Uit den Goudschen' Raad. *enr* 2000 gevangenen in inrichtingen zlin opge sloten .«omdat de Duiitsohera het schip de „Loire", be&temd voor hun vervoer, heb ben laten zinken en er nog geen ander schip is." De minister van iustitie antwoordde, dat ihü Sainit-Larone nog niet bezocht had. maar dat hetgeen men er hem van verteld heeft, met de woorden van den rapporteur overeenstemde. Gelukkig dat er een nieu we gevangenis gebouwd wordt. Hii gaf toe dat hoewel een ieder, die er maar «enigs zins voor n aanmerking kwam. gratie is verleend, er zich op het oogenblik 3209 iperaonen, tot ballingschap veroordeeld, in Frankrijk bevinden, terwijl zij moesten zün in La Guyana. Eindelijk zal op 16 Mei een schip, de .Duaria" met 800 ballingen naar (Jeae kolonie vertrekken. iDi* zijn slechts enkele feiten: de rest te niet veel beter; alles ie vervallen en ver waarloosd. BINNENLAND. Bet Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Gistermorgen heeft de Koningin ten pa- leize de audiëntie aan commissies voortge zet. Ontvangen zijn: de directies van de stoomvaartrad. Nederland en van de Deli- Maatschappijhet dageliiksch bestuur van den Armenraad; de besturen van de Ver. V-por den Effectenhandel, van de Broeder schap van Notarissen, van de Kon. Nat. Ver. tot Steun van Miliciens, van de vei. Nederland in den Vreemde, van de Kweek school voor de Zeevaart; Beurs voor den Diamanthandel. van de Prins Hendrikstichting; de bosturei van het Jvon. Oudheidkundig Genootschap, van den Bond Heemschut. Arti et Amici- tiae. het Kon. Zoölogisch Genootschap Na- tura Artis Magtetra. de Kon. Ver. Het Ned. Tooneeide ver. St. Lucas, de Maat schappij Caecilia. de Permanente Kunst- comanissie van Nederland in den Vreem de. de Historische Verzameling betreffen de de Nederlandsohe Schutterijen, de Int. Banketbakkerij-tentoonstelling, de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver., de Vereeniging Openbare Leeszalen, Liefdadigheid naar Vermogen, de ver. St. Vincentius k Paólo. de Weldadigheidsver. Montefiore. de Ver. voor Eerste Hulp bij Ongelukken, de Ned. Herv. Diaconessen-inrichting, het O. L.V. Gasthuis, de Ver. tot ondersteuning van Weduwen en Weezen van alle Gezindten, den Ned. R.-K. Volksbond, de Makelaarvs- vereenigipg, de Ned, Unie voor Vrouwen- belangen, de Chr. Meisjesvereeniging Dor cas, de School voor Maatschappelijk Weik, de Vrouwengroep jn den Vrijheidsbond. <den Aannemersbond, de Mii. voor den Werkenden Stand, het comité voor Ned. Kinderen in dén Vreemde, de Kon. Ver- eenigde Zangefc, de Kon. Liedertafel Ap- ipollo, den Bond van Surinamers in Neder land. den Oranjebom! Wat ook vall'. Trou staat pal. den Oranje-Vriendenkring, de Ver. Ned. Padvinders en de senaten van het Amst Stud. Corps en van het Stud. Oorps van de Vriie Uuniveraiteit. 's Middags hebben de Koningin en de Prins twee bezoeken afgelegd, en wel aan de tentoonstelling „Arti et Amicitiae" en aan de Openbare Leeszaal. Naar „Arti" reed de stoet door de bevlagde Kalver- straat, wat een aardig moment was. Het was daar voller dan ooit, en wie de straat moest passeeren en geen tijd had te wach ten, had de grootste moeite zich door de dichtbezette trottoirs te wringen, waar in een ware zomerhitte de menschen op elkaar stonden, als haringen in een ton, zouden wy willen zeggen, maar dat zou niet aar dig zijn voor de vele winkeljuffrouwen en ateliermeisjes uit de Kalverstraat-winkels. Toef» de stoet naderde, klonk in onze voor naamste winkelstraat een aanhoudend ge juich, dat door de hooge huizen weerkaatst werd. Op het Rokin zagen wy weer zooals in vroegpr tijd, het geren van menschen die de Koningin nog eens wilden zien. In „Arti" zoowel als in de Openbare Leeszaal, waar in de zalen de vaste bezoe kers, aan wie kaarten w$ren Hll' ng8t< Des avonds hebben Koningin en Prins een voorstelling van „Jonkvrouwe de la SeigJière" door de N. V. Het TooneeJ. biige- woond in den Stadsschouwburg, die geheel gevuld was. Na afloop heeft H.M. den h'ecr en mevrouw Royaards in de Kon. loge ont boden. en Haar ini voorstelling betuigd. De dood van de ex-keizerin. Er is thans bekend gemaakt, dat de rouw dienst te Doorn a.s. Zondag, die te Pots dam a.s. Dinsdag gehouden zal worden. Het aantal rijksveldwachters is aanmerkelijk vermindewL De extra-trein, bestaande uit drie salon- rijtuigen van den vroegeren keizerlijken hoftrein, is reeds te Maam aangekomen. Slechts enkele Duitsche beambten verge zellen de wagons, waarvan een ingericht voor lijkwagen, met eenvoudig dennengroen is versierd. De beide andere wagons dienen voor geleiders en hun personeel. Jhr. Van Tet$, kamerheer van de Ko ningin-Moeder, heeft namens de Koningin- Moedor een krans neergelegd op de kist van de exkeizerin. Onder «Ie vele kransen die zijn aange bracht was er een van den koning en de koningin van Zweden, en een van de ge meente Amerongen. Boven het kasteel cirkelde gisteren, een Duitsch vliegtuig, waaraan lange rouw- wimpels waren bevestigd. Een krans werd uitgegooid, .die in «en weiland naast den grintweg tevecht kwam. Een marechauseee verhindert het publiek om te zien, wat op de linten Btaat. Ruim 1600 telegrammen zyn reeds aan het kasteel afgegeven. Over de bijzetting worden nog de vol gende bijzonderheden bekend. In den nacht v$n Maandag op Dinsdag zal de trein met het lijk aan het station Wildpark aanko men. Alleen de naaste verwanten zullen het lyk in ontvangst nemen. Op Dinsdag v.m. 2.30 zal de rouwstoet zich in heweging zet ten. Aan de beide zijden van den weg zul len vereenigingen worden opgesteld. Aan de plechtigheid in den antieken tempel zul len met het oog op de zeer beperkte ruimte alleen de verwanten en gasten deelnemen. Te Doorn stroomt het af en aan van auto mobielen. Aren .uitgereikt, rustig zaten te lezen, toonde de Koninklijke familie zeer veel belangstelling. Werkloosheids verzekering en Omvang der werkloosheid over de week van 21 tot en met 26 Maart lflfil. auüe- ffedoeld door den .Rijksdienst der Wferk- looeiheideverzekering en ArbaklsbemkUle- ling. Volgens opgaven der besturen van de de wiweek van 21—i26 Maart 1921 werk loos: A. Aardewerk, glas. steenen enz. Drie kassen met te zamen 9016 leden. Aantal wenkloozen 1086. B. Diamantindustrie. Vijf kassen met te zamen 9778 leden. Aantal werkloozen 7292 mannen en 1231 vrouwen. C. Bouwbedrijven. Dertien kassen met te zamen 68.028 leden. Aantal werkloozen 3628. D. Hout. kurk. stroobewerkiiwr enz. Vier kassen met te zamen 13.966 leden. Aantal werkloozen 1409 de geheele week en 726 een gedeelte der week. E. Leder, wasdoek enz. Een kas met 7008 leden. Aantal werkloozen 349 mannen en 49 vrouwen de geheele week en 69 man nen en 15 vrouwen een F. wletaalbewerking. Zes kassen met te zamen 47X135 leden. Aantal werkloozen 2400 ije geheele week en 642 een gedeelte der week. G. Textiel nijverheid. Drie kassen met te zamen 20.903 leden. Aantal werkloozen 1366 mannen en 411 vrouwen de geheele week en 3232 mannen en 776 vrouwen een gedeelte der week. iH. Voedings- en genotmiddelen. Zes kassen met te zamen 13272Jeden. Aanta' werkloozen 569. I. Tabak- en sigaren!ndustrie. Vder kas sen met te zamen 20.156 leden. Aantal werkloozen 4741 mannen en 669 vrouwen de geheele week en 2646 mannen en 436 vrouwen een gedeelte der week. J. Landbouwbedrijf. Vier kassen met te zamen 32.548 leden. Aantal werkloozen 2016 de geheele week en 1537 een gedeelte der week. K. Transportbedrijf. Vijf kassen met te zamen 42.665 leden. Aantal werkloozen 4416 de geheele week en 2809 een gedeelte der week. L. Hotel-, Café- en Restaurantbedrijf. Eén kas met 2560 leden. Aantal werkloo zen 177. M. Handels-, Kantoor- en Wankelheden- den. Drie kassen met te zamen 21.949 le den. Aantal werkloozen 95 mannen en 30 vrouwen. N. Fabrieksarbeiders. Vier kassen met te zamen 33.641 leden. Aantal werkloozen 3820 de geheele week en 230 een gedeelde der week. 0.iBoek-, steendruk, fotografie enz. Drie kassen met te zamen 7026 leden. Aantal •werkloozen 168. P. Kleeding en reiniging. Een kas met 1400 leden." Aantal werkloozen 43. In totaal werden opgaven ontvangen van 74 kassen met te zamen 354.289 leden, biervan waren de geheele week werkloos 35.494 leden, waarvan 32.960 mannen en 2534 vrouwen, terwiil een gedeelte der week werkloos waren 13.737 leden, waar van 12.4454 mannen en 1! Nederland en.Roemenië. Het ministerie van Buitenlandsohe zaken maakt bekend, dat de Roemeensche Regee ring bij schrijven van den Roemeenschen gezant van 2 April ji. de overeenkomst van handel en scheefpvaart van 15 Maart 1899 tusschen Nederland en Roemenië heeft opgezegd. *Deze overeenkomst houdt dus ou van kracht te zijn met ingang van den 2en April 1922. rgemeester van Rotterdam. richt, dat mr. mmerman zou zijn teruggekomen op zijn ontslagaam ge, is, /aar de „Maasbode" uit de b< bron verneemt, absoluut onwaar. Wel is, zooals i-eeds bekend was, sterke drang uit geoefend van regeeringszijde om mr. Zim merman te bewegen zijn ontslagaanvrage terug te nemen. Mr. Zimmerman heeft ech ter gemeend aan dit verzoek geen gevolg te moeten geven. In verband met het benoemen van een nieuwen fuctionaris is het niet uitgesloten, dat mr. Zimmerman ook nog na den datum van zyn ontslag (1 Mei) het burgemeester schap tydeljjk zal blyven waarnemen. De nieuwe pensioenwet. De Centrale van Vereenigingen van Per soneel in Rijksdienst deelt mede: In een conferentie met de commissie van rappor teurs over de nieuwe Pensioenwet werden gisteren door het bestuur der Centrale, van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst en de daarbij aangesloten Federatie van Rijkspersoneel verbeteringen in de overgangsbepalingen voor de Rykswerldie- den besproken. Na den middag hadden dezelfde bestuurs leden, de hoeren Bazen, Baak, Van Loo en Schooneveld aan het departement van Fi nanciën een onderhoud met den door dat departement aangewezen hoofdambtenaar in de Staatscommissie, die van de billijkheid der bezwaren overtuigd was, en zijn mede werking toezegde. Partijbestuur S. D. A. P. Op de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P., dezer dagen gehouden, is, blijkens een verslag in .Het Volk", beslo ten, dat de partijsecretaris een onderzoek zal instellen naar de toestanden, die in de Drentsche en Groningsche veenstreken heerschen. Verder werd besloten met het N. V. V. samen te weiken voor de groote betoogdng, die 5 Juni te Amsterdam ge houden zal worden „tegen de reactie on tegen het miJitadrisme". Besprekingen werden gehouden over de socialistische \teek. Besloten werd een commissie te benoemen, die een plan zal maken voor dezen zomer en voor de toe komst. Wetsontwerp-Rutgers cji. De Raad van Negen van den Nationalen Rond voor Plaatselijke Keuze heeft een schrijven verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-GeneraaJ. waarin wordt mede gedeeld, dat aan het weteontwerp-Ru tgers, tot invoering van plaatselijke keuze, in het geheel 5361 organisaties adhesie hebben betuigd. Daaronder bevinden zich 1114 vakvereenigringen (w«o. 420 chrieteQiike), 1102 kerkeraden (606 Ned Herv.. 484 Geref., 19 Doopgs., 18 Bapt., 15 Luth. enz.). 608 ch. jongemannenvereenigingen. 411 afd. der S. D. A. P., 333 (w«o. 819 rechtsche), 320 Chr. we «en. (Patrimonium. Chr. Nat. Wf 'bond enz.), 162 onderwijsvereenigingen, 89 geneesk. vereenigingen. Ook zijn hieibii 308 gemeenteraden (o.a. •van Leeuwarden. Assen. Zwolle. Arnhem, Utrecht, Haarlem, Middelburg en Maas tricht). Met het oog op de nabyziinde behande ling van het wetsontwerp voor de Tweede Kamer is de inzending van adhesies ge sloten. Partijbestuur S. D. A. P. Op de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P., dezer dagen gehouden, is, blijkens een verslag in „Het Volk", beslo ten, dat de partijsecretaris een onderzoek zal instellen naar de toestanden die in de DrentBche en Groningsche veenstreken heerschen. Verder werd besloten met het N. V. V. samen te werken voor de grootc betooging, die 5 Juni te Amsterdam ge houden zal worden „tegen de reactie en te gen het militarisme". Besprekingen werden gehouden over de socialistische week. Besloten werd een com missie te benoemen, die een plan zal ma ken voor dezen zomer en voor de toekomst. Internationaal Congres» van het Christelijk Spoor- en Tramwegpersoneel. In een op 6 April te Luzern gehouden in ternationaal congres van Christelijk en Ka tholiek spoorwegpersoneel uit België, Duitschland, Frankrijk en Koloniën, Hol land, Oostenrijk en Zwitserland, is een mo tie aangenomen, waarin den nadruk op de noodzakelijkheid gelegd wordt, dat in het economisch en sociaal leven der volkeren de christelijke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde weer tot hun recht moeten komen. Het congres is van meening, dat de ver zoening der volkeren in den zin van deze beginselen noodzakelijk is, opdat de econo mische verhoudingen weer normaal kunnen worden. Het congres neemt kennis van de verkla ring der Duitsche delegatie, dat het Duit sche volk ter bespoedigde herstelling van de oorlogsschaden de uiterste verplichtin gen op zich wil nemen. In 'le onderstelling, dat deze wil tot daad zal worden, neemt hetcongres er kennis van, dat het Duitsche volk dan alleen mo gelijk zal zijn om zijn verplichtingen na te komen, als tenminste gedeeltelijk rekening worde gehouden met zijn groote reserven aan arbeidskracht, voor zoover zulks zon der benadeeling van den arbeidersstand in de betrokken landen kan geschieden. Het congres verzoekt het internationaal Christelijk Vakverbond zich met de vraag, waarbij de arbeidersstand der geheele we reld geïnteresseerd is, ten zeerste bezig te houden en aan de aangesoten organisaties op te dragen, om op nationaal gebied hun invloed te doen gelden opdat door eerbiedi ging der christelijke beginselen aan de we reld weer de economische en sociale vrede worde gegeven. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 13 April. Vereeniging van de gemeenten Veldhoven en Meerveldthoven. Zeelst en Oerle wordt z.h.s. aangenomen, nadat met 45 tegen 18 stemmen aangenomen is het amendement der commissie van rappor teurs om de nieuwe gemeente VeldJjoven te noemen in plaats van Veldhoven-Zeelst- Oerle. Voortgegaan wordt met de behandeling der herziening van de Leerplichtwet. D« heer Ketelaar (v.d.) begroet het ontwerp met de gemengde gevoelens. Hij verheugt zich over de veranderde houding van de S.D.A.P., de katholieken en christe- lyk-historischen en betreurt dat de anti-re volutionairen op het standpunt van 1900 zijn blijven staan. Spr. vraagt waar de Minister de onder wijzers voor het 7e leerjaar wil vandaan halen. De heer Van Wijnbergen (r.k.) be toogt, dat de Katholieken in 1900 tegen leerplicht waren omdat het onderwijs zelf eerst moest verbeterd worden. Dat nu is inmiddels gebeurd. Hy raadt den heer Van der Molen aan zijn motie tegen de Leer plichtwet in te trekken. De heer Van Ravesteyn (c.p.)) zal tegenstemmen omdat het ontwerp niet ver genoeg gaat. 'De heer Ossendorp (s.d.a.p.) verde digt het tegenstemmen van de S.D.A.P. in 1900. Men had toen niet te doen met een Leerplichtwet die iets De heer Schokking (ch.) betoogt dat door de vrijheid van onderwijs de toestan den zoodanig zyn gewijzigd, dat christe- lyk-historischen den leerplicht kunnen aan vaarden. jb Minister De Visser merkt op dat Me schoolstrijd door de voorstanders van het bijzonder onderwijs goeddeels werd gevoerd in het belang van het arme kind. Spr. ont kent het verband tusschen het onderwyzers- tekort en de nieuwe salarisregeling. Het te kort is een gevolg van de vroegere geringe salarisregeling. Spr. wijst er op dat in de kringen van de rechterzijde de waardeering voor den leerplicht is gewijzigd. Hij ge voelt- in beginsel voor de motie-Van der Molen, doch zedelijke middelen zyn ten aanzien van L. Onderwysverschaffing on voldoende gebleken. Daarom is de motie niet aan te bevelen. De Leerplichtwet heeft bovendien 20 jaar zegonryk werk verricht. Uitbreiding van-, den leerplicht tot 8 iaar is onmogelijk om het kostenbezwaar en het gebrek aan onderwijzers. Ten 5 uur 45 worden de beraadslagingen verdaagd tot heden' 1 uur. LETTEREN EN KUNST. „Het Straatje" van Vermeer. Is de „Tel." wel ingelicht, dan is het „Straatje te Delft", van Vermeer, dat Dinsdag in de veiling bij Fred. Muller Co., op ƒ680.000 werd opgehouden, thans ondershands naar Amerika verkocht. GEMENGDE BERICHTEN. De branden in de Venen. Nu de toestand in de venen beter is te overzien, schrijft de „Asser Crt.", vervalt alle twijfel, of er kwaadwilligheid in het spel is. De- burgemeester van Ernmen. de heer G. Kootstra, bevestigt zeer nadruk kelijk, dat de turfhoopen in een halve maan om de gemeente Exioo, Oldoorn en Emimen zijn aangestoken en wel voornamelijk Za terdagmiddag tusschen 2 en 4 uur. Onge veer tegelijkertijd begon het te branden te Barger-Compascuum, Emmer-Erf scheiden veen. Roswinkelerveen. Nleuw-Weenddnge. Siepelveen, Noordveen en Valthermond. De Burgemeester van Emmen schatte de aan de turf toegebrachte schade tot nu toe op een ƒ300.000, welko turf echter groo- tendeels was verzekerd, evenals de ver brande huizen. De politie, die de laatste weken in het veen surveilleerde, heeft tal van aanwijzingen van brandstichting aan getroffen. De laatste nachten vóór Zater dag werden vehlachte personen by de turf hoopen gezien en er werd geschoten. De Zaterdagmiddag te Nieuw-Weerdinge door velen ontruimde woningen zijn ten dee- le weer betrokken. Dinsdagavond hadden de communisten een vergadering belegd in Klasinaveen. De heer Bromsmert zou spreken, maar slechts weinigen kwamen naar hem hooren. Plotseling kwam een groep katholieke ar beiders binnen en deze gingen met de com munisten debatteeren. De RifksveldiwacM heeft de vergadering moeten ontruimen, daar het tot handtastelijkheden dreigde te komen. Den geheelen nacht hebben de venen nog erg gerookt. Door den opkomenden mist bleef de damp laag hangen en te ongeveer middel-nacht was het geheele dorp Emmen in e#n benauwden nevel gehuld. Af en toe sloegen de vlammen nog uit, maar tot groo te branden kwam het niet meer. Op telegrafisch verzoek der afdeeling Emimen van het Nederlandsche Roode Kruis, dat de eerste hulp verleende, ver zond het hoofdbestuur van gemelde vereeni ging ondergoed voor een 36-tal kinderen naar de door den veenbrand geteisterde streken, terwijl het kringmagazyn der ver eeniging te Assen bedden met toebehooren beschikbaar stelt. Gistermiddag is in de verschillende ve- .te Barger-Compascum. Emmer-Erf- scheidenveen. Roswiwnkel en Nieuw-Wleer- dinge opnieuw brand uitgebroken. Geholpen door felle droogte en een krach tige Z. W. wind zijn thans weer nieuwe nerceelen door het vuur aangetast en heeft het vuur weer volop voedsel. Vooral in het Weerdingerveen worden vele hiuizen be- rireitgd en nemen de bewoners dp vlucht nar veiliger plaatsen. Indien de wind aan houdt. zal ook thans weer voor kapitalen aan huizen en brandstof verloren gaan. Ernstig ongeluk voorkomen. Zondagmorgen te circa kwart over 9 stónd een groot getal personen reeds een tiental minuten voor den gesloten over weg aan den Fellemond te Woensel, te wachten, toen de bediener der overwegboo- men de kleine boomen ophief om de voet gangers nog door te laten. Een 25-tal per sonen waren aldus op de lijnen toen plot seling de sneltrein van Boxtel met groote vaart den hoek omkwam bii de fa. Ke-sseis en van Husen. Een hevig gegil dergenen, die op de lynen stonden, en niet wisten, waarheen of welke lijn de trein zou nemen. Gelukkig wist de machinist nog op tijd te stoppen en werd erger voorkomen. Twee agenten van politie, die ter plaatse waren, hebben direct van de zaak maakt. rapport ge- Oplichting. V. D. meldt uit Amsterdam: De yzerfinma D. K. op den Singel is door zyn reiziger voor een bedrag van circa 10.000, volgens de boeking, waarin de ge maakte winst is begrepen, zelfs voor on geveer ƒ35.000 opgelicht. De reiziger, die te Den Haag woonde, was' eenige jaren geleden met de firma D. K. in relatie getreden. Hy stelde zyn pa troon voor, hem eenige duizenden guldens beschikbaar te stellen, teneinde voor diens rekening zaken te doen. De heer K. ging op dit aanbod in en stortte herhaaldelijk belangrijke bedragen. De reiziger stuurde nu regelmatig den patroon de rekeningen /van de gedane transacties en droeg ook eenige malen eenige winst af. De zaken gingen goed. De reiziger kocht zoogenaamd en deed de goederen steeds met winst van de hand. Inmiddels had de heer K. circa 14.000 aan den reiziger voorgeschoten, en het kapitaal dat deze van de firma in bezit moest hebben, bedroeg, nu genoemd kapi taal met de in den loop der jaren gemaakte gefingeerde winst was vermeerderd, onge veer ƒ35.000. Het bleek evenwel dat de reiziger nim mer zaken had gedaan met het gestorte geld en dat het slechts allerlei machinaties waren om aan geld te komen. De reiziger was een jongmensch van 26 jaren, die by de firma K. een tractement genoot van 5000 's jaars. Hy leefde echter boven zyn stand en kon er met zyn salaris niet ko men. Zelfs pleegde hy ook te Den Haag groote oplichtingen. Voor de firma D. K., die juist dezer dagen failleerde, was deze oplichting een gevoelige aderlating. De reiziger werd te Den Haag gearres teerd en naar Amsterdam overgebracht. Hy bekende de oplichting te hebben ge pleegd. Hotel „De Twee Steden". Dinsdag had volgens het „Vad." afslag plaats van het hotel De Twee te 's-Gravenhage c. a., in trekgeld voor ƒ780.000 (het hotel), ƒ650.000 (het restau rant) en ƒ55.000 (het woonhuis). Ingezet by den afslag op 1.300.000, 1.000.000 en 100.000 werden de gebouwen op geen hoo- ger bedrag afgemijnd. Burgemeester Tellegen. De burgemeester van Amsterdam, de heer Teilegen, is gisteravond in de hoofd stad teruggekeerd. De gezondheidstoestand van den heer Tellegen laat echter vooi het hervatten zijner rioo- ieden De Betuwe in bloei. Mlen schryft uit Eist (Bet.) aan de „Arnh. Crt.": Het koude weer van vorige week had den bloei van de meeste fruitboo- men eenigazlns tegengehouden, zoodat men thans nog geenszins mag spreken van de Betuwe in bloei. Verwacht kan intusschen worden, dat eind dezer week alles zdch in vollen bloesemtooi zal bevinden, ook de ker- senbongerden, die dan wel weer de bewon dering van zeer velen tot zich zullen trek ken. De bloeiende Betuwe mag zich telken jare in uitgebreider toerisme .verheugen. De schooljongens en de zomertijd. Uit Stellendam schryft men aan de „N. R. Ct.": De strijd tusschen ouden en nieuwen tyd is hier thans beslist door de schooljongens. Veel was er reeds over gekibbeld en van beide kanten moesten onze dorpelingen wel wat toegeven. De boer, die schimpte op die nieuwlichters, die 't zonnetje wel zouden willen verzetten, hoorde bij zijn aankomst aan het station, dat de tram ongeveer uur tevoren vertrokken was. En c die nieuwen tijd hield, zag een dc pen uur pver tijd de kerk binnen i enkelen geheel wegblijven, en liet den dienst ten slotte een uur later beginnen. En heeren kerkvoogden, die de klok een uur achteruitzetten, moesten op last van het wereldsch gezag, tot nakoming van hun con tact met de gemeente, spoedig terugkrab belen. Maar de school hield nog steeds vol en volgde de tyd van den torenklok, totdat de vorige week de leerlingen der bizondere school een uur thuis bleven. De meester ging toen over tot den ouden tijd, echter met het gevolg, dat een vader zyn kinde ren een uur vroeger liet halen om op nieu wen tijd te kunnen eten. Het voorbeeld van de bizondere school werkte aanstekelijk op de leerlingen der groote school: een paar klassen der openbare lagere school bleven een uurtje aan den dijk. En de ouders, die tegen het gedoe met den zomertijd waren, lieten hun kinderen de vaccinatiebewijzen opvragen. Om de concurrentie is toen ook op de openbare school de oude tijd maar weer ingevoerd. En alle ambachtslieden en fabrieken houden nu ouden tijd, en in vele gezinnen is de vrede teruggekeerd door de staking van de schooljongens. Eén moord en acht moordenaars. Eenigen tijd geleden werd te New-York zekere Joseph Elwell, een rijk Amerikaan, vermoord op zyn kamer gevonden. Sedert dien tijd hebben zich reeds zeven personen bij de politie aangemeld, die allen beweren de moordenaar te zijn. Thans heeft zich de achtste moordenaar aangemeld, een jongeman Roy Harris ge- heeten. Tegen hem is inderdaad een aan klacht wegens moord aanhangig gemaakt, hoewel men aanvankelijk dacht dat hij zich als moordenaar aanmeldde om zoodoende te voorkomen, dat hy aan Canada zou wor den uitgeleverd, waar hy zich aan valsch- heid in geschrifte had schuldig gemaakt. Harris hield evenwel voet bij stuk en een geneesheer verklaarde dat hy by zijn volle verstand was. De autoriteiten zijn daardoor tot de over tuiging gekomen, dat Harris toch wel waar heid had gesproken. Zyn vrouw heeft even wel verklaard, dat hij op den avond van den moord steeds bij haar thuis is geweest. Zy zegt dat Harris er voortdurend over sprak zich het leven te willen benemen. Ik geloof, zeide zij dat hy my, mijn fa milie en zichzelf inzooveel moeilijkheden heeft gewerkt, dat hij graag zyn leven zou willen geven als boetedoening. POST EN VERKEER. Zeepost. Met de Johan de Wit van de Mij. Neder land kan zeepost verzonden voor Ned. Gost-Indië. Laatste buslichting te Amster dam 15 April 11 uur 's avonds te Amster dam. Briefpost met Rusland. De directeur-generaal der Posteryen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 18 April a.s. het briefpostverkeer met Rusland met inbegrip van Oekrajine, Asjer- beëdsjan, Aziatisch Rusland met de repu bliek van het Verre Oosten en Wladiwostock wordt hervat. Ter verzending zyn toegela ten de gewone correspondenties en aange- teekende stukken zonder aangegeven gelds waarde. De verzending der aangeteekendc stukken geschiedt voorloopig uitsluitend voor risico van afzenders. ONDERWIJS. Herziening leerplicht. De Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, brengt in een adres de vol gende conclusies der Vereeniging in zake de aanhangige herziening van de Wet op den Leerplicht onder de aandacht: 1. De wijzigingen, vervat in 't wetsont werp op den Leerplicht, die verscherping beoogen en vereenvoudiging van admini stratie beloven, verdienen in vollen omvang door ons te worden toegejuicht. 2. Het mag vooralsnog voldoende worden geacht, den leerplicht tot zeven jaar uit te strekken. Het einde der leerverplichting is aan het bereiken van een leeftijd, niet aan het doorloopen eener klasse vast te knoo- pen. 3. Het verleenen van landbouwverlof be hoort geheel te worden afgeschaft. 4. Ten aanzien van het afvoeren van leer lingen voor 't eind der leerverplichting be hoort de bijzondere school te worden gelijk gesteld met de openbare. 5. Het instellen van een dienst tot we ring van schoolverzuim behoort als een plicht aan den raad der gemeente te wor den opgelegd, en de kinderrechter dient de bevoegdheid te verkrijgen tegen de spijbe laars op te treden. KERKNIEUWS. De nieuwe Internuntius. Naar de Romeinsche correspondent van „De Tijd" verneemt, is tot Internuntius in Nederland benoemd mgr. Vincentini. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 April 1921. Voordracht. De heer J. J.v Weede, alhier, komt voor op de voordracht voor benoeming van een on derwijzer in het handteekenen te Rotter dam. Boskoopsche Bloemententoonstelling te Gouda. Kleurige affiches verkonden thans alge meen dat hier ter stede van 22 April tot en met 2 Mei een Bloemententoonstelling wordt gehouden van Boskoopsche culturen. Daartoe behooren azalea's, rhododen drons, coniferen, gouden regen, magnolia's, rozen enz., enz, vormend éen keurcollectie van fraaie planten, welke gedurende de laatste jaren met veel moeiten en zorgen zijn gekweekt. Er zijn daaronder tal van nieuwigheden, die nog niet zyn ge ëxposeerd. Deze ten vak-I ilng van uren draagt niet het karakter van ■tentoonstelling, Boskoopsche waar prijzen voor bü- .plaren worden uitgeloofd; ze is één groote expositie voor het publiek, dat van bloemen en planten houdt. Daarom worden alle inzendingen tot één fraai ge- Deze bloemententoonstelling wordt ge houden te Gouda, dat zooveel beter voor het verkeer gelegen is dan Boskoop, opdat duizenden uit alle oorden des lands ze zul len kunnen bezoeken. Het tentoonstellingsterrein, dat, zooals reeds eerder gemeld, door de N. V. Kaas handel-Maatschappij Gouda daarvoor be schikbaar is gesteld, heeft met den fraai met Boskoopsche planten aangelegden voor tuin, die begrensd wordt door de Van Be- verninghlaan, een oppervlakte van c.a. 3000 M2. Dédr, aan de Van Beverninghlaan zal de 'ingang zyn voor de tentoonstelling. De tentoonstelling zal op Donderdag 21 April a.s. door Z. Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel officieel worden geopend. Vrijdag 22 April zal de tentoonstelling voor het publiek worden opengesteld. Huisvlijttentoonstelling. De afd. Goud* van den Volksbond te gen drankmisbruik heeft het voornemen ir den loop van de maand Augustus een Huiftvlijfttentoonstedlang te houden. In ver band hiermee is een aantal stad/genooten uitgenoodigd zitting te nemen in het Ten toonstellingscomité. Valavond zal dit co mité zijn eerste vergadering houden in ca fé Het Schaakbord. OUDEWATER. De bouw van 28 woningen van de ver eeniging „Departementale Woningbouw" is aan den laagsten inschrijver W. Hiuson. alhier gegund. Ze moeten in 225 werkda- gen voltooid zijn. MARKTBERICHTEN. GOUiDA. 14 April 1921. GRANEN. Vrijwel onveranderd. Tarwe 2325.50; Rogge 29-21.50; Gerst ƒ18 -19; id. chev. 26—22; Haver ƒ17—18; Erwten 20'23Br. boonen 2124 per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 69 partijen. Hande! flauw, le kw. 68—70. 2e kw. ƒ63—67. Zwaardere 76—74 met Riiiksmeric. BOTER. Red. aanvoer. Handel vlug. Qodboter ƒ1.26—1.40; Weiboter ƒ1.15— 125. VEEMARKT. Melkvee red. aanvoer. Handel redelijk, f000—«00: Vette Var kens weini* aanvoer, handel vlujt. 65—67 Va ct. per half K.G. Mavo re Varkens redel. aanvoer, handel flauw. 65—70 ct. oer half K.G. Magere Biggen groote aanvoer, han del flauw, 33.56 per week. Nuchtere Kalveren groote aanvoer, handel flauw 10-17. BIEREN. Groote aanvoer, handel redel. per 100 stuks 8—9.50. Groentonveiling. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 12 April. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Bloemkool 17—23, dito 2e soort ƒ6—11, dito uitschot ƒ3, sla ƒ6.60—9.10, dito 2e soort 2.50—4, per 100; dito (vellen) ƒ0.40—0.75, per kist; poste lein ƒ42—46, spinazie ƒ2.10—5.70, per 100 kg. De aanvoer was: 67.393 kroppen sla OUDEWATER. Coöp. Veilingsvereeniging, 13 April. Kip eieren ƒ8.60—9 per 100; Eendeieren ƒ8.80 p. 100; Boter 1.15126. Aanvoer ruim 4000 kipeieren en 500 eendeieren. Kalvermarkt, 13 April. Aangevoerd 40 stuks. Prijzen van 1618 per stuk. Han del flauw. Wetenschappelijke Berichten. Mevrouw Curie. Uit Washington wordt gemeld, dat pre sident Harding mevr. Curie ontvangen heeft en haar als geschenk der Aanen- kaansche vrouwen een gram radium over handigde. De infectieuze oorsprong der wratten. Twee jaar geleden begonnen Wile en Kmgery, Amerikaansche geleerden, een on derzoek naar het infectieuze agens, dat naar hun meening de oorzaak van de wratten moet ziin. Zy hebben nu gevonden, dat er ten filtrabele smetstof in het spel is. Wan neer i.y dit virus inspoten, verkregen zij epitheel woekeringen, die volkomen iden- uek waren met wratten. Deze bleken snel- ler te groeien op plaatsen die herhaaldelijk *W» beleedigingen zyn blootgesteld. Men is °P grond van deze proeven geneigd een verwantschap aan te nemen tusschen wrat- n eJJ andere gelocaliseerde huidwoekerin- fen, b.v. die van tuberculeuzen oorsprong, slechts in schijnbare tegenspraak met het miectieuze karakter der wratten is het feit, hut men er dikwijls z.'g.n. „vreemde licha men als stukjes glas etc. in vindt, want jjet daardoor ontstane wondje kan zeer daan ^^anRsdeur hebben dienst ge- ^en slotte zegt Kingery in zyn artikel er dit onderwerp, dat de periode, welke 8schen de infectie en de volledige ontwik- aeimg van de wrat verloopt, veel langer is ohh by andere filtrabele smetstoffen. De openslellinK der Zwemlnridi. Üii*. WerklooeheddBdebat. De electridteitepriiun. Een nieuw ecbouw voor een biizondere ■dwoL In de jongste zitting van den Raad is o. a. ter sprake gekomen de openstelling der Stedelijke Zweminrichting. Men herinnert zich het dezer dagen gepubliceerde advies van de Commissie van Toezicht op de Zwem inrichting, die als haar meening te kennen gaf dpt in de uren van openstelling zooals die thans ziin, niet zonder benwaren wiiai- ging zal kunnen worden gebracht, De thans geldende regeling is met overleg zoo gekozen om juist aan alle wenschen zoo veel mogelijk te voldoen. Nu heeft de heer Sanders in den Raad van «m andere meening doen blijken en om deze door te voeren wil h(j trachten de verorde ning op die inrichting zoodanig te wpzigen dat de Raad de zeggingschap over de uren van openstelling verkrijgt. Wü zouden dat niet gelukkig achten, vooreerst omdat het zeer twijfelachtig is of do Raad beter dan de Commissie van Toe zicht, die de eischen der practijk kent, in staat zal zpn een regeling te treffen, die goed uitvoeAaar is, en daarnaast ook om dat die Commissie zich waarschijnlijk niet door den Raad zal willen laten ümreeren zooels de Raad het wenscht. Wanneer de heer Sanders uitvoering mocht geven aan zijn voornemen, komen we daarop nog wel terug. Het werkloosheidsvraagstuk is ook in deze zitting weder aan do orde geweest. Om kracht bi) te zetten aan het ingediende adres van den Goudschen Bestuurdersbond waren rondom het stadhuis een groot aan tal werkloozen geschaard. Zooals uit het verslag is gebleken heeft de Raad een be drag van ƒ5000.— gevoteerd voor graaf werk op het gemeente-terrein Burgvliet, waaraan gedurende een drietal weken een 100-tal werkloozen te werk kunnen worden gesteld. Maar met dit raadsbesluit is het moeilijke vraagstuk niet opgelost. De vraag dringt zich naar voren of allen, die thans als werk loozen zich aanmelden, werkelyk als zoo danig moeten worden beschouwd. Dat zy, voor wien geen arbeid te vinden is, daartoe worden gerekend, daarover is zeker geen verschil van meening. Maar er zyn er bo vendien voor wie arbeid tot de uitzonderin gen behoort en voorts zal ook de vraag kunnen worden gesteld of zy, die vrijwillig den arbeid verlieten, ook tot die categorie van werkloozen moeten worden gerekend voor wie de gemeente te zorgen heeft voor wat men noemt „productief werk". Daar over zullen de meeningen ongetwijfeld ver schillen. Wy zyn in Gouda, naar wij gelooven, nog lang niet aan het eind van deze misère en het is voor het gemeentebestuur een weinig benydenswaardige taak een oplossing te vinden die ook maar eenigermate voldoet aan den eisch van rechtvaardigheid tegen over alle ingezetenen. Over de verlaging der electriciteitsprij- zen is weder geruimen tijd gediscussieerd. De winkeliersverenigingen hadden den Raad verzocht het voorstel-Van der Want aan te nemen, maar het heeft niet zoo mo gen ziin. Zooals te veiwaeMen was. (de crisis in Engeland heeft wellicht ook in vloed geoefend on het standpunt der raads leden) wend heit voorstel verwonnen, on danks den aandrang door den heer Van der Want geoefend. De manier waarop dit ge schiedde, achten wij niet juist, en heeft ze- knr met meegewerkt om van B. en W. meer dere tegemoetkoming te verkrijgen. Uit de houding van B. en W. tegen het voorstel tot het brengen van lage prljaen voor verwarming, bleek de weinige gezind heid van B. en W. om in deze richting mede te werken. Dat nu is zeer te betreuren. Het is een cuderwetsch idee te onderstellen dat drag Werk niet veel gebruik zal worden gemaakt van electriciteit voor verwarming. Indien op be hoorlijke wyze daarvoor gelegenheid wordt geboden, zou men ongetwijfeld wel anders electriciteit voor verwarmin geboden, zou men ongetwijl zien. De Raad heeft het ditmaal niet ge accepteerd, maar deze afwijzende houding zal niet anders dan van tydelyken aard kunnen zyn, omdat de praktijk om toepas sing vraagt. Bij de behandeling van het voorstel tot verleening van de stichtingskosten voor den bouw eener bijzondere school werden be zwaren geopperd tegen de directe behan deling daarvan, zonder dat voldoende gele genheid tot onderzoek had bestaan. De heer MuyMwiik zocht hier naar politieke beweeg redenen. Dat hij zich hierin vergistte, bleek uit de aanneming van het voorstel, zonder dat daarover behoefde te worden gestemd. LAND- EN ZEEMACHT. Luit.-generaal Van Bel. f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 98 jaar overleden de gepensaonneerde luite nant-generaal E. S. van Bel, adjudant in buitengew. dienst van H, M. de Koningin; hy was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, grot-officier van den Eikenkroon en officier van het Legioen van Eer. De ter aardebestelling is Zaterdag 11 uur op de Al- gemeene Begraafplaats. FITfANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Officiëele noteering te Amsterdam. 13 April. 14 April. (offic.) Londen 11.38% 1127% Berlijn 4.65 4.62% Parijs 20.45 20.45 Brussel 21.25 21.20 Zwitserland 50.05 Weenen 0.86 0.85 Kopenhagen 52.60 Stockholm 68.70 Christiania 46.75 New-York 2.88% 2.89 Weekoverzicht. Wij wezen er in ons vorig overzicht op, dat de groote tendentie der groote goede renmarkten een onrustige stemming onder de houders van fondsen teweeggebracht heeft, zóó dat zy, eene verdere inzinlt(ng vreezende, hun bezit gingen liquideeran, de reactie welke in de afgeloopen week tot stand kwam had een andere oorzaak en was in hoofdzaak toe te schrijven aan mo tieven van zuiver beurs-technischcn aard. Het spreekt toch vanzelf, dat by een zoo plotselinge daling een groot aantal posities ongedekt geraken en dat, waar de verhou dingen reeds zoo lang hoogst gespannen waren, iedere nieuwe reactie een groot aan tel gedwongen verkoopen tot gevolg had. Ofschoon dan ook in het algemeen wel gezegd mag worden, dat het vereischte sur- plus vrij 8°ed is binnengekomen, is het niet aan twyfel onderhevig, dat de afbrokkelen de markt der achter ons liggende week voor een belangryk deel te danken is geweest •aan de constant aanhoudende liquidaties, j die gevoegd by bepaalde neiging tot baisse verkoopen en een uiterlijk geringe koop lust, een scherp dalende lijn onvermydeiyk maakten. D© moeilykheden in het buitenland zyn bovendien nog altyd van een aard, dat zy gemakkeiyk ieder ontwakend optimisme overschaduwen. In Engeland heeft het mynwerkerscon- I flict een oogenblik gedreigd tot een natio- I nale ramp te worden. Spoorweg- cn trans- I portarbeiders zegden solidariteit toe en wa- I re het niet, dat men desondanks in leidende I kringen was blyven gelooven aan cene be- I perking van het conflict binnen de bestaan- I de grenzen, dan zou een paniek op de Lon- I densche markt op deze gronden geheel ver- I klaarbaar geweest zyn. Zoover is het echter niet gekomen on op I het oogenblik, waarop wy dit schrijven, is I de hoop niet ongewettigd, dat een oplos- I sing binnen afzienbaren tyd te wachten is I Dat in Frahkryk de strooming sterker I wordt, die vraagt om daadwerkelyk optre- I den tegen Duitschland, nu de critioke datum I nadert, waarop de zoo vurig begeerde goud- I marken verrekend moeten worden, heeft I eveneens de stemming niet aangenamer ge- I maakt. I Het schynt echter, dat tusschen Parys en I Beriyn momenteel een levendige onderhan- deling gaande is, waarvan men zooals gewoonlyk eerst dan iets zal vernemen wanneer een bepaald positief of negatief resultaat te vermelden valt. Minister Si mons heeft zich intusschen reeds in dier voege uitgelaten, dat de Duitsche regeering in staat is, binnenkort blyk te geven van haar goeden wil. Hopenlyk zal het einde van deze pogingen eene toenadering zyn, die de wereld weder op den rechten weg naar het herstel vermag te brengen. De ernstige toestanden ten spyt heeft de Londensche beurs zich vry goed gehoudeh en ook Wallstreet, hoewel weifelend van voorkomen, was de laatste damn wel iets aangenamer van stemming, hetgeen ver- moedelyk hieraan is toe te schryven, dat men in verschilende industrieën een begin van redres meent te kunnen ontwaren. Te onzent heeft de beurs een gevoelig koersverlies over alle afdeelingen te zien ge geven. Waar wy echter reeds als onze mee ning uitspraken, dat dit verlies op interne gronden gebaseerd is, daar behoeft het geen betoog, dat wy op dezelfde motieven een zy het ook tydelyk herstel niet uitge sloten achten. Cultuurwaarden hadden het al byzonder hard te verantwoorden. Men heeft hier nu eenmaal de hoop op een herstel tot de oude koersen, waarvan velen nog lang gedroomd hebben, geheel opgegeven en waar het fei- telyk totaal ontbreekt aan gegevens, die het opbouwen van een toekomstbeeld mogely'k maken, daar ligt het voor de hand, dat men zich geheel zonder richtsnoer gevoelt en uitsluitend handelt naar feiten en ingevin gen van het oogenblik. In de overige afdeelingen gaat men min der spontaan te werk, doch ook hier over- heerscht de neiging tot afgeven. Rubbers belandden opnieuw op een lager koerspeil, T ab a k s f o nd se n had den ernstig te ïyden van gedwongen ver koopen, doch konden zich later vry krach tig herstellen, terwyl de Scheepvaart markt onder den invloed der algemeene tendentie een zwak voorkomen blyft be houden. Olie waarden kwamen er even min af zonder kleerscheuren, doch hier ont moette toch het hoofdfonds genoeg weer stand om ernstige verliezen te voorkomen. Consols en de overige soorten trokken als gewoonlyk byna uitsluitend de belangstel- mg der beroepsspeculatie. Van de Handelsvennootschap pen werden Compania, Tels, v. Nierop en de minder courante fondsen weder met ge- i voelige verliezen Verhandeld. Men vreest, dat de meeste dezer ondernemingen zooveel verliezen op de voorraden hebben af te schryven, dat er voor dividendbetalingen weinig of niets oVerblyft, terwyl men van bepaalde bedoven met zekerheid aan neemt, dat de balans met een flink nadee- hg saldo zal sluiten. j Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. I 11 April 1921. Binnenlandache leening. De raad der gemeente Haarlem be sloot tot heit aangaan van een geldleen ing igroot ƒ645.060.—. tegen den koers van 98 /c en éen renitotype van 7 op voor- stel van B. en W. te doen plaatsen door de Lrma Theod, Gillissen te Amsterdam. Rott. Bankvereeniging. dn de gisteren te Rotterdam gehouden ewone algemeene vergadering van aan deelhouders in de Rotterdam sche Bank vereeniging heeft de directie verslag uit gebracht over den staat der vennootschap er. de balans en winst- en verliesrekening over 1920 overgelegd. Het dividend is op 10 pet. vastgesteld. De heeren H. Bousquet en H. Soherr werden als commissaris herkozen, terwiil voorts tot commissaris ziin benoemd de heeren D. G. van Beuningen. Th. E. Gee- sink, W. T. Klaare en W. van der Vorm. De vergadering benoemde tot directeu ren de heeren mr. J. H. Geertsema Wzn.. oud-voorzitter van de hoofiddirectie der Nationale Bankvereeniging. lid van de hoofddirectie voor Europa van de bank voor Inddë. en mr. Y. J. H. van der Meu- len. tot dusver lid van dé hoofddirectie der Nationale Bankvereeniging. Aangezien het volgent de statuten ver eischte kapitaal niet op deze vergadering I vertegenwoordigd was. kon de door de di rectie en commissarissen voorgestelde sta tutenwijziging met in stemming worden I gebracht Dientengevolge zal binen 4 we ken een nieuwe vergadering worden be legd, om over bedoelde wijziging te be- I slissen. Dc statutenwyuging beoogt het verhoogen van het maximum aantal direc teuren van 7 tot 9. Wyziging in het ontwerp Effectenwet 1919. I Blykens de Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) heeft nauwgezette over weging van de, tegen het ontwerp Effecton- I beurswet 1919 aangevoerde, bedenkingen, I de regeering tot de slotsom gevoerd, dat de, r tegen den Beursraad en de aan dezen toe gedachte taak geopperde bedenkingen niet zonder grond zy'n en dat een minder ingry- ende regeling dan aanvankeiyk voorgesteld, de voorkeur verdient. Aan een gewijzigd ontwerp van wet ligt thans het denkbeeld ten grondslag, dat althans voorloopig met het uitoefenen van toezicht in meer beperkten zin moet I worden volstaan. Voor dit van regeerings- wege uit te oefenen toezicht schynt de in het oorspronkelyk ontwerp voorkomende Beursraad minder geschikt dan een door de regeering benoemde Regeeringscommissie. Het ontwerp is daarom in dien zin gewy- zigd, dat de Beursraad is vervangen door een Regeeringscommissaris, aan wien toe zicht in engeren zin op de effectenbeu re kan worden o-pgocragen. Alle bepalingen, den Beursraad betreffende, zyn Vervallen. Tot terugkeer naar den vroogeren toe stand van algeheele vryheid voor de effec tenbeurzen, heeft de regeering niet kunnen besluiten. De regeering verwacht, dat van een toe- zienden regeeringscommissaris een heilza me preventieve werking togen misbruiken zal uitgaan, terwyl, indien deze onverhoopt mocht uitbiyven, nadere maatregelen zullen kunnen worden genomen. Waar het gewyzigd ontwerp van wet den met uitgebreide bevoegdheden toege- rusten beursraad door den enkel toezienden regeeringscommissaris vervangt, meent de regeering op de verdere beschouwingen van het Voorloopig Verslag niet te moeten ingaan, behoudens de mcdedeellng, dat, nu de commissie van Bystand, die, geiyk be kend, slechts uit één lid bestaat althans voorloopig zal moeten worden geconti nueerd. Geldleening gemeente 's-Gravenhage. B. en W. van 's-Gravenhage bieden thans den Raad aan het plan voor de geldleening groot 6.000.000, i 6 pOt, alfloibur in 20 jaar. SCHEEPV AARTBERICHTËnI Kon. Holl. Llovd. Gooiland (rtihntar,) pass. 18-4 Dungeneas. Kon. Weat-Ind. Malld. Halder ventr. 12-4 v. Vatoaraiao n. Tal. Cahuano. Frins der Nederlanden (thuisr.) pass. 13-4 Dunigeness. Holland-Amerika lijn. Eemsdiik arr. 13^4 v. San Francisco te Rotterdam. Rott. Lloyd. Patria (thulsr.) pass. 13-4 9 u. voorn». jDueipsant. LAATSTE BERICHTEN. Geen kans op overeenstemming. LONDEN, 14 April V.'D. De conferentie tuzschen de Triple Alliantie «n Lloyd Geor ge eindigde te 1 uur. Thomas, de leider der spoorwegai'beidei-s, zeide: „Ik zie geen en kele uitkomst om tot overeenstemming te geraken". Toch nog geen staking? ILONDiEN. 14 April. VJD. De Triple Al- I nantie had een onderhoud met den minis- I ler-ipreaident. Deze conferentie begon te I 11 uur hedenmorgen. Hierdoor ie de moge lijkheid geopend, dat de ondenhandehngen zullen worden hervat. Ook de fleetrlciena. I LOiNlDElN, 14 A/prH. V.D. De edectriciens I hebben eveneens besloten om aan de sta- I king dee] te nemen. Nieuwe staatsgreep in Hongarije. ZURICH, 13 April. V.D. Naar de Neu* I Zuricher Zeifcung uit Budapepst verneemt. I weigert kolonel Lehar. die wegens deelna- I me aan den Putoh van ex-Koning Kan I door den Rijksbestuurder Horthv van zyn I ambt ontheven wend, de gehoorzaaanheKi I en tracht aan het hoofd der troepen de I loyalisten tegen Horthv te onganiseeren. I Men vreest daarom een nieuwe staatsgreep I ir. Hongarije. Finland en Rusland. FKANjKFURT a. M., 13 April. VD. Uit Riga wordt bericht, dat de bétrekkingen tusschen Sovjet Rusland en Finland meer gespannen is. De arrestatie van den Fin- schen militairen attaché op 9 Ajpril ln Moskou is op 11 April in Petersburg ge volgd van alle Finsohe leden der grensre- gelmgscommiaaie. De Sovjet-regeering neeft tot nog toe de protesten van Finlana f daartegen niet beantwoord en de Russische handelsdelegatie in Helaingfors terugge- i roepen. Opatandêf» in Sovjet-Rusland. KOPENHAGEN. 13 April VD. Volgens een telegram uit Helaingfors berichten de BrOtlsiew.sti.sche bladen, dat de boerenop- roer, dat door Antonow geleid word*, zich nog steeds uitbreidt. De gouvernementen Tambow, Woronesch. Kursk en Samara be vinden zich in de handen der oproerige boeren. De stad Charkow woixlt door de boeren belegerd. De Soviet-Regeering heeft de stad 2 diviaiën ter htzlp der stad afgezonden, doch deze hébben een volko men nederlaag geleden en ziin van hunne operatie-basis afgesneden. Ook de Don- Kozakken hebben zich bii Antpnow aange sloten. Uitsluiting in de sigaret ten fabriek. DÏÜESDEN. 14 April. VJ). Heden is do te verwachten uitsluiting in de aigaretten- fabrieken te Dresden een feit geworden. De uitsluiting omvat meer dan 10.000 ar beiders. Men vermoedt, dat de uitsluiting lang kan duren, daar de afnemer» gro>to voorraaden van Amerikaansche sigaretten hebben aangekocht. Na seven iaar. HAMBURG. 13 April VJ). Na een af wezigheid van 7 jaar is de tot de Hambunr- Amerika lijn behoortnde stoomboot Pata- Eonia. die zich aan de Zuki-Amerikaanscne uat bevond, door 2 sleepbooten gesleept, met beschadigde machines op de Elbe aan gekomen. De werkloosheid. HAMBURG. 13 April. V.D. De vorige weak is het aantal wenkJooaen in Ham burg met 2436 toegenomen; het bedraagt thans 32932. Actie van tram beambten. WEENiEN. 13 April. VJ). De trambe- ambton zijn een nieuwe toonbeweging be gonnen; tii eischen een loonsverhoogtng van 500 kronen per week. Opvolger van prof. Daubanton. Door de AJg. Synode der Ned. Herv. Kerk is uit het voorgedragen drietal ge kozen als hoogleeraar in de Godgeleerd heid vanwege Ned Herv. Kerk aan de ltyksuiuversuteat te Utrecht in de vacature van wijlen dr. F. E. Daubanton te Utrecht de heer dr. A. M. Brouwer, rector van de Ned. Zendingschool te Oegatgeest. TWEEDE KAMER. (Zitting van lieden). De successiewet is aangenomen met 67 tegen 18 stemmen. Hierna ia aan de orde de moties Wijnkoop betreffende den nood in de veemtreek. De motie tot uahkoering van f 30 per week aan wuricloozen wordt verworpen met 73 tegen 4 stommen ,de motie tot terugroeping van de miHttiire troepen verworpen met 74 te gen 3 stemmen. De motie-De Jong betreffende de rege ling in H algemeen mijnreglement van de mod «zeggingschap, rechtspositie en ar beidsvoorwaarden der mijnwerkers wordt verworpen met 45 tegen 32 stemmen. (De vergadering duurt voort). VARIA. Communisten in vioeger tyd. Uit „De Oude Tyd", juarg. 1869: „Toen de sekte der kwakers, in Engeland, haar leeraars verder de wereld in zond, werden dezen byna overal als krankzinni gen beschouwd en ongedeerd weer naar huis gezonden. Ook hier te lande leefde men zoo met hen. In Zeeland waren er twee aangekomen, die het daar nog al lastig maakten; zy kwamen by de bediening ven het Avond maal in de kerk, riepen dat de predikant leugens vertelde, zy hadden den onfeilbaren geest, men moest naar hen hooren, zy had den ook iets te zeggen enz. De een wilde den preekstoel opklauteren en ofschoon de diakenen hen de kerk uitzetten, drongen zy er. weer in, totdat eindelyk de dienaren der justitie hen oppakten en in een schip bor gen, dat hen weer naar Engeland terug bracht. Te Rotterdam begon in 1657 de nieuwe leer by sommige burgers „swack van her senen" ingang te vinden. Zy maakten vele zotte kluchten, en daar de liefhebbers na genoeg allen luiaards en bygevolg arm wa ren, hadden zy gaarne de meer gegoede burgers uit de wereld geholpen, aan wien zy dan ook den raad gaven, „deze wereld te verlaten en al hun goed aan die niets had den mede te deelen". Waarop geantwoord werd: „Het zou u heel mooi staan, zoo te spreken, indien gy zelf iets bezat, maar wy kunnen uw leer niet verstaan, aangezien gyiieden zegt, dat men de wereld moet ver laten, en gy wilt dat u de goederen zullen medegedeeld worden". 7,y begonnen byeen- komsten te houden, tot groot genoegen van het grauw. Hun leerstelling: „Alle goede ren behooren gemeen te zyn," was voor het gemeen zeer aanlokkend. Gaarne zouden ze ook met plunderen begonnen zyn, ware het niet dat de overheid de voorzichtigheid had- de gehad, om, toen zy op straat rumoer be gonnen te maken, er een zeven- of achttal iq het dolhui» te zetten. Déér was het de geschikte plaats om hun geschokte zenuwen weer in orde te helpen, zoodat ze na eenige weken wel zoo wys geworden waren, dat ,ze met een ladder over den muur klommen on zich too wegmaakten, zonder dat er veel werk van gemaakt werd hen terug te krij- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 798.0 te Seiidli- fjord. Laagste barometerstand 736.0 te Böda. Verwachting tot den volgenden dag: Krachtige, wellicht tijdelijk stormachti ge noordelijke tot noordwestelijke wind. af wisselend bewolkt, regen of hwrelbulen. iets kouder. BURGERLIJKE STANÜ. LANGE RUIGE WEIDE. ONDERTROUWD: P. Kssteleiln. en J S. Oskatn te Hoenkoop. PAFEKOP. ONDERTROUWD: P. J. van den Boo gaard cn U. Kamper te Haarlemmermeer. ONTHOUD DITÏ WIL IN DL XL UTPILK HLCUIML BCIIOLZ V. ADVLRVltRt IN DL GO&JDttCHL COURANT. MAAK ER GEBRUIK VAN1

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2