Als gij W Schoons Buste Abdijsiroop Drie maanden schooier. o ie j w v STADSNIEUWS. Slaapkamer. Algemeene Vergadering Goudsche Glucosefabriek H.H. Bakkers! Van dér Griif Co, ral. Turfmarkt 84. AWxtels lorierdortv fllulee Hongrolsss voor de borst Wortelboer's Kruiden of 1 2 Wortelboer's Pillen een openbaring en het bewijst, dat de stich ting van den Vrijheidsbond ook in het Zui den te rechter tyd gekomen is. Gedurende de pauze bestond er gelegen heid zich op te geven als lid, met het resul taat, dat staande de vergadering meer dan 200 personen toetraden en het aantal leden van den Vrijheidsbond voor Breda en om streken reeds tot meer dan 500 gestegen is. als een bewijs, dat het optreden van onze regeering Bucces had ,die betoogde, dat burgers van andere naties in Nederlandsch- Indië zouden worden toegelaten op dezelfde voorwaarden als de Koninklijke". Het Djambi-ontwerp. Ingevolge zijn Woensdagmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer gedane toezegging heeft de minister van Koloniën het ontwerp-akte van oprichting der Neder- landsch-Indische Aardolie-Maatschappij be kend gemaakt. Het volgende is er aan ontleend: Artikel 1, De vennootschap draagt den naam: Ned.-Indische Aardolie Mij. en heeft ten doel: a. het opsporen en winnen in Neder- landsch-Indië van: 1. aardolie, aardpek, aardwas en alle an dere soorten van bitumineuze zelfstandig heden, zoowel vaste aJs vloeibare en brand bare gassen, voor zoover niet uitmakende een bestanddeel van een vast gesteente, dat voor hun winning in zijn geheel moet wor den ontgonnen; 2. jodium en de verbindingen daarvan; b. het te gelde maken van de gewonnen grondstoffen en de daaruit bereide produc ten; c. het verrichten van handelingen en het aangaan van overeenkomsten, welke tot bereiking van het sub a en b vermelde doel bevorderlijk zijn, daaronder het deelnemen in andere vennootschappen. Artikel 4. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt bij de oprichting tien millioen gulden, verdeeld in vijf duizend aandeelen A, elk groot duizend gulden, en vijf duizend aandeelen B., elk groot eveneens duizend gulden. Op de aandeelen wordt tien procent ge stort, onmiddellijk na de oprichting. Artikel 9. Ieder der leden van den Raad van Beheer, die uit 5 leden bestaat, geniet een bezoldiging van ƒ5000 per jaar. Artikel 11. De Raad van Beheer benoemt een directie, bestaande uit één of meer le den. Artikel 24. Het voordeelig saldo eener vastgestelde winst- en verliesrekening, ver minderd met hetgeen ingevolge het 2e lid van artikel 25 in het reservefonds wordt gestort, vormt het gezamenlijk dividend. Dit gezamenlijk dividend wordt tusschen den houder van aandeelen A en de houders van aandeelen B verdeeld, in voege als aan gegeven in artikel 18 der wet Artikel 25. Er wordt een reservefonds ge vormd tot een maximum van 50 pt. van het gestort maatschappelijk kapitaai. Door de heeren Marchant en 9 anderen is bij amendement voorgesteld om aan art. 2 een derde lid toe te voegen, luidende: Met het opsporen en winnen, zoo door middel van grondboringen als op andere wy'ze, van de in het eerste lid van het vo rige artikel onder letter a, sub 1 en 2, be doelde zelfstandigheden in eenig ander ter rein van het in artikel 2 van dit artikel om- schrevene, kan de Nederlandsch-Indische Aardolie Maatschappij niet worden Inlast dan nadat daartoe by de wet machtiging is verleend. Amerikaansche belangstelling. In financieels kringen te New-Yorklloont men groote belangstelling voor het verzoek van de Standard Oil Company om mee te mogen dingen naar de Djambi-ontginning. Het aanbod voor de Djambi-concessies is gedaan door den vice-president van de Stan dard Oil F. Ashe. Sedert 1900 tracht de Standard deel te nemen aan de ontwikke ling der Olieveldontginningen op Sumatra. De Nederlandsche Koninklyke verkreeg een belangryke positie. Nu vroeg de Amerikaansche regeering aan de Nederlandsche regeering, dat het Amerikaansche kapitaal eenzelfde gelegen heid zou krijgen tot deelneming op Suma tra. De „Journal of Commerce' 'zegt: „Het optreden van de Nederlandsche regeering tégenover het Amerikaansche verzoek wordt met groote belangstelling afgewacht Neen, dan hadden we op 2en Kerstdag een ander onthaal in de groote villa van mynheer van Houten! We stonden in de open veranda te spelen. Daar ging de deur open. "Het dienstmeisje vroeg ons in den gang te komen. Mevrouw zelf stopte ons een gulden toe en een kop warme theë met eenige koekjes werd ons daar aangeboden. „Toe," sprak ze, „is het niet te veel ge vergd, als jullie nu ook nog een stukje spe len?" Graag voldeden we aan haar verzoek, want, vooral een schooier, is een vriendeiyk woord zeer welkom! „Het bordje „Centrale Armenzorg", „Liefdadigheid naar Vermogen" of „Men geeft niet aan de deur" is niet zoo zeer een wapen tegen brutale bedelaars, dan wel een goed woord, een warme dronk!" Dikwyis zal men teleurgesteld worden, maar er bestaat ook nog: „Doe wel, en zie niet om!"-.. Om op andere by bel teksten te komen! Een klein staaltje: In Hilversum, én by den Pastoor, én by de Predikanten niets op gehaald! Ik liet by allen, myn visitekaartje achter met: „Klopt en ge zult worden open gedaan!" Als typische tegenstelling daarvan, nog even dit: In 's-Hertogenbosch speelden we in Hotel Central. Een Heilsoldaat verkocht daar de Strijdkreet. Opgemerkt stopt hy my een blad en bovendien een dubbeltje in de handen! Oudejaarsavond!^. We zyn in Baarn. Een heer komt z'n huis uit, en vraagt: „Willen jullie een bord soep, jongens?" Het was de heer Bakker, Redacteur 4éri Baamsche Courant. Hy noodigde ons bin nen. Nimmer zag ik zulk een eigenaardig re dactiebureau. Een aller belangwekkendste combinatie van Curioso en Antiquiteiten, allemaal geschenken. O. a. werd ons een stoeltje getoond. Nieuwe Indische leening. Ingediend is een wetsontwerp betreffen de het aangaan van een geldleening ten laste van Nederlandsch-Indië. Biykens de Memorie van Toelichting zal een bedrag van ongeveer 430 millioen aan het eind van 1921 in den vorm van vlotten de schuld vermoedeiyk uitstaan. Daarvan komt ruim 256 millioen op rekening van den buitengewonen dienst, 16% millioen op die der vlootuitbreiding, terwyi de rest het tekort aanwyst van den gewonen dienst in het tienjarig tydvak 1912|1921. Voor het op ultimo 1921 op den buitenge wonen dienBt te verwachten deficit van ruim 266 millioen af te ronden tot 250 millioen gulden zal vaste dekking moe ten worden gezocht, weshalve de minister van Koloniën het in elk geval noodig acht om de vlottende schuld tot dat beloop in vaste schuld om te zetten. Waar de toestand van de geldgiarkt op dit oogenblik nog niet byzonder gunstig voor de plaatsing van een Indische leening tot het volle benoodigde bedrag is ,zal wel licht niet aanstonds tot zoodanige plaatsing worden overgegaan. Wel acht de minister het nóodsakeiyk, binnen den kortst mogely- ken tyd over de vereischte machtiging te besohikfaeh 'xml, met inachtneming van het in de vastgelegd maximumbedrag der leening 3^260 millioen, terstond tot de uitgifte van het geheel of een deel te kun nen besluiten, wanneer de omstandigheden op d» -beleggingsmarkt daarvoor gunstig zijn. ,-cno In zoover verschilt derhalve het thans gedane met de vroegere leening- wattem wwtdndië. Vermoedelyk zal de rentevoet de 6 pCt. te bqyep moeten gaan. De minister wenscht hierin vrijheid van handelen. Teneinde rekening te houden met de mo gelijkheid zoowel van uitgifte van nieuwe obligaties tegen een koers, die zich belang rijk beneden pari beweegt als van delging der leeningsschuld boven pari, wordt in de wets voordracht tot begrenzing van de koer sen, waartegen dies chuldbekentenissen mogen worden uitgegeven en aflosbaar ge steld, c. q. ter beurze ingekocht, gewag gemaakt van een reëele rentevergoeding van ten hoogste zeven ten honderd. Aldus wordt het werkelyk rendement der obliga ties, berekend over den geheelen leenings- duur. aan evengemeld maximum gebonden. Wat de wyze van uitgifte betreft, vraagt de minister vryheid van handelen om naar gelang van de snel wisselende omstandighe den op de beleggingsmarkt te werk te gaan. Uitvoering Warenwet. De minister van Arbeid heeft aan de Ge deputeerde Staten der provinciën medege deeld, dat hem, ter bespoediging van het inwerkingtreden der Warenwet, gewenscht voorkomt, ook voor die keuringsgebieden, waarvoor de minister den termyn, dedoeld art. 32, eerste lid, der Wet (vaststelling varordeningen door de "Centrumgemeenten) nog niet heeft bepaald, dit reeds thans te doen. De minister stelt dezen termyn vast op 1 Juni 1921. -Deze termyn is niet te kort, daar $le ge meentebesturen zich geheel kunnen richten naar het model, dat de minister hun door bemiddeling van Gedeputeerde Staten heeft doen toekomen. Het ligt voorts in 's ministers bedoeling om aan de Koningin voor te stellen de ar tikelen 6, 7, 8, 9, 10 en 29 der wet (vast stelling der verordeningen, instructies en besluiten door alle gemeenten) alsmede het K B. van 5 Aug. 1920, St.-bl. No. 685, (af kondiging van deze verordeningen) in wer king te stellen op 1 Juli 1921. Daar de kans niet is uitgesloten, dat de rechterlyke macht na het in werking treden der bovengenoemde wetsartikelen de even tueel in de gemeenten bestaande oude ver ordeningen onverbindbaar zal verkeren, verzoekt de minister aan Gedeputeerde Sta ten met den meesten aandrang het verlee- waarop onze geëerbiedigde Koningin, als kindje, gezeten had. „Jongens doe eerst je natte spullen uit! Warm je wat, by de kachel, dan zal ik voor jullie etn bordje soep halen. De tafel stond gedekt. Onderwyl kwam een jongmensch binnen, die kunstschilder bleek te zyn. Hy had een groote kruik bier voor. „Vadertje Bakker" gehaald. Ook hy zettq zeer penoeglyk by ons aan de Er wPd gebfcd! Nog een gast trad bin nen. Hlf was een werkman, die, bedeesd met z'n pet in de hand, by de deur bleef staan. „Kom er in, kameraad; geneer je niet; ga toch zitten." Dit zeide onze brave heer Bakker, die intusschen met een groote pan soep was hjhaengekoroen. Daar zaten -we vereend om den gast vrijen disqh. Het was wel, een zeer gemê leerd gezélschap; doch onze verbazing zou nog at ij gén. Onderwyl we het heerlyk bord soep nut tigden, kwam een kellner binnen. Hy was even, uit een café in de buurt, weggeloo- pen, want hy had vreeselyke hoofdpyn. „Ken je me even helpen, baas?" „Wel zeker, jongen! Ga maar zitten!" De heer Bakker begon het hoofd van den patiënt te bestryken en zeide tegen ons: „Eet jullie maar door!" Dat de soep van hem zelf koud werd, daaraan scheen hy niet te denken. „Is 't al weer beter?" „Ja baas; 't is over!" De kellner verdween... zonder betalen. Op myn vraag zeide de bewonderenswaar dige gastheer: „Nee, jongen, betalen laat ik me niet!" „Je kunt me een groot pleizier doen!... In een straat hier dichtby woont een arme vrouw. Haar jongen is al jaren ziek. Gaat daarheen en speel voor hem jullie mooie muziek!" De heer Bakker is één der weinige men- Mil en, die ik op myn zwerftocht ontmoet heb... Hy heeft „Centrale Armenzorg" en „Lief dadigheid naar Vermogen" niet op zyn deur, maar in zyn hart geschreven! Dien oudejaarsdag en -avond zal ik nooit vergeten! Wellicht herinnert de lezer zich wel, dat nen van hun goedkeuring op de op aan hun oordeel onderworpen verordeningen vóór 1 Juli 1921 te bewerkstelligen. Dat art. 7 der wet vóór genoemden da tum nog niet in werking is, behoeft tegen het verleenen der goedkeuring geen be zwaar te zyn, daar het reeds geruimen tyd in werking zynde overgangsmaatregel 31, artikel 7 van toepassing verklaart. Voor de keuringsgebieden, waarvoor de minister den termyn bedoeld in artikel 32, 32, eerste lid, reeds op een vroeger tydsttip heeft bepaald, zullen de artikelen 6, 7, 8, 9, 10 en 29 der wet vroeger in werking kun- hen treden. De minister stelt aan de Koningin voor, voor deze keuringsgebieden ('s-Gravenha- ge, Leiden, Dordrecht, Arnhem, Utrecht en Enschede) het tydstip van het in werking treden der genoemde artikelen en van het genoemde Koninklijk besluit te bepalen op 1 Juni 1921. Amendement op het Grondbelasting- ontwerp. Op het wetsontwerp tot regeling der grondbelasting is een amendement van den heer Braat ingekomen, strekkende om voor ongebouwde of gebouwde eigendommen, be- hoorende tot een land- of tuinbouwbedryf en in gebruik of bewoond door den eigenaar, de belastbare waarde te verminderen met het bedrag van de op die eigendommen rustende hypothecaire vorderingen,. Deze vermindering bedraagt in gee ngeval meer dan ƒ15.000. Blykens de toelichting acht de heer Braat deze bepaling wenscheiyk ter bevordering van den klein-eigendom. Een nieuwe loonraad. t Naar de „Amst." meldt, is een nieuwe loonraad gevormd in het transportbedrijf, waarin van de zyde der werkgevers en werknemers ieder 12 leden zitting hebben. Van de werknemers-vertegenwoordigers zyn er 4 van den Centralen Bond, 4 van de Fe deratie, 2 van den Chr. Bond en 2 van den R.-K. Bond. Voor den Chr. Bond zullen zit ting nemen de heeren J. Quispel en W. Strijbis Pzn. De toestand is thans zoo, dat .er van loonsverhooging niets zal komen. Ook niet van omzetting van den bestaanden toeslag in loon. Eveneens staat vast dat de leiding der Scheepvaartvereeniging van een loons verlaging afkeerig is, maar dat ze heel wat tegenstand heeft te overwinnen tegenover reactionnaire werkgevers. De tegenwoordi ge loon- en arbeidsvoorwaarden zullen wor den gehandhaafd, met wederzydsche opzeg ging van een maand. Wanneer dus byv. het contract wordt opgezgd op 20 Juni, dan gaan de nieuwe voorwaarden in op 1 Augus tus. In Mei komt de nieuwe Loonraad voor het eerst in zyn nieuwe samenstelling byeen. Bepaalde punten zullen dan worden bespro- De soeptabletten en bouillonblokjes. Ingediend is een wetsontwerp tpt ver hooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1919. Daarby wordt ingelast een nieuw ar tikel: Kosten, voortvloeiende uit de overeen komst, onder dagteekening van 26 (Febru ari 1919 door den Staat gesloten ïiien de N.V. Overschiesche Land- en Tuifibouw- Maatschappij, ter zake van de vervaardi ging van soeptabletten, bouillon- e4 jus- blokjes, ƒ2,275,000. Blykens de Memorie van toelichting kan de N.V. aanspraak maken op schadever goeding, waar geringer dagelykschq pro ductie, dan was overeengekomen, zdo goed als uitsluitend te wyten is aan 't f^it. dat de Staat niet heeft kunnen voldoen aan de verplichting tot levering van vleeschafval- len. De Landsadvocaat, ter zake geraadpleegd achtte het dan ook niet twijfelachtig, dat aan de betrokken N.V. schadeloosstelling behoorde gegeven te worden. het dien dag allerellendigst weer was. Daarvan bemerkten de bewoners van de groote villa's in Baarn niets. By hen was het warm en behagelyk. Wy hadden geen onderdak kunnen bemachtigen, en brachten in het heerlyke Baarn een Oudejaarsnacht buiten door. We waren door en door op van ellende en armoede; tot op de beenderen toe koud en doorweekt, toen het klokje twaalf sloeg en 1921 zyn intrede deed. Ik wil slechts citeeren, wat ik eenige da gen later in de „Baarrische Courant" onder „Indrukken" neerschreef: ,Met welk een illusies kwam ik naar uw dat bevoorrechte plaatsje, door ■r Natuur zoo rijkelyk met hare won dere gaven bedeeld!... Den laatsten avond van het jaar, avond van overdenkingen, ern stige stemming, gewyd aan liefderyke ge dachten voor uw medemenschen! Och wat was die avond voor my een dés- illusie. Twee schooiers staan voor een villa, door nat! De regen druipt met stralen van hun lichaam!... „Omdat jullie te lui zyn om te werken, muziek maken, bah! Wat een miserabele kerels! Waarom leeren jullie geen am bacht? Vooruit! van de deur weg, anders zal ik den hond Zoo ging het den geheelen dag. Is het noodig, dat ik u myn gevoelens van dien avond verder beschrijf? Vandaar gingen we naar Dordrecht. We meldden ons, als gewoonlyk, by het Politie bureau en na ongeveer twee uur wachten» werden we by den Commissaris gebracht. We maakten ons bekend! De Commissaris, in my een gevaarlyke Persmuskiet ziende, sprak: „Nee, heeren, permissie om te spe len kan ik u niet geven. We hebben het den Padvinders en het Leger des Heils ook moe ten weigeren. Daarby kan ons onderhoud kort zyn. Ik heb daar myn goede reden voor." „Mag ik die misschien ook weten, myn heer?" „Och ja, ik was vroeger Commissaris te Wageningen en kwam als zoodanig in dat werkje van Pisuisse en Blokzyl voor. Ik ben nu een beetje huiverig voor journalis ten geworden!" EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 28 April. Levensverzekering-noodwet. De heer Mend els (sAap.) be schouwde dit ontwerp als de eenige moge lijke uitweg om voor de verzekerden nog iets te redden. Het ontwerp draagt echter alle kenmerken van gelegenheidswetgeving. Slpr. wees er oip hoe in ons land het ge val van de „Algemeene" kalm wordt opge vat. in het buitenland zou dat heel anders pyn. Spr. meende verder, dat ook de soxiair- kassen onder het ontwerp vallen, ook als hü zich niet inlaten met levensverzekering. De heer van Basten Batenburg <r.k.) betreurde het, dat een algemeene w-ettelijke regeling nog steeds ontbreekt. Sipr. drong aan op spoed met een defini tieve regeling, waarbij voor alles met de verzekerden rekening moet worden gehou den. De Man. van Justitie, de heer Heems kerk betuiigt deernis met hen. die ver moedelijk slachtoffer kunnen zlin van een verzekering-maatschappij De Minister acht zich echter ongerechtigd om een oordeel uit te spreken over nalatigheid. De kwestie van een voorschot aan een der directeuren van de Algemeene. heeft ■spreker onderzocht, omdat het hem ge vraagd is maar slechts onder protest maakt ihil melding van de informaties, welke hii 'hier overbrengt. De heer Blankenberg kreeg in 1915, dn, verband met depreciatie van ziin fondsen, toestemming voor een beleening van ƒ80.000 en gaf als onder pand fondsen en een drietal polissen voor een udtkeering van f62.000. Er is f49.000 afbetaald, zoodat nog rest f 31.000. waar voor de polissen, waarvan de premiebeta ling gegarandeerd is, onderpand zijn. De minister betoogt tegenover den heer Van Kol, dat de noodregeling wel degelijk in het belang van de verzekerden is. Daartoe strekt m. n. de bepaling dat op- eischbare schulden niet direct behoeven te worden betaald. Of het gelukken zal de Maatschappij In et and te houden, valt nu nog niet te zeg gen. Oon practische redenen is geen cura torium ingesteld, men wenschte een faillis sement uit te sluiten. Of het ontwerp toe passelijk is op buatenlandsche maatschap pijen, hierop wél de minister niet antwoor den. De rechtbank zal in een dergelijk geval hebben te beslissen. Naar de gestie van de Algwmeene zal een nauwkeurig onderzoek worden inge steld. Het wetsontwerp werd daarna met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Van Kol. Echtscheiding regeling. Het wetsontwerp tot aanvulling der be palingen omtrent de in echtscheidimgszaken bevoegde rechter werd z. h. st. aangeno- Begrooting Suriname en Curacao. De Begrootmg voor Suriname en Ouira- cao werd daarna z. h, st. aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot he den 12 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Vier inbraken Gisternacht is in een viertal villa's in het Villapark te Eeindhoven ingebroken. Het eerst hebben de inbrekers een bezoek ge bracht aan de villa „de Laak", van den heer Philips, doch het zoontje van den heer Philips hoorde gerucht en maakte alarm, waardoor de inbrekers het hazenpad kozen zonder iets te stelen. Daarna zyn zy in de tegenover liggende villa van den heer Fr. van Dyck aange land, waar juist de familie op reis was en alleen 2 dienstboden thuis waren. In verschillende kamers waren schryf- bureaux en kasten opengebroken. In den morgen vonden de ontstelde dienstboden een groote wanorde in huis. Alle brieven en paperassen lagen op den grond; en uit de verschillende kasten waren groote en kleine sommen geld gestolen. De juiste waarde kon nog niet worden vastgesteld. En waarempel, het noodlot schynt den overigens zeer vriendelyken Commissaris te achtervolgen, want ook nu ondergaat hy hetzelfde lot!!! Oh, sarcasme, in Ryswyk werden we eens gelykgesteld met draaiorgels, in Dordrecht met... Padvinders en Leger des Heils! Ja, wéér nu naar toe? Met de pont over naar Zwyndrecht. Ik breng een eeresaluut aan dengene, welke dien naam voor dat plaatsje heeft uitgedacht, want wat we daar ondervonden, grenst aan het onge loof elyke.... Luister! We staan te spelen, en... pats!-., daar gooit iemand een rotte sinaasappel op m'n instrument. De kam valt om, de omstan ders schateren van het lachen! Een eindje verder, nadat ik, zoo goed en zoo kwaad als het ging, het euvel hersteld had, kregen we een emmer water over het hoofd. We waren zeker nog niet nat genoeg door den neerstroomenden regen. De laf hartige grappenmaker bleef onzichtbaar!... Het was donker geworden, en om de kroon op al dat werk te zetten, deponeerde een opgeschoten slungel van by de twintig jaar een „paardenvyg" in myn hoed, waar mede ik collecteerde. Ik moet zeggen, dat het straatpubliek den naam van het plaatsje eer aan doet. Zulke humor hoort in een „zwynenkot" thuis. Op zulk soort menschen werkt muziek dikwerf niet veredelend, maar brengt vaak tot lich te razerny. Een moeder was zoo verrukt pver een met „entrain" gestreken step, dat ze onder het hysterische schudden van haar heupen, haar zuigeling zoo vreeseiyk heen en weer hotste en schokte, dat ik voor een acute hersenschudding vreesde by dien kleinen wereldburger. We besloten nu naar Brabant af te zak ken. De eerste plaats was Bergen op Zoom. We meldden ons by den burgemester, welke dien dag juist van tl*® tot twaalf uur spreekuur had. Hy vond, fcjt echter niet noodig ons te ontvangen, „tfcen" verwees ons naar den Commissaris v&h Politie, die het noodig vond ons dadeiyk, zonder dat we nog iets gevraagd hadden, ons te moe ten toevoegen: „Nee, geen permissie voor straatmuziek!" „O", zei ik laconiek, ..dat is dan in orde, Opvallend is echter, dat alle tafelzilver, dat direct voor het grijpen lag, onaangeroerd is gebleven. Eveneens is de brandkast, wel ke onder een doek verborgen was, niet op gemerkt. Men had echter den indruk, dat er niet veel vermist is. Uit de villa „De Merle" van den heer G. de Jong werd een jas uit de gang gestolen, welke de rijkspolitie heeft teruggevonden. Daarna zyn de dieven in de naaBtby gele gen villa van den heer J. Elias aangeko men, waar zy zich door het opschuiven van een raam eèn weg hebben gebaand. Een ka mer, waarin eenige kasten en een ingebouw de kast, werden met geweld geforceerd. Ook werden eenige marken gestolen, goud en zilver bleef onaangeroerd. Alle kamers werden doorzocht. Er wordt ƒ300 vermist De Rykspolitie stelde gistermorgen een nauwkeurig onderzoek in en meent reeds aanwyzing gevonden te hebben in welke richting de dieven de vlucht hebben geno men. Door den. trein gedood. Gistermiddag is door den personentrein van Assen naar Stadskanaal by de Looner- straatweg, alwaar geen spoorwegboomen of eenige bewaking is, de arbeider der ge meentewerken uit Assen Lippers overre den. Ruim 200 meter verder werd zyn rij wiel, waarop hy gezeten had, langs den spoorbaan terug gevonden, terwyi een der wielen van het rywiel nog aan de locomo tief vast zat. In het ziekenhuis te Assen waarheen hy vervoerd werd is L. gister middag overleden. L. was 31 jaar oud en vader van 4 kinderen. Arme cadetten! De Tel. ontving een afschrift van den volgenden order, dezer dagen ter kennis gebracht van de cadetten der Kon. Militaire Academie te Breda: Het is my den laatsten tyd opgevallen, dat meerdere cadetten zich gearmd met jonge dames in het openbaar vertoonen. Als gevolg hiervan is meermalen de aan dacht dier cadetten zoozeer in beslag geno men, dat zy verzuimen hun meerderen te groeten, blykbaar, omdat zy die meerderen niet zien of herkennen. Ook laat de militaire houding van cadet ten, die gearmd loopen, meestentijds zeer veel te wenschen over, althans is die hou ding geenszins zooals van aanstaande offi cieren verwacht mag worden. Bovendien acht ik het ongewenscht, dat cadetten, die immers niet in het huwelijk mogen treden, door met een jonge dame gearmd over straat te loopen, den schijn aannemen, als zouden zy verloofd zyn, en derhalve voornemens zyn binnenkort een huwelyk te sluiten. Het vorenstaande geeft my aanleiding te bepalen, dat in art. 57 van de consignes 2de en 3de alinea van boven wordt opge- „Het is aan cadetten verboden zich ge armd in het openbaar te vertoonen". Ik reken op ieders medewerking om aan genoemde misstanden, die aan het uiterlijk aanzien der Koninklyke Militaire Academie ontegenzeggelyk afbreuk doen, een einde te w.g. De Kolonel ROëLL. Dinsdag zyn door Maastricht, op weg naar Antwerpen, een sleepboot en drie groote Fransche schepen gekomen, die 960 lyken van in Frankryk gesneuvelde Ameri kaansche soldaten vervoerden. De lyken worden over Antwerpen naar New-York vervoerd. In België waren de schepen met eerebetoon van militairen en burgers ont vangen en begeleid. Enkele Belgen te Maastricht hebben de schepen met blo< bestrooid. De autoriteiten te geen kennis van den doortocht Waarschynlyk zullen nog transporten volgen. Dreigende stakingen. In de sigarenindustrie te Eindhoven dreigt weer een ernstig conflict te zullen uitbreken. Reeds is naar de „Tel." ver neemt door den R. K. tabaksbewerkersbond maar ik wou u toch nog wel éven wat vra gen" Wie lachte daar? Het was Fehrenbach, die op myn verbaas den blik zeide: „Die mynheer lykt sprekend op Fatty van de Bioscope!" Nu begon ook de Commissaris te lachen en werd het gesprek 'eenigszins gemoede- lyker. Hy was zoo welwillend voor ons naar den Burgemeester te gaan, maar... moest ons echter teleurstellen. Wy moesten ons schriftelyk tot Burge meester en Wethouders wenden. „Maar Commissaris, is het dan zulk een gewichtige gebeurtenis voor Bergen op Zoom?" j zeer, doch de niet alleen be- „Ja, heeron! Het spyt my kan in dezen i „Moet er misschien een Raadsvergade ring voor belegd worden?" vroeg iK „dan ilen we over „Och nee" sprak Fatty, „schryft u maar een verzoekschrift, dan zullen we trachten de Wethouders telefonisch te bereiken!!" We gingen naar hotel „De Drank" en j«- gonnen: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen...... enz. enz.!!" In gedachten zag ik reeds de vroede Va deren met elkander per telefoon'bedisselen of Bergen op Zoom al of niet met onze muziek vefrblyd zou- worden. Ons verzoek werd... afgewezen. Dit werd ons des middags om 6 uur, al- zoo acht uur na ons mondeling verzoek, pc politieagent bericht. De telefoon-centrale schynt aldaar traag te werken! „Bergen op Zoom, houdt u vroom", zo° dacht ten minste de heer H. Walder, ge meenteraadslid, en lid van Provinciale Sta ten, welke my, by myn bezoek aan Breda, vroeg, of ik ook in Bergen op Zoom kwam spelen en my mededeelde, toen hy hoorde hoe ik aldaar behandeld was, dat hy daar over in den Raad zou interpalleeren (Wordt vervolgd-) 4 tegen 30 April a.s. by een vyftal sigarenfa- 4 brikanten staking aangezegd en wel by de firma's van der Put en de Vlam, Hoppen brouwers Co., Rodriguez en Cie, Majoi, W. Vermeulen. Een en ander wegens het in gebreke biyven van de uitbetaling van index-toeslag en van loon op een Chr. er kenden feestdag. Vermoedelyk zullen nog meerdere aankondigingen tot staking by andere firma's volgen. Goedkooper suiker. Het „Ned. Wkbl. voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt een verlaging van den suikerprys met ƒ2 per 100 K.G. voor de eerste kwaliteit eh 1 voor de andere soorten. RECHTZAKEN. Strafzitting. De aanrijding op de Kattensingel te Gouda. Voor de Rechtbank te Rotterdam hebben gisteren, terecht gestaan de 47-jarige stai- houdersKnecht F. C. van D. en de 24-iari- ige ciiaulleur A. J., beiden te Gouda we gens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel, althans van zoodanig letsel, waaruit tydelyke verhindering m de uit oefening van amhts- of beroepsbezigheden ontstaat, door schuld. Op een avond in Januari had de eerste bekl. drie dames x>jw. juffr. M. E. Harde fi ber», directrice van het Hofmansgesticht, te. Gouda, per vigilante naar den Nieuwen Schouwburg gebracht. Op den hoek van de Orabethstraat en de Kattensingel is het rijtuig aangereden door een auto. bestuurd door den tweeden beklaagde, met het ge volg, dat het achterdeel van het rijtuig weggeslingerd werd en de vigilante omviel. Juffrouw Harde nb eng heeft bij dat onge val haar sleutelbeen gebroken en een boratkneuzing bekomen, en dientengevolge vijf weken lang haar gewone bezigheden niet kunnen verrichten. Aan den eersten bekl. was ten laste ge legd, dat het ongeluk mede aan zijn schuld le wijiten zou zijn, daar hij zijn draai te kort zou hebben genomen. Wat bekl. ont kende. De tweede bekl. erkende, dat hii te hard gereden had. Of hy signalen gegeven had, kon bekl. zich thans niiet meer herinneren. Aan den reohter-commissaris had hii toe gegeven, dat hij het hiad verzuimd. Het O. M.. waargenomen door mi-. Wiin- veldt, achtte het bewijs tegen van D. niet geleverd en requdrerde voor dezen b vrijspraak. Tegen J. edschte het wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld, een maand hechtenis. ONDERWIJS. Geen ontslag bij huwelyk. Bii Koninklijk besluit is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Overiisel, (waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Lonne- ker bot het ongevraagd verleenen van eer vol ontslag aan een onderwijzeres (mej. J. E Leuisink) wegens het aangaan van een huwelijk. Overwogen is hierbij, dat het en kele feit van het aangaan van een huwe lijk geen voldoende aanleiding is tot onge vraagd ontslag. Prof. dr. W. Koster, f Te s-Gravenhage is op 65-jarigen leeftyd overleden prof. dr. W. Koster, oud-hoog leeraar in de oogheelkunde te Leiden. Prof. Koster was in 1865 te Boskoop gé boren, bezocht aldaar de lagere school en daarna de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Gouda. Vervolgens studeerde hy aan de universiteit te Utrecht; in 1889 werd hy be vorderd tot arts. Als scheepsdokter maakte hy een reis naar de Oost en naar de West. Na deze reizen promoveerde hy aan de universiteit te Heidelberg. Hy werkte ver volgens ongeveer een jaar als assistent by prof. Sneller in Utrecht en maakte daarna voor het prof. Donder-fonds een studiereis door Europa. Na afloop hiervan werd hy benoemd aan de universiteit te Leiden als opvolger var prof. Dooyer. Na 22 jaren werkzaam te zyn geweest te Leiden vroeg prof. Koster ontslag aan. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 28 April. 29 April. offic. niet-offic. Londen 11.28% 11.28% Berlyn 4.35 4.82% Parys 21.45 21.70 Brussel 21.50 21.72% Zwitserland 49.77% Weenen 0.75 0.72% Kopenhagen 51.40 Stockholm 65.82% Christiania 44.50 New-York 2.85% 2!85% Slotkoersen van heden nog niet ontvan- gen. Stoomvaart My. „Nederland". De Raad van Commissarissen der Stoom vaart My. „Nederland" heeft besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1920 een dividend uit te keeren van 20 (v. j. 30 MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Graentenveiling. Veiling van 29 Ajpril 1921. Spinazie 0.30—7.90; Zuring 10—12; Postelein 29-41; Sjalotten f 620-420; per 100 KG. Rabahber f 0.40—6.30; Peen. Ie soort f 17-06; id. 2e soort f9—12; Ra- Jja 1.50-2.90; Raapstelen f0.20—1.60; Selderie f 5.30—7.70; Peterselie f6.40; Sjalotten ƒ1.80 per 100 bos; Kropsla le sooit f 5.10-11.40; id. 2e soort fl.30— SAO; Eieren f8^0-^8.90 per 100 stuks; Slavellen f 0.41—1.08; Zuring f 0.28—0.66 Pw kist; Aardbeien 1.60—1.94 per pond. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Noordoostelyke tot Noordeiyke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, mogelyk nachtvorst in het en Zui^en' zelfde temperatuur over- GOUinA. 29 iwi 1,921. De Prinsen met de Koningin op de Boskoopsche Bloemententoonstelling. Toen vanmorgen de mare door de stad ging dat Prinses Juliana de tentoonstelling zou bezoeken, waarschynlyk in gezelschap van H. M. de Koningin, toen kwamen er al lengs meer vlaggen te voorschyn. Dat be zoek was dus voor vele ingezetenen een by zondere vreugde. Het bezoek waa aangekondigd als van niet-officieJen aard, geen ontvangst en voorsteilling, Komngun en Prinses weusch- ten te komen ais gewone 'bezoeksters, uit zuivere belangstelling voor de bloementen toonstelling. De tentoonstelling is als gevolg van de zen wensch voor het publiek toegankelijk gebleven tot het moment, dat H. M. en de Prinses waren aangelromen. Hoe groot het aantal bezoekers was. dat in de gebouwen en op het terrein LSitond geschaard, wagen wy op dit oogenblik niet te zeggen, maar hun aantal was groot. Niettegenstaande die menschenmassa alles uitstekend verloopen. Het publiek den tuin en ui de paden, in en buiten het gebouw wenkte byzonder mee; er was een opgewekte stemming, waarbij het aan en thousiast gejflSch niet ontbrak. H. M. de Koningin kwam met Prinses Juliana even over (half drie per auto uit Irien Haag aan, vergezeld van Haar adju dant kapt. Jthr. Reigersberg VersJuiifi, een (hofdame der Koningin en Mej. van Ooeter- lee, de gouvernante der Prinses. Aan den ingang werden Koningin en Prinses weder verwelkomd door den Burgemeester en den heer I. Dssel de Schepper, waarbij de Burgemeester direct zyn geleide van het Konnnkilyk Gezelschap overdroeg aan den heer J. H. van Straaten van Nes. Het Ko ninklijk Gezelschap begaf zJbh terstond met gevolg, waarbij zich de Burgemeester van Boakoop en de heer J. H. van Gelde- ren en meerdere leden der Commissie van Ontvangst aansloten, naar de gebouwen, the achtereenvolgens werden bezichtigd. De Prinses was opgetogen over de mooie bloemen, zooals uit de opmerkingen vragen aan den heer Van Btraaten van 'Nes ibleek. Ook H. M. de Koningin uitte opnieuw Hare bewondering voor den biloe- menschat Aan de Prinses werden in de gebouwen bloemen aangeboden door Mei. Ellv LJssel de Schepper en Mej. Nellie van Eyk, wei- ke laatste een ruiker Juüianarozen aanbood, die dat jaar dooi- de firma H. den Ouden Zoon zyn gekweekt. Voorts kreeg de Primses mooie rozen van de weeskinderen van het R. K. Weeshuis en het Alg. Wees- en Aelemoeseniershuis, en verder nog van een 'kleine PJesman uit den Haag en een kleine IJssel de Schepper uit Rotterdam. Met bloemen beladen steeg de Prinses in de auto. H. M. betuigde bij Haar vertrek Hare bijzondere voldoening ook over dit tweede bezoek en over de bijzondere belangstelling die Haar en de Prinses zoowel op de ten toonstelling als bii aankomst was betoono. De Koninklijke auto bracht (het Hooge Gezelschap naar het station; H. M. en de Prinses vertrokken, na zich enkele oogen- hlikken in de wachtkamer met burgemees ter Mijs te hebben onderhouden, met den trein van 3.27, waarin een salonrijtuig was gehaakt, naar Den Haag. Er was by het tentoonstellingsterrein en by het station een enthousiaste menigte, die Koningin en Prinses hartelyk toejuich ten. Bij het stationsemplacement stonden velen op de spoorwagens, om ten afscheid te groeten. De Commisaris der Koningin. Hedennamiddag te half vier werd de Commissaris der Koningin, E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh op de Tentoon stelling verwacht De pijpen- en aardewerkfabriek aan de Oosthaven. Door den Raad van State is gisteren be handeld het beroep van de firma van der Want en Barras aan de Oosthaven alhier, tegen het besluit van B .en W.. die aan de firma vergunning verleenden tot het oprich ten van een pypen- en aardewerkfabriek onder voorwaarde o.a. dat de fahrieks- schoorsteenen ten minste 20 meter hoog boven de bestratingen der Oosthaven moe ten zyn en zoodanig, dat geen roet uit den rook zal kunnen nedervallen. Hiertegen kwam de firma in beroep aan voerende dat hi. 10 meter hoogte voldoen de 2jou zijn; en naar aanleiding daarvan advisee ren de prov. hoofdingenieur. Ged. Staten en de directeur-generaal van den ar - bekt tot het voorschrijven van een hoogte van ten minsrte 15 meter. De firmant G. F. v. d. Want lichtte het (beroep toe. Voorts wias verschenen de belanghebben de L. H. A. Quant, terwijl van de Gezond heidscommissie een brief was ontvangen met een voorstel om de schoorsteenhoogte te bepalen op 25 meter. De Koninklijke beslissing zal later vol gen. Liquidatie Goudsche Telefoon Mii. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Goudsche Telefoon Mii. werd de liquidatrierekening goedgekeurd, zooals die door het bestuur werd aangebo den. De uitbetaling van het aan aandeel houders toekomende bedrag per aandeel zal plaats hebben van 20 Mei 1921 af ten kantore der Nationale Bankvereeniging al hier. Ongeldige zilverbons. De Minister van Financiën brengt ie>t algemeene kennis, dat bii de bii Kon. be sluit van 28 Januari 1921 (Stbl. no. 46) in getrokken zilver bons van fl. aangeduid in art. 1 van het Kon. besluit van 22 April 1916 (Stbl. no. 168), zooals dat laatstelijk Is gewijzigd hy besluit van 19 Februari 1920 (Stbl. no. 82). als zilverbons van de eerste soort, alsnog tot en met 31 Decem ber 1921 ter inwisseling kunnen worden geboden aan de kantoren der betaal meesters en van de ontvangers der directe belastingen .alsmede ten kantore van het agentschap van het ministerie van finan ciën te Amsterdam. Verkooping Notaris Voe. De uitslag van de gistere® in het Schaak bord door Notaris G. Vos te Waddinxveen gehouden verkooping van onroerende g»e deren is als vbdgt: Perceel I. tuin met loods in de Vóórwil lens. kooper de heer J. van Leeuwen voor 3600.Perceel II woonhuis ryet schuur aan de Vierde Kade. kooper eveneens de heer J. van Leeuwen, voor f3356. Jubileum Joh. G. Arentz. Qp den len Mei herdenkt de heer J. G. Arentz den dag van zyn 46-jang jubileum als leeraar (blaasinstrumenten) aan de Stedeliike Muziekschool en tevens als ka pelmeester van het Stedelijk Muziekkorps, vroeger muziekkorps der Schutterij. Ter eere van dit dubbele jubileum zat morgennamiddag in het gebouw der Mu ziekschool aan de Westhaven receptie wor den gehouden. E. H. B. O. De afdeeling Gouda van de Ver. E. H. B. O. houdt een cursus-oefening op 4 Mei in het gebouw Daniël. AMMERSTOL. Aan den heer A. Zanen alhier, is opge dragen het maken van 'n haven met bij komende werken voor Twiinetra'e Oliefa- brieken te Maarssen, bii Utrecht, voor de som van f66.400. BODEGRAVEN. De harddraverü-vereenöging alhier cal op 1 of 2 Juni draverijen houden op haar ter rein in Oud -Bodegraven. Ver over de 1000 gulden aan prjjaen zullen uitgeloofd wor den. BUSKOOF. Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor onderwijzers ia o.a. geslaagd de heer L. Goudkade. alhier. Vioor de op heden alhier gehouden aan besteding van een school voor de Vereem- «ung voor Christ. Niat. onderwijs te Bos koop, werden de volgende inschrijving-en gedaan: M. van der Velde en J. Hoogendoorn te Leiderdorp f 78295.—; Scheer en Kanre- man te Bodegraven f 79500.—; Gebr. den Ouden te Alphen 79900.—; Niihof en Kranenburg te Boskoop f83584.—; J. H. Mionh te Boskoop ƒ83899.—; K. Ende te Waddanxveen f86000.—; Keizer en Boer te Boskoop f 89301.—; J. Loef te Boskood f91677.J. van der Wilde te Boskoop ƒ91780.J. Reyn te Wadidinxveen f 92283.D. Koster te Waddinxveen ƒ92400.—; L. de doe. te Adbflasserdam f92500.P. F. Boeman te Boskoop 95875.— Gebr. Loef te Stolwiiik f 97575; G. Bontenbal te Reeuwiik f99379.— De begrootiag was ƒ84963.84. Tot hoofd van de Chr. Ned. Herv. School, welke op 1 Sept. aa zal worden geopend, is benoemd de heer J. A. Deys, onderwij zer aan eene M. U. L. O. school te Sche- veningen. HAASTRECHT. Ds. J. L. van der Wolf komt als no. 1 voor op het viertal voor predikant bij de Ger. Gemeente te Kralingen (gem. Rotter dam). STOLWIJK. By de gisteren in het café de Harmonie te Gouda door Not. Mnhilatede gehouden verkooping van de Bouwmanswoning F 5 met varkensschuur. wagenschuren en hooi berg en diverse pereeelen wei-, hooi- en bouwland, gelegen in Schoonouiwen onder de gemeente Stolwijk werd kooper de heer T. VreugdenJhil te Loosduanen voor f 33.300. LAATSTE BERICHTEN. Wapentransporten voor Duitsch-Nationalen BERLIJN, 29 April V. D. De „Vorwhrts" bericht, dat van zeer betrouwbare zyde wordt medegedeeld, dat in het district West Prisnitz by verschillende leiders van de Duitsch-Nationale Volksparty een groot aantal wapens voorhanden is. Op 27 April werd een van Perleberg naar het dorp Legde naar een leider der Duitsch-Nationa len gezonden wapentransport in beslag ge nomen door den Landraad van het district, die hierop den leider der Duitsch-Nationa- len heeft laten arresteeren. Het is niet uit gesloten, dat deze wapens verzameld zyn, teneinde aangewend te worden by een even- tueele staking de* landarbeiaersbonden. De „Freiheit" meldt, dat de Landraad voorts een document heeft »n beslag geno men, waaruit blykt, dat in de geheele pro vincie Brandenburg een uitgebreide orga- satie bestaat. Spoorwegstaking fat Italië. WEENEN, 28 April. V. D. Uit Laibach wordt gemeld, dat in Italië een algemeene spoorwegstaking is geproci&meerd, die zich heeft uitgestrekt tot Venezia Julia. Dinsdag is geen enkele trein uit Italië te laibach aangekomen. De Simplon-express is in Triëst achtergebleven. Een autonoom West-Hongarije? WEENiEN, 28 April. VJ>. Het Drager Tageblatt onthult een putsch-pi an volgens hetwelk besloten is tot autonomie van West-Honarariie. Een 'bezetting door Oos tenrijk zou met geweld worden tegenge gaan. De regeering te Boedapest zou de autonomie van WestiHongtarüe eventueel erkennen. Louis Bouwmeester in Oostenrijk. WEENEN28 Ajpril. V.D. Louaa Bouw meester is met zijn zoon en leden van hét Burgtheater in Wenen aangekomen, waar hem veel eer bewezen werd. De Engelsche pers over de verkiesing van „Hadt-je-me-maar." LONDEN, 28 April. De verkiezing van het Amsterdamse he straattype „Hadt-je- me-maar" tot lid van den gemeenteraad van Amsterdam werd allerwege door de „Times" alhier bekend gemaakt Het be richt wekte allerwege den lachlust op. doch men begrijpt hier ter goed, dat deze verkiezing niet sneer beteekent dan een gril of een 27 dage® te l*te Aprilmop. De .Evening News" zegt van deze ge-, ruchtmakende verkiezing onder het op schrift: „Ook wij wenschen er een." Amsterdam heeft een nieuwen toon aan geslagen in de gemeentepolitiek, die door gaans vrij vervelend wordt geacht. De be volking van Amsterdam heeft een bedekar tot raadslid gekozen en het heet. dat deze bedelaar ziin zetel zal mnemen. Er valt in dezen tyd veel te zeggen voor de deelne ming van een bedelaar aan de politiële. In Engeland zou een bedel aar-Candidas* ge volgd door nog een of twee begrootinge®, een verdere toeneming van stakingen en een voortduring van een stelsel dat de re geering bezuiniging noemt, een ontzaglijk kiesdistrict achter zich hebben. Hii nou zot waar geheel Engeland vertegenwoordigen. De wederopbouw van Noord-Frankrilk. Naar we uit Amsterdam vernemen, is de conferentie van het bestuur van het I. V. V.. welke te Londen zou worden gehouden met eenige Duiteche vakvereemgingslel- ders inzake de® wederopbouw van Noord- Ftrarikrijk. gistere® te Amsterdam op het bureau van het I. V. V. begonnen. Van het voornemen om deze conferentie in Enge land te houden, ra afgezien. De Duitsche afgevaardigden, die op weg naar Engeland waren, hebben hun reis onderbroken en ziin \naar Amsterdam gekomen. ADVERTENTIIN Degelijk JONGMENSCH vreest een SLAAPKAMER TE HDÜR. Br. bureau Goudsche Courant, Markt, onder no. 2212. 8 Koninklijke Stearins Kaarsenfabriek Gouda. De DIRECTIE maakt bskend, dat in de heden te Gouda gehouden Jaarlyksche Al gemeene Vergadering van Aandeelhouders werd vastgesteld: het Dividend over 1920 per gewoon Aan deel op 250. het Superdividend voor de Cumulatief Preferente Winstdeelende Aandeelen A, op 14.betaalbaar tegen dividendbewys 1 C en het Superdividend voor de Cumulatief Preferente Winstdeelende Aandeelen B, op 28.—, betaalbaar tegen dividendbewys 1 C. De dividendbewyzen zyn betaalbaar van 2 Mei e.k. af ten kantore der Vennootschap te Gouda, by de Heeren R. MEE$ Sl ZOO- NEN te Rotterdam en by de ROTTER- DAMSCHE BANKVEREENIGING te Am sterdam. 2171 30 GOUDA, 27 April 1921. (art. 15 der statuten) van Aandeelhouders der op VRIJDAG 6 MEI 1921, des mor gens te elf udr. in bet kantoor der fabriek. Namens Commissarissen, C. JONKER, uil so ^d. coram. Elkan Takkanboinn f 12.— Z*er zware Elkan bossen 14.— Nieuws drege Oannan Takktbossen- 7.— Alles per vim, 100 bossen, spoor- vrij Ommen. wt 15 H. J. W0LTERS, Ommen. Vraagt condities voor het incas- seeren uwer Achterstallige en Betwiste Vorderingen. BENT U EEN BOOKER? Koopt dan onze groote NAPOLEON, an U geniet 7 kwartier voor slechts 7 cent! Als Reclamemerk TIP-POP 4 cent. (f Aodeme In prima geheel vol- ler\ lakerv loulé-ea J aobardirve-etofferk. t AM« moderne kleu ren.. ■straat P.8. Osse voorraad Daaei- Blader- kleedled (eek voor eerpelente Dsenen), is thees gsoeliig groot. U sett U veehseen ee BOOT go* mokkoltitu koon kwonea aiakea. in 2 maanden door de Het middel ter verkryging eener flink ontwikkelde.buste, ƒ3.—. EROS TOILETCREME geeft een flu weelzachte huid, 1.20. N.V. SANITAS GOUDA: Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 17. UTRECHT: Zadelstraat 87. id. Potterstraat 8. 29918 wordt door daisenden ge prezen als een voortreffelijk helpend slymoplossebd aan genaam smakend, versachtend geneesmiddel bij verwaar loosde verkoudheid, ver ouderde hoest, bronchitis, influenza, grirp, asthma, kinkhoest, slijmhoest hooikoorts. Neem drie maal daags i eetlepel Abdijsiroop Prijs per flacon van 230 gram f 1.90, van 660 gram f 3.60} van 1000 gram f6.—. Alom verkrijgbaar Èischtrooden band met oneen hand- teekeningL. AKKER, Rotterdam. ongesteld ijjt, neem dan 's morgens, 's middags en des avonds een weinig van de ven ouds beroemde, genees krachtige en gfj E|jt spoedig hersteld. Beter en goedkooper huismiddelen bestaan er niet Duizenden hebben er reeds baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. De Wortelboer's Krui den en Wortelboer'a Pillen verdrijven gal, slijm, koortsigheid, maag- an hoofdpijn, wekken den eetlust op, be vorderen de spijsvertering, regelen den stoelgang, zuiveren het bloed, maag en ingewanden enz. Wortel- boert Kruiden 60 cent per pakje, Wortelboer's Pillen 40 cent per dooe, drie doozen 1.70. Overal verkrijg baar of direct van te Oudepekela. Zending geschiedt franco na ont vangst van het bedrag. 5766 46

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2