Drie maanden schooier. STADSNIEUWS. ^e,r- PREDIKBEURTEN. 1 Postkantoor Gouda. Mevrouw diWeOJIHLJIBOD, De RECLAME OMSLAG FOTO'S Atelier DE KR U IJS WESTHAVEN 1. dan 200 Araerikaanache schenen in de ha ven van New-York opgelegd. Leidiens van den bond verklaarden, dat zii opdracht zul len «even, het wenk in alle havens neer te leggen, waardoor 40.000 leden van dien bond in die Atlantische havens aan den strijd zullen deelnomen. Bockdrukkersataking. Uit New-York wordt gemeld: De druk kersgezellen bü talrijke firma's staken wegens de weigering der patroons om de 44-urge werkweek toe te staan. Men schat dat er bijna 5000 stakers te Chicago zijn. Versoheiden Waden hebben opgehouden te verschijnen, andere geven gezamenlijke of besnoeide edities uit. BINNENLAND. der rijpere Lichamelijke ontwikkeling manneluke jeugd. Verschenen is het VoorJoopig Verslag der i'weeue Kamer van het wetsontwerp tot regeiung der lichamelijke ontwikkeling van de rupere manneluke jeugd. Üot ontwerp en de daarop gegeven toe lichting hadden op het meerendeel der le den een weunig gunstigen indruk gemaakt. Was man algemeen overtuigd van de groo- te beteekents der lichamelijke ontwiiwe- ling en achtte men het in verband daar mede in beginsel toe te juichen, dat deze meer en meer de belangstelling der Itegee- rmg krijgt, voor de wuze, waarop dit in dut wetsontwerp tot uiting komt. verklaar den al een te wenige leden iets te gevoelen. Zeer veie leden daarentegen konden zich In het overwegend militair karakter van voor vele leden een zóó dat zij alleen daarom reeds hun stem daaraan niet zouden kun- vun oordeel waren, dat de instandhouding van een leger voor ons land *ds een nood zakelijkheid moet wonden beschouwd, wa ren intusschen met de ovengenoemde leden van mee rung, dat het zeer te betreuren Is. dat de bevordering der lichamelijke ont- wiwtikkeling, welke de Regeering zich met dit ontwerp voorstelt te bereiken, in de voornaamste plaats ten doel heeft het vor men van goede soldaten. Verschillende leden konden het niet af keuren, dat bü de wettelijke regeling der lichamelijke ontwikkeling vooral met de belangen der landsverdediging wordt reke nmg gehouden. De in het ontiwerp ting tot het deelnea oefeningen, welke i v'an het militair karakter regeling meende te moe.— - vond vrij algemeen ernstige afkeuring. Men wees er op. dat een zoodanige dwang te eenemmale in strijd is met ons volkska rakter en niet zal nalaten bü de ieugd een grootem tegenzin tegen de geheele licha melijke oefening te wekken. Bovendien achtte men voor een verplichting als de hierbedoedde geen enkein rechtsgrond aan wezig. Gaarne zou men vernemen, waarop de Regeering haar baseert. Ook in de beperking van de directe over heidsbemoeiing met de lichamelijke ont wikkeling der mannelijke jeugd, waarin, naar werd opgemerkt, het militair karak ter van het ontwerp meer dan in een,ge andere bepaling tot uiting komt. was voor een groote meerderheid der leden een ern stig bezwaar tegen Het voorstel der Re geering gelegen. Waarom - vroeg men moeten de meisjes worden uitgesloten i een van UIB «iww: ywiiuccic, goed geleide lichamelijke oefening verbon den zijn? take leden, die niet wijden ontkennen dat ook een wettelijke réireliiut ran de li chamelijke oovoedówc der vrouwehlke jeusrd Kewcnscht is, waren intusschen van oordeel, dat een zoodaniee raaeliiK heter dan hier in een afzonder, ii,k wetsontwern nou kunnen wonden ondertrobracht. Dat de iou»d van 18 tot 16 (aar met onder de werkiiwr van het ontwern valt en al zoo wat de lichamelijke ont-mkkelimr be treft Wheel aan haar lot wordt ovotzre- taten. werd door vele leden, niet minder dan de alfteheele uiitnluituwr der vrouwe lijke ieund betreurd. Verscheidene leden, die op zichzelf ten 17 (Slot.) volle van de waarde der Lichamelijke ont- ikkeling overtuigd waren, meenden ech ter een ernstige waarschuwing tegen de overschatting daer waanle. waarvan naar hun meening het wetsontwerp blijk geeft, et achterwege te mogen laten. De erva ring heeft geieerd, dat het najagen van allerlei sport niet een der minst voorname oorzaken is van de ontgeesteliiking der jeugd, welke tegenwoordig in vele kringen •alt waar te nemen. En er diient streng tegen te worden ge waakt. dat niet de cultus van het lichaam geestelijke belangen komt te overheer- regeling kan naar de meening van sommige leden de lichamelijke ontwikkeling worden be vorderd door het op ruimer schaal dan thans subsulieeren van vereenigingen, wel ke zich daaraan wijden. In het biiaonder had men daarbij het oog op den Neder- Bond voor Lichamelijke Ontwik keling. di», uitvoering van de in het vervatte regeling werden ver schillende opmerkingen gemaakt en vra gen gesteld. Allereerst gaven verscheklene loden als in meening te keen en, dat het ontwerp aelf veel te wenig regelt en te veel ovetr- aat aan de algemeene maatregelen van waarin de uitvoeringsvoorschrif ten zullen worden gegeven. Bouwmeester vervolgde, terwyl ik nog even een blik wierp naar het huldigingsco mité, waarvan de helft in slaap was geval len, „en nu ga ik over eenige maanden (on ze ontmoeting dateert van Januari) naar Weenen Boedapest, Rome, zelfs naar Span je en dan misschien naar Amerika. In Oos- tenrijk zal Ik de Shylock op verzoek van den burgemeester van Weenen In het Hol- landsch spelen. Hij schreef: „Zoo kunnen dan wij Oostenrijkers eindelijk deJaal turn- ren van hen, die ons zoo hebben by gestaan in moeilijke dagen". Vindt u dat niet zeer sympathiek uitge drukt? Nu heeren, moet u mjj iets vertel len van uw zwerftocht". Gaarne voldeden wij aan zyn verzoek, en het was werkelijk hoogst komisch Bouw meesters gezicht Kade te slaan, toen ,k hem terloops mededeelde, dat ik het als journalist begonnen was, ten eande „in drukken" op te doen. „Mijnheer de Blij," sprak de groote kun stenaar, ,.u is handig, want als ik geweten had welk beroep u uit oefende, dan Smakelijk lachte hij. „Kom, ik ga slapen, de heeren daar ter wijl hij met een knipoogje naar het huldi gingscomité wees, „verlangen ook naar hun mandje. Ik vond het werkelijk zeer aardig met u kennis te maken". Den 6en Februari trokken ui, naar den Bosch. We namen onzen intrek ra - Hotel Central. „En ik lichtte met een zwaai m n hoed, zooals men een oude ke»»1» weer eenige regelen pit Dirk Witte s „Klei De Ziektewet. Volgens „Het Volk" hebben de pogingen der georganiseerde werkgevers en werk nemers om tot een regeling eener uitkee- ring bij ziekte te komen, geleid tot een „Proeve van een ontwerp-Ziektewet", dat aan de Regeering ter overweging zal wor den aangeboden. „Het Volk" geeft een „korte toelichting" tot het ontwerp. Het gaat uit van de verplichting van den werkgever om aan zijn arbeider, die we gens ziokte verhinderd is, arbeid te ver richten, het in het ontwerp nader geregelde ziekengeld uit te keeren. Die verplichting moet echter door den werkgever door bij zondere waarborgen worden gesterkt. Het ontwerp geeft nadere voorschriften onder welke voorwaarden een vereeniging kan worden erkend. Het gaat van de verwachting uit, dat de werkgevers, die den geëischten waarborg willen stellen, zich zoo spoedig mogelijk in één, doch in elk geval slechts in een zeer be scheiden aantal vereenigingen zullen orga- seeren. Het ontwerp stelt niet den eisch, dat de werkgever zelf lid moet zyn van hierbe- doelde vereeniging, maar vordert alleen, dat de vereeniging zich als mede-schulde- lar naast den werkgever stelt. Ten slotte stelt het ontwerp een fonds tot het nemen of bevorderen van maat regelen ter voorkoming van ziekte. In dat fonds zal door alle werkgevers moeten wor den bijgedragen, terwyl het beheer in han den zél zyn van den raad van toezicht. Premiebouw. In de eerste vier maanden van dit iaar zijn aanvragen ingediend voor den bouw van ongeveer twintig duozend woningen. Een zeer groot gedeelte van de aanvragen betreft den bouw van een enkele woning voor eigen gebruik. Kon. bezoek kan Overiisel. De Koningin zal Vrijdag 27 dezer te Zwolle doorbrengen. Op Zaterdag 28 dezer zullen H. M. en de Prins een tocht door de provincie Overiisel maken. Prinses Ju liana. die diezen todhit niet zal meemaken, komt eerst des Zaterdags te Zwolle, met het oog op die lessen, die niet mogen wor den Het treinongeluk by Weesp. De commissie voor het onderzoek inzake het treinongeluk bü Weesp op 13 Sept. 1918 heeft het derde en laatste gedeelte van haar versilag gepubliceerd. Dit gedeel bevat de uitkomsten der voortgezette rnemingen in de geplaatste peilbuizen ,n den spoordijk en de maatregelen, die oo aanwwüzing der commissie ziin genomen. De commissie komt daarbij tot de vol gende conclusie: „In aanmerking nemende dat de hoogte der bermen (parallelwegen) over 't adgemeen ongeveer 0.60 M.N.A.P bedraagt, mag uit ovengenoemde bijlagen worden afgeleid, dat de thans voorkomende hoogste waterstanden in de peilbuizen vol doende beneden die hoogte blirven. zoodat de toestand van den spoorwegdiük thans gunstig is te noemen en voorshands geen verdere maatregelen noodig zijn." De tocht der O VI en O VIII. De onderzeebooten onzer Marine de O VI en de O VIII, die een reis gaan maken en daarbij Le Havre zullen aandoen, zjjn gis teren vertrokken, eerstgenoemde onderzee boot uit Vlissingen, laatstbedoelde uit Nieu- wediep. Zü hebben zich in den afgeloopen nacht in de Noordzee bij elkaar gevoegd ter aan- vaardig van de reis. Vergadering van 3 Mei 1921. Voorz. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Het wetsontwerp Aanvulling Onteige- ningsdienst werd aangenomen met 12 to ne Soubrette" aan te halen. Doch de oude kennis bleef in myn geval beduusd staan. Ook ik wachtte even voor ik doorliep. Bei- den begonnen wij te lachen. 's Middags werd ik aan de familie voor gesteld, maar wat zeide „zy" tegen haar Moeder: „Ik vind hem zóó lang zoo aanlig niet". Dus... ze had me als schooier toch wel aardig gevonden- 't Was Carnaval, dagen van uitgelaten feestvreugde van kleine, zalige intriges, van dansende Pierrots en liefelijke Pierrettes; dagen van overwinning van een vagebond. 's Avonds was 't tjokvol in café Central, wij zouden daar spelen. Een piano werd naar binnen gezeuld. Ik ging er voor zit ten speelde walsen, steps en... „zy" danste met een ander. Dat was me te machtig! Was het „Schadenfreude" van Otto, toen hy naar me toe kwam met: „Dans jy hee- iemaal niet?" Het leek wel, nu mijn incognito voor haar opgeheven was, dat zü de voorkeur gaf aan Brabantsche boertjes, aan sentimenteel la chende Pierrots, ja zelfs aan een schitte rend geuniformde generaal, aan wiens arm ze me heel coquet kwam vragen: „Wil ik ik nog eens voor u collecteeren?" Of was het soms naïveteit? Den eersten avond van 't Carnaval ging ik diep in den nacht naar myn kamer... de P. in! Den volgenden morgen van een wande ling terugkomend, werd me van uit een raam een serpentine toegeworpen Dat was me te machtig. Wat een serpentine, zoo losjes weggeworpen, al niet voor sentimen- teele gedachten kan opwekken. „Zy" hield hem aan den eeaen, ik aan den anderen kant vaBt. Het was als een telefoon der harten! Een begin van den band, die ons samen verbinden zou, want al was hü toen van papier, eenige weken later toch zou een gouden band ons samen binden. 's Middags ging ik een visite bü de fami lie maken. We spraken af dien avond „en Club" feest te vieren. EERSTE KAMER. xi de orde kwam daarna het wetsont werp tot heffing van een tabaksaccijns. De heer v. d. Hoeven (c.h.) heeft be zwaren tegen het wetsontwerp, duizenden zullen uit hun werkkring gestooten wor- n. De heer S meen ge (v.b.) wees er op dat de wet de fabrikanten .noopt tot nieuwe uitgaven, welke niet onbelangryk zyn. De heer v. d. Feltz (v.b.) noemde een baksbelasting onafwendbaar. Wel zullen de sigaren duurder worden, maar de af schaffing van de huisindustrie is toch in het belang van de volksgezondheid, en als een sociale vooruitgang te beschouwen. 'De heer Vliegen (s.d.a.p.) voelt weinig voor vermeerdering der indirecte belastin gen. De belasting zal temeer impopulair zyn, omdat de tabaksnyverheid zich heeft ont wikkeld vry van wettelyke maatregelen. De heer Idenburg (a.r.verklaarde :h voor het ontwerp, omdat zyns inziens i belasting noodig is, nu de directe be lastingen hun grens hebben bereikt.' De heer de Vries, Minister van Finan ciën, trad in een beschouwing dei Ryks- middelen, en wees er op dat de toekomst er niet rooskleurig uit ziet, dank zei de invloed der economische toestanden. Er wordt veel verloren en weinig verdiend. De nieuwe belastingen als grondbelasting en successie-belasting zullen niet voldoende zyn om het te kort te dekken. Een weelde belasting lacht spr. ook,toe maar het is nog een lange weg als voren een ontwerp dooi de beide Kamers is aanvaard. Volgens de meening van den Minister zal het overleggen van de banderolles geen be zwaren opleveren, terwyl naar zyn mee ning niemand van deze belasting te lyden zal hebben. Na re- en dupliek werd de stemming be paald op hedenmorgen 11 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Ongeluk met een motorrijwiel Van een mototfrijiwied. waarop een dame en een heer gezeten waren, sprong in de Middlachterailee bij Ellecom een band. die zich bü het frame vastzette. De dame wema van het rüwöel geslingerd en in bewuste- ioozen toestand opgenomen. Zii had her senschudding bekomenper auto werd zij naar Dieren vervoerd. Een driebeenig hermelyntje. De heer Elbertsen, te Eerbeek, heeft een volwassen hermelyntje bemachtigd, dat zyn levensweg op slechts drie pooten heeft be wandeld; het roofdiertje miste namelyk zyn rechtervoorpoot. Mislukte ontvoering Een jongmensch uit Rotterdam heeft ge tracht een 4-jarig zoontje van zyn oom daar, die gescheiden leeft van zyn vrouw, op een fiets weg te ryden, doch is aan het station te Rotterdam gearresteerd. De spraak weer gekregen. Een oud-soldaat Frank Kelly, die in den oorlog zyn spraakvermogen had verloren, heeft dit dezer dagen plotseling terugge kregen. In 1917 was hü van het slagveld m Noord-Frankrük naar huis gezonden met verlamde beenen, terwül zyn spraakvermo gen geheel verdwenen was. Sindsdien kon iü zich slechts uitdrukken door middel van papier en potlood. Dezer dagen nu nam hü deel aan een vroolük partütje en opeens toen de uitgelatenheid ten top was geste- jen, kreeg hü zün spraak terug. Hü deelde ater aan een persvertegenwoordiger mede dat hü een brok in zün keel had gevoeld, dat plotseling barstte, waarop hü zich in staat gevoelde te spreken. Ik heb den ge- heelen nacht niet geslapen, zeide hü, en zoo bang was ik weer stom te zullen worden dat ik maar al heb doorgepraat. De dokter van den gelukkigen Kelly zelf is thans van oordeel, dat hü door eenzelfde mirakel ook nog eens het gebruik van zün verlamde beenen zal terug jtrjjgaL Doch laat ik even afdwalen van de zoete herinneringen, die voor my het Carnaval tot een onvergetelüke feestroes maakten. Weer als vagebonden kwamen wy' dien middag de gezellige eetzaal van ons hotel binnen. In een hoek zat een luidruchtig clubje het gezelschap Pisuisse. Een van hen kreeg ons in het vizier. „Daar heb je ze." Een forsche greep in de snaren van de guitaar, en Fehrenbach zette een van zün Zweedsche liedjes in, waarbü ik een obliga- tio op de viool speelde. „Les voilé, Pisuisse et Blokzyl!" mompel de de Vader der amateurschooiers, Pisuisse. Ik ging naar hem toe en zeide„Dat was uw mooiste tyd, mynheer Jean Louis!" „Onvergetelük," antwoorde hü- Ons werd gevraagd dien avond mt het geselschap in Luxor te combineeren. De uitnoodiging werd nog al luid uitgesproken en „zü" keek aandachtig wat ik doen zou. Langzaam draaide ik me om, doch met een onverstaanbare kalmte volvoerde zü een amputatie aan een sinaasappel. Toch meende ik dat ze lichtelük kleurde, by het vernemen van mün antwoord, dat ik dien avond reeds bezet was. Is het zaliger lezer, dien tüd van onze kerheid, van kleine intriges, heimelüke emoties, licht kleuren en quasi onverschillig doen. i Haar revanche om even later een stepje te doen met den Robox Prins, werkte zeer irriteerend, temeer daar... ik de muziek er voor mocht maken! Wat is het toch prettig als je piano kunt spelen, o 't js zoo'n afleiding, zoo'n amuse ment oor- anderen!! Ik verfoeide den dag dat ik mün eerste muzieklessen had genomen, toen „zü" naar me toekwam, me lieftallig vragend: „Hé, speelt u nog een wals of een step?" Dat ik zelf er naar smachtte om me ook eens „uit te dansen", daar werd niet aan gedacht- Dien avond gingen we naar het Casino- KERKNIEUWS. De Ned. Herv. Kerk te Leiden. Men meldt uit Leiden aan het Hlblxl.: Bmucens een medeü-eeiing in het Leidsch PreicUobeurteniblad is de fmancieele toe stand der Ned. Herv. Gemeente alhier meer dan zongtweuckend en absoluut onhoudbaar, zoo er niet spoedig ra wordt voorzien. Deze mededeel rag wordt gedaan door den ker- keraiad en mag dus als officieel gelden. Reeds heeft de Kerkeraad besloten, het Kinderhuis „Voordorp" belangrijk in te krimpen en is aan den directeur en direc trice ds. en mevrouw M. Kramer eervo. ontslag gegeven en zal men zich er met een inwonend vader en moeder moeten be holpen. Het ontslag aan ds. Kramer op korten termijn wttrdt in sommige kringen niet fair geacht en -heeft ontstemming ge- wekit in den Kerkeraad zelf. waarvan en kele leden hébben bedankt. Ook de Ge- ...„„ite-commissde (College van Kerkvoog den) besloot eenparig haar taak neer te leggen, omdat het College van Notabelen niet bereid was in te gaan op het voorstel der Commissie, om den priis der meeste zitplaatsen met 100 te verhoogen. Than* zyn deze pril zen 10 en 25 cent per zitplaats voor een dienst. Notabelen meenden met verder dan tot een verhooging van 50 logen gaan en wilden verder het tekort trcahten te dekken door vrijwillige btidra- eeDe Kerkeraad heeft de partijen voorloo- pig weer tot elkander gebracht. Een vrouw op den preekstoel in Noor- Voor het eerst heeft Zondagavond een vrouw in Noorwegen in een staatskerk een godsdienstoefening geleid en van stoel ge preekt. Het was mevr. Martha Stensvik, die n de theologie studeert. Ze preekte te Kristiania. De geestelüke, die haar zyn kei-k afstond „.i zelf als ouderling dienst deed, heeft ap eigen verantwoordelükheid gehahdeld Het is aan vrouwen iri de Noorsche staatskerk wel geoorloofd in een kerk een lezing te houden, maar niet van den preekstoel, en een godsdienstoefening leiden mag ze niet. Er bestaat echter een oude bepaling, die nog altüd van kracht is en zegt, dat een geestelyke studenten in de theologie voor ïem kan laten preeken. En mevr. Steinsvik is student in de theologie. Vermoedelük zal echter de geestelyke, die voor deze bepaling het verbod, dat voor vrouwen als leidsters van godsdienstoefe ningen geldt, liet wükep, van zyn kerkely- lce overheid nog hooren. 426e Nederlandsche Staatslotery. 4e KL Trekking van Woensdag 4 Mei 1921, ƒ25.000: No. 7415. ƒ100: No. 4616. 607 796 1466 1861 3898 4088 4582 4* 6304 6389 6486 6( 7837 8141 8153 Sc 9159 9755 9764 10664 10802 11079 12903 13533 13709 .14827 14887 15455 16424 16436 16446 ./059 17269 17404 18384 18400 18405 19398 19558 20306 21318 21377 21713 22897 22935 en van ƒ65. 1916 2095 2724 3317 3842 *32 5007 5025 5162 5685 >51 6680 7070 7610 7639 *41 8861 8987 9036 9 10068 10331 10368 10486 11614 11837 12452 12776 13786 13853 14200 14642 15680 15700 15701 16121 16451 16631 16704 16884 17587 17681 17847 1794b 18797 19005 19246 1925i 20346 20721 20910 20982 21903 22348 22545 22742 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bonte mengeling van costumes, snikheete temperatuur, dreunende muziek-hossende menigte in een woord, het toppunt van Carnavals vreugde, of zooals een onzer het zeer terecht opmerkte: „het is net of de menschen hier lichtelük krankzinnig zün." We gingen met ons clubje in een stil hoekje zitten, kwam het door de champagne die rykelük gevloeid had, door de moorden de temperatuur, door het vermoeiend gewir war der uitgelatenen, dat we er naar smachtten deze hel der vreugde te veria ten? Of kwam het, dat „zü" en ik verlangden naar de eenzaamheid? Maar was er in het feestvierend Den Bosch een plekje te vinden, waar men een oogenblik rustig, zichzelf kon worden? Zon der gestoord te worden door de alom dreu nende muziek, hossende menigte, en... over al meetrekkende Papa en Mama's. Want hun spiedende blikken hadden bemerkt, wat... de dochter nog niet wilde bemerken. Dien nacht ging ik slapen vervuld met gevoelens van hoop. SSStorkinpmMd* -K Zenuwen en Lichaam GOUDA. 4 Med 1921. Examen 1. o. Te 's Gravenhage zün gisteren geslaagd voor het examen akte 1. o. de dames M. E. Bosman, A. A. E. Piersma en E. Tuinstra, allen alhier. Ontslag mil. dienst. Met ingang van 15 Mei is aan den le lui tenant A. R. C. Büvoet van het 13e reg. inf. eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is hü benoemd tot reserve le lui- tenant bü het 13e i- Telling betreffende het grondgebruik Evenals in 1910 zal dit raai- tusschen 20 Mei en 20 Jumi een telling plaats hebben Deze telling heeft, evenals die vorige, mets uit te staan met de .belastingen, doch wondt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landibouwstatistiek en is dus in het belang van den Nedlerlandschen van °alleningeroepen, om deze teUing te Deze steun wondt verleend, door de ge- wens zoo nauwkeurig mogelijk te ver middag van Carnaval in café Central. Een klein meisje kwam schuchter binnen, armoedigjes, toch een lief kind. We keken ook niet naar da kleeding, maar naar het kindje zelf. Een schattig bloildje. De arme kleine wilde een poging doen om uit de feestvreugde een penningske te halen. Wat een toer! Wü zouden haar een handje helpen. „Kom maar zus," sprak ik, „ga jü maar rond, ik zal wel spelen." Vreemd keek ze op, toen ze bü elk tafeltje nu een kleine gift kreeg. Haar knuisje was vol, en vreemd keek ze op, dat ze dat alles behouden mocht. Ik gaf haar een glas melk doch niet meer dan de helft kon ze er van op drinken. „Mag ik dat aan myn broertje buiten ge ven?" „Natuurlük kindje" en weg dribbelde ze, om, buiten gekomen, het halfvolle glas op de stoep te zetten, hard weg te loo pen naar... twee lugubere typen, die een eindje a. de totale oppervlakte (alleen bouw land, tuingrond, en grasland), die men in gebruik heeft: b. hoeveel van die oppervlakte eigen land is en hoeveel van dat .gepachte land van ouders is gepacht: hoe groot de oppervlakte bouwland gra&land is; d. hoeveel van elk dezer twee rubrie ken gelegen is in een andere geme«^ dan die waarin de gebruiker woont Bü de I-. beneden 3 jaar; het aantal runden... bü worden onderscheiden: springstieren. melkkoeien, mestkalveren. ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 iaar: het aantail heideschapenhet aantal andere schapen, gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokken: het aantal varkens, waarvan afzonderlijk te geven het getal boven en beneden 6 we ken; het aantal klippen, waarvan onder- scheiden! ijk het getal in 1921 geboren kui kens en de oudere kippen en tenslotte het Bt biien. Np. 84 zün gevoegd Naamlooze Vennoot- Donker's Tabakindustrie te al 100.000.—. verdeeld m 100 aandeelen van 1000.—. Directeur J. A. Donker. en de Statuten van de N.V. AdoIIo-Hds- coop te Gouda, kapitaal f 100.000.—. vej- deeld in 100 aandeelen van f 1000.—. Dl A. J. J. Vos en A. J. A Vos. Verjaring van vorderinlten. Bunremeester en Wethouders van Gouda irewren .belaWhehtaden in herinneMK. lat alle voitteriniren ten laste van het Kilfc de Provincie en de Gemeente, over Jet dienstjaar 1920 vddr of op den laatatai Juni aanstaande. Mi de besturen en de ambtenaren, die het aanmat. iiwediend. Alle op die ternura niet mm verder de saamgeschooierdc centen ta ont vangst namen, naar een dichtbijzynne kroeg togen, om ze daar Ook hier gold het weer: „Doe wel en zie niet om." .t 's Avonds aan het diner Wam mn uit- verkorene naar me toe, vragend: „Toe min heer De Blij, wilt u wat zingen?'' „Zeker", zeide ik en haar aankijkend, lo gon ik het tweede coupletje uit Nanna de W ysN outon's „Schooier", „Schooier, heb je dan geen lief? „M'n lief zit overal" en diep keek Ik haar in de oogen, toen l* kLiefde is er een Zwerversgoed „Dat men zich schooierend veroveren t Diep kleurend, geheimnisvol lach<»d, wendde zij zich af en ging met een onver schillig air van haar visch gemeten. Verslikte ze zich in een graatje, of mo« Een dame, die in Carnavals- vreugde meende, zich dit liedje persoonlijk te moe ten aantrekken, offreerde ons moigl" Het was de laatste avond jan Carnaval Om een uur was het „Slusz". Bij „toeval" stond ik murat haar, toen met de familie op het bordes voor hetam stonden, een laatsten blik slaande opi» ronde-dans uitvoerde. Papa inviteerde mij nog even boven m eenige kennissen. Zij gingen vast voorffl en toen... weer bij „toeval" kwamen we We dicht bij elkaar te staan, sloeg ik mn om haar heen-.. ou. Onze verloving werd een maand laterp bliek, Is het wonder, dat we in onze ringe» lieteji graveeren: „NA DRIE MAAND SCHOOIER". diende vomderimren worden voor verjaard er vernietigd gehouden. Voort» worden belanghebbenden verzocht niet cïen uitersten termijn af te /wachten, maar de indiening dier bewijsstukken zoo veel .mogelük te bespoedigen. Spaar- en Hulpbank. Gedurende de maand Apriil zijn inge legd en terugbetaald de navolgende be dragen: Inleg in 432 posten f 26476.83 Bijgeschreven, rente 43.71 f 26520j54 f 25021.58 Terugbetaling in 153 posten Meer ingelegd dan terugbetaald, f Aan het ednrie der maand Maart was ten name der in- f8855781.90 April 1498.! f 887230.86 In den loop der maand April zijo nieuwe boeikjes afgegeven, 2 alWn.„_ boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 24 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand April 2614 boekies in AMMERSTOL. De zangvereeniging .Aurora" alhier heeft besloten 2en Pinksterdag deej te ne men aan bet concert te Gouda. BERKENWOUDE. Men schrijft oois: tijd is rund op de volle melk teruggabraeht. BODEGRAVEN. Medailles Stolwijk,. C. B. Bateiaan en L. H. Engelsman als lid geinstalleeiA Bedde eersten legden den eed, de laatste de be lofte af. Verschilt Voor kennisgeving Katwijk krijgt sioen. Een aanvraag om f 600.— voor de Zwem- en Badinrichting, weid dedagd dioor de heeren Engelsman. B tetaan en Beijen. Op voorstel van den heer Rutung werd 2150.toegestaan. Aan de Burgerwacht te Nieuwerixrug weid f 76.— plaatselijke comm. v. schooltoezicht werd vastgesteld, een werd gesteld in handen van B. en W. om acviee, evenzoo een adres van eigenarei ran land en panden aan de Zuidzijde, waar in weid angedirongen de dijk gelijk te ma- ken. Nadat de Raad .enigen tijd in beslo ten vergadering bijeen was geweest, weM opnieuw de vergadering openbaar en werd een adres van de Wxmingbouwvereemgrag ^GeSwd^Si in'h°°den KeSt?W VS° waagd wordt totaal f 133.182.30 JSschot mn 22 woningen te kunnen bouwen in de De huur zal op t iM per als commissie voor publieke Wethouder v. d. Marei. Beiien en B|j de rondvraag vroeg de heer v. d. Marei machtiging vhor B. en W. bit het station 3 hoornen te doen wegnemen, om een weegbrug door particulieren te kunnen plaatsen. Goedgekeucdl De beer Motiris bepleit opnieuw verbetering van het ach tereind. van de Meiieweg. De heer Engels man wenscht liefst op Zaterdag te verga- dron. Een cretliet ad f 90.000 werd aan B. en W. toegestaan, om gelden oo te ne men voor de woningbouw in die Prinsen straat. 16» franco provisie bii de Na- timaJe Bankvereeniging. De »»d daarop gesloten. BOSKOOP. Bij de door het i G. v. Dam f f 6700.—. P. f 6286.—. J. Loef f 6800.—. Metselwerk: J. van der Wilden f 6480.—, ^R^Mohr f 67,67.-. W. Kranenburg Schilderwerk: J. G. Mens f 1139—, J. de Bruiin f 641— Loodgieterswenk: J. G, J. de Bruiin f 1677.60. de Ruiiter f 1648 Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare lageoe school B in de afdoe- iing Sluipwijk, hebben zich 19 sollicitanr ten ban*remeld. STOLWIJK. De alhier opgerichte voetbal vereenwiiw V'iteese heeft eindelijk een terrein kunnen bemachtigen. Zondaar n.m. 2 uur zal een yniendischapped yike ontmoeting plaats heb- ben met Victoriaan 3 uit Gouda. Door B. en W. is door aanplakken be kend romaakt dat de jaarliik-schc bqproe- vra<c der brandbJuschmdddelen op Hemel- vaantsdog niet zal plaats hebben, doch on een nader te bepalen tiid. 5 Mei, Hemelvaartsdag. GOUDA. St. Janskeric. 7% u. van. Ds. Joh. E. Bii), 10 o, van. Ds. P. v. 4 Toom te Rot- Luthersche Kerk, 10 u. van. Ds. Th. Schar- ten. Geref. Keric, Turfmariot, 10 n. van. Ds. Veder. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. v. d. Wal ite Bamerveld. GOUIDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. V< MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Knip- hu ijzen. OUIDBWATER. Ned. Herv. Keik, 10 u. v.m. Ds. Buiskool. Geref. Keric. 10 u. v.m. Ds. de Bruiin. STOLWIJK. 10% uur vrau Dis. te Dordrecht WAAtRDER. NeA Herv. Kerk. 9% u. (oude tiid) De. F. G. Hospers te Gouda. Van de overige gemeenten ge FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 3 Mei. 4 Mei. offic. niet-offic. Londen 11.28% 11.28 Berly'n 4.35 4.32% Parüs 22.55 22.60 Brussel 22.56 22.50 Zwitserland 50.16 Weenen 0.81 0^82% Kopenhagen 5J.70 Stockholm 67.10 Christiania 44.30 New-York 2^83% Slotkoer8on van gen. eden nog a Ofschoon in de, politieke wereld de span ning als 't ware" met 't uur rüst en men van het verloop, dat de zaken genomen loeilyk kan zeggen, dat de weg ter oplossing er mede gevonden is, heeft onze beurs een tamelyk vast karakter gehad en slechts in geringe mate den invloed onder vonden van het groote spel dat tusschen Parüs en Londen gespeeld wordt, met een stuk van Duitschland's economisch bestaan als inzet. De Londensche besprekingen tusschen de geallieerde autoriteiten hebben duidelyk aangetoond, hoe Lloyd George Frankrük slechts schoorvoetend volgt in zy'ne actie die de bezetting van het Roergebied en de Westphaalsche industriestreek tot einddoel heeft, en zal het dan ook te bezien staan, in hoeverre men aan de Theems geneigd zal zy'n om in de praktyk den steun te verlee- die voor eene succesvolle doorvoering van de sancties voor Frankrük onmisbaar zal zyn. Intusschen is alle hoop op een pa- cifieke regeling nog niet opgegeven en staat de kans nog open, dat Duitschland op het literste oogenblik nog met voorstellen •omt, die de geschiedenis een nieuwe wen ding geven. De buitenlandsche beurzen heb ben de hoop en de vrees, die uit de snel lerhandelingen ge- in hunne houding uitgedrukt. Ten onzent echter is een con stante lün getrokken en heerschte, mede on der den invloed van een betere stemming op enkele producten-markten, een vaste ten dentie, welke echter in hoofdzaak afkom stig was van de zü'de der beroepsspeculatie. In ruime mate kreeg de Oliemarkt haar stemming toegemeten. Het hoofdfonds werd op de internationale markt met byzondere onderscheiding behandeld en was te Londen en te New-York zelfs vast sstemd in markten, die overigens uiterst om van houding waren. Kunstmatig, of op natuurlüke gronden willigte resulteerde ook te vendiger voorkomen. Het gerucht omtrent eene emissie van de Deli-Maatschappü be zorgde de aandeelen van dit fonds een vaste markt, doch toen later bekend werd, dat een gemeenschappelüke onderneming ont staan zal, die het, van de Rotterdam-Deli overgenomen bezit der Deli-Maatschappy zal exploiteeren, verflauwde het enthousias me sterk, omdat men zich van de nieuwe verhoudingen geen voorstelling weet te ma ken. Het gevolg was eene scherpe inzinking der koersen en een overwegend aanbod de betrokken fondsen. Van de specialiteiten waren de Handels vennootschappen, in het bü zonder „Com- pania" vast gestemd en afgedaan op bedui dend hooger koersen. Staatsfondsen zonder affaire, dóch goed prijshoudend. Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. 2 Afei 1921. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 4 Mei 1921. KAAS. Aangevoerd 133 partyen. Handel flauw, le kwal. 62—66, 2e kwal. 68—61, met Rüksmerk le soort ƒ70—77, 2e soort 6168. BOTER. Goede aanvoer. Handel vlug, Weiboter ƒ1.10—1.20, Goeboter 1.20—1.30. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer Handel vlug, 600—700. Vette varkens, wei nig aanvoer, handel vlug, ƒ0.62—0.65 per half K.G. Magere varkens weinig aanvoer, handel flauw, 0.65—0.70 per half K.G. Ma gere biggen groote aanvoer, handel red., ƒ3.504.50 per week. Lammeren groote aanvoer, handel vlug, 2833. Nuchtere kalveren, red. aanvoer, handel flauw, 16 Jroote aanvoer, handel vlug, 8.50—9.5Ö. oor den vreemden marktdag en handel totaal van geen ie noteering is dus niet te geven. KA ASMABKT. WiOERDEN, 4 Mei 1921. Aanvoer 272 partyen. Pry's Goudsche kaas le soort 66—70, 2e soort 60—66; le soort met Rüksmerk 68—75. Handel traag. Groentenveüing. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 3 Mei. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers 12 —19.30, dito 2e soort ƒ8.70—14.30, kleine halve komkommers 3.90—9.20, groengele komkommers 9, bloemkool 18—28.20, di to 2e soort 10.60—18.30, uitschot 1.90—9 per 100; sla ƒ4.90—9.60, dito 2e soort ƒ1.204.40, per 100 krop; slavellen ƒ0.30 1 per kist; peen ƒ22—31, radüs ƒ2.90, per 100 bos; postelein ƒ3337, ƒ0.10—5.50, per 100 K.G. spinazie SCHEEPVAARTBERICHTEN. Kon. Ned. Stb. Mü. Neptunus, vertr. 2 Mei v. Valencia A'dam. Titan, vertr. 3 Mei v. A'dam n. Havre. Rotterdam Zuid-Amerika lün. Aimsteldük (óitr.) vertr. 30 April v. Ba- hia. Sirrah Janeiro'. (thuisr.) vertr^ 28 April v. Rio Zaandük (thuisr.) arr. 29 April te Las ralmas. De dienst op Indië. Men meldt aan de N. R. Ci*.. dat de stoomschepen Rembrandt. Vended en Gro- tius, van de maatschappij Nederland, voor zien worden van moderner los- en laad/in- richtingen, daar met het oog op den acht- urigen werkdag het verbiiiif in de havens verkoopt moet wonden. iln verband hiermede zün de passagiers van de Vondel overgeschreven od üe Rem brandt en die van de Rembrandt op de Vondel. Op 28 dezer vertrekt nu de Vondel. op 11 J/uni de Rembrandt. Het vertrek van de Gratius is vcorloopig va3tge.steld op 20 Augustus. POST EN VERKEER. hoven. GOUDERAK. De nieuwe veerpont is gisteren gearri veerd en direct in dienst geatekl Deze veerpont is gemaakt voor rekening der ge- meente en is gebouwd door de firma H. van VIaardingen, werf Kromhout, alhier, net gebed ziet eg keurig uit en is een K*°te verbetering voor het verkeer van ril- en voertuigen. De pont (heeft een draag vermogen van 12000 KjG. REEUWIJK. Be heer J. de Groot, hoofd der O. L. jchool alhier, als zoodanig benoemd te AJ- «n a. d. Rün, heeft tegen 1 Juli ontelag aangevraagd. onzent in een scherpe koersstijging die ni tuurlük te gemakkely'ker bereikt kon woi den, naarmate het Djambi-ontwerp in de Tweede Kamer zy'n afdoening naderde. Mo- gely'k ligt in dit alles voor het bestuur een motief om de zoo lang beraamde aanval op de kapitaalmarkt thans maar te wagen! Ook de Scheepvaart-a fdeeling was vast van grondtoon. Vooral waren het hier Indische lünen, die de kooplust trok ken, een verschü'nsel, dat voor een goed deel veroorzaakt werd door het bevredigend dividend van de „Nederland", doch dat me de ontstond door de lichte herademing, die verschillende producten-markten te zien ge- In deze herleving der belangstelling deelt echter de suikermarkt geenszins. Integen deel, Cuba-suiker, zoowel als het Java-pro duct, zy'n onverkoopbaar, ondanks het feit, dat tegen scherp dalende pry'zen gelaten wordt. Wéér de bodem ligt. is moeilük te voorspellen, doch momenteel wordt Java- suiker op basis van 16.superieur reeds tevergeefs aangeboden. Desondanks houdt de markt der Cul tuurfondsen zich goed, hetgeen hier aan te danken is, dat de contramine nogal wat dekkingsmateriaal gebruiken kan. Rubbers waren vast van grondtoon. Het bericht omtrent de valorisatieplannen geeft natuurlyk nieuwe hoop op eene oplos sing der bestaande moeilükheden, doch had geen enkele uiting van herleefd optimisme tot gevolg. De stemming blijft hier uiter- mpate kalm en zaken komen slechts in ge ringen omvang tot stand. De Tabaksafdeeling had een le- Luchtpost. De dienstregeling van den luchtpostdienst AmsterdamRotterdam-Brussel—Parijs en van den aansluitenden dienst Brussel Londen is nader vastgesteld als volgt: 9.15 m. V Amsterdam (Schiphol) A 5.5 a.; 9.45 m. A Rotterdam (Waalhaven) V 4.35 a.; 10.m. V Rotterdam (Waalhaven) A 4.20 a.; 10.40 m. A Brussel V 3.a.; 11.10 m. V Brussel A 2.30 a.; 1.10 a. A Parijs V. 12.30 a.; 11.45 m. V Brussel; 2.15 a. A Londen. St.-Ct Met ingang van 4 Mei is op werkdagen de luchtpostverzending naar en over België, Frankrük en de nieuwe verzending op En geland (naast de reeds voor dit land be staande gelegenheid) geopend. Laatste buslichting te Amsterdam 5.46 's morgens. w Mailverzending naar Weat-Indië. Een brievenmaal zal worden verzonden naar Paramaribo per s.s. „Orion" van den Kon. West.-Ind. Maildienst. Laatste bus lichting te Amsterdam 6 Mei 12 uur <les avonds. KUNST. Soetermeer. De heer J. H. Schorer schrüft aan de „N. R. t.": Zoo nabü en evenwel den meesten onzer onbekend! En toch is Soetermeer een be zoek overwaard; men wordt er wederom doordrongen van het feit, dat elke plaats van het aan kunst ry'ke Holland iets bezit, dat door schoonheid uitmunt. Te Soeter meer is dit vóór alles de hooge Rennaissan- cetoren, die statig naast de tegenwoordige kerk (de eerste steen der kerk is gelegd op 13 April 1786, geheel voltooid is ze in 1787) het op een der züvlakken aangege ven jaartal van 1642 eere aandoet, en ons er aan herinnert, dat de zeventiende eeuw- sche muze zich in haar beminnelüke vlucht ook te Soetermeer ophield. Deze hooge toren die behoorde bü de oude kerk, is een krach tige uiting uit den bloeitü'd onzer architec tuur. Züne werking is niettegenstaande den eenvoud van het ontwerp mooi en sympa thiek, en het kost ietwat moeite om de be staande kerk, die reeds de kilte der bouw' kunst om 1800 verraadt, naar waarde te schatten. Toch is dit kerkgebouw, waarvan de züvlakken doo^ pilasters worden omlüst, een nieuw bewüs hoe de eenvoudigste vor- menspraak onze aandacht vasthoudt. Het interieur doet met züne wit gepleistenie wanden koeler aan, en de rük gebeeldhouw de preekstoel noch de beide ambtsheerlüka banken geven daarvoor vergoeding. Toch hebben beide meubels historische waanle. De bank der ambachtsheerlükheid toont bo ven de kroonlüst het wapen van Soeter meer (een schild van azuur, waarop drie korenbloemen met steel en bladen alles van goud en staande op een terras van sabel; het achild gedekt met een kroon van goud en vastgehouden door twee leeuwen); de tweede bank, voorheen die der ambachts heerlükheid van Zegwaard, nu eigendom der gemeente Soetermeer, is eveneens met beeldhouwwerk versierd. Maar buiten den toren bezit de kerk van Soetermeer twee kunstwerken die boeien. Het zy'n twee zil veren geornamenteerde avondmaal bekers ter hoogte van achttien centimeter, beide in het voetstuk gemerkt met D. Kerck. 1679; een der bekers toont een ooievaar op een tak het wapen van 's-Gravenhage. De zware zilveren doopschaal uit het jaar 1873 valt, vergeleken met de avondmaalsbekers, in 't niet, daar deze den slappen niet artis- tieken tüd der kunstindustrie van het mid den der vorige eeuw toont. Maar er is in het Interieur nog iets dat treft; de betrek- kelük kleine kerkruimte wordt door niet minder dan zeven oorspronkelüke koperen Renaissance-lichtkronen opgeluisterd. Als men zich herinnert, hoe elders dikwüls zul ke kunstwerken reeds lang zy'n te gelde gemaakt, en menig oud kerkgebouw van alle praal is ontbloot, wordt een bezoek aan de kerk te Soetermeer dubbel aantrckkelük, daar ons de gelegenheid wordt geboden stille hulde te brengen aan de piëteit van kerkvoogden en gemeente voor hun gods huis. TIJDSCHRIFTEN. Het Masker. „Annie van der Lugt MelsertVan Ees is zeker een der populairste van onze he- dendaagsche tooneelspeelHter, ja, men kan büna in geen plaate, binnen onze grenzen komen of men ként én»waardeert haar". Aldus de aanvang van Eduard Veterman's artikel in „Het Masker" over Annie van Ees. Veterman vertelt daarin hoe Annie Van Ees van de tooneelschool „afgestuurd" werd, „omdat 'ttoch niets was", waarna ze bü Royaards een engagement vond en al heel spoedig toonde dat 't wel degelük iets was. Het artikel by"* een goedgeslaagd por tret, is zeer lezenswaard. In deze (April)-aflevering schrüft voorts Simoh Koster over Louis B. J. Moor, en vervolgt Joh. Broek zün serie artikelen over „Het ontstaan der Opera".. Natuurlyk verklapt Marqué weer wat hü in de vestiaire heeft opgevangen en ten slotte is in dit nummer iets overgenomen uit: Schilderachtige Beschrüving van de nieuw gebouwde Rotterdamsche Schouw burg geopent op Woensdag 28 December 1774. Ik zal handhaven. Onder dezen titel is verschenen het eer ste nummer van het orgaan van den Natio- nalen Bond tegen Revolutie. In een artikel „Wat wü willen" wordt uitvoerig het doel van den Bond tegen de Revolutie uiCeengeaet, de voorzitter A. E. Dudok van Heeï schrüft een woord van welkom en de redacteur, de gep. luitenant- generaal W. G. de Bas, vertelt waarom juist de naam „Ik zal handhaven" voor het nieu we orgaan gekozen werd. Voorts vindt men in dit maandblad verslagen, mededeelingen van het hoofdbestuur, nieuws uit de af- deelingen, enz. Kortom alles, wat leden van een Bond in hun orgaan zoeken. Geestig zün de contra-revolutionnaire kreupelrü- men van Hein ter Heide. De gep. generaal C. J. Snüders, dr. E. J. Beumer en prof. dr. P. J. Mulder vormen de commissie van redactie, terwül tal van bekende personen hun medewerking hebben toegezegd. Sociaal-Medisch Maandschrift. In steeds ruimer kring begint men zich te interesseeren voor medische en hygiëni sche vraagstukken, vandaar dat het „So ciaal-Medisch Maandschrift", dat feitelijk orgaan is van de Nederlandsche Vereeni ging van Schoolartsen en de Ned. Vereeni ging van Gemeentelüke geneeskundige ver zorging, ook buiten degenen voor wie het uit den aard van zün bestaan bestemd is, belangstellenden zal vinden. In het April nummer geeft dr. C. J. Brenkman, gemeen tearts te Amsterdam, een interessant arti kel over den gemeentelüken geneeskundi gen dienst aldaar, waaruit blijkt hoe èn door de schoolartsen èn door talrüke in stellingen gewaakt wordt voor de openbare gezondheid. Het bestuur der vereeniging „Naar het Strand" te 's-Gravenhage en dr. Fleischer wisselen van gedachten over het werk dier vereeniging waaruit de buitenstaander en niet-IIagenaar intusschen kan leeren hoe te 's-Gravenhage reeds wordt gezorgd voor de heel kleine kleuters, die nog niet voor uit zending naar een vacantie-kolonie in aan merking kunnen komen, doch die een bü- zondere kuur dringend behoeven. A. C. van Bruggen wjjdt een bespreking aan de ziek te-verzekeringswet, terwül deze aflevering met verschillende andere by'dragen wordt aangevuld. Lüst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zün. Terugontvangen in de maand April 1921: Brieven. Binnenland: Borns Stella, Haag; Holland België N.V., Arnhem; Misset C\, Doetlnchem; O (jon, B. van, Waiklinxveen; Termaat, Rotterdam; Arbeidsbeurs, Haag; Dekker, G., Oudewater; Elsinga, Mej. H., Winschoten; Laurillard, inst., Haag. Briefkaarten. Binnenland: Claessen, Jac ques, Ede; Dük, Gys van, Utrecht; Eegt, E., zonder plaats van best.; Groenewoud, D., id.; Ham, A. v., Haag; Hegt, J., Delft; Ma gendans, M. V.oorburg; Meer, W. v. d.. Rotterdam; Steenwinkel, Sjana, Egmond Zee; Struik, Rotterdam; Tempelman, G., Gouda; FUnagel, P., Utrecht; Markus, K., Haag. Brieven. Buitenland: Mik, L. A. de, Franklin; Stadtkasae, Rathaus, Emmerich; Wybenga, L. D., Grand Kapids Abick. Briefkaarten. Buitenland: Braun, P., Düs- seldorf; Jong, J. de .Brussel; Rooyen, Q. J. v., New-York; Telber, K., Bochum. Brieven zonder plaats van bestemming: M. Schep; Zester Mana. Een briefkaart zonder adres. LAATSTE BERICHTEN. Nieuwe Duitsehe voorstellen? LONDEN. 4 Mei. V.D. Volgen» <1® Times js gisteren aan den Duitechen ambassadeur •te Parti-a een mouw Duitach voorstel ge seind om dit aan de Commissie van Her- stol inede te deelon. Men neemt aan dat de voorwaarden vrij wel overeenkomen mot de aanvaaixhmr dor 'besluiten van de geallieerden, genomen tij dens de beraadslagingen einde Januari te Parijs. De Tubantis. Inzake hot stoomschip Tubantia dat in Maart 1916 bij die Noord-H in dor verging, zal thane een enquetc-oonuhksaie overeen- konwtig de tusschen Nederland en L>u. toch- land getroffen regeling de oorzaak van het vergaan vaststellen. De commissie zal bestaan uit 6 leden met inbegrip van een aan te wüaim voorzitter, een jurist en twee marine-officieren, rasp. door Denemarken en Zweden aan te wijzen. Nederland en Duitschland benoemen reap, het 4e en 6e lki der commissie, die in Den Haag zal bueenkomen. Mislukte ontvoering. In de Doornstraat te Scheveningen werd g'stermuUlag een meisje naar school ge bracht. toen een heer uit een auto stapte. Hji greep 't meisje en trachtte het te ontvoeren, doch 't publiek maakte dit on mogelijk, waarna hij In de auto stapte en wegreed. Men vermoedt dat deze poging tot ontvoering is uatgegaan van de moeder. d.ie u.it de ouderlijke macht k ontzet» EERSTE KAMER. fZnttlng van heden.) De Tabakswet is aangenomen met 22 te gen 8 «temmen. Veoxler werd aangenomen met 16 tegen 14 Trechte tegen links) het wetsontwerp tot verhoogripg der invoerrechten op tabak en pojpier. De motie-Vliegen tot afschaffing tier militaire bewaking der Kamer werd ver- wonpen met 24 tegen 5 stemmen. Verscheidene kleine ontwerpen wen ten aangenomen Bonder beraadslaging of stem ming. De Kamer ging daarna uiteen tot Dins dag 24 Mei. AGENDA. 12 April6 Mei. Bloemententoonstelling. Terrein Van Beverninghlaan. Geopend 95 en 7-— II uur. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tpt den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wee- tel «ke -wind, meest zwaarbewolkt, waar- schUnlü'k regenbuien, zelfde temperatuur. AD VERTENTIIN Heden overleed in den ouder dom van 79 jaar onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, gab. B0RKUS. W. HOOGENDIJK— VAN VLAARDINGEN. A. HOOGENDIJK en Kinderen. J. VAN VLAARDINGEN. N. C. v. VLAARDINGEN— VAN EIJK en Kinderen. Gouda, 4 Mei 1921. De beirrafenis zal plaats heb ben Zaterdag 7 Mei, des n.m. half een uur. m 6 stuks f 1.75 Ta bezichtigen in de Etelagee

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2