STADSNIEUWS. t 4 Postkantoor Gouda. Aan Beriiwcake Tidenbi. wordt uit Hel- siiwïore gemeld, dat in veatiand mot de (opheffing der brooddistributie de ongere geldheden te Petersburg aanzienlijk zijn Óp verochillende plaatoen der stad kwam bot tot Moedige botiütigën. Ondanks het door de Sovjetregeering uitgeoefende ter rorisme houden de Wltètreden arbeiders bpenbare vergaderingen* .Waarin de Sovjet- reseeling scherp wordt Aangevallen. De Sovjefaegeering van PterrtMirg heeft bevel gegeven alle leiders der contra-re- volutionmaire arbeider» te arresteeren. Tot nog toe was het echter onmogelijk dit be vel ton uitvoer te brengen. 'Hoe onzeker de Sovjetregeering van haar positie is, blijkt hieruit, dat de trei nen op het traject Petersburg—Moekou door militairen met machinegeweren bege leid worden. Uit alle deelen van Rusland zou verder een uitbreiding der contra-revolutkmnaire beweging in het binnenland gemeld wor den. Het vonnis in het proces tegen den der den oorlogsmisdadiger, den arbeider Neu mann, is gisteren door 't Hooggerechtshof uitgesproken. De beklaagde werd wegens mishandeling van ondergeschikten in twaalf gevallen en wegens Ibeleediging van een ondergeschikte, tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. De voorioopige hech tenis wordt aan de straf in mindering ge bracht BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De aanslag op Talaat Pasja. Voor de rechtbank te Berlijn begon gis teren het proces tegen den Armeniër Kea- lirian, die op 15 Maart iJ. in de Hanien- bergistrasse den vro ageren Turkschen grootvizier Talaat Pasja door een rnstool- schot heeft gedood. De toeloop van het pu bliek was buitengewoon groot FRANKRIJK. „Het Straatje" van Vermeer. Het „Journal des Déb&ts" deelt mede dat „Het Straatje" van Vermeer zich thans in het Louvre bevindt ten einde te "worden on derzocht door den MuBeum-raad. BINNENLAND. Nederland en België. By de behandeling in de Belgische Kamer van de begrooting van Buitenlandsche Za ken, werd door minister Jaspar een rede gehouden over de buitenlandsche betrekkin gen van België, waarby hy ook Nederland ter sprake bracht. „Ik kan de Kamer nog geen bepaalde aanwyzlngen geven betreffende de regeling van onze betrekkingen met Nederland, zei- de hy. Ik betreur dit, want ik ben van oor deel, dat het te wenschen is, dat deze be trekkingen weder normaal worden, en de atmosfeer van verdenking ep wantrouwen, die deze betrekktygejn schaadt, verdwynt. Vooral thans, na («^oorlog, gedurende welken Nederland gastvrijheid aan onze vluchtelingen verleende, zyn hartelyke be trekkingen byzonder gewenscht. Echter, tot op heden Is de Wielingen-kwestie niet op gelost. Het zou goéd 'zjjft, indien dat bin nenkort kon geschUjaétl. en ik koester, wat dit betreft, de hoöp, dat onze Noordelyke buren niet langer zullen talmen, om te be grijpen, dat het internationale recht, even- als het essentieele principe van de souve- reiniteit van een staat over zyn territoriale wateren, by de handhaving van welk prin cipe zy zelf zooveel belang hebben niet toelaten, dat België afstand doet van zyn rechten. Ik ben de meening toegedaan, my- ne heeren, dat de regeering van Nederland verder niet zal aandringen met dat punt concessies van ons te vragen, in welke concessies wy onmogelyk zouden kunnen toestemmen. Deze passage werd door de Kamer zon der eenig teeken van goed- of afkeuring aangehoord. By de debatten over de buiten landsche politiek van België in het alge meen, die op Jasper's rede volgden, werd slechts door twee sprekers van de Neder- landsch-Belgische kwestie gerept. De heer Wioeste (Katholiek) betoogde, dat de steun van Frankryk niet voldoende is voor de vorming van een Westelyk Bloc. Om zulk een bloc te vormen zou Engeland er aan deel moeten nemen om Nederland tot toetreden te bewegen. Dan zou het bloc der vier West-Europeesche mogendhedei alle aanvallen kunnen weerstaan, hetgeen dan zeer den vrede ten goede zou komen. Ik vergeet niet, dat er eenige wryving heeft bestaan tusschen België en Neder land, maar die conflicten zyn aan de opper vlakte gebleven. De volgende spreker was de socialisti sche afgevaardigde Fischer, die deelgeno men heeft aan de onlangs te Brussel ge houden conferentie der Nederlandsche en Belgische socialistische gedelegeerden. Hy zeide over de Belgische-Nederlandsche kwestie nog het volgende: Nederland heeft tot dusverre geen blyk gegeven tot een Westelyk Bloc te willen toetreden en daar wy het niet daartoe kunnen dwingen, zul len wy ons moeten bepalen tot het econo misch verdrag. Ten rechte of ten onrechte heft men in Nederland den indruk gekre gen, dat België de kwestie van de Wielin gen heeft op geworpen als een voorwend sel om de onderhandelingen over het eco nomisch verdrag te kunnen afbreken. Deze indruk moet worden weggenomen en in dien het inderdaad in het belang van beide landen is, dat het economisch verdrag tot stand komt, moeten de onderhandelingen zoo spoedig mogelijk worden hervat. Nederland in Amerika gehuldigd. De National Association of Manufactu rers een der grootste en welvarendste fa brikantenvereniging van de Ver. Staten, hieki dezer dagen haar 26ste jaarlyksche by eenkomst te New-York. Op 17 Mei werd de vergadering opgeluisterd, door verschil lende gezanten en Ijiand^f^ttaché's, onder wie ook den plaatsvervangéhden gezant der Nederlanden Jhr. mr.' de Beaufort en onzen handels-attaché te Washington, Mr. An- dreae. De gezant van Frankryk, Mr. J. J. Jusserand, een der bekwaamste gezanten te Washington, introduceerde de buiten landsche vertegenwoordigers aan de leden van de Manufacturers Association. By het voorstellen van Mr. de Beaufort zeide de Fransche gezant: Eigenlyk is het onnoodig om aan u Amerikaan iets te ver tellen over het land, dat door Mr. de Beau fort vertegenwoordigd wordt Deze mil- lioenenstad, waar geheel de Verr. Staten terecht trotsch op is, werd door Hollanders gesticht. Eenmaal heette deze stad Nieuw Amsterdam en het waren Hollanders, die de eerste fundamenten gelegd hebben voor uw handel en scheepvaart. Uwe relaties en die van onze Fransche Republiek met Ne derland, zyn steeds van de meest vriend- schappelyke geweest. Holland is altyd „avillant" geweest, zelfs wanneer het in oorlog was met half Eurapa. Zyn groote mannen worden zoowel hier als by ons ge vierd en hoog geschat. Zoo hoog ging die waardeering, dat, toen de grootste zeeheld van Holland gesneuveld was de vlaggen van Fransche oorlogsschepen halfstok hin gen, ofschoon de twee staten oorlog voer- in. Na deze lofuiting stond de vergadering overeind en applaudiseerde Mr. de Beaufort Deze verontschuldigde zich dat hy niet per- soonlyk zyn redevoering kon houden, daar zyn dokter hem het zwygen had opgelegd. Daarop sprak Dr. Andreae de vergade ring toe. Hy zette uiteen, welk een belang rijke rol Nederland reeds gedurende eeuwen op handel- en scheepvaartgebied gespeeld had, waarna hy sprak over de groote kan sen van den Amerikaanschen fabrikant en exporteur in Oost-Indië. Nederl.-Duitsche Credietverdrag. Het filiaal van de Duitsche Treuhand- geseLlschaft, dat krachtens het Neder- -Jandsch-Duitsche Credietverdrag in Ne derland moet worden opgericht, zal vol gens het Hibld. in Amsterdam gevestigd worden. Het is nog maar in wording, maar dr. Kreuter. (bekend ais een der ondertee kenaren van Duitsche iziide van het ver drag, neemt in de hoofdstad de vertegen woordiging van de Treuhand waar. De officieede benoeming van den Neder- lundschen regeeringscommissaris (waar- Voor gelijk .bekend mr. Everwvn is aan gewezen) en van de Nederlandsche verte genwoordigers in de Nederlandsch-Duitschc commissie, die volgens het verdrag %noet worden gevormd, ds thans binnenkort te verwachten. Naar wii vernemen zouden dt eerste (kleine) credieten uit hoofde van dit verdrag dezer dagen zijn verleend. Jhr. de Muralt. Men meldt aan het Hibld. dat ihr. De Muralt (lib.) voornemens is, ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Als zijn opvolger zal worden aangewe zen de heer Ph. J. van Daxhoorn. AS» het Haagsche Correspondentiebu reau heeft de heer De Miuralt echter mede gedeeld, dat (hii er niet aan denkt thans reds zijn Kamerlidmaatschap neder te leggen. Slechts overweegt hii zich hii de aanstaande algemeene verkiezingen in 1922 niet meer beschikbaar te stellen. ~T- Het Kamerlid De Buisonjé. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Uit parlementaire leringen wordt ver nomen, dat het Tweede Kamerlid, de heer De Buisonjé, eerstdaags als zoodanig zal bedanken. iZyn opvolger is mejuffrouw Wèsterman te Amsterdam. C. Maas Geesteranus. t Te Rotterdam is op 51-jarigen leeftijd overleden notaris C. Maas Geesteramus. Het ltegeeringsreglement voor Ned.-Indië. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot nadere wyziging van het Reglement op het beleid der Regeering van Ned.-lndië, kunnen verscheidene leden zich met de indiening van dit wetsontwerp niet vereenigen, ontlat het, naar hun meening, niet geeft wat op het oogenblik voor Indie noodig is, d. w. z. een duidelyke en ondub belzinnige aanwyzing, in welke richting de ontwikkeling van het bestuursstelael zich zal bewegen. Ze hebben daarby het oog op een keuze tusschen het federalistische en het unitarische stelsel en betoogden, dat het een eerste eisch is, dat welbewust voor één dezer hoofdrichtingen party wordt ge kozen. Het bezoek van den Japanschen kroonprins. De kroonprins van Japan, die 15 Juni a.s. de hoofdstad bezoekt, zal te Amsterdam of ficieel door de landsregeenng worden ont vangen. In verband daarmede hebben B. en W» het voornemen ook van dezydeder ge meente den hoogen gast uit het Verre Oos ten een officieete ontvangst te bereiden. De daartoe gekoesterde plannen moeten nog nader worden uitgewerkt. Zyn zy ge reed, dan zal daarvoor aan den Raad een krediet worden aangevraagd. Nieuwe regeling van den dienstplicht. De Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag nopens het wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht Heeft de Commissie van Rapporteurs aanleiding gegeven tot eenige opmerkingen, waarvan zy schriftelyk beantwoording door de Re geering vóór de openbare benandeling ver wacht. De vraag is by haar gerezen, of de op vatting van de taak van het kernleger welke in de memorie is uiteengezet by de passage ter beantwoording van hetgeen in bet voorloopig verslag word gezegd omtrent de vrees, dat in tyd van oorlog dit kern- leger, zooals het in het ontwerp wordt ge dacht, geheel onvoldoende zal blyken te zyn wel geheel in overeenstemming is met de zienswyze, door de Regeering elders in de memorie ontwikkeld. Voorts acht de commissie niet voldoende beantwoord de opmerking dat tie vooroefe ning gevaar loopt juist de besten, de meest ambitieuzen, die men het liefst in het leger zou zien, daaruit verwyderd te houden. Ook wenscht de commissie te worden in gelicht omtrent de bedoeling van de mede- deeling dat by de cavalerie en by de bere den artillerie geen militaire werkers wor den ingedeeld, doch dat by deze wapens een gedeelte van de lichting, na een korte af richting, voor het verrichten van huisbou- delyke diensten bestemd wordt. Naar de „Amst.' pig nog niet worden ov< stelling van de I' ti-revolutionaire Universiteit te ergegaan tot de in- in het AïL aan de Vrye maar zullen uit ue rente win ue uaarvuui (millioenplan) de kosten worden van de publiceering van geschriften van verschillende personen, die wetenschappely- ken arbeid verrichten voor de Anti-Rev. Party. De Panische berichtgever van 't H smelt dxl. 2 Juni: ln de beden gehouden jaarliiksche de Nt Koopband ei beeft jhr. presideerde, meegedeeld dat het Neder- cens op 12 dezer «ffi- SamenwWrkihjr van intellectueelen. De commissie van voorbereiding uit ver schillende organisaties voor de definitieve oprichting en bet ontwerpen van regieinent en statuten van het Algemeen Neüer- iandsch Inteilectueelen Verbond beeft on der leiding van den heer D. Hans. weder om een bijeenkomst gehouden te 's-Gra- werd tot lid prof. dr. K. R. Kruyit te Utrecht. Hii zal worden uitge- Oiver den stand van voorbereiding wer den breedvoerige besprekingen gehouden, mede naar aanleiding van het besluit van oen Journalïsten-Kiung. De neen- ir. iB. M. Gratama (vereenig,mg van Delftsche inge nieurs) meende, dat de zaak nu lin een nieuwe (wedi alie organisaties bijeengeroepen diende te iworden, om te zien,, iweike vereeaigmg in- iplaats van den Journalisten-Kring de lei ding zou willen nemen. Ken denkbeeld, dat ir Da. D. Boer bond van Neder- en Jan Woüs (Ne- werd on- door prof. dr. C. J. van (Nieuwenburgth (Nederlandsche chemische Vereenigung) bestreden. Laatstgenoemde iwas van oordeel, dat met de voorbereiding gewoon dienoe te worden doorgegaan. Aangezien (tevens uniting werd gegeven aan eenige gewicbtige bezwaren, in ver- slotte het voorstel-Uabama tot het hou den van een nieuwe algemeene vergade ring aangenomen, echter in dezen zin door mr. dr. J. H. van Zanten (centrale van ihoogere gemeente-ambtenaren geamen deerd, dat aan jdie vergadering eenige pnncupieeie punten inzake den vorm en de De heer dr. B. A. P. van Dam (Ned. Maatschappij (tot bevordering van de Ge neeskunst) ook op de gram van acta«| Te sterke toeneming der bevolking. Kconomisch-bttatistusche berichten ziin 'blijkens een artiaei van den heer C. A. verrijn Stiiart, ontdaan over den voorloo- pigen uitslag der voikssteding, un het bu- eomier over het percent van den bevol kingsaanwas. Die aanwas van 1.42 'Zo komt (niet anieen op dat oogenblik van na-oor- tt, mar zij, is op den het blad. Ze öe- m 49.16 jaar, Over i 27b over twee eeuwen 110 millioen zielen moe ten onderhouden en huisvesten, hetgeen onmogelijk ie. De schruver ziet dan ook maar (twee uit wegen: vermeerderde sterfte of vermin derde geboorte. Den eersten Wee zal nie mand, meent het blad begeerlijk willen noemen, zoodat daling van het geboorte cijfer de oplossing zal moeten brengen van het benauwend probleem, hetwelk in de cijfers der volkstelling besloten ligt. De auteur is verder nog getroffen do de verdere daling van het overschot aan vrouwen. Per 1000 mannen in 1909 nog 1021 vrouwen, dn 1920 nog maar 1014. Aangezien de geslachtsverhouding der ge boranen juist omgekeerd is (5 percent meei jongens) (bewust dat. dat de vrouw (betere gelijk is. Verder dient het geslacht' te verdwenen. Nag< leeftijden blijkt het vrouwelijk geslacht meer weerstandsvermogen te bezitten dan het mannelijk, waarbij merkwaardig is. dat de dialing der sterfte meer aan de dan aan de vrouwen is ten goede gekomen. Het vrouwenoverschot zou dan ook (toege nomen min, ware het niet. dat de zooveel aanzienlijke daling van de vrouweneterfte Soeptabletten, bouillon- en jusblokies. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het tiende Hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor hét dienstjaar 1919 (kosten vervaardiging soeptabletten, bouillon- en 'erscheidene leden eerst op 26 April van dit jaar is ingediend. Dit had veel eer der moeten geschieden, b.v. einde 1918 of uiterdijk begin 1919. Voorts konden zii niet begrupen dat de Regeering tot deze trans actie is daartoe weinig aanleiding meer bestond. De voorloopige overeenkomst zou nJ. 4 November 1918 zijn tot stand gekomen, volgens de Memorie van Toelichting, doch blijken» bet rapport van de Crisis-enauête- commissie op 16 November, derhalve na den wapenstilstandterwijl het definitieve Contract 26 Februari 1919 werd geteekend. Mocht het soms niet meer mogelijk zm geweest, van de transactie af te zien. dan had in ieder geval toch een beding in het verplicht wias de werkelijke productie van 6 maanden af te nemen, dan wel de raor- ömaandeüiksche productie. Toen de gemaakte producten niet lan ger in den smaak vielen had de Minister dat de vervaardiging^niet langer werd voortgezet. laten dat daarmede 30 J-uni 1920. Men betreurde dat dit Bumipen achtemvaïe la Rebieveu ea dat dienteMteyelee een mroete "is vervaardigd, waarvan een ia gebleven. (Men mogelijk de- te doen. al zou ook de afzet met verliezen gewaard moe- e te voorkomen, dat die Ook vroeg men waarom de N.V. Overschiesche Land- en Tuinlbouw- ofstand heeft gedaan van .raak op schdeloosateBing op grond van de Scheurwet 1918. Moet daar uit opgemaakt worden, dat het contract deze schadeloosstelling s Andere leden merkten gemakkelijk is aan te gev ter destijds had moeten i oorlog een jaar langer had? dat het thans hoe de Minis- delen. Had de het m Minis- hii deze de volksvoeding TOERISME. A. N. W. B. In de te Amsterdamgehouden vergade- ag van het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B., herdacht de voorzitter, de heer Edo Bergsma, het overlyden van den heer J. H. W. Leliman, een man die zyne zoo groote capaciteiten ten dienst stelde van den A. N. W. B. Een tweede verlies leed de Bond door het ovèrlyden van den heer Otto Cohen. De penningmeester werd gedechargeerd in verband met de goedgekeurde balans 1920. Naar aanleiding van een in de December- vergadering geuiten wensch om de verkie zingen om de 5 jaren in plaats vay om de 3 jaren te doen houden, had de reglements commissie geadviseerd hiertoe niet over te gaan, althans indien daaraan niet verbon den wordt de bepaling, dat aftredende leden slechts gedeeltelyk terstond herkiesbaar zyn. Na eenig debat werd met 27 tegen 14 stemmen besloten (1 blanco) de verkiezin gen om de 5 jaar te doen plaats hebben, met dien verstande, dat de zittingsduur der tegenwoordige bestuursleden en stemge rechtigden op 3 jaar bepaald blyft. Aan de reglementscommissie zal worden gevraagd advies uit te brengen over de wyze van aanvulling van tusschentyds ontstane va catures. De vergadering sprak zich eenstemmig uit voor jaarlyksche benoeming van afdee- lingsconsuls. Zeer langdurig werd de kwestie der con- verhooginj tributieverhooging onder gezien. re goedkeuring van de alge meene vergadering de gewone contributie te verhoogen'van 4 tot ƒ5, van die der echtgenooten van ƒ2 tot ƒ2.50, die der juniores van 2.50 tot ƒ3, en van die der levensleden met 10. De voorzitter deelde mede, dat wylen de heer Otto Cohen, by uiterste wilsbeschik king dd. 24 Sept. 1918 heeft gelegateerd de som van ƒ5000 aan den A. N. W. B. vry van rechten en successie. Onder in stemming der vergadering bracht spr. hul de aan wylen den heer Otto Cohen voor dit bewy8 van groote liefde voor den Bond. Verder deelde de voorzitter mede, dat in overweging is het by wyze van proef uit geven van de Kampioen op beter papier, voor hen, die er prys op stellen tegen by- betaling in plaats van het gewone orgaan, een exemplaar te ontvangen op beter pa pier gedrukt. Er zyn evenwel nog eenige technische bezwaren te overwinnen. Verschillende leden spraken zich afkeu rend uit over abnormaal hooge hotelpry- zen, in het byzonder in zeer eenvoudige in richtingen ten plattelande. Geantwoord werd dat de zaak de volle aandacht heeft van het Dagelyksch Be stuur. De vergadering werd (hierop gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van 2 Juni. Voorzitter: Mr. Dr. Kooien. Aan de orde kwam ihet wx>. tot bekrach tigrag van nadere overeenkomsten met de My. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de H. IJ. S. M.. en bet wetsontwerp tot door de mogelijkheid tot rouwkoop zou zun opengehouden. Beperking van den termijn der overeenkomst tot 6 maanden was niet voldoende. Odk vroeg men of de Minister aankoop voor 's Ryks rekening van aan deed en der Mii. tot Exploitatie van Staats spoorwegen en ider H. LJ. S. -M. De beer Lely (vjb.) wees er op diat bü de nieuwe regeling de gemachtigde van den ataat steeds de beslissende «tem heeft, waar bij de meerderheid van de aandeelen vertegenwoordigt. Spr. meent dat ook de Raad van Toezicht kan iworden opgeheven. De heer K1 e e r e k o o p e r (s. d. a. p.) den Minister van het per- die naar ziin jneeming slechter zul len worden, wanneer zii geen zeggenschap in de centrale leiding van het be drijf. De heer Hermans (rik.) (betoogde de -mogelijkheid om ook vertrouwensman van het personeel in den Raad van Com- mi garissen te benoemen. De heer S me enk (a.r.) wenschte even eens personen in den Raad van Commis sarissen, v(He op de hoogte ziin van sociale aangelegenheden in het algemeen en van de arbeidsverhoudingen in het bijzonder. De heer van Beresteiin (vxL) be pleitte een volledige herziening van de Daartoe zullen de sooor- utschappjjen onmiddellijk moeten De heer Bongaers (rik.) betuigde in- van het wefcs- voor de coulante wiize waarop de aandeelhouders maak- bedriifsvorm acht spr. te ver krijgen, in verhand met tantièmes en ver van het gegarandeerde dividend. Wat de medezeggenschap betreft, kan spr. zich voorstellen, dat de minister geen vertegenwoordigers van de organisaties wenscht. Wel is hii voor vertrouwensman nen. De instelling van een Spoorwegraad heeft zijn instemming. De vergadering wend verdaagd, tot 1 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Nieuwe veenbranden. Wias het een paar dagen iets minder nvet het vuur Sn het veen. gisteren brak het door een feilen Noordoosten wind in het Emmer Erf scheidenveen opnieuw los. ver- neemt de Tel. Tegen den avond wend het vuur buitengewoon. Er stond ongeveer 300 dagwerken turf en 300 stobben haggel, eeo dagwerk en een stobbe op 10000 stuks ge raamd, in brand. Zelden zag men zoo'n vuurzee. Het vuur diep over eendge kilo meters lengte. Verbrand ziin verder 4 wo ningen, 3 veenketen en een dubbele wo ning, de laatste bewoond door 25 manscheu, groot en klerin. Een man. die reeds twee jaar ziek te bed gelegen had en moest vluchten voor het vuur. moest in een open schuit vervoerd worden. Dichjibdi stonden een 100 hoopen turf dn ibrand. 65 voet lang en 11 voet ibreed. De atoomspuit stond mid den in het vuur. Vier spuitgasten iwiaren er bij. Gelukkig ds het beginnen te rege nen, zoodat men het vuur thans beter kan aantasten. B iieen veenbrand in ..De Bekken" van Wierden ziin ongeveer 4 H.A. vexhrand. De scheuring onder de mijnwerkers. De federatie van werkers dn het miiabe- driif is uit de combinatie van mijnwerkers- bonden getreden en -zal voortaan afzonder- lijk actie voeren, daar de federatie oa. meent dat door de Combinatie van mijn- werkerabonden niet voldoende tegen het mijnkapitaal wordt geageerd. De droogte. In Z.O. Groningen raakt 't gras opj de weiden zyn kaal en het voedergebrek noopt menigen boer om een deel van zyn vee af te stellen wat de veepryzen drukt. Op de bekende Weddesmarkt, 27 Mei, was de veehandel ook al lusteloos. Mede een gevolg van de droogte is, dat de rogge èn haver zich niet voldoende ont wikkelen en dat de groententuinen er dor en vers'chroeid uitzien. In 't Noorden bloeit het koolzaad, maar lydt aan insecten, zoodat geen ruime oogst wordt verwacht; ook zeer waarschijnlijk een gevolg van de droogte. Het slootwater te Schellingwoude. Tengevolge van het opspuiten van terrei nen te Nieuwendam is tusschen Schelling woude en Ransdorp het slootwater zooda nig, dat het vee er ziek van wordt. Reeds zijn eenige koeien gestorven. En verschil lende veeartsen hebben verklaard, dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in het drinken van het slootwater, dat door opspuiting met zoutdeclen vermengd schijnt te worden. In verband met een en ander heeft de Buurtvereeniging „Ransdorp en Omstreken" een vergadering belegd, welke door een^ groot aantal veehouders was be zocht. Daar werd besloten een deputatie naar B. en W. van Amsterdam te zenden, ten einde uiteen te zetten dat de opspuiting zoo als deze thans plaats vindt, dient op te hou den, om erger te voorkomen. Indien deze bespreking niet het gewensch- te resultaat oplevert, dan wil men den mi nister van Landbouw om medewerking ver zoeken. Een moordenaar gevat? Op 31 Augustus 1919 werd in de Schelde- straat te Vlissingen een jong meisje door een man met een mes aangevallen en zoo gewond, dat zij aan de gevolgen overleed. Nog meer andere jonge vrouwen werden dien avond door een man lastig gevallen en aangerand. De dader van een en ander werd niet gevonden. Een der meisjes is thans in betrekking te Rotterdam en ontmoette daar op straat een man, in wien zy pertinent den dader van de aanranding herkende. De man, die een Vlissinger van geboorte is, werd op hwe aanwijzingen door een agent van politie aangehouden en is naar Vlissingen overge bracht. De aangehoudene ontkent de misdaad te hebben gepleegd en den bewusten dag te Vlissingen te zyn geweest. Het onderzoek wordt voortgezet. De Haagsche Schouwburgdirecteur gearresteerd. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau verneemt is de geschorschte directeur van den Koninklyken Schouwburg te 's-Gra- venhage, de heer J. C. v. d. Tol, gisteren op last van de Justitie gearresteerd. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Gestolen brandkast gevonden. In 1919 werd by den heer Kalker, wijn handelaar te Ginneken, een brandkast ge stolen. Het gelukte niet, de daders van de zen diefstal te ontdekken; over het geyai bleef hangen de sluier der geheimzinnig heid. Totdat een dezer dagen een ambtenaar voor de reclasseering een onderhoud hw met een inbreker in de cel van de strafge vangenis te Breda. De gevangene gaf kennen, dat hy een beter leven wilde oe- ginnen en bekende dat hy by den diefstal van de brankast te Ginneken betrokken was geweest. Drie mannen hadden ze op ee» kar vervoerd en in een boschje by het se- minaire Ypelaar (waarvan de gevangene ae ligging nauwkeurig aangaf) in den grow begraven. De ambtenaar voor de reclasseering stel de naar aanleiding van deze mededeelrage een onderzoek ter plaatse in. Daar ne boschje intusschen was gekapt, was het zee moeilyk, de plek te vinden. Woensdag dat echter gelukt. De kast is gevonden i» c.M. onder den beganen grond. Aan de brandkast is niets beschadigd; leen het schilderwerk heeft geleden. En was verroest, zoodat ze niet met een si tel geopend kon worden. 'De opgraving geschiedde onder toe**® van den officier van justitie en den kip tein der marechaussee. Nederlandsche haring voor Rusland. De „Times"-correspondent te Helsingfors seint, dat aldaar bericht uit Petrograd is ontvangen, dat het eerste vrachtschip, dat onder Nederlandsche vlag vrachten met ha ring naar Petrograd bracht, Kroonstad pgsseerde, waarby Russische oorlogssche pen het schip met saluutschoten en muziek begroetten. Ongewenschte vreemdelingen. In de maand Mei zyn 22 vreemdelingen uit den Haag over de grenzen gebracht, ter wijl 9 personen, als gevaarlyk voor de open bare orde en veiligheid, naar het kamp te Harderwyk zyn gezonden. Het a.s. bezoek van Clemenceau. Clemenceau heeft aan een vertegenwoordi ger van het Luiksche blad „La Meuse" me degedeeld, dat hy voornemens is, tegen het einde van deze maand, na zyn terugkeer uit Oxford, met zyn vriend Claude Monèt, een autotocht door Nederland te maken, om een bezoek te brengen aan Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam, waar hy eenige schilderyen van Rembrandt en Frans Hals wil weerzien. Op de terugreis zal hy een bezoek brengen aan Luik. Clemenceau vroeg aan den correspondent, hoe ver het was van Parijs naar Amster dam en toen deze antwoordde, dat deze af stand pl.m. 600 K.M. bedroeg, zeide Cle menceau: Dat ia in een morgen te doen. Een morgen? vroeg de correspondent. Ja, gisteren ben ik om vier uur uit de Vendée vertrokken en om half één lunchte ik reeds in Parys. Dat was 580 K.M. Versch houden van brood. Sinds eenigen tyd, aldus schryft Dr. J. R. Katz in het Chem. Wkbl., is de afschaffing ven den nachtarbeid in het bakkersbedryf een voldongen feit. Een rijkswet heeft over geheele land aan dien nachtarbeid een einde gemaakt. De eigenaren der bakkerybedrijven heb ben aanvankelijk eenige moeite gehad met de indeeling hunner werkzaamheden maar allengs zyn vele dezer bezwaren overwon nen. Het zyn de consumenten, die het lood je gelegd hebben. Terwyl zy vroeger by het ontbyt hun versche brood ontvingen, moe ten zy tegenwoordig met oudbakken brood (vaak met zeer oudbakken brood) genoegen nemen. Is dit bezwaar niet te verhelpen Ik meen dat het verholpen kan worden en wel door toepassing van het procédé tot het versch houden van brood, dat ik vroeger gepubliceerd heb en in opdracht van de Di rectie van den Arbeid nader uitgewerkt heb. Het bestaat uit het bewaren van het afgekoelde brood in een luchtstroom, welks vochtigheid door contact met een chloorcal- ciumoplossing op een geschikte hoogte ge houden wordt (65 70 pet. van de maxima le vochtigheid). De afkondiging der bovengenoemde rijks wet heeft aan dit procédé naar het my voorkomt een nieuwe actualiteit gege ven. Ik heb daarom de hulp van een auto riteit op het gebied der luchtstroomings- techniek, de firma Fred. Stieltjes en Co. in Amsterdam ingeroepen, om de apparaten in een eenvoudigen en toch zeker functionee- renden vorm te brengen. Deze pogingen hebben geleid tot een toestel, dat aan bil- ljjke eischen voldoet. In beginsel is het geheel hetzelfde geble ven als de vroeger beschreven apparaten. Ik zal hef daarom hier niet in byzonderhe- den beschrijven. Maar de vorm en inrich ting der toestellen is door een reeks kleine veranderingen verbeterd, zoodat de .bedrijfs zekerheid is verhoogd en tegelykertyd een zoo eenvoudig mogelyk mechanische con structie is verkregen. Het procédé is in verschillende bakkeryen gebruikt en is practisch bruikbaar bevon den. De apparaten kunnen door de firma 'Stieltjes voor het gebruik gereed geleverd worden. Eén ervan is op de bakkerytentoon- stelling Ibata geëxposeerd. Wat thans mogelyk ware is'het volgen de. De bakkeryen zouden het brood, dat zy in den laten namiddag of vroegen avond hebben gebakken, den volgenden morgen vóór het ontbyt kunnen afleveren in zoo- *lanigen toestand, dat het publiek smakende boterhammen of broodjes ontbijttafel vindt. En dat onder de b de rykswet met zyn verbod van nachtar beid. Of de uitvinding op breeden schaal toegepast zal worden, zal nu voornamelijk afhangen van het publiek, van het feit of de consumenten met genoeg klem om versch brood aan het ontbyt zullen vragen. Een gynaecoloog «als Rijkskanselier. In het voorjaar van 1918 schilderde mevrouw de Balbian Verster—Bolderhey een portret van Dr. C. N. van de Poll, ge neesheer te Amsterdam, bekend o.a. als redacteur van het „Medisch Weekblad". Het schilderytje werd toevertrouwd aan een kruier om het by den dokter thuis te bezorgen. De man zette het tusschen twee koffers op een handkar en ging op marsch. Het geviel echter dat de kruier, toen hy onderweg een vriend ontmoette, noodzake lijk het inwendige van een tappery moest bezichtigen en dat, toen hy weer op straat kwam, de kar met de gecombineerde vracht spoorloos was verdwenen. De politie slaag de er niet in, iets van het gestolene op te sporen. In den herfst van hetzelfde jaar deelde een bloedverwant uit Rotterdam aan den dokter mede dat hy daar in een kunsthan del een portret had gezien dat als twee druppels water op hem geleek. Men dacht natuurlyk aan het gestolen stuk, maar by nader onderzoek was het verdwenen. Het geheele geval scheen opgegeven, totdat kort geleden familieleden van den dokter hier ter stede diens welgelijkende beeltenis m een kunstzaak zagen tentoongesteld. Het het vier jaar geleden gestolen stuk! De kunsthandelaar had het in commissie gekregen van een Duitscher en deze had het te Rotterdam op een veiling gekocht. veilingconditie was het beschreven ms: een portret, geschilderd door wylen Mevr. Thérése van Duyl—Schwartze en voorstellende... Van Bethmann-Hollweg! Een huweiyk in het Heilsleger. Het huweiyk, dat tusschen kapitein Booth, oen oudsten zoon van generaal Booth, en e kapiteine Jane Sewers Lowther op 11 Juni a.s. te Westminster zal worden vol trokken, zal een eigenaardig voorbeeld van een huweiyk in de Salvation Army zyn. Bruid en bruidegom zullen, gekleed in hun gewone uniformen in het huweiyk tre den en daarby zal boven hun hoofden de vlag van de S. A. wapperen. Het eenige teeken van plechtigheid zai zyn een witte sluier, welke door de bruid zal worden ge dragen. De oude generaal Booth zal zelf het hu- eiyk inzegenen en Chalk Farm Brand, het iste muziekkorps uit het Leger, zal spelen, uineer het paar de Hall zal binnentreden. 'De huwelijksvoorwaarden, die by een der- _elyke plechtigheid in den regel aan bruid en bruidegom worden voorgelezen, zien er ditmaal als volgt uit: „Wy verklaren, dat wy dit huweiyk niet sluiten, alleen voor ons persoonlyk geluk, ofschoon wy hopen, dat dit daardoor zal worden gebaat, doch ook omdat wy geloo- ven, dat deze vereniging ons beter in staat zal stellen, God te dienen en met nog meer energie voor de zaak van het Heilsleger te werkn, sluitn wy dit huweiyk. Wy beloven onze woning steeds als een hoofdkwartier van het Leger te zullen be schouwen. In het Heilsleger wordt van de bruid niet gevraagd, haar echtgenoot te gehoorzamen, doch hem lief te hehben, hem te dienen, te eeren en hem by ziekte en gezondheid ter rijde te staan, en nooit hem te beletten iets te doen, dat de zaak van het Heilsleger zal kunnen ten goede komen". Na de huwelyksvoltrekking zullen gene raal Booth en zyn vrouw een toespraak houden en het is gebruik, dat ook de bruid en bruidegom zulks doen. 500 jongens en meisjes van het Leger zullen een eerewacht vormen, doch sleep dragers en andere frivoliteiten zullen ver boden zyn. Achter 't net gevischt.» Het Hof van Apèl te Toulouse heef't be slist, dat de laatste wilsbeschikking van ze keren Albert Sapène, die in 1911 in een krankzinnigen gesticht gestorven is en die zyn vermogen, groot 3 millioen- francs aan koning Alfons van Spanje had vermaakt, ongeldig moet worden verklaard omdat Sa pène, toen hy dit testament maakte, niet meer over zyn verstandelyke vermogens beschikte. Dit vermogen, dat dus thans den Spaanschen koning ontgaat, vervalt nu aan de zuster van den overledenen, mevrouw Sa- caze, die Alfons eerst voor het Civiele Hof van St. Gaudens gedaagd had en by ver werping van haar eisch voor het Hof van Appèl te Toulouse. De Spaansche koning, die zich by deze beide processen had laten vertegenwoordigen door Markies de Boya, is veroordeeld tot betaling van" de kosten van het geding. Gedwongen emigratie. Op voorstel van het parlementslid voor Guyana, Jean dalmat, zal de Fransche mi nister van koloniën, weer zorgen voor RoedSkoope werkkrachten in Guyana. In April 1915 tziin namelijk voor het laatst 33(0 veroordeelden met de „Loire" naar Guyana gebracht. Daarna werd het schip nog uitsluitend voor handelsdoeleinden ge- hruikt tot thet door een Duitsche duikboot Maar nu auilen er ween- menachen van het vijflduizendtal, die nu al zes iaar in het bagno zitten, tot hun eigen voldoening naar de Fransche kolonie worden gebracht, waar zü ten minste in de open lucht al len leven, in plaats van aohtei dikke muren. Heden zou het nieuwe drij vende bagno, de .JXiala". vooiheen een Duitsche vrachtboot, met 692 veroordeel den de reis beginnen. Menschen. die onder militaire en maritieme jurisdictie gevon nist ziin, zijn er niet hii. Wel tien Fran sche spionnen. Het heele achterschip, van sterke ijzeren staven voorzien, is voor de veroordeelden bestemd, terwijl niet meer dan 50 militai ren en in geval van nood ook de 50 ma trozen aan boord de 692 gevangenen zullen bewaken. Als het eng wordt is er nog in het verblijf te zoover zullen de onvrijwillige landveriiui- eers het wel niet laten komen. LANDBOUW. Inlichtingen land- en tuipbouw. gratis inlichtingen^ in het (buitenland; invoerre dere landen op ilond- en ten worden geheven, zoomede bijzondere e ontwikkeling van den land- en tuinbouw in het buitenland in het algemeen, zoomede omtrent benaalde tak ken van het bedrijf in het bijzonder. (.SUM Wetenschappelijke Berichten. Rabindranath Tagore. De Berlijnsche correspondentvan 't Hbl. telefoneert: Heden heeft de Indische dichter Rabin dranath Tagore in de Berlijnsche univer siteit een voordracht gehouden over ..De ziel van Indië. Deze lezing heeft aanlei ding gegeven tot gebeurtenissen, die wel iswaar van de geestdrift voor de persoon lijkheid van den dichter getuigden, doch in haar bykomstigheden een zeer onaange name uitwerking hadden. Reeds een- uur voor het begin der le zing had zich voor de Kon. Bibliotheek, waarin zich de nieuwe aula bevindt, een uit ongeveer 1000 personen (bestaande me nigte verzameld. Verscheiden hoogleeraren moesten terugkeeren. daar het hun niet gelukte door de menschenmenigte te drin gen. In de zaal zelf speelden zich omgeloofe- ilijlke tooneelen af. Er werd om hulp geroe pen, dames vielen flauiw en moesten wor den weggedragen. Niemand kon vóór of achteruit De po litie moest voor den dichter den weg ba nen. Tengevolge van de groote onrast bleef zijn lezing ten deele onverstaanbaar. De dich ter aal morgen rijn lering herhalen. GOUDA, 3 Juni 1921. Gemeente-Archivaris. Naar wy vernemen heeft Dr. J. Huges te gen 1 October a.s. ontslag gevraagd uit >yn betrekking als gemeente-archivaris. Examen Machineschrijven. Op 15 dezer zal alhier een examen ma chineschrijven plaats hebben vanwege het Instituut Riënts Balt, den Haag. Als byzon- derheid rij medegedeeld, dat aan dit cxa- tnen eenige condidaten sullen deelnemen Iter verkrijging van het Dipl. Blindschrii- fven. Dit examen zal dan ook het eerste in ons land te houden examen Blindschriiven rijn. Bezoek aan de Plateeibakkery Zuid-Holland. Het Technologisch gezelschap te Delft zal onder leiding van Prof. Dr. J. C. Nieu- wenburg Zaterdag een bezoek brengen aan de Plateeibakkery Zuid-Holland. Sociëteit „Vredebest". dn de «iaterenovoind onder voorzitter schap van den heer C. G. Spit gehouden algemeene vergadering van de Societiet „Vredebeet" zijn verslagen uitgebracht door den Secretaris en door de Oommissie tot het nazien der rekenaar en verant woording van den penningmeester over het boekjaar 1920-1A21. Uit die verslagen blijkt dat de toestand der Sociëteit gunstig kan worden genoemd. Het aantal leden nam toe van 111 tot 130; het aantal buitenleden bedraagt thans 30. De financieel e resultaten geven reden tot tevredenheid. Mede door meerdere opbreng sten aan zaalhuur en contributies konden uit de exploitatie enkele buitengewone uit gaven van onderhoud worden bestreden en kon nog na afschry vingen, een batig saldo Van 1372.overblijven. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den Secretaris voor de uitnemende re dactie goedgekeurd; de penningmeester werd gechargeerd en hem werd dank ge bracht voor zijn beheer. Het aftredend bestuurslid, de hoer P. Bokhoven, werd met bijna algemeene stem men herkozen; in de bestaande vacature werd voorzien door de (benoeming van den heer A. Dortiand Sr. Br werden 6 obdigatiën uitgeloot. Aan den ontslapen eere-voorzitter, den heer J. Breeboart, werd door den Secreta ris in zijn jaarverslag en door den Voor zitter in ziin slotwoord, dankbare hulde gebracht. Zyn byzondere verdiensten jegens /certen in de Réunie alhier, te doen geven, )met medewerking van onzen oud-stadge- inoot den heer Jaap Spaanderman, als pia- nist. Het stelt zich voor in de maand No vember het eerste concert te doen geven door den zeer bekenden violist Alex Snull ier. het tweede in de maand Januari door de Weensche Hofoper^mngpres Bertha n de maand Januari te kun- 200 irten. Het bestuur doet daarvoor een beroe» op de tmraelkl iefhebbers uit Gouda en omge ving om deze concerten door ruime intee- kening n\ogelij,k te maken. Er zullen in- iteekenlü&teu rondgaan, teneinde te pogen het vereischte aantal kaarten (tegen bil lijken prys) (binnen 14 dagen te plaatsen. Wly wekken mede gaarne op dit lofwaar dig streven van den Kunstkring krachtig BODEGRAVEN. De minister van Arbeid heeft met ingang van 1 dezer den benoemden geneeskundige bij de arbeidsinspectie H. C. Valkema Blouw de gemeente Deventer als standplaats aan gewezen. Uitslag van de harddraveryen alhier ge houden op 2 Juni 1921: Baan 800 Meter. Aanmoedigings dravery le prys ƒ200 Fleedwood K.; 2e pr. ƒ75 Keetje; 3e pr. 60 Kora; 4e pr. ƒ25 Pendel Rynstreekprys: le pr. ƒ300 Giek; 2e pr. 126 Castro; 3e pr. 50 Lonz Ago; 4e pr. ƒ25 niet toegekend. Troostprijs: le pr. 200 Lord Brown Hall; 2e pr. 100 Lord V; 3e pr. 50 Fini; 4e pr. ƒ25 Lonz Aqo. BOSKOOP. Coöperatieve vereniging „De Boskoop- sche Veiling". Er werden prijzen besteed als volgt: Rozen in soorten, per tak 1020 ct.; pioenen in soorten 20—65 ct.; centaurea 4 —6 ct.; lathyrus 1012 ct.; papavers 20— 30 ct.; delphinium 3040 ct.; gladiolus 80 ct.; sneeuwballen 20 ct.; anjers 5 ct.; ftater- alpisius 36 ct., alles per bos van 10 stuks. Aardbeien per 5 ons 6070 ct. HAASTRECHT. De rami dezer gemeente is byeengeroe- pen op Maandag, den 6den Juni 1921, v.m. 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: Rekening en distributiebedrijf; Geldlee- ning tot dekking van het nadeelig saldo van het distributiebedrijf; Balans en Ver lies- en Winstrekening Electrisch Bedryf 1920; Rekening en begrooting Armbestuur van Roozendaal; Benoeming lid Armbe stuur van Roozendaal wegens bedanken door den heer C. Bos, Burgemeester en Wethouders bevelen aan de heeren N. A. Montyn en C. Breedyk; Schryven van Mr. de Witt in zake proces Oudyk, Burgemees ter en Wethouders stellen voor afwyzend te beschikken; Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de kasgeldleening ad 5000 tot 1 October a.s. te verlengen; Voorstel van Burgemeester en Wethouders om deel te nemen ia de op te richten N.V. tot ex ploitatie van een waterleiding door de ge meenten Moordrecht, Gouderak en Haas trecht; Adres van den Alg. Ned. Politie bond in zake jaarwedde Nachtwaker, B. en W. stellen voor dit behandelen by de Be grooting voor 1922; Verzoek van W. de Jong en A. Anker in zake toelating van kinderen op de O. L. School te Ooudewatcr, B. en W. stellen voor daarover met het ge meentebestuur van Oudewater te onderhan delen; Wyziging verordening begrafenis- rechten; Verzoek van H. K. Vergeer e.a. om het sluitingsuur voor de café's te wy- zigen. B. en W. stellen voor afwyzend te beschikken; Verzoek van het Bestuur der Christeiyke School om gebruik te mogen maken van een lokaal van de Openbare Lagere School Jnet advies van het Hoofd der O. L, School; Comptabiliteitsbesluiten. Gisteren by het passeeren op den IJssel- dyk van een rijtuig met een auto, gleed de laatste door het niet voldoende uitwyken van het rijtuig van den hoogen dyk. Ge lukkig bleef de auto, waarin vyf personen zaten, hangen in den stevigen haagdoorn die daar juist was, waardoor een ernstig ongeluk werd voorkomen. De bestuurder van het rijtuig bleef on danks het gebeurde, doorryden, doch werd spoedig achterhaald door de rijkspolitie, die een en ander nader onderzocht. OUDEWATER. Donderdagmorgen kwam het paard van den landbouwer Hagoort by de Herv. Kerk te vallen. H. viel uit den wagen op de keien en bezeerde zich ernstig aan het hoofd, zoo dat geneeskundige hulp noodzakelyk bleek. RECHTZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren veroordeeld: L. v. Z., wegens weder- spannigheid,,te Lekkerkerk, by verstek, tot twee weken gevangenisstraf; P. B., wegens mishandeling, te Waddinx- veen, by verstek, tot 50 boete subs 20 da gen hechtenis. ONDERWIJS. Landbouw -Hoogefacihool. Benoemd tot gewoon Sioogleeraar aan de La mjbouwschool te Waneningen voor (het oiuierwijw in de Physiologie der dieren, dr. A. Griins te Utrecht. TOONEEL. Marie Holtrop. De N. R. Crt. verneemt van Marie Hol- trop, dat zü vóór het aanstaand seizoen by de verenigde gezelschappen Robter- damsch- en Hofstad-Tooneel geëngageerd is. "X WISSELKOERBEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 2 Juni. 3 Juni. offic. niet-offic. Londen 11.32 11.82 Beriyn 4.53 Mi 4.52 Mi Parys 24.32 Mi 24.10 Brussel 24.32 Mi .24.07)4 Zwitserland 51.06 V Weenen 0.60 0.67 Kopenhagen 61.70 Stockholm 66.90 Christiania 44.25 New-York 2.90)4 2.91% Slotkoersen van heden nog niet ontvan- gen. SChELFVAAR 1 BEHiCB IhN. Stoomv. Mü. Nedterland. Billiton arr. 3 Juni v. Hamburg te Am sterdam. Oranje (udtr.) verin 29 Mei v. Sabong. Rotti (tihuisr.) vertr. 1 Juni van Port Said. HollandAmerika Liin. (Noorderdük arr.31 Mei v. Rotterdam te Vancouver. Westerdyk, v. Rotterdam n. Neiw-York. pass. 2 Juni 8 u. vrn, Dungeness. Zudjderdjjk vertr. 2 Juni v. Rotterdam n. Boston en Philadelphia. Kon. Holl. Lloyd. Delfland (tiiuisr.) vertr. 2 Juni v. Las Talmas. Maasland (tihuisr.) vertr. 2 Juni v. Las Palmas. Salland (thuür.k vertr. 2 Juni v. Las Palmas. - HollandOogt-Azië Lün. Alcor (tbuisr.) arr. 30 Mei te Hongkong. Brielle (uitr.) arr. 31 Mei te Singapore. RotterdamZuid-Amerika LUn. Zaandük (uitr.) arr. 2 Juni te Antwer pen. S"toomv. Mij. Ocoaan. rr. 2 Juni v. Batavia te Am- v. Amsterdam n. Java. vertr. Gibraltar, v. Batavia n. Amsterdam. Pewm. Lijst van onbestelbare brieven-en brief kaarten. van iwelke de afzenders onbekend rijn. Brieven. Binnenland. Nationaal Instituut, voor Zelfontw.. Aln- sterendam. Nieuws v. d. Dag. no. 815. Amsterdam. Veritas Woningbureau. Raag. Briefkaarten. L. v. Dam, Amsterdam. Eerste Gesticht No. 7339. Veenhuizen. Van Eiil de Boer. Naaiden. Hanna Huizing». Amsterdam. J. Rietveld. Gouda. Buitenl and. Brieven. Langeman en Sc hul te, Plettenburg. Briefkaarten. N. v. d. Woude. Belvalette. Twee briefkaarten zonder adres. LUCHTVAART. De Fokker-fabriek komt te Veer*. Naar het „Hbld." verneemt zal fiet bui ten gebruik gestelde marine-vliegstation te Veere ter beschikking gesteld worden van de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek „Fokker". Met het oog op de vele nieuwe constructie-plannen, welke deze fa briek vooral op water-vliegtuiggebied heeft. ia dit vliegterrein juist uitermate geschikt omdat er een uitmuntende hydro-bavon is. By de fabriek, die te Veere verrijst, «al een speciale afdeeling komen voor den bouw van vliegtuigen, in het byzonder beBtemd om nieuwe constructies uit te werken. LAATSTR BERICHTEN. -mr. Ia ééMMr-3>lealë. OFPHLN. *hftui*»>V.D. Terwijl w bei Noordelijk deel van het front raat heoreoht viel er levendige actie vaa de Polen, te be- apeuren, in het district Kosenbprg. De Pruisisch* Landdag. Berlijn, 2 Juni. V-D. De Pruiriaohe landsvergadering besloot tegen de aoc.- dem. de buitengewone rechtbanken te hand haven en stemdo toe in een strafvervol ging tegen den communist! schen afgevaar digde Scholem. Deze besluiten leidden tot rumoerige tooneelen, «ooala zii in het Huis nog nooit waren voorgekomen. De commu nisten schreeuwden en maakten door aan houdend rumoer het voortgaan der züting onmogelijk. Pruisische Staat «begroeting. BERLIJN. 2 Juni VD. Het deficit der Prui*ische staotebegrooting bedraagt 2.3 milliard mark. hetwelk door nieuwe (be lastingen moet worden gedekt Op een miin. KOPENHAGEN. 2 Juni VJ>. Volgens een telegram uit Stockholm ia de Nooruche inotorstoomboot „Rugmhiedd". die een la ding hout inhield, ten Noorden van Goth land op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning kon zich in de booten redden. Verhoogde belastingen. WEBNEN. 2 Jiuni. VJ). De Oostenrijk- sche rpgeeruig heeft het parlement een voorstel over de effecten-omzetbelasting voorgelegd), waardoor de tot nu toe be staande belastingen tot het dubbele ver hoogd worden. Bovendien zal de minister van financiën worden gemachtigd, door verordeningen deze dubbele belasting tot vhct viervoudige te verhoogen of weder te verlagen, als de toestand der effecten- markt dit eischt. Staking van stokers. KOPENHAGEN. 2 Juni. V.D. Uit Stock holm wordt gemeld, dat de Ziweedache uto- kersvereeniging het besluit heeft genomen, vanaf Vrydog den arbeid te staken. Deze vereniging stelt zich ten doel. dat de hui dige looncn voor een jaar moeten worden verlengd. De staking omvat omstreeks 4000 arbeiders. Actie der Metaalbewerkers. In een hedenmorgen te Amsterdam, op uitmoodigiing der Landeliike Federatie van Metaalbewerkers gehouden gecombineerde veKgttdering van de hoofdbesturen ilea- Me- (taafbewerkerebonden, waarin aanwezig wa ren de Alg. Ned. Metaal bewerk* rabond. de Ned. R.-K. Metaaibewerkersbioial. de (Jhr. Bond van Metaalbewerkers, de Neutrale Bond van MètaaltMWérkers en de Lande- Jüke Federatie',i!S fcëhtoton «lat tegen de loonsverlaging 'rto^F'tidii' Metaalbond. waar voor geen enkfflHJilte« Wh oudend motief be staat. zai worden opgetreden, zoo moge lyk door .staking. In (beginsel bloten dat gemeen- Hohappelyk za^ wcfptop gestreefd naar een fflP'»*' L" pos itie -ve rbetyriik-. (werking, mögeiük by loyale samen- i6rdt geacht. De dubbele moord te Spaarndam. De Rechtbank te Haarlem heeft tegen «len los werkman Dirk Rozo. bescbul«iigd van den dubbelen moord op den oudeo Mel- chaor en zyn zuster Cornelia Melohuor in 1910, geëischt een irrrnnnM" 'itrnf van 15 jaar. Faillissement Alg. Maatschappij van Levensverzekering en Lyfrente. Hedenmorgen heeft de (rechtbank te Am sterdam de wet van 29 April 1921 ran toe passing verklaard op de Alg. Maatschaoi- PU van levensverzekering en Lijfrente, gevestigd Damrak te Amsterdam. Tot rechter-cnmminaarta is benoemd mr. «Ir. F. Sleutelaar, terwijl een oomimaHie van Rii- Mond van 6 leden is benoemd. Diefstal. Men meldt ons uit Rottendam: Uut «le lading van het ..Drachterland" liggende in «le Lekhaven ziin ten padeele van de firma Karei aan «le Boomgaard- straat 1Ó00 bontstel len. ter waarde van f 13000, gastolen HLRGERLiJKK STAND. HAASTRECHT, van 27 Mei tot 2 Juni. GEBOREN: Antonius, z. v. W. Vergeer en P. M. lleyneman; Gysbhertha Maria, d. v. C. Houdyk en J. C'. Hoogeveen. VL1ST. GEHUWD: J. Boere en C. Koot; S. T. de Wit en H. G. v. Diemen. HEKENDORP. GEHUWD: J. A. Vermey en M. van «Ier Steegt. LANGE RUIGE WEIDE. GEBOREN: Jan Frederik, z. v. M. Mer- sie en J. Kote. GETROUWD: J. van Selm en J. C. Boere- fyn. OVERLEDEN: Maria Schoemaker, 71 j., geh. met A. van der Stoel. STOLWIJK. ONDERTROUWD: Jan de Haan en Ca- tharina Johanna van Velden. GETROUWD: C. Borsje en A. Kraayen- brlnk; A. Molenaar en J. van de Ruit; J. A. van Eyk en W. N. Honkoop. OVERLEDEN: Agatha Bak oud 79 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste te Aberdeen. Laagste stüty^ftfïA te Haparmnda. Verwachting tot den volgenden «lag: Mqtige, tydbiyk afnemende Noordelyke tot Oo^yyke wind, zwaar bewolkt met ty> driyke opklaring, wellicht enkele regen- of onweersbuien, iets warmer.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2