Het conflict in het Westland STADSNIEUWS. i 1 1 1 kopten die den toestand voer de aoyjet gunstig voorstelt, heet het ondecrzijd& dat de positie der volkscommissariseen hope loos is. Zoo heeft men te Riga vernomen, dat alle bolsjewistische leiders in auto's uit Petrograd zijn gevlucht. De Russische legatie te Riga heeft be richt ontvangen, dat Kjrasnaja Gorioa en Oranaemlbawm door de opstandelingen zijn bezet (wat ook van een andere zijde wordt gemeld1). Sinds 17 uur is de Pool sch-Rub- sische vredesconferentie niet bijeen ge weest. De (bolajewika verklaren, dat Joffre ongesteld is. De Estlandsche mini ster-president heeft verklaard, dat hy, afgaande op de laatst ingekomen berichten, er van over tuigd was, dat het Sovjet-regime weldra zal vallen. De beweging der boeren en re- vol utaonnairen breidt zich zeer snel uit in alle deelen van Rusland, zelfs in Siberië. Ten gevolge van het gebrek aan vervoer middelen en levensmiddelen is het bijna onmogelijk, om den opstand te bestrijden of om een afleidend offensief tegen den een of anderen nabuurstaat te beginnen. Zeker is, dat de artillerie-gevechten tos- schen Kroonstad en de forten van Petro- grad voortduren. Volgens bericht uit Ko penhagen aan de Vossische Zeitung zou Kroonstad over gmoote hoeveelheden le vensmiddelen en munitie beschikken. Het garnizoen van Kroonstad is 3000 man sterk en de bevolking bedraagt 14.0000 in woners. Kroonstad heeft tot hiertoe vrijwel met succes en zonder belangrijke verlie zen gestreden. In den artillerie&trijd zijn de opstandelingen nog steeds 4e baas. On dank» het feit dat Krasnajo £orka de boJs- jewika trouw is gebleven (blijkens een ander bericht zou deze plaats den opstandelingen in handen rijn ge vallen. Bii een infanterie-aanval, die de roode' troepen Dinsdag van Ses- trorezk uit op Kroonstad hebben gericht, leden deze troepen zware verlie zen. In het geheel verloren de bolsjewnki reeds 700 man. Trotzky is te Krasnajo Gorka aangekomen. Te Moekou zouden botsingen hebben plaats gehad, waarbij 60 dooden en 800 gewonden zijn gevallen. Voorts maken telegrammen gewag van het binnendringen der opstandelingen in Petrograd, een nieuwen aanval der bolsje- wiki op Kroonstad, etc. Nogmaals, hoe de toestand precies is, kunnen we daaruit niet mot stelligheid concludeeren, dat ech ter het sovjet-regime op 't spel staat, is zeker. v De teraardebestelling van den Sp&an- schen minister-president Dato geschiedde gisteren onder grooten toeloop van de be- volïcing van Miadrid; de menigte etond dicht opeengepakt langs den weg, waar de stoet voorbij ging. Alle zaken waren ten tedken van rouw gesloten. Het lijk werd vervoerd op een heel eenvoudigen lijkwa gen van het huis van den overleden-naai hot gebouw van het presidentschap, waar het geplaatst werd op het affuit van een kanon; daarna vertrok de stoet naar het kerkhof. Onder de personen, die aan den stoet deelnamen, waren de koning, de prinsen van den bloede, de oud-minister- president Maura, Moela Hiafid, de vroeger sultan van Marokko, al de ministers, het d plomatieke corps. Op het Neptunus-plein ging de koning sitaan bij de lijkkist, waar voor de troepen van het garnizoen defi- De stoet werd tof aan het keridhof San Isidoro begeleid door verscheidene duizen- .den personen; de kist werd in een grafge welf bijgezet. Te Barcelona zijn verscheidene arresta ties gedaan tengevolge van den aanslag op Dato; de aangehoudenen zijn syndica listen, die als gevaarlijk worden beschouwd De minister van marine zal zich civiele partij stellen in het proces tegen de moor denaars van Dato. De persjraJt de leiding der veiligheids politie aan, aan wie uit verschillende bron kennis werd gegeven van den aanslag, en die mets deed om dien te verhinderen.. BUITENLANDSCH NIEUWS. AMERIKA. Hulde voor Wilson. Uit Londen wordt geseind: Er zal een op roep worden gedaan om bijdragen voor een fonds van 600.000 te geven, uit welk fonds de rente jaarlijks aan Wilson zal worden afgedragen, die ze zal toewijzen aan de(n)- gene, die in het jaar in kwestie de beste diensten heeft bewezen aan de menschheid. AZIE. Brand in Bombay. In de katoen/abri ek van Sassoon heeft een uiterst vernielende brand plaats gehad. De spinnerij ia totaal uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. LANDBOUW. Mond en klauwzeer. Stand van het mond- en klauwzeer in Ne derland gedurende de week van 27 Februa ri—5 Maart: Aantal Provinciën. Veebeslagen. Gemeenten. Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Totaal 24 1 1 8 3 8 8 1 1 7 7 1 1 1 1 2 2 1 1 2 2 2 2 mm» 24 24 BINNENLAND. De gevolgen der nieuwe tolgrens voor ons land. Een goed geïnformeerd Hollandseh za kenman verklaarde aan den Belgischen cor respondent van het „Hbld." o. a.: „Het maken van een nieuwe tolgrens in het bezette gebied raakt de Nederlandsche belangen slechts zeer van ter zijde en Ne derland zal daaronder niet lijden, integen deel, in zekeren zin daarvan voordeel trek ken, omdat het goederenverkeer via het be zette gebied nu zooveel doenlijk gemeden zal worden en de neutrale en Duitsche ha vens daarvan slechts profijt zullen hebben. Volgens de telegrammen in de Duitsche bladen ziet men in de z.g. strafbepalingen der Entente in ons land reeds een groot gevaar. M. i. is voor Nederland voorshands geen direct gevaar te verwachten. Ons verkeer met Duitschland en de daar achter gelegen landen kan buiten het be zette gebied worden omgeleid. Wel zal na tuurlijk onze Rijnvaart er zwaar onder te lijden hebben, zoo al niet voor een deel worden stopgezet. Wordt de maatregel van Lloyd George doorgevoerd, om de goederen van Duitschen oorsprong by verzending naar Geallieerde landen met 60 van de waarde te belas ten, dan zal de transitohandel Duitschland NederlandGeallieerde landen daar ernstig onder lyden. Daartegenover zal echter staan een uitbreiding van den transitohandel tus- schen de niet-Geallieerde landen. Welken raad men nu aan de Nederland sche handelaars geven moet, die zaken met Duitschland doen, moet voor elk geval op zichzelf worden vastgesteld. Indien een Hollandseh zakenman, die b.v. Duitsche sokken hier heeft gekocht en ze over Nederland naar Zuid-Afrika wil bren gen, my om raad vraagt, zou ik hem in dit stadium zeggen: doe het liever niet. Alles hangt echter af van de interpre tatie, die de Geallieerden aan de nieuwe maatregelen geven. Wy zullen misschien voor dezelfde moeilijkheden komen te staan als indertijd met de „Ausfuhrabgaben". Toen zijn de Nederlandsche autoriteiten te Berlijn er in geslaagd den Hollandschen koopman voor maatregelen van terugwer kende kracht te beschermen. De werkloosheid. Een commissie uit de vijf werknemers- vakcentralën heeft gisteren telegrafisch aan de ministers van binnenlandsche zaken en van arbeid een onderhoud verzocht over het treffen van een regeling voor de uitge trokken werkloozen en het verschaffen van productief werk. De Rykskolendistributie. De Rykskolendistributie heeft nader be- 'i, in overleg met den minister van lbouw, dat twee maanden salaris ook worden uitbetaald aan het personeel die brandstofcommissies, welke een lig saldo hebben. paald Landl De leiding van de nieuwe partij. Naar de „Tel." verneemt, is het comité tot voorbereiding van de practische verwe zenlijking van den Vrijheidsbond overeen stemming bereikt in zake de leiding van de niéuwe party. Volgens het verkregen com promis zal mr. H. C. Dresselhuijs als par tijvoorzitter optreden en mr. P. Rink als leider van de Tweede Kamerfractie. Notariaat. De minister van Justitie brengt, krach tens machtiging van de Koningin ter ken nis van belanghebbenden, dat bij de Regee ring het voornemen bestaat te Rotterdam twee nieuwe notariëele standplaatsen te vestigen. Sollicitanten, die voor een benoe ming m gemelde standplaats in aanmerking wenschen te komen, worden üitgenoodigd hunne adressen vóór 27 Maart a.s. aan Koningin in te zenden. Arbeidswet en woningnood. De Bond van Patroonsvereenigingen te Rotterdam heeft den Minister van Arbeid toestemming verzocht om van af 1 April a.s. tot 80 September d. a. v. den arbeids tijd in de bouwvakken te Rotterdam te brengen op 9 uijr per dag. Wegens het te kort aan bouwvakarbeiders zal het anders onmogelijk zijn eenigszins in het tekort aan woningen te voorzien. De griffier der Prov. Staten ran Overysel. Door de Provinciale Staten van Over ysel werd eervol onteLag verleend aan Jhr. Mr. J. W. .Quarlee van Ufford als griffier der Staten met ingang van 1 Mei a.s. Tot (griffier der Prov. Staten werd benoemd Mr. W. M. Wyt, referendaris der Prov. Griffie te Ziwolle. Het verkrijgen van een Belgisch visum. De Belgische legatie deelt het volgende mede: Enkele btaden hebben onlangs mededee- lingen gepubliceerd omtrent de voorwaar den welke Nederlandsche ingezetenen zou den hebben te vervullen om verlof te krij gen zich naar België te begeven. In tegen spraak met deze mededeelingen moeten be langhebbenden om Belgische visa te ver krijgen niet by hun aanvraag stukken over leggen welke de redenen rechtvaardigen voor hun reis naar België. Wel is waar moe ten verzoekers op het inlichtingenformulier dat zy op het Belgisch Consulaat hebben in te vullen de redenen van hun reis vermel den doch geen enkel bewijsstuk wordt hun in verband daarmede gevraagd. Voorts behoeven Nederlandsche ingeze tenen om het visum voor een jaar te ver krijgen niet de toestemming af te wachten van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel aangezien dit visum hun rechtstreeks wordt verstrekt door de Belgi sche consulaten te Amsterdam, Maastricht en Rotterdam. De overige Belgische consulaten en vjce- consulaten in Nederland verstrekken hee visum voor een jaar na hieromtrent over leg te hebben gepleegd met een der hier boven genoemde drie consulaten. Nederlandsche ingezetenen kunnen elk Belgisch visum verkrijgen zonder dat toe stemming noodig is van het Departement van BuitenlandBche Zaken te Brussel. Slechts in enkele buitengewone gevallen, zooals b.v. wanneer de verzoeker zich naar België wenscht te begeven om zich daa$ blijvend metterwoon te vestigen moeten de Belgische consuls hierover vooraf met be doeld Departement overleg plegen. Aan den anderen kant behoeft de pas van Nederlandsche onderdanen welke zich tot de Belgische consuls in Nederland wenden om het visum voor België te verkrijgen in België niet aan de formaliteit van zegel te worden onderworpen. Deze formaliteit is Blechts vereischt wan neer belanghebbenden een visuih wenschen te verkrijgen by bevoegde Belgische autori teiten tijdens hun verblijf in België. Meifeest S.D.A.P. en N.V.V. Het Partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar we in „Het Volk" lezen, in overleg met het N.V.V. besloten, het Meifeest dit jaar te houden 'onder de leuze: „Voor de Internationale ontwapening en voor de so cialisatie". Het standbeeld op het Buitenhof. Naar de „N. Crt." verneemt, kan eerlang de samenstelling verwacht worden van een comité, dat zich ten doel zal Btellen de ver vanging van het standbeeld van Koning Willem II op het Buitenhof door een den held van Quatre Bras waardiger monument. Het plan moet reeds de goedkeuring heb ben van H. M. de Koningin en de instem ming van het gemeentebestuur, ook in ver band «net den nieuwen verkeersweg, zoodat er veel kans bestaat op welslagen. Voor den heer M. Jochems (den „Ouden Hagenaar"), die niet afliet op dezen mis stand de aandacht te vestigen, een mooie voldoening. Het huis van den Raad van Arbeid te Deventer. 'De heer Oud heeft tot den minister van Arbeid de volgende vragen gericht: le. Is den minister bekend, dat door de leden van den Raad van Arbeid te Deventer een resolutie werd aangenomen, waarin die leden er hun teleurstelling over uitspreken, dat in het antwoord van den minister op de vragen betreffende den aankoop van het voor dien Raad bestemde huis enkele za kelijke gegevens niet zyn vermeld, waar door zy, die niet met de details dezer zaak bekend zyn, geen juist inzicht in het geheel hebben kunnen verkrijgen? 2e. Is de minister bereid dien Raad van Arbeid uit te noodigen hem mede te deelen, welke zakelijke gegevens hier worden be doeld en het antwoord ter kennis van de Kamer te brengen? TWEEDE KAMER. Zitting van 10 Maart. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp tot heffing van een Tabaksaccijns. De heer Oud (v.d.) vindt voor deze be lasting geen aanleiding; ook zy moet be taald worden uit het inkomen. De minister nad beter gedaan, de vermogensaanwasbe- lasting niet los te laten en ook de heffing- in-eens, voorgesteld door de Vrijzinnig-de mocraten, zou een tabaksbelasting overbo dig maken. Overigens kan meer worden verkregen uit de successiebelasting en door bezuiniging. ~- De heer V&nde Laar (c.s.p.) ver klaart zich tegen het ontwerp, omdat een tabaksbelasting vooral zal druldcen op hen, die van een klein inkomen moeten rondko men. De heqr J. ter Laan (s.d.a.p.) ver klaart, dat de S. D. A P. zal tegenstem men. Zij is tegen iederen accijns. Boven dien zai de voorgestelde vooral den minde ren man treffen. Het noodige geld is heel goed te verkrijgen met bezuinigirtg op de defensie-uitgaven. De heer Abraham Staalman (m. p.) is tegen het voorstel met het oog op de schade welke den middenstand dreigt. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) acht den inhoud van het ontwerp zeer te leurstellend. Het is in strijd met de zeden van ons land. Het moet leiden tot den on dergang van kleine fabrikanten, de con trole zal zeer duur moeten zijn, de veelvou dige ontduiking zal demoraliseerend wer ken, Beter zijn hoóge invoerrechten op weelde-artikelen. De heer Stulemeyer (r.k.) meent, dat de vitale belangen van vele nijvere mid denstanders zeer ernstig zullen worden ge schaad. Hij dringt aan op intrekking van het ontwerp ep verhooging van het invoer recht op tabak. De heer Kolkman (r.k.) zal niet spre ken over algemeen financieel beleid, omdat we ten aanzien van de belastingopbrengst verkeeren in een tijdperk van onzekerheid. Hij kan zich met het voorstel vereenigen omdat het geld noodig is en de voorgestelde belasting niet zwaar en niet onbillijk druk ken zal. Het verbruik zal er niet door ver minderen. De bezwaren worden veel to breed uitgemeten. De gebruikers betalen de belasting geheel vrijwillig. De heer Van Ryzewyk (r.k.) be strijdt het ontwerp. Hierna wordt de vergadering tot heden verdaagd. EERSTE KAMER. Zitting van 10 Maart. Begrooting 1921. De heer De Vosvan Steenwijk (c.- h.) klaagt over de wijze van storting op de aandeelen in de gedwongen leening. De heer Van Embden (v.d.) bepleit bezuinigingBbyalag voor predikanten en te rugwerkende kracht van de pensioenrege ling voor leeraren-weduwen. Ten slotte vraagt spr. inlichtingen over de verhouding van den koninklijken commissaris en de di rectie van de Nederlandsche Bank. Daarna voortzetting der Oorlogabegrooting. De heer Van Embden (v.d.) bepleit bezuiniging op de oorlogsuitgaven. Hij zal tegen de begrooting stemmen. De minister van Oorlog, de heer Pop, is ook overtuigd dat de bewapening slechts relatieve waarde heeft. Uitbreiding van het wapen der marechaussee zal in nader over leg worden genomen. Spr. meent dat ophef fing der cavalerie niet mogelijk is. Na re- en dupliek wordt de begrooting aangenomen. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot heden. GEMENGDE BERICHTEN. De gtoprija te Deventer. B. en W. van Deventer hebben besloten den raad verlaging van den gtasprys van 19 op 16 cte, per M3. voor te stellen. De vermiste diamantzending. Gistermiddag werd door een commissa ris van politie en door eenige rechercheurs een onderaoeik ingesteld op de diamant beurs, in het kantoor eener diamantfirma. die waandélooze ryiwi el kogeltjes bleek te be vatten. De safe en de boegen werden on- Ongerelegeldheden in de Drentsche Venen. Wjj hebben reeds herhaaldelijk melding gemaakt van de werkloosheid in de Drent sche venen, waarvan verscheidene honder den veenarbeiders het slachtoffer wierden. Ten einde de gevolgen dezer crisis zooveel mogelyk tegen te gaan, werd een deel der arbeiders te werk gesteld op ht zj?. Am- sterdamsche veld in de gemeente Ettnmen, waar deze gemeente met Rijkssteun dal- van 45 cent per uur. Toen nu een van den minister werd ontvangen, waarbij het Loon werd verlaagd tot 0.35 per uur, kwam de smeulende ontevredenheid tot uitbarsting. Aille arbeiders legden het werk neer, terwijl men tot dadelijkheden overging. Uit verschillende winkels be Erica en Dordsche brug wierden brooden en worsten zonder behaling weggenomen. In enkele winkels werd een en ander vernield. Te Zwartemeer werden 6 groote turfhoopen De arbeiders zajn verdeeld in drie groe pen. De geoiganiseerden in de Moderne, R.-K «n dhr. Landartreddersbond, de neu traal georganiseenden (ongeveer (115) en de ongeorganiseerden. De drie groepen staan scherp tegenover elkaar. Meerdere ongeregeldheden worden ver wacht Een voldoende militaire politie macht is Een dubbele verrassing. De chauffeur van een heer te Rotterdam vroeg Woensdagavond aan zyn patroon, of deze hem nog noodig had. Mynheer ant woordde, dat de chauffeur wel naar huis kon gaan, omdat hy de stad uit moest. In- van met de auto naar de garage te ging de chauffeur er mee naar het D. P. om te zien of hy wat vrachtjes kon krijgen. De heer ging naar Den Haag en toen hij om 12 uur terug kwam, werd hem aan het station D. P. een auto aange boden. Toen de heer in de vermeende taxi wilde stappen^ bleek het zyn eigen auto te zijn. De chauffeur had ook zijn baas her kend en ging er met de auto van door. De heer wilde zich nog aan de kap vast klemmen, maar werd er af geslingerd. La ter werd de auto door de politie in de Baan aangetroffen en naar de garage gereden. De chauffeur en diens broer lieten zich Botsing tusschen auto en stoomtram. Op den overweg van de Staatsspoor stoomtram bij den Harstenhoekweg fen de te Scheveningen kwam Haarlemschestraat gistermiddag een stoomtram in botsing met een auto, komends van den Harstenhoek weg. Het achtergedeelte van den auto werd vernield. De inzittenden, de heer de B., aan nemer te Scheveningen, en zyn chauffeur, zaten in het voorgedeelte en kwamen met den schrik vry. Waren in het achtergedeel te ook personen gezeten geweest, dan zou het geval waarschijnlijk minder gelukkig zijn afgeloopen. Geconstateerd is dat de machinist van de stoomtram heeft gebeld, maar dat dit in verband met de situatie ter plaatse niet goed was te hooren door de in den auto ge- Tram plannen voor de Veluwe. Op het bureau van gemeentewerken te Apeldoorn heeft een samenkomst plaats ge had van de heeren Ir. L. F. Teixeira de Mai- tos, wethotlder van Openb. werken te Apel doorn; J. L. J. baron Sweerts de Landas, neester van Epe; W. W. Hopperus te Elspeet en J. F. Wegener te Twei- loo, die de mogelijkheid van den aanleg van een electrisch tramnet voor de Veluwe be- Hierby werd vooral het droogleggen der Zuiderzee en de veranderde toestanden, wel ke daaruit voor de Veluwe zullen voort vloeien, onder het oog gezien. Genoemde heeren besloten zich tot een comité te constitueeren, dat een plan in kaart zal brengen en daarna alle gemeente besturen, welke daarvoor in ahnmerking komen, tot bijwoning eener vergadering door een afgevaardigde uit te noodigen. Onwettig trouwen. Zaterdag zouden ten gemeentehuize, te Goor, aldus meldt de Tel., getrouwd wor den De burgemeester en secretaris, ambte naren van den burgerlijken stand, waren beiden absent; de ontvanger, het derde lid van het trio, dat bevoegd is de huwelyks- keten te sluiten, was aanwezig. Hij zag de trouwlustige paartjes voorbij zijn woning rijden, en verbeidde het oogenbiik, waarop men hem tot voltrekken der plechtigheid zou roepen. De waarschuwing kwam echter niet en de ontvanger bleef thuis. Op het gemeentehuis had echter een Werk zichzelf bevorderd tot vierden ambtenaar van den burgerlijken stand en de huwelijken vol trokken De getrouwde paartjes reden in vroolyke stemming huiswaarts, niet beter wetende, of ze hadden het „boterbriefje" ontvangen. Edoch hoe zullen de witte broodsweken vergald worden, als ze weten, dat de huwelijken ongeldig zyn. De burgemeester van Goor moet reeds den officier van justitie te Almelo om ad vies hebben gevraagd. Dat advies zal wel Overdoen! En de klerk, die onwettig de huweltfken sloot? HU zal er waarschijnlijk niet met een berisping afkomen. LAND- EN TUINBOUW. Strijd om het slljtagegald. Iedere huisvrouw ondervindt sedert een paar dagen de nadeelige gevolgen van het conflict iü het Westland, waardoor de (De strijd onmogelijk duur geworden zijn, jd in het Westland gaat tusschen en naar het zich iaat aanzien, lykt het er niet op dat deze gauw •ëindigd zal zijn. Het conflict heeft zich als volgt toege dragen: In Leiden werd in 't laatst van 1920 door de Veilingsvereeniging te Leiden een slyta- geheffing ingevoerd, van 4 waarvan tuinder en koopman ieder de helft zouden moeten dragen, met het onmiddellijke ge volg, dat de kooplieden daar ter plaatse den handel staakten. Door het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland werd hangende het geschil eenige weken geleden besloten om de Leid- e Veiling financieel te steunen en dit i voor de kooplieden het sein tot het ne men van scherper maatregelen. Immers ein digde de strijd te minder bevredig' in meerdere veilingsvereenigingen aanlei ding vinden om eveneens een slytageheffing bestuur van de Federatie richtte zich daarom met e i te Leiden in «en voor hen Iet dagelyksch i Kooplieden ri< schrijven tot alle exporteurs, groot- en kleinhandelaren in groenten en fruit, waar in werd gewezen op allerlei wantoestanden aan de Leidsche Veiling en waarin verder de kooplieden werden opgevjekt zich soli dair te verklaren met de Leidsche strijders. Het bestuur van genoemde Federatie zorgde er verder voor, dat op de veilingen een zijner vertegenwoordigers aanwezig was, om den kooplieden alle inlichtingen te verstrekken. Het gevolg was, dat de koop lieden den volgenden maatregel namen: De eerste aanvoer op de veilingen werd tegen lage prijzen opgekocht voor de kooplieden te Leiden en daarna pas werd de handel op de gewone wijze voortgezet. Het ligt voor de hand, dat deze maatregel verzet uitlokte van de zyde der tuinders, die op die wijze de dupe zouden worden van een geschil, waaraan zy absoluut geen schuld hadden. Toen dan ook de kooplieden alle Westlandsche Veilingen in de kwestie betrokken, hebben de afdeelingen van den tuindersbond „Westland" spoedvergaderin gen belegd, om de kwestie te bespreken. "Be sloten werd om zich tegen de maatregelen der kooplieden te verzetten. De duizenden tuinders wenschen niet door eenige honder den kooplieden geregeerd te worden en la- het op stopzetten der veilingen dan zullen de tuinders zelf den binnenlandschen handel ter hand nemen. Toen dan ook de kooplieden gisteren te Loosduinen en te Delft weer bovengenoem- den maatregel toepasten, grepen de vei- lingsbesturen in, zetten den handel stop en kochten alles zelf op, waarna de producten naar de groote steden werden vervoerd. Hetzelfde wat zich nu in Leiden en het Westland afspeelt, heeft twee jaar geleden een hevig conflict veroorzaakt in Amster dam en is toen daar in voor de kooplieden bevredigenden zin opgelost. Het bestuur der „Groep Veilingsvereeni gingen" uit den N. T. R. heeft thans een schrijven gericht «an alle aangesloten vei lingsvereenigingen. Na een uiteenzetting van den toestand, gelyk hierboven is be schreven, wijst het adres er op dat het groepsbestuur den eersten stap deed om door overleg tot een regeling te komen. Hij noodigde n.l. de afgevaardigden der Koop- liedenvereenigingen uit tot een conferen tie op het Centraal Bureau op Dinsdagmid dag, 22 Februari. De afgevaardigden dei- voornaamste binnenlandsche Kooplieden- Vereenigingen verschenen daar, en ver klaarden eenparig, dat zy besloten hadden, geen slijtage huur te betalen en daarom iedere bespreking over slijtagehuur perti nent weigerden. De kooplieden zyn kort daarop overge- t gaan tot het koopen van het goed op de veilingen, tegen verminderde prijzen. Ofschoon de billijkheid van een sJijtage- heffing door de Arbitrage-commissie-Prof. Veraart uitdrukkelijk is erkend, ofschoon de uitspraak dezer commissie door verschei dene vooraanstaande exporteurs en hande laren als juist is gekenmerkt, ofschoon alle mogelijke pogingen in het werk zijn gesteld om met de binnenlandsche kooplieden tot overleg te geraken, hebben deze ieder overleg pertinent afgewezen, en zijn zij een stryd begonnen, die recht streeks gericht is op vernietiging der vei lingen. Het bestuur roept dan ook alle I te wapen tegen een dergelijk bruik van een aantal kooplieden, waardoor de veilingen ten gronde zullen gaan. De veilingen toch zyn steeds van enorm groot belang voor den tuinbouw geweest 1918 bereikten 120 eikten de gezamenlijke vei- lingsomzetten een totaal bedrag van 12f miiiioen gulden, in 1920, ondanks de on gunstige omstandigheden en den slechten fruitoogst, een bedrag van meer den 60 millioen gulden! Ook op de veiling te Utrecht is de stryd om slijtagehuur uitgebroken. De Raad van Advies heeft het Groeps- jur gemachtigd alle veilingen, waar kooplieden bovengenoemden maatregel steun van hun Leidsche collega's tvil- krachtdadig te i .htdadig Hoever de strijd zich zal uitbreiden, is op het oogenbiik nog niet te overzien; maar vast staat dat de steun (zoowel moreelen als financieelen steun) van alle veilings vereenigingen absoluut noodzakelijk voor de groep zal zyn. Denkt er aan, aldus het adres, dat het gaat om het zyn of het niet-zijn der veilingen. „Het Groepsbestuur is voornemens, zoo noodig, een Buitengewone Algemeene Ver gadering op te roepen, nog vóór de op 22 Maart vastgestelde Algem ring. Opdat op die buitengewone vergade ring oindende besluiten kunnen genomen worden, is het noodzakelijk, dat alle be sturen reeds van te voren met hun leden vergaderingen overleg hebben gepleegd. Het Groepsbestuur verzoekt daarom alle besturen, nog deze week in een ledenverga dering de zaak te bespreken, opdat wan neer telegrafisch een Buitengewone Al gemeene Vergadering moet worden by elkaar geroepen, alle afgevaardigden man daat hunner vereeniging hebben. De stryd, die nu is uitgebroken, zal moe ten beslissen, of de veilingen ook in de toe komst kunnen biyven voortbestaan. De bin nenlandsche kooplieden hebben zich over jjet geheele Iana vereenigd en voelen zich sterk, om aan de veilingen de wetten voor te schryven. Overleg hebben zy pertinent geweigerd; maar zy verklaarden het uit- drukkelyk: „De stryd gaat rechtstreeks tegen de veilingen"." (Zie ook onder Stadsnieuws „De actie aan de Groentenveiling".) UIT DE PERS. De Koningin en het kiesrecht. Op de kiezerslijst in Den Haag komt óok de naam van de Koningin voor. Dientenge volge is H. M. kiezer en rust op haar stem plicht. De heer mr. J. Carp heeft daarmede «een vrede en betoogt in het „Weekbl. van het Recht", dat de positie van het staats hoofd miskend wordt door er het kiesrecht aan toe te Immers als kiezer zal „Opgemerkt moet nog worden, dat ir op 5 Januari 1921 ingediende wyziging Kieswet een aanvulling van art. 71 Koningin zich hebben uit te spreken ove* de politieke richting harer keuze, stelt zich dus party in den politieken stryd. Dat ech ter is onvereenigbaar met hare positie, het zij men deze beschouwt als een plaats in het wetgevend proces, hetzy daarbuiten als een macht toeziende op de rechtsvorming. De heer Carp licht dit nader toe, betoQ- gend dat onpartydigheid in beide functies plicht is. .v*worden, dat in de der dier wet wordt voorgesteld; welke aafileiding kan geven tot de onjuiste opvatting, als zoude de Koningin wèl (zy het ook faculta tief) aan de politieke party vorming kun nen deelnemen. Immers bedoelde aanvul ling strekt om de leden van het Koninklyk Kuis van de verplichting zich ter uitoefe ning van het kiesrecht by het stembureau aan te melden, vry te stellen. Hieraan kan ten grondslag liggen de meening, dat ook door de Koningin medegewerkt zou kunnen worden aan de verkiezingen. Mocht het in derdaad de bedoeling zyn onder de leden van het Koninklyk Huis ook de Koningin te begrypen, dan zou deze aanvulling der Kieswet zeer te betreuren zyn, omdat daar door aan de onjuiste opvatting omtrent de vermelding van den naam der Koningin op de kiezersiyst steun zou worden gegeven. Wellicht is de vervanging van de woor den .."net Koninklyk Huis" door „Ons Huis" voldoende om ook als de bedoeling der wet uit te drukken, dat het een rechts- dat de Koningin buiten de party vorming staat.' duidelyk i eisch is, GOUDA, 11 Hurt 1M1. Actie aan de Groentenveiling. De actie der groentenkooplieden op de veilingen in het WeBtland tegen de betaling van slytagegeld voor kisten enz., heeft zich ook tot de veiling van de Veilingsvereeni- fing Gouda en Omatreken uitgestrekt. De federatie van Kooplieden uit Rotterdam heeft voor den aanvang van de veiling van heden vergaderd in het Maastrichtsch Kof fiehuis en heeft besloten ook op deze vei ling niet te koopen, omdat de Federatie zich solidair verklaart met de staking der koop lieden die reeds vóór een 15-tal weken aan de Leidsche veiling is uitgebroken. Deze actie wordt gevoerd omdat het Cen traal Bureau van Veilingen de veilingsver eenigingen financieel steunt om invoering van het slytagegeld te krijgen. Het gevolg van de houding der kooplieden hier was dat de aanvang der veiling één uur werd ver traagd; na een uur werd begonnen, zy het met weinig koopers, doch er werden normale prijzen besteed. Aan de Goudsche veiling wordt nog geen slytagegeld geheven. De staking der koop lieden is dus niet anders dan een solidari- teitsstaking tot steun van de koopers in het Westland en Leiden, die wel dat geld moe ten betalen. (Zie verder de Rubriek Land- en Tuin bouw.) Vereeniging Kindervoeding. In de gisteren gehouden vergadering der vereeniging Kindervoeding is het bestuur aldus samengesteld: Mevr. van Dantzig Melles, voorzitster, C. W. Zanen, secreta ris, G. Stolk, penningmeester, C. J. M. Kroon, Mevr. de Vooys—de Lange en Mevr. Donk—den Oudsten. De Freesmachine „Simar". Gisteren werd op een terrein aan het emd van den Graaf pi oris weg een nieuw eoort machine voor den landbouw gede- monatreerd, de z.g. spitmachine. Heit toestel dat van aéer eenvoudige «rtructuair is, bestaat uit een groote ro' (een soort „wals"), waarboven de motor is bevestigd. Huenachter draait de eigen- Hfke spitter, terwijil een lan^e stuurstang het toestel in de geweruschte richting vorderen, abu»ieveHJk vermeldden we dat het doel der vergadering w»a het oprichten van een Burgerwacht. WOERDEN. Voor het examen nuttige handwerken tyn .j Rotterdam geslaagd de dames C. G. Ver laat, C. C. Boeiena en A. M. Bangert, allen alhier. Wetenschappelijke Berichten. Nieuwe vormen van telefoons. Het „T. voor Electrotechniek" schryft: Het vraagstuk om een telefoon te maken, die niet vastgehouden behoeft te worden met de hand, heeft al tot verschillende nieuwe vormen geleid. Thans brengt de firma Siemens en Hal» ke een telefoon, die niet dikker is dan een potlood en nog geen centimeter lang. Het geheele toestelletje wordt in het oor ge stopt, evenals het geval was met de ther- mo-telefoons. In dit geval heeft men ech ter met een gewone veerkrachtige trilplaat te vetkfijgen. is een vlfeBje van dierlijke herkomst van een daaraan vastgekleefd weekyzeren ankertje voorzien. De perma nente magneet is natuurlijk heel klein, voor de omwikkeling is ragfyn draad ge bruikt. Intusschen wordt door de nabyheid van de trilplaat tot het trommelvel in het oor en door de volledige afsluiting een bui tengewoon groote geluidsterkte verkregen. Het nieuwe telefoontje is speciaal bedoeld voor gebruik als gehoorapparaat voor doo- e|en ander denkbeeld is verwezenlykt door E. Hausdorf, die aan de telefoonschelp een overstekenden rand heeft bevestigd, waarmee de geheele telefoon over de men- achelyke oorschelp wordt geschoven om daaraan te blyven hangen. Proeven met dit laatste apparaat hebben getoond, dat het voor de telefoonjuffrouwen op centrales by zeer langdurig dragen achtereen niet vol-' doet Een merkwaardige Roentgeninrichting. Prof. Max Levy-Dorn deelt in de Berli ner Klinische Wochenschrift eenige byzon- derheden mede over het reusachtige Ryks- insituut voor Roentgenologic en Radiologie te St. Petersburg, dat zyns gelyke nergens ter wereld vindt. j Dit instituut bestaat uit twee afdeelin gen: een natuurkundig-technische en een biologisch-geneeskundige afdeeling. De natuurkundig technische afdeeling be schikt over een eigen fabriek van Roent- genbuizen en een eigen fabriek voor de win ning van radiumzouten uit de voornamelijk uit Russisch-Azië aangevoerde ertsen. On geveer veertig natuurkundigen en technici werken in deze afdeeling onder leiding van professor Joffe, een vroegere medewerker De biologisch-geneeskundige afdeeling op niet minder grootsche wyze ingericht. Deze beschikt over 18 Roentgenapparaten in verschillende typen en 300 milligram ra- r bezit het een pathologisch- een biologisch histologisch, een en een bactereologisch labora- De vertegenwoordiger van de firma Brinfkmann Metmeyer deelde eenige by- z/onderheden mede. Het in 't oog springend groote voordeel dezer werktuigen is, dat alle grondsoorten in één keer en met één iman zaaildaar worden gemaakt, wat an diers met tal van mensdhen en een gxooter aantal keeren moet gebeuren. De uitvinders zijn de ingenieurs Kös- zega-Lanz en ^eyenbourg-Simar te Bazel; zy zyn 12 jaar bezig geweest om de frees machine tot de huidige volkomenheid te brengen. Thans heeft zy machine® van 7 en 25 paardenkracht. Zy brengt den grond over de volle bewerkte diepte in een kruimel- toestand, die zelfs met een schop niet te cry gen is. De freezer verdeelt en ver- ngrt de gtrondikruimels over de géheele diepte van bewerking, geheel geflykmattgj wat een zeer -gurustigen invloed den plantengroei en hoogere opbreng sten tot gevolg heeft. De kwaliteit van het wer* is daardoor heel wat beter dan de bewerking met een schop. De resultaten hebben dan ook uitgewezen, dat op klei grond elke 200.kosten bij de bewer king met een schop, 70.— bij de bewer king met de freesmachine bedragen. In de Betuwe, in de bloembollenstreken i op de dalgronden wordt deze frees- achine reeds met succes toegepast. Men irkrygt resultaten dne in geen vyf jaar door den pfloeg te bereiken zyn. De bedie- g van het toeetél is aan iedereen in een half uur tyds te leeren. Men ziet thans het nuttige in ook aan buinders motorcursus- ;n te geven. Er kan een maximum diepte órden bereikt van 30 c.M., by de groot x! snelheid van ongeveer 20 c.M. Per dag ordt met de grootste snelheid 1 HA met de kleinste snelheid Vt HA. omge ploegd. De'kosten per H.A. met de groot ste snelheid bedragen 26.—. De demonstratie wees uit, dat de frees niachdrie inderdaad een groote uitvinding ia in het belang van een betere grond- cultuur. toriupi en een ecomo polikliniek, alles on der leiding van prof Nemenow, een been de Roentgenoloog, welke door een gtoot aantal specialisten op elk gebied wordt by- gestaan. Voor onderwysdoeleinden beschikt het instituut over een groote gehoorzaal, waar plaats is voor 1000 studenten en welke mo dern is ingericht. Een groot museum en een eigen tyd- schrift completeeren het geheel. ONDERWIJS. Hrt Byz. lager onderwys. Naar ék .LN. Haagsche Crt." verneemt, heeft de 'wftiister van Onderwys besloten tot wyziging van het koninglyk besluit In zake het overleg by de benoemingen van onderwyzers by het lager byzonder onder wijs. BOSKOOP. By het gehouden eind-examen der Ryks- tuinbouwwintercursus alhier, slaagden de volgende leerlingen: D. de Bruin, A. D. v. d. Kraats, en M. Verkade, allen te Boskoop, J. A. Bosgra te Bergum, A. Laaterie te Den Dolder, K. S. v. d. Lee, te Driebergen, C. E. Le Lorrain te Londen, Th. E. van Elferen te 's-Gravenha- ge, A. Verboom te Koudekerk, S. Hoitsma te Leeuwarden, F. O. Peters, en W. B. L. Stemvers te Rotterdam, M. Bosselaar te Schiedam. Mejuffrouw Willy Klaas sen maakt er ons op opmerkzaam dat het bericht over de bekroning van haar hond niet geheel iyist was. Zy behaalde op de Internationale Kam pioenschapstentoonstelling, gehouden op E en 6 Maart te Amsterdam, het haar Glougi „Melika v. d. Daressley", twee eerste en 4 speciale prijzen, waaronder haar voor de tweede maal de zilveren wisselbeker werd toegekend. HAASTRECHT. De Kinderzangvereeniging „Eenvoud" al hier, zal op Zaterdag 19 Maart een uitvoe ring geven, waarvoor reeds druk gerepe teerd wordt. De avond zal verder ook wor den aangevuld met de opvoering van een tooneelstukje. Dinsdag jJ. werd alhier vergaderd door eenige ingezetenen met den le Luitenant van Meggelen, ter bespreking van maatre gelen om den Vry willigen Landstorm te be- Hoe bet biyspel van Sacha Guitry „MUn vader had gelyk" als „tooneelstuk" te be- oordeelenTja da's een moeiiyk geval! Men FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieel* noteering te Amsterdam. 10 Maart 1921. 9 Maart 10 Maart (offic.) (niet-off.) Londen 11.35% 11.85% Beriyn 4.57% 4.62% Parijs 20.67% 20.57 Brussel 21.60 21.70 Zwitserland 49.15 Weenen 0.62% 0.55 Kopenhagen 49.10 Stockholm 65.80 Christiania 46.75 New-York 2.91% Slotkosrswn vi 9 a 9 9 gen. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Gouda, 11 Maart 1921. Spinazie 86—f 52, Dunsel J 107—f 110. Uien ƒ1.30—ƒ9, Sjalotten^ 3—4, per 100 K.G. Dunsel 0.99—3, per mandje. Ra barber 0.30—7, Peen 16, Radys 6.40— 7, Prei 0.60—f 4, Selderie f 6.70—f 8.40, Raapstelen 1.70—1.90, per 100 bos. Eieren 9.10 per 100 stuks. Met ingang van 16 Maart zullen de veilin gen worden gehouden op Dinsdag en Vrij dag v.m. 10 uur. SCHEEP V AARTBERICHTEN Stv. My. Nederland. Vondel (uitr.) arr. 7 Maart te Sabang. Holland Amèrika lyn. Rotterdam, v. New-York n. R'dam, be vond zich 10 Maart 's avonds voorgaats den N. Waterweg. Stadsdyk, vertr. 9 Maart v. Norfolk n. R'dam. Kon. West-Ind. Maild. Alkmaar, arr. 10 Maart v. Hamburg te A'dam. Rott. Lloyd. Djambi, vertr. 7 Maart v. Batavia naar R'dam. Malang, arr. 10 Maart v. Hamburg te Bremen. Sindoro (thuisr.) vertr. 9 Maart v. Port Said. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, v. A'dam n.New-Orleans, arr. 10 Maartse Boulogne. Hilversum (uitr.) arr. 9 Maart te Mon tevideo. Zeelandia (thuisr.) vertr. 9 Maart v. Co rona. Zyldyk, v, R'dam n. New-Orleans, arr. 9 Maart te Santander. SPORT. Voetbal. Het Nederlandsch Elftal. Het Nederlandsch elftal, dat 28 Maart io Amsterdam tegen Zwitserland moet spelen, is als volgt samengesteld: Van Tilburg (Nood); Denis (H.B.S.) en Stevens (Willem II); J. Campioni (H.V.V.J, E. van Linge (Be Quick) en Steeman (Spar ta); de Natris (Ajax), B. Kessler (H.V.V.) D. Kessler (H.V.V.), J. Bulder (Be Quick) en Gupfert (AjaX). Reserves zyn nog niet gekozen. Dit Nederlandsche elftal zal op 20 Maart, waarschynlyk in het Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd spelen tegen een Zwa luwen-elftal, dat aldus is samengesteld: De Boer (Ajax); van Gasselt (V.V.V.), en H Titzner (Be Quick); Grobben (Spartaan) Hoogstede (N.A.C.) en Terwee (Haarlem); Dorenbos (BI. Wit), Konings (Feyenoord), Smit (BI. Wit), Felix (MLV.V.) en Ulrichs (M.V.V.) De oefeningen van het Nederlandsch elf tal worden op 16 en 23 Maart op het H.V.V.< veld gehouden. Uitbreiding N. E. C. Naar wy vernemen heeft de Nederland sche Elftal Commissie by het N.V.B.-be- stuur voorstellen ingediend om deze com- missie met een Noordelyken vertegenwoor diger uit te breiden. Hierin zal zeer waarschynlyk door het N.V.B.-bestuur moeten worden toegestemd. Het besluit der Noordelyken, om geen plaats in het vertegenwoordigend lichaam te vervullen, zoolang geen Noordelyke func tionaris hun belangen behartigt, komt hier- mee dus te vervallen. NederlandItalië-wedstrijd. Bovengenoemde wedstrijd is vastgesteld op Zondag 8 Mei a.s„ op het Stadion-terrein te Amsterdam. Aanvang half drie. Aanvragen om entréekaarten moeten vóór 3 April in het bezit van het Bondsbu reau z(jn. RECHTZAKEN. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft ge- eischt tegen den lossen werkman J. de V., uit Bodegraven, recidivist, wegens diefstal van een fiets op 8 Januari onder Woubrug ge, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, KUNST. „De lachende Cavalier". Op verzoek van Julius Röntgen heeft de directie der Nationale Opera, die oorspron- kelyk het plan had, nog dit jaar zyn nieuw ste werk „De Lachende Cavalier" voor het voetlicht te brengen, besloten de eerste op voering er van eerst m den aanvang van het seizoen 1921—1922 te laten plaats heb ben. Röntgen is wat het opvoeringsrecht betreft nog niet geheel tot overeenstem ming gekomen met den auteur van het boek waaruit zyn opera-libretto getrokken ia TOONEEL. Mijn vader had gelijk. N.V. „Het Rotterdamseh Toontel." als „tooneelstuk" te be ien moeiiyk geval! Men in met de welwillende handelingen had schuldig gemaakt, welke irai 4i»m bekend stfa geworden. De s»*istemt is als medeplichtige gear resteerd. Een gerechtelijk oaderaoek heeft plaats. kan er zich afmaken met de welwiib opmerking dat hel „veel goeds" bevat, waarde-bepaüng die tameiyk negatief is en die in ieder geval een sterke reserve in sich sluit. Geheel af te keuren is het niet: de juffrouw, die graag wat philoso- feeren en vooral moraliseeren hoort bü en onder het lachende spsl zal 't wel heel „dier baar" gevonden hebben en de ouwe heer, die t wyze hoofd schudt over de dwaasheden der jeugd zal zich verteederd gevoeld heb ben by t denkbeeld dat eens, wanneer hy er niet meer zyn zal (klinkt 't niet aan doenlijk?) z'n jongen toch wel zal inzien, dat vader gelyk had, 't best met hem voor had, hem nuttige levenslessen uitdeelde, etc. De auteur, die 't schouwburgpubliek onder 't mom te vermaken, de les wil leeren, dat men voltrouwen in 't leven moet hebben, heeft daarmee evenzeer gelyk als de 72- jarige vader, die hy op de planken voert, Tegen zyn bedoeling kan niemand bezwaar hebben, alleen, de bewerking van het ge geven is o. i. minder gelukkig. Moesten we iet wfe.1 èzen, dan kon 't er mee door, als spoelstuk heeft het heel veel, toch on misbare eigenschappen, niet. Men behoeft nu niet te vervallen in een ouderwetschen (<draak", de gebeurtenissen behoeven el kaar niet met filmsnelheid te volgen, toch moet in een genietbaar tooneelstuk, en ze ker in een biyspel, handeling zyn en deze ontbreekt byna geheel. Vooral in 't eerste bedrijf misten we de actie, we kregen niets anders dan een aaneenschakeling van dialo gen. Eerst onderhoudt Charles Bellanger zich met z'n zoontje Maurice, dan komt grootvader Bellanger een samenspraak hou den met Charles, waarby hij onder een waas van vroolyke, oude-heerige-luchthar- tigheid levenswaarheden verkondigt, ver volgens voert Charlês door de telefoon een gesprek met z'n vrouw, die de toeschou wer nooit gezien heeft en van wie hy niets meer weet dan het weinigje dat h(j heeft kunnen of meenen te kunnen begrypen uit de te voeren gesprekken. Dan nog eon dia loog tusschen Charles en de kleine Maurice en 't scherm valt. De beide volgende bedryven zyn, hoewel ze iets meer handeling bevatten, byna ge heel op dezelfde wyze opgebouwd: men wordt een aaneenschakeling van gesprek ken, meestal tusschen twee personen, voor gezet, die soms zwaarwichtig, soma ook ichter zyn, maar die lang niet altyd kun nen boeien. Waren voordracht en spel niet zoo buitengewoon voortreffeiyk geweest, ilan zouden zeker velen hun avond hebben betreurd. De acteurs hebben het weinigje actie dat het stuk bevatte, er uit gehaald ten volle beput. Voorat aan Hubert La Roche is het te danken, dat we toch ge notvolle uren hebben gehad, in zyn dubbele rol van Adolphe Bellanger (le bedrijf) en Charles Bellanger (2e en 3e acte) heeft hy volop gelegenheid gehad biyk te geven van zyn künnen en zyn geheele talent te ont plooien. Uitstekend typeerde hy den ouden Bellanger die het leven gemoedeiyk en met philosophlsche blymoedigheid opneemt, ter- wyl hy later als Charles de verpersooniy- king was van den man, die twintig jaar leng w>or niets dan zyn plicht geleefd heeft en nu z'n tweede jeugd wil gaan ge nieten. Hoe ondeugend speelde hy 't scène tje met „Loulpij" en hoe fyn deed hy ge voelen de gekwetste trots van den verlaten echtgenpot, wiètts vrouw na twintigjarige afwezigheid terugkomt „om een onderdak te hebben" en tenslotte liet hy met z'n druk, opgewonden doen heel goed begrij pen dat 't personeel hem voor volslagen gek verklaarde. Op welk oogenbiik ook, La Roche Sr. was onophoudeiyk in actie, hy speelde voortdu rend met vuur, zoodat de inhoud van 't stuk op het tweede plan geraakte. La Roche Jr., die In't eerste bedryf Char les Bellanger en in de volgende Maurice uit beeldde, gaf, hoewel hy by lange na niet het peil van zyn vader bereikt heeft, som mige oogenblikken zeer goed spel, vooral in het eerste bedryf; tydens het telefoonge sprek en in de innige scène met het zoontje. Elsbeth May was een aardig tienjarig jon gëtje. T -M*rtha Walden zagen en hoorden we vooral, met genoegen als „Loulou", het gan- schelyk niet verlegen Parijsche midinettetje, dat „la facilité de parole" heeft. Oef, wat een vlugheid, haar woorden vielen holder de bolder over elkaar en 't kostte moeite ze te verstaan. Maar aardig wis ze. Caroline van Dommelen vervulde de rol van de aanvan kelijk moeiiyk te begrypen ontrouwe echt- genoote, die plotseling terugkomt, eerst wil poseeren vooi) de berouwhebbende vrouw en moeder, maaif tenslotte toch blijkt dezelfde coquette wuflje vrouw en moedsr van voor heen te zyn gebleven. De regie liét niet veel te Wenschen over: alleen haddett we eeing bezwaar tegen de Goudsche vazen. Het Goudsch aardewerk moge zeer bekend zyn, in Neuilly, zóó dicht by Sèvres, zal de keuB toch lichter op de bekende blaüwe pullen vallen. Tenslotte, hoewel de opvoering zeker niet de beste van 't abonnement was, heeft ze den bezoekerk toch niet geheel onbevredigd gelaten. Er ^ras tameiyk veel applaus. Gevaarlijke haanniddelen. In het Maandblad uitgegeven door de vereeniging tegen de kwakzalverij, wordt gevraagd, waarom de haarmiddelen die veel oplosbare loodxouten bevatten, gevaarlijk gijn. Het maandblad antwoordt aat reeds vele vergiftigingsverschynselen, die by het ophouden met het gebruik verdwenen, ge constateerd zyn. Royal Windsor, Allen's haarhersteller, Ayer's Haarversterker, Eau de Castille, Eau de Zenobie, Eau des Fées, Eau de Florida, Eau de Magique, Eau da Hamilton, Eau d'Amérique, Melrose, Nieu we London Haarhersteller, Rosetters Hslr Restorer, syn alle loodhoudend en schade- ïyk voor 't gebruik. nZE KOLONIëN. Tropenkolder 7 De Sum.) Post vernam geruchten om itrent koe! i mishand el ingen op een rubber onderneming in het Ba tang Torosche, ir Tapenoeii. Men zou een korii gekneveld hebben en hem uren lang in de brandende zoo op een zinken dak gelegd hebben. .Een andere koelde nou aan den staart van een hollend paard gebonden zyn ge worden. Nummer drie nou tot aan den Hals on der den grond zijn bedolvJn. Van een vrouw zou men de lichaazns- deelen verbrand hebben. De Sum. Post vernam by het inwinnen van nadere inlichtiigpen, dat eenige maan den geleden de hoofd-mandoer wan een der TapaiwxJ i -ondernemingen zich aan mis- VARIA. LAATSTE BERICHTEN. De scheepvaart op Amerika. BHHMEN, 10 Mrt. VJD. Het op grond der overeenkomst tusschen de United Mail Steamship Mo. en de Norddeutsche Iioyd Itelde stoomvaartverkeer tusachen Bremen en New York zal fcinnenkort be langrijk worden uitgebreid. Naar verluidt, zuHen behalve de tot nu toe varende atoosnbooten ^Susquehanna", „New Ro- clitóe" en „Antigone" in Met reap. Juni 00* de bekende vroegere Duitsche stoom- booten „President Grant", „Geoege Was hington" en „America" in de vaart ge bracht worden. Door het in dienst stelten van deze schepen van 18000—25000 bruto tonneninhoud, zal hek mogelijk worden, \v*eder voor passagiers van alie Idas en een uitmuntende verbinding tusschen Bre inen en da Vereeaigde Staten ét stand te brengen, die voor de handels- en politieke betrekkingen tuaschen beide landen van groote beteekenis ml tyn. De handel met Zwitserland. ■ZUiKICEH, 10 Mrt. VJ). Tot bescherming vsn de thans zeer gedrukte Zwiteersche industrie, die vooral door overstrooming van uit de landen met lage valuta te rij den heeft, ziet de Zwiteeraehe regeering zich gedwongen tot belangrijke yerhooging der inkomende rbchten, reap, tot invoer verboden over te gaan. Daar deate maat regel echter niet is overeen te brengen met het tusschen Duibsohlaod en Zwitser land bestaand handelsverdrag, Heeft de Zwitsersche rageering genoemd verdrag op 6 Juni opgezegd. De bezetting. DUlSBUiRG. 10 Mrt. VJ). De stroom ran Entente-troepen wordt steeds groo- ter. Heden kwam Belgische artillerie met vLakjbaan geschut en 3 mortieren, Boomed e cavalerie hier aan en werd ingekwartierd. De bezetting van Hamboni is terugge trokken. AlÜeen de groote haveninrichting van Walsum, die hoofdzakelijk tot bescher ming der Thyesen Wemke dienen, zyn Merk beaat. Ds proclamatie vsn generaal Degoutte is in Hamborn overal weder ver- wyderd. Het verkeer in het nieuw bezette gebied is nog vry. Het treinverkeer be staat in vollen omvang. VegT*an. CUXJLAVEN, 10 Mirt. V.D. Op de 24 Februari by IJsland door awaren sneeuw storm overvallen visohtrawler „Island" uit Geestemünde, ia tot heden met terugge keerd. Daar ook verder niets over riin verblyf bekend is, houdt men het ar voor, dat de treiler met de geheele bemannihg is verongelukt. Het overwerk in de Duitsche mijn en. BERLIJN, 11 Mrt. V.D. Naar uit Essen gemeld wordt, zyn de ondertiandeMngep betreffende eene overeenkomst aangaande het verrichten van overwerk mislukt. Vrij dag wordt in de mijnen bekend gemaakt, dat vanaf Maart geen overwerk meer ml plaats vinden. Geen vloot voor Cuxhavon. HAMBURG, 11 Mrt. VJ). De veropredde gieruchten óver een blokkeeripg van Oux- haven door Enge/land missen allen grond. De handelden het scheepvaartverkeer z#n do laatste dagen in Cuxhaven zeer leven dag. Groote Atnerikaansehe transatlanti sche stoom booten zyn dezer dagen te ver dachten. Ook de Engel ach* regeering heeft het gerucht aangaande hst zenden eener vloot tegengesproken. De suikerhandel vry. KOPENHAGEN, 10 Mirt. VJ). De sui kerhandel in Dene ma rit «u is geheel vry gegeven, terwijl alle rsnteoeneering is cqv- geheven. BURGERLIJKE STAND. OUDEWATER. GEBOREN: Cornelia Goverdina, d. v. H. Schinkel en C. P. de Leeuw. ONDERTROUWD: T. L. Eykelstam 44 j. en G. Goedhart 26 j.; A. Bloemheuvel 20 J. en H. Broekman 22 j. te Loosduinen. OVERLEDEN: Cornelia Eisvogel 9 mnd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stond 766.9 te Neufahwaaeer. Laagnte stand 729.8 te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit zuideVike richtingen, meeat licht be wolkt, droog woer, waarschynlyk nacht vorst, iets zachter ovsi

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2