STADSNIEUWS. terugroepen der genanten uit Londen, Pa- rij® Brussel moet daarmee geen ver band houden, volgens het Berliner Tage- blatt rijn de vertegenwoordigers alleen naar Berlin qfitboden, omdat de regeering er naar streeft de vertegenwoordigers in 't buitenland goed op de hoogte te bren gen van de stemming in Duitse hi and, op dat ze na hun terugkeer den waren wil van het Duitsdhe voik mede kunnen dee- len. Het zou dus de bedoeling z$jm hen bin nen enkele dagen naar hun post te doen terugkeer en, het aal dus spoedig moeten blijken of het Berlynsche blad het by t rechte eind heeft De Opperste Raad te Londen heeft in- tussohen vlug haar verdere plichten vol bracht. In de eerste plaats heeft hy de Oostenrijftcsche kanselier Mayer ontvan gen, die zyn nood geklaagd heeft over den wanhoopstoestand in Oostemryk en om hulp smeekte. Mayer richtte tot den Oppersten Raad het dringend verzoek, hem in staat te stellen bij zijn terugkeer het Oosten- rylcsche volk niet slecht» beloften, maar ook daadwerken yke hulp te brengen. LLoyd George zeide in zyn antwoord aan den Oostenrykschen kanselier: )hAl onze landen zijn ten zeerste overbelast met de reusachtige kosten van den gorlog en met economische moeilijkheden, die rechtsreeks zyn voortgekomen uit de door den oorlog aangerichte verwoesting» In dien er eenige aarzeling aan den kant van onze landen viel waar te nemen, was dit neet te wyten aan gebrek aan welwillend heid of afwezigheid van waarachtigen zin om Oostenrijk in zyn zeer ellendigen toe stand te heLpen. Wij allen ondervinden als vertegenwoordigers - van onze regeeringen g-roote moeilijkheden tot het verkrijgen van de nooddge parlementaire goedkeu ring op de strikt noodzakelijke uitgaven, omdat de belasting een zaak is, welke reed» vóór den oorlog zou rijn beschouwd als een nachtmerrie." In Frankrijk heeft men de laatste da gen tal van redenen tot verheugenis. Het gaat den Pranschen politici voor den wind. De gehate Duitscheow krijgen ein delijk de hun toegedachte portie, de Oes- itersche conferentie is ook vrij bevredi gend verloopen en de gebeurtenissen in iRiusland geeft den bezitters van Russische effecten moed. De bladen sporen tot kalm te aan en 'laten zich omtrent de gebeurte nissen in Rusland met voorbehoud uit. Men veiherugt zich, dat Frankrijk al verdragen met Roden en Turkije heeft gesloten en «en overeenkomst met Roemenië te wach ten is. Daarmee zou het cordon om Rus land zijn voltooid. De correspondent van de Echo de Paris waarschuwt tegen de berichten uit Riga, Rewal en Helainfors, die den val der bols- jewiika melden. De Matin acht den opstand te Kroonstad maar een episode der con trarevolutie, die te San era, Tamboe, Tsa- ritsdn, Orel en Gharkof is uitgebarsten, Er is geen kwestie van georganiseerd ver- set. Het is een bolsjewistische revolutie tegen het communisme. Bolsjewistisch was de bijna eenstemmige opstand, die 8 November 191.8 de voorloopige regeering wegvaagde. Het bolsjewistische stel se' duurde een jaar, daarna werd het commu nisme ingevoerd. De soldaten werden ge dwongen te vechten, het grondbezit tot staatseigendom verklaart! en de fabrieken genationaliseerd. De acties van Koltejak, Denikm, Joedenitsj en' Wrongel beletten de anti-communistische beweging zich te openharen. De bolsjewistische opstandelin gen vragen thans behoud van de vrij ge komen sovjets, het stof van het kleine grondbezit, afschaffing van den dienst plicht, herstel van den vrijen handel en de banken, erkenning der budtenlandsche schulden en socialisatie van de fabrieken. De berichten bflyven verward en tegen strijdig. Moskou en Kroonstad blijven, als oorlogvoerenden plegen te doen, den toe stand van den tegenstander zoo zwart en de eigen positie zoo rooskleurig voorstel len. Zoo heet het aenerzyds, dat Peters burg zoo goe»' als geheel ont-holsjewiekt is, het tóegraaf&oation in de lucht gevlo gen, andere stations door niet-boisjewtis- tische arbeiders bezet zijn, etc. Volgen* berichten uit Kroonstad wordt het bombardement van Petersburg met gunstige resultaten voortgezet. Het bom bardement richt zich voornamelijk tegen den spoorweg tusschen Petersburg en de Fdnlandsche grens. De bolsjewdki hébben een derden infanterieaanval op Kroonstad gedaan, die werd afgeslagen. Volgens het te Moskou gepubliceerde communiqué zou Kroonstad zich echter in groote moeilijkheden bevinden. Het zou, aldus de Moakousche lezing, verdeeld zijn in drie kampen, le de gewone struikroo- vers en bandieten, 2e de witte garde-offi cieren van de zwarte honderd, 3e de be angstigde burgerij, welke heen en weer slingert naar gelang van het nieuws, dat er binnenkomt. Het (Moskousche) bulletin van 10 Maart over de vijandelijkheden tegen Kroonstad luidt aldus: „Uit de laatste berichten blijkt dat de muitery te Kroonstad op haar ein de loopt. Volgens een telegram van Za terdagnacht uit Pebnograd, hebben de mui ters geen brood meer. Er moeten groote veranderingen te Kroonstad op komst zyn. Bij tusechenpooaen wordt geweervuur uit de stad vernomen, hetwelk soms uren aanhoudt. Dit doet veronderstellen, dat er verschillende partijen van de muiters met elkaar in strijd zijn. Een van de door een compagnie jeugdi ge noode soldaten gevangen genomen lei der» der opstandelingen Verejinin, beeft zijn identiteit toegegeven. Er zijn verschil lende spionnen der witje gardes gevangen genomen, dié de vesting Peterhof trachten hamen te komen en proclamaties bdj zich hadden, waarin tot den opstand werd aan gezet. De maasavergaderingen van arbei ders, soldaten en burgera in het geheele gouvernement, werden moties aangeno men, waarin de ts&ristiache beweging te Kroonstad wordt veroordeeld en de rechtsche groepen der sociaal-revolution- nairen verraders worden genoemd. De matrozen te Kroonstad wenschen zich onvoorwaardelijk over te geven aan de genade der Sovjet-regeering, terwijl de officieren er op aandringen, naar Finland te vluchten. Finland zou pogingen doen levensmidde len te ^mokkelen naar de „muiters*. Volgens bericht uit Wïborg heeft het Amerikaansche Roode Kruis groote voor raden levensmiddelen en uitrustingnetuk- ken ter beschikking van de matrozen in Kroonstad on zich met hen in verbinding gesteld. A3 loqfct de opstand in Kroonstad ten einde, wat we nog maar niet zoo voetstoots 'kunnen gelooven, dan zyn de moeilijkhe den voor de sovjet daarmee niet voorbij. In andere deelen van 't groote rijk spookt het ook. Zoo wordt uit G-alicië geseind Van de zijde van Russisch Podolië wordt een hevige kanonnade gehoord. Vluchtelin gen, die achter de Poolsche grenswachten bescherming zoeken, vertellen, dat het roode leger na zach te hebben vereenigd net de in opstand gekomen boeren en de bolsjewistische commissarissen te hebben gedood, thans in openlijken opaband tegen ae Sovjet-regeering is. De politie heeft een aantal repeteerpds- tolén gevonden in een villa bij Madrid. Deae villa wend acht dagen geleden van den eigenaar gehuurd door verscheidene personen, die groote haast schenen te héb ben. In verband met die ontdekking zyn er twee personen aangehouden. Men denkt, dat het de moordenaars van den Spaan- schen premier Dato zijn. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Nederlandsche Universiteit. In de eerstvolgende bijeenkomst van den ministerraad zal minister Destrée zijn ont werp nopens de Nederlandsche universi teit uiteenzetten. Naar men verzekert «trekt het tot verdubbeling van de colleges en wil hef stap voor stap tot de oprich ting van een Vflaamsche universiteit ko men, al naar behoefte. CHINA. 2200 slachtoffers van longenpest. de „Times" wordt uit Péking ge méld: Meer dan 2200 personen zijn de vo rig» maand in het Westen van China aan d« .pest overleden. De epidemie breidt zich uit:en deed zich ook voor 100 mijlen ten Zuiden van Tientsjin, waar in één dorp meer dan 100 gevallen met dood el ijken af loop voorkwamen. Ten Noorden van Sjantoeng is longen- pest uitgebroken, waaraan honderden ster ven. In de streek van Teejof zyn reeds heele huisgezinnen aan de ziekte over leden. BINNENLAND. Herziening leerplichtwet. De heer K. ter Laan heeft met vyf an dere leden der socialistische fractie eenige amendementen ingediend op het wetsont werp tot gedeeltelijke herziening van de Leerplichtwet, strekkende om te komen tot den 8-jarigen leerplicht en tot, intrekking van het landbouwverlof. De heer Ter Laan had vroeger een ini tiatiefvoorstel daartoe ingediend, maar meent thans zijn voorstellen beter te kun nen belichamen in amendementen op ge- no^nd wetsontwerp. Wer kloozen kassen Om aan de herhaaldelijk geopperde be zwaren, dat in de reglementen der werk lozenkassen de bepaling voorkomt, dat per sonen die den leeftijd van 60 jaar hebben overschreden, niet als lid der kas kunnen worden toegelaten (voor zeer enkele kas sen was die leeftijd een andere), thans eenigermate tegemoet te komen, schrijft de Minister van Arbeid aan de gemeente besturen, heeft hij goedgevonden, dat als tijdelijke afwijking dezer bepaling, in de werklozenkassen van de gesubsidieerde vereenigingen, welke don wensch daartoe te kennen gaven, op 31 Januari 1921 als lid kunnen worden opgenomen, die leden der vereenigingen, welke bij de inwerking treding der kas wegens hun leeftijd niet konden worden toegelaten, mits zij: a. den leeftijd van 65 jaar bij de toetreding niet hebben overschreden: b. op den datum waarop het subsidie ten behoeve der werk- loozenkas inging, reeds minstens één jaar lid der vereeniging waren; c. by hun toe treden tot de vereeniging nog niet den leeftijd van» 60 jaren hadden bereikt. Een candidatuur van „Had-je-me-maar". De lijst welke door den Bond van Vrije Socialisten in Amsterdam voor de gemeen te-raadsverkiezing zal worden ingediend, zal, naar het „Hbld." verneemt, behalve den naam van het straattype P. de Gelder (Had je me maar), ook dien bevatten van Zuurbier, den bekenden anarchisti schen straatcolporteur. Zoowel „Had je me maar" als Zuurbier hebben verklaard een candidatuur te zullen aanvaarden en met hun plaats op de lijst genoegen te nemen. Ten einde voor deze candidaten propa ganda te maken zal een comité van actie worden gevormd, dat zal worden samenge steld uit vertegenwoordigers van verschil lende anarchistische en vrije socialistische groepen, van anarchistische chauffeurs, van de Kunstenaarsvereniging „De anderen" en van de groep Amsterdam der Dadaïsten. Het Kamerlid mr V. H. Rutgers. De (a.-r.) „Rotterdammer* deelt mede, dat sinds gisteren mr. V. H. Rutgers, voor zitter van de Anti-Rev. fractie in de Twee de Kamer, deel uitmaakt van de redactie van dat blad. Reeds eenige maanden ver leende mr. Rutgers zyn medewerking. De actie tegen den 8-urendag. Men meldt van de zijde der neutrale Vak beweging, dat het in de bedoeling ligt van het Algemeen Ned. Vakverbond, om op Za terdag 26 Maart a.s. te Rotterdam een bui tengewoon congres te houden, waarin de handeling der regeering in de huidige crisis en de wet op den acht-urendag zal bespro ken worden. Het trambedrijf gemeentelijk. Naar de „Voorwaarts" meldt, zijn de on derhandelingen, door het college van B. en W. van Rotterdam gevoerd over de overne ming Van het trambedrijf, reeds zoover ge vorderd, dat zjj zeer groote kans van slagen bieden en mislukking vry'wel uitgesloten is. Verkiezing partijbestuur S.D.A.P. „Het Volk" meldt, dat volgende candi daten, die verklaarden een candidatuur te aanvaarden, gesteld zijn voor lid van het degelijksch bestuur der S.D.A.P. Voorzit ter: W. H. Vliegen, Amsterdam, (aftr.); secretaris: C. Werkhoven, Bussum (aftr.); penningmeester: J. G. Kuykhof, Amster dam (aftr.); leden: A. B. Kleerekoper, Am sterdam (aftr.); Jos. Loopuit, Amsterdam; F. M. Wibaut, Amsterdam (aftr.). Verder is voor het dagelyksch bestuur candidaat gesteld S. R. de Miranda, Am sterdam, die verklaarde geen candidatuur te aanvaarden. UIT DE PERS. Gemeentelijke belastingpuzzfes. De N. R. Ct. wijst op eenige moeilijk heden, die geschapen worden door de ge legenheid, aan onze gemeenten geschon ken om het rijflc de invordering van de in komsten/belasting op te dragen. Voor zoover er nog plaatselijke bel as- tJhgverordendngen rijn, die .berusten op de oude regelen der Gemeentewet, is een tweeslachtige toestand ontstaan. Die ver ordeningen zullen 1 Mea 1922 vervallen. Welke regelen der wet moet men in dien tusschentyd nu als basis beschouwen? Bij wie moet b.v. het beroep tegen een aan slag worden aanhangig gemaakt, bij Ge-, deputeerde Staten, volgens het oude art. 265, of by den raad van beroep voor de directe belastingen, volgens het nieuwe art. 265b? Er zyn belastingplichtigen, die voor alle zekerheid bedde wegen tegelijk hebben mgesüagen. De navordering. Het nieuwe art. 267 be paalt, dat het na te vorderen bedrag met ten hoogste het viervoud kan worden ver hoogd. De oude wet ging niet boven de na vordering van het te weinig betaalde. Wél kt regeling moét worden gevolgd? Dan de forensen. Een gemeente, die voor 1921|'22 de eigen heffing nogwenscht te handhaven, j^al den aanslag der foren sen regelen volgens het vroegere voor schrift. Maar {le zakenman, die kantoor houdt in en meer voortvarende gemeente (drie aanstonds de nieuwe regeling toe past) en woont in een conservatieve ge meente, zal fn zijn woonplaats worden aan geslagen voor den geheerien aanslag over ♦en vo-1 jaar en in de andere gemeente voor 2|3 van den aanslag over een vol jaar derhalve in totaal 1|3 aanslag meer, dan hy zou moeten betalen onder bedde rege lingen afaondariyik. Het bdad hoopt, dat de regeering aan deze moeilijkheden, drie ook de rijksadmi nistratie in verlegenheid kunnen brengen haar ernstige aandacht zal schenken. Over leg met de gemeentebesturen zal daarbij gewenscht zijn. Maar de leiding en ten slotte de aanwijzingen zullen van de re geering moeten uitgaan. ONZE KOLONIëN. Het Theecongres. Het theecongres gaat niet door wegens gebrek aan geldmiddelen. RECHTZAKEN. De zaak PerWk-Deen voor den Hoogen Raad. Zaterdag zijn de pleidooien in de proce dure tusschen de Perlak Petroleum Maat schappij en haren vroegeren directeur, den heer E. Deen, voortgezet. Mr. J. van Kuyk, voor de Përiak optre dend, behandelde uitvoerig de vier door de tegenpartij aangevoerde caasatiemiddelen. Pleiter vestigde er oa. de aandacht op dat de rechtbank heeft veroordeeld op grond dat uit de vaststaande feiten voort vloeit, dat de heer Deen de transactie met 'Gébr. Tedxeira de Mattos heeft bedacht, heeft ontworpen, heeft doen voorstellen aan het bestuur van de vennootschap, heeft doen aannemen door commissaris sen, heeft afgesloten en helpen uitvoeren, zoodat met vorille recht de oorspronkelijke eischeres heeft gesteld dat de 'heer Deen de verkrijging, en dat wel door aankoop tegen den prijs van 3.757.506 heeft be werkstelligd. En verder dat de daad der verkrijging van de aandeélen was de daad van den heer Deen. De rechtbank motiveert behoorlijk waar om de 'heer Deen aansprakelijk is. De heer Deen was gewaarschuwd, maar desniet tegenstaande handelde hy toch en boven dien verzweeg hy iets. Hy handelde zon der de transactie geheel bloot te leggen voor de belanghebbenden, de aandeelhou ders, en haar aan hun oordeel te onder werpen. Voor het houden van re- en dupliek be paalde de Hooge Raad «ene ritting op aan staanden Vrijdag dei namiddags ten 2 nur. LAND- EN ZEEMACitl. De nieuwe dienstplichtwet. Zaterdag ,is verschenen het wetsontwerp tot nieuwe regeling Van den dienstplicht. De minister van Oorlog deelt In de toe lichting mede, dat het in de bedoeling der regeering ligt vast te houden aan de in de Militiewet neergelegde lichtingsterkte, maar dat zij niet dit geheele contingent wenscht te bestemmen voor de kerntroepen, waaron der zijn te verstaan die troepen, welke vol ledig geschikt zijn om bij mobilisatie on middellijk tegenover den vyand te worden gebracht. In beginsel wordt voor de onberedenen noodig geacht een eerste oefening van 6 maanden voor de kern en van 4 maanden voor de reservetroepen. De omtrent voor geoefendheid te stellen eischen zullen een graad van geoefendheid in zich sluiten over eenkomende met dien, welke bij 4 maanden oefening in het leger kan worden bereikt. De vootgeoefenden zullen dan ook 4 maan den vermindering van dén duur der eerste oefening genieten. Met de eerste oefening is de opleiding niet in allen deele voltooid. Het brengen en oefenen in grootere verbanden dan de com pagnie zal geschieden bij lateren terugkeer onder de wapenen. Vandaar dat de dan te houden oefeningen niet enkel dienen als herhaling van het vroeger geleerde, maar meer als een vervolg van de eerste oefe ning. Dit verklaart ook den naam van „ver- volgoefeningen". Zoodanige oefeningen wor den noodig geacht: voor de kerntroepen twee, van 20 dagen élk, in de eerste 6 dienstjaren, en voor de onberedenen nog één van 6 dagen binnen de eerste 10 dienst jaren; voor de reservetroepen één van 20 dagen, binnen de eerste twee dienstjaren. De mogelijkheid behoort te worden geopend om voor de onderofficieren elke vertol g- oefening ten hoogste 7 dagen langer te doen duren om hen, zoo noodig, vóór den aanvang der oefening op de hoogt© van hun taak te brengen en na afloop van de oefe ning dit geldt in hoofdzaak administra tief kader verschillende administratieve aangelegenheden te doen afwikkelen. De officieren verrichten na de eerste oefening dienst als bij de wet voor het re- serve-personeel der landmacht is voorge schreven. Wat de sterkte betreft, worden bestemd voor de kerntroepen 14.000 man plus de ver meerdering, die de geheele lichtingsterkte ondergaat wegens aanvulling van tekorten, 8000 man reservetroepen en 100 man voor de zeemacht. De tijdsduur* gedurende welken de dienst plichtigen ter beschikking zullen bleven, komt nagenoeg overeen met den te gen- woordigen. Voor het meerendeel van de dienstplichtigen zal de diensttijd, aanvan gende met het 20e jaar, 20 jaar bedragen. In totaal zal de sterkte aan geoefende dienstplichtigen bij mobilisatie zyn rond 373.000 man. Hiervan zullen tot de kern troepen behooren 251.000, tot de reserve- troepen 122.000. De sterkte van de jongste 15 lichtingen (de lichtingen die by de mobilisatie dadelijk bij het veldleger of bij de bezettingstroepen dienst moeten doen) zal bedragen in het ge heel 286.000 man, waaronder aan reserve troepen 93.000 man. De vredesorganisatie tal omvatten: hoofdkwartier veldleger; 4 divisiestaven; Wapen der infanterie: de staf van het wapen en 12 regimenten infanterie, elk be staande uit een'staf, een schoolbataljpn en een staf en 3 compagnieën en een oplei dingscompagnie voor kader, mitrailleurbe dienden en seiners (by het regiment grena diers, het 5e, het 6e, en het 8e regiment in fanterie bovendien een stormschoöl)in structiebataljon, schoolbataljon wielrijders bestaande uit een staf en twee compag nieën; 3 scholen voor verlofsofficieren der infanterie; normaal schietschool; militaire gymnastiekschool. Wapen der cavalerie: staf; 4 regimenten huzaren; 2 depóts huzaren; rijschool; hoef- smidschool; school voor verlofsofficieren der cavalerie. Wapen der artillerie: staf; 8 regimenten artillerie, bestaande uit een staf eh drie schoolhatteryen. (By 1 R.A., 2 R.A., 3 R.A. en 4 R.A. bovendien een treinafdeeling) schoolafdeeling zware houwitsers, bestaan de uit een staf en 2 schoolbatterijen; regi ment kust-artillerie, bestaande uit een staf, 2 schoolbataljons (ter gezamenlijke sterkte van 5 compagnieën) en 1 opleidingscom pagnie; school voor verlofsofficieren der artillerie; instructie-battery (zijnde de school voor opleiding van beroeps-onderof ficieren, gelijk, het instructie-bataljon voor de infanterie is); korps luchtafweer-artil- lerie, bestaande uit een staf en 1 school- compagnie; artillerieschool, bestaande uit een staf en 1 compagnie; artillerie-paarden- depót; commissie van proefneming. Wapen der genie: staf; regiment genie troepen. bestaande uit een staf en 3 school bataljons, 1ste schoolbataljon (pioniers), bestaande uit een staf, 2 compagnieën pl» niers een spoorwegcompagnie en een ex ploitatiecompagnie; 2de schoolbataljon (te- legraaftroepen), bestaande uit een staf en twee compagnieën; 3de schoolbataljon (ver lichtingstroepen) bestaande uit een staf en 2 compagnieën; korps pontonniers en tor- pedisten, bestaande uit een staf, 2 compag nieën pontonniers en 1 compagnie torpedis- ten. Luchtvaartdienst: motorafdeeiing be staande uit een staf en een schoolcompag- nie; remontedepót: 4 compagnieën hospi taalsoldaten; 2 compagnieën intendance- troepen. Verschillende staven, diensten en inrich tingen van militair onderwijs. POST EN VERKEER. Porto's buiten i verkeer. De nieuwe porten en rechten voor poot- pakketten in het touitenkindsch verkeer zullen eerst met ingang van 1 April wor den gewijzigd. Tot dien datum Wijven de totver geldende tarieven van kracht. De zomertijd in België. De zomertijd gaat reeds Dinsdag a©, in voor België en het bezette gebied in Duibsohl-and. In vehband hiermede wordt de dienstregeling van eenige onzer met het buitenland correepoadeerende treinen gewfjtigd. tv. GEMENGDE BERICHTEN. Een conflicht in 't zicht. De timmerlieden en meubelmakers in den Engel schen scheepsbouw zijn, om een loon- kwestie, in staking. Het voornemen bestaat nu by Engelsche reeders, verschillende wer ken ter uitvoering naar Amsterdam uit te geven. O. m. is door de directie van de Ned. Scheepsbouw-Mij. het ombouwen van het stoomschip „Ormuz" aangenomen, terwijl nog meerdere schepen als gevolg van het conflict in Ertgeland naar Amsterdam zul len komen. Voor de bedoelde werkzaamheden, die te gen 1 April zullen aanvangen, heeft naar de Alg. Ned. Bond van Meubelmakers enz., waarin de betrokken arbeiders voor het grootste deel georganiseerd zijn, verze kert de Ned. Scheepsbouw-Mij. een be duidend aantal nieuwe arbeidskrachten noo dig, terwijl bovendien overwerkvergunning voor haar houtbewerkers is aangevraagd van 1 April tot 15 Juni. De bij de Internationale Unie van Hout bewerkers aangesloten bond van Meubelma- ker\ enz., heeft voorloopig besloten, den toevoer van nieuwe arbeidskrachten tegen te gaan en den minister van Arbeid te ver zoeken, de gevraagde overwerkvergunning niet toe te staan, terwijl voorts met de di rectie der Ned. Scheepsbouw-My. een on derhoud is aangevraagd. Staking in de haven opgeheven. De staking aan boord van het Duitsche stoomschip „Otto Stern" is opgeheven. De bootwerkers zijn Zaterdagmorgen op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. De Joonen in de glasnyverheid. De vereeniging van glasfabrikanten had de werknemersorganisaties uitgenoodigd om te confereereh over een nieuw collectief contract, waarin groote loonsverlagingen voor de arbeiders waren opgenomen. De bestuurders der werknemersorganisa ties zijn ter conferentie verschenen om de werkgevers mede te deelen dat eenparig besloten was, over de voorstellen der werk gevers niet te onderhandelen, zoodat de con ferentie geen resultaat heeft opgeleverd. Stopgezet. Wogens bedrijfsslapte is Zaterdag de cartomfabriek „Entama" te Oude Pekela stopigeizeit. Aangevallen. Toen Vrijdagnamiddag de heer Beaten, directeur der boterfabriek te Alphen in N.- B., op zijn rijwiel van Tilburg naar Alphen reed, werd hem onder laatstgenoemde ge meente op een eenzamen weg onverhoeds door een hem achterop rydend onbekend wielrijder met een hard voorwerp een slag op het hoofd toegebracht, waardoor hy met zijn rijwiel oVer den weg tuimelde. Op het hulpgeroep kwam een landbouwer opdagen. De onbekende wielrijder maakte zich haas tig uit de voeteh. Daar de heer Beaten door gaans geld by zich heeft, wordt aan beroo- ving gedacht. De toestand van den getrof fene is van dien aard, dat hy *zich weinig kan herinneren van het voorgevallene. -Brand. - Door het spelen van kinderen met luci fers, brak Zondagochtend brand uit in de woning van den concierge van het Museum voor Kunstnijverheid dat een geheel vormt met het gebouw der Academie voor Beel dende Kunsten te '-Gravenhage. De brand, ontstaan in een kantoorlokaal, sloeg spoe dig over ngar de boven gelegen conciërge woning en bedreigde daar het Academie gebouw en Museum, waarin tal van waar devolle voorwerpen. Dank zy het vlug en krachtig aantasten door de brandweer, die met 6 stralen werkte, bleef de brand be perkt tot de conciërgewoning, en liep het Museum slechts zeer geringe waterschade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Heidebrand. Zaterdagmiddag heeft in de Hasselt on der Limburg een hevige heidebrand gewoed. Verscheidene hectaren, toebehoorende aan verschillende eigenaars, werden vernield. De oorzaak is onbekend. Oneerlijk beambte. Te Delft is epn klerk van het gemeente lijk Electriciteitsbedrijf gearresteerd we gens valschheid in geschrifte en verduiste ring ten nadeele van dat bedrijf. Verbrand. Te Udenhout is een 4-jarig meisje in een kuip met kokend water gevallen. Het kind werd naar het gasthuis vervoerd en is daar overleden. Treinongeval. Toen trein 840 uit Utrecht gistermorgen te Zwolle arriveerde, bemerkte de macbi1 nist, te laat, dat hy op een kopspoor reed. Hy remde krachtig, doch kon niet verhinde ren, dat de trein door het stootblok reed. De bloemist Beins, uit Utrecht, werd, doordat hij viel, niet ernstig gewond, doch kon zijn reis voortzetten. De materieele schade is vrij groot Vrouwelijke keuringsartsen. Door eenige vrouwen-vereenigingen is aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres gericht waarin zy er op aandringen, een vrouwelijke arts te benoemen voor de keuring en controle van vrouwelijke ge- meente-ambtenaren. Verder verblijf in Zwitserland toogertaan. OnJengB is medegedeeld, dat de veonat ter van den Ned. Journaliaben-Kring ach had gericht tot den minister van buiten- landsche zaken, in verhand met het tót dat Nederiandschem journalisten te Bei* roet het oog op den woningnood verder vertiyf in die etad wae of nou wonden o«t- w*d- Thans heeft de Minister beixcht dat d» door Hr. Ma. gênant te Bern ondernomen stappen met gunstig resultaat rijn be kroond. De desbetreffende uitwyringfrbe- schikking is door den „R«gaerungs-Statt- tialter" te Bern ingetrokken. GOUDA, 14 Maart 1921. Verkeerswegen Rotterdam-Den Haag en Gouda. De Minister van Waterstaat schrijft in de Memorie van Antwoord betreffende zyn begnooting op het voorloopig verslag der Eerste Kamer: De verbetering van de verkeerswegen tusschen Rotterdam en 's^Gravenhage en tusschen Rotterdam en Gouda is in onder dek. Voor den weg Rotterdam-'s-Graven- bage aal een nagenoeg geheel nieuw tracé moeten wordfen gevolgd. Verschillende tra cés rijn daartoe opgenomen en verwacht fpflg worden, dat daaruit spoedig een keuze zal worden gedaan, waarna de voor bereidingen terstond zullen worden ter hand genomen. In deze gemeente doet zich wederom «en geval van Fehris Typhoidea voor. HAASTRECHT, m Zaterdagmiddag bekwam de loe werk man P. L. v. S. alhier een ongeval By hot vervoeren van boomen, waardoor hü rich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De. J. L. v. d. Wolf, Geref. pred. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Hal- ium (Fr.) Ver. de Ambachtschool voor Gouda en Omstreken. De Vereeniging „de Ambachtschool voor Gouda en Omstreken" houdt op Dinsdag 22 Maart des avonds te half negen in de bovenzaal van de Sociëteit „de Réunie" een algemeene vergadering. De agenda ver meldt o.m. rekening en verantwoording over 1920, verslag van den teestand der vereeniging en de uitkomsten van het on derwijs over 1920, voorziening in de vaca tures ontstaan door het bedanken van den heer W. A. Hoyng en het overlyden van den heer Bertels. Waarschuwing. De Com mistris van politie alhier waar schuwt tegen W. J. Alberts, gedomicilieerd te Ajpeldoom, dae er de eigenaardige ge woonte op na houdt, in café's groote ver teringen te maken, en dan zonder te be talen, er stilletjes van tusschen gaat. In drie vier gevallen ia dit alhier reed® voorgevallen. Wees dus op uw hoede, café houders! Diefstal. C. v. H. heeft aangifte gedaan van dief stal van een reisdeken uit zyn motor rijtuig, dat hy eenige oogeniblikken onbe heerd had laten staan voor zyn woning in het Regentesseplantaoem. De politie stelt een onderzoek in. 't Schat je van het Kolkje. Voor een vry talry'k publiek is gisteren avond de opvoering van bovengenoemd aardige operebtesrevue van Joh. Lemaire herhaald. De vertolkers der hoofdrollen handhaafden hun goede reputatie, en het stopwoord ,4k heb een 'beetje Floramye op mijn haar" verwekte weer de algemeene lachlust. Vischcori cours. Zondag hield de Vischvereeniging „De Bliek" een concours. De prijzen werden toegekend als volgt: le psr. T. v. Hemert, 2e pr. Jan Heus, 3e pr. G. v. Uunen, 4e pr. C. v. Uunen, 5e pr. J>, Perdyk, 6e pr. J. A. Maarschakerweerei7e pr. H. Wieizer, 8e pr. Jac. Holtivuijzen, 9e pr. G. IJsselstyn, 10e pr. C. M. HjoLthuyzen, Jle pr. C. de Jong, 12e pr. F. v. d. Poet, 13e pr. C. J. Bonk, 14e pr. P. v. Bergen, 16e pr. H. ld- HHVga, 16e pr. F. Stouthard, I7e pr. J. v. d. Heuvel, 18e pr. H. Heus, 19e pr. J. v. Ber gen, 20e pr. A C. v. Jaarsveld, 22e pr. L. C. Laurier, 28e pr. H. J. Dühr, 24e pr. T. Reus, 25e pr. P. Riensbeigen, 26e pr. J. v. Groningen, 27e pr. J. Snaterse. Eere-prij behaald door H. Wdezer, voor de eerste drie visschen in het tweede uur. ALFEN a. d. RIJN. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot Rijiksklecrk der directe belastingen en accjjnzen ten kantore Alphen aan den Ryn, de he©r T. C. Vermijt. Met ingang van diemetfen datum is verplaatst de heer J. C. Boekestein van Alphen aan den R(jn naar Schoonhoven. By Kon. Besluit is met ingang van 16 Miaart benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor alhier de heer G. Beina, thans te Steenwyk. BERKENWOUDE. Een zeer oud gébruik in deze gemeente was om met Paschen aan het onderwijzend personeel geschenken aan te bieden. Reeds eenige dagen voor dien zag men de school- kinderen des 's morgens gaan naar het huis van hun onderwijzer met eieren, bo ter of kaas. Hiervoor ontvingen ze in dank een boek of iets anders voor tegen-cadeaux. Naar men verneemt is thans door het on derwijzend personeel besloten geen cadeaux in natura meer aan te nepten. BODEGRAVEN. De heer R. van der Klein, sedert 25 jareu lid van den Kerkeraad der Ev. Luth. Ge meente alhier, heeft ais zoodanig bedankt. OUDEWATEH In de gehouden veigaderingjvan de ver- eeniigiing „Niut en Siport" alhier, is bealo- ten om 2e Paasohdag een duivenwedstrijd te' organise eren, waarschijnlijk SI van 's-Hertogenbosch óf van Amsterdam. Te vens werd op voorstel van 't bee tuur be sloten een medaille beschikbaar te stellen voor kampaoemaprijs, voor de duif die de meeste vluchten in het aa. seizoen zal vwinmen. De Coöp. VeiHngsvereemging „Oude- ■ater en Omstreken" alhier, zal te begin nen met 16 Maart a.s., een wekelijksche jierenveiliiig houden. SPORT. De heer L. H. Engelsman, pas benoemd dep gemeente Bode graven, sprak Maandagavond voor de Bo ris lid van den graven, sprak Jr degr. Bestuurdersbond, over; „Het sociale vraagstuk". Toegang hadden: leden van ge noemde bond en van de S.D.A.P. De heer I. Hoogendoorn, sedert eenige jaren voorzitter van de vereeniging van Handeldryvenden en Industrieelen, heeft om gezondheidsredenen voor deze functie bedankt Door de Zangvereeniging Zanglu^t, zal met 80 dames en 33 heeren deelgenomen worden aan een concours te Gouderak op Hemelvaartsdag a.s. GOUDERAK. Gisteren werd op het sportterrein alhier een'vriendschapiptiijken wedstrijd gespeeld tuüfcdui Zwaluwen I alhier en GB.V. I uit Gouda. De uitslag wtaa dat GB.V. wdst te winnen met 3—<L VOETBAL. Voetbaluitslagen. Westelijke afdeeling le klasse. Amsterdam: Ajax-Blauw Wit 2—-1;*V.V. A.—U.V.V. 1—0; Den Haag: H.B.S.—V.O. C« 0—1; Rotterdam: SpartaH.V.V. 1—0. Overgangsklasse. Rotterdam: FeijenoordQuick 21; Hilversum: 'tGooiR.CJL [2-»-l; Schiedam H.-D.V.S.—A.D.O. 2—2; Haarlem: H.F.C. Stormvogels 33; Wormerveer: W.F.C. D.E.C. 2—2. 2e klasse B. Gouda: Olympia—A.W. 21; Utrecht: VeloxGouda 11; D.O.O.Zeist 10. Res. 2e klasse D. Concordia II—H.-D.V.S. III 7—0. Overzicht. Ook de returnontmoeting AjaxBlauw Wit, welke voor de beide groote Amster dammers tevens de laatste van dit seizoen is gisteren met dezelfde cijfers door de kampioenen gewonnen. De Ajaxieden speelden over 't geheel in mooier en schit terender styl, in absoluten kampioensvorm De Sparta—H.V.V. ontmoeting behoudt Voor Rotterdam immer haar bekoring. Zoo woonden gisteren circa 16000 toeschouwers deze ontmoeting bij, die met de eenige góal van den stryd door Sparta is gewon nen. Deze vreugde voor de Rotterdammers was echter van tydelijken aard, omdat ook V.V.A. buiten verwachting met l-*4) van U.V.V. wist te winnen. In tegenstelling met den wedstrijd te Rotterdam, stond de ont moeting te Amsterdam op een peil dat geen lste klasse naam waardig is. Door de over winning van V.O.C. op H.B.S. heeft de andere Rotterdammer zich buiten elk ge vaar voor degradatie gesteld. Voor d« Overgangsklasse bleef Feijen oord na zwaren stryd overwinnaar op het Haagsche Quick, zoodat voor de jubilaresse de kans op promotie, hoewel nog niet ver keken, wel tot de kleinst mogelijke propor tie is teruggebracht. De eenige troost voor de Hanenburgera is dat ook R.C.H. met 21 werd geklopt. De andere 3 ontmoetin gen eindigen in een gelyk spel. De beide Goudsche ploegen in 2B behaal den gisteren een succes. Een compleet elf tal van Olympia klopte voor een groote massa toeschouwers het Bussumsche Allen Weerbaar, in een stryd tusschen de vlugge blauw witte voorhoede en de uitstekend spelende blauw zwarte achterhoede. Op kantje af wist Velox gisteren een gelyk spel te behouden tegen onze enthousiast spelende roodwitte stadgenooten. Jammer dat ze in deze competitie vergeefs naar het schot hebben gezocht. Aan enthousiasme en doortastendheid heeft het niet ontbroken. Dit is dan ook ongetwijfeld de débaclq die Gouda te wachten staat. Dit kleine succes van gisteren wordt nog nietiger door de overwinning met 1—0 van D.O.O. op Zeist. Nog eenmaal moeten onze stadgenooten in de ontmoeting van Zondag a.s. tegen A.W. de tanden op elkaar zetten om zich met een 30 overwinning op A.W. buiten definitie ve degradatie te stellen. Gezien het spel van gisteren lykt ons dit niet geheel onmogelijk. Natuurlijk moet D.O.O. dan ook van Olym pia haar laatst© ontmoeting verliezen. Op papier is dit al zeker. Er is dus nog hoop, zoolang er gespeeld moet worden. Voor 3 E won Steeds Hooger van S.V.W. en deelden V.F.C. en Transvalia de punten. Olympia—A.W. 2—1. Huldiging Bert us Duüal Voor de wedstrijd aanving, had een hul diging puaata van een tier Uymjuanen. die na 12 ft jaren van kraentjg sportief mede werken. thans voor de laatste maal ris ge regöid medewerker m 't veidi kwam. Bertus Duym, de stoere boy, die giste ren op het veld zyn koperen Olympia- jubileum vierde en daarmede een periode in rijn sportief bestaan afsloot, werd gie ternonuddog door het bestuur en het elftal van Olympia gehuldigd om zyn by zonde re verdiensten voor de club. wier kleuren hy zoo vele malen en zoo krachtig steeds beeft heipen verdedigen. De Voorzitter, de heer W. H. Cremer, sprak, omringd door vele sportvrienden, den jubileerenden ka meraad op hartelijke wüze toe en dankte hem voor ziiin steun aan de club en in het vedd. Als bewys van sympathie overhan digde hij den jubilaris een fraaie lauwer krans, met QQympia'a ldeuren. Maar niet alleen het bestuur en het elf tal wélden dit moment benutten om sym pathie te toonen aan den gewnardeerden sportman, ook de donateurs gevoelden be hoefte daaraan. De heer M. MaUon sorak namens hen den in sporttenue voor hem «taanden jubilaris op zeer vrieadschappe Üjfce wijze toe en uitte daarbij den wensch dat nog menigmaal Oiympia's kleuren door hem souden worden verdedigd. HH reikte den jubilaris mede een fraaie krans over en veegde daarbij nog een geechehk dat bem nofc Lang Oiympta'a vrienden sai herinneren. De oud-leden, raiding die geen tfid tot vooibe- ▼oodfh den heer Audré Backen op de bres e« namens hen. den makker van vorige jaren te huldigen en dezen een aangename herinnering aan dezen feestdag toe te zeg«en. Hoera's klonken ten toeken dat 01 vm- pia's vrienden den jubilaris zeer wSar- deeren. De heer Duiim, die zee* verreet was door deze spontane hulde, dankte daar voor en zegde gaarne toe, al zou hii niet meer geregeld spelen, ale het noodig mocht rijn, als Oiympia-man in veld té zullên komen. Bravo's klonken. De jubilaris werd met sim elftal gekiekt en toen nam de wedstrijd een aanvang. Olympia wint den toss en speelt met zon en wind in den rug. A.W. trapt af maar d*r- deiyk nemen onze stadgenooten het leer over. Na eenige verkenningen rent Steens- ma langs het lijntje en zet prachtig voor. Stephanus is er als de kippen bij en schiet den bal in het A.W.-doel op welks lijn een achterspeler het leer met de handen stopt. De strafschop zet van Eijk onhoudbaar in on reeds binnen de drie minuten heeft Olympia de leiding 10. Als de blauwwit- ten weer terugkeeren slaat de keeper een keurig schot van Van EJjk corner. Schitte rend voorgezet, schopt Vrancken den bal tegen de lat. Intusschen pakken ook de A. W'ers flink aan en weet de achterhoede der gasten telkens haar voorhoede in de gele genheid te stellen aan te vallen. Gelukkig voor onze stadgenooten zijn deze tegenaan vallen niet doortastend, aangezien de ach terhoede niet erg betrouwbaar was. Dan treedt weer een periode in, dat Olympia meer in den aanval is. Een' mooi schot van Vrancken vliegt juist naast. Kort hierna set Steensma zeer scherp op doel voor en via keepers handen rolt het leer langs open doel achter. Dan weet Steensma uit een slappe doorbraak den A.W.-keeper te verschalk» en vrij onverwacht de leiding te vergro ten tot 20, waarmee rust aanbreekt. Na de thee zfln de gasten direct aanval- lend en maken het Mallon zeer lastig. Eenigszins in het nauw gekomen set hy even buiten het strafschopgebied een A. W.'er op niet geoorloofde wijze opzy. Met een vliegend schot wordt de vrye schop in een doelpunt omgezet. Hierna neemt Olym pia het spel in handen maar ze vindt de achterhoede van A.W. in uitstekende con ditie. Eenige keurige schoten van Vrancken Van EUk worden goed onderscheet of in laatste instantie door den keeper ge keerd. Langzamerhand werken de A.W.'ere zich los en nemen den aanval over. Dan doorleeft het Olympia-doel eenige gevaar- ïyke momenten door weifelend optreden der reheele achterhoede en ontkomt zelfs op ortuiniyke wyze aan doorboring als de middenvoor met Wagner alleen voor zkh hard naast schiet. Het Olympia-quintet on derneemt eveneens nog verscheiden® aan vallen, die stranden op de zeker spelende achterhoede der gasten. Met een weinig druk op de veste van Olytnpia verstrijkt de tyd en zyn de A.W.'ers weer nader tot de gradatie. Velox—Gouda 1—1. Met invallers voor Rosa en Koolmees trok „Gouda" gisteren naar het Sticht, waar ze een volledige ploeg van Velox ontmoette. Voor de rust domineerfle Velox gesteund door den wind en wist onaortuinlyke wyzs te doelpunten. By een asirvai op het Gouda- doel werd het leer tegen de handen van een achterspeler geschoten eh de penalty in een doelpunt omgezet. l-*-0. Tot rust wis ten onze stadgenooten door actief optreden bet doel schoon*te houden. Na de rust waren de bordjes verhan gen. Groemewioud Jr. als midh-alf zwoegde enorm. Zyn geweldig vuur begeesterde de geheele Gouda-ploeg en deze was daardoor niet te houden. Als Groenewoud op onge oorloofde wyze wordt aangevallen, schiet hy keihard op het Velox-doel, De keeper ving maar werkte niet voldoende weg en Gouda scoorde tegen 11. Op zeldzame wy ze ontkwam Velox aan de nederlaag ris even voor tyd Walthie voor open doel staan de, den bal huizenhoog overjoeg. Op het terrein van de voetbalclub Bode graven, werd hy prichtig weer, eft met een mooi veld, een wedstrijd gespeeld tusschen B.V.V. I en Schoonhoven II. HaJf drie floot de scheidsrechter. Binnen 6 minuten was reeds duidelük te zien, dat B.V.V. sterker was dan Schoonhoven. Een bal, liggende binnen het strafschopgebied, werd door B. V.V. geplaatst, maar door den scheidsrech ter ongeldig verklaard. Nog 'n paar maal gebeurde er iets by het SchoOnhovansche doel, wat biykbaar niet heelemaal in den haak was„ maar de scheidsrechter floot niet af, dus ging 't spel door. De keeper van Schoonhoven keerde «eer goed menige ko gel van B.V.V. BU de rust 6^-0. Na de rust hield een B.V.V.'er de bal in de handen, terwyi hy recht op het doel ef ging. Het was maar een kort oogenblik en de scheidsrechter zag het niet De bal werd geplaatst. Door protest van Sch, werd de beslissing des scheidsrechters door de zen -weer ongeldig verklaard. Eindeiyk ge lukte het B.V.V, een doelpunt te maken, en eindigde deze spannende werdstrijd met B.V.V. ISchoonhoven I. Bodegraven heeft dus gewonnen. Er was veel belangstelling. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Zondag werd in Hotel „De Zalm" een al- remeene ledenvergadering gehouden van de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda"; In zyn openingswoord herdacht de voor zitter het feit, dat de vereeniging op 4 Fe bruari 1.1. haar 10-jarig bestaan heeft her dacht en de secretaris, een der mede-oprich ters, zyn 10-jarig jubileum ais zoodanig. Het jaarverslag, waarin vooral gewezen werd op den geringen lust tot roeien in het afgeloopen jaar door de leden aan den dag gelegd, werd goedgekeurd evenals de ba- 'ans, winst- en verliesrekening. Het aantal leden daalde van 146 tot 110, het aantal donateurs van 25 tot 20, welke vermindering hoofdzakeiyk is toe te schij ven aan vertrek naar elders. Tot leden der commissie belast met de nazienfng der rekening werden benoemd de heer M. Steffelaar, P. de Mol en C. M. Schilt. Machtiging werd verleend tot uitloting van een obligatie en aankoop van 3 obliga tion bqpeden pari. De benoeming der examen-commissies voor het zeil- «n roeidiploma werd tot de April-vergadering aangehouden. De Voorzitter deelde nog mede dat het Clubgebouw op 26 Maart zal worden her opend. Licht op! Motor- en wielrijders worden er aan her innerd, dat zy tusschen de volgende uren hun lichten op moeten hebben: 1415 Maart 6.33 n.m.6.45 van. Standen: West, le klasse. AjaS 22 18 1 3 60—20 37 Blauw Wit 22 14 3 5 4020 31 H.B.S. 22 11 4 7 37—23 26 U.V.V. 20 9 4 7 33—34 22 Haarlem 21 10' 1 10 39—27 21 Spartaan 21 9 2 10 29—39 20 D.F.C. 21 8 2 11 27—29 18 V.O.C. 20 6 6 8 32—41 18 H.V.V. 20 7 8 10 35—36 17 V.VJL 20 8 1 11 30—43 17 Sparta 20 6 3 12 90—35 13 A.F.C. 19 3 2 14 v13—38 8 Overgangscompetitie. Feyenoord 22 18 2 2 68—21 38 R.C.H. 21 13 6 2 42—18 32 Quick 20 12 6 3 39—17 29 Stormvogels 21 9 6 6 39—37 24 D.E.C. 21 8 6 7 39—36 22 A.D.O. 19 5 8 6 21—24 18 't Gooi 20 6 8 7 25—32 18 H.-D.V.S. 21 6 6 9 24—31 18 S.V.V. 19 4 6 9 21—40 14 W.F.C. 20 3 6 11 27—51 12 R.F.C. 19 3 6 11 23—33 11 H.F.C. 19 6 13 17—46 6 2e klasse B. Hilversum 18 18 2 3 37—13 2H V.U.C. 17 10 6 1 39—13 26 Olympia 17 8 3 6 29—27 19 Velox 16 6 4 6 10—14 16 Zeist 17 6 6 6 22—24 16 Hercules 18 6 6 7 21—20 17 Victoria 18 4 8 6 14-27 16 A.W. 17 3 6 8 17—29 12 D.O.O. 17 6 10 14—29 12 Gouda 17 2 6 9 10—26 10 3e klasse E. Steeds Hooger 12 8 1 3 26—10 l\ V,F.C. 12—6 4 2 17—12 16 Transvalia 12 6 4 3 14—12 14 S.V.W. 2 1 1 3—4 Schoonhoven 11 4 3 4 19—19 11 S.I.O.D. 10 3 3 4 14-14 9 Saturnus 11 2 3 6 9—24 7 T.O.P. 10 2 1 7 14—19 6 Reserve 2de k asse D. H.B.S. III 9 5 3 1 27—14 lt Concordia II 6 5 2 2 23—15 11 V.U.C. II 9 4 1 4 20—16 9 H.-D.V.S. III 9 2 4 3 18—28 D.H.C. II 10 2 4 4 20-19 Olympia 11 10 1 4 6 18—27 t Aan de Ingezetenen der gemeente Gouderak. Het Plaatseiyk Comité tot bestrijding van Tuberculose en Kanker te Gouderak brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, te be ginnen in den loop dezer week, aan de hui zen der ingezetenen bydragen zullen wor den gevraagd om te voorzien in het ontbre kende van de kosten van verpleging van minvermogende of onvermogende iydere aan tuberculose en kanker. Wilt daartoe het pogen van het Comité steunen en draagt allen by, om te voorko men, dat de tuberculose en de kanker zich niet teugelloos uitbreid* en het aantal slachtoffers toeneme. leder gave, hoe klein oph, is welkom. Het Comtié voornoemd, Dr. T. BEEKENKAMP, Voorzitter. C. P. VLEGGEERT, Secretaris. A. C. ROODNAT, Penningmeester. P. VAN SCH1EVEEN. H. BERGMAN. JAN VINK Jactn. De melk. Ia Zuid-Holland hebben de fabrieken zich in een Vrydag gehouden byeenkomst be reid verklaard, de by levering van melk aan de inrichtingen, die tengevolge van het op- houdeft van de byievering door het Zuivel- kantoor over een te gering quantum melk beschikken, op zich te nemen. De prijs door de fabrieken gevraagd voor deze byievering blyft beneden die door het Zuivelkantoor berekend. Naar wy verder vernemen wordt ds prys der melk. door de fabrieken en inrichting»* te besteden, van morgen af bepaald op 16 cent af boerderij- PrU* hesft natuur- ïyk nog niets te maken met de iomerpHj- zen. en geldt voorloopig slecht» tot 1 April. Hoewel ae inkoopsprijs der inrichtingen, die in doorenee 17W cent bedraagt, daardoor Ito cent terugloopt, zal de détailprijs, nu de 2 cent toeslag van het zuivelkantoor van 12 Maart af vervalt, hoogstwaarschyniyk 23 cent biyven. De animo by de fabrikanten om de door d© melkveehouders geëischte zomerpryzen te besteden,moet, waar het met den productenhandel zoo slecht gesteld is, niet groot zyn. 16—16 1617 17—18 1819 19—20 20—21 6.34 6.36 6.87 6.41 6.42 —5.43 -Mi -6.39 6.36 s -6-34 -«.82 FINANCIEELS BERICHTEN. WISSELKOERSEN. 14 Maart 1921. 12 Maart. 14 Maart (niet off.) 4.36 Londen 11.85% Berlyn 4.65 4.66 Parys 20.66 20.60 Brussel 21.60 21.52 Zwitserland 49.16 Weenen 0.66 0.66—0.06 Kopenhagen 60.— Stockholm 66.60 v— Christiania 47.60 ii ..ui New-York 2.90—2.90 to Slotkoeraen van heden nog niet ontvan gen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamseh« Veemarkt, 14 Maart 1921. Aanvoer 506 vette runderen, 126 vette en graskalveren, 873 varkens, 232 schapen en lammeren. Pry zen: Runderen le kw. 1.96—2.06, 2e kw. 1.80—1.90, 3e kw. 1.60—1.70, Ossen le kw. 1.90—2, 2e kw. 1.85—1.95, Se kw. 1.66—1.65, Kalveren le kw. 2.75—2.96, 2e kw. 2.25—2.60, 3e kw. 1.86—2.06 Schapen le kw. 1.802, 2e kw. 1.60 1.70, 3e kw. 1.40—L60, Lammeren 1* kw. 1.76—2, varkens le kw. f 1.361.40, 2a kw. 1.30-1.34, Se kw. 1.16—1.26, licht soort le kw. 1.J01.30. Hand kwaliteiten redeiyic. Prijzen hoog vorige week. Redeiykc aanvoer. SCHEEPVAARTBERfCHTEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Ambon (uitr.) pass. 9 Maart Perim. Lombok vertr- 12 Maart van Amsterdam naar Batavia. ROTT. LLOYD. Kawi (thuiar.) vertr. 9 Maart Colombo. Marken (uitr.) pase. 10 Maart Point de Galle. Palemibang vertr. 12 Maart v. Rotterdam n. Batavia. Tabanan vert. 12 Maart v. Rott. n. Batavia. Walcheren arr. 10 Maart v. Soerabaya to Freonantle. KON. HOtLL. LLOYD. Frieda v. Amsterdam n. New Orieaan vertr. 11 Maart v. Plymouth. HOLLAND AMERIKA LIJN. Nieuw Amsterdam, Rotterdam n. New York paas. 10 Maart Lizard. Rijndam v. Rotterdam n. New Yrefc pass. 12 Maart Cape Race. KON WEST-IND. MA1LD. Alkmaar vertr. 12 Maart r. Amsterdam Weetic. Z.-Aimed*. Bourne arr. 9 Moert v. Callao te Arica. Vest vertr. 6 Maart San Juan i St. Michaels. INGEZONDEN. (Buitoa vsrantwoerdeiykhald der Rad.) Tabsnulaete LANDBOUW. ONDERWIJS. De Onderwysraad. De 111e afdeeling van den Onderwysraad vergaderde 10 en 11 Maart 1.1. In de vergadering van 10 Maart werd be raadslaagd over verschillende verzoek schriften betreffende de toepassing van on derscheiden artikelen der Leger-Onderwys- In de vergadering van 11 Maart werden besprekingen gevoerd over de beteekenis van de bioscoop als leermiddel, welk vraag stuk meer in het byzonder van de paedago- gische tyde werd bezien. Tot deze vergade ring waren verschillende deskundigen ter voorlichting uitgenoodigd. Besloten werd, binnenkort büeen te ko men ter behandeling van de hygiënische, de technische, de organisatorische en de fl- nancioele zijde van het bioscoopvraagstuk, tot welks byeenkomst wederom deskundi gen zullen worden uitgenoodigd. De volledige Onderwijsraad is ter verga dering byeengeroepen tegen Woensdag 23 Maart eJc. TIJDSCHRIFTEN. Het Leven brengt in beeld de deelne mers aan de Londensche conferentie, een vervlog met illustraties van de ontmaske ring van den Haarlemschen sterrewichelaar, de Hondententoonstelling in Amsterdam, de Amerikaansche Gezant op de Alkmaarsche kaasmarkt, het vervolg van de tooneel-mé- moires van Caroline v»n Dommelen, de int biljartmatch van K.R.A.SCaruso, Caro line Lankhout, wyle Dr. Cuypers, enz. enz. LAATSTE BERICHTEN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 770.3 te Neufahrwaeeer. Laagste stand 736.6 te Seydisf jord. Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tydelyk wellicht krachtige Zuide- ïyke tot Zuidwesteiyke wimd, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfdn tem peratuur. Qpvoerrecht gekocht. Doör de directie van „Het Hofstad-Too- neel" en N.V. „Het Kotterdamsch fooneel" is het opvoeruigsrecht aangekocht van „Danton", revolutidrama van Roland, als mede .JJebureau" van Sacha Guitry. Vrijspraak. De Rechtbank tr Utrecht heeft heden de machinist H., die terecht had ireetaan, daar het spoorwegongeluk bü öreukelen aan zyn schuld te wyton zou ziin, van het ten loste gelegde vrij geep roken. Motor-ongeluk. Uit Heerenveen wordt geseind: Toen de ruim 45-jarige heer H. D. J. Ouwwsloo*. notaris te Oldesherkooo Donderdagavond per motorfiets van Noordwold* naar min woonplaats gang en zyn vaart wdde ver minderen. teneinde den hoek om te riaan. zotte hy bu vergussaog de gaakraan open in plaats van dicht, waardoor de motor fiets vooruitschoot en in de sloot terecht kwam. De heer O., die onder den motor was geraakt, werd bewustellis opgenomen en in Zondagmorgen overleden. Aanvaring. Men seint uit Maassluis: Volgens da hU Dkkawager't Scheep sajemtuur ontvan gen draadloos bericht, is hst Amerikaans» stoomschip Vdncenaesbridge Zondagavond half acht op M Omiilen ten westen van het Haaksvuurschip in aanvaring geweest met het sn. Fredvill van Huil naar Rotterdam bestemd. De bemanning van de fVedviil ging aan boord van de Vincoimeebridge. Sleepbootea zün ter aaeiatentie uitwaren. Volgen# een later bericht is da Fredvill

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2