Gemeenteraad van Gouda. Drie maanden schooier. STADSNIEUWS. Uit den Goudschen Raad. Zitting van Dinsdag 26 April 1921, des namiddags te 3 uur. Notulen van de vergadering van 12 April worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat: I. Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd 8 raadsbesluiten model C, van 22 Maart j.l. tot wyziging der gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1920 in ver band met: a. verhooging subsidies aan Godshuizen; b. verhooging uitgaven voor de Volks gaarkeuken en c. verhooging jaarwedde Commissaris van Politie. II. Gedeputeerde Staten hebben bericht dat zij hunne beslissing aangaande de ver ordening betreffende het financieel beheer van den Reinigingsdienst en den Ontsmet- tingsdienst hebben verdaagd. III. Burgemeester en Wethouders doen den Raad mededeeling terzake ingekomen adressen van de Turnkring „Gouda en Om streken" en het Kon. Ned. Gypnastiekver- bond, betreffende zaalhuur voor de Gymnas- tiekvereeniging „Excelsior" te Gouda. Voor kennisgeving aangenomen. IV. Burgemeester en Wethouders doen den Raad mededeeling terzake een adres van de Hoofddirectie der Nationale Bankvereeni- ging, houdende bezwaren tegen de door hen gestelde nadere voorwaarden in acht te ne- mep by de afbraak van twee perceelen aan de Oosthaven en den bouw van een nieuw kantoorgebouw (zie onder Stadsnieuws). De heer VanHoorn (s.d.) is naar aan leiding van het schryven van B. en W. een kijkje ter plaatse wezen nemen, waarby' hy tot een andere conclusie is gekomen dan B. en W. Spr. geeft een deskundige uiteenzet ting, er op wijzend dat bij den bouw van de woning der wed. Uittenbqgoard gebruik is gemaakt van. eens anders grond. Hy komt tot de conclusie dat de lasten moeten "wor den gedragen door de weduwe Uittenbo gaard. De heer v. d. Want (u.l.) zegt dat het hem niet duidelyk is geworden dat de Nat. Bankvereeniging verplicht is de gevel van een belendend pand te stutten, hy gelooft daarom niet dat de Raad kan volstaan nfet het door B. en W. ontworpen antwoord. De Voorzitter zegt dat het hier gaat om de veiligheid. Wordt de muur afgebro ken, dan"is het mogeiyk dat uit den gevel van de wed. Uittenbogaard steenen vallen. De vraag, of de Nat. Bankvereeniging moet stutten behoort niet door het gemeentebe stuur te worden beantwoord. Conform het voorstel van B. en W. he loten. Verder zyn ingekomen behalve de aan de orde gestelde voorstellen: Het voorstel tot uitbreiding van het brandbluschmftteriaal. Zal gorden gedrukt en aan de leden rond gezonden. Een adres van de „afd. Gouda en Omstre ken van den Bond van Ned. onderwyzers, houdende verzoek de klasseonderwyzeressen in de nuttige handwerken die belast zyn met dit onderwys buiten de gewone school uren tot vakonderwyzeressen te willen be noemen. Een adres van de afd. „Gouda" van het Nederlandse^ Onderwyzers Genootschap, ter zake hqt handwerkonderwy's buiten de schooluren. De heer v. d. Brug' (c.s.) geeft het col lege van B. en W. in overweging de rege ling dezer zaak te bespoedigen, daar de on- derwyzeressen nu al een jaar zes uur per week gratis les geven. Wethouder Knuttel merkt op dat de minister overweegt alsnog een vergoeding te geven, zoodat het gemeentebestuur geen praeadvies kan geven alvorens het minis- terieele besluit bekend is. Beide adressen worden in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Van Regenten van het Van Iterson-Zie- kenhuis een supletoire begrooting voor het dienstjaar 1920. Wordt ter visie gelegd. Van het Bureau voor Arbeidsrecht te Gouda het jaarverslag over 1920. Wordt opgenomen in het gemeente-ver slag. Van den Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders een verzoek om niet over te gaan tot vaststelling van een tapverbod. De Voorzitter stelt voor dit te be handelen by de betreffende zaak. De heer v. d. Brug acht dit onnoodig, daar de pricipieele beslissing gevallen is. Het kan dus voor kennisgeving worden aan genomen. De heer v. d. W a n t (u.l.) is het hiermee niet eens. Hy verzoekt voorlezing van het wires en zegt het noodig te vinden het tapverbod opnieuw te bespreken nu een deel der inwoners zich tegen dat verbod verzet. De secretaris leest het adres voor, en eveneens een adres van den Ned. Bond van Koffiehuis en Restauranthouders en siyters met eenzelfde verzoek. De adressen zullen worden behandeld by het voorstel betreffende het tapverbod. Van P. de Mink een adres om alsnog door C. DE BiJJJ. We waren dus nu even ver, als op den eersten dag van onzen zwerftocht, met dit verschil, dat we toen beschikten over een bedrijfskapitaal van 22 cent en we elkander op elk gewild oogenblik konden vertellen, hoe laat het was. Het laatste konden we nu alleen in figuurlyken zin. Het was doodstil om ons heen. Geen men- schelyk wezen, zoover we konden zien. Met lome schreden zetten we den tocht langs de dik besneeuwde spoorbaan voort. Eindeiyk kwamen we bibberend, klapper tandend, wee van honger en dorst by een boerdnru. Het bloed gudste nog steeds uit myn neus! Het bordje „wacht u voor den hond" kon ons niet weerhouden het hek binnen te gaan. De boerin stond aan de deur van de schuur en verschrok by het zien van deze twee ha- velooze, ongure typen. We zagen er dan ook wezenlijk als werkeiyke paria's uit. 2e hypotheek te verleenen voor zyn hotel. De secretaris leest het adres voor. Adres sant verzoekt een hypotheek van 7000.—. Het huis is 14000 waard. Het adres wordt behandeld bij 't desbetreffend onderwerp. Van P. Bokhoven waarby hy ontslag neemt als voorzitter en Lid der Commissie van Schatters. Van P. Bokhoven inzending geloofsbrief als benoemd lid van den gemeenteraad in de Vacature N. A. van der Ree. De Voorzitter benoemt een commis sie bestaande uit de heeren Van Galen, Koe mans en Sanders tot onderzoek der geloofs brieven en schorst de vergadering tot na dit onderzoek. Wethouder Van Galen brengt rapport uit. De geloofsbrieven worden goedgekeurd en voorgesteld wordt de heer Bokhoven toe te laten. Aldus besloten. Hierna is aan de orde het eerste punt der agenda. Het voorstel betreffende invoering van het tapverbod. De heer Lafeber (s.d.) verklaarde het oneens te zyn met den heer van der Want om te trachten langs een omweg het besluit tot invoering van een tapverbod ongedaan te maken. Dit is niet in 't belang van het prestige vay^den Raad. Meermalen is iets cjergelyks voorgekomen, zooals by het ker- misvraagstuk. Wat de heer van del Want nu wil, kan niet door den beugel. Is men tegen dit voorstel, dan moet men met een ander ontwerp komen dat meer rekening houdt met de caféhouders. In het adres der café houders wordt gezegd, dat eerlang in de gemeente Beilen zal worden voorgesteld het tapverbod in te stellen. Spr. heeft hienuuui geïnformeerd, het biykt dat adressanten eenf onjuiste voorstelling hebben gegeven. Spr. leest het schryven van de burgemeester vay Beilen voor, waarin deze uitdrukkelyk ver klaart dat het tapverbod goed werkte. In Assen bestaat geen tapverbod en toch zeg gen adressanten dat het daar zal worden ingetrokken, in Amersfoort wacht men de beslissing van den Hoogen Raad af. Deze argumenten, die dus onjuist bi y ken, wekken weinig vertrouwen voor de andere argumen ten. Wanneer het tapverbod het drankge bruik bevorderde, zouden de caféhouders er niet zoo tegen zb'n. Spr. gelooft niet dat tapverbod het middel is, maar hy gelooft toch dat het meewerkt om het drankgebruik te verminderen. De Voorzitter merkt op dat de Raad eenmaal in principe besloten heeft tapver bod in te voeren, en al zyn B. en W. daar zelf tegen, toch hebben ze die zaak niet wil len tegenwerken. Spr. gelooft echter dat men te Amersfoort de meest rationeele weg heeft gevolgd door te wachten op 't besluit van den Hoogen Raad. Reeds staat vast dat ze niet geld voor sociëteiten. Wordt de ver ordening vastgesteld, dan is 't mogelyk dat by een bekeuring vrijspraak volgt. Spr. geeft in overweging het voorstel aan tehou- den tot de uitspraak van den Hoogen Raad bekend is. De heer v. d. Brug (c.s.) zegt dat men hier alleen heeft de uitwerking van het in November genorpen besluit. Spr. kan geen reden vinden om nu de zaak zoo lang han gend is ze nog meer op de lange baan te schuiven. De heer v. d. Want u.l.) betoogt dat, zoolang het voorstel niet is aangenomen, de tegenstanders het recht hebben alles te doen om het te doen verwerpen. Dat hebben de gemeentenaren ook door adressen te zen den. Spr. zal, al moet hy zich by de min derheid scharen en al is de pricipieele be slissing gevallen, alles doen om tegen in voering van het tapverbod te pleiten. De le den kunnen immers van meening verande ren, dat heeft men de vorige maal by de bespreking van dit onderiverp gezien in de veranderde houding van den heer Sanders. Spr. hoopt dat de heer Sanders de prakti sche bezwaren tegen het tapverbod meer zal doen tellen dan de een of andere para graaf van een politiek program. Spr. neemt het standjiunt in dat de over heid regelend moet optreden, doch zoo min mogelyk dwang moet opleggen. Het is niet noodig hier de restaurateurs en caféhouders in deze dwang op te leggen. Het rapport van den commissaris van politie is zeer gun stig en bovendien betreffen de processen- verbaal nog vaak dezelfde personen, heeft de commissaris hierby opgemerkt. Voorts is er een onbillykheidskwestie en de vraag naar de rechtsgeldigheid. Dit alles noopt spr. er toe er nogmaals ernstig tegen te waarschuwen het voorstel aan te nemen, waarbij tapverbod zou worden vastgelegd. Nog merkt spr. op dat by aanneming van het tapverbod de gemeente 1000 aan drankvergunning zal moeten terugbetalen. De heer M u ij 1 w U k (a.r.) vindt dat het niet aangaat de discussies over 't tapverbod te heropenen. Spr. stelt voor aan aanneming van het voorstel te verbinden dat de ver ordening eerst zal in werking treden nadat de Hooge Raad een gunstig besluit heeft genomen. De Voorzitter zegt dat het 't ge meentebestuur schaadt wanneer het veror deningen vaststelt die niet uitvoerbaar zyn. Wat is een gunstige beslissing? Hoe de „Heb u messchien een gloassie woater voor ons?" Het menschje keek ons eens goed aan en vroeg toen medelydend: „Hei je soms ge vochte man? Je neus bloeit zoo!" „Nee moeder, ik ben gevalle!" „Wil je soms liever een gloassie mellek 1 Goa jullie moar eens jnee, dan kun je je in de keuke warreme." Gretig namen we haar aanbod aan, beha gel yk zetten we ons by het houtvuur en vol dankbaarheid nuttigden we een paar gla zen warme melk en eenige boterhammen met spek. die de goedhartige vrouw, on danks onze protesten kwam aandragen. Toen we weggingen stopte ze ons nog een dubbeltje in de hand en op schooiersmanier zeide ik: „God zal het je loonen," dat ik evenwel hartgrondig meende. We kwamen tegen negen uur in de hoofd verordening moet luiden kan eerst worden uitgemaakt als de beslissing van den Hoo gen Raad gevallen is. Wethouder Knuttel (u.l.) stelt voor het voorstel aan te houden tot na de behan deling dezer zaak in den Hoogen Raad. De heer Sanders (s.d.) verklaart zyn stem niet te zullen veranderen, 't Zou een wonder zyn als de sociaal-democraten niet met de hare er by gesleept werden. De vori ge maal heeft spr. geopperd dat de verorde ning in de praktyk op bezwaren zou stui ten. Naar aanleiding van de hierop gevoer de discussies heeft spr. goedgevonden een proef er mee te nemen en te zien of het verbod in de praktyk te handhaven is. Hier by biyft hy. Ook voor aanhouden van het voorstel is spr. niet te vinden. Eer Ged. Sta ten de verordening hebben goedgekeurd, heeft de Hooge Raad wel uitspraak gedaan. De heer Potharst (r.k.) voelt ook iets voor uitstel, maar de wjjze waarop de heer van der Want de zaak aanpakt, is hem anti pathiek. Het is in strijd met alle gewoonten die er ooit in den Raad zyn geweest. Spr; wil het voorstel tot aanhouding van het ont werpverordening steunen, daar hy vreest dat ze in de praktyk toch niet kan worden gehandhaafd zoolang de uitspraak van den Hoogen Raad er niet is. De heer v. d. Want (u.l.) licht zh'n standpunt nader toe. Het is niet spr.'s be doeling de sociaal-democratische party er met de hare b\j te Bleepen, maar als hij voor een zaak strydt, zal hy alles doen om zyn meening ingang te doen vinden. Het voorstel de behandeling uit te stellen wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Het voorstel tot instelling van een Woningbedrijf. De heer Lafeber (s.d.gaat na dat het vraagstuk van de volkshuisvesting de laat ste jaren een van de meest urgente kwes ties is en dat overheidsbemoeiing in deze zich ook in onze gemeente, belangryk heeft uitgebreid. Dat B. en W. het eerste gedeelte van het voorstel der voorstellers steunt stemt hun tot vreugde, ze betreuren het echter dat het tweede deel, n.l. dat betref fende de instelling van een woningdienst en de aanstelling van een woninginspectrice, niet is overgenomen. Het had ten doel gelei delijk verbetering in de woningtoestand hier te krijgen. Op dit gebied is hier nog heel wat te doen. Zooals bekend is Gouda wel eens „de Jfrottenstad" genoemd. Spr. be- grypt het nut, thans nog niet over te gaan tot instelling van een woningdienst, niet. Hij hoopt, dat daarover nog in deze verga dering een pricipieele beslissing zal vallen. Het is spr.'s bedoeling dat de woningdienst hetzelfde karakter krygt als alle andere gemeente-diensten. Spr. kan niet meegaan met dit deel van het praeadvies van B. en W. en handhaaft zyn eigen voorstel op dit punt. Wethouder IJsselstyn (u.l.) wil niet zeggen dat de heer Lafeber deze zaal wil doordrijven, maar tochNiemand beter dan de heer Lafeber kan oordeelen over het juiste tydstip van de instelling van een wo ningdienst. In vele huizen woont thans meer dan één gezin. Wordt een woningdienst in gesteld, dan dient men tegelyk een besluit te némen, waardoor die dienst behoorlyk kan functionneeren. Uit de redactie van het voorstel heeft (je heer Lafeber gezien dat het hier een kwestie van uitstel, niet van afstel is. De commissie van By stand zal moeten nagaan wanneer het tydstip dóór is om een woningdienst in te stellen. Spr. verzoekt den heer LafebeT dit deel van zijn vroeger gedaan voorstel terug te nemen. Wethouder Dr. Hoffman (r.k.) herin nert aan de indiening by de Tweede Kamer van de voorstellen op de volksgezondheid, waarbij ook inspectie op de woningen zal komen. Deze stad is te klein voor een eigen woning-inspectie. Hoeveel spr. dus voelt voor hygiënische maatregelen, kan hij op 't oogenblik niet meegaan met de wenschen van den heer Lafeber. De heer Ko lyn (a.r.) vraagt eenige in lichtingen over het onderbrengen van den nieuwen tak van dienst, waarop wethouder IJsselstyn antwoordt. De heer Lafeber (s.d.) meent dat de heer IJsselstyn hem verkeerd begrepen heeft Spr. wil dat men nu de pricipieele beslissing neemt tot instelling van den wo ningdienst om tot de uitvoering over te gaan, wanneer het tydstip daarvoor dóór is. Wethouder IJsselstyn (u.l.) verwyst naar de houding van den Raad inzake het tapverbod. Men kan nu de zaak eerst over wegen en dan later, als ze ryp is er nader over spreken. De heer Lafeber (s.d.) constateert, dat de heer IJsselstijn zijn voorstel niet wil overwegen en wy«t nogmaals op de erger lijke woningtoestanden alhier. De Voorzitter wijst er op, dat de instelling van een commissie van bystand de eerste stap is, «le commissie kan dan later zien in hoeverre de haar opgedragen werk zaamheden kunnen worden uitgebreid in 't belang der volkshuisvesting. De heer K o I ij n vraagt inlichtingen over «ie re«lactie van art. 10 en art. 18 der voor gestelde verordening. Wethouder IJ s seist ij n (u.l.) ant woordt dat het vaak kan voorkomen «lat stad. Het was een eigenaardig gevoel om met slechts één dubbeltje in den zak dcior Amsterdam te dwalen. Met weinig moeite had ik by vrienden of kennissen wat geld kunnen leenen, doch dat wilden we niet! We waren schooiers en moesten dus door een zuren appel heenbyten! We besloten op „groot lef" met het stoomtrammet j« naar „Het Gooi" te gaan. Nauwelijks was dit in beweging of we be gonnen in de propvolle wagen te spelen. Toen de conducteur rond kwam, hadden we genoeg gel«l opgehaald, om met vorste lijk gebaar het verschul«Iig«le tramgeld te betalen. Het was een non plus ultra van brutaliteit. Later hebben we nog dikwijls over deze coup de désespoir gelachen We trokken verder naar Hilversum! Het was eenige dagen voor Kerstmis. We waren door de émoties der laatste da gen zoo vermoeid ,dat we besloten, in een goed hotel te logeerert om ten minste des 's nachts rust te hebben. In het „Hof van Holland" namen wy onzen intrek. -O, wat voelden we ons behageiyk ,toen we den vol genden dag, schoon goed konden aantrek ken, dat men on»s als afdankertje by eenige groote villa's welwillend had afgestaan. We stonden krom van het lachen, toen Fehrenbach in een „grune jas, die zwart... e west was" (zt>u Jan van Riemsdyk zeg gen) rond stapte. Het ding was een ge- kleede jas geweest, hing hem tot aan de voeten! Ik liep in een colbertje „of laat ik gerust zeggen „colbert" van een voorzitter van een bierclub, waarvan alleen heeren bo ven de 250 pond lid mochten zyn!..- Myn pantalon hing geiyk een vlag „halfstok" 15 centimeter boven mjjn schoenen!!! kleine bedragen moeten worden gevoteerd» wat kan geschieden door wijziging der be- grooting. Wat aangaat groote bedragen, dit is een zaak van den Raad, waar B. en W. uit moeten blijven. De heer K o 1 y n (a.r.) zegt dat in art. 13 staat dat een nadeelig saldo met de ge wone middelen der begrooting moeten wor den gedekt. Is dit werkeiyk de bedoeling? De Wethouder van Financiën: „Ja, dat kan niet anders." De heer K o 1 y n (a.r.) is hiermee bevre digd. Na artikelsgewyze behandeling wordt de verordening op het financieel beheer aan genomen. By art. 1 van de verordening op het be heer van het woningbedryf geeft de heer Koiyn in overweging de commissie van By stand niet uit 4 doch uit 8 of 5 personen te doen bestaan. Wethouder IJsselstyn (u.l.) ant woordt dat men steeds kan komen te staan voor 't geval dat de stemmen der commissie staken by afwezigheid van een der leden. Tegen vyf leden heeft spr. geen bezwaar. Besloten wordt de commissie uit 5 leden en een voorzitter te doen bestaan. By art. 2 stelt de heer K o e m a n s (r.k.) voor vast te leggen dat de commissie niet minstens eens in de twee maanden, doch eens per «maand zal vergaderen. De Voorzitter wil de commissie hier in vrijlaten, immers, ze zal haar taak wel zoo serieus opvatten dat ze zal vergaderen als het noodig is. I)e heer Ko e m a n s legt zich hierby neer. De verordening wordt in haar geheel aan genomen. Het voorstel terzake den aanleg van sportterreinen. De heer Sanders (s.d.) waarschuwt niet te lichtvaardig over een plan tot aan leg van een ^sportterrein heen te stappen. Inderdaad men moet wel voorzichtig zyn met het voteeren van gelden, toch acht hy het stichten van een sportterrein mogelyk. Het thans door B. en W. gedane voorstel is niet duideiyk doordat niet is aangegeven wat een sportterrein is. Men heeft een plan ontwikkeld dat sympathiek is, maar dat veel bescheidener kan worden uitgevoerd om in de behoefte te voorzien. In de stukken heeft spr. gevonden dat er 2 korfbalvelden zouden moeten komen, terwijl er hier geen enkele korfbalclub is, verder worden athletiek-vel- den ontworpen, terwyl het de gewoonte is 's winters te voetballen en 's zomers het zelfde terrein voor athletiek te gebruiken. Het terrein kan dus eenvoudiger worden in gericht dan is geconstrueerd. Zeker zullen er tegenstanders zyn van zulk een terrein. Echter laat men. het groote belang van zulk een terrein in aanmerking nemen. Ook de jeugd, die nog al eens bal- «ladig is, behoefte heeft zich in de open lucht bezig te houden, zal er mee gebaat zyn, daar ze onder zeker toezicht op 't veld zal kunnen spelen. Voorts wyst spr. er op, dat er alleen gesproken wordt over de uitgaven, terwyl de nu verhuurde terreinen zulke groote sommen opbrengen, dat by verhuring van een eventueel te stichten terrein de on kosten wel zullen worden gedekt. Spr. ver zoekt eens na te gaan welke de opbrengst van het terrein zal zyn. Wethouder Knuttel (u.l.) heeft met sympathie de uiteenzetting van den heer Sanders gehoord, hy gelooft echter, dat de gemeente voor verbazend groote moeilyk- heden zal komen en dat de sportvereenigin- gen als paddestoelen uit den grond zullen opryzen als er eenmaal een sportterrein is. Spr. vraagt of het niet op den weg van den heer Sanders, die een bekend man is in de voetbalwereld, ligt om met een voor stel tot inrichting van een sportterrein te komen. Spr. zal dit krachtig steunen, mits het niet te veel van de gemeente-financiën eischt en mits aan alle clubs, ook de nog op te richten, evenveel recht wordt gegeven. Of er hier korfbalclubs zijn weet spr. niet. Ook heeft hij wel eens gehoord dat een voet balveld 's zomers rust moet hebben. Nog maals verklaart spr. een voorstel van den heer Sanders krachtig te willen steunen. Wethouder Dr. H o f f m a n(r.k.) deelt mee dat B. en W. ook de opbrengst hebben besproken, doch desniettegenstaande hebben ze moeten zwichten voor het financieele be zwaar. Toch wil spr. B. en W. in overwe ging geven nog een eenvoudig plan te over- heer Sanders zegt geen plannen voor een eenvoudig terrein als hy bedoelt te kunnen indienen, wanneer daaraan de be paling verbonden is dat ook alle nog op te richten clubs daarvan gebruik moeten ma ken. Het voorstel van B. en W. (nog niet over te gaan tot stichting van een sportterrein) wordt aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de in structie van den Marktmeester. Aangenomen. Het voorstel tot nadere regeling van de belooning van den Marktmees ter voor de groenten-, turf- en aardappelenmarkt. Aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van hypotheek aan Th. H. van Geene Een gowlgeefBche dame had zelfs ge meend, zeker uit pure kerstvreugde my met een soort circusdirecteursvest te moeten vereeren! Dit schoon© kleedingstuk hield het midden, tusschcn een rokvest en een zomerdito. Het was van een soort gebloemd katoen en-was waarschynlyk eens bij een Allegorische optocht gebruikt! We hadden dien dag zeven paar schoe nen Cadeau gekregen, «loch ze bleken ons geen van alle te passen! Zelfs wal d'r een paar damesschoenen by! Het kamermeisje ondankbaar genoeg weigenie met een: „Geef ze maar aan je vrouw!" Toen nog geen vrouw myn levenslot wil de deelen, kon ik haar moeiiyk deze schoe nen schenken. Ook hoeden hadden we gekregen, zelfs meende iemand ons gelukkig te kunnen maken, met een „hooge zyje"..: Och lezer, we stonden gewoonweg paf. by het beschouwen van onze garderob©-.. Het was een volledige uitrusting geschikt voor begrafenis, huwelyk, of optocht. Jam mer alleen, dat hoegenaamd niets paste, omdat we geen bedèlaars figuur hadden. Het meest kostbare bezit dat ik angst vallig, myn geheele verdere schooiers be staan mee gedragen heb, was een wandel ten behoeve van het voormalige hotel „La Station". De Voorzitter deelt mee dat de be doeling is de hypotheek pas te verleenen als de inventaris in het hotel aanwezig ig. De heer v. d. Want (Lu.) zegt dat dit punt reeds tweemaal in een vertrouweiyice zitting is besproken. Als spr. met een en kel woord die vertrouwelyke vergaderingen aanroert, dan kan dit zyn nut hebben om dat het besprokene by 't publiek in ruime mate is bekend geworden. Spr. heeft zich tegen 't verleenen van die hypotheek ver zet, hy zou hierin kunnen meegaan als 't belang van de gemeente dit vereischte, doch dit is te betwyfelen. Avond aan avond biyict hier voldoende hotelruimte. Een enkele maal, zooals byv. met de paardenmarkt, komt het voor dat er logeer-gelegenheid tel kort is «loch dit zyn uitzonderingen.. Nu wordt er gesproken over congressen, maar vroeger is het hotel er geweest en van eeni- gen achteruitgang der stad sinds de ophef fing van het hotel, is niets gebleken. Bo vendien is de leemte door een der stadge- nooten in de Crabethstraat aangevuld. Spr. kan dus het belang der gemeente niet on- derschryven en vraagt of de gemeente er toe mag overgaan om een ingezetene met geld der gemeente te steunen om een sagk te beginnen. Als die persoon in staat is dat hotel te beginnen is dat zyn zaak, maar dit mag niet gebeuren met geld der gemeente. Er zyn misschien honderden menschen in Gouda, die snakken naar een tweede hypo theek. En dan is er nog iets! De prijs! Als de heer van Geene het pand niet kan koo- pen door den steun der gemeente, dan zou het mettertyd voor veel lager pry's ver kocht worden. Nu zouden we een deel van den strop die 't Ryk met dit pand heeft gehad, overnemen. Echter mocht onver hoopt de hypotheek worden gegund, laat men dan. bepalen dat de inventaris een waarde van ƒ7500 moet hebben, teneinde de transactie voor de gemeente secuurder te maken. Ook vindt spr. dat B. en W. in lichtingen moeten nemen naar de finan cieele positie van den hypotheekvrager. De inlichtingen die den gemrenteraad zyn ver strekt, vindt spr. niet afdoende. Nog wil spr. behandelen het adres van den heer De Mink. De raadsleden kennen daarvan de aanleiding, „ik keur deze aan vrage niet goed, maar ik vind dat in deze moet gelden: gelyke monniken, geiyke kap pen". De Voorzitter wil in geen uitvoerige weerlegging treden. Het voorstel is alleen gedaan om het hotel te herstellen, deze fac tor® ontbreekt by het verzoek van den heer De Mink. Het gaat hier niet om personen, uitsluitend om de aanvulling der hotel ruimte. De heer Potharst (r.k.) zegt dat het moeiiyk is te bewyzen «lat er gebrek aan hotelruimte is. Dat is niet onder cyfers te brengen, maar zeker is dat velen wegblij ven omdat hier heerscht een hotelnood. Den laatsten tyd worden groote sommen gege ven, om arbeiders een woning te bezorgen, zoo dient men hier een algemeen belang als men een hypotheek geeft aan den heer van Geene, die geschikt wordt geacht om een hotel te exploiteeren. Spr. weerlegt dat het Ryk een strop aan het pand heeft gehad. Men koopt dikwyls groote panden waarby de zaak moet wor den gekocht. Dat heeft het Ryk moeten doen destyds. De zaak is er nu niet meer. De heer Sanders (s.d.) kan niet voor deze hypotheek-verleening zyn. Waar is de grens? Dit hotel kan noodzakelijk zijn, maar spr. kan ook meenen dat een volks logement hier noodzakelyk is. Spr. zal dus tegenstemmen. De Voorzitter merkt op dat in de be doelde vertrouwelyke vergadering uitdruk kelyk is erkend dat geen besluit is geno men, maar dat de voorstemmers toch een moreele verplichting hadden hun woord ge- stan«l te doen. De heer v. d. Want (1.) betreurt het dat de Voorzitter dit heeft gezegd. Van 't begin af aan heeft het spr. tegen de borst gestuit dat die zaak in een onderonsje moest worden behandeld. Men is zoo ver gegaan dat de heer van Geene er op steunt. Men kan over een begrooting te voren eens beraadslagen, over een dergelyke aangele genheid mag de Raad geen bindende beslui ten nemen, die dan in openbare raadszitting worden bevestigd. De Raad is in deze te ver gegaan en dit acht spr. betreurens waard. Spr. blyft er by dat de stad niet is achteruitgegaan sinds het hotel is opge heven. Jaarlyks zyn er minstens 5000 plaat sen voor logeergasten over. Wat de heer Sanders heeft gezegd over een volksloge ment, kan spr. volkomen onderschrijven. De heer Kolyn (a.r.) zegt niet met het voorstel mee te gaan. Is hpt de bedoéling dat aan dit hotel een nieuwe vergunning zal worden verstrekt? Wethouder IJsselstyn (u.l.): ,»An- ders kan het toch niet rendeeren!" De heer Kolyn (a.r.)Dan gaat het hier over wat anders. Ik wil de discussies niet rekken, maar er zou toch nog heel wat tegen het voorstel van B. en W. zyn aan te voeren. Laten we de gelden die we heb ben niet speculatief uitgeven. Dit woord „speculatief" wil ik wel nader verklaren. stokje. Dit werd me aan een groote villa, aangeboden, toen ik met het armoedigst gezicht van de wereld vroeg: „Heeft u niet een poar ouwe kleeren, voor me, we binne zoo nat. t Het kostte me ontzaggeiy'ke moeite, om het niet uit te brullen van het lachen, toen men my, als bescherming voor de neer- stroomende regen, het bewuste wandel stokje overhandigde, en tevens-„een strooie hoed en een..4... zwembroekje!" Het laatste waarschynlyk bedoeld voor pyama. Ten einde den gever te overtuigen van myn pure diepgevoelde erkentelykheid, héb ik hem toegespeeld: „En het stokje van Papa!" Ik geloof, dat wanneer we ons met ai deze kostbaarheden opgetuigd hadden, men ons naar Meerenberg opgezonden had. Zeker had men gedacht, dat we met ons tweeën aan 't carnaval vieren waren!--- Zeer ondankbaar hebben we dan ook de heele garderobe by een opkooper verkocht. Alleen het stokje heb ik, zooals reeds ge zegd, angstvallig overal medegenomen (Wordt vervolgd.) De prijs van ƒ40.000 voor het huis is veel te hoog en de waarde van dit huis kan nooit tot die hoogte worden opgevoerd. Ik ben er tegen hier een nieuwe kreeg te creëeren, en ik voel geen behoefte er In Gouda nog een vergunning by te krijgen. Wethouder Hoffman (r.k.zegt dat er vereenigingen in den lande zyn die hier nietf* vergaderen uit gebrek aan lokaliteit. De heer v. d. Brug (c.s.) heeft de ver trouwelyke vergaderingen, waarop zoo vaak een beroep is gedaan, niet bygewoond. Hy is door niets gebonden en is, evenals de heer Kolyn, tegen de hypotheek-verlee- ning, o. a. omdat er vergunning zal wor den verleend. Wethouder ,IJ s s e 1 s t y n (1.) merkt op dat hét bestaan van hotels zonder vergun ning een zeldzaamheid is. Een gast kan soms by wyze van medicyn alcoholische dranken noodig hebben (gelach!) In de practyk is een hotel zonder vergunning on bestaanbaar. Alvorens tot stemmen over te gaan con stateert de Voorzitter nogmaals dat een toezegging aan den heer van Geene is ge daan. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Muyiwyk, Ko lyn, Sterk, Lafeber, Sanders, v. d. Brug en v. d. Want. Hoewel <le heer v. d. Want zelf tegen verleening der hypotheek is, verzoekt hy, uit billykheidsoverwegingen, thans stem ming over het verzoek van den heer De Mink om een tweede hypotheek van ƒ7000. Dit verzoek wordt afgewezen met 13 te- 3 stemmen. Vóór stemmen de heeren IJs selstyn, Knuttel en van Hoorn. De heeren Overhand en van Berkel had den voor de stemming de vergadering reeds verlaten. reeds verlaten. (Zie over deze kwestie ver der het bericht onder Stadsnieuws. Red. G. Crt.) Het voorstel ter zake de vergunning voor de electrificatie van Schoon hoven. Aangenomen. Het voorstel tot wyziging van het Reglement voor het Burgeriyk Armbestuur. Aangenomen. Het voorstel tot verleening van Wo- ningvoorschotten aan de Woning- bouwvereeniging „Ons Ideaal". Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling der huurpryzen van de 104 gemeente- lyke woningen in het stadsdeel „Kort Haarlem". De heer Kolyn (a.r.) acht het een vraag van aanbelang hoe de menschen van de afgekeurde woningen de nieuwe wonin gen moeten betrekken. Die huren zyn hoog, do«Ji daaraan is niets te doen, want de gemeente heeft nog jaarlyks een aan- zienlyk bedrag by te passen. De laagste huur is 6.35, ongeveer 25 van het loon van een werkman. Is daar niets aan te doen Als nu de afgekeurde woningen wor den ontruimd, hoe moeten de menschen dan de nieuwe woningen betalen? Spr. wil graag in de toekomst hierover eenige in lichtingen. Wethouder IJsselstyn kan dade- lyk antwoorden: Ik weet het niet, zegt spr. De onweersbank bestaat, maar die bestond al, toen de Raad de sommen voteerde. Toch heeft de Raad gemeend met den bouw niet te mogen achterblijven. Spr. zou met een reeks van mogelijkheden kunnen komen, daaraan heeft men niets. Het is zeker dat er groote moeilykheden zullen komen, dit is echter geen unicum voor Gouda, maar 't is Rykszaak. Misschien zal op den duur de prijs moeten worden verlaagd wegens con currentie van particulieren. Maar hoe dit zal gaan weet spr. op 't oogenblik niet. De heer Sanders (s.d.) heeft zich ook al vaak afgevraagd hoe een oplossing te krijgen. Hy vraagt of misschien goedkoo- per gebouwd kan worden door betonbouw of zoo iets. Wethouder IJsselstyn (I.): Dus u wilt voortgaan met bouwen terwyl we niet eens weten of we deze volkrygen. De heer Sanders (s.d.): Ja, byv. door kleinere huizen, er zyn soms man en vrouw alleen die kleiner zouden kunnen wonen. Maar een oplossing Stemmen: Die is er niet! De prijzen worden ten slotte gesteld als is voorgesteld. Het voorstel tot wyziging der ge- meentebegrooting, dienstjaar 1921, in verband met de besluiten tot verleening van subsidies voor open bare Middelen van Vervoer (auto- dienaten). Aangenomen. Het voorstel tot wyziging der ge- meentebegrootingen, diensten 1920 en 1921 in verband met: a. eene suppletoire begrooting van het Hoffman's gesticht. Aangenomen. b. Het verleenen van subsidie voor de Bloemententoonstelling. Die heer v. d. Want (1.) betreurt het dat zulke dingen in vertrouwelyke zitting worden besproken, want het spr. gebleken dat men in de stad uitstekend van deze zaak op de hoogte is. De Voorzitter heeft in een der vorige vertrouwelyke zittingen den Raad gevraagd of hy bereid was een bedrag te voteeren, de Raad heeft toen 500 genoeg gevonden. Daarop is in de vol gende vergadering meegedeeld dat men liever ƒ1000 zou hebben, doch de Raads leden bleven er by dat ƒ500 genoeg was. Spr. heeft geen vrymoédigheid gevonden meer te voteeren. Nog een zaak moet spr. van 't hart. 't Heeft hem n.1. getroffen, dat, al zyn de uit- noodigingen voor de opening met kwistige hand verzonden, de Raadsleden werden ge passeerd. Spr. heeft uit onverdachte bron vernomen dat dit is gebeurd, omdat de Jtaad maar ƒ500 heeft gegeven. Dit is een P jin gezicht van de burgery. Spr. meende uit die houding op te maken, dat het tentoonstellingsbestuur die ƒ500 nu °°k maar niet zou aanvaarden. De Voorzitter, den heer v. d. Want beantwoordend, herinnert er aan, dat hy heeft voorgesteld niet 500, doch 1000 in t te storten, nadat het ten- «>on8tellingsbestuur schriftelijk een verzoek ^hhrtoe had ingediend. Wat betreft de uR- ?®°c>ging, vat de heer v. d. Want het ge beurde onjuist op. Dat de gemeenteraads leden niet zouden zyn uitgeno«xiigd omdat de Raad maar 600 heeft gevoteerd, houdt daarmee geenerlei verband. De heer v. d. Want (1.): Zoo. Maar Tc wil hier dan toch wel eeens even zeggen, ia de kamer van den burgemeester te zyn ge weest. U vroeg my toen, of ik al op de bloemententoonstelling was geweest, waar op ik verklaarde, daaraan nog geen bezoek te hebben gebracht. Ik heb er toen byge- voegd me er over te hebben verwonderd dat de gemeenteraadsleden niet zyn uitgenoodigd voor de opening", waarop u zeide: „„Maar ze hadden ook ƒ1000 willen hebben"". De Voorzitter maakt een gebaar van protest. De heer v. d. Want vervolgend: Ik wil nu ook wel zeggen, dat vanmorgen ver schillende Raadsleden niet naar de tentoon stelling zyn gegaan omdat de burgemees ter vooraf had verklaard de wethouders en de raadsleden niet te zullen voorstellen. De Voorzitter valt heftig in, dat de heer v. d. Want dit niet had mogen zeggen. Wetihotudlar LJsselstijn sliuat zich aan hy hetgeen de heer v. d. Want heeft ge zegd omtrent de ontvangst en stelt den Voorzitter de volgende vraag: „Hebt u Hare Majesteit ontvangen in uw kwaliteit van burgemeester of in uw kwaliteit van eere-vooraitter van het tentoonstelLingsco- mité? U hadt toch uw ambtsketen om. Als u als burgemeester Hare Majes teit had binnengeleid, weet ik, dat u de burgerij het grootste genoegen had gedaan als u de leden van den Raad aam Haar had voorgesteld'. Of hebt u uit den Haag voorschriften ontvangen dit achterwege te laten AJs dót zoo is zou ons dat tan zeer ste spijten. Onder uw voorganger, burge meester Martens werden de Raadsleden voorop gesteld, toen hebben we het genoe gen genoten aan H. M. te worden voorge steld. Wat het subsidie betreft .spr. wil mee werken om Boskoop te helpen. Gezien den ny penden toestand der gemeentekas was evenwel f 500 voldoende. Ook u. aldus zegt de heer Usselstiin tot den voorzitter, hebt te waken voor de gemeente-financiën. het epyt me daarom, dat u in deze tegenover me staat. Mijn meening is, dat we eerst de belangen onzer eigen gemeente en dan die van andere gemeenten moettp dienen. De Voorzitter zegt te willen ant woorden op dezen zeer persoonlijken aan val. Hy ontkent, dat er eenige opzet be stond het gemeente-bestuur te paaseeren. Het bezoek gold de tentoonstelling, en de gemeente als zoodanig had er dus niets imoe te maCcen. Wlat de financieele zijde dezer kwestie aangaat, was ik van oordeel, dat de financieele belangen dier gemeente met de tentoonstelling zouden ziim gebaat. Deze aangelegenheid vormde echter voor deze vergaderin geen punt om den voorzit ter eens goed de waarheid te zeggen." ProtestenWethouder IJ s s e 1 s t ii n (1.) vragit den voorzitter deze woorden te rug te nemen. De Vooirzi/tter: Goed. ik neean ze terug, doch ik ontken, dat hier sprake ls van eenige illoyaliteit tegenover den ge meenteraad. De heer Sanders (sjd.a.p.) verzoekt om wanneer in zake de ontvangst der Ko ningin sprake is van de gemeenteraadsle den de sociaal-democraten uit te schake len (Gelach). Voorts is spr. tot de couclusie gekomen, dat vraagstukken als deze subsi diekwestie in 't vervolg ineens in openbare vergadering behooren te worden behandeld. Hy heeft altyd op 't standpunt gestaan, dat men in vertrouwelyke zittingen voorloopige besprekingen kon houden, waarom de leden eikaars opinie konden leeren kennen en overwegen. Een ander dan voorloopig ka rakter mogen die discussies echter niet dragen. Van verschillende ziiden komen teekenen van instemming. De heer v. d. Want (1.) zegt nog geen persoonleken aanval te bedoelen. Echter heeft hij gemerkt, dat er veriwlgenheid be staat bii het tentoonstellingisbestiuur. daar om vindt hy het geen schande eens precies te zeggen wat hii er van denkt Wethouder Van Galen (ax) legt er den nadruk op, dat in de vergaderingen van het tentoonstellingsbestuur, die hii heeft bijgewoond, met geen woord gerept is over het niet-uitnoodigen van den ge meenteraad op grond van de te geringe suibsddie. De Voorzitter verklaart ten slotte nog de op hem gemaakte opmerkingen niet te aanvaarden en op het eens ingenomen standpunt te bliiven staan. De discussies over deze onverkwikkeliike aangelegenheid worden hiermee gesloten. De heer Lafeber (sxi.) vraagt hoe het staat met de werkverschaffing. De Voorzitter antwoordt, dat onder handelingen met Den Haag worden ge voerd. Als er stagnatie is. is dit niet de schuld van 't gemeentebestuur. De openbare vergaderin* wordt hierna gesloten. Op verzoek van wethouder Van Galen blijven de leden nog in besloten zit ting by'een. BINNENLAND. Kamerclub Vrijheidsbond. De leden der Tweede Kamer van de by den Vryheidsbond aangesloten partyen heb ben zich gister als Kamerclub geconstitu eerd. Tot voorzitter werd gekozen mr. P. Rink; tot plaatsvervangend voorzitter mr. M. W. F. Treub; tot secretaris de heer L. de Groot; tot plaatsvervangend secretaris de heer Henri ter Hall, en tot penningmees ter de heer P. J. de Kanter. Burgemeester Zimmerman treedt voor eerst niet af. Burgemeester Zimmerman heeft aan den Raad meegedeeld, dat hy, in verband met een schryven van den Minister van Binnen- landsche Zaken, naar aanleiding van zijn met ingang van 1 Mei aangevraagd ontslag en daarop gevolgde besprekingen gemeend heeft, aan den aanvankelyk door hem ge stelden datum van aftreden, niet te kunnen vasthouden en er geen bezwaar tegen te mogen maken, dat het door hem ingedien de request nog gedurende eenigen tyd bui ten beschikking wordt gehouden. De Interuarlementaire Unie. Het correspondentiebureau meldt: Namens de Nederlandsche groep zyn de vergaderingen van den Conseil en van het Comité Exécutif der Interparlementaire Unie te Genève bygewoond door den heer van Kol., lid der Eerste Kamer. By deze gelegenheid werd hy gekozen tot één der vijf leden van genoemd Uitvoerend Comité, waarin verder zitting hebben Lord Wear- dale (Engeland), graaf Penha Sassia (Spanje en Portugal), baron Adelawërd (Zweden) en Scherrer FUllemann (Zwit serland). De agenda der Conferentie van de Unie op 17, 18 en 19 Augustus te Stockholm te houden, werd vastgesteld en verschillemle maatregelen werden beraamd om de Unie beter in staat te stellen haar nieuwen werkkring te vervullen. Naar nauwe sa menwerking met den Volkenbond, door voorbereiding der te nemen besluiten, door aan deze zooveel mogelyk gelyktydig uit voering te geven in de verschillende Par lementen en vooral door te streven nhar zyn verdere democratiseering, wordt met kracht gestreefd. Met de Internationale Commissie van den Arbeid had ree«ls meer malen vruchtbare samenwerking plaats. Behalve Frankryk en België zy'n alle vroegere landen bereids toegetreden, terwyl met de nieuw ontstane landen met parle mentaire regeering reeds punten van aan- raking werden verkregen. Het voornemen van den heer van Kol, om te Parijs overleg te plegen met de Fran- sche groep, om deze tot nieuwe deelneming aan de werkzaamheden der Unie te bewe gen, moet wegens een hevigen aanval van bronchitis tot nader worden uitgesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Een mislukte comedie. In den nacht van Zondag op Maandag meldde zich aan het politieposthuis Zeebad te 's-Gravenhage een 35-jarige Rotterdam mer, die mededeelde dat hy zich van het leven had willen berooven. Hy was in zee geloopen, doch had vooraf zyn hoed en jas op het strand gelegd, en daarop een briefje met: „s.v.p. aan de politie". Hy zou in zee bewusteloos zyn geworden. Later tot bewustzyn' teruggekeerd, zag hy een man naast zich, zyn hoed en jas wa ren verdwenen. De politie onderzocht den man, en toen bleek dat alleen zyn bovenkleeren nat wa ren. Eenigen tyd later verscheen aan het bureau een tweede persoon, die een jas en een hoed op het strand gevonden had en deze nu aan de politie kwam overhad igen. De pseudo drenkeling onderzocht zyn zakken en zeide uit zyn portefeuille te mis sen ƒ4, een bedrag aan Engelsch geld en een dasspeld. Bij onderzoek is der politie echter geble ken dat het geheele verhaal gefingeerd is geweest. De Rotterdammer had een reis voor z.yn patroon naar Londen gemaakt en daar geld van zyn patroon verteerd. Nu trachtte hy op deze manier het verdwynen van het geld te verklaren. MARKTBERICHTEN. Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Greentenveiling. Veiling van 27 A®ril 1921. Spinazie f 1.80-«8.7ö. Postelein f28— 34 per 100 K.G.; Peen f 16; Raihahber f0.20 3.90; Radijs f 1.50—2.70; Raapstelen ƒ1.30—1.90; Selderie f 5.60-2.—Sjalot ten f 1.10; Peterselie f5.70 per 100 bos: Kropsla le soort f3.90—820: id. 2e soort 1.50-2.70; Eieren f 8-^8.60 p. 100 stuks; 'Slavelten per kist f 0.48—0.98. KAASMARKT. WOERDEN. 28 April. Aanvoer 127 par tijen. Rrijs Goudsche Kaas le sart f66— 70, 2e soort f 62-66; le soort met Riiiks- merk f 67—76. Handel matig. aCHLtPVAAK I BLKiCtt 1 LnT Kon. West-Ind. Maildienst. Ailkmaar arr. 25-4 v. Amtofaeanta te Valparaiso. Oranje Nassau (thuisr.) arr. 26-4 te Harre. Kon. Holl. Llovd. Delfland vertr. 18-4 v. Boremos-Avres n. Rosario. Kon. Paketv. Mii. Houtman vertr. 28-44 v. Melbourne n. Java. Holl. Amerika liin. Weaterdijk v. Rott. n. New York, pass. 26-4 vjp. 10 u. 30 Dover. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieeU noteering te Amsterdam. 26 April. *27 April. offic. niet-offic. Londen 11.29% 11.29 Beriy'n 4.42% 6.40 Parys 21.40 21.86 Brussel 21.62% 21.87% Zwitserland 49.70 Weenen 0.74 0.75 Kopenhagen 51.75 Stockholm 67.15 Christiania 45.10 New-York 2.85% Slotkoersen van heden nog niet ontvan- gen. Nieuwe Amsterdamsche leening. Naar de Tel. verneemt, zal binnenkort de gemeente Amsterdam een niemwe lee- taing uitgeven «root 16 millioen gulden te- gen 6% LAATSTE BERICHTEN. Duitschland's voorstel onaannemelijk. DARIJS, 27 Ajpril. V-D. De nieuwe Duét- fcche voorstellen worden in bevoegde krin gen als onaannemelijk beschouwd. Aan het Ministerie van Buotenlamdschc Zaken zijn zij nog niet officieel bekend geworden. De bedragen welke Duitschland voorsteit. wor den als ouvoidbende beschouwd, daar zdi minstens 100 milliard lager zijn dan die. iwelke de geallieerden als minimum be schouwden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 781.7 te Hier- nkund. Laagste barometerstand 761.1 te Bbpütz. Verwachting tot den volgenden dag: Matige oostelijke wind. meeat licht be- rteolfct, droog weer, iets wanner overdag. GOUDA, 27 April 1221. Bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan de Boskoopiche Bloemententoonstelling le Oouda. De Boskoopsche Bloemententoonstelling te Gouda mag zich wel teer verheugen in de belangstelling van ons Vorstenhuis. Na het bezoek van H. M. de Koningin en de Prins gisteren, heeft hedenmorgen H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de Ten toonstelling gebracht. Even elf uur kwam H. M. per auto aan het Tentoonstellingsterrein aan. De auto was gereden langs Wachtel straat, Kattensingel, Van Swietenstraat naar de Van Beverninghlaan. In de Van Swietenstraat en op den hoek van de laan stond een dichte menigte, die H. M. har- telyk toewuifde. H. M. dankte vriendeiyk neigend voor dit biyk van welkom. Ter ontvangst waren by den ingang aan wezig de burgemeester van Gouda, de heer Ulbo J. Mys, en den algemeen voorzitter, de heer 1. IJssel de Schepper. Direct by aan komst zette 't Stedelyk Muziekkorps 't Wil helmus in. Na begroeting van H. M. en het* klein gevolg, bestaande uit den kamer heer Jhr. van Tets en de hofdame Jonk- vrouwe van der Poll, betrad het Hooge ge zelschap het terrein. Juist binnen het hek werd H. M. door mej. Nellie van Eyk een fraaie bouquet aangeboden, die door H. M. vriendelyk dankend met een handdruk werd aanvaard. Daarna werden de commissie-le den aan H. M. voorgesteld en begaf het Gezelschap zich vervolgens naar de gebou wen, aan welker toegang de technische commissie met haren voorzitter, den heer J. H. van Straaten van Nes en de burge meester van Boskoop, de heer W. P. J. Duval Slothouwer, H. M. ontving. De bur gemeester van Gouda droeg hier het gelei de van H. M. aan de beide voorzitters over, waarna deze H. M. met gevolg, waar by zich de leden der technische com missie en de commissie van ontvangst voeg den, allereerst naar het by gebouw geleidde. H. M. bezichtigde de inzendingen hier met byzondere belangstelling en deed daar van herhaalde malen biyken. Mej. Jo Heus- dens overhandigde hier aan H. M. een bou quet fraaie bloemen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het hoofdgebouw, waarin tal van ge- noodigden en andere bezoekers aanwezig waren. Ook hier deed H. M. en gevolg zich gaarne voorlichten en uit de vragen en op merkingen zoowel van H. M. als van Jonk- vrouwe van de Poll bleek hoezeer bekien op de hoogte waren van de Boskoopsche culturen. H. M. informeerde zeer belang stellend naar den toestand van het bloemen- dorp en sprak er Haar vreugde over uit dat na de bange jaren van ernstigen tegen spoed thans weer een biyk wordt gegeven van energie, die de belofte van opleving in zich houdt. In dit hoofdgebouw werd H. M. een fraai tuiltje bloemen aangeboden door mej. Betsy van Assendelft, waarmede H. M. zich by zonder ingenomen toonde. "-•Na bezichtiging van het hoofdgebouw ge bruikte H. M. en gevolg de koffie in het kleine ontvangst-paviljoen, waar H. M. te vens nog gelegenheid vond met elk van «le inzenders eenige woorden te wisselen om van Hare belangstelling te doen blyken, Voor Haar vertrek maakte H. M. nog een rondwandeling door den tuin, waarna H. M. aan de commissie hare erkentelijkheid be tuigde voor hare medewerking. Met bdzon deren dank voor het vriendelyk geleide en met de beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling nam H. M. van de beide voorzitters, den burgemeester en de leden der technische commissie afscheid en werd de auto bestegen. Ook de beide leden van het gevolg uitten hunne bewondering en dankten voor de vriendelyke ontvangst.! De commissaris van Politie, de heer Ber- theux, die met zyn ambtslint om, aanwezig was, ging per auto vóór om het Hooge Ge zelschap rond het Van Bergen IJzendoorn- park, via Crabethstraat en Kattensingel naar de Wachtelstraat te geleiden voor den terugweg naar de Residentie. Overal, langs de bevlagde straten, werd H. M toegewuifd, waarvoor H. M. met een vriendelyke buiging dankte. Het bezoek van H. M. de Koningin-Moe der droeg een intiem karakter en duurde ruim een uur. Om een muur. By besluit van 22 Februari 1921 hebben B. en W. aan de Nationale Bankvereeniging vergunning verleend tot den bouw van een nieuw kantoorgebouw aan den Oosthaven, waaraan den en April 1.1. nader de volgende voorwaarde werd verbonden: „De Nationale Bankvereeniging is gehou den, onder nadere goedkeuring van den In specteur van het Buow- en Woningtoezicht in de Gemeente Gouda, alle die maatregelen te treffen, die voorkomen, dat in verband met de constructie van den voorgevel van het pand Oosthaven no. 8, eigenaresse Me vrouw de Wed. Uittenbogaard, gevaar voor de openbare veiligheid ontstaat en een so- lieden stand aan dien gevel, aan technische eischen voldoende, verzekerd zy". Hiertegen heeft de Nationale Bankver eeniging in een adres aan den Raad bezwa ren ingediend, waarin wordt betoogd, dat het nader besluit van B. en W. ten onrechte steunt op artikel 15 der bouwverordening, terwyl naar de meening van adressant de eischen van B. en W. evenmin op gronden van billykheid en redelykheid kunnen wor den aanvaard Deze meening baseert op de navolgende overwegingen: By de laatste verbouwing van perceel Uittenbogaard, waarby dit perceel van een glazen winkel pui is voorzien, is er gespeculeerd op eene „blyvende" on«iersteuning door het belen dend perceel. Immers zonder deze blyvende ondersteuning zou«ie de verbouwing, zooals deze inderdaad ls geschied, wegens onstabi liteit onuitvoerbaad zyn gebleken. Het is bfliyk en redeiyk, dat wie zóó roekeloos ver bouwt, in een dusdanig wrak perceel, zelf de verantwoordeiykheid voor het veroor zaakte gevaar draagt, onbiliyk en onrede- lyk deze verantwoordelykhei<l over te dra gen op derden, die door geeneriei maatregel het aanwezige gevaar vergrooten, doch slechts over hun eigendom wenschen te be schikken. Het is overigens aan groote twyfel onder hevig, of de Nationale Bankvereeniging gf- rechtigd is inbreuk te maken op de rechten van een derde, in caau die van Mevrouw de Wd. A. Uittenbogaard, waartoe by uitvoering van den opdracht, vervat in het bealuit van B. en W. genoodzaakt zou wor den. Adressant verzoekt den Raad het bealuit van B. en W. te willen vernietigen. In een uitvoerig schryven aan den Raad betoogen B. en W. dat ze zich met de inter pretatie van art. 15 der in 't adres genoemde verordening niet kunnen vereenigen, dat ze meenen in 't belang der openbare veiligheid de nadere voorwaarde te hebben gesteld en dat ze meenen, dat de Hoofddirectie der Nationale Bank ten onrechte vernietiging van het besluit heeft gevraagd. Reden waar om ze den Raad voorstellen adressant dien-'* overeenovereenkomstjg te berichten. Inmiddels is in de gisteren gehouden Raadszitting conform het voorstel van B. en W. besloten. Actie tegen «en Raadsbesluit. Zooals men m iwst KaadsveraLac kan le zen, heeft de gemeenteraad gisteren be sloten een hyipotibeek van f 16000 te ver- leenan aan den heer Th. H. van Geene. ten einde hem gelegenheid te geven het vroe gere StariorusihoteJ weer in exoJovtatie te brengen. Naar we vernemen, wordt m ver band hiermee een krachtige actie onder de burgerij gevoerd om te trachten Ged. Sta ten te bewegen dut Raadsbesluit met gped te keuren. Bufflomterheden mogen we on döt oogembJik nog niet mededeel en. wel kunnen we alvast vertellen dat de actie wordt geleid door de Vereeniging dier Goud sche Winkeliers. Examen 1. o. Te 's-Gravenhage xiin voor het examen voor onderwijzers 1. o. geslaagd d« heeren L de Room en J. Hdimen. Motorclub „Gouda". Hedenavond houdt bovengenoemde club een ledenvergadering in „Concordia", ter bespreking van den clubtocht op Hemel vaartsdag. P. I. A. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van de lezing gisteravond in de byeenkorost der Praktische Idealisten Associatie gehou den, een dag biyven liggen. JfEEUWIJK. Tot hoogheemraad van Rijidaml ia bii de herstemming gekozen de heer W. Viis. Vian 20 Mei—(20 Juni a*. zal alhier een veetolkng gehouden warden. Met de leiding ia door den burgemeester bedaart die heer G. B. van I^eeuiwen alhier. Een incident over de Boakoonache Bloemententoonstelling. Het „Ho tel de ia Station" met gemeente hypotheek. Er heeft gisteren in den Raad een inci dent plaats gehad, dat wü zeer betreurens waardig noemen. Biu de behandeling van hei voorstel tot het verleenen van een sub sidie voor de Bioemenbentoonstolli^r is ge breken, dat deze aangelegenheid feitelijk reeds was beklonken m een besloten ait- tang, wiat toch geheel overbodig was. iMaar wat eager j». er is daar door de heeren Van der Want en Uaselstiin e«n houding aangenomen tegenover den Voor zatter ten aanzuen van het bedrag der sub- aidie. dae z©er omredoüWe is. Wij rum wel eenigermate op de 'hoogte van dao aufct,idie-aanvraag van ƒ600, of f 1000.ten behoeve der tentoonstel- Gng. En daarom zyn wij er ever verbaasd, dat in den openbaren Raad zoo maar luk raak wordt beweerd, dat het al of met vo teeren vun het subsidie of een meerder be drag aan subsidie verband zou houden met het niet-inviteoren van den gemeenteraad by de opening. Het is ens onbegrijpelijk, dat een deige- lyke beslissing voor mogeuik worut geacht. 'Alasschjen is het een ga-op van den een at ander, dae op dusdanige wyze tot een se rieuze uiitspraaut is gefantaseerd. Dat de Wethouder van Financiën den Burgemeester heeft geattaqueerd, dat deze de linanciele belangen der gemeente over het hoofd nou hebben gtsuen, lykx one ab soluut nuaptlaabst. Daarvan ig in deze geen quaeatie. Net gaat huer om een bedrag van 600.—, welk bedrog m belastang min stens wordt opgebracht, het zal wuorechün- iyk wel meer zyn. Bij de raming van de zen belasting**** ie toch zeker niet op deze (tentoonstelling gerekend. Gaat het dan aan tlier over de achterstelling van het ge meentebelang te sproken? De aanval op den Voorzitter u. naar her ons voorkomt, geheel m al ongemotiveerd en onverdiend. Dat verschillende leden van den Raad meenen, dat met de waardigheid van den Raad hy deze tentoonstelling niet genoeg 'igerekend, is een persoonlijke opvatting, dae «looi* ons geenasms wordt gedeeld. Ze- kar, de Raad had bii de opening kunnen worden genoodfocd. maar het is ons bekend, dat van alle mijn of meer officieel® licha men en corporation alleen de dagelijksche 'besturen zyn gevraagd, teneinde een niet zoo groot aantal personen bijeen te krij gen, dat deze by de opening, geen plaats zouden kunnen vinden. Wat het Koninklijk Beaoek aangaat, dit was niet-officieel en gold uitsluitend de tentoonstelling. Dait hier gevoeligheden zijn opgewekt, ia (te betreuren. Maar een discussie als die. bvelke hier nlaats had. had beeliot achter wege moeten blijven. De Raad heeft gisteren het Hotel la Sta tion weer in eere willen herstellen. Het feit dat dit gebouw *jjn oude bestemming terug- krygt vinden wy zeer verheugend. Dat de gemeente daarby echter als hypotheekhoud ster optreedt, is een zaak, die in geenen deele onze instemming heeft. Wy achten dit besluit niet juist op grond van onbillijk heid, als precedent voor de toekomst en niet minder ook uit een financieel oogpunt Dat ook deze zaak eerst in besloten zit ting moest worden behandeld, was, naar onze meening, geenszins uit „gemeentebe lang" geboden. Wy komen daarop en op het verder ver handelde morgen terug.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2