;es. No. 14615 JS 2.5G >6 ES. !8 Zaterdag 7 lei 1921.60e Jaargang, 1 abrieken EERSTE BLAD. Wit ies. les. FEUILLETON. ■N. rman XTi.etX'ws- exx ■d^ci.^extexi.tieTölsLaL voor G-otzcL©- ®xx Oxxxstx@lc.exx- DE LILA HOED. ons (Mariemont. mbeerde zakken. gouden Medailles. 1—4 regels 2.06, elke regel meer ƒ0.50. Redactie: Telef. Interc. 545. Bureau: MARKT 31, GOUDA. Administratie: Telef. Interc. 82. Dit nummer bestaat uit twee bladen INGEZONDEN MEDFDEEL1NGEN. Markt 2S GOUDA. ie Vries r den zyn rking. 2122 30 één kun i- HAGENAAR. HOOFDSTUK XXXIX. Welter Skirting's vergiffenis. 22M) iroo Kalzar.tr. BI ant- eleefd aan. 26 r* Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bü contract tot seer gereda- ceerden prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Alle Genres Maatwerk worden op eigen ateliers vervaardigd. N.v. M0DE-ETABLI88EMXNT „GOUDA" Advertentiin kunnen worden ingezonden door tuMchenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau en ohm Agenten. 34 3TER” en W.L. i ontzag- *laas niet den hoe ieuwe Alle Costumes Mantels Robes Blouses Hoeden ijaren 'predi- Lilouses Pelterijen in- srcen- jang het igen. -jeiijk even bui- ffing op m. Degent kunnen 1 oor een uit- DA. dracht Dr. J. H. r. H. B. S. Ver. GOUDSCHE COURANT. VERSCHUNT DAGELIJKS BBHALVB ZON- BN FEESTDAGEN. it pro- iloten, >rgan- ?daan, —ndacht r* .laag breel «oor. Had niet reeds den Haag het gunstigste sterftecijfer? die uitmunten. In dat iverdreven omtrent de reeds hieruit, dat ..nig schilders komen. 1 dun en schraal en i groepje zich tot een kwaad wordt aan de ers, die alle ver- >fd zien en dwars blijven. Dus als er ooit iets uitiékt, dan is dat uw schuld, Alexander Taytour. 1O.— per 1000, 2301 20 12318 en 12360. Naar het Schotsch van S. R. CROCKETT. Vertaald door L P. WESSELINK—v. ROSSUM. (Nadruk verboden.) Bairdie&on.” De morgendienst begon. Gilbert Peden nam als tekst: Hy, die zichzelf overwint <s sterker dan hij dae een stad inneemt. Miaar toen de kerk uit was en de deuren gesloten, televen twee mannen alleen in de Sacristie. Voor hen op tafel stond het mi- niatuurpontret van een jong meisje met roze wangen en lachende oogen. De stilte wjerd alleen verbroken door een geluid, dat op een snik geleek. Gilbert Peden, die alles had verloren en Allan Welsh, die gewonnen en daarna toch verboren had, verzoenden zich. Stilzwijgend beschouwden zy het gelaat van haar, die hun van eeuwige liefde sprak. Dit ge schenk als boodschap van Walter Starving, door Winnie naar de pastorie gebracht, (had die harten, welke twintig jaren ge scheiden waren, weder vereenigd. Winnie wist niet, dat zij zulk een goed werk had verricht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: Op de voorpagina 50 hooger. wettig huwelijk met Agnew Greatorix. „Zy zijn nu weer op het kasteel en Jock Gorden zegt dat J«w haar man «w be dilt; hij moet altijd vóór zevenen *savonds thuiskomen." „Wat ik zeggen wilde,” zei eensklaps juffrouw Starving, „wie is er bij groot vader „Mijnheer Welsh,” antwoordde Wiintee. „Ik denk, dat hij grootvader kwam spre ken over het pakje, dat ik laatst naar de pastorie heb gebracht. Waarom komt mijnheer Welsh toch zoo zelden te Craig Ronald?” Maar haar grootmoeder was tot hare bevreemding erg ontroerd. „Ik hoor niets,” zei zij. „Ga toch eens binnen kijken." Winnie deed zachtjes de deur open en zag den dominé geknield liggen voor haar grootvader. De oude man had zijn handen gelegd op de grijze haren van Allan WeWi. OnetelcP en aangedaan liep zü naar haar grootmoeder terug. De oude dame zweeg een kwartier lang, toen zei ze: „Breng my naar de kamer.” Toen gaf Winnie haar een arm an ge leidde haar naar het stille vertrek, waar baar -grootvader nog steeds zat met zyn hand op het hoofd van Allen Welsh. Doch iets in de houding van den geknMdea man trof Winnie. Zü ging naar hem toe en wilde ham mat hare jonge sterke armen oprichten. Doch hü was dood gestorven, nadat ham ver giffenis rwas geschonken. (Wondt vervolgd.) en vertelde toen Zelfs predikanten van de M arrow ljnsch( kerk. Daarom moeten w(j twee der Oud^f ,inK«n aanstellen om recht te si te kiezen. Welnu, laten we tot on— - kanten benoemen Gilbert Peden 'en Allan Welsh!” De vergadering ging uiteen, John Bair- d.eson betrapte juist Margate Truepenny, die met haar kruk tegen de kerkdeur aan klopte. „Denk je”, zei hü, ,dat de Israëlieten zóó hard1 klopten tegen de deur van den tempel te Jeruzalem?" „Dan lieten daar de kosters zeker niet zoo bang wachten eer zij open deden, John i heel wat gaan trekken dan vroe- De bosschen langs de ten noorden van het chalet ;in „de Ruigehoek” trekken bezoek. Vooral de padvin- ’m daar gevonden. In deze jeugdige avon- wij De sociaal-democraten wilden de Kamer bü motie laten uitspreken, dat zü op behoud van de militaire wacht van het Kamerge bouw geen prjj» stelt. De S.D.A.P. is tegenwoordig tot Ro- zendaal! voor „geen man en geen cent”. Dus mag er ook geen militaire politie voor de orde in het Kamergebouw waken. Wel burgerlyke politie, ryksveldwachters, gelyk de Tweede Kamer bewaken. Die 6 veldwach ters van de Tweede Kamer noemde de heer Vliegen geen gewapend^fcacht, de mili taire politieagenten van de Eerste Kamer wèl. Dus moesten die weg. De Eerste Kamer mocht zich niet „wapenen tegen het volk”! En dus moesten er „burgerlyke”, eveneens gewapende rustbewaarders komen. De motie-Vliegen kreeg slechts de socia listische stemmen. Wanneer mpn niet beter wist, zou men denken, dat de S.D.A.P. den kinderschoenen nog niet ontwassen is! BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DLV. De badplaats is bezig zich te kleeden voor het zomerseizoen. De vele tenten en tentjes worden op het strand geplaatst, de badstoe len krygen hun bivak en de café's gaan één voor één open. De pier is 's winters ook al- tüd voor het publiek geopend, maar het strijkje arriveert en het bal op zee begint. Het klinkt wat zonderling een bal op zee, maarh et komt hierop neer dat in de roton de van de pier gelegenheid is tot dansen. Heel mooi is de decoreering van het strand met al het zomersche meubilair niet en de schoonheidscommissie die dikwyls zoo veel noten op haar zang heeft, mocht hier wel eens een oogje in het zeil houden. Het zün over het algemeen leelyke ruwe tentjes, die opgeslagen worden en vele ervan zyn een ontsiering. Trouwens, de gansche ex ploitatie van het strand is niet mooi. De leelüke kleuren van de kleeren der wande laars, de nes-groene badkoetsjes, het is alles zoo fel-ontsierend tegenover het zachte blauw van de zee en het effen-getinte van het zand. Alleen witte tenten doen het aar dig en een enkele harde kleur van een vlag of een wimpel kan het schoonheidseffect verhoogen. Maar nu lykt het strand te veel op de kakel-bonte kermis. Het kan nu een maal niet anders. Zaken zün zaken en het gaat hier in de eerste plaats over de vraag hoe er flink wat verdiend kan worden. Met eenige belangstelling wordt afge wacht wat het effect zal zün van de nieuwe regeling bij het baden, waardoor een deel van het strand wordt afgesloten. Het valt te vreezen dat daartegen heel wat zal wor den gemopperd, want het zal vooral voor de geregelde bezoekers een onaangenaam feit zyn, dat zü op bepaalde plaatsen niet meer langs de zee kunnen wandelen. In de laatste jaren is de zee meer belangstelling gaan trekker ger het geval was. kust gelegen van de Koningin thans zeer veel t. ders hebben hun paden daar gev< de laatste weken zün deze jeugdi,, turiers nogals over den tong gegaan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, GOUDA, bü onze agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels f 1.30. elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: bid regeld 1’r5’ ellW r*gel meer °’80' Advertentiën het Zaterdagnummer 20 brengst van den accyns (20 millioen) te be reiken, zonder dezen hooger op te voeren dan 10 pCt. der waarde. M. a. w. de accyns brengt te weinig op naar de meening der Kegeering, doch nu wordt niet deze met eenige percenten verhoogd, doch het voerrecht met eenige tientallen pei_ ten. Dit moge een fiscale gedachtengi zyn, met deze motiveering kan men v^rstgaande protectionisme verdedig Prof, van Embden stond ontegenzeggelyk sterk in zyn bestryding van deze e’’"~ U"J tensporige als ongemotiveerde hefi ingevoerd goed. De heer Idenburg heeft wellicht zyn par ty en de Regeering geen dienst bewezen, door ter bestryding van den heer van Emb den openlyk den lof van de beschermende rechten te zingen. De antirevolutionaire lei der was wel by zyn repliek zoozeer van zyn eigen rede geschrokken, dat hy te eenen- male ontkende voor protectie gepleit te heb ben, doch hy vermocht er niet in te slagen den indruk van zyn eerste rede weg te ne men. De tendenz daarvan was geen andere geweest dan een aanpryzende verwyzing naar andere landen, die zoo wys waren hoo- ge invoerrechten te heffen, waartegenover ons arme land gesteld werd met zyn ongun stige handelsbalans als gevolg van het vast houden aan den vryen handel, conclusie: ver minderden invoer! Het is waar, de Regeering heeft, in ant woord op den aandrang van den heer de Wykerslooth in de andere Kamer, zich tegen protectionistische maatregelen uitgespro ken. Intusschen incasseert zü desondanks een sterk verhoogd invoerrecht op tabak en vooraanstaande mannen van de antirevolu tionaire (regeerings) party als prof. Die penhorst en de heer Idenburg dringen open- Jyk op het verlaten van den vrijen handel «xier is dus alle reden om waakzaam te zyn en de geheele Linkerzyde heeft dan ook terecht geweigerd den eersten stap op den verkeerden weg te doen. De Kamer was blykbaar niet op een prin cipieel debat over beschermende rechten voorbereid. De heer Vliegen volstond daarom met het signaleeren van de rede des heeren Idenburg en met het uiten van een korte waarschuwing tegen het optrekken van pro tectionistische muren en de heer van Emb den benutte zün repliek om de verwyzing naar andere landen de Minister had zelfs op de Entente-heffing van Duitsche goede ren gewezen! af te wyzen. En inderdaad, indien andere landen, hetzy door oorlogspsy chose geleid, hetzy’ in hun economische ont reddering tot noodlottige maatregelen over gaan, moet Nederland hierin dan volgen, of is het onze roeping krachtiger dan ooit op te komen tegen alle kunstmatige belemme ring van den vrüen handel, oorzaak en ge volg beide van conflicten tusschen ommuur de mogendheden? Men zal dienen af te wachten, of het den antirevolutionairen ernst wordt met het pro tectionisme. Wy achten het rtiet uitgesl dat de ervaring, door den grooten vooi ger dr. Kuyper met dit vraagstuk opgedaan, aan den heer Idenburg, vereerder als wei nigen van den overledene, niet zonder meer zaï zyn voorbygegaan. igen,” nogmaals de ontslag; ik ben een zondaar geweest en niet waardig langer mjjn ambt te beklee- den. Myn leven spoedt ten einde en wel dra zal> ik naar den Vader terugkeeren, wiiens geboden ik eerlijk heb onderwezen, als Avas ik zelf een onwaar»Lige.” Toen stond Gilbert Peden op. Zym stem was heesoh van aandoening. „Jht ontslag werd gegeven in haast, on nadenkend, in een woord tot schande van de eenige ware kerk in Schotland. Ik be ken als een toornig, ontoerekenbaar mensch te hebben gehandeld. Ik heb door drift en hoogmoed tegen mijn broeder gezondigd. Evenals Uzah heb ik dezelfde zonde be dreven als de Israëliet, die de hand slaat aan de ossekar om de arke Gods tegen te houden. God is zoo barmhartig geweest om my niet, zooais deze Israëliet, te doo- Dus werd Gilbert Peden herkozen; maar I Allan Welsh wilde niet herkozen worden. F „God wil het niet hébben”, zei hy en Gilbert Peden wist hiertegen niets te zeg gen. „Nog een woord”, zei John Bairdteson, „voordat deze vergadering uiteengaat. Geen van ons is getrouwd behalve Alexan der Taylour, de wagenmaker. Natuur! yk moet alles, wat hier behandeld is, geheim meentebestuur bezig den aanleg yan de dui nen te organiseeren. Er worden paden aan gelegd en groote gedeelten worden zóó ge maakt, dat zy niet meer veranderen kunnen. De bepaling belemmert de afschuiving en verzekert een behoorlüke verdeeling der boasehagea. Het üt te vuoraien, dat zich hier mettertüd een groot duinpark zal ontwikke len, dat een lustoord zal zün. Voor het be houd van de duinen zelf is deze aanleg van veel belang, vooral nu de stroom van wan delaars en padvinders deze streken meer en meer requenteert. De dichters hebben altijd veel over de duinen gezongen, maar onze voorvaderen hebben het bü dat zingen gelaten. Het z.g. maagdelijke duin, het duin dat nog geheel onaangeroerd is gebleven, ziet er zeer slecht uit en met eenige moeite zou het mogelyk zün geweest de duinen veel beter te onder houden en te beharden. Eerst nu begint men er aan te denken om door aanplanting ste vigheid te geven aan de zandlaag en daar mede de gansche duinen formatie te schra gen. Natuurlük zal daartegen wel oppositie komen van hen, die den natuurstaat mooier vinden, maar daaraan behoeft men zich niet gelegen te laten liggen. De ervaring leert dat die oppositie wel verdwijnt. In de duinen bezit Nederland een lyk groot gezondheidsoord, dat heb voldoende geëxploiteerd wordt. Wanneer men tot dat inzicht zal komen, zal men meer aandacht aan de duinen gaan wüden. In den Haag breekt eindelük het inzicht daarvan dooi iMaar eer hü verder kon gaan, stond Allan Welsh op. John Bairdaeson vertrok zijn gezicht. „Hoe minder men er over spreekt, hoe böter,” zei hy haastig, ,Jhev ia tüd dat de dienst begint.” heb maar een enkel woord te zx«- bogon Allan Welsh. „Ik bevestig rechtvaardigheid van myn 48) Hij behoefde niet lang te wachten of daar kwamen Goidin Max Fadaean, de schoenmaker, en Alexander Taylour, de wagenmaker, beiden ouderlingen van de Marrowynsche kerk. Zij waren door John ontboden en namen stil plaats. Toen kwtam Allan Welsh. Het laatst van allen ging John Baardieson zitten. Voor het eerst wa- tea de vyf notabelen der kerk als gelü- ken byeen. John Bairddeson bad, i wat er was voorgevallen. De twee ex-prednkanten hoonden kalm en stil toe als of er een bladzijde uit de Handelingen der Apostelen ward voorge lezen. Zoo iets vreemds op godfidtenstig Stfcied kan alleen in Schotland voor komen. „Let goed op,” zed John Bairdieson, „dit alles is in toorn gezegd, want predikanten zijn ook menechen. Zelfs predikanten Op een moeien, zonnigen middag in Auigustt» vengeaelde Winnie haar groot moeder op een wandeling lange de koren velden. „Wat hoor ik?” zei juffrouw Starving, „heeft die jonge malloot van het kasteel, Jess Kissock gescluurkt en getrouwd te Gretua Green? Het is niet mogedyk!” „Ja, grootmoeder, het is heusch waar. Jock Gordon heeft dit nieuwtje verteld; hü was te Gretua tegengekomen in een rytuólg met vier paarden." „En wat zegt züne moeder, Lady Eliza beth, er van?” „Die is er erg mee ingenomen,” woordde Wfinnie. „Dat is een leugen," zei de meesteres van Cnüg Ronald beslirt. Zü kende I.ady Elisabeth maar al te goed. „Mem vertelt,” vervolgde Winnie, ,jd»t Jess ieder op het kasteel naar haar pijpen laat dansen.” „Als ze hen eens nieuwe tapijten liet koopen, dan zal ze een wonder verrichten!” zei de grootmoeder vinnig. Zü was vaa» goeden huize, en hield niet van huwelijken beneden iemands stand gesloten, schoon men fluisterde, dat dat ook ge daan had. Maar er viel verder niet over te twis ten. Jess had haar rd van verpleegster aoo goed vervukt, dat zdfa Lady Elhnbeth hare toestemming had gegeven tot een EERSTE KAMER. De tabaksaccyns aangenomen. Protec tionisme. Bedenkelijke aandrang. Burgerlyke en militaire politie. De tabaksaccyns is er! Een serie senatoren heeft nog eens op treffende wyze de groote bezwaren aange toond, welke aan het ontwerp tot heffing van een tabaksaccyns kleven. Ook van bevriende zyde heeft men Minister overduidelyk laten gevoelen, weinig bewondering men voor deze nh belasting van mr. de Vries gevoelt, grieven, zoo overbekend uit de talrijke adres sen, bekend ook uit de behandeling van deze wet in de andere Kamer, zyn opnieuw de revue gepasseerd. Vooral de kleinfabrikan ten hebben de noodige aandacht gevonden. De nyvere thuiswerkers, die uit hun brood dreigen gestooten te worden, vonden by'zon- dere beschenning. Mr. Smeenge pleitte er in 't büzonder voor, dat de Regeering groote localiteiten zou beschikbaar stellen, die de voormalige thuiswerkers dan zouden kunnen huren, waardoor deze lieden (eenige duizenden) zouden krygen wat zy wenschen, namelyk de gelegenheid om hun vak te blijven uit oefenen, terwy’l tevens de nuttige concur rentie, die zy den grooten industrieën aan doen, niet zou verloren gaan. In die richting schijnt de Minister wel iets te willen doen. Z. Exc. zegde toe, als het slechts even mogelük is, in de genoemde richting te zullen gaan en daarvoor zoo noo- r’J* dig de gelden te zullen aanvragen. Degenen, aan’ die hiervoor niet in aanmerking kunnen ko men, zullen op andere wy'ze, do< keering, ondersteund worden. Voor het overige: een doublure van het debat aan de overzijde van het Binnenhof. *Het Kabinet had zyn leven aan deze accynsheffing verpand en dus zal deze plaag over eenige maanden een groot deel der bevolking uit haar humeur brengen. Met 22 tegen 8 stemmen is de veel bespro ken wet ten slotte goedgekeurd. Het „aanvullende” wetje, de herziening van het invoerrecht op tabak en papier, is met een zuivere party stemming, Rechts te gen Links, aangenomen. Het invoerrecht, dat nu geheven zal wor den, is driemaal zoo hoog als de accyns. Dit is protectionisme, al geeft de Minister een voorstelling, alsof alle protectionisti sche neigingen hem vreemd zyn. Minister de Vries redeneerde als volgt: de impor teur heeft minder administratieve lasten dan de Nederlander; dus moet deze be schermd tegen dit voordeel van gene. Maar de Minister zal niet durven beweren, dat die meerdere administratieve omslag by de Accynswet als zoo onbeduidend voorge- steld! een driemaal hoogere belasting rechtvaardigt. De Minister had dan ook nog een ander argument: alleen by een „eenigs- zins hoog invoerrecht” is de verlangde op hebben deze jongelui tal van malen in hun doen en laten gadegeslagen en het is ons al tijd weer opgevallen, dat zy zelf niet goed weten wat zy doen moeten. Hun spel is zeer eentonig; 't is altyd weer een spel dat half soldaatje, half roovertje lÜkt Aan de kunst termen die zü gebruiken, bespeurt men dit al spoedig. Het is geen echt spel dat ze spe len; het is geen ravotten of stoeien maar veel te groote mensch-achtig geregeld. Het schijnt hen echter nogal te amuseeren en dat is hoofdzaak. Twee dingen hebben w(j van de padvin ders altüd hinderlyk gevonden: het vuurtje- stoken en het hoorn-blazen. Het eerste is hinderiük èn om het gevaar dat het heeft voor de bosschen èn om den stank dien het langs het lage hout over een groote uitge strektheid voortdryft. Vooral wanneer het windstil is, kruipt de walm, de verstikkende hout-lucht langs den grond en op een zeer grooten afstand ruikt men dat er weer een vuur wordt gestookt. Het hoorn-blazen schünt een belangrijk deel van des padvinders bedrijf te zün. Het aantal echte blazers is niet groot, maar hin deriük groot is het aantal leerling-blazers. Bijna de gansche dag hoort men het gebrek kige getoeter, soms van drie, vier punten. Het is een vermaak, dat voor hen, die in deze rustige omgeving rust zoeken, niet aangenaam is en het lükt ons dat het ach terwege kon blüven. Het eenige en groote voordeel van de pad vinders is het verblüf in de buitenlucht en het by'één brengen van jongelui, die elkaar leeren kunnen. Wanneer zü onder goed ge leide bivakkeeren in de open lucht, zün daaraan vele nuttige kanten, maar terdege dient dan vast te staan hoe de tüd besteed zal worden. En juist aan dit laatste lükt ons veel te haperen. Onlangs hebben de bladen gemeld, dat er niet ongevaarlyke branden hadden plaats gehad in de nabyheid van den Ruigenhoek. in hoeverre dit aan de padvinders is te wü* ten geweest, is niet na te gaan, maar het wijst in elk geval op het gevaar van dit vuurtje stokep. Te spoedig is de overheid bü dergelyke gebeurtenissen er op uit om te gaan verbieden en daarom is het gevaar al weer denkbeeldig, dat ter onzaliger ure het verblüf in de duinen werd verboden. En dat zou een slag zün voor vele honderden personen, die aan het vuurtje-stoken part noch deel hebben. Er zün altüd al zeer vele stemmen, die vóór het welzy’n van de duinen pleiten. Daaronder zün er, die misschien nimmer van het duin-schoon genieten, maar alleen meejuichen of mee-klagen, omdat het altüd „gekleed” staat, voor het behoud van natuurschoon op te komen. Het duinland schap in zyn ouden staat is heel mooi al zyn het niet vele plekjes opzicht wordt veel oi schoonheid. Dit blükt o.a. in deze duinen zeer weinig Het geboomte is zeer maar zelden voegt een artistiek geheel. Veel 1 duinen gedaan door de ruiten bodsbepalingen over het hooL‘. door alles heen rijden. De kanten van Loosduinen op is het ge-

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1