TABAKSWET n Domhuis oi gobotl Dois ernstige waarschuwing namaak Geen votum van vertrouwen? Uefdadiflheidsaanvragen. STADSNIEUWS. PREDIKBEURTEN. WA.BESCHOOR aangenomen. NIEUWE KUNST FRANS JOZEF I KAREL I WASCANA an CORONA SIGAREN HAMMOND SCHRIJFMACHINE GALSTEENEN-, NIEK- BLAASZIEKTEN. PILSNER-URQUELL. Motie van wantrouwen ingediend. Besprekingen in den Rijksdag. Dr. Wirth opnieuw aan 't woord. Een boek van Sidney Osborne. Pleidooi voor een onafhankelijk Opper-Silestlë. De toestand niet verbe terd. De Britsfhc mijnwerkersstaking. Vóór vrede met Duitschland en Oostenrijk. ONS OVERZICHT. kryopen als «iaden volgen 00 de woorden en de belaati ngacbuLdwre Fraaschiraan wer- Esgeriyk twijfelde men er niet aan of de motie van vertrouwen voor het kahi- netiWirth zou ei- met vla* en wdmnel ko men, zei fis de Volkspartij zou haai' stem daaraan Keven, meende men en de Onaf hankelijk en zouden zich neutraal houden. Nu is plotseling gisteren gebleken, dat 't votum van vertrouwen niet zoo gemakke lijk zal zijn te verkrijgen als werd veron dersteld en dat 't nog wel eens op een wantrouwende houding van den Rijksdag zou kunnen afioopen. De Duitsch-nationa- len hadden gisteren een voorstel ingediend om de regeering het vertrouwen te ont zeggen. Bid tie opening der vergadering zeide de Rijksminister van Justitie. Schif- fer: Een deel der bijzondere rechtbanken is reeds opgeheven en het voornemen be staat, ooik het grootste deel der overge blevenen binnenkort op te heffen. De mi nister viiLs niet in staat, een algemeene 'amnestie in het vooruitzicht te stellen. De veiligheid van den Staat en het ge zag van het recht mogen niet bedreigd worden. De afgevaardigde Dr. Stresemann (Duitsche Volkspartij) verklaarde hierna Door de vervulling van het ultimatum zon der meer krijgen wü hoogstens een vrij heid, die nog grooteren dwang beteekent. Wij hopen echter, dat het kabinet den strijd niet opgeeft voor alle mogelijkheden ten giunste van Duitschland. voor zoover er nog geen beslissing is genomen. Hiertoe behooren de bedreiging van de' verhouding «ter Duitse he staten onderling. De alooping der vestingen in het Oosten overschrijdt verre de bevoegdheid van het verdrag van Versailles. Daarmede wordt ons elke mo gelijkheid tot verdediging tegen het op dringende bolsjewisme ontnomen. De sancties zijn door de aanvaarding van het ultimatum vervallen. Dat is ook de meening der Engelse he regeering. Wan neer de „Temp®" vreest, dat bii een even- tueele tweedracht onder de geallieerden de sympathie van Duitschland zich in de rich- tang van Engeland zou bewegen, dan heb ben de Franschen het in hun hand deze stemming in Duitschland te veranderen. De regeering is verplicht het ultimatum uit te voeren en daarom zijn wii allen ver- sticht, haar daarbij terzijde te staan. Wii ibevinden ons in de oppositie, doch wtii ho pen mede te werken aan de verzekering van Dui/tschland's toekomst, voor zoover tons dat mogelijk is. De afgevaardigde Dr. Peterson (Demo craat) verklaarde: Voor oüs en ook voor diegenen mijner partij, die het ultimatum niet onderteekend hebben, is na de aan vaarding van het ultimatum deze aangele genheid definitief afgedaan. Voor het Lom- «lensche ultimatum gekit tfeh slotte ook 't woord: „Waar niets is, verliest de keizer zün recht*'. Op ons rust thans alleen de verplachting, niet alle middelen eerlijk en grondig te (beproeven, de eischen uit te voeren. Het vraagstuk dor,; schadeloosstel ling hangt af van valuta en van het vertrouwen vn het buitenland in onze eco nomische politiek. Voor de verbetering van onze valuta is het opnemen van een groote leening ip het buitenland noodzakelijk. Het vertrouwen in de Duitsohe politiek en eco nomie is afhankelijk van een regeering op breede basis en van langen duur. Rijkskanselier Dr. Wjrth: De Rijksdag* moet goed begrijpen, dat bd ziin besluiten rekening moet worden gehouden met de buiitemlandeche politiek, en dat de Rijksdag duidelijk, oprecht en eensgezind het doel der Duitsche politiek moet steunen. Men heeft gevraagd, welk standpunt de regieering inneemt ten opzichte van het op brengen van den tax van 26 op den uit voer. Dit is voorloopt* slechts een index cijfer, doch het zal toch de grondslag van de Duitsche betalingen worden. Zoolang wii de groote verplichtingen niet kennen, wel ke uit deze indexcijfers voortvloeien, is het buitengewoon moeilijk om gelijkwaardige indexcijfers daarvoor in de plaats te stel len. In ben van meaning, dat de geleerden en de economische deskundigen zich spoedig mogelijk er over zullen moeten verstaan, hoe men een dergelijk indexcijfer kan vinden. Bij ons zün de werkzaamheden daarom trent reeds gaande. Ik herinner er aan. «Lat de regeering reeds vertelaarde, dat zdi den Duitechen exporteurs den tax van 26 papieren marken zal vergoeden. Wii moe ten het ons duidelijk voor oogem stellen, dat hu een veihooging van dem export, deze 26 het zwaarste deel van hot ulti matum beteekent .omdat de DuiJtsche be groeting bij het rekening houden met de zen uiterst variajjelen factor, voor een bijna onoverkomelijke taak wordt gesteld. De vraag zal dringend ter sprjake ko imen, hoe dit alles geregeld zal moeten ivtfonden. hetzij door den uitvoer, hetzij door een «Leel van den uitvoer* of door een omslag, welke men misschien aan «mto syn dicaat kan toewijzen. Dit ziin kwesties van beslissende beteelkenis voor 't economisehc- Lot van Duitschland. Wii zullen ons in de volgende dagen over de kwestie van het vinden van doeltreffende middelen in deze in venbinding stellen met den economischen rijksraad. Nadat de afgevaardigde Hoellein (com munist) nog verscheidene uren had gespro ken, werd de zitting verdaagd tot heden middag 12 uur. Dan zal «Lus nader moeten worden beslist over het al of niet verlee- nen van de motie van vertrouwen. De Riikwjflgrede van Rathenau heeft, zoo als we wel verwachtten, in Framkriik een gunstigen indruk gemaakt. De Petit Pari»en zegt er van.: een Duitsche poli tiek van goede trouw. De Intransigeant. na het verschil van deze houding met die van de vorige regeeiw erkend, wiist op den lof door Rathenau aan Frank riik I toegewaaid en roost er «n toe. dat de goede wil' van hot Kabinet aoo groot Uiitat. dat men beducht moet ziin voor een nieuw offensief van het Imperialisme. Franterüx moet dus op zün hoede blijven, de sanc ties Handhaven, de rechten vim Polen we ten te beschermen en eerrt vertrouwen kei ijk verlichting van ziin last zal hebben gekregen door de Duitsche betaling. Al. a. w. „De pmn moet hangen" (al had hü barbertje noch gezouten noch in stuk gesneden, etc.) om met Multatuii te .preken. Wiel toont Duitschland ziin goe- en wil. ook reed® in daden (afdoening van het milliard in goud), maar juist nu dienen de sancties volgens Fransche mee ning in volle kracht te worden gehand haafd. 't Hangt er maar van af. hoe ie een zaak beziet. Merkwaardigerwijze wordt deze gelegenheid oak weer aangegrepen om wijzen op de rechten van Polen in Op- 'pcr-Silezië. Sydney Osborne, een Ameri- kaansch journalist, dae reeds een paar en geleden een boek over Opper^Si- Jezië heeft geschreven, heeft 'hierover, na de volksstemming een nieuw werk laten ijnen, waarin hij naast eigen be schouwingen een verdediging van het Poolsche standpunt geeft, evenals een cri- itische beschouwing van de Poolsche pno- paganda-lectuur en een opstel waarin de vorming van een politiek zelfstandig Op- per-Silezië wordt bepleit. Dit pleidooi is afkomstig van den in Beu- then gevestigden advokaat, Vladimir Sacha- rezewski, een Pool, die jarenlang in Galicie woonde en daar als leider der Poolsche be weging optrad. In. zijn hart is hy voor stander van de vereeniging van Opper-Si- lezië met het nieuwe Polen, maar de uit slag der volksstemming heeft de vereeni ging onmogelijk gemaakt. Sacharezewski betreurt dan ook ten zeerste dat de Opper ste Raad het indertijd noodig gevonden heeft om zulk een volksstemming in te richten. Immers er was reeds besloten, dat Opper-Silezië onder Polen zou komen, maar sommige leden van den Oppersten Raad hebben zich dan door de Duitsche argu menten laten ompraten. Zooals de zaken nu staan, valt er op een annexatie van het geheele gebied bij Polen niet meer te denken. De verdeeling volgens plaatselijke uitslagen brengt geen op lossing, of liever brengt slechts een oplos sing, die door geen enkel Opper-Sileziër ge- wenscht wordt. De inzet van den strijd is zonder eenigen twijfel het lot van heel Op per-Silezië geweest. Niemand heeft zijn stem uitgebracht om zijn gemeente of zelfs zyn district Poolsch of Duitsch te maken. Dit ware trouwens in vele plaatsen overbo dig geweest. In het district Pless b.v. zijn er heel wat dorpen waar vrijwel geen en kele Duitscher woont en toch is daar ook ïer groote opkomst der stemgerech tigden geweest. Wat ook in de gegeven om standigheden zeer natuurlijk is; immers het was er juist om te doen om een groote meerderheid Poolsche stemmen van het platteland te krijgen, teneinde daardoor de Duitsche meerderheid, die men in de steden verwachtte, te neutraliseeren. Had men bewoners voor het dilemma geplaatst: ge heel b\j Polen of verdeeling dan Sacha rezewski twijfelt er niet aan zou zelfs de groote meerderheid der Duitschgezinden voor Polen gestemd hebben, want een ver deeld Opper-Silezë is vermoord. Dit werd indertijd ook erkend door Witos, den Pool. schen minister-president. Om al die redenen eischt Sacharezewski, dat Opper-Silezië, dat hij volstrekt niet bij Duitschland wil gevoegd zien, een zelfstan dige staat zal worden, die volkomen vrijheid van verkeer zou genieten met alle buur staten. Hoe dit plan moet verwezenlijkt worden, zegt de auteur niet en de gedachte blyft dan ook tamelijk utopisch. Aan dergelijke beschouwingen heeft men praktisch dan ook al heel weinig. De toe stand is slecht en blijft slecht. Volgens de Berlijnsche bladen hebben de Poolsche op standelingen getracht om voordat de En- gelachen zich iji den strijd mengen, hun machtsgebied nog aanzienlijk uit te breiden. Gisteren en vanochtend hebben zij op ver. schillende punten van het front de afdee- lingen politie en zelfweer krachtig aange vallen, o. a. bij Stubendorff, «lat maar on geveer op een uur afstands van de leger plaats der Engel schen gelegen is. Bij An- naberg heeft de Poolsche artillerie ver scheidene dorpen beschoten, waar reeds de eerste Engelsche patrouilles staan. Bjj het Oosterstation van Oppeln heeft men gisteren getracht den watertoren de lucht te laten vliegen, wat echter ver ijdeld kon worden. Het allereerste onaangename gevolg de gebeurtenissen in Opper-Silezië is voor 'Duitschland, dat sinds een maand geen ko len uit dat gebied zijn verkregen. De re geering moet nu voornemens zijn met de arbeiders uit het Ruhrbekken nieuwe sprekingen aan te knoopen over het invoe ren van overuren. Reeds zijn de voorraden van 1 millioen tot 250.000 ton gedaald en indien niet spoedig een kentering komt in dezen toestand, zal het onmogelijk worden aan de eischen van het ultimatum der en tente te v. De mii nwerkerss taking in Engeland Bchijnt te zullen verloopen. Weliswaar heeft «le Münarbeiderabond de regeeringsvoor- Nvaamlen verwerpen, doch het verlangen 't houweel weer ter hand te nemen wordt groot. In de kolenmiinen te Swanwick (Derbyshire) waar 1000 man werken, ia dë arbeid hervat. De wericnemers hebben toegestemd een loonsverlaging van 2% .-dulling per dag. Te Londen koetert'men de hoop. dat het a.s. week een nieuwe ontwikkeling zal te tóen geven in het kolengeech.il. on hoe zwak bok gegrondvest, er is een algemeen ge loof, dat een regeling aanstaande is. Het k van beteekenis. dat de eigenaars Donderdag hun besprekingen hebben ver daagd en besloten hebben te Londen te blijven om te wachten op elke nieuwe daad van het miinwerkersbeetuur. die de kans geelt op een bevredigend compromis. De bladen spreken over «le mogeliïkheid van een conferentie, waarop de mijnwer kers en -eigenaars een nieuwen loonstan- daarri «ouden bespreken, waarbij wordt re- UT gehouden met de verhoogde kosten van het levensonderiiouden. Een belangrijk feit is. dat de miinwer- kersleiderb minder aandringen op hun eiach tot een loonpot, hetgeen tot dusver het grootste struikelblok voor een regeling ge weest was. De commissie voor buitenlamlsche za ken uit het Ajmerikaansche Representan tenhuis besloot de resoluti e -Porterwelke een oorlog tusschen de Vereenigde Staten eenerziids en Duitschland en Oostenrijk anderzijds voor beëindigd verklaart, voor openbare behandeling geschikt te verkla ren. De bedoeling van deze resolutie is. «le resolutie Knox te vervangen. Porter, die voorzitter is van de commissie, verklaarde dat ziin resolutie de volgende week bii het Huis zal worden ingediend en onmiddel- lijik in behandeling zal worden genomen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De moordenaar van Talaat Pasja. In het proces tegen den moordenaar van Talaat Pasja, spraken de gezworenen het onschuldig uit, waarop vrijspraak van den beklaagde Teilirion volgde. Het bevel tot hechtenis tegen hem werd ingetrokken. Na afloop van de zitting werd de vry- gesprokene door talrijke Armeensche land- genooten, die aanwezig waren, met geluk- wenschen overstelpt. UOEMENIë. Een verijdelde aanslag.X Volgens een gisteren te Boedabest ont vangen bericht, ontleend aan ein West- li op gaar sch provincieblad, zou op 27 Mei een bomaanslag zyn gepleegd ogfden hof- trein, waarin de koning en de koningin van Roemenië naar Karlsbad in Zevenburgen reisden, Een beambte vond een bom met een lading van 3. K.G. ecrasit op de rails. De aanslag werd slechts verijdeld, doordat de trein vertraging had. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Tot lid van de Provinciale Staten van zAid-Holland in de vacature ontstaan door hqt overlijden van den heer J. Bouman, is benoemd verklaard de heer C. Warnaer te Djrksland. king met stroomvoerende deelen en werd bewusteloos weggedragen. Hij wertl neerge legd in het kantoor eener nabyzynde fa briek Was toen de kunstmatige ademhaling al of niet met hartmassage toegepast, zoo als wordt aangegeven op de wandkaarten voor eerste hulp by ongelukken, die in fa brieken moeten zijn opgehangen en, zooals op de cursussen voor eerste hulp by be drijfsongevallen behoort te worden gedo ceerd, dan was kans op behoud niet uitge sloten geweest. De aanwezigen deden juist niet, wat in de eerste plaats noodig was en toen na verloop van een klein half uur een geneesheer kwam, «lie terstond met kunst matige ademhaling en hartmassage begon, was de kostbare tijd onbenut voorbijgegaan en bleef het pogen vruchteloos. Moge deze treurige gebeurtenis allen doordringen van het besef, dat ieder slacht offer van een ongeval door electriciteit kans heeft op redding door onmiddellijke kunst matige ademhaling en hartmassage op hem toe te passen. Het is onafwijsbare plicht, de bewerkin gen toe te passen, en vol te houden, totdat het bewustzijn terugkeert, of een genees heer den dood heeft geconstateerd of de be handeling overneemt. Geschorst. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat de di recteur van het postkantoor te Sassenhevm in zyn betrekking is geschorst wegens onre gelmatigheden. Een dure leerling. Te Bakkaveen (Fr.) wil een vader zyn kind naar de Geref. school te Wynjeterp zenden, een afstand van zeven K.M. De wet bepaalt, «iat leerlingen vier K.M. van de school mogen wonen. De gemeente moet nu een gesloten rijtuig beschikbaar stellen voor dat kind over een afstand van drie K.M., wat het eerste halfjaar aan de gemeente 510.zal kosten. Opleving in de sigarenindustrie. Volgens het „Centrum" heerscht thans te Eindhoven een groote opleving in de siga renindustrie. Vele fabrieken werken weer op volle kracht en het aantal werkloozen vermindert dagelijks. Een bekende eerste klas fabriek vroeg dezer dagen 100 arbeiders er by. TWEEDE KAMER. Vergadering van 3 Juni 1921. Voorz. Mr. D. Kooien. De heer Schaper (s.d.a.p.) vroeg een interpellatie te mogen houden over de jong ste circulaire van den minister van Arbeid betreffende de regeling van den woning bouw. Hierop zal nader worden beschikt. S poorwegovereenkomsten Aan de orde kwam de motie-van der Waarden, waarin wordt uitgesproken dat het niet wenschelyk is dat in den Raad van Commissarissen ook leden worden benoemd door aandeelhouders, en dat het aantal le den bet personeel en vertegenwoordigers van handel,, landbouw, nijverheid en verkèer dient te worden uit gebreid. De minister van Waterstaat, de heer Kö- n i g, deelt mede dat zal worden ingesteld een Spoorwegraad, waarvan ook leden door de Regeering benoemd zullen worden in overleg met de vakorganisaties en met han del, nijverheid, verkeer enz. In den Raad van Commissarissen zullen benoemd worden personen bekend met de personeelsbelangen, aldus, dat van de vier organisaties telkens twee vertegenwoordigd zullen zyn, terwijl «ie twee andere plaats vervangers zyn, na een jaar wisselt dit. De vertegenwordigers zullen op de hoogte zyn van de administratieve- en van de sociale aangelegenheden het personeel betreffende. Maar de minister benoemt deze personen. De stemming over de moties en wetsont werpen zullen Dinsdag worden gehouden. De vergatiering werd verdaagd tot Dins dag 1 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Ongeluk op de Kamperheide. Een sergeant d«K»r een granaat gewond. Op de Kamperheide heeft gistermorgen omBtreeks II uur tijdens de oefening met granaten een ernstig ongeluk plaats ge had. Een onderofficier, een der leerlingen van de school van verlofsofficieren te Breda, die tijdelijk by de Stormschool van de 2e divisie was gedetacheerd, is daarbij zoo ernstig ge- won«i, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Geoefend werd met Duitsche vleugel-gra naten, zijnde granaten, die met een granaat werper worden weggeschoten en eerst by aanraking met den grond of met een voor werp, dat zy ontmoeten, ontploffen. De hulpinstructeur, die het toestel uitlegde, ter wijl alle leerlingen om hem heen stonden, wist niet, dat de granaat scherp was en trok aan het touw, terwijl een der leerlingen voor het toestel stond. De ontsteking had daarop plaats en de granaat, die werd weggescho ten, trof het slachtoffer in het onderlijf. Een ontploffing volgde niet. Indien dit wel het geval was geweest, zouden waarschijnlijk meerdere slachtoffers te betreuren zijn ge weest. De gewonde sergeant de Priester uit Leeuwarden wen|,in hoogst ernstigen toe stand per auto-ziekenwagen naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht, en is eeni- ge uren na zijn aankomst overleden. Wat te doen bij ongevallert door electriciteit? De directeur-generaal van den Arbeid verzoekt plaats voor het volgende: Opnieuw heeft de Arbeids-inspectie ge constateerd, dat een door een electrischen stroom bewusteloos geworden arbeider is overle«len, terwijl het niet buitengesloten is te achten, dat by onmiddellijke toepassing van kunstmatige ademhaling eh hartmas sage het leven behouden had kunnen wor den. Een jeugdig hulpmonteur, werkzaam bo ven in een paal van een bovéngrondsche hoogspanningsleiding een zeer gevaarlijk werk, «lat voor jeugdige personen Krachtens <!e Arbeidswet verboden is, kwam in aanra- De verlakte jachtwagen en de verlakte boer. De „Vorwürts" geeft het verhaal van een handigen oplichterstrjpc. In de buurt van Nai.én nam een landeigenaar onlangs vun een Berlyner een jachtwagen over tegen een matig prijsje. Een paar dagen later meldde zich iemand bij hem aan, die zich als de vroegere eigenaar van den wagen diende en zyn beklag deed, dat zijn zaakgelastigde den wagen toch wel wat te billijk verkocht had. De boer kon daar iets voor voelen en betaalde nog 600 mark bij. Toch was hij met zijn koop nog tevre»Ien i stuurde den wagen naar een schilder om hem eens flink te laten opknappen. Het voertuig stond nog in de werkplaats, toen er by oen boer 9 mannen in een auto voor- •eden. Twee van hen zeiden, dat de wagen hun «utstolen was en de derde, die zich, wijz«>n<ie op een penning, voor beambte der justitie uit Be'riyn uitgaf, bevestigde dit en eischte in naam der wet teruggave van den wagen. De boer vond dat zeer onprettig. Hij bood aan, «ien wagen te laten afschilderen, en hem dan zelf ter beschikking te stellen. Na eenlg aarzelen ging «ie justitie-beambte er op in, maar wist den boer te bewegen, hem op slag 10.000 mark als waarborg te beta len, dat de wagen niet opnieuw zou verdon keremaand worden. Daarvan werd een fat soenlijk proces-verbaal opgemaakt. Toen de wagen klaar was, gaf de bezit ter bericht bij de politie dat hy kon afge haakt worden. De politie evenwel was op het spoor ge komen van den werkelyken eigenaar.-Deze nu was het, die zyn eigendom kwam afha len en zyn wagen in heel wat betere condi tie vond, dan toen hij hem ontstolen wer«l, De lichtgeloovige boer is nu den jachtwa gen kwijt, met de koopsom, de 500 mark toeslag en fie 10.000 mark garantie. Het zal hem weinig troost geven dat de politie drie der schavuiten onschadelijk ge maakt heeft. De „beambte der justitie" ge niet nog van zyn vrijheid. talrijke theater-directeuren haar vader niet met rust lieten, eer hij zijn kind aan het tooneel wilde wijden. De vader van Justine was echter ietwat conservatief en had daar toe nooit zijn toestemming gegeven. Inmiddels kreeg Justine den prijs, die voor het mooiste meisje in de Vereenigde Staten was uitgeloofd.. Nu verklaarde Jus tine zeer besÜBt, dat zij óók wel eens plei- zier van haar schoonheid wilde hebben, en niet van plan was, binnen de muren der ouderlijke woning te verwelken; kort en goed, zy ging op de planken, Justine had groot succes in een revue die trouwens voornamelijk voor haar was geschreven en alle bladen roemden haar schoonheid; zij kreeg prachtige contracten en drie jaar later was zy een der meest bekende Ame- Een duim door een teen vervangen. Chirurgen hebben, volgens „Le Matin", een middel gevonden om een duim, die bij een ongeluk is afgerukt en die bjj het werk zoo moeilijk gemist kan worden, te vervan gen. Ze zetten er eenvoudig «Ien grooten teen van den gewonde voor in de plaats. De operatie is echter niet zoo heel gemakkelijk. Om den teen aan de hand te doen groeien moet hij niet dadelijk geheel van den voet worden losgemaakt; de hand van den ge opereerde moet dan ook ongeveer veertien dagen verbonden blijven aan den voet, waar aan «le teen, die reeds half is afgesneden, nog gedeeltelijk is blijven zitten. Het re sultaat is tot nu toe heel goed geweest en de nieuwe duim vervangt volkomen den ver lorene. Toen zij achttien jaar was, leerde z\j den ■kenden filmdirecteur Johnson kennen, die haar voorgoed aan zyn onderneming wist te verbinden, door met haar te trouwen. Het werd een voorbeeldig huwelijk, en Jus tine is op de film bijna even schoon als in werkelijkheid. Vrouwelijke bookmakers. De „Daily Chronicle" schrijft, dat de be. langstelling van de zijde der dames voor het wedden op de Engelsche rennen zoo groot is geworden, dat binnenkort vrouwelijke bookies" zyn te verwachten. Vrouwelijke „Schrijvers" zyn er reeds. Tal van bookma kers hebben alleraardigste helpsters, die haar werk uitstekend verstaan. Vooral op de goedkoopere rangen vindt men ze, en daar verwacht men ze dan ook binnenkort „op de planken" te zien, om de vrouwelijke clientèle te bedienen. SPORT. De mooiste vrouw wan Amerika. De mooiste vrouw van Amerika, die naai de portretten, die de Engelsche bladen van haar publiceeren ,te oordeelen, inderdaad een schoonheid is, vertoeft op het oogen- blik te Londen. Zü is de vrouw van een dei- meest bekende filmdirecteuren, mr. John son. Reeds in haar prilste jeugd heeft me vrouw Johnson, naar zij in een interview met een Engelsch journalist verklaarde, schoonheidsprijzen gewonnen. Op driejari gen leeftyd trok zy op een feestje door haar prachtig haar, zonnig lachje en mooie oogen ieders aandacht, en toen er gestemd werd over de vraag, wie het mooiste der vijfhonderd aanwezige kinderen was, kreeg de kleine Justine den eersten prijs, een héél klein gouden horloge, met briljanten bezet. Toen men haar het horloge liet zien, greep zij er gretig naar; eenige seconden later had zy het reeds uit het raam laten vallen, hetgeen haar den toorn harer ouders en een afstraffing met een Spaansch rietje op «len hals haalde. Aan haar schoonheid heeft dit incident echter geen afbreuk ge«laan. Op veertien jarigen leeftijd was zij zoo mooi, dat de voorbijgangers haar in de straten van New- York met open mond bleven aanstaren, en VOETBAL. Wedstrijdprogramma van Zondag 5 Mei. 2e klasse B. Door het Westelijk Distriotabestuur is de op 9 Januari 1921 gespeelde wedstrijd V.U.C.—«HilVereiUim. wellke door de Hage- is wend gewonnen, ongeldig verklaard er. zal morgen op Ihet terrein van V.UX!. (den Haag) worden overgespeeld. Momenteel is V.U.C. dus nog geen kam pioen. Proef wedstrijd Nedeiiandsch elftal Het Nederlandsoh Elftal speelt morgen een oefenwedstrijd tegen het Zuidelijk elf- tal, «Lat is samengesteld als volgt: iDoel: O. de Munnick. Velocitas. Achter: J. Mertems, NaAX!. en A. Phi- lipse, N.A.C. (Midden: E. van Roessel, NAX3.; M. Mom mens, Willem II en K. Rondn, M.V.V. Voor: J. Sillekens. NA.C.; A. Verlegh, N.A.C.; H. Felix, M.VX: J Soons. M.V.V. en J. ter Beek, Bredania. Reserves: J. Schot, N.A.C.: J. Roering», M.V.V. en L. Scollaert. .Wiilleim II. Het Nederlandsch elftal. Naar we vernemen ziin door verschil lende omstandigheden de heeren Steeman l(Spanba), Boeilie Kessler (H.V.V.). Mr. D. Kessler, aanvoerder (H.V.V.). de Natris (Ajax) en F. Pelser (Ajax). vertiinderd de reus naar Kopenhagen mee te maken. In den oefenwedstrijd van morgen sollen ts deze spelers niet uitkomen. (Uitgenoodiigjd ziin J. Mazurel (Blauw Wat). E. van der Kluft (Blauw Wit) en Max Tetzner (Be Quick, Gron.). De N. E. C. zal du® daadwerkelijk ant woord moeten «even op «ie meeritg van de Belgische Elftal Commissie dat ze in staat is, indien noodig, nog een stevig re serve-elftal samen te stellen. Wii vreezen daarvoor. ZWEMMEN. Het water poloprogramma voor de G.Z.C# voor het seizoen 1921. luidt als volgt: 19 Juni: le kflas A: (D. J. K.—Maas 1. 3e klas C: U. Z. C. 2—C. Z. C. 2. (De DommelS. Z. C. 26 Juni: le klas A: G. Z. C. l-^Maas 1. 3e klas C: G. Z. C. 2—De Dommel. S. Z. C.—U. Z. C. 2. 3 Juli: le (klas A: Maas 1D. J. K. 1. 3e klas C: S. Z. C.—G. Z. C. 2. 10 Juli: le klas A: D. J. K. 1—G. Z. C. 1. 3e Was C: G. Z. C. 2—U. Z. C. 2. S. Z. C.De Dommel. 17 Juii: le klas A: Maas 1G. Z. C. 1. 3e kla® C: U. Z. C. 2S. Z. C. De Dommel—G. Z. C. 2. 24 Juli: le Was A: G. Z. C. 1-®. J. K. 1. 3e klas C: De DommelD. Z. C. 2. G. Z. C. 2-43. Z. C. 31 Juli: le klas A: Wiinnaar A(Winnaar B. Verliezer A'Verliezer B. 3e klas: Winnaar A—Winnaar B. Winnaar D(Winnaar E. 7 Augustus: le klas: Winnaar BWinnaar A. 3e klas: Winnaar C-Winnaar A. Wiinnaar EWinnaar D. 14 Augustus: Verliezer le WasWinnaar 2e kiss. Winnaar B—Wiinnaar C 3e Was. StodenwedgtriidAmsterdamRotterdam 21 Augustus: BelgiëNederland (Antwerpen). Winnaar A, B. C—Winnaar D. E. 3e LAWN-TENNIS. 2e klasse C. Den Haag: Hou trustA. V. Ready v. B. 2—Amateurs 2a. T. O. P. 2«Odit. 5 3 6 13 1« 19 21 21 De 9e Olympiade te AmstenUm. Naar B. T. A. uit Lausanne meldt, het internationaal comité der Olvn**®0^ besloten, om de 8e Olympiade in Parijs te houden en de 9e in 1928 te sterdam. De stand in deze afdeeling is «esp. «eWi Houtrast 4 26 Tiod 4 25 T. O. P. 4 23 Turf 4 16 Vol Moed 4 12 Odit 4 9 Amateurs 2a 4 7 Ready v. B. 4 7 Mee muilen'bereiken ons aanvragen van particulieren en vereenigingen om gratis plaatsing van advertentiën ten behoeve van het door hen beoogde liefdadig of maat schappelijk doel. Zoo ook thans weder van de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. in de Graphische Vakken. Wij vestigen er de aandacht op dat der gelijke aankondigingen niet gratis worden geplaatst; voor deze soort advertentiën geldt een speciaal tarief: de helft van den gewonen advertentieprijs. Dit tarief geldt voor alle dergelijke advertentiën, zonder uitzondering. DE DIRECTIE. GOUDA, 4 Juni 1921. Inschrijving van leerlingen op de Burgerscholen voor Jongens en Meisjes. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis, dat op Dinsdag 14 Juni des n.m. te 5 uur in de burgerscholen, hoofden de da mes F. C. A. Bak en P. A. Snoep en de hee ren J. Slop en.W. den Hoed inschrijving zal worden gehouden van de kinderen, die de eerste Dinsdag na de zomervacantie op deze scholen wenschen te worden geplaatst. Jubileum. De heer P. J. K. v. Werkhoven herdenkt 18 Juni e.k. den dag, waarop hy 40 jaar ge leden als commissaris bij de stoombootree- ilerij „De IJsel" in dienst trad. Het Carillon. Het carillon speelt thans by heeluur het lied: „Connais tu le pays" uit de opera „Mignon" van A. Thomas, met voorspel. Classicale Vergadering N. H. Kerk. De Classicale Vergadering zal Woensdag 29 Juni a.s. worden gehouden. Holl. Maatschappij van Landbouw. Gisteravond vergaderde in café „Harmo nie" de afd. „Gouda en Omstreken" van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De voor zitter, de heer Valckenier de Greeve heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den rjjkszuivelconsulent, den heer J. Huisman, die de vergadering bijwoonde. Meegedeeld wesd dat op initiatief van de afdeeling en in samenwerking met den Bond Kaasproducenten en den R.K. Land. en Tuinbouwbond by B. en W. is aangedrongen op een betere inrichting van het Marktwe zen, met gunstig resultaat. Op 23 Augustus zal te Bodegraven een Landbouwdag worden gehouden op gebied van veeteelt en kaasbereiding. Deze Land- bouwdag belooft een succes te worden, reeds is toezegging gedaan van deelneming met 400 stuks vee. Aan de afdeeling Zoetermeer-Zegwaard werd een bedrag van ƒ50.— toegestaan ten behoeve van de altlaar door de Maatschap pij in September te houden tentoonstelling. Vervolgens werden uitvoerige beapire- Ikingen gehouden over het reorganisatie- rapport der Maatschappij em tenslotte be sloten adhaeaie te betuigen met het meer- «Jerheadsrapiport der commissie. Het voor stel van den heer Roos om voortaan de afgevaardigden naar de adgemeene verga deringen der Maatschappij door het be stuur te Laten aanwijzen, werd verworpen. Benoemd werden tot afgevaardigden naar de op 15 Juni te Haarlem te houden alge- raeeoe vergadering de heeren M. van Vliet en J. Moon®. Nog kwam ter sprake het inrichten van melkcursussen. waaraan het bestuur de "KKxlige aandacht zal wijden. Na afdoening der agenda had de gewone verloting plaabs. Bakkers nachtarbeid. Vannacht heeft de politie vier knechts In de bokkerii van de firma Steenland on Hen Kleiweg betrapt op het verrichten van Bibeid voor het bü de wet vastgestelde Wnvangsuur. Proces-verbaal is ongemaakt. Wegens een zelfde feit werd proces-ver baal opgemaakt tegen den bakker- Kranen donk op den Tiendeweg. Besmettelijke ziekte. 'Deze week ziin hier aangegeven 9 ge vallen van scabiës. Kaascontróle en Kijksmerk. In het orgaan van de Ned. Ver. van Kaas handelaren vinden we het volgend antwoord vermeld van het bestuur dier vereeniging op de door de hoofdredactie van het Alg. Zui- velblad gestelde vragen omtrent kaascon tróle en ryksmerk. Vraag I. Onze Vereeniging is voorstandster van eene goede controle op het vetgehalte, mits ^deugdelijke en zich onder alle omstandig heden goed houdende en duidelijk leesbare h^^erken gebruikt worden. Wy achten zulks gewenscht ter bestrij ding van oneerlijke concurrentie. Vraag II en IV (die moeielnk te split- «en zijn). Wy achten het niet gewenscht, dat de «Kascontrole gesteund wordt door wettelijke maatregelen, bijv. door een uitvoerverbod van ongecontroleerde kaas. Dit achten wy eene beperking der bedryfsvryheid van pro ducenten en handelaren, daarom wenschen *6» dat het aansluiten bij een contrölesta- non weer eene vrijwillige daad van den pro ducent zal worden. Wjj stellen voorop, dat wy in het merk voor de verschillende vetgehalten niet zien een kwaliteitsmerk, want de kwaliteiten en de soorten in eenzelfde vetgehalte loopen n°ki on^ze.ttend uiteen, wat in de praktyk gebleken is een groot vtiordeel te zijn, daar geen enkele kaassoort zoo over de geheele wereld geapprecieerd wordt als juist de Hol- Jandsche, omdat daarmede aan eiken smaak *an voldaan worden. Het merk garandeert den kooper dus slechts, dat hy kaas ontvangt van een ze- w ^te^alte; kwaliteit garandeert hem net etiket of merk van den exporteur, die er «evens het hoogste belang by heeft aan zyne n®"ler8 in hinnen- en buitenland de juiste Kmrt, de juiste kwaliteit en het juiste vet gehalte te leveren. Niet het percentage vet moet voorop staan en wy vreezen te veel in die richting gedreven te worden door wetteiyke maatre gelen. Er zyn nu reeds markten, waar alleen het '/n den prys bepaalt en waar voor een prima kwaliteit in een zeker vetgehalte niet meer te bedingen is dan voor een tweede of zelfs voor een derde soort van hetzelfde vet, hetgeen op den duur zal biyken zeer schade- lyk te zyn. Vraag III. Wjj achten de techniek der contróle en in 't byzontler de kwaliteit van de gebruikte merken nog volstrekt onvoldoende en achten eiken ingrijpenden regeeringsmaatregel in het huidige stadium zelfs een gevaar voor de kaascontröle. Mocht in de toekomst een werkelyk goed en deugdelyk merk gevonden worden, dan zal dit op den duur wel zyn eigen weg vinden. In „De Producent" van 21 Februari 1921 noemden wy reeds de fouten van de huidige merken en «le daaraan verbonden uitvoer regeling. Ook de Zuivelinspectie heeft sindsdien vele onzer bezwaren erkend, vandaar «le nieuwe concessies voor den export dezer da gen door den Minister van Landbouw, Ny- verheid en Handel gedaan. Of het tegenwoordig gebruikte merk, dat inmiddels weer twee maal veranderd, en naar wy hopen, verbeterd is, op den duur goed kan worden, moeten wy aan de tech nici overlaten, maar vooral ook aan de praktyk, want van geen enkel merk kan iets met zekerheid worden gezegd, wanneer zulks niet een vol jaar op de proef is ge- Bteld. By kaas zal dit oneindig veel moeiiyker biyken dan by boter, daar de kaaskorst veel meer werkt en blyft werken dan de beter. De ondervinding leerde ons, dat de Mei— Juni kaas door haar droge korst het merk vry goed bewaart, doch de zomer-, maar vooral de najaars- en winterkaas door zach te, vettere en meer vochtige korst nog vol strekt niet met het huidige merk harmoni eert, en dit nog heel wat verbeterd zal moe ten worden, wil zulks wel het geval zyn. Waar wy dus nog in een tyd van zoeken zyn, achten wy te meer elk ingrypen van Regeeringswege ongewenscht. Blyft dat ingrypen achterwege, dan vree zen wy daarvan geen nadeelen voor de kaasindustrie en den kaashandel, daar het eigenbelang van eiken exporteur meebrengt den naam van het Hollandsche product en daarnaast dien van zyn eigen firma of ven nootschap hoog te houden. Apollo-Bioscoan. Zenuier veel ophef is gisteravond de Apollo bioscoop (de aldus veadoopte „Wit te") geopend, alleen het met exitrra veel zorg samengestelde programma (met „veel aorg" wordt het altijd opgemaakt) duidde aan, dat er iets bijzonders aan de hand was. Volgens uitnemende svsteem: eerst deeren en dan ontspanning, kregen de aan wezigen na de opendngsmarsch een weten schappelijke film „Glasindustrie", waarna een alleraardigste comedde (Vriie Natuur) werd afgedraaid. Hoofdnummer was „WiJd Moed", een ti tel. die riekt naar de Far West. gedeelte lijk daar ook speelt, doch gunstig afsteekt t*Ü vele van dergelijke rolprenten. Men beleeft er in hoofdzaak de avonturen van een meisje, een natuurkind uit Arizona, «iat in een deftig New-Yorks milieu ver teeik] raakt Het verhaal is span nend zonder overdreven sensationeel te zyn en zoo kunnen de liefhebbers van Wild West trilbeelden er even goed hun hart aan op halen als zy «lie kalmere geschiedenis sen prefereeren. Intrige en monteering zyn uitsteken*!, men krijgt menige fraaie op name. schitterend o.a. is het tuinfeest ver filmd: de zacht rose getinte lampions «ia zen in de blauwige avondduisternis met stil le pracht en verspreiden een schynsel dat feeëriek aandoet. Men ga ze eens zien, doch bedenke, dat alleen hedenavond en morgen „Apollo" geopend is. BERKENWOUDE. By de op 3 Juni j.l. gehouden keuring voor militieplichtigen voor 1922 te Schoon hoven, zyn goedgekeurd Jac. H. van Erk, D. de Jong Mz. en G. de Jong Jz., afgekeurd zyn K. Markus Wz. en A. de Redeiykheid. Het onweer. By het hevig onweer, dat hedennacht bo ven deze gemeente woede, werden by den landbouwer Joh. van Herk 3 koeien gedood. GOUDERAK. Morgenmiddag zullen op het sportterrein alhier de seriewedstryden worden voortge zet en zullen in de 2e ronde uitkomen C. Zwaluwen I, Gouderak tegen T. O. P. II, Goüda. D. Olympia III, Gouda tegen Schoon- hovensche Sportclub II, te" Schoonhoven. Winnaar C tegen winnaar D. LANGE RUIGE WEIDE. Ten huize van A. Verhagen doet zich een geval van Typhus voor. MOORDRECHT. Tot onderwy'zeres aan de Chr. school al hier is benoemd mej. A. v. Peursum te Am sterdam. OUDEWATER. In de vergadering der afd. Oudewater en Omstreken van de Holl. Maatsch. van Land bouw werd door den voorzitter medege deeld, dat vanwege het Ryk, een subsidie van ƒ371.55 zal15 verstrekt worden aan de Huishoudcursus. Mej. H. J. van Dyk, onderwyzeres aan de R. K. Jongensschool alhier is in gelyke be trekking benoemd te Woerden. PAPEKOP. Het bestuur va nden polder Papekop en Diemerbroek heeft medegedeeld, dat het baggeren van turf voortaan verboden is. B yde gehouden stemming ter verkiezing va neen lid van het bestuur van den polder Papekop en Diemerbroek verkregen de hee ren F. van Os 98, W. C. de Bruin 86 en A. Verburg 23 stemmen, zoo«iat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Os en de Bruin en wel op 13 Juni a.s. van 16—12 uur. SCHOONHOVEN. De staking in de Plaieeibakkery. Naar aanleiding om mededeelingen van werknemerszyde over de „staking" aan de Plateel bakkery „Schoonhoven", wordt ons van werkgeverszyde het volgende medege deeld: Vanaf de oprichting der Plateelbakkery „Schoonhoven" werd per week gewerkt 41)4 uur, waarvoor het volle loon berekend naar 45 uur werd uitbetaald (Btukpryzen waren hiernaar berekend). 26 April j.l. werd een treindienstregeling ingevoerd, waarby per week 1V4 uur langer gewerkt kon worden. De stukpryzen bleven evenwel zoo ze waren, aangezien 1 Juni weer een nieuwe «iienstre- geling zou worden ingevoerd, waarby het mogeiyk zou zyn, dat er 45 uur gewegkt kon worden (wat biliyk is, daar er tot nog toe op geen enkele Plateelbakkery 45 uur wordt gewerkt, wel 6 Ouur), Hiernaar be rekend, werden de stukpryzen verminderd, ongeveer 10 (dus geen 15 zoodat het volle loon (per stuk) in een volle week ver diend kon worden, dus geen verlaging van loon of verlenging van arbeidstyd. Hiermee echter nam het schilderspersoneel (op enke len na) geen genoegen en ook niet met de nieuwe dienstregeling, zoodat onder hun be sloten werd inplaats van half zeven, om 5 uur weg te gaan. Dit is gebeurd, evenwel met de boodschap er by, dat de volgende dag de fabriek voor hen gesloten zou zyn. STOLWIJK. Zondagmiddag 2 uur speelt Vitesse 1 al hier tegen Moordrecht 2 een wedstryd op het Vitesse-terrein. In plaats van wyien de heer C. Zyder- laan is tot lid van het polderbestuur geko zen de heer C. Anker Cz. ONZE KOLONIëN. De nieuwe Landsdrukkery in Batavia. Het Bat. Nieuwsblad meldt: Een paar weken geleden had de aanbesteding plaats voor den bouw van een nieuwe landsdrukke ry, waarvan de kosten zyn geraamd op ƒ400.000. De aanbesteding is finaal mislukt, er was geen enkele inschrijver. Geen enkele aanne mer denkt er aan, zoo verzekerde ons dezer dagen een hunner, om in de tegenwoordige tydsomstandigheden het risico voor een werk van eenigen omvang op zich te nemen; de schommelingen in de pry zen van materi alen maken elke berekening onmogelyk. Er zal dus niets anders opzitten, of de nieuwe landsdrukkery zal in eigen beheer moeten worden gebouwd. Maar nu is men met het oog daarop aan het narekenen ge gaan en daarby moet gebleken zyn, dat in den tyd, verloopen tusschen het opmaken van de begrooting van het werk en de aan besteding, de pryzen ongeveer verdubbeld zyn, zoodat de nieuwe inrichting ruim acht ton zal moeten kosten. Waarby men nog de kans loopt op een verdere prysstyging en dus ook van de bouwkosten. FINANCIEELE BEftlCHTEN. De Koninkiyke. In de gehouden vergadering van Commis sarissen van de Kon. Nederlandsche Maat- schappy tot Exploitatie van Petroleumbron- nen in Nederlandsch-Indië werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1920 een dividend uit te keeren van 40 waarvan in Januari j.l. reeds 15 als inte rim dividend is uitgekeerd, zoodat nog een slotdividend van 26 zal worden uitge keerd. B'/j l«*ning Rotterdam. By de Donderdag opengestelde inschry- ving op ƒ6 millioen 6)4 obligatiën tot den koers van 99)4 heeft een zoodanige overteekening plaats gehad, dat Hlechts een gering percentage kan worden toegewezen. Zondag 5 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10)4 u. v.m. Mej. Ds. M. Eelman, te 's-Gravenhage. St. Janskerk. 7)4 u. v.m. Ds. J. E. Btyl. 10 u. v.m. Ds. Hospers. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. Schar- ten. Geref. Kerk. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. Sap en 5)4 u. n.m. Ds. Sap. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5)4 u. n.m. Ds. Veder. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.ra. Ds. H. Bruyel uit Willige Langerak. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10)4 u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Glas. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. E. v. d. Broek. Geref. Kerk. 10)4 u. v.m. en 7)4 u. n.m. Ds. J. L. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10)4 u. v.m. Ds. Kniphui zen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Buiskool. 6 u. n.m. Ds. Hoek, Doopen. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en u. n.m. Ds. de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10)4 u. v.m. Ds. B. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10)4 u. v.m. en 7)4 u. n.m. De heer Schoonderbeek, gods«l. ond. te Putten. WAARDER. Ned. Herv. Kerk. 9)4 u. (ou«ie tyd). en 6 u. n.m. Ds. C. J. Leenmans. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6)4 u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst. GOUDA. Woensdag 8 Juni. St. Janskerk. 12 u. m. Ds. Joh. E. ByL Hu welijksinzegening. RECHTZAKEN. In vrUhcid gesteld. Voor de rechtbank te 's-Htvrtogenbosch is gisteren de behandeling voortgezet van de zaak tegen baron H. F. B. uit Hilvarenbeek, beklaagd J. C. Heefer van het leven te heb ben beroofd, althans hem zwaar lichameiyk letsel te hebben toegebracht door een ge weerschot op hem te lossen. Het O. M. heeft thans voor bekl. vry- spraak gevraagd en tevens diens onmiddel lijke invryheidsstelling. In zyn pleidooi stelde mr. J. de Vrieze uit Amsterdam vast, dat beklaagde uit nomi- weer geschoten heeft. De rechtbank willigde de vordering tot dadelyke invryheidsstelling in. Beklaagde hud ongeveer 300 dagen in preventieve hechtenis doorgebracht. MARKTBERICHTEN. Coöp. Tuiniers vereeniging „Gouda en OmBtreken". Groentenveilinx. Veiling van 3 Juni. Komkommers le soort ƒ8.5011.10, id. 2e soort 68.20, i«l. 3e s«»ort 36.80, Bloemkool le soort 9.9016.70, id. 2e soort ƒ5—11, id. 3e soort 35.90, ld. uit schot 0.60—3; Kropsla le soort ƒ1.50 3.50, id. 2e soort 0.901.60, Spitskool 4.806.50, Stokboonen 0.86, Snyboonen 1.081.97, per 100 stuks. Peulen ƒ3048, Doperwten 4266, Tuinboonen ƒ3439, Postelein ƒ6—11.60, Spinazie 9.20—10.80, Stamboonen ƒ95—105, per 100 K.G. Peen, le soori 7—16.60, id. 2e soort 1—7.50, Rabarber 1.40—10.40, Radys 1.10—2.50, Selderie ƒ3.30—6.10, Sjalotten ƒ0.60—0.80, Peterselie 1.806.10, per 100 bos. Zuring ƒ0.34, Slavellen 0.07—0.16 per kist, Aard beien ƒ0.36—0.62 per pond, Eieren per 100 stuks 10—10.20. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 1 Juni. Jacomina, d. v. F. J. L. Berkhout en J. Werdler. ONDERTROUWD: C. Kirpestein en J. Schriek. P. Happel en M. van Dyk. D. den Os en H. van Erkel, P. Hoogland en C. den Os, A. Th. J. Boere en G. P. Agten. J. Gib bon en N. van der Pool. D. Picket en H. C. Loef. A. N. van Maaren en A. J. Mulder. H. Lakerveld en J. Kremp. W. Kooy en M. Bekker, J. v. Yperen en E. P. Vermey. OVERLEDEN: 1 Juni. Elisabeth J. van Blokland, wed. v. P. J. van Kersbergen, 84 j. üJf .f OUDEWIATER. GiEiBOREN: Pieternella. d. v. G. Koet sier en H. Howeodioorn. ONDERTROUWD: Riinard Catharimis (Wiilleim Johannes Hoek en Joihanna Berk- trof. Cornelia Bloeonheuvel en Meinsie van Diik. Jan Johannes van Vliet en Hemdrika Rlakeubuwr. I GETROUWD: Jan van Buren en Jo hanna Wouters. OVERLEDENFranc iacus Antoniua Senjgers, 68 j. ADVERTENTIëN: SCHRIJFMACHINE Mode stencils. Groot ^nOOeOVCRIEOtMVOOtiUi De JZrven Modal no. 11 f 390.- Modol no. 10 (kliln. kantovrmachint) I 200. Corona Oa kaata klalna Schrfjimacfcina voor partfcullar gabrulk an •PraiaI 175.- Vortogonwoordlgd door: DRUKKERIJ A. BRINKMAN t ZOON Markt 31 - 00UD* - Tolof. 02 Vraagt demonstratla zondar verplichting. Advertentiën en abonnementen op dit blad worden aangenomen voor Berkenwonde-Dorp dni- A. BOOM. Berkenwnudr voor llerkenwonde-Achterbroek door I. NOOMKN. Beierorbe. Stolwijk TE HUUR GElfRAAGO i f 400 i f 600. GMfih zonder kinderen. Brieven on dór''^6. 2795 Bureau GOUDSCHE CmmtoT, Merkt 81. Voorziet U terstond vani VRAAQT PRIJS EN CONDITIE. ai«7 a» Aanbevelend, yyllUIIHUV KLEIWEG 87 - TEL. 517. TE KOOP mijn slechts kort gebruikte met zichtbaar schrift. De importeur Ruvs H.V. ver klaart, dat de machine zonder gebreken is en is bereid aan den nieuwen eigenaar, by eventueele behoefte, nieuwe onderdeelen er voor te leveren, wat bij gebruikte Hammond machines door anderen in den handel gebracht (zooge naamde „rebuilt" machines) nooit het geval is. Bij verkoop wordt de machine gratis van oen nieuw toetsen bord voorzien. Prys f250.00. Zie uitstalling PEPERSTRAAT 16 O. DE RAADT. Tot «le koopéips van onze Zenuw tabletten riciitef) Y$.,e«n Wanneer «le naam A. MIJNHARDT niet op «len «loor U gekochten koker Zenuw-tabletten vooiicorat, heeft U met 2770 27 te «loen, die Schadelijk en waardeloos is. Risch daarom in eigen belang u i t- drukkeluk een koker MIJNHAROT't Zanuw-tablottsa. Advertentiën en abonnementen op dit blad voor BOSKOOP worden aangenomen door D. SPAARMAN, Afh terkade 253. Indisohe Geneesmiddelen. TEMOK LA WAK, afdoend middel te gen galsteenen p. b. 1.76, 6 b. 9.60. ais ik Uw middel niet gebruikt had, was een operatie onvermüdeiyk geweest DAON KKMOKDJOENG, tegen nier- aandoeningen (nierateen-gruia) pei bus 2.25, 6 b. 12.60. sinds het gebruik van Uw Re- moetljoeng gevoel ik my een heel an der mensch...... DAON MENIKAN, blaaaaiekten, (sirenen) pyniyke, druppelsgewyze urineloozing. P. b. 2.26, 6 b. 12.60. De urine komt thans in grootere hoeveelheden dan vroeger, terwijl het niet meer zoo troebel is. Bovenstaande aanhalingen werden ons toegexonden door de gebruikers van Ind. Geneesmiddelen. Men eische op elke bus de naam: THE SIN8ER IMPORT C0MP., BR0HIN6CH, Postbus IOS. Verkrijgbaar by Apothekers en Drogisten, waar niet gelieve men zich te wenden tot THE IMP. COMP. GRONINGEN. 44S6 37 Cal*-R« UUf/l' taurant „HET SCHAAKBORD". Wodorom verkrl|gbaap BUrgsrllchss BrNuhaus - Pllsen.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2