Uit den Goudschen Raad. STADSNIEUWS. sche reizen, dan zou dat inderdaad or toe kunnen traan Leiden, dat er een ontspan ning en een betere toestand kwam. Maai aoolang de haat van Frankrijk teuten ons zoo krachtig tot uiting komt, hoewel het nu toch vrede Ls, en zoolantt de teiren ons aangewende middelen aan onzen kant de haat doen vermeerderen, ia dat onmotre- lyk. WÏi zün in vredeatoeetand en het ia n-ettemin een moreele oorlog, drie voortge zet wordt. in Engeland Wtiüt een sterke stroominK tegen üo houtung van Lloyd George op ue laatste conxeireMtue aangenomen ten op- zacnus van DuaiWcnland, met uit puur me degevoel met den verslagen tegenstander doch omdat men meent dat de algemeene economische malaise ten nauwste samen hangt met den polutueken toestand. Op het jadnykache congres van de onainamkehute arbeiderspartij (niet de gioote „LabouT- l'artu) te boutlhport, heeft Wülheid, de voorzitter, gezegd dat de werkloosheid reebtst;reeks te wijten is aan de buiten- L»in<ibche politiek der regeering, doe geba seerd was op het wraakzuchtige hransche imperialisme en de verwachtingen, djg met op zul door Lloyd George waren opgewekt, ciat men Duitsoiiland zou laten betaien. een verklaring, die al meermalen van üriifcschc wbeuderszude is genoord. Een motie van den linkervleugel tot aansluiting bii de Derde Internationale en het aanvaarden der voorsteden van Moskou, werd. na hel ing debat met 621 tegen 97 stemmen ver worpen. Een andere motie, waarin gezegd wejxi, dat de door Moskou opgei egde voor waarden niet aanvaard konden worden. werd aangenomen. De voorloopige maatregelen voor de in- w-eiiAiingisteiling van de Home-Rule-wet in Ierland, zim voltooid. De datum, die-ia be- (paald voor Ue algemeene in werkingstel]mg van de wet is IS Mei. De overdracht van de openbare diensten en Vie aanstelling var ambtenaren bii het nieuwe bewind zal niet kunnen geschieden vóór de uitslag der te houden verkiezangen bekend zal ziin en de nieuwe regeeringen (voor Nootxl-Ierland er» Zfuid-Ienand) zün opgetreden. Het meu- we financieele systeem kan niet in wer king treden, vóór de nieuwe regeeringen in staat zün haar financieele bevoegdhe den en verantwoordelijkheden te aanvaar den. Om gel uke redenen kunnen de nieuwe Opperste Gerechtshoven in Zuid- en Noord- Ierland niest handelend optreden, dan eena- gen tud' sa 3 Mei. Evenwel zal op of omstreeks 3 Mei de proclamatie worden uitgevaardigd, waarbu t biieenge- i een roodgekleurde te worden. Ongetwiifeld zaï Sinn Fein dien dag niet kalm voorbii laten gaan. Reeds voor de Paaschdagen -waren bloedige gebeurtenissen in voorbereiding. De regearmg heeft bewnzen in handen, dat een jproote zending wapenen, bommen, gra naten en ander wapentuig, welke door man schappen van een hulp-afdeohng der Ier se he konstabelmacht was in beslag geno men in een wapenhergplaats van de Sirni Feinere te Dublin, naar drie stad was ge bracht met het doel om een hinderlaag te strijdkrachten der regeering. op 1 'aaschin aandag het garai- Mounbjoy-gevangenis zouden Ware die poging geslaagd, zoo luidde het plan de ge vangenis worden bestormd, in de hoon, de daar geïnterneerde Sinn Feiners te bevrii- den. De autoriteiten ziin er achter gekomen, dat de wapenen aan de kust Van Verrv wa ren geland, verpakt in vischtonnen.Dai «was geschied een dog of wat vóór da ont dekking en in beslagneming. Van de illaat* van landing waren zü naar Sligo gesteurd, voor een deel per trein, voor een deaf pei auto. De verzending uit Sligo was ih den nacht van Dinsdag geschiedt en de wape- Dublin hun Naar iimuicv ««v®-viel groote hooibergen in brand gestoken bil New Barnet, de noordelijke voorstad van Londen. Verschillende boerderijen ziin ver brand bii Stalibridge, eveneens bii New- castde^on-Tyne. De schade wordt geschat op ©enige dludzenden ponden sterling. De branden worden aan Sann Feiners toegeschreven, waarom bijzondere voor zorgsmaatregelen genomen ziin ter bewa king van de Bank of Engeland. In de buurt van de dokken patrouilleert gewapende po litie en de parlemenbs- en regeeringsge- en dergelijke worden sterk be- Inmiddels De noorderlegengxoep in den sector van Broeasa rukte op tot de lün Basarsiik Yend Cheir, 10 KjM, ten O. van Bilediiik. Onze vliegers bombardeerden een vlieg kamp bij Eaki Gheir. Ds vijand trok terug, aldus de Griefesche communiqué. Op het Piaaschcongres der Belgische so cialisten is bij de bespreking van den mi litairen dienstiUid met schier algemeene stemmen een motie verworpen, welke zich tegen alle landsverdediging verklaarde. Met algemeene stemmen wend een motie «ten gunste van den diensttijd van zes maanden aangenomen met een amende ment beoogende de dtamocratiaeeriiig van den geest in het legier. BUITENLANDSCH NIEUWS. Bij Konstantinopel is een ernstige toe stand ontstaan in verband met de Russi sche vluchtelingen. Generaal Wrange! wei gert zijn leger te ontbinden. Hij heeft ook geweigerd gevolg te geven aan de uitnoo- diging om naar Parijs te gaan. Hii ver zoekt met wapenen, munitie en transport middelen naar Rusland terug te keeren. waar hij' en ziin mamschappen verkiezen al strijdend te sterven. Frankrijk heeft ech ter intusschentiid Wrangol's wapenen aan Georgië verkocht, waar zij in handen der bolsjewriki gevallen zün. Bovendien heeft Frankrijk genoeg van 't Krim-avontuur. 'De Petit Pariaien schrijft: De Franse he regeering heeft zach genoodzaakt gezien generaal Wrange! te waarschuwen, dat Frankrijk van 1 kpril af de Russische vluchtelingen uit de Krim niet meer te zij nen laste kan houden. De financieele toe stand van Frankrijk laat dit niet meer toe. Frankrijk heeft van November of onge veer 200 millioen frank uitgegeven voor 't ondeafooud dier vluchtelingen. Indien Frankrijk er mee doorging, zou het iahr- Ijjfcs een extra-uiitgiaven van 500 millioen frank moeten dragen. De Grieken zetten hun opmarsch tegen de 'Hurken voort. Volgens het tegenbericht van 25 Maart heeft de legergroep ten Z. van Oeteiah den vijand verdreven en hem op de hoogten ten O. van Toedoow Boekaz vervolgd, niettegenstaande de moeilijkhe den tengevolge van overvloedige sneeuw val. De Grieksche verliezen bedragen vier dooden, 26 gewonden, o.w. twee officieren. Zij maakten 520 gevangenen, o.w. drie of- «eieren en veroverd™ vier ^"*>1 tal rijk» mitrailleur» en ander knteatate, o.a. vier wagons vol hout. ENGELAND. Strijd om loonsverlaging. Voor het eerst in 800 Vaar wordt een staking gemeld uit de loodmiinen in La narkshire, waar de mijnwerkers weigeren om genoegen te nemen met de loonsverla ging als gevolg van de prijsdaling van lood. Daar men ter plaatse sterk gelooft aan het bestaan van een goud bevattend rif. zoeken de stakers thans de streek at naar sporen van goud. JAPAN. Duizenden dakloos. Volgens een telegram uit Tokio aan de bladen zün er door een geweldige ontplof fing, dde een volkswijk verwoestte, branden ontstaan, waardoor duizenden huizen wer den vermeld en eenigp duizenden dakloos zijn. t GRIEKENLAND. Dochter van wijlen Koning Alexander. De .►Petit Parispen" verneemt uit Athene dat mevrouw Manos, die weduwe van wijlen koning Alexander van Griekenland, beval len is van een dochter. BINNENLAND. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer ziin thans llbüeengeroepen ter vergadering op Dins dag 5 April a-s. te 1 uut. Aan de orde is: Trekking der afdeélin- gen en regeling van werkzaamheden. Onttrekking van woongelegenheid. By kon. besluit is thans bepaald, dat het in alle gemeenten verboden is, zonder toe stemming van B. en W., een woning te onttrekken of onttrokke'h te houden aan de bestemming, welke zy "op 1 Juni 1920 had, of zonder diezelfde toestemming een wo ning af te breken. Geen verbod van vleeschuitvoer. Volgens de „Slagerscourant" heeft de mi nister van Landbouw afwyzend beschikt, om den uitvoer van vleesch en levend vee te verbieden. Minister Aalberse. Ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van minister Aalberse, heeft „Het Cen trum" Zaterdag een egctra-blad uitgegeven, waarin verschillende voorname personen den minister hun gelukwenschen aanbieden en hem hulde en dank brengen voor den grooten arbeid, welken hy in het belang van het vaderland in het algemeen en van de katholieken in 't byzonder heeft gedaan. Burgemeester Zimmerman. Naar het Vod. verneemt, zal de heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, directeur wonden van de Twemeche Bank. - Chr.-Historische Unie. De Qhirstoliike Historische Unie zal haar algemeene vergadering houden op 30 en 31 Maart in het Hotel De L Europe te U treehit. Op de agendo komt <xa. voor: Behandeling ven ©enige punten uit de voorstelden tot herziening van de Grond wet. Inleider Ühr. rnr. D. J. de Geer. Verkiezing van drie Leden van het hoofd bestuur, wegens de periodieke aftreding van mr. J. Ajnkerman, prof. dr. J. Sl< maker de Bruine en J. R. Smoeck Henke- mans. De heer Ankerman heeft verzocht voor een har benoeming niet in aanmerking te komen. De Ned. Journalistenkring treedt niet toe tot het Intellectueelen Verbond. In de buitengewone algemeene vergade ring van den Nederlandschen Journalisten kring werd voornamelijk de vraag bespro ken of de Kring definitief zal boetreden tot hot Algemeen NederLandsch Intellec tueelen Verbond. Na langdurig debat werd een gewijzigde «motie-Hd. Polak, waarin wordt uitgespro ken dat de Kring niet tot het Verbond zal toetmlen, maar geen bezwaar heeft, om voor bepaalde gevallen met den Bond sa men te werken, met groote meerderheid aangenomen. Internationaal Anti-Militairisten- Congres. Zaterdagmiddag is in Den Haag in het Volkagébouw op de Prinsegracht het bo vengenoemde Congres geopend, dat aldaar tot 31 dezer wordt gehouden. Ds. Schermerhorn uit Nieuwe Ndedorp sprak een welkomstwoord in het Neder- inndsch, 'Franach, Bngeisch en Duitech. 's Avonds hield de heer B. de Ligt uit Katwük aan Zee als voorzitter een ope ningsrede. Ds. de Ligt sprak ook over de vermelde aanhouding te Biltihioven. De Hollandsche overheid zeide spr. heeft moeite ge daan het congres te breken door den lin kervleugel zooveel mogeliik in te knotten. Daardoor heeft zil de uitgestotenen des te inniger met ons verbonden en het renrolu- tionnair karakter van het congres ont huld. Swrato eindiwle met ziin teteureteHln* uit te wreken, diet Been zwart*. te"«"e «ele kameraden aenwenie waren en drouer ter beredkinB van het einddoel, M> nauwe 'samenwerking aan tusschen alle revolu tion nairen, anti-militair toten. Tobteianen. bolsjewisten, anarchisten, syndicalisten, enz. Het congres der SD.A.P. De beide Paaschdagen is te Utrecht het 25ste congres van de S. D. A. P. gehouden. De partyvoorzitter, de heer W. H. Vlie gen, sprak ter opening een rede uit. Men kan dit jaar op ons congres niet ver wachten een strijd van sterk afgebakende stroomingen, aldus spr. Er zün wel ver schillende stroomingen, maar de eenheid in de party gaat in sterkte alle stroomingen te boven. Op internationale congressen weet de eenheid zich helaas niet te vinden, maar in onze partij staat men er te dien aanzien gelukkig beter voor. Dq resolutie van het congres te Genéve (oorlog en ontwapening) heeft het zoo juist uitgedrukt: de socialisti sche partyen hebben zich den plicht op te leggen de oplossing te zoeken van het groo te twistpunt in de wereld, de oplossing die te vinden is in het bewustzyn dat men het eene volk niet moet willen ruïneeren ten koste van het andere. Vandervelde heeft in België zoo terecht gezegd: de revanche der onderdrukten leidt tot nieuwe reacties en zal ons voeren tot nieuwe oorlogen. Het is deze gedachte die het proletariaat moet overtuigen van de dringende noodzakelijk heid tot samenwerking. Spr. wees er op, dat geen enkele party nè het bekend worden der 21 voorwaarden, zich meer by Moskou heeft aangesloten. Hy vestigde de aandacht op de toenemende reactie in ons land, waarvan o. a. de oprich ting van den Vrijheidsbond een uiting was. De nu aanhangige Grondwetsherziening zal trachten de maatsehappy voor de arbeiders in achterwaartsche richting te doen gaan. Een groot aantal afgevaardigden kwam nu bezwaren inbrengen, o. m. tegen de re dactie van „Het Volk", tegen het absen teïsme der Kamerleden en tegen de partij leiding. Verschillende grieven werden door een lange reeks van sprekers zeer omstandig toegelicht. Men meende dat „Het Volk" te geleerd werd geschreven en de redactie te dikwyls en te groote ontwikkeling en ken nis van zaken veronderstelde by zijn lezers. De achteruitgang in ledental der party, van 47.000 op 38.000, meende men te moeten toeschryven aan een verslapping in vele af deel ingen. Mr. Bonger van Amsterdam meende, dat het de daad moet zyn en niet de propagan da op de meeting, die de arbeiders naar het socialisme voert. De moreele verplichtingen der arbeiders moeten meer naar voren wor den gehaald. Releveeren wy van de gemaakte bemer kingen op partyleiding enz. ten slotte nog déze: dat men er leedwezen over uitsprak dat de soc.-democratische Eerste-Kamerle den geen eensgezinde opvatting hadden ver toond toen in de Eerste Kamer de kwestie van de Wielingen besproken was geworden,- misnoegen over een slappe uitvoering van de Arbeidswet, kritiek op de houding van de partyieiding inzake het schandaal aan de Rotterdamsche Landbouwbank, waarby de sociaal-democraten Staal en Schlosser ble ken betrokken te zjjn. Over de Wielingen-kwestie sprak mr. Troelstra. De Nederlandsche regeering heeft de onderhandelingen met België zeer correct gevoerd. Reeds was overeengeko men de kwestie uit te schakelen-, toen Bel gië er weer op terugkwam. Wat betreft hét verwyt, dat de redactie van „Het Volk" Wel eens te hardhandig te gen het communisme optrok, achtte spr. niet gerechtvaardigd. Het communisme maakt van het socialisme een karikatuur. Laat de S.D.A.P., met het voorbeeld van Frankryk voor uogen, daarvoor waken. Wat de vermindering van het ledental aangaat, zei spr. o. m.: ©e 10.000 man die wy verlo ren, waren echt verlies, dat betreurd moet worden, en wairvan men den moed moet hebben om het te erkennen. Het is wel erg goedkoop om te zeggen: die menschen hoor den eigenlyk niet by ons. Het is spreker's overtuiging dat die 10.000 wel zullen we- derkeeren, alleen niet wanneer men zijn hoop blyft vestigen op staats- en gemeente- bed ryven. De heer Ankersmit deelde mede, dat „Het Volk" eerstdaags een rubriek „Geesteiyke stroomingen" ziJ openen. De heer v. d. Tempel hield hierop een rede over de steunregeling aan werkloozen, die hü absoluui onvoldoende noemde. Een resolutie werd tenslotte voorgesteld en aangenomei, waarin het congres pro testeert tegen de houding der regeering, in zake de werkebosheidskwestie, besluit zich te verzetten tegen elke poging om onder voorwendsel de werkloosheid te bestrijden, maatregelen te nemen die de prysdaling zouden tegenhouden en niet minder tegen pogingen om onder hetzelfde voorwendsel den arbeidsdag te verlengen of de loonen te verlagen en o. a. verlangd wordt krach tige maatregelen te nemen tegen die on dernemingen, die zonder noodzaak den ar beid doen ophouden Als leden van de hoofdredactie van „Het Volk" werden herbenoemd de heeren mr. P. J. Troelstra en J. F. Ankersmit. Tot hoofd redacteur van de „Voorwaarts" de heer IJ. G. v. d. Veen. Op den tweeden dajjHeidde de heer Mri J. W. Sannes het onderwerp: „Militairisme en landsverdediging" in. Spr. erkent hierby de waarde onzer nationale zelfstandigheid; de vraag is maar met welke middelen die zelfstandigheid bewaard moet blyven. In geen geval moeten wy een verbond met een ander rijk daartoe sluiten. Wy moeten ons ook krachtig verzetten tegen de militair- lichamelyke opvoeding van de mannelyke jeugd. Een motie werd hierop door het party- bestuur ingediend, en na uitvoerige discus sie aangenomen, waarby de party raad der S.D.A.I'. besluit paragraaf 6 van het stryd- program te vervangen door de volgende: Actie voor internationale en nationale ontwapening. Deelneming aan en bevorde ring van de internationale actie der geor ganiseerde arbeiders ter verhindering van dén oorlog. Actie tot democratiseering en verbetering van den Volkenbond en bestrü- ding van alle imperialistische stroomingen. Het volksonderwijs vrjj te maken van elk streven naar nationalisme en militairisme. De heer Schaper hield hierop een inlei ding op de door het partybestuur voorge dragen resolutie in zake de Ziekteverzeke ring. Het congres noodigt hierop de Kamer fractie uit tegenover een wetsontwerp, haar houding te bepalen aangaande d« Ziekte verzekering, waarin vaststaat en deugdeiyk is gewaarborgd, dat krachtens de wet ieder arbeider, hetzü georganiseerd of ongeorga niseerd en zoowel in tyden van bloei als van depressie in de industrie, de hem toeko mende uitkoeringen zal erlangen, en te overwegen of zy een dusdanig wetsontwerp zal kunnen geven. Deze resolutie werd na uitvoerige discus sie aangenomen. Tot leden van het dageiyksch bestuur der party zün benoemd de heeren Vliegen (voorzitter), Werkhoven (secretaris), Van Kuykhoff (penningmeester) allen aftre dend, terwyl als leden van den partyraad werden herbenoemd de heeren: Wibaut, Kleerekooper, Sannes, Schaper, Troelstra, v. d. Goes, Bergmeier, Suze Groeneweg, Kuipers en Loopuyt. Het congres werd hierna tot heden ver daagd. Soc. Dem. Vrouwenclubs. Te Utrecht is Zaterdag de 12e jaarverga dering gehouden van den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs, onder voorzitterschap van mevr. Van KersenMuylwyk uit Rot terdam. De aftredende hoofdbestuursleden wer den herkozen, waarna als nieuw lid gekozen werd mevr. dr. De VriesBruins uit Fries land. Aangenomen werd een voorstel tot aan sluiting by het comité van geneeskundig onderzoek bü huwelyk. Besloten werd dat de provinciale mee tings gehouden zullen worden onder de leu zen: „Voor Moederschapszorg" en „Tegen verbod van arbeid der gehuwde vrouw". Vastgesteld werd een reglement voor de vrouwenpropaganda-commissiën. Aangenomen werd een motie waarin ver ontwaardiging werd uitgesproken over de ChriStelyke en Katholieke Vrouwenvereeni- gingen en de Katholieke mannenvereniging ,Voor Eer en Deugd", die tegen moeder schapszorg adresseerden uit angst voor ge- lykstelling van gehuwden met ongehuwden en ongeacht het hooge sterftecyfer van on wettige kinderen zich verzetten tegen wet- telyken steun aan de ongehuwde moeder. Tegelyk protesteerde echter de motie tegen het standpunt dat de regeering biyft inne men ten opzichte van de premie-vrye moe derschapszorg en drong nogmaals met alle kracht aan op de uitvoering van de motie- Suze Groeneweg in zake moederschapszorg, ingediend in de Tweede Kamer, dus op uit gebreide sociale voorzorg, die ver uitgaat boven het verzekeringsstelsel in de Ziekte wet en het wetsontwerp op de Ziekenver zorging. Voorts werd een motie aangenomen wel ke met kracht protesteerde tegen het wets ontwerp voor lichamelyke opvoeding. GEMENGDE BERICHTEN. De Btaking in de Kleeding-industrie. Als gevolg van het feit, dat de werkne mersbonden by eenige firma's in verschil lende steden de werkstaking hebben afge kondigd, hebben de leden der gefedereerde werkgeversbonden besloten, met in achtne ming van den wettelijken opzeggingster- myn, in al hunne bedryven het werk stil te leggen. Een uitsluiting over liet geheele land werd tegen heden verwacht. By deze uitsluiting zijn ongeveer 1000 firma's en oomgeveer 12.000 werknemers betrokken. Sluiting van bioscopen door belas tin gverhoogi ng. In Venlo is voor eenige weken de belas ting op publieke vermakelijkheden op 30 gebracht Het gevolg is, dat de bioscopen, doe sedert deze verhoogin# met verlies hebben gewelkt, hun inrichtingen hebben gesloten. In Hilversum, waar men. zooals wy reeds melden, de belasting op de ver makelijkheden van 20 bot 40 verhoogde, zullen nöet alleen de bioscopen sluiten, naar Kunst en Amusement mededeelt, maar ook zal men er geen concerten of sportwedstrij den meer geven. Trouw. Eenige weken geleden overleed te Vein een ingezetene. Ziin hond treurde zoo over bet. heengaan van zyn meester, dat hii alle voedsel weigerde. Dezer dagen vond het diier den weg naar het kerkhof: het krabde het graf open, totdat het bii de kist van rijn baas was gekomen. Het heeft daar toen de wacht gehouden tot het door een veeaarts uit zyn lijden werd verlost. Verlaging van den Amsterdamschen melkprijs, Hermas, vereeniging van de Amsterdam- sche Melkinrichtingen, heeït besloten 1 April a.s. den inkoopprijs van melk 2 cent te verlagen. Daardoor kan dan ot>k de prys voor den straatverkoop aan de burgery met 2 cent verlaagd worden. Een Domela Nteuwenhuiaatraat. Door de afdeeling Amsterdam der Fede ratie van Sociaal-Anarchisten zal aan den Gemeenteraad van Amsterdam een adres worden gericht, met het verzoek den naam Rozengracht te herdoopen in F. Domela Nieuwenhuisstraat. In deze straat, in 't ge bouw Constantia, heeft deze volksman zijn menschen zoo vaak toegesproken. De af- deeling hoopt, dat er door partyen geen dis cussie over gehouden zal worden. Bepstingbetalen. Een lezer var het »Vad." klaagt over den last, dien elka^elastingschuldige met al die verschillende biljetten heeft; over het late uitreiken v* de biljetten en de groote be dragen die'tten daardoor ineens moet stor ten; over de ongelykheid van den aanslag, enz. Hy z*1 willen, dat er één belastingbiljet werd aitgereikt waarop alle belastingen voork*"en. en wel op den voorkant. De ach- terVait dil open blyft, worde verdeeld in 4P vakken. Er worden belastingzegels van verscïillerUe bedragen verkrygbaar ge steld Def biljetten worden in het eerste kwaitaaijltgereikt. Wekelyks kan de be- lasthgbetjer e^n 4^ van zyn lasthg^dd r opplakking van een zegel aan der achtfouit van zün biljet voldoen. By b* het jaar ,aat hü het afteeke- ten. wm Jan achterstallig is, worde, na een verfden termyn, vervolgd. De electrictteitsprüzeu. Het debat over de prijzen voor electrisch licht en kraéht in de jongste raadszitting bepaalde zich in hoofdzaak tot een verschil van opvatting tusschen de Directie van de Lichtfabrieken en de Commissie van Toe zicht aan de eene züde en de heeren Van der Want en Koiyn aan den anderen kant of de prys per K. W. U. voor licht en kracht, behoudens het dubbel tarief voor kracht in vrijen tyd, nog niet iets lager zou kunnen. De becyferingen door den heer Van der Want gemaakt zün gebaseerd op me morie van toelichting op de begrooting der centrale dienstjaar 1921 en de sindsdien in getreden verlaging van den kolenprys. Ook het rapport van den Directeur, deper dagen in de courant gepubliceerd, gaat van de zelfde gegevens uit. De voorgestelde verla ging van den Directeur zou leiden tot eek overschot van co. ƒ17.000.terwyl de becyfering van den heer Van der Want by een iets lageren prys kwam tot een voor- deelig slot van pl.m. ƒ7000.het aanvan- kelyk genoemde bedrag van 11.000.— ia niet juist. Het gaat er nu om of dit saldo voldoende zal zyn tot dekking van e.v. tegenvallers, zooals die zich thans voordoen by het stop- staan van de Kaarsenfabriek, waardoor het verbruik, al is het tot lageren contractprijs, beduidend vermindert, en e.v. meerdere dér- gelyke tegenvallers. Het is niet mogelyk daarop een afdoend antwoord te geven. De mogelykheid dat het door den heer Van der Want becyferde saldo van ƒ7000.— voldoende zal blyken bestaat natuurlyk, en deze becyfering wint aan waarschynlykheidskans naarmate het stroomverbruik toeneemt. Maar evenzeer is de mogelykheid uitgesloten dat de exploi tatie onvoordeeliger is en het saldo van ƒ7000.ontoereikend om verlies te voor komen. Het is hier een quaestie van er op wagen. Komt er verlies, dan moet de gemeente uit de belasting bypassen, en betalen alle be lastingbetalers er aan mee, terwyl by een hooger tarief alleen de gewone gebruikers hun deel daaraan offeren. Dit laatste nu brengt de gewone stroom- geb ruikers in een ongunstiger positie tegenover de contractanten, die over hun totaal verbruik van de vermindering der kolenclausule profiteeren. Dat nu is niet billyk en daarom heeft het voorstel-Van der Want veel aantrekkelijks, de gewone gebruikers genieten daarby in eenige meer dere mate dan B. en W. voorstellen, eenig voordeel. Er is uit de gevoerde discussie gebleken dat er ten aanzien van de pry zen van elec- triciteit nog een ander standpunt wordt ge huldigd; de heer Knuttel heeft n.l. gezegd dat de stroom niet moet worden geleverd tot kostprys, doch tegen marktprys, opdat er geen enkele belemmering zal bestaan voor industrieën om zich hier te vestigen. Deze theorie is heel mooi, maar zoolang Gouda's centrale niet is aangesloten by een centrale van veel grooter capaciteit, zal toe passing dier theorie voor de gemeentekas neer komen op bypassen. 't Is mogelijk dat de indirecte vooixleelen tegen de nadeelen opwegen. Maar zouden deze voordeelen niet kunnen worden verkregen zónder nadeelen? De centrale van Gouda kan zich zelf niet zóó uitbreiden dat zelfstandig dat voordeel zal kunnen worden behaald, wethouder Van Galen heeft dit in de jongste zitting ook gezegd is het dan niet aangewezen dat een andere politiek wordt gevolgd en combinatie met een andere groote re centra le wordt overwogen? Het zou zeker van belang zyn daaromtrent eens iets te verne men. ONZE KOLONIëN. De bestuurswisseling in Ned.-Indië. By het departement van Koloniën is Don derdag telegrafisch bericht ontvangen, dat de gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, mr. D. Fock, het bestuur heeft aanvaard. Tevens kan worden medegedeeld dat de afgetreden gouverneur-generaal mr. J. P. graaf van Limburg Stirum benoemd is tot commandeur in de orde van den Nederland schen Leeuw. FINANCIEELE BERICHTEN. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf A Co/8 Bureaux voor den Handel zyn over de afge lopen week, eindigende 24 Maart in Ne derland uitgesproken 35 faillissementen te gen 16 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Maart 1921 422 faillissementen tegenover 302 over het zelfde tydperk van het vorige jaar. KUN6T. Beatrix Noljora. Onze oud-stadgenoote Beatrix Treurniet, die, naar men weet, thans onder den naam Noljora verbonden is aan de Opera te Nan cy, heeft daar onlangs met zeer gunstig gevolg gedebuteerd als Santuzzi (in Caval- leria Rusticana). Voorts is zy opgetreden als concert-zangeres en violiste en alle be oordeelaars prezen haar veelzydig talent en artistieke en technische eigenschappen. Op haar concert heeft zy ook eenige Neder landsche liederen voorgedragen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. Mü. Nederland. Bintang vertr. 27 Maart v. A'dam n. Ja va, via Londen. Boeton, vertr. 27 Maart v. Adam n. Java, via Antwerpen. Kon. West.-Ind. Maild. Jan v. Nassau, vertr. 27 Maart v. A'dam n. Hamburg. Kon. Holl. Lloyd. Brabantia, (uitr.) vertr. 23 Maart van Las Palmas. Drechterland (uitr.) arr. 23 Maart t# Montevideo. Gaaster land, vertr. 24 Maart v. New- York n. A'dam. Rünland (thuisr.) vertr. 28 Maart van Bahia. GOUDA, 29 Maart 1921. Dr. M. A. Evelein. Men seint ons uit Den Haag: Tot tydelyk directeur van het Museum G. M. Kan te Nymegen is benoemd Dr. M. A. Evelein, rector van het gymnasium, al hier. Examen stenografie. By' het te 's-Gravenhage op 15 dezer ge houden stenografie-examen systeem „Pont" zün o. a. geslaagd de dames B. Aldenhuy- sen en A. v. d. Bosch, beide leerlingen der Eerw. Zusters, alhier. Dienst Ned.-lndië. De heer A. Terlouw, alhier, is bestemd als auto-monteur by den dienst der S.S. en tramwegen in Ned.-Indië. Middenstandswon ingen. Het bouwen van 23 middenstandswonin gen alhier, is, onder nadere goedkeuring van den minister, gegund aan A. Bergeyk, te Zwyndrecht, voor ƒ317.986. N.V. A. J. J. Vos Papierwarenfabriek. „Staats-Crt." no. 59 bevat de Kon. goed gekeurde statuten der Naamlooze vennoot schap A. J. J. Vos papierwarenfabriek, al hier. Het doel der vennootschap is de fabricage van en de handel ih papier en papierwaren, aanverwante artikelen en grondstoffen, een en ander genomen in den ruimsten zin van het woord. Zy kan deelnemen in anders vennootschappen met soortgelyk doel. 'Zü vangt haar werkzaamheden aan door overneming van het bedryf van den heer A. J. J. Vos, alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders maken be kend dait tzaj vergunning hebben verleend aan A. Kwunkelemberg te Gouda en zijne recbtverkrüigenden tot het oprichten van een smederü in het «perceel gemerkt Nieuwe Markt No. 32 kadastraal bekend gemeente Gouda sectie no. 2489. Vierder brengen Burgemeester en Wet houders ter kennis dot oip de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met büiLagen van J. A. Saniit te Gouda, om vergunning tot uitbreiding zijner bestaande bakkerij door vergraoitiiing der looailiteit en plaat sing daairin van 2 electromotoren. n.l. 1 van 2 en 1 van 1 PjK. tot het in beweging brengen van een klap- en Kneedmachine, in de perceel en gelegen Boedekade no. 14 en 16. Op Dinsdag den 5en April 1921. des na middags ten 1% ure. is op het Raadhuis getegenheid om bezwaren tegen de ge- vraagde vergunning in te brengen; gedu rende drie dagen vóór dien dag «p de Se cretary der Gemeente kan van de ter zake ingekomen schrifturen worden kennis ge nomen. De bloempjesdag. De gisteyn hier ter stede gehouden bloempjesdag, ten bate voor de Oostenryk- sche kinderen heeft 211.80 Va opgebracht. Ondanks het ongunstige weer mag dit een waar succes worden genoemd. De Goudsohe vliegweek. Och. och. 't had al met suechter kunnen treilen voor ooze vaaegiweek! Ms 't weer met met den meest bes, .vamen spoed om slaat (maar daarvoor geelt de Lucht wei nig hoop), kunnen we van een rmsruicumg Buraten, tot heden is van vliegen weinig genomen en o«f er nog van komen zaï Zaterdagmiddag scheen t weraelrik even op te klaren, 'it Leek of onze peesimistiische woorden m 't berichtje dot we 's m<Wena geschreven hadden, zouden worden ge logenstraft. We zouden er dankbaar voor zyn geweest. Juist om één uur. 'z moment vastgesteld voor de offi- cieeie opening, brak de zon door en veraastte de kermuamenschen en spulie- ba»zen, die hlykbaar geen hoog gespannen verwachtingen hadden en de voorbereidin gen voor 't feest van 'a middags kalmipieo hadden aangelegd bii hun Laatste werk zaamheden voer de ontvangst der gasten, die vooralsnog met in de dichte drommen toestroomden, weïlke bii gunstiger om- standaglhedeu zeker ter demonstratie en ikermas zouden zün getogen. Bii den zeildoeken tent, die als hangar fungeerde, was men eveneens nog in af wachting: de vlieger Harry Fink waa nog niet gearriveerd. Lang duurde 't niet. daar klonk een gesnor, snel naderde de reus achtige vogel, een paar maal cirkelde hii boven 't veld. verdween dan m de richting Reeuwyik, keerde terug, hlykbaar zocht hy hü de Landungsiplaats, aangeduid door een witten band. Eandieiliik streek de Focker. waarmee de vliegenier zyn „«Looipings" maken zou, op 't gras neer. Er was een stevige bries, vertelde hii. en in de hoo- gere regionen was 't nog miiistig. Een hof stede op korten afstand had hii niet kun nen zien. „Maar natuurlyk, de demonstra tie ging door!" verzekerden de onderne mers. Een beetje wind hinderde niet. En vol moed werd de .Albatros", die dienen «moest voor peawgwxrwluchiecnaar bui ten gereden, onder belangstelling van een kleine schare bezoeker». Van het veld klonken orgeltonen: de kermis was ge opend. Alleen de vliegdemanstaatie liet zich «achten. Eindelijk, precies kwart voor drie. •keeg Fink met de Albatros op. maakte een tochtje boven het terrein, 't vliegtuig daalde dan weer. Opnieuw rust. Geen pas sagier meldde zach aan en voor evoluties «en krachttoeren was 't oogeriblik ook nog niet dakr. Br gebeurde haast niet», ook met op de kermis. Enkele spelletjes wa ren geopend en de eigenaars stonden op den uitkyk naar nieuwsgierigen, de juf frouw in de suikengoedkraam wachtte op klanten, alleen in den Turkschen schommel iwas eenig vertier, overigens: 't wiae meer dan saai. Ondertusschen had in de ververschings- tent de officieele ontvangst van het Reeu- wyksche gemeentebestuur plaats. Een der ondernemers sprak het toe, dankte voor de medewerking en bood B. en W. en den raads leden als souvenir een vliegtuiginsigne aan, waarna een glas wyn op het welslagen der demonstratie werd gedronken. Toen trok Herr Fink nogmaals de lucht is, voerde enkele evoluties uit, echter van werken aan het trapezium e.d. kon geen sprake zyn. En de rechte stemming bleef weg. 't Noodlot vervolgde den ondernemers. Zondagavond stak de wind duchtig op, in den nacht en den volgenden morgen speelde hy z'n wreede spel met de tenten: van de ververschingstent tegenover de hangar woei 't zeil weg (naar we hoorden moet daarin nogal wat glaswerk gebroken zyn), byna t geheele circus stortte in, 't hippodrome moest 't eveneens ontgelden en ook aan en kele andere tenten werd eenige schade toe bracht. Toch, den storm ten spyt, heersch- gisteren op het terrein kermisvreugde. Honderden en honderden (men sprak zelfs van duizenden) Paaschvierders trokken naar dé Willens, draaimolens, schommel, hippo drome (die de paarden in de open lucht liet ryden), kramen, spelletjes, allen maakten goede zaken. Alleen van de circus-vertoo ning kon niets komen en evenmin van het vliegen, waar het geheele feest eigenlyk om begonnen was. Liefhebbers voor een tocht genoeg, maar de ondernemers mochten er niet aah denken menschenlevens te wagen. De storm was te hevig. Eenmaal steeg Har ry Fink op, doch kwam met een verbogen os weer op den gnouid terecht. Meer dan jammer. Had 't weer meegewerkt, dan was de vliegery zeker schitterend geslaagd, nu was 't een misse boel. Vandaag was 't nog bedroevender. Heden middag hebben we er een paar modderschoe- nen aan gewaagd. Het terrein lag er, gansch en al verlaten, in trieste troosteloosheid. Een enkele draaimolenman speelde uit pure verveling een deun*.je op z'n orgel, anderen waren aan 't repareeren, een paar maakten onderling een praatje... geen bezoeker te bespeuren. Trouwens, de weg was onbe gaanbaar, op 't veld glibberde je voet weg ais in drijfzand. Ai was het stil, gevlogen kan er ook nu niet worden. Een looping the loop kan niet worden uitgevoerd of de vlie ger moet 1800 meter gestegen zyn en dan zou hy, by dit weer door de wolken omgeven zijn. Echter, zoodra 't weer opknapt, gaat Fink de lucht in! verzekerde men ons. Laten we 't beste er van hopen. „Thalia-Theater". De openingsvoorstelling van dit nieuwe theater had Zaterdagavond plaats voor een uitverkocht huis. Geen stoel was onbezet gebleven en velen moesten zich nog met een staanplaats behelpen. En werkeiyk het was voor het Goudsche uitgaande publiek een gebeurtenis. Dit theater zal, indien, en daar twyfelen we geen oogenblik aan, het zün bezoekers steeds een dergelyk welverzorgd programma biedt als thans het geval was, in een ware behoefte voorzien. Het Goudsche publiek zal dan ook wel toonen, dat het werkgn van den directeur, den heer Palsgraaf, wordt op prijs gesteld door een regelmatig en druk bezoek. De explicateur van deze inrichting, de heer Louis Ambriola, betrad allereerst het tooneel, dat kwistig met bloemen en kran sen was versierd en heette de aanwezigen, in het byzonder Burgemeester en Wethou ders van Gouda en verdere invité's harte lijk welkom. Hy bracht hulde aan den energieken heer Palsgraaf, die, ondanks de vele moeilykheden, toch had doorgezet en zijne werken met zulk een schitterenden uit- slag had zien bekroond. Vervolgens verzocht hy den heer Pals graaf het tooneel te betreden en overhan digde hem, behalve de vele bloemstukken, die door vrienden of bevriende zakenfir- ma's waren geschonken, namens het directe en indirecte personeel een lauwerkrans .be nevens een album. Daverende toejuichingen weerklonken, de heer Palsgraaf dankte buigend en het scherm sloot zich, waarna het orkest onder leiding van den heer G. van Zuylen de door hém gecomponeerde „Thalia"-marsch in zette. Het programma werd daarop afgewerkt. Direct viel het ons op hoezeer de projectie in dit nieuwe gebouw aan duidelykheid en grootte heeft gewonnen, de beeldén waren zeer stabiel. Behalve het Journaal en een 2-tal komi sche films bevatte het programma als ko misch hoofdnummer „De valsche Deme trius". Een onderhoudend amusementsstuk, waarby herhaaldelü'k werd geschaterd. Het hoofdnummer „Vriend Fritz", naar den bekenden roman van Erckman Chat- rien, is een waar kunstwerk. Zy, die het boek hebben gelezen of het als tooneelstuk hebben zien spelen, hebben thans allen de oude bekenden weer eens voor oogen gehad. De magnifieke natuuropnamen, het schitte rend spel en vovenal de frissche handeling brengen ongetwyfeld een ieder onder beko ring. We willen dan ook gaarne hulde brengen aan de Directie van het „Thalia-theater" voor de uitnemende keuze van het program ma, dat door een ieder, oud of jong, kan worden gevolgd. De heer Ambriola verdient groote waardeering voor zyn beschaafde explicatie. Als variété-nummer maakten we kennis met het „Trio Tim". Deze kennismaking was een zeer aangename. De heer en me vrouw Timmermans zyn hier geen onbeken den. De getrouwe bezoekers van de revue's van Henri ter Hall, waaraan het echtpaar steeds een werkzaam aandeel nam, zullen ongetwyfeld met veel genoegen deze beide artisten in het cabaret-genre hebben zien optreden. Een speciaal complimentje aan hun dochtertje Jeanne, dat op verdienstely- ke wyze voor Gouda als piano-humoriste en accompagnatrice debuteerde, is hier zeker op zyn plaats. Voor de üverige Directie hopen wy gaar ne dat zy over het bezoek aan haar keurig theater steeds tevreden zal kunnen zyn. De Shackleton-film. De z.g. .Shackileton-falmdie een beeld geeft van de ZmidiDool-reis in 1914 van Sir Ernest Shackleton. met ziin %cMd de „Endurance", zal nu vanaf a.s. Vrijdag avond ook in 00ze stad loonen. Men weet zeker wel, welk een groot succes de ver- «toomng van dit prachtig filmwerk, dat oob beter nog dan dte beste beechriiving van de avonturen en gevaren der expeditie verhaalt, overal in den lande reedp heeft gehad. Wij krijgen nu eens niet een of andier boeiend drama op het doek. doch een bii uitstek leerzame en zeer intresaante rolprent van wat echt ia meegemaakt. Dat de wereld zoo de geheele expeditie aJhuw. kan .jneemafleen". ie te danken aan den Engelschen filmoperateur Frank Hurley, die vaak met levensgevaar alle films heeft opgenomen, welke een schitte rende reeks vormen. Dat de toeloop zeer groot zal ziin. be- gfypt iedereen. Daarom wordt de film de eerste drie dagen, dus a.«. Vrijdag. Zater dag en Zondag: 1, 2 en 3.April, in den Nieuwen Schouwburg gedraaid; de overige dagen, tot en met Donderdag 7 April in de Witte Btoecoop. Kleiweg. Een wooixl van aanbeveling is. <iunikt ons, overbodig. Stroober's Specialiteiten-voorstelling. Stroober's Specialiteiten-gezelschap heeft op de belde Paaschdagen in den Schouw burg voorstellingen gegeven, waarvoor een zeer varieerend programma was samenge steld. De aankondigingen op de affiches en in de bladen deden heel wat verwachten: soubrettes en humoristen, goochelaars en muzikale exentriciteiten, krachtmenschen en dans-artisten, en nog meer, een heele lange lüst! Behoudens enkele nummers is de vertoo ning over 't algemeen niet byzonder mee gevallen. De athleten gaven buitengewoia staaltjes van behendigheid en kracht te zien. Een uitzondering hierop maakte het nummer, waarby een der macjBten een gra naat van 45 K.G. in zyn vlucht moest op vangen, wat een praestatie bleek te zün, die zelfs een krachtmensch pyn kan ver oorzaken. Dergelyke gevaarlijke aardighe den moest men achterwege laten. De goo chelaar vertoonde de wonderlykste dingen, b.v. water van kleur doen veranderen, bloe men uit een ledige papieren zak schudden, züden doekjes halen uit een ledige doos en zoo meer, heel handig. Maar by het num mer met de groote vlaggen was het toch wel heel duidelyk dat de groote vlaggen- tooi verstoppertje had gespeeld in de wyde plooien van des goochelaars bonte kleed. Heel koddig werkte Canivet II met allerlei aan touwtjes bevestigde voorwerpen, zün dansende lepel en zün eieren in een glas wekten algemeen den lachlust op. Met zün kwakende eend had hy veel succes. De humorist Rinus de Wilde wist als marktschreeuwer de aandacht te trekken, zyn liedjes en dierenimitaties waren uit de oude doos. Suppé's troepje van vier, waar by éen als clown fungeerde, gaf heel aardi ge muzikale nummers ten beste. De 6-meter cornetten waren kolossale -instrumenten, die niet zonder stutjes te hanteeren waren. Het danspaar The Rubi's gaf bewys van groote vlugheid by soepelheid van bewegingen. De handschaduwbeelden van Louis de Haan waren heel aardig, maar meer ge schikt voor een kindervoorstelling, evenals dit ook met de meeste der goocheltoeren het geval was. Alles byeengenomen waa de voorstelling van Zondagavond vry pover. De pauzes tusschen de verschillende num mers waren veel te lang, zoodat het met het afwerken van het geheele programma te laat werd. ALFEN a. d. RIJN. Alphensche Bank. In de 17 deoer gehouden alg. vergade ring van aandeelhouders wendien de balans en winst- en verLiedreker^ng goedgekeurd. Na ruime afschrijvingen op gebouwen en safé-inrichting, kon een bedrag van f 10.000 bü de reserve worden gevoegd*. Het divi dend werd bepaald op 7 (vorig jaar 6%). Een bedrag van f 4289 werd op de nieuwe rekening overgebracht. BODEGRAVEN. Onder voorzitterschap van den EdelAcht- baren heer H. Ie Coultre, hield de Raad de zer gemeente een openbare vergadering ten gemeentehuize, op Zaterdag 26 Maart. Alle leden waren aanwezig uitgezonderd de heeren Heusdens en Stapper. Nadat de notulen der vorige vergadering Waren goedgekeurd, deed <le Voorzitter me dedeeling van de volgende ingekomen stuk ken: een brief met dankbetuiging van L. H. v. Bunningen voor de toegezegde ƒ500. subsidie voor zyn auto-dienst op Gouda; van Ged. Staten de goedkeuring van school geld-kohieren over 1920; mededeeling van kasopname door B. en W. op 7 Maart 1.1. met een saldo van 816.07% in kas. Alles werd accoord bevonden; verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, ▼•orzitter de heer La Gro, en secretaris ds heer Breekland; deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. Tegen de rekening van de Gezondheids commissie had dé Raad geen bezwaren. De gemeente droeg over 1920 totaal 236.08 by. Besloten werd op verzoek voor het be stuur der byzondere scholen alhier te vra gen aan den minister om vergoeding voor gegeven lessen in het boekhouden aan een dier scholen, door den heer Maaskant; aan Ged. Staten te antwoorden, dat de Raad wyziging der salarissen van ambtena ren ter secretarie voorloopig niet noodig acht. In verband met de nieuwe Lager-onder- wyswet stelden B. en W. voor een dubbele commissie (volgens art. 184) te benoemen, bestaande uit: de dames Mevr. R. v. d. Kleinv. d. Ring en Mevr. D. A. de Jongh- Snel, en de heeren J. van Andel, E. A. Bo- gaert, S. Gorter, A. Schuling, P. H. van In gen, Bs. Batelaan, A. H. van der Most en R. G. Kauling. Allen werden met alg. st. gekozen. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen verklaarde leden: Stolwijk (r.k.), Engels man (s.d.a.p.) en Batelaan (a.r.) werden door eene commissie onderzocht en in orde bevonden. Met alg. stenynen besloot de Raad tot toelating. De Voorzitter stelde de door B. en W. voorgestelde wüziging van het reglement van orde thans aan de orde. De heer Mouris wil liever het benoemen van commissieleden bü loting handhaven. De heer Beyen protesteerde tegen de wü- ze waarop de heer Mouris over de Raads leden sprak, en verdedigde de voorgestelde wüziging, opdat de meest geschikte leden in de commissies gekozen kunnen worden en niet door loting soms een ongelukkige keuze plaats heeft. Met de stem van den heer Mouris tegen, werd de voorgestelde wijziging aangeno men, zoodat de commissies in 't vervolg met gesloten briefjes gekozen worden. Een in de vorige vergadering aangehou den verzoek van de woningbouwvereeniging Arbeidersbelang, waarin 0. m. ƒ16.000.— voorschot gevraagd wordt, kwam daarna in behandeling. De heer Beijen oefende critiek uit op het adres, dat bizonder slecht is voorbereid. By na alle gegevens ontbreken. De Voorzitter sprak in denzelfdten geest. Met algemeene stemmen werd het verzoek afgewezen. By de brug over den Rün zal van ge meentewege een dreg komen. By de rondvraag besprak de heer Ruting nogmaals het ryden met zware automobie len, welke de huizen doen trillen. Nadat •enige leden, p. a. de beide wethouders hierover het woord gevoerd hebben, werd op voorstel van den voorsitter besloten, hierover te adresseeren aan Ged. Staten. Het woord werd verder nog gevoerd door den heer Veerman, die mededeelde, dat hii tot zyn spüt alleen om gezondheidsredenen ontslag als raadslid heeft moeten nemen. De Voorzitter dankte hem en wenschte hem herstel toe. In een slecht beaochte vergadering van de afd. Hjet Groene Kruis, werden de hee ren K. Steyn en E. Bogaard gekozen tot bestuursleden van de Wiik- en Ziekenver pleging. De heer Le Coultre bedankte als bestuurslid. GOUDERAK. AJs bijzonderheid kan worden gemeld dat in den tuin van den heer T. Rook de aard appelplanten al boven den grond staan. Gisteren werden op het sportterrein al hier twee medaille-wedstrijden gespeeld tusschen D.C.V. I en III uit Krimpen aan den IJsel en Zwaluwen I en II alhier. Belde medailles werden gewonnen door de Zwalu wen. De uitslag was D.C.V. I en Zwaluwen I 23 en D.C.V. II en Zwaluwen II 26. Er was veel belangstelling. HAASTRECHT. Den 22 Maart had alhier een vergadering plaats van den Vrywilligen Landstorm on der voorzitterschap van burgemeester van Hemert. Na een kort openingswoord gaf de voorzitter het woord aan den res. le luite nant van Mechelen uit Utrecht, die de aan wezigen een duidelyke uiteenzetting van de Russische en Duitsche revolutie, hen wees op den jammer en ellende, waarin deze lan den tengevolge van de revolutie gekomen waren en hen tenslotte aanspoorde om me de te willen werken te voorkomen, dat in ons land een kleine minderheid met geweld naar de macht zou grypen. Na nog eenige zakeiyke mededeelingen omtrend den Landstorm zelve, gaven zich byna alle aanwezigen als lid op. De voorzitter dankte den spreker voor de uitstekende wüze waarop hü zich van zyn taak gekweten had en na ook de aanwezi gen bedankt te hebben voor hun talryke op komst, sloot hü deze welgeslaagde vergade ring. HEKENDORP. Ged. Staten hebben het aandeel in de lichting 1921 der Militie voor deze gemeen te vastgesteld op 3, van Lange Ruige Weide op 2 en voor Papekop op 1. OUDE WATER. Aan de kalverenmarkt waren Vrijdag 80 stuks aangevoerd. Prijzen van 1720 per stuk. Handel vlug. REEUWIJK. Met 1 April a.s. is J. A. H. Ründers, al hier, tydelyk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der di recte belastingen en werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen enz. te Heerenveen. 1 April herdenkt Aric Hooabeek den dag, dat hü voor vijf en dertig jaar als postbode aan het hulpkantoor Reeuwiik iwerd aangesteld ZWAMMERDAM. Ds. W. G. C. Beekenkemp te Oudega. is beroepen tot predikant bii de Ned Herv. Gemeente te Zwanunerdam. SPORT. VOETBAL. NederlandZwitserland 20. De 2de Paaschdag in het Amsterdamsche Stadion gehouden ontmoeting Nederland- Zwitserland werd natuurlyk doqy zooveel personen als dat sportterrein maar bevatten kan, bygewoond. Onder de door de N. V. B. uitgenoodigde gasten waren de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, de zaakgelastigde van het Zwit- sersch gezantschap en de Zwitaersche con suls. Jammer dat het mooie weer der vorige weken zich niet tot de beide Paaschdagen heeft verlengd; nu was er weinig vkn het zwoele voorjaar te merken: de lucht bleef met vuile wolken, die zich tenslotte in een S miezerig regentje ontlastten. Dat dit mede invloed had op de stemming van het publiek, spreekt van zelf. Het eerste doel punt, een en driekwart minuut na het begin gemaakt, verwekte eenige geestdrift, even als het tweede. Aan het slot klonken slechts matige hoeratjes; geen kwestie van het don derend, spontaan enthousiasme, dat anders een internationale ontmoeting kenmerkt. Holland wint den toss en kiest het eerst met den wind of liever den storm in den rug te spelen. Dit is voor ons Hollandsch elftal van byzondere waarde geweest. Als scheidsrechter fungeerde de Deen Dr. Wei- tergaard. De beide ploegen waren aldus opgesteld: Zwitserland. Berger Funck Fehlmann Osterwalder Schmidün Pollitx Brand Fontana Afflerbach Meüer Ramseüer Gupfert Del sen D.KessIer B.Kessler Natris De Kruyff Hoogstede Campioni Stevens Baay v. Tilburg Als de scheidsrechter heeft afgefloten, sturen de Zwitsers recht op het Hollandsche doel af, zoodat zelfs van Tilburg er aan te pas moest komen. Doch dan is het de beurt aan de onzen; even een spelen op het mid denterrein, een corner een doorschieten vla de belde Kesslers naar het doel ende bal ligt in hei net (1—0). Hierna Is de Zwitaersche aanval verwoed en van Tilburg kan tweemaal in actie tre den, doch weldra is het leder weer bü onse voorwaartaen. De Zwitsers bepalen zich volstrekt niet tot verdedigen. Zy geven een combinatiespel, waarin Stevens goed in- grüpt Voor het eerste kwartier om is com bineert Gupfert met Dé Kessler, de eerste schiet tenslotte den bal weer in het net (2—0). Hierna worden de Zwitscrsche aanvallen fanatieker en gevaariyker. Brand b.v. lost een mooi schot op het doel, maar van Til burg is op zyn hoede en stopt het even mooi. Even later plaatst de Natris het leer in den itkerbovenhoek van het doel, doch het punt wordt ongeldig verklaard, daar volgens het oordeel van den scheidsrechter de Natris in buitenspelpositie was. D. Kessler krügt kort daarop een gemakkeiyke kans, maar hü schiet hoog pver de lat. Tot de rust komt er geen verandering meer in den stand, onder een tam motregen tje gaat men „theeën" In de tweede helft hebben de Zwitsers na tuurlyk den wind in den rug. Vele hoek schoppen on scrimmages zyn thans op van Tilburg gericht. De Zwitsers blijven met veel energie aanvallen, doch geven blijk met het voordeel van den wind nog minder over weg te kunnen dan de onzen. ZÜ sluiten de Hollanders telkens in, die zich daaruit even veel keéren loswerken. Van Tilburg moet eenige verre schoten keeren; erg moeiiyk wordt het hem niet gemaakt, zoodat succes voor de'gasten uitblijft. Met een over winning van 20 gaat de Neder- landscheploegtenslottevanhft veld. Na afloop van de wodstrüd ie door ver schillende journalisten "naar de meening van Mr. D. Kessler, de Hollandsche captain, over den wedstrijd gevraagd. Deze vond hot de slechtste internationale wedstrijd, die ooit in het Stadion gespeeld is, maar de wind was geweldig scherp, zoodat er moeiiyk beter gespeeld had kunnen worden. De Zwitsers waran flinke en faire tegenstanders. De overwinning was niet onverdiend; van Til burg had goed werk gedaan en de 19-jarige Campioni had ook goed voldaan. Evenals alle andere Nederlandsche spelers was Mr. Kessler over den scheidsrechter vol lof. De Zwitsersche aanvoerder Fehlmann prees het Hollandsche spel om de goede bal behandeling en de schotvaardigheid van de voorhoede. Het combineeren der, overigens goede, achterspelers wa» hem niet meege vallen. Over den wind werd natuurlyk alge meen geklaagd. De voorzitter van den Zwlt- serschen bond, Henniger, achtte S. Wester- gaard een goed scheidsrechter. Op het punt van afhouden echter week zyn opvatting af van de Zwitsersche, wat de Zwitsers voortdurend deprimeerde. Holland is niet al leen de beste, maar ook de gelukkigste par ty gebleken. 2—1 had waarschyniyk de ver houding beter weergegeven. De scheidsrechter Dr. Westergaard, vond het geen mooien wedstrijd, maar dat kon ook niet met zulk een hevigen wind. Hü prees het energieke spel der Hollanders en het faire optreden wederzüds. Ook de houding van het publiek vond hij voorbeeldig. MARKTBERICHTEN^ Ketterdamsche Veemarkt. Dinsdag 29 Maart 1921. Aanvoer 173 paarden, 1 veulen, 1439 ma gere runderen, 763 vette runderen, 232 t#i- te graskalveren, 1189 nuchtere kalveren, 76 schapen of lammeren, 729 varkens, 423 big gen, 5 bokken en geiten. Pry zen: Vette koelen le lew. ƒ2.062.15, 2e kw. 1.85—1.95, 3e kw. 1.66—1.76; Os sen le ƒ2—2.16, 2e 1.80—1.90, 3e L60— 1.70; Stieren le 1.70-1.80, 2e 1.50—1.60, Se 1.30—1.40; Kalveren le 2.70—2.90, 2e 2.25—2.50, 3e 1.86—2.05; Schapen le ƒ1.80—2, 2e ƒ1.60—1.70, 3e ƒ1.40—1.50; Lammeren le 1.70-2, varkens le 1.38- 1.44, 2e ƒ1.32—1.36, 3e 1.24—1.28; licht soort le 1.20—1.30. Handel in prima kwa liteiten redeiyk. Overigens matigen handel. Enkele prima nog Iets boven noteering. Re delijke aanvoer. Melkkoeien 360660, Kalfkoeien 375 —675, Stieren ƒ200—650, Pinken /150— 220, Vaarzen ƒ200325, Werkpaarden ƒ260 —650, Slachtpaarden 170275, Hitten ƒ200400, Nuchtere kalveren ƒ1628, Fokkalveren ƒ2440, Biggen ƒ2546. Overloopers 4590. Handel in rnelk- en kalfkoeien traag. Jong vee en paarden re- delyk. Redelyke aanvoer. 9 .0»uhl. BODEGRAVEN, 29 Maart 1921. Aanvoer 33 partyen, waaronder 13 met Ryksmerk, 1625 stuks, gewicht 9750 K.Q. Prys Goudsche kaas le soort ƒ7680, 2e soort 70—74; le soort met Ryksmerk ƒ82 85, handel matig. Coop. Tuiniersvereenigtag „Gouda en Omstreken". Ururaltmveilinc. Gouda, 29 Maart 1921. Spinazie 10.30—16.10, Zuring 10, Uien 7—7.10, Sjalotten 4.10 per 100 K.G. Ra barber 0.90—4.80, Radys 3.30-5.20, Raapstelen 1.90—2.40, Selderie 2.60, Prei 1.40—3.90, per 100 bos. Kropsla le soort 8.10—10.50, Eeieren 10.20 per 100 stuks. POST EN VERKEER. Zeepost. Per as. Grotius van de My. Nederland kan zeepost verzonden worden voor Oost- Indië op 1 April a.s. Laatste buslichting l April 's nachts 12 uur te Amsterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelyk matige tot krachtige Zui- delyke tot Zuidwestelyke, later veranderen de wind, zwaar bewolkt tot betrokken, la ter wellicht opklarend, waarschyniyk re genbuien, iets zachter BURGERLIJKE STAND. HEKENDORP. GEBOREN: Jacob, z. v. A. van Setera en P. M. Kraak. OVERLEDEN: Josephus Cornells Mulder 11% maand. OUDEWATER. GEBOREN: Antonia, Josephina, d. v. A. Verkerk en L. Snoek. OVERLEDEN: Abraham den Dunnen 4 maanden. Paulus Snoek fi maanden. Theo dora Johanna Drost 20 maanden.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2