STADSNIEUWS. opgesloten in een vertrek van de oolitae- gevangefUb, dat hoowatema vier personen kon heibergen. Toen wui hierover klaag den, werden wii naar een zaal overge bracht. Spoed* daarop kwam Hola. die Woods nieuwe personen binnenbracht. Hij oeide: „Wat is er mek jou, waarom ben jij heer?" Twee der gevangenen stelde hij op mun aandruisen weer in vriühaid. Daarop aeide hü tot de overigen: „Zorg dat ik binnen weinige uren een millioen mark heb." Toen wui naar de gevangenis wer den overgebracht, nam men ons alles af. Den volronden morgan hoorden wii een «root tumiuit. De deur werd opengerukt en men riep naar bonnen: „Nu zullen we mi- lie als kogelvanger gebruiken." Wii wer den in een auto gezet en den «aheeien do* in den storm en den regen rondgereden, waarbij ons verboden werd het ons in den auto zoo ge mokkel uik mogelii'k te maken. Bü Lauchstedt kwam eensklaps de vodLig- heiapolitae in het gezicht. Plotseling hoorden wtii het vuur der ma chinegeweren van de veiligheidspolitie. Wii, de «ai zeiaars in de auto. bukten ons zoo diep mogelijk en vormden op den bodem der auto een kluwen menschen. Terwiil ik JrtÜ telkens even oprichtte om tot de na derende veiligheidspolitie te roepen: „Gij zelaars f Gijzelaars!" floten de kogels over ons hoofd. Eensklaps riep de predikant Müller. die men uit de kerft als gijzelaar had weggevoerd: „Ik ben getroffen!" In aijn doodsangst riep hij uit: „Kan mii dan niemand helpen?" Hij scheurde ziin klee- deren open. Een minuut later riep reeds een ander: ..N-u ben ik ook getroffen!" Nu ik! riep onmiddellijk daarop weer een an der. Bk zaide: Binnen een kwartier ziin wii allen dood. Beklaagde beweerde van het gevecht met de veiligheidspolitie te Sangersihau- Sen in het geheel niets te weten. Nadat nog verschillende getuigen waren geboord, werd de Hitting tot Vrijdag ver daagd. BU1TENLANPSCH NIEUWS. ENGELANÖ. Het vervmer en slachten van paarden. De minister van Landbouw heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de voorstellen van de EingeLschen ten opzichte van het slachten van oude paarden voor het voed- aeJverlbrudlk op het vasteland door de Fran- 6che, Nedeaiandsche en Belgiische autori teiten gunstig zijn ontvangen. tEr zullen uitnoodigingen voor een con ferentie te Londen worden verzonden, die tegen einde Juni zal worden gehouden, om definitieve maatregelen te formuleer en. BINNENLAND. Het bezoek van den Japanschen kroonprins. Amsterdam heeft gisteren met gejuich en veel ceremonieel den Japanschen kroonprins ingehaald. Reeds vroeg in den morgen was 't aan de levendigheid op den Dam te zien, dat er op ons hoofdplein iets bijzonders stond te ge beuren, als had niet het bruin-fluweelen baldakijn vóór het Paleis dat reeds eenige dagen van te voren aangekondigd. Groepen menBchen hadden zich bytyds een plaatsje verkozen om, als in den mid dag het Koninklijk Echtpaar zou arrivee- ren om het bezoek van prins Hirohito, den Japanschen kroonprins af te wachten, het schouwspel van nabij en op hun gemak te kunnen gadeslaan. Met den gewonen trein uit Apeldoorn, waarin een salonrijtuig gehaakt v^as, kwa men om 4.18 H. M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik met de ledemder hofhouding aan het Centraal-Station aah. Te ongeveer halfvijf reed de Koninklijke stoet onder het gejuich van de menigte, den Dam op. De eerewacht van de Marine presenteerde de geweren, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. Tegen vijf uur reed Prins Hendrik alleen uit naar het Centraal Station om den Ja panschen kroonprins af te halen. Om vjjf uur stoomde uit de richting Haarlem langzaam de koninklijke trein, door one vorstin ter beschikking van de Ja- pansche prinsen gesteld, de stationskap bin nen, terwijl de militaire muziek, het Ja- pansche volkslied, het „Kimigayo"... speel de. Naar we in de bladen lazen klinkt in Westersche ooren de melodie eenigszins eentonig. Zij mist het opwekkende van an dere volksliederen. Maar voor de vader landslievende Japanners heeft het lied groo- te beteekenis, want de eerste regel luidt: „Moge de regeerin'g van den Keizer dui zend jaren duren, tot het grint verandert in steenen, met mos bedekt" Op het perron hadden zich, behalve an dere autoriteiten, eenige heeren van de Ja- pansche kolonie hier te lande opgesteld en waren bovendien aanwezig de Japansche consuts en de vice-consuls uit Amsterdam en Rotterdam. Zoodra de trein stilhoudt, stapt de kroon prins uit, waarna hij hartelijk door Prins Hendrik wordt begroet. Prins Hiro-Hito buigt eenige malen, drukte 's Prinsen hand, en liet een paar der aanwezige heeren aan zich voorstellen. Zwijgend groette hij, zwij gend beantwoordde hij betuigingen en hand drukken. Hij inspecteert de eerewacht en gaat dan naar de koninklijke wachtkamer, waarheen Prins Hendrik, die nu toch eenige woorden met den gast heeft gewisseld, hem noodt met vriendelijk gastvrij handgebaar. Het gevolg gaat langzaam achter de vor sten aan; achter den troonopvolger en ach ter Prins Kan-In, die voor een Japanner een martiale verschijning genoemd mag worden, breede borst, grijzende snorren, in telligente oogen in het bleekgele gelaat. Het gevolg van de prinsen draagt prach tige, met gouddraad geborduurde uitmon stering, lange jassen van marineblauw la ken, reikende tot over de knieën. Van de kraag tot den zoom is het Watering van goud. Op het Stationsplein staan de galakoet sen, staat ook het eere-escorte, waarvan het grootste gedeelte aanstonds den stoet voorafgaat. Iii oen der eerste rijtuigen stapt de kamerheer-ceremoniemeester, de kroon prins stijgt in de met zee van den zadel ge reden paarden bespannen gala-calêche. Prins Hendrik neemt naast hem plaats. Prins Kan-In en vice-admiraal van Bleys- wijk Ris, hoofd van den aan de Prinsen toe- gevoegden eeredienst, nemen plaats in een met 4 paarden bespannen galaxy tuig. Dan komen de volgrij tuigen voor den Japan schen gezant, voor het kroonprinselijk ge volg, voor dé overige heeren van den eere dienst. Een afdeeling huzaren sluit den stoet, die langzaam voortschuift langs het Centraal station en dan over de breede brug die naar het Damrak leidt. Langs den geheelen weg staat een juichepde menigte dia niet weet van de Japansche etiquette, welke voor schrijft leden van het Keizerlijk Huis onder t diepste stilzwijgen te laten voorbijtrek ken. Op het moment, dat de stoet den Dam nadert, zet de muziek het Japansche volks lied in, de eerewacht bracht het militair sa luut, de huzaren presenteerden de blinken de sabels. Juist toen was het rijtuig van den kroon prins voor den Paleis-ingang genaderd. Voor prins Hiro-Hito naar binnen zou gaan, keerde hij zich om, begaf zich naar de eere wacht er inspecteerde deze. Eenige oogen blikken nadat de vorstelijke personen en het gevolg in het Paleis ver dwenen waren, werden de balkondeuren opengeslagen en trad de Koningin, die aan een breed lint het ridderkruis van de orde van de Kroon van Japan droeg, met de beide Japansche prinsen naar voren. Prins Hen drik bleef in de deurpost op den achter grond staan. Zoo stelde H. M. hare gasten aan de Am- sterdamsche burgerij voor. Om 8 'uur ving ten Paleize de galamaal tijd aan. De tafel in hoefijzervorm was versierd met een overvloed van rose rozen. Eenige lampen voegden in de groote zaal, da Bur gerzaal, haar zacht schijnsel bij dat der kaarsen, die in luchters op de tafels ge plaatst waren. De kroonprins van Japan zat tufeschen de Koningin en Priife Hendrik aan het hoofd der tafel. Links van de vorstin had prins Kan-In plaats genomen. Tijdens den maaltijd sprak de Koningin den kroonprins in 't Nederlandsch toe, wel ke rede h<j in 't Japansch beantwoordde. Over en weer werd waardeering geuit, her innerd aan de oude banden en gewezen op de nabuurschap in 't Oosten. Een der leden van 't gevolg trad tijdens het diner als tolk op. Na den maaitijd begaf men zich naar de Troonzaal, waar verschillende gasten aan de keizerlijke prinsen werden voorgesteld. H. M. heeft aan vele leden van het gevolg van den Japanschen kroonprins Nederland- sche enderscheidingen uitgereikt, terwijl van Japansche zyde verscheidene onder scheidingen aan Nederlanders zijn verleend. Nieuwe burgemeester van Amsterdam. Tot burgemeester van Amsterdam is ein delijk benoemd de wethouder W. de Vlugt, die Maandagmiddag in een buitengewone Raadsvergadering zal worden geinstalleei*L_ De heer De'Vlugt is in 1872 te Amster dam geboren, leerde het aannemersvak en richtte de aannemersfirma De Vlugt en Dommering op, waarvan hü firmant bleef tot 1 Jan. 1919. Vrij geruiman tyd was hy secretaris van den Ned. Aannemersbojid, waar men hem met zijn collega-voorzitter J,. N. Hendrix als gen der meest knapap. leiders beschouwde. Voorts, was hij lid van den raad van arbitrage voor de bouwbedrij ven in Nederland. De heer De Vlugt behoort tot de Anti revolutionaire party. Toen de heer De Vlugt in de politiek ging, koos in 1909 het oude Amsterdamsche dis trict VIII hem tot Kamerlid, wat hy bleef tot 1913. 16 Juli 1915 werd de heer De Vlugt gekozen tot lid van den Gemeente raad en in 1916 tot lid van de Prov. Sta ten. 30 Oct. 1918 werd hy tot wethouder voor publieke werken benoemd. De Regeering benoemde hem tot gedele geerde naar het Congres inzake de Bouw vakken en Openbare Werken in 1912 te Ro me gehouden, waar hy zyn door de practyk gevormde inzichten kennen deed. In J914 zou de heer De Vlugt het bouw- congres te Bern hebben bijgewoond als re- geeringsvertegenwoordiger, doch dit «on- gres ging niet door wegens den oorlog. Eén latere uitnoodigipg, om een Congres te Brussel by te wtmen, moest door gebrek aan tyd worden afgeslagen. Vele jaren was hy secretaris van den Ne- derl. Aannemersbond, die zyn verdiensten huldigde, door hem in 1909 tot eerelid te benoemen. Als oprichter en bestuurder van de Algemeene Patroons-Vereeniging inzake de arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf had de heer De Vlugt veel bemoeienissen en ook nam de Middelbaar Technische School te Utrecht, waarvan hy mede-oprichter en bestuurder was, veel van zyn tyd in.beslag. Ook arbeidde hy in den raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland; was lid van het Centraal College voor de Reclas- seering; van de Staatscommissie inzake de socialisatie en andere Rykscommissiën meer aJs die van Advies voor de Bouwbedrijven; die inzake de Limburgesche Kalkindustrie, den Rykswoningraad, enz. Voorts heeft hy commissariaten bekleed van een groot aantal financieel© instellin gen. Als Raadslid en als Wethouder heeft de heer De Vlugt zich een man van, groote werkkracht en werklust getoond. Hy was het die den strijd aanbond tegen de weinige samenwerking tusschen den dienst van Pu blieke Werken en den Woningdienst met haar treurige gevolgen voor den woning bouw. Niet Het minst daaraan heeft hy' zyn benoeming tot wethouder van Publieke Werken te danken gehad. In «n zyner eer ste redevoeringen als wethouder ontvouwde hy als voornaamste doel en hkofddoel van zyn program in den door henji immer be streden toestand afdoende verbetering te brengen. In de Paieis-Rghdhuis-kwestie heeft hy in een rapporfaangetoonddat het Paleis aan den Dam ten eenenmale on geschikt is om als Raadhuis van Amster dam te dienen en heeft daaraan de voor dracht verbonden om over te gaan tot den bouw van een nieuw Raadhuis. Voorts is hy de ontwerper van het plan voor de In stelling van een gemeentelyk grondbedryf, waarvan de voordracht ligt ter indiening en heeft de hoogst belangryk kwestie der ver binding van de IJ-oevers ook zoo stevig aangepakt en voorbereid, dat ze nu rijp voor een beslissing is. Sooptabletten, bouillon, en jusblokjes. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en verhoo ging van het Xde hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1919 (kosten vervaardiging soeptabletten, bouillon- en jusblokjes) er kent de minister var# Landbouw, nyverheid en handel, dat het wetsontwerp te laat ip ingediend; vroegere indiening was echter niet mogeiyk. Hy kan niet toegeven, dat de regeering tot de transactie in zake de bouillonblokjes en dergelyke zou zyn over gegaan op een tydBtip dat daartoe weinig aanleiding meer bestond. De voorloopige overeenkomst met de N. V. Overschiesche Land- en Tuinbouw Maatschappy is wel de- gelyk op 4 November 1918 tot stand geko men. De onderneming kon krachtens deze overeenkomst aanspraak maken op een con tract met een termijn van 1 jaar; uit den aard der zaak vergden de daarna gevolgde onderhandelingen om dezen termen tot zes maanden terug te brengen, tyd. Vandaar dat het definitieve contract eerst 26 Febru ari 1919 werd geteekend. In dit contract was in art. 9 wel degeiyk een beding opge nomen, waardoor de mogelykheid tot rouw koop werd behouden. Ingevolge de overeenkomst, moest de re geering o. m. grondstoffen leveren om de N. V. in de gelegenheid te stellen normaal te produceeren; vanzelf bracht zulks mede, dat dan ook de normale productie moest af genomen worden. Van de zyde van den minister wordt al het noodige verricht, om zoo spoedig moge lijk den nog aanwezigen voorraad van de hand te doen. By het overleg plegen met de maatschap py inzake schadevergoeding was dezerzijds in aanmerking genomen, dat zy, ter voldoe ning aan haifcr contractueele verplichtingen, tegen hooge pryzen land had gehuurd en ge scheurd. Zou zy nu tevens anspraak maken óp schadeloosstelling op grond van de Scheur- wet 1918, dan zou tweemaal schadeloosstel ling worden verleend voor eenzelfde zaak. Vandaar dat dezerzyds de voorwaarde ge steld werd, dat bedoelde onderneming, het- zy afstand zou doen van hare aanspraken op schadeloosstelling op gron dvan de Scheurwet 1918, of wel berusten zooi in een kleinere schadevergoeding op grond van het contract inzake bouillonblokjes e. d. De minister deelt geheel de opvatting der ledèn die van oordeel waren, dat de onder havige aangelegenheid moet bezien worden in het licht der omstandigheden ten tyde van het sluiten der overeenkomst. Had de oorlog langer geduurd, dan zouden de ver vaardigde producten een onschatbaar reser- vevoedsel hebben gevormd. Burgemeester De Gyselaar. In den toestand, van den burgemeester van Leiden, Jlhr. De Gyselaar, die in den laateten tijd zeer goed vooruitging, ie plot seling een ongunstige wending gekomen. Een nieuw abces deed zich voor. dat we der een operatie noodig maakte. De pa tiënt voelt aich na deze operatie nog al wel tand blijft echter ernstig. Nederland eft\de bestrijding van die vlek- tykhus in Polen. In de vergat® ring van den Volkenbond fce Genève is getracht van onderscheidene landen bijdragen ^^^erkrijgen voor een bestryding waardoor Po len geteistéfd wSÜF'O'o^^) van Nederland van 100.000 wordt gere kend. Dit/bedrag wordt thans in de aan vul langsbegrooting voor Arbeid aange vraagd. Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschiand. Ter gelegenheid van de openbare verga dering der Nederlondsche Kamer van Koophandel te Keulen, waar de oud-Minis ter van Financiën, nvr. M. W. F. Treub over de Nederlandsch-Duitsche hamdelsbe- bretokingen zal spreken, vindt op 18 Juni eveneens te Keulen, onder leiding van mr. H. C. Dresselihuys, een Juii&houdeAike ver gadering van hét Hoofdbestuur der Cen trale Nederiandsche Kamer van Koop- liandol voor Duitschiand met vertegen woordigers der Nederiandsche Kamers in Duitschiand plaats. Beschuldiging tegen een raadslid. Na een debat, dat drie uren duurde, heeft de gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch gisteravond de zaak Krijgsmanv. Miaastmgt afgedaan. Wethouder Krijgs man had het raadslid v. Maastrigt be schuldigd, dt hü ten onrechte werkioozen- steun had genoten. Een raadscommissie had een rapport uitgebracht, waarin zy concludeerde. dat de beschuldiging niet door feiten was kunnen bewezen worden. Bii de discussie werden echter talrijke aan- wyaingen aangevoerd, en ten slotte werd met 11 tegen 8 stemmen een motie van inr. Hengst aangenomen, waarin de raad verklaart, dat wethouder Krijgsman rede lijkerwijze kon en mocht veronderstellen, dat de heer v. Maastrigt te eeniger tijd ten onrechte steun getrokken heeft, en dat de heer Krijgsman volgens eer, plicht en geweten had gehandeld Tot de voor etemmers behoorden ook twee van de drie commissieleden, die verklaarden, dat hoe wel zöi geen bewijzen hadden kunnen bij brengen, door de getuigen verklaringen de overtuiging hadden gekregen, dat de be schuldiging juist was. TWEEDE KAMER. Vergadering van 15 Juni. (Vervolg.) Voorzitter Mr. Dr. Kooien. Ryksuitkeering aan gemeenten. Aan de orde ziin het wetsontwerp wij ziging van de Rijksuitkeering aan de ge meenten krachtens de artikelen 1 tot en met 9bis der wet van 24 Med 1897. Hlierbii is tevens aan de orde: de motie van orde van de heeren van den Tempel en J. ter Laan. betreffende herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en het voorstel van wet van den heer De Geer c.s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeentelijken belastingdruk. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer De Kanter (vb.) vindt dst ontwerp niet voldoende. Het Rijk heeft <ruim genoeg voor de gemeenten gedaan. Spr. beplerit een bijzondere regeling voor steun voor algemeene en voor bijzondere belangen. De hoer Bakker (cJl) criitiseert het ontwerp dat z. 1. niet voldoende voor het (platteland zorgt. Hij behoudt zich ziin stem alsnog voor. De heer van Be rosteijn (v.b.) acht deze regeling ook niét voldoende. Hij be treurt het dat de Regeering met zoo'n on voldoende regeling komt, die nog slechter wordt door dp noodregeling. Hii zal er daarom tegen stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. UIT DE PERS. De vrouw en de politieke partijen. Mevrouw Th. Hifiel)—W.(ehiberin) schrift in het Maandblad van de Neder?. Vereen, v. Staatsburgeressen naar aanlei ding van den uitslag der Amsterdamsche raadsverkiezing: Het is nu niet meer te loochenen, dat de vrouwen in het algemeen niet op hare eigen sexe stemmen en het zal zeker ver standig zyn, daarmee in het vervolg re kening te houden. Het verwondert mii dan ook zeer. dat de A N. V. O. die den moed had, de proefneming te wagen, om met een afzonderlijke vrouwenliist uit te komen, nog verklaren kon, tevreden te ziin over de ruim 1800 stemmen die zii behaalde, in plaats van hieruit de les te zien bevestigd, die het buitenland ons reeds herhaaldelijk heeft gegeven. Als wii alle voorkeurstem men, die op vrouwen werden uitgebracht, bii elkaar voegen, brengen wii het nog maai- tot 10.469, wat met den kiesdeeler vian 6126 slechts één raadzetel zou ople veren, met misschien nog net een 2e door het groote overschot. En thans ziin het 6 vrouwen, die den Gemeenteraad zullen bin nentreden! Neen, men mag het toejuichen of betreuren, het feit biijft, dat alleen bin nen eene politieke partij de vrouw eene plaats in een der regeeringslichamen zal kunnen veroveren en het is dan ook te ho pen met het oog op de verkiezingen, die ons nog te wachten staan, dat de vele aarzelende vrouwen zicth thans gedrongen zuilen voelen, om zich aan te sluiten bii de politieke party, waarbij zii krachtens hare geestesrichting böhooren. GEMENGDE BERICHTEN. Echtpaar vermoord. Gistervoormiddag bemerkten te Clinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) buren gèen leven in de woning van het echtpaar Frans Huy- gens (ruim 50 jaar) en Rosalia Dellaert (ongeveer 70 jaar). Onderzoekende vonden zy ln het achterhuis den man met afgesne den hals en de vrouw op dezelfde wyze ver moord in bed liggen. Het echtpaar béhoorde tot den werkepden stand maar genoot ze keren welstand. Men vermoedt met roof moord te doen te hebben. De inbrekers, die Werktuigen achterlieten, zyn vermoedelyk door een of ander in hun roof verhinderd. De woning ligt midden in het dorp naby de Belgische grens. tWttragS- "Blmpuchif» Een aanvaring. De provinciale stoomboot „Zeeuwsch- Vlaanderen" is gisterenvoormiddag by het verlaten van de haven gèloopen op het ;,Asan I", dat tneWaen ander schip naast zich de haven werd binnenge sleept. De Asan, die ernstig aam stuurboord en aan den boeg beschadigd wordt met pompen boven water gehouden. Het schip is met steenkolen geladen. Inbraak. Gisternacht heeft in een perceel in het Sarphatipark te Amsterdam een inbraak plaats gehad. Vermist worden juweelen, ta felzilver, passagebiljetten en contanten, ter gezamenlijke waarde van pl.m. 12.000. In verband hiermede heeft een rechercheur een 33-jarigen artist en een inspecteur een 31- jarige vrouw aangehouden. Hongaarsche en W< Woensdagochtend arriveerde te naar uiit Bo< 500 Hongaarsche sche kinderen, zper veel geleiders. De kinderen, die er over het geheel slecht uitzagen, hadden van de lange reis den, ofschoon reeds Zondagavond uit dape.st vertrokken. Met denzelfden trein gaat deze week dat hier te lande uit Engeland verwacht wordt. Verduistering. Verdacht van het plegen van verduiste ringen van gelden ten nadeele der gemeen te Nieuwenhagen is voor eenige dagen te Maastricht aangéhouden de ontvanger van deze gemeente A. E., die reeds geruimen tyd voortvluchtig was. Een onderzoek der boeken heeft uitge maakt, dat er in de gemeentekas een tekort is van minstens 10.000 gulden. De ontvanger heeft intusschen een schry- ven gericht tot den Commissaris der Ko ningin in Limburg, waarin hy den burge meester der gemeente beticht verschillende fraudulpse handelingen te hebben gepleegd in zyn ambt als burgemeester. O. m. zou deze volgens den gemeente ontvanger een kastekort op het levensmid- delenbedryf door foutieve boeking hebben willen laten verdwynen, proces-verbalen verscheurd hebben, een tekort in de kas voor de uitbetaling yan militievergoedingen vah ƒ2100 in uitgave op het Electrisch be- dryf gebracht hebben, enz. Op vriJe voeten. De heer J. D. G. S. uit Haarlem, lid eener commissionairs- en effectenfürma. waarte gen verleden week rechtsingang werd ver leend, is 4uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Ned. Banketbakkersvereeniging. Te Middelburg werd Dinsdag de alge meene vergadering geopend van de Ned. B&nketfcakkeravereenigdng, waarop de voor zitter mededeelde, dat aan den minister van arbeid is verzocht in de eerste plaats in bad- en seizoemylaatsen 10 uur te mo gen werken. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer J. M. Polak te Den Haag. BSj het punt wijziging der collectieve ar beidsovereenkomst wees de heer Nou mans mi dd en&tandeodviseurop het groote be lang der vakvereenagingen onder de mid denstanders. Spr. hield een pleidooi voor loon naar bekwaamheid en had bezwaar tegen het bepalen van den leeftijd von 23 jaar als voldoende voor om volslagen werk kracht te zijn. De voorzatter zeide. dat de leeftijdsgrens in het contract wordt opgenomen ingevol- ge na overleg met de arbeidertoiganisa- ties. j Tenslotte werd besloten tot wijziging ^Van het arbeidscontract. Een voorstel om te bepalen, dat de pe riodiek aftredende hoofdbestuursleden niet direct herkiesbaar zijn en telken jare één lid aftreedt en niet herkiesbaar is. werd verworpen. VDe vergadering werd verdaagd tot 'Woensdagmoygen. Arbeid Adelt. Te Arnhem is de algemeene vergadering gehouden van de Alg. Ned. Vrouwen-Ver- eenigiing Arbeid Adeilt onder voorzitter schap van mevrouw Vening Meinesz—Den Tex. Blykens het jaarverslag is de boe stand bevredigend wat den totaal-omzet ibetreft, die f 89.094.46 bedroeg. Aon ar beidsloon werd uitbetaald 40.269.34 Het ledental verminderde: het aantal weric- fetens bedraagt 268. De aftredende bestuurs leden werden herfoozen; in de plaats van mvej. Molewater, d'e bedankte, werd me vrouw Tiherese Ho en als hoofdbestuurs lid voor 's-Gravenih ge gekozen. W/ereldbónd van Christen-Jon ge Mannen- Vereeni gingen. Hét Wereldcomité van Chr. Jongeman- r.enivereenigingen heeft dit jaar van 11—13 dezer in ons land vergaderd. De plaats van samenkomst was het dienstgebouw der Ned. Herv. gemeente te Utrecht. On geveer 60 deelnemers vertegenwoordigden 24 landen. Nd euw-Zeeland zond voor de eerste maal vertegenwoordigers; verder waren er onder meer afgevaardigden van Japan, China, Engelsch-Indië en Ver. Sta ten, benevens een belangrijk aantal gede legeerden uit verschillende Europeesche landen. Onder hen bevonden zich bekende figuren als dr. Jhon R. Motit. dr. Karl Fries, A. E. Marline, president van de Chambre of Commerce (Amerika). John Virgo uit Engeland e. a. Nederland weid vertegenwoordigd door ds. P. Veen uit Utrecht en jhr. mr. W. C. Omar les van Ufford, respectievelijk voorzatter en vice- woorzititer van het Nederlandsch Jonge lingsverbond. De vergaderingen werden gepraeaideerd door dr. Paul des Gouttes uit Genève. Waarschuwing voor landverhuizers. Naar aanleiding van advertenties, raadt de directeur van het Informatiebureau van de Nederl. Vereen. Landverhuizing, allen landgenooten nogmaals in hun eigen belang dringend af, om in te gaan op de vertok- kende aanbiedingen van landmaatschappyen landbouw- of fruitteeltondernemingen e. dg. in Zuid-Afrika, Canada, de Ver. Staten en andere emigratielanden, alvorens ter zake nadere inlichtingen te hebben ingewonnen by genoemd bureau, gevestigd in het Dep. van Landbouw, Nyverheid en Handel, Be- zuidenhout 30, 's-Gravenhage. Deze inlichtingen worden kasteloos en be langeloos verstrekt. Meestal wordt met verlokkende aanbie dingen niet anders beoogd dan het geld uit de zakken der goedgeloovigen te doen ver huizen in die van de ^aanbieders. ONZE KOLONlëN. Oüefabrheken Insulinde. Uat Batavia wordt aam de N. R. Cut ge meld: 'lUidens een omdedioud met den heer Domme gaf deze toe. dat de toestand der OliefoibmaKen Insulinde zeer ernstig is; doch er is geen sprake van likwidotie. zoo- als geruchten wallen doen gelooven. Het product wiordt tegenwoordig voornamelijk in Engeland en Holond verkocht. Amerika blijft om verschalende redenen voorloop!* uit de -markt. Blatar blijft in reserve. Se- nong draait tot dusver door. Keboemen verzamelt het product, teneinde met malen te kunnen beginnen; zoodra de situatie gunstiger wordt, zal het bedriif der fla- briek te Keddri worden hervat, waarna in- De hands verlaten; echter wordt gunstiger en worden successievelijk stil- staande faMeken in beMf «resteld Al- lereerst mrdt. het beschikbare tooitoal aangewend om het bedriif op Java in gang te brengen. De maiwanine-installatie wmdt w Sentono overgebracht. Al s 56 Pera°- tie en het me gaat 1 Juli heen. KERKNIEUWS. Tegen opheffing van het processie-verbod De icerkeraad van de Nederd. Hervormde gemeente te Utrecht had de gemeenteleden tegen Dinsdagavond uitgenoodigd in twee samenkomsten te getuigen voor het bepou van het Protestantsch karakter der natie in verband met het regeeringsvoorstel zake wyziging van art. 170 der Grondwet (opheffing van het processie-verbod). Daar aan is in overweldigenden getale gehoor go- geven. De Domkerk en de Buurkerk waren reeas lang vóór aanvang stampvol. Velen moes ten wegens plaatsgebrek vertrekken. Lr heerschte in beide kerken een geestdriftig® stemming. In de Domkerk werd vóór aan vang van den dienst spontaan het Lutne - lied gezongen, ingezet door het orgel, ter- wyl de dienst ook beëindigd werd met ne zingen van het „Geen aard sche macht ne- geeren wfy", t^rwyl allen opstonden. In n Buurkerk werd #de byeenkomst ook geslo ten door Het staande zingen van het Lutner- lied. In de Domkerk spraken da J. Quastj uw en dr. J. F. Beerens, in de Buurkerk ds. C. Koolhaas en dr. M. Woudstra. GOUDA. 16 Juni 1921. Geslaagd. Aan de Techmiische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeubisch exa men voor scheikundig ingenieur, de heer W. C. Bokhoven, geboren te Gouda. Aan de Universiteit te Leiden ia 'fce- agd voor het doctoraal-examen rechten, heer J. van Galen. Voor het gisteren door het instituut Riënts Balt alhier gehouden examen Ma- cWnesëhriiven hadden zich 9 candidaten aangemeld, die allen leerlingen waren van den heer H. E. de Kok. alhier. Het diploma C werd verleend aan de da- roes J. A. A de Mol en T. J. G. Verkerk alhier en de heeren J. den Broeder en B. A. Lens alhier. Het diploma Blindsohriiven werd ver leend aan Mej. W. M. H. Duiinstee alhier en de heeren M. van Dam te Stolwijk, Oh. L. Durvestein te WOddinxveen. A. Hey- meribeng en G. J. Folet alhier. De hoogste snelheid was 258 regels, per Har en werd behaald deer den heer G. J. pol et alhier. De kleinste snelheid was nog 166 regels per uur. Voor het diploma Bidndschriiven hebben de candidaten geschreven op een machine met een overdekt toetsenbord, zoodat de oor den candidaat onzichtbaar ALFEN a d. RIJN. De ryksweg Lèiden—Utrechtsche grens, voor zoover strekkende over de bi-ug over de Gouwesluis te Alphen, is klaard voor die motorry tuigen twee wielen, welke met inbegri] lading eene asbülasting zwaarder KG. hebben. Het is verboden c te rijden met een ander voertuig, door eenig wiel een grooter gewicht brug wordt overgebracht dan 1500 KG. BERGAMBACHT. Bü de alhier gehouden veetelling is ge bleken. dat aanwezig waren 172 paarden. 55 sipringstieren, 2727 melk- en kalfkoeien. 25 mertkalveren. 462 pariken. 1331 kalve ren. 46 schapen. 493 lanHneren. 521 bok ken en gedten, 5375 varkens, 1072 biggen, 2409 kuikens. 4596 kippen en 75 mest- BODEGRAVEN. vergadering de Beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. te Uitrecht, en koos als afge vaardigden de heeren A Schuling, W. Roerhorst, S. Gorter en A. H. v. d. Most. Als plaats vervangende afgevaardigden pwerden benoemd de heeren Dr. J. J. van A. Beijen, Mr. H. E. La Gro en H. sloten, de gewone jaarliiksche Hyppdsche feesten weer te doen plaats hebben. Er braakt, met een groot vuurwerk als slot. BOSKOOP. Naar men verneemt is de a.s. rozenten- toonstelldng met 1 dag veriengd en zal deze gehouden worden van Ddnsdog 12 tot 17 Juli aas. Het aal ongeveer 50 jaar geleden riin. van 6 hee ren per jacht in de Barendstraat alhier aankwam om zich naar de kweekeriien van wijlen den heer A. Koster te begeven. Ter verkrijging van nieuwe zaden en /planten zijn de BosJkoopsche kweekers ook jaren werfoten ook een Daar Ja pansche leerlingen bii de Firma C. B. van Nes in de kweekerii en de kassen. 3 HAASTRECHT. MOORDRECHT. De heer C. R. Steenbergen, art. telegra fist by de Ned. Spoorwegen alhier, is met ingang van heden overgeplaatst naar het station te Nieuwersluis. In deze gemeente doen zich onder de varkens enkele gevallen van gevreesde Vlekziekte voor. Weekoverzicht. Het zou natuunyk stuiten op formeele beletselen en bovenuien men weet, hoe de Minister er tegen gênant ia, doch voor den handel zou het met het minste bezwaar met zjfti brengen wanneer het beursgebouw zes dagen van de week gesloten bleef. r.r heersente zoo een geest van absolute onthouding en de eene beursdag lykt in zyne volslagen onbeiangwekkendheid ïuo volmaakt op den anderen, dat men langza- begmt te verliezen en de hoop op betere tyden laat varen. En niet alleen te onzent, ook iu de andere ntra van den tondsenhandel neemt de be langstelling, hoe gering ook, nog by den dag af en zijn het voor het meerendeel, om niet te zeggen uitsluitend, beroepshande laren, die de zaken gaande houden. De economische crisis werkt met den mo- reelen terugslag, die op de voorspoedsjaren gevolgd is, samen om het publiek van den af t© houden. Wie geld te be leggen heeft is er huiverig van, een aandeel, zeus het meest soliede, te koopen, doch zoekt naar prima obligaties, naar goede pandbrieven, naar deugdelyke hypotheken of geelt, zonder meer zyn kapitaal in pro longatie of deposito. Wie vroeger met een behoorlyk inkomen gelegenheid had, een stukje op prolongatie te koopen, heeft thans zyn spaarpenningen aan den fiscus te offeren, terwyl de zaken man, die tot voor kort met een gerust hart ais tydclyke belegging een groote post ef fecten kocht, <fit thans als een ongehoorde absurditeit zou beschouwen. Zoo zyn de tyden veranderd en de eenige troost, die den effectenman biyft, is deze, dat de geest van de massa even licht bevan gen wordt door wat ,,en vogue" is als een vrouwengemoed door steeds wisselende modegrillen. Er zal dus wel weder eens een tyd komen, waarin 't anders is. Intusschen staan, zooals gezegd, de za- m ongeveer stil. Wel heeft de emissie- markt een iets levendiger aspect gekregen, hetgeen mogelyk meer te beschouwen is als een uitmg van door bankiers uitgeoefenden drang, dan als een aanduiding, dat men in financieele kringen de stemming vjior een vberoep op de kapitaalsmarkt gunstig acht. Gemeenteleeningen en prima obiigatie- papW echter zyn zonder moeite te plaat sen en worden nog altyd ettelyke malen overteekend. Ook Staatsfondsen verheugen zich in een doorloopende belangstelling en worden goed gekocht voor beleggingsdoel- OUDERKERK a. d. IJSSEL. De murielovereemRMW „Excelsior" zal aan het concours to Geenrliet o» 20 Al«. OUDEWATER. Oudewater. 15 Juni 1921. Eieren f 9.50—10 per 100, Boter f 1.10 1.16 per pond, Aardbeien f 20-23 per 1O0 pond, Doperwten f 18—20 oer 100 K.G. Beuien f 20-22 per 100 K.G. Bloem- 'loool 2e soort f 4—7 per 100 stuks. Men is hier en in den onttrek volop be- rie aan den hooiooept De kwaliteit is (hoed, doch de ophrewrst valt hard teeen. Men sehxüff dit toe aan de lawwtarure drooete. Het elfjarw zoontje van den broodbak ker L. alhier, «eraakte al spelende aan do Hanze Burchiwal te water. Hii werd door eemze vriendjes.op den wal «trokken. SCHOONHOVEN. Dnor Ged. Staten van Zuid-Holand ain bü de PU. Commissie, als bedoeld in art. 86, 3e lid Ongevallenwet 1901 benoemd, met Irncanz van 1 JoM, voor den ttid van 6 jaren, de heeren S. v. d. Oever,wertare- ver en p. Bouter. werknemer, beiden al- hier. In de zdbtinjr van het Centraal Stembu- *eau is bot' lid van den Raad benoemd (te heer G. Bouwmeester. FINANCIEELE BERICHTEN In deze afdeeling is de speculatie een zeldep. geziene gast, doch dezer dagen legde zybeslag op den handel in Mexica nen, die levendig gekocht werden, omdat men het oude paard der Mexicaansche schuldregeling weder eens 4an stal ge haald heeft. Wy zyn in dit opzicht byzon- der sceptisch gestemd en gelooven, dat de stemming, die tusschen Amerika en Mexico bestaat, niet zal toelaten, dat Obregon's re geering binnen afzienbaren tyd erkend wordt, hetgeen, vreezen wy, een schuldrege ling eenvoudig onmogelyk zal maken. Koninklyke Olie's werden gesteund door den hoogen dollarkoers, doch niettemin kon een lichte reactie niet uitblyven, terwyl de handel in dit fonds, zoomin als in .de Roe- meensche soorten, veel te beteekenen had. Oók in Cultuurwaarden ging maar heel weinig om. De V. J. S. P. blyft nog steeds limiten stellen en verlagen, doch niettemin wordt er uit de nieuwe oogst geen picol suiker verkocht. Dit behoeft nog maar kort zoo door te gaan, of men zal verplicht zyn, de niet verkochte producten (pl.m. 3|5 van den oogst) op te slaan. Van uit Cuba lui den de berichten alles behalve opwekkend. De nieuwe oogst zal de taxaties overtref- feft, zegt men, doch door het gebrek aan af zet is do kans op een debacle groot, zoodat van dezen kant een lawine van pl.m. 4.000.000 ton oude oogst en ongeveer 1 mil lioen ton nieuwe oogst de wereldmarkt dreigt te overstroomen. Wat dit voor de Javamarkt zal beteekenen, laat zich gemak- kelyk raden, en ofschoon we wel gelooven, dat het restant oogs 1921 t. z. t. nog wel te plaatsen zal zyn, lykt ffèt ons toch van V. J. S. P. min of meer een gevaarlyke geste, thans weder een limiet boven den we- reldprijs te stellen. Rubbers bleven ongeveer pryshoudend, terwyl Tabakken vast gestemd waren. Het dividend der Senembah Maatschappy is wel bevredigend en sluit een mooie bonus in, die, gezien het kleine kapitaal der onder neming, zonder bezwaar geaccepteerd kon worden. De fusieplannen, die al zoo lang in de lucht hangen, hebben den vorm aange nomen van een gemeenschappelijk bedryf, waarin de groote ondernemingen belang Op dé Scheepvaartmarkt werd de emissie van de Unie voorafgegaan door een scher pe daling in den koers van dit aandeel en in dien van Paketvaart, welke onderneming haar kapitaal heeft uitgebreid met 10 mil lioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat een en ander ook de stemming voor de overige Op de wisselmarkt was het de dollar, die, over de geheele wereld door Duitschiand gekocht in verband met de schadeloosstel ling, de aandacht trok door een scherpe ry zing, hetgeen een zwakkere tendentie voor de overige deviesen automatisch tot gevolg had; ook voor het Pond Sterling, ondanks het feit, dat de kolenstakeing binnenkort tot het verleden zal behooren. Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. Amsterdam, 13 Juni 1921. Nationale Bankvereeniging. In de alg. verg. werden de balans en de winst- en verliesrekening over het afgeloo- penjaar goedgekeurd, en het dividend be- Door toevqeging uit de winst 1920 van ƒ1.050.000, zal de reserve stygen tot ƒ3.750.000, of 37% pCt. van het gestorte ^TtJTcommissaris werd gekozen de heer Ir. J. A. Kalff, lid der directie van de My. tot EM van Staatsspoorwegen en Holl. IJze ren Spoorweg-My. te Utrecht, terwyl de heeren jhr. mr. H. de Ranitz, mr. P. Rink en nu-. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken die periodiek aftraden, Gouda. 16 Juni 1921. KAAS. Aangevoerd 186 partijen. Han del flauw. Ie kw. f 6872, 2« kw. f 64— 67. Zwaardere f 75. met Riiksmerk 71 74, 67—70, 76J>0. BOTER. Goede aanyper. Handel flauw. Goeboter 1.15—1.26. Wedboter f 95—1.16. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer. Handel vlug. 650—650. Vette varkens goede aanvoer. Handel vlug. 0.460.60 per half KG. Magere varkens weinig aan voer. Handel flauw, 0.600.66 per half K.G. Magere biggen goed aanvoer. Handel flauw, 2250 per week. Vette schapen weinig aanvoer. Handel vlug. 1 60—65. Lammeren weinig aanvoer. Handel vlug. 2835. Nuchtere Kalveren weinig aan voer. Handel vlug. 22—32. IEREN4. Groote aanvoer. Handel flauw. 10—12 per 100 stuks. GRANEN. -Goed prijshoudend. Tarwe 24—27.75, Rogge 20.50—21.60. Gerst 15.50—16.60. id. chev. f 21—22. Haver 16.6017, Bruineboonen f 2028. Coöp. Tuinieravereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveiling. Gouda. 16 Juni 1921. Komkommers le art. f 7.409.70. idem 2e art. 5.606.90, idem 3e srt. f 44.50, Bloemlkiool le srt, f 6.7022. idem 2e srt. 36, idem 3e art. 1.404, idem uit schot 0.29—1. Sipiibskqol f 2.80—3.60 Kropsla 0.10—12.70, per 100 stuks. Peu len 18—36, idem grüze 2942, Dop erwten f 22—28, idem krombek f 3539. Tuinboonen f 7.40—12, Sniiboonen le srt. 120—148, idem 2e srt. f 86—92. Stwn- boonen f 70—88. Postelein f 6.80—14.20. Zurihg 3 per 100 KjG. Peen le srt. f 6.90—11.20. idem 2e srt. 'l .30—2.80. Rabarber f 0.20—15. Selderie f 46.60. Peterselie f 0.80—4.40, Sjalotten f 1.60— 2.70, Boonenloruod 0.102. per 100 boe. Zuring P«r kist f 0.21—0.28. Aard/beien per pond (ibruto) 0.170.26. De benoeming van nieuwe functionaris sen werd mede door de vergadering be krachtigd. MARKTBERICHTEN. SCHEfcPVAARTBERlUl 1 EN. Kon. Holl. Lloyd. Aanstel land vertr. 16 Juni v. Amsterdam n. Buenos Ayres. Kon. West-lmL Maild. Prins Frederik Hendrik vertr. 16 Juni v. Amsterdam n. Weat-Indaë. HollandAmerika Lijn. Andyk, v. Rotterdam n. N.-Orelans. ver trok 14 Jund v. Ci<?nfue«bs. Eamdiijjk arr. 12 Jund v. Rotterdam te San José. Holland—West-Afrika Lijn. Amatelstroom vertr. 15 Juni v. Amster dam n. West-Afrika. Drechitstroom aar. 15 Juni v. Weat-Afri ka te Amsterdam. Oberon arr. 16 Juni v. Weet-Afrika te Londen. Rotterdamache Lloyd. Insulinde (uitir.) paos. 14 Jüni Malta. Kediri (uitr.) arr. 14 Juni te La PaUice. Menado. v. Australië n. Rotterdam, pass. 14 Jund Suez. Ptata*ia am-. 11 Jund v. Rotterdam te Ba tavia. Sindoro (thuisr.) vertr. 11 Juni v„ Pa- ing. Ternate vertr. 11 Jund v. Batavia naar Rottendam. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) On4e dreigende overbevolking en Haogsdr Imperialisme. Geachte Redacteur. Met belangstelling nam ik kennis van het artikel in U|w blad: „Onze dreigende joverbevolkmg en Haagsch imperialisme". Met de strekking ben ik het geheel eens er zou dan ook geene aanleiding ziin om döit schrijven tot U te richten, ware het niet. dot aan het slot. als middel om onze overbevolking af te leiden, emigra tie naar Zuid-Afrika werd aanbevolen. Want, geachte Redacteur, hoezeer» het ook te betreuren moge zijn. de emigratie naar Zuid-Afrika kan voor het beoogde doel slechts in onbeteekenende mate dien stig zyn, omdat er nog in jar^n geen eprake aal kunnen zijn van een eenigszins belangrijke emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika. (Dit land leent zich niet althans nog niet voor massa-emigratie, zooais b.v. de Vereenigjde Staten en Canada. Of de emigratie naar Zuid-Afrika van Nederlan ders oodt een groote vlucht zal kunnen ne men? Ik weet het niet en durf niets te voorspellen. Ails echter de emigratie naar Zuid-Afri ka met de noodige voorzichtigheid en ver standig geleid wordt, dan verwacht ik een geleidelijke toeneming en hoop Jk. dat ze nog eens dermate zal groeien, dat de groo te meerderheid onzer treklustige landge nooten zich niet meer naar Noord-Ame rika maar naar Zuid-Afrika richt Verwezenlijking van deze hoop. van dit ideaal is echter eerst in een verre toekomst mogelyk. U zult mii zeer verplichten met de opname dezer regelen, waarvoor ik U hij voorbaat dank zeg. Hoogachtend. Uw Dw. De Directeur van het Informatiebureau van de Nederiandsche Vereenignng „Landverhuizing". SANDRERG. RECHTZAKEN. dtechen uitweg te zoeken, maar sol rich by de straf neerleggen, die hem wordt op gelegd- Beklaagde B. vraagt clementie. Ziin be trekking heeft hy door t gebeurde verlo ren, omdat hU, om eervol ontslag te beko men, onts'ag heeft aangevraagd. Holiandsch© Maatschappy van Landbouw. Woensdag is te Haarlem een buitengewo ne algemeene vergader ing van de Mouand- sche Maatschappy van landbouw gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. van der Koogh. Aan ue orde kwam het rapport van de commissie voor de reorganisatie van het iandbouwvereenigingsieven in Noord-Hol land en eventueel ook in Zuid-Holland. De afgevaardigde van ZoetermeerZeg waard legde er den nadruk op, dat de Hot- landsche Maatschappy van Landbouw uit poeren bestaat, en dat men niet alle vak organisaties in de aangelegenheden van de èlaatschappy moet mengen. Voorts was hy tegen een splitsing van Noord- en Zuid-Hol land. De Voorzitter deed opmerken, dat het in hoofdzaak er om gaat, of de vakverenigin gen al dan niet op de een of andere manier zich by de Maatschappy moeten kunnen aan sluiten. Nadat verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd over de kwestie, waarover diende te worden gestemd, kwam in stemming de vraag: voor of tegen reor ganisatie. Met 437 stemmen voor, 121 tegen en 13 stemmen blanco werd tot reorganisa tie van de Maatschappy besloten. Vóór het by een bi y ven van de afdeelin- gen Noord- en Zuid-Holland verklaarden zich 486 stemmen. Er werden 114 Btemmen tegen en 13 stemmen in blanco uitgebracht. De voorzitter stelde voor, om het hoofd bestuur te machtigen een commissie te be noemen voor statutenwyziging, o»n daarna de afdeelingen en de leden in de gelegenheid te stellen, schrifteiyk hun wenschen en wen ken in te dienen en wel vóór de eerste helft van September. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Een onwettig gesloten huweltik. Den 21eten Augustus van het vorig jaar werden G. H. H. en A. v. H. te Goor in het huwelijk verbonden. De burgemeester en secretaris, beiden ambtenaar van dsn Burgerlijken Stand, waren afwezag. De secretarie-ambtenaar. Ant. M. Bel. hoewel deze geen ambtenaar van den Burg- Stand was, vervulde in opdracht van den secre taris. nu deze functie. Toen de secretaris Foldkensthuis kwam, vulde hii de acte in met zijn naam. daardoor zich schuldig makende aan een onwettige daad. Gisteren had hii rich met den ambtenaar B. daarvoor te verantwoorden. De officier eoschte tegen den secretaris vier maanden en tegen B. twee maanden gevangenisstraf. Bekl. F. overhandigde den president een "schrijden, waarin hü zün «dit mededeelt over het gebeurde. Hü wen acht geen juri LAND- EN TUINBOUW, LAATSTE BERICHTEN. Fransdh-Britsche stap te Berlijn. BERLIJN. 16 Juni. VJ). Semi^officieel jwordt meegedeeld: De Fransche «waant en lijp Engelse he zaakgelastigde hebben gis teravond de reeds in de pers uit Parijs aangekondigde stappen bii den rijksminis ter van buitewlandsche zaken gedaan. In den loop der besprekingen werd ge tracht de verantwoordelijkheid voor den critieken toestand en het mislukken der onderhandelingen tusschen de intergealli- eerde commissie en de commissie van 12 in Opper-S LI ezië op dp Duitache Selbst- schutz af te wentelen. Hierteaien heeft de rijksminister van buitenilandsche zaken. dr. Rosen aich kracht* verzet. Hy deelde den Franschen gezant en den Engelachen zaakgelastigde mede, dat over deze kwestie een nota aan de geallieerde re geeringen wordt gezonden, waarin de on houdbare toestand in Opper-Silezië geschil derd wordt. Intusschen schynt tusschen de inter geallieerde troepenleiders en Höfer overeenstemming te zyn bereikt. De sancties. PARIJS, 16 Juni. V. D. Meegedeeld wordt dat de opbrengst der douane-rechten welke door de entente ingevolge het toepassen der sancties op den rechter Rynoever wor den geheven, 170.000.000 frs. bedraagt voor één maand. Ratificatie. GENEVE, 16 Juni. V.D. Italië heeft mee- gedeld, dat zy het protocol van het perma nente Hof van Justitie heeft geratificeerd. Hiermee is Italië de eerste der vier leden van den permanenten Raad, die de statu ten van 't Hof heeft geratificeerd. Joego-Slavië en Griekenland. GENEVE, 16 Juni. V.D. De Albaneesche regeering heeft telegrafisch den Raad van den Volkenbond verzocht tusschenbeide te komen in de relaties met Joego-Slavië eu Griekenland. De huidige toestan.i is een be dreiging voor den vrede. Valies met waardevollen inhoud verdwenen. ANTWERPEN, 16 Juni. V.D. Een van Roozendaal naar Antwerpen gezonden valies van onbekenden afzender is niet op bestem ming aangekomen. Het valies bevatte een hermeiynen pels, juweelen en een kostbare parel, ter waarde van 40360 pd. st. De po litie stelt een onderzoek in. Het bezoek van den Japanschen Kroonprins. Men meldt ond uat Amsterdam Hedenmorgen om half elf reed het Ja ipansche Hooge Gezelschap uit voor een bezoek aan de Diamantpluperii van de fir ma Aascher. Prins Hendrik vergezelde den Japanschen Kroonprins op zUn tocht. De Japansche. Kroonprins werd bii aan komst m de fabriek begroet door den Di- «•ecteur. den heer A. Aascher. die Z. K H. zyne medefirmanten voorstelde. Daarop be gaven de hooge «asten aich naar de direc tiekamer, waar zij aich eenige oogenblik- ken met de Directie onderhielden. Hierna werd de fabriek bezichitircd. Na de firma Aasdier dank gebracht te hebben, verlieten de Kroonprins en gevolg om 1136 de fabriek en reden de prinsen langs een onyweg terug naar 't Koninklijk ipoleis. Om kwart over twaalf waren de ■Hooge gasten in het Paleis teruggekeerd. Om 1.30 uur reden de Japansche gasten weer uit. nu voor een bezoek aan het Rijks museum. Daar waren bii aankomst ter begroeting aanwezig de hoofddirecteur. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, de directeur van het Prentenkabinet. Jhr. H. Tedung van Berkhout, de onder-directeur van het Nederlandsch museum, de heer F. W. Hu- dag en de commissie van Toeaicht o® het Rijksmuseum, met haren president, prof. dr. ihr. Jan Six. De heer van Rienwttik. die bii deze ge legenheid gekfeed was in groot tenue, leid de den Japanschen Kroonprins rond. wien hb vroeg, wat hem het meest interesseer de. Ingevolge de wenschen van Z. K. H. weid daarop» een bezoek gebracht aan de eerezaal, de Nachtwacht, de historische Galerü en de van der Hoeuwaal. De heer van Riemsdijk toonde den Kroonprins het „Joodsche Brukije" en vervolgens begaven de Vorstelijke Bezoekers rich naar dm anderen vleugel van het museum, waar nog het porcelain in oogenachoow werd genótnen. De Japansche «jasten hadden oen uur in het museum vertoefd. Kwart voor drie verlieten zij het Rijksmuseum en maakten een rijtoer van circa een uur door da stad. Om 8.46 arriveerde Juts Vorstelijke stoet aan het BourgobotH^ waar het Gemeente bestuur van Amsterdam in de vergader zaal van de kamer van koophandel en fa brieken aan de Japansche gasten een thee aanbood. Inmiddels was H. M. de Koningin om 1.68 naar den Haag vertrokken. Fraude- Naar aanleiding van een aangifte by de politie doo/cOmmissarissen van de lavena- vorzekeringnmaatHchapnÜ Johan de Wilt, dat de kas der Maatschappy niet In orde was bevonden en er een «eer groot bedrag mankeerde, werd door een Haagsch politie- inapecteur een onderzoek ingesteld dat er j toe leidde, dat met behulp van de Fransche politie te Pary» is aangehouden de direc- 'teur der Maatschappy de heer De J-, ver dacht fraude te hebben gepleea^ Brandstichting. Hedennacht om half één werd brand ont dekt in 't lompen-pakhuis „De Groote Pauw" aan den Oude Schans te Amsterdam en toebehoorend aan de firma Polak en Tfcoostwyk. Tydens het blusschingswerk trof de opper-brandmeester op het dak van een der aangrenzende percefelen den 20-jari gen Polak aan. Deze heeft nog hedennacht een volledige bekentenis afgelegd, verkla rend den brand te hebben gesticht, ter wille van zyn vader, die op,'t oogenblik in finan cieele moeiiykheden verkeert. Kosa veroordeeld. De Haarlemsche rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen den 36-jarigen D. Kosa, beschuldigd van den moord op den heer W. Melchior, gepleegd in den avond van 5 Nov. 1910 te Spaarndam. De rechtbank veroordeelde Itokl., tegen wien 15 jaar gevangenisstraf was geëlscht, tot 20 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdronken bü 't roeien. In het Noorder Buitensuaarne to Haar lem roeide Woensdagavond de familie De Vries. Terwijl ze een motorboot aanriep om gesleept te worden en een touw uit gooide, kantelde het bootje en geraakten de inzittenden te water. Mevrouw De Vries en haar dochter werden gered, de heer De Vries verdronk. Zijn Ufk is nog niet ge wonden. Buitengewone ministerraad. Hedenochtend is op het departement van Binnenlandsche Zaken een buitengewonen ministerraad gehouden. Naar we velfcemen is tot den voorzitter van de Tweede Kan»®»" een schrijven gericht door den tydeiyken voorzitter van den ministerraad om in ver band met het beraad van het kabinet naar aanleiding van het Kamer-votum in zake de dienstplichtregeling de verdere behandeling voorloopig te schorsen van aangelegenheden waarbij één of meer leden van het kabinet tegenwoordig moeten zyn. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden.) De verwerping van art. 27. De Voorzitter doet mededeeling v*n een schryven van den voorzitter vart den ministerraad met verzoek in verband met het beraad van 't kabinet over de verwer ping van art. 27 der dienstplichtwet niet verder te behandelen die zaken waarby de tegenwoordigheid van één#of meer minis ters noodzakelijk is en stelt voor de Kamer tot nadere byeenroeping uiteen te doen heer Schaper (s.il.) deelt mede dat een initiatief-ontwerp te wachten is om het tweede deel der lichting 1921 niet te doen opkomen en wil dat de Kamer dat zoo spoe dig mogelyk zal behandelen. De Voorzitter zegt dat als het ont werp is ingekomen hy zal zien wat hy kan doen. De heer Bomans (r.k.) dient een ont werp in als door don heer Schaper bedoeld is. (hilariteit). De heer v. d. Laar (c.d.) stelt een mo tie voor om dit ontwerp zoo spoedig moge lyk te behandelen, desnoods met onderbre king van het reces. De Voorzitter meent dat de heele Kamer een spoedige behandeling zal wen schen. De heer v. d. Laar (c.d.) trekt zyn mo tie in. De Kamer wordt voor een een kwartier geschorst teneinde de centrale secties gele genheid te geven tot vergaderen. Na heropening deelt de Voorzitter mee dat de Centrale sectie besloot het ont- werp-Bomans Dinsdag in de afdeelingen te doen onderzoeken. De Kamer gaat daarna tot nadere byeen roeping uiteen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 773.7 te Holyheur. Laagste stand 757.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvunkeiyk zwakke tot matige noord- oosteiyke tot oosteiyke, later wellicht «uid- oosteiyke wind, licht tot half bewolkt, woar- schyniyk droog weer, iets warmer. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 14 Juni. Roelof, z. v. J. H. Kempers en J. den Haag. GETROUWD: 15 Juni. J. van Yperen en E. P. Vermey; C. Kirpestein en J. Schriek P. Happel en M. van Dyk; D. den Os en H. van Erkel; P. Hoogland en C. den Oa; W. Kooy en M. Bekker; J. Gibbon en N. van der Pool; D. Pieket en H. O. Loef; A. N. van Maaren en A. J. Mulder; H. Laarveld en J. Kremp. OVERLEDEN: 13 Juni. Johanna de Mol 67 j.; Eva J. van Ryswyk geh. met W. de Gruyl 75 j.; 14 Juni. Geertrui Goor, wed. van G. de Jong 65 j.; 16 Juni. Johannes Reevers 86 J. GiBBOHFN: Alula C van don Bon* en Heintje, d. J. Maria. d. J. A. van ZuiHen. G. Jonker.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2