STADSNIEUWS, goudÜrak. voorloopig resultaat worden aangemerkt, dat de voorgenomen algemeene staking der transport- en spoorlieden nu natuurlijk is afelast, waarmee 't land voor een groot on heil is behoed. Ook de crisis in de Deensche nyverheid schijnt haar eind te naderen. Op een Zater dagavond gehouden vergadering van werk gevers en werknemers in de koperindustrie is een ontwerp-overeenkomst vastgesteld, welke aan de goedkeuring der bestuursle den van het vakverbond zal worden onder worpen De onderhandelingen in de andere"bedrij ven worden voortgezet en alles ziet er naar uit, dat men ook daar weldra een schikking zal weten t etreffen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Echtscheid ingszaken In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent het wetsont werp tot aanvulling der bepalingen om trent den in echtscheidingszaken bevoeg den rechter mierkt de minister op, dat het hier geldt een vraag van competentie, der halve een vraag van formeel recht. Voor stellen tot regeling van de echtscheidings procedure vallen dus buiten het kader van het ontwerp. Ook het ontwerp tot wijziging van art. 281 van het Burgerlijk Wetboek en van daarmede samenhangende artikelen, het welk slechts wijziging brengt in de bepa ling omtrent de geldelijke gevolgen van echtscheiding, scheiding van tafel en bed en ontbinding des huwelijks (alsmede in de bepalingen over eenige andere geldelijke uitkeeringen), leent zich evenipin pop net doen van voorstellen tot wijziging vaii zoo principieelen, materieelrechterlijken aard als waarop het Voorloopig Verslag doelt. Toepassing Invaliditeitswet bij werkver schaffing. De Minister van Arbeid bericht aan de gtfmeentebestu ren Voor zoover voor de arbeiders, werkzaam op de Werkverschaffing, waarvoor vanwe ge mtfn Departement subsidie wordt ver leend, premie wordt btaald ingevolge de Invaliditeitswet, heb ik er geen bezwaar tegen dat van deze premie het Rijk het zelfde percentage in rekening wordt ge bracht als van de arbeidsloonen aan die arbeiders betaald. Installatie van de Staatscommissie voor het Muntwezen. De minister van Financiën heeft in zijn kabinet, aan het departement, de Staats commissie voor het Muntwezen in Neder land en Nederland sch-Indië met een rede geinstalleerd. De nobel prijs voor den vrede aan de „Holl. Nb." meldt uit Boedapest: De „Pesti Hirlap" verklaart dat Hongarije een actie dient te beginnen opdat de Nobelprijs voor den vrede zal worden verleend aan H. M. Koningin Wjlhelmina van Nederland. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Zooals wij reeds gisteren onder Laatste Berichten hdbben gemeld, ie gisteren <le Kion. familie voor een viifdiaagscih bezoek in de hoofdstad aangewonnen. Direct na aankomst ten paileize zijn de Koningin, de Prins en Prinses Juliana op het balcon verschenen. Een gnoote menigte op de Dam juichte hen hartelijk toe. Des morgens heeft H. M. audiëntie verr ieend aan de consuls dier vreemde mogend heden, de leden der rechterlijke macht, de leden van den Raad van Beroep van de Ongevallenwet, benevens verschillende le- Wletlhouder den Hertog heeft hierbij een welkomatrede gehouden, de vreugde van <le Amsteixiamsche burgerij vertolkend H. M. weer in haar mudden te zien. Te ruim half drie ziin de Koningin en Prins Hendrik gistermiddag uitgereden voor een bezoek aan de Zuid-Afrikaan&che tentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt. Het gevolg bestond uit mevr. Van Loon—Aegudius, dame du pal ais: de hof dame van dienst meiionkvr. Van Swinde- ren; graaf Dumonceau. grootmeester; jhi. Six, Aimaterdamsch kamehheer; kapitein Gey van Piittius, adjudant van de Ko- ningdn; kapt. ter zee jhr. vod^Mü^eiv-Ad judant van den Prins, en lult, Yon Hev- den. ordonnans-officier. Lang:, het Rokin, de Regulieröbree- de, stond een zeer dichte menschenmenigte, I welke telkens het koninklijk Echtpaar lui- I de toejuichte. Voor den hoofdingang der tentoonstel- I ling zijn de hooge bezoekers ontvangen I door het bestuur der tentoonstelling, de heeren mr. Roosegaarde Bisschop, Can- ham, Obreen, Kamerlimgh Onnes. Mees er. van Beek VoUehhöven. Eén dochter van prof. dr. Pont. voorzit ter van de 'Nederl.-Zuid-Afrikaansche Ver- eenigiing, hood hierna de Koningin een éoucruet aan. H. M. is op de tentoonstelling rondge leid door den heer Kamerlimgh Onnes, en de Prins door prof. Pont. De hooge bezoe- kers verbleven ge ruimen tiid in de ver schillende afdeelingen, en Lieten zich met zeer veel belangstelling over de voornaam ste inzendingen voorlichten. Na terugkomst ten Paleize heeft H. M. de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op een namiddag-thee ont- krangen. Het prinsesje is 's middag», in gezel schap van jonkvrouw Van de Poll. dame du pal ais. mej. Oosterlee. Haar gouver nante. en baron Van Geen. secretarie van do Koningin, per auto uitgereden, om een bezoek te brengen aan het naar Haar ge noemde Juliana-dok aan de overzijde van het IJ. Dit bezoek droeg geen officieel ka rakter, en zoo gangen de werkzaamheden daar dan ook hun gewonen gang. en kreeg de Prinses een goed denkbeeld van het regMcMge bedrijf in Fertenga, van de Amat. Droogdokmaait- SSpli, heeft aa.. de wijze iets verteld omtrent de inrichting en de werking van het groote dok. dat 16.500 ton meet De Koningin--Moeder sal vandaag voor één dag te Amsterdam komen om een be zoek te brengen aan de voorjaarstentoon stelling der Müj. Anti et AanidUa, Jhr. mr. Th. W. C. van Doorn herdacht. In den aanvang van de gisteren gehou den zitting van den Hoogen Raad heeft de president van dit college, jhr. mr. de Sa- vornin Lohman, namens den Hoogen Raad eenige woorden gewijd aan de nagedachte nis van den Deken der orde van Advocaten, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, woorden van I deelneming in het verlies dat de Haagsche Balie door het heengaan van haar Deken heeft geleden. „De wyze, waarop jhr. mr. Van Doorn gedurende vele jaren het nobele officium had waargenomen, maakte hem" zeide de president „tot den man die, eenmaal gekozen tot Deken, het aanzien van de orde van Advocaten zou verhoogen Een bijzon dere eenvoudigheid en gemakkelijkheid in den omgang kenmerkten zijn geheele per soonlijkheid en deden biet genoegen luiste ren naar zijn scherpzinnige en zaakrijke I adviezen. Hij had een open en welwillend I oor voor de argumenten der tegenpartij en I wist die, ook onder handhaving van zijn standpunt, alle eer en waardeering te I schenken. Deze hoedanigheden, gepaard met I de hooge eischen die hij in de eerste plaats I zich zeiven stelde in de uitoefening van zijn I beroep, deden hem ten volle beantwoorden I aan het eervolle maar vertrouwelijke ambt, I dat hem tot het eind van zijn leven door de I balie van 's-Gravenhage werd toevertrouwd, I en wij begrijpen hoe zij door zijn dood is I getroffen. I „Laat mij van deze zijde de verzekering I geven, dat zijn nagedachtenis by ons in I eere zal blijven." Advocaat-generaal Besier verklaarde I zich, namens het Parket, gaarne aan te I sluiten bij de woorden van den president I Door het verscheiden van jhr. mr. Van I Doorn wordt een verlies geleden door de I Balie, door de rechterlijke Macht, maar ook I door het Parket, dat gaarne zijn scherpzin- I nige welsprekende adviezen hoorde. Te be- I treuren was het dat deze adviezen in de zaal I van den Hoogen Raad niet meer zullen I worden gehoord. I Mr. J M. van Stipriaan Luiscius, waar- I nemend Deken der Orde van Advocaten, I sprak een woord van dank voor de waardee- I rende woorden van den president en den advocaat-generaal. Spr. herinnerde er aan, dat de Balie in de laatste jaren zware ver liezen heeft geleden door het overlijden, eerst van mr. B. M. Vlielander Hein, daar na van jhr. mr. E. N. de Brauw en nu van jhr. mr. van Doom. Een troost voor de Ba lie achtte spr. het intusschen, dat de Hooge Raad en het Parket zoo deelneemt in het verlies. En hij zag hierin ook een bewijs van de sympathie welke de Hooge Raad de Balie toedraagt en waarvoor de Balie zeer erkentelijk is. De ex-keizerin, t Het bericht van den dood der ex-keizerin was in het dorp Doorn spoedig bekend. Bij enkele autoriteiten en de weinige families, die aan den ex-keizer waren voorgesteld, werd het officieele bulletin bezorgd. Gisteren was het den geheelen dag te Doorn 'n af- en aanrijden van auto's naar 't kasteel van den ex-keiter, waar de keizer lijke standaard halfstok waait. In het dorp zelf is niets ongewoons te bespeuren. Wel komen vele hofdames in rouw met bloemen in de handen door de dorpsstraten. In den voornacht was de toestand der ex-keizerin niet erger dan gewoonlijk; al leen de ademhaling was langzamer. De ex- keizer was de laatste dagen steeds by het ziekbed, als voelde hy dat de dood naderde. Om 5 uur 's morgens was pile hoop nog niet opgegeven, hoewel de artsen zagen dat de ex-keizerin niet lang meer zou leven. Tegen 6 uur ontsliep zij, terwyl de keizer weenende naast haar stond. Ook prins Adel- bert wae in de sterfkamer aanwezig. Onmiddellijk werden de Nederlandsche autoriteiten en de naaste bloedverwanten met het overlijden in kennis gesteld. De geheele hofhouding was dezen dag op uitdrukkelijk verlangen van de gestorven in diepen rouw. Reeds 's morgens werden groote rouw kransen binnengebracht, o. m. van gravin Keiler, dokter Hachner, de familie De Beau fort, prof. Stuart. De prinses van Brunswyk is op weg naar Doorn; de kroonprins is van Wieringen reeds gearriveerd. Te Doorn zal Donderdag een rouwdienst worden gehouden, geleid door ds. Wys uit Haarlem, dr. Dryander uit Berlijn en Ds. Lodder uit Doorn, by gewoond door de hier te lande vertoevende familieleden en een klein aantal genoodigden. De in Duitsch- land verblijvende kinderen zullen waar schijnlijk niet naar Doorn overkomen. Di- I reet na afloop van den lijkdienst zal het stoffelijk overschot van Doorn naar Pots dam met een extra trein vanuit het station Maarn gaan. De gewezen keizer en de gewezen kroon prins zullen het lijk <Qrmderdag tot de Ne derlandsche grens begeleiden, vanwaar Dryander, de hofprediker, het naar het sta tion Wildpark bij Potsdam zal brengen, waar het op de baar zal worden geplaatst, I en tentoongesteld zal worden. Officieren in I het gala-uniform van de gewezen garde-re- I gimenten zullen de doodenwaken houden, I tot de begrafenis, die Zaterdag in het Mau- I soleum van het Neue Palais, met het cere- I monieel der Pruisische koningen, in tegen- I woordigheid van alle kinderen, behalve den I kroonprins, alle kleinkinderen, en een acht- I tal Duitsche vorstelijke personen, zal plaats I vinden. I Zondag zal er in alle Pruisische kerken I een rouwdienst worden gehouden. I Alle détails van de bijzetting zyn gere- I geld tusschen den hofmaarschalk en de I Pruisische regeering. Mr. dr. van Ketwich Verschuur opvolger van Burg. Tellegen? Eenigen tijd geleden heeft de Tel. mel ding gemaakt van den twijfel die er bestaat ten aanzien van het aanblijven van den heer Tellegen, als burgemeester van Amster dam, zulks in verband met diens gezond heidstoestand. In aansluiting hiermede vernam het blad thans van bevoegde zijde dat in verschillen de kringen de mogelijkheid van een a.s. aftreden va» burgemeester Tellegen too goed als zeker geacht wordt Mocht inderdaad de hew Tellegen als zoodanig aftreden, dan moet Mr. Dr. E. van Ketwich Verschuur, de tegenwoordige burgemeester van Groningen, zeer ernstig voor een benoeming tot burgemeester der hoofdstad in aanmerking komen. Jhr. de Gij&elaar. De toestand van ihr. de Göuelaar. bur gemeester van Leiden en lid van de Eer ste Kamer, dóe in het DdaconeanetfauJs «wordt verpleegd, is thans van dien aard. dat de geneesheeren het oogenblik geko men achten hem een operatie te doen on dergaan. •'-» Vooruitstrevende Vrijz. Staatspartij. Op een vergadering van de Unie-Libera- I le Kiesvereenigihg 's-Gravenhage is een motie aangenomen, waarin wordt voorge- I steld den naam Vrijheidsbond der m fusie tredende vooruitstrevende vrijzinnige par tijen te veranderen in Vooruitstrevende Vrijzinnige Staatspartij. Dit voorstel wordt ingediend op de alge meene vergadering der Liberale Unie te I Amsterdam op 16 April. De Feministische Partij. De Feministische Partij heeft een adres gestuurd aan de Tweede Kamer in hoofd zaak luidende: leennis genomen hebbende I van het wetsontwerp tot Wijziging van de I Kieswet, van Provinciale Wet van de Ge- I meentewet en Van het Voorloopig Verslag omtrent die Wijziging verzoekt dringend I niet in te gaan op de opmerkingen van eeni ge Tweede Kamerleden, voorkomende in het Voorloopig Verslag om n.l. de Kieswet in I dien zin te veranderen, dat de vrouw don man lean machtigen voor haar te stemmen, doch gehoor te geven aan de stemmen van die leden, die de waarde van het vrouwen kiesrecht niet wenschen te verminderen, doch er op gesteld zijn dat de vrouw per soonlijk haar stem uitbrengt. De toelichting luidt: Waar het meer dan ooit gebleken is, dat de alleenheerschappij van den man niet voldoende is om den goeden gang van za ken te waarborgen (hetgeen pok begrijpe lijk is, daar man en vrouw samen dienen te werken, zoowel in het gezin als in het groote gezin; de Staat) daar ondersteunt de Feministische Partij krachtig de mee ning van die Tweede Kamerleden, die te gen het denkbeeld opkwamen dat de vrouw den man zou kunnen machtigen om voo» haar te stemmen. De vryheid van de vrouw zou volgens hen daardoor ernstig geknot worden, daar verscheiden mannen van die macht mis bruik zouden kunnen blaken om te trach ten ook de stem van de vrouw te verkrij gen. Het gevolg zou zijn, dat het beginsel van het vrouwenkiesrecht grootendeels te niet werd gedaan. Het adres is geteekend door de dames S. W. A. Wichers, presidente en C. B. Minder- houd, secretaresse, te Rotterdam. Ned. kinderen naar buiten. In een (lener dagen onder leiding van den laten. Voorzitten Jhl'. Mr. W. Ebell te Utrecht gehouden, druk bezochte vergade ring van het Dageüjkrch Bestuur der Cen trale Commissie voor uitzending van Neder- landsche kinderen naar buiten, met de afge vaardigden der Cemité's van uitzending in (1e verschillende steden van ons land, wer den de voor uitzending in gezinsverpleging geldende voorschriften en bepalingen nog eens getoetst aan hetgeen de practijk se dert Mei 1918 als zijnde nuttig en noodig geleerd heeft. Alle groote en bijna alle tleinere steden waren op deze vergadering VeN2uw*™egeUnge« werden getroffen of zijn in voorbereiding betreffende de doel matigheid en volledigheid inzake de uitrus ting der kinderen, de bestrijding der pedi- culose en het weren uit de gezinsverpleging van kinderen die aan bedwateren lijden. Algemeen werfi de noodzakelijkheid inge zien, dat onder de tegenwoordige tijdsom standigheden ook de uitzending van mid- denstandskinderen moet worden bevorderd; het Dagelijksch bestuur zal trachten deze langs den weg der schoolgrtsenbureaux te bereiken. Als een bewijs dat de gezinsverpleging steeds meer ingang vindt bij de bevolking van het platteland kan worden meegedeeld dat sedert 1 Jan. 1921 reeds 393 kinderen, waarvan velen kosteloos, in winterverpler ging werden uitgezonden, terwijl op 21 April e.k. wederom 116 stadskinderen naar gezinnen in Gorredijk, Dantumawoude (Friesland) en Delden zullen vertrekken. In totaal zijn reeds 10.000 kinderen uitge- Naar het kinderkamp te Didam, door het Rijk aan de Centrale Commissie in bruik leen afgestaan voor de huisvesting van kinderen, die wegens kleine lichaamsgebrer ken ongeschikt zijn voor gezinsverpleging en ook niet in aanmerking kunnen komen voor huisvesting in gewone kolonie-huizen, vertrekken 19 eh 20 April 80 jongens; het voornemen bestaat naar dit zomerkamp dit jaar 4 maal een groep van 80 kinderen uit te zenden. LAND- EN ZEEMACHT. Militieonderzoek der lichting '16 en '19. Naar de „Tel." verneemt ligt het in de bedoeling van het Departement van Oorlog om dit jaar in dé maand Juni een onderzoek te doen houden over de verlofgangers der militielichtingen 1916 en 1919, de laatste met uitzondering van de Octoberploeg der cavalerie en der bereden artillerie. Zy die door ziekte verhinderd worden zich aan dit onderzoek te Onderwerpen, zullen in No vember of December worden onderzocht. RECHTZAKEN. De bankbiljettendiefstal te Haarlem. De Haariemsche Rechtbank deed finge ren uitspraak in de twee laatste zaken van den bankbdl jetoendiefstal bii de firma Joh. Enschedé Zn. te Haarlem. B. van Alken werd veroordeeld tot/2 iaar gevangenisstraf met aftrek derpreven tieve hechtenis. De tweede béldaagde. A Aart», werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek der preventieve hech tenis. GEMENGDE BERICHTEN. De braad in de venen. Een vertegenwoordiger van „De Tele- I graaf" heeft gisteren een onderhoud ge tand met den heer G. Koomtra. burgemees ter van hanenpn. Deze zeide. dat de bran- I dien Zaterdagmiddag tueecdea 2 en 4 uur in alle lemmad untorekea. I Uit het feit, dat z*j nagenoeg terzelfder mer-Lrl sohewienveenRoswinkel erveenI Nueurw- w-eerdimge, Siepelveen. Noordveen en Valthermond, leid ik af. zeide de bur gemeester. dat al deze branden van de laatste dagen, die buiten het groote aan bal stobbe barger, ruim duizend dagwerk 1 turf vernielden, een gevolg zyn van kwaad willigheid en dat ze ziin aangestoken vol gens een te voren genomen gemeenschao- peiyk besluit. Nadat de branden mti würen geaneld zuo «UK de heer Kxxnstra voort heb ik mu «unjddeUujk in ventandaag gesteld met den commMans der konuucm om de zaak met hom in oogenschwiw te nemen. Wüi ziin toen samen 's nachts in Roswinkel en Hmznercompascum geweest en ziin toen berden tot de slotsom gekomen. dat wii te genover )#t vuur machteloos stonden. |Met eigen oogen hebben wii gezien, dat met turftioonen probeerde aan te steken, zoodat ik er absoluut zeker van ben. dat er kwaadwilligheid in het snel is. Er ie door de notitie een keer on de brandstich ters geschoten, maar zonder reauitaat. Een vervener is onlangs gearresteerd on wien vermoedens raatten. dat hit zelf turf aan gestoken had. De kwaadwilligen bil de branden zoekt men echter elders. De burgermeester selvri)ft de bmndstich- ting toe gedeeltelijk aan wraakneming en gedeeltelijk aan de hoon van sommige ar beiders, dat, als on deze wiize de turf is opgeruimd, er weer gegraven zat moeten worden, en zii dan weer aan het werk kun nen gaan. In dit verband deelde tal m«le, dat hii dezen ochtend een conferentie hao gehad met een sommissde uit de verveners. om te trachten tot overeenstemming te ge raken tusschen verveners en arbeiders in zake het arbeidersvraagstuk. De burgemeester heeft ziin bemiddeling aangeboden aan verveners en arbeiders, welke bemiddeling door beide partijen is I aangenomdh. Woensdag hoppt de burgemeester met de verveners een uitvoerige conferentie te kunnen houden, en Vrijdag met de arbei ders. Mocht het hem inderdaad gelukken om de verveningen weer aan den gang te Ikriigen, dan zullen er echter, dat kon tal reeds thans verklaren, hoogstens de helft der weikloozen het aantal bedraagt m de gemeente tenen zes zeven duizend I weer aap den arbeid gaan. Voor de an deren za! dus ander nnoductief werk moe- I ten worden gezocht. Spoorwegongeval. Men meldt uit Deventer: Van goederentrein 4842, welke 's avonds Bathmen passeert, is gisteren naby die plaats een met kunstmest beladen wagen warm geloopen en in brand geraakt. Hoe wel de remmer direct het noodsein gaf, werd dit niet opgemèrkt, zoodat de wagen ontspoorde en de spoorlijn daardoor over een groote lengte onklaar geworden is en niet kan worden bereden. Alle tfeinen uit Twente moeten dientengevolge te Bathmen stoppen en de passagiêrs den afstand te voet afleggen. De remmer P. Kroon is bu- ty'ds uit. den rematoel gesprongen, doch kreeg een hoofdwonde en moest Zich onder geneeskundige behandeling stellen. Ondankbare werkloozen. Stakende arbeiders by den wegenaanleg in de gemeente Weststellingwerf dit werk werd verschaft om werklooze arbei ders in staat te stellen een daggeld te ver dienen hebben een raadslid gemolesteerd De politie is versterkt en de burgemeester heeft in drie aangelegen dorpen samen scholingen van meer dan twee personen verboden. De gemeenteraad van Lochem heeft met seven tegen vier stemmen besloten, nadat de zaak reeds eerder in den raad besproken was, dat verkoopers of hun gemachtigden strafbaar zijn, indien ze aan kinderen be neden veertien jaar rookartikelen verschaf, fen. Bovendien zal iedereen strafbaar zyn, die aan een jongen beneden den genoemden leeftyd „rookgerei" aanbiedt. De pseudb-verpleegster, meer bekend on der den naam Annie Pascal, die, als ver dacht van oplichting in het huis van bewa ring te Arnhem werd opgesloten en van daar naar het rijkskrankzinnigengesticht te Grave werd overgebracht, is thans weer op vrije voeten gesteld en uit dit gesticht ont slagen, meldt de „N. R. Ct." Diefstal van vrijbiljetten. Op 't goederenstation Feyenoord te Rot terdam is ontvreemding gecónstateerd van een groot aantal vrijbiljetten voor 't perso neel bestemd. De dader is onbekend. De zeeramp. Bij het ongeluk met de reddingsboot van Schiermonnikoog zijn, zooals is gemeld, twee personen omgekomen. Deze waren de schipper van de boot, A. Dubbinga, en de roeier Douwe Visser. Treurig ongeval. Te Meppel zyn Zondagmorgen door het schrikken van een paard, gespannen voor een sjees, T. Smid, uit Ruinerwold en E. de Wit, uit Staphorst, bruid en bruidegom bij de Bij lebrug in de Smildervaart geraakt. De bruid, T. Smid, verdronk. Een meevallertje. Aian de woiningbouiwweroniginig „Volks- hursveeting" te Landsmeer, was een riilks- voorachot verleend voor den bouiw van zes dubbele arbeiders woniiwren en aankoop van den daarvoor benoiodwden arrend. De grond werd gekocht voor f 5000 en bij de aanbesteding der womdmgeai was het laag ste inschrijvingsbedrag f 59:900. Dit is dus (tezamen nog geen f 65.000, terwiil het voorschot f 108.000 bedraagt. Prijsdaling Droogte. In de Betuwe wordt de toestand, veroor zaakt door gebrek aan water, njjpend. Vele pompen zyn leeg en alle slooten zyn droog. De koeien die buiten zijn gebracht, loopen van de eene weitfe in de andere, alsof er geen slooten waren. De dieren vinden ner gens drinkwater en moeten voorzoover dit mogelijk is, met welwater gedrenkt worden. Alles smacht naar regen. Bedevaart. Den 28en dezer gaat een bedevaart per extra trein van Warmond naar Vlaardingen. ONZE KOLONIëN. De Toli-Toli-zaak. Drie Toli-Toli-moordenaars zijn opge- hangen. LUCHTVAART. Opening Nederlandsche luchtlijnen. Donderdag a.s. zal op het vliegkamp Schiphol de officieele opening plaats heb ben van de Nederlandsche luchtlijnen naar het buitenland. Luchtpost. Tot het luchtvervoer zijn toegelaten: brieven en briefkaarten, gedrukte stukken, akten en monsters, al of met aangeteekend en al of niet met expresse bestelling. Ten einde de uitreiking te bespoedigen, wordt aanbevolen om de stukken per expresse te doen bestellen. Brieven en doosjes met aan gegeven waarde en postpakketten zullen voorshands "hog niet per luchtpost worden vervoerd. Het luchtrecht, d. L het voor het lucht vervoer boven de gewone porten en rechten verschuldigde recht, moet tot nader mede- deeling worden voldaan door gewone door of namens den afzender op de stukken te hechten frankeerzegels en bedraagt voor België 10 cent, voor Duitschland, Groot- Brittannië en Ierland en Frankrijk 15 cent en voor Denemarken 25 cent per 20 gram. Correspondentie voor verder gelegen lan den uiteraard tegen voldoening van het luchtrecht, vastgesteld voor het land, dat voor doorzending met de gewone middelen van vervoer zorg draagt, is toegelaten. Indien belanghebbenden hun correspon dentie pér luchtpost wenschen te verzen den, behoort deze voldoende te worden ge frankeerd en links boven het adres te wor den voorzien van het duidelijke en onder streepte (bij voorkeur met een gekleurde lijn) opschrift: „Per luchtpost". Bovendien moet, om de correspondentie gemakkelijk te doen opvallen, de plaats van bestemming j op duidélijke wijze worden onthaald (by voorkeui door middel van een raam van ge klemde lijnen). Aangaande de tijdstippen van terpostbe zorging Worden belanghebbenden verwezen naar de postkantoren. Voor aajngeteekende stukken wordt de ge wone aansprakelijkheid aanvaard; overigens geschiedt het vervoer van de corresponden tie op risico van den afzender. De per luchtpost ontvangen correspon- I dentie zal| met de bestaande middelen van I vervoer zoo spoedig mogelijk naar bestem- I ming worden doorgezonden. LANDBOUW. Mond- en klauwzeer. I Stand van het mond- en klauwzeer in I Nederland' gedurende de week van 27 Mrt. I tot 3 April: Aantal I Provinciën. veefoeslfuren. gemeenten. I Grondnigen 1 1 I Friesland 1 1 I Drenthe 3 3 I Overiisel I Gelderland 2 2 I Utrecht 1 I Noord-Holland I Zuid-Holland 3 3 I Zeeland I Noord-Brabant I Iimlburg Totaal 10 10 KUNST. Jan Ryken. t Te Deventer ia oip 63-jarigen leeftijd overleden de bekende pianist en muaicus Jan Rijken, directeur van de Stedelijke Muziekschool aldaar. Een Gebouw voor K. en W. te Amsterdam. Op de door de N.V. Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen (dir. G. H. Koop man), aangekochte terreinen aian de lAi- ppgiftftgf vji'fl f Otwerihhstraat, zullen twee schouwburgen worden opgericht: een opera-schouwburg, bevattende tweeduizend plaatsen en een tooneel-schouWiburg voor duizend plaatsen. (Naar men weet Wedt onze Stadsschouwburg, evenals de schouw burg van het Paleis voor Volksvliit. ruimte voor 1100 personen). Bovendien zal het Gebouw één W** en enkele kleinere zalen bevatten toot permanente tentoonstellingen van beelden- de kunst.- SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. Mij. Nederland. Prinses Juliana, arr. 8 April v. A'dam te Batavia. Kon. West-Ind. Maild. Hebe, vertri 9 April v. New-York n. Haiw. Oranje Nassau, vertr. 7 April v. Curasao n. Puerto Cabello. Prins Frederik Hendrik, arr. 10 April v. A'dam te St Thomas. j Stuyvesant, vertr. 7 April v. Curasao n. Puerto Columbia. Q Uranus, v. Barbados n. Londen, arr. April te Funchal. Kon. Holl. Lloyd. Limburgia (thuisr.) vertr. 10 April van Lissabon. De Indische mail weer over MareetU® en Genua. Van 2 Juli af zullen de booten van de Rotterdamsche Lloyd en de MaatschaWPu Nederland Marseille en Genua weer aan- I doen. Het eerste repatrieerende Uovd- I schip, dat via de Fransche havens de ro« I maakt, is de „Wtilés", het eerste uoitgaannfl I de „Tabanan". GOUDA, 12 April 1921. Het manifest van de afd. Gouda van Handels- en Kantoorbedienden. In de Voorwaarts van gisteren avond is iemand aan het fantaseeren over het manifest van de afd. Gouda van Han dels- en Kantoorbedienden dat aan ons blad ter plaatsing is aangeboden, doch niet op genomen. Dat manifest, bestemd voos het kantoorpersoneel der Kaarsenfabriek, zou door ons aan den secretaris de Pater op -den dag van ontvangst zyn teruggezonden biet de werkelijk geestige woordspeling: „Wie heeft er nu ooit gehoord, dat een patep lid is van bovenstaanden bond". J Deze woordspeling is, het moet g«eegd, heel aardig gevonden, maar we moeten toch even opmerken dat w(j er dood-on schuldig aan zijn. Voor manifeste» als deze, van strijdorganisaties zijn onze kolommen niet bes&hikbaar; aan terugzenden van ons toegezonden, niet geplaatste circulaires, kunnen we niet beginnen. De afdeelingssecretaris mag 4ich zelf het genoegen gunnen over deze quaestie zoo veel te leuteren als h(j wil, wij zullen er geen notitie van nemen. Geen certificaten van oorsprong boter en kaas. Certificaten van oorsprong voor uitvoer naar Engeland van boter en kaas zullen niet meer worden gevorderd. Drankwet. Bij B. en W. is op 7 April j.l, ingekomen een verzoekschrift van: Harm. Hendrikus van Heuveln van beroep hotelhouder, wo nende alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de localiteiten der gebouwen voor de houden bloementen toonstelling van het perceel der N. V. „Kaashandelmaatschappij Gouda" aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren by B. en W. inbrengen. Moderne Kunsthandel. De tentoonstelling der schilderijen van den Kampenschen schilder Emile Moulin in de Moderne Kunsthandel, Crabethstraat, is verlengd tot 15 April, een gelukkige om standigheid, want nu kunnen we nog even een verzuim goed maken. Tot heden hadden we geen gelegenheid bijzondere aandacht te wijden aan de expositie, die eenige interesse toch ten volle waard is. Emile Moulin heeft zijn talent veelzijdig ontwikkeld, zoo vindt men naast bloemstudies: portretten en stil levens, meest in verf doch ook enkele, goed geslaagde pastellen. Prachtig zyn de bloe men, vooral de groote, bolle pioenen in vroolyke,.schaterende kleuren, 't Gelukkigst echter is de schilder geweest in de uitvoe ring der schelpen, heel fijn heeft hy de wondere, rijke nuanceering van 't veelkleu rige parelmoer weergegeven. Vooral het doekje: schelp met doode takken, waarin ook de donkere diepe bruine tint van de tak heel goed getroffen is, behoort tot de beste composities die we op de tentoonstel ling vonden. Wie tot heden nog verzuimde een bezoek aan den Modernen Kunsthandel te brengen, hale dit deze dagen in, vóór het te laat is. Verzoekschrift inzake overbrugging water langs Ridder van Catsweg. In de raadsvergadering van 1 Juni 1920 besloot de Raad op voorstel van B. en W. aan de eigenaars en bewoners der woningen langs den Ridder van Catsweg in deze ge meente, in antwoord op hunne ter zake in gediende verzoekschriften, ten doen mede- deelen, dat de gemeente alleen bereid was tot overneming van een aan te leggen straat en te bouwen brug in eigendom, be heer en onderhoud, zoodra deze werken ge heel op kosten van belanghebbenden zouden zyn tot stand gekomen. Belanghebbenden zyn niet overgegaan tot uitvoering daarvan. Later bereikte B. en W. een verzoek de vroeger ter plaatse bestaan hebbende brug, welke de eigenaars der wo ningen in koop hadden, voor rekening der gemeente te leggen en te onderhouden, waarvan eene uitgaaf van ongeveer ƒ1500 het gevolg zou zyn geweest. Dit latere ver zoek week zoo belangryk af van het een maal doo> den Raad ingenomen standpunt, dat B. en W., na gehouden overleg met de Commissie van by stand in het beheer der gemeentewerken, het niet vatbaar achtten voor inwilliging. Thans is ingekomen het tot den Raad ge richt verzoekschrift met memorie van toe lichting en bijbehoorende teekening, waar van de strekking is, dat ten behoeve van den bouw eener vaste brug van gewapend beton, geschikt voor hand-, bakkerswagens enz., ter plaatse van de vervallen brug, eene subsidie van 800.uit de gemeente kas zal worden verleend, zullende dan het restant der kosten, pl.m. ƒ500.door de belanghebbende eigenaars worden gedra gen, overeenkomende met ongeveer 10. per woning. B. en W. hebben hierover advies ingewon nen van de Commissie van Bijstand en het beheer der gemeentewerken. De Commissie merkt o. m. op, dat zij gaarne een einde aan deze zaak zou zien ge maakt, omdat er al zóóveel over te doen is geweest. Zy acht echter om de reeds vroe ger aangevoerde redenen inwilliging van het gedane verzoek niet gerechtvaardigd. Opnieuw vestigt zy er de aandacht op, dat hierdoor een precedent zou ontstaan dat de gemeente in de toekomst veel zou kunnen kosten, aangezien toestanden als de hier be doelde op nog andere plaatsen in de ge meente voorkomen en by verderen aan bouw in de buitenwijken nog zullen ont staan. Afgescheiden hiervan wordt het door haar alles behalve billy'k gevonden, dat de Gemeente ƒ800.zou bijdragen en de meest belanghebbenden, de eigenaars, ƒ10 per woning, welke laatste door een behoor- lyk verbindingsmiddel zeer zeker meer in waarde zal stijgen. Verder komt het dejé Commissie ongewenscht voor veel kosten te maken, met het oog op de aanstaande ver- andering van het spoorwegemplacement- De daarmede vèrband houdende werken en de eventueele verlegging van het Bloemen- daalsche Verlaat, zouden tengevolge kun nen hebben dat het water langs den Ridder va^, Catsweg als vaarsloot kon vervallen, zoodat de brug dan lager zou kunnen zijn en tevens eenvoudiger van oonstructie. Ook zou dan de brug behooren te worden gelegd in de richting van den by het Uitbreidings plan ter plaatse geprojecteerden dwarsweg. Wel zou de Commisaie kunnen goed vinden, dat, zoo door belanghebbenden tot den bouw van de brug mócht worden overge gaan, van gemeentewege daarbij eenige as sistentie wordt verleend. B. en W. kunnen zich met al het voor gaande zeer goed vereenigen en hebben daaraan niets toe te voegen. Zy verzoeken daarom den Raad machti ging adressante te doen weten, dat om de reeds vroeger genoemde, haar bekende, re denen de gemeente den bouw der brug niet financieel kan steunen, doch dat wel zal worden toegelaten, dat by de uitvoering van het werk eenige assistentie van gemeen tewege wordt verleend. Onderhandsche verpachting graajrewae Hoogen Schielandsehen Zeediik. Heit grasgewas van den Hoogen Schie landsehen Zeediuik, strekkende van de Kaarsenfabriek „Gouda" af tot aan de Roomseh Katholieke Kerk te Moordrecht, twas tot 31 December 1920 in pacht bii J. van der Velden, bouwman, te Gouda. Deze heeft zich nu mondeling tot B. en W. ge- hvend met het vefzoek voormeld grasgewas opnieuw te mogen pachten tegen de vroe gere pachtsom van ƒ165.— per jaar. ech ter niet voor ze» jaren, zooals tot nog toe gebruikelijk was, doch sleclws voor twee jaren, aangezien een tydvak van zes iaren, in verband met de huursom van f 106. per jaar, hem te nadeelig zou worden, in dien de opbrengst van het gewas met be ter zou ziin dan het den laateten tiid is B. en W. stellen nu den Raad voor om van der Velden de pacht voor nog twee jaren onderhands te gunnen. Kindervoeding Jeruël. In derband met het bepaalde bil artikel 11 van het Koninklijk besluit van 19 No vember 1900 (Staatsblad no. 202). bdeden B.,en W. den Raad ter vaststelling aan het door den Raad aan Gedeputeerde Sta ten dezer provincie uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het by de ge- meente-begrooting dienst 1920 aan de Ver- eenigdmg voor Stads-Kvangeliaatte ,Je- ruel" alhier toegestane subsidie van ƒ600 voor voeding van behoeftige schoolkinde ren tea- bevordering van het schoolbezoek, is besteed. Aan dólt verslag ontieemen wif: De verstrekking van voedsel aan de schoolkinderen had wederom plaats in het Lokaal der vereenaging aan de Varken markt, hoek Lemduleteeg. Uitsluitend kiwamen daarvoor in aan merking de kinderen, die wegens gebrek aan voeding niet of niet trouw ter school kwamen of van wie te verwachten was. dat zij zonder verstrekking van voeding de school niet geregeld zouden blivven bezoe ken. Hunne namen werden hiertoe opgege ven door de hoofden van alle te Gouda gevestigde openbare en bijzondere lagere scholen. Blijkens het door het Bestuur der ver- eeniging ingediend verslag met ibdibehoo- rende verantwoording van ontvangsten en uitgaven wérd gedurende 9 weken aan on geveer 100 kinderen eerst om den anderen dag brood met zoete melk. de laatste 6 weken lederen dag behalve Maandag rijst met zoete melk als ontbijt verstrekt. Verbruikt werden 4 balen riist k f64. zoodait hiervoor werd uitgegeven f216 aan melk f 181.005, aan zout f2.48, aan brand stoffen ƒ81,40, aan gereedschappen 9-38, terwijl aan diversen werd besteed f 236.03%. Het totaai der uitgaven was f 725.34%. De ontvangsten beliepen eenzelfde bedrag en bestonden uit «aften ad f 2.25, collecte langs de huizen der ingezetenen ad 217.21 en de gemeentelijke subsidie ad f 500.—. Volksgaarkeuken. In de raadsvergadering van 23 Novem ber j.l. by de behandeling der gemeentebe- grooting is door den heer W. Sanders ver zocht een onderzoek in te stellen of ver lenging van de openstelling van de Volks gaarkeuken niet mogelyk ware. Een openstelling tot 3 uur des namid dags achtte de heer Sanders, zoowel met het oog op de exploitatie der keuken als op de belangen dergenen die van deze inrich- tang gebrudk zouden wenschen te maken, minder juist. B. en W. verklaarden zich toen bereid een onderzoek in te stellen. Nadien zijn door Regenten dier instelling verschillende maatregelen getroffen, ten einde de exploitatie ook maar eenigszins loonend te maken. O. m. werd ook het sluitingsuur van 3 uur n.m. op 5 uur n.m. gebracht (sedert 28 Februari 1921). „Een langer openstellen der keuken" schreven Regenten ons d.d. 5 dezer, „brengt groote financieele lasten me de en zou het noodzakelyk zyn het twee- ploegenstelsel voor het personeel in te voe ren, hetwelk tengevolge zou hebben dat de bydrage uit de gemeentekas, die reeds ab normaal hoog is, nog met ongeveer 100 zou moeten worden verhoogd". Ook zal h. i. het bezoek door nog latere openstelling niet toenemen, daar zoowel middenstander als arbeider zyn wanne maaltijd gewoonlijk vroeger gebruikt B. en W. brengen het bovenstaande ter kennis van den Raad. Onderhandsche verpachting van land aan den Graaf Floriaweg. Een gedeelte van het krachtens raadsbe sluit van 23 November j.l. aangekochte wei land gelegen aan den Graaf Florisweg, be stemd voor bouwterrein ten behoeve van de woningbouwvereeniging „Ons Ideaal", is tot 1 November aanstaande in huur by den heer M. T. Moons, landbouwer, alhier, te gen een huurprijs van ongeveer 170. per Hectare. Het betreft een gedeelte, van het land ter grootte van 1.86.12 HA„ aan gekocht van Mej. Kabel. Dit behoëCt ech ter den bouw der woningen niet te betim meren, daar de huurder afstand heeft ge daan van de huur van den grond voor den eigenlijken bouw benoodifd. Behalve dese grond zijn nog enkele ande re gedeelten niet direct benoodigd. Op diens verzoek zonden B. en W. deze gedeelten in buur willen geven aan Moons voornoemd, die xieh bereid heeft verklaard ook hier voor ongeveer 170.— per Hectare als huurprijs te voldoen. Hy sal dan in totaal ruim 8% H.A. in huur hebben. B. en W. zouden hiertoe wenschen over te gaan, niet zoozeer omdat de heer Moons zoo welwillend ia geweest een gedeelte van het door hem van de vorige eigenares ge huurde prijs te geven, doch omdat de ge boden huurprijs alleszins aannemelijk is on er zoo de huur van het niet direct benoo- digde terrein in dezelfde hand komt, geene kosten behoeven te worden gemaakt voor afscheidingen, hetgeen allicht van invloed zou zyn op de te bedingen huur. De huur zou eindigen 1 November 1921, derhalve te- Elijk met het reeds by Moons in huur zyn. gedeelte. B. en W. verzoeken den Raad machtiging daarvoor. Voorschotten san de Woningbouwvereeni ging „Ons Ideaal". By raadsbesluit van 7 December 1920 werd aan de Woningbouwvereeniging „Ons Ideaal" alhier, voorschotten verleend over eenkomstig de bepalingen van par. 7 der Woningwet respectievelijk voor den aan koop en het in gereedheid brengen van het bouwterrein aan den Graaf Florisweg en voor den bouw van 126 woningen, terwyl mede eene bydrage werd verzekerd in het jaarlyksch tekort op de exploitatie dier wo ningen, een en ander tot de bedragen en onder voorwaarden, welke nader door B. en W. aan den gemeenteraad zouden worden voorgesteld. Na gepleegd overleg heeft het bestuur van voormelde Woningbouwvereeniging de diverse voor een nauwkeurige beoordeeling onmisbare bescheiden toegezonden, waaruit B. en W. gebleken Is dat naar raming voor den voorgenomen bouw van 126 woningen benoodigd zal zyn een bedrag van 195.000 voor aankoop en het in gereedheid brengen van het bouwterrein en van ƒ881.000. voor den bouw der woningen, terwijl de ex ploitatiebegroting een nadeelig saldo van f33.695.18 geeft. Reeds is advies der gezondheidscommis sie gevraagd, dat naar te verwachten is, gunstig zal zyn. B. en W. stellen daarom den gemeenteraad voor te besluiten: aan de Woningbouwvereeniging „Ons Ideaal", gevestigd te Gouda, onder voorbehoud dat het Ryk de gemeente tot het verleenen van zoodanige voorschotten in staat zal stellen een voorschot te verleenen van ten hoogste 195.000.voor aankoop en in gereedheid brengen van het bouwterrein en van ten hoogste ƒ881.000.voorden bouw van 126 woningen op een terrein, gelegen aan den Graaf Florisweg binnen deze gemeente en gevormd door de perceelen kadastraal be kend gemeente Gouda Sectie I nos. 340, 341, 346 en 360 voor den tyd en tegen de renten waarvoor de annuïteiten zullen worden be rekend van de onder III van dit besluit be doelde Ryksvoorschotten; II. In het tekort op de exploitatie der on der I bedoelde woningen eene bydrage te verleenen, jaariyks vast te stellen op grond van de in te zenden exploitatierekening; een en ander onder een zeventiental in 't concept genoemde voorwaarden, waaronder voorkomen de bepalingen dat de woningen zullen worden gebouwd volgens door Bur gemeester en Wethouders goedgekeurd bouwplan, bestek en voontaarden, waarvan niet dan met toestemming van dat College zal mogen worden afgeweken; dat de gunning dér werken slechts zal mogen geschieden onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders; en dat de bouw der woningen steeds zal staan onder toezicht van een door Burgemeester en Wethouders aan te wyzen ambtenaar. Voorts zullen de huren der woningen, als mede de huurovereenkomsten aan de goed keuring van Burgemeester en Wethouders moeten worden onderworpen en dat de wo ningen eerst in de laatste plaats zullen mo gen worden verhuurd aan hen, die de hun in eigendom toebehoorende woning vrijwil lig verkoopen en dan alleen, indien zy een huur betalen, die den kostprijs der woning dekt. De gemeente behoudt zich het recht voer om aan de vereenigiinfif de verplichting orp te leggen tot het beschikbaar houden van 15 woningen voor verhuur aan gemeente-amb tenaren en werklieden, daartoe door Burge meester en Wethouders aan te wyzen, in verband waarmede het bestuur verplicht is 2 maanden voor het gereedkomen der wo ningen of by het leegkomen van de eenmaal bestaande woningen daarvan mededeeling aan dat Ooilege te doen. temffl Burgemees ter en Wethouders of een door hen aan te wyzen ambtenaar het recht zullen hebben te allen tyde inspectie over de woningen te üvouden. III Burgemeester en Wethouders te machtigen tot vorenomschreven doeleinden voorschotten uit 's Ryks kas aan te vragen respectieveiyk £root 195.000.en ƒ881.000.of zooveel hooger als mocht biyken noodig te zyn, alsmede eene bydra ge geiyk aan 75 van het jaarlyksch vast te stellen tekort op de exploitatierekening. ALPEN a. d. RIJN. De Koningin heeft, naar de „Rotteid." verneemt, aan den heer L. A. van Andel, 1 eeraar aan de Chr. H.B.School alhier, op gedragen, aan Prinses Juliana onderwy# te geven in de Duitsche taal Aan de Chr. H.BÜ. alhier is met ingang van 15 dezer benoemd tot leerares in plaat- en dierkunde mej. L. Gasille te Utrecht. Donderdag 14 April a.s. zal het 25 Mar geleden zyn dat de heer G. de Bruin alhier als stalknecht In dienst trad by de firma A. Dam aan den Kleiweg te Gouda. HEKENDORP. In den gemeenteraad is een schryvea in gekomen van B. en W. van Hoenkoop, waar in vermeld wordt dat de Raad geen subili- die wenscht te verleenen in de kosten van overbrugging van den ÏJfiri, daar het groo te belang daarvan niet wordt ingezien. De kiezerslyst voor 1921—1922 telt 316 kiezers, waarvan 167 mannen ea 149 Trou- wea. -» |i l LANGE RUIGE WEIDE. De Kiezerslyst voor 1921—1922 telt 336 kiezers, waarvan 180 mannen en 155 vrou- OUDERKERK a. d. IJSSEL. De heer G. Laarman, cand. te 's-Graven hage heeft voor het beroep by de Ned. Herv. kerk alhier bedankt. OUDEWATER. Aan de kalverenmarkt werden Zaterdag 30 stuks aangevoerd. De prijzen beliepen slechts van 12—16 per stuk. Handel flauw. De door het gemeentebestuur vastgestel de kiezerslyst voor 19211922 vermeldt een totaal aantal kiezers voor de Tweede Ka mer van 1482, en wel 722 mannen en 760 vrouwen. Aan de Kalverenmarkt van 11 April wa ren aangevoerd 46 stuks. Prijzen van 18 17 per stuk. Handel flauw. ZWAMMERDAM. 'Ds. W. G. G. Beerekamp, pred. te Oudega c. a. heeft het beroep by de Ned. Hert. kerk alhier aangenomen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. Dinsdag 12-April 1921. Aanvoer: 164 paarden, 1616 magere run deren, 764 vette runderen, 184 vette gras kalveren, 1119 nuchtere kalveren, 58 scha pen of lammeren, 148 varkens, 660 biggen. 7 bokken en geiten. Pry zen: Vette koeien le kw. 2.062.10, 2e 1.90-2, 3e kw. 1.76—1.85; Ossen le ƒ2—2.10, 2e ƒ1.86—1.96, 3e 1.66—1.76, Stieren le 1.7^-1^6, 2e 1.66—1.66, 3e ƒ1.45; Kalveren le ƒ2.70—2.96, 2e ƒ2.26— 2.50, 3e 1.86—2.06. Handel in alle kwali teiten ook williger. Redeiyke aanvoer. Melkkoeien ƒ326—675, Kalfkoeien ƒ350 —700, Stieren ƒ200—«60, Pinken ƒ160— 225, Vaarzen 180276, Werkpaarden 200 650, Slachtpaarden f 170250, Hitten 176300, Nuchtere kalveren lfi22, Fokkalveren 2438, Overloopers 4090, Biggen 25—46. Handel in melk- en kalf koeien matig. Jong vee en paarden matige mandel. Redeiyke aanvoer. Goede soorten duur. Ruime aanvoer. KAASMARKT. OUDEWATER, 11 April. Aangevoerd 26 partyen, 1170 stuks, ne gende 6850 K.G. Prys le soort ƒ7076, 2e soort ƒ61—69, per 50 KG. Handel stug. »y BODEGRAVEN, 12 April 1921. Aanvoer 109 partyen, waaronder 47 me( Ryksmerk, 2801 stuks, gewicht 28.806 K.G. Prijs Goudse he Kaas le soort ƒ74—76, 2e soort ƒ6872; le soort met Ryksmerk ƒ7581. Handel matig. GroratenveüinK. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 11 April. Coöp. Tuinb.-veiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Bloemkool 1221, di to 2e soort ƒ10, dito uitschot ƒ4.605.10 sla 5.107.30, dito 2e soort 1.603, sla (vellen) ƒ0.35—0.80, per 100; selderij ƒ7, rabarber ƒ4, radijs ƒ8.40, per 100 bios; postelein 40—46, spinazie ƒ5.3012.10, per 100 k,g. De aanvoer was heden: 83.410 kroppen sla én 1314 kg. spinazie. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officiëele noteering te Amsterdam. 12 April. 11 April. 12 April. Londen 11.80% 11.32 Beriyu 4.70 4.69 Parijs 20.50 20.57% Brussel 21.85 21.35 Zwitserland 60.10 60.06 Weenen 0.83 0.86% Kopenhagen 62.10 52.60 Stockholm 68.10 68.36 Christiania 46.75 46.75 New-York 2.88% 2.87% LAATSTE BERICHTEN. Mislukken de onderhandelingen 7 LONiDHN. 12 Ajpril. V. D. De hoofdlei ders der Triple Alliantie hebben «tateren- avond laat een zeer uitvoerig en bfyzonder echenp manifest gepubliceerd namens de münwerker&federaitie. namens den Bond van Spoorwegarbeiders en Tranaoortarbei- ders. Groote uitsluiting aanstaande. DRESDEN. 11 April VD. Het is zeer waarschijnlijk, dat hier 10 k 14000 arbei ders zuilen woeden uitgesloten, daar de eisch om eene toeJag* van 76 Mark tol noigitoe een overeenkomst heeft verhinderd. Ds Duitsche ex-keizerin. BERLIJN, 12 April. VJ). De Pruiaische regeering Aeeüt volgens het Berliner Tage- biJbt reeds alle maatregelen getroffen om ongeregeldheden, die tot een onwaardig verloop van den rouwdienst kan leiden, te vermeden. De afzetting zal door veilig- heidspoëtie met alle strengheid worden doorgevoerd. Dieven-samenzwering ontdekt. BOOCHBM, 12 April VJ>. De politie te ReokUnsduUMen heeft, naar de West-Pha- lische Voikseekung meldt, een groot com plot ontdekt tot het stelen ynn ongeveer honderd klaurrecapteu der Treun A. G. in Twtcklinburg. Een koopman uit Twicklin- hamen zou de documenten voor 20 milLioen in het buitenland veriawpen. Er ie één ar restatie gedaan. De luchtvaartdiensten met Holland. HAMBURG. 11 April V.D. De lucht postdienst met Holland zal in beide rich tingen dagelijks door de Duitsche lueht- vaart-reederij Berlijn en de Kon. Ned. Luchtvaart Mij. gemeenschappélifk wor den waarnomen. Met Holland sullen in de eerste plaats alle soorten van gewone en aangeteekend* briefzendinaen worden gewisseld; de koeten hiervan ziin deaetfde gebleven als die van het vorige iaar en bedragen voor een postkaart 1.20 en voor een gewonen brief 1.60 Mark. Weldra mu de route Rotterdam-Hamburg-Kopenhagen naar Mtlmi verlengd worden. De uitvaart der ex-kei serin. iNaar we udt Doom vernemen, zal da uitvaart der ex-koiserin plaste hebben Donderdag in dan laten avond, terwiil klokgelui la t dorp Doorn daarvan kond tal doen. Pór auto zullen alle leden der kekeriiifc» familie de liikauto volgen tot t station Maarn. waarbij de ex-kaiser tegenwoordig tel ziin. De extra rouw-drein, die Woene- dsg uit Berlijn te Maarn wordt venkscht. zal op dood spoor te Maarn „orden gere den. De ex-keoser en de ex-kroonpinnk be- geven zich na de plechtigheid per autb naar Doom terug, terwijl de overige leden der keizerlijke familie met den rouwtrein naar Potsdam gaan. waar stilgehouden wordt by station Wildpark. De ex-kroonprins. De Duiitoehe ex-kroonprins vertrekt he den uit Wieringen naar Doom, begeleid door den secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. I. D. Kan. Behoudens ev. verandering is tot nog toe het plan om den gewezen Duitschen keizer en van den gewezen Duitschen kroonprins in de gelegenheid te stellen het stoffeiyk overschot van de gewezen keizerin van Doorn tot het station te Maarn te verga zellen. Het moet echter niet in de bedoeling liggen die vergunning uit te breiden tot uitgeleide tot aan de grens, Hiervan is, naar het Corr. Bur. verneemt, geen sprake. Ds veenbrand. Udt Hm mme n wordt gemeld: De wdnd is vrjj gunstig. Hat vuur dooft langzaam, hier en daar evenwel worden nieuwe branden ontdekt. Hert; Roode Kruia verleent krach tige hulp en voorziet de getroffenen van levensmiddelen en beddegoed De rijksveldiwacht ie versterkt. 40 infaa- trifiten worden hier verwacht Mr. Zimmerman blilft. Men seint ons int Rotterdam: Naar hst „Dagblad van Rotterdam" uit welingelich te kringen verneemt. i& het gevoig van de besprekingen, doe de heer Zunmermann te s-Lraveoiiage heeft gehouden, dat dese op zyn ontslagaanvrage zal terugkomen. Zeer waarschyniyk zal spoedig hiervan mededeeling aan den gemeenteraad wor den gedaan. Vergadering van vooraanstaande Syn dicalisten te Utrecht. Men meldt ons: Zondag 10 April heeft te Utrecht een vergadering'van propagan disten. bestuurders en andere vooraan staanden unt de on&fhankalixke vakbewe ging plaats gevonden. Breedvoerig ia aldaar besproken de tak- tiek dar zg. communisten, inzak* de Syn dicalistische Vakbeweging. Inzake verlenging van den arbeidstijd. De Land. Fed. van Metaalbewerkers meldt ons: Onlangs werden m de pere berichten gelanceerd, als zouden de viif Metaalbewerkers Honden, in overleg met den Minister van Arbeid, zich niet meer principieel verzetten tegen verlenging van den arbeidstijd. iDe Landerlüke Federatie van Metaal bewerkers wüat principieel de verlenging van den arbeidstijd af. D* Federatie heeft als volgt haar stand punt in dezen zin geformuleerd: J>t Lan- deHjtke Federatie van Metaalbewerkers stelt zich op het standpunt, dat ze m geen enkel opzicht afwijkt Van het principe van den 8-uren werkdag. Overwerk wordt alleen aanvaard, wan neer voor de betrokken arbeiders, duidelijk de noodzakelijkheid daarvan wordt aange toond. en deze betrokkenen zelf genegen zijn dit overwerk uit te voeren. TIJDSCHRIFTEN. Nederlandsen Fabrikaat, Het April-nummer van Nederlandsch Fa brikaat bericht, dat vergund is oa. aan de Plateelbakkery Zuid-Holland te Gouda, aardewerk voor versiering en gebruik en aan de Papierfabriek „De Schoone Haas" te Waddinxveen, viltpapier, te voorzien het controle-merk der vereeniging „Neder landsch Fabrikaat". In deze aflevering ie weer een nieuwe rubriek geopend: „Export", waarin wordt medegedeeld dat het secretariaat dikwerf het verzoek krijgt van buitenlandache fir ma's om adressen te ontvangen van Neder landsche exportfabrikanten. Daarna volgt reeds een lijnt van een negental buitenland ache firma's welke zaken wenschen te doen met Nederlandsche fabrikanten. Dat het blad niet allen In Nederland de aandacht trekt blijkt uit een schrijven in deze aflevering opgenomen, ontvangen van den Nederlandschen Consul te Guatemala. Verder treffen wy in deze afdeeling aan: Een beschrijving van de haven van IJmui- den, even belangryk als voorhaven van Am sterdam als op zich zelf als viascheraha- ven. De heer J. W. J. van Haersolte geeft een belangwekkende beschrijving over het van stapel loopen van schepen, verduide- ïykt door een zeer groot aantal fraaie af beeldingen. De bydrage: „Alkmaar als In dustriestad" vangt in deze aflevering aan met historisch overzicht van de Alkmaar- sche nyverheid. Van de andere rubrieken in deze afleve ring opgenomen vermelden wy nog „Van alles wat", bevattende een aantal korte be- langwekkende berichten. BURGERLIJKE STAND. GOUDERAK GETROUWD: R. v. Duivendjjk 40 jaar en IJ. M. Plak 32 jaar; J. Verboom 28 jaar en A. Visaer 26 jaar. GEBOREN: Jan Pleter, z. v. W. C. Boom en D. Boon; Ottolina Margaretha, d. v. C. Kool en N. Graveland; Gerrigje, d. v. M. Rook en A. de Kogel; Pieter Christiaan, z. P. C. Alblas en M. Jonkman; Cornelia, z. v. J. L. Kool en A. Boer. OVERLEDENT. Blonk 77 jaar wed. v. G. Breedyk; Z. v. Meyeren 10 m. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hosnte barometerstand 788.8 te MaMn- hesd. Lassrste barometerstand 760.2 te Bödo. Verwachting tot den volgenden dag: Matige noordelijke tot noordweMeliike of westelijke wind. me«st licht tot holf be- woUot, weineg at regen, iets houder.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2