STADSNIEUWS. 'ïSwd. U zult noóü iets over de hooren. Als er iets niet goed is. De ex-keizerin overleden. a ben teruggetrokken, die zii vóór het be- I gin van de operaitiios bezet hielden. (Volgens de bladen zal koning Kon»tan- I tün Woensdag naar het front vertrekken I vergezeld van Doeemania Metexas en Stra- I tm. Wbaraohiinlülk zal Denemarken Enge- I tand'» voorbeeld volgen en de handelsbe- I trekkingen met sovjet-Rusland hervatten. 1 ,De minister van buiitenlamUche zaken I Scaveniiu» heeft in het ÏWlkethan* een ver klaring afigoiegd over de onderhandelingei. welke te Stockholm zuilen worden gevoerd tusachon de officieele handelavertegeniwoor- dagere van Sovjet-Rusland en de gedele geerden der Deensche handelsorganisaties. De miniater zeide, dat dergeliike ondertwui- delingen een .iaar geleden op voorstel van hem zelf waren begonnen doch dat zii toen geen resultaat hadden gehad. Niu tusechen Engeland en Rusland een handelsverdrag was gesloten, hadden de Deensche handelsorganisaties besloten de gaak wederom ter hand te nemen. Men ver wacht thans, dat binnen eenige weken een desbetreffend voorstel van Russische znde aal worden ontvangen en door de Deensche handelsorganisaties in overweging zal wor den genomen. Het ministerie van buiten lantlsche zaken zou deze kwestie alsdan onderzoeken, doch hli wenschte het eens en vooral duidelijk, te maken, dat een en an der moest worden afgedaan door de han delsorganisaties zelf. De te Kopen/hagen verschumendeubladen »in van oord«)l dat (te vymnteicthy od een horstel van de haiulol&hJétreókiiMren met Rusland z«er gunstig «in. binnenland. Begrafenis-Mr. Van Doom. Op de Begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen I is Zaterdagmiddag onder zeer groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk I overschot van jhr. mr. Th. C. van Doorn, I lid van de Tweede Kamer. Onder de aanwe zigen waren de ministers van Buitenland- sche Zaken, de heer van Karnebeek, en van I Waterstaat, de heer König, de Kamerleden de Kanter en de Muralt, van de unie-libera le fractie; Dresselhuys, van de vry-hbera e I fractie; Marchant en van Beresteyn, van de vrijzinnig-democratische fractie; van den I Tom nel van de sociaal-democratische frac- I vïïn. van de christelyk-historische fractie; de griffier der Tweede Kamer, ba- «(.v.. van Steenw»; Kamerleden, onder wie mr. J. Limburg, nu i van Ged. Staten van Zuid-Holland; mr. G. Jannink en A. Roodhuyten; mr. Ort, oud- mtatater van Justitie, raadsheer in den Hoe ven Raad; mr. de Monchy, griffier van de Staten van Zuid-Holland; mr, Zimmwman, burgemeester van R°«erd»m IJe Hooge Raad was vertegenwoordigd door verschel- dene raadsheeren en den griffier; de presi- dent was door oen liehte ongesteldheid ver- hinderd aanwezig te zynr Wy mergten voorts op prof. Krans, lid van Eerste ta mer, en mr. V. H. Rutgers, ld van de 1>ee- de Kamer, voor de Interparlementaire Urne, waarvtui de heer Van Doorn voorzitter was; den president en leden van het Haagse he Ge rechtshof, president en leden van de Haag- Bchc Rechtbank; leden van den Raad van Toezicht van Advocaten; het college van burgemeester en wethouders van Naaldwijk; den heer Zaalberg, voor het Nationaal Steuncomité. Het college van curatoren van de Rijksuniversiteit te Utrecht was verte- genwoordigd door de heeren mr A. P. ba ron van Lynden, mr. J P. Fockema An dreas, burgemeester van Utrecht; mr. A. E. J baron van Voorst tot Voorst, commissa ris der Koningin in Noord-Brabant, en jhr. mr. J. F. Hooft Graafland; de senaat dier Universiteit was vertegenwoordigd door de hoogleeraren Vogelsang, rector-magnificus; Schoorl, secretaris; Hugo Visscher en Na- 18o district. Hoofdplaats Leiderdorp. Va cature hoofdingel. wegens bedanken als zoodanig van den heer J. J. Koning en periodiek aftredend als hoofdingel.- plaatsverv. de heer P. 3, van der Poel. Ge kozen opvolgend de heeren D. ïlorrepaal te Koudekerk en A. B. Verkleij te Leiderdorp- GEMENGDE BERICHTEN. ÏJe stoet wend voorafgegaan door een ne gental boden der Tweede Kamer en van den Hoogen Ruud. Overeenkomstig den wensch van den overledene werd aan de groeve niet gespro ken. Mr, J. A. N. Patpn, burgemeester van 's-Gravcnhagc, dankte namens de familie voor de eer den overledene bewezen. Hy schetste met een enkel woord de groote ga ven en verdiensten van den heer van Doorn, die un grand seigneur was naar het uiter lijk en naar den geest. Velen zouden zeker hebben willen getuigen van hun waardee- ring voor hem, ware het niet, dat hij den %ensch had geuit, dat aan zijn groeve met ■a worden gesproken. Het land verliest veel in hem, zijn naastverwanten voelen een leeire plaats, zij zullen met eerbied en dankbaarheid aan hem blijven denken. Hij ruste zacht! i denken. Verkiezingen Rijnland. Bij de gehouden verkiezingen van hoofd- 1 ingelanden en hoofdingelanden-plaatsver- vwiger vóór het Hoogheemraadschap Rijn land was de uitslag als volgt; I 2e District. Hoofdplaats Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude. Vacature als H. tagel. plaatsv. wegens benoeming van jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout tot h, ingeland. Gekozen de heer L. G. Prins te Overveen. 8e district. Hoofdplaats Woubrugge, af tredend als h. ingcl. en h. ingel. plaasverv. opvolgend de heeren H. Straathof Azn. en F Kroen Mzn. Herkozen de heer Straathof en gekozen als hoofdingcl.-plaatsverv. de heer P. F. Noordam te Woubrugge. 9e district. Hoofplaats Aarlanderveen. Aftreden als hoofdingel en hoofdingel.- plaatsverv,, opvolgend de heeren C van Muiswinkel Hzn. en A .N. Straathof. Geko zen als hoofdingel. de heer A. N. Straathof en als hoofdlngel-plaatsverv. de heer w. Nieuwenhuizen. 10e district. Hoofdplaats Alphen a. d. Rijn. Vacature als hoofdingcl.-plaatsverv. wegens benoeming van den heer W. Los tot hoofdingel. Gekozen de heer G. J. Stoop te Alphen ft. d. Rijn. 11e district. Hoofdplaats Recuwyk. Vaca ture als hoofdingel., wegens overlijden van den heer P. Kersbergen Lzn. Herstemming tusschen de heeren W. Vis te Reeuwyk en J. G. Naber te Gouda. 12e district. Hoofdplaats Hazerswoude. Vacature hoofdingel. wegens benoeming van den heer P. P. Veelenturf tot Hoog heemraad en vacature hoofdmgel.-plaatsv. wegens ontslagneming van deni heer J. van Bedt Szn. Gekozen opvolgend de nieren A J. de Jong en L, Noordam, belden te Ha- zerswoude. Groote veenbrand in Drenthe. In de Valthermonden, Weerdingertnonden en Emmercompascum woedt sinds Zaterdag een hevige veenbrand. De bewoners neipen in ailerijl de vlucht. Met grootè" karavanen trekken zij naar veiliger oorden. Met den sterken N.-Oostenwind is aan blusschen niet te denken. Reeds zes huizen zijn in de asch gelegd, waarin ook levende have en het meeste huisraad. Het centurm van den brand bevindt zich te Excloo. De branden zyn ongeveer te ge lijkertijd op verschillende plaatsen uitgebro ken. De bewoners der bedreigde huizen vluchten voornamelijk naar Excloo en Val- the. De commissaris der Koningin in Drente is te Emaien aangekomen om zich op de hoogte van den toestand te stellen en met de plaatselijke autoriteiten de maatregelen van verweer te beramen. De situatie laat zich zeer ernstig aanzien. Te Weerdingerveen en Emmer Erfschei- denveen staat alles in brand. Alle venen om Emmen branden. Ettelijke huizen zijn ver- I brand; ve|e bewoners vluchten. Voor 4 jaren, in 1917, heeft een derge lijke brand deze streken geteisterd. Men meent, dat een achteloos weggeworpen, brandende lucifer, een vonk uit een bagger machine, de oorzaak is geweest van alle el lende, die toen is geleden. Nu was zyn komst I al door sommigen voorspeld. Al eenige da- I gen, of liever eenige weken, ging in Drente I een hoeveelheid op het veld staande turf in I vlammen op. Er werd gefluisterd door som- I migen, hardop beweerd door anderen, dat I de oorzaak aan opzet te wijten I was. Zoo sterk namen den laatsten tijd die I branden toe, dat de Verzekeringmaatschap- I pijen niet meer de te veld staande turf wil- I den verzekeren. Zij zegden zelfs deze week I voor 't grootste deel de reeds gesloten ver- I zekeringen op gn betaalden 't geld terug. I Niettemin namen de branden toe. Een be- I wijs voor de onwaarschijnlijkheid van de I bewering als zouden de verveners zelve die I branden hebben doen veroorzaken om de I verzekeringspremie machtig te worden. I Tot nog toe zijn te Exloërmond zes huizen I verbrand, in de Exloërkiel vijf, in de Val- I thermond zestien, in de Weerdingermond I een en veertig, in Emmercompascum drie en I twintig, meest arbeiderswoningen. De ver- brande hoeveelheid turf is niet,bij benade ring op te geten, maar voor millioenen ging verloren. Voor zoover bekend zijn nog geen men- schenlevens te betreuren. Het conflict in de kledingindustrie opgelost. Naar wij vernemen is een oplossing in de geschillen betreffende het engros-confectie- bedryf te Groningen en Amsterdam verkre gen. Gistermiddag^ door de vertegenwoor digers der werknemersbonden met de be sturen van den Bond van kleedingsfabrikan- tcn in Groningen en den Bond van Neder- landsche confectiefabrikanten te Amsterdam geconfereerd. Doordat de werkgeversbonden bereid ble ken te zijn, een overeenkomst ook ten aan zien van de loonen aan te gaan voor den tyd van één jaar, werd tusschen de bestu ren overeenstemming verkregen. De uurloo nen zijn dus voor één jaar vastgesteld. Van het balcon gevallen. Uiiit Zandwowt meldt men aan het „Vad.": Zaterdagochtend bezweek een leu- fuing van een balcon aan een huis aan de Hanrfemmer.straat. toen de kinderjuffrouw van de aldaar wonende familie zich met het driejarig dochtertje op het balcon be vond. Beiden stortten naar beneden. Het kind bleef ongedeerd, maar de kinderiuf- frouw werd in deerniswekkenden toestand het huis binnengedlnagen. Dr. Stoppel aar verleende de eerste hu'iP en achtte vervoer naar een ziekenhuis met wenscheliik. De politie stelt een onderzoek ui naar den toestand, waarin zach het hiuumns bevond. Botsing tusschen auto en trein. Vrijdagnacht omstreeks kwart voor drie heeft? naar het „U. D meldt, op den spoorwegoverweg aan de Bütstraat een ernstig ongeluk plaats gehad, vrachtauto, volbeladen met bokking, ko mende uit het dorp Nykerk, is door een der afsluitboomen van den overweg <üe neerge laten waren, gereden en terecht gekomen op de eerste spoorlijn, juist toen een goede rentrein naderde. De bestuurder van de auto had niet gezien, dat de boomen d cht waren, de schuld van de straatverlichting, I die daar blijkbaar niet zoo heel erg in orde moet zyn geweest. Door middel van een rood sein trachtte men den machinist van den naderenden trein nog tydig te waar schuwen om te Btoppen: deze remde vut al le macht, maar hy was reeds zoo d,cht by den overweg, dat een botsing niet meer te I vermijden viel. I De anto werd legen den berm, waarop het huisje van den boomen-diener staat, F'shll jrerd. Zij werd als het ware gekraakt. De locomotief moest buiten dienst worden ge- StDtordat het beniinereservolr was^^inge drukt, vloog de auto in brand. DB brand weer doofde de brandende auto. Persoonl#- ke ongelukken zijn niet voorgevallen. I Zaterdag is de reddingboot van Schier monnikoog, die de opvarenden van een in nood verkeerend Duitsch schoenersctap te hulp kwam, omgeslagen, waardoor i perso- I nen der bemanning zijn verdronken, net schip bleek te zyn het üuitsche schoener- I schip „Juliana te Hamburg thuis behoo 1 rend. GOUDA, 11 April 1921. Het feest van Hotel „De Zalm". Het wasTgistaren voor Hotel „De Zalm" een dag van glorie. Zaterdag reeds was»de vlag ontplooid ten teeken van den komen den gedenkdag en Zondag vanaf den vroe gen morgen kwamen de bloemen van stad genoot en vreemdeling aan het feest van den dag kleur en geur bijzetten. In de middaguren waren de zalén van het gewaardeerd hotel in een bloemenhal her- Schapen; het geheel bood een schitterenden aanblik. Van de gelegenheid om den heer en me er zaak te compliimentee- ïiddaig door zeer velen ge ldige feest hum het receptieboek is dan ook druk geteekend. Allen, die er kwamen uitten hun bewondering voor de bloemen pracht, die uit wanrdeering voor het ve e goede dat „De Zalm" ztin gaston steels biedt door hen daar was saamgebracht. Een aardig strijkje verhoogde de ge zellige feestelijke stemming. De heer en mevrouw Van Heuveln kun nen met groote voldoening op dezen ge denkdag terugzien; het zal hun ten duide lijkste gebleken ziin, dat hun pogen om „De Zalm" aan de eiachen van een uitne mend hotel-restaurant te doen heantwxvr- den, door zeer velen op hoogen pmis wordt gesteld. Sportterreinen. In de raadsvergadering van 20 April 1920 werd in handen van B. en W. gesteld ten fine van advies,een adres van den Goud- schen Voetbalbond om van gemeentewege terreinen voor openluchtspelen (voorname- lyk voor het voetbalspel) beschikbaar te stellen. B. en W. hebben nadien dit verzoek van verschillende zijden bezien en hebben ge tracht, overtuigd als zij zijn dat het wel op den weg der gemeente-bemoeiingen geacht kan worden te liggen in het gemis van goede sportterreinen te voorzien, een oplos- sing te vinden. Door of namens B. en W. is geconfereeri met den vertegenwoordigers van den Goud- schen en den Algemeenen Nederl. Voet balbond en met andere, op het gebied van aanleg van sportterreinen deskundige per- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 772.8 te Aberdeen. Laagste stand 759.5 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind, ge deeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog wemg of geen regen, zelfde temperatuur. Een eerste plan, in de vergadering van 26 October 1920 ter sprake gebracht, dat een bedrag van ƒ800.0000— aan kosten met zich zou brengen, werd ter zijde ge- legd. Een dergelijke uitgave kan en mag de ge meente zich voor dit doel in de tegenwoor dige omstandigheden niet permitteeren. B. en W. droegen daarna den* Gemeente bouwmeester op te trachten tot een eenvou diger en minder kostbare oplossing der kwestie te geraken. Deze heeft 31 Maart j.l. voorstellen inzake den aanleg van sportterreinen gedaan. De uitvoering hiervan vraagt evenwei nog een uitgave van ƒ125.000.—, waarby niet gerekend is op een tribune voor de toeschouwers, die wil men een eenigszins rendabele exploitatie der terrei nen verkrijgen -r- niet mag ontbreken. De kosten hiervan zullen minstens ƒ25.000.— bedragen. De totaal-uitgaven voor aanlegkosten door de gemeente gedragen zal dus, ook al wordt als vaststaand aangenomen dat het Rijk in den aanleg dezer terreinen tot een bedrag van 40 der kosten bydraagt, ge voegelijk geschat mogen worden op onge veer 100.000.—. Noemenswaardige bezuiniging op, of vei- eenvoudiging der plannen blijkt niet moge- ^Gelet op de groote financieele offers die de gemeente zich voor verwezenlijking de zer plannen zou moeten getroosten en den algemeenen toestand van de gemeentelijke financiën,, welke door andere meer noodza- keiijker uitgaven, reeds tot het uiterste worden benut, kunnerf B. en W. geen vrij heid vinden den Raad thans voorste Ben tot aanleg van voetbalvelden en dergelijke te Voordracht onderwijzer O. L. School no. 3. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan den heer E. R. C. Peletier ver leend eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. school no. 3 worden door B. en W. roor^dragCjU.Winter, onderw5zer te Erica. 2. D. K. H. Thierry, onderwijzer te 's-Gra- venzande. 3. J, Hoogeveen, onderwiizer te Waverveen. x Bij deze voordracht, die is opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Gonda, gelieve u mede aan te treffen het ter zake ingewon nen bericht van het Hoofd der School. Deze benoeming zal morgen aan de orde worden gesteld. Verpachting récht tot aanplakken op gemecnteaanplakborden. Het uitsluitend recht tot aanplakken op de aan de Gemeente toebehoorende aanplak borden werd-met ingang van 1 Juli 1916 voor den tjjd van vijf jaren gegund aan A. van den Hondel alhier en wel bu openbare verpachting. De pachter betaalt voor dit recht per jaar een som van ƒ126.—. Aangezien de pacht 1 Juli a.s. verstreken zal zijn behoort tot eene nieuwe verpachting te worden overgegaan. B. en W. zouden niet opnieuw eene open bare verpachting wenschen te houden en wel omdat de tegenwoordige pachter zich bereid heeft verklaard het meergenoemd recht wederom voor een tijd van v«f jaren tegen dezelfde pachtsom willen pachten. Vaé den Hondel Is in de eerste plaats ge houden om kennisgevingen enz. van het Rijk, van de Provincie, van deze gemeenten en van andere gemeenten of van water schapsbesturen, welke hem van hunnentwe ge met dat doel worden ter hand gesteld or gezonden, kosteloos aan te plakken en aan geplakt te laten tot en met den dag, waar op ze betrekking hebben of indien daarvan niet blijkt totdat hem wordt vergund ze te Vertvijderen „f te «verplakken, over blijvende ruimte mag hij ten eigen bate be nutten. Hem wordt hiervoor ten hoogste bij 't contract bepaald tarief betaald. Vroeger genoot de aanplakker voor z„ne bemoeiingen ten behoeve van de Gemeente eene jaarwedde van 150.—. Thans ont vangt de Gemeente per jaar 126.— pacht. Bij teen vergeleken derhalve een mindere opbrengst voor den aanplakker van 276.- ^Waar'nu het aantal aan te plakken kon- ni.gevi.gen der Gemunte enz., eer kxe^dan afneemt, komt het B. en W„ gelet op ae derhands te gunnen en wel op de thans gel dende voorwaarden. B. en W. geven naai- aanleiding van het voorgaande den Raad in overweging hier toe het besluit te nemen. Aanvrage gelden voor stichting bijzondere B en W. ontvingen van de alhier geves- tigd'e Voreeniging tot stichting en instand houding van Christelijke scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs de gevoegde aanvrage tot den Raad, om de voor de stichting van een nieuw gebouw, l>es?J"d voor hare school voor lager en uitgebreid la ger onderwijs benoodigde gelden van de Ge meente te mogen ontvangen. Dit verzoek is gegrond op artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, krachtens welk artikel de kosten van stichting, uitbreiding of verandering van bijzondere scholen in dien aan zekere vereischten wordt voldaan, voor rekening der gemeente komen. De bovenbedoelde school is thans geves- tigdjn het perceel Gouwe no. 107. In eene bij deawivrage gevoegde memorie van toe lichting wordt van dit gebouw gezegd, dat de ruimte veel te beperkt is; een gevolg van het Iteeds toenemend aantal leerlingen. De school begon iB 1907 met 47 leerl ngen, 15 Januari 1920 bedroeg hun aantal 183 en thans 189, waarvan 45 leerlingen in de U. L. O.-klassen en 144 in de L. O.-klassen. De inrichting van het gebouw is van dien aard, dat 9 klassen ondergebracht mo'cten worden in 6 lokalen. De 6e klasse houdt thans school in een der lokalen van de Ambachtsavond school. Het Bestuur merkt verder op, dat het niet anders ka# of het onderwijs moet bij zoo'n wasdom van leerlingen onderge bracht in zoo'n ruimte, schade lijden, zoodat een nieuwe schóól wel verre van weelde, doch een eisch van gebiedende noodzakelijk- heitl is. I B. en W. zyn van meening, dat hier de- I zelfde motieven voor de stichting van een I nieuw gebouw kunnen gelden als welke ten vorigen jare aanleiding gaven te besluiten tot den bouw van nieuwe lokaliteit voor de I 2e Burgerschool voor jongens der gemeente. Dit wal betreft de vraag of hét gerecht vaardigd is het verzoek in te willigen zoo overigens aan de vereischten bij de Wet ge- steld, wordt voldaan, welke vereischten om- I schreven zyn in de artikels 72 en 73. I De Vereeniging bezit rechtspersooijlyk- I heid. Hare statuten werden goedgekeurd by I Koninklijk Besluit van 30 Juli 1906, No. 106 en opgenqnten in de Staatscourant van 6 September iD06, No. 207; de school zal door meer dan de gevorderde 40 leerlingen wor den bezocht, terwijl alle voorgeschreven be scheiden zijn overgelegd, waaruit tevens blijkt dat de vereeniging zich verbindt om, voordat met den bouw wordt aangevangen, als waarborgsom een bedrag, gelykstaande met vijftien ten honderd van de stichtings- kosten, in de gemeentekas te storten. Uit het voorgaande volgt, dat alle voorschrif ten zyn nageleefd. Het ligt in de bedoeling van de meerge noemde Vereeniging het nieuwe schoolge bouw te stichten op een aan de Gemeente toebehoorend perceel grond gelegen in Kort- Haarlem, en wel aan den Burgemeester- Martenssingel, nabij het gebouw der Rijks- lioogere Burgerschool, zooals uit de by de stukken behoorende teekening blykt. Boven- i dien zal nog eentiaby gelegen perceel grond, I eveneens op de teekening aangegeven, niet I aan de Gemeente toebehoorend, benoodigd I zyn. De Vereeniging is in de gelegenheid dit I perceel tegen pl.m. 2 per M2. aan te knoo- I pen. De bedoelde plaats komt B. en W. zeer I geschikt voor. Volgens de ingezonden voorloopige ra- I ming zullen de kosten bedragen 264526.—, I verdeeld als volgt: kostprijs van den grond I 7500.—, stichtingskosten 230026.—, meu- I bileering 15000.—, opzichtkosten 3000.— I en honorarium architect pl.m. 9000.—. Het spreekt van zelf, dat deze raming, welke reeds eenigen tyd geleden werd op gemaakt, zeer globaal is. B. en W. geven naar aanleiding van het voorgaande den Raad in overweging op het gedane verzoek een gunstige beslissing te nemen door te verklaren dat de Gemeente bereid is tot medewerking en derhalve de benoodigde gelden wenscht toe te staan. Gezelschap Solser en Hesse. „W©et ie 'tal van Schelle vis-Mie 7" Roiveoiisitiaande Amsiterdamsche schets van den overleden schrijver Tonv Schmitz, werd hier reeds vroeger door het zelfde gezelschap voor heit voetlicht gebracht en naar onzen meeming toen beter vertolkt Hoewel de hoofdiper&onen. mevrouw Hease- fctlauderof, mevrouw Solser—Willemsen en de heeren Hesse en van Sprinkhaivzen (vooral de laatste had een uitnemend gri me als oude sohipiper) het stuk droegen, Waren de biirolllen niet alle evengoed bezet. Bovendien wilde het ons voorkomen, dat er aanmerkelijk gecoupeerd was. niet al teen in het 5tuk, zelf. doch ook personen wier naam op het programma stonden vermeld, lieten vergeefs op zich wachten. Daardoor kwam het. dat niet alles liep I als we dit van dót ensemble gewoon zijn. Er haperde wel eens wat. {Niettegenstaande dat is er veel en .har telijk gelachen en werd er vooral om de bovenste rangen wel medegeleefd met de handeling die op .het tooneel plaats had. De vrooliike wijsjes, dae in dit niemendal letje voorkomen sloegen wel in en een woord van lof aam de pianiste en den vio list is hier zeker iep ziin plaats. De wnze waarom zij de ve4« te lange tusschenpoo- zen vulden verdient waardeering. Er was niet veel publiek. en Zeilvereniging „Gouda". uden algemeene ver- en Zeil ver (Minwritet uiteebradit dn«r met het na- 1920. De riwt besloot, w voorstel der commissie, onder dankzegging voor die gewichtige diensten aan de Vereeniging bewezen, te dechargeeren. De begrooting voor 192.1 werd go-edge- aftredende bestuursleden, de heeren J Verefeit, A DurUsuid en G. F. W. van dó Velde, werden heetaen. Tot leden der roei-exajneiniommissie werden benoemd de hoer R. E. de Boer en J. H. Krom. tot ledon der zoil-oxamenconi- missie de heeren N. H. van Scheiven en J. P. A. Cats. Dr. S. S. Hoogst™. Zobals wü Zaterdag reeds in het kort meldden, is Dr. S. S. Hoogst ra, directeur der R.H.B.S. alhier, op tün 65sten verjaar dag door den inspecteur van het M. O., Dr. G. H. Coops, door de Commissie van Toezicht op het M. O., door leeraren en leer lingen' van de H.B.S. in de met palmen en groen versierde gymnastiekzaal op buiten gewoon hartelijke wijze gehuldigd. ZB hadden zich allen in de met palmen en groen zeer feestelijk versierde gymnas tiekzaal vereenigd, en toen Dr. Hoogstra met mevrouw, aan wie een bouquet bloemen was aangeboden, binnenkwamen, hieven al le aanwezigen, onder leiding van den heer Speyer, leeraar aan de H.B.S., en begeleid door het H.B.S.-strijkje, het Friesche volkslied, het lied van het land van Dr. ^Tom'bóg'iS'de eigenlijke huldiging, d. w. z. werden de vele redevoeringen gehouden. De eerste, die het spreekgestoelte, dat in een hoek was opgesteld, betrad, was de in specteur bij het M. O., Dr. G. H. Coops. Ik heb aldus ongeveer de heer Coops dezen dag reeds groeg op moeten staan om op dezen gedenkwaardigen dag van uw leven bij de huldiging, die men u toedacht, tegenwoordig te zijn. Want dit Is eon ge denkwaardige' dag, en zeker zal bö n een danktoon tot den Allerhoogste opstijgen, dat u voor de uwen gespaard zijt gebleven. GB zat thans 66 jaar; maar wie ziet u aan voor 65 jaar? Uw haren zijn nog niet ver grijsd en nw levenslust is nog steeds uit nemend te noemen. Spr. herdacht de goede verstandhouding, die steeds tusschen Dr Hoogstra en hem heeft geheerscht. Nooit kwam daarin een wanklank, nooit heb ik klachten van u vernomen. Spr. biedt Dr. Hoogstra zijn hartelijke gelukwenschen aan en hoopt, dat hij nog vele jaren aan het hoofd der Goudsche H.B.S. mag staan. Ih het belang van uw leerlingen, die bp n steeds no. 1 zijn, en voor wio gij "iet alleen een directeur, maar ook een leidsman zpt. Gij zoudt nu reeds gepensionneerd kunnen 'worden, doch er z«n stoppen bp de regee ring in den Haag gedaan, om u nog eenige jaren voor het onderwijs te behouden, en, hoewel het officieel antwoord nog niet is ingekomen, meent spr. toch zeker te kun nen verwachten, dat dit antwoord gunstig zal luiden. Ik verheng mij daar zeer op, en hoop nog vele jaren met u in even goede verstandhouding als tot nog toe met n te mogen samenwerken. Het spreekt van zelf, dat deze woorden met 'uid applaus werden beantwoord. De heer Speyer tikte met zijn dirigeerstok W den lessenaar, en op de wijze van het Ln- gelsche volkslied, klonk de hartelijke I wensch: „May our director live", ene., naar I woorden van den heer Speyer. I De heer van den Bosch sprak namens de leeraren. U behoort tot die lieden, aldus zeide de hear v. d. Bosch o. a. ongeveer, die van meet af aan weten, wat zp willen. Gp hebt naar een schoon ideaal geleefd en gp ziet hoeveel vrucht nw arbeid gedragen heeft. Zoo zpt ge veel geluk te beurt geval len, verdiend geluk. Wat gij voor het onder wijs zijt, behoeft niet weder te worden be toogd. Voor de leerlingen zijt gij een dage- lyksche vriend, een remplasant van den va der, die hen den weg door het leven wpst. En voor de leeraren is het net, of zij geen directeur hebben. Zij voelen u niet als een macht boven hen. Spr. prees voorts Dr. Hoogstra's aangeboren goedheid en hoe hg graag steeds iedereen van dienst wilde zpn. Spr. hoopte, dat Dr. Hoogstra, de nu 65-ja- rige, krachtige man, met de ongebroken energie, nog lang voor de zijnen en het on derwijs gespaard mocht worden, en boon hem namens de leeraren en leerlingen een prachtige fauteuil aan. Ook mi deze woor den klonk een hartelijk en langdurig ap- "'lïiat de heer Lokhorst den directeur, namens de leerlingen met enkele woorden had gelukgewenscht en met een krachtig. „Leve onze dirrek", waarmee iedereen na tuurlijk instemde, had besloten, defileerden, I de leerlingen langs dr. Hoogstra onder I vroolijke marschmnziek. Voor de Goudsche H.B.S.-vereenipng I sprak mejuffrouw A Baart, wat een „lang zal hij leven" ontlokte, dat de zaal er OT I daverde; de heer Teepe bracht de geluk wenschen over van de Commissie van Toe zicht op het M. O., wpzend op het vele I vruchtbare werk, dat Dr, Hoogstra in de 1 jaren vim zijn directeurschap voor de schooi I en de gemeente Gonda geleverd heeft. De heer T. prees Dr. Hoogstra niet alleen els I een leider voor de leerlingen bij hun sen®® I belangen, maar ook by hun spel. Spy 1 noemde het nieuwe gebouw der H.B.S. als een der vele vrachten, die de arbeid van D, Hoogstra gedragen heeft en hoopte dat de commissie van toezicht nog lang. met Dr. Hoogstra, als hoofd dezer onderwpsinnch- ing, mocht samenwerken, Tusschen de redevoeringai waren nog een Fransch en een Duitsch hnldigmgslied, op de wijze van de Marseillaise en save the Queen", en het Wilhelmus gezon- geToen eindelijk was het woord aan Dr. Hoogstra om te danken voor deze zoo har telijke en spontane hulde hem op dezen dag Kejkheb van alles, wat me Wer wachtte niets geweten, zei de jubilaris, ik wilde vanmorgen gewoon komen en les se doch wat jullie hier hebben gemaakt, h^ft me verbaasd doen staan. Hot doet me veel pleizier, ik ben jullie dankbaar julhc hebben dezen dag, die zeker een merkwaar dige dag is, tot een prachtige feetstdag ge maakt. Hartelijk dank. te Gouda. „Pas 00!" heb ik toen school zal ik p__ vóór dat U 't hoort. Dn veel later heeft óe inspecteur me ge- ge#d, dat ik goed woord heb gehouden: „Werkeluk, als alle schonen zoo waren als doe te Gouda, dan zou het darectourscha® een paradijs 0® aamle ziin." iMiym beate collega, aldus ging &pr. voort tegen den heer v. d. Bosch. Het portret, dot U van mi) gemaakt hóbt, is vrfi goed geteekend. Wlij hebben elkaar spoedig reeds begrepen. Ik ben gevormd in de de school des levens. O® miitn 15- jarigen leeftijd werd ik, als kweekeding. reeds voor een klas gezet, en moest dae jongens wat leenen; ik wist zelf niet hoe. Ik geloof er in geslaagd te ziin door opgeruimdheid. Ik haid er zoo'n echte schik in. Em dat ik die opgeruimdheid heb be houden. is te danken aan een geheim: ■Wat ils dat geheim Werk hard. Er is niets wat in het leven zooveel voildoening geeft. Werk had, en ge blijft jong. Jon gens, daarom moet ge hard en vooral met iust werken. Aan den acht-urigen werkdag stoort ge U maar niet. Ook heeft m'n optimisme me overaller lei heen geholpen. Dat doet alle dingen licht tellen. Houdt daarom altiid het hoofd boven, welke slagen er ook mogen vallen. Spr. dankte voorts den heer Teepe voor diens hartelijke woorden. ..Wlij maken het elkaar niet lastig. Ik dank U voor uw goede wenschen." En nu, .jongens, dank voor alles: een prettige dag verder. De vrije tien minuten zijn haast om, maar de stemming is te feestelijk om nu nog aan saaae lessen te beginnen. Em, ge weet wiel. een les meer of minder komt er niet op aan. Het deed me altijd plezier de jongens een keer vrij te kunnen geven, zopals ik altijd graag iedereen plezier doe. lie heb steeds main best gedaan die school een voortzet/tang te doen zijn van het ouderlijk huis: het moet daar een plaats ziin, waar men gaarne verblijft, waar men wordt opgeleid voor het voilgend leven. iSpr. dankte nog die beidie sprekers, leer lingen der H. B. S. afzonderlijk en her» dacht de zoo uitstekende verhouding tus schen hem en ziin collega's, en tusschen hem en de concierge en de bedde ama nuensis. Hiii dankte ten slotte allen voor de huide hem gebracht, en het huldeblijk hem ge- Toen de talrijke hoera's. die deze woor den begroeten, waren gestild, bleef men nog eenigen tijd gezellig biieen, om den directeur en zijn gezin geluk te wenschen. Tegen het Spiritisme. Gisterenavond hield mej. Beth haar twee de lezing tegen het Spiritisme. Ds. Scharten, Luthersch predikant, heet te de aanwezigen namens de vereeniging „Tot Heil des Volks" welkom, las enkele verzen uit de Openbaring voor, en ging V°Het woord van God maakt onderscheid tusschen geest en ziel, aldus mej. Beth. Zij leest een desbetreffende bijbeltekst voor. Ieder heeft een levende ziel. De ziel is het dierlyk leven in 't bloed en heeft dus niets te maken met den geest. Het dier heeft een ziel doch geen geest, daarin verschilt het met den mensch. Door de begripsverwarring van geest en ziel is de dwaalleer ontstaan der voorwaar delijke onsterfelijkheid. Er zyn veel teksten die zeggen dat de geest na den dood zyn bewustzijn behoudt. Spr. geeft daarvan eenige voorbeelden. De geest kam niet ver nietigd worden, ky is ondelgbaar zelfs door vuren. Spr. gelóóft, dat de toekomende straf dan ook geestelijk is, dat de vergelding geestelijk is, dan met de hel of het vuur. Volgens Christus is een grenslyn getrok ken tusschen de verlorenen en de verlosten, en zy kunnen die niet overschrijden. Onze afgestorvenen kunnen niet tot ons komen, spr. haalt dienaangaande verschillende bij- betteksten aan. Onze afgestorvenen kunnen niet de gevangenis der gevallen engelen overschrijden, noch de verlorenen, noch de door Christus verlosten. Geen van beiden kunnen den Tatarus passeeren. Gods woord leert ons duidelijk dat de afgestor venen niet meer met de levenden kunnen verkeeren. Menigmaal vraagt men waarom God dit alles doet, en waarom God de ge vallen engelen die macht heeft gegeven. God heeft het zoo verordend, dat ieder mepsch, die van den Satan houdt, daarvoor ook de verantwoordelijkheid zal hebben te dragen. Satan heeft voor zyn engelen een ander koninkrijk gekregen. God laat Satan het bezit van de aarde toe, opdat de men- schen het bedrog der zonden zullen inzien, doch tevens doet hij gevoelen, dat HJj, de Godheid, de heerscher blijft. Spr. behandelt vervolgens het occultisme, de geheime wetenschap, waardoor een ver schijning naar buiten kan worden uitgezon den. Dit heeft echter niets met het spiritis me te maken. Uit de ziel komt ook de magnetische kracht voort, het dierlyk magnetisme. Dit wordt wel voor hetzelfde gehouden als de kracht, die uit Christus stroomde, doch Christus' kracht was de geestkracht Gods. De demonen moeten zich voordoen als en gelen des lichts; Satan zal nog wanhopige pogingen aanwenden om zich staand te hou den. Wy leven vooral in een tijd, waarin wy aan de listige verleindingen der demonen weerstand moeten bieden. De gevallen éïige- len beschikken over vérstrekkende krachten: de spiritisten zullen dit in de komende jaren nog eens goed ondervinden. De spiritisten nemen het spr. zeer kwa lijk, dat zij geen debat wil geven, doch spr. verwacht van debat weinig heil. Spr. wijst op de vernieuwde uitgaVe van het Nieuwe Testament, „herzien door den geest van Je zus Christus". De verschillende apostelen hadden zich gemanifesteerd, om by de voorbereiding der uitgaven behulpzaam te zyn. Dit nieuwe Testament is zoo veranderd, dat het vrijwel het tegenovergestelde leert als het Nieuwe Testament, wat de Christe nen gebruiken. Overal vindt men verwar- rty#en tegenspraak, en het is onmogelijk iets over de ongeziene wereld te vinden. Een Engelsch geleerde publiceerde zulke geweldige meeningen op spiritistisch gezag, dat het zeer veel invloed had. Na zyn dood werd echter de waarheid dier mededeelin- gen langs spiritistischen weg weer ont kend. Wanneer de geesten in den naam van Christus bevolejh worden te antwoorden naar waarheid,1 dan zyn zij gedwongen zulks te doen. Spr. geeft een voorbeeld, waarby zulks, eens op een sceance geschied is. De geest moest, toen hem in den naam van Christus gevraagd werd, of de Bijbel waarheid bevatte, toen bevestigend hebben geantwoord en gezegd hebben, dat zijn eer ste antwoorden, vóór hy in naam van Chris tus werd aangeroepen, misleidend waren. Spr. zegt dat zij nog wel in spiritistische verschynselen gelooft, maar zy is over tuigd, dat het spiritisme is de leer, die veel maatschappeiyke en geeateiyke ellende brengen kan. Spr. haalt schrijvers aan, die hiervan sprekende voorbeelden geven. Het spiritisme zoekt zich te verschuilen onder een christelyken dekmantel. Zyn er dan sten goede engelen, zullen sommigen vragen. „Zeker", zegt spr., maar zy hebben een ander werk te verrichten. De goede en gelen doen echter geen dienst op spiritisti- sthe scéances, dit mogen zy niet doen, daar dit in strijd is met Gods geboden. Ieder mensch heeft een beschermgeest, zegt de spiritist. Spr. vraagt zich af: van wie hadden de eerste menschen hun be schermgeest dan, want de beschermgeesten waren oorspronkelijk ook menschen. Boven dien is het getal der menschen steeds groo- ter geworden, en is het bestaan der be schermgeesten geheel in strijd met uitspra ken in de heilige Schrift. Spr. geeft daar $enige voorbeelden van. De goede engelen schrijven ons geil rag op in ons levensboek, wy zullen dan later ons over onze gedragingen moeten verant woorden. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd. Spr. haalt eenige voorbeelden van de be- driegelyke manifestaties van gevallen en gelen uit dien tyd aan. Zy haalt het verhaal van de profetes van Endor aan, en laat niemand daaruit distil- leeren, dat het spiritisme veroorloofd is. Door de uitvinding der draadlooze tele grafie zyn de hedendaagsche scéances wat eenvoudiger geworden. Het medium werkt tegenwoordig met een soort toestel, dat spr. nader beschryft. Aangaande de „onbe kende signalen", waarvan onlangs melding is gemaakt, spr. gelooft dat die „onbeken de signalen" afkomstig zyn van gevallen engelen. Zy verwyst dienaangaande naar een tekst in de Openbaring. Zy wyst op den tyd der groote verdruk king, die komende is. Wanneer het vreese- lijk onweer zal zijn gehoord, zal Lucifer, de zon des verderfs, komen, hy zal de mensch in het verderf storten, maar ook zelve ten verderve gaan. De spiritisten zullen den anti-cHrist als een God erkennen en vereeren. De tyd wordt ryp voor de nadere gerichtsdag. Dan zal een groote bidstond opgaan. Dan valt alle onderscheid van godsdienst en maatschap- pelyken welstand weg. Dan zal God niet meer antwoorden. Hoe zal dan de kleinheid van de menschheid blijken als Christus ne derdaalt om de wereld te richten, en den anti-chist los te maken. Welke vreeselljke tyden wachten ons! Laat u dus leiden op den weg des geloofs en gij geborgen zult worden In Christus' gebod. Een iegelijk krijgt de gelegenheid om het eeuwige leven te derven. Ds. Scharten dankte mej. Beth voor haar rede, en sloot de vergaderirtg met gebed. men- en plantenmmnaare. opvoeders, allen die Waken voor het sehoooe. r* naar Boe- koop's tentoonstelling en naar Boskoop tuinen, om te bewonderen de Kweekkunet. toegepaat op de schoone Kinderen der Nabuur. SPORT. BOSKOOP. Hooge Kweekkunstl Mten schrijft ons: Ons herhaald, leekenbezoeik m de Boe- koopische kiweekery doet nog maar steeds stygen onze groote bewondering voor den yver en energiie der van puder tot ouder Kweekers;, die door liefde voor hun schoon vak gedreven honderden soorten van boo men en pdamten. ieder naar hun aard. weten voort te brengen en te cultiveeren «net opvoedende zorg. Zyn zij minder kunstenaar clan de be oefenaars van beeldende- en toonkunst riiun namen klinken nuet als een Willem Brouwer, Lannoy, Hobbel, Diiepenbrock, Mengelberg, Roytaairds, Duncan, en toch heeft hun kweekkunet hetzelfde doei. streelen het aestetasch gevoed van zoo- velen mogelijk, 't Is ons niet moge lu k de namen te noemen van dae Boswoonsche k'WTeekmannm, ik volsta sllechts met een Ottodande, bekend biii ieder Indisch man ails de groote cultuurkunetenaar op 't ge bied van Indische producten. Dat was een Bosdcoopsch oehkiweeker, «ooaJs we er ge lukkig nog hebben, doch hoelang nog? De zonen verlaten door den ongunst der tij den het schoone bedrijf en dat juist is voor Boskoopsch toekomst het grootste ge vaar. Gelukkig bezit Nederland nog bloe men- en plantenliefhebbers, bezitters van landgoederen en villatuulen. bestuurders van tuinsteden en openbare parken, die iioakoop's kweeikikjuast vobr verval kunnen bewaren, door zaeh het schoonste in Bos koop zelf, op advies der echte kweekers, aan te schaffen. Heden vol bewondering de kweekerii ver latende van een tup-top vakman, geen on kruidje in dfen geheelan tuin, vak Wi vak, bed na bed, met de on/berispélykste jonge «engewaasen, als seringen, clematis, rho- do's, azalea's rozen cooifeeren enz. enz., te veel om te noemen, kwamen wij in de ser ies van een paar der firma's, die wed ijveren in het voortbrengen van nieuwig heden .op 't gebied van Rhodo's. Zagen wy by de firma Eftdta Co» de schoonste krui singen van Punk Pearl met Amerikaanse he Rfcodo's, hij den heer J. H. van Nes be wonderden wy het resultaat van ziin meer dan 20-jarigen arbeid tot het verkrijgen der nieuiwe soorten en prachtkleuren van nood en lila tot helder wit van rhodoWoe- men. welke terecht de bewondering wek ken zelfs van alle buatenlandsche kweekers, als 't schoonste dat op dit gebied tot he den werd geproduceerd. De a-s. Boskoopeche Tentoonstel lang te Gouda van 22 April tot 2 Mei. zal zeker veel van dit schoons naast de andere Boe- Icoopsche speciaalculturen laten zien. ter- wyi 15 Juli a-s. andere specialisten te Boe- koop zélf zullen toornen op een Boekoop- ache Rozeautentoonstelling. in hoeveel soor ten en hoe groote kwantums Boafcooc de ■wheel e we raki voorziet van de Koningin Kunstliefhebbers, kunstenaars zelf. bioe- VOETBAL. Voetbaluitslagen. Kampioenschap van Nederland. Deventer: Go AheadBe Quick 41. Amsterdam: AjaxN. A. C. 1—2. Westelyke afdeeling le klasse. Rotterdam: SpartaV. O. C. 01. Amsterdam: A. F. C.—'■U. V. V. 1—4. Overgangsklasse. Den Haag: QuickH. F. C, 60. 3e klasse E. Rotterdam: Steeds Hooger— T.O.P. 20. Vlaardingen: V.F.C.S.V.W. 10. Bekerwedstrijden N. V. B. Den Haag: A.D.O.—Gouda 0-0. By gelyk spel in deze wedstryden, is de bezoekende ploeg overwinnaar. Overzicht. Wie had dat kunnen droomen. Ajax, de Westelyke kampioen, die ongetwijfeld als de beste ploeg van het land kan worden ge noemd, die vorige week in Deventer zulk overweldigend spel vertoonde en de Ooste lijke kampioenen Go Ahead een 60 neder laag toebracht, is gisteren in eigen homs door de enthousiast spelende Zuidelijke kam pioenen geklopt met de oneven goal. Hoogstede en van Roessel speelden een schitterende party, bezield met groot en thousiasme. Dit enthousiasme beving daar na de geheele ploeg, en zegevierde ten slotte over het verfynde spel der Ajaxiden, wat voornamelyk in de laatste 20 minuten tot zyn recht kwam. En Go Ahead; het was niet meer de ploeg van vorige week tegen Ajax, die toen vol komen faalde. Eerst thans bleek duideiyk welk een handicap het vorige week was Hulsman, de spil en ziel van het elftal, te moeten missen. Hoewel nog niet geheel her steld, begeesterde zyn spel de geheele ploeg en bracht haar de welverdiende 4—1 over winning op 'de Noordelyken. Het was dus niet te verwonderen dat aanvoerder Huls man in triomph naar de kleedkamers werd gedragen. Het spel van Be Quick viel over het alge meen tegen. De leiding van beide 'ontmoetingen was nu niet bepaald in volkomen betrouwbare handen. O.i. dienen ook voor deze wedstry den de beste Hollandsche arbiters aange steld. Voor de Westelyke eerste klasse is heb pleit beslecht. Sparta en A. F. C. verhuizen naar de Overgangsklasse. Hoe zwaar het der V. O. C.'ers ook gevallen moet hebben hun plaatsgenooten te laten degradeeren, op sportieve wyze heeft ze deze taak volbracht en Sparta de bittere pil toegediend. Met dit team behoeven de Rotterdammers o.i. niet bevreesd te zyn, lang in die afdeel ing te ver toeven. U. V. V, won haar laatste ontmoe ting met 4l en eindigde daardoor als no. 4 op de ranglyst. Voor de Overgangsklasse toonde Quick den Haag weinig mfedelyden met haar lotge- noote H. F. C. en doorboorde zesmaal de Haarlem-veste, waartegenover Kruis zyn doel schoonhield. T. O. P. ontving gisteren de zooveelste nederlaag voor 3 E. Vermelding verdient dat Gouda met 1 in valler in den Haag een gelyk spel wist te behalen tegen den Overganger A. D. O., wier ploeg eveneens 1 invaller telde. Aan beide zyden werd een strafschop gemist. Het was een strijd tusschen de Haagsche •voorhoede en de Goudsche achterhoede, waarin vooral de Gruyl en Boere geen duim breed grond toegaven. Hierdoor komen onze stadgenooten in de 2e ronde van de Beker wedstrijden. OlympiaH. V. V. (Combinatie). Van heerlijk voetbalweer en een aardigen wedstrijd hebben de bezoekers van het sport terrein gisteren kunnen genieten. Inplaats van met 1 invaller verscheen Olympia met slechts 5 spelers van het eerste elftal. Niet tegenstaande is er goed gespeeld en was er geen moment van verslapping. Olympia opent de score, maar H.V.V. maakt spoedig gelijk en neemt zelfs met een penalty de leiding. Voor rust brengen onze stadgenoo ten de party en weer op gelyken voet. In de tweede helft is Olympia in de meer derheid en speciaal de rechterwing, met de Boer aan het hoofd, is in actie. Doelpunten kunnen dan ook niet uitblyven. Ais Sibbes zeer goed voorzet, jaagt de Boer onhoudbaar h'et leer langs den H.V.V.-doelman. 32. In dezen stand komt geen verandering meer. Een penalty op het Olympia-doel wordt door de H.V.V.'ers niet benut en met een roller- tje In handen van Moerkerk gedeponeerd. Licht op! Motor- en wielryders worden er aan her innerd dat zy tusschen de navolgende uren hun licht op moeten hebben: 11/12 April 8.22 n.m.—6.40 v.m. 12/13 8.23 —5.38 13/14 8.25 —5.35 14/15 8.26 —5.33 15/16 8.28 —5.31 16/17 8.29 -6.29 17/18 8.81 -6.27 FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 11 April 1921. 9 April. 11 April. (Offic.) (N. off.) Londen 11.27 K 11.30 Berlyn 4.67% 4.68% Parijs 20.87% 20.60 Brussel 21.20 21.32% Zwitserland 60.06 Weenen 0.77 0.79 Kopenhagen 62.10 Stockholm 68. Christ iania 46.90 New-York 4.88% Slotkoersen van heden nog niet ontvan gen. FailM mententen In Nederland. Volgens mededeel! n«r van hei Handels- informatiebureau van Van der Graaf Qo.', Bureaux voor dien Handel ziin over de afigeloopen week, eunxkugeivde 8 April in iNecloriapd uitgesproken 44 faillissementen tegen 10 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Ajprifl 1921 610 faillissementen tegenover 347 over het zelfde tijdperk van het vorige laar. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. Gouda, 11 April 1921. Aanvoer 471 vette runderen, 606 vette en graskalveren, 977 varkens, 106 schapen en lammeren. Pry zen: Runderen le kw. 22.06, 2e kw. 1.86—1.96, 3e kw. 1.66—1.75, Ossen le kw. 1.95—2, 2e kw. 1.76—1.86, 3e kw. 1.551.65, Kalveren le kw. 2.602.80, kw. 2.20—2.40, 3e kw. 1.80—2, Scha pen le kw. 1.601.76, 2e lew. 1.401.50, 3e kw. 1.80, Lammeren le kw. 1.661.75, Varkens le kw. 1.881.42, 2e kw. 1.82 1.36, 3e kw. 1.201.30, licht soort le kw. 1.20—1.32. Handel redelyk. Pryzen iets lager dan vorige week. Voor exportvarkens weinig handel. Ruime aanvoer. Pryzen voor prima's iets boven noteering. r Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GroentenveilinK. Gouda, 11 April 1921. Spinazie 3.209.50, Postelein 62, per 100 K.G. Rabarber 0.20—5.30, Peen 19, Radys 4.50—5.10, Raapstelen 1.80—2.30, Selderie 6.407.10, per 100 bos. Kropsla le srt. 6.608.10, idem 2e srt. 1.10—6, per 100 stuks. Sla vellen 0.40—0.60 per kist. LETTEREN EN KUNST. Ernst von Possart. f Vrijdagochtend is te Berlyn de bekende acteur Ernst Hitter von Possart in den ouderdom van byna 80 jaar overleden. Teraardebestelling Alphons Diepenbrock. Op het R.-K. kerkhof „Buitenveldert" te Amsterdam iB Zaterdag het stoffeiyk over schot van dir. Aiphons Diepenbrock. den be kenden componist, ter aarde besteld, na de gebruikelijke uitvaartdiensten en ceremo niën. Zeer vele bekende personen uit de kun stenaarswereld woonden de plechtigheid by. Aan de groeve is noch gesproken noch mu ziek gemaakt. ONDERWIJS. Referendum Bood v. Nederl. Onderw. Naar „De Bode" meedeelt, zyn de volgen de besluiten der 46e alg. verg. van den B. v. N. O. door het referendum aangenomen: lo. Er zal een studie-commissie in zake handwerkonderwys benoemd worden; 2o. de motie: niet-solliciteeren voor hoofd van een school wordt ingetrokken; 3o. het program mapunt: volkonjen gelyke opleiding van alle leerkrachten der lagere school blyft gehand haafd; 4o. De Bond acht het instellen van een Ryks Ulo-diploma, na «en school-eind- examen onder toezicht van Ryks gecommit teerden wen8chelyk; 60. dé onderwyzers be- hooren niet hun medewerking te verleenen aan het ontwerp lichamelijke opvoeding, ge zien het zuiver militaristisch doel er van; 60. de gesalarieerde bestuurders van den Bond zullen een salaris van 5600 per jaar genieten; lo. de niet gesalarieerde hoofd bestuurders krygen ƒ500 per jaar; 80. de beide Ijode-redacteuren 1000 per jaar; 9o. de secretaris van het Centraal Bureau en die van het Bureau voor Kinderbescherming elk ƒ750; lOo. de overige leden van het Centraal Bureau ƒ800 per lid; llo. de le den der ondersteuningscommissie samen ƒ600 per jaar. Het voorstel, dat een gesalarieerd be stuurder, tevens Kamerlid, het volle salaris zal krygen, werd verworpen. TWEEDE KAMER. Crisis-instellingen. Verschenen is het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) over het wetsontwerp tot verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921. (Dekking na- deelige saldi crisis-instellingen). Verscheidene leden waren met de wyze, waarop in dit wetsontwerp de afwikkeling van de crisisaangelegenheden wordt voor gesteld, weinig ingenomen. Zy achtten de in de Memorie van Toelichting gegeven me- dedeelingen onvoldoende. Mien achtte het geweftscht, dat de volle dige winst- en verliesrekeningen aan de Kamer worden overgelegd. In afwachting van de overlegging van deze bescheiden zou men gaarne vernemen, of er thans nog crisisinstellingen bestaan. Eenige leden vroegen nadere inlichtingen over de z.g. Vlessing-fabrieken. Verscheidene leden wenschten inlichtin gen omtrent de winsten, door de Suikerver- eeniging gemaakt. Naar aanleiding van de gestie van den minister omtrent de kolenvoorziening wenschten men volledige inlichtingen te ontvangen omtrent de contracten tot aan koop van steenkolen in het buitenland. Het Rykskantoor voor Kleedingvoorzie- ning, waarvan het financieel resultaat nog niet in dit wetsontwerp is opgenomen, gaf desniettemin aanleiding tot een uitvoerige bespreking. Uit het verslag van de Algemeene Re kenkamer over 1919 is gebleken, dat de heer Hert berger, deetyds directeur van het Rijksbureau voor Kleédingvoorziening, by den verkoop van den voorraad kleeding- stukken aan de republiek Polen 8 van de waarde daarvan heeft genoten, tot een bedrag van 558,176.34. Men achtte dit in sterke tegenspraak met de betuigingen van den heer Herzberger betreffende zyn be langeloosheid. Voorts verschynt deze trans actie in teen nog vreemder licht, doordat de heer Herzberger de hem toegekende 8 van de waaide dier goederen contant zag uitbetaald, terwyi de regeering nog moet afwachten, in hoeverre de schatkist biljetten tan de republiek Polen, -waarmede die voorraad 1b betaald, op 2 Januari 1922 zullen worden ingelost. Doch ook afgeschei den van de betuigingen van den directeur omtrent zyn belangeloosheid achtte men de belooning van zyn diensten met ruim een half millloen buitensporig hoog. Voorts werd opgemerkt dat de heer Herzberger nog andere voordeelen had ge noten nl. 100.000 wegens huur en afschrij ving van de aan het Ryk in gebruik afge stane gebouwen, machinerieën, toestellen enz. en een bedrag van ƒ106.170.70 wegens vbrgoeding ad 2% van het totale be drag der aangemaakte bovenkleeding voor het manneiyk geslacht. Sommige leden meenden bovendien te weten, dat door de firma Herzberger grondstoffen waren ge leverd by welke levering de directeur was geïnteresseerd. Algemeen wenschte men nadere inlichtingen daaromtrent te ont vangen. Eenige van de in dit wetsontwerp behan delde crisisinstellingen gaven nog aanlei ding tot byzondere opmerkingen, als het Rykskantoor voor chemicaliën, het Ryks kantoor voor huiden en leder, het Rykskan toor voor suiker, het Rijkskantoor voor thee en koffie, het Rykskantoor voor ver lichting aanverwante producten, het Cen traal bureau voor den afzet van visscherij- producten, Rykskantoor voor viach, het Rykskantoor voor zaden en het Rykskan toor voor blok- en bladzink, alsmede het Rljkskontoar voor zink. lood en tin. Verscheidene leden wenschten nadere In lichtingen te dezer zake te ontvangen LAATSTE BERICHTEN. Men seint ons uit Doorn: Hedenmorgen om zes uur is de ex-keizerin overleden. Het officioele bulletin dat hedenmorgen is uitgegeven luidt: H. M. de Keizerin, Koningin Augusta Vic toria is hedenmorgen te 6 uur na een lang lijden ontslapen. De rouwdienst en de by zetting zullen te Potsdam plaats hebben. get. De Hofmaarschalk, VON GONTAR. De dood der ex-keizerin is te Doorn met klokgelui bekend gemaakt. Jlet stoffeiyk overschot zal vermoedeiyk Donderdag via Maarn worden overgebracht. Augusta Victoria, ex-keizerin van Dujtsch- land en ex-koningin van Pruisen is de oud ste dochter van hertog Friedrich van Slees- wyk Holstein Sondenburg Augustenburg en prinses Adelheid van Hohenlohe Langen- burg. Ze werd geboren 22 Oct. 1858 op het slot Dolzig, waar ze haar kinderjaren door bracht. De ex-keizerin had groote belang stelling voor liefdewerken en steunde deze krachtig. Uit haar huwciyk met prins Wilhelm van Pruisen zyn geboren de prinsen Wilhelm, Eitel Friedrich. Adelbert August Wilhelny Oskar en Joan Joachim en prinses Victoria Louise, die gehuwd is met Ernst August, hertog van Brunswyk. In den herfst vsn 1898 ondernam de kei zerin een reis naar Palestina. Zqoala men weet verbleef het ex- keizerlyk paar eerst to Amerongen en sinds hot vorig jaar te Doorn. De ex-keizerin was lydende aan een hartkwaal. Mien seint ons uit Den Haag: In verband met het by de regeering in gekomen bericht dat hedenochtend de ex- keizerin van Duitschland is overleden, heeft de sécretaris-goneraal in algemeenen dienst mr. Kan, zich naar Doorn begeven. Kon. bezoek aan Amsterdam. De Koningin is hedenochtend met de Prins en de Prinses voor het aangekondigd zes- daagsch bezoek aan de hoofdstad naar Am sterdam vertrokken. De Koningin-Moeder zal morgen voor een dag per auto «aar Am sterdam gaan en aldaar het dejeuner by de Koningin gebruiken, een bezoek brengen aan de voorjaarstentoonstelling van Arti set Amicitiae en aan het Tesselschade Zieken huis. Men seint ons nader: Voor het eerst in /o crisis-jaren heeft het Vorste lijk Echtpaar zijn bezoek gebracht aan de (hoofdstad. Aan het Centraalstation wejxl het Kon. Fchtpaor verwelkomt door den waoroe- menden burgemeester, wethouder H. J. don Hertog, de stolidngoommandanit Kolle- trffn on de Directeur-Generaal der Spoor wegen, Jhr. Kretschmar van Veen. H. M. de Koningin begaf zich onmidd»!- lük naar den w.n. Burgemeester, met wden zij een langdurig onderhoud had: vervol eens werden verschillende autoriteiten aan H. M. voorgesteld. Een eere-escorte cava lerie bracht H. M. het saluut. Het Kon. Echtpaar besteeg de gereed staande rijtuigen, waarna de stoet, die voorafgegaan en gesloten weid door cava lerie naar het Paleis op den Dam vertrok. By het Victoria-Hotel werd H. M. door 400 kinderen van den Nat. Oranjebom! een aubade gebracht en werden Haar bloemen aangeboden. Ook Urkers in kleederdracht begroetten daar de Koningin en overhan digden Haar een fraaie bouquet. Daarna werd de tocht naar het Paleis voortgezet. De veenbrand. Over den veenbrand seint men ons nader: Te Weerdingerveen zyn 16 huizen ver brand, te Valthermond 14, te Exloërmond 6; in 't geheel zyn er 36 huizen verbrand. In Weeringerveen, Valthermond, overal staat het veen nog In brand. In Valther mond, gemeente Odoorn werkt de atoompuit uit Assen, in Emmerafscheiderveen, waar een groote massa turf verbrand is, voor een nog niet te schatten waarde, werkt de Btoomspuit van het veenschap. In Weerdingerveen was aan de boomen een geschrift geplakt, waarin de veenarbei ders wordt aangeraden zooveel mogeiyk in brand te steken, waarvoor thans by lichte maan, nog gelegenheid was. Als de veen brand is afgeloopen, moesten fabrieken en boerderijen er aan gelooven. Vijf personen zyn aangehouden wegens vermoedelijke brandstichting. Het Roode Kruis heeft hulp verleend in 't veengebied. Persooniyke ongelukken zyn niet voorge komen.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2