ift Twee Kostgaugers, De staking afgelast. ■i» STADSNIEUWS. STADSIs PREDIKBEURTEN. een Burgerwoonhuis /r5.05/r9aoo/i25w THALIA THEATER Chouquette en haar Held De staking der transport- en spoorwegarbeiders gaat niet door. Mee- ningsverschil in de Triple Alliantie. Hodge's voorstel. Wat de mijn werkers nu doen. De kwestie der Nationale Winstpot. Üe entente tegen de actie voor Oostenrgk's aansluiting bij Duitschland. Rumoe rige zitting van den Pruisischen Landdag. Een zakenkabinet. Harding's zeven punten. ONS OVERZICHT. mjjnnwerkei» aLa loon zouden worden uit betaald. daar de Loonen van 75 tot 80 net. Da«cnlawr heeft heel Erw eland row acht, in spaiuioig gewacht op den slag... die niet prevallen is. De flauwe hoop. dat de Triple Alliantie als 't puntje bi.) 't paaltje Kwam de staking van drie «noote Bonden toch niet zou aandurven, dat een eventueel uit- wogigetje dankbaar zou worden ingeolaigen, is gebleken niet ongegrond te zijn geweest. Op 't laatste oogemblik i8 de syimpathie- Btaking van spoorweg- en transportarbei ders afgelast en kans, dat ze opnieuw zal worden geproclameerd, ia er zoo goed als niet; in de Triple Alliantie ks 't lang geen pais en vrede meer. over de vraag of al dan niet zou moeten worden gestaakt is een ernstig moeningsverschii ontstaan, dat wellicht niet zoo gemakkelijk zal worden Secretaris Hodges heeft 't hok geworpen door een voorste! te doen. dat hii met de mijneigenaars de kwestie van de loonen op zichzelf zou bespreken, waattoy de grootere politieke vraagstukken (de nationale looncommissie en de natio nale winstpot) ter nadere overweging ble ven voorbeüiouden. Daar de mijnwerkers op de instelling der nationale (waarmee de regeeringainvloed op 't beheer der mijnen zou worden her steld, wat Lloyd üeoige niet wil) wilden de mijnwerkers Hodges voorstel niet aan vaarden. de leiders van de beide andere le den van de Tripte Alliantie fwwIWWdkes' voorslag daarentegen wel aannemelijk. Op grond daarvan ge'astoten ze de staking af. De mijnwerkers hebben thans alleen hun eigen zaak uit te vechten. Vooralsncc is ihet onzeker .of zii bier en daar in het laiul van sommige spoorweg- en transportarbei ders geen actieven steun zullen krijgen; dit is volstrekt niet omwaarschiinJijk. tloch dit moet worden afgewacht. De regcenng acht «die moeilijikheden nog geenszins overwon nen; zii gaat door met het nemen van maatregelen om het vervoer van de noodi- gc levensmiddelen te verzekeren. Hvde Park is voor de wereldstad het algemeen depot voor de melkvoorziemng. en het park wend denhailve voor 'het publiek gesloten. Eveneens zal van heden af Regent Parte voor het publiek gesloten zii«n en als depot Vx>r andere levensbenoodigdheden gebruikt worden. Tevens gaat de regeering door met het aanwerven vairi recruten voor het vrij willige weerbaanheidscorpsen heden- avond laat liet zii officieel bekend maken, dat iedere recruut van het corps een ore- mie van vijf pond zal ontvangen, terwijl alle leden van het corr>s op regeeringsaaxs- ten in khaki zullen worden gestoken. Zooeven wordt uit Wal as bericht, dat (le afgelaste sympathies taling onder de miip- iwerkers aldaar oen zeer bittere stemming heeft verwekt en men acht het niet <m- waarsohjjnliju, dat zü tot wanhopige da den hun toevlucht aullen nemen. Als gevolg van het besluit, om de sta king der spoorweg- en transportarbeiders #f te gelaston, hebben de miinwertcers-lei- derB besloten, een conferentie samen te- roepen van vertegenwoordigers uit alle mijndistricten. waarvan de datum heden zal worden vastgesteld. Alsdan zal worden nagegaan hoe sterk het extremistische element ia onder de münweikers. Desniettemin valt het zeer te betwijfelen, of de gisteren door het hoofd bestuur der mijnwerkers aangenomen hou ding de goedkeuring zal krijgen van een gioot aantal der afgevaardigden. Inderdaad 'iu het zeer goed mogelijk .dat de meerder heid er mynwerkers zuilen weigeren, de staking voort te zetten om de ei.schen hun ner extremistische collega's, en dat zij het raadzaam zulJen oordeelen. om met de mijneagenuren in onderhandelingen te tre- 'den over de loonkweatie. Zonder steun van de andere vakbonden kan een voortzetting der staking der mijn werkers geen voordeel brengen, terwijl zii wanneer zü de besprekingen hervatten, verzekerd kunnen ziin van een zoo edel moedig mogelijke houding van de zijde der mijneigenaren. De eigenaren hebben verklaard, dat zii bereid zijn. in de onmiddellijke toekomst af te zien van alle winsten en dat zii er zeer naar verlangen, een loonregeling te verze- - keren, welke elke klasse van miiwwericer» er voor zal behoeden, onbilliift te worden getroffen door een nieuw betaJingsstel.se!. dat zou worden ingevoerd. De correspondent voor artfceiderszaken van de ,vMa«ohester Guardian" %iiBt er op, dat er groot misverstand bestaat ten aan zien van het wezenlijke karakter van den eisch tot instelling van een nationalen winstpot. De mymverkere stellen voor. niet om de winsten over alle kolenvelden gelij kelijk te verdoelen, doch een heffing to doen per bon steenkool, van alle mijnen volgens een aJgomeonen maatstaf, en de opbrengst van deze heffing in een natio nalen pot bijeen te brengen en aan te wen den voor het instandhouden van den loon- standaard in de arme districten. Een na tionale heffing van deze soort werd reeds voorgesteld door de Sankev-commia&ie ten behoeve van de behuizing der mijnwerkers en andere geriefelijkheden. Volgens de mijnwerkers ia er niets, dat zich tegen de n het denkbeeld verzet. Al- de heffing, die noodig is om pen te vormen, zou veel grooter zijn /ernegieq0yoordigen van de totale produc tiekosten in de steenkoolindustrie. Een heffing naar deze beginselen nu zou volgens de mijnwerkers bij de miin- steld door de Sankev-commiusie: doch het bcginsed is hetzelfde. De correspondent wijst er verder op. dat volgens het voorstel der mijnwerkers deze heffing valt onder de productiekoeten en derhalve wordt medegeteld bij het vaststel len (volgens de beginselen, vooriooptg overeengekomen tuasohen mijnwerkers en mijneigenaars, voordat de onderhandelin gen werden afgebroken) van de bedragen, verdeel ing van zou hot groot- i de heffing inderdaad worden •ormd door bedragen, die, zelfs volgens pen den praluel tot productie met wegne men, doch mijnwerkers en eigenaars ge leidelijk een rechitstreeksch belang geven bu het verkrijgen van de grootst rnogeiiike iproductde-expansie. daar de beloonine van 'beiden in elke mpn en elk district zou worden bepaald door het surplus, dat be schikbaar is buiten en behalve de produc tiekosten, met inbegrip van de voorgestel de helling per ton. Volgens de mijnwerkers heerscht ook bij den premier ten aanzien van dit belangrijk punt misverstand. Musschien kon dus de uiteenzetting in de ^.Manchester Guardian er toe bugedragen om de partijen tot elkaar te brengen. De mnwerkersatakmg zal ïntusschen nog we! eemgen tyd voortduren, maar Reuter ver zekert. dat het land voor weren kolenvoor- nuul heeft. Alleen bestaat er eenige moei lijkheid met betrekking tot het verschaffen van bunkerkolen voor trailers, hetgeen ab- Hoewel het zwaard van Damocles plot seling boven de hoofden der Britten is weggenomen, zijn de zorgen voor de negee- r.ng niet verdwenen en ongetwijfeld Kioeten haar werkzaamheden ten aanzien van de buitere! andsche politiek daaronder iliden. Curzon houdt zien. zooals we enkele dagen geleden al meedeelden, natuurlijk wel bezig met de vreemde mogendheden, tot groote stappen, neemt het kabinet even wel niet het .nitiatief. Frankrijk xs des te meer op zijn qui vive en treedt op. waar het dit noodig oordeelt Zoo heeft nac itt Berlijn diaat --s Wordt gehemd, de Fran-sche gezant te Wee- r.en, gosteund door den. Enge:schen en den 1 Italiaanse hen vertegenwoordiger, heeft gee-aent, dat er een ande zou wonden ge maakt aan de beweging voor aansluituig bu Duusehland en daaibii namens de Fransche rogeering gedreigd met het ont houden van verdere steunverleenuwr. in dien aan dien eisch goen gevolg zou wor- De bekendmaking van den Fransdien eisch heeft te Vveenen tot groote betoogin- gen van verzet aanleiding gegeven. De bladen keuren den ejscli reatuurliik ten scherpste af en. naar Wolff verder ver noemt. hebben de groot-Duitaohers dr. JLknghofer cjs. in den Nationalen Raad de volgende spoedeisohende interpellatie inge diend: „Is de bondskanselier bereid, reaar aan leiding van den brief van dp entente, de rc-Chten van Oostenrijk op een vol,kiss tem ming nopens de aansluiting van Duitsch- •Ooistenrijk als onderdeel bij het Duitsche flik te waarborgen Is hii bereid er de geallieerde mogend heden opmerkzaam op te maken, dat de volksstemming blijft binnen het kader van art. 80 van het vredesverdrag en er dus van schennis daarvan geen sprake kan zijn? Is hij bereid er de zaam op te maken, naamd op aansluiting bii het Duitsche rijk gerichte beweging in Oostenrijk hoege naamd geen sprake kan ziin? Dat de Duitsche kringen in Duitschland hier buiten sta< Dat deze beweging uitsluitend is ont staan uit de behoeften van de in haar le vensbelangen ernstig geschade Duitsche (bevolking Naar verluidt zal de regeering om aan de maatregelen, waarmee de entente dreigt te ontkomen, aan den Tiroler Land dag verzoeken de besluiten nopens de volksstemming over aansluiting bij Duitschland te herroepen. Als de Landdag by haar besluit blijft, zal de regeering de zaak voor het Hooggerechtshof brengen, overeenkomstig gaande in de bondswet. Oostenrijk zoi r!er entente. over i jVLidden-JDuitscoianti. >g ai rumoerig Ais eerste spreker betrad de s. d. minis- ter Severing het oodkun. Hii werd door de luid geroep van Daarbij zijner fractie dat in gevormd door^bt Onder levendigen genooten verklaarde Duitschland is opgetreden, zooals moest Vnorden opgetreden. Hü was zich volkomen gevaar bewust, dat van comm. zijde en kon echter niet van hem ver langen. dat hü. zonder kritiek te oefenen, ingang op alles wat omtrent nationalisti sche of links-radicale Futschplannen in de velschillende partü-organen werd geschre ven. Tot stormachtige tooneelen kwam het bü de daarop volgende toelichting tot de comm. voorstellen omtrent het geval-Svit. Ofschoon het Huis fa lawaai. Paul Hoffmann riep d< voortdurend toe: ..Uw ambtenaren zijn moordenaars!" De minister verliet ten slotte de zoal. waairop het tumult der communisten nog toenam. Toen de Berliinsche politie-president Richter zün plaats aan de regeeringstafel innam, geraakten de communisten weder in de grootste"•öpgewondenhevl. Aflg. Hoff mann riep den pol Hue-president onophou delijk toe: .Je bent een moordenaar!" Ten slotte werd deze herrie ook den po litie-president te machtig en ook hü vet- liet de zaal. Hoffmann riep hem na: ..Daar gaat de schoelje, de moordenaar!" Nadat het tumult ongeveer 20" minuten had geduurd, zag de vice-president dr. Porsch zich genoodzaakt de zitting een kwartier te, schorsen. Stegerwald is er nog aldoor niet in ge slaagd een nieuw ministerie te vormen. Op het oogenblik is het zeer waarschyn- lijk, dat binnenkort een zakenkabinet of overgangaministerie onder minister-presi dent Stegerwald tot stand zal komen. Dit kabinet, dat behalve Stegerwald nog acht leden zal tellen, zal samengesteld zijn uit telkens 2 aanhangers der meerderheidsso- sialisten, der democraten, van het centrum en de Duitsche volkspartü en zal zoowel po litieke personen als ambtenaren onder zün leden tellen. Naar verluidt heeft Stegerwald zich reeds in verbinding gesteld met ver schillende personen, zoowel afgevaardigden als buiten het parlement staande personen, ten einde zich van hun toezegging te ver zekeren. Met dit zakenkabinet zal Steger wald zich dan aan den Landdag voorstellen en een motie van vertrouwen verzoeken. Vertnoedelyk zal hü een meerderheid ver werven. Wilson's 14 punten hebben afgedaan. De nieuwe president komt precieB met de helft van dit aantal toe. In 't vervolg zal men 't hebben over Harding's 7 puhten. De Duitsche bladen bevatten een bericht uit Berlyn, Volgens hetwelk de nieuwe pre sident der Vereenlgde Staten zün stand punt tegenover de internationale kwesties door dp volgende zeven punten heeft aan gegeven: 1. Het verdrag van Versailles met het VolkenbondsstatuOt vervalt. 2. De motie-Knox, die den feitelyken vre destoestand herstelt, wordt goedgekeurd. Het openen van afzonderlüke vredes onderhandelingen met de Duitsche regee ring; daarby' dient een vast bedrag voor schadevergoeding te worden vastgesteld en alle andere vraagstukken, welke het einde van den oorlog heeft meegebracht, gere- Beid. 4. Aanvaardmg van het in de motie-Knox vervatte grondbeginsel, volgens hetwelk Amerika den Europeeschen vrede moet hel pen handhaven, wanneer deze door een of andere mogendheid of door een groep van mogendheden bedreigd wordt. 5. Goedkeuring van een motie, waarin de aandacht van Amerika met de geallieerde regeeringen duidelijk uitgesproken wordt, evenals de verantwoordelykheid v. Duitsch land voor den oorlog; Duitschland heeft tot plicht di« oorlogsschade te vergoeden voor zoover het daar economisch toe bij machte is. 6. Openen vtai 'onderhandelingen met En geland en Japan over beperking der bewa pening. 7. Openen van,nonderhandelingen tot het stichten van een nieuwen Volksbond ter handhaving van jien wereldvrede. Amerika wil tot zulk een hond toetreden onder voor behoud, dat het daar zijn vryheid van han delen niet by ihscbiet en zonder dat het zich daarom in ïuiver Europeesche zaken zal inlaten. i* BINNENLAND. Vrijzinnig-Democratische Bond. Het hoofdbestuur van den Vryz. Dem. Bond benoemde Uit zyn midden tot leden van het dagelijk&h bestuur de heeren mr. W. H. M. Werkèr, tot voorzitter; prof. dr. D. van Embden tot ondervoorzitter en mr. P. J. Oud, die tevens secretaris is, tot pen ningmeester. De aftrading der hoofdbestuursleden werd by loting als volgt vastgesteld: in 1922 me vrouw dr. Alettfc Jacobs en de heeren Jac Welleman en mefr. S. J. L. van Aalten; in 1923 de heer F. J. Aukes, W. O. A. Koster en mr. P. J. Oud; in 1924 de heeren prof. dr. D. van Embden, Harm Kraai en J. Rei- nink; in 1925 mevr. mr. B. BakkerNort en de heeren C. A. Zelvelder en mr. W. H. M. Werker. De ministerieel® verantwoordelykheid. By de Tweede Kamer is ingekomen eön voorstef van wet van den heer Schaper tot het aanvullen van de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. 33), houdende regeling der verantwoordelykheid van de hoofden der ministerieele departementen. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen we het volgende: De heer Schaper is van oordeel, dat de ministerieele verantwoordelykheid in ons Staatsrecht te beperkt is, of althans niet duidelyk genoeg is geregeld. De wet van 22 April 1855 Bpreekt niet uitdrukkelyk over de verantwoordelykheid van hoofden van ministerieele departementen, die zün afge treden. Wel kan uit het bepaalde in het tweede lid van art. 14 de gevolgtrekking worden gemaakt, dat implicite de wet ook den afgetreden minister geldt. Doch deze bepaling, die slechts spreekt van een „ragt" van een minister, die „vóór of gedurende het onderzoek mogt zy'n afgetreden" is niet duidelyk voor het bedoelde oogmerk. Zü kan betrekking hebben op het geval, dat te gen den betrokken minister reeds een aan klacht is ingediend ten tyde, dat hü nog in functie was. Toch mag het een euvel wor den genoemd, dat ministers, die afgetreden zün, van iedere féiteiyke verantwoordelük- heid zouden zyn ontslagen. De bewoordihgen van de artt. 54 en 77 der Grondwet sluiten die verantwoordelyk heid niet uit. Dè verantwootfdelükheid zou ook voor een voornaam deel een farce zün. indien de be trokken minister, door zyn functie neder te leggen, zich daaraan zou vermogen te ont trekken of vanzelf van die verantwoorde lijkheid zou zün ontslagen, indien de tÜd van zün ministerschap is verstreken. Het onderhavige wetsvoorstel heeft de strekking door de voorgestelde bepalingen, deze verantwoordelükheid uitdrukkelük vast te stellen. GEMENGDE BERICHTEN. - Sneeuwval. Uit den Ge!d«rschen Achterhoek meldt men, dat daar Vrijdagmorgen een vrij zwfc- ren sneeuwval plaats vond, welke evenwel gelukkig geen Bü'zondere schade aan de rükbloeiende vruchtboomen toebracht. Hoteldiefstal. Ten nadeele van een Duitscher is hier ter stede in een hotel vermoedelü'k ontvreemd een portefeuille met ƒ10.000, benevens een hoeveelheid paarlen en diamanten, ter waarde van ƒ9000. LANDBOUW. Kaascontrolestation Zuid-Holland. Gisteren heeft het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor volvette kaas alhier een vergadering gehouden onder leiding van den heer F. B. LiihniB. Nadat de voorzitter in zyn openingswoord uiting had gegeven aan het gevoel van voldoening dat de geheele Nederlandsche zuivelwereld bezielt, nu de knellende banden, van regeeringswege ge durende de oorlogsperiode aangelegd, tot het verleden behooren, en tegen buitenland- sche concurrentie had gewaarschuwd, voor al van de züde van Denemarken, meende spr. dat, dank zy de deugdelyke werking der kaascontrolcstations er geen reden is om de toekomst somber in te zien. Het regeeringsbesluit, het vorige jaar ge nomen, dat slechts kaas voorzien van het ryksmerk mag worden uitgevoerd, geeft aan de controle een grooten steun, maar legt haar meteen en tevens aan de aangeslo tenen zware verplichtingen op. Binnen- en buitenland zullen meer overtuigd moeten worden dat het controlemerk absoluut waar borg geeft voor de echtheid van het product, dat wil by volvette kaas zeggen, dat de kaas gemaakt is Uit volle, ongeroomde melk. Dat daarbü sprake is van een gewaarborgd minimum vetgehalte van 45 pet. in de droge stof is slechts een bykomende omstandig heid om zich voor abnormale omstandighe den te kunnen dekken. Een veeljarige er varing heeft geleerd, dat het vetgehalte in de droge stof van kaas gamaakt uit volle melk, schommelt om de ïb pet. Practisch zouden er dan ook geen oterwegende rede nen bestaan om reeds nu te voldoen aan den eisch van Amerikaansche zyde gesteld om het minimum gegarandeerd vetgehalte van 45 tot 47% te verhoogen. Hoewel thans in deze nóg geen beslissing is genomen, zal men toch goed doen er reeds rekening mede te houden, dat wellicht binnen korten tijd door de regeering als eisch zal worden ge steld het minimum Vetgehalte voor volvette kaas aanmerkelijk te verhoogen. Voor het overgroote aantal aangeslotenen by het Kaascontfolestation Zuid-Holland zou zoodanige eisch een groot cyfermateriaal wüst het uit geen bezwaar opleveren, daar de door hen gefabriceerde kaas regel matig boven dit minimum uitkomt. Voor een kleine minderheid zou het oogenschy'n- lyk wel éen bezwaar opleveren. De minder heid zal zich echter naar de meerderheid moeten schikken. Zy bestaat uit twee groe pen: de dugkaasmakers en zy die 'niet vol doende op de hoogte zyn met de kaasberei ding. Van de eerste groep dreigt een ge vaar dat noodzakelyk gekeerd moet worden or.i erger te voorkómen. In het najaar, ai& het vetgehalte der melk stygt, doet zich het opvallende feit voor dat het vetgehalte in de droge stof der kaas van vele dagkaas makers daalt. In het najaar 1920 werden om deze reden niet minder dan 252 leden van het station geschorst. Dit duidt op een .ongezoqden gestand; het beötuur zal door zeer strenge maatregelen een einde er aan trachten te maken. Deze maatregelen zullen later aan de aangeslotenen worden medege deeld. Zy, die het vereischte vetgehalte niet kunnen bereiken uit onkunde, kunnen van het station technische voorlichtiyg bekomen. Ook de zuivelconsulent is bereid deze te ver strekken. Door den secretaris-penningmeester, dr. H. van Gulik, werd het jaarverslag uitge bracht. Dit wüst in de eerste plaats op de nauwe betrekking, welke in den loop der jaren tot stand gekomen is tusschen de drie controle stations, welke in één gebouw onder een zelfden voorzitter en een zelfden directeur werkzaam zy'n, n.l. het Botercontrolestation Zuid-Holland en de Kaascontrolestations Zuid-Holland voor volvette kaas en Zuid- HollandBrabant. In dit jaar werd de vereeniging Het Kaas- merk opgericht. Deze vereeniging exploi teert de fabriek, waar de rykskaasmerken gemaakt Worden. Het station nam deel in de obligatielening ad 200.000 voor „Het voor de som van 54.500. Hier- werd door elk lid 40 gestort, tegen (door kleine bedryven 10). 6 i Voor de volvette kaas werden "geen be zwaren met de rykskaasmerken ondervon den. Het ledental vermeerderde van 1626 tot 1704, terwyl 161 leden bedankten, wegens eindigen van het bedryf, melkverkoop, sterf geval, bezwaar tegen de kosten, enz. Vele producenten, die vroeger bedankten, traden opnieuw als lid toe. Eenige leden werden geschrapt wegens het maken van kaas uit afgeroomde melk of weigering om geheele bedryfscontrole toe te laten. Door statutenwy ziging werden aan den naam van het station toegevoegd de ^bor den „voor volvette kaas", in tegenstelling van de stations voor „niet-volvette kaas", die intusschen waren opgericht. De verlies- en winstrekening wyst aan een tekort van 4752. Het bestuur stelt voor, dit te dekken door minder in het reserve fonds te storten. De storting in het reserve fonds zal dan bedragen 1549, terwyl dit na deze storting zal bedragen 30.944. Het aantal uitgereikte rykskaasmerken bedroeg 1.333.500. Het gemiddelde vetgehalte, berekend per jaar, bedroeg 48.9 Naar aanleiding van het jaarverslag werd er uit de vergadering aanmerking op gemaakt, dat het bestuur het huis aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage nad gekocht, zonder de leden te raadplegen, waarmee een bedrag van 70.000 was gemoeid, waarbü de voorzit ter op grond van art. 25 der Statuten op het recht wees dezen koop te sluiten. Na eenige discussie, waarbü zelfs een oogen blik een motie van wantrouwen dreigde, werd besloten bü de wyziging der statuten tot een andere regeling te komen en thans den koop zoo te laten. Het jaarverslag werd daarna goedge keurd, evenals de rekening en verantwoor ding en de begrooting, welke laatste sluit met een geraamd tekort van 6180. Bü de behandeling der voorgestelde wü- zigingen in de statuten, werd door dr. van Gulik de wenschelykheid verdedigd de grens van het vetgehalte voor het kaasmerk op 47 te bepalen, zulks naar aanleiding van de vraag of de directeur van het kaascon trolestation de grens bepaald had op 47% De voorzitter zeide, dat deze maatregel be rustte op een bestuursbesluit en genomen is naar aanleiding van een schrüven van de regeering, waarin de wenschelükheid be toogd werd de grens te verhoogen. De vergadering besloot na levendige dis cussie de wijzigingen in de statuten aan te houden. De punten: bestuursverkiezing en een con cept voor een overeenkomst met het K. N. V. Z. en het botercontrolestation Zuid-Holy land, werden eveneens aangehouden. Aan de aangeslotenen, wier kaas voldoet aan het door de statuten vereischte vetge halte van 45 in de droge stof, zullen de merken voor volvette kaas thans onverwüld worden toegezonden. Voor geboorde kaas zal het station een vergoeding uitkeeren van 15 cent per K.G. Vereeniging „Het Kaasmerk" Bovengenoemde vereeniging hield giste ren alhier haar jaarlyksche vergadering in de Sociëteit „Ons Genoegen". Alle kaas controlestations in Nederland waren verte genwoordigd. De voorzitter deelde mee, dat er in het bedryf der vereeniging een verbeterde me thode voor den aanmaak de» grondstof (ca seïne) voor het kaasmerk is gevonden. Met merken, volgens deze methode bereid, zün reeds verscheidene proeven in de praktijk genomen, welke zeer gunstige resultaten hebben opgeleverd. De aanmaak van mer ken volgens de oude methode is nu geheel gestaakt Niettegenstaande er voldoende gronden aanwezig zyn om te mogen verwachten, dat de nieuwe merken in de praktyk aan rede- lyke eischen volkomen zullen voldoen, heeft de vereeniging besloten een overeenkomst aan te gaan met den heer J. J. H. Gramser te Leeuwarden, waarbü deze zyn binnen- en buitenlandsche octrooien voor het merken van kaas en alle daaruit voortvloeiende rechten in eigendom overdraagt aan de ver eeniging „Het Kaasmerk", en zich voorts verbindt om alle door hem gedane uitvin dingen ter zake van de bereiding van grond stof voor kaasmerken en den aanmaak van merken daaruit aan de vereeniging mede te deelen. De vereeniging nam dit besluit uit overweging, dat het wenschelyk is, dat zjj de beschikking verkrygt over alles wat met betrekking tot de bereiding van kaasmer ken bekend is. Of de overeenkomst met den heer Gramser nog tot practische verbete ring van het merk zal leiden, moet worden afgewacht. De balans en de verlies- en winstrekening over 1920 werden goedgekeurd; zy' sluiten met een batig saldo ad ƒ25.383. Besloten werd dit saldo geheel op nieuwe rekening over te brengen en te reserveeren voor on voorziene uitgaven in 1921. Het jaarverslag over 1920 werd eveneens goedgekeurd. Het volgende is er aan ont leend In totaal werden aangemaakt 19.421.200 merken, verdeeld als volgt: 2.856.300 mer ken voor volvette kaas, 6.288.900 voor 40 kaas, 3.853.300 merken voor 30 kaas en 6.422.700 merken voor 20 kaas. Afgeno men werden door de stations in totaal 15.398.000 merken, verdeeld als volgt: Kaascontrolestation Zuid-Holland voor niet- volvette kaas 193.000 merken 40 80.000 merken 30 en 225.000 merken 20 Kaascontrolestation Utrecht 550.000 mer ken volvet; Kaascontrolestation Noord-Hol land 3.500.000 merken 40 350.000 mer ken 30 Kaascontrolestation Friesland 100.000 merkeft volvet, 700.000 merken 40 2.900.000 merken 30 en 5.600.000 mer ken 20 Naar aanleiding van klachten over de bruikbaarheid der merken voor de niet-vol vette kaassoorten heeft het dagelüksch be stuur ten laatste een tweeledig besluit ge nomen: 1. zich tot de directie van den land bouw te wenden met het verzoek aan het Rykslandbouwproefstation te Hoorn op dracht te geven tot een wetenschappelijk onderzoek van het Rykskaasmerk; 2. aan den heer K. Jongert Pzn., technisch ambte naar van het Kaascontrolestation Zuid-Hol land te verzoeken aan de Zuivelfabrieken en by de zelfkazende boeren in de provin cies Noord-Holland, Friesland en Groningen een practisch onderzoek in te stellen naar de moeilykheden, welke zich met de mer ken voordeden en zoo mogelyk de oorzaken daarvan op te sporen. Aan het einde van het verslagjaar was omtrent het resultaat van het wetenschappelük onderzoek te Hoorn nog geen officieel bericht ingeko men, en had ook de heer Jongert zyn on derzoek nog niet beëindigd. Vermeldens waard is dat over de merken voor volvette kaas geen klachten van beteekenis zijn in gekomen. De merken schynen voor deze kaassoort dus wel te voldoen. Over 't alge meen was de op de merken uitgeoefende kritiek niet steeds ongemotiveerd, maar evenmin steeds opbouwend. Niet zelden wa ren de klachten overdreven en leken zü ^n' dentieus. Voorts vermeldt het verslag, dat met den Staat een overeenkomst werd gesloten, waarin de wederzydsche verplichtingen nauwkeurig zün omschreven. Aangeboden werd de begrooting voor 1921, sluitende in Ontvangsten en uitgaven met 250.000. Zij is gebaseerd op een mer- kenproductie van 20 millioen stuks. ONDERWIJS. Er komt hulp opdagen. In het „Chr. Schoolblad Onze Vacature" bieden zich per advertentie aan: een oud- onderwüzeres (28 jaar) voor tydelyk van Mei of Juni tot pl.m. October; voorts een gehuwd ongepensionneerd onderwüzer voor vast of tydelyk, bü voorkeur voor de lagere klassen. Een jong echtpaar (25 jaar) met acte 1. o. j. in N. H. zoekt plaatsing als onderwüzer en onderwüzeres. Practische er varing en prima referenties. Dan zoekt een „ervaren onderwüz'eres" met taalactes w diploma Schoolraad een haar passende be trekking. Daar in hetzelfde blad een zeer groot aantal leerkrachten worden gevraagd, zou het ons niet verwonderen als zich een soort van plaatsingsbureau of arbeidsbeurs voor leerkrachten vormde. Daarby zouden schoolbesturen en sollicitanten gebaat zü®- GOUDA, 16 ojpenbare k« April 1921. i kennisgeving. Burgemeester en Wetinouders van Gou da, brengen ter voldoening: aan het bepaal de by Artikel 75 der Dager onderwuawet 11920, het hierna volgend besluitvan den [Raad dezer gemeente dxl. 12 April 1921, no. 308-20-6 ter openbare kennis, onder mededeel mg voort», dat de verdere be scheiden hierop betrekking hebbend gedu rende dertig vrije dagen na heden koeite loos voor een ieder ter inzage liggen op de Secretarie der gemeente (Kamer no. 1); De Raad der gemeente Gouda: Op de voordracht van Burgemeester Wethouders djd. 6 April 1921 no. 50; Gezien de aanvrage dd. 21 Januari 1921, overeenkomstig het bepaalde bij Ar tikel 72 der Lager-Ondenwimwet 1920 in gediend door het Bestuur der alhier geves tigde Vereeniging tot stichting en instand houding van Christelijke scholen voor la ger en uitgebreid lager onderwijs om de voor cfe stichting van een nieuw gebouw, bestemd voor hare school voor lager en uitgebreid lager onderwijs, thans geves tigd in het perceel Gouwe no. 107. benoo- digde gelden van de gemeente te mogen Overwegende, dat de Vereeniging 'boven genoemd rechtspersoonlijkheid bezit en dot aan de in artikel 73 der Wet omschreven vereiischten is voldaan; Gelet op het bepaalde bii artikel 75 der Wpt; Besluit: Te verklaren, dat de gemeente bereid is tot medewerking en derhalve de bemoe digde gelden voor de stichting van een nieuw gebouw, bestemd voor school voor la ger en uitgebreid lager onderwijs der Ver eeniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen voor lager en uit gebreid lager onderwijs, gevestigd te Gou da, welke volgens de ingediende voorloop! ge raming van kosten eene som van f2i64526.zal bedragen, wenscht toe te Besinettelüke ziekten. Deze week werd hier aangifte gedaan van een geval van scabiës. Wie zün de eigenaars? De directie van de Gemeentely'ke Reini- gings- en Ontsmettingsdienst deelt ons mee, dat in de opgebaggerde specie 2 gouden heerenringen gevonden zijn. Inlichtingen zijn te bekomen ten: kantore van opgemelden dienst, Gouwe 150, uitsluitend tusschen 9 en 10 uur 's voormiddags. De etalage gereed. Juist een week na de opening der nieuwe modezaak van de firma Van Hulzen, op de Markt, zyn de groote spiegelruiten in de vitrines geplaatst en is de smaakvolle eta lage gereed gekomen. De dames zullen er vanmiddag of vanavond wel eens even langs wandelen, veronderstellen we. Witte Bioscoop. Een vondeling. Het kleine wurmpje, ge wikkeld in een paar wollen dekens, dat door den een of anderen arme, maar «erlyken en rechtschapen „daglooner" wordt gevon den, en in zyn gezin wordt opgenomen. Het groeit daar op, heeft het uiterlyk van tiemamd ./van betere komaf'.Tenslotte recht vaardigt een geopend testament of gevon den document die betere komaf, en huwt de „arme" vondeling zijn speelmakkertje van vroeger, of de dochter van zün patroon. Zoo ongeveer is het recept van verhaaltjes getiteld „de Vondeling" en een dergelyke strekking heeft ook het zeer bezii dige filmwerk „de Vondeling", dat wy deze week in de Witte Bioscoop kunnen zien. Al leen wordt „Freclcless" hier niet opgevoed in een gezin, maar in een soort John Grier's Home, waaruit hü ontvlucht. De uiterlük zoowel innerly'k mooie dochter en de ryke tevens aristocratische afkomst komen ech ter ook hier in voor, en dank zy' het uit stekend spel van het tweetal Fairbanks- Pickford (hoewel niet het beroemde paar Douglas en Mary) krijgt dit ouderwetsch romantische verhaaltje een lieve bekoring. Wy hebben een genoegelyk uurtje doorge bracht. Twee Amerikaansche kluchten, met veel smyt- en renpartyen, ronden dit programma tot een geheel af. Thalia Theater. 't Programma is niet minder uirtarebredd dan vorige week, we zouden haiast zeggen: t loon korter! Vooral omdat de extra, het beroemde filmwerk „De Koningin der Aar- ae' het laaitete nummer vormt. Velen, ove rigens geen trouwe bioscoopbezoekers, dóe deze buitengewoon rüke rolprent graag ^ouuen volgen, zullen er van terugschrik ken eerst om elf uur het theater- te ver iaten. Misschien was (het gewenscht deze extra vroeger op den avond te geven, de trouwen blijven toch wel. De Koningin der* aarde ls werkelijk heel interessant en ze belooft voor de volgende week nog span nende gebeurtenissen in een omgeving, die de meeste der toeschouwers wel noodt In natura zuilen zien. In deze afdeeling, die men gerust op zich 2tlf kan genietien, vertelt het ondernemen de Deensche meisje Maud Gregaards aan haar Qhineeschen redder, hoe ze er toe be sloten is naar het verre vreemde land te fraan. Men ziet daaruit, dat bii aankomst xn Kanton haar minder aangename avontu ren en onprettige ervaringen met begon nen zijn in Europa, al had ze verdriet en eilenda gekend. Meer zullen we er niet van vertellen om de spanning en de nieuwsgie righeid by de adepirant bezoekers met weg te nemen. Het programma is voorts riik aan fil men. Het hoofdnummer ..Ghooiquette en haar held'' is heel komisch, zoodat men. vüf bedrijven oftewel zooveel honderd me ter lang kan zitten te schudden van 't lachen,; na de paiuze krijgt men nog 'n komisch nummer. Op het ditmaal met electrische lampies en roode belichting heel knus en gezellig ingericht tooneel treedt de jongleur Harrv Verra op. Hü jongleert letterlijk met al- ks: met een brandende sigaar, met ballen. |n*t z'n horloge, met flesschen. «te. Hij h^orgde de bezoekers een werkelijk pret tige afwisseling. Een bezoek aan het Tlha- 1 ia-Theater be teekent daarom eenige zeer genoegelijike uren. Derde Symphonia Concert. Het derde Concert door de Orkestvereni ging „Symphonia" op 19 April te geven, onderscheidt zich van de beide vorige, door de medewerking van het Blazersensemble van het bekende Residentieorkest. Er is dus, op Dinsdag 19 April, onder lei ding van den heer J. M. Schyvens te hoo- ren een volledig symphonie-orkest. Voor de pauze worden enkel werken van Beethoven, den grooten klassieken compo nist, uitgevoerd. Met Ouverture „Die Ge- schopfe des Promotheus" wordt het concert geopend. Beethoven schreef in 1801 deze ouverture (openingsstuk) voor een ballet (danspantomine), dat een soort voorstelling van de schepping moest geven. Dan de twee '(meer zijn er niet) Romances voor "solo-viool met orkestbegeleiding. Onder Romance ver staat men een verhalend gedicht, tracht nu eens voor U zelf uit te maken of het juist is wat sommigen beweren, dat de viool het vol- komenst de menschelyke stem (het beste muziekinstrument) nadert. Dan volgt de eerste Symphonie, klassiek van vorm, vol afwisseling, met parelend no- tenspel en geestige klankcombinaties. INe de pauze kriigt men een Ariai van d'Astorga, een componist uit het begin van de 18e eeuw en is er gelegenheid de men- schelyke stem te vergelüken met het timbre (klank) van strykinstrumenten. Tot slot eenige kleinere, boeiende werkjes voor symphonie-orkest. BERGAMBACHT. Aan den heer C. C. J. De Pree, onder- wyzer aan de le o. 1. Bchool alhier, is op zyn verzoek met ingang van 15 Mei a.s. eervol ontslag verleend wegens zün benoe ming als zoodanig te BOSKOOP. Tot hoofd aan de met 1 September a.s. te openen Chr. U. L. O. School alhier, is benoemd de heer L. Boomsma, hoofd der Chr. school te Waddingsveen. De heer W. Kranenburg heeft züne benoe ming tot lid van den gemeenteraad niet aan genomen. Als zy'n opvolger op de lüst is vermeld de heer C. J. van den Bü de door Ingelanden gehouden stem ming voor een lid van het Bestuur van den Vereenigden Polder, is gekozen de heer A. P. van Nes, alhier. GOUDERAK. Binnenkort zal hier een nieuwe Chr. school worden gebouwd. HEKENDORP. By den caféhouder J. Haaksman ontstond een binnenbrand, die door het flink optre den der buren werd gebluscht. LANGE RUIGE WEIDE. Het Bestuur van den polder Ruige Weide zal Zaterdag 23 April schouw voeren over den Ruigendykschedyk. OUDEWATER. Op de kalverenmarkt was Vrüdag geen aanvoer. Oorzaak de staking in Engeland. Een 2-jarig kind van den landbouwer Th. Miltenburg geraakte in een onbewaakt oogenblik in een sloot. Hoewel het bewuste loos op het droge gebracht werd, mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekken. De 66-jarige landlooper A. K. alhier, is door de politie gearresteerd, tot het onder gaan van drie weken gevangenisstraf. Naar ons uit goede bron wordt medege deeld. zullen op een weiland van den heer Vos in Hekendorp, vanaf 23 April tot 2 Mei vliegdemonstraties gehouden worden. ZWAMMERDAM. Ds. W. G. G. Beekenkamp, predikant te Oudega, heeft het beroep bü de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. KERKNIEUWS. Een nieuwe encycliek. Uit Rome wordt aan De Ty'd gemeld, dat een nieuw pauselyk rondschryven in voor bereiding is. De encycliek zal van algemee- ne strekking zyn en tot de geheele wereld gericht worden. Het hoofdidee der encycliek zal zy'n, dat de tegenwoordige wereld uit haar verband is gerukt en het evenwicht schünt verloren te hebben. De encycliek geeft de reden hiervan aan in de tekstwoor den: „Lapidem quem reprobaverunt aedifi- cantes factus est in caput anguli", de steen die de bouwlieden verworpen hebben is de hoeksteen geworden. De encycliek zal waarschünlyk tegen het einde der maand verschynen. Wetenschappelijke Berichten. Activiteit en lang leven. De Amerikaansche medicus Goldwater heeft, na een enquete ingesteld te hebben bü een honderdtal industrieleiders in het ge heel e land, de overtuiging uitgesproken, dat de indolenten jong sterven, terwül zü die een bezig leven leiden een langen levensloop hebben. Dokter Goldwater verklaart, dat zün we tenschappelijke onderzoekingen hem over vloedige bewyzen hebben geleverd, dat de meeste, hardwerkende mannen een hoogen leeft yd bereiken, en dat hun nut op 70-jari- gen leeftijd honderdmaal meer waard is dan op 30-jarigen, omdat zy groote ondervinding hebben en een mentaliteit, die levendig ge bleven is door voortdurend gebruik. Sloomheid is doodelük zelfs, meent hü niet het draven en in beweging zijn zooals dat bü de tegenwoordige zaken de gewoon te is. ZONDAG, 17 April 1921. GOUDA. Remonstr. Kerk 10% u. v.m. Da. F. W. Boers te Graft St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. M. L. Foeken te Maurik (voor Ds. Bül). 2 uur n.m. Ds. Hospers (Doop). 6 u. n.m. de heer J. A. Hoekendijk, te Heemstede (collecte voor de stichtingen te Heemstede). Kleine Kerk, 10 u. v.m. Ds. Hospers. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. Scharten (Herdenking Luther op den rüksdag te Worms, 1521—1921). „Ons Huis", 6% u. n.m. Ds. Schermerhom te Nieuwe Niedorp. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Bruyl te Willige Langerak. BERKENWOUDE.A/* Ned. Herv. Kerk, 10% u. vjf Ds. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Di. W. Wessel- dük te Schoonhoven. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. Glas. Gebouw „Salvatori", 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. T. Stigter te Berkel. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. v. d. Broek. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. van. Ds. Kniphui zen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Buiskool. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. Am. Ds. de Bruin, STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Zonneveld te Rotterdam. Evangelisatiegebouw, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. D. Plantinga te Elburg. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. Steenbeek (Avondmaal). 6% u. n.m. Ds. Steenbeek. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u n.m. Ds. Wielenga. Remonsrt. Kerk, 6 u. n.m. Ds. M. v. R*p- pold te Zwammerdam. ZEVENHUIZEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Küne. WOENSDAG, 20 April 1921. GOUDA. Groote Kerk, 12 u. m. Ds. Bül (Huwelüks- inzegening) 2% u. n.m. Ds. Bijl (Extra huwelüksin- zegening). SPORT. VOETBAL. VOETBAL. Wedstrüdprogramma van Zondag 17 April 1921. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be QuickAjax. Tilburg: N. A. C.—Ga Ahead. Westelüke lsffe klasse. Amsterdam: V. V. A.Sparta. Den Haag: H. V. V.—A. F. C. Overgangsklasse. Hilversum: 't GooiS. V. V. Den Haag A. D. O.—R. F. C. 2e ldasBe B. Utrecht: VeloxZeist. 3e klasse E. Gouda: T. O. P.—V. F. C. Schoonhoven: SchoonhovenS. V. W. Bekercompetitie. Gouda: GoudaFortuna. Goudsche Voetbal Bond. le klasse: T.O.P. 2-JOlympia 3. 3e Bodegraven 3Zevenhuizen. Gouda 4Zwammerdam 2. Victoriaan 2Gouderak 2. Schoonhoven 3G.S.V. 8. Vergadering V. V. „Gouda". Zondagmorgen 10 uur in het Café „Het Schaakbord", voortzetting van de vergade ring van 3 dezer en behandeling der ver daagde punten. Protest GoudaiA.W. In de vergadering van de Protest-commis sie van den N. V. B. is het protest van Gouda (wedstrüd GoudaA.W.) afgewezen. Protest Gouda 2Olympia 3. Het bestuur van den G. V. B., in wiens handen het protest Gouda betreffende bo ven genoemden wedstrüd was gesteld, be sliste in zyne vergadering van Woensdag j.l. in gunstigen zin voor Gouda. De wedstrüd zal worden overgespeeld we gens onvoldoende leiding. Proces V. V. „Gouda". De Kantonrechter eischte Woensdag tegen de Voetbal vereeniging „Gouda" 50 cent boe te wegens het voetbalspelen op Zondag op haar terrein in Bloemendaal onder Wad- dinxveen. Uitspraak over 14 dagen. Licht op! Motor- en wielryders worden er aan her innerd, dat zy tusschen de volgende uren hun licht op moeten hebben: 16/17 April 8.29 mm.—5.29 v.m. 17/18 8.31 BJ26 18/19 8.33 5.25 19/20 8.84 —6.28 20/21 ÈM —6.20 21/22 —5.18 22/23 8.40 —6.16 23/24 8.41 —6.14 24/25 8.48 —6.18 VARIA. Een sensationeel geval. Men zal dikwyls geneigd zyn te vragen waar de schrijve», die hun lezers vergasten op sensationeel-draraatische „shockere", zich steeds, zooals niet de inspiratie dan toch de personages en verwikkelingen vandaan ha len. Het antwoord is, in zeker meer dan de helft der gevallen: „uit de krant". Een fraai voorbeeld is b.v. het volgende, dat wü in de Amerikaansche pers aantref fen: James Stanley Joyce is een zeer rük man, in de wandeling bekend als „de hout koning". Hü heeft n.l. uitgestrekte bosschen, laat de boomen vellenr bekappen en zagen, en staat aan het hoofd van een ontzaglükcn houthandel. Natuurlük is de heer Joyce multi-millionair (in dollars). De heer Joyce is ook gehuwd, met een jougdige vrouw (27 jaar). Joyce, de multi-millionair heeft een eisch tot echtscheiding tegen zün mooie vrouwtje ingediend, wegens het zich mis dragen van de dame met een aantal heeren: een stuk of tien, van wie er ettelüken met name worden genoemd. Mevr. Joyce is met haar huldigen echtge noot al aan haar vierden man. Toen zü als mej. Marguerite Upton nog een 17-Ja- rig meisjes was, liep zü weg met een schat rijken heer Everett Archar uit Denver, in Colorado en trouwde met hem. Zü hield het zes maanden uit; toen werd de echt door scheiding ontbonden Twee Jaar later trad zü opnieuw in het huwelük met een mill ionair. Ditmaal was het een advocaat, mr. Hopkins. In 1916 ver liet zü hem en „ging aan het tooneel". In die dagen deelde zü in een interview aan een dagbladman mee, dat de mlllionair het zoo druk had met zün werk, dat zü zich in haar groote huis eenzaam en ongelukkig voelde. Zü wilde dus maar liever haar eigen weg gaan en zelf haar levensonderhoud ver dienen. Het huwelük liep uit op een schei ding; en het vrouwtje probeerde het met een derden echtgenoot, die ook Hopkins heette, maar niet by zonder rük was. Deze proef slaagde evenmin; en toen de vrouw in 1919 den planken-millionair Joyce ontmoet te had zü genoeg van het leven met Hop kins II en aanvaardde zü de avances van Joyce. Zy slaagde er in, Hopkins II te be wegen, ih een scheiding toe te stemmen, maar zü had ditmaal zooveel haast, dat het huwelük met Joyce reeds gesloten werd, toen dat met Hopkins II nog niet wettig ont bonden was. Natuurlük wist Joyce dat niet, maar hü kwam er later achter en ook wer den hem nog meer dingen bekend. Zoo bleek het hem dat het mooie Vrouwtje, een aller prettigst humeur had. Zü kon vreeselük schelden, en af en toe ranselde zy' haar man af. Bovendien waren er andere dingen. Joyce liet haar nagaan en zün verspieders brach ten hem bericht dat mevrouw zich had mis dragen te Torquay, Londen, Parüs, Venetië, New-York, Florida en „in een Pullman spoorwagen". Als medeplichtigen aan het huwelüksbedrog worden o.a. genoemd een vroegere eigenaar van een bekend Parüsch blad, ettelüke lieden die in de New-Yorksche uitgaande wereld tot de zeer bekende figu ren behooren en voorts ook een münheer „Maurice", die met Marguerite op het too neel dansnummers uitvoerde. Joyce stelt rich op het standpunt, dat er in zijn geval feitelük geen echtscheiding noodig is. omdat zün „huwelük" eigenlijk niet bestaat, daar mevr. Hopkins nog niet gescheiden was toen zü haar z.g. huwelijk met hem, Joyce, sloot. Maar om zeker te zün heeft hij toch maar de justitie in den arm genomen om de verbintenis indien het er een is nie tig verklaard te krügen. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN: 13 April. Adriana Johanna, d. v. G. J. van der Valk en L. Hogendoorn. Neeltje, d. v. T. Prevo en M. C. Koe dam. ONDERTROUWD: P. de Mooü en P. C. van Hoorn. OVERLEDEN: Geene. BERGAMBACHT. GEBOREN: Jannigje Catharina, d. v. A. de Pater en T. Schouten. GETROUWD: B. A. Swiei en J. H. v. Bloemendaal. STOLWIJK GEBOREN: Geertje, d. v. A. van Eyk en G. Koot. Pieter, z. v. S. Stoppelenburg en A. S. C. Vis. ONDERTROUWD: W. Kok en J. E. Baas. C. M. de Vries en C. Baas. A. C. de Raad en P. C. Olieman. G. Tenthof en D. A. Natzül. GETROUWD: J. J. Tillemans en J. A. Huy«man. H. Vermeü en J- Verburg. C. H. Vrijlandt en A. A. N. Hailing. C. A. de Vries en P. Anker. OVERLEDEN: Maria Speksnüder, 72 j. OUDEWATER. GEBOREN: Jacoba z. v. J. de Groot en H. A. Bestebroer; Anna Catharina, d. v. A. G. van de Roest en C. Vroege; Wilhelmina Theodora Elizabeth, d. v. C. Walree en M. C. Vermey. ONDERTROUWD: Gerrit Oostrom 31 j. en Barbera de Ruiter 29 j. OVERLEDEN: Willem Kruiswyk 67 j. gehuwd met M. A. H. Visker; Martyntjc Versluüs 65 j. gehuwd met Huibert Ben., schop. ADVERTENTIëN: Ds. en Mevronw HOSPERS stellen »ls ontvaneuur Woensdag 20 April a s. van 3—5 uur. Ds. en Mevrouw HOSPERS— Idsabdi. Crabethsiraat 48. 8 Keaige keaaisgevieg. Heden overleed te 's-Graven- hage onze geliefde Vader en Behuwd vader, de heer D. MEETER, in den ouderdom vnn 68 j»ren. E. P. MEETER. J. MEETER- 18 TAN VkBN. Gouda, 16 April 1921. Zoo ipoedig mogelijk KUNNEN GEPLAATST WORDEN met vry Slaapkamertje. Geen be roepskosthuis. 13 Adres te bevragen onder no. 2018 Bureau „Goudsche Courant", Markt 81. GEVRAAGD Tegen 1 Augustus a.s. of mogelijk vroeger op netten stand. Huurprijs 3 a 400 gulden per jaar. B»ieven onder No. 2017 Bureau Goudsche Conrant. 11 Myn Axminster karpetten kosten veel meer geld dan bij anderen en zijn toch niet duur der. Vreemd, Zult ge zeggen, doch U begrijpt wel wat ik be doel. Dit, dat de kwaliteit in een gunstige verhouding staat tot den prijs. Nu is 't zeer gemakkelijk, dat zelf te beweren, doch, vraagt ge, denkt het koopend publiek er ook zoo over Ik antwoord „ja", want dage lijks gaan ze weg. Bleven ze lig gen, dan kon ik zelf wel een an dere conclusie trekken, doch ze gaan, ze loopen hard, vjjf, zes op een voormiddag. Komt U ook eens kijken? De grootste collectie ligt op de derde étage. Er zjjn ook nog een paar Smymasche bjj. 2008 40 G. DE RAADT, voorh. Gebr. de Raadt, Peperstraat 14—18, Gouda. Uitverkoop wegens ontrui- ming der verkochte panden. Aïantelcostume J<leerm«terswerk Prima Kam garen-en 1 Gabardirv» Stoffen, ook voor zeer corpu lente Dames. Hoogstraat 5p2m! Rotterdam*/ Vsotf VRIJDAG 15 APRIL l/m. DONDERDAG 21 April UITGEBREID BIOSCOOP PROGRAMMA, AFGEWISSELD DOOR VAR1&TÊ. Alt Hoofdnummer Keu schitterend gespeelde Frtntche comedie in 5 bedrijven met de oerleuke RIGADIN in de hoofdrol, Een nnr vermakelijke verwikkelingen. Ter afwisseling op het tooneel de ongeivenaarde jsssiftlaxr MARRY VERRA met zijn verbluffende staaltjes ven handigheid; II niktttsn iR hst restaurant. Als extra nummer: 2020 50 Dss Koningin dor Aarde «de epleodei BIN VIRNIITIOD LKVBN in 6 scten met de eminente filaiactrice MIA MAY in de hoofdrol Plaatsbespreking dringend eeobevolcn. Aanvang eiken avond 8 uur. Zondag 4en 8 uur. Prijsea der plaatsen: Froatbaicon I 1.2S. Balcon f 1.10. Lege f O 9<», le rang fA.7S.2arsagfO.SO, 3a rang f0.33. Explicatie LOUIS AMBftlOU

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2