STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het nieuwe Kamerlid. Zooals gisteren gemeld, zal, in de plaats van het overleden lid, de heer Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, thans van de lijst der Li berale Unie, als lid der Tweede Kamer moe ten worden aangewezen de heer M. 1. W. J. Bijleveld. te 's-Gravenhage. Het Vaderland vermeldt nu dat de heer Bijleveld sinds lang de Liberale Unie heeft verlaten, zoodat deze ongetwijfeld daarin een gerechte aanleiding zou kunnen vinden dezen zetel, hoe vurig in 1918 ook door hem begeerd, niet te aanvaarden.' Volgens de Tel. zou de heer Bijleveld reeds geruimen tijd geleden zijn overge gaan naar den Economischen Bond. Deze partij i® echter reeds opgeheven. Zal de toetreding tot den Vrijheidsbond nu de op lossing van deze moeilijkheid moeten bren gen? Het geval kan nog eigenaardiger worden dan het al is. Indien de heer Bijleveld zijn zetel niet aanvaardt, zou daarvoor in aan merking komen de oud-voorzitter der Li berale Unie, Prof. Mr. J. E. Heeres, die ech ter ook de Liberale Unie heeft verlaten. Wat dan? Neemt ook Prof. Heeres den zetel niet aan, dan zal de heer J. S. Hol lander, lid van den gemeenteraad van Rot terdam, de man moeten zijn, die mr. Van Doorn in de Kamer opvolgt. Minister Ruys de Beerenbrouck hersteld. 'De tijdelijke voorzitter van den Minister raad en minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, die om ge zondheidsredenen buiten de stad vertoefde, heeft gisteren, hersteld, de werkzaamhe den aan zijn Departement hervat. Rentezegels werkzaamheden veeziekten. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters me degedeeld, dat ingeval bij het uitbreken van besmettelijke veeziekten wachtdiensten of andere werkzaamheden worden verricht personen, voor wie naar het oordeel van den Raad van Arbeid premiën verschuldigd zijn, de noodige rentezegels kunnen worden aangebracht en aan zijn departement in rekening worden gebracht. Geen zegel behoeft te worden geplakt, in dien uit anderen hoofde voor den betrokke ne reeds een weekzegel verschuldigd is, ter- wyl indien de dienstverrichting korter dan twee dagen duurt of met onderbreking, min der dan 4 dagen per kalenderweek in be slag neemt, geen vv,e e kzpgel, doch voor el- ken dag een d a gzegel moet worden gebe lgd. Electrieiteitsvoorziening van het land. De minister van Waterstaat heeft thans het wetsontwerp inzake de electriciteits- voorziening van ne$ land ingetrokken. Het permanente Hof van Internationale Justitie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, met bijlagen, nopens de goedkeuring van het protocol, opgemaakt overeenkomstig het besluit van de vergade ring van den Volkenbond van 18 December 1920 betreffende het statuut van het Per manence Hof van -Internationale Justitie. Samenvoeging van Gemeenten. Bij Ged. Staten van Zuid-Holland zijn plannen aanhangig om deze gemeente bij Naaldwijk te voegen. Daarbij wordt tevens overwogen om den polder Groeneveld, bij de opheffing van Hof van Delft by Schip luiden gevoegd, eveneens bij Naaldwijk te brengen. De melkvoorziening der groote steden. Verschenen is het aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel uitge bracht verslag van de Commissie voor de Melkvoorziening aan welke bij beschikking van 10 Januari 1921 was opgedragen, den Minister voor te lichten omtrent de vraag, in hoeverre in de toekomst de voorziening der groote steden met voldoende hoeveel heden aan het particulier initiatief of aan de gemeentebesturen kan worden' overge laten, en wel, ia hoeverre de Staat hierbij regelend zal hebben op te treden. De Commissie heeft in haar verslag ach tereenvolgens nagegaan de melkvoorzie ning vóór de crisis, de melkvoorziening tij dens de crisis, de melkvoorziening in de toekomst en de toekomstige hygiënische maatregelen en kwam daarna tot de vol gende conclusies: 1. De melkproductie ten onzent is ook in de periode van de kleinste productie vol doende om de noodige hoeveelheden con- sümptiemelk beschikbaar te doen zijn; ook de aanvoer dier melk naar de plaats van consumptie levert, onder de huidige om standigheden, bij een goede regeling geen overwegende moeilijkheden op. 2. Het is wenschelijk de ten aanzien van zuivel en melkproducten verleende dispen saties van de desbetreffende uitvoerverbo den te behouden en overigens met 1 April 1921 alle ten aanzien van de voorziening van melk en zuivel nog bestaande Regee- ringsbemoeiïngen op te heffen, met dien verstande, dat vooralsnog geen onbelem merde uitvoer van melk als zoodanig be hoort te worden toegestaan (een amende ment om na het wooid „wenschelijk" in den aanvang van deze conclusie te lezen: „bij wijze van proef" is verworpen met 12 tegen 9 stemmen). 8. De beantwoording der vraag of ook in de toekomst Regeeringsbemoeiïng ach terwege tarn blijven, waar het geldt de voorziening met voldoende hoeveelheden melk, is eerst mogelijk, wanneer krachtens de bepalingen der Warenwet, eischen ten aanzien der melkhygiëne zijn vastgesteld. (Er zijn 7 stemmen uitgebracht voor een vierde conclusie, luidende: „Het zal ge- wenscht zijn een commissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoordigers van con sumenten, producenten en melkhandelaren, die Uw Excellentie ten alle tijde adviezen kan en mag geven". Tegen deze conclusie zijn uitgebracht 11 stemmen, terwijl 8 stemmen blanco waren). De malaise in de Drentsche turfindustrie. De minister van Arbeid zou hedenmid dag om halfdrie op het Departement van Landbouw een conferentie hebben welke, zou worden bijgewoond door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel - met vertegenwoordigers van vereenigingen van veenarbeiders en van verveners, naar aanleiding van de malaise in de Drentsche turfindustrie. Bij deze conferentie waren tegenwoordig de directeur v. d. dienst der .werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, de heer Volmer, en de directeur-ge neraal van den Arbeid, de heer Zaalberg. Oprichtingsvergadering Vrijheidsbond. Gelijk bekend, zal op Zaterdag 16 April as. ten halt drie, in het Concertgebouw te Amsterdam, de oprichtingsvergadering van den Vrijheidsbond plaats vinden; voorts ligt het in het voornemen, des avonds te half zeven een grpoten gemeenschappelyken maaltijd te houden. Toegang tot de stichtingvergadering wordt uitsluitend verleend op kaarten, wel ke na aanvraag worden uitgereikt vanwe ge de centrale regelingscommissie te Am sterdam. Aan de leden van de fusioneerende groe pen worden formulieren rondgezonden, na welker invulling en inzending de toegangs kaart vanwege de regelingscommissie wordt toegezonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 April. Afdeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de af deelingen tot voorzitters gekozen hebben, de heeren Arts, Nolens, de Monté Verloren, Schokking en Kolkman, en tot onder-voor zitters de heeren Rutgers, van der Molen, Fruytier, Bongaerts en Van der Voort van Zijp. De gisteren gedane interpellatie-aanvra gen zijn toegestaan, die van den heer Rut gers betreffende de uitvoering der L. O.-wet met 69 tegen 4 stemmen, nadat de heer Os- sendorp bezwaar bad gemaakt tegen de va ge omschrijving der interpellatie. Voortgegaan werd met de behandeling van het Buskruit-ontwerp. Het amendement-Treub, om den invoer en verkoop van buskruit en springstoffen vrij te laten, werd verworpen met 50 tegen 22 stemmen. Het amendement van de commissie van rapporteurs om ook de veranderingen in de overeenkomst met de vennootschap bij de wet te vragen, wordt aangenomen met fa6 tegen 18 stemmen. Het amendement-Haa- zevoet om alleen de fabricage van buskruit en andere springstoffen toe te staan wordt verworpen met 40 tegen 84 stemmen. Het amendement der commissie van rappor teurs om de leden van de Staten-Generaal uit te sluiten van het commissarisschap met tractement en de regeeringscommissarissen te doen betalen door het r(jk, wordt z. h. s. aangenomen. De heer De Jonge (s.d.a.p.) licht een amendement toe om voor het personeel een scheidsgerecht in te stellen. De minister van Financiën, de heer De Vries, meent dat het bedoelde personeel stellig zal moeten worden gebracht onder de werking van de wet op de rechtstoestand der ambtenaren. Het amendement is daarop voorloopig in getrokken. Het amendement van de commissie van rapporteurs tot het instellen van een com missie van beroep voor geschillen tusschen vennootschap en afnemers, wordt overge nomen. De heer Marchant (v.d.) ontwikkelt bezwaren tegen de strafbepalingen in het ontwerp. De heer De Jonge (sxl.a.p.) komt te rug met het voorstel betreffende een scheidsgerecht voor het personeel. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 23 stemmen. Het voorstel-Teenstra om eindstemming morgen te houden, wordt verworpen met 27 tegen 25 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 34 tegen 28 stemmen. Aan de orde komt De wijziging der Successiewet. De heer De Wijkerslooth Cr.k.) be toogt dat de voorgestelde heffing neerkomt op heffing van kapitaal. Daarom is hij er tegen en zou hij aan heffing in eens de voorkeur geven. Ten half zes werden de beraadslagingen verdaagd tot heden 1 uur. POST EN VERKEER. Rij wiel vervoer op de Spoorwegen. De Directie der Spoorwegen is, gelijk wy reeds meldden, voornemens dezen zomer spe clale treinen te laten loopen, uitsluitend be stemd voor het vervoer van rijwielen. Het is de bedoeling in den aanstaanden zomer op enkele lynen waar op sommige dagen (bijvoorbeeld des Zondags) buiten gewoon veel fietsen ten vervoer worden aangegeven als een dier lijnen zou men het traject AmsterdamRaam kunnen noemen enkele der voornaamste treinen van rijwiel vervoer uit te sluiten, om deze treinen dan te doen volgen door een specia- len rywieltrein, die niet anders dan fietsen meeneemt. Vooral op de lijn naar het Gooi via Hilversum, is dat ry wielvervoer op som mige dagen buitengewoon groot, zoodat de gewone treinen door dit fietsvervoer in ver traging kunnen komen; dat hoopt men nu door „rywieltreinen" te kunnen voorko men. Ben maatregel die misschien ook op andere lijnen toepassing zal kunnen vinden op dagen die daarvoor in het bijzonder in aanmerking komen. Inmiddels heeft de .spoordirectie ook proeven genomen met en- Tcele bagagewagens, die' speciaal voor fiets vervoer waren ingericht. Het loopen van rywieltreinen is natuurlijk ^van groot be lang voor een geregelden loop der gewone treinen, die ontlast worden met 500 k 600 rijwielen, maar de wielrijders die met den gewonen trein zijn vooruitgereisd, zullen op de plaats hunner bestemming natuurlijk de aankomst van den fietsentrein hebben af te wachten, om hun rijwiel in ontvangst te kunnen nemen of zich de moeite moeten getroosten hun fiets later te komen afhalen aan het station. De directie der spoorwegen wil eens zien hoe deze maatregel van spe ciale rij wiel treinen in de praktijk zal wer ken en zal er daarom dezen zomer proeven mee nemen. GEMENGDE'BERICHTEN. Een roof hol. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in het perceel Nieuwe Vogelenzang 26 te Rotterdam een koopman uit Venlo, die opdracht had koeien te koopen op de Dins- dagsche veemarkt, beroofd van een bedrag van ƒ2040. Verdacht van dezen diefstal werd de huurster van dat pand in bewaring gesteld. Deze zelfde vrouw werd op 19 Januari aangehouden, omdat men haar verdacht de hand te hebben gehad in een berooving, waarbij ƒ350 en 4000 mark verdwenen. Op 1 Maart geleidde men haar naar het politie bureau wijl men een ingenieur in haar huis 150 had afhandig gemaakt en op 24 Maart vertoefde ze weer een paar dagen in het ar restantenhok wijl men een Duitschen koop man te haren huize een portefeuille met 11 bankbiljetten van ƒ25 had ontstolen. Geen enkelen keer was er voldoende be wijs om de vrouw voor de Rechtbank te brengen. En ook ditmaal zal het der politie wel niet gelukken haar voor eenigen tijd achter de tralie») te brengen. Over enkele dagen is ze weet*vrij en wordt de zaak op denzelfden voet voortgezet. (Hbld.) Het 300-jarig bestaan van den Purmer. In 1922 zal het 300 jaar geleden zijn, dat de Purmer is drooggemaakt. De besturen der afdeeling „Purmer" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, van de vereeniging Purmer Belang en van de commissie „Purmer". hebben op initiatief van eerstgenoemd bestuur verga derd en het plan van feestelijke herdenking besproken.^ De moord op Ds. van den Broek. Dezer dagen deelden wy op g^zag van de (a.r.) „Rotterdammer" mede. dat te Boxtel de moordehaar van ds. van den Broek zou zijn gearresteerd. De „Rsb." verneemt nu van de politie, dat van dit geheele bericht geen woord waar is. Een onderzoek naar den moordenaar is nooit ingesteld, omdat het vrijwel uitgeslo ten was, dat Ds. van den Broek is ver moord. Vrouw verbrand. -r Gisterenvoormiddag is in een bovenwo ning aan den Middelweg te Leiden de 75- jarige weduwe Schryverde Raaf op een brandend gastoestel gevallen. De buren vonden het vrouwtje geheel verbrand. De brand van het woonvertrek werd gemakke lijk gebluscht. Op de lijst der schande! Door de caféhouders te Heerenveen is een zwarte lijst aangelegd voor drinke broers. Hun, wier namen op die lyst voor komen, wordt in de café's beslist sterke drank geweigerd. Een weigerachtig raadslid. Gisteren is op de roerende goederen van het Raadslid N. Parlevliet te Katwyk be slag gelegd, omdat dit raadslid weigert zijn gemeentelijke belastingen te betalen. Prijs van het brood. De vergadering van werkgevers in het Bakkersbedrijf te Rotterdam heeft beslo ten, met ingang van Maandag 11 dezer, den pry's van het melkbrood met 2 cent en dien van het waterbrood met 1 cent per 800 gram te verlagen, zoodat die prijzen dan worden 35 cent en 30 cent. Slapte in de textielindustrie. Het wil in Twente met de werkzaamhe den op de textielfabrieken nog niet vlotten. Op een epkele fabriek bespeurt men af en toe een kleine opleving, doch op andere wordt de werktijd weer ingekrompen. Na de Mtweverijen kwamen de bontweverjjBtf aan de beurt. Te Hengelo (O.) werken demont- weverijen gedeeltelijk vier dagen per week; te Winterswijk heerscht by de firma Wil link en o. nog voortdurend slapte, terwijl oolft de werkzaamheden op de Batavier al daar verminderen. De arbeiders der firma Ten Hoopqp te Neede werken wel de ge heele week, doch op minder machines, wat een belangrijke loonderving beteekent. Te Goor en Almelo is de toestand ook alles behalve gunstig, evenmin als te Enschedé. Uit keering bij ziekte. Op het congres van het N.V.V. in het begin van November Werd het bestuur ge machtigd, met de werkgeversbonden ver dere besprekingen te houden over een uit- keering by ziekte gedurende 26 weken van 80 pCt- van het loon, zonder dat daarvoor premie behoeft te worden betaald. Naar'de Nieuwe Crt. verneemt, zijn de onderhandelingen zoo goed als afgeloopen, zoodat binnenkort een beslissing hierom trent kan worden' tegemoet gezien. De oplossing van het mijn-conflict. In de contactcommissie voor de mijnin dustrie werd gistermorgen door alle afge vaardigden der arbeiders-organisaties ver klaard, dat hun- respectievelijke leden wei gerden de door de directies voorgestelde loonsverlagingen en vermindering van duurtetoeslagen te aanvaarden, en werd mededeel mg geda'an van de door hen aan genomen resolutie. Na «en kort Onderhoud hieromtrent met de myndirecties, werd de vergadering tot 's middags geechorst, opdat de directies na nader overleg hun eventueele nieuwe voor stellen konden mededeelen. In die vergadering verklaarden de direc ties, na langdurige besprekingen, dat z|j be sloten hadden de löonen en duurtetoeslagen zooals die sinds 1 Januari luidden, dus de loonen en duurtetoeslagen volgens het met 1 April afgeloopen contract te handhaven tot 1 Juni. Alsdan zouden verdere onder handelingen plaats hebben om eventueele wijzigingen te bespreken. Gisterenavond vergaderen de verschil lende hoofdbesturen. Vermoedelijk zullen de arbeiders, nu het oude contract tot Juni ongewijzigd blijft, hiermede accoord gaan, zoodat de dreigende staking voorloopig is afgewend. In verband met den toestand is de 2e di visie der marechaussee naar Heerlen ont boden; door deze geheel gewijzigde, situatie zal hun hulp wel niet noodïg zijn.. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Duidelijker dan welk betoog ook. beeft het verloop der geheuiiteniseen in de ach ter ons 1 hoge nide benentenperaxie dooi zienhoe net maatscoaptpoluK bestel.nog altijd wrak en onbetrouwbaar i» en hoe tus. geheele oconomuscne bestaan nog gegrond vest is op verraderij/ drufxaod. dat lede ren dag, .eder uur als 't ware. wuken en onberekenbare cat&strophen verwekken kan. Dat conflicten van socialen aard niet kunnen uitblijven, nu de economische con jectuur zoo schielijk en zoo radicaal gewij zigd ia, behoeft naturel tries betoog. Het loonvraagstuk is urgent.over de geheele we reld. De machten van kapitaal en arbeid die langen tyd geleefd hebben in een soort van godsvrede woonden in 't ge weer gerpepen en met zelden mengt zich in den strijd een politiek sentiment, dot. zooals thans in Engeland, de productie van onmisbare grondstoffen op geheel nieuwe basis wil brengen. De beteekenis van een conflict als dat der Engelsche mijnwer kers. ie niet te overschatten en zal. hoe het zich ook moge ontwikkelen, van groo- ten invloed zyn op den loop der dingen in geneed Euroipa. Van veel minder bedong achten wij de communistische of quasi-communisti sche strubbelingen in Duitschiand. een zot avontuur zonder diepe beteekenia. dat nauwdy'iks eenigen indruk maakt in de En tente-landen en waarmede men dus wie weet? zyn doel wel eens voorbij ge schoten zou kunnen hebben. Ook het reisje van den ex-keizer Karl heeft tot nog toe geen andere gevolgen gehad dan deze, dat de oogen geopend zijn voor de waarheid, dat er constant nog machten aan het werk zijn. om de oude rogeeringen te heretellen en dat dus ook van deze ziide een voortdurende bedreiging tegen de rust van Europa bestaat. In ons land moge men deze les behoor lijk ter harte nemen! Ail deze narigheid en de vele moedldilk- heden, die wij in one vorig overzicht op somden. resulteerden het ie begrijpe lijk in een gedrukte tendentie op de goe derenmarkten en verwekten in het bijzon der in Amerika teleurstelling, die zich uitte in een scherp dalende prijizenJiin. ter wijl de handel tot minimalen omvang in kromp. Deze goederen/prijzen vormen de brug tusschen het economisch leven en den fondsenhandel. Héél wat moeilijkheden en bezwaren van allerlei aard kunnen zich bii de huidige gemoedsgesteldheid opeerihoo- pen. zonder dat de beurs er de zichtbare gevolgen van vertoont, doch wanneer in den den loop none eerde i dit direct tot de harten en zelden of noodt blijft zoo'n verschijnsel op de effecten beurzen zonder invloed. iNiu was de stemming in Amerika in de afgeloopen week al bijzonder gedrukt. Dt industrie ligt voor een groot deel lam ge slagen. Vele fabrieken liggen geheel sta. of werken slechts enkele dagen per week: de handel klaagt steen en been en ofschoon de Federale Banken met crediietverleenime wej iets toeschietelijker worden, is gelo nog altijd duur en schaarsch. Geen wonder, dat Wallstreet van dat al les de gevolgen ondervond en dat ook dc overige centra sterk onder den invloed ver keerden van de bestaande moeiliiikheden. Op onze beurs valt over de geheele linde een koersval te vermelden, zooals in maan den niet is voorgekomen. Cultuurwaarden, in het bijzonder verontrust door de hard nekkige geruchten omtrent dalende prij zen voor Java-suiker, hadden de leiding en beleefden voor de leidende ft l>aniekachtige woonlyk een groot aantal gedwongen liqui daties het hunne bijdroegen. In hunnen val sleepten zij Rubber-, Scheepvaart- en zelfs Taba'tsfondsen mede. die zonder uit zondering ernstige verliezen te boeken kregen, terwijl Oliewaarden zach te mid den der misère betrekkelijk goed hielden, doch niettemin op gevoelig lager koerspeil belandden, mede als gevolg van de lagere noteeringen, door Wallstreet afgezonden. Doet men er goed aan, zich op deze wiize te laten leiden door de Wij gelooven het niet. Het wil ons voor komen. dat men te veel bevangen is door een algemeen verlangen om schoon schip te maken en dat de zorg. waarmede in da den van het koren, geheel en al op den achtergrond, is gedrongen. Het is met het werk van den overzicht schrijver. in deze met bepaalde uitsprakeij aan te komen, doch het moet ons van het hart. dat in zéér veel gevallen sterk over dreven wordt en dat er ongetwijfeld een Lijd zal komen, waarin men het betreuren zal, volwaardig materiaal voor afbraak- prijzen weggesmeten te hebben. Men wachte zich voor overdrijving en houde de hoofden koel. Er vallen nu reeds koopjes te halen. Fa. B. SAjND®RS Ezh.. Ai Amsterdam. 5 Ajpril 1921. Aan het jaarverslag van de Bank ovef 1920. onbleenen we o.a. het volgende: „In tijden als deze is het voorzeker de taak van dc banken hare volle medewer king te verieenen, om hare oude relaties in de moeilijke omstandigheden bii te staan en er in het algemeen voor te zongen, dat de veranderingen, in het economisch leven zooveel mogelijk zonder schokken of cala miteiten plaats vinden. De poedfcie van onze eigen stelling is krachtig genoeg om, voor ons deel d te kunnen Aangezien de dium is en dus de grootste voorziehtaghead geboden is. zullen wij voorstellen ten op zichte vafi dividend-uitkeering en reservee- ring een conservatieve politiek te volgen. In samenwerking met enkele onzer bdn- nenlahdsche relaties op handels- en scheep vaartgebied en met enkele bevriende boi- tenlandsche bankinstellingen werd door ons op 25 September 1920 opgericht de „Bank voor Indaë". Wat betreft onze geaffilieerde Bank instellingen. hebben wij in de eerste plaats melding te maken van de fusie der Zuid- ÏNGEZONDEN MEDFDEELINGEN. Zenuwen Lichaam Nedealandsche Handelsbank met de Notio nal»^ liankvereemgrag. waartoe in de bui- tenjtewone algemeene vergaderingen van aandeelhouders dder instellingen op 1 De cember 1920 besloten werd. De Hollandsche Bank voor Zuid-iAmerifca kan op het boek jaar 19191920 met tevre denheid terugzien. De Hollandsche Bank voor de Middei- landsche Zee heeft het. in verband met de steeds nog zeer onzekere politieke en ec^liomische toestanden, geboden geacht de grootste voorzichtigheid bii hare opera ties te betrachten. Debetzijde der balans: onze gezamenlijke liquiditeiten wyzen, de post aandeelen in finantaeele instellingen van ons effecten bezit niet inbegrepen, een totaalcijfer aan van f 380.458.994.56. De .debiteuren in rekening-courant'', uitsluitend handel adebiteurenbedragen: 237.3Ü4.370>56, waarvan in het binnen land 196.190.608.75 en in het buitenland f 41.113.761.8-1. Creditzijde der Balans. Ons uitgegeven kapitaal bedraagt thans f 75.000.000. De reserve bedroeg op 1 Jan. 1980 f 25.000.000. Hieraan wepd bii beskuit van de algemeene vergadering van 5 Mei 1920 toegevoegd 5.000.000. te zamen 30.000.000. Wy stellen voor onze reser ves dit jaar wederom met een bedrag van f 5.000.000 te versterken, waardoor deze op 35.000.000 wordt gebracht, uitmaken de 46.67 pCt. van het maatschappelijk kapitaal. Op grond van overwegingen van conser vatief beleid1, in den aanvang van ons ver slag vermeld, wordt door ons voorgesteld uit het beschikbare winst-saldo een bedrag van 4.000.000 als extra-reserve te be stemmen. Het Pensioenfonds beschikt thans over een kapitaal van 1.482.980.66. waarvan f 1.202.110.90 in effecten ,is belegd. Ten laste der rekening bedrijf onkosten is per 31 December 1920 een bedrog van f 250.000 aan dit fonds toegevoegd. De voor verdeeling overblijvende winst bedraagt f 20.175.324.13. Wij stellen voor deze als volgt te verdeelen: reserve f 5.000.000. extra-resverve f 4.000.000. dividend 10 pOt. over f 76.000.00Ö. f 7.500.000. dividendbelasting f 678.750, tantièmes f 2.065.978.62. waarna ter over brenging op nieuwe rekening een saldo overblijft van 930.596.61. De likwidatie der „Algemeene". Naar de N. Fin. en Kap. uit goed gein- formeerde bron zegt te vernemen, zal de reorganisatie van de Algemeene Maat schappij van Levensverzekering en Lijf rente vermoedelijk moeten neerkomen op de likwidatie dezer maatschappij. Deze li kwidatie zou dan plaats vinden door het in brengen van de op conservatieve wijze ge schatte waarde der activa en passiva in een nieuwe maatschappij. Men zal, aldus, naar wy verder in liet blad o. m. lezen, op omgekeerde wijze dan onder normale omstandigheden te werk moeten gaan en eerst het actief waardee- ren om dan daaruit af te leiden tegen wel ke contante waarde men de loopende con tracten zal kunnen inbrengen in de nieuwe maatschappij. Stel, men schat de rentege- venüe activa op bijvoorbeeld ƒ10 millioen (wij nemen een geheel willekeurig bedrag), dan zal men ook de bestaande contracten- tot een contante waarde van 10 millioen moeten terugbrengen. Zou nu de werkelyke contante waarde van die contracten op het oogenblik stel ƒ40 millioen beloopen, dan zou derhalve een reductie van 75 pCt. moe ten plaats vinden. Men zou zoodoende op groote schaal de geheele portefeuille tot een portefeuille van premie-vrye verzeke ringen maken, waarop een korting wegens de geleden verliezen wordt toegepast. De verzekerden zouden dan hun premie in de toekomst door kunnen blijven betalen en zich daarvoor in de nieuwe maatschappy een nader te bepalen bedrag verzekeren, op nieuwe voorwaarden. 426e Nederlandsche Staatsloterij. 2e KI. Trekking van Donderdag 7 April '21. ƒ400: No. 9578. 100: Hos. 1093, 18912. Prijzen van ƒ30. 78 237 269 511 632 672 944 971 1446 1494 1855 2081 2168 2842 3995 4063 4222 4601 4672 4844 5061 5614 6722 6974 7102 7950 8077 8258 8384 8412 8708 9414 9418 9792 9937 10427 10605 10808 11437 11454 12256 12567 12693 12900 13403 13755 13832 14086 14216 14625 14729 15536 15628 15842 16027 16043 16087 16097 16104 16167 16432 16655 16834 16971 17472 17804 18303 18733 18913 18957 19010 19070 19134 19926 19997 20002 20066 20205 20350 20369 20430 20457 20940 21126 21245 21371 21387 21535 21582 21720 21886 21995 22018 22135 22465 22478 22583 SCHEEPVAARTBERICHTën! Stv. Mii. Nederland. Kangean (uitr.) vertr. 5 April van Co lombo. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, v. A'dam n. New-Orleans, vertr. 5 April v. Vera Cruz. Gelria, vertr. 6 April v. A'dam n. Zuid- Amerika. T Gooiland (thuisr.) vertr. 4 April v. Las Palmas. Rott. Lloyd. Buitenzorg, v. Batavia n. Djeddah, pas* 5 April Perim. Kon. West-Ind. Maüd. Berenice^ vertr. 4 April v. Curasao naar Port au Prince. Holland Amerika Lijn. Zuiderdijk, v. Cuba en New-Orleans n. R'dam, bevond zich 5 April 'smidd. 12 u. 285 mijl W. v. Lizard. Zyldijk, v. R'dam n. New-Orleans, vertr. 5 April v. Havanna. GOUDA, 7 April 1921. Salarissen der vakonderwijzers bij het Lager Onderwijs. De nieuwe Rijksregeling van de salaris- aen der onderwyzers by het Lager Onder wijs heeft het B. en W. wenaphelyk doen blijken de salarissen van de vakonderwij zers aan de openbare lagere scholen in deze iremeente te herzien en te trachten deze zooveel dit mogelijk is in ovei Rijksregeling te brengen. Ook van de zijde van eenige der belanghebbende on derwijskrachten werd op verbetering aan- «tTw. hebben dienlengZolge de eer den Raad ter vaststelling aan te bieden een conceptbesluit tot intrekking van de be staande verordening en vaststelling van een nieuwe. De toeneming der kosten aan deze tólarisregeling verbonden bedraagt onge veer ƒ2300.— per jaar. Verkregen wordt hierdoor evenwel een billijker en met die aan de overige wijzers toegekende overeenkomende L ging van de vakonderwijzers dezer ge- Artikel 1 van de concept-verordening be paalt, dat de onderwijzer belast met het geven van onderwijs in het Jiandteekenen aan één of meer der Inrichtingen van lager onderwys in deze gemeente zal genieten een jaarwedde berekend naar ƒ90.per wekelijksch lesuur, welke vier malen tel kens na twee dienstjaren met ƒ10.— per wekelijksch lesuur zal worden verhoogd. Be doelde jaarwedde wordt, indien de onderwij zer in het bezit is van een akte M. O. voor het betrekkelijk vak, verhoogd met 600.— per jaar. Volgens artikel 2 zal de onderwijzer be last met het geven van onderwys in de gymnastiek aan één of meer inrichtingen van lager onderwys in deze gemeenten ge nieten eene jaarwedde berekend naar 60.— per wekelijksch lesuur, welke vier malen telkens na twee jaren dienst met 6.— per wekelijksch lesuur wordt verhqpgd. Deze jaarwedde woixl/t. indien de onder wijzer in h«t bezdit i® van eene akte M. O. voor het betrekkelijk vak. verhoogd met 200.— per jaar. Artikel 3 zegt: De onderwijzer belast met het geven van onderwijs in de b eelen der Handelskennis aan "een of der inrichÉngen van lager onderwijs in jaarwedde be- per wekelijksch lee- hy niet, van f 110.— per we- kelijjkiscih lesuur, indien hij wel in het be zit van de akte M. O. Boekhouden ia. wel ke wedde vier mailen telkens na twee iaren dienst met f 10.— pea- wekelijksch Hotel-restaurant „De Zalm" kent, waar deert het ook. Het zij gaarne gezegd dat de tegenwoor dige eigenaar uitnemend de kunst verstaat het zijn gasten zoo aangenaam mogelyk te maken en aan zijn inrichting te geven het cachet van voornaamheid en gezelligheid tevens. Het is Zondag voor „De Zalm" en den tegenwoordigen eigenaar een heugelijke dag. Het zeldzame feit van het 250-jarig bestaan mag dan ook niet ongemerkt voor bijgaan. Daarom houdt „De Zalm" Zondag aa. in haar feestelijk getooide zalen van 35 „open huis". Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft het faillissement uitgesproken van B. J. van Maaren, koopman en rijwielhandelaar al hier, en heeft tot curator benoemd Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen, advocaat en pro cureur alhier. f Artikel 4. De onderwijzeressen, belast /met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan een of meer der inrich tingen voor lager onderwijs in deze ge meente. genieten eene iaarwedde bere kend naar f 60.— per wekelijksch lesi welke wedde vier malen telkens nè twee jaren ddenat met f 5.— per wekelijksch lesuur wordt verhoogd, terwijl de onder wijzeressen belast met het geven van on derwivs in de fraaie handwerken aan die onderwijdnrich'tónigen eene iaarwedde ge nieten berekend naar f 90.— per weke löksdt lesuur, welke wedde eveneens vier malen telkens nè twee iaren dienst met f 7.60 per wekelijksch lesuur wwrdit ver hoogd. Artikel 5. Bii de berekening van de jaarwedden in deze verordening genoemd worden dienstjaren, krachtens vaste aan stelling aan andere inrichtingen voor la ger onderwijs, zoowel in als buiten de ee meente mits in het bezit der betrekke lijke akte doorgebracht, ten volle mede Artikel 6. De bepalingen bii Alge/mee nen maatregel van bèstuur als bedoeld in art. 30. 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 voor de overige onderwijzers bij het Lager Onderwijs vartgesteld ten opzichte van het uitbetalen der iaarwedden en wedden, het verlof tot afwezigheid en de inhouding van jaarwedde of wedde bii dat verlof, zijn op de m de voorgaande art? onderwijzers en onderwii Hotel „De Zalm" 250 jaren bestaan. Het is Zondag 10 April a.s. voor het Hotel „De Zalm" een gedenkwaardige dag De Gemeente-archivaris, Dr. J. Huges heeft in Gouda's historiebladen ontdekt dat het hotel „De Zalm", van welks bestaan reeds in 1594 wordt gewaagd, na herbouw op den lOden April 1671 door de schepenen plech tig werd overgedragen aan Anthony Wit- bols, die eigenaar werd van de nieuwe „Oude Salm". Het is dus Zondag a.s. 250 jaar geleden dat het Hotel „De Zalm" aan de Markt hier werd gevestigd. Omtrent de geschiedenis van dit hotel is slechts weinig bekend. Van een halve eeuw geleden kui ouden van dagen nog verhalen van de groo- te verbouwing, die het hotel in de jaren 1873|4 heeft ondergaan. Het hotel was toen maar een smal gebouw, met een winkel ter linkerzijde. De toenmalige éigenaar, de heer P. Vos, liet zich door zyn schoonzoon, den architect en aannemer C. Krulder, uit den Haag overhalen dat naastaangelegen keihuis -aan te koopen om het af te breken en het hotel daarna te verbouwen op de dubbele breedte die het voor 1873 had. De heer Vos liet zich overreden op voorwaarde dat tijdens de verbouwing het hotel niet zou behoeven te worden gesloten EA zoo schiedde dat in de plaats van het oude smalle hotel na een grondige verbouwing die twee jaren vorderde, een nieuw flink hotel is verrezen, met het front, zooals het thans is. Later is aan de voorzijde nog een balcon bijgebpuwd. De toenmalige eigenaar heeft van zijn nieuwe hotel niet lang geprofiteerd; hij overleed in 1876. Het hotel is daarna over gegaan in handen van den héér Peetera en vervolgens in die van den heer Vermaat, die het bij zijn vertrek naar 's-Gravenhage ver kocht aan den tegenwoordigen eigenaar, den heer H. H. van Heuveln. a Heeft het hotel in alle tijden eeh renom- mé gehad als hotel, in de latere jaren voor al heeft het daarnaast in bijzondere mate naam verworven als uitnemend restaurant. als vreemdeling, die het Faillissement geëindigd. Het faillissement van M. C. Kreeuwen is door de Rotterdamsche Rechtbank voor ge ëindigd verklaard. Verkiezingen colleges Ned. Herr. Kerk. Ter voorziening in de vacature ontstaan in het college van Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk, door het overlijden van den heer P. W. Kamphuyzen, en het vertrek van den heer N F. Cambier van Nooten en het bedanken van den heer J. de Jong Hzn., zal op 20 April een verkiezing plaats heb- Tevens zal op dïen dag de verkiezing plaats hebben voor het coHege van Notabe len, doör de periodieke aftreding van de heeren. W. Kromhout, Dr. S. S. Hoogstra, J. L. van Eyk, C. van Veen Azn. en N. A. van der Ree, en voor het college van opper toezicht in de vacatures ontstaan door het vertrek van den heer J. v. d. Meer en het bedanken van den heer A. Goedewaagen. Vliegen. We hebben een spoorgids, tramigiuls. di verse boo/tgüdsen en daarbij is nu ook ge komen een .Juchitgids". m.ajw. regeling van het luchtverke^-tTer Kon. Luchtvaart-Maatschappij vjidf Nederland praktisch en zakelijk ingericht Het ^middenblad bevat een overzichtelijke tabed van de uren wan aankomst en van vertrek der toestellen op de luchtlijnen Amsterdam—Parijs. Amster dam—/Londen en RotterdamKopenhagen met de zijlijn BremenBerlijn. De dienst Rotterdam—Dortmund is nog niet opge- .men, daar dieze pas 17 Mei begint. In het boekje vinden wii voorts over zichtelijk opgenoemd alles wat voor een luchtvaartreaziKer van belang is te weten: de tarieven, de wijze van het nemen van ■sagobii jetten. het vervoer naar het vliegveld, verzekering van bagage, de bepalingen voor het verzenden vap goederen, de luchtposttarieven, de ge- pledzdeo-- is ook een kleine tabel van adressen, noodig voor de pas- de verschillende landen van bestemming, met daarbij vermeld de duur van geldigheid der visa. De dienstregeling is in een ldein for maat, met duidel ijlken letter op glanspapier gedrukt. De omslag vertoont het bekende plaatje van den vlieger, die met een Vo k-ndammer jongetje en een Javaansch meisje staat te praten. Op de achterzijde staat het bekende motto van de K. L. M. .J)e zakenman reist, verzendt, ontvant: per Expres. De boekjes zijn in alle reisbureaux ver krijgbaar. waar men ook nadere inlichtin gen kan nemen en plaatsen bespreken. Vueggeert wilden dispensatie vow 1 jaar. D« Voorzitter weet niet of het wel korter kon dan 5 jaar. waarna de Secretaris een «tuk voorlas, waaruit Wijkt, dat de dis pensatie voor ten hoogste 6 jear kan wor den gegeven. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 3 tegen 1 stem. Een schrijven van Ged. Staten, wijziging" te brengen in het leenuigsbestuit Besloten werd de oude pont ook in gebruik te hou den als reserve, in de hoop dat Ged. Sta ten dit goed zullen keuren. De heer Vleg- geert vroeg of het de voorzitter bekend is. dat de veerbooten zeer slecht ziin. De heer Boer wilde de tarieven van het veer ver- hoogen. De Voorzitter bracht thans in het midden, dat B. en W.- geen kasgeld mogen opnemen, zonder den Raad eerst te hooren. en stelde voor f 6600 aan te vragen. Het belastinggeld vloeit slacht binnen. Beslo ten werd met algemeene stemmen eon kas geld aan te vragen van f 6600. BU de rondvraag bracht de heer Vleg- geert het heerschen van tvphus in onze gemeente ter sprake en stelde voor. dooi de gemeente brochures te laten vrepreiden evenals te Ouderkerk a/1. IJssel is ge schied. De Voorzitter meende dat het niet op den weg ligt van de gemeente, maar dat dit het werk is voor 't Groene Kruis. Het kost de gemeente ook maar weergeld en wy moeten zuinig zijn,, zeide de voor zitter. En 't Groene Kruis heeft geld ge noeg. Na eenige besprekingen werd be sloten inlichtingen te vragen en als het niet te duur is. zullen brochures verspreid worden in de gemeente op hun kosten. Hierna vroeg de heer Vleggeert de mede werking van den voorzitter» om de avond vergaderingen eem half uur later te doen aanvangen. Ook de heer Boer wensehte in deze de tegemoetkoming van den voorzit ter. waarna de voorzitter de toezegging deed met de opgeworpen bezwaren reke ning te zullen houden. Ndets meer aan de orde Zijnde, werd de vergadering met dankzegging gesloten. MOORDRECHT. Mej. Hoogervorst, onderwijzeres aan de Byz. School alhier, heeft tegen 1 Juli a.s. ^eervol ontslag gevraagd uit haar betrek ing. Vee: Kil Kindervoeding. Naar men ons mededeelt heeft het be stuur der vereeniging „Tot Heil des Volks' besloten niet deel te nemen aan de samen werking welke de vereeniging „Neutrale Kindervoeding" beoogt. Deze samenwerking zou ten doel hebben het vormen van een gemeenschappelijk be stuur uit de vereenigingen, die zich met kindervoeding belasten, en het treffen van regelen inzake de te verstrekken voeding, opdat er in dat opzicht geen verschil zou bestaan. Uit de door de gemeente verstrekte subsidie zou dan voor elk kind een zelfde bedrag kunnen worden besteed. Uit het besluit van „Tot Heil des Volks" blijkt dat een /ügemeene" samenwerking althans niet verkregen is. Jubileum. De heer I. de Bruin vierde heden z|jn 26- jarig jubileum als correspondent bij de bankiersfirma Knox en Dortland, welk feit niet onopgemerkt voorbijging. GOUDERAK. Gisterenavond vergaderde alhier de ge meenteraad. Tegenwoordig waren, behalve de voorzitter, de leden Rook. Boer. van Kersbergen en Vaeggoert; afwezig Tom, v. d. Eyk en die Jong. Na opening met gebed, werden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Megedeeld werd" dat kasopnemang ie ge daan, en alles in goede orde werd bevon den. Het bleek dot in kas was f 806.14. Hierna deelde de voorzitter mede. dat de brand gisteren, hoewel goed afgeloopen de gemeente odk weergeld kost. Naar de voorzitter zeide. gaf ae spuit goed water, waarop de heer Rofer opmerkte dat dut in strijd is met de vroeger geuite bezwaren tegen de spuit Verschillende ingekomen stukken wer den voor kénnaegeving aangenomen. Hierna kwam m behandeling een schrij ven van den heer L. Sche«grond, met de mededeeling, dat hij zal bedanken als cor respondent der arbeida^nudideling. indien hem geen hoogtere vergoeding voor zijn ar beid wordt toegekend. Besloten werd aan bet verzoek te voldoen. Een schrijven van den heer Voskuilen met verzoek om orit- slag als gemeente-deurwaarder. Het ont slag ward eervol ontleend. Een schrijven van de gezondheidscommissie ingekomen, aal circuleeren onder de l^den. Hierna kwam dp belasting ter wrake. De Voorzitter stelde voor 6 jaar dispen satie te vragen voor het innen der belas tingen, want hij wilde gaarna baas Wijven in eigen huis. De heeren v. Kersbergen en Het ligt in de bedoeling van het Sport comité om het sportterrein met 1 Mei a.s. feestelyk te openen. WADDINXVEEN. Vanwege het gemeefitebéstuur is aanbe steed het bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de firma G. Lin- denburg en Zn. te Hazerswoude voor 17.945. Hoogste inschrijver was de heer G. J. van Wingerden te Gouda, voor ƒ20.800. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De heer P. A. Troost, burgemeester de zer gemeente, is benoemd tot lid der ge- westelijke Landstormcommissie in Zuid- Holland; verband Gouda en Omstreken. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering to Amsterdam. 6 April 7 April (oftic.) (niet-offic.) Londen 11.32% 11.32% Berlijn 4.72% 4.68 Parys 20.45 20.57% Brussel 21.30 21.42% Zwitserland 50.10 Weenen 0.77 0.77 Kopenhagen 51.85 f— Stockholm 67.90 1 Cimatiania 46.30 Nèw-York 2.89 2.88% MARKTBERICHTEN. GOUDA, 7 April 1921. KAAS. Aangevoerd 64 partyen. Handel matig, le kwal. 7275, 2e kwal. ƒ6871, met Ryksmerk ƒ83. BOTER. Red. aanvoer, handel matig Goeboter 1.15—1.80, Weiboter ƒ1.05L15. VEEMARKT. Goede aahvoer, handel ma tig* 600800. Vette varkens, red. aanvoer handel vlug, ƒ0.650.67 per half K.G. Ma gere varkens, groote aanvoer, handel red., 0.650.70 per half K.G. Magere biggen, groote aanvoer, handel flauw, 33.50 per week. Vette schapen red. aanvoer, handel flauw, ƒ4050. Nuchtere kalveren groote aanvoer, handel flauw, 1420. EIEREN. Groote aanvoer, handel flauw, per 100 stuks ƒ8.60—9.50. GRANEN. Kalm. maar prijshoudend voor de goede kwaliteiten. Tarwe ƒ2325.50, Rogge 19.50=21, Gerst 18—19, id. Chev. 20—22, Haver 16.50-17.50, Erwten ƒ20 23, Br. boonen ƒ2224. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en/)mstreken". Groenten veiling. Veiling van 6 April 1921. Spinazie 4.909.80, Sjalotten 4.20, pei 100 K.G.; Rabarber ƒ1.60—5.90, Peen ƒ21 Radijs f4—5.60, Selderie ƒ5—6.10, Prei f 1.404.70. per 100 bos; Kropsla le soort ƒ5.50—9, id. 2e soort ƒ1.30—6.60, Eieren ƒ8.20, per 100 stuks; Slavellen ƒ0.410.55 per kist. 4 NIBUWERKERK a. d. IJSEL, 6 April. Veilingbericht der Coöperatieve Tuinb. veiling „Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstre ken". Bloemkool ls soort 17—19, dito 2e soort 7—8, uitschot ƒ1.70—2.90, sla le soort ƒ6.30—8.30. dito 2e soort ƒ2.604, alles per loo; sla (vejlen) ƒ0.30—0.65 per kist. rabarber 4.70 per 100 bos, spinazie 4.60—6 ped 100 K.G. De aanvoer was 57.046 kroppen sla en 2100 K.G. spinazie. i OUDEWATER, 6 April 1921. Veilingsbericht Coöp. Veilingsvereeniging Oudewater en Omstreken. Kipeieren ƒ8.60 —9.25. eendeieren ƒ9.50—10. per 100 stuks. Weiboter ƒ1.10—1.25, per pond. Aanvoer: 15.000 kipeieren, 1000 eendeieren, 500 K.G. boter. Handel vlug. Op de Kalverenmarkt waren aangevoerd 40 stuks. Prijzen ƒ12—17 per stuk. Han del flauw. SPORT. Biljartwedstrijd. Zaterdag 16 en Zondag 17 April a.s. zal een zestal van de Biljartclub „Ter Gouw" een wedstrijd spelen tegen een zestal van „de Vereeniging" in Haarlem. Het gaat om een wisselprys. Van „Ter Gouw" sullen aan dit concours deelnemen de heeren A. J. Schilt, A. Mo- gendorff, C. P. Backers, M. M. Stork, G. C. van E|jk en J. A. Verhoeff. De kaarten Holland—Zwitserland IndeGoudsckeSportisin een vorig nummer onder de offieieele mededeel ingen een berichtje verschenen van dezen inhoud) „De vereenigingen B. V. V. en Moordrecht, welke niet tijdig het geld hebben overge maakt, ontvangen geen kaarten." Naar aanleiding van die mededeelingen verweerde de le Secretaris van B. V. V. zich in het jongste nummer van de Goudsche port alduB: „Zoo onschuldig als dit berichtje wel l|jkt is het toch waarlyk niet. Wat toch is het reval - t t)e vereeniging B. V. V. ontving geen be richt Van toewijzing en kon derhalve ook geen geld overmaken. Toen zulks wel wat te lang duurde werd de Secretaris van den G. V. B. van Tilburg door ondergetekende opgebeld en gevraagd om inlichtingen Toen eerst werd ons het bedrag opgegeven het welk door den Penningmeester onmiddellijk werd overgemaakt. De toezending der kaar ten bleef uit totdat w|j tenslotte bericht ontvingen van den N. V. B. dat op adviee van den G. V. B. geen kaarten aan onze vereeniging werden versrtekt. W|j hebben ons telefonisch tot den N. V. B. gewend met het resultaat dat w|j toch nog een geringe hoeveelheid kaarten ontvingen. Toen w|j onz bij den heer van Tilburg vervoegden wist h|j geen afdoende reden van deze daad op te geven. Dat ook de N. V. B. overtuigd was van een geheel verkeerde manier van op treden bewijst het feit dat de kaarten voor de Internationale wedstrijden ons thans in het vervolg worden verstrekt rechtstreeks door het Secretariaat der N. V. B. Men zal goed doen dergelijke offieieele mededeelln gen in het vervolg op Juiste waarde te schatten." Dit verweer was voor den len Secretaris van den Goudschen Voetbal Bond aanleiding tot de volgende repliek, die ons ter plaatsing wérd aangeboden: Het stukje getiteld: De kaarten Holland- Zwitserland is waarschijnlijk bedoeld om de vereeniging B. V. V. te rehabillteeren voor hotniet tijdig opzenden van het verschul digde bedrag. Zij tracht dit te bereiken door den schijn te verwekken alsof niet hun vereeniging, doch tien Goudschen Voetbalbond hiervan de oorzaak is. Teneinde dit te weerleggen verzoek ik nota te willen nemen van het volgende: Door ondergeteekende werden 4 Februari aan alle aangesloten vereenigingen aan vraagformulieren verzonden voor plaatsbe wijzen van bovengemelden wedstrijd. Deze formulieren moesten u i t e rT |j k ,j Fébruari in het bezit z|jn van het Bonds- secreturiaat met de verschuldigde g e 1 d e n wat uitdrukkelijk op de aanvraag formulieren stond vermeld. Niettegenstaande hieraan door B. V. V. niet werd voldaan, werden de kaarten op gegeven by den N. V. B. In het officieel orgaan werd toen nog maals gewezen, dat de vereenigingen het verschuldigde bedrag moesten overmaken, daar ander» geen toewijzing kon geschieden. Ook deze waarschuwing bleef vruchteloos. Inmiddels waren door andere vereenigin gen de desbetreffende bedragen overge maakt en door ondergeteekende doorgezon den. Maandag 14 Maart belde de secretaris van B. V. V. óp en vroeg hoe het met de be stelde kaarten stond. Ik deelde hierop mede, dat zij nog geen remise hadden overge-s maakt, duB z|j vanzelf geen kaarten konden ontvangen. Ik gaf toen tevens op de gewijzigde aan vrage en het totaal-bedrag hiervan. De secretaris deelde hierop mede: „Heden avond wordt dan het geld overgemaakt." Hierop wachtte ik vergeefsch tot Donder dag 17 Maart. Toen schreef ik aan den N V. B. dat de vereeniging B. V. V. alsnog niet had gestort, zoodat Ik verzocht, hare toewijzing te doen vervallen. Zaterdag 19 Maart ontving ik kennis dat het bedrag was overgemaakt. Ik deelde hier op onmiddellijk mede, dat bet -nu te laat W8Moest de G. V. B. dan ten koste van alle andere vereenigingen op B. V. V. wachten, of de kaarten zelf storten, terwijl B. V. V. toch nog een bedrag van bijna 100.aan den G. V. B. moet afdragen? 23 Maart kreeg ik bezoek van 2 bestuurs leden van B. V. V„ welke m|j vroegen, waar om de toewijzing door den G. V. B. werd ge adviseerd te doen vervallen, waarop ik ant woordde: Dat uiterlijk 10 Maart (een kleine speling wordt den erkende bonden meestal wel toegestaan) de bedragen moesten zijn overgemaakt en wü dus hadden mooten stor ten. daar anders alle vereenigingen de dupe zouden worden van hot verzuim van B. V. V. Is dit antwoord niet afdoende? Dat de N. V. B. haar nu nog rechtstreeks eenige kaarten toezond, is mU, bekend; doch dit is voorzeker vjen handeling, welke de N. V. B. had moeten nalaten en waarop dan ook door den G. V. B. aanmerking zal worden gemaakt. Hopende door bovenstaande, het stukje in het juiste daglicht te hebben gesteld en U mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor de opname, Hoogachtend, Qoadsche Voetbal Bond. De Secretaris. G. VAN TILBURG. Landarbeiderswet. De minister ran Landbouw heelt ter ken&ie van gemeentebesturen en tan rar- eenngingen of atkhtfngen ingevolge de Landarbaideiwwwt gebracht dat den hypo theekbewaarder to .opgedragen om aan hen kosteloos de Inlichtingen to verrtrsk- ken uit de kadastrale stukken, welke s(j voor de uitvoering dier wet noodig hebben. Ten aanzien van dergelijke inlichtingen uit de hypothecaire nngèstor» kan zoodani ge opdracht niet worden verstrekt. Willem Mengelberg. Willem Mengelberg en Schmüller z|jn heden van hun reis naar Amerika te Am sterdam teruggekeerd! B|j de ontvangst aan het Centraal Station waren eenige personen uit <le\»*nu*iekwereld en een groot aantal leden voornamelijk dames, van Toonkunst aanwezig. Met een hoe ra-geroep is Mengel berg verwelkomd. Het bestuur van Toonkunst heeft hem een krans aangeboden. Dr. A. Diepenbrock. Udt Amsterdam meldt men aan ds N. R. Ort.: De teraardebestelling van hst stoffelijk overschot van wijlen dr. A. Diepenbrock aal plaats hebben op Zaterdag a* te 11 uur op de rJk. begraafplaats d# Budtenvel- dert aan den Amatolveenscheweg. W|j nemen «leze repliek met een korte uiteenzetting van hetgeen daaraan voor af ging in ons blad op, daar de uitgave vandeGoudscheSport wegens gebrek aan belangstelling met no. 27 is gestaakt en opname in dat orgaan dtis niet mogelijk ls. REDACTIE. LANDBOUW. LETTEREN EN KUNST. LAATSTE BERICHTEN. Dc mijnwerkereataklag. LONDEN, 7 April V. D. De toestand ia verbami met de mljnwerkersstaking is ra ti tig gewerden. De conferentie tusschen de regeering en «le m|jnwerkertlelding is afge broken. De leiders weigeren de pom per» en de machinisten tijdens de onderhandelingen aan t werk te doen gaan. Tolgrens. KHULHN, 7 April. VJ>. Volgens een bericht iM Obeihausen nemen de maatre gelen tot Instelling van een tolgrens ln de Rijnprovincie een aanvang. Ingevolge eene verordening der bezottingaovwheden moe ben van nu af alle goederentreinen 20 mi nuten m Ofbenh&uaen blij ven staan tot óouan^ponUKde. Hervatting van het ^sdrijf. HALLE, 7 April. V.D. Bij d. Werke zullen weitor 20/XX) wanten gesteld. Dageluks kunnen er slechte 1000 worden aangesteld; «tear de lektors van het werk «1e nieuwe tooganrsbsrwiisen an oeen fotografie laten voorsten. Vol- itdage hervatting van het bedrijf is du# eerst na 3- weken te verwachten. De Raads-candldaat „Hadt-Je-me-maar" gepakt. Men seint ons uit Amsterdam: Hedenmorgen is wegens lamUooper|j aan gehouden de bekende „Hadt-je-me-maar" en naar 't bureau 't Singel overgebracht Van- «laar werd h|j op transport gesteld naar da «luarant&ine aan den Zeeburgerdjjk om ont luisd te worden. Het conflict in ds mijnindustrie. Naar we uit Heerlen vernemen heeft <to Christelijke Mynwerkersorganisatie de voor stellen van de myndirecties aanvaard De Nederl. Bond, de Federattoven, de Neutrale- en de Protestantsche Bond heb ben gisterenavond niet vergaderd, doch de besturen der bonden komen hedenavond in gecombineerde vergadering bijeen, waar een beslissing op de voorstellen der m|jndirsc- tie» een vergaande coneessle was. Omtrent het deskundig onderzoek hebben Ie directies zich evenwel niet uitgelaten. Dit zal ook hedenavond een punt van bespreking uitmaken. De staking en uitsluiting W Hst kleeding- bedrijf. Naar w|j vernemen sal hedenavond te Groningen een conferentie plaats hebben tusschen de werkgevers en werknemers be trokken b|j de eerste te Groningen uitge broken staking in het confectiebedrijf Ge tracht zal worden tot overeenstemming te komen. BH de leden va ft de Patroönsvereeniging te Rotterdam, alsmede bij eenige ongeorga niseerde patroons bedraagt het aantal sta kers en uitgesloten mannelijke en vrouwe lijke arbeiders 1567. Hierbij moeten nog gevoegd worden de hulparbeiders en de thuiswerkers, wier aan tal echter niet controleerbaar ia Behoudens enkele minder belangrijke za ken hebben al de speciaal maat- annex con fectiezaken het besluit uitgevoerd. Nederland als centrum van het Eurepeeach luchtverkeer. Men meldt ons uit Amsterdam: De Am- sterdamsche Film-Company heeft in op dracht een film te vervaardigen voor de Ko ninklijke Luchtvaart-Maatschappij. Het onderwerp zal betreffen Nederland als centrum tot Europee sch luchtverkeer. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 777.6 te Skudemaez. laagste stand 760.6 te Seydisfjord. Verwachting tot «ton volgenden dag: Matige tot krachtige Noordoostelijke tot Oostelyke wind. helder tot lichtbewolkt, droog weer, Iets zachter overdag. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 6 April. Steven, a. r. 8, Meijer en H. J. Cornelisse. GETROUWD: 6 April. H. Kraan en M. J. de Frankrijker; W. J. Engelhard en M. J. E M. den Edel; J. de Wit en H. A. Stolk; M Schouten en H. van Leest; J. van Dam en R Roos; J. van der He* en K. Schriek; C. Vergeer en J. Grootveto; A. van Beekum en M. J. Rond. OVERLEDEN: 4 April. Maria Speksnij der 7g j. wed. r. J.~ Zutoervltot.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2