^STADSNIEÜWS. ate} zilch met tegen deze gedeeltelijke be ta iugr zal verzetten. in vex band niet <Le jungiste nota van generaal Nonet betref fende de ontwapening, zal het departement van ven atructies peiung van de Oosteluttie vernie>u«Bn« van het overgegeven oorLogw- hiatervaai. De teitnt dezer instructie moet uineriuiK 20 Mei ui bezat van de militaire entente-commissie ziin. De ontwapening der Do stel u toe vestingen moet bunnen 4 weken, en wel uiterdijk op 15 Juiu. een uitgemaakte zaak zijn. Wat de veraietigung van oorlogimvate- riaal betreft, is er sprake van st/ukmeii voor machinegeweren, munitie en unifor men. "De entente vreest, dat dit materiaal voor latere mohiLieatiedoel einden zou kun nen worden gebruikt. De Duitschb reeee- ring had daarom voorgesteld, dat materiaal naar het bezette gebied te transnorfceeren en het aldaar onder toezicht van de en tente-autoriteiten te stellen. Dit voorstel as zooals uöt de jongste ontwapeningsnota der entente blijkt, niet aangenomen en er ibliift dus niets andjers over dan tot de ver nietiging van het materiaal over te gaan. De scade die de Duitsche regeeo-mg daar door liirtt, is zeer groot. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Prins Eitel Friedrich voor de rechtbank. Prins Eitel Friedrich, de tweede zoon van den ex-keizer, heeft terecht gestaan wegens het naar het buitenland smokkelen van geld. Hij had aan het bankiershuis Grusser, Philipson en Co. 370.000 mark aan effecten en 2000 gulden gegeven, om die naar Ne derland te zenden. De prins, die zelf ver schenen was, verdedigde zich door te ver klaren, gevreesd te hebben, dat het eigen dom van de leden van het huis Hohenzol- lern in beslag genomen zou worden. Hy had zich als huisvader verplicht gevoeld, eenig geld voor den nood in veiligheid te brengen. De bepaling tegen het ontduiken van belas tingen kende hjj niet. Het was ook niet zyn bedoeling geweest, belasting te ontduiken. Omdat de prins niet met oneerlyke bedoe ling gehandeld had, kwam hy er af met 5000 mark boete en betaling van de kosten van het proces. BINNENLAND. Het Oranji In een Oranjeboek, overgelegd aan de Staten-Generaal, deelt de Minister van Bin- neniandsche Zaken mede, dat in de interna tionale enquête-commissie, welke de oorzaak moet vaststellen van het vergaan der ,/fu- bantia door de Deensche en Zweedsche re- geermgen tot ledpn zyn benoemd, resp. de kapiteins ter zee li. O. Ilavn, directeur van den hydrografischen dienst der marine en Unger, terwjjl de Zwitsersche regeering als voorzitter heeft benoemd den jurist doctor Hoffmann, lid van den Bondsraad. De com missie zal te 's-Gravenhage bijeenkomen. De Nederlandsche en de buitBche liegeering zullen door agenten er bij zyn vertegen woordigd. De lcêgeering heeft bij de Amerikaansche Regeering geprotesteerd tegen het beginsel van den „federal income tax law 1919", voor zoover deze Nederlandsche belangen schaadt en aan tie legatie te Washington op gedragen te pogen, voor Nederlandsche on derdanen dezeitile laciliteiten te veikrygen als de Zwitsersche liegeering heeft verkre gen voor de hare. Teti aanzien van de „American Merchant Marine Act 1920 het verbod houdende de speciaal verlaagde tarieven toe te staan voor goederen met niet-Amerikaansche schepen aangebracht, heeft de liegeering de legatie te Yv ashmgton opgedragen voeling te hou den met de gezanten van Engeland, Japan, Zweden, Denemaiken en Noorwegen te Washington. Zjj heeft nog geen protest te gen deze wet uitgebracht, daar haar in werkmgtreding onbepaald is uitgesteld. Verder bevat het Oranjeboek o.m. de ge- dachlenwisseling met de Amerikaansche lie geering betreffende de petroleumwinning en exploitatie der petroleumvelden in Djambi. Minister van Karnebeek zet breedvoerig uiteen, dat by de besprekingen met den Amerikaanschen gezant in Januari 1921 er door hem den nadruk op is gelegd, dat de Ned. Indische wetgeving geenerlei onder scheid maakt tusschen vreemd gejd en Ne- deriandsch kapitaal, dat het doel alleen is de economische ontwikkeling van de kolonie te begunstigen. Betreffende de Djambi-terreinen deelde de Minister mede, dat de liegeering reeds een besluit had genomen en voor de Staten- Generaal een wetsontwerp had ontworpen, houdende stichting eener Ned.-lndische Aardoliemaatschappij, waaraan de ontgin ning der Djambi-velden zou worden toever trouwd. De Minister vestigde er tevens de aandacht op, dat voormeld wetsontwerp aan de BataafHche Petr. maatschappij toestond de aandeelen B van de Ned.-lnd. Aardolie- maatschappij over te dragen aan particu liere vreemdelingen of vreemde maatschap pijen, welke zich hiertoe met de Bataafsche zouden moeten verstaan, doch dat de liegee ring zich volledige vryheid moest voorbe houden in elk bijzonder geval, deze over dracht van aandeelen B goed te keuren. Hy heeft er de aandacht op gevestigd, dat bc halve Djambi nog andere terreinen var groote beteekenis voof de petroleumindus trie beschikbaar waren, welke het onder werp konden uitmaken van een geiyksoor tig contract met andere maatschappijen. In zyn rede van 29 April deed de minister uit komen, dat de ontginning dezer andere ter-, reinen waarschynlyk binnenkort kon worden tegemoet gezien en zinspeelde hy op de mo gelijkheid dat andere instellingen dan de Bataafsche alsdan aan deze exploitatie zou den kunnen deelnemen. Eindelyk heeft de minister zich herhaaldelijk gekant tegen uitsluiting van vreemdelingen en van vreemd kapitaal van de exploitatie der In dische petroleumrykdommen. Mededeelingen worden verder gedaan van de uitbreiding der economische werkzaam heden aan Hr. Ms. gezantschappen. Nog wordt medegedeeld dat, m verband ~t het voornemen <i»t bestaat den hier te lande met verlof vertocvenden eonsul-itene raai der Nederlanden te Singapore, M'- A_ van do Sande Bakhuyzen, met meisr naar ztfn post te doen terugkeeren, teneinde dien ambtenaar te zijner t(jd een andore bestem ming te geven, de heer P. R. Borger, Con sul der Nederlanden te Kobe, benoemd is tot consul-generaal te Singapore. Redenen ontleend aan het belang van den dienst, maakten het gewenscht den consul- generaal te Londen den heer H. S. J. Maas en den Diplomatiek Agent en consul-gene raal te Cairo, den heer P. C. van Lennep, die beiden den 65-jarigen leeftyd bereikt hebben, voorloopig in hunne betrekking te handhaven. Een wetsontwerp tot het aanvragen van 100.000 voor de typhusbestryejing in Po len is in voorbereiding. De etappen door de Ned. Regeering by de Duitsche Regeering gedaan om te ver krijgen, dat de schade berokkend aan Ne derlanders in België en Zuid-Frankrijk zou worden vergoed, had geen resultaat. Kapitaalheffing in het bui en 1 a n d. Ter verlichting van de druk kende financieeie lasten ging men o.a. in Duitschland, Oostenrijk en Italië over tot aanzienlijke heffingen van het kapitaal. De Nederlandsche Regeering stelde zich daarbij op het standpunt, dat Nederlanders niet be trokken mogen worden in een vermogensbe lasting, waarvan mag worden aangenomen, de aanslag gelyk zou staan met een confiscatie van het kapitaal. Voor zoover de oorgestelde wetten met die opvatting, wat betreft de heffingen, opgelegd aan landge- nooten in >len vreemde, in strijd waren, heeft de regeering niet nagelaten bij de be trokken vreemde regeefing tegen de desbe treffende bepalingen hare bezwaren ken baar te maken. De bemoeiingen te deier zake bleven veelal niet zonder gevolg Uitvoer van Nederlandsche rtikelen naar het buitenland. De uitvoer naar het buitenland ondervindt steeds ernstiger moeilijkheden, aldus vangt dit hoofdstuk aan. Van verschillende zyden ontving het Departement van Buitenland- sche Zaken verzoeken ofn bij de vreemdé regeeringen stappen te doen, ten einde voor den Nederlandschen handel en de Neder- andsche industrie bestaande afzetgebieden te behouden. Daartoe werden o.a. stappen gedaan bij de Duitsche regeering ten op- "chte van den invoer van versche visch, haring, bokking, ansjovis, oesters, bloembol- cacao, zinkwit, slaolie en nog veel an dere, min of meer belangrijke artikelen. De Italiaansche regeering verbood den in- 'oer van verschillende artikelen, waarvan o.a. voor Nederland van belang was het ver bod tot invoer van likeuren, gloeilampen en Op grond van reeds gesloten over eenkomsten kon de invoer van dergelijke ar tikelen van Franschen oorsprong ongehin derd doorgaan. De regeering liet echter r'et na, te dezer zake voor de Nederlandsche belangen met kracht op te komen, aanv in- kelyk evenwel met weipig succes. De invoer van Nederlandsche likeuren en aanverwante .artikelen ondervindt in som mige landen van Europa groote moeilijkhe den, die zich des te scherper doen gevoelen bij de daling van de koopkracht der meeste volkeren nog de z.g. drooglegging der Vereenigde Staten is gekomen. Wat betreft de moeilijkheden bij le uit voering van contracten, door Nederlan lsche firma's in Duitschland gesloten, wordt me degedeeld, dat de Regeering zich reeds ver schillende malen heeft gewend tot de Duit sche regeering om te komen tot een rege ling, waarbij de Nederlandsche contractant by het sluiten zijner overeenkomst van urn Duitschen leverancier zal kunnen eischen, dat deze zich van de uitvoervergunning der Duitsche regeering verzekert. Een antwoord op bovenbedoeld voorstel is nog niet ontvangen. Wèl is intusschen een besluit van den Duitschen Rijkscommissaris voor In- en Uit voer afgekomen, betreffende de prijsbepa ling bij leveringscontracten, waardoor voor een groot deel aan de Nederlandsche verlan gens wordt tegemoet gekomen. Een overzicht wordt gegeven van de vele oeilykheden, die in 1920 voor Roemeen - sche petroleum-maatschappijen gerezen, door herhaalde door de Roemeensche regee ring genomen maatregelen ten doel hebben de de nationale industrie te steunen. Melding wordt gemaakt van de ruil van graan met Tsjecho-Slowakvje, en de invoer aft hout uit genoemd land. t Oranje! 1 April commissie en het bureau voor zee- en oor logsschade. De inzending door een particu lier uit Nederland op de internationale vee tentoonstelling te Buenos-Aifes wordt be sproken ep opgemerkt, dat wanneer hier te lande de handen waren ineengeslagen om een werkelijk representatieve collectie by een te krijgen, dit veel beter zou geweest zijn omdat in Argentinië voor het Neder landsche vee wel degelijk een markt op te bouwen is. Met een en ander is nu rekening gehouden voor de van 1—27 Mei te houden melkery- tentoonstelling te Buenos-Aires. Dat onze deelneming van Argentynsche zijde op prys gesteld wordt, blijkt o.m. uit Voorts bevat het Oranjeboek een uitvoe rig overzicht tot 1 April 1921 omtrent de het Algemeen, werd gisteren te Rotterdam gehouden in het gebouw van „Ons Huis". De voorzitter memoreerde in zyn ope ningsrede het overlijden van het vroetfere lid der Maatschappij, ingenieur architect Leliman, en van den algemeenen secretaris, den heer Bruinwold Riedel. Als voornaamste punt, waarvoor de maat schappij in de toekomst zal hebben te strij den, noemde de voorzitter, de bevordering van het neutrale onderwijs. Daartoe, aldus spr., moet het Nut in de eerste plaatB medewerken, getrouw aan de beginselen van den stichter en aan onze tra dition. Bij de nieuwe costellatie zal echter onze maatschappij haar volle kracht aan de neu trale school moeten wijden. Om dit te beseffen behoeft men de cou ranten slechts in te zien en men kan dan iederen dag onder de rubriek „onderwijs" lezen, hoe overal in de lande, maar vooral ten zuiden van de Moerdyk, dagelyksch' openbare scholen worden gesloten ën opge heven om de gebouwen te doen overgaan in Calvanistische, maar vooral in Roomsche handen. Er moetan ook bijzondere neutrale scholen verrijzen. Het hoofdbestuur heeft reeds getoond, die teekenen des tyds te be grijpen o.a. door het oprichten van den Bond van Nutscholen, waarbij zich ook an dere schoolvereenigingen van dezelfde rich ting kunnen aansluiten, en door de oprich ting van een bank, die ten doel heeft om aan de Nutsdepartamenten die een vrije school willen oprichten, ter leen te ver strekken een deel der stichtingskosten, die waarborgsom in de gemeentekas moet worden gestort. Voor de oprichting dier Nutsvoorschot- ink zal een deel van het 1 egaat-Langer- huyzen, behoorende bij het Nieuwenhuyzen- fonds worden aangewend. Spr. geeft ten slotte een uiteenzetting, waarop de te stichten adviesbureaux z.i. moeten worden ingericht. De vergadering werd gistermiddag voort gezet. De algemeene secretaris, de heer J. Hovens Gréve, hjeft in deze namiddagzit ting een lezing gehouden, welke hij „Enke le opmerkingen inzake Ons Huis-werk en ontwikkeling van volwassenen had ge noemd. Vervolgens behandelde de vergadering begrooting van middelen en behoeften over het dienstjaar 19211922. De begrooting van middelen, welke sluit op een bedrag van ƒ83.741.50 in totaal, werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De afgevaardigde van Wolvega bepleitte verbetering van huisvesting voor oudtn van dagen; die van Monnikendam betere sala- rieering van bcwaarschoolhouderessen. Ook andere afgevaardigden maakten nog op merkingen, waarna de begrooting, sluitend in totaal op een bedrag van ƒ84.941.50, goedgekeurd werd. Er volgde een gedachtenwisseling over le middelen om de algemeene kas te ver sterken, waar verschillende afgevaardigden het feit, dat in de jury voor genoemde ten toonstelling, welke uit 3 personen Ml be staan ook een Nederl. deskundige zitting zal nemen. Aan het slot wordt mededeelmg gedaan van de verhooging van het Chineesche douanetarief. Het Had-je-me-maar-ontwerp. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot aanvulling van de Provin ciale Wet en van de Gemeentewet. Onder de Woensdag bij de Tweede Kamer ingekomen stukken bevond zich een schry. ven onderteekend door A. Bakels, E. Wich- man en H. Eikeboom. zich noemende „het voorloopig bestuur der Rapailleparty," treffende het wetsontwerp tot aanvulling van de Gemeentewet en van de Provinciale wet en de opheffing van den stemplicht. Op voorste! van den Voorzitter werd beslo ten dit schrijven, met het oog op de voor de Kamer beleedigenden inhoud daarvan, terzijde te leggen. Gezondheidscongres. Het 26ste Nederl. Congres voor Openba re Gezondheidsregeling zal in de eerste helft van- September 1921 te Arnhem den gehouden. Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De honderdvtjfendertigste algemeene ver gadering van de Maatschappij tot Nut van Voor het sluiten van de vergadering heeft de algemeene voorzitter hulde gebracht aan den heer mr, H. J. van Leeuwen, die over enkele weken als lid van het hoofdbestuur zal aftreden en aan wien de Maatschappij zeer veel verplicht is. Nadat de vergadering gesloten was .heb ben de afgevaardigden de tentoonstellingen ichtigd die in verschillende lokalen zijn ondergebracht. TWfc&Drd ivAiVifcU. tot GEMENGDE BERICHTEN. Hulp aan Duitsche intellectueelen. De actie, op touw gezet onder protecto raat van het hoofdbestuur' van het Neder landsche Roode Kruis ten bate van Duitsche geleerden, kunstenaars en officieren en hun weduwen en weezen, heeft aan geld ruim 20.000 gulden opgebracht, terwijl een 100- tal kisten met kleeren en levensmiddelen konden worden verzonden. Een afzonderlijke goederenwagen, waar in alles verpakt was, werd door het Neder landsche Roode Kruis naar Berlijn gezon den en onder toezicht van den penningmees ter van het hoofdbestuur uitgeladen en af gedragen aan de Vaterlëndische Frauen Verein van het Duitsche Roode Kruis. Tegelijkertijd met deze zending werden aan het Duitsche Roode Kruis zelf elf va ten cacao en 66 kisten melk afgeleverd, een schenking voor dat doel aan het Nederland sche Roode Kruis gedaan. Het Nederlandsche Roode Kruis, daartoe in staat gesteld, heeft voorts een belang rijke gift doen toekomen aan de Holland- sche commissie, die tot taak heeft om be hoeftige Nederlanders in Berlijn te onder- Voor dit doel zal het hoofdbestuur nog gaarne giften en kleeren ontvangen aan het adres Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder vermelding Nederlanders in Berlijn. Het IJskelderbpsch. Een kapverbod uitgevaardigd. Op. het bekende IJskelderbosch aan den Westelijken ingang van het* dorp Doorn, eigendom van den ex-keizer, dat op 25 de zer publiek verkocht zal worden en waar over den laatsten tijd nog al is geschreven en in de Kamer geïnterpelleerd, is bij mi- nisterieele beschikking het kapverbod ge legd. Ook op de boomen langs den Rijks straatweg'is een kapverbod gelegd. Gedenkteeken Ned. Onafhankelijkheid. B. en W. van 's-Gravenhage stellen aan den Raad voor: a. aan het Comité voor de Onafhankelijkheidsfeesten te Scheveningen (Statenkwartier) toestemming te verleenen om het als blijvende herinnering aan het Eeuwfeest van Nederland's Onafhankelijk heid ontworpen gedenkteeken te doen op richten op het plantsoenvak op het Prins Mauritsplein; b. bedoeld gedenkteeken na de oprichting daarvan in vollen en vrijen eigendom ten behoeve van de gemeente over te nemen, een en ander onder bepaalde voorwaarden. Tegen het smokkelen van vee. De voorzitter van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren heeft van den Duitschen vakbond, naar aanleiding van een telegram, bericht ontvangen, dat de Duitsche regeering afdoende maatregelen tegen het smokkelen van vee zal treffen. Deze maatregelen zullen worden getroffen in samenwerking met dn Duitschen en den Hollandschen Bond van Veehandelaren. Vergadering van 18 Mei. Voorzitter: ivdr. Dr. Kooien. .waai oe o-itie awiam het w jiivoer.iwr van een v»eui»ü*K van Militair Strafrecht en -van een wet op de kirugsitucht. ,l>e heer van basse van IJ s e 11 (r.ac.) betuigwe instemming houd. De practyk u-e verouderde wetgeving. Voorai must lui een regenog van net tucnitrecnt. Hy dr.ngit aan op net opnemen vain tucntradon. voor- -wiaaimeuyKe veroorueeiing en uicuürecnt. jw. cueuide een moue in, vi feen onderaoex naar de knogemKinem van uicntraden en tucntrecht. De neer Dresselhuys (v.t>.) acnt deze motie tameryx onsch.uadug en was voor aamnemung van het ontwerp. De Mimister van Justurtae. de heer Heemskerk, vergaande dat de motie mem onverschidug ket. De regeering d'acnt reeds aan het gevraagde onderzoek door de comnussie dae de invoering voorbereid de. Het verzoek van den heer Davrmaer van iwuöt is practised niet goed uiafcvoer- iuiar. Manister Pop verklaarde dat bii de sa menstel ung van de nieuwe lagerwetten reeds met het nieuwe Wetboek van Mdii- tavr Strafrecht is rekening gehouden. De motie-Hugenhioltz wercl aangenomen met 38 tegen 28 stemmen. De heer Hugenholtz (s/i-ajp.) ver dedigde een amendement om de rechtabe- voegdtiueid van den militairen rechter te (beperken tot zuiver militaire delucten. De heer Dresselhuvs (vjb.) meen de dat het anjendenment een omwerking van de geheele militaire rechtspleging zou meebrengen. Hii acht de militaire recht spraak het ideaal van leeken-rechtspraak. Het amendement werd verworpen, het wetsontwerp werd aangenomen met 46 te gen 13 stemmpn. De buitenhaven in Vlissingen. Het onteigeningisontwem voor verbete ring wan de buitenhaven te Vlissumgen werd zonder hoofdelijke Voorschot aan de HoIIand-Zuid-Afrika lün. Aan dè orde kwam het wetsontwerp tot toekenning van een voorschot van 5 mü- lioen aam de Holland-Zuid-Afrika lijn voor een stoomvaartverbinding tusschen Neder land en Zuid-Afrik». !De heer Teenstra (vjb.) achtte het bedrag van 6 millioen niet in overeenstem ming met het belang eener verbinding en t zulk een pretec- Zöndagssluiting van restaurants. De afdeeling 's Gravenhage van HORE- CAF (Bond van Werkgevers in het Hotel-, Restaurant-, Café en aanverwante bedrij ven) heeft behandeld de kwestie der z.g. 26 vrije Zondagen voor het personeel, indien de Arbeidswet in het najaar ook voor deze bedrijven toepassing zal vinden. Zelfs groo te werkgevers waren het er over eens, dat in dit bedrijf het op den druksten dag der week, n.l. den Zondag, vryaf geven aan de helft van al het personeel niet anders mo gelijk is dan door een sluiting van de be drijven des Zondags om de 14 dagen. Slechts indien het personeel, dat by A den Zondag vry is, by B zou willen gaan werken en dus verdienen wordt het mogelijk open te blijven, maar dat kan toch nooit de bedoeling van de wet zyn geweest. De moreele gevolgen van deze wetsontdui king voor werkgevers zoowel als werkne mers zijn nog niet te overzien, maar de le den voelen zonder uitzondering het bezwaar zoo ernstig, dat men overhelt tot den zeer radicalen maatregel om des Zondags om de 14 dagen in Den Haag alle zaken te sluiten en in de hotels slechts nachtverblijf zonder meer te verstrekken. Het bestuur overweegt ernstig een voor stel daartoe aan de leden, tenzij er alsnog een wijziging in dezen voor het bedrijf on- uitvoerbaren maatregel zal worden ge bracht. Een drieling. De vrouw van den daglooner Jeurissen te Zevenaar heeft het levenslicht geschon ken aan een drieling, twee jongetjs en een meisje. Het drietal is volkomen normaal. LUCHTVAART. 426e Nederlantaehe Staatsloterij. 5e KI. Trekking vaii Donderdag 19 Mei '21. ƒ1000: Nos. 11405, 15198, 21698, 22615. ƒ400: Nos. 3262, 14831, 21908. 21939. ƒ200: Nos. 2619, 11239, 14051, 16228, 19837, 21982. 100: Nos. 8034, 20643. Prijzen van ƒ70. 93 212 347 415 670 840 913 1216 1471 1696 1745 2070 2084 2378 2397 2471 2537 2663 2777 3086 3160 3542 3655 3816 3820 3992 4003 4027 4031 4034 4207 4243 4457 4743 4915 5073 6219 5359 5383 5581 5726 5727 5787 5833 5837 6011 624> 6319 6476 6732 7256 7356 7684 7863 7925 7930 8033 8119 8204 8269 8517 8543 8746 8910 9202 9314 9336 9554 9556 9575 9595 9681 9822 10105 10175 10221 10326 10421 10818 11020 11722 11779 12447 12469 12611 12845 12938 12960 13660 13721 13922 14178 14246 14402 15259 15286 15449 15496 16677 16597 15631 15712 15967 16261 16325 16468 16670 16783 16867 16953 17107 17240 17342 17454 17479 17571 17792 18226 18278 18476 18706 18711 18871« 36 19039 19126 19419 19540 19543 19731 20133 20316 20555 20592 20977 21239 21378 21396 21829 21917 22004 22080 22333 22380 22407 22492 22533 22623 22658 22730 22971 Amsterdam—Parijs. De vliegdienst AmsterdamParijs van de Nederlandsche Luchtvaart Mpij. is Woensdag geopend met een Farman, de „Goliath" de tocht is uitnemend geslaagd. De weg werd afgelegd in drie uur en vyf minuten. Het weder was goed; de snel heid beliep 120 K.M. per uur. Drie Haagsche journalisten en vier an dere reizigers maakten den tocht mede. De gemiddelde hoogte bedroeg 1100 M., boven den Haag bevond het vliegtuig zich op een hoogte Yan 1500 M. ONDERWIJS. 10 19 25 103 186 188 210 211 326 341 431 461 539 554 593 596 696 703 791 820 831 949 962 1011 1041 1050 1181 1187 1206 1271 1303 1342 1355 1371 1406 1402 1427 1520 1534 1604 1662 1673 1685 1729 1758 1761 1862 1899 2048 2054 2106 2123 2176 2315 174 2400 2527 2571 2597 2789 2891 3013 3058 3085 8103 3117 3122 3134 3136 3149 3152 3252 3270 3405 3492 3537 3547 3599 3611 3615 3649 3733 3777 3836 3876 3910 3940 4013 4067 4082 4115 4201 4203 4220 8 4248 '4361 4401 4408 4486 4517 4523 4544 4579 4613 4758 4788 4789 4817 4825 4835 4889 4903 4904 4932 4947 4979 4988 5008 5014 5016 5051 5063 5150 5178 5371 5373 5404 5455 5464 5543 5625 5627 5641 698 5845 6005 6014 6123 6180 6203 6232 4 6347 6356 6367 6371 6444 6608 6658 6713 6765 6809 6894 7067 7157 7245 7345 7362 7368 7392 7414 7598 7623 7644 7688 7719 7897 7943 8062 8057 8083 8183 8185 8231 8405 8495 8584 8598 8605 8679 8722 8790 8905 8915 8960 9013 9112 9121 9206 9219 9317 9399 9405 9433 9437 9478 9504 9514 9527 9553 9632 9724 9728 9752 9767 9857 9862 9869 10063 10080 10088 10180 10197 10229 10280 10320 10327 10414 10429 10437 10469 10473 10536 10557 10558 10581 10603 10646 10647 10770 10846 10909 10926 10938 10952 10966 10970 11025 11033 11075 11128 11156 11206 11358 11557 11577 11590 11617 11653 11672 11678 11679 11681 11694 11696 11845 11861 11867 11880 11965 11971 11993 12019 12029 12129 12137 12150 12173 12310 12362 12368 12415 12420 12577 12634 12679 12709 12733 12775 12786 12810 12848 12870 12919 12971 13006 13138 13177 13207 13224 13245 Ö3258 13331 13339 13359 13399 13475 13564 13598 13664 13678 13692 13769 13843 13940 13955 14033" 14076 14221 14236 14241 14348 14398 14437 14440 14464 14487 14522 14550 14551 14584 14585 14772 14842 14977 15014 15041 15042 15052 15075 15151 15170 15218 15254 15294 15361 '15434 15447 15475 15543 15568 15596 15659 15663 16730 15741 15857 15932 15945 15961 15985 15993 16005 16007 16037 16075 16TO4 16109 16186 16257 16298 16311 16349 16363 16410 16502 16635 16684 16787 16791 16813 16838 16922 16933 16950 16978 17002 17044 17080 17139 i7142 17225 17263 17286 17292 17438 17452 17457 17478 17480 17495 17497 17499 17508 17565 17573 17614 17648 17739 17777 17956 17989 18010 18103 18113 18129 18248 18324 18337 18357 18382 18424 18447 18489 18522 18539 18549 18571 18597 18688 18779 18814 18846 18927 18941 18979 19006 19119 19135 19171 19195 19202 19211 19250 19262 19293 19297 19323 19330 19343 19345 19410 19412 19441 19515 19525 19538 19559 19685 19696 19783 19822 19834 19879 19907 19979 19981 20005 20010 20022 20071 20116 20123 20131 20142 20161 20178 20208 20216 20358 20373 20396 20412 20452 20554 20575 20589 20672 20707 20738 20805 20823 20870 21037 21125 21144 21177 21209 21251 212fi5 21318 21468 21471 21496 21512 21570 21590 21608 21668 21707 21770 21892 21900 21975 21978 22039 22046 22063 22069 22193 22208 22234 22254 22262 22263 22323 22382 22476 22493 22512 22622 22648 22664 22690 22791 22855 22882 22963 22972 22986 Vorige lijst stond: 22854 m. ƒ70 m. z. niet De heer Brautsgam (sxl».p.) vreeM dat tul van maatschappijen om hulp zul len aankloppen. H4i verwacht bovendien weinig succes van de nieuwe verbinding. Te 5 uur 60 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden 1 uur. Het onderwijzers examen in October. Gisteren hebben wy meegedeeld, dat in dit najaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer(es). De „Ned." verneemt, dat de weer-instelling van het najaars-examen voor onderwijzer inderdaad verband houdt met het tekort aan onderwijskrachten. Wel iswaar is men van meening, dat dit tekort langzamerhand wel zal worden aangevuld, maar daar in ons land vrijwel alle examens twee- of meermalen per jaar worden ge houden, bestond er voor den minister geen reden onder deze omstandigheden voor het onderwijzersexamen een uitzondering te blijven maken. Voor de candidaat-onderwy- zers, die na begin April 18 jaaj- werden, is deze regeling een bijzonder voordeel. Bestendiging van het examen is zeer wel mogelijk voor de eerstvolgende jaren. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 19 Mei 1921. GRANEN. Stemming vast. Tarwe 23- f26; Rogge f 19.60—f21; Gerst ƒ16—ƒ17; id. chev. 19—20; Haver 16—17; Brui ne Boonen 20—24.60 per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 194 partijen. Handel matig, le kw. ƒ64—68; 2e kw. ƒ58—ƒ68; Zwaardere ƒ70; le Ryksmerk ƒ70—ƒ76; 2e id. 65—69. BOTER. Red. aanvoer. Handel vlug. Goc- boter 1.10—1.20; Weiboter 95—J.16. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer. Handel redelijk, 600—700; Vette Varkens weinig aanvoer. Handel flauw, 0.550.58 per half K.Ö.; Magere Varkens redelijke aanvoer, handel flauw, ƒ0.60ƒ0.65 per half K.G.; Magere Biggen groote aanvoer, handel flauw, ƒ3—3.50 per week; Lamme ren groote aanvoer, handel vlug, 28—35; Nuchtere Kalveren weinig aanvoer, handel vlug, 16—25. EIEREN. Groote aanvoer, handel vlug, P- 100 stuks 8.50—10. Groentenveilinff. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL, 18 Mei. (Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer- kerk a. d. IJssel en Omstreken). Eng. kom kommers le soort 11.20—14.40, 2e soort ƒ8—11.90, kleine halve komkommers ƒ5— 7.90, groengele komkommers 10—11.«0, bloemkool le soort 14—24.10, 2e soort ƒ1.35—17.80 per 100 stuks uitschot ƒ1- 5.80 per 100 stuks; sla le soort 1—3.80, ie soort ƒ0.68—1.10 per 100 krop slavellen 1« ct. per kist; peen 18-21 per 100 pos telein 6.10—8, spinazie ƒ8.70, stek 5-13 per 100 K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke, later westelijke tot zuidwestelijke wind, z«w bewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regen of onweer, iete koeler over dag. Eindexamen Gymnasfum. Het eind-examen van het gemeentelijk gymnasium alhier zal worden afgenomen op 29 en 30 Juni en 1 Juli. Als gecommit teerden, onder wier toezicht het examen zal plaats hebben, zjjn aangewezen dr. K. Kui per en dr. H. Brugraans, hoogleeraren aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en dr. M. J. van Uven, hoogleeraar aan de Land- bouw-Hoogeschool. Bond van Kaasproducenten. De Bond van Kaasproducenten houdt op Donderdag 26 Mei a.s. des morgens te 10 Mi uur een algemeene vergadering in de zaal Concordia, Westhaven, alhier. De agenda vermeldt o.m.: jaarverslag van dén alg. se cretaris, verslag van de commissie tot na zien der jaarrekening, voorstellen van af- deelingen, besprekingen der kaaswet, rege ling van den arbeidstijd in den landbouw, enz. Verdronken. Sinds Zondagmorgen werd vermist de 87- jarige schippersknecht A. A. Oomens, wo nende te Beek bij Nijmegen en werkzaam op het schip van de Frederika, toebehoorende aan schipper Renze en liggend in den IJsel alhier. Zaterdagavond wenschtq hij zyn baas goeden nacht, doch Zondagmorgen bemerkte men, dat de knecht niet meer aanwezig was. Blijkbaar is hij door de duisternis misleid over boord gevallen en verdronken, van morgen althans heeft "men zijn lijk uit den IJsel opgehaald. Het is per politie-bran- canl naar de R. K. Begraafplaats vervoerd. Navordering O.W.-belasting. De minister van Financiën, gelet op arti kel 89bis der wet op de Inkomstenbelasting 1914, op artikel 9 der wet van 18 Augustus 1916 (St.bl. no. 412) en op artikel 61 dei- wet op de Oorlogswinstbelasting 1916, maakt bekend, dat zyn opgelegd aan: Marinus Jacobus Oosterling, te Gouda, Westhaven 40, aanslagen tot navordering van inkomstenbelasting en Verdedigingsbe lasting II, over het belastingjaar 1918| 19, ten bedrage van 395 en ƒ205.40; Cornells Jacobus van Heykoop, te Gouda, Turfsingel 14, als voren, over het belasting jaar 19l9|20, ten bedrage van ƒ328 en ƒ91. GOUDERAK. Gemeenteraad. Gisterenavond kwam de Raad ''dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Te genwoordig waren met 4en Voorzitter de Burgemeester, alle leden. Na de vergadering met gebed geopend te hebben, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de pont is afgele verd en uitstekend voldoet, verder, dat de muur aan het veer in reparatie is. De heer v. Kersbergen zeide, dat men zich niet gehouden heeft aan een vroe ger genomen besluit, en dat de Gouderak- sche vaklieden niet zijn uitgenoodigd voor deze aanbesteding. De Voorzitter wees er op, dat de schuld hiervan by den besteller de heer Exalto lag. De goedkeuring van Ged. Staten op ver schillende raadsbesluiten werden voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van de Gezondheidscommissie met rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna het rapport van de Com missie voor de Waterleiding. De Voorjpitter zeide, dal het geheelè plan zal kosten 65000, men rekent dan op aanleg tot aan de huizen. Het water zal voor een arbeidersgezin kosten 13 per-jaar met een gebruik van 40 liter per hoofd per week. Voor een burgerwoning 25 per jaar, voor een heerenhuis 35 per jaar, voor een boerderij 32 per jaar. De Voorzitter las daarna het rapport van de commissie voor. De heer v. Kersbergen vroeg de meening van B. en W. en zeide volkomen met het plan in te stemmen, betoogde ver der de noodzakelijkheid van goed drinkwa ter. De Voorzitter geeft de voorkeur aan Lekwater, de heer v. d. E y k geloofde dat bronwater beter zal zijn dan Lekwater. Hierna werd het commissielid, de heer J. de Bruin Jr., in de vergadering toegela ten voor verdere inlichtingen. De heer de Bruin was van oordeel, dat Lek- en IJselwater veel te duur zouden wor den en beveelt aan het bronwater uit Gouda te nemen. De Directeur der Goudsche Wa terleiding My. heeft, zoo zeide spr., toezeg ging gedaan, dat Gouderak bronwater krijgt, waarna spr. een verslag voorlas uit de Handelingen der Tweede Kamer van 1919, waarin staat dat een wetsontwerp is aangenomen tot subsidieering van drinkwa tervoorziening van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. De heer Vleggeert merkte op, dat op het eiland Voorne Rijkssubsidie is verstrekt voor drinkwatervoorziening. De heer v. d. E ij k stelde voor met alge meene stemmen het plan goed te keuren. De Voorzitter vroeg den raadsleden hun medewerking te verleenen om de aan sluiting verplichtend te stellen, waarop de heer de Jong opmerkte, dat hier een groote onbillijkheid wordt begaan, daar de inwoners pas verplicht zijn regenputten te hebben en nu weer verplicht worden tot aansluiting by de waterleiding. Het voorstel om waterleiding te doen aan leggen en het water te betrekken van de Goudsche Waterleiding My. werd met alge meene stemmen aangenomen. Aan de orde kwam daarna een aanvraag om gelden voor de stichting en instandhou ding van een school met den by bel. De Voorzitter deelde mede, dat de bescheiden in orde zyn bevonden. De heer van Kers,bergen wees er op, dat op dp lyst, die verzocht om oprich ting van de bewuste school dezelfde namen van ouders voorkomen als op de lyst van hen, die zich tegen die school verklaren, het zyn vooral de ouders die op de fabrie ken werken. De heer Tom meende, dat juist van an dere zyde de menschen gedwongen werden tegen de byzondere school te ageeren, waarop de heer Vleggeert meende, dat Volksonderwys in deze geen blaam treft. De heer v. d. E y k wilde de aanvraag eerst in een volgende vergadering behande len en een commissie benoemen tot onder- wek van de ingekomen bescheiden. De heer Tom verzette zich hiertegen.'' De heer Boer verklaarde zeif een on derzoek te hebben ingesteld en verklaarde, dat men zelfs op leugens is afgegaan. De heer Tom vond, dat de heer boer zich maar by een andere party moest aansluiten, want dat hy niet meer by de a. r. party behoort. De heer Boer antwoordde, dat hy zich door niemand laat leiden en verklaarde dat de ouders geen byzondere school wenschen. De heer Tom voegde de heer Boer toe: verwyder u uit onze party, waarop de heer Boer zeide dat hy met meer tot de a.r. party gerekend wil worden te behooren. De heer Vleggeert wees er op, dat indien de lyst juist is, hy moet stemmen voor de school, indien echter twyfel bestaat, verandert de zaak. Volgens den heer de Jong zyn er mo tieven, die gelden voor tegenstemmen, dit werd door den Voorzitter beaamd. De V oorzitter bracht daarop in stem- ming het voorstel Tom om gelden beschik baar te stellen. Dit voorstel werd aangeno men. Voor stemden de heeren Tom, Vleg geert, v. Kersbergen en Rook. Tegen de hee ren Boer, v. d. Lyk en de Jong. Hie^a ging de raad over in besloten zit ting. Nadat de vergadering heropend was, werd de grondslag voor pensioen van A. Hu- man vastgesteld overeenkomstig zyn sala ris. By de rondvraag verzocht de heer v. d. E y k de vergadering des ^oormiddags te doen houden. De Voorzitter zeide met deze aan vraag rekening te zullen houden. De heeren Vleggeert env. Kers bergen willen liever des avonds vergade ren, waarop de Voorzitter antwoordde dat hy het niet alle menschen naar den zin kan maken. De heer Boer vroeg of de pont nu in orde is, waarop bevestigend werd geant woord. De heer Boer vroeg nog het woord en zeide in ernstige overweging te nemen na hetgeen is voorgevallen te bedanken als lid van den Raad, en zeide niet te behooren by de A. R. party, maar by de Chr. Hist. De Voorzitter merkte op, dat de zaak nu reeds tot het verleden behoort en dat de Raad altyd hoog heeft gestaan, en allen altyd vriendschappelyk met elkander heb ben omgegaan. De heer Tom wees er op, dat de heer Boer als A. R. is gekozen als lid van den Raad, hy zich daaraan dus heeft te houden, hy trekt zyn woorden niet in, waarop de heer de Jong opmerkte, dat de leden niet zyn gekomen om voor de partyen te stry- den, maar voor de belangen der gemeente hebben te waken. De Voorzitter sloot de discussie en de vergadering met dankzegging. HAASTRECHT. Het bestuur van den Hoogen Boezem ach ter Haastrecht zal op Dinsdag 24 Mei ver pachting houden van het grasgewas aan den Zydenweg en riet uit het doode gat. Naar wy vernemen zullen Maandag, Dins dag en Woensdag oefeningen worden ge houden met de brandspuiten voor'Stolwy- kersluis,"Haastrecht en buurtschap Roozen- daal. NIEUWÉRKERK a. d. IJSSEL. Lang gezocht en eindelyk gevonden! By den smid en rywielhandelaar Dyks- man, alhier, vervoegde zich een persoon met een motorfiets, die den weg naar Haar lemmermeer vroeg. Daags te voren was iemand uit 's-Gravenhage by Dyksman ge weest, wien een geiyksoort^e fiets ontsto len was. Uit de beschryvings die D. van de ontvreemde motorfiets van den ^eigenaar had gehoord, kreeg hy het vermoeden, dat dit de gestolen fiets was. Hy begon over koopen te praten; zyn zoon zou de fiets eens probeeren, doch in werkelykheid ging de zoon den gemeen te-ve ld wachter halen. Deze vroeg den vreemdeling naar zyn rij- bewy8 en -nummer, doch hy kon dit niet toonen en dus moest hy mee naar de ge meente-secretarie. Dicht by het dorp wist de man aan de politie te ontsnappen. Op het geroep „houdt den dief" ontstond een wilde jacht. .De vluchteling ging over lan- deryen en over en door slooten en werd ten laatste midden in een tochtsloot overmand. De Haagsche politie werd met de vangst in kennis gesteld en nu bleek dat iemand in de val was geloopen, naar wien de politie al drie jaar zoekt. Twee rechercheurs hebben hem geboeid naar Den Haag meegenomen. OUDE WATER. Woensdag werd door de gem.politie by den slager v. d. W. alhier, beslag gelegd op een geslacht rund. Het beest werd afge keurd en onder politietoezicht verbrand. 1 Juni a.s. zal de tabakskervery der firma W. en J. Putman alhier, haar 150-jarig be staan herdenken. TUINBOUW. Prof. dr. Ritzema Bos naar Amerika. Het is bekend, schryft het „N. v. d. D." dat Amerika zyn grenzen voor onze Neder landsche boomkweekeryproducten heeft ge sloten, omdat de autoriteiten aldaar mee- nen, dat dit de eenige manier is, om Euro- peesche plantenziekten en schadelyke in secten buiten de'landpalen te houden. Dat beteekent voor Boskoop, Naarden, Ouden- boich en andere kweekerscentra niet alleen enorme schade doch op den duur onder gang. Voor de tweede maal is een commis sie van kweekers over de zee gestoken om Amerika open te boren, maar het lukt nog steeds niet. Wel heeft prof. Ritzema Bos reeds een rapport samengesteld, dat in Amerika den autoriteiten is aangeboden, doch het schynt gewenscht, dat professor Bos, die als wetenschappelyk phytopatho- loog en ook als organisator van den planten ziektenkundigen dienst zoo'n goeden naam heeft in Amerika, zelf naar Amerika komt om de pogingen der kweekers te steunen. Per telegraaf is de prof. door het Neder landsche comité, dat thans in New-Xork verblyft, uitgenoodigd zoo spoedig mogeiyk naar Amerika te komen. De kweekers we ten by ervaring, dat als iemand hen helpen kan, het prof. Bos is, die hen ook voorheen in binnen- en buitenland steeds geheel be langeloos heeft by gestaan en met succes. I)e Regeering steunt deze pogingen en zoo zal pref. Bos 14 Juni a.s. naar Amerika gaan. Van dit bezoek wordt veel verwacht en ieretht, want al is de heer Bos sedert een jaar rustend hoogleeraar en iB hy se dert 1919 hoewel tegen zyn zin ont heven van de beslommeringen van den phy- topathologischen dienst ,hy is toch de man met een enorme kennis en heeft van allen de meest practische ervaring. Dat weet men ook in Amerika. Van de veilingen In het Westland. Op de veilingen treft men thans van alleB aan, tot zelfs meloenen. Bloemkool en sla zyn de hoofdproducten. In volle stroomen komt de bloemkool uit de kaSsen, terwyl er ook uit de ryen wor den aangevoerd. Deveilii^gvaarten vertoo- nen het beeld van een reusachtig sneeuw- veld. Voor export wordt thans besteed 16 25 voor le en 3.758 voor 2e soort, per 100. Veel wordt echter voor het binnenland verhandeld. De kwaliteit laat over het alge meen veel te wenschen over door een groei- gebrek; de kool wordt n.l. reeds „geboren" vóór ze voldragen is, met gevolg dat ze in het gebruik èn in de bedryfsuitkomat te genvalt. De natuurkool zal, by voortgaand zonnig weer de kaskool weldra geheel op zy stellen. Natuursla wordt in toenemende mate aangevoerd en zal binnenkort evenals by bloemkool het kassenproduct verdringen. Van deze laatste was de krop niet voldoen de ontwikkeld en ze werd lichtgerand ten verkoop aangeboden. Voor export besteedde men 't laast 0.652 voor le en ƒ0.47!* 0.55 voor 2e soort, per 100 krop. Bos-peen komt óók druk ter markt. Bleef aanvankelyk de prys ook by toenemend aanbod hoog, thans is eenige daling ingetre den; voor le soort werd op de laatste ex portveiling 1624 per 100 bos en voor 2e soort 1415 besteed. By de aardbeien zyn voor een gedeelte de vruchtbeginsels zwart gevroren. Van die z.g. „geschroeide" koppen komen by door- gezetten groei steenige vruchten. Hoever de beschadiging gegaan is, zal blyken als straks de oogst uit de natuur volop loskomt. Van de vroege vruchten, die thans, zelfs voor export, verhandeld worden, staat ook dit jaar weer de „Dutch Evern" bovenaan; ze zyn klein van stuk en gaan voor 1.26— 1.48 per K.G. Vanaf Zondag (15 Mei) is de invoer van vroege aardappelen in Duitschland vrij. Vol gens „Der Früchtehandel" zal die van late aardappelen geheel vry zyn, zoodat geen in- voerbewilliging meer noodig is. Gelukkig dat voor ons smartekind de deur van het grootste afgezetgebied thans wagenwijd openstaat. Het is den Duitschen handelaren eindelyk gelukt hun regeering te overtui gen van de Zwecklosigkeit" der handha ving van de dwangmaatregelen, die alleen voordeel konden bieden aan hen die „aan het laad je" zaten. Laten we hopen dat nu ook door onze Regeering met het gevader en gemoeder voorgoed kan worden gebro ken. Wat er echter, van de aardappelen, die wel het meest door de vorst geleden hebben, terecht zal komen, is een groote vraag. Heele hoeken liggen afgevroren, vooral op de koudere zandgronden onder 's-Graven- zande en Monster. Struiken die ver uitge- loopen waren, zullen weinig meer kunnen geven; de laatst gelegde jbopen echter nog wel weer uit. De prys pej van voor het binnenland verhandelde vroege aardappelen is 2.90—4.60. Asperges, die van den aanvang af loom verhandeld werden worden pryziger; reeds vertoonen ze zich op de exportveilingen, waar de blauwe ƒ0.50—0.54 en de witte ƒ0.350.36 per bos opbrengen. Rabarber gaat prijshoudend van de hand; de exportprys was 't laatst 5.40—5.70 per 100 bos. F Komkommers zyn in alle drie soorten aanwezig. Te Poeldijk gingen Vrydag JJ. op de exportmarkt de groene voor ƒ14 en de witte voor ƒ17 tot ƒ22 per 100. Kaspemken komen druk opzetten; met radys, stelen en spinazie is het vrywel ge- (Hbld.) Ned. Tuinbouwraad. In de vergadering van het Centraal Be stuur van den Ned. Tuinbouwraad, heeft de voorzitter, Mr. Dresselhuys, in een gloed volle rede de verdiensten herdacht van den oud-voorzitter van den Raad, jhr. mr. W. Th, C. van Doorn, die gedurende eenige ja- rèn zoo by zonder veel gedaan heeft voor deze vereeniging, die hem zoo lief was. Na een levendige bespreking besloot men zich aan te sluiten by de Federation horti- cole professionnelle Internationale. De hee ren E. H. Krelage, B. Buys en T. Wezelen burg worden uitgenoodigd de vergadering der Federation, die einde dezer maand te Londen gehouden wordt, by te wonen als afgevaardigden. Besloten werd geen gevolg te geven aan de uitnoodiging tot de deelne ming aan het 21ste congres van de Soclété fran$aise der chrysanthemisters en aan de Internationale tuinbouwtentoonstelling, die van 5 tot 13 November te Le Mans gehou den zal worden. Tot plaatsvervangend voorzitter der com missie van scheidslieden der Tuinbouw On derlinge werd benoemd mr. Ch. Thors te Amsterdam. Van den minister van Buitenlandsche Za ken is een schaven ingekomen, houdende mededeeling dat Zwitserland van plan is een invoerrecht te heffen op ingevoerde planten op advies van de commissie die daar ginds voor bestaat. Hoewel de tarieven nog niet zy'n vastgesteld, biykt toch wel dat dit invoerrecht niet byzonder zwaar zal zyn. Besloten werd de gewyzigde statuten van de groep Veilingsvereenigingen goed te keuren. Besloten werd het advies te vragen van de verschillende groepen van den Raad over de uitvoerige vragenlysten, die zyn ingekomen van het bureau international du travail te Genève over de productie in de verschillende landen en de factoren die daar invloed op kunnen uitoefenen. Eenige spoed op de terugzending is daarby gevraagd. De volgende vergadering werd bepaald op 12 Juni. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht! De nieuwe Duitsche regeering heeft, zoo als te verwachten was haar entree gemaakt met de aanname van de gewyzigde Pary- sche voorstellen, zoodat de groote kwestie, welke zooveel spanning veroorzaakt heeft, voorloopig is opgelost. Moge het op zichzelf al voldoening ïfchenken, dat Duitschland, zy het ook met kracht van geweid duartoe ge dwongen, in beginsel aiuians tot Europa s herstel zal medewerken, daartegenover staat weder zooveel nieuwe bewogeiuieid en doen zich zooveel nieuwe moeuykneden voor, dat nauweiyks gezegd kan worden, dat de politieke hemel iets is opgeklaard. De ongelukxige geschiedenis met Opper* Silezië, begonnen als een vry onscnuidig mi* litair verzet tegen den uitsiag van het reie* rendum en onoer geheel onverantwoordelij ke leiding, heelt in de Europeesche politiek scherpe vormen aangenomen en ware het met, dat de wereiü nog altyd geregeerd wordt aoor geheim-diplomaten, die de vul gus stelselmatig onkundig houden van de dessous der publieke aangelegenheden, dan zou hier een eigenaardig samenspel van in trigue en achterbaksch politiek geharrewar aan 't licht komen, waarvan we thans slechts de buitenzyde te zien krygen. Deze buitenzyde is overigens interessant genoeg en toont ons, hoe de zoo hoog ge- roemüe verknochtheid der geallieerde regee ringen wel eens minder innig wordt, wan neer eigen nationalistische beiangen, of .ver meende belangen, een rol gaan spelen. De eerste uitbarsting van verontwaardiging over Lloyd George s rede is in b rankryk ge volgd door berichten omtrent een comcren- tie tusschen de Premiers, terwyl tevens me degedeeld wordt, dat Amerika als scheids rechter in de Silezische kwestie zal optre den. rntusschen staat generaal Noliet klaar om by de minste aanleiding het Roergebied te betreden en heett hy zeits een ultima tum naar de Duitsche regeering gestuurd, waarin de verplichte inlevering der wapens als voorwaarde genomen is om... de bezet ting te voorkomen. Men ziet, er is nog steeds onrust en spanning, waar men het oog ook wendt. De New-Yorksche beurs vertoonde onder den invloed hiervan een gedrukte en hoogst ongeanimeerde stemming. Over de geheele koeirsiyst kwam een geweldige inzinking tot stand en steeds vond de contramine weder aanleiding tot nieuwe baisse verkoopen. Ook te onzent was de stemming niet op gewekt te noemen. Op de Olienvarkt be stond een gedrukt voorkomen voor Konink lijke Olie, dat deels was toe te schryven aan de algemeene tendentie, deels aan de daling van- den pondenkoers. Bovendien vernemen wy, dat de emissie, waarop veler hausse-belangen gebaseerd waren, nog tot September op zich zal laten wachten, ter wyl geruchten omtrent een teleurstellend dividend de rest-doen om de stemming te veronaangenamen. Op de Cultuurmarkt waren het de be richten over verkoopen van tweedehandsch Java-suiker tegen 14.14.5» p. pikol en de constant dalende prys van het Cu by product in New-York, waardoor de tenden tie gedrukt bleef. Bovendien werd een drin gend geheim schryven van de H.V.A. aan de V.J.S.P. geheel tegen de bedoeling in, gepubliceerd. In dit schryven dringt de H.V. A. met klem aan om wyziging der verkoop tactiek, in dier voege, dat met de dalende markt mee zal worden afgedaan en wordt met cyfers aangetoond, dat deze tactiek de eenige is, welke grooter nadeel vermag te voorkomen. Dit schryven maakte op de beurs diepen indruk en had tot gevolg, dat de koersen gevoelig reageerden, om latei- echter, door contra-mine dekkingen, weder iets op te loopen. Wy gelooven er goed aan te doen, de aandacht te vestigen op het feit, dat de suikermarkt weinig kans biedt op een te rugkeer van het achter ons liggende prys- niveau, zoodat men in de eerstvolgende ja ren genoegen zal moeten nemen met een zeer bescheiden winst... zoo al winst te ma ken zal zyn. In scheepvaart- en rubberfondsen ging weinig om, doch vast was de stemming op de markt der Tabaks waarden, alwaar een herleefde kooplust optrad, toen de uitslag der eerste Mei-inschryvingen iedere ver wachting bleek te overtreffen. Er zyn weder schitterende pryzen behaald, waartoe zoo wel Duitschland als Amerika het hunne hebben bygedragen en die hunne uitwer king op de koersen der betrokken aandeelen niet gemist hebben. Voor verschillende industrieele soorten, zoowel als voor de aandeelen der Handels vennootschappen, is de tendentie zeer vast. Wy wezen er reeds eerder op, dat speciaal in deze rubrieken koopjes te halen zyn en gelooven, dat nog steeds het koerapeil hier in vele gevallen véél te laag te achten is. Op de Wisselmarkt trok het Duitsche de vies, onder New-Yorksche leiding, de mees te kooplust. Ook francs werden tegen sty- gende koersen gekocht, terwyl ponden flauw waren, in verband met de staking der En- gelsche mynwerkers. Vast gestemd waren verder nog Rome en Boekarest, voor welk laatstgenoemd devies een klimmende be langstelling te constteeren is. Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. Amsterdam, 17 Mei 1921. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 19 Mei 1921. 18 Mei 19 Mei off. niet-off. Londen 11.1594 18.V* Berlyn 4.81 4.67!* Parys 23.75 24.05 Brussel 23.72!* 24.02!* Zwitserland 50.05 Weenen 0.74 0.74 Kopenhagen 50.76 Stockholm 66.— V— Christiania 45.16 New-York 2.77 !4 Slotkoereen van heden nog niet ontvan- gen. Wisselkoersen by de Spoorwegen. De wisselkoersen ven buitenlandsche bankbiljetten, gouden en zilveren munten op de stations der Nederlandsche spoorwe gen zyn thans vastgesteld op: Papier. Goud. Zilver. Shilling 0.59 ƒ0.60 ƒ0.51* Mark „0.04 „0.59 „0.18f Frank (Frankr.) „0.195 »0.48 „0.188 Frank (België) „0.20 „0.48 „0.18| Dollar „2.80 „2.50 ,.1.90 6 pence 0.26, f 5 M. ƒ1.10, 5 5 fr. l.-. Darlehenskassenscheine groot 50, 20, 5, 2 en 1 Mark worden aangenomen tegen 0.04 per M. i.AAlslh bEKlCHTEN. Protest van Korfanty. BEUTHEN, 18 Mei. (V.D.) De Schlesi- sche Zeitung publiceert een protest van Kor- xanty tegen de rede van Lloyd George, waarin herhaaldeiyk gedreigd wordt alle mynen en groeven te vernielen. Geen macht ter wereld kan de bevolking daarvan afhou den. Omsk door anti-Bolsjewisten bezet? KOPENHAGEN, 18 Mei. (V.D.) In Hel- singfors zyn uit Rusland berichten ontvan gen, volgenH welke het onder generaal Bje- iow staande anti-bolsjewistische leger, het welk meer dan 40.000 irian telt en langs den Siberischen spoorweg opereeren, na he vige gevechten Omsk genomen heeft. Gene raal Hjelow marcheert nu op naar Tomsk. Een deel van de Raden-troepen is naar Bje- low overgegaan. Mynwerkersstaking in Ooetenryk. WEENEN, 18 Mei. V.D. De staking in de kolenmynen van Stiermarken heeft zich tot de Neder-Oostenryksche mynen uitge strekt. De staking omvat ongeveer 16 arbeiders. De oorzaak daarvan is van zuiver matarieelen aard. Het loon van 'n mynwer- ker bedroeg tot nu toe ongeveer 340 kro nen; de arbeiders eischen eene verhooging van 186 kronen, terwyl het laatste aanbod der ondernemers 65 kronen bedraagt. Valsche ryksmerken op goud en zilver. Men meldt ons uit Amsterdam: Door twee brigadiers-rechercheurs zyn drie zilversme den aangehouden, als verdacht van vaisch- neid in Ryksmerken op gouden en zilveren werken. Hedenmorgen zyn de drie verdachten ge hoord. Zy bekenden inderdaad gebruik te nebben gemaakt van het valsche rykamerk- stempel, waarmede zy het goud en ziiver merkten. Het bevreemdde hun, dat zy voor dit feit in arrest gesteld waren, daar zy in hun daad niets strafbaars zagen. Het is gebleken, dat deze drie zilversme den al twee jaar met dit bedryf bezig zyn. Gi'oote hoeveelheden gouden en zilveren voorwerpen zyn in het land geleverd. De rykskeurmeesters zullen thans onderzoeken of de door de drie verdachte gouden en zil veren voorwerpen het door het ltyk vast gestelde gehalte bevatten. De drie verdachten biyven in arrest. Een Rood-Zwart bloc in Amsterdam afgewezen. Aan den Voorzitter der Soc. Dem. Raads fractie, den heer W. H. Vliegen, 1b door de Koomsch-Katholieke, Anti-Revolutionnaire, Christelyk-nistorische en Christelyk-Demo cratische gekozenen de uitnoodiging gericht om met elkander te beramen omtrent hetgeen hun te doen staat voor de verkie zing van wethouders in den nieuwen Raad. Zy zO'n van meening, dat het aantal soc.- democratische leden aanleiding geeft om te overwegen door welke leden van die fractie aan het dagelyksch bestuur dient te wor den deelgenomen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat alleen wethouders gekozen kunnen worden, die het wettig gezag der overheid in alle omstan digheden zullen aanvaarden en het met alle kracht zullen helpen handhaven, uiteraard niet het minst als dat gezag meer of minder ernstig wordt bedreigd of ondermynd, zoo- als b.v. het geval was by de staking van gemeentewerklieden op 8 Juni 1920. Namens de sociaal-democratische raads fractie is door den heer Vliegen hierop ge antwoord, dat op de uitnoodiging der frac ties niet kan worden ingegaan op grond van den eisch, die aan de soc.-dem. raads fractie aan het slot van die uitnoodiging wordt gesteld. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). Het Iladt-je-me-masr-ontwerp. De Voorzitter doelt mede, dat de centrale sectie geen aanleiding heeft gevonden om voor te stellen het Hadt-je-me-maar-ont- worp nu reeds te behandelen en laat de be slissing aan de Kapler. De heer Schaper (s.d.) dringt aan op spoedige behandeling. De heer Van Kavelteljn (c.p.) acht spoedige, eervólle begrafenis van het ont werp gewenscht. De heer Be u m e r (a.r.) zegt, dat de coinmissie van rapporteurs de zaak uit een algemeen oogpunt bpschouwt en overhaas ting niet gewenscht acht. De heer Kleerokoper (s.d.) meent, dat het ontwerp niet geheel is los te maken van de verkiezing te Amsterdam en stelt voor het morgen te behandelen. Het voorstel Kleerekoper wordt verwor pen met 34 tegen 80 stemmen. De heer Albarda (s.d.) vraagt verlof voor een interpellatie over de briefwisseling met de Amerikaansche regeering betreffen de de Djambi-concessies tot den Minister van Koloniën. De beer Van Ravesteyn (c.p.) vraagt verlof voor een interpellatie tot den Minister van Buitenlandsche Zaken over het juist verschenen Oranjeboek betreffende Djam bi-nota's. Op deze verzoeken zal morgen worden beslist. Voortgegaan wordt met de behandeling van steun aan de Holland-Zuid-Afrika lyn. (De vergadering duurt voort). BURGERLIJKE SlAND. GOUDA. GETROUWD: 18 Mei. H. C. van den Eng en C. M. Nooteboom. R. van der Louw en J. Verhoef. S. Visser en P. van der Woen- sel. A. J. Cathel en C. A. Happel. A. Ter louw en W. P. Zwambach. H. L. Boesten en J. C. Meilof. ADVERTENTIëN: In plaats van kaarten. Ondertrouwd: JOH. MAR. DE VRIES en L. HAMBURGER. Huwelijksvoltrekking Woensdag 1 Juni 1921. Gouderak, Mej Gouda. w» is

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2