1 binnenlanpT STADSNIEUWS. bodegraven. Gemeenteraad van Gouda. dementen op Milner'a rapport, maar onder voorbehoud dat de nieuwe missie volkomen vrij blijft om nog andere amendementen voor te stellen ter waarborging van de En ge lsche en andere buitenlandsche belangen in Egypte. Daarbij verklaart de minister dan nog, dat de nieuwe delegatie volkomen op het zelfde standpunt staat «4a de Egyptische missie onder Zaghloel Pasja. De Egyptische nationalisten schijnen daar echter geen vrede mee te hebben. Bij de onlusten der laatste dagen weerklinkt steeds de kreet: leve Zaghloel! In Portugal is de orde hersteld. De ring meldt te zijn afgetreden. BUrrÊNLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Nederlanders in België. De katholieke afgevaardigden Kerkhove en Verachtert hebben minister Carton de Wiart op het feit opmerkzaam gemaakt dat veel Nederlanders zich in België komen vestigen, vooral in het Noorden van de provincie Antwerpen, na er eerst een huis gekocht te hebben. De bewoners van die streek klagen over dezen toestand. Zy kunnen geen huizen onder normale omstan digheden meer krygen. Kan de minister, zoo vroegen deze Kamerleden, zich niet moeHyker met het verleenen van paspoor ten toonen? Minister Jaspar heeft geantwoord, dat het vraagstuk van het aankoopen in Bel gië van gebouwen door vreemdelingen in onderzoek is. Voor het oogenblik is er geen enkele andere maatregel tegen het door de beide Kamerleden bedoelde verschynsel te nemen. Bovendien kan er thans, nu de Bel gische regeering met de Nederlandsche re geering onderhandelt over het afschaffen ugr paspoorten niet gedacht worden aan be perkende paspoort-bepalingen jegens Ne derlanders, die in België een huis gekocht hebben. OOSTENRIJK. Geldsmokkelarij op groote schaal. Uit Weenen komen berichten omtrent een valuta-smokkelary op groote schaal, waar- by een gezant van een der Balkanstaten ernstig gecompromiteerd is, en welke door de Weensche douane-autoriteiten aan het licht is gebracht. Een zekere Presentie wil de, voorzien van een valschen diplomatie- ken pas met eenige groote koffers, die met het zegel van zyn gezant waren gesloten, naar Zwitserland vertrekken, doch werd aangehouden. Voordat men echter tot ope ning van de koffers durfde over te gaan, werd er ten huize van Presenti een huiszoe king gehouden. Hieruit bleek, dat hy reeds meermalen enorme bedragen naar het bui tenland had gesmokkeld, éénmaal o. a. 42 millioen kronen. Presenti legde een volle dige bekentenis af. Hy verklaarde, dat de gezant voor het gebruik van zyn zegel 200.000 kronen had aangenomen. Nu wer den de koffers geopend; doch toen bleek, dat zy ..slechts" 11.800.000 kronen bevatten, in plaats van 12.000.00p, zooals Presenti verwachtte, zoodat de gezant, naar hy ver moedt, Zich nog een extra belooning van 200.000 kronen heeft toegeëigend RUSLAND. 'Dreigende pest-epidemie. Voortdurend en in steeds grooter getale komen er berichten over de peet in Soviet- Jtusland bónnen, schrijft de ..Dailv Tele graph". Eenigen tijd geleden werd reeds gemeld, dat de ziekte in Siberië was uit gebroken en thans wordt bevestigd. dat de pest het Oeral-gebergte is overgekomen en zich in de (provincie Oefa gevallen hebben voorgedaan. In haar toukligen uitgehongerde® en on- reinen staat is de Russische bevolking bui tengewoon vatbaar voor alle besmetteliike ziektes. Dot is gebleken bij de verwoestin gen, die de tyipihius en de pokken er nog onlangs hebben aangericht. Daarbij komt in dezen tijd nog een andere omstandig heid, welke de vreeeeiykste gevolgen kan hebben. De Russische steden, groote zoo wel alle kóeane. worden thans letterlijk over- üoopen door millioen en ratten. Deze dieren houden zich in normale tijden op in de Ibuuirt van graanpakhuizen en meelfabrie ken. De vroegere Russische regeerimg was te nonchalant, om ook maar te trachten de diereu uit te roeien. Thans ziin alle meelfabrieken leeg en in de graaimakhui- aen is geen korrelt je meer te ontdekken. De Sovjet-autoriteiten hebben ze leeg gehaald en de ratten zorgden er voor. het laatste korreltje te <k>en verdwijnen. De dieren zijn toen de steden ingegaan, om voedsel te zoeken. Wat ddt wil zeggen in een land dat met een peet-epidemie wordt bedreigd, behoeft geen nader veridarimr. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die Dinsdagavond ter hervatting der werkzaamheden bijeen komt. zal. na Woensdag afdeellagsraad te hebben verricht. Donderdag een openbare zitting houden ter behandeling van het ontwerp betreffende 4en*invoer. aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen. Het Djambi-Ontwerp. Een strooming tot verwerping door de Eerste Kamer. Naar de Tel. verneemt wint aan de rech terzijde meer en meer de meening veld. dat de Eerste Kamer goed zal doen. met het Djembi-ontwerp in zijn tegenwoordi- gen vorm te verwenpen. Met name open baart ach die strooming onder de Katho lieken. wat vermoedelijk in de eerstvolgen de dagen wel nader zal blijken. De waar schijnlijkheid neemt dan ook toe. dat het ontwerp ia de Eerste Kamer geen meer derheid zal halen. De ontstemming over het feit. dat de regeering de gedachtenwiseeling met Arme rika voor de Tweede Kamer heeft ver zwegen. ia ook bij verschillende reehteche politici zeer groot Raden van (MféA. Olp de vragen van dek neer Van Rap pend betreffende de koeten, betaald dóór /verschillende Raden van Arbeid aan sala- m Mum, em- «MhroonW* DMter vu AHwd. dat Wi At beufcroor- dur* der vragen ondersteld is, dat de vra gen betrekking hebben niet op .betaalde" en ^uitgegeven" koeten, maar op „gOTtam- de" en „ui* te geven" kosten. De hoogere raming van de bedragen, door de Raden van Arbeid te Maastricht, Roosendaad. Breda, Zwolle en Venlo per verzekerde te betalen aan salarissen enz. dan die van de overige Raden van Arbeid, moet aan verschillende omstandigheden worden toegeschreven. Toen de Raden van Arbeid in den zomer van 1&19 hun wehknaamheden in verband met de uitvoering der Invaliditeitswet aan vingen, zich onder meer voor de vraag gesteld, naar welk stelsel de bezol digingen hunner ambtenaren zouden wor den geregeld. Hoewel de Minister en de Verzekeringsraden zooveel doenlijk op een heid van fltelsed hebben aangedrongen en de groote meerdertiedd der Raden aan dien aandrang gehor gaf, was het niet te ver mijden. dat tusachen de Raden van Arbeid rich verschillen openbaarden omtrent de ui tweaking van het stelsel der bezoldigin gen en omtrent de verdeel Lng der ambte naren over de onderscheidene groepen, waarin de ambtenaren, naar het voorbeeld van de Rijksaxlanamstiratie en de admini stratie van andere Rijksinstellingen, wer den verdeeld, (waardoor de gemiddelde kos ten salarissen enz. voor den eenen Raad Si af meer balawriike voraMen kwa men te Tentamen root die «emkUaWen voor andere Raden. Vooral heeft de aard van het ambtgebied van iederen Raad van Arbeid geleid tot eerscbtUen in de administratiekosten, wel ke <fe Raden hadden te maken. Reeds sooe- dtK na de innroerimr der Invaliditeitswet bleek, dat deae wet in streken, waar todna- tiie en handei de beJamwriikste bednifstak- ken zyn, beter werd nageleefd dan in stre ken, waar voornamelijk de landbouw over weegt. De administratiekosten dar Baden van Arbeid zouden belangrijk geringer *Un indien de Invaliditeitswet door de betook ken werkgevers en arbeiders beter werd ""SwMtik mag toü de beoordeeling der verschillen in de koeten der verzekering bii de onderscheidene Raden van Arbead niet buiten aanmerking worden gelaten zeker verschil in opvatting omtrent de meest gewensebte wiize van werken. Het Duitsche gezantschap. Volgens te Berlyn loopende geruchten aldus seint de Berlynsche correspondent van de „Tel." zou staatssecretaris Von I Haniel ernstig in aanmerking komen om in de plaats van den tot minister van Buiten landsche Zaken benoemden gezant Von Ro sen, tot Duitsch gezant te 's-Gravenhage te worden benoemd. De klasaificatfe. Naar het Hibd. verneemt, wordt hTTe regeerimgabureaux gewerkt aan een her ziening der indeeling van de gemeenten in de klassen van het BezOldagungabesLuit. Het is de bedoeling een aantal gemeenten uit de 2de naar de 1ste klasse over te bren gen, vooral zulke, die in de nahiiheid van groote steden gelegen ziin, waardoor de levendiuo&ten aldaar niet noemenswaard van due der groote gemeenten verschillen; in de pnactijk blijken ze soms zelfs duur der. Het plan bestaat om aan die indeeling, ele zü> tot stand komt. terugwerkende kracht te geven van 1 Januari 1.1. af. eai de reeds ingehouden standpi aatskortingen aan de ambtenaren te restitueeren. de toestanden bij de Artillerie-inrichtingen zal hebben te onderzoeken. Commissie opgeheven. De minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft opgeneven de commissie voor meikvoorziemng. Hollandache bloemen in Madrid. Op de tentoonstelling van de Ned. Week te Madrid wordt ook een Holiandsche bloe mententoonstelling gehouden. Het genot begon met de hyacinthen en werd gevolgd door de tulpen. Vele Spaan- schen zyn verrukt door de prachtkieuren, waarvan de meest sprekende het best in den smaak vallen. De tulpen hebben het helaas algeiegd. Aller oogen worden nu echter ge boeid door de sierlyke azalea-betkien. De heer Frets uit Boskoop boekt hier een groot succes met zyn azalea-mollis en rhododendrons. Door den heer Koning, leider der Nederlandsche Week te Madrid, werden op smaakvolle wyze twee zeer schoone groepen gemaakt van de Azaleas, waar de Spaansche kleuren geel-rood domi- neeren. De rhododendrons, vooral de Pink Pearl, komen schitterend te voorschyn onder de boomen. Het is een geluk, dat deze planten met zorg werden terug gehouden om hun kleur te geven aan de tentoonstelling. Niet alleen was de Koninkiyke familie in verruk king over de prachtbloemen, maar ook dui zenden bezoekers. De blauwsparren van de firma Schim van der Loef Koppeschaar staan op den ver bindingsweg tusschen het Kunstgebouw en het Handelsgebouw. Ze weerkaatsen daar in den vyver en trekken de algemeene aan dacht. Voorkomen van ongevallen. De Centrale Werkgevers Risico Bank heeft zich, naar het bureau V.D. meldt, be reid verklaard gratificatie te geven aan het spoorwegpersoneel voor het uitvinden van goede veiligheidsinrichtingen en in meer uitgebreiden zin voor het voorkomen van on gevallen in den zin der Ongevallenwet, als mede voor het beperken der gevolgen van zulke ongevallen, hetzy dit geschiedt door een zeer byzondere daad of werkzaamheid, of wel door doeltreffende leiding of door doeltreffende bericht. Samenvoeging van gemeenten. Ged. Staten van Zuidr-Holland hebben thans aan de betrokken gemeentebesturen onder toezending van een model-ontwerp vam wet, medegedeeld, dat volgens hunne meening de gemeente Nioordeloos. met Hoornaar, HoogbloJdand. Grassen en Nieuw- kerk. Peursum en Schelluinen. behoort te worden samengevoegd tot ééne gemeente. Zonde* vrouwen ter stembus. De Banier, het orgaan van de Staat; kundig Geref. party, meldt, dat deze party in 1922 zonder vrouwen tea stembus zal optrekken. Een nieuw oifgaan. Naar in het laatste nimmer van de Va derlander wordt medeg'edeeld. zullen be halve dit weekblad, ook de Nationale en de Loods worden opgfiheven. waartegen over een nieuw partijblad als orgaan van den Vrijheidsbond het licht zal zien. Het Burgemeesterschap van Amsterdam. Men seint aan de „Amst." uit den I Naar wy vernemen wordt in leidende kringen binnen enkele dagen de benoeming van den heer Jan ter Haar Jr. tot burge- meester van Amsterdam ven vacht. De Unie-liberalen en de Viryheidsbond. In een zeer drnk bezochte vergadering van alle besturen der Vrijzinnige (Unie) kiesvereenigingen in WesteljJ k Zeeuwsch- Vlaanderen, Zaterdag te Oost. burg gehou den, is de volgende motie aangenomen: I)e vergadering van de bestui en der Lib. Unie-kiesvereenigingen in West.' Zeeuwsch- Vlaanderen, vertegenwoordigen .14 kieBver- eenigingen, gehoord en gelezen, - wat er be treffende het dagelyksch best, uur in de hoofdbesturen der aangesloten partyen, vormende het voorloopig Hoofdbei 'tuur van den Vrijheidsbond is geschied, sprt ekt hare bevreemding uit, dat de aanvankef yk door de Liberale Unie voorgestelde cai ïdldaten niet zyn opgenomen in het dageljjh ®ch be- j stuur en stelt voor, indien in deze mocht biyken, dat ongepaste peraoonlyke invloe den daarvan dejoorzaak zyn, de tori redmg tot den Vryheidsbond op te schorten Staatstoezicht op Lev ens verzeke «ril »K- Msatschsppijen. By K. B. isVbepaald, dat de wet, vun 29 April 1921, houwende voorschriften ten aan zien van Levensverzekfiringmaatscl iapp\i«?» welke byzondere voorstelling beho even, m werking zal treden met ingang van 28sten Mei 1921. De artillerie- inrkhtisi gen. Naar wordt gemeld i» binrran niet te lan gen tyd de instelling door den minii der van I Oorlog te verwachten van «n co mmisaie welke, ingevolge de in Febnuu i J.l. doof de Tweede Kamer aangenomen motie-1 'er HaH Gemeenteiyke belastingdruk. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp van den heer De Goer c.s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeen- telyken belastingdruk. Daarin merken de voorstellers van het ontwerp o. m. op Dat de schrapping van artikel 9bis der wet van 24 Mei 1897 nog bestryding vindt, verwondert hen in hooge mate. Dit artikel wordt feiteiyk niet geschrapt door dit wets voorstel, maar door t(en loop der gebeurte nissen. Wat dit wetsvoorstel doet, is met anders dan formeele uiting geven aan een zaak die vanzelf spreekt; m. a. w. het vult te dezer zake een lacune in de jongste wet geving aan. De heeren 'De Geer c.s. zyn zeer stellig overtuigd, dat op de basis van de bestaande wet een bevredigende oplossing met moge lijk is. Zy pleiten daarom voor radicale her ziening. Maar zy weten, dat deze in de ja ren 1921 en 1922 nog niet werken zal en dat men het in die jaren dus, of men het aangenaam vindt of niet, in elk geval met de wet van 1897 zal moeten doen. De eenige vraag in geding is derhalve, of in die beide jaren de uitkeeriftgen van de wet van 1897 ongewyzigd zullen plaats hebben, dan wel of ze een correctie zullen ondergaan. Voor een correctie pleit in de eerste plaats de waardevermindering van het geld en m de tweede plaats, dat al de factoren niet het minst het steeds meer belasten va nde ge meenten met uitgaven in het algemeen landsbelang die in de laatste jaren de de finitieve herziening urgent hebben gemaakt, reeds op dit oogenblik tot een voorziening nopen. Het zal volgens de heeren De Geer c.s. aanbeveling verdienen, dat aan de uitkee- ring een maximum-limiet wordt gesteld, waardoor voorkomen wordt, dat in eenige gemeente de uitkeering meer zal kunnen be dragen dar 50 pCt. van de gemiddelde op brengst over de laatste jaren van de ge- meenteiyke inkomstenbelasting. In de Nota van Wyzigingen wordt o. m. deze verbeterde redactie voorgesteld. Betoogd wordt dat het verschil tusschen wat het initiatief-voorstel ep wat het Re- geeringsontwerp zal vorderen, is te schat- «n op 15 millioen. Gesteld voor de vraag, of deze meerdere uitgaaf van 15 millioen voor de betreffende zaak te verantwoorden is, wyzen de voorstellers er op, dat hier door niet een nieuwe economische last op de natie gelegd wordt, doch slechts een verschuiving van de lasten plaats heeft. sonen voor de achter hunne namen vermel de Inrichting vergunning tot plaatsing op gemeenteterrein op' nader door B. en W. aan te geven dagen, niet gelyktydig, te verleenen, t. w.: lo. C. M. Vermolen, te Rotterdam, plaat sing inrichting „Klein Zwitserland"; 2o. H. L. Feij, te Berlyn, plaatsing „Fi guur 8-baan"; 8o. D. van der Steen, te Utrecht, plaat sing poffertjes- en wafelkraam; en to. J. A. de Melker, en P. Mulder, te Rot terdam, plaatsing vliegmachine-caroussel. Als men weet dat a.s. Dinsdag het circus Carré zyn voorstellingen aanvangt op een terrein aan den Zyiweg, dan krijgt men toch onwillekeurig een denkbeeld, dat de Haar- lemsche kermis, zy 't in een anderen vorm, terugkeert. Be*6ek tan Zweden. Een draadloos bericht uit Stockholm meldt, dat een groot aantal leden van de Vereeniging van directeuren van Electrici- teitsbedryven in Nederland op uitnoodiging van de Zweedsche zustervereeniging een bezoek aan Zweden zullen brengen, teneinde de Zweedsche electriAfce bedrijven te be zichtigen. Bezoek van den Japanschen kroonprins. Het dep. van Buitenlandsche Zaken deelt De Japansche gezant heeft ter kennis van I de Nederlandsche regeering gebracht, dat Zyne "Keizeriyke Hoogheid prins Hirohito, kroonprins van Japan, tusschen 15 en 24 Juni a.s. in Nederland hoopt te komen, ten einde aan Hare Majesteit de Koningin zyn opwachting te maken. 1 De kroonprins zal vergezeld zyn van j Zyne Keizeriyke Hoogheid prins Kan-m. Worstvergiftiging. Te Deventer zyn verschillende personen I ziek geworden ten gevolge van worstge- bruik. By onderzoek kon de directeur van den keuringsdienst, Dr. Stutterheim, niets abnormaals in de worst ontdekken, maar toen hy zelf worst gebruikte werd ook hy vry ernstig ongesteld. Gelukkig zyn er geen gevallen met doodelyken afloop. Hospitaalkerkschip „De Hoop' Het hospitaalkerkschip „De Hoop" zal 4 Juni van IJmuiden vertrekken voor zyn eersten kruistocht naar de haringvisschery op de Noordzee- Het schip gaat eerst naar Vlaardingen, Schiedam en Maassluis en vertrekt 9 Juni vandaar naar Lerwick. Handelsvereniging „Amsterdam". Naar verluidt, zal aan de jaariyksche al gemeene vergadering van aandeelhouders j der bovengenoemde vereeniging worden voorgesteld het dividend vast te stellen op %t waarvan als intera-dividend reeds ,u is uitgekeerd. Voorts zal het voorstel worden gedaan I het maatschappelyk kapitaal te verhoogen van ƒ20.000.000 op ƒ80.000.000 en begin Juli uit te geven ƒ4.000.000 tot pari. 426e Nederlandsche Staatsloterij. Se KI. Trekking van Dinsdag 24 Mei 1921. ƒ1000: Nos. 10961, 13378, 15548, 15699, 15755. ƒ400: Nos. 2211, 8707, 9625, 10837, 11482, GEMENGDE BERICHTEN. Misdrijf? Te SehelUngwoude is Zondagmorgen nit de Schellingwouder Broek het Hjk opge haald van een 12-jarigen jongen. Wül de - -'ié nauiu van ecu kenteekenen overeenkwamen met dié van het, als vermist opgegeven knaapje, Abra ham Slobbe, uit de Bilderdykstraat te Am sterdam, telefoneerde de politie aan de ouders, die hun kind herkenden. De plaats, waar het ïyk gevonden is, wekt bevreemding, daar, gezien het karakter van den jongen, niet kan aangenomen worden, dat hy zonder voorkennis van zyn ouders, zich zoover van huis zou hebben begeven. Ook is niet denkbaar, dat het ventje in een van de stadsgrachten is gevallen en dat zyn ïyk naar Schellingwoude zou zyn afgedre ven. Op die wyze had het nimmer kunnen geraken op de plek waar het gevonden is. Het is daarom zoo goed als zeker, dat de knaap is meegelokt en dat, aan den over kant, een ongeluk of wellicht een misdrijf een eind aan zyn leven gemaakt heeft. Hoewel uiteriyk niets byzonders aan het lichaam te bespeuren viel, heeft de justitie het in beslag genomen en voor een nauw keuriger onderzoek naar het Buitengast huis doen overbrengen. Terugkeer van ie Haarl. kermis? B. en W. van Haarlem stellen voor hen .te machtigen, om onder nader door hen te stellen voorwaarden, aan na te noemen per- Had-je-me-maar als varieté-artist. In een amusementsinrichting aan het Achterom te 's-Gravenhage heeft men gis teravond het gekozen Amsterdamsche raadslid C. de Gelder (Had-je-me-maar) als publieke vermakelykheid voor een vry talryk aantal toehoorders laten optreden. Een prettige party. Uit de afdeel ing Rotterdam der Commu nistische Party zyn, zoo lezen wy in het „Hbld." onlangs eenige leden zonder vorm van proces geroyeerd. Op een goeden dag kregen ze van den secretaris een vriend- schappelyk briefje thuis, waarin ze nog als W(aarde) K(ameraad) worden aangespro ken, doch dat hun tegelykertyd mededeelmg doet, dat ze van de ledenlyst zyn afgevoerd en in Amsterdam in hooger beroep kun nen gaan. Redenen voor het uitreiken van het roode paspoort worden niet gegeven, doch in voorconferenties met vertrouwde party genooten, in vergaderingen van de af- deeling en van den Revolutionair Socialists schen Vrouwenbond is over de gronden voor de ex-communisatie ampel en niet altyd even bedaard gediscussieerd. Daar bleek, dat er een communist de woestyn was in gestuurd, wyi hy 's nachts met een recher cheur zou gewandeld hebben, een ander wreef men als doodzonde aan, dat hy een politieagent in zyn familie had, een derde had men met een burgeriyk journalist ge zien, terwyi hy bovendien op een bank had zitten lachen met een reeds vroeger gero- yeerden „kameraad". De kroon spande ech ter het geval van een juffrouw, die er uit was gezet, wyi een vrouwelyk bestuurslid, by haar op visite, het „gevoel had gekre gen" in een spionnage-nest te zyn verzeild. Dit idee was by haar gewekt door een myn- •heer, een mede-gast, die vóór zich keek als het vrouwelyk bestuurslid het oog op hem richtte en die steelsgewyze het bestuurslid aangluurde, als haar oogen in een andere richting gingen. Dat dergelyke dwaasheden by een deel der leden ontstemming hebben gewekt te gen de bestuurders, waarvan er trouwens ook reeds een paar in ongenade moeten zyn gevallen, is begrypeiyk. In bovengenoemde vergaderingen is die ontstemming niet zui nig tot uiting gekomen. Koninkiyk bezoek aan Urk. Officieel is kennis gegeven dat de Ko- ningin op 24 Juni a.s. een bezoek aan Urk zal brengen. Goudsmokkelaars aangehouden. Twee Nederlandsche onderdanen zyn de zer dagen naar het „Journal" verneemt te Folkestone gearresteerd op het oogen blik, waarop zij zich gereedmaakten, om zich in te schepen naar Nederland. Tweeduizend pönd sterling in goud wer den in hun bezit gevonden en door de dou ane-ambtenaren in beslag genomen, krach tens de Engelsche wet, die den uitvoer van goud heeft verboden. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 24 Mei 1921. 23 Mei 24 Mei off. niet-off. Londen 11.14* 11.14 Berlyn 4.62* 4.60 Parijs 24.02 23.55 Brussel 23.45 23.52* Zwitserland 50.25 - Weenen 0.68 0.70 Kopenhagen 50.75 Stockholm 66.75 Christiania 44.40 New-York 2.82* Slotkoermm van heden nog niet ontvan- ƒ200: Nos. 2404, 3854, 7879, 8641. ƒ100: Nos. 5290, 6224, 14830, 16155, 15778, 16262, 17541, 18346. 19404. Prijzen van |70. 86 94 106 186 445 639 671 1026 1047 1054 1102 1129 1131 1153 1537 1551 1556 1663 1879 1919 2632 2546 2655 2927 2956 2981 3012 3031 3165 3167 3289 3331 3729 3742 3930 3973 4097 4264 4474 4603 4630 4674 4755 4Ï82 4826 4845 4950 5187 5522 5733 5897 5985 6318 6449 6453 6512 6687 6628 6671 6980 7033 7062 7099 7218 7990 8104 8166 8201 8263 8318 8390 8414 8440 8684 8768 9119 9123 9155 9360 9376 9378 9502 9675 9680 9732 9768 9784 9787 9803 9970 10040 10070 10206 10232 10309 10523 10756 10841 10872 10991 11106 11318 11474 11660 11698 12032 12083 12162 12184 12314 12394 12460 12901 13040 13166 13178 18187 13192 13218 13499 13612 13544 13930 13936 13943 13958 14070 14118 14138 14436 14476 14562 14606 14649 14666 14686 14737 14774 14792 14807 14851 14952 14970 15039 15068 15100 15188 15207 15397 15420 15624 15822 15839 15844 16925 16008 16050 16077 16338 16388 16505 16556 16705 16859 17081 17305 17461 17732 17784 17840 17917 18085 18166 18840 18379 18572 18630 18826 19022 19060 19173 19342 19391 19453 19599 19647 19863 19869 19971 20065 20158 20175 20246 20336 20455 20511 20739 21204 21305 21438 21506 21579 21664 21712 21765 21813 21881 22074 22093 22190 22288 22292 22424 22456 22496 2259i 22726 22745 22875 22925 22958 22989 Nieten. 45 51 71 95 100 113 156 178 231 236 249 276 335 337 357 362 366 408 410 422 424 463 549 694 609 642 706 743 780 792 833 848 870 871 917 954 1010 1039 1104 1149 1172 1405 1433 1489 1666 1675 1799 1819 1890 1921 2022 2174 2268 2289 2320 2372 2484 2513 2647 2551 2570 2645 2661 2662 2901 2963 2963 3016 3037 3078 3092 3096 3099 3100 3217 3263 3290 3293 3297 3308 3468 3454 3483 3496 3498 3509 3533 3546 3571 3683 3589 3697 3651 3701 3726 3780 3792 3908 3917 3945 3952 3953 3969 4016 4103 4123 4161 4161 4206 4215 4218 4223 4362 4418 4648 4712 4732 4785 4763 4764 4792 4806 4881 4946 4953 5004 5060 5082 5218 6262 6287 6291 5307 5362 6378 5463 5490 5519 5536 6610 5634 5648 5708 5780 5788 5821 5823 5846 5864 5920 5923 5977 6004 6091 6148 6186 6244 6284 6322 6327 6394 6543 6673 6684 6589 6618 6642 6667 6700 6720 6721 6788 6794 6796 6818 6913 6916 6919 6948 6976 6983 7025 7043 7064 7075 7109 7134 7248 7267 7311 7324 7337 7360 7389 7393 7407 7420 7466 7636 7553 7558 7621 7677 7709 7763 7799 7847 7854 7857 7923 7947 7974 8002 8006 8021 8028 8093 8120 8159 8191 8286 8383 8409 8460 8485 8571 8678 8637 8646 8724 8747 8780 8958 8967 8968 8969 8980 8994 9129 9191 9226 9236 9271 9461 9463 9533 9549 9680 9596 9622 9635 9656 9688 9690 9746 9805 9816 9872 9873 9884 9894 9981 9947 10012 10019 10023 10032 10039 10047 10049 10065 10086 10134 10176 10178 10287 10393 10400 10411 10463 10483 10509 10521 10622 10654 10565 10582 10619 10620 10658 10742 10791 10803 10864 10930 10939 11014 11116 11117 11165 11241 11264 11285 11299 11309 11310 11317 11383 11381 11451 11467 11481 11508 11691 11692 11613 11665 11676 11692 1 77 11807 11811 11876 11965 11962 11967 11986 12027 12037 12045 12146 12286 12293 12326 12327 12366 12892 12435 12443 12445 12479 12501 12514 12528 12637 12560 12594 12M8 12670 12696 12730 12770 12833 H858 1293# 12933 12954 13050 13067 13068 13139 13141 13204 13205 18217 13222 18287 13267 13278 13295 13304 13308 13313 13338 18447 13469 13466 18489 13642 13629 13667 13687 13695 13791 13883 13893 13899 13986 13992 14017 14035 14085 14089 14122 14126 14134 14166 14169 14182 14208 14249 14260 H4270 14172 14409 14424 14428 14462 14497 14515 14553 14570 14590 14620 14698 14707 14744 14758 14760 14766 14786 14805 14808 14818 1482J 14826 14883 14920 14942 14963 14954 14969 14971 14978 15021 16086 15043 15060 16089 15108 15183 16199 16222 15248 16271 1M77 16301 16380 16386 15423 15477 16601 15672 15609 15647 16658 15683 15724 .15806 W» 16860 15870 16893 15902 15936 15999 160» 16042 16071 16096 16118 16144 16195 162» 16231 16241 16290 16297 16396 16445 16461 16499 16521 16538 16571 16584 16622 16685 16700 16717 16770 16774 16840 16848 168® 16874 16886 16889 16916 16923 16956 16952 16983 17006 17031 17075 17096 17103 171» 17167 17167 17177 17182 17186 17232 17276 17288 17307 17321 17364 17858 17368 17385 17600 17502 17506 17527 17664 17572 17617 17620 17649 17667 17672 17673 17696 17704 17760 17759 17781 17786 17813 17858 1786 17888 17966 17907 17918 17926 17937 17957 17974 18153 18154 18170 18173 18188 182» 18219 18276 18338 18368 18364 18371 18890 18393 18395 18443 18483 18484 18529 18S41 18591 18601 18626 18687 18667 18671 188» 18726 18962 18961 18966 19028 19050 190» 19105 19126 19232 19268 19276 19309 1982 19341 19864 19373 19452 19485 19566 166» 19761 19782 19788 19839 19862 19882 W» 19908 19950 19966 20001 20007 20051 2«« 20244 20272 20273 20295 20308 20326 2035 20388 20415 20418 20475 20495 20509 2W 20626 20636 20694 20743 20791 20801 208» 20839 20872 20880 21002 21056 21072 2W 21135 21195 21215 21219 21231 21281 Mg 21298 21345 21353 21364 21370 2 392 214» 21419 21424 21484 21465 21473 21476 2 64 21617 21623 21662 21662 21714 21764 |W 21882 21906 21979 21987 22044 22049 g 22075 22089 22106 22146 22166 22219 22225 22233 22265 22321 22827 22446 B"" 22719 22720 22746 22750 22771 22787 228» 22880 22892 22978 Vorige ïyBt stond: 982 m. z. 931. GOUDA, 24 Mei 1921. Benoeming. Met ingang van 1 Juni 1921 is benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen de heer D. G. Kruisheer, alhier. Ontslagaanvrage gemeente-apotheker. Naar w« vernemen neett de neer E. HiccKst.ru, staüs&pocineuer. tegen 1 Augus tus eervol onüwag aangevraagd uit tuo betrekking. Geneeskundige behandeling van het pontiepe» soneel. Blijkens mededeennjr van B. en W. aan tien naad is gea.exen dat ter zate van de geneesKJUTMlige benandaung van net poli tiepersoneel door Èi. en W. besprekingen Win gevoerd met den geneesheer l>r. j. H. mucker JNiemeiier, the herziening zuner (vedde had verzocht in verband met de wyzigtpgen ontstaan door de salarisher zieningen dxL 8 Jiuli 1920. Deze besprekingen hebben Dr. Bakker Niemeyer aanleiding gegeven met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag uit zun functie van geneeskundige voor de nolitie te verzoeken. weóK ontslag hem cLd. 19 dezer eervol ia verleend. B. en W. wiaren reeds in overleg getre den met de geneesheeren Dr. B. J. Broek huiten en E. D. Itoueeter. die zich hereid ve/klaarden de werkzaamheden, zooals deze door hen en den Commissaris van politie zyn aangegeven, op zich te nemen tegen een jaariyksche vergoeding van 100.ieder. Deze geneeskundigen min dan ook op 19 Mei met ingang van 1 Juni a.s. met die functie belast Dr. Bakker Nieme.ver kan aanspraak (ken gelden op pensioen. K.-K. Gemeenteraadsleden. Naar de N. Z.-H. meldt houdt de Bond van R.-K. Gemeenteraadsleden in den sta- fcertkaeskring Gouda Dinsdag 7 Juni a.s. te Rptterdarti zyn jaariyksche algemeene vergadering. Beihalve de verschillende aan gelegenheden van huishoudeiiükem aard be vat de agenda ook diverse voorstellen der ledèn. Daarvan noemen wii een voorstel van den heer C. Schalkwijk te Reeuwiik, luidende: „'De vergadering besluite dat de leden zoo dikwijls mogelijk in de Raadszaal, bil het voeren van di&cussdën. bij het houden van een betoog enz., op eendgerlod wijze actie voeren voor den R. K. Godsdienst." Dit voorstel zal ter vergadering uitvoe rig worden toegelicht. Het bestuur (voorzitter Dr. C. A. Hoff man. 2e secretaris A. C. van Berkel. de andere leden zijn ons niet bekend) heefit het volgend praeadvies daarover uitge bracht: .Daar elk R.-K. Raadslid reeds verplicht ia ie handelen en te spreken volgens de R.-K. beginselen, laat het bestuur de al of niet aanneming van dit voorstel aan de vergadering over." Aian het eind der vergadering zal de heer F. A. Moerel. voorzitter van de Fe deratie van RiK. Biiz. Onderwijzers in Nederland spreken over: De Onderwals- wet-De Visser en de verplichtingen van de Gemeente. Slapte in 't bedrijf. Wegens slapte in 't bedrijf ziin Zater dag 80 werklieden der Goudse he Machinale Garenspinnerii ontslagen. Aanbesteding. Vanwege het provinciaal beriuur van Zuid-Holland is gasteren te 's-Gravenhage aanbesteed het verzwaren van het aarden lichaam en het verbeteren van de boord- verdedigring en van He beharddng van de Noordelijke Kade langs de eerste coupure van de Kromme Gouwe. Laagste inschrij ver D. N. de Waard, te Sliedreoht. voor f 31.729. Circus Carré. Wie er een filiirik bezette tent gisteren en een uitnemende, welverzorgde voorstel ling. Bijna 3* uur lang werden de aan wezigen aangenaam bezig gehouden door de vele, snel op elkaar volgende nummers (waarlijk van „verlegenheidspauzes" is geen sprake) die haast zonder uitzonde ring feilloos werden uitgevoerd. Een enkel imisluddkinkje. nu ja. overal waar gewerkt wordt worden fouten gemaakt door men- schen, bii dieren mogen we die dius zeker wel vergeven. Het publiek was dan ook opgetogen. Vanavond de laatste voorstelling. Eerste Orgelbespeling St. Janskerk. Bij de eerste orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk alhier op Dinsdag 31 Mei B.8.. des avonds half acht. door den heer J. H. B. Spaanderman, zal solistische me dewerking worden verleend door den heer Julius Hes (Viool en Clarinet) en Meivr. Sietske Hes.BoltenDram. Sopraan, bei den uit den Haag. De opbrengst van de orgelconcerten zal dit jaar worden bestemd tot het aanbreit^ gen ven technische verbetering aan het beroemde orgel onzer St. Janskerk. Rijkspostspaarbank. Op Spaarbankboekjes, uitgegeven te Gouda en elders, werd in den loop der maand ApaH te Gouda ingelegd f 46.939.66 en terugbetaald f 59.629.11. Derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f 12.590.11. By de inlage zyn begrepen: 9 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 164 formulieren ad f 1 in (?paarbankzegels van 1 cent (schoolsporen). Het aantal alhier nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 51. Door tusschenkomst der alhier gevestig de kantoren werd, ter Directie op staats- schuidboekjes ingeschreven een nominaal oedrag van f 1000. Derttalve meer In- dan afgeschreven f 1000. BERGAMBACHT. Mej. N. Ouwerloerk alhier is te 'sJH*e tesloagd voor het examen onderwfifzeres. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwyzer is o. m. geslaagd mej. C. E. de Vetter, alhier. GOUDERAK. De christeiyke metaal be werkersbond zou gisterenavond een groote openbare verga dering houden, waarvoor speciaal een spre ker uit Rotterdam was overgekomen. Aan gezien er totaal geen belangstelling was, ging de vergadering niet door. HAASTRECHT. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Groot Keulenvaart werd de heer G. Smid met algemeene stemmen herbenoemd tot voorzitter van den Polder. De rekening voor Hen dienst 1920 werd vastgesteld in ont vangsten 253.90 en uitgaven 209.18, met een batig saldo van 44.72. De begrooting werd vastgesteld in ont- vangsten en uitgaven op 302.07. LAND- EN TUINBOUW. De Geit. Er is in de laatste 10, 15 jaar heel wat geschreven over de beteekenis van de geit uit economisch en sociaal oogpunt, en het is zeker voor een niet gering deel ook daaraan te danken, dat de geitenfokkery gaandeweg is toegenomen en het aantal geiten belang- ryk is vermeerderd. In 1904 telde men in ons land 165497 gei ten, 6 jaar later, in 1910: 224231, in Augus tus 1919: ruim 811.000, dus niet ver van het dubbele van 1904. De regeering steunde de organisaties, welke ten behoeve der geiten fokkery werkzaam waren; in 1918 werd in totaal aan subsidie verstrekt pl.m. 9000.—, waarvan alleen aan Brabant ƒ1700.—. Er is alle reden om de teelt van de geit „de koe der arme" of „de koe van den werkman" geheeten te bevorderen, en het ware te wenschen, dat het houden van één of meer geiten zich niet bepaald tot den ar- eiders- en den geringen stand, maar dat ook in andere standen overal, waar de gelegen heid er voor bestaat, aan de geit een plaatsje werd gegeven. De geitenmelk toch is een uitnemend, zeer gezond voedingsmiddel, en ze is, als men er zich aan gewend heeft, veel smakelyker dan koemelk, 't Komt voor, dat geitenmelk een sterken smaak heeft; dit kan, naar het schynt, een erfeiyke eigen schap wezen, maar ook een gevolg van 'on- zindelykheid. Hok en dier moet goed ver zorgd worden, en dan is geitenmelk bepaald lekker. Vooral is ze echter aan te bevelen, omdat de geit zelden aan tuberculose ïydt, en dus het gevaar voor tuberculose versprei ding door het drinken van rauwe geitenmelk heel gering is. Wat helaas van koemelk piet gezegd kan worden. Uit een statistiek, mee gedeeld door den heer Jacq Timmermans, Veeteeltconsulent in Limburg, zien we, dat van 49030 in slachthuizen geslachte geiten slechts 75 stuks tuberculeus waren; dat is 0.153 of nog geen zesde procent. Te Gronin gen, waar het grootste aantal geslachte dieren ongeveer 2 jaar oud waren, werd maar één geit op de 2665 tuberculeus bevon den, of ruim een derde procent: 1 op de 300. Te Rotterdam, waar dieren van allerlei leef- tyd werden geslacht, maar in den herfst veel zuigertjes, die expresseiyic voor de slachtbank werden opgefokt, en door elkaar 12.5 K.G. schoon wogen, kwamen op de 28465 geslachte dieren 16 tuberculeuse exemplaren voor, dat is ruim een twintigste pt. of 1 op de 2000. Het getal 0.163 pa. op een totaal van 49030 geiten zal waarschyn- lyk nog te hoog wezen, omdat de verschyn* selen der tuberculose, die na de slachting by geiten zyn waar te nemen, aanmerkeiyk verschillen by die, welke by tuberculeuse runderen en varkens zyn te zien; zóó ver schillend, dat in de meeste gevallen zelfs de ervaren deskundige het dier experiment en iphet algemeen een uitgebreid bacteriolo- Jisch onderzoek moet ondernemen om tot e wetenschappelyke overtuiging te komen, dat hy hier werkelyk met de gevreesde ziekte te maken heeft. Als voedsel voor gezonden, zieken, zwak ken en kinderen is geitenmelk derhalve by- zonder geschikt. De hoeveelheid melk, die de geit produceert, is belangryk ,en kan ge rekend worden op 600 Liter per jaar. Daar voor vraagt zy veel voedsel, wel het dubbele van wat een koe behoeft; hoe kleiner een dier is, hoe meer voedsel, naar verhouding, behoeft zy. Evenwel geeft de geit, naar ver houding, ook méér melk; 16 k 20 maal haar gewicht, de koe 6 8 maal. Niettegenstaan de haar groot voedselgebruik, is de geit voordeelig te houden, omdat zy niet kies keurig is; zy eet allerlei, dat andere dieren niet eten of dezen zou schaden. Vaak is de vraag besproken: welk dier schaap of geit met het meeste voordeel is te hou den. En dan zal in 't algemeen de uitspraak zyn ten gunste der geit, die beter allerlei afval uit het huishouden nuttigt en verteert en voor wie het grazen niet noodzakelyk is; het schaap daarentegen kan een weitje moeiiy'k ontberen, by gemis daarvan daalt de melkgift in den regel sterk. De dieren arts H. A. Kroes schryft in zyn werk „Huis- dierenteelt", als hy schaap en geit verge- lykt: „Waar voor velen de melk de voor naamste factor is, voor het houden van klein vee, verdient op vele plaatsen aan de geit de voorkeur te worden gegeven boven het schaap, niettegenstaande de opbrengst van wol -en lammeren. Vooral is dit het geval, waar de arbeider weinig idee heeft van vee houding, waar de bodem, gebrek aan ruimte en weide, het den mensch moeilijk maken, schapen te houden, terwyi de geit minder op haar plaats is op vochtige, lage weiden in een guur klimaat." De productiekosten van geitenmelk noemt de heer Kroes geringer dan die van koemelk of karnemelk, zy bevat veel voedende be standdelen (gemiddeld 4 pCt. vet, evenveel pt. eiwit en 4.5 pa. koolhydraten), is sma kelyker dan schapenmelk, met haar zeer hooa-retgehalte (5 pa.—8 pa.). Ook le- vgPOiet schaap gemiddeld minder melk per lactatieperiode en moet die in den eersten tld worden prijsgegeven voor de lammeren, f De heer Timmermans bovengenoemd, <lie /p het Congres voor Geitenteelt, dat in van dit jaar tt Roermond gehou- den zal worden, een inleiding zal houden over de beteekenis der geit uit economisch en aociaal oogpunt, legt in rfn prae-adWei: „Het verwerken van afval van tuin en keu ken door de geit is een groot geldeiyk voor deel, dat moeilyk in cyters is uit te drukken, het biyft dan ook moeilyk berekeningen toe te passen om eenigszins in vergeiykwg te treden omtrent de productiekosten van 1 L. geitenmelk met den koopprys van 1 L. koemeik. ik heb my gewaagd aan dergeiyke berekeningen, en oischoon ik daarby voort- du re nel te n nadeele van geitenmelk rekende, kwam Ik tot de slotsom, dat de voedende bestanddeelen in geitenmelk ons heel wat goedkooper komen te staan dan in gekochte koemelk, ondermeik en karnemelk. Men moet bovendien niet vergeten, dat in een huishouden, waarvoor melk gekocht moet worden, over het algemeen veel zuiniger met melk wordt omgegaan, dan déér, waar een ruime melkvoorraad dageiyks van den geitenstal naar binnen wordt gebracht. En melk bevat eiwit, waaraan in het rantsoen van een gezin van den kleinen man vaak groot gebrek is." Het geitenvleesch is niet geliefd, nog min der dan schapenvleesch; in de oorlogsjaren hebben velen het leeren eten. In die jaren en daarna werden de geiten tegen buiten sporige pryzen verkocht kocht men voor den oorlog in menige streek een goede meikgeit voor 10 k 12 gulden, in den critieken tyd was een prijs van 100.geen zeldzaam heid. Voor de ontwikkeling der geitenfokkery is van verschillende zyden de invoer van uitheemsche geiten, vooral van het melkry- ke Saanenras, bevorderd, zoowel van bok ken als van geiten; in Drente importeerde men het Toggenburger ras. Niet overal heeft de invoer van Saanen bloed even gun stige resultaten gegeven: in de zeeprovin ciën minder dan meer landwaarts, m Gel derland en Utrecht, waar de hooge, droge bodera en 't klimaat voor het ras meer ge schikt is. Langen tyd was de toestand onzer geitenfokkery ongunstig; dat hy nu beter is, mag men niet alleen danken aan den invoer van vreemde geiten en bokken. Had men vroeger by onze inheemsche dieren naast een goede verzorging (voeding, huis vesting), een behoorlyke teelt®ze toege past, dan zou ongetwyfeld eveneens een be ter produkt zyn verkregen. RECHTZAKEN. De afgebeten ara. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak, die het ge volg was van het ongeluk in den Dierentuin aldaar. Men zal zich herinneren, dat aan een kinderjuffrouw in 1915, die op een of andere wyze onder het bereik der beren was gekomen, door een der beren een arm werd afgerukt. De rechtbank had den Dierentuin veroordeeld tot schadevergoeding op te ma ken by staat op grond, dat de kooi onvol doende was verzekerd geweest Het Hof ge lastte een comparitie van partyen in per soon met hunne raadslieden op 2 Juni a.8. voor het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap in persoon van den directeur van dat genoot- MARKTBERICHTEN. Rotterdamse he Veemarkt. 24 Mei 1921. Aanvoer: 184 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 1148 magere runderen, 817 vette runderen, 266 vette graskalveren, 91Q nuchtere kalve ren, 114 schapen of lammeren, 88 varkens, 898 biggen, 8 bokken en geiten. Vette koeien, le kw. 1.96—2.05, 2e kw. ƒ1.80—1.90, 3e kw. ƒ1.60—1.70; Ossen le 1.90—2.06, 2e 1.75—1.86, 3e 1.55—1.86; Stieren le 1.70—1.80, 2e 1.50—1.60, 3e ƒ1.30—1.40; Kalveren le ƒ2.26—2.40, 2e ƒ2—2.16, 3e 1.60—1.85. Melkkoeien 860-676; Kalfkoeien 375 —700, Stieren ƒ200—660; Pinken 175 225, Vaarzen 200—210, Werkpaarden 276 600, Slachtpaarden 125—225, Hitten ƒ175—300, Nuchtere Kalveren 14—28, Fokkalveren ƒ20—34, Biggen 20-35, Overloopers ƒ4070. Handel over 't alge meen matig. KAASMARKT. BODEGRAVEN, 24 Mei 1921. Aanvoer 408 partyen, waaronder 207 met Ryksmerk, 18839 stuks, gewicht 113034 K.G. Prijs Goudsche Kaas le soort ƒ6569, 2e soort ƒ6063; le soort met Ryksmerk 6676. Handel vlug. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Grocntenveüina. Veiling van 23 Mei 1921. Komkommers le soort 11.7014, id. 2e soort 10—11.80, id. 8e soort 7—9, Bloem kool le soort 26—37, id. 2e soort 18—26, id. Se soort ƒ9—19, id. uitschot 4—7, Kropsla le soort ƒ0.80—2.50, id. 2e soort 0.10—0.90, per 100 stuks; Postelein 13— 20, Spinazie ƒ0.208.60, Zuring 68, Doperwten 59, Peulen ƒ6677, per 100 K.G.; Peen le soort ƒ17—24, id. 2e soort 6-12, Rabarber ƒ3.60—8.20, Radys 1.10 —2.10, Raapstelen ƒ0.10—0.70, Selderie 2.205.60, Peterselie 1.20, Sjalotten ƒ0.50—2.20, per 100 bos; Zuring ƒ0.27— 0.35, Slavellen ƒ0.06—0.08, Radys ƒ0.81, per ldst; Aardbeien 0.66—0.79, per pond; Eieren 99.20, per 100 stuks. SCHEEPV AARTBER1CH1 tN. Stoom v. My. Nederland. Jan Pieten». Coen (uétr.) dom. 23 Med Gibraltar. Kon. Ned. Stoomb. MB. Euterpe arr. 24 Mol T. Kopenhagen te Amsterdam. Kon. Heil. Llord. Zeedondda. jr. New Orleans n. Amster dam, vertr. 23 Mei Plymouth. Rotterdamse!» Llovd. Bondowoao (thulsr.) vertr. 21 Mei van Djocja (uitr.) poas. 22 Mei Sneers. Goentoer (uitr.) arr. 22 Mei te Sooth- Kawó (uitr.) vertr. 19 Mei v. Colombo. Patria (uitr.) vertr. 21 Mei v. Suez. Samarinda. arr. 20 Mei v. Batavia te Saerabava. Tambora (thuiar.) pass. 22 Mei Gibral tar. Ternate arr. 19 Mei r. Batavia te Soe- rabava. Holland-Aariralië LHn. Bandoeng (tfaiisr.) arr. 22 Mei te Genua. Rotterd. Zuid-Amerika Lijn. Aüboreo (thuisr.) vertr. 20 Mei v. Moo- In de hedennamiddag te 3 uur, onder voorzitterschap van Burgemeeoter M(js aan gevangen zitting van den Raad dezer ge meente, waren alle leden tegenwoordig, be halve den wethouder Dr. Hoffman. De Voorzitter ging allereerst over tot de Installatie van den heer F. Bokho ven, benoemd lid van den Gemeen teraad, in de vacature N. A. Van der Ree. De secretaris leidt de heer Bokhoven bin nen. Hy legt in handen van den Voorzitter de verdachte eeden en beloften af. De Voorzitter heet het nieuwe lid van harte welkom, er aan herinnerend dat de naam van den heer Bokhoven in deze vergadering geen vreemde Is, immers de vader van het nieuwe Raadslid heeft vele jaren in den Raad gewerkt en zyn advie zen werden altyd by zonder op prys gesteld Spr. hoopt dat de heer Bokhoven steeds met genoegen zyn werksaamheden als Raadslid zal vervullen. De heer Bokhoven neemt daarna zyn plaats in. De notulen der vergadering *an 36 Awri' '1921 worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeel!oir dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd: o. de Gemeente-Begroeting voor het dienatjsar 1921. b. het raadsbesluit van 22 Maart 1.1. houdende garantveridaring tot een bedrag wan f 100.000.ten behoeve van de RJC. Woningbouiwvereeniging ,3t. Joseph". c. vijf raadsbesluiten tot wijziging der gomeente-begrootÉrvg voor het dienstjaar 1921 respectievelijk van den 21 December 1900 betreffende bijdrage in de kosten der restauratie van de St Janskerk: 1 Fobr. 1921 betreffende de jaarwedden der leer aren van het Gymnasium: 1 Maart 1921 betreffende verhooging subsidie aan het Buigertlik Armbestuur; 22 Maart 1921 be treffende jaarweddeverhooging Commissa ris van Politie; 12 April 1921 betreffende koeten dempen slooten bij wijze van werk verschaffing. d. het raadsbesluit van 2 Aoril 1921 tot wiyzdging der gemeentabagrooting voor het dienstjaar 1920 van den 26 April jj. betreffende uitgaven voor het Hoffman's Gesticht. e. het raadsbesluit van 26 Aoril IJ. no. 16-7, tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur met betrekking tot het toericht op de uitbestede perso nen. Voor kennisgeving aangenomen. II. De Mi mater van Gnderwiis. Kunsten ten Wetenschappen heeft bij beschikking van 28 April 1921 no. 6378 Afd. L. O. A. aan het gemeentebestuur van Gouda vrij stelling verleend van de verplichting om aan A. van Kersen. Hoofd der O. L. School no. 1 aldaar hot onderwijs eener klasse op te dragen. UI. De Minister van Arbeid heeft de subsidie in de koeten der waricveracWfiJMr voor slootdempdng verhoogd van 35 op 60 IV. Burgemeester en Wethouders doen den Raad mededeeHngen: a. van het niet aannemen tier benoe ming tot onderwijzer aan de school no. 3 door den heer de Wómter te Erica: b. ter zake de geneeskundige behande ling van het politiepersoneel: c. betreffende het rouleersysteem voor het personeel der bruggen en havens. De heer Koemans (rJc.) zegt de me» dedeeling met belangstelling te hebben ge lezen. (De mededeeling betreffende het rouleersysteem is niet aan de pers ver strekt. Red.) Spr. «rijst er op dat voor den dienst by de veerpont drie mannen, die b(r de bruggen werkzaam zyn, zullen moeten asaisteeren. Spr. vindt dit minder geschikt. Twee menschen zullen, wat hun leeftyd en vroeger beroepbetreft, niet gebezigd kun nen worden by den veerdienst Spr. wenscht dat althans qeze belde menschen zullen worden uitgeschakeld. De heer v. d. Brug (c.s.) wenscht, dat de brugwachter van de Kleiwegbrug, die in de nabyheid daarvan is moeten gaan wonen, niet naar de Kattebrug zal worden gediri geerd. Alleen in «chafttyden moet hy ver vangen worden', bok 's nachts kan het op groote moeiiykheden stuiten, wanneer de naastbyzynde brugwachter de betrokken brug niet bedient. De heer Sanders (s.d.) protesteert er tegen, dat het georganiseerd overleg niet is toegepast by dezé proef en stelt voor als proef in te voeren de regeling, die de orga nisaties aan de hand hebben gedaan. De Voorzitter zegt, dat de wachters van de Jan Kattenbrug en de Kleiwegbrug zyn uitgeschakeld; die bljjvcn op hun post. De roulatie betreft de sluisknechts, de wachters van de Gouwe en het personeel van den veerdienst Het is wel degel yk de bedoeling geweest het georganiseerd over leg toe te passen, het is echter hun bedoe ling dit systeem eerst als proef toe te passen, na verloop van tyd zullen de betrok ken organisaties dan ook met kenniB van zaken kunnerf oordeelen. Spr. twyfeit er niet aan of op deze wyze zal men tot een oplossing komen, die zich aan de praktyk zal aanpassen. In antwoord op de bezwaren van den heer Koemans antwoordt de Voorzitter, dat juist de wachters van de Gouwe in aanmerking kwamen voor de vervanging by den veer dienst, onpdat ze feitelijk geen volledigen dienst verrichten. Lichamelijke bezwaren zouden kunnen gelden, dit moet worden on derzocht. De heer M u y 1 w y k (a.r.) vraagt of ge moedsbezwaren kunnen gelden tegen Zon- dagsarbeid, wanneer het menschen betreft, die zyn aangesteld zonder wetenschap Zon- dagsarbeid te zullen moeten verrichten. De heer Van Hoorn (sui.) licht zyn standpunt, in dq fabricage-commissie inge nomen, nader toe. Het was zyn bedoeling alleen een proef te doen nemen met het aangewezen systeem. De heer Sanders (s.d.) kan zich niet neerleggen by het motief van den Voorzit ter. De organisaties zyn niet te voren ge hoord en daarom zal hjj tegen de kennisge ving stemmen en vota-stellen het door de or ganisaties aanbevolen systeem als proef in te voeren. Beswaren van christelijke brug wachters tegen Zondagsarbeid mogen op an deren niet zWaarder drukken. De heer Koe mans vraagt of den ha venmeester is opgedragen zyn personeel te raadplagm De Voorzitter antwoordt, dat geen schriftelijke opdracht aan den havenmees ter Is gegeven, maar eenige leden van de fabricage-commissie hebben uiteengas et welke de wenschen waren en als uitvloeisel daarvan is deze ontwerp vervaardigd. De heer K o 1 y n (a.r.) constateert dat de discussies zigsagHgewtyse door elkaar gaan. De havenmeester wordt het kind van de rekening. Spr. heeft persoonlek er geen bozwaa* tegen «lafVHt systeem al» proef wbrdt ingevoerd, 1 doch vastgesteld moet worden of de havenmeester opdracht is ge geven een voorstel te doen. De Voorzitter antwoordt dat den ha venmeester geen elgeniyke opdracht is ga- geven, «Ie Fabricage-commissie heeft direct een plan aan de hand gedaan.. Om verschil lende redenen die spr. nader uiteenset, ach ten B. en W. de proef aanbevelenswaard. De heer Van Hoorn (s.d.) geeft een nadere uiteenzetting. In de eerste vergade ring van de Fabricage-commissie is over leg gepleegd met de goorganiseerden, doch de uanwyzingen zyn ter i(jde gelegd. Trots de aanwijsingen der organisatie is de ha venmeester met zyn rapport voortgegaan. Het is echter naar de prullenmand gegaan. Ook zyn tweede rapport is niet aangeno men omdat de organisatie niet was gehoord. Tenslotte heeft spr. zich by het derde rap port neergelegd en gesegd: „laten we het dan maar eens drie maanden probeeren". Anders zouden de andere commissieleden soms zyn weggebleven. De heer Sanders (s.d.) zet uiteen dat er een schUn van overleg is geweest, zooals men dat vroeger ook wel deed. Spr. blijft by zyn eens ingenomen meening. De Vooraitter wüat er nogmaals op dat het tharw moeilijk ia een oordeel uit te spreken» over de verschillende ingedien de htukken. Daarom moet eerat met een systeem een proef worden genomen. Sor. *telt voor de mededeeding van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen. De heer M u 1 w b k (ag.) vraagt waar de leidjng berust, bit 4e organisaties of bij het gemeentebestuur. Wals de heer San ders het voorstelt bii de organisaties. De heer Sanders (ssLaro.) U weet er niets van. U leeft lüü jaar te laat. De heer Muiil wijk («jIk zou zeg gen de hesitating is aan B. en W.. al is het goed de organisaties te hooren. De heer Bandera (Hd.a.p.)Ik heb toiet gezegd dat de wensch def organisa ties, doch het georganiseerd overleg moet worden doorgevoerd. De mededeeling wordt voor kenniage- vang aangenomen. V. DeVoorzlttcr deelt nog mede: a. dat da heer J. van der Velde heeft ^eriohit de bgapeming tot Directeur der Ainbachtoavoodachool niet aan t» nemen. b. dat door den Burgemeester verlof is aangevraagd van 28 Mei tot en met 5 Juni a.s., op welk verzoek nog geen bericht in kwam. Voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen den Raad voor gedeelto- lyke ontheffing te verleenen van aanslag in den H. O., wegens vertrek naar elders aan 9 aangeslagenen van het primitief kohier, aan 1 aangeslagene van het lo aanvullings kohier en aan 3 aai^eslagenen van het 2e aanvulllngskohier vóór 1920. Conform de ter vfsiè gelegen stukken be sloten. (De zitting duurt vóórt.) LAATSTE. BERICHTEN. De onlusten in Alexandria. ALEXANDRIE, 24 Mei. V. D. Tot dusver is vastgesteld dat bii de onlusten 2» per sonen gedood en 40 gewond zijn. Onder de slachtoffers bevindt zich «een enkele Fntcelaohman. Huidenveiling. HAMBURG, 23 Mei. (V.D.) Woensdag komen in Hamburg in veiling 10778 stuks groot-veehuiden, 26469 kalfsvellen, 1317 Fresserhuiden, 8930 schqppavellen en 498 paardenhuiden. Loonsverlaging. Men meldt uit Apeldoorn: Door de direc tie der N.V. Textiel-Industrie MaatschnppU Apeldoorn, is aun het personeel medege deeld, dat op 2 Juni alle standaardlooneti met 10 'A zullen worden verlaagd „wegens do concurrentie". In den loop van Juni zal voor alle con- fectie-afdeellngen en de spoeldery het ge- hcele bestaande stelsel van standaardloonen weer vervallen, om er uitsluitend stukloonen voof in de plaats te stellen. De standaardloonen voor mannen bedra gen thans by een 47*-urige werkweek ƒ28, voor de confectle-afdeeling (vrouwelijke ar beiders) boven 21 jaar 16 per week. Ontwrliik ambtenaar. Uit Hengelo wordt gemeld: Heden wer«i hier een ambtenaar der posterijen gear resteerd verdacht van verduistering. rELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 772.5 te Wisby. Laagste barometerstand 761.0 te Sejjdls- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit oosteiyke richting, meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: i» Mei. PetropeUe WMhri- muna, d. v. A, Blonk «n E. Borat 20. Giishertils Govert. a. v. A. M. Schoonder- woend yf H. G. Sterk. 21. Elizabeth Maria. d. vl A. C. van Leeuwen en E. Spruit. 22. Petrus, z. v. M. M. van Bruinessen %n A. Tempelman. Maria Catharina. d. v. J. van der Winden an K. Lexmond. OVHRLHDBN: 21 Mei. Aaltje van der Graaf, geh. met P. J. FHn. 56 j. STOLWIJK. GBBORHN: Heter Cornell*, z. v. P. C. Cleiindert en J. C. W. Schalk. Willam Leendert, s. v. L. Verhagen en D. de Genot. Jan. z. v. P. Verburg en A. Dekker. Albuta. d. v. A. Speksnijder en H. Kool. GETROUWD: M. J. Spek en J. de Vries. GVBRLBIHQN: Hetertie Johanna Voor- akdja, 48 J. - Cornells Zfldertaan. 56 j. Ju Beth. 26 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2