ET' STADSNIEUWS. volgen* artikel 270, enkel toegepast kun nen worden ter bescherming van de eco nomische belangen van de bevolking van het Rijnland, du* niet al* strafmaatregel De minister ^president van Frankrijk er kende 4 Februari in de Fransche Kamer, «lat deze sanctie buiten de bepalingen van het verdrag treedt. De geallieerden hebben met de sanctie* ook niet het doorzetten van de vervulling van zoogenaamde geschonden bepalingen van het verdrag ten doel, maar willen er Duitschland mede dwingen aich neer te leggen by hun vooratellen over de wijze van vervulling van den plicht tot schade vergoeding. Een verplichting om deze van het vredesverdrag afwijkende voorstellen aan te nemen bestaat niet. De geallieerden beweren, dat zij bezorgd zijn voj>r den wereldvrede, maar zij ver oorzaken zelf een onverantwoordelijke ver storing van dien vrede. De leden van den Volkenbond hebben tot hoogste doel het instandhouden van den wereldvrede. De Dudtsche regeering heeft het VolkenbotuLsverdrag mede on- derteekend. Daarom verzoekt zij den raad van den Volkenbond om een scheidsrech- tedlijke procedure in te leiden en er voor te zorgen, dat de gewelddadige maatrege len tegen Duabachlaml onmiddellijk opge heven worden. De Londensche pers en niet alleen de bladen der arbeidersparty en ohafhanke- lijk-liiberailen, doch ook die dor coalitie- liberalen en unionisten zetten hun critaek op de Londensche besluiten voort. Sir Wil- Imam Buxton, een coalitie-liberaal, noem de de 50 heffing in een vergadering van de Reform Olub te Manchester de domste gedachte, die er oodt in een men echel yik brein is opgekomen en Garvin, de aarts-dmperialist, dc medewerker en ver- heeillyker van dan grooten Chamberlain houdt de gevolgde politiek voor een enor me dwaasheid die de heerschende verwar ring nog slechts zal doen toenemen en naar aanleiding van het thans in het La gjerhuis behandelde wetsvoorstel over de heffing van 50 op den Duitschen in voer, schrijft hy in de Observer: „Wy zul len dus "onszelf deoi neus afsnyden om den Duitse hers een slechten toe te spelen." Een stap voonuit voor het vestigen van een vasten regeering»vorm in het man daatgebied van Meaopotamië en Palestina zal, naar men te Londen gelooft, het ge volg zyn van Wiinston Churchill'* bezoek aan Egypte, waar hy thans beraadslaagt met de hoofden der besturen van die lan den, meldt het H. N. uit Londen. Lord Que zon heeft Maandagavond in het Hooger- hui* verklaard, dat sedert Engeland in Me- sopotamië trok, de regeering geen andere oplossing op het oog had dan zelfbestuur, n.l. een Arabische regeering voor hetgeen ti hoofdzaak een Arabisch land is. De re ferring, zeide hy, vedangde deze taak zoo spoedig mogelyk zonder uitstel,bot uitvoer te brengen, maar het vestigen van eeh on- afhankelyk en autonoom bestuur had on vermijdelijk eenigen tyd noodig. In den tusschentyd kon men het land niet bot een chaos laten worden, en de verantwoorde lijkheid' om dit te voorkomen rustte op Engeland. De beweringen als zou de re geering Meaopotamië wenschen te behou den, voor zyn petroleum of om andere re denen, waren slechts verzinsels. Wat Pa lestina betreft, was Engel and's eenig doel een verzoening te brengen buaschen het verlangen een natie voor de Zionisten te scheppen en de rechten van het Arabische volk. Binnen twee maanden hoopt Gurzon dat een behoorlyfke beperking der kosten voor den Engelschen belastingbetaler zal worden verkregen voor het handhaven van dv orde. Door beide problemen op zulk een wyze te behandelen zal de noodzakelyk- heid van Engelsch toezicht en ingrypen meer of minder worden opgeheven. BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Loonsverlaging. Wegens het besluit van de vereeniging van meubelfabrikanten te Mechelon om het loon van hun arbeiders met 10 7c te verlagen, om aan de ljpitcnJandeche con currentie het hoofd te kunnen bieden, heb ben 350 werklieden het werk neergelegd. Te Antwerpen wordt in drie meuMfa briekten gestaakt al* protest tegen de door de fabrikanten aldaar voorgenomen loons vermindering met 6 Huiszoeking by de Communisten. By een gisteren gedane huiszoeking in de bureaux van het communistische blad „PExploité" en by de secretaresse der Bel gische communistische party, heeft men 4000 exempla^n van verschillende com munistische werken, benevens een uitge breide correspondentie in beslag genomen, welke in de Russische taal was geschre ven op papier, dat in het Fransch het op schrift droeg: „sovjet Moskou, buiteniand- *che propagandadaenst". DU ITSCHL A N D. Tslsst pasja vermoord. Talaat pasja, de Turicsche oud-groot vizier, is gister ochtend te Berlyn doodge schoten. Dit drama heeft zich als volgt afgespeeld: Een oude heer, die gisterochtend in ge zelschap van een dame in de Beriyinsche Gardenbergstrasse in de buurt van het station Zoologische Garten wandelde, werd plotseling door een jongen man aange vallen. Deze loste een paar revolverscho ten op den wandelaar, welke zonder een kreet te uiten dood neerviel. De moorde naar wierp het wapen weg en trachtte te ontvluchten. Eenige voorbygangers haal den hem in, ranselden hem geducht af en leverden hem half bewusteloos aan de po litie uit. De moordenaar, die zeer slecht Duitach sprak, werd omraiddeliyk naar het nabijgelegen politie-bureau gebracht. Uit zyn papieren bleek dat hy de Armeniër Salomon Teilinfen Ie. Hy werd in 1897 in Servië geboren. Het is eerst later bekend geworden, dat het slachtoffer van den moord de geweaen Turksche Grootvizier Tolaat pasja is, daar deze hier onder een schuilnaam leefde. Men vermoedt, dat de moordenaar in Tal aai de voornaamste schuldige aan de vervolgingen op de Ar meniërs heeft gezien en zich op deze wyze voor het lyden van ayn landgenooten heeft willen wreken. BINNENLAND. Uitvoer. Met 19 Maart is tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het uitvoerverbod van alle hout, met uitzondering van myn- hout. (St.-Ct.) De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en het R.K. Staatsprogram. In de vergadering der besturen van de R. K. Werkgeversvereeniging op 11 deeer te 's-Gravenhage gehouden, is, zoo meldt „De Tyd" na uitvoerige gedachtenwisseling de volgende motie aangenomen naar aan leiding van het vraagstuk van het R.K. Staasprogram en de publiekrechteiyk© be drijfsorganisatie: Het bestuur der Algemeene R.K. Werk geversvereeniging en afgevaardigden harer afdeelingen, het bestuur van het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen en vertegenwoordigers van de R.K. Werkge versvakvereenigingen, in vergadering bjj- een te 's-Gravenhage, overwegende, dat door velerlei publicaties verwarring is ont staan omtrent den aard, het doel en de wer king der R.K. Bedrysraden; overwegende, dat om die reden dringend noodzakeiyk is de positieve, van de gehee- le R.K. Vakbeweging uitgaande, nieuwe en scherpe omschryving van aard, doel en strekking der R.K. bedryfsraden te ver- kragen, voordat de R.K. georganiseerde werkgevers gelyk van den aanvang af geschied is van harte aan die bedryfsra den kunnen blyven medewerken of zich kunnen vereenigen met het advies van het bestuur van den R.K. Centralen Raad van Bedryven, om publiekrechtelyke erkenning van de Bedrijfsradeft in "het program der R.K. Staatsparty op te nemen; overwegende, dat aan de leiding van den R.K. Centralen Raad van Bedryven eischen moeten worden gesteld, waaraan tot heden niet is voldaan; verzoeken het bestuur van het R.K. Ver bond van Werkgeversvakvereenigingen maatregelen te nemen, dat aan bovenge noemde wenschen en grieven ten spoedig ste worde tegemoet gekomen en intusschen slechts aan den R.K. Centralen Raad van Bedryven mede te werken voorzoover dit bevorderiyk is voor het bereiken van die wenschen en uit den weg ruimen van de heerschende grieven. Schikking van Bern betreffende Industrieel Eigendomsrecht. By de Staten-Generaal is thans aanhan gig een wetsontwerp tot goedkeuring van de schikking van Bern van 30 Juni 1920 be treffende het behoud of het herstel van de door den wereldoorlog in de klem geraakte industrieele eigendomsrechten. Binnenkort kan derhalve ratificatie van die schikking door Nederland worden tegemoet gezien <yi zullen ook de Nederlandsche belanghebben den vaji de daarin neergelegde gunstige be palingen in de aangesloten landen kunnen profiteered Intusschen loopen de op grond der schikking verlengde termynen van voorrang voor het depót of de inschryving van aanvragen om octrooi en van fabrieks- of handelsmerken reeds op 31 Maart a.s. ten einde. In verband hiermede kan het aan beveling verdienen, belanghebbenden er op te wyzen, dat het raadzaam is niet met het doen van een beroep op eventueele rechten van voorrang te wachten tot het depót der ratificatie heeft plaats gehad, doch daartoe reeds thans de noodige stappen te doen, op dat van het eerste oogenblik af dat de schikking voor Nederland in werking treedt van die rechten kan worden gebruik gemaakt. Nederlandsche dag te Frankfort. De Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede, dat op 22 en 23 April a.s. ter gelegenheid van de jaarlyk- sche algemeene vergadering der Kamers in Duitschland te Frankfurt a. M. onder lei ding van mr. H. C. Dresselhuys een Neder landsche dag gehouden zal worden. Verzekeringsplichtigen. Het aantal verzekeringsplichtigen, inge volge de Invaliditeitswet, dat zich tot 1 Jan. 1921 by de Raden van Arbeid heeft opgegeven, bedraagt 1.783.294. Tap ver bod. B. en W. van Arnhem hebben een voor stel ingediend om een tapverbod uit te vaardigen voor de in aanbouw zynde nieu we stadswyk Geitenkamp, aan de oostzyde der gemeente. Gunst-paspoort en. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het herhaaldelyk voor komt, dat niet-Nederianders, die in het be zit wenschen te worden gesteld van een zoogenaamd gunstpaspoort, zich daartoe aan zyn departement vervoegen, nadat de betrokken gemeente-secretarie, waartoe zy zich terecht ter verkryging van fcet pas poort hebben gewend, hen spoedshalve naar dat departement heeft verwezen. Dit heeft, naar de Minister opmerkt, aanleiding gegeven tot misbruiken. De Minister verzoekt de burgemeesters voor zooveel noodig maatregelen te nemen, opdat eene zoodanige verwyzing naar zyn departement niet meer plaats hebbe. Ter bevordering van den goeden gang van za ken is het gewenscht, dat alle paspoort- aanvragen langs den regelmatigen weg worden behandeld. Iindien in een byzonder feval groote spoed vereiacht is, zoo zou en ter gemeente-secretarie én ter provin ciale griffie by de behandeling van de aan vrage daarmede rekening kunnen worden gehouden. Finandeelé verhouding tusschen Rjjk en Gemeenten. Hat bestuur der Vereeniging van Neder landsche Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te kennen ge geven, dat het onderzoek van het aanhan gig regeerings-ontwerp en het ontwerp-de Geer tot conclusies geleid heeft, waarom een noodregeling ter zake van de finan- cieele verhouding tusschen het Ryk en de Gemeenten dringend verzocht wordt. De Raad van Arbeid te Deventer. Naar aanleiding van het feit, dat de mi nister van Arbeid op de vragen vanhet Kamerlid mr. Oud betreffende de resolutie door den Raad van Arbeid te Deventer aan genomen in zake 's ministers antwoord op de vragen over den bekenden huisaankoop voor dien Raad, heeft verklaard niets van zulk een resolutie te weten, meldt men ons uit Deventer, dat bedoelde resolutie in den loop van de vorige week reeds aan den mi nister is toegezonden. De belangen der verzekerden. Het bestuur van de Vereen, van Polishou ders der Algemeene Maatschappy van Le vensverzekering en Lyfrente te 's-Graven hage, heeft aan de Tweede Kamer een ver zoekschrift gericht betreffende het wets ontwerp houdende voorschriften ten aan zien van levenBverzekering-maatschappyen weike byzondere voorziening behoeven. Het verklaart daarin dat de Vereeniging d eindiening van genoemd wetsontwerp ir^t groote ingenomenheid heeft begroet en dringt er met kracht by de Kamer op aan, spoadige inwerkingtreding ervan te bevor deren. Een internationale byeenkomst. Naar „Het Volk" mededeelt is Maandag en gisteren te Amsterdam een byeenkomst gehouden van het Bureau van het Interna tionaal Verbond van Vakvereenigingen. In hoofdzaak waren de uitvoerige bespre kingen gewyd aan den huidigen Europee- schen toestand, zooals deze geschapen is als gevolg van den door de Londensche confe rentie ten aanzien van Duitschland geno men besluiten. Zyn wy wel ingelicht, zegt het blad, dan ligt het in de bedoeling van het Bureau, binnenkort een internationale byeenkomst te beleggen, van vertegenwoordigers der vakbeweging zoowel uit de Geallieerde als uit de Centrale ryken, ten einde te komen tot definitieve besluiten inzake de houding van het I.V.V. ten aanzien van het huidige wereldgebeuren. Mr. A. J. Cohen Stuart, f Eergisteren is te Londen overleden mr. A. J. Cohen Stuart, een der directeuren van de Kon. Ned. Mpy. bot Expfl. van Pe- troleumho-onnen in Ned.-Jndië. De heei Gohen Stuart zou in Juni a^s. zyn afge treden aLs 'directeur van de Koninklijke, Het voornemen was hem dan tot commis saris te benoemen. Hy is vyftien jaren di». recteur van de Koninklijke geweest. Belasting op logeergasten. Gp initiatief van het gemeentebestuur van Katwyk, h?eft dezer dagen in het ge bouw der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenihage een samen komst plaats gehad van. door deze Ver eeniging uitgemoodrigde gemeentebesturen van badplaatsen, ter bespreking van de a> dan niet wenecheJykiheid eener heffing belasting op logeergasten, waartoe badplaatsen uit alle deelen des lands ver tegenwoordigd waren. Na breedvoerige discussie was het mee- rendeöl der afgevaardigden van meening, dat het niet wenschelyk is reeds dit jaar tot het invoeren van een belasting op lo geergasten over te gaan, doch wanneer na verfoop van tyd deze belasting wordt geheven, een voor alle badplaatsen uni forme regeling te treffen. Voor het samenstellen van een unifor me belastingvordering werd een commis sie gevormd, waarin zitting nemen de af gevaardigden van Bengen, Katwyk, Loos- duinen, Noord/wylk en Zandvoort, welke commissie met by at and van het Bureau der Ver. van Ned. Gemeenten zullen on derzoeken, welke heffing het biillykst is in verband met de buitenlandsche concur rentie. LAND- EN TUINBOUW. Het conflict by de tuinlieden en kooplieden. De volgende overeenstemming is be reikt in het conflict tusschen tuinders en binnen'landsche kooplieden over de heffing van slytage-geld voor fust. De siytage-lhef- fing, beter gezegd fustlhuur, van 1 van de statiegeldwaarde wordt verschuldigd, indien het fust niét bannen tweemaal 24 uur is teruggeleverd. Deze regeling geldt slechte voor het seizoen 192111922. De be langhebbende vereenigingen treffen de noodige maatregelen, om misbruiken tegen te gaan. De verkoop door de Leidsche tuin ders in hallen en winkels wordt onmiddel- lyk stopgezet en de exploitatie geliqui deerd. In het aanstaande seizoen zal alleen op de veilingen, waar een fusthonur-rage- ling bestaat, n.1. te Looeduinen, waaiiby nu Leiden komt, die regeling lounnen wor den gehandhaafd, overigens zal zy op geen enkele veiling mogen worden ingevoerd. De organisaties van tuinders en hande laars, zoowel exporteurs ale grossiers en winkeliers, stellen zach voor, in den komen den hefst zoo noodig de quaestie van de fusthuur in onderling overleg te regelen. Teneinde in de toekomst de gevolgen van geschillen als het onderhavige te voor komen, vragen de tuinder* van allen, die op eenige veiling wenschen te koorpen, de onderteokening van een verklaring, waar van het voornaamste bunt wel is, dat? par ty en by eventueel geschil arbitrage aan vaarden met geiyke zeggenschap in de sa menstelling der arbitrage-commissie. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 Maart. Allereerst worden eenige kleine wetsont werpen zonder beraadslaging of stemming aangenomen. By diet wetsontwerp tot wederopenstel- ling van de gelegenheid om in het genot van pensioen te worden gesteld voor: A. weduwen en weezen, bedoeld in de wet van 28 Mei 1917, voor wie het recht op pen sioen, op grond van het vierde lid van art. dier wet verloren is gegaan, dient de heer Gerhard (s.d.a.p.) een motie in, vragen de om pensioen voor de weduwen van leera ren die gepensionneerd zfc'n voor 1906. Deze motie wordt later behandeld. Het wordt daarna aangenomen, met dat de heer B eu m e r (a.r.) tegen stemt. By d iy de behandeling van het wetsontwerp in zake de voorschriften ten aanzien van le- vensverzekering-maatschappyen, welke by zondere voorziening behoeven, dringt de heer Marchant (v.d.) op wy'zigingen aan. Spreker meent, dat het ontwerp meer i» in het belang van de Algemeene Maat schappy van Levensverzekering te Amster dam, dan in het algemeen belang. De heer Rutgers (a.r.) meent, dat de heer Marchant de kwestie te veel van één kant begiet. De heer yanSchaik (r.k.) begroet het ontwerp met instemming. De minister van Justitie, de heer Heemskerk, betoogt, dat het juist in het belang der verzekerden is, dat de maat schappy, waarvan de heer Marchant sprak, De heer Marchant (v.d.) stelt ver schillende amendementen voor om de belan gen der verzekerden beter te waarborgen. De stemming over deze wyzigingsvoor- stellen%woixlt uitgesteld tot heden. In de avondvei de de avondvergadering is aan de oixle interpellatie-Hermans naar aanleiding den aankoop van een huis te Tiel, ten behoeve van den Raad van Arbeid aldaar. De heer Hermans (s.d.a.p.) wil den minister een openlyke afkeuring ontlok ken. Spr. behandelt breedvoerig het gebeur de te Tiel. Het staat by hem vast dat van den heer Rink het initiatief tot verkoop van zyn huis is uitgegaan. Spr. stelt ten slotte vragen, o. m. welke maatregelen de minister denkt te nemen, opdat de taxatie voor eventueel aan te koo- pen huizen voor de Ryksverzekeringsbank voortaan behoorlyk zal geschieden en op dat de administratie by de Raden van Ar beid voortaan met de meest mogelyke zui nigheid zal worden gevoerd? De minister van Arbeid, de heer Aal- berse heeft wel degelyk een afkeurend oordeel geveld, maar kon niet een dusdani ge afkeuring geven als de heer Hermans wilde. De eenige afkeuring van den minis ter geldt het feit, dat de heer Rink den taxateur aanwees. Maar zoowel het onder zoek van den Verzekeringsraad als dat van de byzondere commissie heeft uitgemaakt dat de heer Rink geen invloed op de taxatie heeft geoefend en zich dus niet heeft be- yoordeeld. Met nadruk stelt de minister dit vast. Na re- en dupliek wordt de interpellatie gesloten. Hierna is aan de orde de interpellatie van den heer Ketelaar omtrent het antwoord van den* minister van Financiën, d.d. 15 Febr., op zyn vraag inzake de uitvoering der motie van orde betreffende pensioen- stortingen door gepensionneerden en wacht gelders, aangenomen door de Tweede Ka mer, in haar vergadering van 17 December 1920. De heer Ketelaar (v.d.) zet nog eens uiteen, hoe de bovenbedoelde motie is tot stand gekomen. Hy stelt ten slotte eenige vragen, o. m. of de minister alsnog bereid is, een wetsontwerp in te dienen teneinde voor gepensionneerden en op wachtgeld ge stelden d© voornaamste bezwaren uit den weg te ruimen. De minister van Financiën, de heer D_ V r i e s, zegt, dat afschaffing der korting ook voor de gepensionneerden in normale tyden een van de dingen zou kunnen wezen, waarover men zou kunnen denken. De re geering kan en mag echter niet onderschry- ven, dat 't geen voor de in-dienst-zynde ambtenaren in gedaan ook voor de gepen sionneerden moet gebeuren. De regeering kan niet het wetsontwerp indienen, waarop de heer Ketelaar aandringt. De heer Ketelaar repliceert. De in terpellatie wohit gesloten. Aan de orde is de interpellatie van den heer Van Beresteyn naar aanleiding van het kon. besluit, waarby ongegrond is ver klaard het beroep van den Raad van 's-Gra- venhage tegen het besluit van Gedep. Sta ten tot niet-jjoedkeuring van het besluit van genoemden Raad tot toekenning van een subsidie aan de Nationale Opera. De heer van Beresteyn (v.d.) be grijpt niet goed. hoe Ged. Staten het sub sidie van 15000 niet willen goedkeuren, terwyl de gemeente zelve ƒ30.000 aan de belasting op de publieke vermakeiykheden verdient. De minister van Onderwys geeft toch wel een rijkssubsidie. Spr. vraagt of de minister van Binnenlandsche Zaken vóór zyn besluit het advies heeft ingewonnen van een tot oordeelen bevoegde commissie, en verzoekt den minister maatregelen, dat kunstinstellingen by de toepassing der be lastingen niet de dupe worden. De minister van Justitie, de heer Heemskerk, beantwoordt de vragen on verstaanbaar voor de perstribune. De mi nister meent, dat de interpellant van een misverstand is uitgegaan. De heer van Beresteyn (v.d.) en de i n s t e r re- en dupliceeren, waarna de vergadering tot heden verdaagd wordt. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 Maart. Buitenlandsche Zaken. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek, vervolgt zyn rede en verdedigt de bestendiging van het gezantschap by het Vaticaan. Na re- en dupliek wordt de begrooting aangenomen zonder hoofdelyke stemming. Evenzoo twee supplqtoire begrootingen voor subsidie aan de Ver. Nederland in den vreemde. De vergadering wordt hierna tot heden geschorst GEMENGDE BERICHTEN. De Amsterdamsche raadsverkiezingen. De \olgende Amsterdamsche raadsleden zijn niet candidaat gesteld voor de a.s. ver kiezingen: Diepenhorst (a.r.), De Wolf (r.- k.), Jules N. de Vries (u.l.), mevr. Asser— Thorbecke (v.l), Roodveld (c.p.), Posthu mus (c.p.) en van Tienen (u.l.) De c*iididstuur-„Had-je-me-maarM. iMjet eenige jeugdige vrye socialisten, dit zyne candidatenlyst zouden inleveren, is gisterenmorgen in Amsterdam C. de Gel der (.«iHad-je-me-anaar"), door den foto graaf van een geïllustreerd Wad per auto naar het raadhuis gebracht. Daar werd hy naar kamer 40 verwezen, om zyne haad- teekening en die der beide andere candi- daten op die lysten, te laten verifieeren. Na voor den fotograaf te hebben geposeerd (het sigarenkistje ontbrak niet), achtte de candidaat zich geroepen, zy 't ook in vo- gelvüuchti zyn gemeenteprogram te ont wikkelen. Hy sprak van de jajem (jene ver), die of vyf cents per borrel moest komen, want „wie geen jajem drinkt, is een snoeper". Het brood op elf, het vet op 35 cent, en dan „die inrichting voor alge meen nut op het Rembmndtsplein wèg, daar stoot elk fesoendelyk mensch zijn neus an". Na met vry vaste hand, 't was nog vroeg, zyn naam te hebben gezet, nam hy zyn leeg sigarenkistje onder den arm en strompelde weg, aan hen die hem passeer den luide toevoegende: „Kyk me maar is &n, ik kom der vist!" (Hld.) De eigenaar van Pschorr heeft in Rot terdam, ten vervolge op een onderhoud hetwelk hy gisteren met clen burgemeester heeft gehad, en naar aanleiding van hem door den heer Robertson, voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, gedane mededee- lingen, aan den burgemeester een met redenen omkleed verzoek gezonden, waar in hy vraagt, hem ook na 30 April a.s. in het genot te laten van zyn muziiek- en zyn dran'kfvergunning ten behoeve van de con certzaal Pschorr. Maandagnamiddag te omstreeks 5 uur heeft zich in perceel Stroomarkt 5 te Am sterdam een'tragedie afgespeeld tusschen den aldaar wonenden timmerman N. den H., een 24-jarigen jongeman, en diens ouderen 31-jarigen broeder H den H., wo nende aan de Heerenmankt, die even voor vyven by hem op bezoek was gekomen. Er schynt toen een wioordenwisseling te zyn ontstaan, doordat Niicolaas kwaad werd omdat zyn broer weer geld vroeg, hem dat weigerde en verweet, dat toch alles naar de kroeg ging, zelfs het geld dat hy van zyn moeder wist los te krygen. In het heetst van het gevecht heeft toen de jongere broer een revolver gegrepen, die in de kast lag en daarmede naar zyn verklaring uit zelfverdediging tegen zyn onstuimig optreden/den bezoeker een schot gelost, dat hem tot moordenaar maakte. Toen de politie van het gebeurde in kennis gesteld, zich naar de plaats van den moord begaf, vond zy daar nog den dader, dde zich zelf overleverde. Het lyik werd in besilag genomen en later naar een dr gasthuizen vervoerd, terwyl de moor denaar op het bureau Warmoesstraat werd in verhoor genomen en in bewaring ge houden. De drank. Te Amersfoort heeft Zondagmorgen ze kere F. V., die ondanks het tapverbod toch dronken was, thuis eerst zyn vrpuw mis handeld en daarna" ernstig meeningsver- schil gekregten met een buurvrouw. Toen ging hy de straat op en hradvt een on- schyildige voorbijgangster met ayn mes een levensgevaarlijke wonde achter het oor toe. Een politieagent kon haar een noodverband aanbrengen, waarna de vrouw da het ziekenhuis verbonden werd. De da der werd gearresteerd. Deze ongunstig be kend staande man had nog eenige weken tegoed voor een vroegere vechtparty. De poltie moest hem beschermen tegen de woede van het puibliek. Schuldenlooze gemeente. Ook Noord-Holland heeft een gemeente schuld en wel Diemen; Ankeveenen Hoogkarspel hebben respectievelijk ƒ450 en ƒ150 schuld k 4^ pCt. Een byna regeeringlooze gemeente. Men schryft aan het „Hbld.": Het is wel een eigenaardige toestand, dis zich onder het stelsel van evenredige verte genwoordiging voordoet in de gemeente Vlieland. Door bedanken of overlyden is daar het getal raadsleden verminderd van 7 op 4 en dat der wethouders van 2 op 1. Van de vier overgebleven raadsleden heb ben onlangs twee bedankt, zoodat overble- raadslid. Aanvulling van het getal raadsle den is niet mogelyk, omdat de ïysten uitge put zyn. Het behalve den wethouder eenig overgebleven raadslid is niet tot wethouder benoembaar. Het college van burgemeester en wethouders moet derhalve, behoudens wettelyke voorziening, tot September 1923 blyven bestaan uit den burgemeester en vormende met het eenig trouw gebleven raadslid voor de l epn wel kostbaar en angstig bezit. Volgens Vlieland de gemeentewet mag de raad vj niet vergaderen &1b niet ten minste vier raadsleden tegenwoordig zyn. Anders moet de vergadering voor dezelfde onderwerpen te tweeden en te derden male belegd wor den en kunnen eindelük in de derde verga dering de zaken worden afgedaan. Op een om inlichtingen hebben Gedepu- iten van Noord-Holland intusschen aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat volgens de gemeentewet de wethouder en de twee raadsleden, die bedankten, wethouder en raadslid blyven totdat zy door anderen zyn vervangen. In theorie behoudt dus Vlie land zyn twee wethouders benevens vier raadsleden. Of de practyk zich aan deze theorie zal storen en zy, die bedanken toch huns ondanks lid blyven, de vergaderingen voortaan weder zullen bywonen en zich naar behooren aan de belangen der gemeen te zullen geven, staat zeer te bezien. De noodzakeiykheid van wetswyziging treedt toch op dit punt wel zeer sterk aan het licht. Nog is van den vierjarigen zit- tingstermyn der raadsleden slechts ander half jaar verstreken. Voor welke gevallen zal men niet in tal van gemeenten weldra komen te staan? Het gevaar van raadloo- ze en nis gevolg daarvan regeeringlooze, Ja wellicht radelooze en redelooze, gemeenten, ia niet denkbeeldig! De Groningsche kermis. Gisteren is na uitvoerige discussie in den i Feestvreugde. Terwyl het echtpaar Groeneveld te Beet gum in een zaal hun 60-jarig huweiyks- feest vierde, is ten huize van hen ingebro ken, een kast geopend en ruim 100 gesto- ïteraad van Groningen besloten de lis dit jaar te doen doorgaan. Een kerkgebouw te koop. Volgens een advertentie in een der groo te bladen wordt te Dordrecht te koop aan een kerkgebouw met kosterswo ning en geheelen inventaris. By de aanbieding staat ve schikt voor vergaderlokaal, staat verder: zeer ge- fabriek, gros- sierdery, auto-garage enz. Daling verwacht. De heer Wibaut schryft in „Het Volk" over de daling vart de pryzen in den groot handel en concludeert ten slotte dat binnen korten tyd zeker zal blyken, dat de index- cyfers voor de kosten van het levensonder houd in Nederland lager gaan worden. Valsche aangifte. De koopman L. van P. is te Rotterdam aangehouden, als verdacht een valsch aan gifte gedaan te hebben van inbraak en te vens een inbraakmaatschappy te hebben op gelicht. Half Januari j.l. deelde hy de poli tie mede, dat op zyn kantoor, op den Schle- damschensingel aldaar, was ingebroken en dat er voor een waarde van ongeveer ƒ450 aan zilverwerk enz. gestolen was. Thans is in zyn woning in de Gerrit Jan Mulder straat, onder steenkolen verborgen, een groot gedeelte van de als gestolen opgege ven zilveren en verguld zilveren voorwer pen en snuisteryen teruggevonden. De aan gehoudene was tegen inbraak verzekerd en heeft van deze maatschappy getracht scha devergoeding te bekomen. Een waterweg van Dordrecht naar de zee. In Januari hadden B. en W. van Dor drecht den Raad voorgesteld af wy zend te antwoorden op de vraag van het gemeente bestuur om voor den waterweg van Dor drecht naar zee een som van 46.180 by te drKs deelen B. en W. mee, dat geen der aldaar gevestigde groot-industrieelen bereid is zich een geldelyk offer te getroosten om de gedachte nieuwe zeeverbinding tot stand te brengen. B. en W. blyven van meening, dat er voor deze gemeente geen reden be staat om haar beurs voor dit doel open te stellen, en handhaven dus hun afwyzend prae-advies. ECONOMISCHE BERICHTEN. GOUDA. 16 Maart 1921. De stopzetting der Kaarsenfabriek. Naar wy vernemen zou hedennamiddaf een bespreking plaats hebben tusschen de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties en Directie der Kon. Stearine Kaarsen fabriek Gouda. Zou er een kentering in den toestand Inktfabrieken. Naar wy vernemen zullen de nieuwe, te Hilversum gevestigde, fabrieken der naam- looze vennootschap van Son's Inkt- en Verf- fabrieken in den loop van eenige weken in bedryf worden gebracht. De vennootschap welker zaken tot Mei 1920 werden gedre ven onder de sedert 1872 bestaande firma P. van Son en Co., maakt sedert jaren drukinkten en droge verven voor alle gra fische doeleinden in haar fabrieken te De venter. Thans heeft ze te Hilversum aan de Kleine Drift, achter het station een druk inkt-, en verffabriek gebouwd, welke, wat omvang, capaciteit en inrichting betreft, kunnen wedyveren met de grootste en mo dernste fabrieken op dit gebied in Europa. Als gevolg van de toenemende vraag naar haar fabrikaten in binnen- en buiten land besloot de directie ten vorigen jare tot een uitbreiding van de capaciteit der fa brieken over te gaan. Om tegelykertyd in een nog nauwer contact met hare talryke afnemers in Noord- en Zuid-Holland te ko men ging ze er toe over, den zetel harer fa brieken van Deventer naar Hilversum te verplaatsen, terwyl het hoofd- en handels kantoor mede met het oog op de export zaken te Amsterdam werd gevestigd. In de fabrieksgebouwen te Deventer wor den voortaan nog slechts de eveneens be kende bureau-artikelen der vennootschap, zooals schryfinkten, kleefstoffen, zegellak ken, schryflinten en carbonpapier gemaakt. De vennootschap beschikt te Hilversum over een terrein ruim 22.000 M2. groot, op welk terrein de nieuwe fabrieken zyn ge bouwd. In de nieuwe drukinktenfabriek zul len ongeveer 60 machines worden opgesteld voor het aanwryven der verschillende inkt soorten, zoowel voor boek- als steendruk, verder voor offset lichtdruk, diepdruk, ko perdruk, blikdruk, enz. enz. In de verffabriek zullen worden gemaakt: a. droge verven voor alle grafische doel einden, waaronder in de eerste plaats na- tuurlyk al die verven, welke voor de eigen drukinktfabriek der vennootschap benoo- verven voor de fabricatie van Japanlakken en schildersverven; c. verven voor de fabricatie van carbon papier, schr\jflinten en verveelvuldigings- apparaten; d. deegverven voor de fabricatie van be hangsel- en z.g. sits-papieren. Behalve eenige modern ingerichte labora toria zyn aan de industrie nog verbonden een verniskokery, een proefdrukkery, een eigen reparatie-werkplaats, een kuipery en een timmermanswerkplaats. Boskoopsche Bloemententoonstelling te Gouda. Wy kunnen thans mededeelen dat het vaststaat dat de Boskoopsche Bloementen- 'ge noemde terrein van de N.V. Kaashandel- Maatschappy Gouda, met toegang aan de Van Beverninghlaan in het Van Bergen IJzendoorn park zal worden gehouden in het laatst van de maand April. De opening is behoudens onvoorziene omstandighe den definitief bepaald op 22 April a.s. In verband met de thans te treffen rege lingen zyn gisteravond een tweetal commis sies gevormd, die de voorbereidende maatre gelen en de technische verzorging op zich De eerste commissie bestaat uit de vol gende Goudsche ingezetenen: I. IJssel de Schepper, voorzitter, Ws. Heusdens, secre taris, L. C. Becking, G. Bouters, B. de Brey, L. G. C. W. Bruns, Mr. J. W. R. van Eeten, L. van Eyk, G. C. van Eyk, J. van Ga len, A. Dudok van Heel, Mr. K. N. Henge- veld, W. A. Hoyng, R. U. Jongenburger, van Kranenburg, C. G. Spit, C. van Veen Azn., P. C. de Vooys, A. J. J. Vos, Majoor Westhoff en J. J. IJsselstyn. Laatstgenoem de treedt op als algemeen penningmeester, ook van de Technische Commissie. De Technische Commissie bestaat uit een zevental Boskoopsche kweekers. Als voor zitter dier commissie treedt op den heer J. H. van Straaten van Nes, en als secretaris de heer Koppeschaar. der gemeenten Gou da en Boskoop is het eere-vqorzitterschap zer tentoonstelling aangeboden. De werkzaamheden op het tentoonstel lingsterrein zyn in vollen gang. Kamers van Arbeid. Kiezerslii&ten. Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dot de op heden door hen vastgestelde Kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd betaling der kosten afdruk ken daarvan verkrijgbaar ziin. die lijsten kunnen bin nen veertien dagen na heden worden in gediend Ui Gedeputeerde Staten der Pro vincie. Vrijstelling van MlUtiedienst. De Burgemeester van Gouda brengt ter rede- van eigen vrij- willigen dienst, broederdrenat of aanwe- z.gneid van in (hetzelfde jaar geboren luuoeders of halfbroeders, alsook wegens Kostwinnerschap. Om vrygesteid te worden Wegens eigen. vrawilligBn dienst of 'rarens tooeder- dienst, moet de reden van vrystedling be staan op 21 Maart van het mar. waarin omtrent hem. voor wuen vry stelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak 'moeit worden gedaan. - Oim vry gesteld te worden wegen* aan- wezigheeid van ui hetzelfde jaar geboren otnoeders of halfbroeders, moet de reden van vrystelling bestaan op het oogenblik, -waarop de militieraad uitspraak doet. Het opgeven van de redenen van vrij stelling wegens eigen vry willigen dienst, lüroederdienat of aanwezigheid van in het- belfde iaor geboren broeders of halfbroe ders. moet. zoo dit niet reeds bii de in schrijving heefit plaats gehad, geschieden tea- gemeente-secretarie tusschen 21 en 31 Maart, by voorkeur op Dinsdag 22 Maart a.e. tusschen 912 u. v.m. Vrystelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem. door wiens ver blijf in werkel ijken da ernst voldoende mid* delen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat. waartoe hii behoort of waarin hii als pleegkind is opgenomen, dan wel aan per sonen. die hem in den eersten of den twee- of aanverwantschap aangifte gedaan d-at hy is opgelicht voor 2.Als verdacht zich daaraan schuldig te hebben gemaakt, is alhiar aangehouden A. K., werkman en wonende alhier. Procesverbaal is opgemaakt. voorkeur zal voor het opmaken van loeve van vrijstelling wegens dit tusschen 21 "en 31 Maart moet geschieden, zitting worden gehouden op Wpensdog 23 Maan as., voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Omtrent deze vrijstelling wordt beslist door Ged. Staten, zoo de reden van vrij stelling aanwezig ia op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister ge sloten is: anders door de Koningin. Voor verdere bijzonderheden verwijzen ,wy naar de openbare kennisgevingen, die Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennas, dot op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van C. G. F. de Jong te Gouda, om vergunning tot liet plaatsen en in werking brengen van 5 electromotoren. nh 1 van 5. 1 van 4. 1 van 3. 1- van 2 en 1 vun 1 PJL voor de in beweging brenging van 2 schaafban ken, 2 zoagfbanken en 1 slijpmachine, in. zyne timmermanswerkplaats achter het perceel gelegen Peperstraat No. 112. ka dastraal bökénd Sectie D No. 2262 en dwt o» Dinsdag den 29 Maart 1921. des na- ten IV* ure op het Raadhuis ge- is om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis De vatten Andreas Tobias Edmund Karl Marts'n Brinkman». Door H. J. van n be- tot naturalisatie van Buitenkerkelijke stroomingen. Te oordeelen naar de zeer geringe op komst gisteravond in de benedenzaal van De Réunie, waar de vereeniging van Vry*. Her vormden een byeenkomst had georgani seerd, is de belangstelling voor „Buitenker- kelyke Btroomingen", waarover mej. dr. N. A. Bruiqing uit Scheveningen zou spreken, niet heel groot. Slechts een twintigtal toe hoorders volgde de voordracht, die meer be langstelling had verdiend. Spr. begon met te wyzen op het versnelde tempo, waarin we leven, ee nversnelling die zich ook in ons geestelyk leven openbaart, wat is te betreu ren omdat we daardoor minder van de din gen (b.v. die we lezen) in ons opnemen. De jacht van onzen tjjd is het haken naar lede ren keer iets anders en dit iB de groote oor zaak van het rustelooze zoeken der tegen woordige menschheid. Maar is er ook een vinden Heel dikwyls niet, zelfs weten de menschen dikwyls niet wat ze eigenlyk zoe ken. Spr. meende, dat de menschen een ant woord zoeken op allerlei levensproblemen, iets, waaraan ze zich kunnen vasthouden, iets dat niet verandert, zooals vroeger de kérk „het onveranderlyke", „de rots der eeuwen" was. Welbeschouwd is die onver- anderlykheid der kerk schynbaar. De kerk is in den loop der eeuwen zeer stellig wel veranderd, de geloofsvoorstellingen wyzig- den zich, er is ook in 't kerkelyk leven groei en ontwikkeling, doch de denkbeelden ver anderden haast onmerkbaar langzaam, zoo zelfs, dat de katholieke kerk nog verkondigt dat ze dezelfde is gebleven en nog de waar heid heeft die in de eerste eeuwen van 't Christendom verkondigd werd. De protes- tantsche kerk staat op een dergeiyk stand punt en zoo heeft de kerk haar oude cachet bewaart, 't Behoeft daarom geen verwonde ring te wekken, dat de tegenwoordige tyd, die zoo sterk veranderd is, zich van de kerk afwendt We voelen ze als oud, we zyn an ders geworden en kunnen daarom geen troost en steun vinden in die kerk, men voelt, als is 't soms onbewust, dat we an dere banen in moeten. Echter moet in aan merking worden genomen, dat de in de kerk verkondigde denkbeelden wel nieuw zyn, omdat ze gedragen worden door voorgan gers, menschen van dezen tyd, wat het minst geldt voor katholieken en orthodoxen, die vasthouden aan de oude leer, veel vryer zyn de moderne godsdienstpredikers. De vele buitenkerkelyke stroomingen wü zen er op, dat men vele oude vormen niet meer wenscht en nieuwe zoekt en hierin heeft men, naar spr. meende, niet volkomen ongelyk. Alleen is het verbazingwekkend dat deze tyd, waarin alle gezag omver ge worpen wordt, op godsdienstig gebied zoo weinig waarlyk nieuws brengt. Een zestig h zeventig jaar geleden, toen men vond dat de By bel niets anders was dan een verza meling van godsdienstige geschriften, brak, hoewel velen nog tot heden op 't oude standpunt zyn blyven staan en den Bybel als 't Woord Gods erkennèn, een. geheel nieuw tydperk voor 't godsdienstig leven aan. Zou het dan verwondering wekken wan neer thans de groote prikkeer van toen (waarvan spr. de beteekenis nader uitéén zette) gevolgd werd door een nog grootere? Doch niets daarvan, men bespeurt integen deel een terugkeer tot oude voorstellingen. Dat het jagen naar iets nieuws niet is het zoeken naar iets absoluuts doch alleen het streven naar iets anders, betreurde spr., want dit kan niet de bevrediging geven, die we zoo noodig hebben. Uitvoerig ging spr. na, dat de oude Oostersche vormen, Griek- sche philosofie, etc. niets meer voor ons kunnen zyn, ook al legt men daar een sym bolische beteekenis in. Daardoor binden we ons aan de oude wysheid, het haken iets nieuws is zoodoende alleen vastklemmen aan 't oude. Waartoe dient 't een nieuwe be teekenis in oude woorden te leggen? Reeds in de tweede eeuw gaf men aan Bybelwoor- den een byzondere symbolische beteekenis, dat kon men toen doen," omdat het; destyda het Woord Gods was, maat- welk nul heeft het dat byv. theosofen, die den Bybel niet meer als Gods Woord erkennen, op dezelfde wyze met uitlatingen van den Bijbel hande len? Alléïlei oude uitspraken worden naar boven gehaald en daarin nieuwe waarheden gelegd. Zoo wilde een schryvar in het tyd- schrift „Theosophia" de oude Grieksche leer der 5 elementen (water, vuur, lucht, ether en aarde, die door de scheikunde niet meer als elementen worden erkend) nog voor on zen tyd laten opgaan door daarin «en diepe beteekenis te leggen, terwyl we nu wat de oude Grieken niet kónden beinMni, weten dat die leer onjuist is. 't Zelfde geldt voor den Bybel. Als we de onjuirthëid van een uitspraak hebben ingezien, behoeven we die niet te handhaven door er een andere be teekenis in te leggen; daarmee doet men de menschen, die ze 't eerst hebben gezegd, niets te kort. Daarna overgaand tot de behandeling van enkele buitenkerkelyke stroomlngen, be sprak dr. Bruining allereerst de theosofie, die voor velen aantrekkelyk is om haar grondbeginsel dat ze een broederschap wil stichten, wat het Christendom ook wilde, doch in de theosofie wordt 't als iet* nieuws voorgezet en bezielt .daarom weer. Dit is de negatieve z(jde van de theosofie die aan trekt, de positieve zyn de groote leerstuk ken, die antwoord geven op alle vragen die de mensch stelt, n.l. karmi en reïncarnatie. Reincarnatie is 't geloof, «lat de ziel van den mensch na zyn dood in een ander lichaam herboren wordt, terwyl het karma, d. z. de werken die de mensch heeft verricht, bepa len in welk lichaam de ziel zal worden we dergeboren. Ziehier het groote punt. Alt(Jd heeft ae mensch zich afgevraagd wat er van zyn ziel wordt na den dood. 't Christendom geeft daarop drie antwoorden: De katholieken en orthodox-protestanten stellen hemel of hel in uitzicht, van de modernen zeggen som mige predikanten het niet te weten en an deren, tot wie mej. Bruining zich rekende, zyn overtuigd van 't voortbestaan der ziel, zonder een antwoord te kunnen geven op bet „hoe" van 't hiernamaals. Velen echter vin den noch in 't één, noch in 't ander bevredi ging en hun komt de theosofie te hulp, die tevens, door de wet van karma de z.g. on rechtvaardigheid in de wereld verklhart, im mers, daardoor stempelt ieder ajjn eigen lot, het tegenwoordige is een gevolg van een vroeger leven en «Ut leven bepaalt, hoe het volgende zyn zal. Spr. gaf toe, dat de mensch in dit leven iet* van zichzelf maakt (byv. door karakterfouten te laten gaan of te be- heemchenmaar geldt dit ook voor het vol- fend leven? vroeg ze zich af. De leer van carma is wel troostryk, doch is ze waar? En ook: maakt die oplossing ons beter, me- delijdender met misdeelden? Is 't beter onze tegenwoordig gunstige omstandigheden te beechouwen als een gevolg van een vroeger leven of als een geheel onverdiend gekregen geluk? Spr. voelde voor de laatste ziens- wyze 't meeBt. Feiteiyk komt de wet van karma overeen met de leer der oude chris tenen, die geloofden in den hemel alH beloo ning en de hel als straf. De theosofen zien naar 't verleden, de oude christenen zagen in de toekomst. Spr. achtte het veel beter, dan om op dit oude in nieuwen vorm aan te vallen, om te zeggen: er Is veel duisters en raadselachtig*, maar te duidelyk spreekt uit alles in de wereld de schepper om ons niet aan Hem toe te vertrouwen. Dit'is geen oplossing, maar dat is vertrouwen, ondanks vragen waarop we geen antwoord kunnen ontvangen. We staatn aan 't begirt van een nieuwe periode, we moeten vooruit, we moe ten nieuwe wegen gaan, doch al te dikwyls worden oude dingen opgerakeld die niet pas sen by een moderne levensbeschouwing. Dit althans geldt voor de theosofie. Iets anders is het met spiritisme en christian science, die niet berusten op leerstellingen, doch op werkel yke of vermeende feiten. Christian science gaat uit van de groote waarheid dat de geest macht heeft over 't lichaam, die niet ontkend kan worden, doch die vol gens spr. zeker niet opgaat voor alle geyal- en en ook op den duur niet geldt, terwyl dc aanhangers van christian science meenen dat dit wel zoo i*. Uitvoerig besprak mej. Bruining daarna het spiritisme, waarby ze wees op het te bejammeren feit, dat de spiritisten de waar genomen occulte verschynaelen zonder na- er onderzoek toeschryven aan geesten. By occulte verschynBelen dient men zich eerst af te vragen of ze niet te verklaren zijn uit de wereld der levenden voor men zoekt by de dooden. Spr. nam, o. a. op historische gronden, de juistheid der occulte veraehUn- selen aan, doch ze achtte het mogelyk, dat de menschen door in een soort ziekeiyken toestand te zUn geraakt, dergelijke dingen zien. Daarom betreurde zo het dat zooveel jongeren die niet tot onderzoek bevoegd zyn, zich op 't spiritisme werpen en wees ze op de wenscheUjkheid «lat psychiaters dc verschynselen onderzoeken 't Spiritisme en «Ie wetenschap zouden met een dergeiyk on derzoek zjjn gebaat. Ten slotte weps spr. er op hoe critiekloos men tegenover die nieuwe stroomingen staat. Annie Bcsant geeft byzonderheden over 't leven van Jezus, die ze zegt uit oc culte onderzoekingen te kennel^ zonder na dere aanduidingen der onderzoekingen en Frederik van Eeden heeft in zUn laatste werk 't leven van Jezus van diens 12e—80e jaar (een periode waarvan we niets kurtnen weten) verteld met de ultdrukkeiyke waar schuwing dat dit verhaal geen fictie Is. Voor de wetenschap is het een bedenkelyk verschijnsel als men zoo de historie gaat op vatten. We moeten meer durven zien van de betrekkelykheid aller waarheden. Het Nieuwe Testament byv. geeft allerlei re gels, die nu niet meer Voor alle gevallen kunnen gelden. Daaron» is 't voor de bui- ten-kerkeiyke stroomlngen van belang nieu we vormen te vinden. Laten we onzen groo ten tyd waardig zyn en iets doen om hem verder te helpen, niet door plotseling over- boord gooien van oude vormen, maar ook niet door pude woorden plotseling te pre clameeren tot nieuwe waarheid. Ook op 't gebied van 't geloof wordt critiek geëischt in waarheid te krygen, opdat 't geloof wor de een rots waarop we ons leven kunnen bouwert. Nadat spr. enkele vragen van een der aanwezigen had beantwoord, dankte de voorzitter, de heer Van Krimpen, haar voor de "belangwekkende lezing. BOSKOOP. De Rechtbank te 's-tiravenhage heeft het faillissement uitgesproken van W. Ramp, boomkweeker alhier. T«rt curator is benoemd Mr. W. de Clerca te 's-Cmvenhage. HAASTRECHT. Door de Rijksveldwachter Hereweiien «lhier is in tegenwoordigheid van den Bri- «ade-Conunan<lant te Schoonhoven. A. K. betrapt op het visschen met 4 schakel zonder vergunning. Tegen K. werd procesverbaal opge maakt. OUDEWATER. Maandagavond had in het Café .J)e Roos" alhier door Notaris A. Fh. Ridder uit Utrecht, de verkooping plaat* in zake het faillissement van den heer v. Mourik aIhi®r- 'Perceel 1. het woon- en winkelhui* aan de Haven no. 6. kooper de heer G. den Oudsten te Ameide. voor f 10.000.—. Perceel 2. het woonhuis in de Oude Hui- gensteeg. kooper de heer M. Dekker te tinelrewaard, voor f 1100.v Perceel 3. een huisje aan het Heilig Le ven, kooper de heer R, Vergeer alhier, voor 400. Perceel 4. een huisje idem. kooper de heeer F. Beye uit Woerden, voor 1 200.—. Perceel 5. een stuk weiland aan de Oude Singel, kooper de heer J. Hoogenboom Sneirewaard. voor 5900. WISSELKOERSEN. Niet-offkieele noteering te Amsterdam. 16 Maart 1921. Londen Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christlania New-York SlotkoersvB van heden nog niet antvan- Beursnoteering N.V. Slavenburg en Co.'s Bank. De minister van Financiën heeft aange wezen voor opneming in de dageiyksche noteering in de pryacounuiten der beurzen met ingang van 15 Maart 1921 de aandee- len van de N.V. Slavenburg en Co.'s Bank. D. Irórenfebrisk „Cuba" alhlw. «ure- naar d. heer M. de Oooiier. waaria •■»*- mn tijd gleden groote .laota kaoiwhte. j, weder in volte weerinng gertaM. Be- halve eigen personeel, ziin bovendien nog vreemde werklieden aaiureeteld. KERKNIEUWS. FINANCIEELS BERICHTEN. 14 Maart 16 Maart Off. niat off. 11.36 11.8614 4.65 4.61 20.62 20.12M. 21.46 21.06 49.26 0.69 0.70 60.20 r— 66.90 I'-V' 47.60 2.90 2.91 De „Koninklijke**. Gisteren werd de buitengewone vergade ring'van aandeelhouders aer Kon. Ned.- Mij. tot exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië in de Industrieele club te Am sterdam, onder presidium van den heer Ca- padose, gehouden. De voorzitter memoreerde eerst het over lyden van den heer Cohen Stuart en sprak eenige waardeerende woorden. Daarna werd medegedeeld ,dat vertegen woordigd waren 400 preferente en 12.700 gewonne aamleelen, vertegenwoordigende 75 stemmen. Daar het aantal vereischte Btemmen niet aanwezig was, werd de ver gadering verdaagd tot 1 April a.s. MARKTBERICHTEN. WOERDEN, 16 Maart 1921. Aanvoer 4 partyen, waaronder geen met Ryksmerk. Prys Goudsche kaas le soort 86—88, 2e soort 7882. Handel matig. - -K> SCHEEPVAARTBERICH TEN. De Liberty Gio. De Liberty Glo heeft een nieuw voorschip en dobbert weer op de baren, tot duiver het stoutste stukje van bergen en oplappen. Wie had toch ooit kunnen denken, toen het schip in de zandbanken van Terschelling wanho pig vastraakte en middendoor brak, het achterschip met zyn dure machines uit ztyn zandgraf gehaald sou worden, 't Is gelukt. Dggrna heeft men 't halve schip naar Wil ton te Schiedam gesleept en deze voor niets staande scheepsbouwer plakte èr een uit Amerika besteld nieuw voorschip aan en nu kan de Liberty Glo haar jonge leven, dat voorgoed scheen ondergegaan, weer opvat ten. Men moet dat aanplakken vooral niet te laag aanslaan. Naar wy vernemen, wareq de uit Amerika gezonden onderdeelen men weet dat de Liberty Glo een standaard- schip is in dc war geraakt. Wilton heeft* zoowat z'n heele werf noodig gehad, om de stukken uit elkaar te zoeken. Drie Nederlandsche firma's hebbep «loer het tot stand brengen van dit wonderbaar- lyk stuk werk aan onze scheepvaartindu strie zeker wederom nieuwen glans in het oog van heft buitenland bygezet. In de eer ste plaats Dirkzwagers Berging Maatschap py te Maassluis, die een groot aandeel had in het bergingswerk en die vooral het wrak langs een zeer moeiiyken weg naar Wilton bracht. De maatschappij werd b|j dit werk kloek ter zyde gestaan door de N.V. Scheep- vaart-Maatschappij Doeksen en Zonen te West-Terschelling. Wilton heeft het Ame- rikaansche schip toen aan zyn bestemming teruggegeven. Een vertegenwoordiger van het Amcrikaansche ministerie van Scheep vaart \ertoeft op het oogenblik in ons land. om het schip te onderzoeken en de betaling to regelen. De proeftocht heeft Zaterdag góed voldaan. ONDERWIJS. Weinig animo. Voor den nieuwen curaus hebben zkh aan de Ryke-Normaalleasen te Delft slecht* drie leerlingen aangemeld. SPORT. D. T. Uden Manman, f Op 31-jarigen leeftyd is te 's-Gravenhage overleden ds. D. T. Uden Masman, em. pre dikant bij de Ned. Herv. Kerk. De heer Mas man werd nu in 1863 tot den heiligen dienst te min toegelaten, hulpprediker te Amster dam, cn stond vervolgens te Colmschate/ Knype, Winsum, Bakkeveen, Eext, Zweelo, en Petten. In 1807 verkreeg de overledene emeritaat en vestigde zich te s-Gravenha ge. De crematie zal Woensdag 11 uur te Driehuizen VOETBAL. NederlandZw it seriand. Het Zwitsersch elftal zal, naar de „N. R. Ct." verneemt, in «ie volgende samenstel ling spelen: Berger (Servette); Gottenkieny (Grass hoppers), en Fehlmann (Servette); Oster- walder (Young Boys), Schmidlin (Bern), en Pollitz (Ola Boys); Brand (Bern), Fon- tana (Winterthur), Afflerbach (Nordstern) Meyer (Y. Fellows), en Ramaeyer (Y. Boys). Invallers zjjn: Funk I (Young Boys), Weiss I (Bern). BURGERLIJKE STAND. OUDBWATER. GiHBORHN: Adrlanus. z. v. A. A. Vlae man en D. Boeie. Geranlu* Cornelia. c. v. G. Ui. Nedarend en C. M. Duiie. Maria Geerfcruide. d. v. C. Verkleii en H. Vuahoorn. GMHUWD: T. L. Eiikeleatom en G. Goedhart OVERLEDEN: Gerrit Delsker. 5 1.— Johanna Kompeer, 64 1. Pieter Johan nes Rahms. 67 j„ gehuwd met Willemtin- tje Hendriks Schouten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 778.2 te Weenen. Laagste stand 735.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind meest licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2