Drie maanden schooier. VAN DER GRAAF Co. STADSNIEUWS. De verjaardag der Print**. De Koningin. Prins Hendrik en Prinsee Juliana hebben Zaterdag ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses het noenmaal gebruikt by de Koningin-Moe der. te wier l'aieiae in Kei versierde Voor hout het KoninJtluk gezin, komende van den Ruigenhoek, onder gejuich der menig te tegen 1 uur aankwam. Ongeveer 3 uur reed het Koninklijk ge zin, vergezeld van de Koningin-Moeder, naar het l'aieis in het Noordeinde, tot het in ontvangt* nemen van de bloemenhulde aan Prinses Juliana door de vereeniging Oranjebond. De Koningin-Moeder dineerde 'e middags bij het Koninklijk gezien op den Huigen- hoek. In den loon van den ochtend brachten vijftig kinderen van ambtenaren aan de cellulaire en "bijzondere strafgevangenissen onder geleide van de dames Gevers Leu ven en Gyse Weenink een bloemenhulde aan Prinses Juliana. Tegen elf uur werden de kinderen, die met oranje waren getooid, ontvangen bu lek woning van den portier van het huls De Ruige Hoek. door den kamerheer en particulier secretaris van de Koningin. F. M. L. baron van Geen. Voor het huis werd het vroolijke groepje opgesteld. Om 11 uur kwam de Koningin met de Prinses naar buiten. Tineke Gevers Leuven bood aan H. K. H. een geïLlusteerden tekst aan van een |te zingen lied, terwijl dadelijk daarop een kortje van 18 der oudste meisjes eenige coupletten aanhief op de melodie van het Lentelied van Catharine van Rennes. Het ty Gyse Weenink bood vervolgens de bloe menhulde aan. bestaande uit een met or chideeën en violen versierden mand. waar in een doos bonbons verborgen was. De Koningin onderhield zich eenigen tiid met de dames Gevers Leuven en Gv6e Weenink. terwwiü de kinderen werden verrast met een portret van Prinses Juliana, "welke dor H. K. H. persoonlijk onder de kinderen •wend uitgedeeld. 3 uur trok de stoet van de Oranjebond van ongeveer 3000 kinderen naar het Noordeinde. en werd op het ruime plein achter het Paleis opgesteld. Juist half vier kwam de geiheeie Konin klijke Familie met een groot gevolg, naar buiten. Een onbeschrijfelijk gejuich en ge jubel brak daarop los. De hulde begon met een algemeenen zang van de kinderen, be staande in „het Pninsesselied" van Dr. L. J. Sicking. „Daar is geen school meer. daar is geen les. Wij maken jool voor de Prinses. Oranje boven, Oranje boven" enz. Leidster was mejuffrouw Marie v. d. Vijver. Toen kwam het groote moment, de aan bieding van de bloemenhulde aan de jarige iPrinses. Het aardige denkbeeld was van de ver eeniging „Oranjebond in de Residentie", om de bloemenhulde te laten brengen door ■kinderen uit Den Haag. Scheveningen en Delft, die tegelijk met de Prinses iarig Waren. jg, Acht kinderen, jongens en meisjes, ver bonden door een breed lint in de oranie- Ikleur. beklommen de stoeptreden en zij torschteo een groot bloemkussen. vervaar digd van blauwe viooltjes, waarop door bouquetten van oranjerozen met orchi deeën. verbonden met een lint. waarop met gouden letters de data: 1909 - 30 Aipril 1921. Daarbij werd de Prinses een in Nas sau blauw kalfsleder gebonden boek aange boden. met de namen der verschillende vereenigingen en versierd met een gouden J. met kroon. Flink en handig kweten de kleinen zich van hun taak en zij overhandigden de beide geschenken aan Koningin en Prinses, onder het luid gejubel der geheele kinderschare. Het Prises je gaf eik der acht kinderen de hand, terwijl de Koningin hen hartelijk dankte en tevens gelukwenschte met hun verjaardag. Aan den voorzitter van den Oranjebond den heer F. W. P. O. Toonen betuig ie Hare Majesteit harteliiken dank voor de hulde en voor het oorspronkelijke denk beeld om deze te laten brengen door kin deren van precies denzelfden leeftijd als haar dochtertje. Hierna hield de heer Toonen een toe spraak tot de Koningin. Hij maakte melding van de stichting Eenige dagen later arriveerden wij te 's-Hertogenbosch. ,Als de componist van „Wien, du Stadt meiner Traume" met den Bosch bekend geweest was, had hij gewis deze plaats tot onderwerp van zijn zangen gekozen, ten minsteals hij ondervonden had, wat ik heb mogen beleven. Stel u voor, lezer, mannelijke lezer wel te verstaan - Een groot gezellig café, Hotel Central! In een hoek aan een tafeltje een heer, dame en... een dochter! Denk u dan verder in, dat u daar als ar me schooier staat te fidelen--. Tracht uw gemoedstoestand te peilen, wanneer ge noemde dochter, welke (dit mag ik u ook wel verklappen) een allerliefste jonge dame is, naar u toekomt en vraagt: „Wil ik eens voor jullie collecteeren?" Neen lezer, ge zoudt dan geen warm kloppend hart hebben, als ge niet, even als ik, in vervoering zou raken en zou trach ten, uw mooiste nummertje ten beste te ge ven!-.. Helaas, de keuze van dit liedje was al weer ongelukkig, want in m'n extase speel de ik na een diepgevoeld: „Si vous l'avez oompris?"— „Kleine meisjes moeten «la- pen gaan!!" Dit nu toch vond het edelmoedige meisje in 't geheel niet aardig. Wat blikte ze me verontwaardigd aan. Zoo klein was ze toch lang niet meer. Daar kwam ze naar ons toe: „Als je blieft; zijn. jullie tevreden met de recette?" Zoo ordinair moegelijk sprak ik: „Dank uwes wel sussiel!" en ik wierp haar een blik toe, zoo dankbaar, misschien ook weL zoo vurig, dat Papa meende z'n dochter in bescherming te moeten nemen en de familie van een Jufcanafonds, dat. op het voet spoor van het Emmafoads. ten aanzien der Koningin-Moeder, de Prinsen in de gele genheid wil stellen hA4r naam te verbin den Mm een weldadig doel. Toen de voorzitter uitgeeoroken had weerklonk plechtig het Wilhelmus, gezon gen onder leiding van den heer J. D. Ram- horst. Daarop nam de Koningin zelf het woord om met luider stem allen hartelijk dank te betuigen voor de medewerking aan de lieve en zeer op prüe gestelde hulde aan haar dochtertje. Er volgden nog vele muziek-, gymnas tiek-, dans- en andere nummers, waaron der een allerliefst lintensnel door 32 meis jes van de Deiftsche Chr. Oranjevereni ging. Het slot was een uitstekend geslaagd défilé van de duizenden kinderen. By den uitgang aan den Hoogewal wachtte de kinderen nog een aardige ver rassing. Ter weerszijden van een laan stonden twee lange tafeis met geheele pak ken portretten van Prinses Juliana. De Koningin posteerde zich aan de tafel ter linkerzijde, de Prinses aan die ter rechter zijde, de Prins in het midden van dc laan. Elk kind dait aan de hulde bad deelge nomen, ontving daarop een portretje, en voor bijna elk defileerend kind ha« de Ko ningin een vriendelijk woord. Het is in haar gehee. een uitnemend ge slaagde feestelijke huldiging geweest, waarvoor aan den Oranjebond alle eer toekomt! Amerika en de Djambi-concessie. De „New York Times" meldt dat staats secretaris voor buitenlandsche zaken Hur ghes aan de Nederlandsche regeering een krachtige nota gezonden heeft, waarin aan gedrongen wordt op gelijke kansen voor de Amerikaansche oliecorporaties, ten^panzien van de Djambi-concessies en andere olie velden in Ned.-lndië. Hughes stelt zich op het standpunt, dat de Vereenigde Staten een wezenlijk be lang hebben bij de ontwikkeling van de we reldolievoorraden. Hy betoogt jegens de Nederlandsche regeering de wederzydsche toegankelijkheid tot de vitale en natuur lijke bronnen voor de onderdanen der Ver eenigde Staten en van andere landen, daar bij er op wijzend, dat de Ver. Staten niet streven naar het verkrijgen van voordeelen boven andere landen. De Ver. Staten komen ten krachtigste op tegen elke poging om andere landen onbil lijke voordeelen boven de Vereenigde Sta ten te verschaffen. Deze nota is 19 April door den Ameri- kaanschen gezant te 's-Gravenhage, den heer William Phillips, aan de Ned. regee ring overhandigd. Uitvoering Invaliditeitswet. De opbrengst van den verkoop van Inva- liditeitszegels in de maand Maart 1921 be droeg 2.722.599.47%. Het grafisch- en boekbedrijf. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch en Boekbedrijf zond dezer dagen aan den minister van Binnenlandsche Zaken als tijdelijk voorzitter van den ministerraad een adres naar aanleiding van de in den Centralen Raad gehouden bespreking over middelen om te ontkomen aan de thans heerschende werkloosheid en den over het algemeen slechten bedrjjfs toes tand in de grafische bedrijven. Als oorzaken van den ongunstigen stand van het bedrijf worden daarin genoemd: vermindering van export, de buitenlandsche concurrentie, veroorzaakt door den valutastand in de omringende lan den; de hooge kosten van levensonderhoud hier te lande, welke oorzaak zijn dat de loonen in de grafische industrie in Duitsch- land ongeveer 160 pCt. lager zijn dan in ons land. Verder wordt in dit adres gewezen op de belemmerende bepalingen van de Arbeids wet, die zich naar het oordeel van de grafi sche industrie elastischer moest aanpassen aan de regelingen, in de arbeids-overeen- komst in de grafische industrie vastgelegd. In dit adres spreekt de Centrale Raad den wensch uit, dat de regeering alle maat regelen neme en steune, welke zoo spoedig mogelijk tot algemeene verlaging der kos ten van levensonderhoud kunnen leiden, zoo als de Regeering de binnenlandsche grafi sche industrie steune door aan alle publiek rechtelijke lichamen den eisch te stellen, dat aan hen te leveren artikelen voor zoover dit vertrok!!! Fehrenbach keek me eens aan, lachte en zeide: „Ik geloof, dat je het zwaar te pakken hebt!" Stik," was mijn repliek. Deze uiting be vestigde zijn vermoeden. Ik informeerde by den kellner, wie de fa milie was en waar ze woonde. „Hier in 't hotel", sprak deze verwonderd. Verbaast het u nu, dat ik den volgenden morgen myn muzikale prestaties op de Markt, waar het hotel gelegen is, ten beste ging geven Steals blikte ik naar boven!-De schoone bleef onzichtbaar!... Tegen een uur of elf stond ik daar nog. Ik had den moed nog niet opgegeven. M'n hart klopte onstuimig, want op eens... stond „zij" voor me. Natuurlijk deed ik als of ik haar niet zagOnschuldig speelde ik „Salut d'Amour". Toen ontmoetten onze togen elkander- Ik korf als de jongeling in „De kleine Sou brette" van Dirk Witte zeggen: „Ik keek als verdwaasd naar het dubbeltje in mijn hand, dat ik kreeg van die kleine „coquet te"!!!" Toch- meende ik, dat ze even gelachen had! Was het een illusie? Ik vond haar, zoo mogelijk, nog bekoor lijker dan den eersten avond- Het kostte moeite myn incognito te bewaren! Was het toeval, dat ik haar 's avonds weer ontmoette? Of was „Amor" ons goed gunstig gesteiml! Voelde zjj de kleine pijl tjes Van Cupido, die op haar afgeschoten werden? Begreep zij de namen der liedjes, die ik haar toespeelde, als: „The Sunshine of your Smile", „You made me love you", ja zelfs ..Viens tout prés de mol". Ik zorgde echter buiten de blikken van Papa te blijven. Amor was me behulpzaam door middel van een spiegel, -waarin ik het lieve kind steeds kon gadeslaan, en be- mogeiyk ia, binnenslands worden vervaar digd. De Centrale Raad wenscht vooralsnog niet aan te dringen op maatregelen van be scherming tegen de buitenlandsche concur rentie, daar naar zijn meening ook tijdelij ke maatregelen van dien aard de gewensch- te algemeene prijsverlaging in den weg kunnen staan. Wordt aldus de Centrale Raad de Nederlandsche nijverheid in deze dagen niet langs den natuurlijken weg in stand ge houden, dan wordt hiermede ook in de toe komst het bestaan der arbeiders bedreigd en tevens het nationaal vermogen sterk verminderd. GEMENGDE BERICHTEN. De toestand in de veenstreek. Tengevolge van den stilstand in het veen- bedrijf, waardoor er vrijwel geen turf is vervoerd, zijn honderden schippers reeds maanden zonder werk. Verscheiden schip pers, die eldere gedomiliceerd zijn en in de gemeente Emmen reeds maanden lang met hun schijf op eenige bevrachting liggen te wachten, hebben zich tot het armbestuur in de gemeenten, waar zij in den zin der wet woonachtig zyn, gewend om hulp. Men ver wees hen daar echter naar de gemeente Emmen. Deze laatste gemeente echter acht zich niet verplicht, noch in staat dezen schippers ondersteuning te verleenen. De schippert! hebben nu de laatste twee dagen samenkomsten op de markt te Emmen ge houden en hebben Zaterdag eenige afge vaardigden gezonden om hier hun belangen te bepleiten. Zy drongen er op aan, dat door het gemeentebestuur stappen worden ge daan, ojxlat zeer spoedig een steunregeling voor de werklooze schippers tot stand kome. Het gemeentebestuur antwoordde, dat de gemeente daarover met het ryk aan het on derhandelen is. De Courant teekent hierbij aan: Tal van huisgezinnen verkeeren in de diepste ellen de; velen bezitten geen cent meer; onmid dellijk ingrijpen der regeering is hoog nood zakelijk. De toekomst ziet er droevig uit. De arbeiders in een deel der gemeente Emmen zijn met de verveners tot overeen stemming gekomen, en daar zal weldra het werk worden hervat, maar de thans aan het werk gaande veenarbeider, die een veel kor tere campagne meemaakt dan andere jaren, zal dus ook naar verhouding heel wat min der geld beuren dan andere jaren. Boven dien hebben onderhandelingen, die in een ander deel der gemeente zijn gevoerd, niet tot een gunstig resultaat geleid, zoodat in Weerdingermond, Roswinkel, Emmer Erf- scheidenveen, Emmer Compascum, in een deel van Barger Compascum en in Valther- mond nog steeds niet wordt gekerkt, doch ook. wanneer in die gedeelten straks over eenstemming mocht worden bereikt, kunnen lang niet alle arbeiders daar aan het werk gaan. De arbeiders zelf rekenen er op, dat, als de verveners tot overeenstemming mochten B-eraken met de werklieden, er 2/3 der werk- loozen aan den arbeid kunnen gaan; doch van verveners-zjjde wordt dit aantal op hoogstens de helft geschat. De Courant had Zondagmorgen nogmaals een onderhoud met burgemeester Kootstra. die mededeelde, dat het vuur thans in het Weerdinger- en Noorderveen woedt, in een stuk veen van 1 uur lengte en 1 uur breedte, dat is dus op een oppervlakte van onge veer 3000 H.A. De stoomspuit uit Meppel is door het aan houdend in gebruik zijn warm geloopen en geheel defect geraakt, en gisteren naar Aneldoorn ter reparatie verzonden. B. en W. hebhen besloten om niet meer te spuiten, aaneezien hun is gebleken, dat al het we kenlange spuiten hoegenaamd niets heeft uitgewerkt. De burgemeester vestigde er voorts de aandacht od. dat zoowel van verveners- als van arbeidersziide vrijwel geen medewer- kiner bij de hlusschinpspoginpen is onder vonden. Zeker wel vijf en zeVentig procent van de verveners weigerde, evenals de ar beiders. hun medewerking en hielden zich aan de leuze: ..Laat branden, wat brandt." Zoo'n toestand, als hier thans heerscht. aldus de burgemeester, hebben wij hier nog nooit gekend. Wat den toestand op 't oopenblik betreft het volgende: Het geheele Noordveen staat >'n brand benevens nog een deel van het Weerdinperveen en een stuk veen bij Valthe. merkte, dat ook zij, ondanks waarschuwin gen van Mama, aanhoudend naar my keek. Helaas vertrokken wij den volgenden och tend naar Eindhoven. Ik beloofde mezelf, om by de eerste gele genheid de beste, naar den Bosch terug te gaan. Dat die gelegenheid spoedig komen zou, hoef ik zeker niet te zeggen. Waar toch is het prettiger Carnaval vie ren dan daar, waar de „Oeteldónksche Club" nog steeds haar scepter zwaait, waar „Prins Carnaval" telken jare met pracht en praal zyn intocht houdt, waar... „zy" woont. Wat nog nooit gebeurd was, geschiedde in Eindhoven, de permissie om te spelen, lag voor ons reeds klaar. Bergen op Zoom neem daaraan een voorbeeld. We namen onzen intrek in hotel „Ny- jiels". De vriendelijke eigenaar was wel zoo goed ons onderdak te verleenen. Ik had me daarheen, vanuit Den Haag, costuums la ten komen, wat boorden, overhemden en wat meer behoort om van een schooier een presentabel mensch te maken. Waarom ik dat gedaan had, och een lezer, die zelf wel eens verliefd geweest is, kan zich zulks indenken. Ik zou immers binnen kort weer naar Den Bosch teruggaan. En wat maakt meer indruk op een jonge schoo ne, dan een gesoigneerd jongmensch? Dit dacht ik ten minste. Myn ontgoocheling zal uit het verder verloop van my verhaal blij ken. In ieder geval smaakte ik nu het ge noegen om mezelf weer presentabel te vin den. Men had ons gezegd, als je in Eindhoven komt, moet je naar „Truitje" gaan. Wie en waar „Truitje" was, zouden ze ons in Eindhoven wel aanduiden. Bjj „Truitje" kwamen we tegen twaal ven. Het was er behagelijk, gezellig. Rond den stamdisch zaten eenige vriendelijke, gemoedelijk uitziende oude hoeren. Natuurlijk mochten we een stukje spe len. Ik voelde me daar recht op mijn gemak, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Amsterdam. Rotterdam. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau, wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. 2256 20_ Tal van kleine verveners zijn door den loop der gebeurtenissen financieel totaal ge ruïneerd. Deze kleine verveners hebben n.l. de laatste jaren tegen buitensporig hooge prijzen Veengronden gehuurd, welke door hen worden afgegraven. Het veen mogen zij afgraven, de turf mo gen zij verkoopen, doch de afgegraven grond blijft aan den oorspronkelyken eige naar. Zy zitten, nu de turfprijs zoo geweldig is gedaald, met den financieelen strop, die voor talloozen duizenden bedraagt en voor velen den geheelen ondergang beteekent. De branden hebben dien financieelen strop nog beduidend vergroot. De burgemeester blijft den toestand bui tengewoon zorgvol inzien. Nederland en Frankryk. De Vereeniging „Nederland in d$L Vreemde" heeft het voornemen 200 voor drachten over Nederland te doen houden in alle min of meer belangrijke plaatsen van Frankrijk. Daarbij zal de nieuwe film „Nederland" ter toelichting worden afge draaid. De Kroonprins lid van den A. N. W. B. De kampioen van deze week vermeldt onder de nieuwe leden van den A. N. W. B. Prins Wilhelm von Hohenzollern. De Rotterdamsche Handels- en Landbouw taak. De Haagsche recherche heeft Vrijdag ten huize van mr, Z., Kettingstraat no. 14 we der een groot aantal obligaties, corres pondentie en andere bescheiden van de Rot terdamsche Handels- en Landbouwbank, door Welke bank in Mei a.s. een nieuwe trekking zou worden gehouden, in beslag genomen. Het incident te Maarn. Naar de „Telegr." verneemt, is tegen den jjersfotograaf van „De Courant" en de „Daily Mail", die te Maarn aanwezig was op den morgen van het vertrek van den rouwtrein, een vervolging ingesteld, wegens het overschrijden van de spoorbaan. Een oplichter. Eenigen tijd geleden plaatste de verte genwoordiger voor Nederland van een be kende Amerikaansche automobiel-maat schappij een advertentie, waarin een kracht gevraagd werd, om als vertegenwoordiger voor Overysel, Gelderland en Limburg op te treden. Hierop refereerde zekere v. D., ingenieur. Hij studeerde te Mitweida, was in het bezit van uitstekende referenties van zyn zwager, directeur van een maatschappij te Rotterdam. Hy zeide met twee millioen, op zyn borst verborgen, uit Roemenië ge komen te zyn, en wel als vertegenwoor diger van de maats<fhappij te willen optre den, maar voor eigen rekening zaken te willen doen. Met gegevens in den Haag ver kregen, begaf hy zich 16 April naar Zwolle, waar hy zich vervoegde by den plaatsely- ken vertegenwoordiger, aan wien hij mee deelde, dat hy zou overwegen of deze de vertegenwoordiging zou mogen blijven voe ren. Hy stelde zich voor als vertegenwoor diger voor de drie bovengenoemde provin ciën, en zijn optreden was van dien aard, dat hem de deur gewezen werd. Bij den heer v. R., grossier te Zwolle, en eigenaar van twee groote perceel en, van wien hy een neef was, gaf v. D. voor, dat de maat schappij daar ter stede een auto-garage wilde vestigen. Hij kocht van dien neef, die bedrijfsleider zou worden, de perceelen; aanvaarding en betaling op 15 Mei. Hy stelde zich met neof in verbinding met een makelaar, en kocht een aangrenzend per ceel voor ƒ25.000. De vertegenwoordiger in den Haag zou hem vyf auto's leveren, waarvoor hy 14.000 ■cautie moest storten, op dat bedrag kwam hy momenteel ƒ500 te kort, die de neef hem leende. Vrijdag 22 April, toen notarieele acte gepasseerd tot op eens een hondje naar me toe kwam, me, terwijl ik speelde, nauwkeurig besnuf felde en welbehagen scheen te scheppen in de franjes, van m'n schooierspantalon! Hy uitte dat op hondenmanier -. Een oogenblik later bemerkte ik dat door een natte plek aan m'n broek. Begrijpelijkerwijs, hilariteit der „Truitrianen". Ik lachte van den weer omstuit mee. Doch, o jé! deze hondenappreciatie had zeer eigenaardige gevolgen. Ik wil dan ook „Truitje" in overweging geven, wanneer zy haar inrichting gemoderniseerd heeft en dan waarschijnlijk „Jumper" zal noemen, haar hondje betere manieren te leereni Dien heelen dag werd ik n.l. achtervolgd door een zwerm belangstellende viervoeters. Analoog met: „Een kinderhand is gauw ge vuld", dacht ik toen: „Een hondenneus is gauw bekoord". Het stokje, dat my in Hil versum tegen den regen geschonken was, bleek nu goede diensten te bewijzen tegen deze nattigheid. 's Avonds stonden wy in een café op den hoek van de Markt te spelen. Een dronken man maakte het ons en het publiek zeer las tig. De kasteleinesse deed wanhopige pogin gen om den man te doen verdwijnen. Ten einde raad, belde ze het politiebureau op en een oogenblik later komen twee agen ten net café binnen. Direct komen ze op ons af en tot groot vermaak van den dron ken ruziemaker werden wij „eingesperrt". Wei een doorslaand bewijs, dat onze ver momming „in orde" was. Hierover in een volgend artikel meer. Over dronken menschen gesproken, nog een typisch voorval. We staan te spelen in een café, ik geloof, dat het „Suisse" heet. De gasten waren een en al oor. Ja, zelfs een heer, die eens een automobiel-ongeluk ge had heeft, presenteerde ons een glas wijn. Daar komt iemand binnen, die een beetje te veel aan Bacchus geofferd had. Door onze muziek raakt hij in vervoering en hij begint allerlei fantastische dansen uit te voeren, mij daarbij steeds vriendelijk toe- zou worden, verscheen v. D. niet. Dont dag 28 April, toen de heer v. R. zich n. den Haag begaf om nader de zaak met L hoofdvertegenwoordiger te bespreken, blee het, dat deze van niets afwist. Informatie] by de familie brachten aan het licht, dat D. geen cent bezat.. Het lekte uit, dat hij te Nijmegen iet. dergelijks op touw had gezet, daar was de'* aanvaarding 1 Mei a.s. Van Zwolle vertrok de heer v. D. naar Groningen, maar het is nog niet gelukt hem te arresteeren. LUCHTVAART. De vliegtocht naar Indië. zee 2e klasse J. F. L. Goed hart heeft meegedeeld, dat bii ziin vertrek uit Londen nog geen antwoord was oat- vangen op een telegram naar Egypte, waarin het Air Ministry gevraagd had, of hy over Mesopotajmië zou imogen vliegen. Dit antwoord werd zeer spoedig verwacht. Daar het onmogelijk bleek, een andere route te volgen, hangt van dit antwoord het al of niet doorgaan van den tocht af. Overigens had men aan het Air Ministry groote belangstelling voor het plan en men wilde hem alle mogelijke hulp geven. De heer Goedhart kreeg zekeriheöd. dat op 10 Mei aj5. de noodige hoeveelheden benzine en olie op de verschillende plaat sen aanwezig .zouden zijn. Op verzoek om steun, tot 25 directies van groote maatschappijen gericht, hebben 18 geantwoord, waarvan 17 afwijzend; al leen de Ned.-Indische Sipoorweg-Mij. zegde de 500 toe .op voorwaarde, dat de benoo- digde som volteekered zou worden. Voor een «el Ük bedrag van 500 i verkregen van den heer het oogebnidk in Holland vertoeft in ver band met de oprichting van de Indische Sterrewacht. Met de bijdrage van Aneta en het Nieuws van den Dag. van Nederl.- Indië totaal dus 3000. ongerekend de nog niet vastgestelde bedrage van den fabri kant van het vliegtuig. Uit een uit Weltevreden ontvangen te legram blijkt, dat Aneta tot dusver f 5800 ontving aan toezeggingen, behalve de gif ten der heeren Berreittv en Wvbrands. SPORT. VOETBAL. Voetbaluitslagen. Rotterdam: Ned. Elftal—Oostel. Elftal 5—0. Amsterdam: Ajmsterd. Elftal--Bruaselsoh Elftal 3-0. 3e klasse E. Gouda: T. O. P.V. F. C. 0-d. Rotterdam: Saburnus-S. V. W. 0-4. oeKercuni pen iie. Rotterdam: R. F. C.Gouda 50. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. Maandag 2 Mei. Aanvoer: 621 vette runderen, 221 vette en graskalveren, 836 varkens, 44 schapen en lammeren. Prijzen: Runderen le kw. 2—2.10, 2e kw. 1.86—1.96, 3e kw. ƒ1.66—1.76; Ossen le 2—2.06, 2e 1.70—1.80, 3e 1.601.70; Kalveren le ƒ2.66—2.80. 2e ƒ2,36—2.50, Se ƒ1.80—2; Schapen le 1.60—1.60, 2e ƒ1.30 —1.40, 3e 1.20; Lammeren ƒ1.70—1.80; Varkens le kw. 1.30—1.34, 2e 1.24—1.78, 3e ƒ1.10—1.20; licht soort le 1.25—1.80. Handel voor varkens matig, de rest redelijk, Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveiling. Veiling van 2 Mei 1921. Kropsla le srt. ƒ4.60—11.70, idem 2e art. f 1.10—'7j60. per 100 stuks. Sninazie f 0.40—6.60 per 100 KG. Peen le srt f 19—27. idem 2e srt. f 4—12. Raharter knikkend, nu en dan onverstaanbare gelui: den uitstootend. Nu wil het geval, dat diezelfde mijnheer 's middags in hotel „Nypels" aan een tafel tje naast ons gedineerd had. Ik had daar ge zeten, niet als schooier, doch in het costuum waarmede ik eens het hart der Bossche schoone hoopte te veroveren. Hy kon me dus niet herkennen, doch ik herinnerde me het gesprek, dat hy daar zeer luide had ge voeld. „En hier heb ik de sleutel van 't huis. Twaalf kamers binne d'r in. Ik kan wel 10 menschen te logeeren hebben, 't Is een huisje als een paleis! En hier is de sleutel. Hier in mijn zak!" 4 Daar hy voortdurend zwamde over het bewuste onvolprezen huis, had hy onwille keurig mijn aandacht getrokken. Ja, en t grappige was, ik had hem tusschen twee haakjes, een zeer gemoedelijk type, eens in Den Haag ontmoet- Ik sprak hem aan: „Zoo ouwe jongen, hoe gaat het met uw huis?" „Hoe weet je dat?" „Maar wie weet dat niet, iedereen spreekt er over man, zelfs in den Haag wordt er over gesproke!" Perplex zeide hy: „In den Haag?" „Ja, schijnt in „Mascotte ook over dat prachtige huis gesproke te hebben, u mag wel oppasse. Zy schyne het daar afgeluis terd te hebben en beroamen nou een in braak- Geheel ontnuchterd en krijtwit sprak hij nu: „Man, weet je dat zeker?" Stil droop hy af... tableau!!! Zijn woede was niet te beschrijven, toen hy mij den volgenden dag vroeg: „Weet je soms nog meer van die bende?" en ik ant woordde: „Och man, 't was maar een lolletje!!" (Wordt vervolgd.) f 0.7O—<6.40| Radijs 1.402-50. Raap stelen f 0-dÓ'2.40, Selderie f 810, per 100 bos. SJavellen 0.361.33, per kist; Eieren f 8.70 per 100 stuks; Aardbeien 0.89'1-40 per pond. 426e Nederlandsche Staatsloterij. 3e kl. Trekking van Maandag 2 Mei 1921. ƒ1500: No. 17435. 1000: Nos. 2050 1,3091. ƒ400: Nob. 19354, 19666. 200: No. 21218. ƒ100: Nos. 6860, 7687, 10768, 17237, 18783. Prijzen van 65. 17 35 65 91 160 196 222 242 279 321 391 393 469 490 544 673 702 715 762 835 838 846 920 921 966 969 991 1027 1042 1078 1157 1174 1185 1209 1214 1237 1254 1256 1281 1304 1308 1335 1338 1345 1356 1364 1365 1483 1490 1502 1518 1581 1589 1615 1817 1659 1671 1682 1724 1746 1769 1790 1797 1829 1901 1911 1923 1995 2077 2114 2122 2136 2138 2158 2169 2217 2271 2295 2321 2325 2354 2360 2457 2512 2637 2695 2778 2812 2815 2856 2887 2892 2899 2964 3005 3015 3048 3095 3101 3114 312 1 3155 3161 3175 3192 3220 3282 3305 3334 3398 3399 3493 3504 3517 3530 3538 3576 3582 3686 3706 3712 3817 3825 3855 3871 3881 3904 3947 3954 3968 4011 4029 4041 4066 4071 4096 4133 4192 4197 4237 4283 4314 4389 4405 4456 4479 4483 4504 4531 4635 4669 4721 4804 4823 4887 4938 4941 4971 4975 4989 5021 5071 5081 5265 5267 5278 5306 5326 5405 5545 5554 5558 5603 5619 5647 5655 5746 5784 5843 5848 5892 5957 5979 5986 6003 6108 6118 6128 6152 6171 6193 6202 6247 6280 6330 6354 6433 6447 6520 6524 6533 6574 6575 6670 6747 6838 6901 6920 6940 6965 7123 7126 7146 7174 7192 7273 7288 7328 7355 7384 7448 7624 7648 7696 7704 7715 7781 7883 7987 8013 8041 8075 8086 8088 8108 8113 8154 8168 8169 8207 8266 8297 8309 8446 8514 8516 8558 8572 8577 8579 8653 8655 8672 8718 8767 8808 8821 8892 8995 9014 9015 9023 9059 9080 9097 9101 9166 9234 9297 9367 9434 9506 9507 9542 9670 9731 9786 9821 9833 9893 9926 9951 9967 10031 10033 10036 10149 10177 10259 10286 10338 10349 10435 10447 10451 10459 10475 10516 10642 10545 10573 10640 10670 10685 10730 10790 10821 10831 10892 10947 10959 10967 10981 11007 11013 1103 911043 11109 11111 11114 11242 11261 11262 11326 1L409 11438 11493 11550 11575 11580 11611 11687 11739 11756 11776 11848 11951 11956 11968 11980 11988 11992 11995 12004 12044 12047 12074 12097 12168 12172 12216 12230 12246 12324 12329 12330 12335 12426 12428 12437 12476 12540 12590 12598 12608 12630 12640 12657 12719 12747 12771 12797 12798 12854 128.74 12878 12886 12921 12932 12997 13003 13012 13014 13028 13174 13260 13262 13314 13319 13329 13347 13374 13385 13390 13394 13428 13448 13468 13517 13529 13534 13535 13558 13628 13663 13666 13676 13698 13699 13795 13808 13837 13840 13844 13906 13933 13956 14012 14045 14072 14097 14123 14194 14207 14209 14211 14226 14300 14384 14399 14455 14457 14459 14461 14510 14528 14555 14556 14602 14630 14641 14652 14654 14701 14721 14754 14802 14848 14894 14974 14983 15028 15153 15202 15241 15252 15256 15261 15265 15273 15252 15349 15355 15366 15389 15393 15427 15435 15450 15453 15520 15535 15542 15547 15553 15622 15675 15737 15740 15743 1M10 15815 15866 15871 15882 15896 15915 15*2 15940 15980 16040 16047 16049 16120 16154 16162 16172 16176 16180 16204 16210 16226 16242 16267 16270 16275 16332 16396 16463 16473 16485 16507 16511 16526 16599 16621 1G647 16648 16665 16675 16711 16754 16782 16799 16821 16828 16836 16912 16914 16925 17024 17026 17051 17077 17124 17137 17140 17165 17166 17168 17172 17191 17192 17196 17217 17250 17280 17285 17289 17388 17418 17458 17509 17544 17594 17623 17683 17705 17749 17778 17801 17806 17885 17919 17933 17941 47954 17978 18007 18025 18054 18108 18128 18161 18189 18195 18223 18273 18310 18320 18439 18482 18563 18570 18627 18679 18757 18769 18813 18817 18834 18938 18940 18943 18950 18951 18968 18975 18986 18991 19061 19072 19203 19251 19287 19320 19327 19328 19424 19434 19454 19466 19530 19536 19571 19576 19654 19661 19674 19703 19784 19794 19800 19801 19810 19903 19924 19934 19958 19961 19983 19987 19994 20009 20012 20023 20054 20060 20085 20126 20157 20192 20196 20199 20202 20254 20267 20289 20311 20313 20351 20365 20425 20456 20474 20479 20485 20498 20535 20569 20579 20661 20657 20665 20677 20695 20713 20766 20794 20804 20827 20836 20857 20858 20888 20909 20912 20914 20922 20965 21010 21019 21104 21113 21114 21187 21212 21320 21351 21393 21474 21497 21521 21556 21566 21806 21873 21898 21901 21948 22017 22041 22087 22091 22202 22203 22236 22244 22257 22299 22308 22310 22320 22322 22344 22361 22372 22439 22490 22498 22509 22510 22527 22586 22605 22607 22626 22635 22663 22687 22688 22749 22751 22803 22815 22836 22861 22917 FINANCIEELE BERICHTEN. WISSEL KOERSEN. Officiëele noteering te Amsterdam. 30 April. 2 Mei. Londen 11.28% 11.29% Berlyn 4.32% 4.37% Parys 22.10 20.02% Brussel 22.10 23.06 Zwitserland 49.90 50.10 Weenen 0.72% 0.77% Kopenhagen 51.80 51.60 Stockholm 66.30 66.90 Christiania 44.10 44.40 New-York 2.84% GOUDA. 2 Mei 1921. De Boskoopsche Bloemententoonstelling te Gouda. De enorme belangstelling voor de Bos koopsche Bloemententoonstelling heeft de Commissie doen besluiten den duur der ten toonstelling te verlengen tot en met Hemel vaartsdag. Dat is een goed idee. Want het blijkt alle dagen, dat er velen zyn, die telkens weer opnieuw het tentoonstellingsterrein betreden om daar telkens weer nieuwe indrukken op Zaterdagavond was ter eere van den ver jaardag van Prinses Juliana den voortuin fantastisch verlicht. Het was bladstil en daardoor kwam de verlichting volkomen tot haar recht. De paden waren omzoomd met flikkerende lichtjes en langs de spijlen der brug stonden ze eveneens en wierpen in het water hun wonderlijken schy'n. Het was •werkelijk imposant. Het aantal bezoekers was Zaterdag, voor al des avonds, zeer groot. De dag van gisteren heeft, wat het be zoek aangaat, ongetwijfeld het record ge slagen. Wat een drukte van auto's en rijwie len in de stad, overal getoeter en gebel. Op de Van Beverninghlaan stonden de auto's in lange rij achter elkaar te wachten. Op de tentoonstelling was het zeer druk. Daar schuifelden de bezoekers voetje voor voetje door de gebouwen, en dat ging zoo den ganschen middag door, tot aan het tafel uur. Toen minderde het en kregen de aan wezigen beter gelegenheid van al het schoo ne te genieten. 's Avonds was het bezoek voor de bloemen niet zoo groot, in het restaurant en daar voor was het daarentegen des te voller. Daar was het een erf al gezelligheid met muziek en clans. Nu de tentoonstelling tot en met Hemel vaartsdag geopend blijft, belooft vooral deze laatste dag. de uitgaansdag bij uitnemend heid voor velen, nog heel wat bezoekers te zullen brengen. Waar het noodig was, zyn versche plan ten aangebracht, zoodat het geheel zyn schoonen aanblik behoudt. Wij vernemen zoo juist, dat het aantal bezoekers Zondag de 2000 heeft overschre den; het totaal aantal is daarmede tot on geveer 16000 gestegen. I AATSTE BERICHTEN. 1 Mei in Duitschland. BERLIJN, 1 Mei. V.D. Uit verschillende deelen van het Ryk ingekomen berichten blijkt, dat de Mei-feesten in het algemeen overal zonder bijzondere storingen van het openbaar verkeer zijn verloopen. In Berlijn deed zich een incident voor. In een verga derlokaal drong de menigte op een wacht meester der politie in en verwondde hem met een messteek in den rug. De beambte maakte daarop van zyn revolver gebruik en verwondde twee zijner aanvallers. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord westelijke wind. zwaarbewolkt of betrok - ■ken, waarschijnlijk regen, zelfde tempera- tour. 40-jarig jubileum van den heer J. G. Arentz. Het was gisteren een heugelijke dag voor den heer J. G. Arentz. Op den 1 Mei vierde de algemeen bekende en geachte muziekleeraar zijn 40-jarig jubileum als leeraar aan de Muziekschool te Gouda, maar tevens ook zyn 40-jarig jubileum als directeur van het Gouclsch Stedelijk Mu ziekkorps, het muziekkorps van de voor- ialige Schutterij. Dit dubbel jubileum mocht niet onge merkt voorbijgaan. Daarom werd een comi té gevormd uit de besturen van de Com missie van Toezicht op de Sted. Muziek school en de Commissie van het Sted. Mu ziekkorps en dit comité heeft zich beijverd om den geachten jubilaris op dezen gedenk- waardigen feestdag te huldigen. Deze huldiging had plaats Zaterdag j.l. in de bovenzaal van de Muziekschool. Te half drie waren daar bijeengekomen de Commissie van Toezicht op de Muziek school en de Commissie van het Muziek korps, maar tevens ook het voltallig colle ge van B. en W. met den Secretaris, den directeur der Muziekschool en diens familie, en enkele anderen, terwijl het Goudsche Muziekkorps op het podium stond. Verge zeld van eenige leden van het Comité ver scheen de jubilaris met zijn vrouw; zy namen plaats te midden van hun kinderen, die tot bijwoning dezer huldiging mede wa ren genoodigd. Zoodra de jubilaris was gezeten, nam de heer C. van Veen Azn., als voorzitter van het Comité, het woord om de aanwezigen te verwelkomen en dank te zeggen voor hunne tegenwoor digheid om den heer Arentz op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag te huldigen. Na den jubilaris te hebben medegedeeld dat de beide Commissies gemeend hadden den dag van zyn dubbel 40-jarig jubileum tot een zeer byzonderen dag te moeten ma ken en dit op 30 April te moeten doen, op dat de dag van 1 Mei, de Zondag, voor hem zou zyn den feestdag in zyn familie kring, gaf spr. allereerst het woord aan den burgemeester dezer gemeente, den heer U. J. Mijs. Burgemeester Mijs zeide tot den jubila- res dat het college van B. en W. gemeend heeft op dezen gewichtigen gedenkdag niet te moeten achterblijven om persoonlijk zijne belangstelling te toonen. Dat velen, aldus spr. ongeveer, er toe hebben meege werkt om dezen dag tot een feestdag voor u te maken, bewyst voldoende hoe gy uw taak hebt opgevat. .Daarom zeg ik u na mens het gemeentebestuur hartelijk dank voor alles wat gy in uwe functies hebt ge daan. Gy hebt velen zien komen en gaan. En nog staat gy onverzwakt op uw post en vervult gy uw taak nog steeds vol ijver en vol ambitie. Dat verdient ten volle waar deering. Na ook mevr. Arentz met dezen gewichtigen dag te hebben gelukgewenscht, sprak de burgemeester den wensch uit dat het den heer Arentz gegeven zou mogen zyn den tijd dat hy nog in functie zal zijn, zich te kunnen blijven geven aan zyn taak, zooals hij dat tot heden heeft mogen doen. De burgemeester drukte daarop den jubi laris en zyn echtgenoote de hand. Het Stedelyk Muziekkorps bracht nu onder leiding van den heer J. H. B. Spaan derman de „Militaire Marsch" van Schubert ten gehoore. De heer Van Veen wenschte daarop den jubilaris namens de Commissie van Toe zicht op de Muziekschool van harte geluk. Spr. ging na hoe de heer Arera^in 1881 uit 22 sollicitanten na een vergelijkend examen voor de heeren Richard Hol en Van Millin- gen was benoemd en hoe door het aanstel len van meerdere ondferwyskrachten de aan vankelijke taak valWen jubilaris werd ge specialiseerd tot de afdeeling blaasinstru menten. Spr. wees er op dat in de gansche periode van 40 jaren de heer Arentz steeds heeft getoond bijzonderen ijver, toewijding en ambitie voor zijn werk. Het resultaat daarvan is zeker evenredig aan zijn dienst- praestaties; de jubilaris heeft steeds gaarne de belangen zyner leerlingen ten volle be hartigd. Ook namens het Muziekkorps wenscht spr. den jubilaris gfeluk. Het muziekkorps bestaat nagenoeg geheel uit oud-leerlingen der school. Dat korps heeft zich gedrongen gevoeld op heden bij deze huldiging tegen woordig te zijn als bewijs hoezeer het zijn dirigent waardeert. Spr. is er van overtuigd dat de jubilaris met groote ambitie zijn korps zal blijven leiden, doch spreekt daar bij den wensch uit dat zijn tijd om van de rust te genieten niet te lang meer zal uit blijven. Daar de Voorzitter der Commissie voor het Muziekkorps, den heer van Reedt Dort- land, ongesteld is, heeft de heer Van Veen ook gaarne de taak op zich genomen om namens die Commissie den jubilaris te com plimenteeren. De Commissie heeft met den dirigent getracht van het korps- te maken wat er van te maken is. Wat de jubilaris voor het korps heeft gedaan, deed hy fei telijk uit liefhebberij, want de geldelijke be looning daaraan verbonden was zeer onvol doende. Die belooning heeft de jubilaris ge vonden in de hartelijke waardeering van zyn korps. Spr. hoopt dat dit muziekkorps door den krachtigen steun van de gemeente de burgery tot een korps zal kunnen worden gemaakt, waarop wy in Gouda trots kunnen zyn. Namens vele ingezetenen, die hunne be langstelling op dezen gedenkdag wenschen te toonen, bood spr. den jubilaris een ge schenk in couvert aan met een album dat voor deze gelegenheid speciaal was ontwor pen door den Secretaris der Commissie van Toezicht, den heer P. A. Schroot. Dit album is een byzonder interessant stuk werk, waarin alleraardigste motieven voorkomen, ontleend aan de muziek en pas send voor dit feest. Het is voor den jubilaris zeker een waar devol geschenk, waarin hy zich zeer ver heugt. Beide geschenken werden nog vergezeld van een fraai bloemstuk, dat kleur en geur gaf aan het feestelyk milieu. De directeur der Muziekschool, de heer J. H. B. Spaanderman, wenschte vervolgens den jubilaris namens de leeraren, leerlin gen en oud-leerlingen van harte geluk; het was hem een hoogst aangename taak dit te mogen doen omdat de collega's steeds op aangename en harmonieuse wijze hebben samengewerkt. De heer Spaanderman sprak ten slotte den wensch uit dat het den jubi laris gegeven zou mogen zyn nog geruimen tyd in hun midden te arbeiden. Deze wensch ging vergezeld van de aanbieding van' fraaie bloemen in een mooien koperen bak. Het Stedelijk Muziekkorps voerde daarop „Weber's Fantaisie uit de Freiscbutz" uit. De jubilaris dankte aan het slot dezer huldiging allélfj^dfe daartoe hebben meege werkt. Hy dankte^voor de zeer waardeeren- de woorden gesprokén door den burgemees ter en de heeren Van Veen en Spaanderman. In de 40 jaren zyner functie heeft hy veel ondervonden; van deze zyn de laatste 10 ja ren de meest aangename voor hem geweest. Spr. bracht ook dank voor de bijzondere mate van welwillendheid, waarmede velen hem zyn tegemoet g§komen. Hy hoopt ge durende den tyd, die hem nog rest, zyn taak naar aller wensch te biyven vervullen. Tot het muziekkorps gevoelt de jubila ris zich byzonder aangetrokken. Met velen, die daarin medewerken, is hy oud gewor den. Hy hoopt met hen op .dezelfde prettige kameraadschappelijke wijzé te blyven ver keeren. Voor de hulde hem gebracht, dankt hij het korps hartelyk. Zeer apprecieert hij het van den directeur dat deze de door het korps uitgevoerde werken heeft willen in- studeeren. Ten slotte beval de jubilaris zich in aller vriendschap aan. Het muziekkorps voerde daarop uit „Lustspiel" van Keler Bela. Zoowel by dit nummer als de overige werd hartelyk ge- applaudiseerd. De thee werd rondgediend en daarmede was het officieele gedeelte geëindigd. Toen begon de receptie, welke door velen werd bezocht. jeleverd op het feit, dat de S.D.A.P. In cwantiteit achteruit ia gegaan, maar in kwaliteit is toegenomen. Dit ia voor de S.D. A.P. en haar leiders verbiydend. Hierna begon hy zyn Meirede en behan delde achtereenvolgens: De internationale 1-Meiviering, Imperialisme en Socialisme. Internationaal is de eisch van ontwapening gesteld. Het militarisme van 1914 is niet verslagen, doch eenvoudig verplaatst van Berlijn naar Parijs. De militaire godheden zyn niet meer Hindenburg en Ludendorff, doch Millerand, Briand en Lloyd George. Om een herhaling van 1914 te voorkomen, is dan dat deel der denkende menschheid, dat niet meer wil de menschenslachting. die nog zoo ^ferach in het geheugen ligt, de eisch van internationale ontwapening ge steld. En het I.V.V. met zUn 25 millioen leden is en kan een geweldige spaak in het wiel zUn van het karretje van het Fransche militarisme, dat geheel West-Europa ten verderve voert. Bij het laatate onderdeel van zyn Mei-rede komend, concludeerde hy, dat den socialisten, modern georganiseerden en vooral hun vrouwen, aan wie de dagen van atryd, door hun echtgenooten gestreden niet zonder sporen zUn voorby gegaan, 'n groot- «che, ideale en harde strijd wacht tot volbrenging van de eisch de eenige redding in deze wereld van verderf, grenzenlooze te genstellingen en de grootste reactie, n.l. de eisch van socialisatie. De Pionier, Hennequin e. a. wisselden het verdere gedeelte van den avond nog wat af. waarna de voorzitter met een opwekking sloot De hotelruimte in Gouda. In verband met de veel besproken hy po bheekverleening ten behoeve van het weer in exploitatie te brengen Stationsho tel. deelt men ons mee. dat de recherche Zaterdag een bezoek heeft gebracht aan de eigenaars der bestaande hotels, tenein de te informeeren naar het aantal beschik bare logeerkamers. Tevens werd inzage genomen van het vreemdeUmgenlboek. zoo dat door vergelijking van de logiesruimte en het aantal logé's eenige conclusie kan worden getrokken in zake de al of niet bestaande behoefte aan een nieuw hotel. Het resultaat van dit onderzóek kan uit den aard der zaak nog niet worden mee gedeeld. ken onder de veestapel van don landbouwer C. de Jong Mx. Geen spreekuur. Wethouder Knuttel zal morgen geen spreekuur houden. Aanbesteding. By de Zaterdag j.l. gehouden aanbeste ding van den bovenbouw van het kantoorge bouw der Nationale Bankvereeniging te Gouda was laagste inschrijver de heer J. H. de Wilde te Gouda voor 79.742. De Honingbloem. Vrijdagavond werd de tweede cursusavond in dit seizoen gehouden door de hier be staande byenclub „De Honingbloem". In deze bijeenkomst behandelde de heer Schipper, imker te Stolwyk en technisch leider der club, alle details betreffende „Het practiach imkeren met de Amerikaansche Rootkasten". In het laatst dezer maand zal een aan- schouwelyke openluchtcursus worden gehou den. Mallegatsluis. Soheepvaartbow oging door de Mallegat- sluis gedurende de maand Aipril 1921. 1066 schepen met een inhoud van 103298 M\. 2014 stomsohepen met een inhoud van 153538 M\. totaal 3080 vaartuigen mei een inhoud van 256831 M'. en 11 houtvlot ten uitmakende 42 koppels. Volksgaarkeuken. Gedurende de maand April werden in de Volksgaarkeuken alhier verkocht: In de zaal 2316 port., afgehaald 688 port., to taal 3004 port. Witte Bioscoop. Wie heeft er in z'n jeugd niet genoten van het fantastische sprookje „Aladin en de Wonderlamp" en wie herinnert zich. al is de inhoud van dit verhaal uit de Duizend en één nacht maar flauw bygebleven. niet de heerlijke oogenblikken die hy by het lezen of hooren vertellen van dit wondere verhaal heeft gehad. Men kan er nu weer van genieten, wel anders, doch zeker in niet mindere mate dan toen. Het over- en over bekende sprookje ia verfilmd en zoo kan men nu Aladin's strijd om 't bezit van de geliefde prinses voor zich zien afspelen in prachtige tafreelen, zooals zelfs de stoutste kinder fantasie zien niet droomen kan. Deze film Is inderdaad een grootsch, dank zy het uit nemende spel en de handige opname gaat er niets verloren van het tooverachtige in de geschiedenis der slaven van de lamp. Het oog wordt geboeid, zoowel door artis tieke interieurs als schilderachtige natuur- gezichten. Het z.g. byprogramma is eveneens de moeite waard: een leerzame rolprent over ..Het teelen van den fazant", een lachwek kende klucht en het z.g. variété-nummer, waarin men een aantal acrobatische toeren ziet verrichten. 1-Meiviering. De 1 Mei-viering, georganiseerd door den Goudschen Bestuurdersbond en de afd. Gou da der S.D.A.P. is hier gisteren kalm ver loopen. 's Morgens werd een wandeling door de stad gehouden. terwUl 's middags de jaariyksche straat-demonstratie plaats vond. Om twee uur was 't verzamelen in de Manége, vanwaar de lange stoet door de stad trok met vaandels en banieren met aan het hoofd het muziekkorps „De Pionier". De leuzen, waaronder werd gedemonstreerd, luidden hier evenals In andere steden: In ternationale ontwapening, voor Moeder- schapszorg en Tegen de reactie. Een dertig tal corporaties sloten zich by den optocht aan. o.a. Goudsche Bestuurdersbond. S. D. A. P. en S.D.V.C.. Typografenbond. Glas- en Aardewerkers. Metaalbewerkers Schilders gezellen, Meubelmakers. Bouwvakarbeiders. Spoor en Tram. Nederl. Ver.. Zangv. „Kunst en Strijd", Gemeentewerklieden, Transport arbeiders, Handels -en Kantoorbedienden, Bakkers enz.. Textielarbeiders, Land- en Tuinbouwarb., Straatmflkers, Fabrieksarbei- ders. Sigarenmakers. In de middagvergadering in den tuin van „Ons Genoegen" bespraken Mevr. de Bie Tiemens van Overschie voornamelijk met de talrijk opgekomen vrouwen de eisch voor moederschapszorg en het hanteeren van het stembiljet, terwijl het raadslid de heer W. Sanders van hier den lsten Mei besprak en vele malen applaus ontlokte. In de avondvergadering in den grooten Schouwburg hield de heer Jos. Loopult van Amsterdam de feestrede en besprak in de eerste plaats de Amsterdamsche raadsver kiezing van 27 April. Hy vond in den uitslag van deze verkiezing onder het stelsel van algemeen en vrouwenkiesrecht het antwoord Thalia Theater. Een Serie-film is precies eenv feuilleton in een Courant. Juist op het oogenblik, dat men denkt aan de ontknooping te zyn ge naderd wordt het afgebroken en wordt het publiek in spanning gehouden tot de volgen de week. En spanning is er gedurende de geheele vertooning der 4e episode van „de Koningin der aarde". We volgen deze week de drie ontdekkingsreizigers, waarvan er aan het einde der 4e episode nog maar twee over zyn, dwars döbr de binnenlanden van Zuid-Afrika. we zien hun lotgevallen by den Kafferkoning Makombe en ten slotte hunnen overwinning als zy het doel van hun reis, dc stad Ophir hebben bereikt. Ook dit gedeelte is weer ryk aan mooie natuurop namen. tevens is het interessant de zeden en gewoonten der kaffers te zien. terwyi een woord van lof den regisseur niet kan worden onthouden voor de geweldige massa regie, die byna aan het ongeloofiyke grenst Als tweede hoofdnummer liep deze week een dramatisch beeldt je uit het leven eener danseres, getiteld „de Witte Pauw". Of schoon het einde van dit beeld zeer droevig is. komen in de film vele geestige trekjes voor, die haar tot een aangenaam geheel maken. Een byzondere attractie voor Gouda was natuurlyk de film van het Koninklijke Be zoek aan de Boskoopsche Bloemententoon stelling op 2 April j.l. Het zien van vele bekenden op het witte doek en de zeer dul- delyke opname, ondankB het slechte weder, blijken voor de bezoekers veel aantrekke lijks te hebben. Als Varieté-nummer het Duo Wes en Cato een vrooiyke voordracht, getiteld „Hannes en Pieternel's Trouwdag", die wel insloeg en waarmede zy veel applaus oogstten. De explicatie web goed verzorgd en van de mu ziek viel ditmaal byzonder de violiste op. Deze gaf werkelijk gevoelig «pel. BERKENWOUDE. Alhier is mond- en klauwzeer uVUwbro- BOSKOOP. Gemeenteraad. (Vervolg). Thans is aan do orde het voorstel van B. en W. met betrekking tot de volkshuisves ting. B. en W. stellen voor, woningbouw- vereenigingen do verlangde modewerking te geven onder voorwaarde, dat gebouwd worde op het door B. en W. aan te wijzen terrein, torwyl zy voorts voor de noodige eenheid, hot op prjjs stellen, (lat zooveel gebruik worde gemaakt van denzelfden ar chitect. De heer Boekraad heeft op verschil lende punten nog altyd bezwaar tegen het voorstel van B. en W. Sommige woning- bouwvereenigingen hebben reeds een archi tect oenoemd. Naar uniformiteit kan wor den bestrcefd, maar alles behoeft toch niet te komen onder B. en W. Voorts acht spr. het nog altyd onjuist, dat alleen aan de Westzijde van de Gouwe zal worden ge bouwd. Aan de Oostzyde is evenzeer be hoefte aan arbeiderswoningen. Spr. vindt de houding, door het gemeentebestuur aan genomen, onjuist, temeer daar die een on- biliykheid meebrengt voor de Katholieke woningbouwvereeniging. De heer V e r k a d e kan zich niet voor stellen, dat de regeering niet ook het te kort op de exploitatie-rekening van andere vereenigingen zou goedkeuren. De heer Brand ucht 't niet wenscheiyk, dat alleen aan de Weatxjjde van de Gouwe wordt gebouwd en stelt by motie voor, B. en W. op te dragen, de m&geljjkheid van woningbouw aan beide kanten van de Gou we te onderzoeken. Na nog eenige discusies wordt deze mo- ti zonder stemming aangenoknen. Ten slotte wordt aangenomen een voor stel van don heer Verkade ohi iedere bouw- vereeniging, die aantoont met niet meer kosten te kunnen bouwen, het bouwen mo gelijk te maken. De door B. en W. aangeboden concept- voorwaarden voor het beschikbaar stellen van bouwterrein voor particulieren worden onveranderd vastgesteld. 'De geloofsbrieven van het nieuw benoem de raadslid, C. J. v. d. Broek, worden on derzocht en in orde bevonden. Tot zyn toe lating wordt besloten. By de rondvraag vestigt de heer Loef de aandacht op een advertentie van een der agenten, waaruit blykt, dat deze ook be steller is van een boot. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. een ambtenaar kunnen toestaan, bijbe trekkingen te bekleeden. Overigens zjjn de werkzaamheden, hieraan verbonden, zeer gering. De oorzaak is de woningnood. Voor dezen agent was slechts een woning te kry- gen waaraan de voorwaarde was verbon den, dat voor het aannemen en afgeven der bestelbriefjes moest worden gezorgd. Na eenige discussies zegt de Voorzitter toe, den betrokken agent te gelasten, nuar éen andere woning om te zien. De heer Brand vraagt hoe het zll mot de aanbesteding der Chr. school door den gemeente-architect. De Voorzitter antwoordt, dat inder tijd den gemeentearchitect hiervoor toe stemming is gegeven. De heer S p r u y t vraagt inlichtingen over de ondeihandelingen, met Gouda ge voerd, over de brug, die toegang geeft tot het Goudsche rypad. Spr. wil er de aan dacht op vestigen, dat de brug. zooals die thans zal worden hersteld, eert voortdurend gevaar voor het verkeer op zul levzren. De Voorzitter antwoordt, (lat hier over reeds in 1919 met Gouda is gecorres pondeerd. Nadien is echter niets meër vernomen, tot op zekeren dag, van Ged. Staten bericht kwam, dat, in verband met het voorgeno men herstel, het verkeer over die brug zou zyn gestremd. De heer S p ru y t wil protesteeren tegen de door het Dagelyksch BestuUr van Gouda aangenomen houding, dat er blykbaar geen been in ziet, ondanks uitdrukkelyk verzoek de brug niet lager, zooals verzocht, maar zelfs hooger te bouwen. Spr. vestigt er de aandacht op, dat by bestendiging van den tegonwoordigen toestand ongelukken niet uit kunnen blyven. B. en W. zeggen ten slotte toe, te over wegen, wat in dezen nog kan worden ge daan. De heer Guldemon d vestigt de aan dacht op het nog altyd in deze gemeente voorkomende woeste ryden met automobie len. Spr. zou willen, dat de veldwachters eens wat meer gebruik gingen maken van de chronometers. Do Volorzitter zegt toe, den gege ven wenk ter harte te nemen. De vergadering gaat hierop in comité ter behandeling ypn het primitief kohier Hoofd. Omslag. Coöp. Vereetfcigir* „De Boskoooache Veiling". Er weiden prijzen besteed als volgt: Chrysanten, moederplanten in soorten per stuk 3—6 ct.; afgesneden rozen, oer tak 413 ct; kh in pot 2530 ctj Clvci- nus in pot 30—<50 ct; kaimia in pot 38 ct; rhododendflton (kkiKvroed) per «tuk 4070 ct.; jd. per tak 1%2% ct.: azalea (kluit- goed) per stuk 60 ot.f 1; id. per tak 8Vi—-17 ct; clematifc per tak 13 ct.; vio len. per k:«t 70 ct; amandelen oer tak 2 3% ct.; flctten per bos 24 tt: gouden regen in pot per «tok 60 ct.; asters AI- pdnus per bos 3—<6 ct; Iris per tak 5— 6% ot; anemonen per bow 10—36 et: lu- pinen-alba per tak 2% ct; pyrettmun p«r bos 17—<31 ct.; daphe per bos 4 ct: acere per boe 26 ct.; saxifrawa per atuk 6 ct; seringen por tak 2041 et Bi) de aanbesteding voor het bouwen van een 9-klassage schbol voor rekening van de vereeniging voor Ckr. Nait. Schoonouder- wjjs alhier ziin {aannemers geworden de laagste inschrijvers zijnde de heeren Van der Velde en Hopgendoorn te leiderdorp voor de som van f 78295. De begrooting bedroeg 84963.84. GOUDERAK. Voor het plaatselijk comité van het Vre- desfonda alhier is pp de inteekeniyst ge tee kend voor een bedrag van 159.06. De verkoop van! het Emmabloempje by de ingezetenen desjer gemeente heeft 43.05 opgebracht. dezjBr

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2