STADSNIEUWS. ]/TnJ(efT>oin ExpeJJer» BUITEN LAN D8CH NIEUWS. BELGIE. Een uiteindelijke regeling? De volgende week sal de regeering een wetsontwerp indienen ter defitieve regeling van de kwestie nopens prfenis van Leo pold II. jfflfs DUITSOHI AND. Groote brand te Koningsbergen. In een turfloods op het rangeerterrein van Ponarth te Koningsbergen is gister middag een hevige brand uitgebroken, wel ke urenlang woedde. Vyf loodsen met turf, briketten en kolen zyn een prooi der vlam men geworden. ZWITSERLAND. De handel in blanke slavinnen. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft tegen 3D Juni a.s. een conferen-. tie bijeengeroepen, welke zich zal bezig hou den met het vraagstuk van den handel in blanke slavinnen, op welke conferentie de verschillende regeeringen haar standpunt ten aanzien van dit vraagstuk zullen uiteen zetten. De Belgische minister van Staat, Mi chel, zal het voorzitterschap op zich nemen. NOORWEGEN. De algemeene staking. Ulijikjene berichten uit Kopenhagen zou gisteravond in Noorwegen de reecis vroe ger aangekondigde algemeene staking be ginnen, tenzij de onderhandelingen, die gistermiddag werden voortgezet, nog op het laatste oogenhlik tot eenig resultaat leiden. In deze staking ziin alle arboiders en beambten, met uitzondering van het sjxxxr- wegpersoneel, betrokken, in totaal c.a. 120.000 man. De regeering heeft maatregelen getrof fen ter verzekering der orde. BULGARIJE. Een feest met bloedig incident. Het nationale feeBt van Cyriljus en Me thodius werd in het geheele koninkrijk met groote praal gevierd. Te Sofia werd een plechtig Te Deum gehouden, dat werd bij gewoond door den koning en tal van auto riteiten. Na afloop werd door schoolkinde ren en studenten een stoet gevormd, welke voor het paleis een défilé hield en den ko ning hartelijk toêjuichte. De koning trad daarop naar buiten en hield een redevoering. Tijdens de plechtigheid werd evenwel uit het venster van de omliggende huizen tus- schen de verzamelde jeugd- een bom gewor pen, waardoor een tiental personen werd gewond. De menigte werd dooi- deze misdaad, die zij aan de communisten toeschreef, zoo op gewonden, dat zij zich naar het vereni gingsgebouw van die party begaf en het in brand stak, nadat eerst het meubilair was vernield. Daarna werd de stad wederom ge heel rustig en de feesten werden zonder in cidenten voortgezet, 't» Den dader van den aböalag heeft men, ondanks de naspeuringen der recherche, niet kunnen vinden. AMERIKA. Loonsverlaging. De lootten van het aipoarwegpersoneel in de V. S. zullen, naar de ..Timee"-corres- potulerit te New-York meldt, met ingang van 1 Juni met 10 tot 16 worden ver laagd, krachtens beslissing van den ar beidsraad voor de spoorwegen. Men be raamt de 'besparing voor de spoorweg maatschappijen. door deze loonsverlaging verkregen, op 100 millioen pond. BINNENLAND. Nederland en België. De correspondent der N. R. Crt. te Brus sel seint: Eischer. de socialistische afgevaardigde van Brussel, zal a-s. Dinsdag in de bij eenkomst van de commissie voor de bui- itenlandsche zaken aan den minister vra gen, hoe het staat met de besprekingen tusschen Nederland en Belgiië. Hii zal ter zelfder tiid de motie verdedigen, dde ver leden Zondag te Brussel door de Neder iandscho en Belgische socialisten is aan genomen. Wlij hebben eykele afgevaardigden ge vraagd, hoe zij over deze zaak dachten. Zii vonddn dat die aan de orde van den dag <was. nu de kwestie met Luxemburg is ge regeld, en de beide regeeringen er toe ge- niegd schijnen. Zweden en Nederland. De officieele Hollandsche handelsverte genwoordiger, Cock Buning, iH gisteren te Stockholm aangekomen, waar hij een Hol landsche tentoonstelling zal openen vaar di reet handelsruilverkeer met Ned. OoBt-In- dië. De Zweedsche bladen publiceeren lange interview» met den heer Buning. Frankrijk en Nederland. Men schrijft uit Parits aan de N. R. Ot: In het November- en het Januari-num mer van de Monde Nouveau heeft de heer Henri Hertz een toenadering tusschen Frankrijk en Nederland, vooral ten aan zien van de koloniën bepleit. Professor Kielstra bestreed ziin beschouwingen in dfe Gazette de Hollande. In het laatste num mer van de Monde Nouveau staat de heer Hertz nu professor Kieistra te woord. Deze houdt, paar de meening van den schrijver, onvoldoende rekening met den ommekeer, door den oorlog in de wereld, ook ten ontzent. verwekt. HH heeft nooit laten uitkomen, dat Frankrijk in een Franech-Nederkuulsch verbond de eerste plaats zou moeten innemen. Slechts zou dat verbond een schakel moeten zijn in den bond van kleine volken, door Frankryk'i initiatief te vormen. Hii besprak de rno geiijMheid, dat de Briteche zeifbesturende geweeten, Australië en Nieuw-Zeeland in de eerste plafts. zich van het moederland losmaken en Mi ziet de btanenlandeche moeilijkheden in onzen Qpet ernstiger in dan profeeeor KielAm. ^PVankritk zoekt geen voordeeligen steun. Slechts wil het de groote international beloften nakomen, die de oorlog *eeft gebaard en die onbe merkt in aantocht ziin. Nederiand. voor vader der kleine vrije natiee. zou met Frankrijk de verwezenlijking van die on weerstaanbare gedachten kunnen beproe ven. waar de regeeringen nog niet aan durven. Blijkens tegenwerpingen en toon van de Gazette de Hollande ie er een aanmerke lijk verschil tusschen de eenvoudigen van geest in de volken, die hebben meegevoch ten en de knapate bollen van degene, die erbuiten bleven. De eerste wonnen een in ternationaal besef, waarvan professor Kiei stra geheel verstoken is. De heer Hertz gehoorzaamde dus met zijn voorstel aan geen enkele bijgedachte van nationale zelfzucht. Hii stelt zich uit sluitend op het standpunt van den inter nationale welvaart en veiligheid. De eeitige leemte ziiner beschouwingen vinjit de heer Hertz, dat men ver in de toekomst blikte en op gevolgen vooruit liep, die nog nauwelijks in kiem aanwe zig zijn. Nederland, moet dus z. i. onder de eerste ziin aandeed in die verbonds-be- weging aanvaarden. Het bezoek van den Japanscfeet» Kroonprins. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin, den Kroonprins van Japan in Am sterdam te ontvangen. Tegen stemplicht en evenredige vertegen woordi gin g Aan de Tweede Kamer heeft de Vrye Vrouwenvereeniging een adres gezonden met verzoek bij de behandeling van het ontwerp tot Grondwetsherziening zich niet te bepalen by de in het ontwerp aangege ven artikelen, maar ook de volgende wijzi gingen aan te brengen: Te laten vervallen van de 4e alinea van art. 80, luidende: „De uitoefening, van het kiesrecht is verplicht volgens regelen door de wet te stellen" alsmede te schrappen de laatste zeven woorden van al. 1 van art. 81, luidende: „gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging". Loonraad in de vervoerbedrijven. De Loonraad in de vervoerbedrijven heeft Dinsdag j.l. in den Haag de eerste verga dering in zyn gewijzigde samenstelling ge houden. Overeenkomstig het nieuwe regle ment bestaat het college thans uit tien ver tegenwoordigers der werkgevers te Am sterdam en Rotterdam, onder wie de direc teur en de algemeene secretaris der beide Scheepvaart Vereenigingen en ten hoogste vier vertegenwoordigers van ieder der be trokken organisaties der werknemers. Over aangelegenheden, de havenbedrijven en zee- vaartbedryven betreffende, wordt afzonder lijk vergaderd. De Loonraad is bevoegd zich door werkgevers of werknemers of hun groepsvertegenwoordigers over bepaalde onderwerpen te doen voorlichten, alsmede de afdoening van bepaalde onderwerpen aan bizondere commissies dp te dragen. De besluiten van den Loonraad moeten ter goedkeuring aan wederzijdsche organisaties worden aangeboden, terwijl de uitvoerende macht en de bevoegdheid tot het nemen van alle desbetreffende maatregelen uitslui tend berust bij den Loonraad. Plaatselijke bedrijfscommissies, bestaande uit 3 leden werkgevers en 3 leden werknemrs, zyn, belast met het beslechten van geschillen en het regelen van ondergeschikte aange legenheden, waarin mocht blijken niet te zijn voorzien. Deze commissies kunnen zich in het geval, dat overeenstemming niet kan worden bereikt, een onpartydigen voor zitter assumeeren. Het bureau van den Loonraad bestaat uil 3 vertegenwoordigers der werkgevers en 3 vertegenwoordigers der werknemers, onder wie de le en de 2e voorzitter. In laatstge noemde hoedanigheid werden benoemd de heeren Paul Nijgh en mr. G. Seret, die beur telings de vergaderingen ter behandeling van aangelegertheden betreffende scheeps officieren zullen leiden, terwijl Voor zittih- gen ter behandeling van zaken betreffende mindere schepelingen en havenarbeiders als Zoodanig werden benoemd de heeren Paul Nijgh en Joh. Brautigam. Invoer margarine in Duitschland. Naar men aan de „Msb." mededeelt zyn in Duitschland de bepalingen betreffende den invoer van margarine en eetbaar, dier lijk kunstvet, welke tydens den oorlog en daarna niet in vollen omvang gehandhaafd werden, wederom geheel van kracht ver klaard. dat op dezen regel alleen uitzondering toelaatbaar is, als onder de leiding des Hee ren het voor de anti-revolutionaire party duidelijk geworden is, dat dit doorGod is gewild; dat dit thans niet het geval is; dat wijziging van de tweede alinea van art. 64 der Gemeentewet, als op pag. 25 hierboven bedoeld, moet worden bevor derd." Wat de wijziging betreft, waarvan in de laatste zinsnede sprake is, heeft de com missie de vraag behandeld, hoe beter dan door deelneming aan tien arbeid der poli tieke colleges, in bijzondere commissies de eigen gaven en de bijzondere aanleg van de vrouw tot haar recht kunnen komen en tot zegen strekken in wijden kring van het maatschappelijk leven. De vraag is overwogen, of wijziging van wettelijke bepalingen noodig is om ruimer dat thans te kunnen beschikken over de hulp van daarvoor geschikte vrouwen in commissies voor de gemoentehuisnouding.. De gemeentewet (art. 54) spreekt .van tweeërlei vaste commissiën, n.l. de z.g.g. „commissies van voorbereiding" en „com missies van byBtand" en bepaalt uitdruk kelijk, dat deze commissies door den raad, zoo hy ze wenschelyk acht, uit zijn leden moeten worden benoemd. Dat deze bepaling als een absoluut voorschrift moet worden beschouwd, blijkt uit het Kon. besluit van 24 Aug. 1892, S. 213, waarbij e®** vorde ring werd vernietigd welke bepaalde, dat slechts twee van de vier leden van een com missie van bijstand raadsleden behoefden te zijn. Door eenvoudige schrapping van de woorden „zijner leden" in de tweede alinea van art. 54 Gemeentewet ware allicht in de hierboven bedoelde behoefte voor de commissiën van bijstand te voorzien, zon der dat het passieve vrouwenkiesrecht wa re te aanvaarden. Deze wijziging schijnt de commissie wenschelyk. De bedoeling is het rapport in behande ling te nemen in een in het najaar saam te roepen bijzondere deputrftenvergaderifig. De Chr. partijen in Amsterdam. De toekomstige leden van den nieuwen Gemeenteraad van Amsterdam, die daar de fraction der Christelijke partijen zullen vor men, hebben Dinsdagavond vergaderd ter behandeling van het antwoord, dat van den heer Vliegen, voorzitter der sociaal-demo cratische fractie, ontvangen was op het vroeger gepubliceerde schrijven van den 18en Mei j.l. In een communiqué wordt uiteengezet dat zekerheid i» verkregen dat de fractie der sociaal-democratische gemeente raadsleden het al dan niet aanvaarden en handhaven van het overheidsgezag tegen over gemeentewerklieden in alle omstandig heden nog staat op hetzelfde standpunt als in de gemeenteraadsvergadering van den Slen Maart is gebleken. Tot haar leedwezen moest derhalve door de vergadering worden vastgesteld, dat van haar niet nogmaals een poging kon uitgaan om te komen tot overleg met de sociaal-democratische raadsleden omtrent de verkiezing van wethouders. Over hetgeen aan de vergaderden thans te doen staat, zal een volgende maal beslist worden. De antirev. partij en het passief Vrouwenkiesrecht. Naar de „Stand." meldt, heeft de com missie, bestaande uit de heeren A. W. F. Idenburg in Den Haag, prof. dr. H. Bouw- tnan te Kampen, mr. P. E. Briët te Leiden en ds. M. Jongebreur te Veenendaal, inge steld door de Deputatenvergadering van 13 April 1920 inzake de houding, door de anti rev. party in te nemen ten opzichte van het zoogenaamde passieve vrouwenkiesrecht, haar taak voleind. De commissie komt tot het oordeel: „dat God der vrouw in het algemeen een andere taak heeft aangewezen dan haar door toepassing van het politieke passieve kiesrecht kon worden toegedacht; dat derhalve de anti-revolutionaire party zich heeft te onthouden van het candidaat- ■tellen vanv,rouwen; Roode Kruis en Oranje Krui» In de overeenkomst, gesloten tusschen den Kon. National en Bond voor Reddinga- wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis en hert Nederlandsche Roode Kruis inzake jamenwerxing van de hulp verleening hii rampen, enz. is ojn. bepaald dat beide lichamen een vertegenwoordiger zouden aanwijzen in elkanders dageliiksch bestuur. Het Onanie Kruis heeft daartoe benoemd ziin onder-voorzitterschout-bü-nacht J. J. Ramhonnet. oud-minister van marine, het Nededandsche Roode Kruis heeft aange wezen Ihr. A- W. G. van Riemsdijk, pen ningmeester van het hoofdbestuur. TWEEDE KAMER. Vergadering van 26 Mei. Voorz. Mr. D. Kooien. Aan de orde kwamen de interpellaties Albarda en van Ravesteyn over Djambi. De heer Albarda (s.d.a.p.) stelde een zestal vragen over de bekendheid van de re geering met di bijzondere belangstelling van de Amerikahnsche Regeering, de be paalde voorstel left van Amerikaansche ztf- fle gedaan, of de Bataafsche Petroleum Mij. zich tot de Regeering heeft gewend, of an dere ondernemingen in de gelegenheid zijn gesteld iianbiedihgen aan Djambi te doen. en of de minister niet van oordeel is dat meerdere gegevens aan de Kamer dienen te worden bekend gemaakt. De heer Albarda ving aan met den minis ter verantwoordelijk te stejlen voor het ge beurde. Hy stelde vast dat deze niet onbe kend was met de belangstelling die voor het Djambi-ontwerp in Amerika bestond. Spr. herinnerde, er aan hoe by de open bare beraadslagingen over het ontwerp, was gewezen op de internationale beteekenis der kwestie. Toch had de minister gezwegen. Men kan niet anders zeggen dan dat de mi nister de waarheid had verborgen. Het was spr. niet te'doen om Amerikaansche belan gen te dienen. Het ging niet om de begin selen onzer mynbouwpolitiek maar omtrent de houding van den minister ten opzichte va de Kamer. De minister heeft, zoo meende spr., al leen eigen belangen en die der Bataafsche gediend. Hy verklaarde dat de behandeling der Djambi-zaak op een groot deel der bevol king een zeer slechten indruk had gemaakt, het zag daarin een opzettelijke bevoorde ling der bedoelde maatschappij en de ge heimhouding had de pösitie der fègeering in deze nog meer verzwakt. De regeeripg had juist in deze kiesche zaak dubbel cor rect moeten handelen. In ieder geval had men z. i. een openba ren oproep moeten doen, waarbij gelegen heid werd gegeven aan anderen om met voorstellen te komen. Spr. betwistte dat de Bataafsche in 1915 het eenige aanbod had gedaan. Zy bood 50 winst, de Zuid-Perlak 62% L/c, dan waren er aanbiedingen van de Java-Borneo en de maatschappij Sirius en de Koloniale. De Bataafsche was dus niet de eenige, die een aanbod deed. De mogelijkheid was er nog, dat de Eer ste Kamer het wetsontwerp verwierp. Maar dit onthief de Tweede Kamer niet van haar verantwoordelijkheid, zeide spr. Zooveel re den was er niet, voor de Tweede Kamer om vertrouwen te stellen in de Eerste Kamer. Spr. lichtte ziin meening toe. Art 115 vAdp Grondwet geeft de Kamer het recht opnieuw behandeling te verlan gen. Het laat de regeering gelegenheid een ontwerp, dat door de Eerste Kamer niet is behandeld, in te trekken. Spr. herhaalde, dat hij niet een beslissing vroeg otyu- de Djambikwestie, maar het recht van de Ka mer met volledige kornis van zaken het Djambjofttwerp te beltypdelen. De heer Van Ravesteijn (c.p.) stelde een 5-tal vragen, ongeveer gelijk aan die van den heer Albarda. en zeide, waarom heeft de minister het niet noodzakelijk ge. acht yóór en na dezen datum de Kamer me- dedeeling hiervan te doen, by name toen het wetsontwerp in de Kamer in behande ling kwam? Spr. begon met te constateeren, dat thans de internationale zijde der kwestie aan ieder wel duidelijk zou zijn geworden. Ook de re- geeringspers erkende thans, den internatio nalen kant der kwestie. Terwijl in de Ame rikaansche pers een scherpe campagne is gevoerd, ging deze over Nederland heen tegen Engeland. Hü zag van den aanvang af in de houding der Amerikaansche pers een episode in de geweldige worsteling tusschey het Engel- sche en Amerikaansche imperialisme. Vervolgens kwam ook deze spr. op de ge heimhouding van het departement van Bul- tenlandsche Zaken. Hy wees er op, dat zelfs de „Nieuwe Crt.", die min of meer als of ficieus orgaan werd beschouwd, deze ge heimhouding had afgekeurd. Spr. meende dat ook na de publicatie en de thans gege ven rectificatie, onvolledige gegevens wa ren verstrekt. Uitvoerig kwam spr. op tegen de geheim zinnigheid der diplomatie. Hij wijst op de ernstige argumentatie van de Amerikaan sche nota's, echter heeft men den Ameri- kaanschen gezant afgescheept. De minister heeft de Amerikaan sche nota's, waarvan de strekking imperialistisch was, niet aan de Kamer medegedeeld, en dat, ofschoon daar in reciprociteits werd verlangd. Er is door de houding der regeering thans klein conflict met Amerika. De minister van Koloniën, de heer D e G r a a f fzeide, dat aan monopolie niet ge dacht mag worden. Op de vraag in hoeverre het Amerikaan sche kapitaal zou kunnen participeeren, antwoordde spr., dat geen enkel kapitaal itgesloten, bij de overdracht van aan- deelen. In het algemeen verklaarde spr. zich niet ongenegen om desgewenscht voor hdt Amerikaansche kapitaal zyn medewerking te verleenen. In zake andere velden kan spr. niet voor uit loopen op den vorm, welke de dan aan het bewind zijnde regeering zou kiezen voor de exploitatie. Verschillende besprekingen met den Amerik&anschen gezant hebben hierna plaats gehad, het laatst een drietal weken voor de openbare behandeling van het wets voorstel. Al die besprekingen waren in den zelfden geest als hier aangegeven. Duidelyk blijkt dus, dat er geen redenen waren om by de mondelinge behandeling van de'Djambi-voorstellen van deze bespre kingen melding te maken, die tot geen en kel protest aanleiding gaven (beweging.) De schriftelijke gedachtenwisseling die er geweest droeg het karakter van een aca demische bespreking. Een monopolie is door de regeering nooit gewenscht. Spr. is niet bereid aan de Kroon een voorstel te doen tot toepassing van art. 115 der Grondwet. Geen enkel belangrijk gegeven is daar voor aangevoerd. De heer De Wilde (a.r.): Moeten we ons dan door Amerika laten regeeren? De heer Ketelaar (v.d.): Neen door de Bataafsche.4> De Minister betoogde verder dat er, wat olieontginning betreft, in Indië nog an- iere perspectieven zyn dan Djambi. Tegen nvloeden van buiten, die de Djambi-zaak trachten te vertroebelen, zal worden pal ge staan. De minister van Buitenlandsche Zaken, heer Van Kar nebeek, zegt dat men in de eerste plaats heeft een kwestie van ko loniaal bestuur. Het zou niet verstandig zijn dit primaire karakter over het hoofd te zien en het departement van Buitenlandsche Zaken er op onjuiste \rijze bij te betrekken. Een der grieven van den interpellant was ilat Buitenlandsche Zaken geen notie had van den internationalen kant van het vraag stuk. Maar spr. veroorlooft zleh de opmer king dr. van Ravesteyn in zyn uiteenzet ting van de internationale zijde der zaak niet te begrypefl. Op de grief der geheimzinnigheid zal spr. niet ingaan. De kwestie van de publicatie van brief van 19 April betreft den minister van Koloniën, tot publicatie kan echter niet orden overgegaan voor hierin de Ameri regeering gekend was.: Men wacht met publicatie altijd tot tegelijkertijd het antwoord kan worden gepubliceerd. Verlof ge verantwoordelijkheid op zich door alleen in die richting te sturen. De regeering had de Kamer ook monde ling kunnen voorlichten; het is onverant- woordelyk dat zy dit naliet. De heer Troelstra (s.d.a.p.) vroeg zich af wat voor belang de Kamer nog heeft by een Commissie voor Buitenlandsche Za ken, terwijl deze telkens wordt gepasseerd. Als lid van deze commissie wist spr. van de correspondentie met Amerika niets af. Nog scherper valt het beleid van den mi nister van Koloniën te laken. De motie spreekt niet van het buiten- landsch beleid; noodzakelijk is echter een uitspraak over het beleid van den minister van Koloniën. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden 11 uur. tot publicatie kreeg spr. in de dagen het Kamerdebat, per telefoon. Onjuist is, dat zonder aandrang uit Kamer het parlement nog onkundig zou zyn van de correspondentie. Het Oranjeboek lag in Februari reeds ter perse. De vraag van de reciprociteit is niet of Amerikaansch kapitaal in Indië wordt toe gelaten maar de Ned. belangen in Amerika en daarvoor is wijziging der Indische mijn wetgeving noodig. Ten slotte betoogde apr. dat er geen en kele grond is om, de Amerikaansche cor respondentie en de-nota's te stellen in het licht van een conflict. Nederland stelt prijs op een goede verstandhouding. Eer is in de wereldeen pefroleumprobleem, maar het beeld daarvan moet men niet dadelijk pro jecteeren op deze aangelegenheid. Daarme de handelt dr. van Ravesteyn ook niet in het belang van Amerika, in verband met zijn verhouding tot Nederland en de econo mische vooruitzichten in Indië. De heer Albarda zeide dat duidelijk was gebleken dat de heer Idenburg de eerste stap heeft gedaan voor contact met de Ko ninklijke. Spr. diende ten slotte de volgende motie in: De Kamer, betreurende, dat de regeering haar by de behandeling van het wetsont werp tot ontginning van aardolievelden in Djambi onvolledig heeft voorgelicht, spreekt den wensch uit, dat dit wetsont werp ten spoedigste zal worden ingetrok ken, en dat de regeering de vraag hoe met de terreinen in Djambi zal worden gehandeld, opnieuw aan haar oordeel zal worden onder worpen. De heer Marchant (v.d.) is niet over tuigd dat de minister de geheele waarheid heeft gezegd. De 'houding door de regeering tegenover Amerika aangenomen is voor gegronde cri- tiek vatbaar. Inzonderheid komt spr. op tegen het ar gument, als zou de correspondentie een aca demisch karakter hebben. Het ging niet om theorethische of academische maar om Amerikaansche dollars. De minister die dat niet inzag behoort hier niet te zitten. Waarom heeft de regeering aan den Amerikaansclien gezant niet open en vrij gezegd, dat wy vrij zijn overeenkomsten te sluiten met wie wij willen. Het Indische gouvernement moet vrij blijven naar beide kanten. Alleen de Neder- landsche regeering weet blijkbaar niet, dat de Koninklijke onder Engelschen invloed staat. De regeering neemt thans een ernsti- GEMENGDE BERICHTEN. Het onweer. Tydens een hevig onweer imeriie) fijister- Stroobos door den bliksem getroffen èn verbrand. Onder Tonden, dicht hii den weg naar Voorst, is gisteravond de boerderij van H. B., door den bliksem getroffen en geheel afigebrand. Alleen het geld en wiat klee- ren werden gered. De brandweer kon geen water krijgen. In den Achterhoek brandde als gevolg van het inslaan van den bLtksetn de woning van H. ten B. bewoond door D. de M. te WliAp tot den grond af. in de buurt van het Abhink bii Vorden sloeg de bLusem in een boerenwoning, die totaal afbrandde. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Tijdens een hevig onweder sloeg de blik sem in de boerderii van S. te Beek, gem. Jiewh; de boerderij werd in de asch gelegd terwijl de 14-jarige zoon door het hemel vuur werd getroffen en gedood. Te Zevenaar sloeg de bliksem in de wo- ing van den daglooner Muilkens zonder brand te veroorzaken. De vrouw des huizes werd echter getroffen en is met brandwon- naar het ziekenhuis vervoerd. Tusschen Groningen en Hoogezand, bij Westerbroek, is gistermiddag een spoor wegongeluk gebeurd. Ten gevolge van de warmte schenen de rails verbogen te zijn, waardoor de laatste wagens van den trein derailleerden en geheel werden versplin terd. De heeren B.. uit Veendam en A. y. H. uit WiüdervanOc, de eenige tweede- kwamen gelukkig on- te voorschijn. De De rails waren over 200 meter i meter zijdelings verbogen. Nade mdt wy. dat de gewonde conducteur naar zijn woning vervoerd is. Had-je-me-maar verboden. Te Rotterdam is het optreden van „Hiad- ie-me-anaar" als variété-artist. verboden. Lat alleen materieële •aaakt. maar dat ook het verlies van memschenlevens had kun nen yeroorzaken, heeft Woensdagmiddag jmmelschen weg te Arnhem Daar is een ledige zandtrein, die op het terrein stond waar 't a van liin III intyds van den wagen. De eenige passa gier in den wagen kwam er met lichte verwondingen af, doordat hii op den vloer van den tramwagen ging liggen. De mo torwagen van liin III weid omvergewor pen en kwam dwars over de straat te lür- was een groote ruïne die versperde. Een wordt ingesteld. De repaiilepartii maakt school. Er wordt ook te Delft getracht in i typen candidaat te stellen voor den ge meenteraad. Een a fid. van de Rapaiillepartii bettaat daar echter nog niet. Het IJskelderbosch. De gemeente Doorn is dooi- aankoop eigenaresse geworden van het IJskeldcr- bo.se h, thans eigendom van den ex-keizer, die'het als villa-terrein te koop had aan geboden. Gemeentelijke filmkeuring. Begin Juni begeven zich de heeren dr. I. Zeehandelaar en S. B. Stokvis, respec tievelijk voorzitter en secretaris der Am- sterdamsche Gemeentelijke Bioscoopcom missie naar Londen teneinde een studie te maken van het aldaar gevolgde systeem van filmkeuring. De bokkinghandel met Duitschland. Verreweg het belangriikste deel df JjjJ* derzeeharingivangsten is voor de tairiwe 200) rookerijen in dat gebied bestema en daarvan weder minstens 60 voor eten export naar EWlfcscMand. De handhaving van het Dudteche import-verbod heeftmjj alleen de noteering van 't versche oroauc ongunstig beïnvloed, het was ook oorzaw dat de geheele rookerii-niiveriieid voor w uitvoer in het gansche Zuidepeegeww werd .stilgelegd, met al de gevolgen daar van voor de nevenbedniven. -t. Aoor het stilliggen van den voer werden aanverwante groepen. manden- kistenfabrieken. soneelen. tusschenhandel aarsleveranc van zout, rook-materiaal enz., eveneens ^B^takine van den bokkrarmtvoer»^ het buitenhuid beteetteHt ee« onBeW»£ van bttoe 2 millioen wildon voor W m derwwwbied! AWus e«n bericht Een wonderkind van 14 laar. De Berlijners zullen zich nog een merk- jraanikgen ouden man herinneren, die ja ren geleden in Variétés als kunstenaar „onder armen optrad en door de bewonde renswaardig veelzijdige .handigheid" zij ner voeten alle toeschouwers in bewonde- nng bracht. Getfhart Hauptman heeft ln xijn roman Atlantis hem een vereeretid monument opgericht. Hu brengt een medewerker van Tit-Buts het bericht van een 14-jarigein Londen- echen knaap, Tom Olark geheeten. die jsonder handen geboren is en nochtans, te oord cel en naar de begeleidende reproduc ties van teekemingen. een bijzonder schil derstalent bezit. Reeds als kind, van 5 iaar pnobeenle de jongen een potlood met ziin mm vast te houden en daarna gelukte het hem alios, wat een hiizonderen indruk op hem maakte, treffend na te teekenen. Toen hü later op school kwam, kon hii alle Bchriifwerk meemaken en buitengewoon goed teekenen. Bii een wedstriid wie het mooist kon tee llenen. behaalde Tom OLark reeds op 7-ia- rigen leeftiié eersten prijs. De jury Wn de school liet zich geenszins door me delijden bewegen, want de namen der deel nemers waren haar onbekend. Een twee den, maar wezenlijk veel waardevoller oriis kreeg Tom voor een portret van ziin zuster, welke priis hem werd toegekend door de Londen Country Council. Tom Clark is niet alleen kunstenaar, maar ook een flink sportsman. Hi1 speelt voortreffelijk voetbal (er is nog nooit een grije schop wegens ,Jhand«" tegen hem ge geven), zwemt goed, terwirl ook ziin pres taties als wedlooper in bijzondere mate er- ONDERWIJS. Senaat WaReningsch Studentencorps. De senaat van 't Wageningsche studen tencorps is voor het jaar 19211922 sa mengesteld uit de heeren C. B. van Straa- ten van Nes president; H. A. Middelburg le secretaris; D. W. Kapelle penningmeester; P. C. J. Meys vice-president en P. M. H. H. Prillwitz 2e secretaris. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Vacantie voor Handels- en Kantoor bedienden. Over het algemeen kan worden vastge steld, dat het geven van een behoorlijke rust- en ontsfranningsperiode van 14 dagen als jaarlijksche vacantie voor het personeel van kantoren, winkels en magazijnen, als mede de reizigers, burgerrecht heeft ver kregen. En terecht. De omstandigheden toch, waaionder de|£ beroepen worden uit- geoefend, zijn vaak van dien aard, dat een jaarlijksch „er uit zijn" voor den beoefenaar van hot beroep eeen noodzakelijkheid is. De arbeid van den kantoorbediende met zijn dag-in dag-uit denzelfden geestesarbeid, werkt versuffend. Daarenboven wordt aan de werkruimte maar al te vaak zeer weinig aandacht geschonken: lokalen met weinig of geen luchtverversching en vaak zelfs zoo gelegen, dat een groot deel van den dag voor de oogen schadelijk kunstlicht noodijf" is. Ook winkels en magazijnen kenmerken zich vaak als groote, tochtige ruimten met weinig of geen comfort voor <le bedienden, wier arbeid wordt gepresteerd staande of zich bewegende in een zeer enge ruimte tusschen toonbank en warenvakken. Elke reiziger kent voor zich de gejaagd heid aan zyn beroep verbonden om steeds de eerste te zijn. De arbeidstijd dezer groepen van werkne mers is daarenboven zeer ongelimiteerd door het ontbreken van behoorlijk vastge stelde arbeidsuren en het voorkomen van voortdurend overwerk gedurende meerdere perioden van het jaar. Het aantal „over- spannenën" dat deze categorieën opleveren is dan ook abnormaal groot. Eene rust- en ontspalmingsperiode van 14 dageil per jaar is derhalve een gezonde so ciale maatregel, zooals trouwens reeds door meerdere vooraanstaande medici en specialiteiten op hygiënisch gebied ver klaard is. Evenwel, wil deze vacantie een periode van rust en ontspanning zijn, dan moet ook de noodige aandacht geschonken worden aan de financfeele zijde. De bediende moet, met zijn gezin eens „eruit" kunnen, enkele weken kunnen doorbrengen in eene andere omgeving dan die van de dagelyk- 8che zorgen,en beslommeringen; zijn deel kunnen krijgen aan ontspanning, frissche lucht, gezellige omgeving. Dët alles kost geld dat de bediende echter niet van zijn gewone salaris kan overleggen. Hier ligt dus een bizondere taak voor den werkgever, namelijk te zor gen door eene geldelijke tegemoetkoming, dat zijn bedienden in staat gesteld worden van hun vacantie zooveel mogelijk te ge nieten. Dit kan door den bediende over de periode zijner vacantie dubbel salaris toe te kennen en dit uit te betalen aan het begin der vacantie. Hiertoe zyn verschillende werkgevers reeds overgegaan. Moge het spoedig allen zyn. Het Bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 5CHEEPVAARTBERICHTEN. Kon. Ned. Stoomb. Mö. JBaam is 11 Mei te Norfolk uiteekl. n. lbo Janeiro. Castor vertr. 26 Mei v. Amsterdam n. Alicante. Deucalion, v. Amsterdam n. de Midd. pass. 23 Mei Ouessant. Kon. Holl. Lloyd. G«lria (thuisr.) 26 Mei v. Plymouth.^ 9 Kon. Wesrt-Ind. Maildienst. Ceres, vertr. 24 Mei v. Talcahuano n. Corral. Orestes vertir. 26 Mei v. Amsterdam n. Puerto Columbia. Rotterdam sche Lloyd. Sitoebondo( uitr.) pass. 25 Mei Colombo. Tamboira (idbuisr.) pass. 25 Med nam. ï>!ï?8ant 27 Mei 8 u. 30 v.m. te ^WeMam verwacht Holland-W.-Afrika Lijn. Drechtstroom (thuisr.) vertr. 23 Mei v. «ofaque n. Havre. GOUDA. 27 Mei 1921. Eindexamen H. B. 8. Hert eüul-examen der R. H. B. S. alhier aa' worden afgenomen op 6, 7, 8, 9, 11. 12 en 13 Juü. Als deskundigen ton aangewe zen: J. G. de Joiwh., hoogi. Handelshooge- school; dr. J. BoeaeUen. id. Techn. Hooge- scbool; dr. N. Japukse, dir. Bur. v. 's Kuks Gesduedk. Putei.. VGraveniuMre; G. R. Deelman, oud-leer. H. B. S. an gymn., 's-Graveuhage; dr. E. E. J. Messing, do cent Rotterdam. Onderzoek van verlofganger». De Burgemeester van Gouda nwtkX be kend. dat het onderzoek van de in het ver- I oligangersregisrter dezer gemeente xnge- senreven veriaigangers der maiirtie te land zal worden genouden te Gouda in de Ka zerne op Maandag 20 Juni 1921. des voor- muddags 9 en 10 uur. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1918 en 1919, voor zooveel de lichting 1919 betreft met uitzondering van de verlofgan gers, behoorende tot de Octoèerpdoeg der cavalerie en der bereden artillerie. De verlofgangers worden oomehkaaam gemaakt, dat hert niet ontvangen van een by rondere kennisgeving hen niet ontheft van hun verpLichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewiiB geldt, dat de verlofganger behoorlijk is op- Waarschuwing. De Oommassaris van Politie te Velzen herinnert nogmaals in het algemeen be lang aan zijne herhaaldelijk gedane waar schuwingen, om geen handelsrelaties aan te kmoopen met C. Glass, wonende Rozen- «teijn in de Afdeel ing Santpoort, gemeen te Velzen en N. Zoontjes, wonende in de afdeeling Velzeroord. gemeente Velzen. In deze gemeente zijn reeds meermalen po gingen aangewend om handelsrelaties aan rte knoopen. Tweede Volksconcert. Het programma voor het tweede volks concert op Zondag 29 Mei. n.m. 4 uur. in het Houtmanspüantsoen, te geven door het Stedelijk, Muziekcorps, dir. Joh. G. Arentz, duidt: 1. Mlarsch. Brave Coeur. F. Andrieu; 2. Ouverture Madchen von der SpieJe, Fr. Sup<pé; 3. Valse La Vie en Rose. H. Salion; 4. Fantasie Une soirée A Trianon. O. Co- Quelet; 5. Ouverture La groote de Massa- bielie, Boyer; 6. Valse Les Sirenes. E. Waldteufel7. Fantasie Paljas. Leonca vallo; 8. Marsch Salem Aleilcum. K. F. Habeóil. No. 6, 7 en 8 eerste uitvoering. Openlucht-meeting Aan den doudschen Bestuurdersbond en de ,S. D. A. P. is toestemming verleend tot het houden eener openlucht-meeting op Zondag 29 Mei. 's middags om 4 uur op hert terrein aan de Manége. Verschillende sprekers -zullen daar het woord voeren. De muaiekvereeniging „De Pionier" ver leent hare medewerking. Een brandje. Woendagavond omstreeks half twaalf is een begin van brand ontstaan in het per ceel Komijnsteeg no. 3. bewoond door B. H. G. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een aanrecht in de keuken, waarin stof doeken waren geborgen; deze aanrecht is don ook deel 8 verbrand. Met hulp van de buren was h,et vuur spoedig gebluscht. Dep. Gouda My. van Nijverheid. De afdeeling Gouda van de Maatschappij van Nijverheid houdt op Maandag 30 Mei des avonda 8 uur een ledenvergadering in Hotel De Zalm. De Reorganisatie van de Brandweer. iMiet het oog op de voorgestelde reor ganisatie van de brandweer, vestigen wij er de aandacht op dat de vraag op welke wijze de brand weerl e iders ten platteland e kunnen worden doordrongen van het groo te nut dat zij in kennis worden gesteld met datgene wat voor brand blusschmg en brandvoorkoming hoogst noodzakeluk is, een punt van bespreking zal uitmaken in de op 7 en 8 Juni a.s. te Breda te houden vergadering der Kon. ijjederl. Brandiweer- vereemgung. Over dit onderwerp is door een commis sie uit due vereenigung naar „Vuur en Wa ter" meldt, een rapiport uitgebracht, waar van de conclusie is saamgevat in enkele voorstellen, welke beoogen: le. (het oprichten van cursussen voor bnandweerleiders, te leiden door gesala rieerde leeraren. 2e. het houden van practische oefenin gen in groote gemeenten met modern ma terieel. Het volgend schema van een dergèliiken cursus is daaraan toegevoegd: Cursussen voor Brandweer- leiders. Geschiedenis van het brandwe- zen met lichtbeelden. Behandeling van pdaatseüike verordenin gen, reglementen, enz. Ontwikkeling van het brandiweerwezen, invoering van brandspuiten, «langen, enz. Gebruik van handspuiten, stoom-, mo- torspuitfen, koolzuurapuften, sneibkiaschers. waterleiding. Behandeling van gebruikt materieel. (Brandspuiten, hydrants, open water. Kepipelingen, broekstukken. zuigbuizen. kraanaanwiyzing' inten aanperceel en. Onderricht in pers- en zuigpomp. Het vervoer van brandspuiten. Reddingsmiddelen. Ladder, spnngzeilen, reddingskokers, eerste hulp fat) ongelukken, rook/naders, zuurstofap paraten en kleine gereedschappen. Kennis van automatische bluschinrichtingen voor fabrieken. Swrinilders en andere systemen. Constructie van gebouwen. Bouwoard. bedekking, kennis van de in deeling van fabrieken waarin wraarliike bedrijnen. iMu u rschg wdin^en. Belendingen bedrijf, dorschmachines. Inspectie en toezicht in openbare ge bouwen. ovens, Looi- en stroobergpiaateen. rookeriien^vlasscheriien. bioscopen, schouw burgen en die inrichtingen die voor het publiek toegankelijk zijn. Terreinverlichting bij br«n4. Fakkels, toortsen, electric Reit. enz. Het optreden bii brand. De plicht en de taak van den leider. Maatregelen tot Uaseahkut. Opzoeken van den 'brandhaard. Gemeente- en Rijksverordeningen in ver band met bestaande wetten en voorschrif ten. Verschillende Muschmethoden voor electrische kortsluitingen, kalk, cartxid. Practische oefeningen. Inwer king stellen van stoom-, motor-, en hand- brandspuiten op open water, brandputten en hydrants. Alarminrichting, Brandmelders, hrandweertelegraaf. telefoon, wekloerliinen. Demonstratie Brandweerka zerne. Veiligheidsmaatregelen in schouw burgen, bioscopen, kerkgebouwen, scholen en torens. Behandeling bestaande brandweerorga nisaties. Open water, brandputten, waterleiding. In het bericht betreffende de proefne ming van de Fladers moto rami it heden avond. is de capaciteit daer spuit onjuist vermeid; ze bedraagt 720 Liter oer mi nuut. BOSKOOP. Coöp. vereeniging „De Boskoopsche vei ling". Er worden prijzen besteed als volgt: Rozen in soorten, per tak 6—16 et, pioenen in soorten per bos 2060 ct., rozen per pot 1026 ct., rhodondendrontakken per tak 2 ct., pyrettorum, 2—6 ct., campanula 516 ct., sneeuwballen 1080 ct., papa vers 516 ct., lupinen 510 ct., his 10 ct., anemonen 5—16 ct., lathyrus 1616 ct., centaurea 615 ct., anjers 6 ct., aster-alpi- nurt 6 ct., alles per bos van 10 stuks; lcal- mia's kluit goed, per stuk 10—15 ct., aard beien per 5 ons 5065 ct. GOUDERAK. Door de Rotterdam ache Rechtbank is gisteren 3 maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen C. D. 'alhier, wegens weder- ap«innigheid tegen den «em. veldwachter. Hii den landbouwer J. Hailing alhier is gisterenmiddag een koe in de weide door den bliksem gedood. OUDEWATER. Maandag 30 Mei a.s. 's avonds half acht, zal de Gemeenteraad in eene openbare ver gadering bijeenkomen. STOLWIJK. In de plaats van wijlen de heer C. Zii- denloan is tot lid van den Raad door het Centraal Stembureau aangewezen de heer A. Verkerk. WOERDEN. Hij de Stxrt. no. 100 ziin gevoegd de statuten der naamioozen vennootschap Woerdensche Fijrihouthandel. voorheen G. de Goederen. TIJDSCHRIFTEN. Hou zeel Meit hu rondere belangstelling lazen we dn de jongste nummers esn artikel van den heer hangunans Over den Journalist. Het leek ons aanvankeiyk een gevaariyk ex- periment, want wanneer een dagbladschrij ver met liefde voor z'n werk over ziin be roep begum te vertellen, is er veel kans dat jeuguuge lezers zich tot dat vak boven mate gevoelen aangetrokken en een te haastig besluat nemen ook .man van de krantte worden. Maar... velen zyn geroe pen, weinigen uitverkoren, nualukkmg en teleurstelling bedreigen den jongen man (of vrouw) die ton keuze niet op goeden grond heeft gedaan. Gelukkig heeft de lieer Kingmans in zm slotartikel gewezen op de moed dikheden der journalistiek en op de hooge ersohen dde aan haar dienaren worden gesteld. Zóó opgevat lijkt het ons zeer aan te bevelen, dat. in een bi ad voor oudere jongens als „Hou Zee" van tod tot tyd causerieën worden opgenomen betref fende de vóór- en nadeelen aan verschil lende beroepen verbonden en de eischen die daarvoor worden gesteld. Dergelijke hydragen zouden, de jongelui bii de be roepskeus behulpzaam kunnen ziin. In het laatste nummer bean rut P. de Zeeuw J.Gxzn. een opstel getiteld „De over- 'Wintering der Hollanders op Nova-Zemhla, zetten Cella en Stahuperius htm verhalen, resp. f,De Geestenkreek" en „Reis van den heer Joris Stoppelman" voort, vertelt F. J. H. iets over ..Vaklieden onder de die ren", terwijl we tal van andere bijdragen aantreffen. Een aflevering dus met een verscheidenheid van leerzame en ontspan nende lectuur. Het Masker. In het tweede Mei-nummer van „Het Masker" is een portret opgenomen van Molière, oftewel van Jean Baotiste Po- OUelin, oa. naar aanleiding van Le Molière- opvoeringen bü het Hofotodtooneel en het Schouwtooneel. Voorts bevat het een deel uit Molière'» blijspel ,J)e minnaar als dok ter". Bduand Veterman schrijft over „Too- neeldecor in open lucht. Roeland van Ruv- wen over ..Het tooneel in Berlijn". Johan Broek vervolgt ton artikelenreeks over „Het ontstaan der opera", enz. De Poet van Holland. De Nederlanders in Duitschland krijgen hun eigen, in hun moedertaal gestelde, cou rant „De Post van Holland". Voorloopig verschijnt het tweemaal per maand onder redactie van den bekenden journalist Max Blokzijl. Het blad bevat allerlei nieuw» dat den Nederlander in den vreemde, die graag op de hoogte blijft hoe het hier toegaat, zal interesseeren, o. a. een kroniek uit Neder land, Sociale vraagstukken, waarin o. a. wordt nagegaan hoe de arbeidsmarkt hier ia met 't oog op eventueel re patrieeren, ru briek voor de huisvrouw, hoekje voor kin deren, correspondentie. Natuurlijk is het ook de bedoeling dat „De Post van Hol land" het orgaan wordt van de verschillen de Nederlandsche vereenigingen in Duitsch land. Het blad zal er wel ingaan, veronderstel len we, het zal het contact tusschen (je Ne derlanders in Duitschland nauwer kunnen maken en er voor zorgen dat de Nederlan der in denken Nederlander blijft. Vin „Plnkstirginoigins" gitprokm. Een zeer typisch voorbeeld van een won derlijk Pinkstergenoegen vonden wij verteld in de Nieuwe Courant, waarin een geestige medewerker verhaalt hoe hij met de Pink steren van den Haag via Utrecht naar Gel derland is gereisd, en op Pinkster II weer terug. Er is zoo schrijft hij een voorzie nigheid voor Pinkster-reizigers, en die voorzienigheid zorgt, dat er niemand wordt doodgedrukt en evenmin aan het station wordt achtergelaten. Daarmede is alle goed8 gezegd. Je hoeft je nooit te haasten, want als je een kwartier na het officieele uur van vertrek je met je tasch in het gedrang werpt, worden er nog een paar wagens aangehaakt. Op drukke dagen reis ik al tijd in aangehaakte wagens. Die zijn wel eens minder vol. Maar ze hebben het nadeel dat ze, wat in de grootindustrie heet, vóórverwarmd te zijn. Ze hebben gemeenlijk van zonsopkomst af op het emplacement gestaan en krijgen daar door een temperatuur om druiven in te trekken. Ze zijn wat laag van verdieping en behooren tot het eenigszins verouder de type, waarin de verschillende compar timenten niet afgesloten zijn. In zulk een wagen dan werden we met ons Pinksterkoffertje ingeladen. Pink sterreizigers zjjn zeer gedwee, gedweeër dan vee, dat getransporteerd moet wor den, zelfs dan schapen. En ze verliezen ook hun goeden zin niet. Ze treden dan lachend en grinnekend binnen en zijn dankbaar, zelfs als ze moeten staan. Het was zoo warm in het coupétje, dat het me toescheen, dat de bloemén op een zeer feestelyken Pinksterhoed van de reizig ster, die naast me geklemd zat, begonnen te verwelken en de pruimen, die langs haar ooren bungelden, gingen rotten. De hoed ging ook wat scheef staan en het haar er onder vertoonde pieken, zoodat de juffrouw er reeds uit ging zien, zoo als zulke juffrouwen er gewoonlyk pas uitzien, als ze na een dag van natuurge not thuis komen. Er waren verder maar vjjf menschen meer in de coupé, dan het voorgeschreven aantal. Drie geëngageer de paren waren er bij, cn die sparen al tijd veel plaats, omdat ze er van houden dicht tegen elkaar te zitten. De reis ging overigens voorspbedig, zeer voorspoedig zelfs. Voor Utrecht stonden we bü het station een half uur stil, omdat er moest worden uitgerekend aan welk perron onze trein mocht aankomen, in Utrecht moesten we overstappen in andere wa gens, die eerst voor ons moeBten worden aangehaakt, zoodat we geen gevaarlijken temperatuursovergang hadden. De reizi gers waren tevreden, het zachte parfüm van peerdrops, die hardop gegeten wer- den> en veel eau-de-cologne, die een me dedeelzame geëngageerde dame minzaam uitdeelde, zoo vriendelijk, dat ik een paar druppeltjes op mijn zakdoek (ik heb het ding later weg moeten gooien) niet mocht weigeren, bracht een prettige cou pé-aroma, en we waren minder dan een half uur te laat aan onze bestemming, wat niet laat genoemd mag worden. De twee Pinksterdagen waren heel gp- noegclijk, en ik zou er graag wat van vertellen, maar ik heb al over deze heer lijkheden geschreven in den bedankbrief aan mijn gastvrouw, en je moet nooit tweemaal over hetzelfde onderwerp schrijven, want dan mislukt den tweeden keer altijd. Alleen de terugreis was afschuwelijk. Het is haast niet mogelyk een beschrij ving te geven van een reis met een trein, die voor een groot deel ie bezet door zangvercenigingen, die vaitwen concours komen. Daar is een strijkje in èën café, een der ergste kwellingen der moderne samenleving, bijna een opfrissching b|j, daar zijn zuigelingen en claxons engelen zang bU, dat valt nergens mee te verge lijken, cn ais de machinist er zoo dol van zou zijn geworden als ik. zouden we ze ker ergens te pletter gereden zijn. Van Arnhem tot Utrecht jubelde en jankte de heele trein. In onze coupé za ten twee zangeressen van de eerste stem, die blijkbaar eerste krachten van de ver eeniging waren en voorzongen. Ze vi breerden op de cadans van den trein en telkens vielen de drie mannen van de bas partij bü» terwül de tweede stem mee- neuriede, en ze zongen nogal aandoen lijk, o.m. van een grootmoeder, die op den drempel knielde en van uiterst ver standige kinderen, die hun spel staakten. Door den achterwand klonk het lied van „de wagen die vol oude wijven geladen was", en door den wattit voor me verzen over nieuwe haring en over wakkere Jon gens en stoere knppen, die onmiddellük naar de zee moesten, maar de twee eer ste krachten vibreerden boven alles uit. Het was deze vereeniging eenigszins naar het hoofd geslagen, omdat ze eer sten prijs hadden, hetgeen werd aange geven door kaarten, die de hoeren in hun hoed hadden gestoken. De geheele ver edeling van onzen volkszang brak los. In Driebergen aan het station zongen de drie compartimenten, die ik aanhooren moest met volle kracht „Tineke Verheu len in zün hemd". Wel drie maal heb ik aandachtig gelezen, wat me gebeuren kon als ik aan de noodrem trok. In Utrecht werden we pas van de «1- - lende ontslagen. Daar was het zoo druk, dat je op het perron haast geen voet kon verzetten. Alle station- en perronchefs hadden lich te Ptnkstervesten aan en waren de kluts kwijt. Twee hadden er verschil van mee ning over of de menschen, die naar Rot terdam moesten, op het derde of öp het eerste perron moesten wezen, en ze wil den elkaar niets toegeven. Wanneer de een de passagiers uit den trein had ge raaid, en naar het derde perron gezon den had, ging de ander ze weer terugha len en zette ze weer ln de coupé's. Dit spelletje duurde ongeveer drie kwartier, maar zooals ik u zeide, Pinkster-reiziger» zijn nog gedweeër dan schapen. De men schen voor den Haag behoefden alleen maar te wachten en werden als tijdpas sering een enkele maal ln den trein ge zet, dien een der chef» voor Rotterdam bestemde, maar mochten in ieder geval op het eerste perron blijven. De chef, dit tegen het derde perron beswaren had, kreeg eindelijk zijn zin en toen kwamen goddank de wagen», die aangehaakt moesten worden en ons een uur na mid dernacht en vijf kwartier na het offici eele uur van aankomst naar de Residen tie brachten. De wandeling van het sta tion naar hurt hi den stillen maannacht was verrukkelük. FINANCIEELS BERICHTEN. W1S8ELKOKU8KN. Niet-offideel* noteering te Amsterdam. 27 Mei. off ic. niet-offic, 26 Mei. 27 Mei. Londen 11.20 11.24 Berlijn 4.61 4.62% Parijs 24.20 24.22% Brussel 21.17% 24.20 Zwitserland 50.76 Weenen 0.67% 0.72 Kopenhagen 50.68 Stockholm 66.40 hristiania 48.89 v— New-York 2.86 Slotkoerson van heden nog niet ontvan gen. Leening Rotterdam. De Raad van Rotterdam heeft zonder hoofdelijke stemming elf ronder discusoies uangenomon het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het aangenaam van een 6% r/r geldleeoing «root 6 millioen gulden. LAATSTE BERICHTEN. Brand in Alex»ndrië. AJiEXANDRlE. 27 Mei. V.D. 10.000 halen katoen worden bedreig*! door een brand in hot n-geennnskatoendenot. Ongeregeldheden te Cork. LONDEN. 27 Mei. VJ). Oonieuw ton eenige huizen te Cork afgebrand. De we gen. die toegang tot de stad geven, ton geblokkeerd. Ken spoorlijn is afgesneden. 1 pontoon werd doodgeschoten. De Engelschen in Opper-SllezW. BRKSLAL', 26 Mei. V. D. In Oppeln zün voor de Kngelsche troepen 2600 bedden ver langd. By Schulenburg versterken de Fransehen zich. l)e strijd tusschen Duitscher» en Polen. Breslau 26 Mei. V. D. De gevechten tus- achen de Duitsche Selbstschutz-tifdeelingen en de insurgenten duren voort. Ten Oosten van Oppeln en by Grosstein wordt onop houdelijk verbitterd gevochten. By Ko»e.l en by Ratibor zyn by cena verkenning nieuwe Pooische versterkingen vastgesteld. Duitschland en Rusland. BERLIJN, 26 Mei. V. D. De nieuwe rai- nlater \un Buitenlandsche Ztoen Rosen zal een onderhoud hebben met /en Itussischen gedelegeerde Krassin, die ou zijne reis naar Londen tydelyk te Beriyn virtoeft^»* Vrije melk. BERLIJN, 26 Mei.'Volgens eene verorde ning in den Reichsmueiger van 26 Mei zal vanaf 1 Juni de Invoer van volle sn schrale melk, karnemelk en wei worden vrygegevon. Deense he aardappelen. Men meldt ons uit Amsterdam Door verschillende grossiers in aardappe len, alhier, zyn met évt oog op het tekort aan goede Hollahllsehe consumptie-aardap pelen, aardappelen uit Denemarken geïm porteerd. Deze aardappelen, welke van uitnemende kwaliteit zyn, kunnen voor de helft van den prys der oude Hollandsche aardappelen verkocht worden en hebben bovendien dit voor, dat, wyi zy uit een noordelijk klimaat komen, niet met de ouderdomsgebreken be hept ton, welke onz eoude Hollandsche aardappelen hebben, n.l. wegsnyden met schillen en verkleuren op schotel na het be koelen. DoodclUk ongeluk. Uit Heerlen wordt gemeld: Tydens het onweer is gasteren op de bruindroolonterin- nin* te Runwphen een wagon losgeraakt. 4 arbeiders vielen er onder. 8 personen werden gedood, 1 zwoor gewond. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden.) Voortgegaan wosdt roet de behandeling van de Dtorobi-intorpellaties. De heer Dreaselhuit (vi>.) dient een motie in. uitonrokende het oordeel dat de minister van Koloniën medcdeeling had moeten doen der nota voor of tilden» de behandeling vair het Dlamhi-ontwen». (De vergadering duurt voort.) TELEGRAFISCH \7Êï^iwicm\ Hoogste stand 781.7 te Vestmanoer. Laagste stand 752.4 te Bron ia Verwachting tót den volgenden dag: Zwakke tot matige winden uit Westeiyke richtingen, zwaarbewolkt met tydelyke op klaring, waarschyniyk nog regen- of on- weersbuien, iets koeler. iUMATIEK. JICHT SPIT VERKOUDHEID «rvz_» GtMCtJT U IVCXKOMeN DOOR. AS H K APOrHCK£J»«nOQOGiSTÜl F AgrQlCMTCfi aCti oorrcaoAM Te Gouji» by: ANTON COOPS, Wyd- «traat 31. «mt 9

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2