Naar het Oosten door het Westen. STADSNIEUWS. Versailles hetzy de punten van het protocol van 21 Januari j.l. te aanvaarden, «een sprake Wan zijn. Voorts, dat de Regeering verordeningen van de intérgeal lieerde Rijn landcommissie in onderzoek heeft genomen met name met betrekking tot de vraag, of in die verordeningen beulingen voorkomen, die in strijd zyn met de We.fziene Rijnvaart- acte van 1868. Moge jttftxnLHlge stryd aan wezig zijn, dan zal de regeering niet nala ten voorzooveel noodig, stappen te doen om voor de rechten, die Nederland, als onder teekenaar der acte heeft, op te komen. De uitkomsten der algemeenc verkeers- conferentie van den Volkenbond die onlangs te Barcelona heeft plaats gehad, maken op dit oogenblik een punt van onderzoek uit. De Minister stelt zièh voor aan de Staten Generaal te dier zake later nadere mededee- lingen te doen toekomen. De kwestie van den vorm van wetsontwerpen ter zake van toetreding tot verdragen, maakt een onder werp van overweging en overleg bij den Minister uit. Hel bezoek van de Zeeland aan Kopenhagen. Het departement van Buitenlandsche Za ken deelt mede: Het bezoek dat de kruiser Zeeland, onder beve) van den kapitein ter zee Keus, gedu rende een zestal dagen aan Kopenhagen ge bracht heeft, mag in ejk opzicht geslaagd heeten. Telkens wanneer een Nederlandsche oor logsbodem Kopenhagen bezoekt, kunnen de Nederlandsche officieren en bemanning ze ker zijn van een zeer hartelijke ontvangst. Zoo ook by het jongste bezoek. Z. M. de Koning orftving op 23 Mei commandant Keus en zijn adjudant, luit. ter zee Jager in audiëntie, bij welke gelegenheid Z. M. kolonel Keus het Commandeurskruis, den luit ter zee Jager het ridderkruis der Dane- borgorde overhandigde. De volgende dagen waren bijkans te kort om te kunnen gevolg geven aan de talrijke uitnoodigingen, die tot het officierskorps van de Zeeland werden gericht. Voor «le be manning zorgde het bestuur van Tivoli, door iederen Nederlandschen matroos en mari nier voor den geheelen duur van het bezoek aan Kopenhagen vrij entrée in den be roemden tuin toe te staan. Een gretig ge bruik werd hiervan gemaakt en «le Neder landsche zeelieden toonden hun dankbaar heid door hun voorbeeldig gedrag. Eigenaardig optreden van een Nederlandsch consul. De Nederlandsche vice-consul in Neuren berg, de heer M. J. M. Huelsken, vertoefde dezer dagen in Berlyn, waar hij den Za- terdagavond met eenige vrienden in een café doorbracht. De vriendeft van den heer Huelsken wilden hem een vriendelijkheid be wijzen en verzochten het strijkje hdt Neder landsche volkslied te willen spelen, wat het gezelschap staande aanhoorde. De heer Huelskdn meende deze beleefdheid niet be ter te kunnen beantwoorden, dan op zijn beurt den kapelrtWéf Deutschland, i kapelntrtfter te verzoeken d, DeutÜchlfrfid" li be r alles te spe- jelmeester weigerde dit, daar het ien. De kapelmeester weigerde dit, in, Berlijn reeds nMMlèn tot incidenten aanleiding heeft gegcVéti, wanneer men dit lied speelde. De heer -Huelsken protesteer de daartegen met de.volgende woorden: „Gij Duitschers moet U' tuck schamen. Hebt gij dan alle zelfbewustzijn verloren? Wat zijn er voor slavenzielen en knechtsfiguren on der u Hoe kan blf -teo'n erbarmelijken geestelykén en moreelen toestand Duitsch- land*"weer opbloeien? Ik verlang, dat het lied terstond gespeeld wordt." De woorden van den Nederlandschen gast gaven aanleiding tot demonstraties voor en tegen hem. De aanhangers van „Deutsch land, Deutschldnd Uber alles" behielden ten slotte de overhand en de kapelmeester zag zich gedwongen het lied te spelen. Een ver slag van 't gebeurde werd opgenomen iri de Duitsch nationalistische pers. Bovenstaande verhaal seint de Tel. cor respondent. Het blad teekent hierbij aan: Wy moeten dit relaas te meer voor rekening laten van de ^Duitsch nationalistische orga nen, die dit publiceerden, daar in de Staats almanak voor 1921 de naam van den heer Huelsken, als vice-consul voor Neurenberg niet voorkomt. Nadere opheldering van offi- cieele zijde over dit incident is intusschen gewenscht. Belastingverlaging in Rotterdam. B. en Wl stellen «Ien Raad voor. den vermenigvuldigingsfactor der Plaatselijke Inkomstewbcla-sting, welke eerst was vast gesteld op 2.14. thans vast te stellen op 1.36. Dit buiiterikansie heeft men te dan ken aan «le hoogere opbrengst van andere Reisverhaal van Mr. W. J. L. VAN ES. X. Het Dosten Japan. Eindelijk na al «lie dagen van zwaar we- der, begon het kalmer te worden. Het schip kon beter vaart houden en kon men aan den rustigen gang merken, dat de machines sneller werkten. Het schip liep dan ook nu regelmatig boven de 360 mylen per «lag. Met belangstelling werden de cijfers eiken «lag gevolgd. Niet het minst «loor die groep der passagiers, die daarbij een geldelijk, zy. 't klein belang hadden. Zooals men weet is het Engelsche volk een volk van wedders en houdt het van kansspelen. Iedereen doet daaraan mede. Zoo is het gebruik om op een zeereis z.g. pools te vormen, steeds uit hoog stens tien personen bestaande, die elk een vast bedrag inlegden. Op de „Empress of Britain" was dit 1.—, op de „Empress of Japan" $.1.—. Elk van «le tien trekt een cijfer van 0 tot 9. Winner is hy wiens cy- fer het slotcyfer is van het door het schip in 24 uur afgeleg»! aantal mylen. Liep het schip dus 312 mylen, dan won hy die te voren no. 2 getrokken Kéiöwti ontving de pot. Dit herhaalde sych qlkeodag. Op de „Em press of Britkin" vyaren ér die tot 3 maal toe wonnen en «lus 30.— ontvingen, waar tegenover de meesten natuurlijk niets ont vingen en een £7.kwyt waren. Naar mate de teleurgestelden de aardigheid min der groot vonden, werd het soms moeilijker om de pools te bemannen. Hoe stompzinnig (in spe ook was, zoo had het toch een goede zjde: het bracht gemeentelijke inkomsten, sedert de vast stelling «lor begrooting voor 1921. Daartoe dragen bu: verhoogde en nieuwe hellin gen, de zanelyke betasting op het bedryf, de 60 opcenten op de vermogensbelasting, de verhoog«le opcenten op de grondbelas- ting enz. Door een en ander kan de noo- dige beüa.s.Ungopöreng»t voor het dienst jaar 1921 worden teruggebracht van 20.742.000 op f 14.449.000 of voor het belastingjaar 1921-1922 op f 11.623.600. Steunregeling werkloozen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten dm- provinciën het volgende medegedeeld: In den laatsten tud komen hii het de partement herhaaldelijk aanvragen in van gemee utebesturen om toekenning van een hoogere bydrage dan de gebruikelijke 50 7c in de kosten van ondersteuning van d«t „uitgetrokken" werklieden, te wier behoe ve eene steunregeling is getroffen. Voorts dienen enkele gemeenten verzoenen in om verleening van een bijdrage in de kosten van ondersteuning yan werklooze arbei ders, die buiten de steunregeling vallen. Ter voorkoming van noodolooze brief wisseling en vertraging wees de Minister op het volgende: lo. Hoogere bijdrage dan 60 7c in de kosten van ondersteuning van „uitgetrok ken" werklieden, voor wue eene steunrege ling geldt, en biidrage voor wie buiten eene steunregeling vallen, worden slechts verleend, indien en voorzoover de gemeen- tc financieel volstrekt buiten staat 'is de 60 7c. reap, de volle kosten zelf te dragen. Hierbij wonde hog opgemerkt.' a. dat de kosten van ondersteuning van werklooze arbeiders, die niet onder de steunregeling vallen, in het aigeaneen geheel ten laste van de gemeente komen (in deze 'kosten wordt dus niet. zooals in die voor de uit- getrokkenen, als regel 60 7c subsidie ver leend) en b. dat een biidrage in de kosten, 'bedoeld onder a. slechts dan kan worden verleend, zoo de werkloozen behooren tot 'bedrijven, waarvan de „uitgetrokkenen" onder de door den Minister getroffen steunregling vallen. De kosten van onder- "steuniog van alle andere werkloozen kun nen dus buiten beschouwing blijven. 2o. Enkele colleges van Ged. Staten ad- viseeren nu e ndap een zoo hoog mogelijke biidrage te doen verleenen. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat de Minister aan zulk een advies in de meeste gevallen weinig of geen waarde kan hechten. Steeds «bent, zoo toekenning van eene (hoogere) bijdrage wenschelijk wordt geacht, een be paald percentage1, te worden voorgesteld. Bij die voorstellen dient te worden bedacht dat de gemeenten een zoo groot mogelijk financieel belang bij de juiste toepassing van de steunregelingen behooren te behou den. Geschiedt dit niet, dan ziin groote misbruiken onvermijdelijk. Die misbruiken zullen er ten slotte toe moeten leiden, dat ue geheele steunregeling moet worden in- getroikkn. vóórdat de juiste tiid gekomen ssal zijn. Het is dus ten slotte in het wèl- begrepen belang èn van de gemeente en van «ie „uitgetroklkenen" en c.q. van de andere ondersteunden, dat geen hoogere bijdrage worde verleend dan strikt noodzakelijk is. Bezuinigingsprüsvraag. De buitengewone styging van de uitga ven der gemeente Delft, die sinds 1914 'zijn vertienvoudigd, heeft de directie van de Delftsche Courant de vraag doen stel len of bezuiniging mogelijk is. of vermeer dering «Ier inkomsten of' vermindering der uitgaven kan worden bereikt. Teneinde te trachten op «leze vragen een antwoord te ontvangen, heeft ze, op initiatief van den heer G. van Bedoel de volgende prijsvraag uitgeschreven: Gevraagd wonden behoorlijk toegelichte voorstellen, die bii toepassing 4eiden tot duurzame en aanmerkelijke vermindering van de gemeentelijke lasten in Delft. De ontwerpen moeten voldoen aan de volgende easchen: le. niet in strijd ziin met wettelijke bepalingen of voorschriften; 2e. nie>t te kort «loen aan de taak of roeping der gemeente;' 3e. practisch uitvoerbaar ziin en «lus elk denkbeeld van proefneming uitsluiten. 4e. spoedig en zonder voorafgaande wettelijke voorziening toepasselijk ziin. Hiervoor worden drie prijzen beschik baar gesteld, nJ. een len prijs van f 500, een 2en prijs van f 300 en een 3en prijs van f 200. Aan deze prijsvraag kan iedereen deel nemen. De wildvreemden tot elkaar, want i van een «lag was verplicht de pool van den volgenden «lag byeen te trommelen en het hield er dikwyls de vrooiykheid in, «laai de winner natuurlijk een rondje aan de deel nemers-verliezers moest geven. En steeds omtrent half een als het koers- briefje werd aangeplakt, verzamelden zich de groepjes om den uitslag te vernemen. Zoo liep dan het schip bij het naderen .van Japan voor 't eerst zyn behoorlijke vaart. Het weder klaarde op en den 8en Maart, toen wij nog een dag varens van Jokohama waren, zagen wy opeens ter stuurboordzijde een eiland naar het scheen, twee bergtoppen met een zadel ertusschen. Op «le kaart was geen eiland te vinden, het moest Japan zelf zyn, bleek het. Maar het moesten hooge toppen zyn, want behalve die twee bergen was niets te zien, dat op het groote eiland Nippon geleek. Dien avond ging voor het eerst de zon in prachtigen gloed onder. Daar het gerucht ging, dat wij dei» volgenden morgen dicht onder de kust zouden varen, was iedereen er vroeg bij. Om zes uur bij het aankleeden uit de kajuits poort ziende aan bakkoordszyde bleek de zon juist nog onder de kim. Een zacht oranje-rood overstraalde «len hemel en plot seling schoot een vurige straal achter den horizon, snel vergrootend tot een vurige punt, een driehoek, dan rees snel eea vurige bol uit het water, oogen verblindend. Waar lijk, dit land kon geen mooier symbool in zijn vlag hebben gekozen dan de roo«le stra lende zon in zyn vlag, het „Land der Rij zende Zon." Wij waren er. Want voor 't eerst sinds al «lie dagen zagen wy een stoomboot, twee stoombooten, wier donkere silhouetten in de verte afstaken tegen den rossigen achter- den voor 1 Januari 1922 aan de Directie van de „Delftsche Courant", met od de enveloppe de aanduiding „Prijsvraag". Over de inzendingen zal een jurv oor dealen en beslissen, bestaande uit de vol gende heeren, allen te Delft: T. K. Jans- ma, Inspecteur der directe belastingen enz.. M. J. de Jonglh, Oud-gemeente-ontvanger van Maastricht, W. Kerremans. Directeur dei- Delftsche Courant". Ir. W. H. van Leeuwen. Directeur der Ned. gist- en spi ritusfabriek en Prof. Ir. J. Neiemaos. Rec tor-magnificus der Techn. üoogeachool oud-lid van den gemeenteraad. UIT DE PERS. waanSi^| laatste en muiMMjpfti hu de Na er aan herinnerd liging. In een artikel, getiteld „Het mes er in" be .schrijft Ue «Nieuwe Itotterdamsche Cou- van uitgaven en belas- steeds eenige eerste achter bleven. Na er aan herinnerd te hebben, dat de regeering haar noop gevestigd heeft op een evenredige verhooging van het invoer recht van vyf tot zeven percent, vraagt het blad: Wat noodig is? In de uitgaven moet op drastische wijze het mes worden gezet. Er is «een tüd meer om met onder- aoekings- en bezuinigingscommissies te werken. De regeering met haar orga nen moet zélf de uitgaven naar beneden drukken. Een verthooging van de uitgaven, ge lijk voor het loopend budget vergeleken met het vorige het geval was. met een bedrag van ruim 166 milhoen. moet met alle inspanning, zelfbeperking, zelfver loochening worden vermeden. Wie nog oog heeft voor het belang, dat handel en nijverheid, landbouw en veeteelt, tuinbouw en visseherii hebben voor de welvaart van ons land, een beleid te steunen, d de uitgaven te besnoeien, de oplossing zoekt in venhooging van de belastingen. De „N. Rott. Crt." vestigt dan de aan dacht op een omzendbrief, dien de Engel- Bche minister van financiën dezer «Lagen heeft gericht tot alle departementen, waar in de eusch wordt gesteld, dat men voor het einde van Juli den minister zou mede- doelen, welke bezuinigingen waren aan te bevelen om tot een door de regeering noodzakelijk geachte verlaging van de uit gaven met 20 percent te geramen. Het blad zegt, dat dit in Engeland, wiaar men met een begroeting meer doet. gemakkelijker za' gaan dan hier te lande. Het zou alleen reeds om de vereisch- te wettelijke herzieningsmaatregelen en den daarmede gemoeiden tiid niet mo gelijk zyn het EngeJsche voorbeeld on- middelliik te volgen, waar het feitelijk hierop neerkomt, dat de geheele belan gen behartiging «loor den Staat opnieuw moet worden beoordeeld. Ook binnen liet kader van de bestaande wetgeving echter kan men inperken, met gewoon ten van voorspoedige tijden breken, waarschuwingen uit laten gaan tegen overschrijding van uitgetrokken posten gedurende den loop van het begrootings- iaar enz. Als de prijzen weer mochten stijgen, dan dient men zich maar te bekrimpen; oolki voor de kleinste posten, waarvan er nog zoo vele voorkomen op de jong ste aanvullingsbegrooting van onder was over 1920 van niet minder dan 43 millioen. Ook bdi het zetten en» inrich ten van nieuwe universiteitsgebouwen moet op de kleintjes worden gekeken; van andere regeeringsgebouwen moet dit wel vanzelf spreken. Dat men reeds ■bdi het opmaken van de begrooting vooral indachtig zij. dat latere suipp-le- toire aanvragen zoo eenigszins doenlijk behooren te worden vermeden... Het Rotterdamsche blad besluit met dev verklaring, dat de bedenkelijke toestand der financiën en de door den oorlog en zijn langdurig en nasleep zoozeer aangetaste bronnen van onze welvaart om krachtige verdediging roepen in het groote en in het kleine. GEMENGDE BERICHTEN. R.-K. Landdag te Rotterdam. De R.-K. Landdag, welke Zondag in Rotterdam gehouden is, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Van ver schillende verzamel pdaatsen in de sital marcheerden de duizenden deelnemers naar het Schuttersveld, waar een meeting werd gehouden, nadat de menigte vanaf verschillende plaatsen was toegesproken. Door mr. dr. Jan van Best. mr. J. B. Bo- grond met de boven de kim ryzende zon. Aan dek gekomen was aan stuurboordzy- <le een onvergetelijk tooneel. Op een vijftal mijlen afstand strekte een lange bergachti ge kust zich uit, slechts enkele honderden meters boven zee zich verheffend. Daarvóór een helderblauwe zee. De kust goud in het morgenlicht en van punten, waar zelfs met gewapend oog door het trillend morgenlicht ternauwernood de dorpen konden worden ontlerscheitlen van de gelijkkleurige bergen, zeilden telkens tientallen jonken met hun langwerpige hooge zeilen uit naar de volle zee, zoodat langs de geheele kust honderden witte zeilen vroolyk bewegen brachten op het blauwe water. Het waren alle visschers- schuiten, die de vischgronden op gingen zoe ken op eenigen afstand van «Ie kust gelegen. Vreemd van vorm, met hoogen achterste ven, gingen zij met wondere snelheid door het water. Zeelui aan boord beweerden, dat zy met gemak de „Empress of Japan" zou den kunnen bijhouden. Nu stevenden zij alle loodrecht op onzen koers en al spoedig stoomden wy door hejf heen. Het was alsof zy piraten waren, die het op ons schip ge munt hadden. Hoe klein ook, waren zy met tientallen soms bemand, allen met roode ge zonde gezichten, lachend als zy in den golf slag van het schip gekomen, op en neer deinden, zóó, dat de dunne masten schenen te moeten breken onder de zwellende zeilen. Nog later op den dag namen wy hen waar als zij ter bakboordzijde op de vischgronden bijna aan den horizon in tientallen byeen mét gestreken masten aan het visschen wa ren. Wel waren er nakomers, maar deze wer«len geroeid en waren veel kleiner, met slechts een «Irietal bemand en leek het on- begrypelyk hoe deze open bootjes zich zoo Ook kwamen wy van land waagden. Vette'r,Pptrter^A.1XJ °EenneH pa^Vrij- moed werd een reusachtige stoet gefor meerd, waarin medeliepen R. K. Raads- en Statenlieden, geestelijken. R. K. vak den, verschillende congregatiën en groot aantal andere It. K. allen met haar vaandels en b nevens enkele versierde praal' Begeleid door verschillende sen en omstuwd door duizenden, trok de stoet door de stad naar van St. Lucia en Concordia, waar een plechtige toewijding aan het H. Hart plaats had, terwijl daarna op verschillende plaat sen de (lg werd besloten met een plechtig lof. Een zeldzame vangst. Nabij Kootwijk heeft aich eei van een heusche kangeroe meester gemaakt die ziéh op ziin erf bevond. Vermoedelijk is het dier ontsnapt uit het wildpark, dat de heer Kröller op de Veluwe heeft doen aanloggen en waarin zich allerlei uitoheem- sch tlag op het achterbalcon van een tramwa gen van lijn 10, toen een onbekend man haar onverwacht met een schaar een ge deelte van de vlecht afknipte. De hoofd tooi bleek zóó misvormd te ziin. dat het haar geheel moest worden gelijkgeknipt. Ontploffing aan boord van een motorboot. Drie gewonden. Gistermorgen te ruim 8 uur heeft aan iboord van de motorboot „Dispatch", toe- ibehoorende aan de ..Graan Elevator Maat- sohapipy", liggende in de Zalimhaven in Rotterdam, aan den steiger van de Ver- eeniging van eigenaren van directiebooten, een ernstige ontploffing plaats gehad. Een der dekjongens wilde de motor aanzetten er. was zoo onvoorzichtig met een branden de lucifer in de nabijheid van het benzine- reservoir te kxwnen. Door de benzinedam pen had een ontploffing plaats en stond ihet geheele inwendige van de boot spoe dig in lichte Laaie. De 13-jarige scheeps jongen G. F., de 14-jarige dekjongen J. C. 11. en de 30-.jar.ige kapitein J. v. d. S. kon den zich slechts met groote moeite in vei ligheid brengen en betuwiamen ernstige brandwonden aan hoofd en armen, zoodat overbrenging naar het ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk was. De motorboot brandde geheel uit. De vrijwillige brand weer, onder leiding van den hoofdman A. E. P. M. Driebeek, wist met 4 spuiten het vuur tot hot inwendige van de boot te be perken. Niadat de brand gehluseht was. hebben dezelfde stoomspuiten, die aan de Ibluesching hadden deelgenomen, de boot Worst vergiftiging. Zondagmiddag deden zich bii een zestal personen te Leiden, die in woonwagens verblijven, die juist dien dag in de ge meente waren aangekomen, ernstige zieflo- teversehijnselen voor. De te hulp geroepen geneesheer constateerde vergiftiging, ter wijl het bleek dat alle patiënten worst hadden genuttigd, welke bii een winkelier te Leimuiden was gekocht. De politie te Leimuiden werd telegra fisch met het geval in kennis gesteld om de aanwezige worst bii den betrokken win kelier in beslag te nemen. Door de politie te Leiden werden de uit werpselen der patiënten in beslag geno men. De spoorbaan OverveenZandvoort. Omtrent den toestand van de spoorbaan OverveenZandvoort verklaarde de sta tionschef van Overveen, de heer W. G. J. Meulman nog aan een vertegenwoordiger van „Haarlem's Dagblad", dat wanneer de abnormale regenbuien niet gevallen waren, er niettegenstaande de konijnenplaag niets gebeurd zou zyn. Op de vraag of de baan eiken dag vol doende geïnspecteerd wordt, antwoordde de chef zeer zeker, maar de menschen kunnen toch bezwaarlijk onder den grond gaan ky- ken! Als middel om «le konynenplaag te be strijden, noemde de chef er zooveel mogelyk jacht op te maken. Maar een groot gedeelte van het jaar mag dit niet geschieden vol gens de Jachtwet; bovendien mag iedereen dat niet, zooals bekend is. Om het euvel te bestrijden adviseert het blad het volgende: pen meer dan een kuststoomer tegen van nog geen duizend ton, alle, behalve de Japan- sche karakters in latijnsch schrift, een naam voerend uit twee deelen bestaand, waarvan het tweede woord onveranderd „Maru" was. Op alle zeeën waar een Ja- pansch schip vaart, voert het in zyn naam „Maru" zijn eigen kenteeken. Soms naderden wy de kust, waar een voorgebergte vooruit sprong, op enkele hon derden meters. Keurige vuurtorens teeken den het land als een ontwikkelde zeemo- gendheitl. Eindelyk, om kaap Nojima stoo- mendj naderden wij de baai van Yokohama. De groote veilige baai was een schuilplaats voor een deel der Japansche vloot. Dread noughts, kruisers, torpedojagers en torpe dobooten lagen geankerd of stoomden lang zaam op oefeningstocht. In forten herscha- eilanden, met dreigende vuurmonden n wjj op enkele honderden meters voorbij. Op het aanplakbord aan boord van ons schip stond een waarschuwing, dat het verboden was om foto's te nemen. Het ver haal ging, dat eens een passagier onge merkt aan boord een foto genomen had bij het voorbijgaan van eert fort, maar dat dit van het fort bemerkt was en het schip zoo lang was opgehouden, totdat de schuldige ontdekt was. Hoewel misschien een baker sprookje leek het niet onmogelyk. Kort na de lunch wierp het schip het an ker uit op eenige mylen van de haven, ten einde een loods en den dokter voor de qua rantaine te ontvangen, terwyl tevens auto riteiten voor het passenonderzoek aan boord kwamen. Er waren enkele passagiers zonder vi sum. My had «le Japansche consul te Rot terdam verteld, dat het tegenwoordig niet meer noodig was, doch had ik gelukkig te 1. Onafgebroken jacht op de konijnen 71; doen sléchts schade en hebben geen nut. 2. Alle struikgewas aan beide zyden van de spoorbaan opruimen, want hier maken de konynen by voorkeur hun holen. 3. Den grond onder de dwarsliggers zoo zorgvuldig mogelyk inspecteeren en de ho- len vernietigen. Een deskundige van den dienst Weg en Werken, die Zaterdagmorgen vroeg dadelijk* na het bekend worden van de storing naar het bewuste baanvak is gegaan, kon zich volkomen met deze adviezen vereenigen. „Jacht maken, altyd maar door jacht ma ken op de dieren", zei «leze zegsman, zou het allerbeste middel zijn. Maar helaas dat verbiedt de wet. Ik weet evenwel nog' een hulpmiddel. Het zou namelijk heel goed zijn dis de taluds aan weerszijden van de spoor baan door stevig ijzeren vlechtwerk van de overige duinen werden afgescheiden. Maar dan zou dit vlechtwerk, wilde deze maatre- gel voldoende succes hebben, reeds diep in den grond moeten worden aangebracht, an ders zouden de konynen er toch weer onder door graven! Maar dit zou vei kosten, want het zou gi moeten worden." Wolkbreuk. Zaterdagnacht heeft te Maastricht een herig onweder gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk, hagelslag en wervel winden. Op eenige plaatsen is de bliksem brand te veroorzaken. In het WiikerveJd sioeg de bliksem een bouwkeet in hrand. Tallooze boomen werden ontworteld. Op den Meeraserweg en elders in de Munt straat sloegen drie groote spiegelruiten stuk, van vele daken vlogen de pannen af. Het vliegveld van Duchereux is erg geha vend. Kortom het was een noodweer zoo als niemand zich herinnert ooit te hebben De werkloosheid ónder de Friesche veld- De werkloosheid onder «le veldarbeiders in Friesland begint al grooter afmetingen aan te nemen, al is het aantal werkloozen nu tijdelijk door den hooioogst wel wat verkleind. Gemeenten met groote arbeidersbevolking als b.v. Schoterland, Weststellingwerf, Dan- tumadeel, Achtkarspelen, staan nu reeds voor een zware taak: werk te verschaffen. De burgemeesters van Dantumadeel en Achtkarspelen wendden zich tot een der grootste aannemers m die provincie om werklooze arbeiders uit hunne gemeenten in dienst te nemen, met aanbieding van beta ling van 20 van het door de arbeiders verdiende loon. In andere gemeenten was die regeling getroffen met andere aannemers de groot ste aannemer wilde daarvan niet weten, omdat het z.i. een vicieus stelsel is. Immers de 20 vergoeding uit de gemeentekassen komt'dan ten goede aan den aannemer. De zelfde groote aannemer heeft Zaterdag j.l. aan verschillende ploegen arbeiders uit de gemeente Schoterland meegedeeld, dat zy, by gebrek aan werk, naar ander werk moe ten rondzien, zoodat het aantal werkloo zen in die gemeente weer grooter zal wor den. In het dorp Jubbega aldaar, zal het aan tal werkloozen dan minstens 100 bedragen. Er zal, het koste wat het wil, spoedig werk verschaft moeten worden, om in den nijpenden toestand te voorzien. Werk ^er volgens aannemers genoeg te v' door het uitvoeren van schillende waterschappen, die L zyn. Bovendien dienen de boeren te worden aangespoord meer arbeiders in dienst te nemen. De resultaten van het veehouders- bedrijf, worden van dien aard geacht, dat de veeboeren financieel daartoe wel in stast zijn. Wordt niet bijtijds ingegrepen, dan zal M den hooioogst de toestand critiek - genoeg te vinden plannen van ver- i, die kant en klaar Hadt-je-me-maar's plaats blyft open. Het Amsterdamsche hoofdstembureau vergaderde gistermiddag ten stadhuize ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van C. de Gelder (Had-je-me* maar!) Medegedeeld werd, dat ingekomen was een formulier van C. de Gelder, waann hij zegt, zijn benoeming tot raadslid met te aanvaarden. Het formulier was niet voor zien van een handteekening, doch was on- derteekend met een kruibje. Het hoofdstem bureau concludeerde, dat, gelet op art. 88b. der Gemeentewet en op de toelichting by d« laatste wetswijziging door de regeering ge geven, in de vacature niet kon worden vcKir- zien, daar «le lijst-de Gelder thans is uit geput. Vancouver nog eens navraag gedaan en het visum genomen. Want drie passagiers zon der visum kregen de boodschap, dat zy er geen konden krijgen en dat zy ook niet art land konden. Slechts één, een officier der Britsche marine, genoot het voorrecht om alsnog een visum te krijgen. Toen alle formaliteiten vervuld waren, stoomde het schip «le haven binnen naar de kade der C. P. O. S. Op de kade waren een kleine honderd menschen, eenige buro- Kieine iiuuuciu peanen, Japanners en vrouwen van lingen, ....ge», die familie en en begonnen te wuiven, zooals u*«. lijk geschiedt. Daartusschen door koenes naar Japansche gewoonte in blauw groote witte Japansche letterteekens op hun kleeren en andere franje. Een man in derge- lyke dracht met een groot Japansch vaan del wees door met het vaandel op een w- jjaald punt te gaan staan aan, waar de brug moest worden uitgelegd. Onmuidellyk zoo- dra het schip vast la'g glipten allerlei kran tenverkoopers, geldwisselaars, curiositeiten- en zijdeverkopers naar binnen, teneinde ervaren passagiers tegen grove Prtfze" les van de hand te doen. Op raad van inwr ervarenen wachtten wij met geldwisselen ut wij aan land waren. Men waarschuwde (m dat evenals in alle Oostersche landen F» vaste prijzen bestonden en men du«w" loven en bieden over alles en met iedereen, behalve in Europeesche instellingen. TCTeM, dat riksjakerels van geweldig overvmge hielden. In clubjes geleid door een el»» die meer in Japan geweest was, gingen de stad in voorbij de riksja's, diejip vrachtje aan de 1 (V Het ledental van het N. V. V. f De „Vakbeweging", orgaan van het N. V. V., deelt mede, «lat het ledental der mo- feme vakbonden nog steeds dalende is. In het tydvak Jan.—April 1921 liep het met 5724 achteruit. Het ledental bedraagt thans 210.945. 426e Nederlandsche Staatslotery. r,t kl. Trekking van Dinsdag 7 Juni 1921. ƒ10.000: no. 18794. ƒ5000: no. 34t5. 1000: nos. 5679, 13855, 19056. 400: no. 19377. f200: nos. 5344, 5978, 6962, 11894, 12122, 12647, 15532, 20517, 22193. ƒ100: nos. 1398, 3266, 4278, 5120, 7613, 10275, 11645, 14449, 16277, 16434, 18321, 20897, 22955. Prijzen van ƒ70. 15 174 191 239 298 344 566 669 707 783 883 1049 1212 1366 1379 1487 1506 1847 1947 2030 2248 2263 2316 2560 264 7 2917 3243 3294 3320 3512 3559 3669 3672 3736 3754 3873 3977 4018 4043 4092 4119 4227 4266 4769 4822 4928 4964 6147 5156 5177 5322 5399 5579 5741 5777 5983 5989 6172 6373 6383 6546 6679 6758 6834 7120 7122 7180 7182 7183 7227 7278 7306 7509 7533 7620 7769 7791 7796 7802 8040 8151 8192 8293 8401 8419 8442 8482 8488 8552 8676 8751 8870 8904 9094 9205 9291 9415 9451 9464 9802 9761 9765 9793 9868 9917 9919 10365 10382 10405 10568 10715 10750 10824 10963 10977 11087 11132 11212 11237 11253 11254 11365 11767 11777 12024 12099 12101 12189 12234 12433 12470 12676 12714 12822 13232 13427 13449 13496 13926 13970 14049 14163 14259 14342 14439 14484 14516 14683 14778 14870 14873 14912 14936 14947 15029 *15054 15159 15181 15182 15216 15236 15462 15575 15649 15885 16090 16149 16391 16426 16555 16740 16768 16776 16817 16911 16952 17030 17246 17300 17306 17443 17447 17466 17618 17626 17671 17756 17816 17861 18164 18194 18210 18298 18302 18313 18456 18459 18544 18774 18782 18811 18869 19138 19182 19249 19329 19376 19400 19440 10522 10635 19667 19686 19705 19780 19786 19823 19878 19889 20031 20039 20296 20307 20504 20536 542 20576 20893 21322 21477 21508 21656 21823 21960 21974 22150 22152 22245 22423 22444 22462 22485 22486 22655 22727 22789 1919 Nieten: 6 27 53 99 125 128 153 162 163 199 226 252 278 297 308 332 421 432 479 506 545 584 587 592 1006 1082 1113 1171 1227 1229 1243 1283 1287 1290 1291 1326 1350 1447 1469 1473 1486 1510 1545 1624 1626 1630 1669 1695 1737 1744 1802 1820 1896 1938 1950 1973 2073 2113 2133 2173 2210 2215 2244 2475 2517 2549 2569 2594 2644 2677 2713 2722 2732 2817 2921 2928 2929 3007 26 3029 3093 3119 3124 3215 3246 3260 3268 3284 3296 3318 3328 3410 3476 3507 3544 3598 3665 3675 3696 3699 3705 3749 3790 3813 3870 3905 3921 3927 3993 4002 4019 4022 4046 4112 4146 4157 4200 422b 32 4233 4328 4370 4393 4404 4426 4468 4541 4590 4594 4686 4695 4714 4751 4836 4901 4909 4912 4990 5036 5124 5176 5196 5215 5268 5329 5357 5365 5381 5396 5520 5526 5529 5538 5572 5608 5640 5723 5810 B8 6001 6055 6082 6100 6255 6339 635» 96 6400 6516 6526 6527 6639 6549 6684 6785 6755 6819 6831 6921 6922 6964 6977 6982 7044 7107 7127 7155 7175 7217 7255 7297 7S31 7382 7386 7395 7396 7405 7460 7503 7530 7562 7595 7601 7603 7634 7637 7640 7650 7672 7772 7804 7828 7902 8010 8018 8038 8042 8044 8094 817 1 8244 8287 8289 8304 8317 8373 8397 8413 8421 8454 8481 8533 8540 8547 8581 8629 8636 8642 8662 8669 8670 8714 8737 8749 8794 8797 8822 8828 8849 8884 8917 8922 8979 9024 9025 9026 9032 9035 9100 9145 9148 9221 9227 9260 9265 9276 9394 9403 9408 9445 9466 9515 9552 9615 9636 9667 9758 9763 9870 9875 9987 10002 10016 10021 10076 10083 10085 10246 10276 10340 10343 10359 10374 10388 10415 10520 10540 10552 10564 10577 10627 10651 10653 10669 10688 10700 10727 10829 10834 10887 10895 10911 11094 11135 11140 11160 11162 11184 11236 11288 11395 11494 11504 11529 11534 11535 11633 11667 11690 11738 11768 11834 11856 11860 11919 11925 11947 11975 11977 12091 12094 1216 612303 12305 12317 12397 12417 12456 12533 125.91 12654 12659 12691 12717 12745 12750 12756 12762 12793 12820 12831 12835 12857 12887 12969 13045 13079 13089 13127 13150 13154 13163 13180 13236 13247 13312 13324 13326 13353 13370 13377 13417 13423 13530 13532 13555 13571 13597 13614 13636 13691 13728 13765 13819 13820 13880 13905 13929 13946 13948 13984 13989 13993 14015 14029 14082 14105 14131 14145 14157 14172 14296 14202 14222 14275 14287 14289 14327 14347 14373 14405 14415 14430 14498 14518 14544 14546 14657 14668 14705 14714 14734 14749 14757 14759 14762 14776 14817 14821 14841 14862 14908 14916 14927 14986 15005 15070 15088 15090 15111 15213 15215 15231 15310 15313 15342 15357 15384 15388 15416 15443 15514 15519 15545 15557 15566 15567 15630 15716 15868 15884 15890 15931 15951 15956 15957 15962 15971 16001 16031 16054 16055 16067 16069 16080 16100 16135 16141 16193 16354 16265 16278 16310 16334 16340 16348 16350 16375 16412 16455 16460 16480 16481 16489 16512 16590 16649 16683 16713 16720 16728 16743 16788 16810 16871 16908 16970 16973 16979 17017 17027 17098 17114 17122 17128 17138 17181 17184 17207 17218 17336 17340 17350 17367 17374 17422 17484 17492 17517 17556 17560 17583 17621 17627 17639 17647 17667 17684 17685 17721 17757 17763 17931 17943 17977 17991 18004 18041 18082 18098 18110 18116 18131 18207 18251 18294 18307 18317 18330 18376 18385 18434 18440 18469 18480 18490 18526 18545 18578 18663 18680 18692 18700 18721 18726 18734 18738 18739 18766 18856 18883 18894 18923 18930 18945 18947 18960 18966 19030 19055 19132 19166 19210 19233 19266 19290 19311 19832 19395 19417 19433 19474 19482 19490 19520 19570 19574 19598 19607 19637 19709 19718 19720 19736 19742 19829 19831 19890 19946 19992 20029 20049 20083 20144 20206 20218 20232 20259 20394 20431 20529 20543 20557 20570 20644 20650 20690 20708 20730 20732 20751 20754 20773 20781 20792 20798 20813 20928 20954 21000 21017 21047 21080 21103 21130 21133 21148 22198 21229 21253 21270 21272 21327 21359 21361 21480 21510 21538 21542 21571 2157 621591 21602 21614 21624 21627 21634 21680 21731 21749 21807 21961 21957 22013 22024 22028 22036 22038 22053 22088 22175 22195 22241 22251 22317 52396 22401 22449 22489 22522 22584 22602 22639 22667 22757 22767 22780 22829 22846 42885 22943 22952 22961 22967 22975 Vorige lyst stond: no. 5826 m. i. 5825. GOUDA, 7 Juni 1921. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. S. Langen, leerling van dein heer L. Boer. leeraar in het boekhouden aan «ie Gem. Handelscursus, alhier, slaagde voor het te Rotterdam gehouden examen, ter verkrij ging van het praktijk diploma boekhouden Vereeniging van Leeraren. Ambachtsschool. Het jaarverslag over 1920 der Vereen. De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken vermeldt, dat de vereeniging in dat jaar 81 leden, onder wie 7 donateurs telde. De volgende schenkingen werden ontvan gen: de Goudsche Machinale Garenspinnery ƒ10.—, «Ie Kon. Stearine Kaarsenfabriek ƒ50.—, de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" ƒ20.— en het Nutsdepartement ƒ20.—. Financieel steunden de volgende buiten gemeenten: Ammerstol met 10.—, Berg- Ambacht ƒ5.—, Gouderak ƒ25.—, Moor drecht ƒ25.—, Reeuwyk ƒ25.—, Stolwyk 25.Waddinxveen per leerling met 10.— en Zevenhuizen per leerling 5 tot een maximum van 25.—, die alle van den beginne af subsidieerden. In 't afgeloopen jaar bezochten de school 46 leerlingen uit 21 omli; Tot nog toe konden wy de subsidie der Provincie beschouwen als gegeven in het be lang dier leerlingen, zoodat het ook voor kwam, «lat er onder hen waren die kosteloos onderwys ontvingen. Met de invoering van de wet op het Nijverheidsonderwijs verealt automatisch «Ie provinciale bijdrage, wat betrekkelijk jammer is, daar de school zich, getuige de percentages in opvolgende ja ren van buitenleerlingen tot een districts school schynt te ontwikkelen. De statuten laten vermoedelyk een hoogere schoolgeld heffing van buitenleerlingen niet toe, daar zij opgesteld zyn geheel in overeenstem ming met de eertijds vigeerende bepalingen (voorwaarden) waaraan te voldoen was bij het aanvaarden eener provinciale subsidie. Met het oog op de 30 in de kosten onzer exploitatie, die volgens de wet van de ge meente Gouda gevraagd moeten worden, zal toch de een of andere maatregel over wogen dienen te worden, om aan die wan verhouding een eind te maken. Vermoedelijk is er kans op een indirecte bijdrage uit «le provinciale kas, die dan ech ter niet aan onze Vereeniging, doch aan de gemeente Gouda zal worden uitgekeerd. Zulks dan ter tegemoetkoming in hare kos ten de wettelijke 30 r/c subsidie voor zoover die gemaakt worden ten behoeve der leerlingen uit buitengemeenten. Voor zooveel bekend is daaromtrent ech ter nog niets gevraagd of vastgesteld. Het bestuur leed een gevoelig verlies door het overlijden van den heer P. J. Bertels. Zijn plaats werd nog niet vervuld. In de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer Gol werd voorzien door «Ie benoeming van den heer J. G. Hupkes, machinefabri kant alhier. De heer W. Hoyng bedankte in den loop van het jaar, zoodat er nu nog 2 vacatures zyn te vervullen. Op 1 Januari 1920 waren aanwezig 78 leerlingen. De school verlieten: a. met diplo ma 19 leerl., b. tegelijk met cursuswisseling 4, c. tusschentijds (van 1 Jan. tot en met April) 3, samen 26 leerlingen. Dus aanwezig op 1 April 52 leerl. Nieuw opgenomen in dezen cursus 39 leerl. Totaal 91 leerl. Tusschentijds van 1 April tot en met 31 December vertrokken 6, zoodat aan wezig waren op 31 December 1920 85 leer lingen. Zij waren verdeeld als volgt: smeden 51, timmeren 25, meubelmaken 1, Verven 2, pottendraaien 6. Uit omliggende gemeenten kwamen 48 jongens en we! uit: Alphen 1, Ammerstol 1, Bergambacht 1, Berkenwouiie 1, Bleiswjjk 2, Bodegraven 8, Boskoop 6, Gouderak 2, Haastrecht 2, Den Haag 1, KlundertA Moordrecht 4. Nieuwerkerk 5, Ouderkerk i, Papekop 1, Polsbroek 1, Reeuwijk 3, .Rot terdam 1, Stolwyk 3, Streefkerk 2, Wad dinxveen 2, Woerden 2, Zevenhuizen 2. Vrijgesteld van schoolgeldbetaling werden 15 leerlingen, van wie 8 uit Gouda. Verhoogd werden: van de le tot «le 2e klasse 34 leerlingen, van de 2e tot «le 3e klasse 22 leerlingen. Ontslagen met getuig schrift werden 19 leerlingen. Het schoolver zuim bleef dit jaar binnen normale grenzen. Over «le vorderingen kon vrij gunstig geoor deeld worden. IJver en getlrag gaven geen reden tot bijzondere klachten. Het werk «Ier leerlingen bleef geregeld naar het program ma van onderwys. Aan aanvulling en herstel der inventaris sen van de werkzalen kon weer langzamer hand iets gedaan worden. Toch moet veel blijven wachten tot betere tijden. Het verslag hangt omtrent de financiën een treurig beeld op. Wy meenden reeds, aldus «le verslagge ver, «le moeilijkheden, waarin de Rijksrege ling der salarissen ons gebracht had, zoo goed als overwonnen te hebber. inzoover wy dit jaar reeds weer een Rekening en Verantwoording zonder deficit hoopten te kunnen aanbieden toen op 24 December 1920 ons een wederom herziene salarisrege ling voor het Personeel door den Minister werd toegezonden. En wel een regeling, die van terugwerkende kracht tot 1 Januari 1920 moest zijn. Hoewel alweer het Rijk 50 7, van de verhooging der tractementen voor zyn rekening neemt, moeten wy toch zien de andere 50 7« te fourneeren, waarmede een bedrag van circa ƒ4350 gemoeid zou zijn. Het helpt op «leze wyze niet veel dat wij, als steeds, mogen getuigen, dat de exploi tatie der school op de meest zuinige wyze wordt gevoerd. Want het nadeelig saldo van verleden jaar, dat wy hoopten weggewerkt te hebben, komt alsnu weer vergroot voor den dag. Aan een der voorschriften van de nieuwe regeling hebben wy intusschen kun nen voldoen. De door de leeraren gestorte pensioenbijdragen over 1920 konden w< terugbetaald. In volgende jaren zullen premies meer betaald behoeven te wo Premievry pensioen dus voor het personeel, doch de kosten ervan zullen op onze exploi tatie gaan drukken. Wy zyn begonnen de salarissen in 1921 te gaan uitbetalen, ge heel volgens de nieuwe regeling. Zulks van af 1 Januari, naar de daarvoor gemaakte berekeningen van den directeur. Dat wy nog niet zyn overgegaan om de verhoogingen over 1920 - waarvan de andere 50 voor onze rekening komt uit te betalen, vindt zijn oorzaak in een 2 Maart 1921 qntvangen circulaire van den Minister, die ons aan schreef daarmede voorloopig nog te wach ten, waardoor de rekening met een schUn- baar gunstig saldo sluit. Dat wy echter ook in 1920 onze vacatu ren nog noodgedwongen moesten laten voortbestaan en wy geen leerkracht voor L. O. vakken konden aanstellen, zal licht be- grypelyk zyn.' Toch zullen wy dit spoedig niet langer kunnen volhou«len, gezien de inschryving voor den nieuwen cursus. Wij gaan dus wat «Ie financiën betreft een moei- lyken tyd tegemoet, maar hopen toch «lat onze Vereeniging by voortduring in staat moge blyven door subsidies en bydragen onze zoo nuttige instelling van vakon- derwys tot steeds meerderen bloei te bren- gen. De rekening van ontvangst en uitgaaf sluit met een bedrag van ƒ40343.47 en geeft aan een kassaldo van 822.70%. GOUDERAK. Bij de gehouden veetelling alhier is geble ken, dat er zijn in onze gemeente 74 paar den, 39 stieren, 1021 melk- en kalfkoeien, 7 mestkoeien, 90 stuks jongvee boven 't jaar, 463 kalveren heneden 't jaar, 60 lammeren, 144 geiten, 20.38 varkens boven 6 weken, 172 biggen beneden 6 weken, 927 kuikens broed 1921, 1403 kippen. HAASTRECHT. In ons raadsverslag van gisteren staat, «lat op voorstel van den heer Graveland be sloten is de winkels gedurende den zomer tijd tot 11 uur open te houden, dit moet zyn tot 9 uur. Verder was het niet de heer van «len Berg, die tegen het voorstel van B. en W. betref fende de waterleiding stemde, maar de heer van Dyk. OUDEWATER. De heer F. Nieborg alhier, verbonden aan «Ie N.V. Plantage's fabrieken voor Melk producten, staat op de voordracht voor Di recteur van de N. V. Zuivelproductenfabriek „Landbest" te Baambrugge. De heer H. C. J. «le Man, organist van de Herv. Kerk alhier, itf in gelyke betrekking benoemd te Maassluis. Tot leden van een plaatselyke commissie bedoeld by de L. Onderwyswet, zyn be noemd de heeren: Dr. H. P. van Praag, J. van Beekum, E. Groeneweg, L. F. X. Aders, H. Littooy, W. de Pyper, F. A. Moe- rel, J. van Willigenberg, G. N. J. van «Ie Pa- voordt en H. H. Jüngeling. STOLWIJK. De Raad «lezer gemeente is bijeengeroe pen op Vrijdag 10 Juni «les voormiddags te uur. Aan de orde komt: Onderzoek geloofs brief A. Verkerk. Beëediging Raadslid A. Verkerk. Ingekomen stukken. Aanbieding gemeenteverslag 1920. Vaststelling school geldkohier 1921. Door het niet opkomen van Moordrecht 2 waren Zondag velen, die belangstellend naar dezen wedstrijd uitkeken, teleurgesteld. Vi tesse was present en spoedig kwam men op het idee de in uitzicht gestelde wedstryd met „De Veteranen" nu maar te spelen. Een 11-tal was spoedig in elkaaV gezet en om 3 uur ging het er op los. Jammer, dat de Ve teranen zoo leelijk klop kregen. Men sprak van een overwinning voor Vitesse met 70. Volgens onze tolling was het 170. (BEIERSCHE). Bij het door de Vereeniging yan Leeraren in het boekhouden te Amsterdam gehouden examen slaagde o.m. «Ie heer I. P. Noomen, alhier. SPORT. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 7 Juni 1921. Aanvoer: 148 paarden, 2 veulens. 4 ezels. 922 magere runderen, 794 vette runderen. 275 vette grasikalveren. 726 nuchtere kal veren, 132 schapen of lammeren. 40 var kens, 275 biggen, 4 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien, le kw. f 2.06— 2.25, 2e kw f 1.86—1.95. 3e kw. f 1.65— 1.75, Ossen le kw. f 2—<2.15. 2e kw. f 1.80 >1.90, 3e kw. f 1.60—1.70. Stieren le kw. 1.66—1.75, 2e kw. f 1.46—1.55. 3e kw. f 1.36. Kalveren le kw. f 2.20—2.40. 2e kw. f 1.90f2.06, 3e kw. f 1.70—1.80. Han del Ln alle kwaliteiten williger. Melkkoeien f 359—650. Kalfkoeien f 376 676, Stieren f 200—650. Pinken f 175— 225, Vaarzen f 200—300. Werkpaarden 350—600, Slachtpaarden f 150—275. Hitten f 176—300. Nuchtere KaJ veren 1624, Folkikalveren 26—34. Biggen f 18 —34, Overloooers f 36—75. Handel zeer matig. h A LM A Kh'l. Bo ie graven. 7 Juni 1921. Aanvoer 344 partijen, waaronder 175 «met Rhksmerk. 16446 stuks, gewicht 98676 K.G. Priis Goudsche Kaas le soort 7<X—73. 2e soort f 64—68; le soort met Rii'kwmerk f 70—77. Handel matig. Coop. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GroentenTeiUnc. Gouda. 6 Juni 1921. Komkommers le art. f 10.2011.80. in. 2e art. f 7—0.50. kl. 3e art. f 56-30. Bloemkool le srt. f 4.50—9.70. id. 2e art. 1.404.70, ki. uitschot 1 0.60—"2. Spits kool f 0.80—3, Kropsla f 1—3,60. Sniiboo- nen f 1.801.93. per 100 stuks. Donerw- ten f 2548. Peulen f 22—30. Tuinboo- nen 22—«23. Sniiboonen- f 70—78. Stam- boonen f 118, Postelein 10.10—14.10. Spi nazie f 6.70—12JB0, per lOO K.G.. Peen le art. 1 8.10—16. id. 2e «rt. 1 1—7. Raber- txa- 1 0.50—8.20, Radii» f 0.30-3.40. Sel derie f 2.206. Peterselie f 2.10—6.60. Sjalotten f 0.50—0^0. oer 100 bos. Aard beien 0.210.30 per pond (bruto). Eieren 10.50—10.60 per 100 stuks.' Nieuwerkerk a. d. IJsel. 6 Juni. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer kerk a A. IJsel en Omatreken. Eng. kom kommers f 10.8012.60. dito dito 2e srt. rf 7.00—«9.60. kleine halve komkommers f 4.995.90, groengele komkommers f 6.10, bloemkool 1 36.30, dito 2e srt f 0.40 2.60. uitschot f 0.05—1. sla f 0.402.20. alles per 100; peen f 3.6018.10. dito 2e art 2.903, per 100 bo»; peulen f 030, per K.G.; tuinboonen 19, per 100 K.G.; stek f 1—3. per 100 K/5. Internationaal Hengelconcours. De uitslag van het Zondag gehouden Internationaal Hengelconcours, uitgeschre ven door de Goudsche Hngelaarsbond. ia als volgt: VereemigingKpriizen late prti» „Snoekbaars", Pleretatr.. Rot terdam. 2e prija .de Rietvoorn". Gouda. 3e prya „Onderlinge Vriendschap". Rotter dam. 4e prijs ,/Le Forel". Rotterdam. 6e prys „de Viersprong". Rotterdam. 6e pry's „oe Eersteling", Ihrksmiurtr., Rotterdam. 8e prys „De Wiitvisch", Rotterdam. 9e pr. „De Oude Vliet", Rotterdam. 10e prijs „De Goud voorn". Rotterdam. 11e priis „Het tiuischvoorntje", Rotterdam. 12e priis „De Familiekring", Rotterdam. 13e prils „De fcnookbaars". Rotterdam. 14e priis „Onze Sport", Rotterdam. 15e priie ..De Zeelt", Rotterdam. 17e priis „De Kleine BJiek", Rotterdam. 18e priis „De Witvisch". Gouda. 19e prys „De Tyd", Rotterdam. 20e prija „De Iaiatige Hengelaar". Haarlem. 21e prys „Ons Genoegen", Tilburg. 22e prija „l i'. I. V. I.". Gouda. 23e priis ,J>e Snoek baars", Rotterdam, medaille voor 't grootst aantal deelnemers. 24e priis „Ons Genoe gen", Tilburg, medaille voor de verat uit komende vereeniging. Uitslag Pfersoneele wedetriid: le prtfg A. de Vel zen. Delft. 2e C. J. ii« Dieeker. Dordrecht. 3e W. l'aaii. Rotter dam. 4e M. Geiin, Feijenoord, „Snoekbaars". 6e. N. Ranke. Rotterdam. „Onder 1. Vriend schap". 7e A. v. d. Weide. Feijenoord. „Snoekbaars". 8e L. Kapitein. Rotterdam. „Forel". 9e P. Verschoor. Rotterdam. „Fo rel". 10e N. Vroeneweg, „Omdarl. Vriend schap". Rotterdam, lie B. Rutterman. ..De Eersteling", Rotterdam. 12e A.Gooi. „Kleine Bliek", Rotterdam. 13e J. Peilt»- man, „Onder Ons". Rotterdam. 14e A. J. Oostveen, „Hengelsport", loeiden. 16e A. lvouwenhoven „De Amateur". Schiedam. 16e F. Schlee. ..De Kleine Bliek". Rotter dam. 17e L. K. Lindeman. „Onder Ons", Rotterdam. 18e J. de Jong. „Rietvoorn", Gouda. 19e G. «ie Wit. „De Kolbliek". Rot terdam. 20e E. Kruiit. „Onze Sport". Rot terdam. 21e G. Wunhorat, „Ons Genoegen", VLaardiingen. 22e 1'. Buitenhui». ..Steen- kroes", Rotterdam. 23e G. Hammer. „Riet voorn". Gouda. 24c P. Oonlt. „Oude Vliet". Rotterdam. 2öe C. A. de Jong. „Oude Vliet", Rotterdam. 26e G. van Leeuwen. Gouda. 27e P. Brouwer, „L>e Amateur". Schiedam. 28e Joh. Kaptcip, „Viersprong". Kralin gen. 29e T. H. Hofman, „Goudvoorn". Rot terdam. 30e J. Kastelein. „Eersteling", Dnikttinitstr., Rotterdam. 31e H. van Oordl. „Oude Vliet". Rotterdam. 32e J. Harman. Gouda. 33e A. van Oordt. „Amateur". Schiedam. 34e C. Kloot, „Onder Ons". Rot terdam. 35e C. de Jong, ,J)e Bliek". Gou da. 36e M. Hermeen, ..Ruischvoorntie''. Rotterdam. 37e L. Volkman. „Omd. Vriend schap". Rotterdam. 38e D. Foost. „Vier sprong", Kralingen. 39e C. J. van Oort, „Forel", Rotterdam. 40e J. Kerpel. „Cool- bliek", F. H. C„ Rotterdam. 4le A. Ver meulen, „H. C. Ons Genoogon". Vlaardin- gen. 42 A. Aiders. .„Snoekbaars". Plaret- .straat. Rotterdam. 43e C. J. Donk. ..De Bluek". Gouda. 44é P. Kosterman. „Door Oefening Sterker". Rotterdam. 45e Jan de Jong, Gouda. 46e J. J. Vermeulen. „Door Oefenoing Sterteer", Rotterdam. 47e V. J. Eigel, „Feiienoordache Snoekbaars". Rot terdam. 48e C. Huizer, „Onze Sport". Rot terdam. 4!>e W. Jansen, ..Ons Vermaak". Rotterdam. 50e J. Jorepi. „De Steenkroes", Rotterdam. 51e G. Buurman. „Lustige Hen gelaar". Haarlem. 52e A. v. Ouwelinger. ,J)e Grondel", Rotterdam. 53e H. Verbeek. „Snoekbaars". Plaretstraat. Rotterdam. 54e M. van Aaselt. „Zilvervisch". Rotterdam. 65e Boumans, „Hengelsport". Leiden. 56e H. van Tichgelen. „Onder Ons". Rotter dam. 58e J. Snelleman, Gou«ia. 69e A. van Oorschot, „Ons Genoegen". Tilburg. 60e G. H. Ndedek, „Eendracht". Rotterdam. 6le Verhoef. „Amateur". Schiedam. 62e W. J. v d. VuLk „Wfitvisch", Rotterdam. 63e J. den Otter. „Snoekbaars". Plaretstraat. Rotterdam. 64e A. v. Dongen. „College Baarsje", Schoten. 65e W. Schoon. „Goud- voorn", Rotterdam. 66e P. B. Otterspeer. „Viersprong". Kralingen. 67e R. v. «L Kooij, 6!»e G. Brummelink. „Door Oefening Ster ker", Rotterdam. 70e C. de Bruin. „De Bliek". Gouda. 71e J. Cornet. ..College lUaarsje", Schoten bii Haarlem. 72e J. A. Rietveld. Gouda. 73e M. van Brandwijk. dOns Genoegen". Vlaardmgen. 74e W. v. li. Bosch. „Vriendenkring". Rotterdam. VOETBAL. DenemarkenNederland. Naai „de Courant" meldt heeft de Deen- sche Voetbalbond verzocht de wedstryd De nemarkenNederland van a.s. Zondag 19 Juni te doen leiden door den internationalen scheidsrechter by uitnemendheid den heer J. Mutters. De Engelsche scheidsrechter How- croft is verhinderd. Tevens meldt ditzelfde blad, dat het be stuur van den N. V. B. zal verzoeken dezen wedstryd des avonds om 7 uur te doen aan vangen. Ajax' toer in Zwitserland. Zaterdagmiddag speelde Ajax haar eerste wedstrijd te St. Gallen tegen de Young Boys, de kampioenen van Oost-Zwitserland, die eindigde in een gelyk spel 11. De temperatuur was voor voetbal te warm, waardoor het spel der Westelyke kampioenen zeer leed. Haar tweede wedstryd was die van gis- terenmiddag te Zürich tegen de kampioenen van Zwitserland de Grasshoppers. Ook deze eihdigde in een gelyk spel, nadat de Zwit sers met rust reeds een 20 voorsprong hadden. Tijdens deze ontmoeting was het weer en spel iets beter. BestuursveutaderinK N. V. B. Zaterdag heeft het beetuur van den N. V B. vergaderd en «ie conclusie van het rapport inzake de uitwisseling van elftal len tnisschen den N. V. B. en de piaateefirke bonden aanvaard. De daarvoor noodzake lijk geachte reglementewii ai gingen zullen in de e.v. algemeenc vergadering worden voorgesteld. In beginsel werd begieten, het «pelen van een wedstrijd van een Nederiandach studenten elftal tegen een elftal van Cam bridge te bevorderen. Op de binnenkort te houden iaariiikache algemeenc vergadering «al het voorstel van den hoer Pater, in de vorige aUrem. vergadering gedaan, om ieder jaar een percentage vaat te stellen voor liefdadig heid. worden behandeld. Omtrent «Ut voor stel is door dr. D. J. van Proove prae-nd- vies uitgebracht. De N. V. B. zal da gelegenihekl openen tot het houdep van Zaterdagmiddagcom- petities buiten lipt. gewone competitiever band. Schermen. Internationale Schermwedstrijdeii te Parijs. In de bovengenoemde wedstrijden van Za terdag j.l. te Pary« plaatste Mevrouw de Jong, echtgenoote van den bekenden Hol- landschcn schermer kapitein de Jong, zich in «Ie finale voor dames met twee Franache, drie Deensche en één Engelsche schermster. Wiel rijden. De Stadionwielerbaan. In den gisteravond gehouden wedstryd 1200 M. met levende gangmaking op de Sta- «lionwielerbaan te Amsterdam, won onzen nutionalen amateur-kampioen M. P. Peeter» op zeer gemakkelyke wyze van «ie beide profs H. Dimm en F. van Mectelen. Ala oefenwedstryd voor zyn toer naar Kopen hagen is deze volkomen geslaagd en worden er ook hooge verwachtingen omtrent zyn debuut in Kopenhagen gekoesterd. TEN N18. De Wereldkampioenschappen te Parii». Het wereldikumpioenschap harde banen fcearenenkelapel i» gewonnen «loor den Ame rikaan Tilden. De uitslagen der demi-fina- les waren: Tilden al. Misher 6—3. 68. 612; Washer »1. Tegner 76. 46. 6—1, 64. In den eindstrijd wenl «ie Be4« Wlas- her met 63. 63, 68 door Tilden ge- alhfoen. ONZE KOLONIëN. Er van door. I)e Ghineesche directeur van «le taoioca- fubriek te Bandoeng is verdwenen. Geble ken hs dat er een verlies van 2 ton i». teint Aneta. RECHTZAKEN. Oneerlijk administrateur. De Haagsche rechtbank heeft gisteren 'den 37-.jan«en L. J. S.. administrateur bii liet «listribuUebedriif der gemeente Loos- /tluinen, thans gedetineerd, wegens ver- du storing in «lienstbetrekking van onge veer f 70.000, veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. De eisch was drie jaar ge vangenisstraf. SCHhhFV AAK I BbRICH I tN. Kon. West-Indische Maild. Btaivvesant (uitr.) pass. 6 Juni Ouee- sant. HollandAmerika Llin. Wiarszawa air. 6 Juni r, DantaUr te Rot terdam. Roll. Britucb—-Indië Uin. StadsdUk (uitr.) axr. 4 Juni te Calcutta. Holland—Oost-Azië LUn. Alchiba (uitr.) ar*, 3 Juni te Kobe. Alderamen (thuinr.4 1 vertr. 4 Juni van Gibraltar. Bridle (uitr.) vartr. 2 Juni v. Singapore. Rotterdam—Zuié-Amerika Lijn. Algeiwb (thuhr.) vertr. 4 Juni v. Santos. Procyun (uitr.) vertr. 5 Juni v. Bahia. LAATSTE BERICHTEN. Demonstratie in West-HongariJe. WEENEN, 6 Juni. V.D. Naar door da bladen gemeld wordt, verwekken de Hon- gaarsclu* overheden in West-Hongarije de monstration van blykbaar Duitschgezinde elementen, waarby in «le steden de Ryks- Duitsche vlaggen worden uitgestoken. Deze kunstmatig veroorzaakte demonstratiën hebben ten doel, «len indruk teweeg te bren gen, alsof West-Hongarye aansluiting by Duitschland verlangt en daarmede de Hon- gaarsche aspiratlen naar het blyven van West-Hongarye te bevorderen. Van rechtsvervolging ontslagen. De Vierde Kamer «Ier Rechtbank ontsloeg heden van rechtsvervolging II. N. den Held, die op 14 Maart in perceel Stroomarkt 6 zyn broer met een revolver had doodgescho ten. De Rechtbank overwoog, dat de dader wederrechtelijk was aangevallen en gehan deld had in hevige gemoedsbeweging. Op «le publieke tribune brak een krachtig applaus los ,terwul bekl. in hevig snikken uitbarstte. De eisch was 4 jaar. Als verdediger trad op mr. De Vrieze. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). De heer Schaper (a.d.) krijgt verlof tot het houden van een interpellatie over «len woningbouw. De interpellatie zal op nader te bepalen dag worden behandeld. De motie v. d. W ae rden (s.d.) om alle aandeelen niet te «loen vertegenwooidigen in den Raad van Commissarissen «Ier Spoorweg Maatschappijen, wordt verworpen met 48 tegen 23 stemmen. De motie-v. d. Waerden (a.d.) om in di«»n Raad op te nemen vertegenwoordigers van het personeel van Nyverheid, Handel en Verkeer wordt verworpen met 34 tegen 38 stemmen. Het ontwerp betreffende de spoorweg- overeenkomst wordt aangenomen zonder hoofdeiyke stemming. Het ontwerp-Ketelaar in zake vergoeding overeenkomende met pensioenstorting aan gepensionneertie en op wachtgeld gestelden wordt aangenomen zonder hoofdeiyke stem ming. (De vergadering duurt voort). TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste baröïnetérfctand 768.6 te Shield*, laagste barometerstand 758.7 te Vest manver. Verwachting tot den volgenden «lag: Aanvankeiyk nog zwakke tot matige oosteiyke tot zuidelijke, later wellicht suid- weetoiyke wind, licht tot half bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2