JSb H56 1532 1663 *5'2 1606 1681 1688 STADSNIEUWS. BUITENLANDSCH NIÉUWS. DUITSCHLAND. Ben miin overstroomd. Een buitengewoon sterke regenval heeft in de Icolenmynen van: Aohalt een ernstig ongeüuk veroorzaakt. Hetfwuter van een beek was 200 hoog p$£*nn. dat het Za terdagmorgen plotseling de Ida-miiu bin nendrong, waar zich 21 nuinwerkers be- ivonden. Vier hunner konden vluchten; de andere zeventien kwamen in het water om. BELGIE. Bet Belgische Koninkipaar reist per vliegtuig. De koning en de koningin van België zijn gisteren *net vliegtuigen in Engeland aangekomen. Zii reisden afzonderlijk ln machines van het Haviiand type. welke be stuurd werden door Belgische officieren en landden na een goede reds te Folkestone. De koninklijke bezoekers gingen onmid dellijk, nadat zü galand waren, met een automobiel naar Dover, waar zii den nacht doorbrachten, om hedey hun reis per vlieg tuig naar Portsmouth voort te zetten. Twee Britsche watervliegtuigen zijn gis teren van Portsmouth te Dover aangeko men. om ais escorte te dienen. ENGELAND. Het bezoek van den Japsnsehen kroonprins. De Japansche kroonprins heeft ziin be zoek aan Engeland Zondagmiddag beëin digd. Gistermorgen vroeg is hii met het Japansche eskader van Portsmouth naar H&vre vertrokken. In een afscheddatele- gram zedde de kroonprins: „Bii miin thuis komst zei ik niet in gebreke blijven, aan het Japansche volk bekend te maken, dat de uiting, van welwillendheid, namens haar overgebracht aan het Engelsche volk. is aanvaard en hartelijk beantwoord, want het is op deze wijze, dat ik de spontane vriendelijkheid, die ik overal mocht onder vinden. verklaar. Ik neem van het Engel sche volk afscheid met een hart vol dank baarheid." BINNENLAND. verplichte jurisdictie en den weg opent voor haar geleidelijke uitbreiding, scheen onder de gegeven omstandigheden uit practisch oogpunt de meest aanbevelenswaardige. Da minister van Buitenlandsche Zaken schaart zich gaarne aan de zijde van de le den, die wezen op hetbelang, dat de koBten, aan deze rechtspraak verbonden, niet te hoog worden opgevoerd. De kostbaarheid der arbitrage-procedures heeft zich inder daad voor kleinere Staten als een bezwaar doen gevoelen. In het Hof zullen de rech ters een vast salaris genieten, dat intus- schen zal moeten zijn, dat op eerste krach ten beslag gelegd kan worden. Indien art. 7 van het Volkenbondsverdrag geacht mag worden op het Hof toepasselijk te zijn, is de vraag, of you wen tot rechter benoemd kunnen worden, in beginsel in be vestigenden zin te beantwoorden. De Katholieke Partii en het Socialisme. Op de te Utrecht gehouden Algemeene Vergadering van den algemeenen Bond van R.-K. Jüeekringoiwianiaaties in Neder land les, naar de „Msb." meldt, de voor zitter na zijn openingsrede het volgend schrijven van het Doorluchtig Episcopaat voor: .Aan den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland. „Het Doorluchtig Episcopaat. overtuigd, dat het belang van kerk en staat daardoor het best zal worden ge diend, verlangt, dat de tot nu toe in de politiek gevolgde saimenwericlng met de Christelijke partijen worde bestendigd en verklaart zich beslist tegen het samen gaan met de Sociaal-Democratische Partij. Het Doorluchtig Episcopaat richt dit schrijven tot uwen Bond. omdat het meent, hier en daar andere stroomingen te hebben waargenomen." Een nieuwe nota der Ver. Staten. Naar de „Tel." verneemt, heeft de regee ring der Ver. Staten een nieuwe nota inzake de ontginning der Djambl-olievelden tot de Ned. regeering gericht. Schietoefeningen aan de Belgische kust. In het Belgische blad „Nation" heeft een bericht gestaan, dat in de vorige week, in dan namiddag, een Nederlandsche torpedo boot ter hoogte van Knocke a. Zee, een bad plaats in België, schietoefeningen hield op een doel, dat, volgens de .Nation", slechts op enkele kabellengten afstands van het havenhoofd van Zeebrugge zou opgesteld geweest zijn. **-\ Omtrent dit geval verneffltfcdiet Corr. Bur. dat dopr de Nederlandschemarine autoriteiten reeds een, VPorloopig ondhrzoek is tingesteld, en meent te Weten moet daaruit al overtuigend gebleken zijn, eensdeelB dat de bedoelde schietoefeningen buiten de Belgische territoriale wateren hebben plaats gehad en anderdeels dat daar bij geschoten is in de richting van Walche ren en niet in derichtingvanBelgië. Na informatie te^feqwoegder plaatse kan de correspondent vw> aê ./Tel." te Vlissin gen mededeelen dat hefcwpiieten van de Ne derlandsche torpedobooY onder de Belgische kust plaats had 3 mijl uit de kust, geheel overeenkomstig' de internationale bepalin gen en verdragen. Handel met Duitschland. De belemmering in het Rijnverkeer bij Emmerik behoort weer tothet verleden, meldt het „Hbld." Zij heeft niet lang ge duurd. De Belgische douane bij Emmerik moest de goederen aanhouden, die nog niet voorzien waren van de nieuwe uit- of in voervergunningen van de contr£le-douane- commissie der geallieerden te Bad-Ems. Op het oogenblik is het verkeer weer vrij n°r maal. Men verzoekt ter voorkoming van nieuw misverstand en oponthoud, de aan dacht van belanghebbenden er op te vesti gen, dat het gewenscht is om, wanneer men goederen uit- of invoeren wil inhet bezette Duitsche gebied, op brieven voor het nieuw ingerichte bureau voor uit- en invoerver gunningen te Bad-Ems behalve het adres ook het nummer van de afdeeling te ver melden, door welke deaanvrage moet wor den behandeld. Deze afdeelingen zijn als volgt onderscheiden: afd. I, levens- en ge notmiddelen (behalve tabak), fourage, vet, olie, met inbegrip van mineraalolie; afd. II: tab., tabak en tabakswaren; afd. Ill: text., textielwaren; afd. III: glas, papier, beeld houwwerken, muziekinstrumenten, artikelen van hoorn en been, films; afd. IV: aarde en steen, hout, kurk en kurkwaren, sponsen, haren en borstels en borstelwaren; afd. V: erts, metaal en metalen halffabrikaten; afd. VI: chemische en pharmaceutische produc ten (verf en verfwaren, hars, drogerijen, caoutchouc en caoutchoucwaren; afd. Vil machines en onderdeelen, fyn mechaniek, optiek, waren van edele en onedele metalen (met uitzondering van ijzerwaren); afd. VIII: ijzer- en staal waren, vervoermiddelen van elke soort; afd. IX: vellen en huiden, leder, leder- en pelswaren; afd. X: electro technisehe artikelen; afd. Xa: aanvragen betreffende verschillende soorten van goe deren. De Koningin naar den Helder. 'Ntaar het Vad. verneemt, zal de Konin gtin 26 Juni aa. een bezoek aan den Helder meer bepaald aan de maritieve instel- tóngen aldaar brengen. Het Permanent Hof van Intern. Justitie. Blijkens een nota aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Pro- tokol, opgemaakt overeenkomstig het be sluit van de vergadering van den Volken bond van 13 December 1920, betreffende het Statuut van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, i^ ML,nok voor de regee ring, gelijk reeds in fle Memorie van Toe lichting Werd opgeharkt, een reden tot groote voldoening, dat het Hof te 's-Gra- venhage zal worden gevestigd. Al mogen, wat de verplichte rechtspraak betreft, niet alle wenschen zijn vervuld, de gekozen op lossing, die gelegenheid openlaat tot de Tweede Electroteohnisch Congres. Op 16 en 16 Jiuaii zal in het Kuriiaus te Scheveningen het tweede electro technisch congres worden gehouden. Ir. A. J. Roel of sz, voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, afd. Electrotechniek van Ingenieurs, afd. Elec tro techniek, zal de openingsrede houden. Prof. C. Feldman, te Delft, houdt een lering over de gebruikmaking van kleine waterkrachten door middel van asynchrone generatoren. Ir. E. Hij/mans, directeur van het Cen traal Normalisatie-Bureau, die zal spreken over normalisatie in de electrotechndsche industrie, bracht orae-advies uit over nor malisatie op electroteohnisch gebied. Den daarop volgenden dag zal ir. W. Huygens, te 's-Gravenhage, spreken over het electroteohnisch vakonderwijs. Het daarover gaande prae-advies is oaldertee- kend door W!. Hiuygens, G. C. Snijders en H. J. C. Haver. Ir. C. Noome. dir. van de N.V. Uttr. Electriciteits-Mii., zal handelen over de electriciteitsvoorziering van Nederland en de gep. luit. kol.-gen. D. Merens. dir. van de Ned. Eng. Techn. Handel-Mii. te 's-Gra venhage over de eleotriciteit in Indië. De genoemde prae-adviezen zijn opge nomen in het Maamdbald der Nederland sche vereenigipg van electrotechnische werkgevers, de vereeniging die in 1919 het initiatief nam tot het eerste congres, dat te 's-Gravenhage plaats had en op instigatie de commissie werd ge vormd, diie het tweede congres heeft voor bereid. Het uitvoerend comité bestaat uit ae heeren Th. A. H. Winter, voorzitter, irs. W. Huygens, G. S. Snijders. W. Th. Bahler en jhr. J. C. Molières. algemeen secreta ris, Zylweg 34. Overveen. Eere-voorzitter is de oud -hoogseeraar der T. H., prof. J. A. Snijders CJgn. LAND- EN ZEEMACHT. De leger-organisatie. Verschenen is de, lijvige, Memorie van Antwoord (Tweede Kamer) betreffende het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. We ontleenen er het volgende aan: Algemeene beschouwingen. De Regeering staat in beginsel geenszins onwelwillend tegenover den wensch naar ontwapening, zy w.' zich zelfs reeds verheu gen, zoo vooreerst alvast een belangryke in krimping der krijgstoerustingen bereikbaar zou blijken. Het laat zich echter met aan zien, dat ook de wensch naar gedeeltelyke ontwapening binnen afzienbaren tyd in ver vulling zal kunnen gaan. Bij de bestaande politieke verhoudingen is het schier ondenkbaar, dat in de toekomst een nieuwe oorlog zou beperkt blyven tot twee Rijken onderling. Weinig aannemelyk is het daarom, dat wy alleen zullen komen te staan tegenover een groote mogendheid, veel grooter is de kans, dat wy deel zullen uitmaken van een groep van oorlogvoeren den. Maar ook al zou het niet waarschynly- ke geval zich voordoen, dat Nederland ge heel alleen zou staan tegenover een groote mogendheid, dan is het bezit van een klem, doch goed toegerust leger van groote waar de. Absolute veiligheid, dit Bta voorop, is niet te bereiken. De naam „volksleger" is een met nauw keurig omlijnd begrip. Wat het wetsvoor stel beoogt te scheppen, komt in wezen een volksleger zeer nabij. De punten, waarin het wetsvoorstel af wijkt van het stelsel, dat geschetst werd in de Memorie van Toelichting en in de overige stukken, betrekking hebbende op het wetsontwerp betreffende tijdelyke af wijkingen van de Militiewet, raken niet de hoofdlijnen van het Btelsel. Zoowel nu als toen is uitgegaan van een contingent van pl.m. 23.000 man, waarvan het grootste deel bestemd ia v«or kerntroe pen en het overige voor de reservetroepen. Aan deze laatsten zou oefenplicht worden opgelegd, welke gericht was op een oplei- dingstijd van 200 uren, verdeeld over 2 jaar, gevolgd door een verblijf in oefeningscentra gedurende een of twee perioden van «n week Zü, die wegens onwil den vereischten graad van geoefendheid niet verwierven, zouden bij een legeronderdeel gedetacheerd kunnen worden. Hiervoor is in de plaats getredendegele^ genheid om vrijwillig de geschiktheid te verwerven van individueel geoefend man, waarvoor ook gedacht is een oefentijd, ver deeld over 2 jaren, terwijl zij, die deze ge- sehiktheid nist vrijwillig verwerven, gedu rende 4 maanden geoefend zullen worden in het leger. Aan het beginsel is vastgehou den, doch de uitvoering is, zooals terecht is opgemerkt, verbeterd. De wijze, waarop met de beschikbare kern- en reserve-troepen de oorlogsorgani- satie wordt opgebouwd, heeft wijzigingen van ondergeschikt belang ondergaan, welke wijzigingen, naar 't voorkomt, mie verbete ringen zijn. Deze wijzigingen raken echter het wetsontwerp piet. De Regeering blijft van oordeel, dat de onderscheiding tusschen kerntroepen en re servetroepen toelaatbaar en met het oog op de kosten noodzakelijk is en dat de moge lijkheid, om deze laatste te kunnen vormen zonder voor hen een opkomst voor eerste- oefening te eischen, voor de hiervoor be- Btemden een zoo groote vermindering van personeelen druk beteekent, dat het voorge stane stelsel gehandhaafd behoort te blij ven. Verdere verkorting van den eersten oefen tijd der onberedenen der kerntroepen tot 6 maanden verdient géén aanbeveling, daar deze tyd te kort is om een geoefendheid te waarborgen, die Voor hen wordt vereischt. Voor de opleiding tot onderofficier uit de onberedenen zal met een oefentijd van 9 maanden kunnen worden volstaan. De vervolgoefeningen, die voornamelijk bestaan uit oefeningen in grooter verband leenen zich bij uitstek voor de verdere vor ming der verlofsofficieren; het ligt niet in de bedoeling deze oefeningen uitsluitend voor de voltooiing van de manschappen-op leiding te bezien. Een aangebrachte wijziging beoogt, meer ruimte te laten aan vrijwillige oefening. Daarbij zou b.v. de Ned. Athletiek Unie een aandeel kunnen krijgen. Deze heeft ver zocht (welk verzoek doop den betrokken autoriteit wordt aanbevolen) haar aandeel in de vooroefeningen te mogen hebben door het onderdeel van het oefeningsprogram ma, dat de lichamelijke ontwikkeling om vat, te mogen onderwijzen. Nadat de jon gelieden in dat deel van het programma met goed gevolg examen zouden hebben af gelegd, zouden zy hun militaire opleiding by den vrywilügen landstorm kunnen vol gen. Afschaffing van de loting zou de re geering gaarne hebben voorgesteld, indien zy andere geschikte middelen had gekend om het doel van de loting te bereiken. Aan wijzing door verzwaring der keuringseischen is in de praktijk moeilijk uitvoerbaar. Juist is de opmerking dat, hoewel het wetsontwerp gegrond is op het beginsel van algemeenen dienstplicht, dit beginsel alleen tot zijn recht komt in tijden van oorlogs gevaar; in gewone tijden zullen gerekend naar 't tegenwoordige getal der voor de mi litie ingeschrevenen, behalve de afgekeur- den en uitgestotenen, ongeveer 20.000 hun ner van eiken militairen dienst vryblyven en evenmin de verplichting hebben aan eeni- ge militaire oefening deel te nemen. Een oplossing zou zyn deze 20.000 man te bestemmen voor den economischen dienst. Veel van hetgeen omtrent de wenschelyk- heid en de organisatie van dezen dienst ge zegd wordt in de „Proeve eener oplossing van het legervraagstuk" ontmoet by de re geering instemlhing. Evenwel het onder werp kon nog nfiüt van alle zijden voldoende worden bezien, om daaromtrent reeds in het tegenwoordige ontwerp een regeling te kun nen opnemen. In de memorie worden voorts by zonder heden vermeld over de uitrusting van het le ger en de bewapening vap en met artillerie. Invoering van tanks wordt voorloopig niet beoogd; wel van gewapende, gepantserde auto's. Het verschil in kosten van een behoorlyk uitgerustleger volgens de tegenwoordige samenstelling en volgens de voorgestelde regeling bedraagt ƒ24.115.280. De cavalerie zal bestaan uit 4 regimenten van 3 escadrons. Het reg. jagers, het 2e, 3e, 9e, 10e, 11e, 12e, 15e, 16e, 18e, 19e en 21e reg. infanterie worden als reserve-regimenten aangewezen. ven aansprakelijk zijn, aangezien deze aan sprakelijkheid niet op anderen is over te dragen. A VI. Om derhalve de gewenschte mede zeggenschap geleidelijk mogelijk te ma ken, meent het congres dat het streven om voor publieke bedrijven: als trambedryf water- en lichtvoorziening enz., den ge- mengden Naamloozen Vennootschapsvorm te kiezen, wel aanbeveling verdient. VII. De medezeggenschap als hier be doeld geldt allereerst de arbeidsvoorwaar den in haar vollen omvang en daarom ook een in den aanvang beperkte, doch niette min zich geleidelijk verder uitstrekkende medezeggenschap der organisaties van overheidspersoneel in de Bociale, commer- ciëele en technische leiding van het be drijfsleven. VIII. De Gemengde Naamlooze Vennoot schappen, die publieke bedrijven exploitee- ren, waarin de overheid uiteraard over rui men invloed moet beschikken, wenscht het Congres te brengen onder de sanctie der publiekrechtelijke bedryfs organisatie, om aldus de medezeggenschap der werknemers te verzekeren. IX. Eenpubliekrechtelljke bedrijfsorgani satie, waarin op breeden grondslag samen gestelde bedryfsraden de hoofdlijnen van iet geheele bedrijfsleven aangeven, wordt voor de het algemeen belang nauw raken de bedrijven te meer wenschelyk geacht, omdat daardoor de aanleiding tot staking redelijkerwijze vervalt, en aldus het alge meen belang beter verzekerd is. X. Het congres verklaart, de in voor gaande stellingen uitgedrukte beginselen voor te staan, om een goede en rustigen functioneering der publieke bedrijven te be vorderen; de positie van het personeel af doende te kunhen verzekeren en de maat schappelijke ontwikkelingte helpen leiden in een richting, waar machtsfactoren door rechtsbeginselen worden vervangen. Zondag is het congres voortgezet, nadat eerst een optocht met banieren was ge houden, waaraan ongeveer 15.000 perso nen en 18 muziekkorpsen hebben deelgeno men. In de middagbyeenkomst werden sectie? vergaderingen gehouden, waarin verschil lende sprekers het woord voerden, over ,De Katholieke Vakbeweging en de Crisis". In Tivoli sprak de secretaris van het Vakbureau, de heer A. C. de Bruyn, die o. a. betoogde, dat tegenover eventueele re actie op sociaal gebied deR. K. Vakbewe ging zal volhouden te strijden voor een nieuwe maatschappij-orde. Ten slotte sprak dr. Jac. van Ginneken over christelijke liefde. Hierna werd het openbare gedeelté van het congres ge sloten. 4 GEMENGDE BERICHTEN. Het Roomsche Vakcongres. Het congres te Utrecht gehouden is Za terdag bijgewoond door den min. van Ar beid, de hr. Aalberse, en door den Aartsbis schop. De heer Ryzewyk. voorzitter van het R.K. Vakbureau, zette in een kort openings woord de beteekenis van het congres uit een: positie nemen tegen de reactie dei werkgevers en de Roomsche vakactie inner- lyk versterken. Eenige buitenlandsche vak- bureaux bleken vertegenwoordigd te zyn Des avonds is het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid C. J. Kuiper, die sprak over de verhouding der werknemers ten overstaan der overheidsbedrijven. Hij ont wikkelde de volgende stellingen: I. Het oyerheidspersoneel geeft zyn ar beid aan „Diensten" en „Bedrijven", die rechtstreeks en zijdelings uit de overheids taak voortvloeien. II. Het overheidspersoneel staat in een andere positie dan de werknemers in het particulier bedrljfi omdat de „Diensten en „Bedrijven", door de overheid uitgeoefend, by na alle meer rechtstreeks het algemeen belang bedoelen te dienen. Daarom moet salarieering en rechtspose tie van het overheidspersoneel met bijzon dere nauwkeurigheid worden verzorgd, en voldoep aan de redelijke verlangens van onzen Aijd. IIL By de vaststelling van salarieering en rechtspositie wenscht het Congres aan de organisaties van overheidspersoneel een medezeggenschap toegekend te zien, die overeenstemt met haar streven naar mede zeggenschap in het particuliere bedrijfs leven. IV. Daarby dient verschil gemaakt tus schen „Diensten" en „Bedryven". In „Dien sten", welke als een rechtstreeks verleng stuk van de overheidstaak zyn te beschou wen, zal het thans gebruikelijke en in haar praktische toepassing nog te verbeteren „Georganiseerd Overleg" behouden kunnen blijven. In de door de overheid geëxploiteerde „Bedrijven", dient echter dezelfde mede zeggenschap toegepast als in het particulie re bedrijfsleven. V. De medezegenschap als hier wordt ge wenscht, zal echter niet zonder een veto recht der overheid zijn toe tekennen. en derhalve in wezen geen medezeggenschap zyn, zoolang de publieke kassen voor de financieele resultaten der overheidsbedry Loonsverlaging metaalindustrie. Niaeir aanleiding van het besluit van den Metaal bond, waarbij hii ziin leden toe staat, de loonen der meerderjarigen met 10 en die der minder jarigen met 20 te verlagen, heeft het bestuur der Landeiyke Federatie van Metaalbewerkers de hoofd besturen van den Algemeenen Nederland- schen Mebaalbewericersbond, den Ned. R. R.-K. Metaalbewericersbond. den Christe- Ujken Metaalbewerkersbond in Nederland, en dat Van den Neutralen Bond van Me taalbewerkers tot een bespreking uitge- noodigd, om zoo mogelijk te komen tot een samenwerking, om loonsverlaging te kee- ren. De vergadering is uitgeschreven op Don derdag 2 Juni, vjn 11 uur en wordt gehou den ten kantore van de Landelijke Federa tie van Metaalbewerkers te Rotterdam. Congres van de Federatie van Transport arbeiders. Zaterdag eti Zondag is in Amsterdam het jaarlyksche cóngres gehouden van de Ne derlandsche Federatie van Transportarbei ders, onder voorzitterschap van den heer E. Bouwman, die de eerste zitting heeft inge leid met een rede waarin hy constateerde, dat het afgeloopen jaar niet veel gunstiger is geweest, dan het voorafgaande, toen de havenstaking mislukte. Nu is overal een sterke drang tot loons verlaging waar te nemen en in dit verband wyst spr. op de Engelsche mynwerkerssta- king, die nu reeds acht weken duurt, het geen niet het geval zou zyn geweest, als deze staking niet tot de mynwerkers be perkt was gebleven. In Amerika, Scandinavië en België stry- den de zeelieden om pogingen tot loonsver laging tegen te gaan. Feitelyk is over de wereldgage der zeelieden reeds beslist nu Havelock Wilson, de leider der moderne zeelieden in Engeland, heeft toegestemd in een verlaging der gages met 2.10 per maand. Vermoedelyk zullen de werkgevers ook in den Loonraad komen met voorstel len tot loonsverlaging, doch als dit mocht geschieden, dan zal de Federatie daaraan nooit medewerken. De Federatie zal dan geen zitting meer nemen in den Loonraad en desnoods door staking zich tegen de loonsverlaging verzetten. Aan het slot zy- ner rede deelde de heer Bouwman mede, dat in het afgeloopen jaar het ledental is gedaald van 14.872 op 9557. De achteruit gang is nu evenwel tot staan gekomen. Nadat de heer B. Lansink Jt\ als voorzit ter van het N.A.S. het congi-es had toege sproken, deelde de voorzitter nog mede, dat van de 56 afdeelingen er 43 vertegen woordigd waren. j By de behandeling van het financieel ver slag deelde de heer Bouwman mede, dat hl zyn ontslag als voorzitterder Federatie had ingediend, daar de huishoudelyke vergade ring van de Alg. Havenarbeidersvereeniging „Streven naar Verbetering" te Rotterdam het rapport der contróle-commissie had ver worpen, hetwelk was uitgebracht naar aan leiding van de insinuatie van den afgetre den secretaris S. van denBerg, als zou de voorzitter op onverantwoordelyke wyze met het geld der Federatie zyn omgesprongen. De heer Bouwman eischte, dat „Streven naar Verbetering" hem alsnog zou rehabili- teeren. Het rapport der controle-commissie heeft immers aangetoond, dat er geen frau de is gepleegd. Over dit incident ontstond daarna een vry verwarde discussie, die de geheele zit ting van Zaterdagavond in beslag nam. In de daarop voortgezette zitting is na een breedvoerig debat over het bestuursbe leid, waarby van verschillende zyden de te- genstrydige posities van den heer Bouwman als voorzitter der Federatie en alB propa gandist der Communistische Party aan kri tiek werd onderworpen, een voorstel vah Amsterdam ingediend, waarby den heer Bouwman verzocht werd, op zyn ontslag aanvrage als voorzitter der Federatie terug te konien. De Algemeene Havenarbeidersvereeniging .Streven naar Verbetering" verklaarde in middels, de verwerping van het rapport der controle-commissie een organisatorische fout te achten en deze verklaring gaf den waarnemenden voorzitter aanleiding namens den heer Bouwman mede te deelen, dat deze bereid was, als voorzitter der Federatie te blijven fungeeren onder de uitdrukkelyke voorwaarde, dat genoemde afdeeling deze mondeling afgelegde verklaring schrifteiyk zou bevestigen. Besloten .werd verder met 56 tegen 16 stemmen de zetel vanhet hoofdbestuur van Rotterdam naar Amsterdam te verleggen. Het bezoek van den Japanschen Kroonprins. Niaar het Corr. Bur. verneemt liet het in het voornemen van den Japansohem Kroon- iprins, na ziin officieel bezoek aan Neder land nog eenige dagen incognito hier te lande te blijven vertoeven. Nederlander te Berlijn gearresteerd. De NederLandsdié' juwelier Hartog Voonedragetn en de Oekrainische groot grondbezitter Kollmann zijn te Berlijn ge arresteerd. daar zii het plan hadden om 12 mililaoen mark naar Nederland te smok kelen. Duitsche communist gearresteerd. WWff meldt uit Berlijn: Volgens de Berlynsche „MontagBoost" is de door de Duitsche autoriteiten, wegens het wegvoeren van een schip, bij verstek veroordeelde communistische schrijver Firanz Jung in Nederland in hechtenis genomen. Namens de Hamburg,sdhe rechtbank is van de Nederlandsche regeering om riin uitlevering verzocht. Jung heeft eenaie maanden geleden het Hamlbfurgsche sdlp „Senator Schroeder" weggevoerd, om qet naar Sov iet-Rusland te brengen. Wegbrengen vahv^en logger. Een reerder heeflt aangifte gedaan van ooging tot het tot zinken bre'hgen van c ogger in de Scheveningsche n^ven door een bewo-ner van den Houtrustwei De koningin-moeder te Dordredit, Gistermiddag bracht de konÜMrin-moe- der mftt klein gevolg het aangekondigde bezoek, dat een niet officieel karakter droeg, aan Dordrecht. Per gewonen brein, waaraan een salon- 'rytudg was gehaakt, arriveerde H. M. te 1 uur 38. Na ontvangst door den burge meester reed ze lange een omweg naar het Schilderijenmuseum, waar de hooge bezoekster de diverse mooie verzamelingen van verschillende oude en nieuwere mees ters bezichtigde. Vandaar ging de topht naar het re- imeentalü-ke Ziekenhuis. Hier maakte H. M. eerst een rondwandeling door verschillen de zalen, waarbij haar bloemen werden aangeboden, en zy rich met eenige patiën ten onderhield. Vervolgens reed de konin gin-moeder langs een omweg naar het Zwijmdrechtsch veer, waar een extra-pont te 5 uur den koninklijken auto naar de overzijde der rivier bracht. Het dure bouwen en het 8-urige werken". Het Hbld. ontving bezoek van iemlnd. die zijn verontwaardigingLuchtte over de wyze waarop benoorden het IJ. in Amster dam, in de daar in aanbouw ziinde wonin gen, door sommige gemeentewerklieden gewerkt wend. Het gaan naar het w«i wordt daar ails werktijd gerekend, met het gevolg dat de slentergang waarmede m de IJ,pont naar die woningen gewandeld wordt in langzaamheid de stoutste ver wiacfatingan overtreft, zeide men het Mld. Aan het werk gekomen, wordt begonnen met van dat slenteren uit te rusten en een kop thee te drinken. Dan tegen 914 uw wordt met werken begonnen en afwisse lend gewerkt tot 11% uiur of 12 uur meestal tot 2 uur. of volle twee uur lang geschaft, 's Middags wordt meestal vrel gewerkt, daar dan vaak een inspecteur verschijnt, doch als deze weg is. wordt weer lang voor het einde van den werkdu* het werk gestaakt. Aldus onze berichtge ver. Het Hbld. heeft zich een paar malen ter plaatse van dén toestand op de hoogte ge steld. Het bleek, dat de werklieden met de pont van 7.50 uur overgingen en tegen half negen hij het werk, dat ligt vlak bii bet ednde van den Laanweg. aankwamen. Ndet aan het werk! Neenl Er werd een keteltje te voorschijn gehaald en gezeik* thee gedronken. Na de thee begon hg werk, dat om ongeveer half twaalf werd gestopit om te schaften. Een andere maal begon de schaft PW om tegen twaalf uur en om half twee werd het werk hervat, dus na nog geen 1* uur schaften. Ongeveer half vyf werd opgepakt en ne» werk beëindigd. De werkdag was das on geveer 5% uur geweest. Een crematorium te Zaandam. Te Zaandam zijn van gemeenteweg plannen in voorbereiding tot het opnenten van een crematorium. Een luchtschip als spoorweg. Ben gloednieuwe vervoerwijze wil beproeven in de Riviera, waar het rei*» tusschen de kust en het heuvedachtig «d nendand niet gemakkelijk is vanwege fl eteile hellingen. Men wil vêX mrt «o luchtschipspoorweg Peira Cava. 4600 vob boven de zee. aan Nizza en Monaco koppelen. De nieuwe vervoermethoae in gelijke verhouding tot ee^tiledM*"™ luchtschip als een tramwagen'tot een torwagen. Het luchtschip zal aan een vsb^ lijn worden gehecht, waarvan het n»e afwijken. Het plan, ontworpen door den in*»" Ooanda, is overgenomen door den mju van publieke weiken en door de lijke autoriteiten. De spoorbaan zal uit 4. aan ijzeren zuilen veibonden De hoogte der zuilen zal afwsaeiw schen 16 en 100 voet. naar gelang der bo demgesteldheid. Het luchtschip zal aan deze kabel worden vastgehecht, waarbij de etroom voor de machine wordt opgewekt door 8 der kabels, terwijl de vierde voor telefonische doeleinden wordt bewaard. De luchtschepen zullen van 2 typen ziin: het eerste met een 300 p.k. motor, bestemd voor 8 passagiers, in het tweede met een 600 pk. motor, voor 20 passagiers. Het werk is begonnen is Bscarene. Luceram en Peira Oaea, die, met Niaza. de 4 sta tions zullen vormen van de eerste lijn. De lijn aal in zuiver rechte richting loopen, ®oodat de volle capaciteit van het lucht schip tot zijn recht komt. De eerste proe ven zullen genomen worden over een af- atand van bijna 4 mijlen in die omgeving, waar de helling het steilst is. Voldoen deze proeven, dan zal de lijn Nizza-Pedra Oava. een lengte tan 26 mij len women geconstrueerd. ONDERWIJS. Hoogleeraar in de Veeteelt. M!et het einde van dit studiejaar legt Prof. L. Broekema, hoogleeraar in de Vee teeltwetenschap te Wageningen, wegens het bereiken van den leeftyds-grens, zyn ambt neer. In verband met de benoeming van een opvolger heeft de Senaat van de Land- bouwhoogeschool reeds in 1920 aan het Cu ratorium van die uhiversiteit de volgende aanbeveling gezonden: 1 C. Broekema, di recteur van de Groninger Zaaizaadvereeni- ging; t. J. H. W. Th. Reimers, redacteur van het landbouwblad „De Veldpost" te Wageningen; 3. Dr. D. L. Bakker, ryksvee- teeltconsulent te Alkmaar. Sedert is de heer Reimers benoemd tot hoogleeraar te Stellenbosch (Zuid-Afrika) en daar reeds aangekomen. Het schynt nu, dat spoedig de benoeming van Dr. Bakker tot hoogleeraar kan worden verwacht. Daarmee verliedf N.-Holland een bekwaam, actief en onder de veehouders zeer gezien veeteeltkundige, die reeds veel tot stand bracht op 't gebied van de fokkerij in deze provincie. WISSELKOERSEN. Officiëelei noteering te Amsterdam. 30 Mei. 31 Mei. Londen 11.27% 11.28% Berlyn 4.61% 4.61 Parys 23.90 24.— Brussel 23.90 23.97% Zwitserland 50.90 50.86 Weenen 0.67 0.64 Kopenhagen 51,40 61.50 Stockholm 66.55 66.80 Christiania 44.25 44.75 New-York 2.92 MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. Rotterdam. 30 Mei. Aangevoerd: 427 vette runderen. 278 vette of graskalveren, 201 schapen of lam meren. 700 varkens. Prijzen: Vette koeien le kw. f 22X)5. 2e kw. f 1.80—1.90, 3e kw. 1.60-4,70; Ossen le kw. f 1.95—2.05. 2e kw. f 1.75— f) 1.85. 3e kw. Ij&ö1.65: Kalveren le kw. 2.402.60, 2e kw. f 2—2.20. 3e kw. 1.601.80; Seapen le kw. f 1.601.70. 2e kw. f 1.40—1.50, 3e kw. f 120—1.60; Varkens le kw. f 1.10—1.14, 2e kw. f 1.08 if 1.02, 3e kw. 0.951; lichtere soort 0.95—1X14; Lammeren f 1.601.75 per K.G. 31 Mei 1921. Aanvoer: 161 paarden, 3 veulens, 1091 magere renderen, 496 vette renderen, 248 vette graskalveren, 940 nuchtere kalveren, 85 schapen of lammeren, 100 varkens, 400 biggen, 9 bokken en geiten. Vette koeien, le kw. 1.952.05, 2e kw. ƒ1.80—1.90, 3e kw. 1.60—1.90; Ossen le ƒ1.70—2.05, 2e 1.45—1.85, 3e 1.55—1.65; Stieren le 1.65—1.75, 2e 1.46—1.55, 3e ƒ1.45—1.55; Kalveren le ƒ2.40—2.60, 2e ƒ22.20, 3e ƒ1.802.20. Handel willige prijzen. Melkkoeien 325—625, Kalfkoeien 350- 650, Stieren 500—600, Pinken 175—225, Graskalveren 200—300, Werkpaarden 2.76—575, Slachtpaarden ƒ175—250, Nuchtere Kalveren ƒ3555, Fokkalveren 28—24, Biggen 1820, Overloopers 34. Graskalveren ƒ2440. Handel matig. KAASMARKT. Bodegraven, 31 Mei 1921. Aanvoer 423 party en, waaropder 212 met Ryksmerk, 20076 stuks, gewicht 120456 KG. Prys Goudsche kaas le soort 6873, 2e soort 62—65; le soort met Ryksmerk ƒ7080. Handel vlug. Groentenveiling. Nieuweaik'erk a. d. IJsel. 30 Mei. Veilingsbeiricht der Coop. Tuinbouwvei- 'liQg Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstre ken. Eng. komkommers f 12—15. Engel sche komkommers 2e srt. f 8ill. kleine (halve komkommers 4.507.40, groengele komkommers f 9.3010. bloemkool 6.90 .13.10. 2e srt. f 0.50—7.80. uitschot f 0.15 —1.70, sla 0.202.80, alles per 100: sla- vellen 0.05 per kist; peen f 13i9d>0, 2e art. 7.30 per 100 bos; postelein 8 per 100 KG.; stek f 6—9 per 100 K.G. SCHLEPVAARÏBLRICH1 LN. Stoomv. MÜ. Nederland. Banka, artr. 24 Mei v. Amsterdam te Ba tavia. Bengkalds arr. 27 Med v. Mocaasar te Newcastle (N.Z.W.). BRliton arr. 29 Med v. Amsterdam te Hamburg. Jan Pietersiz. Ooen (uttr.) arr. 29 Mei te Port Said. Koningin der Nederlanden (thuisr.) ver trok 26 Mei van Colombo. iRiouw arr. 25 Mei v. Amsterdam te Ba tavia. Vondel (uitr.) arr. 29 Mei te Southamp ton. Rotterdamsche Lloyd. Walcheren arr. 30 Mei v. Australië te Bremerhaven. T1 HollandAmerika LUn. Rotterdam, arr. 30 Med v. New-Yoric te Rotterdam. Rott. Z.-Ameriki Uin. Merok (thuiar.) pass. 29 Mei Vüiasiiuren oaar Antwerpen. Zaandijk aw. 30 Mei v. Hamburg te Rotteadun. Kon. West-Ind. Maild. Owen vertr. 26 Mei. v. Oorral n. Valpa raiso. Java—New-York Llin. Celebes, v. Java n. New-York, arr. 29 Med te Suee. 426e Nederlandiche Staatsloterij. 5e K\. Trekking van Dinsdag 31 Mei 1921. ƒ1000: No. 12509, 18732. ƒ400. Nos. 5121, 14838, 17109, 19892, 20933, 21459. ƒ200: Nos. 2515, 17864, 19990, 21005. 100: Nos. 265, 416, 2692, 5959, 6446, 6562, 6874, 9218, 9358, 10549, 12609, 15354, 17053, 17180, 21524, 22235. Prijzen van ƒ70. 98 214 219 428 543 631 751 825 895 946 1018 1179 1288 1388 1434 1574 1794 1826 1922 1961 2085 2242 2270 2292 2351 2371 2503 2590 2631 2843 2960 3011 3043 3046 8145 3212 3316 3460 3669 3671 3849 4090 4183 4205 4235 4242 4274 4383 4414 4510 4606 4647 4717 4723 4883 4948 5015 5183 6194 5239 5320 5450 5627 5607 5805 5839 5885 6915 6015 6066 6068 6206 6282 6340 6407 6603 6613 6646 6677 6811 6908 6916 7411 7427 7473 7630 7645 7678 7944 7964 8045 8090 8106 8149 8170 8198 8225 8326 8348 8372 8459 8530 8678 8843 9152 9600 9604 9692 9804 10003 10107 10281 10355 10872 10423 10631 10919 10931 11211 11272 11296 11327 11574 11632 11721 11774 11924 11942 11969 11981 12130 12199 12413 12421 12571 12669 12716 12736 12740 12780 12871 18902 13275 13299 13401 13411 13444 13477 13501 13583 13611 13620 13639 18662 18774 13779 13815 13889 13997 14090 14127 14335 14351 14376 14679 14689 14743 14747 14810 14877 14929 15002 15019 15031 15049 15055 15186 15249 15498 15505 15602 15619 15719 15843 16079 16112 16198 16316 16289 16690 16746 16875 16901 17041 17083 17197 17398 17486 17489 17493 17722 17790 17952 17975 18040 18077 18396 18426 18507 18632 18748 18772 18866 18909 19100 19178 19305 19601 19614 19689 19717 19723 19799 19867 19874 19909 20006 20197 20264 20270 20639 20755 20907 20931 21197 21266 21330 21354 21372 21388 21513 21618 21653 21663 21697 21708 21735 21739 21800 21811 22002 22019 22084 22126 22335 22435 22511 22513 22593 22595 22656 22678 22816 22825 22980 Nieten. 23 47 56 108.137 154 193 282 330 333 346 505 589 697 698 710 766 839 867 915 956 972 986 1062 1160 1175 1207 1235 1245 1259 1300 1341 1361 1401 1410 1462 1477 1636 1649 1666 1683 1765 1832 1871 1906 1910 1966 1987 2027 2041 2043 2046 2049 2072 2105 2162 2228 2262 2296 2327 2331 2839 2345 2347 2373 2386 2412 2481 2680 2627 2686 2697 2747 2758 2760 2765 2776 2790 2794 2854 2869 2915 2916 2923 2957 3040 3063 3083 3169 3171 3182 3213 8214 8249 3362 3376 3383 8447 8505 3685 8738 8766 3769 3783 3788 3811 3889 8899 3903 3935 3967 4035 4089 4134 4179 4198 4270 4800 4410 4428 4430 4443 4482 4541 4657 4581 4689 4595 4679 4680 4734 4865 4939 4973 4977 6069 5109 6119 5192 5220 5221 5246 5318 5331 5366 6368 5656 5578 5683 5609 5687 6659 5756 5794 6830 5898 5904 5924 5948 5969 6002 6020 6042 6054 6111 «98 6206 6286 6321 6399 6482 6882 6887 6949 7013 7069 7092 7110 7211 7213 7216 7244 7265 7271 7280 7302 7401 7411 PO 7481 7483 7514 7589 7599 7673 7690 7696 7731 7796 7798 7831 7848 7885 7952 8030 8082 8121 8224 8229 8257 8314 8323 8844 8411 8448 8509 8616 8621 8628 8664 8711 8784 8826 8831 8860 8865 8911 8959 9048 9051 9117 9130 9163 9164 9178 9186 9249 9261 9262 9267 9468 9487 9538 9569 9597 9668 9720 9783 9848 9882 9911 9924 9927 9936 9978 10005 10058 10121 10201 10202 10236 10237 10238 10332 10337 10383 10393 10445 10446 10501 10510 10647 10561 10570 10659 10712 10728 10749 10757 10896 10927 11012 11031 11067 11081 11178 11228 11247 11306 11319 11343 11370 11487 11496 11522 11559 11594 11646 11651 11662 11666 11760 11763 11827 11832 11848 11890 12002 12003 12023 12026 12030 12036 12038 12058 12196 12254 12266 12269 12842 12400 12442 12491 12611 12617 12643 12588 12651 12663 12767 12757 12764 12792 12808 12844 12898 12908 12957 13030 13042 13051 13153 13158 13183 13199 13202 13220 13268 13306 13383 13892 13407 13414 13432 13437 13438 18505 13510 13656 13675 13700 13726 13767 13776 13818 13828,13835 13847 13861 13901 13915 13935 13963 13972 14028 14069 14098 14120 14124 14179 14218 14252 14274 14283 14290 14324 14334 14375 14407 14408 14473 14548 14560 14582 14631 14639 14672 14680 14687 14768 14780 14781 14814 14835 14872 14878 14896 15061 15080 16081 15113 15128 16164 15192 15223 15246 16306 16311 15356 15876 15407 15415 15439 16509 16524 15540 16550 15563 15606 15690 16706 16736 15787 15864 15900 15918 15972 15996 16016 16025 16068 16072 16116 16122 16127 16138 16147 16170 16239 16390 18401 16402 16411 16414 16444 16506 16510 16513 16622 16546 16554 16566 16595 16598 16619 16657 16688 16709 16726 16762 16879 16888 17003 17028 17088 17065 17071 17144 17146 17156 17161 17178 17187 17188 17189 17220 17222 17270 17282 17887 17396 17520 17524 17682 17577 17611 17662 17699 17716 17729 17755 17780 17831 17832 17856 17862 17868 17886 17920 17940 17967 17983 17987 18023 18051 18070 18106 18114 18122 18198 18211 18224 18244 18250 18292 18299 18315 18422 18437 18458 18493 18649 18651 18703 18709 18730 18808 18804 18812 18877 18910 18931 18936 18956 18972 18983 18989 19014 19027 19031 19049 19158 19261 19335 19382 19396 19416 19427 19469 19491 19493 19510 19541 19564 19572 19588 19591 19594 19616 19651 19656 19672 19681 19726 19739 19797 19804 19848 19906 19933 19955 19962 19965 19985 20084 20037 20041 20058 20091 20119 20238 20347 20384 20436 20523 20568 20564 20617 20636 20649 20661 20683 20725 20736 20737 20745 20810 20852 20882 20938 20949 20955 20966 20981 20988 21079 21105 21146 21203 21207 21224 21287 21341 21391 21448 21645 21651 21690 21700 21754 21762 21801 21808 21809 21815 21867 21913 21946 22057 22067 22077 22090 22108 22172 22419 22428 22467 22474 22483 22516 22524 22581 22699 22604 22661 22709 22710 22728 22756 22811 22819 22820 22827 22840 22866 TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den vol genden dag: Aanvankeiyk matige, later afnemende zuidwestelyke wind, zwaar bewolkt met kans op regenbuien, later opklarend, iets zachter overdag. GOUDA, 81 Mei 1921. De Brandweer. Gisteren reed door Gouda'B straten een Fladers Motorspuit, zooals die deser dagen is gedemonstreerd, doch thans gemonteerd als driewielige auto. De ingezetenen, die dezen phëmonobiel door de straten hebben zien ryden en met sieriyken swaai rond het Stadhuis komen, hebben zich kunnen over tuigen dat de eertyds geopperde bezwaren van grootte, moeilyk draaien, en veel per soneel voor de bediening, voor deze machine toch zeker niet gelden. Het is een handig wagentje, dat heel gemakkelyk manoeu vreert en ook wel smalle atrateiTkan bery- den, er is plaats voor twee personen, en- zoonoodig een derde op de treeplank. Het had veel bekyks. Onze Burgerwacht in 's-Hertogenbtisch. In de door de 's-Hertogenbosche Burger wacht uitgeschreven Groote Nationale Schietwedstrijd van 5 tot en met 29 Mei j.l. op de schietbanen van het fort Orthen by den Bosch, hebben 72 Burgerwachten uit alle oorden des lands deelgenomen. De Goudsche Burgerwacht behaalde in de afd. korps salvo-vuur, den 2e prijs, zyndc een groot verguld zilveren medaille en in de afd. korps individueel den 6e prtós, even eens een verguld zilveren medaille. Een personeele prijs, een luxe voorwerp, is toegekend aan den korpsschutter M. Binnendyk met 57 punten .terwyi de schut ter A. A. M. Groos als 2e eindigde in de afd. kampioen Marga, waardoor hy be haalde een groot zilver geëmailleerd kruis. Ook in de afd. vrye baan scherp wist de schutter M.. Binnendyk nog een prys te be machtigen met 57 punten, zoodat de Goud sche Burgerwacht met het behaalde succes tevreden kan zyn. Na afloop van den wedstryd maakten alle d^lnemers een ommegang door de stad, waarby twee muziekkorpsen de feest vreugde verhoogden. Hierna werden aan de winnaars de prjjzen ter hand gesteld. Gesignaleerde aangehouden. In een der volkslogementen alhier is aan gehouden C. J. P., koopman, ged. te Rotter dam, die in het Algemeen Politieblad was gesingnaleerd wegens een tegoed van 5* da gen hechtenis. Hy is naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. Hollandia Zeilwedstrijden. Op de Zondag gehouden Hollandia Zeil wedstrijden behaalde de heer H. N. van Schelven alhier met de „Hilda" een 'eerste prys in den wedstryd Ronde- en Platbodem- jachten met zyzwaarden en zonder vaste roef of vast dek, Tjotters tet 4.80 Meter. Remonstrantsche Gemeente. Gisteravond werd in het kerkgebouw van de Rem.' Geref. Gemeente de jaarlykschi ledenvergadering der Remonstrantsche Ge meente gehouden. Het algemeen jaarver slag werd uitgebracht, alsook de verslagen over de financiën van Kerk en Diaconie. Herkozen zyn de volgens rooster aftre dende bestuursleden: de heer A. D. van Vreumingen en Mejuffroww C. M. J. IJssel- styn. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Dr. T. J. Jaski, werd gekozen de heer P. Bokhoven Wan. Van de rentelooze leening zyn uitgeloot de nummers: 77, 100, 82, 62, 60, 81, 99, 6; belanghebbenden kunnen zichhiervoor wen den tot den boekhouder der Gemeente, den heer J. Slop, Groeneweg 29. Sociëteit „Ons Genoegen". Gisterenavond is in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" ee nleden- vergadering dier Sociëteit gehouden, welke, in tegenstelling met vorige malen, druk be kocht was. Het was dan ook een belangryke verga dering, daar een nieuw reglement werd voorgesteld, waarbij tevens de financieele verplichtingen der leden Werden verzwaard. 'De Voorzitter, de heer H. Knuttel, wees er by de aan de orde stelling van de reke ning en verantwoording van den penning meester reeds op dat de financieele toe stand der sociëteit een zoodanige is dat, worden de inkomsten niet belangryk ver sterkt, aan liquidatie der Sociëteit moot worden gedacht. Is de vorige jaren steeds op de exploitatie een winstsaldo gemaakt, hetwelk voor af- schryving kon worden bestemd, thans wijst de exploitatie zonder afschrijving een ver lies aan van 2059.78%. Dit verlies is ont staan door noodzakelyke voorzieningen aan de gebouwen en de muziektent, door min dere ontvangsten aan huur van den Schouw burg en derving van de inkomsten uit het teriein naast de Sociëteit, waarvan de ver huring voor kermis afgeloopen jaar verbo den is. De rekening van den penningmeester, den heer J. L. van Eyk, is nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren R. Moer kerk, I. van Dantzig en E. van der Werf. Deze commissie adviseerde bQ monde van den heer Moerkerk tot goedkeuring, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor het beheer en voor de verstrekking van de noodige kasgelden en aan den heer Elshout voor de boekhouding. Onder ap plaus werd daartoe besloten en werd den penningmeester décharge verleend. De beide aftredende bestuursleden, de heeren J. L. van Eyk en W. Heusdens wer den met algemeene stemmen herkozen. De behandeling van het nieuwe regle ment vorderde geruimen tyd, daar over meerdere artikelen een langdurige discussie werd gevoerd. In hoofdzaak gold deze art. 12, ^aarin de contributie wordt bepaald. Het bestuur stelde voor de contributie, thans bedragende 12.50 plus een toeslag van ƒ6.(behalve voor hen, die het toe slagbedrag van ƒ24.-— voor 4 jaren ineens hebben betaald) te brengen voor gewone leden op ƒ15.en daarnevens machtiging te verleenen aan het bestuur om, indien naar zyn oordeel de toestand der geldmid delen dit eischt een jaariykschen toeslag boven de contributie te heffen van hoog stens ƒ5.(welk bedrag direct werd ge bracht op 10.per lid. Tegen deze macht-verleening aan het be stuur kwam sterke oppositie, men wilde de algemeene vergadering over den toeslag doen beslissen. Ook in het bestuur gingen daarvoor stemmen op. De penningmeester, de heer J. L. van Eyk, wees er ook op dat de rekening wordt be swaard met een aanzieniyk bedrag voor concerten, terwyi door de leden daarvoor geringe belangstelling wordt betoond. Naar zyn meening moet deze post verdwynen of aanzieniyk verminderen, terwijl andere at tracties die minder kostbaar xUn, en meer in den geest der leden vallen, daarvoor in de plaats kunnen worden gesteld. Na uitvoerige bespreking werd besloten dit artikel aldus te redigeeren dat een toe slag, indien deze door het bestuur wordt noodig geacht, aan de algemeene vergade ring zal worden voorgesteld, die daarover beslist. Deze toeslag zal maximum 10, mogen bedragen. De vergadering besloot op voorstel van het bestuur voor 1921122 dien toeslag op J^IO.te bepalen. (De leden zullen dus voor het thans ingetreden jaar nog 6.50 moeten bybetalen). By d« behandeling van art. 89 werd het bezwaar onder het oog gezien dat indien in de Mei-vergadering voorstellen worden aangertthien, die voor een lid een reden kunn^K zyn om te bedanken, daarvoor thans de gelegenheid ontbreekt, daar het bedanken vóór 1 Maart moet geschieden. Het bestuur zegde toe deze aangelegenheid nader te zullen bespreken. Aan het eind der vergadering bracht de voorzitter den directeur der Sociëteit, den heer C. van Veen Azn., hulde voor de wy»e waarop deze de leiding voert. By de rondvraag werd door een der leden de vraag gesteld of by de plaatsbespreking niet een zoodanige regeling zou kunnen worden getroffen dat ook niet-leden daar toe worden toegelaten. De huidige regeling leidt tot een ongewenschten toestand. Het bestuur zegde overweging toe. Nadat een ander lid den wensch had ge uit, indien de financiën het mogeiyk ma ken, een telefooncel in de sociëteit te plaat sen, werd de vergadering te half twaalf door den voorzitter gesloten. Exploitatié der Bioscopen. In de exploitatie der alhier bestaande bioscopen wordt, met ingang van 1 Juni oen1 wyziging gebracht, waarvan 't publiek be trekkelijk weinig zal merken de Witte Bios coop en het Thalia-Theater komen n.l. in één hand en zullen in 't vervolg worden be heerd door de N.V. Bioscoop Apollo, die haar naam in 't byzonder zal geven aan de inrich ting, welke tot heden bekend stond als de Witte Bioscoop. In 't vervolg zullen we dpze dus Apollo-BioBCoop moeten noemen. Bin nenkort zal deze gedeeltelyk worden stop gezet, slechts drie dagen per week draaien, n.l. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, echter slechts voor een korten tyd, die dienen moet om het gebouw ter dege te restaureeren. Is dit gebeurd, dan begint ze weer op volle kracht te wijken en komt het Thalia-Ths- ater (zoo aTOians is 't plan) aan de beurt om te worden verbouwd volgens de wen schen der nieuwe ondernemers. Voorname- (yk het balcon, welks ruimte niet voldoende is benut, zal ingrijpende veranderingen on dergaan. De cabine, die nu juist 't middenge deelte is, waar men dus de mooiste zitplaat sen kan hebben, wordt waarschynlyk naar een der hoeken overgebracht (de verbeterde bioscoop-techniek vereischt niet, dat het toestel vlak tegenover het scherm is opge steld), de zitplaatsen worden verhoogd en het balcon in boxes verdeeld, waardoor het geheel intiemer wordt. Voorloopig echter blyft het Thalia-Theater zelve onveranderd en de wyze van exploitatie biyft gelijk: men zal er films zien, afgewisseld door variété (Vrydag a.s. treedt de bekende variété-ar- tist Lucien op). De directie der N.V. Apollo verzekerde ons, dat het gehalte der programma's door de combinatie der beide, tot heden concur- reerende bioscopen, zeker niet zal vermin deren, integendeel, doordat het bioscoop-be- drijf alhier is gemonopoliseerd, staat ze te genover film-fabrikanten sterker dan wan neer deze met hun rolprenten by een con current terecht komen. Maatschappy van Nyverheid. In de gisterenavond gehouden vergadering van het departement Gouda van de Maat schappy van Nyverheid zyn tot afgevaar digden naar de op 24 en 25 Juni te Haar lem te houden algemeene vergadering be noemd de heeren L. Koole en J. G. Hupkes. Als plaatsvervangende afgevaardigden wer den aangewezen de heeren M. A. J. Korten- oerer en A. Goedewaagen Jr. In zake de enquête betreffende zieken- contröle waren ingekomen 80 antwoorden, die echter zóó uiteenliepen, dat besloten werd de regeling der ziekencontróle voorloo pig aan de industrieelen over te laten. Over een jaar zal dan worden nagegaan of po gingen om een gezamenlyke regeling te treffen door middel van het Departement nog noodig zyn. BERGAMBACHT. De heeren J. de Graaf, Joh. de Graaf en Ch. Stolker zyn gekozen tot bestuursleden van de woöingbouwvereeniging „Volksbe lang" alhier. Door het heerschend watergebrek in den polder de Nes alhier, is door de bewoners een adres gericht aan het bestuur van den polder Bergambacht, tot het bekomen van betere watervoorziening, hetgeen door het maken van een duiker door den Lekdyk kan geschieden. BOSKOOP. De door de fa. H. den Ouden en Zoon in den handel gebrachte nieuwe roos „Juliana- Roos" is deze week op de tentoonstelling te Londen bekroond met Award of Merit (Ge tuigschrift van verdienste). GOUDERAK. De kosten in totaal voor de eventueel aan te leggen waterleiding in onze gemeente, Moordrecht en Haastrecht, zullen ongeveer ƒ65.717 bedragen. Als groote bizonderheki kan worden ge meld, dat in deze gemeente een burgerwoon huis te huur staat Beslist een gebeurtenis in. dezen tyd van woningnood. HAASTRECHT. Toen Zondag de voetbalvereniging Spar tel van Stolwijk terugkwam, met een be langrijke overwinning van 70, was de vteugde zoo groot dat een viertal het stuur vAiJron rijwiel kwy traakten en naast den BihriPMMg in een sloot terecht kwamen. Met schrik en e«n nat pak keerden allen toch vrooiyk huiswaarts. Onze vroegere dorpsgenoot* mej. A. Vo gelaar is thans te 's-Gravenhagé geslaagd voor. gediplomeerd kraamverpleegster. 'Da J. L vah der l^ulf, pred. by de Geref. Kerk, alhier, heeft het beroep naar Kralin gen aangenomen; >H LANGüMKTIGE WEIDE. Het bestuur van den Polder Lange Ruige Weide zal Zaterdag 4 Juii schouw voeren over alle weteringen, vlieten en toegangen, de hoofdeneinden enz. MOORDRECHT. Het bouwen van een nieuwe Uselmuur achter het raadhuis, is aan den heer Vink alhier, als laagste inschrijver, gegund. OUDEWATER. In eene vergadering Van Stemgerechtig de Ingelanden, met het bestuur van het Waterschap Hoenkoop, Vliet en Dykveld, had de verkiezing plaats van een HeemnuUl, vacature A. Sille. Uitgebracht werden op'de heeren N. P. Hoogenboom 672, J. Hoogen- boom 6, M. A. van Zuilen 17, W. Boere 28 stemmen, blanco 26, zoodat gekozen is de heer N. P. Hoogenboom. Daarna werd rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1920, welke bedroeg aan gewone ontvangsten 14.699.88, gewo ne uitgaven ƒ11.458.28, batig saldo 3246.60. Buitengewone ontvangsten en uit gaven ƒ8000. Zondag is het 8-jarig eeni# kind van den landbouwer W. de Wit aan den Damweg in een sloot geraakt en veraqgtfcen. PAPEKOP. Door de aanhoudende droogte is men al hier begonnen water in te laten vanuit den Ryn. Een buitengewone gebeurtenis voor dezen zoo laag gelegen polder. De heeren Van Sitter en Schouten, vo lontairs op het station alhier, syn geslaagd voor het examen telegraafdienst en veilig heid der treinen. WADDINXVEEN. Staats-Crt. No. 101 bevat de Kon. goed gekeurde statuten der vereeniging: „IJsclub van Waddinxveen", gevestigd alhier. Het doel van de vereeniging is het bevor deren van de yssport. WOERDEN. Gisteren is de heer G. de V., door rap vrachtauto uit Leiden,waarin een aantal deelnemers aan het R.K. Congres t« Utrecht gezeten was, overreden en eenige uren la ter aan de gevolgen overleden. LANDBOUW. Internationale Tentoonstelling voor Land bouw en Industrie te Riga. Volgens mededeeiing van den vice-con sul te Riga zal aldaar ondeo; bescherming van de Lapiandsohe Regeariglg en de ver tegenwoordigers der buteeniamische ragee- vingen van 81 -JUii tot 28 Aug. a*. een internationale testtoesmtelling voor land bouw en iiutogtrtéuteardem gehouden. Blii- kene het prospectus, waarvan oo aanvrage eenige exemplaren in de Duitsche taal ter Image verkrijgbaar ziin ara de diseetie van den Landbouw, wordt de termiio van aangifte voor buitenlandsche aanmeldingen op 20 Juni aa. tféstoten. LAATijnjtlERICHTEN. De kwestie der Einwohnerwehren. MUNCHEN, 30 Mei. (V.D.) Naar de Beiersche Staatscourant mededeelt, kon eene overeenkomst tusschen Beriyn en Munchen over de betreffende kwestie der Einwohnerwehren te nemen maatregelen, tot nu toe niet worden bereikt. Het vernielen van mynen. KOPENHAGEN, 30 Mef. (V.D.> De com mandant der Duitsche mynenvernielers- flotille, die zyn basis in Esbjerd heeft, be richt, dat 64 schepen aan de vernieling der mynen deelnemen en de Noordzee nog voor Nieuwjaar van alle mynen zal syn gezui verd. Nu reeds is er zuideiyk 55 gr. 16' geen mynveld meer. Binnen korten tyd zal met de zuivering van het groote mynveld aan de Jutlandsche kust begonnen worden. De staking iii\ Noorwegen. KOPENHAGEN, SO^Mei. (V.D.) De door de Noorsche staking oiftstane toestand heeft zich in zooverre ten gunste gekeerd, dat door vrijwillige noodhulp niet slechts de broodproductie, maar ook de electridteits- verzorging in het geheele land verzekerd is. De noodhulp heeft verder eene Transport My. in het leven geroepeh. Op Zondag moesten de waterleidingen en andere inrich tingen militair bezet worden, om die tegen pogingen tot vernieling te beschermen. Wiadiwoatok genomen. TOKIO,-31 Mei. V.D. De anti-bolsjewia- ten namen Wladiwostok zonder strijd. Spoorwegongeluk. Gisterenavond zyn in de nabyheid van Al melo twee wagons van den personentrein 821 van Deventer gederailleerd. Een 10-tal passagiers, die zich in de achterste wagens bevonden bleef ongedeerd, vermoedelijk doordat de trein zeer langzaam reed toen het ongeluk gebeurde. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 25 MeL Baltiw. x. v. J. van Leeuwen en S. van Bijl. 26. Kaspor, v. C. P. van dor %ing en M. W. von Stein. 28. AxiriaMkj^erardus. z. v. A. L. van deir Hoorn enjra^G. van den Bang. Geertruida Barondina. d. v. L. Moll «ma en W. C. ran Hofwegen. 29. Bljaahoth Johanna» d. v. A. Degeokarap en J. A. Vlag man. OVERLEDEN: 27 Mei. JohMwes Blok. 4 mnd. 28. FVancina W. van der Stam. 22 jaar. OUDEWATER. GEBOREN: Rendrika Jantina, d. v. P. C. de Bruyn en ff. Valk. ONDERTRQUJVD: Jan van Buren 89 Jr. te Jutphaas en Johanna Wouters 24 jr.; Dirk Johannes Hoogendoorn 28 jr. en Jo hanna de Korte 29 jr. te Haastrecht; Wou ter Johannes Oudshoorn 84 jr. en Johanna Griffioen 28 jr. te Hoenkoop.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2