cm -* STADSNIEUWS. levering van materialen door Diutachland voor het verwoeste irebied voor. Voor militante had het kunnen leveren; er kwam maar voor 7 nuliioen; die prijs waa twee en een half maal zoo hoos: berekend als in Duatschiond zelf. Dmtschiand wenscnte een internatoonaai syndicaat te stichten. Het wilde Noord-Erankruk kolonasceren en toonde nijn kwaden wil. Be dreigende m ijaweric eras talcing in En geland zal waarschunluk heden of morgen een feit wonden. Gebeurt het. dan wordt (daarmee een verwoede strijd ingezet, doe veel verbitterder zal worden gevoerd dan de vorige maal. Hot hoofdbestuur van de müniwerkerafederatoe heeft n.l. minister Home meegedeeld, morgen alle werkkrach ten udt de «urnen te zullen terugtrekken, met labegrip van de machinisten en Dom pers, welke laatste beambten onmisbaar zijn voor het inorde houden der munen. De bedreiging is dus wel zeer ernstig. De arbeider» geven er mee te kennen liever de mimen voor jaren te willen laten ver adelen, dan van hun edaohen afzien. Intus- schen is er hoop, dat de staking lang naet algemeen zal zijn. In Wales zijn de mijnwerkers zooals al tijd, het heetst gdbakeixi en houden zii hardnekkig vast aan den edech van een uniformen loonataadaurd. Het bestuur van den miinwerkershond van Lancashire en Cheshire besloot gisteren eveneens, dien eusch te handhaven. Daarentegen zijn de mijnwerkers van Yorkshire geneigd, voorloop» genoegen tt nregeüng voor iedei De raimeugenaars van Zuid- ziin den arbeaders ook verdei in een gisteren te i conferentie met de lei- nuinwerkers van Yorkshire zy aan, de tegenwoordige loonen tud te handhaven. In een te Derby gehouden conferentie van eigenaars en vertegenwoordigers dei van Derbyshire en Not ting el. srten nog een ander voor- t loon van de miimwer- sllechte 2 eh. 7 pence per week zou verlaagd. De vertegenwoordigers van de mijnwerkers verklaarden, niet ge machtigd te ziin, dut aanbod te aanvaar den. Zii zouden het aan hun bondsleden van de Nationale fe deratie van numwerxers is zich van de noodlottige uatowewoing van een slecht: partueoie staking voor de federatie voixo- men bewust en liever duin dat gevaar te loopen, zou het te elfder ure nog een schik king willen treffen, temeer daar die open bare meening vrijwel algemeen tegen een staking is gekant. Een staatssubsidie om de steenkoolmii- nen in staat te eteLlen. het verlangde stan- daardloon te betalen, zooals Hodges, de al- foratie, voor op de publieke in- Zeifs de radicale pers kant zich tegen een dergelijke bevoorrech ting van de mijnwerkers, Hoe de crisis nog zou kunnen worden opgelost, is niet te voorspellen. In ieder geval zal dat niet zonder tusschenlkomst van de regeering mogelijk zijn. Sir Robert Home. de minister- van Handel, die als mi nister van Arbeid het vorige miiowerkera- conflict bijlegde, werd derhalve door den eersten minister opgedragen, daartoe an dermaal een poging te doen. Sir Robert Home keerde gisteravond van ziin vac an- tie te Londen terug. Hii had spoedig na zijn terugkeer een onderhoud met Llovd George en gisteravond zou hii een bespre king hebben met het hoofdbestuur van de m limwerkersfede natie. Volgens een bericht van het Oekraiien- sche persbureau uit Tarnopol ziin de boe ren in Oekrajina weer in opstand gekomen togen het bolsjewistisch regiem. Verschei dene roode regimenten hebben zich bii de opstandelingen gevoegd. Er wordt heftig gevochten langs den Dniester en in het gouvernement Charzan. BINNENLAND. Verhooging der oorlogsbegrooting over 1918 Bij het onderzoek van de afdeelingen der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot na dere verhooging van het 8ste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1918, gaf met zijn ontstemming te kennen over de late indiening van deze wetsvoordracht, waar door de kamer genoodzaakt wordt tot een snelle beslissing, zonder behoorlijken tijd van overweging. Gevraagd werd o.m. of er nog meer ver hoogingen wegens crisis-uitgaven op dit hoofdstuk te verwachten zijn, en of het niet wenschelijk sou zjjn, de wet op de mi- nisterieele verantwoordelijkheid in dien zin aan te vullen, dat voor gevallen als deze de Minister financieel aansprakelijk zou worden gesteld. Raden van Arbeid. Op de vraag van den heer Van Rappard betreffende het aantal ambtenaren bij de verschillende Raden van Arbeid en de be dragen van hun salarissen en bijslagen, heeft de minister van Arbeid medegedeeld, dat bij de 39 Raden van Arbeid 1499 per sonen in vasten dienst zijn, wier totaal sa laris voor 1921 geraamd wordt op ƒ2.069.173.18. Er zijn 483 menschen tijde lijk (totaal salaris voor 1921 geraamd op ƒ546.784.06). De kindertoelagen werden voor dit jaar geraamd op 47.338.26, de va- cantietoelagen op ƒ44.151.34, de overige toelagen op ƒ16.183.45. Het aanta* verze kerdenvolgens de Invaliditeitswet per 1 Febr. 1921 bedroeg 1.780.473, het aantal verzekerden volgens de Ouderdomswet 1919 per 1 Febr. 1921 bedroeg 140.293, terwijl het totaal verzekerden 1.870.766 bedroeg. Een gespecificeerde staat betreffende de 89 Raden van Arbeid is aan dit antwoord toegevoegd. Door den oorlog getroffen industrieele eigendomsrechten. Blijkens uit Bern ontvangen bericht Is de Nederlandsche acte van bekrachtiging van het op 30 Juni gesloten verdrag ove* het behoud of herstel van de door den oor log getroffen industrieele eigendomsrechten op 24 dezer in de archieven van de Zwitser- sche Regeering nedergelegd. Recht voor het afgeven van zeebrieven. De Nederland ache Reederavereeniging heeft zich tot de Eerste Kanier met een adres gewend, naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende de beffing van een recht voor het afgeven van zeebrieven, dat door de Tweede Kamer reeds is aan genomen, met verzoek het wetsontwerp niet aan te nemen. Adressante noemt het recht een onredelijke belasting van een zekeren tak van bedrijf, die zelfs onder gunstige omstandigheden zeer moeilijk te dragen is. Een monument voor Noord-Brabant's industrie. Tweede Pa&schdag had te 's-Hertogen- bosch de plechtige aanbieding plaats van een monument voor Noord-Brabant's indu- Btrie aan den Commissaris der Koningin, hem toegezegd by diens ten vorigen jare gevierd 25-jarig ambtsjubilé. De uitvoering van dit monument had eenige vertraging ondervonden. Het symboliseert door twee vrouwenfiguren (de Gedachte en de Daad) en den bijenkorf op het middenstuk de nij verheid, terwijl het tevens een bronzen me daillon met de beeltenis van den Commis saris vertoont. Aan de vervaardiging van dit monument hebben Huib Luns als ont werper, ug. Falise als modelleur der vrou wen figuren en J. Goossens als beeldhou- De aanbieding geschiedde door den heer Eug. Goulmy, voorzitter van het comité, met een toespraak, waarin hij de aanbie ding van dit monument een daad van sym pathie noemde jegens den gouverneur voor de nobele wyze waarop hü steeds zijn taak heeft opgevat. De Comnpssaris der Koningin bracht den hem toegezwaaiden lof grootendeels over op het College van Ged. Staten en Provin ciale Staten, aan wie het te danken is, dat de Provincie zoo in bloei en welvaart is, toegenómsa, HÜ memoreerde daarbij eeni ge groote, uitgevoerde werken: Maasmond, Wilhelminakanaal, electrificatie der pro vincie, aanleg van kunstwegen en oprich ting van scholen en noemde de nog in het verschiet zijnde werken: de ontwatering en den aanleg van lokaalspoorwegen. De provincie heeft de industrie steeds gesteund en de industrieelen toonen door dit monu ment, dit te waardeeren. Opgericht hier op het voorplein van het gouvernementsge bouw, zal het de bewoners er van tot in lengte van dagen herinneren aan de belang rijke plaats, die de industrie in dit gewest inneemt, en dat, door de industrie te steu nen, men de werkelijke belangen der pro vincie bevordert. Internationale Socialistische Conferentie. De internationale socialistische conferen tie zal op 31 Maart te Amsterdam komen. Zij zal het vraagstuk der loosstelling bespreken en voorts overgaan tot de uitsluiting van de bolsjewistische en communistische vertegenwoordigers der oude tweede internationale; voorts van de vertegenwoordigers der hervormers, die de 2de Internationale verlieten zonder tot de derde toe te treden; en ten slotte van de vertegenwoordigers van de internationale federatie van vakvereenigingen. De Fransche socialistische partij wordt vertegenwoordigd door Rozier, Aubriot, Bruner, Jobert, Jérome Lévy en Marce Huart; de oude geünifieerde door Renau- del. Longuet, Blum, Auriol en Lebas; en de C. G. T. door Jouhaux en Merrheim. Internationaal Congres van Glasbewerkers. In „Parkzicht" in Amsterdam is gisteren een internationaal congres van glasbewer kers gehouden, teneinde te beraadslagen over de middelen, welke kunnen leiden tot verbetering van den toestand der glasbe werkers. Het congres is belegd op aanstichting van de Nederlandsche Vereeniging van Glas- en Aardewerkers en werd geopend door den voorzitter dezer vereeniging, den heer S. P. Baart. Vertegenwoordigd waren by de opening de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Duitschland, Slowakije, Oostenrijk en Ne derland. Nog werden verwacht vertegen woordigers van België en Italië. De Skan- dinavische landen waren op het laatste oogenblik verhinderd te komen. Van Zwit serland, Finland, Polen, Griekenland en Spanje waren betuigingen van sympathie ontvangen. Het bureau werd samengesteld uit de heeren: Baart (Nederland), Stokes (Enge land), Girbig (Duitschland), Delzaut (Frankryk) en Victora (Slowakije). De volgende punten kwamen in behande ling: oprichting van een internationale or ganisatie; wettelijke bescherming van glas bewerkers; technische ontwikkeling van de glasnijverheid; werkloosheid en haar oor zaken; socialisatie en emigratie en immi gratie. Vereeniging van Christeliik-Historische. leden van Gemeentebesturen. Gisteren had te Uitrecht de taarlijksche vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging plaats. In de plaat» van den heer G. C. van As. die als bestuurslid moest bedanken wegen® het aanvaarden van het ambt van inspecteur bii het lager onderwiis. werd gekozen de heer H. van Boegen, wethou der van Voorburg. Deze zal als penning meester optreden; de heer Bulten, uit Blokzijl, zal het secretariaat waarnemen. Niaar aanleiding van gemaakte opmer kingen zal kot bestuur hot denkbeeld van een edgen orgaan ernstig overwegen. De heer Van Boedien. wethouder van Voorburg, sprak over: De financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. RECHTZAKEN. EERSTE KAMER. De aanrijding van dr. Van Dieren. De Amsterd. Rechtbank wees Woensdags vonnis in de zaak tegen den machine-fabri kant Joh. B., die het vorig jaar in de Jo hannes Verhul ststraat te Amsterdam dr. van Dieren, die daar voor een winkel stond te kijken, met zyn automobiel op het trot toir had aangereden, waardoor deze vrij ernstig werd verwond. De rechtbank oordeelde dat het" aan bekl. te wijten was dat een ander zwaar lichame lijk letsel werd toegebracht, waardoor deze tijdelijk niet in staat was zijn werkzaam heden te verrichten en veroordeelde bekl. tot een hechtenis van zes maanden overeen komstig den eiscb. Zitting van 30 Maart 1921. Arbeidsbegrooting. De heer Jurgens (r.k.) bespreekt het bedrijfBradengtelsel. Hij acht bedrijfsraden voor de loonregeling niet noodig. Dienaan gaande wordt vrijwel overal overleg ge pleegd en terzake van de prijzenpolitiek brengt inmenging van de bedrijfsraden te veel practische moeilijkheden mede. De heer Polak (s.d.a.p.) verheugt zich er over, dat de minister niet wil toegeven aan de reactie tegen de Arbeidswet. Hij wil alleen verandering als onweerlegbaar wordt bewezen, dat de 8-urendag heilloos werkt en dat is nog niet bewezen. De heer Diepenhorst (ar.) meent, dat de arbeidswet niet bevredigend heeft gewerkt. Hij dringt aan op vrijheid om bij collectieve arbeidsovereenkomst af te wijken van de arbeidswet. Spr. betoogt, dat juist met het oog op het sympathieke van kin dertoeslagen, een groote reserve noodig is. Voor een rykskinderfonds acht hij den tyd nog niet gekomen. Beter is bevordering van kinderfondsen bij collectief contract. D© heer Franssen (ar.) dringt aan op matiging by de toepassing der arbeids wet ten aanzien van verplegend personeel in ziekenhuizen. De heer Fokker (u.l.) wyst op de be zwaren van de arbeidswet voor kleine be drijven. Minister A a 1 b e r s e wenscht bij de toe passing van de arbeidswet den gulden mid denweg te bewandelen; hy houdt rekening met gegronde opmerkingen van de man nen der practyk. Afwijking van de arbeidswet by collectie ve arbeidsovereenkomst is in studie by den Hoogen Raad van Arbeid. In ieder geval zal moeten vaststaan, dat misbruiken kunnen worden geweerd. Spr. streeft naar samenwerking tusschen volksgezondheid en arbeidswetgeving. Over de wijziging der ziektewet kan de minister zich nog niet uitlaten. Hy wil daar tot het laatste oogenblik onbevangen tegen over staan. Het ontwerp tot verhooging der loongrens in de Invaliditeitswet gaat dezer dagen naar den Raad van State. Er is spoedig een suppletoire begrooting te wachten betreffende de organisatie der tuberculose-bestryding. Als de wijziging van Ziektewet en Invaliditeitswet tot stand is gekomen, zal Spr. een ontwerp samen stellen voor een Rykskinderfonds met ver plichte verzekering. Publiekrechtelijke regeling van de be drijfsorganisatie ligt in de historische ont wikkeling der dingen, doch de wetgever mag het bedrijfsleven niet van boven af regelen; hij mag alleen leiden en vastleg gen wat gegroeid is tot een levend maat schappelijk organisme. De begrooting van arbeid wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde de landbouwbegrooting. De heer S me en ge (u.l.) betoogt dat de Staat zich den boschbouw meer moet aantrekken. De heer D e Boer (u.l.) komt op voor de vrijheid van de zuivelindustrie inzake den uitvoer harer producten. LAND- EN~ZEEMACHT. De Hoogere Krijgsschool. De „Avondp." weet te melden, dat zich voor het toelatingsexamen voor de Hoogere Krijgsschool in totaal drie liefhebbers heb ben opgegeven. Er waren 10 plaatsen te vergeven. Voor de 4 intendance-plaatsen gaf zich geen enkele candidaat op. Uit Indië komen 2 officieren de wetenschap zoeken. Voor de 8 overige Indische plaatsen zullen nog twee in Nederland met verlof zynde officieren een kansje wagen. Tegen „den geest van ontbinding". Het hoofdbestuur van de ond.off.vereeni- ging „Ons Belang" heeft een voorstel aan de afdeelingen kenbaar gemaakt, dat op de te houden algemeene vergadering van dien bond zal worden behandeld. Daarin spreekt de vereeniging als haar oordeel uit, dat de voorgestelde legerorganisatie zeer ernstig beheerscht wordt door zuiver politieke in vloeden; dat die invloeden, door de bezuini- gingsleuzen en zonder rekening te houden met de belangen van een goed leger tot be houd £an het vaderland, de regeering ge dreven hebben tot een legerstélsel, waar door het land vrijwel weerloos zal worden gemaakt; dat het de plicht is van ieder Ne derlander, en dus zeker van de organisatie van beroepsmilitairen, de aftakeling van de weermacht te helpen beletten, door te wij zen op het groote gevaar daaraan verbon den en het aangeven van de groote lynen, waarlangs de toekomstige weermacht moet worden hervormd. Het voorstel besluit met het hoofdbestuur te machtigen door woord en geschrift een krachtige actie te voeren tegen dien geest van ontbinding, en tot het propageeren van een voor ons land deugdelijk legerstelsel, vrij iedere militairistische tendenz, op gebouwd tot behoud en bescherming van een vry Nederland, en rekening met de draagkracht van het volk. LETTEREN EN KUNST. Mengelberg')» afscheid te New-York. Volgens de „Tel." meldt de „New-York Times", dat Mengelberg op zyn afscheids- ooncert een groote ovatie heeft gekregen. Hy is ontelbare keeren teruggeroepen. Tal- looze bloemstukken werden voor den diri gent aangedragen. Ten slotte drukte Mengelberg in korte bewoordingen zyn dank jegens het publiek en orkest uit. Nog eenmaal zette het orkest zich neer en speelde het Amerikaansche Volkslied. Ten slotte verscheen Mengelberg in zijn peUjas. Het publiek bestormde het podium en wenschte hem vaarwel. Dr. Bredius. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Albarda, betreffende de ontslag neming van dr. Bredius als adviseur bjj het Mauritshuis heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen geant woord, dat dr. Bredius zich thans op zijn verzoek bereid heeft verklaard, het advi seurschap opnieuw te aanvaarden, ten ge volge waarvan ook in de verzameling van het Mauritshuis geen verandering zal ko- GEMENGDE BERICHTEN. De actie in het kleermakersbedrijf- Van werknemerszijde deelt men het Hbld. mede, dat bij de patroons in bet Zuiden des lands weinig geneigdheid bestaat tot uit sluiting over te gaan en dat de patroons te Lelden hebben verzocht niet te behoeven uit te sluiten. Wat Amsterdam betreft, verwachten de werknemersorganisaties, dat de uitsluiting niet algemeen zal zyn. Een tiental georganiseerde patroons in het heerenkleedingbedryf te Deventer heb ben hun personeelen aangezegd, dat z(j met ingang van 8 April a.s. uitgesloten zullen zyn. Uit de veenkolonies. In de verschillende veenstreken der ge meente Emmen zijn thans militairen gede tacheerd ter voorkoming van mogelijke on geregeldheden. Optochten en betoogingen worden nog steeds gehouden, doch onder het oog van de politie. Een groote optocht, langs Ter Apel gaande, met oogmerk naar Onstwedde en verder te trekken, werd aan de grens van Onstwedde door militairen ontbonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Bargercompascuum 16 dagen turf op gebrand. De politie is de daders op het Jubileum. Vrijdag 1 April zal het 26 jaar geileden zyn, dat de heer Paul Horn te Amsterdam in Holland in den han del bracht rfi Torenwachter. Na /tien brand in den Wijnhuistoren te Zutphefr besloot de Raad tot het weer in- stellen van het ambt van torenwachter. De sollicitatiestukken werden in len gesteld van den Brandraad, die deze stukken terugzond met een nieuwe beschou- hy de instelling zoowel overbodig als ge- wing over dat onderwerp, waaruit blijkt c »wel c v&arlijk acht. Alvoi ander in te gaan, stellen B. en W. den Raad voor het punt nogmaals te Gisteren is te Deventer een noodvakschool voor werkloozen geopend. Er wordt les ge geven in timmeren en metselen. Gekibbel na de wethoudersbenoeming Naar aanleiding van de verkiezing van den heer M. van Wijhe Ezn. tot wethouder van Onderwijs, richtte de ant.-rev. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" een scher pe motie van afkeuring aan de chr-hist. kiesvereeniging, welke daarop antwoordde dat in het compromis gesloten tusschen de verschillende fracties van den gemeente raad is bepaald, dat twee wethouderszetels zullen bezet worden door linksche en twee door rechtsche raadsleden, maar dat door de Chr.-Hist. fractie nimmer de belofte is gedaan, dat een der twee rechtschen tot een bepaalde richting zou moeten behooren, ter wijl by de wethouderskeuze van 3 Maart j.l. een Chr.-Hist. raadslid krachtensj zyn studie en ervaring als vanzelf vopr den opengevallen zetel van wethouder v»n on derwijs in aanmerking kwam, dat dfe Chr. Hist, raadsfractie, staande op het stand punt van het compromis, heeft gehandeld in het ware belang van het onderwjjs, op geenerlei wyze het compromis heeft ge schonden waarom zij protesteert tegen de verdachtmakingen in de motie als zou een en ander zyn geschied in overleg niet de S. D. A. P. en tegen de kwalificatie Van de wethoudersbenoeming als te zyn een daad van geweld. Auto-botsing. Ter hoogte van de Papelaan op den Am- sterdamschen straatweg in Amsterdam re den gistermorgen twee auto's in volle Vaart tegen elkander, doordat de bestuurders el kander niet konden zien tengevolge van den rook van de juist passeerende Gooische stoomtram. Een dame uit Hilversum, die zelf stuurde, werd zwaar gewond in een andere auto naar Muiden gebracht en van daar na verbonden te zyn naar Hilversum. Een dame uit de auto uit Amsterdam kreeg eveneens ernstige kwetsuren aan het hoofd. De auto's zaten zoo vast in elkander dat twee paarden niet in staat waren ze van el kander te verwijderen. Takels en blokken moesten er aan te pas komen. Het haringvat door de ruiten. Den vorigen zomer, toen in het dorp De Lemmer, de visschers in oppositie kwamen tegen de hun opgelegde belastingen, was hun verhouding tegenover de raadsleden al lesbehalve vriendschappelijk. Op 23 Juli werd 's avonds oaf e veer 11 uur by heü raadslid, den vischhandelaar J. de Rook, een ledig haringvat door de ruiten gegooid. In verband hiermede schijnen door uitlatingen en vermoedens tegen enkele jonge visschers van dien aard te zyn geweest, dat eenigen door den burgemeester aan 'n streng verhoor zyn onderworpen, 't Resultaat is geweest, dat de 19- en 20-jarige visschers G. P. en R. V. bekend hebben bedoeld vergryp te hebben gepleegd. Laatstgenoemde heeft te vens bekend, mede-dader te zyn van de toen gepleegde brandstichtingen in het badhuis. Een ontdekking. Uit Philadelphia wordt bericht, dat, vol gens officieele mededeeling van de marine autoriteiten, de scheikundigen, die verbon den zyn aan een belangrijke staalfabriek te Pittsburg, een ontdekking hebben gedaan en er in geslaagd zijn de samenstelling te ontdekken van het metaal, dat de Duit- schers gebruikten voor den bouw van het geraamte huirner Zeppelins. Tot dusver was de samenstelling van deze aluminium-aliage een geheim. Diezelfde Amerikaansche des kundigen hebben nog iets anders gevonden omtrent de toepassing dezer legeering en met behulp van deze nieuwe ontdekking hoopt men in den aanstaanden zomer den bouw te voltooien van het thans te Phila delphia in aanbouw zijnde groote Ameri kaansche luchtschip, dat bestemd is reizen over den Atlantischen Oceaan te maken. POST EN VERKEER. Het Internationaal Poatpakket Tarief De nieuwe wijzigingen. Blijkens de wijziging van het Kon. besluit van 16 September 1907, welke in Staatsblad no. 634 is afgekondigd, zyn de internatio nale postpakkettarieven thans als volgt vastgesteld: Het port voor pakketten, welke uit Ne- derland naar Ned.-Oost- en West-Indië per z.g. zeepost worden verzonden, wordt m* pakket vastgesteld op: a. voor Oost-Indië: voor 'n gewicht van niet meer dan IKfi 1.37%; boven 1 K.G. tot en met 5 Kfi 1.87%; b. voor West-Indië: voor 'n gewicht van niet meer dan 1 K.G ƒ0.70; boven 1 K.G. tot en met 3 KG 0.90; boven 3 K.G. tot en met 5 K.G. 110 Voor pakketten met aangegeven waaide is, behalve het port, per pakket verschul digd een recht van 15 cent, vermeerderd voor elk bedrag van 300 franken of gedeel te van 300 franken aangegeven waarde: a. voor België, Duitschland en Groot-Brit- tannië, alsmede voor Ned. Oost- en West- Indië by verzending per z.g. zeepost, met 5 cent; b. in alle andere gevallen met 10 cent Voor verrekenpakketten is, behalve M port, een recht verschuldigd van 1 ten hon derd van het verrekenbedrag. Dit recht be draagt nimmer minder dan 10 cent; ig het bedrag van dit recht niet deelbaar door 2V4 dan wordt het tot het naastvolgende door 2% deelbare getal verhoogd. Het by vooruitbetaling verschuldigde recht voor expresse-bestelling bedraagt 80 cent voor elk pakket. LANDBOUW. Electriciteit in Eierleg. In Amerika worden, naar het Maandblad der Nederlandsche Vereeniging vaif Elec- trotechnische Werkgevers mededeelt, sedert een paar jaar proeven genomen om den korten winterdag te verlengen en daardoor een grooter aantal eieren van de kippen te krijgen. Men zou dat kunnen noemen: de kippen voor den gek houden, maar dat is het toch eigenlijk niet. Men ging van de waarneming uit, dat de i de gelijkheid van den dag en nacht tyd van c in 't voorjaar, dus zoo ongeveer half Maart tot half April de beste legtyd is; 12 uur dag en 12 uur nacht zou dus voor de eierpro- ductie het best zijn of liever voor de eier- leggende kippen. Een kip kan in de korte winterdagen niet genoeg voeder opnemen om behalve het licnaam te onderhouden ook nog een tamelijk groot aantal eieren te leg gen; het beest zit gedurende den nacht van 16 uren hongerend in het nachthok en ver bruikt al zijn voedsel om het lichaam in stand en de lichaamswarmte op peil te hou den. Het komt er dus op aan om den dag te verlengen door electrisch licht, dan kan het dier een paar maaltijden meer nemen en uit het teveel aan voedsel voor lichaams- onderhoud ook eieren produceeren. Een kip eet voortdurend; zy scharrelt in het voer, zoolang het licht itf; het is dus duide lijk, dat in den winter het voedsel te kort schiet. Daarom heeft men de proef genomen om het hok, waarin men de kippen houdt, die raen wil laten leggen, electrisch te verlich ten met een lampje aan de bovenzijde, wij zouden zeggen: aan den zolder. Dat lichtje moet zoo worden ingericht, dat het b.v. om 3 h 4 uur 's morgens automatisch ingescha keld wordt om tegen dat het daglicht vol doende is, even automatisch te verdwijnen. Zoodra het licht brandt springen de kippen van de roest en beginnen te zoeken naar het voer, dat den vorigen avond is uitgestrooid. Een automatisch zich aanvullende voeder bak zou uitstekend zijn. De uitkomsten van de methode moeten verbluffend zyn. Het meest gebruikt men er de jonge kippen voor, die in het voor jaar nog niet voor het broeden worden ge bruikt. Op deze wijze kan men de eierproductie gelijkmatig over het jaar verdeelen, want natuurlijk volgt er op den tyd, dat de ver lichte kippen zoo goed gelegd hebben, ee* tyd van rust, maar dan vallen de onverlich te weer in. Natuurlijk is het aantal eier», dat elke kip in een jaar legt, niet zooveel grooter, maar in schaarschte en duurte der eieren L genoeg zyn. Het komt dus neer op een veel gelijkmatiger verdeeling van de eierop- brengst over het jaar. Iemand, die de proef met zorg genomea heeft, vertelt er het volgende van: Voor de invoering van de kunstmatige verlichting legden de kippen in den laten herfst en den eersten wintertijd zoo ongeveer 10 15 proc., d. i. van de 100 kippen kreeg hij pe» dag 10 k 15 eieren. Op 4 October 191» maakte hy 5 hokken in orde voor de nieuwe methode en plaatste in elk hok 100 k 110 jonge hennen. Den eersten dag kreeg hy van 540 kippen 25 eieren. Den 30 October kreeg hy er 270. Gedurende de maand No vember had by 8537 eieren, in December, toen 't wat kouder was, 6862 en in Januari 7199. Hierbij moet in aanmerking g worden, dat hy tusschen 4 en 30 aanvankelijk den dag maar een kwartier of een half uur verlengde en dat liet toene men om de kippen er aan te gewennen. Mond- en klauwzeer. Stand van het mond -en klauwzeer in Ne derland gedurende de week van 13 tot 20 Maart 1921. Aantal Provinciën. Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zaid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg 1 1 1 1 1 1 2 2 3 3 1 1 2 2 1 1 6 3 18 16 GOUDA, 81 Maart 1921. De i Prachtig weer voor de vliegdemonstraties. Vanmiddag zyn we mee de lucht in ge weest, helaas te laat om onze bevindingen nog in dit nummer te vertellen, 't Was in één woord..., verrukkelijk! Morgen meerl Ons voorbeeld vond spoedig navolging en op 't oogenblik, bij het ter perse gaan van de courant, was 't vliegen in vollen gang. Ook de kermis! De orgels speelden, de mo lens draaiden en 't publiek stroomde toe. De wei, die natuurlijk nog drassig is, heeft men bestrooid met stroo, zoodat het terrein begaanbaar is. Wellicht- gaan we nog een paar schitterende vlieg-dagen tegemoet en wie weet, als 't weer mooi blijft, misschien wordt dan aan deze half mislukte week nog een weekje aangeknoopt. namen handenarbeid. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het Diploma A. handenarbeid, de dames: A. Outerman», J. v. Maaren en H. v. Dongen, allen alhier, J. Boot, Waddings- veen. Allen leerlingen van den heer H. C. Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. De gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda heeft met algemeene stemmen goed gekeurd het voorstel tot het aangaan van een 7 pCts. obligatielening van 6.400.00». Goudsche Winkeliersvereeniging. De electriciteitsprijzen. Gisteravond vergaderde in de bovenzaal van den heer Backers de Goudsche Winke liersvereeniging, onder voorzitterschap van den heer C. C. Krom. De vergadering werd bijgewoond door het gemeenteraadslid, den heer I. van der Want, die, na een korte openingstoespraak van den voorzitter on middellijk het woord kreeg om de bespre kingen over de gas- en electriciteitsprijzen in te leiden. Zyn rede kwam ten deele over een met betgeen hij reeds in de laatste ge meenteraadsvergadering over dit onder werp heeft gezegd. Spr. wees er op dat velen het belang dezer zaak onderschatten. Het gaat hier niet zoo zeer om de cijfers dan wel om de wyze, waarop een gemeen te-bedrijf zyn afnemers behandelt. Uitvoe rig ging spr. na dat hy op grond van cij fers door den directeur der lichtfabriek ge geven, meende dat de gas- en electriciteits prijzen resp. met 4 cent per M3. en 8 cent per K.W.U., d. i. een verlaging van 20 voor beide categoriën, konden worden ver laagd, terwijl B. en W. tot een verlaging van 4 en slechts 5 cent komen. Aangezien hy met de voorgestelde verlaging geheel accoord ging behoefde hij alleen een be. schouwing te wyden. Spr. had wegens de vermindering van de kolenpryzen gerekend op eên besparing in de onkosten van 141.000, volgens B. en W. zal deze be sparing echter nog ƒ37.000 meer bedragen. Tengevolge van de kolenclausule dalen de inkomsten uit de contracten met de bijna ƒ140.000. Een saldo van nog geen ƒ40.000 zou dus ten goede kunhen komen aan de burgerij. Berekend is, dat, wanneer de elec- triciteitsprys met 5 cent per K.W.U. wordt verlaagd, een saldo blijft van 17.000, dat B. en WJ denken noodig te hebben voor eventueele tegenvallers. Natuurlijk achtte ook de heer v. d. Want voorzichtigheid ge boden, doch hij geloofde, dat men wel iets Tot r zou kunnen gaan. nu toe betaalde de groote gebruikers gemiddeld 21 cent per K.W.U., volgens het voorstel van B. en W. wordt de gemiddelde prijs dien ze betalen 11% cejt zc gemiddeld, een reductie genieien van 9% cent. Volgens spr.'s berekening zouden de gewone verbruikers 30 kunnen vooruit gaan, doch dit wilde hy niet, daarom deed hij zijn voorstel waardoor voor hen de ver mindering 20 evenveel als voor de gas- gebruikers, zou bedragen. Om deze verhou ding door te voeren sloot hy zich aam by het voorstel van B. en W. wat betreft de tarieven voor kracht in vrijen tyd. Volgens het voorstel van B. en W. zouden de gewo ne gebruikers een voordeel van slechts 12% pCt. hebben. Dit is spr. onbegrijpelijk, daar by zijn voorstel de begrooting niet alleen sluitend wordt gemaakt doch er nog een sal do blijft van 7690.— (in den Raad had spr. dit bedrag abusievelijk iets te hoog ge schat). Waarom laat men de kleine gebrui kers dan niet evenveel profiteeren als de grootere? Trouwens de argumenten van B. en W. zijn niet steekhoudend, hetgeen blijkt uit het voorstel betreffende het tarief voor electriciteit voor warmte dat B. en W. ter zelfder tyd indienden, wat spr. nader uit voerig toelichtte. Uitdrukkelijk verklaarde hy dat de kleine hoeveelheid, betrokken door de gebruikers, die geen contract, zelfs niet voor 400 K.W.U. kunnen afsluiten, zóó gering is, dat deze onmogelijk een zoodani- gen invloed kan hebben, dat ze de Centrale innen veroorzaken. Ook het aangevoerde argument, dat de heerschende malaise, die achteruitgang van het electriciteitsgebruik veroorzaakt, hoo- e prijzen voor de kleine gebruikers noo- zou maken, achtte spr. niet afdoende. Dë gemeentebesturen hebben er in de eerste plaats voor te zorgen, dat de ingezetenen zoo veel en zoo goed mogelijk van de Cen trale profiteeren, eerst daarna moet voor de omliggende gemeenten worden gezorgd. Nu mag de hoeveelheid electriciteit, waarvoor den hoogsten prys geldt, niet groot zijn, het geldt juist de electriciteit die aan de eigen ingezetenen wordt afgenomen, o. a. valt on voorstel van B. en W. het meest moet beta len de groep arbeiderswoningen. Het ver wonderde spr. daarom dat de geheele S. D. A. P.-fractie tegen zyn voorstel heeft ge stemd. Tenslotte wees spr. er op, dat een gemeentebedrijf bij dp vaststelling der ta- zwaarder wordt belast dan de ander. Als de Centrale, bij aanneming van spr.'s voorstel met verlies zou moeten werken (wat fei telijk onmogelijk is) dan kan dit alleen zijn oorzaak vinden in het feit, dat er iets ha- met de buitenge- lit t op de ov het loodje te laten leggen. Nadat de heer Rietveld enkele inlichtin gen had gevraagd, die de heer v. d. Want beantwoordde, stelde de heer K. de Jong voor een motie aan te nemen tot ondersteu ning van het voorstel van den heer v. d. Want Deze toonde zich hiermede ingenomen, doch hij vlijde zich niet met de hoop, d&t deze poging succes zou hebben. De stem men over zyn voorstel hebben in den ge meenteraad gestaakt door afwezigheid van den heer Muylwyk, die lid der Lichtcom- missie is. Veel kans op aanneming is er dus niet. Hierna werd besloten een adres te rich ten tot den gemeenteraad, om aan te drin gen op aanneming van het voorstel-v. d. Want. Vervolgens werd voortgegaan met afdoe ning der agenda. Aan de orde kwam de bespreking van de werking der achturige arbeidswet in de praktijk. Van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond was een schrijven inge komen met verzoek een enquête in te stel len naar de bezwaren die ondervonden zyn door de inwerkingtreding der wet. Nadat uit verschillende plaatsen het resultaat dier enquête is vernomen, zal het H. B. over wegen of het noodig is een actie voor bui ten werking stellen der wet te beginnen. Naar de meening van den Voorzitter kan over deze kwestie nog moeilijk worden ge oordeeld, daarvoor is ze te kort en boven dien nog niet eens voor alle bedrijven van kracht. Enkele aanwezigen uitten daarop bun be zwaren: moeilijkheden bij 't helpen van klanten doordat (Li casu in een kleeding- magazijn) de winkel tot 8 uur open blijft, terwijl op 't atelier tot 6 uur mag worden gewerkt, hoogere exploitatie-kosten door noodzakelijke uitbreiding van personeel, etc. Een der aanwezigen verklaarde zich voor behoud van den achturigen arbeidsdag om dat hy van invoering van een tienurigen arbeidsdag stijging der loonen en daling der prijzen (wegens grootere productiej vreesde. Verschillende leden weerlegden deze vrees. De Voorzitter verzocht de geuite en even tueele andere bezwaren schriftelijk by den secretaris in te zenden. Uitvoerig werd daarna gediscussieerd over de ziekteverzekering naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het H. B. van den Middenstandsbond. In principe werd besloten tot coöperatie bij de ziekte verzekering. Een spreker (oud-minister Posthuma of de heer V. R. IJ. Croeze) zal worden uitgenoodigd over deze kwestie voor de vereeniging te komen spreken. Tot slot optstond een zeer geanimeerde gedachtenwiriseling (die eindelijk in debat ten over persoonlijke kwesties verliep) over de vliegende winkels, die de Goudsche mid denstanders schade berokkenen. De Voor zitter herinnerde er aan dat de vereeniging jaren geleden, door middel van strooibiljet ten heeft geageerd tegen een vliegenden winkel in „De Harmonie". Het omgekeerde resultaat werd bereikt, want de verkooper sloeg uit deze actie reclame voor zyn zaak. Inmiddels hebben verschillende verhuurders van iocaliteiten beloofd hun zaken niet meer voor dergelijke verkoopen beschikbaar te zullen stellen. Het bestuur overwoog een bezoek te brengen aan den burgemeester om diens medewerking te vragen. Uit een schrijven van den Ned. R.K. Bond van Han delaren in Manufacturen aan den minister betreffende „vliegende winkels", conclu deerde men echter, dat het gemeentebestuur in deze niets doen kan. De heer Houtman meende dat de Goud sche winkeliers veel meer schade ondervon den van de kraampjes Donderdags op de Markt. Hij wenschte dat ze meer staan geld zouden betalen. Verscheiden leden wa ren dit niet met hem eens. De heer Van Vlaardingen vertelde, dat elders, o. a. te Rotterdam het staangeld minder is dan hier. Andere leden noemden het kraampje een attractie van den Donderdag, die ook de winkeliers ten goede komt. Een drukke markt geeft veel nering in den winkel. Besloten werd de actie tegen vliegende winkels voorloopig te beperken tot het be werken der lokaal-verhuurders om hun lo kaliteiten niet beschikbaar te stellen voor vliegende winkels. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring. De In onze opgave van de stierenkeuring zyn een tweetal onjuistheden geslopen. De premie voor de 4 driejarige stieren bedroeg 76.en niet f 50.terwiil de bekroon de driejarige stier Diric behoorde aan H. J. Hailing, te Stolwijk. BOSKOOP. Aan Ds. A. Jager, remonstrantsch predi kant alhier, is met 1 April eervol ontslag verleend. Hy gaat zich aan de muziek wy- HAASTRECHT. In verband met bedreigdng per hrand- brief aan een der ingezetenen alhier, is door de Justitie een onderzoek ingesteld. Dit leidt echter tot groot ongerief voor hen die er in betrokken worden. In den vroegen morgen is het vooruit ge bouwde gedeelte van het raadhuis aange- schade en ontsiering is Omtrent de toedracht OUDEWATER. Aan de kaJveremmarkt werden Woens dag 42 stuks aangevoerd. Pry zen van ƒ14—20 per situk, handel vlug. Dinsdagavond trad in 'tiókaal .Jleho- voor de Oir. Hist. Kiesvereeniging met het onderwerp: De po- "OUW. en heldere wiitze werd door hoe ook de vrou w haar ing heeft te vervullen op 't gebied van Staatsbestuur, omdat zii ook mede •ven op welke wiize geregeerd, vrouwen op üd van de e worden, waarna alle toetraden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Matige Westelyke wind, gedeeltelyk be- wolkt, weinig of geen regen, iet» zachter overdag. ONDERWIJS. Bond van Nederlandsche Volks universiteiten. Zaterdag is in Den Haag een vergade ring gehouden waar 18 volksuniversiteiten waren vertegenwoordigd. Deze vergadering werd voornamelijk ge houden ter bespreking van de aan te vra gen rykssubsidiën over 1922. In het licht werd gesteld, hoe dringend noodzakelijk meer rykssteun is. Het voortbestaan van alle volksuniversiteiten is zoo werd be toogd in zeer groot gevaar. Besloten werd met den meeaten ernst den minister van Onderwijs op den nood te wij zen en hem dringend te verzoeken de red dende hand te reiken door te bevorderen dat een subsidie verleend worde op de nieuwe voorwaarden welke verléden jaar door hem zyn goedgekeurd. Vereeniging van Hoofden van Scholen. Zaterdag 1b te Haarlem de algemeene vergadering van de Vereeniging van hoof den van Scholen in Nederland geopend. De vergadering was druk bezocht. De heer C. F. A. Zernike, voorzitter van het hoofdbestuur, gaf een overzicht van het werk van de vereeniging in het afgeloopcn jaar. Tot zyn leedwezen moest hy vaststel len, dat het met de vereeniging niet goed gaat. Niet alleen, zoo zeide hij, daalt het ledental, maar ook de medewerking van de afdeelingen is niet, zooals ze eigeniyk we zen moet. Voorstellen voor de algemeene vergadering komen byna niet meer binnen, zoodat spr. zich de vrhag gesteld heeft, of de Vereeniging nog wel reden van bestaan heeft. Hy meende echter van wel, maar dan moet ze zich op een zoo ruim mogeiyke ba sis plaatsen en de oude idealen het speet spr. aldus in den mineur-toon te moeten spreken laten varen. Want hy zou het voeren van struisvogelpolitiek noemen, wan neer men wil ontkennen, dat de tyden voor het hoofdschap niet gunstig zyn. Dat is, zeide spr., immers met allen het geval, die in deze maatschappy een leidende functie bekleeden. Met den wensch, dat de Vereeniging nog een zegenrijk werk zou mogen verrichten, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Als plaats, waar in 1922 de algemeene vergadering gehouden zal worden, werd Amsterdam aangewezen. De heer P. den Holalnder, hoofd der strenge school te Amsterdam, bracht het wetsontwerp op de leerplichtwet in bespre king. Hy betoogde hierbij de wenscheiyk- heid van eenige wyzigingen; o. a. zou hy het landbouwverlof geheel willen zien ge schrapt en hy bepleitte instelling van een dienst tot wering van schoolverzuim. Den kinderrechter moet z. i. de bevoegdheid ver leend worden, tegen spijbelaars op te tre den. Subsidies aan vakscholen. In een circulaire aan de besturen van vakscholen schryft meldt „De Tijd" de minister van Onderwijs o. m.: „dat het (hem) zeer gewenscht voorkomt, dat alleen in gevallen van noodzakelijkheid plannen voor uitbreiding van lokaliteit of van het onderwys ter goedkeuririg worden ingezon den, aangezien de toestapd van 's lands fi nanciën tot de uiterste voorzichtigheid noopt." XV Het internationale Stiidentencongres. Gisteren is het internationale studenten congres te Praag geopend. Er wordt op het congres beraadslaagd in het Fransch. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 31 Maart 1921. KAAS. Aangevoerd 25 partijen. Handel matig. Prys le kwal. 7683 Rijks; 2e kwal. 7075. BOTER. Groote aanvoer. Handel matig. Goeboter 1.15—1.25, Weiboter 1.101.20 per half K.G. VEEMARKT. Melkvee red. aanvoer. Han del red. ƒ650850. Vette varkens weinig aanvoer. Handel red. ƒ0.650.70 per half K.G. Magere varkens groote aanvoer. Han del red. ƒ0.650.70 per "half K.G. Magere biggen groote aanvoer. Handel flauw, 8 3.50 per week. Vette schapen red. aanvoer. Handel vlug, 5065. Nuchtere kalveren groote aanvoer. Handel red. 1822. EIEREN. Groote aanvoer. Handel matig. Per 100 stuks 89. GRANEN. Onveranderd. Tarwe ƒ23,50 26; Rogge ƒ1921; Gerst ƒ1819; id. Chev. ƒ20—22; Haver 16.50—17.50; Erw ten ƒ2123; Bruine boonen 2325. OUDEWATER, 30 Maart 1921. Veilingsbericht van de Vereeniging Ou- dewater en Omstreken. Kipeieren ƒ7,60 8.50; eendeieren 89; Weiboter 1,15 1.26 per pond. Aanvoer kipeieren ruim 4000, eendeieren 800. Handel vlug. GroentenveilinK. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 30 Maart. Veilingsbericht der Coöperatieve Tuinb.- veiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstre ken. Sla ƒ6.709.40, 2e soort ƒ3.605.70, per 100; slavellen ƒ0.86—1.06, per kist; ra- dys ƒ2.604.20 per 100 bos; spinazie ƒ11.60 —14, per 100 K.G. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. Mij. Nederlaad. Kangean (uitr.) pass. 27 Maart Périm. Koningin der Nederlanden (uitr.) pass. 29 Maart Kaap Blanc. Kon. West-Ind. Msild. Bourne, vertr. 22 Maart v. Talcahuano n. Antofagasta. Commewyne, arr. 29 Maart v. A'dam n. Paramaribo. Jas on, arr. 29 Maart v. A'dam te Ham burg. Vesta, arr. 30 Maart v. San Juan te Am sterdam Van Rensselaer (thuisr.) arr. 30 Maart te Havre. Uranus, vertr. 22 Maart v. Barbados a. Londen. Kon. Ho». Lloyd. Limburgia (thuisr.) vertr. 29 Maart van Rio Janeiro. Rett. Lloyd. Djambi (thuisr.) arr. 29 Maart to Suez. Kawi (thuisr.) pass. 29 Maart Gibraltar. Samarinda (uitr.) pass. 29 Maart Finisterre Kon. Pakotvaart My. Roggeveen, vertr. 29 Maart v. Melbourne n .Java. Holland Amerika Itfa. Kinderdijk, van Portland (O.) n. R'dam, arr. 28 Maart te San Francisco. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officiëele noteering te Amsterdam. 81 Maart. 30 Maart 31 Maart. Londen 11.89 11.38% Berlyn 4.62% 4.63% Parijs 20.22% 20.35 Brussel 21.12% 21.25 Zwitserland 60.25 Weenen 0.79 0.78 Kopenhagen 51.90 -ww—- Stockholm 68. Christiania 47.10 -j New-York 2.98% f.89 Weekoverzicht. De afgeloopcn week heeft zich. van tx-uraataiaiipunit bezien, gekenmerkt door een hoogst onbelangwekkend ltarakter en uieeft voor de geld- en ioadvenmariu maar weuiug actaiviteujt gebracht. Dut wias te vooerzaen. Waren de factoren, due zich uit de politieke en econouu&che gebeurteniseen ontwikkeld hebben, ai mei van een aard. dot zii voor de markt van ntimiuleertTuden invloed genoemd mochten worden, het vooruaaicht van vier rust dagen verwekt siteedis een terughoudende tenoenz en doet gewoomiik het zakenleven tot bescheiden grenzen inkrimpen. Daar bij komt nog dat, zooals wij reed» aan stapten de pomtajek-economiwche gebeur tenissen de stemming geeutains veraange naamden. De conflicten in Duitschland. waarvan die ondergrond moge-luk in nauw verband staat mot de Internationale ver houdingen, het hoogst verontrustend: ver loop, dat de zaken na het plebieeciet in Opiper-SAleziië genomen hebben, de onrust tusschen Griekenland en Turuuie, de toe nemende gisting in arbeiderskringen, de spanning in Rusland en om maar een einde te maken aan den reeks van narig heden de zee van moeuLukheden. due nog riiaen zaïl tusschen Duitse hl and en de JUntemte, dut ad-les is in de achter ons lig gende periode opnieuw onder een extra scherp lacht komen te staan, zoodat het an zyne dreigende beteekems nog eens met schrik/weKkemde duidelukheid naar voren kwam. Dit, gevoegd bii 'het feit, dat die gevol gen van de economische malaise zich in de praktijk moer en meer doon gevoelen, was aanleiding genoeg, om de beurs een ongeanimeerd, soms zelfs een bepaald ge drukt voorkomen te verleenen. Hot puiblaek, dat voor eenige maanden belangen nam, in de overtuiging, dat de beurs was „uitgeziekt" en zich krachtig genoeg voelde om, mot de stukken thuis, lederen storm af te wachten, deed dat voor een groot deed in de meening, dot de toiü van jaarverslagen en dividenden een opge wekt tendenz met zich zou voeren. Voor zoover de verslagen thans gepu bliceerd zun, i» dieae overweging een ver gissing gebleken. Zelfs de hoogste divi denden, die in 't bijzonder voor cultuur fondsen, gedeclareerd werden, vormden geen stimulans, de gunstige jaarcijfers van enkele industrieele ondernemingen deden dit evenmin en ofschoon men er niet zel den van overtuigd is, dat de vigeerende koersen laag te noemen zjin in vertiouding tot de intrinsieke waarde, verliest men den moed op een juiste waardeering binnen afzaenbaren tijd en gaat. 't zij vrijwillig, 't zy hééJ of half gedwongen, over tot realisatie. Qhewoarden hadttem in het buitenkuinl. zoowel als te onzent, een tamelijk bewogen verloop. Nog altijd komt het ons voor. dat voor de kaïpitaailsuitbreidimg van Kon. Olie het terrein bewerkt wordt en het zou ons met verwonderen, wanneer in dit gevad het of fensief zou uitgaan van de Amsterdam se he beurs, zooals dit in den loon der laat ste jaren achtereenvolgens van de buiten- JamLsche centra i» uitgegaan. Dat juist nu omtrent de rijkdommen van de Mexicaanache velden ongunstig*, berichten verschijnen, zou wel eens toege schreven moeten worden aan tegenactie van hen. die zooals b.v. de Standard Oil de kapitaalkracht van den Kon. Shell- groep een geschikt aanvalspunt oordeelen. Van Cultuurwaarden valt weinig te ver melden. De Javamarkt blijft zonder eenige tendenz en ofschoon de Cuba-verkoopen geleadeilyk en op het oude niveau plaat» vinden, kan men toch blijkbaar de ge dachte aan een dalende liin hier niet van zich zetten. Vandaar dat de koereen, en kele schitterende dividenden ten spijt, aan een scherpe reactie onderhevig waren. Dit zelfde verschijnsel viel te constatee- ren in de rubber-af de aLing, waar een ge prononceerde onrust omtrent de toekomst der maatschappijen aan den dag treedt en tot uiting komt in een dalende lcoersliin en overwegend aanbod. Het overige gedeelte van de markt gaf slechts wenlg koers- variaties te zien. doch met uiiaomlering van Staatsfondsen, die goed prijshoudend bleven, was toch een terugioopende ten denz bii kal men handel aan te merken als het typeerend marktverschijnsel. Fa. B. Sanders Ezn. Amsterdam. 29 Maart 1921. 5 pCts. Stastsleening 1918. De minister van Financiën maakt be kend, dat van de uitgelote en aflosbaar ge stelde schuldbekentenissen der 6 Staats- leening 1918, verschillende nummers op 15 Maart 1921 nog niet ter aflossing waren aangeboden. VARIA. Genezing door verbeelding. Van 'n zeer eigenaardig geval van gene zing door verbeelding gewaagt de „Klini sche Zeitung". Toen een opera-zang ere» na een Wagner- uitvoering thuis kwam, legde zy zich aan stonds te bed, daar se sich onwel gevoelde. Toen de sangeres na eenige uren wakker werd, voelde deze, dat ze zwaar ziek was geworden. Dit openbaarde zich overal in amechtig heid en verstikkingsaanvallea. De eenige redding was voor haar een venster te ope nen en daardoor versche lucht te doon bin nenstroomen. Tot haar ongeluk had ze evenwel geen bel bjj de hand en voelde zich te zwak, om zelf oen raam te openen. Toen greep se een laarxenknecht en slingerde dien nfcar waar ze in t duister glas ont waarde. Deze scheen inderdaad zyn doel te hebben bereikt, want ze hoorde het glas Ibreken. Naar «le zangeres later verklaarde, was dit feit dadeiyk een ontzagiyk gevoei van verlichting het gevolg. Toen ze den volgenden ochtend ontwaak te was «e hersteld. Hoe groot was toen ech ter haar verbazing, daar ze bemerkte, niet leen venster, maar den spiegel doorboord te hebben, die tusschen de ramen stond, ter wijl deze zelf potdicht waren gebleven. LAATSTE BERICHTEN. Ex-keizer Karl's terugkeer. WJÜE3N1E3N. 81 Maart. VJD. Naar het MeLzdïiger TogeblaU verneemt, is te Ste<- namanger de militaire dictatuur voor de westelijke gebèedon van Hongarije uitge roepen. Ex-konunc Karl heeft de leiding der militaire dictatuur op zich genomen üt-n generaai i,taiar tot commandant inner troepen benoemd. De in de Entente vcreonJgde staten hebben echter besloten den terugkeer van den ex-keizer op den Httnusaarschen troon niet te dulden en dreigden met een oorlog»verklaring. WIHENEN. 30 Maart V.D. Woensdag te SteuMumuiger geïllumineerd. Heden heeft aldaar een groote voikademop»ta-at^ plaats. Ex-keizer Karl bewoont het paleis van tien bosschop, dat de Spaansehe vlag voert. De troepen van Lethar zullen reeds heden naar Boedapest opmarcheeren. Evenwel hoopt Karl «lat «le Hongaarsche regeoring een bwduat ten zijnen gunste zal nemen. Hot «lepartement van buiten- iandache zaken deelt echter mede. «lat Karl to Steinomanger tie militaire dicta tuur heeft ingesteld. Vermoedelijk heeft minstens één der Entente-mogendhetlen ui den reis van ex-ikeizer Karl toegeotaan. BERLIJN. 31 Maart. VoJgens een be- r.cht uit Weenen, wordt gomehl. «fat h«»t officie ren-legioen is bijeengeroepen om «ten opmarsch tegen Budapest te beginnen. WEÜNEiN. 31 Maart. D® laatste weken ziin biet vlugschriften verspreid, getiteld De keizer komt. Het parlement 1» togen Vrijdag bijeen geroepen. Dreigende miinwerkernuitakiag. LONDEN. 31 Maart. V.D. Vertegen woordigers der mijnwerker» kwamen hedeu- ■avuiwl blieen met den president van den i4oard of Trade, maar er werd geen ovcr- eoniKomst bereikt. Do president verklaar de, dat zulk® voor de regeoring onmogelijk was. De mijnwerkers legden Donderdag avond het werk neer mot inbegrip van «le mannen, die «ie pompen en machines bedie nen, hetwelk be teek mu «kit «le munen zul ten ondertoopen, en daardoor waardeloos worden. De preakl'ent drong uan morgen opnieuw met de mijnwerkers te vergaderen. Communistische onlusten in Duitschland. DRESDEN. 30 Maart. VJ). Nadat de communisten Dinsdag te lieulnau de nr- ooiders tier fabrieaen gesommeerd heb- oen het werk te stoken, is tihans in «te neele streek het werk neergelegd. L)« com munisten hebben in vereeniging met «te synd',eaiii»4en een agitatieconiité benoemd, uut u€ staking heeft geproclameerd, en «te aauenrepubtlek uitgeroepen. KOLN, 80 Maart. VJJ. Volgens een be richt uit Remacheid, kwam het Woonodag n.m. in de nabijheid van «ie Romschewiter iaisperre tot een botsing tusschen gewa pende arbeiders en de politie, due. toen zij kwam aanrukken, met geweerschoten werd «mtvaqgen. Na een Iwwt vuurgevecht maakte de politie 400 gevangenen, ter- wyl de oproerlingen m het bezette gebied vluchtten, waar Engache cavalerie hen in ontvangst nam en ontwapenden. Over de grootte der verliezen is nog niet» met zekerheid bekend. De arbeid op de werven. HAMBURG. 30 Maart. VD. De opening van de werf van Blohm Vos» heeft Vru- uag piaata. Over de hervatting van den arbeid op den Vulkan werf is nog mets be kend. Putsch mislukt. GELSENKIRüHjuN. 30 Maart. VJ>. De communisbaciie putsch is in «Ut gebied ge- «ieei uuaiuxt. De aroeod is m aue munen en verdere betiruven weder hervat. Douden en gewonden te >V«uo«nfels. Wivi^öiUiNm Mtuirt. VJ). Bn «te gevechten met «te politie hadden «te com munisten tenminste 50 tiooden en vele ge wonden. waarvan 25 zeer zwaar. De poli tie venoor 1 tioode en 4 gewonden. Algemeene staking mislukt. UHLÜPüiZ, 31 Maart. vD. De oohit- ->.ng der communisten tot Prtciaineenng .an de algemeene staking is tuur insnukt. »n bpna aue fabrieken werd tegen de sta- «v.iig gestemd. Ook in «te gemeentebodrnven iieooen «te ar0cu«ters zich tegen neerlegging van den arbeid uitgesproken. Jj© invloed van de agitatie in het intiuMne-gob.ed wordt steeds minder. BURGERLIJKE STAN O. GOUDA. GEBOREN: 26 Maart. Ernst, s. v. P. Ra dix en M. E. Bout; Nicolmas, z. v. A. Ott- huijsen en C. M. van Ejjk. 26 Maart. Johan na Cornelia, d. v. C. B. Spec en J. li. M. Nederhoe*?; Abraham en Gerardu» Johan nes, z. v. G. Bakker en J. de Korte. 2» Maart. Anthonia Geertruida, d. v. C. F Kerkhoven en M. S. K«)ppendraier. GETROUWD: 30 Maart. H. Furrer en G. W. vin RUn; D. Biufer en W. J. Knapen; W. Hoogeveen en E. A. van den Eng; Th. J. V|„ der Kirt en 1. M. Boegheim; A. A. Redegeld en A. A. de Korte; G. vin Dipt en G, P. de Hoog; L. VreugdenhU en A. M. Weiinura; A, Remijn en E. J. Stoel; M. Brl- dé en C. E..i. F. Sibbe,; 8. Revet en E. Hoogendoorn. OVERLEDEN: 26 Maart. Theodoras van der Post 4 m.; Thaodora» W. de Kenzer 78 jaar.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2