Naar het flosten door het Westen. Gemeenteraad van Gouda. Goeds Vrijdag. Sf5u ADSNIEUWS. kale groot» afnomon»? zfo .fa. hoe groot in de achjle. door iht verzuim ereleden en welke leveringscontracten betreft het hier? S*>r. had 70.000 k f 80.000 hooren noe men; aan één afnemer zou f 20.000 schade zün geleden. De wethouder der bedrijven, de heer Bakker (S.DA.P.), antwoordde, dat de ge ruchten inderdaad luist zün; de kolendau- sule is in een 14-tal contracten verkeera berekend, wat gebeurd is in 1916 en 1916. Er loopcn momenteel naar 8 contracten. Met twee contractanten la overeenstem- ruing bereikt; met den derde onderhandelt men nog. De op dezen afnemer geleden schade bedroeg in 1919 6600. en in 1920 f 7600. Dat contract ia nog ruim vier laar geklig. De schade begroot spr. in totaal op ongeveer f 100.000. Wethouder Bakker deelde nog mede. dat verschillende personen de verantwoorde- lijtkheid dragen, sommige contracten ziin door den raad gesanctionneerd. (Tal. lütkeering in verband met echt scheiding. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 283. van het Bung. Wetboek en van de daarmee samenhangende artike len, waarbij het mogelijk kan worden ge maakt dat de eenmaal bij een echtscheiding vastgestelde uitkeering verhoogd wordt. Vooral nu de koopkracht van het geld aldus de Memorie van Toelichting zoo aanmerkelijk is verminderd, doet zich de onmogelijkheid van verhooging als een groote onbillijkheid gevoelen. Door den oorlog getroffen industrieele I eigendomsrechten. „St.-Crt." 67 bevat de wet van 19 Maart j.l. (St.-bl. no. 612), houdende goedkeuring van het op 30 Juni 1920 te Bern gcteekend internationaal verdrag, betreffende het be houd of het herstel van de dooj- dep wereld oorlog getroffen eigendomsrechten, welke wet vandaag in werking treedt. Ha ven verbetering te Vlissingen. Ingediend is een wetsontwerp houdende verklaring van het algemeen nut der ont eigening ten behoeve van verbetering van de buitenhaven te Vlissingen. "Thee" op het ministerie van Landbouw. De minister van Landbouw en mevrouw van IJsselsteijn hebben gisteren ter eere van Sir Reginald en lady Blankenberg, hoo- ge commissaris der Unie van Zuid-Afrika een thee in het gebouw van het ministerie van Landbouw gegeven, die door verschil lende autoriteiten werd bijgewoond. In de zalen was tevens een expositie in gericht van verschillende zaken op land bouwgebied, waarin de Zuid-Afrikaansche gasten belang zouden kunnen stellen. Uitkeeringen inzake de Ongevallenwet. Oip de vragen van den heer Ketelaar be treffende het gemiddelde tijdsverloop tue- sdhen den dag van aangifte van een onge val en de eerste uitkeering. antwoordde de minister van Arbeid: Blijkens de door thet bestuur der Riikfe- verzekeningsbank medegedeelde cüfers. z(jn in de onderscheiden maanden van 1920 on derscheidenlijk 49.9, 48.3. 44.2, 43.8. 3&3. 44.6, 44.1, 48J>, 46.9, 41.1. 46.6 en 419b van alle eerste uitkeeringen geschied vóór den zevenden dag na de aangifte van het ongeval. In bedoelde maanden zijn voorts na den zevenden dag dooh vóór den 14en dag na de aangifte van het ongeval ge schied onderscheidenlijk 38.4. 40.1. 43.3, 43.8, 46.7, 42. 42, 42.6, 39.5, 46^. 4Ö.2 en 43.6 van alle eerste uitkeeringen. iN* den 14en dag doch vóór den 21en dag na de aangifte van het ongeval zijn ten slotte onderscheidenlijk 7.8, 7.9. 8.7, 8.8, 10j5, 9.2, 9.7, 9.4, 9.7, 93. 9.1 en 10.9 van alle uitkeeringen geschied. De werkkmsheidskassen. De Landed ijike Federatie van Metaalbe werkers heeft Zondag besloten in een bui tengewone gecombineerde bestuursverga dering het voorstel van den Minister van Arbeid inzake verdubbeling van de bedra gen van de weaMoozenkas niet te aan vaarden. Het Federatie-(bestuur is opgedragen te trachten met den Minister in onderhande ling te treden, om dezen te overtuigen van de onbillijkheid van de verhooging der bij drage. Reisverhaal van Mr. W. J. L, VAN ES. VII. Vancouver, 18 Fqbr. 1921. CANADA. Waar de steden overigens door hun bouw wijze zeer uitgebreid zijn, heeft men na tuurlijk tekort aan licht in de buitenwijken, maar dat doet er niet toe. Het spreekt van zelf dat in dit land alle nationaliteiten voorkomen. Hollanders zijn er tamelijk veel in 't landbouwbedrijf. Veel zijn z.g. Pensylvania Dutch en komen uit de U. S. A. oversteken. In ons hotel te Van couver waren twee Hollanders werkzaam, twee Belgen, een Waal en een Vlaming, Franschen, Zwitsers en verder Polen, Tse- ken enz. De onderkok was Hollander, die mij de keuken liet zien. Alles was er op ge zet om practisch te zijn, zoo gauw en goed koop mogelijk alles te breiden. Alle vleesch, en visch was in voorraad in vrieskamers. Alle soorten nagerecht-ijs stond immer ge reed in bussen door ammoniakbuizen koud gehouden. Een chefkok, die er niet in slaag de om een bepaald winstpercentage te ma ken, kon vertrekken. Waar de kwaliteit er niet onder mocht lijden, legde men zich dus uitsluitend toe op de Engel sche keuken, die zich niet ophoudt met bakken in de pan en het verzinnen van allerlei sausjes. Wel kon men speciaal de vastelandsche vleezen be stellen, maar verzuimt men dit, dan krijgt men alle vleesch geroosterd. Het eten was dan ook van een troosteloo- ze eentonigheid en haast zonder uitzonde ring k la carte. Een ding viel op, wat er een oesters verorberd werden die evenwel in kwaliteit niet by de Zeeuwsche haalden. Het is heusch geen locaalpatriotisme, wanneer wü met weemoed aan „Hotel de Een tweede haven te Scheven logen. De Haageche Raad heeft mot algemeene stemmen het voorstel aangenomen van JL en W. tot den aanleg van een tweede bin nenhaven te Scheven»wren. Financéeele verhouding tnMch«n RUk en Gemeente. Het bestuur der Vepeenagping van Neder- landeche Gemeenten heelt tot de Tweede oamer een adrea met toeliohtiwr gericht, waarin het verzoent bu de behandeling van de wetavoor*tonen tot wuziging van de ryksuittseenng aan de gemeenten en tot net nomen van maatregelen tegen te zware gemeenteluken belastingdruk (vooreteJ-de uear) redcen-ng te houden met ziin hezwa- *en. Hot weaschit o.m. uaitdrukkehiik vast gelegd te zien, dat tie wet een noodregoung jS. verder heeft het bezwaar tegen 't hand- uiaven van den aftrek, ingevolge art. 9his der wet van 189/. hot buiten bewdiouwang .aten van de kohieren, due later dan 3 maanden na afloop van heit bedastuigiaar worden vastgesteld, de keuze dor iaren 1917, 1918 en 1919 voor de gemeenteluke inkomstenbelasting en van het iaar 1918 1919 voor de nwainjcomatenbeiastung en de beperking der ver hoog ing tot een maxi mum van 100 In deze en andere bezwaren wordt voor zien bu het ontwerp van den heer de Geer e.g.. dooh. onverminderd nader te noemen wenschen, worden ook in dit ontwerp eem- ge wijzigingen noodig geacht. welke be treffen de vo/gende punten: o. het in artikel 2 ten onrechte reke ning houden met andere aanslagen in de riiksinkotnstenbelastmg dan die krachtens art. la der wet ob de riiksinlcomsten- oelaatong; b. heit ontbreken van een beoaliwr voi- gens welke de verhooging der uitkeering niet zal overschrijden een nailer vast te stellen percentage van de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting; c. de afwezigheid van een bepaling in den geest van art. 5 van het Regeerings- ontwenp. De afgelaste troepeiuéndingen naar Wilna. De minister van Huutenauidsche Zaken meert thans bij brief van 18 Maart aan de i'weede Kamer meegedeeld, dat het wets ontwerp tot aanvulling van het Ille hoofd stuk der btaazsbegrooting in verband, met ueeineining aan de uitzending van het in ternationale contingent naar Witlna, welk wetsontwerp bu Kon. boodschap van 22 December 1980 bii de Tweede Kamer aan hangig was gemaawt. wordt ingetrokken. AianJeudung tot deze intrekking is het be sluit op 2 Maart door den Raad van den Volkenbond in zijn 12e zitting te Parijs genomen, waarbij afgezien wordt van de te houden volksstemming en besloten wordt te trachten het geschil tusschen Polen en Lirthauen langs anderen weg te regelen. Afschrift van dut besluit van den Raad van den Volkenbond alsmede van een be geleidend schryveri van den secretaris generaal van den Volkenbond dato 3 Maai t j-1- i« mede aan de Tweede Kamer toege zonden. De strijd in het confectiebedrijf. In eeen gisteravond te Amsterdam ge houden zeer druk 'bezochte vergadering der personeelen van de engroa-confectie- firma's werd de stand der actie te Gronin gen door de hoofdbestuurders der verschil lende bonden van werknemers nateem- gezét. De vergadering besloot de staking te Groningen, waarvan men het groote belang ook voor de andere plaatsen van het land ferkende, met alle kracht te zullen steunen. Deze steun bestaat allereerst hierin, dat bij de filiaalzaken der Groningsche firma's te Amsterdam, met ingang van heden (Woensdag) eveneens het werk wordt neer gelegd. Hieronder valt tevens het atelier van de firma S. Muller en Co.. N. Hee rengracht. Ten aanzien der andere firma's in deze branche werd vanuit de vergadering aan drang uitgeoefend om ook deze direct in dc staking te betrekken. Besloten werd. alvorens hiertoe over te gaan, een schrijven aan de werkgeversbon- den te richten, waarin met klem wordt ver zocht, ten spoedigste in een conferentie de voorstellen der werknemersbonden te behandelen. De staking bü de filialen der Groning sche firma's is dus. ingaande heden, een Zalm" terugdeken. En dat, terwyl Hotel „Vancouver" wat keuken aangaat de beste is van heel Canada, daar het is ingericht om *8 zomers, als het toeristen stroomt naar deze streken zestienhonderd gasten te eten te geven, behoorend tot de kringen, die van reizen houden en dus ook vergelijkingen ma ken kunnen. Maar men eet het, omdat het Engelsch is en ondanks in wezeu Amerika en Cana da een samenraapsel van allerlei volken is, wordt de vreemdeling hier uiteriyk en in nerlijk verengelscht-Amerikaanscht. Van hoed tot schoen, van grapefruit tot icewater en van school tot kerk. Allerlei instellingen werken daartoe me de, de school, de kerken en al die soort in stellingen welke in Amerika hun voedings bodem vonden. University extension, biblio theken, Young Mans Christian Association enz. en vooral de pers niet te vergeten, wel ke hier een hoofdrol speelt. Men verkoopt den grootsten onzin maar juist met 't saus je, dat het belangrijk maakt. De flauwste teekeningen en grappen komen er in voor. Elke vreemdeling die vin verre komt Wordt geïnterviewd. Zoo de heer Sarasin en ik. Wy hadden niets geen reden om over eigen aangelegenheden uit te weiden, maar er was één ding biykbaar interessant. De heer Sarasin kwam uit een land waar veel „Ro yalty in exile" vertoeft en by ons js de Duitsche keizer. Welnu ons interview droeg den volgenden titel: Fallen Rulers pass un noticed. Ex kings and nobles ars now Com mon in Europe, according tot a visitor from Switzerland. Holland is tiring of Hearing of Wilhelm and Son". Onze interviewer was een baardeloos jongmensch, dat nauwelyks wist waar Hol- land of Zwitserland Ug en ons volslagen onzin liet vertellen, maar die te maken heeft met een publiek, dat er heelemaal niets van weet en misschien alleen maar den titel leest. feit, terwlil een &c herperen vorm van actie tegen de andere firma's in de naaste toe komst, niet buitengesloten is. De Huurwetten. Verschenen is een Kon. besluit, bepalen de: De huuraanaeggingewert (wat van 19 Februari 1921) en de wet van 19 Fle- bruaai 1921, tot wijziging der Huurcom- mieaierwot, treden in werking met ingang van den eersten April 1921. Werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling- Blijkens mededeeling van den Ryksdiest der Werklopsheidsverzekering en Arbeids bemiddeling waren op 28 Febr. 1921 by de belangrijkste organen der openbare arbeids bemiddeling (62 arbeidsbeurzen en corres pondentschapen in gemeenten boven 10.000 inwoners) ingeschreven in totaal 60.216 manneiyke werkzoekenden van 18 jaar of ouder (pl.m. 47.000 op 31 Jan. 1921 by 64 organen). Van deze 60.216 ingeschrevenen behoor den tot de bedryfsgroep diamantbewer kers 8481 (pl.m. 8000), bouwbedry ven enz. 6776 (8277), houtbewerking enz. 1818 (1450), kleeding en reiniging 409 (606), vervaardiging van schoenen, leder enz. 896 (440), metaalbewerkers enz. 3698 (3523), textielnyverheid 1667 (1446), bereiding van voedings- en genotmiddelen (w. o. sigaren) 5623 (5428), landbouw enz. 674 (436), vis- schery enz. 1180 (1423), warenhandel 1238 (1219), verkeerswezen 4690 4086), vrye beröepen 1402 (1258), arbeiders zonder be paald beroep 0367 (8398). Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg op 28 Februari 1919 by 30 arbeids beurzen 52624 en by de correspondentschap pen uit 22 districten der arbeidsbemiddeling 4965, tezamen 67.489. Op 28 Februari 1920 bedroegen deze aan tallen by 33 arbeidsbeurzen 24.448 en by de correspondentschappen uit 23 districten der arbeidsbemiddeling 7708, tezamen 52.166. Uitbreiding by de rechterlyke macht. Naar het „Hbld." verneemt, bestaat by de Regeering bet voornemen, over'te gaan tot de uitbreiding van de rechterlyke macht door benoeming van nog een substituut- griffier by het gerechtshof te Amsterdam, 2 raadsheeren en 1 subst. griffier in het ge- rchtshof te 's-Gravenhage; 1 rechter, 1 subst. officier* van justitie en 1 subst. grif fier in de arr.-rechtbank te Breda. 1 subst. griffier by de Arr.-Rechtbank te Maastricht, 1 rechter in de Arr.-Recht bank te Roermond, 1 vice-president in de Arr.-Rechtbank te Amsterdam, 1 kanton rechter te 's-Gravenhage en 1 kantonrech ter te Amsterdam. LAND- EN ZEEMACHT. Georganiseerd overleg. De hoofdbesturen van de bonden van Ma- rine-Onderofficjeren, van Korporaals der Kon. Marine en van Minder Marineperso neel hebben aan den minister van Marine a. i. meegedeeld, dat zij niet bereid zijn deel te nemen aan het georganiseerd overleg, zooals dat by Kon. besluit van 19 Febr. j.l., in afwyking viln de adviezen der commis sie voor de rogdng van macht en in stryd met de wenschen der personeelsbonden, is geregeld.'Er zal in de commissie voor ge organiseerd overleg slechts zitting worden genomen voor de behandeling van de grie ven tegen de bestaande bezoldigingsrege- ling- LUCHTVAART. Het personeei van de Kon. Nederi. Luciht- vaart-Maatschaippij is aan het station aan de Waalhaven in Rotterdam aangekomen. De dienst AmsterdamRotterdam Brussel—(Parijs wordt op 11 Aipril ge opend; de clienat AmsterdamRotterdam —Londen 14 April, en de dienst Rotterdam- Amsterdam-Brem en-Hambuarg-Kopenhagen ook 14 April. POST EN VERKEER. Werk m ansk aarten. De DiTectie der Nederlandsche Spoor wegen heeft beslist, dat werkmanaabonne- mentakaarten voortaan des Zaterdags voor de heenreis geblig zuilen ziin in alle toe gankelijk gestelde treinen waarmede de houder der werkmanakaart in den ochtend voor 12 uur zijn bestemming bereiken kan 't Is 't land der oppervlakkigheid en van den Franschen slag, maar alles loopt, om dat 't hier er niet zoo precies op aankomt en alles toch terecht komt. In de veertien dagen dat wy hier vertoe ven kwamen twee dingen voor, die nog nooit waren voorgekomen, „unprecedented". Een sheriff had vergeten een neger te hangen, omdat hy 't te druk had en den dag verge ten was. Nu was in 't vonnis bepaald dat de neger op 4 Februari gehangen moest worden. Dit is geen grap, maar bittere ernst. Men wist nu niet hoe te doen. Moest hy nu op een anderen dag gehangen wor den of kon dit niet en moest hy dus rech tens vrygelaten worden? De neger die gehangen had moeten wor den maakte evenals de sheriff zijn excuses aan den Judge die het vonnis had uitgespro ken. In zyn neger-Engelsch schreef hy, dat hy het zeer betreurde, maar dat hy ook glad niet aan den dag gedacht had en niet kon weten, dat de sheriff hem vergeten zou, daar hy anders wel den sheriff er opmerk zaam op zou hebben gemaakt. En ziedaar binnen een week had het ka binet, want dit had uitspraak te dóen, een tweede geval te beslissen. Iemand was ver oordeeld om op 13 Januari gehangen te worden, maar had uitstel van executie ge vraagd voor hoogere voorziening. De rech ter had hem een maand uitstel gegeven, zonder er aan te denken dat 13 Februari een Zondag was. Ook hier zat men met de handen in 't haar, want de man had ten slotte geen hoogere voorziening getroffen en op Zondag mocht niet worden geëxecu teerd. Juristen, die ook in Holland weten wat termynen en Zondagen een last kunnen bezorgen, kunnen zich hieraan het hart op halen. De beslissing schynt nog niet geval len. Maar laten wy eindigen met een dier eigenaardigheden naar voren te brengen, welke den buitenlander tot voorbeeld kun- Vergadering van Dinslag 22 Maart 1921 des namiddags 1% uur. (Vervolg.) Verder zyn ingekomen: Een suppletoir» begroeting van het «e- meente-ipenaioenfouda voor het iaar 1900. ter goedkeuring aangeboden. Een verslag van de bevindingen en han delingen van de Qezondbeidacomimiasae over het iaar 1920. Atevoren van het Burgerlik Armbestuur. Een verslag omtrent de werking van dc Armenwet over 1920. uitgebracht door het BurgerJyk Armbestuur. Worden opgenomen in 't Gemeenteverslag. Een verzoek van het Ooilege van Cu ratoren van de stichting ..Rust- 'en Viacan- tie-oonien" van den Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren om voor deze stichting eene bijdrage te mogen ontvangen. Af wy zend beschikt. Een verzoek van het Comité ter behar tiging van de aJgetneene belangen van Overheidspersoneel A. G. 0. P. tLd. 22 November 1920 om inzake de salarieering en titulatuur van het gemeentepersoneel zoodanige maatrgelen te nemen, dat de invoering van het voorstel der Staatscom missie geen vertraging ontmoeten. B. en W. zullen afwachten wat te dier zake van rykswege zal geschieden. Een verzoek van dén AiLg. Ned. Politie bond d.d. 17 December 1920 van gelijke strekking, doch meer in het bijzonder en uitgewerkt t. a. v. het politiepersoneel. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de raadsleden va* Beritel en Rietveld, houdende mededeeling dat zü ham voorstel beperking woongele genheid intrekken. Een adres van het Bestuur der R.-JK. Woningbouwvereeniging „St. Joseph", hou dende verzoek om borg te blijven voor een bedrag van f 100.000. Zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden voorgelegd. Het voorstel tot benoeming van een rector aan het gymnasium. Aanbevolenen zyn dr. D. E. Bosselaar te Leiden en dr. P. Vrijlandt te Tiel. Benoemd wordt de heer dr. Bosselaar, Het voorstel tot benoeming van een onderwyzer aan de O. L. school no. 3. Voorgedragenen zyn de heeren D. Dul- lemond te Wnddinxveen, H. N. J. Winter te Erica, en D. K. H. Thierry te 's-Graven hage. Benoemd wordt de heer Dullemond. Benoeming voor 1921 van commissi ét» ad hoe door den Voorzitter, ingevolge artikel 4 van het reglement van orde, onderzoek gemeente-rekening en be grooting en rekening van instellingen. Benoemd worden: voor het onderzoek der gemeente-rekening de heeren Kolyn, San ders en Koemans; der begrooting van 't Hoffman's Gesticht en de Bank van Leening de heeren IJssél- styn, Sterk en Rietveld; voor de rekening dezer instellingen Öe heeren Van Galen, Oudshoorn en Van Ber- kel; begrooting instellingen van Weldadigheid de heeren IjBselstyn, Muylwyk en Over hand; rekening instellingen van Weldadigheid de heeren IJsselstyn, v. d. Want en Lafe- ber. Het voorstel tot verlaging der gas- en electriciteit spry zen. De heer v. d. Want (1.) kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigeh. In het voorstel van B. en W. staat te lezén dat in een vorige vergadering een voorstel van den heer Sanders zou zyn aangeno men. Een desbetreffend besluit is echter niet genomen. Met -de af deeling gas kan spr. zich ten volle vereenigen, echter niet wat betreft de afd. electriciteit. De electri citeitsprijs wenscht spr. behoudens een uit zonden ng_jpet 8 in plaats van met 5 cent per K. W. U. te verlagen. Wanneer spr. vroeger gesproken heeft van ƒ141.643 besparing, dan geldt dit de besparing op kolen. Doch nu blykt de vermindering dezer uitgaven 178.386. De inkomsten tengevol ge van de kolenclausule verminderen met ruim 139.000, het voordeelig saldo biyft 38.490. Dit verschil moet ten goede komen aan de kleine gebruikers. Volgens het voor stel van B. en W. zullen de verbruikers to taal ƒ21.000 minder betalen, terwyl by sprekers voorstel de inkomsten van de ver bruikers zouden verminderen met 330.000 K.W.U. k 8 cent en 20.000 k 5 cent, of to nen strekken. Terwtfi men in Europa thans Monteso- riet, bracht Baden Powell ons de Padvin derij. te Canada heeft men daarby nu de „Father and Son Movement", waaraan de week van 21—28 Februari gewyd wordt. Het schijnt dit jaar voor 't eerst te worden gepropageerd. De bedoeling is dat elk vader zich één week per jaar moeite geeft om mede te le ven met zyn zoon, in zyn moejiykheden op school, zyn speelkameraden, zyn sport, zyn kerk en... thuis. Wat er uit zal groeien weten wy dus niet, maar de gedachte is aardig en de uitvoer baarheid ligt hierin, dat alle vaders in de zelfde week eraan zullen moeten denken, omdat er overal propaganda voor wordt ge maakt, van den kansel, in de bladen, ja op aanplakbiljetten. Waariyk, nergens als in jonge landen waar pioniers zyn, krygt men meer besef van wat er in het individu voor krachten schuilen kunnen, maar nergens ook dan in dergelyke landen voelt men de noodzaak van samenwerken zoo sterk. By ons gaat alles «ogenschijnlijk regel matig en langs gebaande wegen, wy zyn niet meer sterk individualistisch en te veel aan 't gedwongen samenwerken in de rade ren der maatschappy gewend om uit vrijen wil voor een o ogenblik met wildvreemden desnoods, opeens een bepaalde taak te vol brengen. Hier is dat schering en inslag. Men vecht tegen elkander, om dan een ander oogenblik samen vredig iets moois tot stand te brengen. Zoo ontstaan in 30 jaren steden als Van couver, dertig jaar geleden een schamele onbekende nederzetting, nu een Oceaanha" ven met 176000 inwoners, dat zich voor stelt binnen 25 jaar het half millioen verre te overschrijden en een der grootste zee havens te worden aan de Westkust voor taal met 27.400, waaruit spr. tot het bat!» saldocjjfer van 11.090 komt. Spr. heeft gedacht de prijzen van electri citeit niet te verlagen met 5 cent doch met 8 cent, behalve dubbel tarief kracht la vryen tyd, die spr. op 20 cent wil laten, waardoor men tot een vermindering van in komsten komt, die nog een voordeelig sal do van ƒ11.090 zou laten. Spr. wil de ver bruikers meer laten profiteeren van de Prijsdaling der kolen. Volgens de laatste berekening zouden de groote verbruikers 9V4 cent minder moeten betalen terwijl de kleine verbruikers en juist de stadgenooten, slechts een reductie van 6 cent zouden krij gen. Men heeft te zorgen dat de burgerjj van Gouda zoo voordeelig mogeiyk licht be- trekt Spr. wil daarom de prijzen brengen resp. op 27 en 32 cent per K.W. en doet een desbetreffend voorstel. De heer Koiyn (a.r.) vraagt of B. en W. de noodige aandacht willen schenken aan de exploitatie der lichtfabrieken. Sp*. is tot cyfers gekomen die nog iets lager zyn dan die de heer v. d. Want heeft ge noemd. Hy gaat daarom geheel met hem mee, vooral omdat de uitkomsten die de heer v. d. Want heeft genoemd zeker niet geflatteerd zy'n. Spr. herinnert er aan, dat reeds drie maal gewaarschuwd is tegen het te laag Btellen der prijzen, terwyi de vrees later overbodig bleek. Spr. vertrouwt dat wanneer de electriciteitsprijs nu nog lager wordt dan is voorgesteld, de burgerij daar van zeker geen nadeel zal ondervinden. Wethouder Van Galen (a.r.) releveert dat het rapport van den directeur der Gas fabriek ampel overwogen is. In dit rapport was gecollideerd dat de electriciteitsprijs 6 cent lajjf kan worden. Op papier komt de directeur tot een voordeelig saldo van 17.000. By het voorstel-v. d. Want zou 't saldo ongeveer f4000 worden. Willen de heeren het er op wagen déi moeten ze dit weten. De praktyk heeft spr., die indertijd gewaarschuwd heeft tegen te lage pry zen, in 't gelyk gesteld. De balans van de Cen trale geeft voor 't vorige jaar een nadeelig saldo van ƒ17.000. Al jaren hebben we 't gebruik aangemoedigd, 't resultaat was een nadeelig saldo, men dient er dus voor te wa ken gevaar te loopen dat we dit jaar weer een nadeelig saldo hebben. Wethouder Knuttel (1.) zoekt de oor zaak van 't verlies in het feit dat de Cen trale te klein is. De centrale moet verruimd worden; men moet het dus niet zoeken in hooge prijzen voor de burgery. Men moet uitgaan van den marktprys en nifet van den koötprys en zoodoende industrieën aanmoe digen electriciteit van de GoudBche centrale te betrekken. De heer Sanders (s.d.) vindt lager prijzen aanlokkelyk, maar men dient de electriciteit niet beneden kostprys te ge ven. Vast staat dat de centrale met verlies werkt. Bü het omhoog gaan van den gas- prijs heeft men den marktprys oyk niet in 't oog gehouden. In Zaandam is de prijs nooit hooger geweest dan 15 cent. Laat men de menschen meer gelegenheid geven tot aansluiting. Momenteel kan spr. niet met 't voorstel-v. d. Want meegaan. De heer v. d. Want (1.) betoogt nog maals dat de centrale aan de contracteeren- de industrieën en buiten-gebruikers veel goedkooper electriciteit levert. Neemt men in aanmerking dat tal van middenstanders veel electriciteit gebruiken, dan kan men ér niet toe medewerken om de kleine t*- bniikers maar 6 cent reductie te gem, terwyl de contractanten 9V4 cent reductie hebben. Als de centrale niet rendeert zit dit in 't feit dat de groote contractanten te weinig betalen. Spr. handhaaft zyn voor stel. Moet men meer inkomsten hebben, dan moet men de pry zen halen waar ze te ha len zyn. Wethouder Van Galen (a.r.) meent dat al wordt de centrale groot deze toch niet rendabel zal zyn. Aansluiting zal moe ten worden gezocht by andere centrales. D© bewering dat de contractanten te weinig betalen is in lynrechte tegenspraak met hetgeen de heer Knuttel zegt, dat we groo te industrieën gelegenheid moeten geven zich hier te vestigen. De industrieelen moe ten er toch hun voordeel in zien zich hier te vestigen. Het saldo van 11.090 kan spr. niet berekenen, 't kan hoogstens 7000 zyn. De heer Lafeber (s.d.) hecht meer waarde aan de ervaring dan de berekenin gen op papier. Spr. kan niet met het voor stel-v. d. Want meegaan. Door industrieën gelegenheid te geven zich hier te vestigen, wordt bereikt dat de kleine verbruikers la gere pryzen behoeven te betalen dan 't ge val zou zyn wanneer er geen rayon van groote verbruikers om de stad was. den handel op Australië, China en Japan. Ik heb u niet veel verteld van de Rocky Mountains, die wy juist in den nacht op het mooiste deel passeerden. Dit we ze een verontschuldiging en voorts het feit, dat zq '8 winters onherbergzaam zyn, de groote toeristen-hotels, als te Banff, Lake Louise, gesloten. Alleen zomers, dan trekken allen het hooggebergte in, die zich een vacantie veroorloven kunnen, 's Winters trekt men naar Californië. Hoewel men alles doet om de Rockies aantrekkelyk te maken, lykt mij Zwitser^ land veel mooier. Maar vergelykingen ma ken gaat niet, daar, terwyl Zwitserland dicht bevolkt is, hier in deze woeste ber gen slechts een 7 hotels zyn, waarvan er twee het heele jaar open zy'n, omdat zij reeds in 'tlage deel liggen. Si cam mis en Pentictpn, t&ee Emerald Lake en Glacier slechts 2Vt maand open zyn, een, Lake Louise, 3% maand en twee anderen Banfï en Cameron Lake 4 maanden. Tusschen Calgary, een stad van 72000 inwoners en Revelstoke 4000 inwoners, liggen de Ro ckies, een afstand van 260 mylen, in welk gebied de genoemde gesloten hotels liggen- Dit is de dwarsdoorsnede, zoodat men wel kan nagaan, welk een eenzame wilde berg massa het geheel vormt, waardoor alleen de spoorweg enkele malen per dag leven schynt te brengen, de trots van eiken Canadees, de Canadian Pacific Railway, de ruggegraat van Canada. Wy zyn reeds gaan zien naar de „Em press of Japan, die ons morgen naar Shanghai zal medevoeren, 't Is een be trekkelijk klein schip van 6000 ton. Wy hadden het 14 dagen vroeger of later béter kunnen treffen met een boot van 16000 ton- Toch zal deze boot ons met een snelheid van 17 myien over den Stillen Oceaan brengen, als natuuriyk wind en weder dienen. Tot ziens in Yokohama. voorstel stem- De heer Sanders (ad.y licht zyn standpunt nader toe. De heer v. d. Want (1.) mei dat wanneer men het totaal kleine vér bruikers vermenigvu verlaging, die aan de groote ver! toegekend, er nog een klein biyft. Het motief is de biUykheid tegenover de burgery. Toen spr. destyds de Interpel latie hield, had de commissie voor de licht fabrieken al geïnformeerd naar mogeiyke verlaging der prijzen en daarop was al ant woord gekomen van den directeur. Wethou der Van Galen had destyds dus beter kun nen antwoorden. (De betrokken wethou der uit, by interruptie, zyn verba zing.) Spreker wyst op de inconse quentie van de commissie der lichtfabrie ken die een voorstel indient (betreffende electrische kachels) om de voornaamste Ge bruikers te leveren tegen een gemiddelden prijs van 27% cent, wat nog een cent lager is dan spr. heeft voorgesteld. Spr. komt hier nader op terug by de behande ling van 't voorstel betreffende electrische kadiels. De Voorzitter merkt op dat niet in 't debat is gebracht dat we in een tyd van malaise in de industrie z\jn, waardoor het electriciteitsgebruik wordt verminderd. Dit heeft men in overweging te nemen omdat dit op de inkomsten der centrale van groo- ten invloed is. Het voorstel-v. d. Want wordt in stem ming gebracht, waaj-by de stemmen staken. In een volgende vergadering zal dus over 't voorstel worden beslist. Het voorstel tot vaststelling van een tarief voor het gebrqik van electrische kachels. Wordt aangehouden 19; verband met den uitslag der hiervoren genoemde stemming. Het voorstel tot instelling van een Gemeenteiyke Arbeidsbeurs. De her Lafeber (s.d.) vindt het een novum waarop men deze zaak hier wil re gelen, n.1. om daarvan een afdeeling der secretarie te maken. Welke gemeenten heb ben de arbeidsbemiddeling aldus geregeld? In Haarlem is de arbeidsbeurs een afzon- deriyke instelling. Spr. acht het noodig dat die tak van dienst een zelfstandige zy. De heer Overhand (s.d.) vraagt na dere inlichtingen over de tegenwoordige kosten der arbeidsbemiddeling etc. Het is toch niet de bedoeling het salaris van den heer Bakker met ƒ400 te verlagen? De Voorzitter: Dat moot nader ge regeld worden. De heer v. d. Want (1.) begrypt dat de nieuwe plannen tot stichting van de ar beidsbeurs verband houden met de werk loosheid. De kosten voor de Arbeidsbeurs zullen zyn ƒ800 en bovendien zouden weer drie nieuwe ambtenaren moeten komen, misschien voor een tydelyken maatregel. Spr. acht het niet noodig die hooge kosten te maken en zal tegen net Wethouder Van Galen (a.r.) zal even eens tegen het voorstel ^temmen. De beurs zou hier een tydeiyk karakter dragen, ook is Bpr. er tegen het ambtenarencorps gesta dig uit te breiden. Voor de vaklieden tim merlieden e. d. hebben we geen beurs noo- die en werkloozen byv. sigarenmakers, zou den by de instelling van een arbeidsbeurs niet gebaat zyn. Wethouder Hoffman (r.k.) heeft Schiedam, Haarlem, "Dordrecht en Hilver sum bezocht, in welke vier plaatsen de ar beidsbemiddeling geen afd. van de secreta rie is, maar in twee plaatsen verzekerde men dat ze dat eigenlyk wel moest zyn. In 'a-Hertegenbosch is de zaak aldus gere geld. Wat betreft de noodzakeiykheld van t oprichten eener Arbeidsbeurs, uit aller lei plaatsen komt bericht, dat ze uitnemend werkt en in een behoefte voorziet. De Voorzitter meent dat zuinigheid en contrdle bevorderd zal worden, wanneer de afdeeling sociale aangelegenheden een afdeeling ter secretarie vormt. De bedoe ling is echter ze zelfstandigheid te verlee- nen. Punt 1 van 't voorstel om in principe te besluiten tot het instellen van een Arbeids beurs, wordt aangenomen met 2 stemmen tegen. Het geheele voorstel wordt aange nomen. Het voorstel tot wijziging der Ge meen tebegrooting van het dienstjaar 1921. ki verband met de door Gedepu teerde Staten gemaakte bemerkingen. De heer Sanders (s.d.) wyst er op dat de financieele toestand hier nog geiyk is aan die by de behandeling der begrooting. De belasting kan niet hooger worden. Spr. klaagt er over dat Ged. Staten den Raad willen voorschrijven hoe hy moet hande len, waardoor we onze zelfstandigheid zou den inboeten. Spr. adviseert den Raad het er op te wagen en zonder een goedgekeurde begrooting de zaak aan te durven. Doet men alles wat Ged. Staten willen, dan heeft men geen invloed meer op den gang van za ken. Wethouder IJsselsty'n (1.) geeft toe dat we aan 't eind van onze draagkracht zyn en hoopt dat by den heer Sanders in de toekomst dit bezwaar steeds opgeld zal doen. Met niet voldoen aan den wensch van Ged. St. bg^eiken we niets meer dan misère. We zouden dan slechts de helft van de be- groote uitgaven mogen doen. dus na een half jaar zouden byv. geen salarissen meer kunnen worden betaald. Ook zouden den wethouder van sociale aangelegenheden geen bedragen kunnen worden gevoteerd, etc. Hadden Gedeputeerden goedgekeurd dat de nooduitkeering als sluitingspost op de begrooting bleef en het Ryk had de uit keering niet gedaan, dan hadden we de ƒ100.000 ook uit de belasting moeten ha len. Moeten we de zéak nu in 't honderd sturen? Spr. ontraadt de taktiek die de heer Sanders aanwijst De Voorzitter zegt dat wanneer we weigeren aan Ged. St. tegemoet te komen, de Kroon moet beslissen; 't is te vreezen dat de regeering de begrooting in hooger be roep niet zal goedkeuren. Dan kunnen Ged. Staten uitgaven schrappen, wat tot groote complicaties zal leiden. We zullen dus moe ten eindigen met het bedrag op de belasting te leggen. De heer Sanders (sxl.) handhaaft zy» standpunt. Ook Spr. kent de gevolgen en verzoekt in t vervolg de zedepreeken ach terwege te laten. De zaak moet nu maar eena tot de uiterste consequentie worden doorgedreven. Gouda zal niet de eerste gemeente zyn, waar dit gebéurt. Men moet het aandurven op grond van de overtuiging dat de burgery niet meer belasting kan opbrengen. Wethouder Van Galen (ar.) zegt dat Gedeputeerde Staten niet de gemeenten den voet op den nek zetten, doch de enorme verhooging der lasten is de oorzaak van den moeilijken toestand. Er is hier den luatuten tyd met geld gesmeten! Het gaat niet aan om nu te zeggen dat Ged. Staten de moeilijkheden veroorzaken! Verschillende leden Btulven op. Stemmen: „Bewijs dat. De Commissa ris heeft niet eens een voldoend salaris". Wethouder Van Galefc: De heeren maken de ambtenaren en werklieden gelfl (De rest van het gesprokgae gaat in het lawaai verloren). ÉHr De heer Sanders (s.lT) wyst er op dat door zyn fractie eigener beweging die poet op de begrootipg is geplaatst. Wat betreft de opmerking van den heer Van Galen, zegt spr. dat het rapport van de Regeering veel hoogere loonen bevat dan die door de sa- larlscommiasie zyn voorgesteld. De heer Van der Brug (c.s.) wenscht een scherp protest te richten tot Ged. Sta ten. Spr. vraagt wat er zal gedaan worden als as de vaststelling van het kohier de nooduitkeering binnenkomt? Spr. wil niet ingaan op de uitlatingen van den wethou der Van Galen, doch wyst er op dat de fi nancieele toestand der gemeente niet kan worden gered door het meer of minder sa laris. De Voorzitter zegt, dat het zeker niet de bedoéling ia geweest van den Wet houder IJsselstyn om tegenover den heer Sanders te schoolmeesteren. Dat is een on juiste opvatting. B. en W. achten zich ver plicht in oeze hun advies te geven. Wethouder Hoffman (r.k.) wil opko men tegen de uitlating van wethouder Van Galen dat hier met geld gesmeten is. Wethouder Van Galen (a.r.): U hebt zelf gezegd dat het u alleen te doen is om zieltjes te winnen voor de kerk! Wethouder Hoffman (rJt) protesteert tegen die uitdrukking. (Rumoer, gehamer van den Voorzitter). Wethouder IJsselstyn (u.l.) zegt in antwoord op de vraag van den heer Van der Brug dat indien het geld later binnenkomt, dit bedrag zal dienen tot vermindering van het kohier van den volgenden dienst. De heer Van der Brug (c.s.): Een schrale tzoostl Vertrek Hoofdcommies J. E. Hasper. De Voorzitter brengt den scheiden den Hoofdcommies-redacteur Hasper, aan wien op zyn verzoek eervol ontslag is ver leend wegens het aanvaarden van een be langrijke functie in Ned.-Indië, dank voor diens zeer gewaardeerden arbeid voor het Analytiseh Verslag van den Raad. Spr. noemde hem een stillen werker, een plicht getrouw ambtenaar, die, al was zyn verbiyf hier slechts kort, zich bemind heeft weten te maken. Spr. wenscht den heer Hasper, onder instemming van den ganschen Raad, het beste toe in zyn nieuwe functie. (Ap plaus). Ter behandeling van de reclames H. O. dienst 1920, gaat de Raad over in besloten zitting. GEMENGDE BERICHTEN. De hongerstaking te Spijkerboor. Dó dieiuatweriigöraar uit de gemeente Schoterland meldt volgens het Hbld. thans aan zijne ouders, dat de hongerstaking op het Sort Spijkerboor (waarvan sprake was in een vraag van het Kamerlid Kruyt). na een paar dagen is opgehouden, omdat hot eben beter geworden is. Nekkramp. Te Noordwyk-Binnen doet zich een derde geval van besmettelyke nekkramp voor. Loonsverlaging. In een j.l. Maandag te Steenwyk gehou den druk bezochte vergadering van verve- ners uit die gemeente en omliggende ge meenten, is met algemeene stemmen beslo ten het loon der veenarbeiders met 20 te verlagen. SPORT. VOETRAL. De wedstrijd Oostenrijk—Zweden. De heer W. S. Boas, die uitgenoodigd was den wedstrijd OostenrijkZweden te leiden, heeft deze uitnoodiging aangeno men. Boksen. De belangstelling voor de bokswedstrij den van gisteravond in „Ons Genoegen" was niet zoo groot als vorigen keer. waar toe de hoogere entreeprijzen wel zullen 1 lebben bijgedragen. De uitslagen waren als volgt: Amateurs: Karper (Haag) contra Wilcop (R'dam) onbeslist; Pficand (Haag) contra Jimvai (R'dam) winnaar Picard; Faldec (Haag) contra Wilcop (R'dam) in de 2e ronde Faldec knock out; van Leeuwen (instruc teur van ..Hercules". Gouda) contra de Ruiter (R'dam) laatste in de eerste ronde Icnock-out. In de tweede helft debuteerden de ama teurs Gafcs (Gouda) contra Jdrnval (R'dam), welke ontmoeting door laatste op punten Voor de revanche- ontmoeting tusschen de profs W. Forfab contra Paulo Snoboi trad de heer Miehon van den Haag als ar biter op. Om beurten zijn beiden in den aanval en in de 4e ronde weet de vlugge neger met een schijnstoot Snobol's maag streek onbedekt te lokken en op hetoelfde moment den krachtrigen Snobol knock-out te slaan. Hierna gaf W. Forfab een demonatratöe- partli met den Goudschen Instructeur van Leeuwen, welke veel bh'val oogstte. Naar we om binnen enkele weken wederom boks wedstrijden te org&nieeeren in ..Oor Ge noegen" tusschen de beste Rotterdmniache amateurs, terwijl het dan tevens in de be doeling ligt R. Groeneweg met riin trainer partner hier in Gouda te li SDeoe ontmoetingen zullen staan onder leiding van N.BJ8.-official* en zün regie- Met het ook op den Goeden Vr(jdftK zal Vrijdag 25 Maart deze courant niet verachjjnen. Adrertentlën, beatemd voor dit nummer, worden in het Zaterdagblad opgenomen. De Directie. GOUDA, 23 Maart 1921. N. A. van der Ree. Naar wij vernemen gaat de heer N. A. van der Ree. die sinds 5 Sept. 1906 onaf gebroken lid ia van den gemeenteraad, bin nenkort deze gemeente verlaten om zich elders te vestigen. Door dit vertrek ontstaat een vacature in den Raad. Krachtens den uitslag van de stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad op 19 Mei 1919. aal deze vacature worden vervuild door demgene. drie den heer van den* Ree op de U.-L. lijst in stemmental het meest nabij komt. dj. de heer P. Bokhoven Wzn. BU benoeming van den heer Bokhoven tot Lid van den gemeenteraad komt don als eerste opvolger in een nieuwe vaca ture in deze groep aan de beurt: de heer K. de Jong. Hotel „De Zalm" 259 jaren bestaan. De Gemeente-Archivaris, Dr. J. Huges, deelt ons het volgende mede: Waar tegenwoordig zoovele oude hotels worden gesloopt of voor andere doeleinden worden gebruikt, mag zeker een 250-jarig jubileum van het hotel ons hotel De Zalm worden gevierd. Het hotel De Zalm te Gouda bestond reeds, getuigen de oude schrifturen in het stadsarchief aanwezig, in 1694. Maar eerst in 1670 kwam het tot een herbouw in den trant zooals we het gebouw tegenwoordig kennen. Op dien bouw werd door het stads bestuur nauwkeurig gelet. „Articulen" werden vastgesteld, waarnaar de kooper Anthony Witbols zich zou hebben te gedragen. Dit met het oog op het schoone waaggebouw, waartegen de omstaande ge bouwen ach, had men steeds zoo go- dacht niet mochten vloeken. In April 1671 was het werk gereed. Toen had. 10 April 1671, voor schepenen de plech tige overdracht plaats, waarby Anthony Witbols eigenaar werd van de nieuwe „Oude Salm". Sedert hebben velen Witbols opgevolgd als eigenaar van het steeds gerenommeerde hotel. De tegenwoordige eigenaar, de heer H. H. van Heuveln, denkt het stichtingsjaar van zyn gebouw een sieraad van het markt plein niet ongemerkt to laten voorby- gaan. Vaststelling der KJezenHjst. Burgemeester en Wetfcouders van Gouda maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kaezerefllist voor hert; iaar 19211922. van 23 Maart tot en met 21 April a-s. ter secretariejier gemeente voor een ieder ter inzage waadt nedevgelegd en, tegen betaling der koeten, in afschrift, en stomdistrict&gewiize, in uittreksel, ver krijgbaar wordt gesteld. Tort en met 16 April sjs. is een ieder be voegd bü het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kSeaseeslijst te vragen, op grond dat hy zélf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. Hert verzoekschrift kan op ongeoegeld papier worden geeteld. Examen Rients Balt. Te 's-Gravenhage zyn geslaagd voor het examen gehouden vanwege het Instituut Rients Balt, voor het diploma B. stenogra fie onze stadgenoote mejuffrouw Nelly van Wyk en de heer B. Kleyn uit Stolwyk. Het diploma A. werd behaald door mejuffrouw Th. G. J. Verkerk en de heer W. H. v^n Weelde beiden alhier. Allen zyn leerlingen van den heer H. C. de Kok, alhier. Uit den Goudschen Raad. Het raadsoverzicht zal in het volgend nummer worden opgenomen. Wij verwijzen voor heden naar hot ver- blag in dit blad. Zuivelconsulent. Naar de Producent verneemt stelt de heer Huisman benoemd tot tweede zuivel consulent voor Gouda, vroeger assistent aan het zuivelconsulentschap tg Utrecht zich eiken Donderdag van 1012 uur be schikbaar voor het geven van inlichtingen en voorlichting in den ruimsten zin. De heer Huisman zal daartoe steads op boven genoemde uren tegenwoordig s|n in het la boratorium van den heer Grendel aan de Zeugstraat alhier. Vereenlging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken". Gasterpnavond vengaderden alhier boven- vereendging, onder voorzitter schap van den heer U. J. Mlis. in de Soc. „De De ijottilen der vorige VSnradering wer den z. h. st. goedgekeurd. De \tooraitter wijdde eenige woorden aan het overleden bestuurslid, den heer P. J. den heer van Dontaag werd verslag ►nacht teUk de rekening en vwant ing overeet bevonden. De Voorzittff huldigde ^penningmeester en directeur voor het behser der school. Spr noemt het een verblijdend verschijn eel. dat. ondank» dn tijdeoi^standiriheden de rekening sluit met e 822.70%. Het verslag van den saldo van Imt warden rm 4» late 2de Mo* bevorderd 34; vaa de 2de 'naar de 3de klaeee 22 leerlingen. Over den liver en het gedrag viel toet te klagen; het wenk geschiedde geregeld. De rekening en verantwoording over den echipperscursus sloot mot een bedrag van 1 243.02. In de vacature door hot bedanken ven den heer W. A. Hoyng werd gebeten de heer A. J. J. Vto. In de racete ra-P. J. Berteis moet door aanw Using door den gemeenteraad worden voorzien. De candideatotelling zal oan B. en W. worden overgelaten. Ne rondvraag werd da vergadering ge- Tentoonstelling A rond-om bach Unheal In da Avoml-ambachtschool weid «bte- ren en wordt hedenavond een tentoonstel ling gehouden van teaken- en boetseerwerk der leerlingen. Plaatsgebrek noodzaakt ons thans te volstaan met een oariNweling deze expositie te boaichtigen; er ia voel en goed werk. Een uitvoeriger versla* volgt morgen. 9 Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en zijne bü- en hulppost kantoren over tie maand Februari 1921. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Gouda en elders, werd in den loop dor maand te Gouda ingelegd ƒ79.266.88*) en terugbetaald ƒ54.894.14. Derhalve moer in gelegd dan terugbetaald ƒ24.871.71, Het aantal te Gouda nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 86. Door tusschenkomst der te Gouda geves tigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van ƒ4860. Het aantal te Gouda uitgereikte nieuwe s taatsschuldboek je» bedroeg 2. GOUDERAK. Op het te Utrecht san het Inetttwut voor hoefkunde gehouden examen op 21 en 22 Maart iJ. behaalde de heer J. de Bruin Jr. alhier het Riiksdiploma als hoefsmid. STOLWIJK. Met 88 tegen 17 stemmen heeft de ge meente zich uitgesproken voor 't behoud van den bestaanden toestand wat betreft de verkiezing van ouderlingen «P diaken eh de beroeping van predikanten. Aan de vrij zinnigen is nu een laatste kans geboden otn het heft In handen te houden. De ortho doxe party, die verwacht, dat de vrijzin nigen deze kans zullen laten voorbijgaan en daarom deze keer voor den terseraad heeft gestemd, speelt hoog spel. De eerst volgende maanden zullen leeren, of zü ook te hoog heeft gespeeld. Wij gaan hier een spannenden tyd tegemoet. 426e Nederlandsche Staatsloterij. Ie KI. Trekking van Woensdag 28 Maart. 200: No. 19692. ƒ100: No. 19918. Prijzen van ƒ29. 81 806 508 683 708 1286 1472 1804 2005 2166 2190 2221 2837 2377 2394 2446 2495 2576 3126 8148 3209 3312 3322 3484 3704 4638 5030 5148 6469 6796 6102 6167 6228 6238 6311 6606 6689 7167 7447 7607 8082 9436 9896 10384 10396 10528 10767 10817 10916 11018 11461 11471 11691 12171 13000 13386 13681 13689 13702 13822 14198 14282 14950 15038 15460 15877 16496 16766 16816 17094 17209 17449 17651 17751 17969 18033 18398 18677 18634 18857 18980 19114 19206 19582 19816 19841 20194 20243 20816 20675 21734 21864 22012 22080 22229 22765 22812 22878 MARKTBERICHTEN. KAASMABKT. WJoerden 23 Maart 1921. Aanvoer 11 partijen. Prijs Goudoche kaas le sort geen, 2e sort 17631: le srt. met Rüksmeric 8689. Handed matig. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. MU. Nederland. Kangean (uir.) arr. 21-3 te Port Said. Madoera (nieuw s.a) arr. 18-3 v. Gran gemouth te Shields. Ken. Hoil. Lloyd. Brobantia (uitr.) vertr. 21-3 v. Lissabon. Drechterland (uitr.) vertr. 19-8 v. Rio Janeiro. Sal land (uitr.) pass. 21-3 Oueseant Kon. Weet-lnd. Maild. Helder, v. Amsterdam n. Chili, arr. 18-3 to Colon. Uranus arr. 20-3 te Barbados. HollandAfrika Idjn. Clio (uitr.) arr. 21-3 te Port Said. HollandAmerika Lyn. Moerdijk, v. Rotterdam n. San Francis co, vertrok 21-3 v. Colon. RECHTZAKEN. Vervaardiging volsche zilverbons. De Rechtbank te Rotterdam veroordeel de ter zake van hert vervaardigen van de volsche zilveifcons. de 36-jarige steen drukker W. M. F., tot 2% jaar gevange nissbraf. Hert O. M. had 2 iaar geëiseht. De 29-jarige cartonnogefabrikant F. S„ die de ziiveabons bad uitgegeven, wetende dat zij valsch warén, werd conform den eisch tot 1% iaar veroordeeld. sten van hert ondenrife over gebracht en goedgekeurd. De school word m> 1 Januari 1920 ba- zocht door 78. en on 31 December door 86 leerlingen. 19 leerilngen verlieten de school •net een dfeloraa. Hiervan waren 48 teer lingen komende uit de buitengemeenten. De moesten genoten een opleiding voor «tod (61) m voor timmerman (16). bi Zedenmisdrijf. Door de Arr. rechtbank te Breda is de 69-jarige landbouwer' H. de V. uit Riie- bergen, wegens heihoaldeliik ontucht ple gen met zün minderjarige dochter, veroor deeld tot twee iaar gevangenisstraf. De eisch was drie iaar. Het spoorwegongeluk te Rosmalen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch stelde gisterenmiddag de uitspraak tegen den ma chinist te Nymegen, die terecht stond In verband met het spoorwegongeluk te Ros malen. uit en gelastte een motor onderzoek. FINANCIEEL* BERICHTEN. LETTEREN EN KUNST. Alph. Diepenbrock. Naar de Tel. omtrent den toestand van Alph. Diepenbrock van zün geneesheer ver neemt, bestaat er geen onmiddeliyk levens- De Duitsche Bank. De Duitsche Bank heeft een filiaal in Amsterdam opgericht I ssuing Friesland. Het Hbld. verneemt, dat de toewijzing op de inschrijvingen der 6% leening Friesland ad ƒ2 millioen slechts één per cent zal bedragen. ONZE KOLONIëN. Gouverneur-Generaal Foek In Egypte. Op zün uitreis naar Indië is de gouver neur-generaal mr. D. Fock twee dagen in Egyte asn land geweest en heeft daar eeni ge bezoeken gebracht In den vroegen mor gen vaa 3 Maart kwam het s.s. „Prins Hen drik der Nederlanden" te «Port Said aan. De Suez-kanoal Maatschappü stelde den landvoogd een stoomjacht ter beschikking om door hot kanaal over Ismaillia naar Cairo te reizen. Den tweeden dag heeft Z.Exc. een auto tocht gemaakt naar de pyramiden van Gi- zeh en de Sphinx. De heer Fock had daarby gelegenheid aich te overtuigen van de groo te verbeteringen voor den landbouw, welke het gevolg zyn geweest van de nieuwe irri gatie werken. De landvoogd gaf daarna ook den wensch te kennen om een bezoek te brengen aan de inlandsche wyken, om zich een iodruk te vormen van de huisvesting der Moslimsche bevolking en haar middelen van bestaan. Na dezen tocht keerde de gou verneur-generaal naar Suez terug. By aan komst waren aan het station de plaateeiyke autoriteiten. Het geheele gezelschap heeft daarna een tocht gemaakt ter bezichtiging van de groote havenwerken. Toen de gou verneur-generaal te zes uur met de zijnen wederom aan boord was teruggekeerd, licht te de „Prins der Nederlanden" het anker, om dé rail naar Batavia voort te zetten. L^^TlTBÉRiCHTËN. De eischen der geallieerden. BERLIJN, 28 Maart V.D. De Commis sie voor Herstel heeft aan de Duitsche ra- geering den eisch gesteld, tot betaling van 1 milliard gouden marken op 28 Maart 1921. In eene nota tor Duitsche regeering, die Woensdag te Parijs zal worden overhan digd, wordt verklaard, onder verwüsing naar de reeds gedane mededeelingen en de tot heden door Duitschland verrichte pres taties, dat Duitschland niet in staat is aan de geëischte betaling te voldoen. Algemeene staking in Mariënberg. KöNIGSBERGEN, 22 Maart. V. D. In Mariënberg is een algemeene staking uit gebroken. De metaalarbeiders staken sinds eenige dogen en wilden den arbeid niet her vatten voordat de bedrijven, in welke ge staakt werd, door de politie ontruimd zou den zyn. Toen aan dezen eisch niet werd voldaan, hebben de andera arbeiden een sympathiestaking afgekondigd. Alle bedrij ven staan stil. Het verbond van werkgevers besloot een burgeriyke staking als afweer toe te passen, indien de arbeid Woensdag middag te twaalf uur niet sou zyn hervat. Het proces tegen ie Amerika «nethc detectives. FRANKFURT, 22 Maart V.D. In hét strafproces tegen de Amerikoonache detec tives werden sy tot vyftien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Da beklaagde Zlmmer werd wagons medeplichtigheid en poging tot doodslag tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De Duitsche me deplichtigen werden eveneens tot gevange nisstraffen van eenige maanden veroor deeld. Communistische agitatie. BERLIJN, 23 Maart V. D. De communis ten hadden gisteravond vier vergaderingen belegd in verband met de gsbeurtenisse* in Midden-Duitschland. In de „Neue Welt" sprak Frau Fischer. De beslissende slag der tegenrevolutie, aldus sprak zy, moet in Midden-Duitachlond gevoerd worden, omdat daar zich de aaneengesloten troepen der communistische party bevinden, omdat daar de zetel van de revolutionnaira Inter nationale gevestigd is, omdat wanneer de communisten in Midden-Duitschland neer geslagen werden, zy ook hun macht in Ber lijn verliezen. Het is derhalve de plicht van het Beriynsche proletariaat zich bereid te verklaren gehoor te geven aan dan oproep van de Midden-Duitsche arbeiders By het debat betreurde een vertegen woordiger van de Communistische arbei derspartij, dat de spreekster het beslissen de woord niet had gesproken, en niet on middellijk tot algemeene staking had opge roepen. Mr. A. P. ThT. EfeaeL Den Haag is ki den ouderdom van 84 jaar overleden Mr. A. P. Tlh. Eiisari. oud-President van den Hooren Raad der Nederlanden De Grondwetaherrienln*. Noor we vernamen zijn de wetsontwer pen betreffende de grondwetaherueoving heden bü de 2e Kamer ingekomen én zul len se hoogstwaaraohiinlUk hedenavond in druk worden rondgezonden. Het wegbrengen van schepenT" Door eenige rechercheur6 van de Centra le Recherche te Den Hoog zijn in samen werking met de Politie te IJ muiden uit laatstgenoemde plaats aangebracht ale verdacht van het wegbrengen van hert Ne derlandsche Visscherovaartuig .De Ma kreel". in den nacht van 8 op 9 A®ril 1919. De machinist F. M., de schipner P. H. en de reeders C. B.. Caféhouder, en P. C. R.. Sigarenhandelaar, allen te IJmuiden. De machinhst en de schiooer hebben reeds bekend genoemd misdrijf te hebben gepleegd. De beide reeders blijven ontken nen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stond 772.1 te Frankfort Laagste stand 784.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Matige Zuidelijke tot Zuidwesteiyke wind gedeelteiyk bewolkt, weinig of geen regen, iets wanner overdag.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2