Drie maanden schooier. Zen STADSNIEUWS. BINNENLAND. De Kon. familie in de Hoofdstad. Gisterenmorgen verleende de Koningin audiëntie aan verscheidene particuliere per sonen, tot het aanbieden van verzoekschrif ten. .-i. Te kwart over twee gistermiddag reden de Koningin en de Prinses uit voor een grooten rijtoer en het bezoek aan de Wil lemstraat en den Zandhoek. Deze rijtoer is een bijzonder aardige en hartelijke betoo ging geworden. De weg leidde door buurten van tal van scholen, wier kinderen waren uitgeloopen om H. M. en de Prinses te be groeten. Overal langs den weg was het vol, overal werd met geestdrift gejuicht en ge wuifd. In de Oranjebuurt zelf waren misschien wat minder vlaggen dan anders, doch de begroeting was even hartelijk als voorheen. In de Willem straat werden de Kon. familie volksliederen toegezongen en bloemen aan geboden. Een brief van de Koningin. Wolff seint d.d. 13 dezer uit Berlijn: Op de schriftelijke dankbetuiging, welke de Rykspresident aan de Koningin van Ne derland zond voor de behartiging der Duit- sche belangen tijdens den oorlog, heeft de Koningin d.d. 5 dezer het volgende geant woord: Geachte Heer President. In uw brief van 2 Februari hebt gij de goedheid gehad, mij de dankbaarheid van de Duitsche regeering er voor te betuigen, dat het Koninkrijk der Nederlanden tijdens den oorlog in verschillende landen de be hartiging der Duitsche belangen op zich nam en de organen van Nederland en zijn vertegenwoordigers in het buitertlahd, 'on danks de te overwinnen moeilijkheden, in staat waren tot de bescherming"" van deze belangen by te dragen. Gy waart zoo vrien delijk er bij te voegen, dat het Duitsche volk de herinnering zal bewaren aan het geen de Nederlandsche autoriteiten en het Nederlandsche Roode Kruis voor het wel zijn der in de Entente-staten geïnterneerde Duitsche krijgsgevangenen hebben verrichten. Ik dank u, Mijnheer de President, voor uw vriendelijken brief en het is voor my een byzondere voldoening in overeenstem ming met mijn volk te hebben bijgedragen tot de werken van menschelykheid, waar van gij gewag maakt." De overleden ex-keizerin. Woensdag heeft in de kerk te Potsdam een rouwdienst voor de overleden keizerin plaats gehad, waaraan prinsen en prinses sen van het koninklijke huis deelnamen. Hofprediker dr. Vogel hield daarbij de preek. Ook in de garnizoenskerk is een rouwdienst gehouden, waarbij de prinsen Eitel Friedrich en Friedrich Sigismund met hun vrouwen tegenwoordig waren, evenals prinses Victoria Margaretha. Het ko ninklijk huis was hier vertegenwoordigd door de vrouw van Prins Oscar. De commissaris der Koningin in Utrecht, graaf van Lynden van Sandenburg. heeft, naar het „U. D." rteldt, gistermiddag na mens do Koningin een grooten krans in de sterfkamer op den hüize Doorn neergelegd. Deze krans heeft een middellijn van ruim 1 meter 80 en bestaat uit calla's (groote aaronskelken), van boven aangevuld met orchideeën; de krans is getooid met oranje lint, waarop een gekroonde W. is aange bracht. Naar met zekerheid wordt gemeld, zal het vertrek van den rouwtrein van het sta tion Maarn bepaald worden op Maandag morgen 7.45 uur. De ex-kroonprins heeft een bezoek aan het station Maarn gebracht en den rouw trein geïnspecteerd. 300-jarig bestaan van de Purmer In de Purmer werd Woensdag een verga dering gehouden van inwoners en ingelan den van den Polder Purmer, in verband met het plan, om in 1922 het 300-jarig bestaan van den Punper-poWer feestelijk te her denken. vergadering werd geleid door den voorziter der voorloopige commissie, den heer D. Uitentuis, die in zijn openings woord het doel der bijeenkomst bekend maakte en opwekte, om het feest van den schoonen polder op waardige wijze te vieren. Tot eere-voorziter der feestcommissie werd daarna benoemd de heer H. Beets, dijkgraaf van het waterschap de Purmer, en tot leden een aantal inwoners van den Poldeifw.o. ds. Purmer, en ook eenige dames? De te houden feesten zullen o.m. bestaan het organiseeren van een landbouwten toonstelling, optochten, hippische feesten kinderfeesten. Medegedeeld werd nog, dat er gelegen- „Jd der feesten ook een gedenkboek van de Purmer zal worden uitgegeven. H. Sneevliet. De Nederlandsche communist Hendrik Sneevliet, die de laatste dagen hier i toefde, is aangehouden en door de politie uitgezet. Vermoedelijk wilde Sneevliet van hier uit naar Azië reizen. sr dr. Ko- Dr. W. C. Byvanck. Naar de „N. Ct." verneemt, is W. G. C. Byvanck directeur v ninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage, noemd tot officier in de orde van het Le gioen van Eer. De Fransche gezant heeft den heer Byvanck gisterochtend persoon lijk de versierseleh der orde ter hand ge steld. Opheffing uitsluiting kleedingindustrie. De Centrale Commissie uit de Werkge versfederatie in het kleedingbedryf besloot tot opheffing van de uitsluiting. Strafverordeningen. In 1920 zijn door de gemeentebesturen ip Zuid-Holland afgekondigd 316 verordenin gen, tegen wier overtreding straf is be dreigd, waaronder ook die, welke als bevat tende voorschriften bedoeld by de Woning wet alsook met het oog op de Warenwet en het Wetboek van Strafrecht, door Gedep. Staten zyn goedgekeurd. De wethouderscrisis. Voolgens de „Tel." heeft het college van B. en W. van Amsterdam by meerderheid besloten, den Raad voor te stellen de vaca tures, ontstaan door het aftreden van de wethouders Wibaut en De Miranda, vóór de raadsverkiezingen niet te vervullen. Wat is het Leven? Schooieren om een beetje ,fjöjukl Voor eenige maanden zagen de bewoners van Gouda twee individuen, uiterlijk l&ntl- landLaapers-achooiers, gewapend met. viool er guitaaTj, Op hoeken van straten en pleinen, café's voor deftige huizen, overal waar publiek was, gangen zy spelen, geld ophalen ten bate van noodlijdende Nederlandsche (kinderen in den vreemde. Deze twee vreemdsoortige heerschappen waren Otto Fehrenbach, de békende vliegenier-para chutist, en C. de Blij, journalist, die dit alles behalve aanlokkelijke baantje vrij willig op zich genomen hadden, ten eerste voor boven omschreven doel en voorts om indrukken op te doen. INLEIDING. We slenteren nu ongeveer drie maanden langs 's Herren wegen, zwervend van stad tot dorp, hébben een leven vol érnotie en kleur, met heel veel sombere, doch ook hoogst komische momenten. De woorden van „Schooier", gedicht door Mevrouw Manna de WysMouton geven het ware karakter van ons straatleven weer: „Schooier, waar ga jij naar toe?" „Waar de wind my waait!" Schooieren is mijn levenslust!" „Schooieren geeft er mijn ziele rust! „Schpoderen hier, schooieren daar; „Altijd maar zwerven en schooieren maar!' Het was een sombere winternamiddsg. De regen kletste tegen de ruiten! Buiten koud en somber; bannen warm en opge- maar nu de zwak zinnigen er ook onder vallen, is het amen- Onderwtts, dé heer D e et amendement af, wijl TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 April. (Vervolg.) Aan de arde is de Leerplichtwet. Na sluiting der algemeene beschouwin gen is de motie-van der Molen (intrekking der leerplichtwet) verworpen met 53 tegen 6 stemmen. De replieken over de wet tot herziening der leerplichtwet werden voortgezet. Daar aan namen deel de heeren De Kanter en K. ter Laan. Laatstgenoemde handhaafde zijn amendement over het 8e leerjaar. Ook de heer v. d. M o 1 e n (a.r.) repliceer de. Hij handhaafde zyn motie om de Leer plichtwet in te trekken. Zyn partijgenoot, de heer Smeenk ja.r.) verklaarde na mens den heer Scheurer (a.r.) dat zy tegen deze motie zouden stemmen. Bij art. III verdedigde de heer Ossen- dorp (s.d.a.p.) een amendement om ook den leerplicht toepasselijk te verklaren voor scholen van buitengewoon lager onderwys zooals blinden, doofstommen enz. ■De heer Ketelaar (v.d.) verdedigde dit amendement hetwelk een grooten wan- toestand zou opheffen. De heer v. d. Molen (a.r.) bestreed het amendement als practisch onuitvoerbaar en veel te kostbaar. De heer Bulten (r.k.) onderschreef deze bezwaren en betoogde, dat men blin den en zwakzinnigen beter hielp door scho len voor hen te bouwen zooals de Katholie ken hebben gedaan. Met leerplicht alleen helpt men hen niet. De heer De Kanter (1.) zou mede kunnen gaan, wanneer het alleen gold voor De Visser, wees het het practisch en financieel onuitvoerbaar t amendement werd hierna verworpen met 38 tegen 20 stemmen. De heer Gerhard (s.d.a.p.) verdedigde ■n amendement om den leerplicht uit te tot het 8e leerjaar en de 8 jaren de mogelijkheid te openen pen school of groep scholen, niet vallende onder wet, gelijk te stellen met de lagere school. De Minister verwijst wat de uitbrei ding van den leerplicht betreft naar zijn rede by de algemeene beschouwingen. Wat het tweede amendement betreft, vreest de minister dat men ook de bewaarscholen m de leerplichtwet ontwricht en daarom moet hij het ontraden. Ten 5.15 wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s. 1 uur wekt. In mijn gezellige studeerkamer, waar een lustig vuurtje vroolijk flikkerde, heersohte een stemming van vreugd en ge heimzinnig fantastisch prikkelend genot, ontstaan door een behoefte om wel te doen in de dagen voor Sdnt Ndcoiaas. Ik had bezoek. Fehrenbach met zijn vrouw waren bij my op komen loopen. We zaten zoo'n beetje te babbelen, toen ik op eens het gesprek onderbrak met: „Stil, lui, Tc geloof dat ik muziek hoor!" „Nou, da's ook een baantje om met zulk „weer op straat te spelen!"Want ja, daaibudten, in den neerstroomenden regen stond een stakker wanhopige pogingen doen, om aan zyn instrument een melo dietje te ontlokken. Nu heb ik een edht jonggezellenhuishou- ding. Uit ,kasedan" haalde ik den kerel in mijn gezellig intérieur binnen. De stumper was geheel verbluft en ver kleumd. In zijn natie plunje voelde hij zich niet op zijn gemak. Na een lekker warnie groc, begon zijn tong los te komen. „Ja, meneer, da's me nog'ris overkomen, dat ze me binnenhaalden, 't Was op Kerse- mis, vorige jaar. Weet Uwe® nog, dat toen ook zulk bar weer was? Je hadt geen dwwren draad an je lijf....... maar jaTc 'moet er wel uitBiklloement moet toch verdiend worden! Als je thuis zit (wanneer je dat tenminste thuis kan noemen) en je vier bloedjes van kinderen zitten te verrekken van den h< per en om een boterham te schreeuwen; je vrouw bibbert van ellende en kou. dan mot je wel geen hart in je donder hebben om zoo iets kalm te kunnen aanzien-.. Ge rust meneer, ik lust graag een taaie, maar het wijf en de kinders gaan bij mij voor! Werachtig hoor, de centen, die ik zoo bit elkaar schooier, geef ik direct af. Ik zeg centen, want er loopt tegenwoordig nooit eens een dubbeltje onder door. De men- schen hebben bet zelf niet en met de kon- kerenaje van die groote draaiorgels, haa* UIT DE PERS. Opkomstpiicht en ..Had-je-me-maar In de „Nieuwe Crt." noemt mr. E. van Raai te het betoog der dadaïsten tegen den stemplicht „van elke redelijkheid gespeend". Immers er is geen enkel artikel in Grondwet of wet, dat den burgeressen of burgers van Nederland zulk een dwang oplegt. Het eenige waartoe men verplicht wordt, is een wandeling naar het stemlokaal te ondernemen. Verder gaan de voorschriften niet. En er is dan ook juist alle reden den wetgever dank baar te zijn. althans voor hem, die daar aan behoefte mocht hebben dat hy de legenheid verschaft openlijk te getuigen van den lust om zich van alles wat de publieke zaak betreft te onthouden. Men gaat naar het stemlokaal, weigert daar een stembiljet in ontvangst te nemen, of overhandigt het onmiddellijk weer zon der het zelfs maar een blik waardig te keuren, met een vorstelijk dedaigneus gebaar aan den voorzitter van hgt stern- Of wil men nog een stap verder gaan en, ten koste van wat ook, protesteeren tegen het .ergerlijke" voorschrift van vrijheidsbelemmering, dat op den ver kiezingsdag een gang naar de stembus beveelt, dan dient men stelselmatig thuis te blijven, zich even stelselmatig te laten veroordeelen en de opgelegde boete niet te betalen, om aldus te eindi gen met triomfantelijk als martelaar voor het hoog-moreele beginsel, dat men voorstaat eenigen t«d jn het gevang door te brengen. Ziedaar het recept voor menschen, die verontwaardigd zijn over het instituut van den opkomstplicht en wien het aan de noodige dosis public spirit ontbreekt om van het toegekende kiesrecht gebruik te maken. De schrijver is, van meaning, dat hier van een beginselkwestie geen sprake is hoog stens van een misplaatste grap, „die wel een heel droef licht werpt op de mentaliteit van hen, die ic^t daaraan schuldig maak- De redactie der „N. Crt." teekent hier- GEMENGDE BERICHTEN. De „Prov. Drentsche en j De' burgemeester van Emmen kreeg Woensdagmiddag 1 uur bericht van het op nieuw uitbarsten van den brand, -rooral m Weerdinge en Nieuw-Weerdinge. Er werd van daar om hulp gevraagd en men begat zich met de brandweer op weg. Op het fiets pad kwam men vele vluchtelingen tegen met huisraad. De menschen verkeerden in awr dreevigen toestand. Een vrouw, die in Weerdinge bevallen was, werd naar een veiliger plaats vervoerd. Toen men bg de bedreigde huizen in het Weerdingerveen kwam, en de spuiten in gereedheid had, wei gerden de bewoners voldoende hulp te ge ven.. Slechts enkelen wilden helpen. Op die wijze kon men niets uitvoeren en 11a eenigen tijd gaf de burgemeester te ken nen, dat hij met de spuiten zou heengaan, als er binnen een half uur niet voldoende steun werd gegeven. Dit had tot uitwerking, dat de bewoners nu gingen helpen, Op één huis na wist men toen hier de andere te De crisis in de veenetreek. bij Wij hebben aan den geachten schrij ver dezer opmerkingen een plaats niet willen ontzeggen ze te maken, achten ze evenwel principieel volstrekt onjuist. Onze wet kent peen „opkomstplicht" doch wel degelijk stemdwang". Het feit, dat men zijn stem niet behoeft uit te brengen vloeit voort uit de factische onmogelijkheid ons daartoe te dwingen. De wet verplicht echter tot een wande ling naar de stembus en de eenige rechtsgrond voor dezen dwang kan slechts zijn, den kiezer te doen stemmen. ECONOMISCHE BERICHTEN. Commisise van Toezicht Suikervoorziening. Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" meldt dat de minister de Rijkscommissie van Toezicht op de Suiker voorziening heeft ontbonden. Ondertusschen breidde zich de brand door het veen uit. Was hiervan de wind in hoofd zaak de schuld, in Klazinaveen, Oranjedorp, en Bargercompascuum denkt men weer aan kwaadwilligheid. Daar brandde het weldra, evenals te Weerdinge en te Roswinkel- Vooral te Roswinkelerveen en omgeving woedde het vuur met ontzettende kracht, zoodat er weinig tegen viel te doen. De stoomspuit uit Meppel werd te hulp geroe pen, die in den laten avond arriveerde. In den avond kwamen ook weer aan de commissaris der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, de heer Lunsingh Meijer, lid van Gedeputeerden en de waar nemende griffier der Staten, de heer Van Kuyk, die met den burgemeester van Em men opnieuw het veen ingingen. Ontzettend was het gezicht van den brand. Overal raakten de turfhoopen weer in vlammen. Men kan vaststellen dat er weer voor duizenden guldens turf, die in bulten stond is verloren gegaan. Gebieden, waar zoover het oog reikte, turfhoopen stonden, zyn door het vuur schoongeveegd. In den grond vreet het vuur voort. Geluk kig nam de regen in den nacht toe, waar door Donderdagmorgen het vuur getemperd bleek doch het gevaar houdt aan. Niet alleen in de gemeente Emmen, ook in de gemeente Odoorn en bij Exloo brand de het hevig. Te Exloërkyl en Valthermond woedde het vuur, en behalve in Emmen zijn ook te Valthe Exloo, Odoorn en andere plaatsen veel vluchtelingen aangekomen. Met moeite, ja met geweld heeft men by Valthermond met behulp van de rijkspolitie een 74-jarige weduwe uit haar woning, die in gevaar verkeerde, gehaald. Een hóóp bagger, in de onmiddellijke nabijheid van haar woning had reeds vlam gevat, zoodat er ernstig gevaar heerschte. Van de Boermastreek bewoog de brand zich naar Exloërkyl, van Valthermond trok hy van turfhoop tot turfhoop langs het Noorderdiep het Oosten in. De opgaven over de sinds Woensdagmid dag verbrande huizen loopen weer uiteen. Men kon door het felle vuur niet langs alle egen komen om den toestand geheel op .3 nemen. Vry vast schijnt te staan, dat er in Valthermond verbrand zijn 3 woningen, in Exloërkijl 2, in het Heerdingerveen met inbegrip van het Noordveen en het Siepel- -een 16, in de buurt van Boswinkel 4. Vele gezinnen, die vluchten moesten, zyn dakloos. In Emmen waren Donderdagmor gen een 40-tal gezinnen nog dakloos. Ove rigens zijn velen in de naburige plaatsen ondergebracht. De toestand van vele gezin nen is beklagenswaard. Men zag langs de wegen by vlammen en rook velen huilend voorttrekken. Heel de streek leeft thans in angst en spanning. Velen gaan 's nachts niet naar bed uit vrees door het vuur overvallen te Er vormen zich steeds meer wach ten om geregeld op verdachte personen toe te zien. De stemming wordt er niet beter op. Men vreest voor ernstige onlusten, omdat het gebrek van velen toeneemt. Opnieuw is om militaire versterking gevraagd. bestuurders van den Vervenersbond en die van de veenarbeidersorganisaties heeft geen resultaat opgeleverd. Men bleef te ver in aanbod en vraag van loon van elkaar ver- WÜDerbéstuurders der vervenersorganisaties waren in meerderheid nog niet te vinden voor arbitrage. Van turfgraven zal dus in de eerste dagen nog niet komen en eenige ontspanning laat op zich wachten. Godsdienswaanzin. De vorige week was uit Dubbeldam naar Dordrecht overgekomen de familie v. d. L. De vrouw van v. d. L., die behoort tot de gemeente, die in den z.g. Schildersbond ver gadert, begon, naar de „Dordr. Ct." mee deelt, Zaterdag eenige verschijnselen van godsdienstwaanzin te vertoonen. Den vol genden dag was zy totaal krankzinnig. Naar zy zeide was het haar plicht een harer kinderen aan God op te offeren. Voortdu rend kreeg zy verschijningen van duivels en andere geesten. Ook haar man kwam sterk onder haar invloed. Zondag wilde zij de oudste van haar zes kinderen, een veer tienjarig meisje, te lijf, om dat te slachten. In huis zijnde familieleden deden haar ech ter van haar voornemen afzien. Dinsdag avond laat evenwel trachtte zy opnieuw haar plan te volvoeren. Haar jongste kind, dat nog slechts acht maanden oud is, wilde zij ombrengen. Dadelijk werd de politie ge alarmeerd. Toen deze evenwel ter plaatse verscheen, kon zij niet in het huis komen, daar de deur door middel van een tafel was versperd. Eindelijk gelukte het haar aan de achterzijde van het huis binnen te dringen. De kinderen werden zoo spoedig mogelyk naar den te Dubbeldam woonachtigen vader van de ongelukkige overgebracht. De waan zinnige vrouw verzette zich ten sterkste daar tegen en bracht de geheele buurt in op schudding. Den geheelen nacht bleef de po litie in de woning, om voor een goede orde zorg te dragen. Laat in den nacht viel de ongelukkige van vermoeidheid in slaap, zoo dat het rustig bleef in de woning. Woensdag is de arme vrouw per rijtuig van haar woning naar het station overge bracht om vandaar per spoor naar de stich ting Vrederust te Bergen op Zoom te wor den vervoerd. je maar een bedroefd schijntje op!" „Kom, kerel, je leutert wat. Ik geloof, dat het een aardig winstgevend baantje Ik lette niet op zyn hevig „Zeg eens maat, dait pakje van jou ia aardig nat en heeft zyn beste dagen ach ter den rug. Ik heib nog een halfsleetse! liggen, dat kun je van me krijgen, maar dan moet ik dat van jou hebben." Fehrenbach en nog een paar andere vrienden, diie inbusschqn by me binnenge vallen waren, keken my met verwonderde o-ogen aan. Ik las daaruit de vraag, diie mijn zonderlinge bezoeker mij even later stelde: „Nou meneer, wat mot Uwes met dat zoodje van mij doen?"* Lachend antwoordde ik: „Da's mijn zaak, maak je daar niet bezorgd over! Je krijgt in ieder geval een mooi nieuw pakkie." ©ven ging ik in mijn garderobe snuffe len, waar ik een schitterend afleggertje opduikelde. Den straatvirtuoos werd in de keuken verzocht van plunje te verwisselen. Hy kneep één oog guitig toe en vroeg: „U hebt toch geen bankie in de zakken laten zitten Ik geloof, da "k nou snap, wat meneer met mijn pakkie wil doen!" „Wel, wat denk je dan?" „Nou, net zoo iets als <}ie Pizewiee of Brussée! Maarik gun u de pret, v< ai by zulk weer!" „Maak je niet beaoigd, jongen, het zal zoo'n vaart niet loopen!" Na een oogenblikje had ik den gemeta morphoseerden virtuoos de deur uitgébracht en ging ik waar ik bestormd werd. met vragen. .Jongens, houden jullie iru allemaal ev< je anuit, dan zal ik het je vertellen. „Ik ga op tourneé als straatmuzikant.' „Top", zei Fehrenbach, „Tc ga met je mee!" ,JIé, ga je mee, wat wou je bespelen, iel gui- jongen?" „O, dat wiat je nog niet! Ik s\ taaren zoo'n paar maanden lijkt me een genot!" Een mijner vrienden was naar gegaan en begon te zingen: Schooier, heb je dan geen lief? M'n lief zit overal! Liefde is er eert zwervenagoed, Dat men zich schooiend verwerven moet Myn liefje zit hier, myn liefje zit daar, Overal vind ik mijn schatje klaar! Deze geweldige muzikale vond in het hart van de eega des heeren Fehrenbach niet den gewenschten weer klank. Hij en ik keken elkander eens aan, proestten van t' lachen en staarden even daarna recht voor ons uit, als wierpen wy een blik in een hoopvolle toekomst. Deze gewichtige en émotievolle werd verder doorgebracht met wikken en wegen en plannen maken, tenslotte fa briekten we een lijstje voor het repertoire waarmede we muzikaal Holland's straat publiek dn verrukking zouden brengen of niet? Wanneer zouden we gaan?....,.. Bat was een punt van gewichtige overweging. W€ hadden al een paar avonden gestu deerd Ettelijke O Sole mio's hadden we ach ter den rug; diepbedroefde „Till we meet agains"; hartroerende „Blowing Bubbles", gevolgd door „Three o'clocks in the Mor ning", donderde marschen afgewisseld door sentimenteele „Saluts d'amour", droevige „Mina's heb je den hengel in je hand?' toepasselijke „Otto's laat je niet verlei den!" en „Keezen laat je scheren!" (onze respectievelijke voornamen). Angstvallig li» steppie" weg. Dat zou Later wel komen en maak u niet ongerust lezer geniet reed® by voor baat deze Gisterenavond 6 uur is het „Vier Provinciën", van Rotterdam naar Zwolle, kapt. Moerken, door den hevigen storm op de kust geworpen, nadat het ruim en de machinekamer vol water waren geloo- pen. Het schip had op sleeptouw het mo torschip „Anna". By de poging om het schip vlot te houden, werden 70 vaten olie over boord geworpen, evenwel zonder resultaat. De bemanning der beide schepen, 7 man, werd door de visschersschuit „IIK 21" op gepikt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Jeugdige boefjes. Door de Haagsche politie zyn aange bracht drie jongens van 9, 10 en 15 jaar, die, verborgen tusschen kreupelhout in het Haagsche bosch, bezig waren met het on derling verdeelen van een zilveren beugel- tasch met inhoud, o. a. bestaande uit ƒ22.50, een zilveren beursje, een zilveren sigaret tenkoker, een zilveren mesje, een vermoe delijk gouden potloodje en andere snuiste rijen. Een der jongens beweerde de tasch op een bank in het bosch te hebben gevon den, terwijl een der anderen daarentegen verklaarde, dat zy haar van een dame in de Sociëteit hadden ontvreemd. Woensdagnacht laaiden de vlammen we der hoog op uit de puinhoop van het pak huis van den koopman Alsemgeest te Delft, waarin de vorige brand heeft gewoed. De brandweer was spoedig ter plaatse om'het vuur te dooven. Na een paar uur spuiten was het gevaar geweken. Slaapziekte. Te Delft is een werkman, die sedert acht dagen aan slaapziekte leed, overleden. onzen collega Richard Wagner kwam ook op ons repertoire in figuurlijken zin. Dochgeduld nogmaalswe mogen den tyd niet vooruit loopen. Uit bovenstaande kunt U opmaken, dat ons repertoir met den meesten zorg geko zen werd, haast zou ik zeggen met vakken nis. We waren geïnspireerd door de lugu bere plunje van ons prototype den mu- ,yziek"-,;kalen" séhunnigen schooier nog steed® gedeponeerd in een hoek van de keu ken, de plunje nJ. en niet de kerel zelf. Over hem nog iets zeldzaam geks. Den dag, volgend op den gedenflowaarda- gen middag, hierboven geschreven, kwam myn dienstmeisje zegigen, dat er iemand was, die meneer spreken moest. Ik zat druk aan mijn werk en vroeg haar, wie het was. „Dat weet ik niet meneer, maar hii heeft net zoo'n pak aan als dat bruine van u." Door mijn hersens flitste een lichtstraal en myn vermoeden, dat mijn protégé van den vorigen dag mij met een bezoek kwam vereeren, werd een oogenblik later be- i ik de eer te dan- aarheid. Op mijn vraag, wi ken had, zedde hij: meneer, ik bedacht van nacht, of Uwes bij dat oue pakkie van mij geen pas sende schoenen hadt. Wil u misschien nog deze?" en hdeitoy wee® hy met een gebaar naar zyn teen schalk® lonkte door het venster van een vert»lyf, dat den grootechen naam van schoen droeg. Het spreekwoord van den vinger en de 0alsnog niet opgelost. N» veel heen en weer gepraat, hakten wij den knoop door en vonden den dag voor Sint Nicolaas den meeat geëigenden om onze touroóe te beginnen. De strijd in het kleedingbedrijf. In de Donderdagavond gehouden verga dering der afd. Deventer van den Federa tieven Bond in de Kleedingindustrie deelde de voorzitter van dien Bond, de heer C. de Soet, mede dat de afdeeling Amsterdam van den R. Kath. Bond, ondanks de ver kregen overeenstemming tusschen dat hoofdbestuur van dien Bond en de Werkge versfederatie, thans had besloten solidair te blijven met de leden der overige bonden en dus niet aan het werk te gaan. Ook te Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Groningen hadden de R. Kath. werknemers het werk niet hervat, terwyl de afd. Utrecht van den R. K. Bond een motie van wantrouwen in het hoofdbestuur overwoog. De afd. Deventer besloot nog als specia- len eisch voor werkhervatting by ophef fing der uitsluiting te stellen: plaatsing van Deventer in de tweede loonklasse. Stranding. Dinsdagavond 6 uur is op Urk gestrand de .Avontuur", schipper Van Wielinga, met een lading mais, komende van Amsterdam bestemd voor De Lemmer. Toen het schip strandde zyn terstond drie stoombotters ter assistentie vertrokken, en hebben alle mo gelijke moeite gedaan om het schip vlot te krijgen, daar het gevaar liep. Alle hulp werd echter geweigerd. Gisterenmorgen is de stoomboot „Het Eiland Urk" ter hulp gekomen om de men schen te redden, daar in verband met storm weer vrees bestond voor de opvarenden. Al len werden er afgehaald, alleen de knecht bleef op het schip. Ongeveer 11 uur giste renmorgen is ook deze door de stoomboot „Jhr. von Geusau" gered. Getracht zal wor den het schip vlot te krijgen, hoewel ge vreesd wordt dat het verloren zal gaan. Valsche bankbiljetten. Een buitenlandsch juwelier kocht in Keu len eenige diamanten, welke hij betaalde met Nederlandsche bankbiljetten van ƒ300. By onderzoek bleken deze biljetten valsch. De juwelier verklaarde, desgevraagd, dat hij de biljetten in Luxemburg had ontvan gen en niet wist, dat zy valsch waren. De biljetten droegen het jaartal 1917 en wa ren gemerkt A. V. 16000. Toen een verte genwoordiger van de Nederlandsche Bank in Keulen kwam, bleek de juwelier, zonder achterlating van adres, verdweneh. Watergebrek. In de gemeente Wormeh heerscht groot gebrek aan drinkwater. De meeste régen- bakken zyn leeg, goede putten zyn er wei nige en de waterleiding laat nog op zich wachten. Hjk opgegraven. Te Vlissingen is op last van de justitie het lijk opgegraven van een 24-jarige vrouw, die aldaar verleden week is over leden. Dit staat in verband met de aanhou ding van een vrouw, verdacht van abortus provocatus, waarvan de eerstbedoelde vrouw het slachtoffer zou zijn geworden. n Thans heeft ook DuitschLand ziin biga- miegeval, eveneens een zonderlinge histo rie. Rosa Adier werd beklaagd van biga mie. Zy was gehuwd geweest met een ze keren hJem/pm. Doch deze had enkele din gen op zyn vrouw aan te merken en vond ze gewichtig genoeg om er echtscheiding voor aan te vragen. Dit echtscheidingspro ces duurde als alle processen lang, zeer lang zelfs. En Rosa Axtler hoorde er niets meer van. iKlempan was weg. en R<osa alleen. Doch lang bleef ze niet alleen, want een nieuwe pretendent voor haar hart en hand kwiaan opdagen. Ja, het duurde zelfs niet lang of het nieuwe tweetal beloofde een drietal te wonden. En ten'einde deze derde waardig te ontvangen, besloten Rosa Adder en haar nieuwe vriend te trouwen. De ambtenaar van den -burgerlijken stand te Woldenberg evenwel wilde weten wat er niet Rosa Adler's eerste huwelijk gébeurd was. „Ontbonden door echtscheiding!" ver klaarde Rosa prompt. „Bewijzen!" eischte de hardvochtige ambtenaar. Rosa Adier schreef naar de derde recht bank te Berlijm en kreeg een week later een gewichtig en duur stuk thuis gezon den, dat plechtig aanving met: „lm namen des Königs" (In den naam des Koning®). Rosa vond het na die vier machtswoorden gelezen te hebben allang goed en begaf toch naar het gemeentehuis te Wlolderfbertg. En, wonder, boven wonder, ook de ambte naar vond het niet noodug het stuk verder dan die vier woorden te lezen. Het huwelijk werd gesloten en toen de .derde" ziin in tree deed vond hii een moeder en een va- Doch bii een controle van hooeerfhand, bleek de naam de® konings niet te ziin aan geroepen in verband met de uitgesproken scheiding; doch in verband met het afiwii- -•n van KJempin's eisch tot echtscheiding. Daar zat Rosa Adier met twee mannen! rrDat heb je opzettelijk gedaan!" meen- de de rechter en hii edschte zes maanden .Hoe wil e«n vrouw uit het volk nu toch weg weten in den doolhof van ge rechtelijke woorden en zinnen!" vroeg de verdediger. En de rechtbank bleek het met (hem eens: zy sprak Rosa vrii. Maar heeft Rosa nu twee mannen? Neen. besliste de rechtbank: -haar tweede huwelijk is ongeldig. Zie daar die ongelukkige .derde, op een maal gepromoveerd tot „vierde", wiens moeder twee mannen heeft en die niet één van de twee „vader" mag noemen... voJ- irens de wet! ONDERWIJS. (Wordt Een bevredigende oplossing. De perscommissie van de'afd. Rotterdam der Vereeniging H. v. S. in Nederland schryft onder het opschrift: „Een bevre digende oplossing?": Van 27 scholen, waar het ambulantisme afgeschaft, ontvingen wy gegevens om- vervanging by kortere absenties Personeel. In de maand Maart o,Q 8cho?ltfl<»«n) moesten op die scholen ,maal trwee klassen worden gecombi- j ^rwyl 48 maal een klasse naar huis Werd gezonden. GOUDA, 15 April 1921. Drie maanden schooier. Gedurende enkele weken zullen op de tweede pagina van ons blad als extra feuil leton verschijnen de ervaringen van den journalist C. de Blij en den vliegenier Otto Fehrenbach, die gedurende drie maanden als straatmuzikanten door het land hebben gezworven, om op die wijze geld in te za melen voor noodlijdende Nederlandsche kinderen in den vreemde en daarnaast om levenservaringen op te doen. Ook in Gouda speelden zy dezen winter op hoeken van straten, in café's en socië teiten; de kou scheen hen niet te dee ren. Het verhaal hunner wederwaardigheden draagt den voor zich zelf sprekenden titel: „Drie maanden schooier". Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Gouda brengt ter openbare kennis, dat de ingeschrevenen de zer gemeente voor de lichting van het vol gend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrywilligen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, in de gelegenheid zul len worden gesteld desgewenscht die aan vraag toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Dinsdag 26 April e.k., 11 uur voormiddags, ten Stad- huize. Voor verdere bijzonderheden zie de aanplakbiljetten. Winkelsluiting. Blijkens kennisgeving van B. en W. mo gen Donderdag 21 April a.s„ in verband met het Israëlitisch Paaschfeest, alle win kels tot U uur 's avonds geopend blijven. Huisvliit-Tentoonstelling. In een gisterenavond op uitnoodiging van het bestuur der afd. Gouda van den Volks bond tegen Drankmisbruik gehouden bijeen komst is een Comité samengesteld voor het houden eener Huisvlyt-Tentoonstelling hier ter stede. Het Comité besloot de Tentoonstelling te houden op 29, 30 en 31 Augustus a.s.; de leiding daarvan zal berusten by het afdee- lingsbestuur van den Volksbond. Ter voorbereiding van de werkzaamhe- dei| werden verschillende commissies inge- Goudsche Toeristenclub. De Goudsche Toeristenclub D.V.S. zal Zondag by goed weer een fietstocht maken naar Utrecht en omstreken. BOSKOOP. Dinsdagmiddag ontstond een begin van brand in de schoenmakerswerkplaats van J. Haakmeester in het pand Dorpsstraat no. 19. Door spoedig toegeschoten hulp kon het vuur in den aanvang worden gestuit. Door de blusschers werd een sterke benzinelucht waargenomen. Een ingesteld onderzoek door het parket uit 's-Gravenhage had tot gevolg, dat H. naar het huis van bewaring is overgebracht.. HAASTRECHT. De opbrengst der uitvoering van 7 Aprlt ten bate voor het te stichten Lighalfonds voor de L. H. „Het Groene Kruis" afdeeling Haastrecht, was ƒ338.1914. TOONEEL. Vadertje Langbeen. Het Schoufwtooneel. Eigenlijk zyn we aillen groote kinderen, in dat opzicht, dat wie nog houiden van 't mooie sprookje waarin de goede, wonder doende fee optreedt oan een zielig atum- perüje uit de ellende te haaen en opeens te brengen in een weread van weelde. Al we ten we met ons klare, nuchtere verstand, dat in de wereld der koeie wenaeiukineid »>en armzalig vondelingetje dat honger iydt en kou (wat dat zeggen wil begrypen we, dank zy de distributie, ie moet maar eens enkele dagen in een onverwarmd ver trek hebben vertoefd om te beseffen hoe diep en diep ongelukkig je in dergelyke omstandigheden voeit) niet maar ineens, zelfs niet m Aanernka een schatrijken be schermer ontmoet, dae het in staat stelt tot het onbezorgde leventje van meisje studente en die tenslotte nog op haar ver liefd geraakt ook. Neen, zoo iets gebeurt niet, de inhoud van „Vadertje Langbeen" ds daarom onwaarschijnlijk .en toch luiste ren we 'n enkelen keer graag naar 'n der gelijk onschuldig verhaaltje om even te ontsnappen uit 's levens werkelijkheid. Zoo nebben we destijds genoten van Jean Web ster's prettig geschreven boek en gister avond schonk de tooneelopvoering, het „zien" van Jenusha's Aboots lotgevallen Opnieuw enkele genoeglijke uren, ook al is in de bewerking veel verloren gegaan van het pittige en frissche dat juist de lezing der brieven van 't fortuinlijke vondelinge tje tot een bijzonder genot maakt. Uit den aard der zaak kon het tooneelstuk maar een déél geven en moesten verschillende gebeurteniseen en episodes worden samen gevoegd. Daardoor misten we o.a. de fiine teekening van Jerusha's ontwikkeling na de bevrijding uit het kille John Grier*s Home, het groeien van haar genegenheid voor „Vadertje Langbeen" en haar liefde voor Jervis en tal van andere teere trek jes, die de schrijfster met zooveel toewij ding in haar roman heeft gelegd. Wanneer men (in het tooneelstuk) Jerusha (inmid dels verdoopt in Judy) voor 't eerst weer ontmoet na den gedenkwaardigen „lammen Wloensdag" (hoe heerlijk is de teekening daarvan bewaard gebleven!) is 'ze reed® sedert een jaar meisje-studentje, in dien tijd is er veel gebeurd waarvan Judy haar voogd trouw op de hoogte ge houden heeff. doch de toeschouwer wordt eenvoudig voor de „faits" gesteld, o.a. be merkt hij, dat 't pleegkind den voogd heeft keren kennen 'zonder dat ze weet. dat hii de geheimzinnige weldoener is. Voor dege nen. die het boek niet kenden (doch de meesten zullen 't overbekende werk ie wei gelezen hebben) moet dit eenigezin® ver warrend zijn geweest. Toch. al ontbreekt er iets, bewonderenswaardig veel is in de too- T! eel bewerking behouden gebleven. Al kon den 't er maar enkele zün, toch krijgt men eenige van Judy's van oorspronkelijkheid tintelende epistel» te hooren en een naar geestige teekeningen. waarvan 't boek vol is, te zien en overigens, de vroaliiie le vendige Jerusha, het eenvoudige kind met haar speelsche uren en oogeabnkken van weemöed. wanneer ze aan haar afkomst denkt, leeren we op het tooneel zeker niet minder kennen dan uit den roman. Hier en daar wijkt de intrige iets af van den oor spro nkely ken tekst, voornameliik het slot Jean Webster laat Judv aan haar „Vader tje" de juiste reden schril ven. waarom ze Jervis' aanzoek heeft afgeslagen. Vadert ie, tevens Jervis. noodigt haar uit hem te ko men opzoexen en don is natuurluk in min der dan geen tud ai les allright Al deed het by de lezing iet® gewrongen aan. dat men dit hooren moet uit een brief, due Ju dy later aan Vadertje-Jervis schrijft, de ontknooping leek ons toch beter dan de oplossing die de bewerking geeft en waar bij miss Priitaohard haar lieve bemiddeling geeft. Dit is te onnatuurlijker, nadat men aar. 't eind van het derde bedriif heeft ge zien hoe Judy naar de pen greep om alle® van 't aanzoek en de afwijzing aan „Va dertje" te gaan vertellen. Men zou dus ver wachten in de volgende acte de heretellen- de Jervi® te vinden, nog eens Judv's brief herlezend, terwyl hii haar bezoek verbeidt. Intuisschen, dit daargelaten is de bewer king èeer te loven, 't is inderdaad een vrooJyk spel dat, in vlug tempo opgevoerd, de aanwezigen voortdurend prettig bezig hield en boe,de. Alle tooneeltles, geen uit gezonderd. waren buitenmate aantrekke lijk, niet in 't minat dank zii de uitbeelding door de actrice® en acteurs, 't Onschuldige spel van de kleine verschoppelingtje®. hun ondeugend gesnoep, de enkele klachten die veel begrijpen deden, 't leefde voor je, zoo- als de dame® Tabiv. d. Lugt Melaert, Chart Köhler, en Marietie van den Berg onder aanvoering van Stine v. d. Gaag als Jerukha het weergaven. Men kreeg een wel heel goeden kijk op 't leven in 't ge sticht met de schaarsche genoegen® en 't harde werken. De dames Tobi--<v. d. Lugt Melsert en Chart Köhler zaaen we later terug als Julia Pendleton en Sallie M'c Bride. In Stine v. d. Gaag hadden we een uitnemende Jerusha, het karakter van het ■pittige kind, dat zich gemakkelijk bii de nieuwe omgeving aanpast maar toch af en toe nog verrukt is over een bezit, dat an deren als .gewoon" accepteeren. dat weet te schertsen en te lachen, nu en dan eens uiit den band springt, doch in alle vreugde de arme pleegzusjes en broertjes niet ver geet. Ko van Dyk was. al is Jervis 14 iaar ouder dan z'n jeugdig pleegkind, wel iets te geposeerd. Overigens maakte ziin luch tig, levendig spel hem toch tot een aanne melijke huwelijks-pretendent. Heel goed vervulde mevrouw H. Riiken Van Rük twee rollen, n.l. dde van de 'zure, weinige liefdevolle Mrs. Ldpett. de directrice van t' Gesticht en die van de vriendelijke, alleen in schijn strenge boe rin, mrs. Semple. Ook de overige bezetting was in vertrouwde handen, vooral Van Warmelo en CareJ Riiken gaven een kos telijke typeering van den resp. snorkenden en plechtige uitgestreken regent. Tenslotte verdient Frits Bouwmeester nog genoemd als de sportlievende. studie en boeken ha tende Jimmie. Alle andere namen citoeren is ondoenlijk. Het geheel was uitstekend verzorgd en publiek hééft zich bii de laatste abonnementsvocyst?1 ingflink ver maakt. Na elk bedriif klaterde een enthou siast applaus los. LUCHTVAART. Opening der diensten op Londen en Hamburg. De Tel. schrijft: Een zeer groot aantal belangstellenden had zich gistermiddag begeven naar 't vlieg veld Schiphol, dat in gebruik is by de K. L.M. waar de luchtdienst op Londen en Hamburg geopend werd. Vele honderden hadden met auto's of per boot het afgele gen vliegkamp weten te bereiken en hiel den zich voornamelijk op in de groote han gar van de K.L.M., waar een aantal van de prachtige, nieuwe okker-verkeersvlieg- tuigen de belangstelling gaande hield; zoo lang de plechtigheden, verbonden aan de opening van den nieuwen luchtdienst nog niet waren begonnen. Om kwart over een kwam een escadrille marine-iandvliegtuigen onder bevel van luit. ter zee le kl. K. W. F. M. Doorman uit de Kooy op Schiphol neergestreken. De vyf toestellen in de lucht boden een prachtig schouwspel en het landen, dat zeer vlot geschiedde, trok zeer de belangstelling. Even later kwam een escadrille van zeven toestellen aan uit Soesterberg onder com mando van luit. W. Versteegh. Inmiddels werd in de groote hangar alles gereed gemaakt voor het vertrek der vlieg tuigen. Een der vrachtauto's bracht allerlei bagage na, kisten met bloemen, groenten, cigaretten en een hokje waarin een biggetje bestemd voor Engeland. legen halftwee verscheen Z. K. H. Prins Hendrik, begeleid door kapt. Visser, com mandant van het miiitair vliegveld Schip hol en gevolgd door kapt. ter zee von Mühlen. Tegen 2 uur werden de beide Fokker machines naar buiten gebracht, de eene, bestuurd door Hinchiiffe zal straks naar Londen' vliegen, terwijl de andere, met Gnadig als piloot naar Hamburg zal ver trekken. Beide machines hebben twee pas sagiers. Als de toestellen buiten staan, wordt de motor aangeslagen, de douane doet dan haar plicht. Inmiddels houdt de Minister van Water staat een rede, waarin hy de belangstelling roemt door den Prins ten opzichte van de luchtvaart getoond. Spr. zegt dan vertrou wen te hebben in de toekomst der aviatiek en vindt gelegenheid de K.L.M. te huldigen voor het nationaal karakter dat de admi nistrateur aan deze onderneming heeft we ten te geven, door gebruik te maken van Nederlandsche toesteilen grootendeels be stuurd door Nederlandsche aviateurs. Spr. herinnert aan de „Elta", waar hy vele mannen zag, die ook hier aanwezig waren wat hem een waarborg is, dat het luchtverkeer in goede handen is gesteld. Minister König wyst verder nog op den steun, dien de K.L.M. ondervindt van de Ministeriën van Oorlog en Marine, van de directie van het Meteorologisch Instituut, van de Amsterdamsche en Rotterdamsche gemeentebesturen, die zoo doordrongen van het nut der aviatiek. Nadat spr. nog eens uiting gegeven had van s(jn vertrou wen in de luchtvaart, verzocht bü sjjn K. H. Prins Hendrik den luchtdienst te ope nen, en de blokken die voor de wielen ston den, weg te trekken. De Prins verwijderde daarna de fraaie blokjes door aan een zilveren ketting te trekken, waarmee de luchtdienst, die het vorig jaar slechts voorloopig was ingesteld, als geopend beschouwd werd. Om 2 uur 13 minuten zette de Fokker zich in beweging, verhief zich van den grond, cirkelde daarna een keer boven het veld en zette toen met een N. W. wind van slechts 12 meter per seconde, koers in de richting Londen. Even later vertrok ook de andere machi ne die den dienst op Hamburg onderhoudt. Inmiddels was een der verkeerstoestellen van de K. L. M. uit Engeland gedaald en bewoog zich heel hoog een Van Berkel wa tervliegtuig. Nadat ook het Hamburgsche toestel uit 't gezicht verdwenen was begaven vele aan wezigen zich naar de groote hangar, waar zy met de verschillende toestellen "der Maatschappij nader kennis maakten. FINANCIEELE BERICHTEN. SR venburg en Ca's Bank. Aan het ons tooegezonden verslag van den beheerend vennoot over 1920 ontleenen wjj het volgende De zeer snelle ontwikkeling der zaken van de vennootschap maakte het wensche- lijk, de commanditaire vennootschap om te zetten in et a Naamlooze Vennootschap. Daartoe werd opgericht de N. V. Slaven burg en Co.*8 Bank, met een gestort kapi taal van 2.000.IOO.— In den loop van het jaar werden kantoren geopend te Gouda en te Leiden. De heeren P. A. Vingerling te Gouda en T. S. Goslln- ga te I/eiden werden voor die kantoren tot adviseurs benoemd. De bruto-winst over 1920 behaald be droeg 629.585.19, de netto-winst ƒ381.661.1214. In de algemeene vergadering van aandeel houders zjjn de balans en de winst-rekening over 1920 goedgekeurd en is het dividend over dat boekjaar bepaald op 12 (v. j. 12) terwjjl aan oprichtersaandeelen een di vidend van 171.25 werd toegewezen. In de daarop volgende vergadering van aandeelhouders der N. V. Slavenburg en Co.'s Bank werd tot commissaris benoemd de heer J. A. van Wijngaarden te 's-Gra venhage. Geldleening Gemeente 's-Gravenhage. Aan de kennisgeving omtrent de uitgifte van eene 6 leening, groot 6.000.000, ten laste der gemeente 's-Gravenhage, wordt het volgende ontleend: De koers van uitgifte bedraagt 98 Jaarlyks aan te vangen met het jaar 1922, heeft van het nominaal bedrag der uitgegeven leening eene aflossing plaats, welke zal bedragen: in elk der jaren 1922 tot en met 1931 268.000 2.680.000, in elk der jaren 1932 tot en met 1940 243.000 ƒ2187.000, in het jaar 1941 133.000. De af te lossen obligation worden bU loting, telken jare (voor het eerst in 1922) in de maand September te houden, aange wezen, om met 1 November daaraanvol gende pari te worden afgelost. Voor rente en aflossing worden als regel verbonden de opbrengst der belastingen en de verdere gewone inkomsten der gemeente behoudens uitzonderingsgevallen, waarin onder hoogere goedkeuring rente en aflos sing uit andere middelen kunnen worden bestreden. De inschrijving zal zyn opengesteld op 20 April 1921. De storting moet geschie den 2 Mei 1921. SUlfcEPVAAKTBKRIlH i LN. Stoomv. Mij. Nederland. Batoe, v. Balek Pappan n. Fremantie, pass. 10-4 Str. Lombok. Biiliton (thuisr.) vertr. 12-4 v. Padang. Lombok (uitr.) vertr. 12-4 v. olombo. Rembrandt (thuisr.) vertr. 13-4 v. Gi braltar. Kon. Paketv. Mij. Houtman arr. 14-4 v. Makassar te Mel bourne. Rott. Lloyd. Patria arr. 14-4 nam. v. Batavia te Rott. ONZE KOLONIëN. De Indische Grondwet. De Indische regeering seinde het volle dige afdeeling8verslag van den Volksraad in zake grondwetsherziening aan den mi nister, waarop zeer waarschijnlijk telegra fisch antwoord wordt verwacht, weshalve de openbare behandeling voor den Volks raad is verdaagd tot 26 dezer SPOKT. VOETBAL. Vriendschappelijke wedstrijd. GoudaFurnee*. Zaterdagmiddag half drie speelt Gouda een vriendschappelyken wedstrijd tegen een elftal van de „Flurness". droogdok aoort- vereeniging van Rotterdam. KERKNIEUW». Laag predikantatractement. De „Daily Mail" geeft het verhaal van een predikantsvrouw, die uit werken gaat. Zy is de vrouw van den predikant van Up- nor, buurtschap Rochester, ds. F. C. Naish, 50 jaar oud en in dienst getreden als huis houdster by een oude dame in Rochester om het schoolgeld voor haar zoon te kunnen betalen. Dominee leidt nu het leven van een vry gezel en schikt zich daar zoo goed mo gelyk in. Hy moet nu ook voor de Zondags school en de Moedervereeniging zorgen. BU KEERLIJKK STAND. HAASTRECHT. Van 8 tot en dtet 14 AorH 1921. GEBOREN: Theodora Clasina Maria. d. v. A. Baars en M. A. van Vliet. Pieter. z. v. M. Reiohard en G. Bode. GEHUWD: A. G. Eiikelboom en C. Pek. VLIST. QMDERfflROU W DM. van Leeuwen en J. C. W. Kastel iin. GETROUWD: A. Blom en H. Benschop. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GrorntenvelUnc. Veiling vaa 15 April 1921. Spinazie ƒ4.10—7.50, Postelein 6 Zuring ƒ6—14, Sjalotten ƒ4.40—4.70, per 100 K.G.; Rabarber 0.10-6, Peen ƒ8—25, Radys 2.30—4 80, Raapstelen 1.70-3.60, Selderis ƒ4.20—6.70, Prei ƒ0.80—3.70, per 100 bos; Kropsla le soort ƒ4.208.10, id. 2e soort 1.60—4.20, Eieren 8.10—8.60, per 100 stuks; Slavellen ƒ0.46—0.66, pe»- kist. RECHTZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren geëischt tegen N. A. den E., 29 jaar, sigarenfabrikant te Gouda, wegens eenvou dige beleediging: 8 boete subs, één dag hechtenis; C. H., 28 jaar, landbouwersknecht te Waddinxveen, wegens dierenmishandeling: ƒ50 boete, subs. 25 dagen hechtenis; W. de J., 35 jaar, landbouwer te Ouder kerk a. d. IJssel, wegens eenvoudige belee diging van een ambtenaar: 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis; J. V. P., 23 jaar, goudsmid en C. H., 26 jaar, zilversmid, beiden te Schoonhoven, we gens vernieling van een ruit, toebehoorende aan de Remonstrantsche kerk aldaar en van een andere ruit, toebehoorende aan P. de Jong, eveneens aldaar: ieder ƒ25 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De Rechtbank heeft gisteren veroordeeld; J. T., 52 jaar, arbeider te Waddinxveen, wegens diefstal, tot 10 boete, subs, 4 da gen hechtenis; A. L. v. G., wegens diefstal, te Gouda, bij. vexpték tot ƒ36 boete, subs. 14 dagen hechtenis.- - LAATSTE BERICHTEN. De crisis in Engeland. LONDEN, 16 April V. D. Donderdag avond Jieeft Lloyd George geconfereerd met de mUneigenaren. Na de conferentie richt ten deze tot de mynwerkers de reeds ge- seinde uitnoodiging. (Zie onder Overzicht Red. G. Crt.) In het Lagerhuis zeide Hod- ges, dat de mynwerkers geneigd waren de loonsvoorstellen van de eigenaren te over wegen, indien zy niet betrekking hadden op vaste regeling volgens districten. LONDEN, 15 April V. D. Te middernacht heeft eendeputatie van tien Parlementsle den met Lloyd George in Downingatreet een conferentie gehouden. Er werden geen me- dedeelingen na afloop verstrekt, do<jh naar de omstandigheden te oordeelcn was net re sultaat schynbaar bevredigend. Ongeregeldheden in Italië. LUGANO, 14 April V.D. Ongeveer 1500 oorlogsinvaliden bezetten het directiege bouw der Italiaansche staatsspoor in Rome en verhinderden de vrouwelyke beambten hun werk' te verrichten. In den loop van den dag brachten zy bedden naar binnen en richtten zich in tot voortdurende bezetting van het gebouw. Dergelijke voorvallen werden ook gemeld uit Bologna, TurUn, Napels en Palermo. De politie beperkte zich tot het handhaven der orde en bezette da omliggende straten. 4000 huizen verbrand. HAKODATE, 14 April V. D. Te midder nacht brak hier een brand uit, welke, alvo rens men hem meester was, 4000 huizen in de asch legde w.o. het Britsche consulaat, drie chr. missiehuizen, een bank hospitalen, Bcholen, schouwburgen en regeeringsgebou- wen. Opening luchtpostdienst. HAMBURG. 14 April V. D. Eene lucht postdienst van ZwedenDenemarken DuitschlandHolland en Engeland over Hamburg zal 15 April geopend worden. Aanvaring Hollandsche stoomboot. HAMBURG, 14 April V.D. De Holland sche stoomboot „Brielle" die de Elbe was opgevaren kwam in aanvaring met de in de haven liggende Duitsche stoomboot „Rtt- gen". Beide schepen beliepen schade. Volkseom mi ms rissen aangehouden. BOEKAREST, 14 April V. D. Een uit Odessa terugkeerend transportschip is in Warna aangekomen. Aan boord bevonden zich o. a. 4 bolsjewistische commissarissen, die meer dan 20 millioen fr. aan waarde-pa- pieren en bankbiljetten in hunne bagage met tlfch voerden. Het geld was voor de bolsjewistische propaganda in Bulgarye en Roemenie bestemd. De vier commissarissen werden by aankomst in afwachting van in structies uit Sofia onder bewaking der poli tie gesteld. De brand in de venen. Na den opgestoken wind van Woensdag middag zün in Weerdingerveen 18 huizen verbrand, in Roswinkelerveen 5, in Valther mond 3, en in Exloërkyl. In Transwinke- lerveen zyn 300 dagwerk turf verbrand, in Valthermond meer dan duizend atob bag- gel (baggel is kleine vierkante turf). Ver der is de schade niet te schatten, maar in Oranjedorp en in Emmercompascuum, langs het Noorderdiep, zyn eveneens groote hoe veelheden turf verbrand. Het vuur is door den regen sterk verminderd en er bataat dus groot hoop, dat de brand overal spoe dig zal zyn gebluscht Noodlottig schot. Woensdagavond was te Roswinkelerveen zekere A. Weasels bezig een revolver schoon te maken, toen deze plotseling afging en de. *0<'",1van S. Jong door het schot on- middellyk werd gedood. By het uithalen van een huis bleek een kogel in den loop gebleven te zijn. Weasels poogde zich daar na te verdrinken, doch werd uft het gered. Hy is in arrest gesteld. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 767.0 te Seydisfjortl Laagste stand 735.0 te Stockholm Verwachting tot den volgenden dag: Matige, tydelyk nog krachtige Westeiy- ke tot Noordelyke wind, zwaarbewolkt met tydeiyke opklaring, waarechyniyk nog buiig, mogeiyk nachvorst, iets zachter over dag.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2