PENING VOORJAARS SEIZOEN EXPOSITIE HOLLENKAMP Sanatogen. tiiDie uien een nette juffrouw, Heerenbuis met Toie Het Eiland in den Oceaan Olympia-Kieken. Atelier Th. Tukker, ittkr éi vmi, Gouda. Buitengewone Verkoop Ph.,ml ni in Mtlkalu WMIM - Hub 30 - UW. SCHITTERENDE COLLECTÏÊ dsr Modelhoeden. Fa. Klnt-van Dam Wljdetreet 12- y» dir (mi J Ci„ Timmerman ANTON COOPS te koop gevraagd. Heeren- en Jongeheeren Kleeding LENTE 1921. L. A. EDELMAN Lange Groenendaal 30- Aardige Spil kieken. Zii luln Etilip. fimpEHtil Klolno toto'» hiervan workrl|j| 11 j I II j t I belgée.' Verlichting der paapoorten-miuère. In antwoord op een interpellatie in den Senaat waarin werd aangedrongen o® een afschaflfiwr van de paspoorten voor het verkeer tuaschen Frankrijk en België, deeide(de minister van buitenlandeche za ken, J&spar, mede, dei hu voornemens is, de Belgische visa voor onderdanen van ee- aLlieerde landen af te schaffen in de hoop dat deoe landen dan ook hetzelfde tisgem- over België zullen doen. Wat den neutrale landen betreft, zal mi nister J asp ar de mogelijkheid overwegen een speciale overeenkomst te treffen, waar bij rekening wordt gehouden met de be- hatgen van de nationale veiligheid. Bovendien zullen de Belgische paspoor ten voortaan twee jaar geldig zyn en zal voor het Belgische uitgaande visum in- pisata van 02% fr. 8 ft. worden berekend, terwijl het bewijs van goed gedrag en het certificaat van den ontvanger der belastin gen niet meer voor die visa zal worden géëiadht. Minister Jaspar kon echter niet aan het verzoek voldoen om de paspoorten geheei af te schaffen. BINNENLAND. Interest uitgestelde oorlogswinst- belasting. De ter zake van uitstel van betaling van oorlogSwistbelasting verschuldigde interest zal, met 17 Maart, bedragen zeven ten hon derd "sjaars, tenzy het uitstel vóór dien dag is verleend, in welk geval de te beta- len interest eerst met ingang van 1 Mei ais. tot zeven ten honderd 's jaars wordt verhoogd. St.-Crt. Uitvoer van aardappelen. De export van aardappelen van de Gro ninger en Drentsche veenkoloniën heeft een aanvang genomen. Voor een groot gedeelte worden deze gezonden naar Duitschland, een ander gedeelte naar Oostenrijk. De opvolger van Dr. van Leeuwen. Dó sociaal-democratische raadsfractie h^eft Dinsdagavond, naar „Het Volk" meldt, den heer van der Hoeven als candi- daat-wethouder aangewezen. Toelating van vrouwen als getuigen by burgerlijke akten. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20, lil en 991 van het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering, zoomede van arti kel 23 der wet op het notarisambt, strek- Itende tot het toelaten van vrouwen al» ge tuigen bij akten, betuigden vele leden hun instemming met de indiening van dit wets ontwerp. Enkele leden merkten op, dat vrouwen mfhder nauwkeurig waarnemen dan man nen en dat het wetsontwerp daarom geen verbetering is. Aangezien er voldoende mannen als getuigen beschikbaar zijn, Is aan de uitbrefding tot vrouwen geen be hoefte. Andera' leden achtten deze gelijk stelling van «rouwen met tnannen een eisch fles tQds in tegenstelling met de memorie van toelichting waar een beroep op het oud- vaderlansch recht wordt gedaan. ftminUtlact» partij. Het hoofdbestuur der Feministische Par tij heeft den minister van Onderwijs, naar aanleiding van het adres van B. W. Huy- nink c.s., waarin vergoeding wegens kost winnerschap wordt gevraagd, een brief ge zonden, waarin gewezen wordt op het on billijke van een salarisregeling, die verschil maakt tusschen gehuwden en ongehuwden. Het adres-Hu ynink demonstreert deze on billijkheid weer duidelijk. De Feministische Party beschouwt het stelsel van den mi« nister als een stelsel van willekeur. Het hoofdbestuur verzoekt, dat het desbetref fende koninklijk besluit in dien geest worde gewijzigd, dat voortaan dit onderscheid ver- valle. Limburgsche mijnindustrie. De Vereeniging tot behartiging van de belangen der Limburgsche mijnindustrie verzoekt in een adres de Tweede Kamer haar goedkeuring te onthouden aan de be palingen van het ontwerp van wet tot vast stelling van regelen ten aanzien van den in voer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen, waardoor de vrije springstof voorziening van de mijnindustrie, gelijk dé ze tot dusver heeft bestaan, wordt belem merd. De 8-Juni-atakers te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na langdurige bespreking met 23 tegen 18 stemmen verworpen een motie- Wijnkoop, om de behandeling van de voor dracht in zake de bestraffing van de sta kers van 8 Juni, uit t estellen. Duit ache en NederUndsche vak organisaties. Naar de correspondent van het „Hbld." te Berlijn meldt, verneemt de Lokalanzeiger" dat sinds Maandag vertegenwoordigers van Nederlandsche vakvereenigingen te Berlijn Vertoeven, die op uitnoodigin® van tot den Bond van vakvereenigingen behoorende al- Ceene spoorwegorganisaties onderhande en voeren over een belangengemeen schap tusschen Duitschland en de Neder landsche vakvereeniging. Deze belangenge meenschap heeft hoofdzakelijk ten doel het gemeenschappelijk bestrijden van de moei lijkheden, die op de internationale arbeids markt verwacht worden. Gisteravond zijn de Nederlandsche gasten verwelkomd. Vertegenwoordigers van ver schillende Duitsche en Nederlandsche vak vereenigingen hebben toen het woord ge voerd. Groot Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, zal het gemeen tebestuur van Diemen aan Gedeputeerde Staten een schadevergoeding vragen voor het door Amsterdam geannexeerde deel der gemèente, groot ƒ4918.10. Jkr. De Stnrler. f Naar het Corr.-Bureau verneemt al het stoffelijk overschot van jhr. mr. dr. J. E. de Sturler, in leven Nederlandsch gezant in Griekenland, dat tijdelijk te Athene was bij gezet te 's-Gravenhage worden ter aarde besteld. Het stoffelijk hulsel, dat over zee naar Nederland onderweg is, wordt in den loop der volgende week hier te lande verwacht. tweede1(a~mer. Zitting van Donderdag 17 Maart. Tabaksaccijns. Voortgegaan wordt met de artikelsgewljze behandeling van bovengenoemd wetsont werp. De heer Deckers (r.k.) leidt o.a. by art. 2b een amendement toe luidend: Onze minister van Financiën kan den fabrikant verplichten zyn fabriek van an dere panden en erven af te scheiden en daarin aanwezige deuren vensters of an dere openingen af te sluiten, een en ander overeenkomstig de {Joor voornoemden mi nister te geven voorschriften. De in het vo rig lid bedoelde verplichting kar worden opgelegd op voorstal- der sie, bedoeld in art. 53 en nadat deze com missie den fabrikant heeft gehoord. De fabrikant moet op zyn kosten aan die voorschriften voldoen, telkens binnen den tyd door dien minister te bepalen, en zorg dragen, dat een en ander in behoorlijken staat blijft. De Minister neemt het amendement over. Een amendement Wintermans wordt overgenomen, waardoor art. 30 zal worden gelezen: De fabrikant is verplicht de in art. 7 bedoelde zegels te gebruiken naar de volg orde der serienummers van de zegels, die op de verpakking moeten worden aange bracht, te beginnen met de laagste. Gebruik in strijd met het voorgaande is verboden". Wordt na eenige wijzigingen aange nomen. De heer Deckers (r.k.) licht voorts by art. 50 een amendement toe, bepalend, dat verkoopers van sigaren gebruikte ze gels niet in voorraad mogen hebben, dat door den minister wordt overgenomen. Voorts worden nog eenige amendementen verworpen, waarna het geheele wetsont werp met 42 tegen 33 stemmen wordt aan genomen. Aan de orde is hierna het wetsontwerp tot herziening van het invoerrecht op ta bak en papier. Bij de discussies dient de heer J. Ter Laan een amendement in, luidend: Deze wet treedt in werking tot een nader te be palen tijdstip, doch niet eerder dan art. 1 van de Tabakswet. Voorts dient hy nog een amendement in, om het recht voor de be reide tabak en sigaren tot 5 terug te brengen. Hierna wordt de vergadering tot heden verdaagd. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 17 Maart. De Kamer nam gisteren, na uitvoerige discussie Hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting 1921 (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) z. h. st. aan, o.a. verklaarde de Minister, op een vraag van den heer Smeenge, oVn de H. B. S. te Woerden over te nemeh, hieraan niet te kunnen voldoen. GEMENGDE BERICHTEN^ Eieren in Twente. In Twente, bieden de opkoopers tie laat ste dagen 5 Mi cent voor de eieren. Een pleegzuster in brand. In de badkamer van het Wijkgebouw Wyk III, Zuid-Binnensingel te 's-Gravenhage, werden gistermorgen 2 kinderen behandeld door een 21-jarige zuster. Door het omval len van een flesch benzine ontplofte deze waarschijnlijk doordat de benzinedamp in aanraking kwam met de kachel, waardoor de kleeren der zuster in brand geraakten. Zy liep Ijlings naar buiten en sprong in de gracht, waardoor de vlammen onmiddellijk werden gebluscht. Nadat zij uit het water was gehaald, verleende dokter F. W. C. de Grave de eerste hulp en werd de zwaar ge wonde verpleegster per auto van den Eer- ste-Hulpdienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Haar toestand is ernstig. De kinderen bekwamen geen brandwon den. Het eerste kievitsei. Aan de Koningin is gisteren het eerste kievitsei aangeboden door Hendrik Prins te Warns hy Stavoren. Waarschuwing voor huisvrouwen! Wij hebben eenige jaren geleden eens ge waarschuwd tegen een meisje Veneveld, uit de Krommestraat te Amersfoort, die er haar werk van maakte te solliciteeren naar dienstbodenbetrekkingen te Amsterdam. Zy schreef op elke advertentie en wilde gaarne overkomen ter kennismaking, mits haar de reiskosten vergoed'werden. Had zy die aan eenige adressen op eenzelfden clag geind, dan ging zy naar Amersfoort terug, en men hoorde niets meer van haar. De politie heeft indertijd ook haar han delwijze gesignaleerd. Deze vrouw schryft thans weer op ad vertenties naar ons gebleken is, met ge heel dezelfde aanbieding van vroeger. De huisvrouwen mogen den naam ont houden! Slaapziekte! Te Susteren (Limburg) heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij het 8-jarig dochtertje van B. Zy is na een slaap van twee dagen en twee nachten ontwaakt en is thans aan de beterhand. f Het Twente—Rijnkanaal. •In de Dinsdag gehouden vergadering van de Kamer vhn Koophandel en Fabrieken van Enschede werd mededeeting gedaan, dat het tekort op het bedrag benoodigd voor het TwenteRijnkanaal nog ƒ125.000 bedraagt. Bijgeloof. In het Armhuis van de gemeente Schoter- land is als verpleegde opgenomen de vroe ger bekende duivelbanner te Knljpe. Dezer dagen kwam een veehouder uit een naburig dorp vragep aan de armvoogden aan den man verlof te geven met hem naar huis te rijden, omdat zijn vrouw betooverd was en de banner den kttaden geest zou kunnen bezweren. Deze had daar wel zin in, stelde als voorwaarde, dat hij. minstens tot Vrij dag op de boerderij moest blijven om met resultaat te kunnen optreden. De boer had daar niets tegen; de arm voogd gaf permissie en de duivelbanner is Weer drie aagen in de practyk. Voor eenigen tyd kwam by den duivel banner iemand van Urk, met verzoek zich ÓP dat eiland te vestigen. Dit aanbod werd afgeslagen. Valsche bankbiljetten van frs. 1000. Te Gent is wegens het uitgeven van val sche bankbiljetten van duizend francs gear resteerd een zekere Buysse. In verband met een onderzoek naar de herkomst werd gis teren door het parket van Middelburg en een Belgisch rechercheur, met eeh deskun dige een inval gedaan by het filiaal der Üank-Associatie te Terneuzen. Voor zoover kon worden nagegaan, heeft dit geen na dere opheldering gegeven. Loonsverlaging. Te Nieuw Buinen heeft het bestuur der N. V. Nieuw-Buiner Glasfabrieken den glas- aangezegd dat de loonen met 20 aangezegd verlaagd. Zakkenrollers of kwartjesvinders. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur kwa men weer twee beruchte leden van het gil de der Amsterdamsche kwartjesvinders per trein van de hoofdstad naar Utrecht; de Amsterdamsche recherche had naar Utrecht getelefoneerd dat de heeren in Amsterdam W. P. waren ingestapt en de Utrechtsche recherche stond dus op het perron van het Centraal Station aldaar, toen de trein bin nen kwam. Eén der gesignaleerden werd door de Utrechtsche politie uitgenoodig: of weer in een juist voor Amsterdam ge reed «taanden trein te stappen en naar de hoofdstad terug te keeren, of met de poli tie mee te gaan naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt. Mynheer vond het raad zamer maar weer per keerenden trein terug te gaan en kwam dus niet verder dan het perron. De andere Amsterdammer had kans gezien in de drukte op het perron te ontko men, maar dat was niet erg, want de re cherche haalde hem op den Leidscheweg al Vóór de Catharijnebrug, in, en nam dezen persoon mede naar het hoofdbureau. Daar beweerde hy naar Utrecht te zyn gekomen om ,handel te drijven," maar met wien hy dien handel zou dryven en in welk artikel die handel zou worden gedreven, dat wist de Amsterdammer niet te zeggen. Dat hield hy liever geheim, uit „handelsrelaties". Men vond op den man eenige gouden arm banden, enkele horlogekettingen, en veel geld, ook o. a. Duitsche marken. De recher che vond 't wenschelyk den man niet z'n gang te laten gaan in de stad, want het was duidelyk, dat hfi'niet naar Utrecht was ge komen met eerfyke bedoelingen. Het bleek, «lat deze Amsterdammer eenige dagen ge leden óók al een* door de Haarlemsche po litie was aangehouden, die zyn verblyf daar eveneens verdacht vond. De Utrechtsche re cherche begeleidde hem des middags weer naar het statfbn, zette den man op den trein en ook Jiy kon weer onverrichter zake naar Amsterdam teruggaan. De „han del in Utrecht" was hem niet meegevallen. Hy had niets anders gezien dan het Cen traal Station en' het politiebureau en was voortdurend geëscorteerd geworden door politie. RECHTZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren behandeld de zaak tegen den 21-jarigen schipper J. H„ te Bodegraven. Hy was des avonds van 7 November 1920, tezamen met den zakkenhandelaar J. Engelsman, even eens van Bodegraven, per motorrijwiel van Rotterdam naar zyn woonplaats gere den. Bekl. had het rijwiel bestuurd. Op «en kruispunt van den Nieuwerkerkschen weg onder Moordrecht, naby het café Van der Toorn, had bekl. toen een koppel paarden ingehaald en was hy tegen één van die paarden opgereden, met jiet gevolg, dat het motorrywiel een schok kreeg en Engels man er af geslingerd werd en een hersen schudding bekwam, tengevolge waarvan hy acht dagen het bed heeft moeten houden en zyn gewone werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten. Het was ongeveer kwart over achten en reeds donker geweest, toen het ongeluk plaatsgreep. Bekl. zou zeer onvoorzichtig en roekeloos gereden en geen signalen ge geven hebben. Het O.M. wilde in aanmerking nemen, dat bekl. zeer gunstig bekend staat. Het eisch te wegens het veroorzaken van zoo danig ljchamelyk letsel, dat daaruit tyde- lyke ziekte of verhindering in de uitoefe ning van beroepsbezigheden ontstaat, een week hechtenis, met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tyd van zes maanden. De verdediger, mr. M. Franken, meende dat bekl. wel voor een voorwaardelyke Ver- oordeeling in aanmerking zou kunnen ko men. Het O.M. heeft verder geëischt tegen H. v. M„ 25 jaar, schipper te Krimpen aan den IJssel, recidivist, en gedetineerd, wegens diefstal, by herhaling, te Lekkerkerk, van een rywiel, toebehoorende aan L. Heykoop aldaar: een jaar gevangenisstraf; A. S., 24 jaar, te Bodegraven recidivist en gedetineerd, wegens diefstal by herha ling, n.m. te $erkenwoude, van twee kazen en drie kilogram boter en te Moercapelle, van een electrische zaklantaarn, drie gum- mie-zolen, een doos batterijen voor electri sche zaklantaarns, een rywiel, verschillen de rywielonderdeelen en benoodigdheden, en een moersJëutei, alles eigendom van den rywielhersteller A. Cameraat: een jaar ge vangenisstraf. L. J. M., 29 jaar, rijwielhandelaar te Gouda, wegens heling, door schuld van een damesrywiel: ƒ50 boete, subs. 25 dagen hechtenis; J. R., nie£verschenen, wegens weder- spannigheid, te Schoonhoven: drie maan den gevangenisstraf. ONZE KOLONIëN. De S. I. In Augustus zal een buitengewoon con gres van de Sarekat Islam worden gehou den ter bespreking van de partydiscipline. STADSNIEUWS. GOUDA. 18 Maart 1921. „Ons Huis van de G.B.B. Zaterdagavond zal heï nieuwe gebouw van den Goudscshen Bestuurd erebond aan de Turfmarkt, dait de naam kreeg van „Ons Huis", feestte)yk geopend worden. Diefstal. J. van V., wonende te Bodegraven, heeft gisteren by de politoe aangifte gedaan, «lat gasteren otp de Markt uit zun wagen een hoeveelheid eieren zyn ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Te ver gereden. Gistermiddag is auto G 11783 bii het achteruitzetten door de deuren van de vestibule van ket station alhier gereden, waardoor die deuren gedeeltelijk werden beschadigd. De schade is door de eigenaar van den motor betaald. Uitslag Gisteravond werd voor rekening der ver eeniging „Volkshuisvesting" den bouw van 14 middenstandawonmgen aanbesteed. Laagste inschryver was de firma A. Berg- eyk, Zwyndrecht, voor f 317.496. Voorte was ingeschreven door de volgende fir- ma's: D. Coster, Waddmxveen f 389.5'l)0: ArneetL, Gouda, f 368,975; A. den Ouden, Moercapelle 343.220; C. J. v. d. Linden. Gouda, f 341.780; Fr. Merkis. Nieuwer- ikeric a.d. LJsel, f 341.000; Middelkoop Valk, Gouda, 340.790; J. J. Dulim. Gouda, 333.300; J. Slegt, Gouda, f 322.000. Gymnastiek vereeniging „Gouda". Naar wii vernemen geeft de onlangs hier opgerichte Gyannaatiekvereeniging „Gouda" morgenavond in de Zaal „Kunst min van de Soc. „Ons Genoegen" een feestavond. Behalve gymnastische oefe ningen zyn ter afwisseling komische voor drachten op het programma geplaatst. De avond zal. zooals gewoonlijk, beslo ten worden met een bal. waaraan eenige attracties verbonden zullen ziin. Voor belangstelilenden worden morgen avond aan de zaal nog enkele plaatsen verkrijgbaar gesteld. Sport-foto'g. Door den fotograaf Th. Tukker. Zeug straat, ziin van de voetbalmatch van Zon dag jJ. op het Sportterrein, ter gelegen heid van het sport jubileum van den heer L. Duym, een paar alleraardigste snel- kieken gemaakt, waarvan heden goed ge slaagde vengroo-tangen op 30 X 40 zijn ge- expoeeerd. De kieken brengen in beeld ,Duiim in actie" en „De tweede goaJ; het elftal met den bekransten jubilaris in het midden. Verslag der Gezondheidscommissie over 1920. (Vervolg.) Sterfte. Het aantal overledenen van 312 wordt toegelicht door het volgende staatje: Overlyden 1920. m. vr. b. gf De sterfte binnen de gemeen te, zonder de levenloos aan- gegevenen, was 162 150 312 In het vorig jaar bedroeg 2y: 175 162 337 Van de overlede Ongehuwd Gehuwd In weduwstaat Gescheiden van echt 61 67 128 43 107 42 Burgeriyke staat onbekend 3-^-3 Van deze stierven: Beneden het jaar 19 25 44 Van 1 tot 2 jaar 10 3 13 2 5 3 10 13 5 10 5 2 7 10 15 2 2 4 15 20 3 4 7 20 25 7 8 15 25 80 8 3 11 30 35 3 3 6 35 40 2 5 7 40 45 5 5 10 45 50 7 2 9 50 55 6 4 10 65 60 13 4 17 60 65 11 12 23 65 70 15 12 27 76 12 12 24 80 10 10 20 85 18 14 32 70 75 80 85 90 95 90 95 —33 100 —li Leeftyd onbekend Levenloos aangegeven 14 13 27 In het vorig jaar 6 6 11 Onbekend geslacht Uit de statistiek blykt, dat het sterfte- verhoudingscyfer op 1000 inwoners be draagt 12.tegen 12.96 in 1919, dat de sterfte beneden 1 jaar 14.10 (in 1919 9.49 en die der kinderen ^&n 16 jaar 8.33 (tegen in 1919 8.30 der totale sterfte bedraagt, terwyl het aantal overle den kinderen beneden 2 jaar minder dan 1\6 van het totaal der overledenen uitmaakt. Uit de navolgende cyfers blykt, welke leeftydsklassen meer speciaal een verschil opleveren. Binnen de gemeente zyn overleden op den leeftyd van: in 1919 van: 0—1 32, 1—5 28, 5—20 31, 20—50 57, 50 jaar en ouder 189, totaal 337. in 1920 van: 0—1 44, 1—5 26, 5—20 18, 2050 58, 50 jaar en ouder 166, tota&l 312. Verschil 1919—1920 van: 0—1 +12, 1—6 —2, 5—20 —13, 20—50 +1, 50 jaar'en ouder 23, totaal 26. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verri|ht. In Hoofdstuk III zegt de Commissie over de waterloopen slooten enz. het volgende: Onze aandacht werd wederom herhaalde- lyk gevestigd op den vervuilden toestand van sommige slooten in en om de Gemeente. Zoo gaf de afvoer der rioleering van den nieuwbouw in Kort Haarlem aanleiding, d.d. 24 April 1920, ons tot Gedeputeerde Staten te wenden, teneinde onze bezwaren tegen het voortduren van den gewraakten toestand kenbaar te maken. Den 30en April ontving de commissie een schrijven van B. en W. waarin een bemaling werd in 't voor uitzicht gesteld. De commissie echter, ge sterkt door de ervaring by de afwaterings voorziening in de Korte Akkeren, bleef op haar standpunt dat by de open rioleering (slooten in plaats van buizen) bemaling zonder opname van septic-tanks niet af doende is en berichtte zulks op 13 Mei d.a.v. aan B. en W. Toen dan ook Ged. Staten op 4 Juni 1920 ons oordeel wenschten te ver nemen omtrent de door B. en W. toegezeg de bemaling in verband met het goed te keuren bouwplan, herhaalden wy in onze beantwoording genoemd bezwaar, d.d. 12 Juni Den 13en September ontving de Commis sie ter inzage van B. en W. een rapport van Ir. de Bruyne te Rotterdam, betreffen de den afvoer van het rioolvocht in Kort Haarlem. De finantieele zyde en vaak on voldoende inrichting en bediening van sep tic-tanks weerhielden den rapporteur dit systeem als het meest gewenschte by den bouw aan te bevelen. Meer aanbevelens waard achtte hy een gesloten rioleering met bemaling, waarvoor een nader plan In verband met verderen uitbouw zou zyn te ontwerpen en van welk geheel plan het on derdeel Kort Haarlem zou zyn uit te voe ren. Een zelfstandig plan voor 't onderdeel Kort Haarlem thans uit te voeren werd ont raden om de groote finantieele offers, die het later by uitbreiding zou eischen. In verband hiermede vroegen wy een con ferentie met B. en W. aan ter bespreking van dit rapport. Wy stelden in 't licht, dat by de open slooten bemaling en uitbagge ring gebleken waren niet te voldoen en dat gesloten rioleering volgens 't plan Ir. de Bruyne, met bemaling te ontwerpen, voor het heele stadsdeel en uit te voeren voor loopig voor het onderdeel Kort Haarlem het meest afdoend was en op den duur het minst kostbaar. Een bezoek dat onze voor zitter met den Gemeente-bouwmeester en met den Directeur van den gemeentelyken reinigingsdienst te Rotterdam bracht aan de bemalingsinrichting aldaar, versterkte ons in ons oordeel en deed ons besluiten nogmaals schriftelyk B. en W. ons stand punt uiteen te zetten, d.d. 10 November. Sindsdien vernamen wy niet dat B. en W. verdere stappen deden in gewenschte rich ting. A De sloot, loopend achter de westelyke huizenry van de Boomgaardstraat, zal blij kens een ontvangen schryven d.d. 22 De cember 1920 van B. en W., na vergeefsche aanschrijving aan de eigenaars tot riolee ring en verbetering van den toestand thans door de gemeente worden ten uitvoer ge bracht, overeenkomstig art. 46 der Woning wet. Over verzamelingen en afvoer van vuil (mestvaalten, goten enz.) wordt gezegd: Naar aanleiding van een klacht onder zochten we den toestand van den vloer in een kaaspakhuis van de firma Middelbeek in de Lange Groenendaal. Het bleek ons, dat waarschynlyk een lek in de rioleering van 't aangrenzende perceel hier last veroorzaakte. Den 19en Februari wendden we ons tot B. en W. ter voorziening in de zen toestand, waarop ons 25 Maart werd bericht dat het riool was hersteld. Den I5en Maart berichtten we aan B. en W. dat op terrein achter Kleiweg 12 en ook aan den ingang van het Oranjehofje aan de Raam rioolvocht zich over den grond verspreidde door rioolgebreken en verzoch ten de eigenaren aan te schryven tot ver betering. D,d. 24 April ontvingen we be- .richt van B. sn W. dat in de gebreken door de eigenaren was voorzien. Een klacht, die wy terzelfder tyd ontvin gen over onreinheid van de Koster Gyzen- steeg, veroorzaakt door een huidenzouterlJ, bleek ons ongegrond en werd geroyeerd. Eveneens werd geroyeerd als ongegrond, een klacht over mestverzameling in een paardenstal Groeneweg 4, na door ons inge steld onderzoek. In Augustus betuigden wy adhaesie aan het voorstel van B. en W„ teneinde te ver gunnen aan L. van Zevenhoven, Spoorstraat alhier, over te mogen gaan tot demping en rioleering eener sloot achter zyne woning. Den len November ontvingen we hierom trent een voorstel van B. en W. om de sloot niet te rioleeren en te dempen, als betrok ken waarschynlyk in een toekomstige ont eigening door de Staatsspoor en hiervoor in de plaats een gemeentelyk onderhoud te stellen op kosten der eigenaren, wier wo- hingen hierop rioleeren. Na de verklaring der eigenaren, dat zy hiermede accoord gaan, konden wy onze adhaesie verleenen. In December ontvingen we een klacht over mestverzameling tegen den muur van perceel 16 Boschweg. By onderzoek bleek ons de eigenaar gezind de mestvaalt te ver wijderen. Wy houden onze aandacht hierop nog ge vestigd. Over verontreiniging van de lucht (stank van fabrieken, enz.) zegt het verslag: Slechts éénmaal wendden we ons tot B. en W. en vestigden hun aandacht op den ovenbouw van een aardewerkfabriek op ter rein langs de Noodgodsteeg en gaven in overweging den schoorsteen hier zoo hoog te doen optrekken* dat ze voor de omgeving geen last zou veroorzaken. We ontvingen hierop echter geen bericht. Over de Begraafplaatsen valt volgens het verslag niets te melden. (Wordt vervolgd.) LEKKERKERK. Toit leden der audercommissie aan de O.L.S. no. II zojn benoemd de hoeren: W. Broer Ken., voorzitter; J. v. d. Graaf Jaczn., secretaris-penningmeester; A. v. d. Laan, P. StreefLand en P. de Bruyn, leden. STOLWIJK. Gistermiddag sloeg het paard van den landbouwer Verhoef door het schrikken van een wagen waarop een boe stroo lag, op hol. De pogingen om het paard tot staan te brengen, mochten niet ged ukken, totdat het dier kwam te vallen, waardoor aan het holüen een eand kwam. Door het sterke vasthouden had den bestuurder ZO» handen verwond en ook de wagen werd beschadigd. KERKNIEUWS. Drietal voor kerkelijk hoogleeraar. Op het drietal voor hoogleeraar vanweg» de Nederlandsch Hervormde Kerk aan de Ryksuniverriteit te Utrecht (vaeature-D«- banton) zyn gebracht de heeren dr. A. Ij- Brouwer, rector aan de Zendingsschool te Oegstgeest, dr. D. Plooy, predikant te Lel den en dr. J. Th. Ubbink, te RoodeschooL 1 TOST EN VERKEER. Luchtpoetzegels. Een noviteit op postzegelgebied, schryft de Haagsche redacteur van de ,Mab.", is de luchtpostzegel. Binnenkort zullen Neder landsche luchtpostzegels verschynen in waarden van 10, 16 en 60 cent en in de kleuren groen, rood en blauw. Deze post zegels dienen ter voldoening van het af- jonderlyk recht, dat behalve het gewone binnen- en buitenlandsche port voor het ver voer per luchtpost wordt geheven. Om deze zegels gemakkelyk van de ge wone postzegels te onderscheiden, is daar voor de liggende vorm gekozen. Het ontwerp voor de luchtpostzégels is in houtsnede vervaardigd door Chris Lebeau en stelt voor een gestyleerden vogel met uitgesprei<ie vleugels boven de golven me» op den achtergrond de opkomende zon. Er jit licht en beweging in dit ongetwyfeld fraaie ontwerp. In tegenstelling met onz% andere postzegels, zal de gekartelde rand van de luchtpostzegels niet wit zyn maar van dezelfde kleur als de teekening. Lion Cacht vervaardigde een overdruk- stempel voor de oude briefkaarten. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. I 17 Maart 1921. 16 Maart. 17 Maart. I Off. Niet off. I Londen 1L36% 11.36 I Berlyn 4.65 4.62% I Parijs 20.42% 20.12% I Brussel 21.37% 21.07%. I Zwitserland 49.80 Weenen 0.69 0.70 I Kopenhagen 49.75 Stockholm 65.96 I Christiania 47.75 I New-York 2.90% 2.91 I Slotkoersen van heden nog niet ontvan- I gen. I MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveiliiui. Veiling van 18 Maant 1921. Spinazie f 17—30, Dunsel f 80. Uden I f 8, Sjalotten 5.40—5j80, allee per 100 I K.G. Rabarber 1.60—^7.40. Selderie f 1.60 I -9.20, Petenselie f 6—45.10, Prei f 0.10— I 3.90, Raapstelen f 1.90—2.20. alles per 100 I bos. Kropsla 5.10—8.10, Eieren f 8— I 8.20, per 100 stuks.I SCHEEPVAARTBER1CHTEN. Kon West-Ind. Maild. I Commewyne (uitr.) werd 16 Maart 100 I myl W. v. Finisterre gesign. Holland Amerika iyn. Noordam, v. R'dam n. New-York vertr. I 16 Maart 3 u. nam. v. Boulogne en pass. 17 I Maart Prawlepoint. I Warsawa, arr. 17 Maart v. Libau te Da- I neig:I TIJDSCHRIFTEN. I „Hou zee". „Men weet hoe te Gouda eens 't was I in den Sipaansohen tyd een gierige I vrouw aan haar arme en hongerige zuster I een bete brood weigerde en boe ze tot straf I voor deze snoode cLaad haar brood ver- I Bteend in de spinde vond. Dat tot steen I geworden baJcoel kan men u nog ventoo- I nen," aldus een passage uit de inleiding I tot een ook voor ouderen zeer lezenawaar- I dig artikeltje over Edammer rariteiten", I door P. de Zeeuw JXizn. in no. 5 van „Hou I zee". Enkele illustratie® tuaschen den tekst venduiidelyken het geheeü. F. J. H. schryft ovr „Dieren in den winter", ter wijl een beschouwing over „De machinist" het leerzame gedeelte besiuit. Wat betreft de ontspanningslectuur: J. Stamperiua en „Olie" vervol-gen hun in vorige nummer.- begonnen verhalen, P. v. R. zet de Herin neringen van een Dakato voort en voort» vindt men allerlei kleinere rubrieken, die jeugd met graagte zal lezen. Sociaal Medisch Maandschrift. j Een nog jonge uitgave, waarvan pas de tweede aliervering verschenen is. Hoewel bet voorname! uk is het orjraan van de Ned. Vereeniging van Schoolartsen en de Ned. Vereeniging van Gemeenteüike Ge neeskundige verzorging, zal ook de ont wikkelde leek «taarun veel lezenswaard vin den. In de hier besproken aflevering on. een artikel van dr. M. v. d. Hoeve over „Contróie van de bezoekers van slaap steden by de bestrijding van vlektyptous". iDr. J. Ijuhsen Nan., scnooLarts te Amster dam,. vertelt van een gedurende vijf jaar herhaalde „voedungstoestand onderzoek' te Amsterdam, üu zonder interessant is het artikel van J. B. T. van Gils, waarin hu, in verband met het tooneeüstuk .riet recht bot staken" de vraag bespreekt ot geneesheeren den arbeid mogen neerleg gen om welke reden ook. Behalve enkele andere opstellen, bevat het tijdschrift be richten, etc. Het Geïllustreerd Gemeenteblad. Blijkbaar ter kennismaking zendt men I ons de Maart-aflevering van het Geïl lustreerd Gemeenteblad", dat op 't oogen- bluk zijn tweeden jaargang beleeft. Het tijdschrift ziet er by zonder wél verzorgd uit: te*st, photo's tot het gladde glanzend papier waarop het gedrukt is. alles draagt het stempel dat niets gespaard ia om het Wad een voornaam cachet te geven. Chn uit den inhoud eenige grepen te doen: Gu®- breoht H schrijft over „De woningnood en zyn bestryding", waarby eenige kiekjes uit Amsterdam zyn gevolgd, oa van het Zaonhof en de gerestaureerde Militiezaal. Voorts vinden we mooi geïllustreerde artikelen over „Leeuwarden. ..Dordrecht ea „Doesburg als opkomende mduatne- stad", terwyl vooral de photo's, buiten en in het Mjuntendamsche raadshuis irenomen, dienen ter verfraaiing van 't blad. Ten slotte vinden we nog besprekingen over de nieuwe gemeentewet en nieuwe gemeente- Gelyk uit een mededeeling «P de eerate pagina biykt, maakt de burgemeester van In hef vertrouwen, dat de komende maanden ons weder tot de normale prijsverhoudingen zullen terug brengen, openen wij thans het seizoen met een I Vraagt con dl tl* voor het tarae- I Meren ower Achterstallige ea I Betwiste Vorderingen. 1 0. VAN DAM, Kelierstr. II mio Heeren- en klndercostumes en mode artikelen tegen zeer matige prijzen I Onze maatafdeellng beschikt over de nieuwste stoffen. Een kijkje In onze étalages zal U terstond bewijzen, dat ons adres, zooals altijd, het voor- deeligste Is. 5147 45 bmaltzlohbtlMfë Ore.I«t wydetraet 31 - Tel. I». Gouda, de heer Ulbo J. Miis, deel uit van het Eere-comité. dat zich voor de uitgave interesseert. LAATSTE BERICHTEN. Het spoorwegongeluk by Merseburg. HiALLri, 17 Mrt. VJ>. De spoorweg directie heeft eeme belooning van 40.000 I mark uitgeloofd voor de ontdekking van de daders, die het apoorwegongeLuk bii Mersöburg veroorzaakt hebben. De materieele schade, die er door ont staan is, bedraagt 2 millioen mark. Duitsch-RwMoache onderhandelingen. BtEJRLIJN.. 17 Mrt. VaD. Tusschen Duitschland en Rusland worden onderhan delingen gevoerd over eene overeenkomst, welke de thans reeds bestaande vertegen woordiging tot grondslag heeft en den weg moet banen tot een onverhinderd economisch verkeer. Munitie-magarijn in de lucht gevlogen. 1 MlUiNOHHN. 17 Mat. V-D. In Iiurolatadt is by het verplaatsen van granaten een I munitie-magazijn in de lucht gevlogen. I Er ziin reed® 14 dooden en 6 zwaar ge- I wonden te betreuren. Kroonstad gevallen. RUGA, 17 Mrt. VJ). De vertegenwoor- I diger der Sovjets Haneschki heeft van den- Volkscommissaris Tschitscherin een tele- 1 gram ontvangen, meldende, dat Kroonstad I door de roode troepen is ingenomen. I Nieuwe onderhandelingen met Duitschland? ROME. 17 Mat. V.D. De „Fopolo Ro mano" meldt, dat in Engelsche kringen de I overtuiging bestaat, dat de onderhandeün- I gen met Duteohland over het herstel ban- I nenlcort weer betva* nullen worden. SPORT. VOETBAL. De houding der Noordeiyken. De N. 'E. C. heeft het geruchtmakende verzoek van de Noordeiyken, naar het Be stuur van den N. V. B. gerenvoyeerd, welke het voor kennisgeving heeft aangenomen. Geen der Noordeiyken zal nu een plaats in het N. E. bezetten. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Matige, later tiideliik af-| nemende westelijke tot zuidelijke wind. tij- delyk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen, ochtend koud. ADVERTENTIëN: Mevrouw SPIT CrabethBtraat 46, VRAAGT mot Mei een niet.ala meisje-allyi. 1-183 10 Op een fabrlelcakantoor bier ter stede Is plaatsing -oor vlug kunnende typen in vier talen, kennis van boekhouden vereischt. Schriftelijke sollicstief onder No 1422 B'irêau Goudbche Courant. Markt 31. Brieven no. 1477 bureau Goudsche Courant. 10 van een prachtige partij beataande uit COLBERT COSTUMES in donkerblauw, grij,, fantasie streepen, raiten OM. PANTALONS en REGENJASSEN Deae goederen van prima Eneelsche stoffen, chique modellen, worden aangeboden door de Kamer van Handel afd. Den Haag en verkocht tegen zeer lage prflzcn. Varkoopuran dagelijks wan 10 tot 0 uur li Zaterdags tat 8 uur Ie da si Allan op voor dozon verkoop. 48 Hat niauwata op haf gebiad van DAMES- an KINDERHOEDEN vindt U vanaf Zaterdag 19 Maart bij ona gaèxpoaaerd. ld WITTE BIOSCOOP. HET STANDAARD PROORAMMA VOOR NEDERLAND ale heolaeeieilMr krM|n -II BUITENGEWOON MOOI FILMWERK Groot dramatisch filmwerk in 6 acten In da hoofdrolMARY PICKFORD. BOEIEND VERHAÏL. 1475 40 SCHITTERENDE FOTO'S.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2