VAN DER GRAAF Co. STADSNIEUWS. AMERIKA. Ken neger kerk in brand gestoken. Te Antreville (Staat Carolina) is door een groote menigte personen een negerkerk in brand geatoken. Men vermoedt, dat het dezelfde menigte is, die den vorigen avond een aantal huizen van neger» in vlammen had doen opgaan. Een en ander is het ge volg van den moord van een neger op een 12-jarigen blanke. NOORWEGEN. Kabinetscrisis. Om elf uur Vrijdagavond heeft in het Storthing een stemming plaats gevonden over de instelling eener schoolcommissie, welke door de linkerzijde als basis voor haar offensief werd gebruikt, om de regee ring tot aftreden te dwingen. Tengevolge van een samengaan der fractie-Gunnar Knudsen met de socialisten, werd het door de regeering afgewezen voorstel met 67 te gen 68 stemmen aangenomen. Zaterdag zou het ministerie zijn ontslagaanvrage indie nen. SPANJE. Opstand van Eiland-bewoners. De bevolking van Onis (een Spaansch eiland in den Atlantischen Oceaan, Red.), welke uit boeren bestaat, is in op stand gekomen tegen den eigenaar der gronden op het eiland. De autoriteiten heb ben troepen naar Onis gezonden, om de orde te herstellen. Aangezien de bevolking goed voorzien is van wapenen, vreest men voor bloedige botsin^n. De beweging draagt geenszins een politiek karakter. Aanslagen. Zaterdagmorgen zijn op verschillende punten van Barcelona aanslagen gepleegd, waarbij gebruik werd gemaakt van revol vers. Drie personen werden gedood, onder wie de secretaris van den Spaanschen ar beidersbond Velic Boal. De daders zyn voortvluchtig. Amsterdam, den Haag en Rotterdam had vereeuwiigd. Deze film ia op verdienste lijke wijze begeleid door muziek en in het kort toegeltaht door een kleine, in 't Franach gehouden inleiding van den heer Mullens. Een levendig applaus vertolkte tie instem ming waarmede de genoodigden het op het doek gebrachte beeld hadden gevortgid. Het gezelschap Weef nog langen tijd op onge wrongen wijze in de salons van het Palace Hotel samen. Hedenochtend hebben de Japanse he prin sen Den Haag verlaten. Vice-admiraal Van Bleiswdik Ris en de overige heeren van den Nedertanctechen eerediienat aan tie prinsen toegevoegd, de den den kroonprins tot de rijksgrens uit- leide. Het aan DuitadiLand verleende krediet. dagen te 's-Gravenhage ge- rergadering van het Verbond van Ned. FabriJcanten-Vereenigin- gen wertlen ter sprake gebracht de moei lijkheden. die tusschen bet Centraal Ver- rokenkamtoor voor Brandstoffen en de re geering gerezen zijn. betreffende de afre kening aan deelgerechtagden van het door het Centraal Verrekenkantoor voorx Br anti stoffen aan Duitschland verleende Jfrediet. Een motie werd aangenomen, waarin het Verbond als zijn meening uitspreekt, dat tie afreloening van het krediet van 6.200.000 ten spoedigste behoort te ge schieden. I'reiniehouw en bouw krediet en. In een afzonderlijk bij voegsel van de „StjGrt." no. 116, is opgenomen een be schikking van den Minister van Arbeid. wordt bekend gemaakt, ten be hoeve van welke personen en onder welke voorwaarden bijdragen worden toegekend ten behoeve van den bouw van BINNENLAND. Kabinetscrisis. Het Corr. tbureau deelt mede dat H. M, de Koningin in overweging heeft genomen de op 16 Juni 1921 ingediende aanvrage om eervol ontslag van de ministers en hun heeft verzocht zich inmiddels te willen blij ven belasten met de behandeling en afdoe ning zoo mogelijk van tie loopende zaken. De Nederlandsche kabinetscrisis veroor zaakt in- Brussel naar aan de „N. R. Ct.' wordt gemeld, in parlementaire kringen ze kere emotie. Men verwacht met groote nieuwsgierigheid de benoeming van een op volger van minister van Kamebeek, in aai* merking genomen tie toekomstige betrek kingen tusschen Nederland en België. Wat oat afgedaan bleef. Door de ontslagaanvrage van het kabi net komt er zooals vanzelf spreekt, be duidende stagnatie in den wetgevenden beid. Al tie verschillende wetsontwerpen die men vóór het zomerreces nog hoopte af te bandelen blijven thans ongedaan Daarvan zijp de voornaamste: de wijziging van de Rüiksuitkeering aan gemeenten met het wetsontwerp-De Geer: het ontwerp-Zondagswet: de wijziging van de Kieswet: de aanvulling der Prov. wet en Gem. wet; pensioenregeling voor ambtenaren: pensioenwetten voor de land- en regeling van den rechtstoestand van amb tenaren: de gewijzigde Grorylbelawfcing; Wijziging tier bepalingen *ran het Burg Webb. betreffende eropvolgdng. Het bezoek van Prins Hito-Hira. Zaterdag-morgen half elf is het driedaag sche officieele bezoek van den kroonprins van Japan, vergezeld van prins Kan-In, aan tie Koningin geëindigd. Op dot uur zijn de hooge bezoekiens en de leden van hup gevolg, tlie ten Konin klijken Paleize in Den Haag gelogeerd hebben, naar het Hotel ties Intles gereden, Prins Hiro Hito en prins Kan-In. die Vrijdagavond, na afloop van den maaltijd ten Paleize. van tie Koningin reeds af scheid hadden genomen en dit Zaterdag ochtend dedeh van den Prins, wertlen in de vestibule van het Paleis uitgeleid door den opper-bofmaarschalk graaf Van Bv landt, den hofmaarschalk vhr. Bore el. den opper-ceremoniemeester graaf Du Mon ceau en den intention! van het Koninklijk Pa/leis. kamerheer J. baron Taets van Alvorens naar hot hotel te gaan. legden de Kroonprins, prins Kan-In en naamste leden van het gevolg een af ttcheidfcbezoek af bii de Koningin-Moeder. Prins Hiro Hito /bood aan de K. Moeder een kostbaar geschenk aan, Des avonds heeft in het Pal ace-hotel te Schevemingem een diner plaats gehad, ter oere van tien Japanschen kroonprins, aan geboden door den Japanschen gezant Na «afloop van het diimer had een groote recep tie plaats, waartoe de gorvoodigritan zich omstreeks halfelf in tie zeezijde verzamelden. Prins Hiro Hit» en prins Kan-in ver schenen eenigen tijd later met Prins Hen De genoodigrien loonden zich aan de prin een laten voorstellen, waarvan velen ge beu ik maakten. Onder de talriike aanwe- aigen bevonden zrioh een groot aantaWuto- rite-iten, onder wie de leden van den minis terraad'. <le Minister van Stoat. Mr. P. W. A. Qont van xler Linden, lid van den read van State, de president van tlen Hoogen Road Jhr. Mr. W. H. the Savornin Loh man, onderscheidene letlen van het corps diplomatique en verschillende consuls uit tien Haag zoowel als uit Rotterdam en Amsterdam, de hoofddirecteur van het Rijksmuseum Jhr. van Riemsdijk en vele andaren. waarvan verschillende met hunne dames. De vereen iging van hooft ren was oa. vertegenwoordigd door den heer Humme, de vereeniguig der Haag sche Dagbladpers door den heer de Lang. Br heerseh/te een geanimeerde en dwongen stemming. Tegen elf uu toonde de heer Mullens een film. b(] h»t bezoek van prins Hiro Hito aan Vefeaniginfi van Hoofdredacteuren. Zaterdag beeft de Vereenigimg van Hoofdredacteuren onder voorzitterschap van den heer A. A. Humme. te Schevenin- gen haar algemeene vergadering gehou den. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, zijn ojk. ter sprake gekomen: sa menwerking met hoofdïedacteurenvereeni- gingen in andere landen: wisseling van berichten met de Skandinavische landen en Zwitserland; de vertegenwoordiging van de Pers bii officieele gelegenheden. Over deze en andere onderwerpen is uit voerig van gedachten gewisseld. Het Academisch Statuut. In de St. Crt. van Zaterdag is afge kondigd Staatsblad 800, houdende de ge wijzigde artikelen der Hooger Onderwijs wet. In een afzonderlijk bijvoegsel van diezelf de Ct. Grt. is ook opgenomen een beschik king van de Ministers van Arbeid en van Financiën, waarin wordt bekend gemaakt ten behoeve van welke personen en onder welke voorwaarden hypotheken en bouw- kredieten worden toegekend voor woning bouw. Oudierdonm verzekering. Van de rond 33.000 62-jarigen. 33.600 63-jarigen en 36.000 64-jarigen, die naai schatting op 1 April jj. in ons Ifind leef den. waren op dien datum onderscheiden lijk 22.656, 25.674 en 26.389 hetaii inge volge de Invaliditeitswet, hetzij ingevolge de Ouderdomswet 1919, verzekerd voor een ouderdomsrente van drie gulden per week, ingaande bii het bereiken van den 65-ia Indien wordt aangenomen, dat van bo vengenoemde totale aantallen 62-. 63- 64-jarigen een tiende gedeelte in de rii-ks- rnen van f 2000 of meer fmet in begrip van gehuwde vrouwen, wier echt genoot naar dat opkomen of daarboven is blagen), dan blijkt, dat van de 62- en 64-jrigem, wier maatschappelijke wedahand beneden de vorenbedoelde grens bluft, onderscheidenlijk rond 76 85 70 r/r thans verzekerd zijn voor ouderdomsrente van drie gulden per week. Daarbij behoort voort» nog in aanmerking worden genomen, dat de overgangster mijn van art. 24 der Ouderdomswet 1919 loopt tot 3 December 1923. zoodat de bo- medegedeekle aantallen verzekerde personen nog kunnen stijgen. De meegedeelde cüfer ^oonen derhalve aan. «lat althans voor de eerstvolgende ia de overgroot® meerderheid dergenen, den leeftijd van 65 jaar bereiken en niet behooren tot de maatschappelijk be ter gesitueerden, op den dag van dit berci (ken zdeh in hot genot van een omleaxloms- rente zullen zien gesteld. or Prinses Jafi&na. De inwoners van Staphorst zün voorne mens. als aandenken aan het koninklijk ibezoek op 28 Mei 1.1., aan Prinses Juliana een kerkboek met zilveren ketting en be 6lag aan te Prins Hendrik op «te robbenjacht. Prins Hendrik gaat van 25 Juni tot 2 Juli op de Groninger Wadden ter robben- en zeehonden jacht, meldt de $J. R. Crt. De vorstin van Bentheim in dien Haag. Vrijdagavond ongeveer 11 uur is d< vorstin-moetler van Bentheim en Steinfurt. een zuster van <l)e Koningun-Moeder. per Staatsspoor dn Den Haag aangekomen. Zij werd verwelkomd door de Koningin-Moe der, vergezeld van de hofdame freule van Lttersum en den hofmaarschalk ihr. mr. W. Koëll. De nieuwe wethouders van Amsterdam. Naar de Tel. verneemt ligt het in het. voornemen van het nieuwe wethouderu- college de werkzaamheden na de installa tie van «len nieuwen burgemeester als volgt G Financie^T en Woningbouw: Wdbaut. Publieke Werken en Handelsinrichtin gen: IVr Haar. BedrijvenWierdels. Onderwijs en Kunst: Vliegen. Openb. Gezon<lhekl en Armiwezen: De Miranda. Arbeidszaken <m Levensmiddelen- Vos. De verdeeling der laatstgenoemde werk zaamheden tusschen de heeren Vos en De Miranda staat nog niet vast. De heer De Miranda ambieert n.l. Openbare Gezond heid en Armwezen, ter-wijl ook de heer Vos zich gaarne dat departement zag toe ge- De sociaal-democraten wenschen. even als in het vorige college, zich ook nu ver niet met arbeidszaken te belasten. Volksbond tegen drankmisbruik. De 47ste algemeene vergadering van den Volklabo rul tegen Drankmisbruik zal 7 September a.s. te Deventer worden ge houden. Den avond tevoren ontvangt het gemeentebestuur hoofdbestuur en afge vaardigden ten stadhuiize. Den «lag na de •ing zal men een uit- »je naar Gorssel ("t Joppe of Hassink) stapje naar C ondernemen. Plaatselijke Keus». l>e MiUldenstandaraatl heeft de Eerste Kamer verzocht het wetsontwerp-Rutgers zake plaatselijke keuze niet aan te ne- Arbeidbhemiddebng Kantoorbedienden. De Nationale Bond van Hndels- en Kan toorbedienden Mercurius heeft besloten zijn bureel tot plaatsing met 1 Juli as. op te heffen. UIT DE PERS. De verroomsching van Nederland. In het verslag in „de Maasbode" van de groote R. )k. propagandameeung onlangs in Rotterdam gehouden, zegt de verslaggever: „De menigte wordt ai groote r en groocer. En het oogenblik, om de meeting te ope, nen is aangeüroken. Hoe zal dit gebeuren bij zulk een mon- schenzee Dan plots verschijnt op het platform van de groote Jamin-auto pater van den Bosch, hoo gboven de tienduizenden uit. Ongezien schouwspel in 't land der pro- testantsche natie, de bruine Franciscaner- pij en het koord. Men vraagt zich af, is dit hier het land van Calvyn of van Pater Brugman." En op diezelfde meeting zei mr. van Best o.a. „.Sterk zijn wy geworden in onze zwak heid. Wij hebben den strijd gewonnen in ons bloed. Groot zyn wy geworden in onze vernede ring En thans in Nederland is Roomsch troef." Naar aanleiding daarvan schrijft S. v. W. „De Hervorming": Wanneer er Protestaten zyn, die waar schuwen voor het gevaar, dat ons land be zig is geheel onder de macht van Rome te komen, dan wordt vaak naar hen niet ge- isterd. Dan heet het dwaze vrees of, erger nog: onverdraagzaamheid, anti-papisme. Daarom is het goed, dat de zulken nu eens onomwonden uit Roomschen mond kunnen hooien waarheen wij op weg zyn. Misschien maakt dat meer indruk. Is Nederland het land van Calvijn of Pa ter Brugman En dan straks ook misschien nog de processies allerwegen in ons land; het heilig sakrament rondgedragen door onze straten! Waarlijk, het wordt meer dan tijd, «lat de Nederlandsche Protestanten zich op die vraag, door den verslaggever van „de Maas bode gesteld, eens ernstig gaan bezinnen. GEMENGDE BERICHTEN. De heer Otto Cohen, in leven lid van de Provinciale Staten van Utrecht en van den gemeenteraad van Maarssen, onlangs over- leden, heeft legaten vermaakt o. m. aan de volgende vereenigingen: Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs ƒ5000; Koninkl. Zoölo gisch Genootschap Natura Artis Magwtra ƒ5000; Alg. Nederl. Wielrydersbond, Toe ristenbond voor Nederland, ƒ6000; Vereeni- ging voor Facultatieve Lijkverbranding 1000. De overledene-had de S.D.A.P. tot zyn erfgename benoemd. Een dienstweigeraar in hongerstaking. Naar men het Corr.-Bureau verzoekt me de te deelen, is de dienstweigeraar H. Groe- nendaal uit Haarlem, ree<ls 14 dagen in het Militaire Hospitaal te 'sGravenhage in hon gerstaking. Brand. Te Rotterdam ontstond Vrijdagnacht brand in de vetfabriek van de firma Van der Staay in de Struisenburgdwarsstraat. Te halfelf had het werkvolk de fabriek verlaten. Om één uur ontdekten arbeider van een aangrenzende meelfabriek den brand in het achtergedeelte van de raffina derij. Handspuiten waren dadelijk ter plaat.se, doch door het dreigend aanzien, dat •het vuur nam, liet men „groot alarm" ma ken en stoomspuiten aanrukken. Binnen een uur tijds waren deze den brand meester. Het vuur was beperkt gebleven tot de raffinaderij, waarvan het achterste gedeel te, waarin het laboratorium, de maohine- kamer en de droogkamer waren gevestigd, uitbrandde. Een fabrieksge«leelte, waarin een p ketels met duizenden liters vet hingen, eveneens uitgebrand. De rest van de groote fabriek bleef ongedeerd. De scha«le is door verzekering gedekt. Een vervuilde en zonderlinge familie. Te /Barwoutswaarder verkeerde de fami lie J. G., bestaande uit man, vrouw en doch ter reap, oud 80, 70 en 29 jaar in zoo'n ver- regaanden staat van vervuiling, dat het armbestuur het noodfg oordeelde in te gry pen. Dezer dagen werd de familie overge bracht naar het St. Antoniusgesticht te Montfoort. Daarna had de reiniging plaats. Na twee «lagen aldaar vertoefd te hebben overleed vrouw G. Het gezin heeft jarenlang onderstand ge noten van armbestuur, kerk en particulie ren. Op last van het armbestuur heeft de ge meenteveldwachter in hun woning een on derzoek ingesteld, waarvoor hjjj een gummi jas had aangetrokken, om zich te vrywaien tegen bet ongedierte. Echter mocht dat niet veel baten, daar hy nog veel diertjes heeft INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau, wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. 2266 20 Z.nuw.* Ltch..m medegenomen. Bij het onderzoek heeft hy in een Iade van de kast gevonden papieren-, zilver- en kopergeld te zamen een waarde vertegen woordigende van 274.75. Verschillende waardevolle gouden en zilveren voorwerpen werden gevonden, waaronder een gouden ketting met kruis, een paar gouden oorbel len, twee gouden ringen, een granieten ket ting met gouden slot en meer andere voor werpen. (Rott.) Verdronken. Te Spaarndam is in het zwembad de ser- geant J. B. uit Velsen verdronken. Hy is niet iooals men eerst dacht, by het duiken met het hoofd in den modder blijven steken maar de dood is een gevolg van hartverlam ming. Kerkbrand te Eemnes-Binnen. Vrijdagavond is de Ned. Herv. kerk te Eemnes-Binnen door brand vernield. De kerk die in 1891 werd gerestaureerd, bevat te een choorhel uit de 16e eeuw, een doop hek, preekstoel en twee eiken banken uit de 17e eeuw. Het orgel was gemerkt J. P. Schmidt fee. Gouda 1802. In den toren zijn twee klokken van 1637, de eene door Ever- ardus Splinter en een steen met opschrift ter eere van de wevery. De kerk was verze kerd bij de Utr. Brandwaarborgmaatschap pij. De oorzaak is onbekend. De toren is ge spaard. De loonen der mijnwerkers. De minister van Arbeid heeft namens zyn ambtgenoot van Landbouw, Nijverheid en Handel aan den Hoogen Raad van Arbeid de vraag voorgelegd, of in het mijnwezen een wettelijke verplichting tot het openleg gen van de bedryfsrekening aan de leiders der arbeiders, mogelijk en wenschelyk moet worden geacht. Nog wordt uit Heerlen geseind: Op uitnoodiging van de combinaties van mijnwerkersorganisatiën is Zaterdag eene gezamenlijke hoofdbestuursvergadering ge houden met den Christelyken Mijnwerkers- bond, waarop eene voorloopige bespreking gehouden werd betreffende de door de or gan! satiën aan te nemen houding in zake het besluit der directiën de duurtetoeslagen te verminderen. Door de directiën der Staatsmijnen is Don derdag aan de organisaties een uittreksel der bedrijfsresultaten over de laatste maan den van het vorige jaar en de eerste maan den van dit jaar toegezonden. De organisaties vinden dit uittreksel ab soluut onvoldoende om een juist overzicht over de bedrijfsresultaten te kunnen krijgen en zullen op een geheel overleggen der boe ken, ook van de particuliere mijnen, aan dringen. Wat het af te sluiten arbeidscontract, bui ten de loonregeling betreft, ook hierin heb ben de directiën volgens de organisaties na genoeg niet aan het verlangen van dezen voldaan. De arbeidsduur, de verlofregeling enz. blijven hetzelfde. Alleen zijn in het ont- werp-contract in zake de geschillencommis sie, verschillende aannemelijke verbeterin gen aangebracht, waardoor deze commissie in beginsel een bedrijfsraad geworden is. De organisatiën hebben tegen de volgende week afzonderlijke algemeene ledenvergaderingen belegd om een besluit te nemén. Vermetele Juweelendiefstal. Gistermorgen om kwart over acht hield een auto, waarin een vijftal individuen, stil voor een juweelenwinkel aan de boulevard Saint Martin te Parijs. Drie hunner stegen uit, verbrijzelden met hamerslagen de voor ruit, maakten zich meester van een aantal juweelen, sprongen weer in de auto, welke zich daarop met groote snelheid verwijder de. De bandieten vuurden op de menigte, die zich tegen hun vlucht wilde verzetten en spoedig was de auto uit het gezicht verdwe nen. De automobiel werd later teruggevon den in de rue Albouy. Men herkende haar als de wagen, die dienzelfden morgen was gestolen op de boulevard Clichy. Men schat de waarde van de gestolen juweelen op vijf millioen francs. ONDERWIJS. Medegedeeld wend dat het Ned Onder- Het reeds gepubliceerde jaarverslag werd na eemige besprekingen goedgekeurd. CJiiit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten 18.179.84% bedroegen, de uitgiaven 18.057,69%. zoodat er een sol de was van 12225. Ook dit verslag werd end Volksonderwijs. In hotel de l'Europe in Utrechrt werd Zaterdag en Zondag de algemeene verga dering gehouden van de Vere ©naging tol bevordering van hot Volksonderwijs en t Schoolbezoek in Nederland, onder voorzit terschap van den heer C. A. Zelveddier uit Velp. De Voorzitter wees er Lp ziin openings woord op, dat we in een nieuwe periode staan van ons volksonderwijs, nu de naeu we lager onderwijswet in werking is ge treden. De toestand in de onderwijskrin gen, het tekort aan onderwijzers. stemJ niet eng hoopvol voor hot onderwijs. Ook de finantieele verplichtingen die op de ge nieenten rust. nJ. de kosten van bouw en instandhouding der scholen is een donkere wolk aan den ontlerwiishemel. De in- ring van een zevende leerjaar zal groote moeilijkheden geven door het gebrek aan leerkrachten. Een desolaten deze minister voor zijn opvolger over, als hij thans heengaat. Hopen we. dat opvolger ruimere opvattingen hebben Ten slotte betoogde spreker, dat alles eenheid noodig is onder «Iers der openbare school. Een lichtpunt is. «lat de vereenigirig gestadig groeide, het aantal afdeel ingen steeg van 358 tot 374 en het ledental van 27.954 tot 28.344. (Luid applaus). Orp den fondis voor Schipperskinderen in Friesland; de Ver. voor Schipperskinderen in Over- ysel; de Vereemgung Schoolfonds voor Schipperskinderen „Sohu/ttevaer" te Am- dam; de Ver. voor Schipperskinderen te Groningen en de Ver. kinderen te Zuid^Holland. rOp voorstel van het hoofdbestuur werd sloten, dat voortaan de algemeene ver gadering gehouden zal wordt* den eersten Zaterdag en Zondag in de maand Octber, Het d algemeene vergadering In de vacature J. Beyen die niet herkies baar was. werd tot lid van het hoofdbe- ozen de heer J. A. Tolk te Al- <h Rain, die de benoeming aan vaardde. In de financieele commissie werd geko- n de'heer Heymans; de heer Mr. Ie Gro, gesteld door de afd. Bodegraven, kreeg In de avondvergadering hield de heer meenge een interessante lezing over de beteekenis van de oprichting van bijzon dere scholen voor openbaar onderwijs. Met i met overtuiging bepleitte de heer Smeenge het goed recht van de Open bare school, en drong er op aan, deze zoo lang mogetijk te handhaven en alleen als aders kan, over te gaan tot de oprichting eener bijzondere neutrale school. De volgende dag heropende precies 10 uur de heer Zelvekler de vergadering. Aan- werden de voorstellen van het Hoofdbestuur, om te bevorderen dat de in functie aijnde onderwijzers op dezelfde ze zullen gesalarieerd worden als zij, die de toekomstige opleiding zullen hebben voorts dat het Kon. Bestuit, re gelende de Ouderconumiesies spoedig ge- wijzigd worde, opdat de ouders inderdaad ook wat te zeggen zuilen hebben, en niet, ns het geval is, het geheel be sluit feitelijk hiina zonder waaide is. Na* eenige bespreking werd hot voorstel van Hoofdbestuur inzake de lichamelijke kikeling ingetrokken. Getracht zal worden voor oprichting van scholen voor U. L. O. door een gemeente, dezelfde be palingen te verkrijgen als voor het biizon- onderwiis van kracht ziin. Aangeno men werd, ter bevoegider plaatse pogingen te wenden om voor schoolreisjes goed koop logies te verkrijgen. Een wijziging in ïent voor de Commissie van Be heer van het Fonds tot Steun, werd bij amatde aangenomen. Het voorstel van de afd. Nieuwveen Zevenhoven, om het Hoofdbestuur op te dragen om te onder zoeken, of oprichting van een burean voor adviezen op onderwijsgebied door Volks onderwijs .mpgeliik is, werd aangenomen. Breedvoerig werd gesproken over de wen- schelijkheid om de oprichting van bijzon dere neutrale scholen te bevorderen. Met algemeene stemmen besloot de vergadering, alleen in het uiterste geval die oprichting te bevorderen, maar in het algemeen de Openbare School zoolang mo gelijk be handhaven. Van de 374 afdeelimgen varen er nabu 100 vertegenwoordigd, met 211 afowaar- De vereenigiing telt thans 28.344 Met een harte! lik woord van afscheid tot den heer Beiien. «Me als lid van het Hoofdbestuur voorloopdg niet meer aan de bestuurstafel zal plaats nemen, sloot de voorzitter de vergadering. 'Vrouwelijk hoofd gemengde M. U. L 0. Op 16 Juni is op feestelijke wiize in Am sterdam geïnstalleerd als hoofd van de gemengde M. U. L. O. School van de Ne derlandsche School/vere enrigting Mevrouw M. BeterwlsenDo evel aar. KERKNIEUWS. Staatssubsidie aan Godsdienstig Gezindten. Dezer dagen is er in het kerkeraadsge- bouw der Ned. Herv. Gemeente te Bette'' dam een provinciale vergadering gehouden, uitgeschreven door het comité ter verkrj- ging van staatssubsidie voor de Godsdien stige gezindten. Vele afgevaardigden van kerkeraden, kerkvoogdijen en belangstellenden war» aanwezig. De vergadering werd geleld doe' Ds. A. C. G. den Hertog, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. In zijn openingswoord wee» deze er op, dat de regeering in den laatst® tijd tegenover den Godsdienst een politie» voerde van laisser-aller. Het woord werd verder gevoerd door Di Wagenaar uit Rotterdam, Ds. S. Bartst» uit Zivartewaal en Ds. W. de Voogd der Straaten. De volgende motie werd aangenomen. 1. Dat zij den Godsdienst houdt voor e® levensbelang voor Staat en Maatschapplll 2. Dat de aankweeking van tol God* dienst veelszins belemmerd wordt door stoffelijken nood! 3. Dat zü daarom van meening Is, dat Staat hier, krachtens art. 171 alinea Grondwet (betrekking hebbende op de w* sidieering der Godsdienstige Genindtón' naar vaste en wettelijke regelen eelen steun behoort te verleenen, ong hetgeeli thans op grond van art 171 a der Grondwet wordt uitgekeerd. GOUDA, 20 Juni 1921. Premievrij pensioen leeraren gymnasium. De leeraren aan het gymnasium hebben zich b(j een adres van 1 Juni j.l. tot den Raad gewend, met verzoek hun premievrij pensioen en kindertoeslag toe te kennen, te rekenen van 1 Januari 1920 af. Hoewel de bepalingen der pensioenwet voor de burger lijke ambtenaren zich feitelijk tegen het verleenen van premievrij pensioen verzet ten, adviseeren B. en W. toch aan den Raad dit verzoek in te willigen, aangezien het hun gebleken is, dat verschillende gemeen ten een dergelijk besluit hebben genomen, hetwelk de goedkeuring van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kon wegdragen. De oplossing wordt dan ge vonden door in de jaarweddcregeling een gelijksoortige bepaling op te nemen als art, 88, le lid van het Bezoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren eene vergoeding wordt toegekend ten behoeve van hetgeen wegen, korting voor eigen pensioen en wegens bij drage voor weduwe- en weezenpensioen door hen verschuldigd is. Waar dus de weg, om den leeraren pre ntievru pensioen toe te kennen geopend is, komt het B. en W. billijk voor daartoe to besluiten en aan dat besluit terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1920, de datum, waarop voor alle andere categorieën ambtenaren het premievrij pensioen is in gegaan. De in 1920 gestorte bijdragen, welke b(j aanneming van dit voorstel dienen fe wor den gerestitueerd, bcloopen in totaal een bedrag van ƒ4283.0914, waarvan 50 door het ryk wordt vergoed. Met betrekking tot den kindertoeslag dee- len B. en W. mede, dat zij reeds eenigen tod te dezer zake in onderhandeling zijn met den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hun meening omtrent het toekennen van dezen toeslag zullen zü te zijner tijd tor kennis brengen van den Raad. Een concept-besluit is hieraan toegevoegd Aan de Rijksuniversiteit te Utéecht is ge slaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor apotheker Mejuffrouw J. W Smit, alhier. prijsvraag. Zaterdagmiddag had in van het Universiteitsgebouw te" Leiden in tegenwoordigheid van den rector-magnifi- cus, de assessoren, de faculteit der wis- natuurkunde, de curatoren, voorts van de curatoren der Bachiene-stichting en van verdere belangstellenden, de uitreiking der bekroningen plaats voor het beantwoorden der reeds vermelde prijsvraag van 1920 door de genoemde stichting uitgeschreven, het gebied der sterrenkunde. Voor bekro ning kwamen in aanmerking onze oud-stad genoot de heer Jan Schilt en de heer Jan Hendrik Oort. De bekroning, bestaande uit een op peykament gecalligrapheerd getuig schrift, met een bedrag van achthonderd gulden, werd met een korte toespraak dooi den voorzitter der stichting, staatsraad Op. penheim, aan de bekroonden overhandigd. Prof. De Sitter gaf vervolgens een techni sche toelichting tot het oordeel der facul teit der wis- en natuurkunde, waarna de rector-magnificus, prof. van Calcar, de be kroonden gelukwenschte. Een gouden jubileum. Gisteren is in het gebouw der Werkin richting tot wering der Bedelary het merk waardig feit herdacht dat de heer W. Be geer gedurende 50 jaren als bode voor de Werkinrichting heeft gefungeerd. In de be stuurskamer werd de jubilaris ontvangen door het bestuur en den directeur der in richting, den heer Meyer en diens echtge- noote; by monde van den voorzitter, den heer C. van Veen Azn., werd de heer Be geer hartelijk toegesproken en gecompli menteerd, waarbij hem een geschenk in cou vert werd overhandigd. Aan des jubilaris' woning waren bh i als feestelijke hulde gezonden i denkdag. dezen ge- Goudsche Winkeliersvereniging. Op Donderdag 23 Juni des avonds kwart over acht zal voor de Goudsche Winkeliers- vereeniging de heer A. IngenooV Jr., direc teur van het Bondsbureau van den Midden- te 'sGravenhage in de boven zaal van „Het Schaakbord" spreken over >»De nieuwe Arbeidswet en het Winkelbe drijf". Na afloop is er huishoudelijke ver- Eerste Hulp bii Ongelukken." De Goudsche afdeeling der Ned. Ver- eemging „Eerste Hulp bii Ongelukken", welke een 8-tei jaren geleden hier werd opgericht, heeft zich gedurende den tyd van haai- bestaan beijverd hare leden op te leiden bot bekwame assistenten voor eerste-hiUilpverleening bii ongevallen. De aanschaffing van de daarvoor noodige ma terialen kon, dank zaj den steun der ge meente en van vele particulieren, geschie den. Een belangrijk deel barer baak. de hulpverleening aan drenkelingen, moest zy tot heden laten gaan, omdat het niet mo gelijk was dit op doeltreffende wijze te Om deze tekortkoming weg te nemen heeft het bestuur vorig .jaar al besprekin gen gevoerd met den heer Meverink. se cretaris van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, die het bestuur in staat stelde den voortreffeliiken reddingsdienst te Haarlem te tien. Resultaat hebben die Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het bestuur aan E. H. b. O.. TOormtte"d. heer H. M. Vos. semtaris de heer C. v. d. Klip. Thans wt voortzetten om in Gouda een *oed yeorya- niserde reddingBhriiwde on te riekten, die in onze waterrijke stad zeer eoede dden- eten zal kunnen verleenen. Daarom komt de heer Meyerink hier op Vrijde* Ü4 Juni spreken, waaihü liohtbeeWen het eeapro- kene zullen verduidelijken. Het bestuur verzocht ons de kan* in te .tot de opaichMng van een afd. Gouda van den Ned. Bond tot het redden van dren kelingen, wat wij Mi deze (raarne doen. ALFEN a. d. RIJN. De Wilhelmlna-vereeniging heeft bealo- ten op 30 en SI Aug. a.». groote feestelijk heden te organiseeren. Er zal een histori- «che optocht worden gehouden, welke door den heer W. M. C. Regt is ontworpen. De groepen zullen uitbeelden gedeelten uit de geschiedenis vanaf de komst der Germanen in ons land tot den tyd van Karei V en Prins Willem van Oranje. Er zullen 300 personen aan deelnemen. Gymnastiek-, muziek- en andere vereeni- gingen zullen verzocht worden medewerking hieraan te verleenen. 'Des avond van den eersten dag zullen ta- blaauxs vivants worden gegeven. Voor den tweeden dag komen op het programma": ko- raalmuziek, kinderfeest en optocht, hard- dravery, en des avonds bioscoop, variété en vuurwerk. Tot «leurwaarder by de rechtbank te sGravenhage ter standplaats alhier, is be noemd de heer Sj. Geertsema te Leiden, thans ryksklerk le kl. ten parkette van den ambtenaar van het O. M. by de kantonge rechten te Leiden en Alphen a .d. Rijn, (door de rechtbank te Den Haag) onlangs benoem«l tot deurwaarder by het kantonge recht alhier. BERKENWOUDE. Vrydagmorgen is door het te kort om- keeren een voer hooi van den landbouwer G. D. Rehorst alhier omgevallen en in het water terecht gekomen. Het ongeval is ech ter met materieele schade afgeloopen. Minder goed ging het dien zelfden mor gen den landbouwer Jac. Slingerland al hier, doordat het paard onverwacht voort stapte, viel hy van een half vol geladen hooiwagen met het hoofd voorover op het land. Een en ander veroorzaakte hem veel pyn aan hals en schouder, zoodat de lust tot werken dien dag voorby was. BOSKOOP. BOSKOOP, 17 Juni. Rozen per tak 7—15 ct., pioenen 3745 ct., lathyrus 9—13 ct., iris 7%—10 ct., com- panuld 21 ct., centaurea 4% ct., anjers 8— 18 ct., pyrethrum 2%5% ct., Margriet 3 ct., delphinium 14—21 ct., gollardia 5—7 ct., lychnis 9 ct., phlox 11—13 ct., acertakken 31 ct., per bos; distels 1050 ct., per tak; gladiolus per bos 28 ct. Aardbeien per 5 ons 1222 ct. Groenten: peulen 23 ct., doperw ten 27 ct., tuinboonen 5 ct., alles per K.G. De heer Th. M. v. Hellemondt alhier is te Utrecht geslaagd voor het candidaatsexa- men in de GOUDERAK. Vr(jdag op Zaterdagnacht hoorde de land bouwer A. B. opeens een rumoer op zyn erf. Hy ging op onderzoek uit en toen bleek dat een, vrachtauto uit Vianen die by ver gissing by Stolwykereluis in plaats van naar Gouda te rijden den Gouderakschen dyk op was gereden, had willen omkeeren en aangezien dat niet zoo gemakkelyk ging, het erf van B. was komen opryden. Met eigen kracht kon het gevaarte niet terug en met de hulp van verschillende buren, die uit hun slaap daarvoor gewekt werden, kreeg men met vereende krachten de auto weer op den weg. HAASTRECHT. den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is door den Ryksveldwachter te Williskop aldaar aangehouden M. v. S., op wien Vry- dag hier en in de omgeving jacht was ga- maakt. v. S. die in een woonschip woont, en wiens aanhouding was verzocht door de politie te Zwyndrecht als verdacht van dief stal met braak, wist toen te ontkomen. Thans is hy overgebracht naar Zwjjndrecht. een melkrijder de D. met de id c heer Brink van Groot-Ammers. die Juist passeerde, van diens motorrijwiel trok, met het gevolg dat de hulp van dr. waren erg gehavend, de onmiddellijk bereid alle en bracht den heer B. REEUWIJK. Het materiaal voor den aanleg van een telefonische en telegrafische verbinding met Gouda en verder is reeds aanwezig en wel dra zal ook onze gemeente een rykshulp- kantoor der posterijen ryk zyn waar ge telefoneerd en getelegrafeerd kan worden. SCHOONHOVEN. De „Staatscourant" no. 113 bevat de sta tuten van de R.K. vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose Sint Ludwina, geves tigd alhier, alsmede de gewyzigde statuten van de Ny verheids vereeniging voor Goud- Zilversmeden, eveneens alhier gevestigd. WADDINXVEEN. >e elecbrificatie dezer gemeente zal. naar aan de N. Z.-H. wordt medegedeeld, weidra tot stand komen. In de laatst ge len Raadsvergdering deed de burge meester de verblijdende mededeeling. dat Gedeputeerde Staten het stroom!evorings- contact tusschen de gemeente beiden en Waddunxveen hebben Koe«igekeunl. Dat schijnt niet zonder moeite te zijn gegaan; oogenschijnüik zou Gouda de aan gewezen plaats zyn om stroom te leveren, doch het Gemeentebestuur en diens deskun dige adviseur, ingenieur Bakker, alsmede Gedeputeerde Staten zullen allen reden er voor gehad hebben, waarom Leiden boven Gouda werd gekozen. Niaar we nog vernemen zal spoedig met het leggen van den kabel worden aange vangen. Deze zal gelegd worden door het Noordeinde, Oude Dorp Brug en zoo Bloe- menda&l in. Ook zullen drie transforma toren gebouwd worden, een in 't Noord einde, een by de Brug en een in Bloemen- daal. De groot- en Iclein-iiwiustrie kan zeer iwaarschynlyk nog dit jaar van den elec trise hen stroom profiteered Ook moet het in de bedoeling liggen in ieder huk een z.g. gratia lichtpunt aan te brengen; zoo- dat in den komenden winter niet alleen de beter gesitueerden, maar ook de kleinste en eenvoudigst arbeiderswoning prachtig electrisch verlicht kan worden. ZEVENHOVEN. Aan het hulppostkantoor alhier is men begonnen met het aanleggen van de electri- sche lichtgeleidingen. Met 1 October moet stroom geleverd kunnen worden. ZWAMMERDAM. De gemeente Zwammerdam zal, met uit zondering van de buurtschap den Tempel, volgens een ingekomen wetsvoorstel by Bo degraven worden getrokken. Den Tempel zal vermoedelyk by Reeuwyk komen. Het Dag. bestuur van Zwammerdam wil pogingen aanwenden bjj Ged. Staten om deze annexatie te voorkomen. Ingezetenen van de aangrenzende ge meente Alphen a. d. Ryn hebben eenigen tyd geleden een verzoek tot aansluiting by Zwammerdam gericht, waardoor het inwo nerstal (thans 2300) zou sty gen tot 3300. Uit den Tempel is mede vroeger een adres gegaan tpt Gedep. Staten (van de 91 ge zinshoofden hadden 88 geteekend) met het verzoek om by Zwammerdam te bleven. Twee afgevaardigden vernamen ter Griffie dat Zwammerdam waarschynly'k geheel zou verdwijnen, althans dat deze plannen in een vergevorderd stadium waren en er zeer gegronde redenen moesten wonien aange voerd om Gedep. Staten hiervan te doen terugkomen. SPORT. Wedstryduitslagen van gisterren. ZWEMMEN. le klasse A. Amsterdam: D. J. K.Maas 13. O* Irlgtma P Utrecht: U.Z.C. 2—G.Z.C. 2 2—0. Schiedam: G.Z.C.De Dommel 80. LAWN-TENNIS. 2e klasse C. Rotterdam: Turf—Tiod 2—5. 8e klasse E. Gouda: Tiod 2—Hoed 3—4. 3e klasse F. Rotterdam: Wigwam 2—Be Quick (Gou da) 2—6. Tiod II—Hoed 3—4. Van «len Broek (Tiod) slaat Una (Hoed) 6—1, 4—6, 7—5; Jonker (Tiod) slaat Ver- rtjn Stuart (Hoed) 6—4, 6—2. v. d. Broek en Jonker (Tiod) slaan Una en Verryn Stuart (Hoed) 6—4, 6—4. Mej. v. Voorst (Hoed) slaat mej. Voor- stadt. (Ti«idl fi1 fi3 Mej. v. Voorst en mej. Tenhaef (Hoed) slaan mej. Voorstadt en mej. Jonker (Tiod) 63, 61. Mej. v. Voorst en Verryn Stuart (Hoed) slaan mej. Jonker en v. d. Broek (Tiod) 9— 7, 9—7; mej. Ten Haef en Both (Hoed) slaan mej. Hoogendyk en Jonker (Tiod) 4 6, 6—3, 10—8. In «le mixed vertoonde mej. Hoogendyk uitstekend spel. In dertlouble waren van den Broek en Jonker goed op slag en vast. Een cricket-team naar Duitschland. Naar „De Courant" meldt zal voor het eerst sinds 1905 een Hollandsch cricket team te Berlyn spelen. Er worden nu in de week van 22 tot 27 Aug. a.s. een tweetal wedstryden gespeeld tegen de Beriynsche club „Preusen" en tegen een vertegenwoor digend elftal van de „Brandenburgische BaJlespielvereine". De uitvaardiging aan de Hollanders is uitgegaan van „Preusen". Gymnastiekuitvoering D.O.S. Gistermiddag hield de R.K. Turn vereeni ging D.O.S. van hier, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan in samenwerking met de R.K. Dames-Turnvereeniging „S.M.L.", een gymnastiekuitvoering op het D.O.N.K.- terrein aan den Graaf Florisweg. Trots het gure weer waren zeer veel belangstellen den aanwezig en volgden de oefeningen, die vlot van stapel liepen. Voorafgegaan «loor de muziek van „St. Caecilia", trok om ruim 2 uur de stoet van turnsters en turners van het Verenigings gebouw aan de Gouwe, langs Gouwe, Dub bele Buurt, Wydstraat, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Spoorstraat, Graaf Florisweg naar het terrein, waar reeds velen stonden te wachten. Voor de nos. springen en hardloopen wa ren eenige pry zen beschikbaar gesteld. ATHLETIEK. Speerwerpen verbeterd. Op de Atletiekwedstrijden, gisteren te Zeist gehouden, heeft sergeant Nebbeling van de Militaire Gymnastiekschool het re cord speerwerpen met beide handen verbe ten) en gebracht op 72.61 M. VOETBAL. Jaarvergadering N.V.B. verdaagd. In bestuurskringen van den N.V.B. wor den plannen besproken de jaarvergadering van den N.V.B. om practische redenen eeni ge weken te verdagen. GOUDERAK Gisterenmiddag werd een vriendschappe- lyken wedstrijd gespeeld tusschen Zwalu wen alhier en T.O.P. uit Gouda. T.O.P. won met 21. HAASTRECHT. Gisteren werd op net terrein van V.I.O.S. een wedstryd gespeeld tusschen V.I.O.S. te ren Vitesse uit Stolwyk. Beide waren opge- comen met hun eerste elftallen. Uitslag 4 2 in 't voordeel van Vitesae. BOKSEN. Amateurs-bestuursled en Ned. Boksbond. De Rott. Boksbond hield gisterochtend haar voorvergadering ter bespreking van de agenda der vergadering van den Ned. Boks- bornl van Zon«iag a.s. In zake <le kwestie profs-bestuursleden werd unaniem besloten de idee van een amateur-bestuur voor den N.B.B. krachtig te verdedigen. Twee candi- daten werden aangewezen. Aangedrongen zal tevens worden op af- trtvlen van het geheel* oude bestuur ROEIEN. „Uffa (Delft) wint te Frankfort. In de Zaterdag j.l. gehouden voorwedatrij- den van de Frankfortsche roei-regatta won „Laga" uit Delft het nummer vierriems- gieken in 7 min. 22 sec. Zeilwedstrijden op den Plas. Zondag werden op den ReeuwUkschen Plas onderlinge zeil wedstryden gehouden, uitgeschreven door de Roei- en Zeil vereeni ging „Gouda". Hoewel de lucht betrokken was en het weerbericht niet veel goeds deede verwach ten, bleef het «len ganschen dag droog. Er stond een krachtige wind, die later op den dag afnam. In den voormiddag had de 20 K.,M. wed stryd plaats. In de jollen-klasae kwamen halve „Guy" alle vaartuigen uit. De voor die klasse beschikbaar gestelde wisselbeker van de werf Akerboom te Bos koop, kwam ditmaal in handen van den eigenaar van de Roemer, den heer D. A. Goedewaagen, dank zy den stuurman den heer J. P. A. van Catz. In de boeier-klasse werd de prys behaald door den heer N. H. van Schelven met „«ie Hilda" in 2 uur 30 min. 58 sec. In de klasse Scherpe Vaartuigen was de heer A. Dortland Az. pryswinner met de „Vos X" in 2 uur 18 min. 15 sec. De in den namiddag gehouden 6 K.M. wedstrijd had het volgend verloop Jollen: „de Roemer" S. Fournier 55 min., boeiers: „Nestor" W. H. Herfst 56 min.; Scherpe Vaartuigen: „Toerist" H. Rynders 46 min. Vanaf het bootenhuis was het een aardig gezicht de ranke vaartuigen over het bree<ie water te tien schemem. Toeristen vereen iging „Bondsbelang in Zuid-Holland." Den lOn Juli houdt bovengenoemde ver eeniging, waarvan het secretariaat geves tigd is Krugerlaan 89 alhier, een tocht in de omstreken van Den Haag: Marloth, Den Deyi, Groot Hazebroek, Ik? Kievit, Meyen- dal en Zorgvliet. Leden A.N.W.B. kunnen worden geïntro duceerd. Licht op! Wiel- en motorrijders en bestuurders van andere voertuigen worden herinnen! aan onderstaande uren, waarop licht moet wor den ontstoken: 19 20 Juni 9.63 n.m 4.09 v.m 20 21 9.54 —4.09 21 22 9.54 —4.09 22 23 9.64 4.10 23 24 9.54 —4.10 24 26 9.54 —4.10 25 26 9.54 —4.11 26 27 9.64 —4.11 FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. 20 Juni 1921. 20 Juni niet-offic. Londen 11.38 Berlyn —.—4.36 4.36 Parijs 24.62 Brussel 24.13 Weenen 0.59% New-York 2.99% 18 Juni geen noteering. Slotkoerswn van heden nog niet ontvan gen. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 20 Junt 1921. Aanvoer: 525 vette runderen. 365 vette en gruskalverein, 262 varkens. 626 schapen en lammeren. Pry zen: le low. f 1.90— 1 2.15. 2e low. L70—ƒ1.80, 3e low. 1.50— f 1.60, Oa sen le low. f 1.90<f 2.10. 2e kw. f 1.66 1.76, 3e kw. f 1.66f 1.65. Kalveren le kw. 1.26—4.40. 2e kw. 1.15—1,28, Schapen le kw. 1.10—(fl.20, 2e lew. f 0.90 -ƒ 1, 3e kw. 0.700.80. Lammeren le ifcw. f 1.15if 1-26, 2e lew. f 0.60f 1, Varkens le kw. f 0.90f 1. 2e kw. f 0.90— 1.06, 3e kw. 0.800.86. Handel matig prijzen terugiloopen<L KAASMARKT. Oudewater. 20 Juni 1/921. Aanvoer 81 partyen, 3645 stuks, gewicht 18225 KjG. Prijs Goudsche Kaas le art. f 7075, 2e art 6802, le soort gestem peld f 68«68. Handel flauw. Groenten veiling. Nieuw er kerk a. d. IJeel. 18 Juni. VeiiingBbemcht «Ier Coöperatieve Tuin bouwveiling Nieuwerkerk a. d. Use). Eng. komkommers f 8—40, dito 2e art. f 4.60 .50, klledne halve komkommers f 2.10 3.40, groengele komkommers f 36. bloem kool f 7.80—13.60, dito 2e srti f 2.604.60, uitschot 0.400.80, alles per 100, peen 6.109.60 per 100 bos. komkommers stek 13, peulen 34, aardbeien f 14—23. tuinboonen f 6.908, alles per 100 K.G. SCHEEPVAARTBER1CH TEN. De scheepvaart. Deze week zyn in de haven van Rotter dam aangekomen 161 stoomschepen, (v. w. 172) inbegrepen 26 bunkerbooten waaron der 19 vischtreilers; en vertrokken 196 stoomschepen (v. w. 156) inbegrepen 28 bunkerbooten waaronder 20 vischtreilers. Aangekomen zyn 32 Ne«lerlandsche sche ien, 72 Engelsche, 5 Amerikaansche, 8 Ita- iaanacre, 9 Fransche, 7 Noorsche, 4 Zweed- Bche, 21 Duitsche schepen, 1 Cubaansch, 1 Russisch, en 1 Finsch schip. Daarvan wa ren er 68 geladen met stukgoed, 10 met {;raan, 3 met hout, 5 met erts; 1 was gela- en met vleesch, 1 met groiMinoten, 1 met phosphaat, 1 met kolen, 1 met steenen; 70 schepen voeren in ballast. Vertrokken zyn 43 Nederlandsche sche ien, 84 Engelsche, 5 Amerikaansche, 4 Ita- iaansche, 14 Fransche, 6 Noorsche, 5 Zweed sche, 3 Deense he, 28 Duitsche, 1 Spaansth schip, 1 Servisch, 1 Finsch, waar van er 90 geladen waren met stukgocnl, 5 met graan, 44 met kolen; 56 voeren in bal last. Het aantal in de haven opgeleg«le sche pen- bleef 94, waarvan 73 Nederlandsche. ECONOMISCHE BERICHTEN. De „Koamoo" te Zeiat in finantieele moeiiykheden. De Verzekeringsbank Kosmos te Zeist heeft een aanvraag ingediend om onder be heer te worden gesteld van den rechter commissaris te Utrecht, ingevolge de nood wet op het Levensverzekeringsbedryf van 26 April 1921. Het U. D. voegt hieraan toe, dat de moeilijkheid zit in een tekort op de reserve van de nlet-Duitsch verzekerden. Volgens het rapport der accoutants be«!raagt dit te kort ongeveer 14 maar misschien ook niet meer dsn 8 dit is op het moment nog niet met zekerheid te zeggen, aange zien dit nog afhangt van de Duitsche goud marken. In ieder geval schommelt het te kort in de reserve der niet-Duitsch verze kerden tusschen de 8 en 14 procent. Com missarissen <ier Bank vonden onder deze omstandigheden termen om het beheer van het bedrijf te stellen ondertoezicht van den. rechter-commissaris. Op de aanvrage van de Kosmos Is reeds Zaterdagmiddag een toewijzing gekomen. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeel ing van het Handelsin- formatieburegu van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zyn over de af geloopen week, eindigende 17 Juni in Ne derland uitgesproken 70 faillissementen te gen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Juni 1921 902 faillissementen tegenover 617 over het zelfde tydperk van het vorige jaar. VARIA. Een stout stukje. Roy Gardner, een postilief. is er in ge- mgxl aan twee bewakers, die hem per trera van de gevangenis in Portland (Ofe- gon) overbracht tm voor het ondergaan van een gevangenisstraf van 25 jaar, waartoe hy juist was veroordeeld, op opzienbare wüzc te ontsnappen. Hü heeft het boven dien weten klaar te spelen, riin bewakers ven een bedrag ter waarde van 600 gulden te berooven en ze met handboeien aan el kaar geklonken achter te laten. Da drie mannen waren nJ. in den trein gezeten, toen de bandiet, tot groote verbijstering der bewakers, een revolver te voorschijn ihaokle, die in nlin hemd was genaaid en hen dwong, hun handen op te steken. Hij fouilleerde daarop hunne zakken, boeide de beide mannen aan elkaar vast en ver liet het compartiment door het raam toen de tremviaart verminderde bdi het binnen- rijden van een station. LAATSTE BERICHTEN. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft Zaterdag de lei ders der fracties van de rechterzyde in de Tweede Kamer, Monseigneur Dr. Nolens, Mr. V. H. Rutgers en Mr. Dr. Schokking ten gehoore ontvangen ter bespreking van de mogelijkheid van reconstructie van het tegenwoordige kabinet. Een telegram van H. M. aan den Keizer van Japan. Na het vertrek van den Japanschen Kroonprins heeft H. M. de Koningin aan den Keizer van Japan een telegram gezonden, waarin in hartelyke bewoordingen wordt uiting gegeven van H. M/s bijzondere vol doening over het bezoek van den troonop volger, «lat vle aangenaamste herinneringen by H. M. heeft achtergelaten. Coiigrew Binnenscheepvaart. Het Binnenscheepvaartcongres, dat a«i- vankeiyk vroeger zou plaats hebben, ie thans vastgesteld op 28 en 29 September te Rotterdam. Tot voorzitter is gekozen de-heer Mr. H. Smeenge. De Utrechtsche lustrumfeesten. Men meldt ons uit Utrecht: Ter herden king van het 265-jarig bestaan der Utrecht sche Hoogeschool zyn heden alhier de lus trumfeesten in de versierde stad aangevan gen en wel op «Ie traditioneele wyze met het afhalen der reünisten omstreeks 12 uur. Na opstelling van «len stoet begaf deze zich naar het Universiteitsgebouw op net Munsterkerkhof, waar de Rector Senatus Veteranorum, de heer D. J. van Aalst in het groot-auditorium de feesten met eene toe spraak opende, welke rede door een der reünisten werd beantwoord. Na afloop van deze plechtige opening werd de tocht naar de studentensociëteit voortgezet, waar vervolgens de eerewijn werd aangeboden. Behalve de reünisten en «ie vertegenwoordigers en leden der be vriende corpsen uit Leiden, Groningen, Delft en Amsterdam, liepen in den stoet mede de Senatus Veteranorum met banieren van het corps der Academie, de honoraire leden van den Senaat, de besturen der fa ciliteiten en de banierdragers der verschil lende gezelschappen met verschillende leden. De lange stoet werd geopend en gesloten met muziek. In de sociëteit vond vervolgens eene mu zikale matinee plaats. In het Gebouw voor K. en W. werd des middags een Groot Nederlandsche Uitvoe ring van het Coers' Liederen quartet ge geven. Vanavond wordt de stad geïllumineerd. Morgen vindt de burleske optocht plaats. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. HoogNte stand 770.1 te Valentie. hoogste stand 742.1 te Heraosond. VffsmbhBt bot den voerenden dajr ZiwaWke bot ntatige wtmtoilike tot noord westelijke wuuk zwaarbewolkt tot betrok ken, wellicht enkele regenbuien, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2