoerdienst en dat van den dienst tot verhindering dej- lcapi- taalvlucht, die in het bezette gebied zijn in gesteld, worden onder de bevelen der inter- geallieerde Rijnland-commissie gesteld. MUNSTER, 9 Maart V. D. Tot nu toe heeft men over do bezetting de volgende officieele berichten ontvangen: Duisburg werd Dinsdagnamiddag bezet door ver scheidene compagnieën Belgische en Fran sche infanterie, die in auto's naar de stad getransporteerd werden. Vooraf waren slechts enkele patrouilles vooruitgescho ven. De Amerikaansche troepen in Duitachland. WASHINGTON, 9 Maart. V. D. De Ame- rikaansche regeering maakt bekend, dat de Amerikaapsche troepen aan den Rijn slechts dienen voor de uitvoering van het verdrag van Versailles, en zullen deelnemen aan de bezetting van andere Duitsche ste den. Naderend eind der bolsjewiki? KOPENHAGEN, 9 Maart. V. D. Naar uit Helsingfors geseind wordt, heerscht in Pe tersburg groote verwarring. In het alge meen is men van meening, dat de heer schappij der bolsjewisten spoedig ten einde zal loopen. De beschieting van Petersburg duurt voort, en wordt vanuit deze stad be antwoord waarbij steun wordt verleend door eenige forten in de omgeving van Peters burg. Uitbreiding van den opstand. BERLIJN, 9 Maart V. D. Van de Russi sche grens wordt gemeld, dat ook in Odes- sa en in de geheele Oekraïne ernstige onlus ten jpjn uitgebroken. Het bericht over de vlucht van den Raad van Volkscommissarissen van Peteraburg en Moskou naar Nisjtü-Novgorod is nog niet bevestigd. Smilly afgetreden. LONDEN, 9 Maart. V. D. De voorzitter van den Mijnwerkersbond Smilly is om ge zondheidsredenen afgetreden. Groote brand. LONDEN, 9 Maart. V. D. By een grooten brand in een complex woningen in Oakbank, 18 mylen van Edinburgh, verloren 3 per sonen het leven. Twaalf huizen werden in den asch gelegd. Toen de brandweer uit Edinburgh arriveerde, lagen zy reeds in puin. Zestig personen werden dakloos. De stryd tegen de nachthuizen. Mem meldt oms udt Amsterdam: De oo- ttitie te Aan sterdam van het bureau War moesstraat, haren strijd tegen de nacht huizen voortzerttende. heeft hedennacht om half drie een inval gedaan to het beruchte nachthuis van Oor Halsber in de Nieuwe- brugsteeg 32. Toen de politie het huis bin nendrong. vluchtten alle beaoelkera door een geheimen uitgang, die uitkomt op het Wijngaard straatje. Er werd veel sterke drank in beslag genomen en proces-verbaal tegcm den kroegbaas opgemaakt. Vervol gens heeft de politie voor alle nachthuizen poaten geplaatst, die de opdracht hebben, alle bezoekers te weren. TWEEDE KAMER. Zitting van heden Aan de orde is de Ongevallenwet. Aangenomen wordt met 32 tegen 29 stem men het amendement-Beumer (mogelyk heid om de uitkeering aan nagelaten be trekkingen van getroffenen te verruimen). Verworpen wordt met 39 tegen 24 stem men het amendement-Duys om uitbreiding te geven aan het begrip „kostwinner". Met 54 tegen 12 stemmen wordt verwor pen het amendement-Beumer om recht van beroep op de beslissing van de Ryksverze- keringsbank te geven aan ambtenaren. (De vergadering duurt voort) EERSTE KAMER. Zitting van heden In de Eerste Kamer zyn heden t de algemeene beschouwingen over de begrooting. De minister deelde o. a. mede dal een nieuwe regeling voor de werkloosenverzeke- ring in overweging ia. Voor een nieuwe Duurte wet bestaat geen aanleiding meer. Ten aanzien van de coalitie acht het Kabi net behoud hiervan h> 't belang van t land. Na eenig debat wordt aangenomen do marine-begroottog met 29 tegen 6 stem men. (De vergadering duurt voort) BURGERLIJKE STAND. Burgerlijken Stand van 26 Fefar. tol en met 4 Maart HAASTRECHT. OVERLEDEN: Aaratha Maria van Dijk. 4 weken. VLMT. GEBOREN: Fetroneffa Aarnee. A v. W. de Boer en E. van Rijn. WUhetmina. A f. J. N. Kastel tin en G. Beer.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2