STADSNIEUWS. Postkantoor Gouda. BINNENLAND. te komen aan som- de handel noir onder- a&. waarvan het beec'nadiird of Yerdwe- van landbouw dezer idige behandel in« vengund dan te voren was vastgesteld. Thans hebben de beiajurhebbende expor- teuw. zich te wenden tot de üka-zuivel- visiteure. chefs vantliemrt. cüe hiervoor ziln aangewezen en gemachtigd zijn, eik jrevn! op zichzelf te behandelen. De verzending, reap. verpakking van deze kaas moet echter steeds omlor toe zicht varowe^re de rü'ksziuivelins.pectie Re sell-eden en gedekt zdin door .je a verkla- rng van dezen dienst. De vaak welmgeJicbte Haagische brief- Bchryver van „L>e 'iiud" (K.-dL) maaka Zien tot spa-eéktrompet van verschillende politici, die aan de deoatiten over het grond- beiatsung-omtwerp heöPen deelgenomen en hem toans confidenties hebben eedaan over de in hun leringen heerschende op vattingen nopens de oplossing der crisis, die thans is ontstaan, üil .-senryft: Het kan moeilijk anders, of. indien ihet kabinet-Ru ys straks uit de stem ming het ratsoneel besluit trekt, aim ontslag aan te bieden en de Koningin een anderen formateur zal hebben te kiezen. H. M. a<an den heer Dresseïhum het allereerst zal denken. En dat het kabinet een dergelijk he al uit in overweging zal nemen, kan n twiifei onderhevig worden Het allerlaatste, waarin een regeering kan berusten, is een weigering door de Staiten-Generaal, om het geld te ver schaffen, <lat nood/ig is, om in de uitga ven, die gevoteerd zijn, te vooraien. Zij heeft dit 'bij een vorige gelegenheid reeds te kennen gegeven. Het lijkt dan ook niet alleen moeiliik anders denk baar dan dat het ministerie heengaat en een kabmet-Dreaselhuijs het op volgt, maar het Hikt ons voor de rech- terzyde in de gegeven omstandigheden de beste uitkomst. De linkerzijde heeft dan anderhalf jaar, om aan te toonen. wat zii kan. Alleen als zii vooraf hun onmacht heb ben te kennen gegeven, mag de regee ring haar aanblijven in nadere overwe ging nemen en dan nog aJJeen onder iwaarborg tegen een herhaling van het geen thans is geschied. Zii moet zach dan vooraf vergewis sen, dat ziii voor de belastingvoorstel len. waarmede zii dan zal komen, om in het tekort te vooraien, op aJie leden der rechterzijde, zonden- uitzondering kan rekenen. Dat dit tot heden niet is geschied door wiens schuld, vermag de buitenstaander niet te beoordeelen is overduidelijk gebleken. Het waren er maar enkelen, voor een dee-1 dezelf den maar het waren er genoeg, om het leven van het kabinet afhankelijk te maken van de stemmen van een dee' der linkerzijde of vian hun afwezigheid. Zonder dien steun had. hetgeen thans geschied is, plaats gehad h» het ont- wero-quccessièbelaisting en bii den ta baksaccijns. Ons kabinet verdient beter dnn aldus zijn bestaan iflwunkeliik te beid der Amerika en de Djambi-concessies. De Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Hughes, heeft thans een verslag betreffende de wereldolievoor raden, waarin opgenomen gedachtenwisse- ling tusschen Amerika en Nederland inzake de Djambi-concessies, aan den Senaat doen Hughes spreekt daarin de hoop uit dat het door de Nederlandsche Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp alsnog in dien zin zal worden gewijzigd, dat ook Amerikanen aan de ontginning der Djambi-olieterreinen zullen kunnen deelnemen. Onder de huidige omstandigheden is het zeker dat de Bataafsche Shell de controle over de ontginning der olievelden zal uit- 06Het rapport zegt verder, dat de buiten landers bij de exploitatie der Amerikaan sche olievelden dezelfde voorrechten geno ten als de Amerikanen. Nederland en Frankrijk. De Parysche correspondent van 't „Hbl." seint dat de „Peuple", het blad van de „Confédération Génerale dp Travail" een zeer prijzend artikel bevat over het Hol- landsche dorp te Lens, dat er zoo keurig uitziet en waar alles zoo goed marcheert. - „Dit modeldorp", schrijft het blad, „is een schenking, door de Nederlandsche regee ring gedaan aan de mynwerkersstad als een sprekend antwoord op de insinuaties van de kranten, die ons de onderdanen van Nederland afschilderden als verwoede pro- Duitschers". Het tractaat van 1839. De Nederlandsche bladen hebben ter ge legenheid van de publicatie van het boek van Tardieu over den Vrede en de herzie ning van het tractaat van 1839, commen taar geleverd waarin zij den koning van België betrokken hebben. Naar aanleiding hiervan had de corres pondent van de „Tel." te Brussel een onder houd met een hooggeplaatst persoon die in zake de politiek van koning Albert ten op zichte van Holland welingelicht is. Ik kan u verzekeren «lat nooh by «Ie on derhandelingen te Parijs, noch elders de koning zich tot kampioen der annexionisti- sche plannen heeft opgeworpen, noch ver overingsplannen ten koste van Hollan«l heeft gekoesterd. De zegsman van den „Tel."-correspon- dent die mij het bovenstaande verklaarde, voegde hieraan toe, dat de interventie van den koning by de onderhandelingen te Pa rijs ten doel had de rechten van België te verzekeren in zake het herstel verschuldigd door Duitschland en wat Nederland betreft, te verkrijgen, dat Belg» de vrije beschik king over de Schelde had. Verder merkte de zegsman nog op, dat het werk van Tardlm op tal van plaatsen ernstige fouten bevat. Bet is niet moeilijk ze te ontdekken. „Het verwondert mij", zeide hij, „ddt zich in Nederland nog geen stem heeft doen hooren om eenigen twijfel te uiten over de handelingen van een souverein van een na burig land en van een koning, die niet op houdt het belang te verkondigen voor zijn land van goede betrekkingen te onderhou den met Nederland." 8970 H.L. alcohol voor reuk- en toiletwater. Op de vragen van den heer J. ter Laan betreffende «Ten gedeeltelijken vrijdom van accijns voor geilistilleerd voor de vervaar diging van reuk- en toiletwaters heeft mi nister De Vries geantwoord «lat hij, krach tens de bepalingen van het Kon. besluit van 30 Nov, 1908 voor de helft vrydom van den accyns van niet tot inwendig gebruik be stemd ge«listilleerd heeft verleend aan fa brikanten van reuk- en toiletwaters. Een onderzoek naar «ie rentabiliteit eiï de levensvatbaarheid van de ondernemingen welke den halven vrydom van accijns ver langden, is niet ingesteld, omdat de be voegdheid tot toekenning van dien vrijdom daarvan niet afhankelijk is. Wel is aangeno men, dat indien die halve vrijdom niet wer«l toegekend, de onderwerpelyke tak van nij verheid en handel aanzienlijk nadeel zou lij den door een groote vermindering van het verbruik van reuk- en toiletwaters en is mede hierin aanleiding gevonden den maat regel te nemen. Naar schatting bedraagt de hoeveelheid gedistilleerd, benoodigd ter bereiding van «Ie jaarlijks hier te lande vervaardig«le en ingevoerde reuk- en toiletwaters 8970 H.L., ad 60 pCt.; met den verleenden halven vrij dom is echter niet de halve accijns van die hoeveelheid ge«listilleerd gemoeid, omdat het verbruik ongetwijfeld zeer zou zijn ge drukt indien de volle accijns ware gehand haafd. De minister schat de som, met «len verleenden hal ven vrijdom gemoeifl, op min der dan 500.000 per jaar. De alcoholhoudende reuk- en toiletwaters daargelaten in hoever die alle als weelde artikelen zijn te beschouwen, blijven ook na «len genomen maatregel aan een zeer hooge belasting onderworpen en daarom is z. i. de getroffen maatregel niet in strijd met de bij herhaling door hem uitgesproken zienswij ze, dat weeldeartikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door be lasting te worden getroffen. Noorsche vertegenwoordiging. In het rapport van de Noorsche Staats commissie in zake de heivorming van den «liplomatieken en consulairen dienst wordt, .r een Noorsch blad meldt, voorgesteld, den gesalarieerden post in Den Haag op te heffen. Het Had-je-me- maar-ontwerp. In parlementaire kringen verluidt dat by een deel der Tweede Kamer het voornemen zou bestaan te trachten de verdere behan deling van bovenbedoeld ontwerp voorloo- pig aan te houden. (Centr.) Opvolger van burgemeester Tellegen. Naar de „Tel." verneemt is de Regeering voornemens oiy het nieuw gekozen chr. hist, raadslid Mr. Dr. C. F. Schoch, hoofd directeur der Surinaamsche Bank, aan te zoeken het burgemeesterschap der hoofd stad te aanvaarden. Mocht deze voor dit ambt niet in aanmer king wenschen te komen, dan zou by de Re geering het voornemen bestaan tot het raadslid J. ter Haar een dergelyk verzoek te richten. Het is voornamelijk minister Heemskerk, die meent dat het belang van Amsterdam het best gediend zou worden door de benoe ming van een „rechtsch" man tot burge meester der hoofdstad. De Amsterdamsche wethouderskeuze. iHlet persbureau Vaz Drais meldt: Zaterdagavond hebben de nieuwe leden van de rechtische raadsfractie in verband niet de vorming van een nieuw college van wethouders een conferentie gehouden, die tot bii na middernacht du-urde. In politieke kringen gaat het gerucht, dat men in deze conferentie niet tot over eenstemming is gekomen ten aanzien van 'de vorming van een zoogenaamd burgerlijk bloc. Er schijnt voornamelijk in de katho lieke panty een stroomring te zijn. die «ie oplossing van de crisis in een andere rich ting wil zoeken, nJ. door vorming van een •rood-zwart bloc. Werkloosheid in Drente. Bij beschikking van de ministers van Binnenl. Zaken en van Arbeid is een com missie ingesteld, aan welke wordt opgedra gen het bevorderen van en het oefenen van controle op werken, waarvan de uitvoering dienstig kan zyn aan «ie bestrijding der werkloosheid in Drente, zulks in overleg met de openbare besturen in de provincie en met organisaties van werkgevers en van arbeiders. Kamers van Arbeid. De veireeniging van voorzitters en se- cietariasen van Kamers van Arbed in Ne derland houdt 6 Juni haar jaarvergadering te Uibrecbt. Op de agenda vinden we o.a. vermeld een beebuursvoorstedom jaarlijks twee vergaderingen te houden, waar bespreking van onderwerpen op het gebied van ar beidsvoorwaarden zal worden gehouden. Na afdoening der agende zal de heer J. Goudriaan, inspecteur van den Arbeid, spreken over het nut en de noodzakelijk heid van Arbeidswetgeving. De malaise in het drukkersbedriif. De hoofdbesturen van «Ie vier arbeiders bonden in het tyipografenbedriif hebben naar aanleiding van de malaise in «lat vak aan de regeering verzocht, maatregelen te treffen tot bescherming van het bedriif. Verder is den minister van binnenflandsche zaken een audiëntie verzocht ter monde linge toelichting van dit verzoek. In den loop van deze week zal vergaderd worden met het algemeen hoofdbestuur van den patroonsbond om den '.oostand in het be drijf te bespreken, met name wat betreft het ontslaan van gezellen en het tiideliijc stopzetten vn den leerling-aankweek. Nederlandsche Week te Madrid. Men schriift uit "Madrid «Ld. 14 dezer aan de N. R. Crt.: Gedurende de eerste tentoonstel! mgsda- is de belangstelling van het Speansche publiek geen oogenbLik. verslapt, lbderen dag ondervindt men weer de waarheid van wat een op handelsgebied vooraanstaand Spamjiard mii onlangs zei: „Zeker, wjj 'hebben ad vele en oude relaties met Holland, ar het peraoonduK contact ontbrak en zien we eens. wat we daaraan gemast Dut is trouwens ook die grondgedachte van bijna alle redevoeringen, die on de verschillende bijeenkomsten gehouden wor den: „Laten we toch trachten elkander be ter te leeren kennen, te begrijpen," Dut elkaar begrypen is wel de eerste stap om tot uitgebreide commercieele re laties te kiomen. matar het is niiet alles. Vóór alles moeten ook de grenzen open. Uiit den aard der zaak is er op de offi cieel e diners in de verschillende redevoe ringen vooral op de komende betrekkingen schen Spanje en Holland gesproken. In ziin welkomstrede op het diner van U. mderdug zende onze gezant o.a.: „Onze beide landen hebben zooveel gemeen: onze rol in den oorlog is identiek geweest. Bei de ziin we aan 't vreeseüjke' ontsnapt en beiden hebben we getracht de ellende van andere volken te verlichten. Span ie is een land waarvan veel te verwachten is. Vol glorie was ziin verleden en op het oogen- blik voet men een activiteit op allerlei ge bied, die de toekomst waardig van dat ver- Hierop sprak de ilandsche zaken, Markies de lama. Hii uitte zijn bewondering voor de kracht en de energie, die «lat kLeine land in het Noor den groot mai.ien. Ook hem had de geLijike- getroffen in tien toestand, waarin de oorlog beide landen gebracht had; hii vond hierin een reden te meer om toenadering te zoeken en eindigde met op den voor spoed en den welvaart van beide landen te «Tinken. Over het algemeen krijgt men wel den indruk dat het Comité Nederland in den vreemde het tuiste moment getroffen heeft om in Spanje belangstelling voor de Hol- landsche producten te vinden. Zoo schiint het. dat b.v. de inzending van de ziuivel- afdeeting van het departement van land bouw genoeg belang heeft» om blijvende relaties in het leven te kunnen roepen. Waar de landbouw in Spanie óp zoo ab soluut andere producten gericht is. dan de e. kan de handel op dit gebied va groote beteekends worden, te meer. waaT de inzendingen van boter, melk en kaas van deze afdoeling er wel op berekend ziin den Spanjaard den indruk te geven van het hooge peil, waarop bii ons deze industrie staat. De phytopathologische dienst van de Landbouwhoogeschool te Wageniingen zond een interessante verzameling platen en voorwerpen betreffende de ziekten der plan ten en ook de Riikaseruminrichting te Rot terdam zond .preparaten van zieke dierlijke 26 prachtige koeien, die zich al heele- maal in de Spaansche stallen tfhuis voelen, ja, wier aantal zich hier zelfs met 3 aar dige kalfjes vermeerderd heeft, geven een goed beeld van wat de veeteelt bii ons be reikt heeft. ,By onzen rondgang in het Ralacio de cnistal vallen on* verder op. onmiddellijk ibij den ingang, twee grootte moquettes van de havens van Rotterdam ein Amsterdam. Verder vinden we er o;a. de Kaarsen fabriek te Gouda. Door een harmonische indeeling van de ruime zaal van het Falacio de Criatal heeft de energieke architect der tentoonstelling, de heer Koning uit Bilthoven, al deze he terogene artikelen weten te vereendaren tot een smagelyk en aantrekkelijk geheel. Herziening der bepalingen betreffende de Makelaardij. Bii de Tweede Kalmer is ingediend een wet3ontwenp „Herziening der bepalingen betreffende de makelaardij". In de memo rie van toellichting wordt gezegd, dat men kan aannemen, dat reeds meer dan vijftig jaar eenstemmigheid bestaat dn de opvat ting, dat aan het beroep van makelaar het anubtelijik karakter, gevolg van de aanstel ling van overheidswege ddent te worden ontnomen. Het kan dan ook geen verwon dering wekken, dat de Staatscommissie voor de Burgerlijke Wetgeving, ingesteld bij K. B. van 13 Sept. 1919 dat onderwerp als zeer spoedig ter hand nam. De minister van justitie heeft niet geaarzeid (het van de staatscommissie afkomstig ontwerp ter zake over te nemen, zii het dan ook. nadat door hem daarin, na overleg met genoem de .staatscommissie eenige wijzigingen zijn De voorgestelde vrijheid van het beroep brengt mede, dat men vrii is de makelaar dij in het algemeen uit te oefenen of wel te beperken tot een of meer bepaalde vak ken en dat de makelaardii in onroerende goederen geoorloofd wordt. Een definitie van den „makelaar" is in het ontwerp behouden, wil aan het beroep bijzondere verplichtingen bürven verbon den. Deze definitie luidtt aldus: „Een makelaar Is iemand, die ziin be- roep er van maakt tegen genot van ■zeker loon en provisie, overeenkomsten te sluiten op order en op naam van per- tot wie hii niet dn vaste betrek- ONZE KOLONIëN. I)e bezuinigingsvergadering. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 13 Mei: De „Javabode" bevat zeer uitvoerige bij zonderheden omtrent de buitengewone ver gadering van den Raad van Ned.-Intlië be treffende bezuinigingen op de begrooting 1922. De vergadering werd door den gou verneur-generaal geleid. Aanwezig waren de leden van den Raad van Ned.-Indië, de commandanten van leger en vloot, mr. Schumann, voorzitter van den Volksraad, verschillende departementschefs, de advi seur voor de decentralisatie, de algemeen secretaris, de procureur-generaal by het Hooggerechtshof, de Regeeringsgemachtig- de voor Algemeene Zaken, de eerste gou- vernementslecretaris, de secretaris van den Raad van Indië, de administrateur van Financiën, en de commies-redacteur ter Al- ir.'mfttnt' secretarie Mr. Fock wees in zijn openingswoord op het bijzonder karakter van deze vergade ring en spoorde aan alle krachten in te spannen ten einde Indië te behoeden voor De ontwikkeling van Indië, de vermeerdering en de nieuwe uitbreiding van de oude diensten zijn oor zaak dat de middelen ontoereikend werden voor de landhuishouding. Mr. Fock betreur de deze uitbreiding en verdieping van de overheidsbemoeienissen allerminst en was van oordeel, dat de middelen aanwezig moe ten zijn om de zaken gaande te houden. Hij haalde de woorden aan „Donnez moi de bonnes finances, je voub donnerai une bonne politique" en wees op het feit, dat in 1900, tijdens zyn ministerschap van Koloniën, het budget 170 millioen bedroeg, wat toen een politiek van de roekelooste soort werd ge acht. Thans bedraagt de begrooting 957 millioen. Niettegenstaande nieuwe belas tingen hielden de inkomsten geen gelyken tred met de uitgaven, waardoor het voor- loopig geraamd tekort op den geheelen dienst 157 millioen bedraagt.. Het tekort op den buitengewonen dienst moet nog belang rijk verhoogd worden in verband met de geringe opbrengst van de productenbelas ting, waarvan de raming van 120 millioen moet worden teruggebracht tot 23 millioen. Dit tekort op buitengewoon is echter niet ernstig, hoofdzaak is, «lat de gewone mid delen de gewone uitgaven «lekken, anders loopt het crediet van Indië gevaar. Het ho pende tekort op den gewonen dienst, dat 137 millioen bedraagt, moet verdwynen. Worden de voorstellen van den directeur van Financiën tot verhooging van enkele middelen aangenomen ,dan wordt het te kort teruggebracht tot 66 millioen. Mr. Fock was er van overtuigd, dat alle aanwezigen krachtig zullen meewerken om het tekort te doen verdwijnen. Gebleken is, dat men zich in vele gevallen niet stoort aan de begrooting voor 1920; de toegesta ne fondsen zijn overschreden met ruim 350 millioen, hetgeen mr. Fock een allerbeden- kelykst feit noemde. Administrateur vermoord. Aneta seint uit Weltevreden «ld. 13 Mei: De administrateur van het rubberland Goenoeng Gadjja is vermoord, 's Nachts wenl aan zijn deur geklopt, «le administra teur opende en nam een zg. brief aan, waarop hij werd gegrepen en vermoor«l door een vyftal inlanders. De beweegrede nen zyn niet bekend. Goenoeng Gadjah I en II zyn erfpachts- landen, erfp. de Plantagen GesellSchaft Neglasari, te Bandoeng. Administrateur was de heer L. van Lith. GEMENGDE BERICHTEN. De Nederlandsche havenarbeiders en buitenlandsche stakingen. Het hoofdbestuur van den Central en •Bond van transportarbeiders heeft te Rot terdam langdurig vergaderd, ook met de besturen van de voornaamste afdeeliingen van dien bond, ter bespreking van de vraag. wait gedaam zou kunnen worden ter ondersteuning van de stakingen, waar in verschillende buitenlandsche organisa ties gewikkeld ziin. Algemeen was men van gevoelen, naai de N. R. Ct. meldt, dat bii de huidige op vattingen omtrent het beteonen van inter nationale solidariteit, aan een verzoek om steun, met in achtneming van de machts positie der georganiseerde arbeiders, dien de te word«sn voldaan. Er werd besloten, ter ondersteuning van de miinwenkenssta- king in Engeland, intensief te propogeeren voor een weigering der Nederlandsche ar beiders om in Nederlandsche havens. En- gelsdhe stoomschepen en stooimtreilers van ladingen steenkolen voor Engeland en van bunkerkolen te vooraien. Waar de Belgische transportarbeiders daartoe mede maatregelen hebben geno men, werd besloten, het personeel van Ne derlandsche sleepbooten uilt te noodigen geen lichters of schepen met steenkolen te versieepen van uiit België, met name uit Antwerpen en Gent. naar welke Neder landsche haven ook. Ten bate van de zeelieden van Noorwe gen, die in staking ziin in verband met een voorste] van «ie reeders tot gagever- leging, zal den havenarbeiders in Neder land worden verzocht geen schepen, die onder Noorsche vlag varen, te laden of te Een brandbrief. Zaterdagavond werd de gemeentepolitie van Allkemade gewaarschuwd, dat bij. den landbouwer W. N. te Kaag een brief was bezorgd, met het beval om enkele uren daarna, bii een nauwkeurig aangediuiden iboom, f 16,000 te deponeeren in biilietten van f 100 of mimieri Bii niet voldoen daaraan of wanneer anderen op de hoogte werden gebracht, bedreigde de steller vrouiw en kinderen van den landbouwer. De politie zorgde dat op de aangeduide piek een brief met woardeloozen inhoud werd nedopgelegd en stelde zich in de buurt verdekt op. Om half twee naderde een wielrijder, die afstapte, de enveloppe met het gewaande geld te voorschijn baalde, maar bii onderzoek deze weer weg wierp. Onmiddellijk greep de politie hem en het Week zekere T. te wezen uit Haar lemmermeer. Overbrenging naar Roelof- airendsveen volgde. Tot nog toe weigerde T. te bekennen, voorgevende voor andere 'doeleinden te ziin afgestapt. Het vermoe- fcedreiging schi Ernstig ongeval. Zondagavond heeft tusschen Muilden en Diemen een ernstig ongeluk plaats gehad. 'Een jongimensch. Zonneveld genaamd en afkomstig uit Den Haag. dat tot een ge zelschap behoorde dat per stoomtram op den terugweg naar Amsterdam was. viel van de tram met het gevolg dat hii. aan dqn wagen blijvende hangen, een emdweegs meegesleurd werd. In ernstdgen toestand werd hii overgebracht naar het Ziekenhuis, vaar bij werd oi Stnaatroovers. Twee als heer gekleede individuen, die op een rijwiel gezeten waren, trachtten Vrij dagavond op den weg LeuvenumErmelo den bediende der N.V. Geldersche Graan handel van een tasch met 1800 te beroo- ven. Zij sneden eenst «len voorband van zijn ry'wiel stuk en daarna de riemen van de geldtasch. De bedieAle, van E., dreigde toen hen neer te zullen^chieten, waarop zij hem INGEZONDEN MEDEDEELINGBN. STLfZSiSLilinnm^ veer Ziiuwcn on Lichaam de tasch lieten behouden en in de bosschen verdwenen. Het onmiddellijk ingestelde on derzoek, leverde tot nu geen resultaat. Een geheimzinnig schot. Zaterdagavond bevond dr. Giesbert te Woudrichem zich in zyn tuin, toen uit de richting van de Molenstraat een schot werd gelost, waardoor de heer Giesbert in den arm boven den pols werd getroffen. Daar hy thans de eenige geneesheer te Woudrichem is en de veerstoomboot in den avond niet in de vaart is, was hy genood zaakt zich per vlet naar Gorinchem te laten roeien, alwaar in het Ziekenhuis een ge weerkogel uit zijn arm is verwijderd. Een streng onderzoek is ingesteld, doch heeft tot dusver niets aan het licht ge bracht. Tijdens eern hevig onrweder sloeg de blik sem Zondag in de boerderij van H. te Boekhorst te Ziek gem. Bengh, die totaal •afbrandde. Van den landbouwer den Draas te Ettep (Gendringen) werden drie koeiiein. die in d<; weide waren, door heit hemelvuur ge dood. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben ongenoode gasten een beaoek ge bracht aan het Paviljoen in het Vondel park te Amsterdam, dat geëxploiteerd wordt door de firma J. Someradiik Bus- sink. De dieven zijn vermoededijk aan de achterzijde door het keukenraam naar bin nen gekomen en hebben hun slag geslagen in een bureau, waaruit zii hebben meege nomen een bedrag van f 1180 aan Neder- landseh geld, 300.000 marken: voorts wa ren van hun gading, kristallen flacons, Delftsch aardewerk met gouden beslag, zilveren en gouden horloges, juweel en oor- mngem en andere sieraden; bovendien nog een aantal gouden tientjes en gouden vijf jes. Steunregeling ingetrokken. Naar het Hlbld. verneemt is met ingang van gisteren de steunregeling den* werfc- looze veenarbeiders ingetrokken. Huldiging G. A. Pos. Het dagelyiksch bestuur van den A. N. 'W. B. Toeristenbond voor Nederland heeft die plechtige inwijding van een monumen tale bank, gesticht op den Pos-berg bij /Rheden, ter herinnering aan het 25-jark lidmaatschap van het dageliiksch bestuur van den Bond van den heer G. A. Pos. 2den voorzitter-hoofidconsul. den uitvoerder van ihet denkbeeld om in Nederland wandelwe gen op praktische wijze aan te dulden en te beschrijven, bepaald op Dinsdag 24 Mei Laat geluk. Te Aalten zyn een man van 75 en een vrouw van 69 jaar in ondertrouw opgeno- Te groot voor zijn leeftijd. Een juffrouw werd «len rechter de Hlïhgiate gedaagd, haar zoontje van veertien jaar niet naai school hd gezonden. Zii kwam met haar, „zoontje", die er edgenlijSc meer uitzag als een man van twintag har. „Wanneer hij een week eerder geboren was", verklaarde de juffrouw, ,Jhad hii na Basehen niet terug -naar school behoeven te gaan. Ik kan toch niet helpen, dat hii een week te laat is geboren! Trouwens", voegde zij eri>y, „het is belachelijk on^ hem naar school te «turen, want hii is veel te groot om dn een 'bank te zitten. Hii óp een bank zitten en dan lachen de rik zitten en i hem uit.'1 De rechter Het zich evenwel mdet ver murwen; hii veroordeelde haar tot tien shilling boete, en de heer van veertien iaar moet terug naar school. „Hy eet nog meer don ziin vader", wee klaagde de juffrouw toen zii de rechtzaal verliet; .morgen laat ik 'hn Een merkwaardig geheugen. De correspondent van de „Daily Chroni cle" te Huddersfield seint aan zyn blad, dat hij een man ontdekt heeft met een onge woon sterk geheugen. Het is de heer John Holroyd, een bouwvakarbeider te Birchen- diffe, Huddersfield. Hy heeft een systeem voor het onthouden uitgedacht, dat berust op denkbeelden-asso ciatie. Holroyd heeft 31ooo dingen in zyn hersenmagazijn opgeborgen. Hy kan de namen zeggen van al de voetballers van de Northern Union en van de overwinnaars van alle wedstrijden sinds 1810. Als hy eenmaal een verjaardagdatum hoort, vergeet hy dien nooit weer, meer dan eens kent hij de verjaardagen van kin deren beter dan de ouders. Zyn kalender- kennis is verbluffend. Hy kan de begindata van elk Paaschfeest noemen en elke Pinksteren sinds het jaar één n. Chr. Korten tijd geleden vroeg men hem, hoe veel seconden waren verhopen, sinds net begin van den oorlog. Na eenig nadenken antwoordde hy: tot op Dinsdagavond 8 uur 5 verliepen er 212,875,000 seconden. Holroyd heeft al menige aanbieding ge kregen voor optreden in Music-hals m Amerika, maar die afgewezen. Voorbeelden van zulke sterke geheugens vindt men vermeldt in het voor eenige jaren verschenen boekje „Het Geheugen". Pijp-sigaar. Het rooken van pijpen is ook in Duitsch land tydens den oorlog sterk toegenomen. Doch menigeen vindt nog altijd dat het nun- der netjes staat. Om dit bezwaar op te her ten, heeft een Berlynsche firma nu een PJP gemaakt die den vorm heeft van een sigaar. Men kan er alle soorten tabak en ook siga- 4 ren die stuk zijn gegaan uit rooken, zegt de advertentie in de Duitsche bladen. Om het geval nog mooier te maken heeft men de pijp-sigaar ook een gordel aangetrokken, in den vorm van een „bandje". Men verbaast rich toch wel eenigszins over de mentaliteit der aanstaande koopers, die zich geneeren 0m met een pyp in den mond te loopen, doch het blykbaar chic vinden om een si gaar te rooken met het bandje er om. Een roode geestelijke. Een Engelsch geestelijke, in een plaatsje ergens in Essex, die onlangs tot het Bols jewisme was overgegaan, had tot groote er gernis van zyn parochianen een roode vlai in de kerk opgehangen. In een brief dien hl, in het plaatselyk blad had bekend gemaakt, verbood hy een ieder om die vlag weg te neitien. Toch was den volgenden dag het Bolsjewistisch embleem verdwenen en ver- vangen door een briefje met dé woorden: „de roode vlag is weggehaald, omdat die een symbool is van den anti-christ. Het be drag van de waarde, geraamd op vier shil lings, sixpence is in de armenbus gedaan." 426e Nederlandsche Staatsloterij. 5e KI. Trekking van Woensdag 18 Mei '21. ƒ1000: Nos. 334, 1072, 5880, 12632, 14080 f400: Nos. 2052, 4072. ƒ200: Nos. 10186, 10390, 19139. 100: Nos. 4530, 4908, 18354, 18719, Prijzen van ƒ70. 177 289 621 714 1055 1213 1267 1360 1540 1868 1877 2319 2680 2767 2977 2980 3194 3235 3725 3816 3863 4311 4324 4372 4518 4791 4830 5140 5207 5605 5878 5943 6017 6109 6348 6379 6487 6538 6607 6740 6817 7065 7121 7270 7381 7914 7922 8078 8079 8084 8290 8444 8472 8522 8712 8766 8806 9139 9273 9382 9432 9744 9842 10251 10430 10623 10815 11048 11294 11586 11929 12419 12576 12600 12690 12749 12846 13024 13171 13484 13520 13623 13768 13909 13963 14199 14378 14419 14493 14682 14711 14909 15008 16195 15200 15395 15555 15560 15594 15637 16693 15853 f5881 15904 16012 16028 16952 16060 16175 16465 16604 16786 16938 17201 17407 17414 17851 17873 17953 18117 18119 18222 18234 18387 18622 18713 18750 18806 18888 18937 18944 18977 19067 19082 19177 19352 19406 19450 19497 19632 19711 19931 20069 20078 20210 20312 20372 20447 20469 20481 20673 20803 20847 20984 21155 21163 21275 21550 21563 21585 21613 21816 21846 21897 22020 22123 22149 22240 22334 22431 22529 22721 22837 22854 22857 22869 22899 Nieten 41 354 364 476 514 756 770 951 958 1043 1073 1119 1134 1162 1257 1302 1359 11 1381 1386 1397 1513 1580 1736 1792 1795 1801 1814 1822 1852 1898 1936 1976 li 2032 2131 2172 2245 2301 2416 2504 2520 2543 2568 2574 2593 2595 2620 2635 2729 2894 3028 3033 3039 3084 3226 3247 3257 3326 3368 3406 3431 3473 3490 3587 3609 3612 3616 3650 3658 3772 3795 3822 3929 4004 4042 4176 4226 4292 4332 4364 4550 4618 4621 4688 4745 4761 4815 4881 4885 5011 5026 5053 5090 5180 5197 5247 5273 5313 5316 5388 5400 5452 5461 5509 5546 5551 5574 5622 5820 5937 5953 5968 5973 5974 6984 6009 6141 6165<%B33 6235 6312 6320 6361 6390 6402 6425 6452 650.9 6552 6582 6650 6665 6692 6820 7004 7011 7040 7111 7168 7357 7359 7431 7445 7451 7534 7616 7651 7668 7747 7757 7965 8081 8200 8226 8253 8292 8407 8435 9436 8473 8656 8795 8804 8809 8856 8929 8982 8986 9017 9030 9031 9187 9188 9193 9335 9339 9345 9364 9368 9383 9406 9420 9531 9663 9684 9751 9782 9810 9812 9874 9903 9977 10015 10038 10145 10165 10167 10233 10247 10277 10307 10324 10336 10366 10424 10457 10489 10652 10660 10684 10697 10699 10703 10744 10806 10820 10906 10953 11032 11040 11053 11112 11203 11361 11420 11431 11434 11472 11583 11585 11616 11656 11666 11723 11783 11786 11826 11839 11904 11918 12052 12080 12118 12195 12200 12257 12292 12328 12346 12515 12531 12555 12Ö68 12633 12648 12743 12829 12859 12877 12927 12936 12961 13022 13046 13097 13099 13122 13203 13209 13211 13352 13420 13440 13483 13504 13521 13536 13694 13705 13783 13790 13817 13838 13841 13902 13913 13921 14008 14009 14074 14119 14141 14153 14190 14219 14294 14341 14397 14446 14451 14456 14499 14500 14508 14648 14685 14730 14736 14779 14875 14915 14939 14979 14980 15024 15030 15137 15204 15212 15224 15262 15292 15297 15316 16318 16523 16400 15438 15489 15508 15564 15651 15676 15704 15720 15725 15738 15751 15935 15997 16053 16207 16215 16223 16225 16246 16247 IM 16356 16352 16356 16370 16387 16423 16447 16504 16697 16738 16763 16825 16913 16984 17070 17091 17154 17204 17297 17316 17362 17391 17460 17465 17467 17537 17562 17592 17595 17610 17652 17723 17753 17762 17812 17814 17815 17837 17935 17938 17970 17976 17984 18008 18104 18140 18157 18163 18237 18262 18268 18301 18327 18332 18377 18415 18453 18500 18581 18718 18771 18823 18836 18974 19019 19065 19149 19192 19258 19285 19294 19295 19430 19447 19511 19565 19583 19589 19615 1989 519944 20096 20271 20285 20300 20320 20349 20362 20390 20440 20503 20513 20550 20572 20584 20603 20622 20688 20691 20701 20719 20724 20800 20894 20918 20947 20957 21085 21087 21106 21181 21190 21338 21344 21347 21367 21369 21385 o1412 21444 21555 21561 21606 21615 41629 21677 21685 21743 21825 21838 21844 41852 21854 21918 21967 22042 22112 22142 ooi™ 22181 22204 22346 22363 22384 22399 oon™ 2?458 22473 22491 22697 22616 22621 22702 22716 22760 22969 22997 Vorige lyst stond: 21410 m. z. met ƒ70. KUNST. In 't belang der jongeren. riJÜüL 20sten Mei in <le Grosvenor ajJeaies te Londen eeai tentoonstel ling gehouden van schilderijen, aquarel- en teekeningen, waarop het ten-toonge len «telde geen naam zal dragen van den ver- .ffger> alleen maar een nummer. De «atttkwua aU_sdecht8 den titel van het werk aast het nummer vermelden. Een van de ftoenen voor deze wii®e van tentoonstellen f®» de jongeren een gelegenheid te ««ven hun werk te doen waaide eren. Men «J hun werk hangen naast dat van leden der academie. _Wanneer de tentoonstelling een maaitd ^Pend is geweest, zal er een nieuwe ca- «tegus worden uitgegeven, waarin de na men der kunstenaars worden bekend ge maakt. GOUDA. 18 Mei 1921. Kiezerslijst. -----Wethouders van Gouda maken balend, dat de od 22 Maart 1.1. vastgestelde ldezersHist. aooato des» thane luidt, tot IS Mei van het vwlkend iaar van kracht blijft, behoudens de vrtieieiiwen daarin ten mvolge van rechterlijke uit spraken, welke wijateiiK der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift,tegen betaling der kosten, Mét ingang van 1 Mei is bevorderd van ryksklerk tot adj kommies by de belastin gen de heer A. T. Suicrenbroek en in zyn nieuwen rang overgeplaatst van Amster dam naar Gouda. wiwiuuik. Ir. L. J. de Ven, ingenieur der gemeente werken te Semarang, thans met verlof hier te lande, is benoemd tot tydelyk ingenieur van den Rykswaterstaat by de Maaskanali satie In Limburg. Kyksbydrage bouw middenstands- woningen. Aan deze gemeente is een bydrage toe gekend uit 's Rijks kas van ten hoogste 80.500, ten behoeve van den bouw van 23 middenstandswohingen door de vereeniging Middenstandshuisvesting. Het jubileum der firma Bahimann. Het 100-jarig jubileum der firma Bahi mann, die haar mode-rnagazynen door 't ge- heele land verspreid heeft, is op waardige wyze gevierd. Den 2en Pinksterdag heeft de firma aan familie en chefs een diner aange boden in Maidon Couturier te A'dam. Gister ochtend heeft het personeel, eveneens te A'dam, de directie gehuldigd, waarby toe spraken gehouden werden, die vergezeld gingen van tastbare bewyzen van waardee ring. Tot besluit der festiviteiten is er gis teravond in elk magazijn, dus ook in het Goudsche filiaal, een genoeglijk samenzyn geweest, waarbij men zich flink heeft ge amuseerd. Sociëteit ,jOns Genoegen". Em algemeene ledenvergadering der Sociëteit „Ons Genoegen" is bijeengeroe pen tegen Maandag 30 Mei a-s.. des avonds 8 uur, ter /behandeleng van de volgende agenda: Rekening en verantwoording van den penningmeester over het Societeits- jaar 1920121. Benoeming van 2 bestuurs leden der Sociëteit in plaats der heeren J. L. van EHik en W. Heuisdens, die aan de beurt van aftreding en herkiesbaar ziin. Vaststelling van een nieuw reglement vol gens een aan de leden overgelegd ontwerp. De agenda vermeldt niet welke wijzigin gen in dit nieuwe reglement worden voor gesteld. Auteursrecht. iMen meldt *ons, dat inpilaats van den heer M. Geliims, die wegens drukke werk zaamheden had bedankt, als vertegenwoor diger van die Société des Auteurs. Compo siteurs et Edrteurs de Musique en van de Société des Auteurs et Compositeurs Dra- matiques voor Gouda en omstreken is aan gesteld de heer C. H. Bagedom. Oostha ven 34, alhier. Evenals voorheen zullen de aiuteursbil- jetten van die voorstellingen, welke vallen onder de bepalingen van bovengenoemde vereeniging en, bii den heer J. Markus, Hoogstraat .aiihier, verloriigtoaaa- ziin Goudsche Touristenclub. De Goudsche Toeristenclub „Ons Genoe gen" maakte 2en Pinksterdag jJ. een fiets tocht naaa- Doorn. Er werd gereden over Bodegraven, Woerden, Utrecht en Zeist. De terugtocht vanuit Doorn werd geno men langs «le Piramide van Austerlitz. en vertier langs Zeist, Uitrecht. Montfoort en Oudewater weer naar Gouda, waar de club ongeveer half acht arriveerde. Er wias een vrü sterke win«l, verder hield het weer zich goed. BOSKOOP. De heer L. Boomsma, hoofd der Chr. M. U.L.O.-school te Waddinxveen, die benoemd was tot hoofd der te stichten M.U.L.O.. school alhier, heeft gemeend op aandrang van het bestuur te Waddinxveen, voor deze benoeming te moeten bedanken. HAASTRECHT. Verdronken. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is het 5-jairig zoontje van dén landbouwer A. Hioogenlboom in den polder Stein, vermoe delijk in een onbewaakt oogenblik. te wa ter geraakt en verdronken. Toen het kind gemist werd, ging men aan het zoeken en vond men hef voor de oep. Terstond ingeroepen geneeskundige huip mocht niet meer baten: de levensgeesten waren reeds geweken. Ddt droevig ongeval verwekt groote deernis. Gisterenmiddag te 12 uur is onder groote belangstelling op de algemeene begraaf plaats alhier ter aarde bestek^ het stoffe lijk overschot van onzen oud-plaatsgenoot, dén heer Schep, destijds oprichter en voor zitter der Chrirte'liiike School alhier. De beer Schep had zich na ziin vertrek van hier te Apeldoorn gevestigd en i« al daar overleden. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Door het slippen van de fiets had de schilder P. v. Reeuwyk het ongeluk te val len. Hij kwam met het hoofd tegen een wiel van een passeerenden met melk geladen wa gen aan, terwijl een ander wiel over den schouder reed. Zwaar gekwetst werd de ge troffene opgenomen en thuisgebracht. Dr. Bom verleende hem spoedig geneeskundige hulp. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is als predikant beroepen ds. Luyendijk te Scher- penisse, die eenigen tijd geleden toezegging van beroep heeft aangenomen. OUDEWATER. 'De heer M. van VUiet alhier, is benoemd als beambte der Staatsspoor ter standplaats 's-Gravenhege. Burg. en Weth. brengen ter openbare kennis dat ter Secretarie ter inzage ligt een verzoek mot bijlagen van W. W. van Wijngaarden, alhier, tot het wedter in be drijf brengen van de broodbakkerii in per ceel Zuiderkerkstraat C 274. Op 26 Mei zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan tot het indienen van bezwaren. WADDINXVEEN. Mej. T. M. C. De Vries, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Moercapelle. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 17 Mei. 18 Mei. offic. niet-offic. Londen 11.11 11.14 Berlyn 4.78 4.8 7V» Parijs 23.45 23.10 Brussel 23.42 Mi 23.10 Zwitsei-land 49.80 Weenen 0.70 0.70 Kopenhagen 56.25 Stockholm 65.50 Christiania 44.50 New-York 2.7814 Siotkoersen van heden nog niet gen. ontvan- MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. WOERDEN, 18 Mei 1921. Aanvoer 371 partijen. Prys Goudsche kaas le soort ƒ6570, 2e soort 58—63; le soort met Ryicsmerk 6674. Handel matig. Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GroentenveiUng. Veiling van 18 tyei 1921. Komkommers le srti 14. idem 2e art. 10.5010.80, idem 3e srt. f 8. Bloemkool le art. f 1622.90, idem 2e art. f 11— 15.40, idem 3e srt. 49, idem uitschot 0j508, Kropsla le srt. f 0.80—3.40, idem 2e srt. f 0.10d, per 100 stuks. Pos telein 7—15, Spinaade f 0.10-H5.30. Zu ring f 3 per 100 KjG. Peen le srt. 1 14 23, idem 2e srt. f 2Rabarber f 0.50 7, Radijs 1.301.90, Raapstelen f 0.70 1.20, Selderie f 4.90, Peterselie 5.50, Sjalotten 0.440—0.90, per 100 bos. Sla- vellen 0.040.10, Zuring f 0.24, per kist. Aardbeien f 0.45—O.ól per pond. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Mij. Nederland. Prins «Ier Nederlanden, Java n. A'dam, pass. 15 Mei Gibraltar. Oranje, A'dam n. Java^vertr. 14 Mei v. Suez. Sumatra en Nias, vertr. 12 Mei van Bata via n. A'dam. Johan de Witt, A'dam n. Java, vertr. 18 Mei v. Colombo. Borneo, A'dam n. Java, arr. 15 Mei te Genua. Simaloer, arr. 11 Mei v. A'dam te Bata via. v Krakatau, Java n. A'dam, vertr. 13 Mei v. Gibraltar. Billiton, wordt 16 Mei van Java te A'dam vernacht. Kott. Lloyd. Sindoro, werd 14 Mei van R'dam te Bata via verwacht. Djember, v. Java n. R'dam, arr. 14 Mei te Livorno. Kon. Holl. Lloyd. Gaasterland, zou 14 Mei v. New-York n. A'dam vertrekken. Maasland, Santos n. R'dam, arr. 13 Mei te Bahia. Hollandia, A'dam n. New-Orleans, ca. 15 Mei te Havanna verwacht. Holland Britsch-lndie Lijn. Stadsdyk, R'dam n. Br.-lndië, 16 Mei by Perim verwacht. Gorredyk, vertr. 12 Mei v. Colombo n. Rotterdam. LUCHTVAART. Nog een luchtdienrt Amsterdam—«Rotter damParijs v.v. Naast den reeds be staande n dagelijk- schen luchtidienst op Parijs, die des mor gen® om K45 uit Amsterdam vertrekt en om 12.30 uit Poriis, en daarbij Bruase; aandoet, ia met ingang van heden een an- «lerdaag-sche dienst ingesteld, die dee Maan dags, Woensdags en Vrijdags uit Amster dam over Rotterdam, doch zonder Brueeel aan te doen, rechtstreeks naar Pariis en Dinsdags, Donderdags en Zaterdags uit Pttrijs 's morgens om 10 uur via Rotter dam rechtstreeks naar Amsterdam vliegt. De duur der vlucht is 3 uur. Voorlooipig wordt met Flarman-foestellen de ander- tlaagsche dienst door de K. L. M, te «amen met de Karman Maatschappij onderhouden. (Corr. Bur.) Kuikens per vliegmachine. De heer Kobiman, exploitant van Kom merrust" nabij „Bosch van Bredóus". ont ving Vrijdag een toom Emgelsche kuikens, éér*logs kuikens van den fokker Wiilliam Cook, per vliegmachine. Dit ia de eerste bezending pluimvee, die per luchtlijn ver zonden is. In den tijd van 6 uur waren de Orayriomktrikens, met een legvermogen van het dubbele der Hollandse he. van de over zijde der Noordzee in die hokken op Kom merrust" overgebracht.' POST EN VERKEER. Zeepost. Zeepost kan worden verzonden voor Ned. O.-Indie met het a.s. „Goentoer" op 21 Mei. Laatste buslichting te Rotterdam op 20 Mei 's avonds 8 uur. Tot 10.40 21 Mei Zaterdagmorgen, is ge legenheid enkele losse brieven en drukwer ken van niet te grooten omvang aan het portiershuiaje op het terrein van de Rot- terdamsche Lloyd voor deze zending af te geven. LAND- EN ZEEMACHT. De Hoofdcursus naar Breda. Namens de burgery van Kampen is tot den Minister van Oorlog een gemotiveerd bezwaarschrift gericht tegen de voorgeno men samenvoeging van den Hoofdcursus en de K. M. Academie te Breda, met afschrift aan de leden der Tweede Kamer. Werving van vrijwilligers. De instructie op de werving van vrijwil ligers voor het leger hier te lande is In «lier voege gewijzigd, dat de Mdspirant vrij williger verplicht is zich voor vier jaren te verbinden, doch dat het den korpscomman dant, gedurende het eerste Juar van die ver bintenis zal vrijstaan, den vrijwilliger met een opzeggingstermyn van een maand uit den dienst te ontslaan. Vergoeding voor (Abruik van rijwielen etc. De vergoodingen wegens het gebruik van eigen rijwiel, motorrijwiel en automobiel by reizen ten behoeve van het RUk gedaan zUn nader bepaald op onderscheidenlijk 3, 7 en 25 cents per afgelegden K.M. (St.-Crt.) LANDBOUW. Deensche landbouwstudenten naar Engeland. Het Internationale Comité vun Deensche studenten heeft met medewerking van het Britsehe mJniaterie van Landbouw een be zoek van een troep Deensche landbouw studenten aan Engeland gearrangeerd, dat duren zal van 18 tot 30 Juni. De studen ten willen verschillende Btawelsche land bouwcentra bezoeken en zullen «le land- ibouvvcolleges aan de univenriteit te Cam bridge en de Komimkil ij,ke Tentoonstelling te Derby bezoeken. Het Deensche gouver nement heeft «>en tegemoetkoming beloofd in de kosten. Afgeroomde melk c. a De minister van Landlxjuw heeft iri verband met de kon. besluiten, houdende vaststelling van bepalingen omtrent behan deling en vervoer van afgeroomde melk, karnemelk en wel bepaald dat ontheffing van de daarin bedoelde verplichting en van het verbod v/rleend word ten aanzien van de niet voor veevoeder bestemde nevenpro ducten der zuivelbereiding, onder voorwaar de o. m. dat deze producten# a. voor zy eindproducten zyn, onmiddqliyk na haar ontstaan van de voor veevoeder bestemde nevenproducten der zuivelbereiding worden afgescheiden; b. voop zoover zy niet onmid dellijk worden Vervoerd, op een afzonder- ïyke plaats worden bewaard in voorwerpen, waarop duidelijk zichtbaar het opschrift: „niet voor veevoeder bestemde afgeroomde melk of karnemelk is aangebracht; c. nitt vervoerd worden in transportmiddelen, waarmede te gelyker tyd voor veevoeder bestemde producten worden vervoerd. ONDERWIJS. Wegens het >.onderwyzer»tekort? Naar „Het Vad." verneemt, zullen in het najaar weder examens voor de akte L. O. worden afgenomen. Onderwys voor schipperskinderen. Volgens V. D. worden van overheidswe ge gegevens verzameld, betrekking hebben de op het onderwys aan schipperskinderen. Het moet in de bedoeling der regeering lig gen, aan de hand van «leze gegevens eer lang tot een regeling van dit onderwijs te komen. Lichamelijke oefening der schooljeugd. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan B. en W. van de gemeenten in die provincie eene circulaire gericht betreffende de li- chamelyke oefening der schooljeugd. Her innerd wordt aan het streven der regecring om afdoende verbetering te brengen in de lichamelijke oefening der schooljeugd. In de plaats van het vroegere vak j „de vrye en orde-oefeningen der gymnastiek" is geko men het mieuwe vak j „licharaelyke oefe ning Reeds dadelyk zal moeten worden ge stuurd in de richting, welke een spoedige invoering van het nieuwe vak mogeiyk zal maken. Vooral by den nieuwbouw van scholen is in dezen een belangryke taak voor de ge- ieentebesturen weggelegd. Doch afgescheiden van nieuwbouw, zal, liet op de richting waarin zich in de laat- b jaren het gymnastiekonderwijs hier te nde heeft ontwikkeld n.l. die van het Mnluchtspei ook voor die scholen, wel- I tot heden geen behoorlyke oefengelegen heid hadden, veel op dit gebied kunnen wor den gedaan. Ged. Staten wyzen er op, dat van de be voegdheid om tot 1 Jan. 1936 aan de ge meentebesturen telkens voor twee jaren vrijstelling voor het geven van onderrricht te verleenen, alleen dan gebruik zal worden gemaakt indien kan worden aangetoond, dat noch geschikt personeel, noch geschikt terrein voor dit onderricht aanwezig is. In de eerste plaats wenschen Ged. Staten door alle besturenjvan gemeenten met min der dan 13.000 zielen te worden ingelicht omtrent verschillende punten betreffende hetgeen lot heden in de openbare lagere scholen in die gemeenten met betrekking tot de bewegingsspelen of de gymnastiek werd verricht. Ook ten aanzien van de gemeenten met 18.000 zielen en daarboven vragen Geil. Sta ten een overzicht. Zy vestigen er de aandacht op dat, al zal de grootere gemeenten het niet wel doen lijk zyn de lichamelyke oefening in den hier bedoelden zin voor alle scholen reeds bin nen korten tijd in te voeren, eene geleide]h- ke invoering wellicht zeer goed mogelyk zal zyn. Wetenschappelijke Berichten. Vernietiging der tuberkel-bzcillen. Tot dusver is de werking van alle cheraf^ *he preparaten die voor het desinfecteertn van de sputa der tuberculose patiënten wer- den aanbevolen, "niet afdoende gebleken. Thans deelt prof. Uhlenhuth in de „Medi- cinischr Klinik" mede, dat in het Ryksge. xondheidsbureau en in het Hygiëniech Insti tuut der Universiteit van Leipzig proeven zyn genomen met kresol-oploasingen, di% geen zeep bevatten en dat dit middel een absoluut-doodende werking op den tuberkel bacil heeft. Gebruikt werd een 6 procents oplossing van alkati-lysol en kresolloog, Waarvan de werking nog intenser werd by verwarming. Voor de desinfectie van uit werpselen in particuliere woningen wordt aanbevolen, na het gebjjik van de met des infectie-vloeistof xwrzieno spuwflesschen en spuwglazen, (leze vier uren lang in een grooter vat, b.v. een emmer met bovenga, noemde oplossing te laten staan. Daar dan absoluut alle bacillen gedood zijn, gaat da reiniging van dergelyk vaatwerk niet meer met infectiegevaar gepaard en is het uit gieten van «Tc sputa in de W.C. ook niet meer gevaarlyk. Lyst van onbestelbare brieven en brief- kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvangen in de eerste helft der maand Mei 1921, Brieven. Binnenland: Berg, B., Rotter dam; Daulen, G. J. v., Rotterdam; Elzaz, Wed., Zutfen; Heiden, G. v. d., Zegveld; Ryksbelasting inspect., Utrecht; Rossum, J, R. v., Gouda; Visser, Wolvzga. Briefkaarten. Binnenland: J. <|e Rijk, Koestraat 14. Een briefkaart zonder adres. STORT. VOETBAL. DenemarkenN oder land. Zaterdag a-s. zal de N. E. C. eon vijf tiental spelers kitoson. welke de reis rnwr Kopenhagen kunnen meemaken in verband met don wedstrijd Donemarken-TNeder» tand, die 12 Juni gespeeld wordt Naar we vernemen ziin verschillende spelers als Dé Keasier. Stenvnan en de ^spelers van Ajax voorloopig niet beschik* haar. HORFBAL. Deetos (Dordt) kampioen van Nederland. Op de Oostelijke kampioen DX).S. vun Enschedé won Deetos Zondag de beells- auigwwwlHtriid met 11-—2 en behaalde daar door het kampioenschap van Nederland. Maandagmiddag arriveerden de kam pioenen in de Merwestod waar ze aan het station door een groote schare belangstel lenden werden ontvangen. Voorafgegaan en gevolgd door een muziekkorps, ging het in optocht naar het huis van den burcre- meester. waar de eerewiim word aangebo den. In tien avond had er een groot feeat plaats in een der zalen van de Dordteche lunchroom. TUdens de Gymnastiekwedstriid van het Gewest Zuid-Holland, die op het terrein van D. F. C. plaats vonden wuks de terug keer en ontvangst van Deetos een wwre zegetocht. Gemeentelük Sportterrein (Utrecht). Het gemeentel tik sportterrein te Utrecht werd Maandag op feestelijke wij®e door den burgemeester met een speech geopend, waarna de athletische wedetriiden aanvin gen, welke door een talrijk publiek wer den bijgewoond. LAATSTE BERICHTEN. Vrijhaf' 'n Rusland? HAMBURG, 17 Mei. (V.D.) Van de Rus sische grens wordt gemeld: Het Hamburger Fremdenblatt verneemt van eene zeer be trouwbare bron te Moskou, dat de Raad van volkscommissarissen overweegt, alle beper kingen op te heffen en alle takken van den handel vi-y te geven. Dit bericht wordt indi rect door een nieuw decreet bevestigd, vól gens hetwelk op alle, naar Rusland in te voeren goederen eene belasting wordt gehe ven, in goud betaalbaar. Ken oproep van Korfanty. KATTOWITZ, 17 Mei V.D. De „Katto- witzer Polak" van 17 Mei bevat «n>n oproep van Korfanty, die zich in naam van alle ar beiders en boeren van Opper-Silezië tot het geweten der geheele wereld wendt, opdat zy in naam van de verheven idealen der men8chhei«l een verder bloedvergieten en noodlottige gevolgen van ventere gevechten verhindert. De reden van dezen oproep is, dat Kor-, fanty zyn soldaten niet betalen kan, die by hoopen deserter ren. Daarom verlangt Kor fanty van de intergeallleerde commissie, ook harerzyds alle middelen aan te wenden, opdat het niet tot een verder bloedvergie ten komt. Ontslagaanvragen van beambten in Opper-Sllezië. MILAAN, 17 Mei. V.D. Naar de „Car rière tiella Sera" meldt, hebben in Opper- Silezië reeds 16 hooge Engeische beambten van het inter geallieerde bestuur als toeken van protest tegen de houding van zekere intergcallieerde beambten, hun ontslag aaiv- gevraagd. i BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 13 Mei. Maria Hermyna, d. v, A. Schiwnderwoeni en M. de Bruin; 14 Mei. Anthonla, d. v. C. de Knegt en M. Nieuwveld; 16 Mei. Cornelia Wilbelmina, d. v, P. H. Janssen en H. J. Rietveld; Alberdi- na Johanna, d. v. H. H. HUsken en P. Dort- land; Geertruida en Matthyg, d. en z. v. M. de Jong en J. C. Flux; Hendrik, z. v. H. Plux en F. P. Hartog; 16 Mei. Neeltje, d. r. K. van Groningen en D. J. Hofstede; Betty en Adelle, d. v. S. J. Leefsma en S. Mogen- dorff; Hugo Johannes, z. v. L. Schouten en D. Schouten; Leendert, z. v. C. J. Rietveld en A, F. Jansen. OVERLEDEN: 14 Mei. Wilhelm Vergeer 22 j.; Wilhelmlna C. Engelhard 27 j.; l« Mei. Cornelia J. Cool wed. v. G. K. de AVJtt wynen 64 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2