DE BOSKOOPSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING TE GOUDA. Drie maanden schooier- STADSNIEUWS» Het is heden de groote dag. De Boskoopsche Bloèroententoonstelling is gereed om de bloemenliefhebbers uit alle oorden des lands te ontvangen om hun deel achtig te doen worden de indrukwekkende schoonheid, die de edelste onder Flora's kin deren hier ten toon spreiden. Het is de groote dag van de opening. Maanden lang hebben de kweekers uit Boskoop en Gouda, onder de energieke lei ding van den heer J. H. van Straaten van Nes, gezocht, gewerkt, ja gezwoegd om het imooiate wat hun cultuur biedt, voor deze tentoonstelling gereed te maken. Zij hebben hun, met jarenlange opoffering vaak, ver kregen resultaten van kweelckunst, gekoes terd als hun eigen kroost, met al de liefde die het kweekersvolk voelt voor de kinde ren uit het rijk der natuur, naar hier ge bracht in de schoonheid van vollen wasdom en bloei en zij spreiden hier nu een kleu renrijkdom ten toon, die een overweldigen den indruk maakt. De schoonheid van kleu renmengeling, in tallooze schakeeringen en de heerlijke geuren, die de lucht bezwange ren, geven aan den grooten bloemenhof, die deze tentoonstelling is geworden, zoo'n zoe te bekoring, dat niemand zich er aan kan onttrekken even stille te zijn. De bloemen spreken tot den mensch in stilte, zij wekken de emotie van het hoogere, dat 'ligt buiten de sfeer van het dagelljksch zijn, zij roeren het innerlijke van den mensch door de ver heven pracht, die van hen uitstraalt. Wij zijn het stoere kweekersvolb dank baar. Onder de velen, die door de oorlogs omstandigheden zwaar getroffen zijn, staan de kweekers in de eerste rij. W*t' aft heb ben doorgemaakt in de periode,, dia than* achter ons ligt, is niet met énkele wóórden te zeggen. Het zij genoeg dat menig man vin zaken by slechts een deel van de door stane ellende den moed zou hebben laten vakken en zijn bedrijf zou hebben prii« ge geven. Niet alzoo de kweekers in het alge meen. Het meerendeel van hen heeft, on danks zwaren druk, niet versaagd en is met voller energie zich blijven geven aan zyn heerlijke taak: de bloemenwereld te verre ken met telkens nieuwe soorten en nieuwe variëteiten, stralend van kleurenpracht, die telkens nieuw genot bieden. Wy zijp daar dankbaar voor. Nog zjjn de tijden somber en is de toe komst onzeker. Niettemin gaan de kweekers voort op hunnen weg, overtuigd dat hun werk weder nieuwe vruchten zal dragen. De bloemen die zij kweeken, zullen en moe ten het hart winnen ook van ons eigen volk, dat veel te weinig nog weet wat schoons er aan Boskoopsch culturen wordt gekweekt. De tentoonstelling van tnans beoogt aan dat eigen volk te doen ervaren dat deze bloemen en planten bij hen behooren, dat zij in staat zyn den geest te verheffen, het leven te vermooien en te verrijken, dat zon der hen aan den mensch iets wordt onthou- den dat vreugde geeft en genot in hoogen zin. Wie hier de heerlijke producten der Bos koopsche culturen ziet, die moet van bloe men gaan houden. Br zal wel nieman<Kzijn onder onze lezers, die in 1910 en 1918 pier in Gouda of om geving woonde, dia niet bezocht heeft de schitterende tentoonstellingen, die in die ja ren in Boskoop zjjn gehouden. Ieder, die daar heenging, kwam in verrukking by zoo veel bloemenpracht. Bij vele duizenden trok ken dë bezoekers er heen. Thans isi Gouda gekozen als plaats voor de tentoonstelling. Naar het oordeel van bevoegden kon in Bos koop om verschillende redenen geen flink opgezette tentoonstelling worden gehouden. Daarom werd het oog gevestigd op Gouda, dat voor het verkeer zooveel gunstiger ge legen is. Het grootste bezwaar, het vinden van een goede lokaliteit, was spoedig over wonnen dank zij de bijzondere rrjedewerking van de N. V. Kaashandel-Maatschappy „Gouda" en hare directeuren, <1 fheeren Van door C. DE BUJ. 6) Maandagmorgen 6 December wee het weer 10 uur, voordat we op 't schooiersoad gingen: „Weet .ie wat we doen?" zei tFehreiribaeh: „We gaan eerst naar de Prin- •essescmchit, rfe Prina is vanmorgen op het lloode Kruis. We zullen zien. dat we voor Z K. Hoogheid mogen spelen. Nu had ik juist eenige dagen tevoren eft atferchar- mantet schrijven van den Prins ontvangen, naar aanleiding van een feestavond, welke ik ten bate van Nederlandeche kinderen in den Vreemde georganiseerd had. voor wel ken avond Z. K. Hoogheid het bescherm heerschap had aanvaard. Bii de voorberei dingen daarvoor had ik menigmaal met den Prins geconfereerd en leek het ine nu uéteret komisch in diezen nieuwen rol miin opwachting te gaan maken. En la wei. we staan in de vestibule van het Roode Kruis gebouw, hoed en pet in de hand met ons meest apmoedige gezichtDaar komt de Prins den trap af in gezel scha® met Jhr. van Riemsdijk. „Zoo mannen", zegt Z. Hoogheid, komen Jullie wat muziek ma ken?Maar wat is dat nu? Wat gaat u nu doen?" De Prins gierde het uit van 't lachen 5 Met komische buiging zegt Z. K. H.: „Mag ik de heeren muzikanten voor gaan?" Y(/ij Waren herkend en de Prins amuseerde er zich kosteliik om! Een ©ogen blik later moe-sten we Zijne Hoogheid al ons wedervaren vertellen van onzen eer sten dag. Toen we Wdegedeeld hadden, dat we de recette wildén overdragen ten bete .va» de noodlijdende Nederlandsche kinderen In het buitenland ac*idde de Prins ons krachtig de band met de woorden: .Dat vind ik een prachtig idee van jullie, en wenoch Ie van harte succes met die onder neming." Een kwartier .later wandelden we woei door den Haag naar de HoUandsche Smoor on «I «wenMIk lata ta «n 3d, Iclu „msé wr t» «OM». H<* wil, een domtoovende vmatm «i due een schitteren de «el«eenheid om te trecMen ooi reli- ii im.ihii.il n'Vi te Terdienen. Juist rólden we een forche mnrejie Inzetten, toen Eijk en Heusdens, die hst noodige terrein met gebouwen daarvoor beschikbaar stel den. Van vele zijden is daarop medewerking gevolgd, zoodat de totstandkoming der ten toonstelling daarmede verzekerd was. Het beschikbaar gestelde terrein, be staande uit een stuk grond aan de Van Be- verninghlaan en de achter de groote pak huizen der Kaashandel-Maatschappij „Gou da" gelegen ruimten met daarop staande gebouwen heeft een oppervlakte van c.a. 8000 M2. Het van grasveld in een paar we ken tot een prachtigen tuin herschapen voorterrein, noodt vriendelyk tot binnentre den uit. Daar aan de Van Beverninghlaan is de ingang tot de tentoonstelling, daar wappert de vlag ten teeken van het feest. Het breede pad door dezen bloemenhof, waarin een keurcollectie van Boskoopsche gewassen is aangebracht, waaronder zeer zeldzame planten voorkomen, voert naar een speciaal voor deze gelegenheid gebouw de Sreede zware brug over het verbin dingswater tusschen den polder Bloemen- daal en de Gouwe. Ter weerszijden van deze brug staan naast kleine rotspartijen een paar reusachtige laurieren, die wel impo- neeren. In dezen fraaien tuin zyn tal van fewassen van Japan achen oorsprong, die yzondere aandacht vragen. Aan de overzijde van de brug ligt het Sigenlyke tentoonstellingsterrein. Daar zijn het hoofdgebouw met glazen dakbedekking en het houten bijgebouw, als ook het restaurant dat den bezoekers ver kwikking biedt. Bovendien ie er nog een keurig ingericht paviljoen dat voor bijzon dere gelegenheden dient. Wie tusBchen den haag van laurieren het hoofdgebouw binnentreedt door de breede toegangsdeur, bljjft daar een oogenblik staan, getroffen door den overweldigenden indruk die den aanblik van zoo grooten bloe menweelde biedt. In dit groote gebouw van 60 Meter diepte is een schat van bloemey en planten bijeengebracht, heerlijk van kleur en in ontelbare nuances. Daar zijn de zacht ste tot de diepste tinten van rood en blauw en lila, geel, oranje en bruin en groen, alle kleuren, die men bedenken kan tot in de fijnste nuanceeringen. En die bloemenschat is tot een schitterend geheel gegroepeerd onder de medeleiding van de heeren J. J. IJsselstyn te Gouda en B. B. C. Felix te Boskoop, die zich daarbij bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt. Zoowel de inzenders als hen, die de bloe men en planten hebben gegroepeerd, kun nen met groote voldoening op dit waarlijk schoone geheel neerzien. In dit hoofdgebouw richtte de heer H. den Ouden in een (ter hoeken een fraaie rots partij in, die bijzonder de aandacht trekt. Wy zullen thans niet treden in een gede tailleerde beschouwing. Wij volstaan heden met het samenvatten van onzen totaal indruk in dit enkele woord: De tentoonstel ling is van verheven pracht en is ieders warme belangstelling ten volle waard. Hedenmiddag te 1 uur vereeniigde het bestuur van de Tentoonatellingscommissde. de Vertegenwoordigers der pers met de eere-voorziéters aan een noenmaal m Ho tel „de Zalm". Aan deZe liunch werd door den vice-voor- ■zitter, de heer J. van Eiik, den voorzitter der Technische Commissie, de heer J. H. van Straaten van Nes en de Burgemeesters van Boskoop en Gouda gewezen op de be- teekenda en het doel dezer tentoonstelling voor Boskoop, terwijl ook de bijzondere medewerking der N. V. Kaashandel Maat schappij Gouda en den heer I. Llssel de Schepper, die thans buitenlands verkeert, werd gememoreerd. De heer Van Straaten van Nes huldogde de verdiensten van de heeren Usselatiin en Felix, due de tentoonstelling op zoo schit terende wijze hebben ingericht. De heer Heusdens noemde den heer Van hyesêdagende tonen van een valsche klari net ons. in de ooren klonken: ..Ha. een con current." We wilden den man geen concur rentie aandoen, en walden onze instrumen ten weer opbergen. Onze medereizigers, wellicht aangelokt door ons artistiek uiter lijk, stelden onze muziek hooger op prijs dan des concurrents getoeter. Lustig speelden iwe eenige steps. Toen Delft in 't zicht kwam, gangen we met den hoed rond. Was een enorme ontvangst, f 1.381 Ik kon niet nalaten, dit kapitaal stikum in de hand te etappen van den stumperiger klarinettist, die ons eerst ialoersoh. doch la ter met onverhoolde verbazing en bewon dering had aangehoord. Vreemd! We zou den dit heerschap denzelfden avond weer ontmoeten. Ook- hij stapte te Delft uit. We slenterden naar het politiebureau en had den een half uurtje later permissie om mu ziek te maken op straat en in cafe's. Toe vallig was het marktdag. Wfe begonnen onze muziek op het druk bezochte markt plein. Op concerten spelende blikte ik over riien luisterende toehoorders; nu echter be stond ,1111)11 gehoor uit rijen domkiikende koeien, waarvoor onze muziek <alli<tfit een groot evenement was. want ik héb nimmer hooren beweren, dat koeien niet muzikaal zijn. Maarde boeien!Nimmer zag ik zulke verdwaasde gezichten. Even keken ze op. Dom, grijns lachend, begon nen ze zoo hard mogellik te praten en te schreeuwen. De moed om met m'n hoed rond te gaan, ontzonk ie al ras. de meeste boeren deden alsof ze me niet zagen: an deren schudden slechts met het hoofd. Maar één enkele van miin auditorium ver waardigde zich om |p vragen, nadat hii ziin pruimpje B. Z. K*. U ziin mond verschoven had', om te vrag&i: „Waar ia t veur?" „Voor de muziek." „O!" Hij haalde z'n dikke portemonnaie uit den zak. Met bcgeerige blikken volgde ik de graalbewegingen van ziin lompe vin ger» m zijn welgevulde beurs! Eindelijk vond hy het lang gezochte geldstukje, dat hij my in mijn hoed deponeerde. Féhrenbaoh en ik gluurden nieuwsgierig in mijn hoed. waar het munetukie als een druppel in een emmer, eenzaam en verla ten leg. Het waeeen' halve cent! Is hier rok* gedaan, laten we gauw eigens anders orobeeren. 'a Middags togen 6 uur arriveerden (n café Central. Vele studenten kwamen daar eten. Met luid geiuich werden wil ontvangen. De lui waren nog in St. Ndco- laas stemming. Allen stonden o®. en hosten achter ons aan, toen wij een marsoh speelden. We werden het café uitgeduwd, met de «touds achter ons aan. „Eerst een kleine omgang door de stad," werd er geroepen. Na een kwartier waren we weer in het café terug. Heele drommen nieuwsgierige jongens en meiden waren met ons mee gehost. We werden tusschen tafeltjes en stoelen door geduwd en ten slotte boven op een taf alt ie gezet. De wanhopige directeur had. ik weet met, hoeveel willen missen als wü ziin café maar hadden wallen verlaten. Doch daar was geen sprake van. Onze muziek werd geaccompagneerd met rinkelende vborden. het slaan van messen tegen wiin- flessohenen er was zelfs één student, dac heerlllk op zyn vingers floot en met ons eenige nummers ten beste gaf. Maar wat was dat? Wie kwam daar binnen? 't Was een oude schoolvriend van mii. Namen wil ik ndet vermelden, laten we hem op den Berg noemen. Mirt uitgestoken handen komt hii naar me toe. „Dag de Blij, hoe gaat het?> Verdraaid aardig, dat je hier pens lol koih,t maken!" Ontkennen (hielp niet, even w^f er een doodelytke stalt©, tot op eens een paar zin- geqjèe studenten bannen komen. Spoedig zaten we genoeglijk tusschen de studs in. alsof het heel natuurlijk was. dat een paar straattypen, aan een net gedekte tafel za ten te ©ten. 't Was razend gezellig. Tel kens moesten we weer spelen, het luid me- degebrul van alle aanwezigen trok de aan dacht van een voorbijgaanden «gent Hij maakte aanstalten om ons in te rékenen. Edoch, hii had buiten de waard. d. w. z. buiten de studenten gerekend. Een ondeel baar oogenblik later, stond de agent we derom op de stoep, en nu zeer beteuterd te kijken. INa het diner werden we in optocht mee- gezeuld naar Koommariot no. 53. In dit perceel hadden ongeveer 8 studenten hun „hok". Op den Berg vertelde mii in ver trouwen. dat hii hier van de maand voor 't laatst woonde. „Zijn huisploert" had hen juist de huur opgezegd, t Was wat al te bont gemaakt. „Doch", zed hü overtuigend, „wij ziin soli dair. en als ik er werkelijk uét moet. ver- op eigen kracht is aangewezen. Waar dit het geval iB en waar Bfoskoop's ingezetenen op zoo treffende wjWhet woord der vade ren, het „ende deseipereert niet", tot het hunne blijven maken, daar kan de toekomst niet duister zijn en moet een nieuw en beter verschiet in de toekomst lichten. Dat deze tentoonstelling daartoe het hare moge bijdragen, is mijn oprechte wensch. (Applaus). De Minister van Landbouw nam daarop het woord en sprak aldus: Mijnheer de Burgemeester, Toen de man, aan wiens krachtig initia tief Boskoop zooveel te danken heeft, de heer van Straaten van Nes, "tny verzocht, deze tentoonstelling te komen openen, heb ik my onmiddellijk, en ik zou bijna zeggen, met enthousiasme, daartoe bereid ver klaard. Immers, wanneer iets een bewijs mag zyn, dat de zoo tallooze moeilijkheden die ons vaderland gedurende den oorlog heeft doorgemaakt, beginnen te verdwijnen of althans te verminderen, dan is het ze ker dit, dat de Boskoopsche kweekers we der, door het organiseeren van een ten toonstelling, toonen, dat hun oude energie niet gedoofd is. Inderdaad zyn er in de laatste 6 jaren oogenblikken geweest, gedurende welke het scheen, dat de eigenaardige Boskoop sche cultuur, die eens de roem van ons vaderland was, dreigde voor goed te ver dwijnen. Niet alleen dat er gedurende den oorlog hoogst belangrijke verliezen geleden wer den, doordat met planten-volgeladen sche pen weder moesten gelost worden, daar ze de reis naar Amerika niet konden maken, maar bovendien werd het afzetgebied, dat reeds door de sluiting der centrale landen in zulk een hooge mate beperkt was, nog aanzienlijk ingekrompen, toen de Vereenig- de Staten, uit overwegingen van geheel an deren aard meenden, hunnen grenzen voor de Nederlandsche planten te moeten sluiten. Als Algemeen Secretaris van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité heb ik de droeve tijden der Boskoopsche kweekeryen ten volle meegemaakt. Er is toen getracht zooveel mogelyk leed te lenigen, maar on willekeurig rfees in dien tyd wel eens de vraag, of instandhouding van de Boskoop sche cultuur nog wel rationeel mocht hee- ten en of men het niet daarheen moest leiden, dat de teelt van geheel andere pro ducten moest worden ter hand genomen. Toen hei Wetsontwerp bii de Tweede Kamer werd ingediend, om ten behoeve van de kweekers bepaalde faciliteiten te ope nen, werd deze vraag dan ook door velen gesteld. Ik heb dit pessimisme nooit gedeeld. Ik heb steeds het groote vertrouwen gehad, èn in de door moeilijkheden gestaalde ener gie der /Boskoopsche kweekers, èn in de overtuiging, dat de vreemde landen zoo ge woon waren, de Nederlandsche producten te ontvangen, dat by eenige opleving, zy zich toch zouden haasten, deze weer te be trekken. Dat de Regeering in dit vertrouwen niet beschaamd is geworden, daarvoor is deze tentoonstelling het beste bewijs. Zeker, Boskoop is nog niet wat het was vóór den oorlog, maar "toch zijn er teeke nen te over, dat de moeilijkste periode niét alleen achter den rug is, maar dat er ge gronde kans is, dat de oude bloei weer binnen afzienbaren tyd zal bereikt worden. De Centrale landen vragen weer plan ten. De moeilijkheden in Noord-Aaneriki zijn zeker nog niet opgelost, maar toch kunnen er «hans tal van soorten worden ingevoerd, waarvan de import tot vóór 'korten tijd nog geheel vertoden was. Weer is met steun der Regeeriiur een deputatie der Plantenlhandelaren naar Amerika ver trokken. Het zal niet gebrek aan energie zyn, indien de gewensche resultaten nog niet of niet spoedig bereikt worden. Waar dus de moeilijkheden zóó groot zyn geweest, daar wekt de opleving, waar van deze tentoonstelling het bewijs geeft, des te meer vertrouwen voor de toekomst. De kweekers uit Boskoop hebben voor trekken we allemaal." Op de gezellige kamer waar we beland den, was allee tip top in orde, behalve dat het er steen koud was. „Dat hebben ze ge daan om me te pesten, maar dat hindert niet, ik zal ze wel helpen De kachel werd buiten de deur gezet, en even later werd een brandende dito. al roo- ikend uit de kamer naast gehaald, van een mede-«tudent. Een kwartier daarna komt een iong- mensoh met twee flesschen wiin onder den arm, ons volgepropt vertrek binnen. ,D. is miin kachel hier. dat dacht ik al. ik heb een paar flesschen wiin meege bracht, want ik hoorde, dat jullie bezoek had." Met een luid hoera werd deze redevoe ring begroet. Het duurde niet lang, of meerdere stu denten kwamen aandragen met flesschen port, wijn, wdsky enz. Er heerschte een zeer geanimeerde stem ming en menig prosit werd uitgebracht. Plots een tikje op de deur: .Den pakkie voor meneer op den Berg. van uwes tante, zei het schuchtere dienstmeisie. Vier groote boterletters kiwamen te voorschijn. Fluks aan stukken gesneden, rondgedeeld en weggespoeld met een heerlijk glas Bourgogne. Ik geloof niet, dat ik de eeni ge was, die zich lichtelijk aangeschoten gevoelde. „Komaan lui." zei onze gast heer, ,jwe gaan allemaal samen tante be danken en een serenade brengen." Weer ging het in optocht door de stad. Wij voorop, ditmaal geaccompagneerd door een zeer muzikale student .drie een dwars fluit bespeelde en twee. die in hun verhoog de stemming vruchtelooze pogingen aan wendden. om met hun mandoline muziek te maken. Op den Berg had een kmdertrommèltTe bemachtigd. Eerst wérd op de markt halt gemaakt. Het pulbliek stroomde toe. De studenten collecteerden, terwijl wii ver schillende melodieën door elkaar héén. ten uitvoer brachten. Zii brulden: „Voor de Ohineesche kinderen in Rusland, voor wo ning] ooze studenten op Nova Zembla. voor een nieuw paard voor Sinterklaas enz., enz. Lezer, dien avond te Delft zal 9c m'n Ie-' venlang niet vergeten, het was non plus ultra van gékhedd. Het alleridiootete moest nog komen. Plotseling stonden we voor een groot heerenhuis op een stille gracht. Op het bijeenbrengen dezer expositie de gast vrijheid ingeroepen van de gemeente, die voor hen altijd geweest is de plaats, die hen met de wlide wereld verbond. De zetel van de cultuur, die ziin producten stuurt naar alle werelddeeden. ia toch slechts te bereiken door middel van een stoomboot* verbinding van uit Gouda. Een spoorweg ie echter in aanleg; daarmede zal een der grootste illusies van Boskoop verwezen lijkt worden. Het is een bewijs, in welk een hooge mate Gouda de teekenen des tiids begrijpt, dat het, niettegenstaande deze gemeente vleet, dat door die spoorwegverbinding straks Boskoop zdch veel onafhankelijker zal gevoelen van deze oude veste, zii toch niet geaarzeld heeft, hare medewerking voor deze tentoonstelling te verleenen. Ik geloof dat U, Mijnheer de Burge meester van Gouda, daardoor toont, een zeer ruim standpunt in te nemen. Zulks zal op den duur aan Uwe gemeente ten goede komen, want, al mogen spoorweg verbindingen als naar Schoonhoven en naar Boskoop, in den aanvang den indruk ves tigen, dat daardoor de belangen Uwer Ge meente niet gediend worden, feitelyk is de bloed der achter Uwe Gemeente gelegen plaatsen zoo nauw met Uw stad verbon den, dat de ontwikkeling, die deze, tenge volge van het Spoorwegverkeer krijgen, ndet anders dan ten goede moet komen aan het naastfbygelegen centrum, dat deze plaatsen van oude tijden hèr als hun markt plaats beschouwd hebben. Van harte hoop ik, dat deze tentoonstel ling aanleiding moge zijn, dat de produc ten der Boskoopsche Guituur. ook een be langrijken afzet mogen vinden ra ons va derland zelf. Hoe langer hoe meer neemt de lieMe voor planten en bloemen in Nederland toe. Gezinnen, waarin vroeger slechts zeldzaam een bloem gezien werd. beschouwen deze in den laatsten tijd biina als een levens behoefte. Het aankweeken van bloemen, ook in de kleine stadstuintjes, is een ver edelend jperk. Het brengt vaak poëzie, op plaatsen, waar deze voordien ontbrak. Door deze tentoonstelling zullen Uwe producten, ik ben er zeker van, in Neder land een nieuwe populariteit krijgen en daardoor zal zij een nieuw afzetgebied ope nen voor Uw schoone cultuur. Hiermede-, verklaar ik de tentoonstelling geopend. (Applaus). Daarna werd de Minister door het be stuur in de zalen rondgeleid. De Commissie die deze tentoonstelling heeft georganiseerd bestaat uit de volgende heeren: U. J. Mys, Gouda. W, D. J. Du-val Slothouwer, te Boskoop, I. IJssel de Schep per, Ws. Heusdens, J. J. IJsselstyn, L. C. Becking, G. Bouters, B. de Breii, L. G. C. W. Bruna, A. Dudok van Heel, Mr. J. W. R. v. Eeten, G. C. v. Eyk, J. C. v. Eiik. allen te Gouda, L. J. Endte, B. B. C. Felix. J. v. Ga len, te Boekoop, J. v. Galen. Mr. K. N. Hen- geveld, W. A. Hoyng, R. U. Jongenburger, te Gouda, W. F. Koppeschaar, Boskoop, J. v. Kranenburg, Gouda, Dirk van Nes Bzn., J. H. van Straaten van Nes, P. den Ouden, te Boskoop, C. G. Spit, F. Tieter, H. N. Valckenier de Greeve, C. van Veen Azn., P. C. de Vooys, A. J. J. Vos, E. van der Werf, Majoor Westhoff, allen te Gouda. Algemeen voorzitter der commissie is de her I. IJssel de Schepper, technisch voorzit ter de heer J. H. van Straaten van NeB, al gemeen secretaris de heer Ws. Heusdens, secretaris der technische commissie de heer W. P. Koppeschaar, terwyl als algemeen penningmeester fungeert de heer J. J. IJs selstyn. De Burgemeesters van Gouda en Boskoop, de heeren U. J. Mys en W. P. J. Duval Slothouwer, hebben beiden het eere voorzitterschap aanvaard. Er zijn inzendingen van de volgende fir ma's: Jan Boer Wz. Zoon, G. R. Bouman, L. J. Endtz Co., Felix Dijkhuis, G. W. van Gelderen, Wm. C. Hage Co., Van Kleef Co., Anth. Kluis, Ottolander Kop peschaar, Gebr. Kersbergen, Firma D. A. den Berg had aangebeld. Hier woonde z'n tante. Hij ging naar binnen, gevolgd door eenige kornuiten. Oom was laat thuis ge komen. De familie zat nog aan tafel. Er hielp niets aan .allen moesten even buiten komen luisteren. Er was een kleine verras sing, en jawel op een teeken van op den Berg zetten we gezamenlijk de schoone melodie in: .Diet de maan schijnt door de boomen." Onthutst nam de familie deze hulde van den lieven neef in ontvangst. Deze was met êonige vrienden de eetkamer -binnen ge drongen, zooals we latei- zouden merken. Toen Oom ons, hoewel zichtbaar tegen den sm van tante, uitnoodigde binnen even een glas wijn te komen drinken, zagen wii de gedeserteerde leden van het gezelschap, rondom den gastvrijen disch Ze hadden alles, ja letterlijk alles opge geten, zoodat Oom, tante en verdere fa milie .diien avond met een leege maag naar bed -konden gaan. Om 10 uur 's avonds namen wii van de leuke .jsitud" afscheid, hen belovend den volgenden dag terug te komen. Ze zouden ons dan op den kroeg introduceeren. W© wandelden door de langzaam leeg ge worden straten, bespraken iuiat waar we zouden gaan logeeren, toen..Goeie avond, 'hebbe jullie een goeie dag ge- moakt Hot was onze vriend, de klarinettist die ons aansprak. „Zoo, moat", antwoordde ik, 't gaat wel en jij zeif?" „Nou, ik heb me self niet te sappel ge- bloaze, waar goan jullie noar toe?" „We zoeke juiat een sloapstêe, of loge ment, weet jij wat dm de buuirt?" „Mot 't een fijne zaak zijn?** Geloof, dat jullie 't beetje voor de lol*doen. anders sou je mem vemorrege die sente niet gefe hebbe." „O, bedoel je t zoo. maat. nou. wii had- de gasterenavond een mazzeltje, e® stond vemorrege zoo bedte kaijke. dat we jou die papa sente gegefe hebbe." Nou. Ts kon "t best hebbe. zoo niet: goa vannacht loseeren bii een kameraad in een woage, aa je lust hebbe. is er voor jullie ook nog wel een plaats ie!" Gretig namen we z'n aanbod aan. en too diepen we dien nacht in een woonwagen -. (Wordt vervolgd.) Straaten van Nee onder applaus de groote organisator, van wien alles is uitgegaan. Namens de pers sprak de heer Tennis sen (Nieuw» v. d. Dag); hij bracht dank voor de aangename ontvangst en gaf de verzekering, dat de pers sympathie heeft voor het weiken en streven der kweekers en voor de schoone resultaten van de Bos koopsche cultuur en gaarne haar medewer- kiiwr zal verleenen om de onverwoestbaar gebleken energie nieuwe gelegenheid te ge ven tot verder© ontplooiing. (Aépiaus). e -r Vanmiddag te 3 uur is de tentoonstelling officieel geopend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer H. A. van IJsselsteyn. Nadat de Minister, die per auto uit den Haag was gekomen, door de commissie was ontvangen, en in het restaurant had plaats genomen, waar vele genoodigden voor deze officieele plechtigheid bijeen waren, verwel komde de Burgemeester van Gouda, de heer Ulbo J. Mijs, dan Minister en de aanwezi gen met ongeveer de volgende woorden: Dames en Heeren, Ret is my een voorrecht U allen, die ge volg hebt willen geven aan de tot U gerich te uitnoodiging, namens de Commissie voor de Boskoopsche bloemententoonstelling wel kom te mogen heeten en U dank te zeggen voor Uwe aanwezigheid te dezer plaatse. In het bijzonder moge dit welkomstwoord gelden voor Zyne Excellentie, den heer Mi nister van Landbouw. Handel en Nijverheid, die zich voor de opening dezer tentoonstel ling wel een wijle heeft willen onttrekken aan zyne moeilijke veelomvattende taak en die daardoor aan het onder zoo moeilijke omstandigheden levende Boskoop van Re- geeringswege een blijk van belangstelling geeft, dat niet hoog genoeg kan worden ge waardeerd. Het ty my dan pok vergund Uwe Excel lentie namens alien, die by deze tentoon stelling betrokken zyn, oprecht dank te zeg gen voor de betoonde welwillendheid, die wy ons als een bijzondere onderscheiding meenen te mogen aanrekenen. De Boskoopsche bloemententoonstellin gen, waarvan naar ik meen de laatste im 1913 is gehouden, hebben alom gj-oote vei^ maardheid verworven en droegen er veel toe by om de aandacht te vestigen op de voortbrengselen van de boomkweekeryen al daar. Thans heeft Boskoop zich opnijeuw opge maakt om te doen wat het vermag. Toch is sedert 1913 ve$l veranderd. Immers de ge volgen van den jarenlangen wereldkryg zyn ook niet aan Boskoop voorbijgegaan en heb ben het wellicht meer getroffen dan eenige andere gemeente in Nederland. De gevolgen hiervan doen zich ernstig ge voelen en zijn oorzaak dat de thans te ope nen tentoonstelling op aanmerkelijk beschei dener schaal dan de vorige moest worden opgezet en wellicht zouden de gemaakte plannen hebben schipbreuk geleden, wan neer niet de Directeuren van de Kaashandel Maatschappij „Gouda", de heeren Van Eyk en Heusdens, hunne gebouwen, hun hulp en steun op de meest onbekrompen wijze had den beschikbaar gesteld. Ongetwijfeld past hiervoor een woord van dank, evenals ook voor de medewerking die de tentoonstelling ook van vele ajyiere zyden heeft mogen on dervinden. Gouda en de^ omliggende gemeenten, ze hebben elkander noodig en "door samenwer king als hier heeft plaats gevonden worden banden van vriendschap geknoopt, die later van groote beteekenia kunnen zijn. Straks zai U de tentoonstelling ter be zichtiging worden gesteld en ik vertrouw dat L zal blyken dat onder allé groote te genslagen Boskoop's energie onaangetast is gebleven. In de eerste plaats breng ik daarvoor hulde aan den onvermoeiden strij der voor de Boskoopsche belangen, den heer van Straaten van Nes, die ook weer de ziel van deze tentoonstelling is geweest. Te Boskoop is blijkbaar het besef leven dig gebleven, dat klagen geen baat kan ge ven, maar dat men tot het overwinnen der bestaande moeilijkheden in de eerste plaats Koster, Koster A Co., M. Koster A Zonen, Adriaan van Nes, Dirk van Nes A Co., Fir ma P. van Nes Azn., C. B. van Nes A Zo nen, P. van Noordt A Zonen, P. J. C. Oost- hoék A Co., W. J. Hardljzer, P. W. Hard- yzer, G. H. Liinneman, Ottolander A Hooft- man, H. den Ouden A Zoon, Rljkatuinbouw Winterschool en Jan Spek, allen te Boskoop; J. M. H. Naber A Co., G. Moleman en Luye- rink A Kool te Gouda. KONINKLIJK BEZOEK. Het Tentoonstellingscomité deelt ons mede, dat volgens ontvangen telegrafisch bericht H. M. de Koningin sA. Dinsdag 26 dezer te half elf een bezoek zal brengen aan de Tentoonstelling. BINNENLAND. Zomertijd. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, met het oog op de bezwaren van land- en tuinbouw, den zomertijd zoover mogelyk in te krimpen. Waardevermeerderingsbelaating. 1 Door het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid wordt in een adres aan de Tweede Kamer met nadruk opgekomen te gen weer een nieuwe belasting, wegens waardevermeerdering van onroerende goe deren ten behoeve van de gemeenten. Nijverheid en handel zyn op het oogen blik reeds zoozeer belast, dat hun concur rentie met het buitenland onmogelijk wordt gemaakt en reeds vele bedrijven in kwijnen den toestand verkeeren. Het staat dan ook te vreezen, dat iedere nieuwe belasting, op de bedrijven drukken de, weer tot grootere werkloosheid zal lei den en de hiermede gepaard gaande uit- keeringenuit Staats- en Gemeentekassen meer zullen bedragen dan de nieuwe belas ting inbrengt. Niet in het opleggen van nieuwe belas tingen, maar in inkrimping van overheids bemoeiing en bevordering van zuinigheid door alle overheidslichamen moet verbete ring in den financieelen toestand der Staats- en Gemeentehuishouding worden gezocht. Adressant wijst vervolgens op ernstige bezwaren tegen deze nieuwe belasting. In alle gevallen zal de waardevermeerde ring slechts schijnbaar zyn en alleen of al thans grootendeels uitvloeisel van de waar devermeerdering van het geld. De bezitter van onroerend goed wordt dan getroffen omdat zyn bezitting, gemeten met de kleiner geworden waarde-maat, een hoogere waarde aanwyst, terwyl de bezitter van roerend goed, die in dezelfde omstan digheden verkeert, ongemoeid wordt gela ten. Blykt by een volgende schatting de waar devermeerdering van de zaak weer gehee? of grootendeels verdwenen te zyn, dan wordt van de betaalde belasting niets ver goed, terwyl de onderneming gepn enkel voordeel van de tijdelijke waardevermeer dering heeft ondervonden. Ook het iedere 10 jaar onderwerpen van de naamlooze vennootschappen aan de be lasting is weer een extra zware druk op handel en nijverheid. Adressant wyst ook op de bezwaren van een redelijke schatting van de waarde van onroerend goed, op de moeilijkheid om te bepalen, welk deel van de waarde, een ge volg is van „aanbouw, opbouw en verbete ring", en op het bezwaar, dat na afloop der eerste 10-jaarlyksche periode zeer moeilyk de waarde van een zaak by het begin van dat tydvak bepaald zal kunnen worden. Dit zal tot veelvuldigen stryd en lang durige procedures aanleiding geven. Ten slotte wyst adressant op de vermeer dering van het aantal ambtenaren, die van deze nieuwe belasting weer het gevolg zal zijn. Met nadruk dringt het hoofdbestuur voor noemd aan op verwerping van het wets ontwerp. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Berlijn. Het bestuur der NederlSlMsche Kamer van Koophandel voor Duitschland heeft zich dezer dagen als volgt geconstitueerd: J. Wolff, handelsattaché en consul-generaal; Jean George, oud-consul-generaal; ir. R. A. Overhoff, dr. W. J. van Balen, dr. A. Plate, dir. der Hollandsche Credietbank;J.Cloppen- burg, Jack Hissing, A. Bloemendaal, C. G. Rommenhöller, A. M. V. van Waveren, se cretaris. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zyn in open bare vergadering bijeengeroepen op Dins dag 26 dezr 's avonds halfnegen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 April. Voortgegaan wordt met de Wijziging der leerplichtwet. De heer v. d. Bilt (r.k.) licht een amen dement toe om wel het vervolgonderwijs verplicht te stellen doch aan de kroon be voegdheid te geven voor bepaalde gemeen ten of deelen van gemeenten ontheffing te verleenen, teneinde rekening te kunnen hou den met de bezwaren van het platteland. De heer Ketelaar (v.d.) verdedigt na der een amendement-Gerhard tot het ver plichtend stellen van het vervolgonderwijs. Regeling der werkzaamheden. De heer Van Stapele (s.d.a.p.) krijgt verlof tot een interpellatie op een nader te bepalen dag over de verandering van de arbeidsvoorwaarden van het postpersoneel. Wijziging der Leerplichtwet. De Minister acht beide amende men- ten ten eenenmale onuitvoerbaar en ont raadt daarom ten ernstigste de aanneming. De heer Gerhard (s.d.a.p.) neemt het sub-amendement v. d. Bilt over. Het gewijzigde amendement wordt ver worpen met 51 tegen 20 stammen. De heer Van Zadeln»J (s.d.a.p.) ucht een amendement toe tot invoering van verplichte schoolvoeding en kleeding. De heer Bulten (r.k.) bestrijdt het amendement, doch hy is voor de motie. De heer Van Raveiteyn (comm. p.) eischt, dat alle kinderen op school zullen worden gevoed. i heeren Snoeck Henkemans (c.h.) en Van der Molen (a.r.) vree- van overheidsvoeding en -kleeding INGEZONDEN MEDFDEELINGEN. eertl *er 2V000 neretorklftfs ■eer Zenuwen en Licnnem schade voor de verantwoordelijkheid der ouders. De heer Ketelaar (v.d.) verzoekt den heer De Kanter in zyn motie ook sub sidies aan gemeenten te noemen. H(j is voor het amendement. De Minister heeft principieele beswa ren tegen het amendement, dat h(j daarom onaannemelijk verklaart. De motie-De Kan ter wordt ernstig ont raden, omdat zy practische moeilijkheden zou opleveren en vele millioenen zou kosten. De heer De Kanter (vrijh. bond) neemt in zijn motie ook subsidie aan ge meenten op. Het amendement-Van Zadelhof wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. De motie-De Kan ter idem met 42 tegen stemmen. De eindstemming wordt op 28 April ge houden. Aan de orde wijziging der Drankwet (Omschryving begrip sterke drank). De Minister neemt een amendement van de Commissie van Rapporteurs over om het percentage waarboven wyn en ster ke drank is te stellen op 22 en het percen tage voor alle andere dranken op 15. Even zoo het amendement-Van Sasse van Ysselt betreffende de mogelijkheid van inbeslag neming van sterken drank by overtreding. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de avondzitting was aan de orde het wetsvoorstel van den heer Rutgers tot wij ziging van de drankwet. De heer Abr. Staalman (vJb.) be spreekt drie punten, die den grondslag van het wetsontwerp vormen: le. Het gebruik van alcohol is verkeerd; 2e. vermindering van het aantal vergun ningen leidt tot vermindering v&n alcohol gebruik; 3e. Door den uitslag eener volks stemming zal de zekerheid worden verkre gen, dat de wettelijke voorschriften om trent het drankgebruik door de publieke opinie zullen worden geschraagd. De heer A. P. Staalman (c. d.) zegt dit wetsontwerp met zeer groote belangstel ling en waardeering te begroeten. Spr. houdt een warme verdedigingsrede en doet een beroep op de rechterzijde voor dit ont werp, dat tot heil van ons land en ons volk zou strekken. De heer D r i o n (v.b.) heeft bezwaar te gen het ontwerp, vooral met het oog op het groote gevaar voor de persoonlijke vrijheid. Ook heeft spr. moreele bezwaren tegen het ontwerp. Ook physieke schade zal deze drooglegging berokkenen. Ook is een groot financieel bezwaar, dat de schatkist den accijns zal missen. De heer Kruyt (c.p.) zal vóór het wetsontwerp stemmen. De plaatselijke keu ze ondergraaft de constitutie. Daarin ver heugt spr. zich. Mevrouw Groeneweg (s.d.a.p.) ge looft dat onder vrouwen van alle kriagen het wetsontwerp warme sympathie zal vin den. De heer Marchant (v.d.) meent, dat het instituut van het referendum slechts op één élaats z(jn oorsprong zal vinden: de Grondwet. De vergadering wordt hierna verdaagd tot heden. GEMENGDE BERICHTEN. Het conflict in het Kleedingbedryf. Behalve in de groote steden, is bijna over het geheele land de arbeid in het heeren- kleedingbedryf hervat. In de hoofdstad wordt thans druk geconfereerd tusschen de besturen der werknemers- en werkgevers bonden om ook voor de groote steden tot een oplossing van het conflict te geraken. De verwachting bestaat, dat nu de werk gevers zich bereid verklaarden tot Febr. 1922 een arbeidscontract af te sluiten, bin nen zeer korten ttfd de stakingen zuilen worden opgeheven. Reddingboot omgeslagen. Tydens een oefeningstoebt is de redding boot van Midsland op Terschelling door een grondzee omgeslagen. De bemanning werd gered. Een dievenbende. Te 's-Hertogenbosch is men een geheele dievenbende op het spoor gekomen naar aanleiding van het vermissen van 200 baal tjes bloem uit het graanpakhuis der firma Mol-Pauweb. De baaltjes bloem moeten in een tyd van 10 Jk 14 dagen zyn ontvreemd. Verschillende aanhoudingen hebben reeds plaats gehad. Het grootste deel van het ge- stolene is reeds terecht. Het onderzoek is nog in vollen gang en men meent nu tevens de daders in handen te hebben van verschillende in den laatsten tyd hier en in de omgeving gepleegde dief stallen. Het wegbrengen van schepen. Uit IJmuiden wordt gemeld: De recherche heeft aangehouden J. B., te IJmuiden, in verband met het tot zinken brengen van schepen, nJ. den sleepfióottrei- ler Catharina Gertrudis IJ.M. 120, behoord hebbende aan de thans in staat van faillis sement verkeerende stoomvisschery My. Pe ter, directeur C. Vessies. De Catharina Gertrudis zonk 12 Juli 1920 op de Noordzee. Nader verneemt men nog, dat ook de ree der C. V., melkslljter te IJmuiden, is aan gehouden. Bevrara boomen. Ook in de omgeving van Apeldoorn is de schade aan de vruchtboomen, door de nacht vorsten veroorzaakt, lang niet gering. De vruchtboomen hebben het aanzien alsof er bloesems door het vuur zyn verschroeid. En kelen wisten echter op kunstmatige manier hun oogst voor later te behouden, door een vuurtje te stoken of kuipen met water on der de boomen te plaatsen. De behandeling der pern In Moon. De correspondent te Parijs van het „Hbl." meldt het volgende: „Nadat eerst de correspondent van de „Matin" zich reeds over het optreden der Hollandsche autoriteiten bij de begrafenis der Duitsche keizerin beklaagd had, bevat „Excelsior" thans ook een ernstige klacht over de wijze, waarop de Nederlandsche marechaussee tegen zyn correspondent op getreden is. De plaats aan de journalisten aangewezen was zoo, dat nagenoeg niets was te zien. Er was verboden te fotogra feeren. Toen men dit toch deed en toen het scheen, dat de autoriteiten op het werken van de Hollandsche fotografen niet geerden, gingen allen hun gang. Plotseling doken nu echter de marechaus sees op en kapitein van Houten ontrukte den correspondent zijn tqestel. Na vele démarches werd het toestal ein delijk teruggegeven. Den volgenden ochtend den kapitein te rugziende, vraagt de correspondent of men het toestel geopend heeft. De kapitein ver zekert, naar de correspondent meedeelt op zyn eerewoord, dat het toestel niet geopend is, zoodat de belichte platen, die erin stin, niet beschadigd zijn. Later blijkt echter dat deze verzekering onwaar is, en dat de pla ten alle bedorven zyn, doordat het maga zijn geopend is geweest. Gevolg natuurlijk, dat „Excelsior", ons anders goed gezind, nu vol is van de Hol landsche politie die „aux ordres de l'ex- Kaizer" is en voorts van het eerewoord van een Hollandschen officier, dat een „porole de papier" genoemd wordt. Men mag dit verhaal natuurlijk niet maar dadeiyk als waar aannemen, maar het is toch wel betreurenswaardig, dat er altijd incidenten met Fransche correspondenten schijnen te moeten zijn als ze eens in ons land komen. (Men denke aan h«t eigenaar dige optreden van den heer Hordijk bij het bezoek van Fallières in 1911) en dat onze militairen en politiemannen daarbij zoo wei nig bljjk geven van het hier anders spreek woordelijke Hollandsche flegm*... (Als men in plaats van kapitein van Hou ten leest kapitein der marechaussee A. P. H. Boellaard, kan het „Hbld." uitgezonderd wat het medegedeelde over de platen be treft, het relaas van „Excelsior" ten volle onderschrijven. Twee soc.-dem. raadsleden als lid der S.D.A.P. geroyeerd. „Het Volk" meldt, dat de afdeeling Fin- stervjplde der S.D-A.P. «en motie heeft aan genomen, waarbij op grond van de overwe ging dat door de uit twee leden der afdee ling bestaande raadsfractie, bij voortduring een gemeente-politiek wordt gevolgd, die geheel in strijd is te achten met de soc.- dem. beginselen, en een der leden dier frac tie, op 1 Maart j.l. tot wethouder benoemd, buiten en zonder goedkeuring of overleg der party, niet bereid is als zoodanig te be danken, besloten wordt, de betrokken raads leden te royeeren als lid der afdeeling. Restauratie van de Utrechtsche Domkerk. Te Utrecht bestaan er plannen om hét fraaie gebouw van de Domkerk geheel te restaureeren en het ongeveer in zyn ouden toestand terug te brengen. De bedoeling moet zijn om de kerk door een gang weer te verbinden met den Domtoren, zooals dat destyds ook het geval was. Het conflict in de venen. Uit Emmen wordt aan „Het Volk" ge meld Nadat gisteren door deJVereeniging van Verveners te Emmer-Compascuum Was be sloten den arbeiders 6 pCt. van het loon van 1920 aan te bieden, is door den vervener Dik een overeenkomst met zyn arbeiders aangegaan voor 70 pCt van. dat loon, tenge volge waarvan hedenmorgen 140 arbeiders aan het turfgraven zijn gegaan. Voor het verladen van het product van 1920 wordt den arbeiders het volle loon van 1920 uitbetaald. Er zijn twee jeugdige veenarbeiders uit Nieuw-Weerdinge gearresteerd als vermoe delijke brandstichters, waarvan een reeds heeft bekend. MARKTBERICHTEN. Gouda, 21 April 1921. KAASL Aangevoerd 81 partijen, le kw. 6874, 2e kw. 60—67, met Ryksmerk 78. Handel flauw. BOTER. Redelijke aanvoer, Goeboter 1.35—1.45, Weiboter 1.16—1.25. Handel redelyk. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer, 500 700. Handel vlug. Vette varkens weinig aanvoer 0.63-/0.68 per half K.G. Handel vlug. Magere varkens groote aanvoer 0.66 0.90 per half K.G. Handel rodelijk. Ma gere biggen groote aanvoer. Handel redelijk. Lammeren groote aanvoer, 28—32. Handel vlug. Nuchtere kalveren groote aanvoer, 16—24. Handel redelyk. EIEREN. Groote aanvoer, 8—9 per 100 stuks. Handel vlug. GRANEN. Kalm gestemd. Tirwe 22.50 25, Rogge 20—21, Gerst 17—18, id. chev. 20—21, Erwten 19—23, Bruine boonen 2028, per 100 K.G. Crocntenvettinc. OUDEWATER, 20 April. VoUingsbericht Coöperatieve Veilingsvereenifbig Oudewa ter en Omstreken. Kipeieren ƒ8.208.80, Eendeieren ƒ9—9.10, per 100 stuks; Boter ƒ1.081.30 per pond; Spinazie 99.60, per 100 K.G. Aanvoer Kipeieren 6000, Efnd- eieren 500 stuka. Handel vlug. 42ie Nederlandsche Staatsloterij. Se KI. Trekking van Donderdag 21 April. ƒ1000: No. 8266. ƒ100: No. 22713. Prijzen van ƒ45. I 976 1519 1577 1588 1603 2784 2791 2911 3104 3228 3298 3450 3723 3856 3928 3943 3978 4246 4297 5156 5428 6181 6387 6430 6624 6625 6745 6944 70Q6 7151 7326 7484 8122 8779 8836 9006 9128 9540 9741 9895 9901 10062 10406 10626 10810 10891 10966 11042 11332 11464 11527 12302 12536 12680 12789 12980 13001 13116 13213 13628 13646 14075 14156 14243 14320 14453 14658 14692 14795 14844 16279 15399 16710 16056 16478 16533 16897 16926 16981 17011 17255 17440 17717 17939 18006 18084 18060 18277 18369 18596 18970 19318 21164 21761 22000 22761 16 GOUDA, 21 April 1921. BERGAMBACHT. De heeren H. d. Jent. S. Kamer. A. Oskam Dn.. W. Stiater (te. an D. Blanken, hebben de benoemin* tot lid der comsnionie van pleateelljk toezicht en het Uurer onder wijs in deze gemeente amwmoenen. BODEGRAVEN. Vor de akte examen# L o. zijn gaeloagd de demet A. Paay en E. J. StoVwitk. BOSKOOP. De autobus „Vooruit" beeft haar dienst naar lAéden gestaakt. De ondernemer, die met den wapen in de maanmaanden tus- ecbea Boekoa en Leiden een geregeldea dtcnet ondeihield. heeft de auto naar elder» verkocht. GOUDERAK. Maandagavond te half ttec uur weid bet pesin van Jobs. Ooatrom, waarvan de 5 kinderen reede te slapen lagen en man en vrouw gereed waren ter ruete te gaan. op- peaehrikt doordat 8 mannen aan de deur klopten en eieohten O. te spreken. De 3 mannen bleken te ziin de huisbaas S. Tom. in gezelschap van twe# getuigen, die O. de huur der woning kwam opaeggen. Een zoo late visite geldt op het platteland voor een nachtelijk bezoek, waarvan O. aangifte heeft gedaan bij den Burgemeester dezer HAASTRECHT. Nieuwe voetbalclub. Gisterenavond is onder den naam Sparta opgericht een voetbal vereenigmg. waar voor zteh 23 leden aanmeldden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: C. Bakker. J. M. de Besten. A. Donk. J. de Besten. H. de Besten. G. de Korten. OUDEWATER. De melkboeren alhier hebben de melk we derom afgeslagen en nu gebracht op 18 cent per liter. /Ai^de Kalverenmarkt van 20 April wa ren aangevoerd 46 stuks. Prijzen van 14 20 pér stuk. Handel matig. SANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-offkieeie noteering te Amsterdam. 20 April. 21 April. (niet-offic.) Londen UAlfc 11.81* Berlijn 4.50 4.38* Parijs 21.— 21.16 Brussel 21.82* 21.46 Zwitserland 49.81* Weenen 0.79 0.79 Kopenhagen 52.25 Stockholm 68.46 Christiania 46.50 New-York 2.88% 2.88* Siotkoersen van heden nog niet ontvan- Wisaelkoereen bij da Spoorwegen. De wisselkoersen van buitenlandsche bankbiljetten, gouden en zilveren munten op de stations der Nederlandsche spoorwe gen zijn thans vastgesteld op: Papier. Goud. Zilver. Shilling ƒ0.54 ƒ0.60 ƒ0.52* Mark „0.04 „0.69 „0.18t Frank (Frankr.) „0.19 „0.48 0.184 Frank (België) „0.20 „0.48 „0.18* Dollar „2.80 „2.50 „1.90 *6 pence ƒ0.26, f M. is ƒ0.09, f fn(ls 0.09. Darlehenskassenscheinen groot 60, 20, 5, 2, 1 Mark worden aangenomen tegen ƒ0.04 per M. N. V. Ned. Kabel fabriek. De heden te 's-Grmvenhage gehouden ge wone jaarlyksche algemeen® vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandsche Kabeifabriek, heeft de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en het di vidend over 1920 vastgesteld op 23 (v. J, 84) pCt. Per oprichtersbewljs wordt 565 Uitge keerd (v. j. ƒ448). De heer H. C. v. d. Lely werd als commis saris herkozen. Amsterdam's geldleenfaigen. Niaar het Nieuws v. d. Dor verneemt is de ƒ16.000.000 leenin* der gemeente Am sterdam. waarvan toen zii aan de markt kwam, slechte een gering gedeelte plaat- arag kon vmeien, thans geheel uitgegeven. De gelegenheid om in te schrijven op de jongste leemng (die van f 10.000.000) ie. zooals men weet. nog niet opengesteld. LEITEKEN EN KUNST. Een nieuwe Rembrandt. Uit een kiem Duitech vorstelijk palot*, waar de Kerodrandtvoreehors nq* niet wa ren doorgedrongen is thans oen schilder», ^iuaanna met Oe grueaaixis" ra de gaieru Hnbeawtock te Bertjjn ■■mntriii n Het jubileum von dr. Alette Jacobs. Hot m gasteren 60 tear geleden, dat evr. drJMiletta H. Jacobs baar universi taire studie te Groningen begon. Zii was m .Neu«naad de eemte vrourw. welks deze sto- Op dewn dag hoeft sü va* haar noUtiak vrienden vale bewueen van bmawtetelirng voorts oen groot aan tel schriftelijke gelukweoechen werden ten haren huist aan da Van AeraeesMtrant he la den lot» van dan dag kwamen bestuur»- eden van de vrouwelijke studentenvor- eaigingea tot Groningen. Amsterdam. Delft. Utrecht. hes de jubilureses *pi j-j mteoren De NederL Opera te Porti». In „Comoedte" schrift Louie Imiov met uitbunchgen Md eter de otvooring van Tristan «n kolkte door bet getete chip der Nederlandsche opera. HU vergelijkt deae met de korteHngs opgevoerde „Tristan" k beteelfde theetor door de Italianen, welke hii zeer fel afkeurde. HU zsgt: „De Hollanders schema mii dicht het ideaal van perfectie te naderen, dat nog nooit word bereikt HU noomt Ur- lut mi mevr. Poolman artisten van den senten rang en heeft groote twwonderlng voor hun opvatting, hun spel en song. Me vrouw Poolman bereikte in do stervene- scène het meeat pathetiek* effect Ook uit hü groote waandeering voor Robbings en Dirk», maar niet het minst voor, van Rent te. dm het orkest met de meeat orectene atehoriteit leidde. SCHEEPVAARTBERICH I EN. Stoomv. Mij. Nederland. Bonton (uitr.) vertr. 19 April v. Genua. Kon. Holl. Lloyd. Brabantia (thuisr.) vertr. 18 April v. Santos. Delfland, vertr. 18 April v. Buenos Ayres n. Rosario. Maasland (uitr.) arr. 18 April te Santos. Kon. Weet'Ind. Maild. Alkmaar, vertr. 18 April v. Mollendo n. Arica. Helder, vertr. 19 April Corra n. Bah ia Blanca. Holland—Afrika lijn. Wieringen, arr. 20 April v. Killndini te A'dam. Holl. Amerika lijn. EemdÜk, vertr. 20 April v. R'dam n. Ham burg. Warssawa, vertr. 20 April v. R'dam n. Danzig. HollandAuertalië lijn. Djtbres (thuisr.) paos. 20 April Ouao- aant Ho». Br.-lndië »jn. Aldebaran, vertr. 20 April v. R'dam n. Hamburg. St. Augusttn Abbey (uitr.) vertr. 18 April v. Madras. ljseldjjk (thuisr.) vertr. 19 April v. Port Said. Kott. Lloyd. Bondowoso, vertr. 18 April v. Rangoon n. Rotterdam. Goentoer (thuisr.) vertr. 19 April v. Port Said. Rindjani, arr. 20 April v. Batavia te Rot terdam. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 19 April. Johanna Klare, d. v. J. Punselie en J. van der Vliet. 20. Elisabeth, d. v. G. van Eijk en S. Bakker. GETROUWD: 20 April. B. A. Nleuwen- huizen en A. van Dort. L J. Groote "dorst en P. van der Louw. W. Plak en M. P. Doggenaar. D. Benschop en A. Beuken kamp. J. van der Horst en W. J. van der Groef. H. C. L. Kahle en J. E. de Wilde. M. M. Belonje en W. H. Schuling. OVERLEDEN: 17 April. Johannes C. de Keizer, ld. Pieternelle de Vos, wed. van G. Ph. J. van Weesel, 73 j. 18. Johannes Lourier, 68 J. Diderica van Moeren, wod. v. C. Breek land, 79 j. BOSKOOP. Burgerlijke Stond van 116 April. GEBOREN; Herman, s. v. A. Ke(j en J. K. Akerboom. Willem Jacob Martinus, s. v. A. C. Boer en N. A. Grootendorst. Anthoniun Gerardus Maria, z. v. A. G. Vree burg en M. M. de Korte. Gretha Lena, d. v. A. Edelman en W. J. Wassenburg. Simon, z. v. H. de Kooter en L Slappendel. Antje, d. v. W. van Eijk en C. A. Lagerwey. OVERLEDEN: Plel«r v.n fcl.Mren, 81 Cornells J. Boer, 3 weken. Cornelia Tom. 91 j. weduwe van W. Hendriks. Ma ria de Roolj, 52 j., echtgenoot® van C. Ph. Moerland*. Dirk Ravensberg, 45 j. Jo hannes H. Hardljzer, 49 j. GEHUWD; Adrtanus C. Groenendijk en Hendriks C. van den Hoorn. LAATSTE BERICHTEN. De belastingontduikingen te Dresden. DRESDEN, 20 April V. D. Wegen# belas tingontduiking werd bij 40 firma's in de ci- Èarettenindustrie op de zaken beslag gelegd r moet hier sprake zUn van een belasting ontduiking van eenige honderden millioenen marken. Verbod van vischverkoop. CHRISTIANIA, 20 April V.D. In het IJslandachc parlement is een wetsontwerp ingediend, hetwelk aan buitenlandsche vis. schors verbiedt, vangst uit IJsland te ver- koopen en t« verwerken. Dé handel van Rusland. BERLIJN, 20 April V.D. Vnn de Ruste sche grens wordt gemold: Volgens een draadloos bericht uit Moekou heeft de Al- Russische Uitvoerende commissie in Moskou de vredesverdragen met Polen en de repu bliek van het Verre Oosten geratificeerd. Yolgens de Russ. press heeft de volkscom missaris voor Handel een plan voor ope ning der havens voor buitenlandsche stee- pen bekend gemaakt De havens Odessa, Sebsstopol, Theodosia, Novorossisk, Kroon stad, Murman, Archangel en Mariampol worden hierin genoeim}» Levenslange gevangenteeüraf gedUcht Uit Amsterdam wordt gemeld: De 22- jange Alwin Pörkert, die e enigen tijd Wend veroordeeld tot 16 jaar straf tor sake van den moord, gepleegd op den heer Hiilen op den Velperweg, stood heden voor de Amatentemache rechtbank terecht wegens dfefatel en doodslag op Jan Kardmyd in de Watergroef «peer en tor sake ||(n diefstal met geweidpipring te 8uW Hat O. M. slechte levenslange TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste harometomtead 766.6 te Haon- Loageto barometerstand 748.5 te 'Seildte- tkmL Zwakke tot mature noordwestelijke tot westelijke wind. meeat swaar bewolkt.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2