XI. dat dit zoo ziin zou. was ik een der eer sten, die den konrng heb gevraaeid om naar het front te komen. Ai» KemaJ 80.000 man heeft, ik heb er 180.000; al» hij 60 batbe- rüen heeft, ik héb er honderd. Wii moéten wannen. Bapoedas is een flink gebouwd man en zeer lang (meer dan 6 voet), een échte milibaire figuur. Hij spreekt zeer ernstig, ure baart zeer welsprekend daarbij en zijn tegenwoordigheid alleen schijnt op de of ficieren en de manschappen een grooten invloed uit be oefenen. De groote gebeurtenis was verleden Za terdag: de aankomst van Qaltazzi. den Griékschen minister van buitenlandsche zaken aan boord van een Grieach oorlogs schip, welke met den minister-president Goecmrie kwam confereer en. Het was niet mogelijk van hem eenieren uitleg te verkrijgen over zijn overhaaste komst naar Smyrna, maar algemeen houdt men het er voor. dat de gebeurtenissen te Parijs en te Londen daar niet vreemd aan zijn. Te Smyrna, schrijft Beaumont, gelooft echter niemand er aan. dat Grieken of JCe- malosten iets voor een bemiddeling zullen gevoelen. De Fransche pogingen bot be middeling worden met een scheel oog aan gezien en men beschouwt ze slechts als een poging van die zijde om de Turken tersluiks ter wille te zijn. BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het mijnongeluk in Westphalen. Het aantal slachtoffers van de miingas- ontpdoffang in de mün Mont Cenis (Solm- gen) is thans definitief vastgesteld. Er zijn, naar Wolff meldt. 79 dooden en 72 gekwetsten naar hoven gebracht. Van de zwaargewonden, die in het Bergmanshecm te l±ochum zijn opgenomen, ziin tot heden toe vder gestorven, zoodat het totale aan tal dooden 88 bedraagt. Het ongeluk is klaarblijkelijk te wijten aan heit feit dat men een dvnamietpatroon liet springen in een mijngang, waarin zich veel mijngtas had verzameld, want onmid dellijk nadat de patroon gesprongen was, volgde de geweldige ontploffing, die ver derf en schrik onder de mijnwerkers bracht. De dooden zijn voor een deel met ver schrikkelijke brandwonden overdekt, an dere zijn door de kracht van de ontplof fing geheel uit elkaar gerukt en vreeseliik verminkt. De kracht van de ontploffing was zoo sterk, dat een mijnwerker die zich ongeveer op een afstand van een kwartier van de plaats der ontploffing bevond, en daar een machine bediende, tegen een zui ger wem FRANKRIJK. Stijgende geboortecijfers, li gebied. Naar de „Matin"-«orTe®Dondeiit uit Riie- sel meldt, is na onderzoek gebleken, dat het geboortecijfer in het Franse he depar tement Nord Tocueemt. Te Avesnes wer den in 1914 106 geboorten aangegeven en LSI in 1020. Te Cateau 130 in 1913 en 173 in 1920. te Amicbe 183 in 1913 en 247 in 1920. te Roubaix 1629 in 1919 en 2767 in 1920. te Duinkerken 702 in 1914 en 2757 in 1920 en te Valenciennes 416 in 1919 en 887 in 1020. BINNENLAND. De lichting 1921. Het Donderdag j.L in de Tweede Kamer ingediende voorstel van wet van de heeren Bomans en Deckers tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van de inlij ving der voorloopig vrijgestelde dienstplich- der lichting 1921, bevat als eenig ar- Met de wet der tijdelijke afwijkingen van de Militiewet d.d. 16 Februari 1921 (St.bl. no. 60) vervalt het 2e lid van art. 2. De voor de laatste 2 leden geplaatste cijfers 3 en 4 worden vervangen door de cijfers 2 en 3. De toelichting luidt: Het komt ondergetekenden voor. dat de dissing van 15 Juni 1921 in de Tweede ,mer der Staten-Generaal niet het gevolg moet hebben, dat de 10.000 dienstplichtigen alsnog zullen worden ingelijfd in het jaar 1921. Dit wetsontwerp is gisteren in de afdee- lingen der Tweede Kamer onderzocht. Naar uit parlementaire kringen verluidt, moet, volgens het Corr. Bureau, het ont- werpje van verschillende politieke zijden bedenkingen ondervonden hebben, die ech ter niet zoozeer betroffen de kern van het ontwerp je als wel de wijze, waarop het plot seling kant en klaar werd ingediend op den zelfden dag. waarop het bekende schrijven van den minister-president inkwam, dat een voorloopig uiteengaan der Kamer tengevol ge moet hebben. Is het Corr. Bureau goed ingelicht, dan werd bij het afdeplingsonderzoek onbewim peld te kennen gegeven, dat men op zulk een o\ erhaaste indiening en behandeling van deze aangelegenheid allerminst pry's stelde. Geen opheffing van 't processie-verbod. "De „Tel." deelt mee, dat wanneer het Kabinet-Ruy8 wordt gereconstrueerd en de Grondwetsherziening wordt behandeld, de voorgestelde opheffing van het processie verbod zoo goed als zeker zal worden terug genomen. In Katholieke parlementaire kringen houdt men er zich dan ook op voorbereid, dat artikel 170 der Grondwet ongewijzigd zal blijven. De Ziektewet-Taima. Indien de loopende geruchten ditmaal blijken mochten, goeden grond te hebben, en de portefeuille van Arbeid inderdaad van den Roomsch Katholieken Mr. Aalber- se mocht overgaan in handen van den Anti revolutionairen Mr. Rutgers, dan zou, naar aan de „Tel." van bevoegde zijde verzekert! wordt, een nieuw gevaar dreigen voor het „cement der coalitie", waarin den laatsten tijd toch al zoovele scheuren ontdekt wer den. Stel n.l., dat Mr. Rutgers minister van jArbeid werd, dan zou hij o. m. ook de uit voering der Ziektewet moeten bewerkstel ligen. Nu is het algemeen bekend, dat Mr. Rutgers een vurig voorstander en ijverig verdediger der Ziektewet-Talma is, doch het is evenzeer bekend, hoe men aan Ka tholieke zy'de volstrekt geen bewonderaar is van het op publiek-rechterlijken leest ge schoeide Talma-ontwerp, doch integendeel veel meer voelt voor het ontwerp Posthuma- Kupers, dat op privaat-rechterlijke grond slagen berust. En aangezien men zoowel in democratische als liberale gelederen, even eens reeds getoond heeft, met het zuiver ambtelijke stelsel nu eindelijk eens te willen breken, zou, indien eventueel Mr. Rutgers met „Arbeid" werd belast, de kans groot zijn, dat alleen de Anti-revolutionnairen (uit eerbied voor den naam Talma, maar a natüuriyk ook om hun minister te sparen) vóór de Ziektewet-Talma zouden stemmen. Het staat dus te bezien of Mr. Rutgers, wetende welke wind er ten opzichte van de Ziektewetten waait, zoo spoedig beleid ge vonden zal worden, de portefeuille van „Ar beid" te aanvaarden. Een Salariakweetie. Op de vragen van den heer Oseendorp betreffende verhoogt ng van onderwijzeirs- laarwedden over 19Ö0 en 1921 ter zake van bet geven van onderwiip buiten den gewo nen schooltijd en van onderwijs aan leer scholen en scholen voor schipperskinderen heft Minister De Visser geantwoord, dat een Koninklijk besluit daartoe niet te ver wachten is. De instelling van een bezuinigingsinspectie. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhooging van het Vile hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1921 (instelling van een bezuinigingsinspectie), vereenigt de mi nister zich met het standpunt van de leden, die zich veklaren tegen 't geven van per soonlijk belang aan de te benoemen inspec teurs bij de bezuiniging, die door hun toe doen was tot stand gebracht. Al moge een dergelijke regeling in theorie veel aanlokke lijks bezitten, de practische uitvoering zou, naar de minister meent, op overwegende be zwaren stuiten. Op de gronden door den minister in zijn Memorie van Antwoord aa nde Tweede Ka mer uiteengezet, moet hjj er bezwaar tegen maken, de inspecteurs aan de Staats-com- missie-Rink toe te voegen. Hij blyft het noodzakelijk achten, dat de inspecteurs in verband met de uitvoering van dat deel hunner werkzaamheid, dat niet met de taak der bedoelde commissie samenvalt, onder /-■J" directe bevelen staan. Aan den anderen kant is hij van oordeel, dat. voor zoover Commissie en inspectie hetzelfde arbeids veld bestrijken een nauwe band tusschen beide organen dient gelegd te worden. De wijze, waarop dit doel. naar zijn mee ning. zou zijn te bereiken, is in de hierbo ven bedoelde memorie van antwoord uiteen gezet. Hij stelt zich voor, hieromtrent met de meerbedoelde Commissie nader overleg te plegen en betwijfelt niet, dat het langs de zen weg mogelijk zal blijken, dubbel werk en collisie te vermijden. De drooglegging der Zuiderzee. De Zuiderzeeraad heeft op verzoek van den minister van Waterstaat rapport uitge bracht over de bekende artikelen van den oud-minister Prof. Mr. Dr. A. van Gijn, in zake de kosten van de drooglegging der Zuiderzee. De minister van Waterstaat heeft dit rapport tot dusver niet gepubliceerd, doch de Tel. is nu in staat den inhoud er van De conclusie van den Zuiderzeeraad luidt: „dat de beschouwingen in de artikelen van prof. van Gijn geen aanleiding geven tot het wijzigen van de wet tot afsluiting drooglegging der Zuiderzee, behouden» noodig z dat het i zal zijn de jaarlijksche bij dragen aan het fonds te verhoogen indien de daling van de koopkracht van het geld hiertoe aanleiding zou mogen geven en voorts bij eventueel blijvende hoogen rente voet ook op grond daarvan." De wet op de arbeidsovereenkomst. De Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" heeft een commis sie voor sociale wetgeving ingesteld- wel ke een onderzoek zai hebben m te stellen naar de werking der wet ai overeenkomst en bestaande 1« wet. met betrekking tot de belangen der handels- en kantoorbedienden (opzeggings termijn, verband tuschen termiin van loon- betaJai* en oWnpwretermiin, getmx- schrift, wijze van procedeer en enz.). Waar schijnlijk zal zij ook andere punten, die met de sociale wetgeving, vooraoover die voor de kantoorbedienden van onmiddellijk belang is (o.a. de Ziekteverzekering) ver band houden, in haar studie betrekken. In deze commissie heeft zitting de oud- bondisvoorzabter H. C. Snel. lid Van den Hoogen Raad van Arbeid: voort» hebben Zitting enkele leden van het dageliiksch leiders der branche die in het Verhooging wedde li Naar men van welingelichte züde aan het Vad. mededeelt, maakt het bii de Re geering een punt van ernstige overweging uit de aanvangisbezoldigingen van de ambtenaren bil het Binnenlandsch Bestuur in Nederlandsch-lndaë te verbeteren. Verlaging Steunregeling. Het bestuur van het Algemeen Neder- tendsch Vakverbond heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken een brief gezonden, waarin uiteengezet wordt dat de abnormale toestanden de steunregelingen noodzakelijk maken. Het verlagen daarvan kan. zoo wordt gezegd, nog ergere toestanden doen ont staan en in verband daarmede ia ook de iwü®e, waarop dit besluit werd genomen, zonder daarbij de beeturen der Vakcentra- Jen te raadplegen, mede een gevaar voor den normalen economise hen toestand. Aankoop van Nederl. Visschersbooten? In het Britsche Lagerhui» heeft de afge vaardigde Cairns gevraagd, of een Trawler- maatschappij te Grimsby pogingen aan wendt, om Nederlandsche visschersbooten met motortractie aan te koopen en voorne mens is, deze schepen onder buitenlandsche vlag en met buitenlandsche bemanningen te laten varen, en zoo ja, welke stappen dan kunen worden genomen, om de Engel- sche visscherslieden daartegen te bescher men. Baldwin antwoordde, dat het Departe ment van Handel geen inlichtingen had ont vangen omtrent een dergelijke transactie. De minister voegde er echter aan toe, dat het niet mogelijk waB, bij dergelijke over drachten tuBschenbeide te komen. De Japansche Kroonprins. De Koningin heeft het volgende telegram van den Japanschen kroonprins ontvangen, verzonden uit Esschen op 20 dezer: „Op het oogenbiik waarop ik de grens van het kuninkryk van Uwe Majesteit over schrijdt, zij het mij vergund, mevrouw, Uwe Majesteit opnieuw myn zeer diep ge voelden dank te betuigen voor de zoo wel willende en hartelyke ontvangst welke mij ten deel is gevallen bij Uwe Majesteit en hare koninkiyke familie. Ik uit met den meesten eerbied myn wenschen voor de ge zondheid en het geluk van Uwe Majesteit en hare koninkiyke familie, en voor den voorspoed en het welzyn van haar volk en de grootheid en den vrede van haar konink rijk. Hiro-Hito, kroonprins van Japan." De Koningin heeft op dit telegram het volgende antwoord gezonden: „Zyne Keizerlyke Hoogheid den Kroon prins van Japan, Brussel, „Zeer gevoelig voor het vriendelijke tele gram van Uwe Keizerlijke Hoogheid zoo mede voor de uitgesproken wenschen voor het welzyn van mijn voik en de grootheid en den vrede van myn koninkrijk, stel ik er prys op uwe Hoogheid opnieuw het leven dige genoegen kenbaar te maken, dat het bezoek my heeft verschaft. Tegen loonsverlaging. De afd. Arnhem van den Algemeenen Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond hield op 20 Juni eene protestvergadering in verband met de aanhangige loonsverlaging in de me taalnijverheid. Denzellden dag had te 's-Gravenhage een gecombineerde bestuursvergadering plaats van de Federatie van Transportarbeiders van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond en van den R. K. Bond van Transportarbeiders, ter bespreking van de houding der Haagsche voeriiedenpatroons in de bouwvakken. Geconstateerd werd, dat er door verschei dene patroons pogingen worden gedaan om den arbeidstyd te verlengen en de loonen der voerlieden te verlagen. Besloten werd te trachten zulks met alle mogelyke en wettige middelen te voorko men, waarvoor de betrokken arbeiders ter vergadering zullen worden opgeroepen. De toestand in de venen. Het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht betreffende de veenarbeiders in Drente. Door het bestuur wordt er op gewezen, dat de arbeid in de venen in Drente over on- geveèr drie weken zal zyn afgeloopen. Dit zal tengevolge hebben, dat honderden arbeiders werkloos worden, waarop dan weer de door Uwe Excellentie ingevoerde steunverleening zal moeten worden toege past. De arbeiders prefereeren arbeid boven een steunregeling, zoodat 't tydstip, waarop het aan arbeid zal mangelen, met bezorgd heid wordt tegemoet gezien. Volgens de ons verstrekte inlichtingen zou er in de veen- streken speciaal in de gemeente Emmen volop werk verschaft kunnen worden, in dien bestaande plannen, welke reeds langen tijd geleden zijn ontworpen, slechts worden uitgevoerd. Zoo werd ons bericht, dat er een plan gereed is voor het gVaven van een Ka naal van Odoorn naar Oranjekanaal. Even eens een plan voor een kanaal van Zuid- barge door Emmen en Emmererfscheiden- veen naar Emmercompascum. Vervolgens moet er in Emmen zyn een z.g. drie-wegen plan, terwijl ook by de Roomsche kerk te Emmen een groot stuk land ligt, gereed tot ontginning. Naar men ons mededeelde, zou vooral het graven van het kanaal van Zuidbarge naar Emmercompascum aan zeer vele arbeiders productief werk verschaffen. Onze inlichtin gen behelsden, dat dit kanaalplan by uit voering aan 1000 menschen ongeveer 1)4 jaar gelegenheid tot werken zou bieden. Waar wy vertrouwen, dat ook Uwe Excel lentie productief werk voor de arbeiders beter zult achten dan een steunregeling, veroorloven wy ons de vryheid beleefd te verzoeken, dit werk te willey bevorderen en ons te berichten." ONZE KÖLONlëN. Cultures, Nijverheid en Handel. Ontslagen assistenten. Wy lezen in de „Deli Crt.": D« werkloosheid onder de planters schijnt toch nog grooter te zyn dan de meeste men schen over het algemeen denken. Meldde de „Planter* 'reeds onder voorbehoud dat er 109 assistenten ontslagen zyn, van een zij de, die het zou kunnen weten, wordt ons thans medegedeeld, dat dit cijfer te laag is en dat het aantal ontslagen planters, dat te T.i" 160. van deze ontslagen planters zijn gehuwd en hebben kinderen. Gezien den grooten woningnood te Medan is het niet te verwonderen, (jat deze door de rubber slump getroffen personen niet allen in Eu- ropeesche woningen zitten, doch vaak hun toevlucht in den kampong moeten zoeken. Tot zelfs by de steenbakkerij op Polonia, zijn in kleine, onooglijke en vieze pettaks ontslagen planters te vinden. Is dit voor een vrijgezel al onaangenaam, wat dit be- teekent voor gezin van man, vrouw en kin deren, laat zich raden. Zelfs moeten in en kele gevallen de kinderen bij gebrek aan een bed op den grond op een matje slapen. De toestand voor deze menschen wordt met den dag ernstiger en kritieker. Overal, bij alle handelshuizen komen zich byna da gelijks van deze ongelukkigen aanmelden om naar een baantje te solllciteeren, mees tentijds zonder resultaat evenwel, want ook d» handel heeft den laatsten tijd reden tot klagen. Ook bij de politie wordt gesolliciteerd, doch waar de politie thans gediplomeerde hoofdagenten en opzieners kan krijgen van de politieschool te Buitenzorg, is ook daar voor hen geen plaats. De grootste armoede wordt geleden in de kampongs. Het doet wel eigenaardig aan, dat waar aan den Overwal direct de zaak werd aan gepakt, toen nog slechts tien planters ont slagen waren, men hier nog niets heeft ge daan, zelfs geen comité opgericht om te trachten de noodige gelden by elkander te krijgen. Aan den Overwal was het Duncan, die onmiddellijk de zaak overzag, een comi té in elkaar zette en links en rechts om bij dragen verzocht. Het zou geen betoog moeten behoeven dat ook hier iets gedaan moet worden. Zou er hier aan de Oostkust geen Duncan te vinden zyn? Groote plannen worden ge koesterd voor de inrichting van een zwem- gelegenheid, die schatten geld zal kosten. Klinkende namen hebben er zich voorge spannen. Wy zouden zoo zeggen: Op de zweminrichting hebben wij nu al jaren en jaren gewacht; een jaar meer of minder zal de Delianen niet deren. Thans dienen eerst onze noodlijdenden ge- holpen te worden. "GEMENGDE BERICHTEN. Vrouwelijk Spoorwegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen ie voornemens om van de groote kan toren alle vrouwelijk personeel te weren, omdat dit zich over het algemeen als een mander geschikt en minder wenscheliike werkkracht had doen kennen. Naar aanleiding hiervan hebben de pre sidente en de secretaresse van den Natio- nalen Vrouwenraad een onderhoud gehad met genoemde directie In het .Jibld." wordt van dit onderhoud gewag gemaakt. Er blijkt uit. dat de di rectie aan de dames mededeelde, dat: .en kele gunstige uitzonderingen daargelaten, het vrouwelijk personeel weinig ernst betoonde ibü het werk. aanhoudend ver zuimde en door kleeding. houding, lachen, giebelen minder gunstig werkte op de mannelijke collega's." De directie verklaarde volmondig te er kennen. dat wat dit laatste betreft de a! te luidruchtige, luide toon. niet alleen in de zalen, maar ook op gangen en trap te pleiten, maar waar de sa- van mannen en vrouwelijke ambtenaren nu eenmaal leidde tot minder gewenschte besluit den om bii de directie aan te dringen op herziening vam haar besluit in dezen. De vrouw, die hier aan het woord is. meent dat een dergelijk besluit niet te verwonderen is. In plaats zoo schrijft zü dat de geest op de kantoren, sinds de vrouw daar haar intrede deed. er op verbeterde, zooals indertijd algemeen werd en beweerd, is het er eerder j geworden. Het was te voor zien, dat dat op een goeden dag spaak zou looipen. 't Is nog te verwonderen, dat dat gebrek aan plichtsbesef zóó lang oog luikend is toegelaten. 't Geeft waarlijk niets om deze wanda den te vergoelijken door te zeggen, dat de en fabrieken heeft veroverd, geldt, meer dam voor den man. het .noblesse oblige". Jammer, heel jammer is het, dat zii haar eigen zaak moedwillig en baldadig heeft Een apenjacht in Amsterdam. Airtis is gistermiddag in gebracht door een nog jongen aaip. die nog siechts korten tijd gastvrijheid in de dier gaarde genoten had en reeds op de vlucht gang. m het uitdeel en van voedsel zae de be trekkelijk nog wilde gast kans de spiegel ruit van de apenkooi te verbrijzelen en zoo te ontsnappen, nadat Mi eerst den oppas ser. die hem voederde, nog een beet in Over de daken van het Artisgebouw wist de vluchteling de Doklaan te bereiken, waar talrijke personen op het gerucht kwa men aanloopen en deü aap achterna gin gen. Deze werd door het gegil der menschen steeds wilder en vloog een fietsenkelder aan de Nieuwe Heerengracht binnen, waar inmiddels twee beambten uit Artis even eens waren aangekomen en den tot razer nij gebrachten aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident dat naar w» meenen te weten, eenig is in de geschiedenis van Asr tis. geen gebracht. De achteruitgang der vakcentrales. Gangen voorgaande kwartalen alleen de socialistische vakcentrales in leden achter uit. nu de cijfers van het le kwartaal be kend zijn, blijken alle vakcentrales leden verloop te boeken. Het N.V.V. 6771. R.dK. Vakbureau 2389. Chr. Vakverbond 870 en Neutraal Vekver- bond 394. Het NAS. publiceerde nog geen cijfers, doch heeft ook een belangrijk le den verloop. Voorlaatste kwartaal hadden het R.-K. Vakbureau, het C. N. V. en Neutraal Vak verbond gezamenlijk nog een ledenaanwas van niim 9000 en nu een verlies van 8663. Tel. Een failliete gemeente. De gemeente Poplar, een deed van Ion- den, heeft zich als failliet opgegeven, om dat zij niet de gevorderde belastingen aan den London County Council betalen kan. De gemeente is een der armsten van Lon den en heeft geweldig te lijden onder de heerbchende werkloosheid. Van de 160.000 bewoners zijn 16.600 werkloos en de ge meente heeft wekelijks aan hen en andere armenzorg 4600 uit te geven.De ge meente zal nu een beroep op de regeering doen. Dagpa» poor ten voor feestgangers. Een correspondent aan de Oostgrens meldt ons: Verschillende feestmlteiten ziin in de Duiteche grensplaatsen weer in opkomst. Teneinde het bezoek uit Nederlandsche .grensgemeenten aan die feesten te bevor deren. worden er thans aan Nederlanders op vertoon hunner identiteitskaart dag- paapoorten verstrekt aan de Duitsche grensposten tegen betaling van 60 cent. VleesdiverglftiginK. In een der dichtst bifvolkte wijken van Gent is gasterenavond groote opschudding gewekt door een vergiftiging op grooten schaal. Den geheel en avond waren tal van dokters doende, om aan personen, die ver gift ïgingpverschijnaelen vertoonden, bij stand te verfeeaen. Het waren er meer dan zestig. Alle patiënten werden ziek na het éten van gehakt, gekocht bii een slager in de buurt. De politie mam, wat er nog van het ge hakt over was. in beslag. De meeste pa tiënten zijn thans aan de beterende hand. Slechts enkelen zijn nog te bed. Kantoorbediende op de vlucht. Een firma aan het Singel te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat één har er kantoorbedienden met f 400 op den doop in gegaan. Een dienstweigeraar-hongerstaker. De Internationale Amti-Militairiatische Vereenogung heeft aan den Minister van Oorlog het volgende telegram gezonden: Het Landeliik Comité der I. A. M. V. protesteert namens de Anti-Militairisti- eche beweging in Nederland tegen de voort durende vervolging van de dienstweige raars. die nu weer scherp tot uiting komt in de gevangenhouding in Den Haag van den dienstweigeraar Herman Groenedaai. ofschoon deze zich door hongerstaking te gen gevangenhouding van zichzelf en alle andere dienstweigeraars verzet. Genoemd Comité eischt onmiddellijke invrijheidstelling van genoemden Groene- daal en van alle in arrest zijnde dienstwei geraars; en besduit bij niet inwilliging van dit verzoek tot de scherpst mogelijke actie. Het fltatsohe Ter voorkoming van leerstelling vestigt het Ministerie van Bi Zaken er de aandacht van 1 voor reizen na Duitschïand, zoowel voor het onib Duitsch voegde Duitsche consulaat, noodzakelijk is. In aansluiting op dit bericht deelt de Tel. mede dat. waarschijnlijk met ingang van 1 Juli. de visumkosten gebracht zullen worden op f 6.—% De Utrechtsche lustrumfeesten. Gisteren was het voor 't groote publiek lustrumfeesten, voornaamste dag der toen n.l. had de optocht plaats. In tegen stelling met de vroeger gevolgde gewoonte de maskerade ditmaal geen historisch ter, doch was van satirisch-burleflken aard. De studenten gaven een parodie op de vyf faculteiten, iedere faculteit natuurlijk in bepaalde uitingen gechargeerd. De uit beelding geschiedde zeer geestig, zoodat de duizenden toeschouwers van het spel geno ten hebben. De optocht is bykans zes uur lang door Utrecht's straten getrokken, langs de voor naamste ziekeninrichtingen wier patiënten voor de ramen waren gedragen. De stoet ging in hoofdzaak door de oude binnenstad, maar ook door het hart van de volksbuur ten, waar de komst van den stoet gelijk is geworden aan een zegetocht. Het volk uit de oranjebuurt heeft den stoet jubelend toegejuicht en als het ware een nieuw ver- ind gesloten met het studentencorps. Voor de woning van den commissaris der igin werd aan alle deelnemers in den stoet bouillon gepresenteerd, ook aan het politie-personeel, enz. enz. Gravin v burg droeg persoonlijk zorg voor een goede regeling van een en ander. Voor het Universiteitsgebouw sprak de rector magnificus professor Vogelsang, woorden van gelukwensch en dank tot den senaat van het studentencorps toen de op tocht de academie passeerde. Gisteravond werd de opvoe van het „Spel der Faculteiten t der Wijsheid", tooneelfantasie in twee 1 dry ven van mr. J. G .L. Nolst Trenité en in gestudeerd onder leiding van dr. G. Nolst Trenité (Charivarius). asie in twee be- Opüchting der Ne< maatschappij. Gisteren presenteerde een onbekende een cheque aan de Nederl. Handelsmaatschap pij te Amsterdam ten bedrage van f 10.000. Dat geLd werd uitbetaald, daar de hand- fceekemng klopte. Later bleek evenwel, dat de handteekening was nagebootst. De vo gel was toen al gevlogen. Een „Holland-House" te Londen? Door de British Chamber of Commerce for the Netherlands East Indies, hier ge vestigd in Dover Street, Piccadilly, is het denkbeeld geopperd om te Londen een ^land-Houte' te stichten. Een dergelij- instelling zou Nederland- ke Nederlandsche Ler vanp eVenara zooals het con- Koophandel Kunnen neroergen, evenoi» w kantoren der Nederlandsche en Ned.-Indi- sche spoorwegen, de bureaux der sebeeP^ vaartmaatschappyen en van andere Neder landsche handelsinstellingen. Men zou.1» het gebouw een permanente tentoonstelling kumfen houden !£n Voortbrengselen onzer industrie en van producten onzer koloniën. Men zou er, in 't kort, het Nederlandsche handelscentrum in Londen van kunnen ma- Bij informatie bleek den correspondent van de Tel., dat het plan nog in het aller eerste stadium verkeert. Met nadruk werd mij verzekerd, dat de British Chamber of Commence the Netherlands East Indies niets anders heeft gedaan dan een denk beeld te berde brengen. De uitvoering van het plan hangt nog geheel in de lucht. Het bijeenbrengen van een vrij aanzien lijk Nederlandsch kapitaal schijnt evenwei eerste noodzaak, als het tot uitvoering van het geopperde denkbeeld mocht komen. President van de British Chamber is Lord Emmoth. Onder de vice-president zyn de Secretary for Ierland. Sir Hamer Green wood, de Postmaster-General Mr. Kelleway en Sir Marcus Samuel Bart. Governor van de Kainer is Sir Townley, vroeger Engelsch gezant te Den Haag, en Nederlandsche eereleden zyn qe heeren Dr. C. J. R. van Aalst, H. Colyn, E. de Kruyff, H. W. Déterding, H. J. Lovtak, H. S. J. Maas, J. Sibinga Mulder en J. van Vollenhoven. Een grappige vergissing. Ingevolge art. 2 der Huui-aanze*xjing* is de Huurcommissde te Arnhem over- gttfutn tot het bü deurwaarders-ex^Jodt beteeken en van een bevelschrift waar in den huiseigenaar de verplichting wordt -gelogd, bannen een maand na daeteeke- uing op ernstige wijze in de bewoning van tot leegstaande huis te voorzien. Zulk een bevelschrift is ter hand gesteld itn iemand die hoewel ziin adres juist versneld tot zijn spy't moeit verkla ren. aiet de eer te hebben, eigenaar van tot aangegeven pand te zijn. Bh het meest komische is dat in het z.g. onbewoonde perceel zijn gevestigd de kan «gen van... den inspecteur der Dir. Be- I Een centrale stichting voor Joodsche Invaliden. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, beeft de Vereeniging de Joodsche Invalide een gedeelte van het openliggend terrein an het Weesperplein te Amsterdam, waar vroeger de gebouwen van de Bierbrouwerij tot Haantje stonden, aangekocht. Op het aangekochte terrein, dat 1000 M2. groot is, zal vermoedelijk binnen anderhalf jur een gebouw verrijzen, waarin geves tigd zal worden een Centrale Stichting voor Joodsche Invaliden uit Nederland, wel- )te aan m*er dan 150 verpleegden plaats ui Weden. Een vermogende familie heeft de Vereeni ging in staat gesteld reeds spoedig met den bouw te beginnen. Een echtelijke idylle. Ben jeugdig landbouwer te Kerfca (graafschap Pést) Joseph Horvath gehee ten. werd in 1916 in den oorlog ernstag gewond en door de Russen gevangen ge maakt Aangezien ziin kameraden ver klaarden. hem te hebben zien sneuvelen, werd hij officieel als dood geregistreerd. Twee jaren later hertrouwde ziin weduwe met een Rusisdschen krijgsgevangene, Pa vel Ivanics geiheeten, die haar van over heidswege was toegevoegd oim haar be hulpzaam te zyn bii het bebouwen haxer akkers. Zii kreeg twee kinderen hij den Bus. Horvath die iwtusschen van zijn wonden was genezen, hoorde van dit huwelijk door lel van een later krijgsgevangen ge- maakten dorpsgenoot. Hij wilde echter niet achtertxlijvem. by zijn vrouw en trouwde daarom op zijn beurt met een Rusain. Na zes jaren krijgsgevangenschap keer de Horvath tenslotte te Kerka terug, ver gezeld van zijn Russische vrouw en hun beider kónd. De inwoners van Kerka. die ran zijn loomst hoosden, vreesden een tra gedie, doch welke bleek, dat men te doen had met een idylle... De Rus Ivanics her- e iin de Russische echtgenoote van Horvath zijn eigen vrouwi. dde hii bii het uitbreken van den oorlog in Rusland had achtergelaten. De twee mannen .hadden eikaars vrouw getrouwd, zonder het te weten. De echtelieden vielen elkaar na langen tijd van scheiding in de armen en de mannen „ruilden" maar wéér. Se dert die lééft het viertal gelukkig op het land. dat door den arbeid van Ivanicks tot grootere vruchtbaarheid is gebracht. RECHTZAKEN. Smaadschriften. Op de secretarie der gemeente Monniken dam is eeh ambtenaar werkzaam F. A. N. geheeten, die onder kantoortijd verzen heeft ritten typen op de schrijfmachine der ge meente, waarvan de inhoud laag was. In die verzen werd gesproken van B. en W. en al spoedig bleek, dat daar twee bepaalde per sonen mee bedoeld werden. N. had de domheid de lectuur af te geven aan een manufacturier, die voor de ver spreiding zorgde. De heer O., te Monnikendam de B-per soon in het vers, was zooals te begrijpen is, zeer vertoornd en diende een aanklacht in by de Justitie, 't Gevolg was, dat A. W. zich Maandagmiddag verantwoorden moest ter zake het verspreiden van lectuur, waar in de goede naam en eer van den heer O. en diens verloofde aangetast werden. Deze zaak is voor de Haarlemsche recht bank met gesloten deuren behandeld. Bekl. W. was niet verschenen en nu werd de zaak by verstek behandeld. De voornaamste ge tuigenverklaring was die van N., den „schepper" van het gedicht, die verklaarde het doel gehad te hebben den heer O. en zijn verloofde te beleedigen. Dit bezorgde hem een „uitbrander" van rechter Dorhout Mees en den goeden raad van dezen zyn ontslag maar te nemen. De eisch luidde 100 boete subs 10 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. Verdwijnende kerkelijke gemeenten. De Doopsgezinde Gemeente Krommenie zal eerlang worden samengevoegd, door overschrijving der leden, met Wormerveer, zoodat beide gemeenten door ds. Britzei zul len worden bediend. Het ligt in de bedoe ling het kerkgebouw te Krommenie te ver- koopen. KUNST. Het nieuwe Gemeente-Museum. Dezer dagen zal den Haagschen Raad een voorstel bereiken om over te gaan tot den bouw van een nieuw gemeentemuseum, vol- «ens het ontwerp van Berlage. B. en W. meenen, dat de Raad thans «an uitspraak moet doen of in het huidige rtadium al dan niet tot den bouw moet wor den overgegaan. Het college van B. en W. heeft zich met het plan-Berlage kunnen vereenigen, het welk dan ook ongewijzigd is overgenomen. (Rsb.) telegrafisch weerbericht. Hoogste barometerstand 770.1 te Valet.tia Scilly. Laagste barometerstand 753.0 te Vest- manver. Verwachting tot den volgenden dag: «Wikke tot matige wind uit westelijke richtingen, zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, kans op regen, een ge •tljging van temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA. 22 Juni 1921. Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Délft slaagde onze oud-sstadgenoot de heer P. Levedsir voor het scheikundig Ingenieurs- examen. Wijziging Statuten. Hat By'ivoewsel tot de Staatscourant no. 117 bevat wyzigangen van de Statuten van de N.V. G. B. van Goor Zonen'e Uitgevers- maaibsohappii te Gouda. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat bü hen is ingekomen een verzoek met bylagen van den Directeur der Goudsche Glucosetabnek te Gouda om vergunning tot het plaatsen van 2 stoom ketels in een te bouwen ketelhuis, in het perceel gelegen Lazau-ussteeg No. 2. ka dastraal bekend Sectie oud D No. 2279. thans Sectie D No. 2638. Op Dinsdag den 6 Juli. des namiddags ten 1)4 ure zal op het Raadhuis gelegen heid zijn om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en kan geduren de drie dagen vóór di«n dag op de Secre tarie der Gemeente van de ter zake inge komen schrifturen worden kennis genomen. Auteurswet 1912. De heer Pedro Qlignett, directeur v. h. bureau van Auteursrechten v. <L Société dies Auteurs et Compositeurs de Miusioue etc. te Amsterdam., heeft hier gisteren avond in de bovenzaal wan Café ..Het Schaakbord" een uiteenzetting gegeven van de Auteurswet 1912 en de werking van de bekende Fransche Société. die de belangen van 60.000 aangesloten com positeurs en auteurs in 43 staten over de geheeie wereld waarneemt Na afloop maakten velen der aanwezi gen gebruik van de gelegenheid om vra gen te stellen. Concert Sodeteit ..Ons Genoegén". Het Muziekkorps van het 3e Regiment Huzaren, directeur de heer Joh. Fabriaan. geeft op Zondag 26 Juni in de Soc. ..Ons Genoegen een concert voor de leden en hunne huisgenooten. 4e Volksconcert. Donderdag 28 Juni. rJes avond» half acht. zal het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer Joh. G. Airente. het 4e Volkscon cert geven in hot HoutmamspLantsoen. Het programma luidt: 1. Marseh Genève. F. Amdrieu2. Ouverture de Concours: P. de Hartog; 8. Valse Lorsque la Nuit des- R. Ermenegilklo; 4. Serenade Poli- chinelle et Pierrot L. Montagme*. 5. Ouver ture une ronde de Nuit. A. Mosikau: 6. Valse intenrompue. L. Montague; 7. Fan- goletto, G. Verdij 8. Marsch Les gen maken van steengiloouan- Schieuamd's Hooge Zoedyk. lnge- aren de navolgende boijetten: L. Timmer, SiLiedrecht en P. v. Son. Wiilems- 57.872; T. de Man. Ammersbol. 62.400; P. de Jong, Hiardimxveld f 62.280; W. A. Kamsteeg, IJsseimonde. 66.900, A. v. d. Meyde Jr. en J. Stuurman, te Har- linxiveld en Aunmerstol f 62.800; Gromd en Riooliwerken Ver. Delfshaven f 66.300; C. Verwater Gzn.. Made. f 64.444: J. Roi- ioos, Oapelie ax d. Ds©]. f 67.649; W. de Waart. Lekkerkerk. 62.196; C. Hzn., Amunerstol. f 62.697; i Vemboep, Gouda, 68.000; J. D. Verheul, te Rotterdam 64.986; A. P. Volker. Siie- echt, f 69.430; J. v. d. Vlies. Siiedrecht 66.476; C. H. v. Wynen. Fapendrecht. 57.825M. v. Nunen, Rotterdam f 66.500; P. J. v. Hoof. Rotterdam, f 69.670; W. Oom» Gzn.. Aimmer&tol. 1 60.970: J. M. Dekker. Rotterdam, 69.600: £a. W. van &plunder, Ridderkerk, f 69.200; H. Volker Tzn„ Siiedrecht. 67.825; J. Roskam Czn.. Siiedrecht, 55.130; C. J. Boom. Bergam bacht 66.400; T. Kudn. Hülegereberg 64.970; H. en M. van Meekeran. Hinde- loopen, 60.600; J. Pyl, Zuidland 67.920; W. Stagter Pan., Bergambacht f 69.435; P. de VkSlser en C. Klein. Siiedrecht en Rotterdam 56.498; P. C. Langeveld, Har- dinxveld, f 67.710; fa. A. Spek en A. de Waart Tzn., Papendrecht. f 66.666; W. t Hoen. Albdasserdam. f 64.700. BODEGRAVEN. i Tot predikant by de Geref. kerk te Nun- speet is beroepen ds. J. Dam alhier. BOSKOOP. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het examen scheikundig ingenieur, de heer B. B. C. Feli* Jr. alhier. De Raad dezer gemeente aal op Maan dag 27 Juni, de» namiddags 7 uur. een ojienbaire vergadering houden. Onderwerpen ter behandeling: Opening. Vaststelling der notulen wan de verga dering van 24 Mei 1921. Ingekomen stukken. V Mededeel ingen. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-verordening op de heffing en van een op de invordering van een belasting op vermakelijkheden. Aanbieding door B. en W. ter vaststel ling van een concept-verordening tot re geling van het. Vervolgonderwijs Mededeeling van B. en W, in verband tmet een opmerking van den heer Brand, (betreffende verzakking van een gedeelte der bestrating van den Reiierskoopechen •weg. Mededeeling van B. en W.. naar aanlei ding van de opmerking van den heer Boek raad. betreffende de straatverlichting. Voorstel von B. en W. om te besluiten tot invoering van een pensionneeriag voor de wethouders. Adivaes von B. en W. omtrent het ver slag van het gemeentelijk geneeskundig schooltoezicht te Boakoop over 1020. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verhooging der belooning ran de help sters bii het hondwerkonderwits aan de O. Schooi. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot opheffing der betrekkingen van 4 on derwüjzers aan de 0. School. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot instelling van een cursus in de Fran sche taal voor leerlingen der O. School. Ajanbaeding door B. en W. ter vaststel - Ling van concept-wijzigingen der gemeente- begrooting. dienst 1921. Advies van B. en W. op een verzoek van de Oommissie voor de Rozententoonstel 1 inr van de Vereeniging Boom- en Piaavtenbeur» om deelname door de gemeente in hei waarborgfonds tot een bedrag van f 1000. Voorstel van B. en W.. betreffende de jaarwedde van den len klerk der Gemeen tebedrijven. Voorstel van B. en W. ohx te besluiten tot vaststelling van het bedrag, dat van het bruto-inkomeu, met ingang van 1 Mei 1922 voor den aanslag in den hoofdeüiken omslag behoort te worden afgetrokken. Rondvraag. GOUDERAK. Besmettelijke ziekte. Wederom is in deze gemeente aangifte gedaan van een typhus geval. STOL Wi JJ4. Gistermorgen had H. Honkoop. werk zaam op een der machinale timmer- en meubelfabrieken te Bergambacht, het on geluk met zijn vingers in aanraking te ko men met een zaag. waardoor 2 vinger toppen hyna werden afgezaagd. Na voor loopig op de fabriek te ziin vertoonden, heeft Mi zich onder behandeling gestelu van dr. de Jong. alhier. POST EN VERKEER. Mailverzendingen. Naar Oost-Indië per Prinses Juliana uit Amsterdam. Laatste buslichting hoofdpost kantoor aldaar 24 Juni 12 uur 's nachts, aanget. 8 uur 'sav., postpakket 23 Juni 8 uur 'sav. Naar Curasao, Trinidad en Venezuela per Jan van Nassau uit Amsterdam. Laatste buslichting hoofdpostkantoor aldaar 23 Juni 12 uur 's nachts, aanget. 8 uur 's av., post pakket 8 uur 'sav. FINANCIEELE BERICHTEN. Nederlandsche Bank. In het in de gisteren gehouden vergade ring van stemgerechtigde aandeelhouders uitgebrachte verslag van president en commissarissen, wordt o. a. hulde gebracht aan de nagedachtenis van de overleden com missarissen, de heeren L. C. Van Heukelom en mr. C. H. van Tienhoven. Wat de credietoperatieën betreft, wordt medegedeeld, dat, met een gemiddeld cyfer van ƒ478.770.397 het opereerend kapitaal ƒ63.943.646 hooger is, dan het gemiddeld bedrag van het voorafgegane boekjaar. De disconteeringen bedroegen in het af geloopen jaar ƒ1.036.841.437, tegen 962.601.298 in het vorige jaar; het gemid deld bedrag der loopende disconto s was ƒ156.724.320, tegen ƒ152.002.706 in 19191 1920. De buitenlandsche wisselpórtefeuille wis selde af tusschen ƒ17.026.368 als laagste, op 31 Mei 1921 en ƒ76.381.836, op 1 Mei 1920, als hoogste. De gesloten beleeningsposten op effec ten, nieuwe en geprolongeerde te zamen, bedroegen ƒ2.753.411.030 «-of ƒ518.411.224 meer dan in het vorige jaar. I)e gesloten goederen-beleeningen, nieu we en geprolongeerde te zamen, bedroegen ƒ131.990.132, derhalve ƒ122.782.532 meer dan in het vorige jaar. De gesloten specie-beleeningen, nieuwe en geprolongeerde t e zamen, bedroegen 689.200. Het hoogste bedrag was ƒ193.600, het laagste, tevens het slotcyfer, 32.600. De van de gezamenlijke beleeningen ge- is 11.902.783.70% geweest. dit jaar be- itvan noten rente Telt Telt men daarbü hetgeen, tot dit jaar hoorende, eerst in 't volgend jaar zal onl geq, worden, en vermindert men de som met hetgeen gedurende dit jaar ontvangen is maar tot het vorige behoort, dan wordt t cyfor 12.979.630.51%, d. i. ƒ4.026.009.36 meer dan in het vorige jaar. De van de voorschotten in rekening-cou rant genoten rente bedraagt 1.119.209.70', tegen 1.572.937.29 in 191911920, of 453..727.58% minder. Het boekjaar, aangevangen met een be drag van ƒ56.411.550 aan gouden munt, ein digde met 56.219.786. Ten behoeve van de Kolonie Curasao is, op verzoek van de Re- geerirvg ,een bedrag van 200.000 aan gou den tienguldenstukken afgestaan. De ter beschikking staande voorraad zil vergeld en pasmunt, die bjj den aanvang van het boekjaar 10.498.574 bedroeg, was bij het eind er van 16.354.978. Het gemiddeld bedrag der bankbiljetten in omloop was in het afgeloopen jaar ƒ23.671.402 hooger dan dat van 't vorige jaar; toen 1.026.538.384, thans is het 1.050.209.786. Als ongeschikt voor de circulatie werden ingetrokken en onbruikbaar gemaakt 6.916.388 biljetten, een waarde vertegen woordigd hebbende van ƒ336.826.705 tegen 6.926.245 stuks ter waarde van 340.376.965 in het vorige boekjaar. Daartegen werd ditmaal een gezamenlijk aantal van 12.740.000 biljetten van de coupures van 1000, 300, 200, 100, 60, 40, 25 en 10 gulden voor dte circulatie gereed gemaakt, tegen een zamenlijk aantal van 5.730.000 in het vorige jaar. De vraag naar bankbiljetten van de cou pure van 10 blyft steeds aanhouden. Het omloopende aantal bedroeg op 31 Maart 1921 14.243.241, ruim 1 millioen meer dan in het jaar tevoren. Het gezamenlijk bedrag van bankbiljet ten, assignatiën en kredietsaldo's in reke ning-courant heeft gemiddeld 1.146.172.749 bedragen, tegen 1.113.268.822 in 1^19|20. Indien van den metaalvoorraad een be drag afgetrokken wordt gelijkstaande met 20 pCt. van de opeischbare schuld als ver plichte metaaldekking, dan vinden wy dat gemiddeld een beschikbaar metaalsaldo overbleef van ƒ423.716.491. Naar de middel- cijfers berekend, was 56.97 pCt. der opeisch bare schuld door munt en muntmateriaal gedekt. Aan het overzicht der winsten, verkre- ai van 1 ApriJ 1920 tot 31 Maart 1921 ont- leenen we het volgende: disconto leverde een winst van 7.796.520.76%; buitenland sche wissels 10.953.243.36; beleening 12.979.630.51%; effecten 417.914.29%; voorschotten in rek.-cour. 1.119.209.70%; verschillende provisiën 887.738.63%; muntmateriaal ƒ3.192.92; onbetaald discon to 118.782.30; niet opgekomen dividend bewijzen ƒ209.60; te zamen ƒ33.911.436.84'. Na afschrijving en aftrek van onkosten blijft over ƒ27.413.007.46. Daarvan aan de aandeelhouders 8% pCt. over ƒ20.000.000, ƒ700.000, resteert ƒ26.718.007.46. Van het overschot: 8 pCt. aan directie, commissie van advies en commissarissen ƒ801.390.22, blijft over ƒ26.911.617.24. Van het meerdere: gedeelte aan de aandeelhouders tot een maximum van 3% pCt van het kapitaal ƒ700.000 en ge deelte aan den Staat tot een maximum van ƒ2.100.000, te zamen ƒ2.800.000. Van het overschot ad ƒ23.111.617.24 gedeelte a. d. aandeelhouders 2.888.952.16 en gedeelte aan den JBitaat 20.222.665.08, is te zamen 23.111.WT.24. Behalve de vaste flftdeeling ad ƒ700.000 is nog voor de aandeelhouders beschikbaar 3.588.952.16, met bijvoeging van de onver deelde winst van het vorige boekjaar ƒ4.643.42, te zamen 8.593.595.59. Hiervan gaat af 9.05 pCt. dividendbelasting over 700.000 =s 63.350, zoodat het winstsaldo, ter beschikking der slgemeene vergadering 3.630.245.58 bedraagt. Nadat reeds 3% pCt. van 't kapitaal aan de aandeelhouders is toegekend, blijft dus nog 3.530.245.58 ter beschikking over. De uitdeeling boven de 3% pCt. kan 161 en dus in haar geheel 196 zijn. Gekozen is tot lid van de Commissie van Advies: de heer H. C. Rehbock. Herkozen zijn tot commissarissen, de heeren: S. P. van Eeghen, A. C. Mees en C .F. Stork, en gekozen tot commissarissen, de heeren: E. Heldring en D. Rahusen. SPORT. VOETBAL. De competitie-indeeling. Zondagochtend jj. is op initiatief van de Vereemgunjf van 2e en 3e JoaMers te Rotterdam een by eenkomst gehouden tus schen haai- afgevaardigden en die der Wes- teiyke late klasers en van de vereeniging de Overgangsklasse, ter bespreking van het in de Raden gepubliceerde voorstel be treffende de competitie-indeeling. seizoen itteülilütdS. Algemeen werd wiüriging van het be staande atelael noodzakelijk geacht: ze zou reeds komend seizoen kunnen worden tuegeipast. Indien de Bondsvergadering van den N V. B. dit voorstel aanvaardt, behelsd dit voor de voetbal vereeniging „Gouda" het behoud van het 2e Jdasseschap. A msterdamW een en. Hét elftal der Vveenen, dat Vrijdagavond 17 Jiuli a.s. tegen dat van Amreterdam uit komt, is volgens verkl armgen der üos- tenryksohe officials wel Eet sterkste team dat Oostenrijk in het veld kan brengen. De Gebr. Konrad (Hongaren, maar thans te Weenen woonachtig) zullen dan eveneens van de party zyn. In den interlanden wed - Btryd tegen de Zweden mogen ze evenwel met uitkomen. Deze gebroeders zyn spe lers van büaonder kwaliteit. De samenstelling van de Amaterdomsche ploeg zai waarschunlyk al» volgt zijn: doel: Schindeler (Blauw Wit); achter: Fons Ptelsen (Ajax) en v. d. Kluft (Blauw Wit)midden: Hordijk (Ajax). Jo Pelser (Ajax) en Laetzen (Blauw Wit): voor: de Natria (Ajax), van Dort (Ajax). v. Geadt (Spartaan), van Diermen (Blauw WlLt) en Gupfert (Ajx). Aóleen over de bezetting van de aipil- plaats en de rechtabdnnenplaate is men het nog niet eens en misschien zal Muzare. (Blauw Wit) apdl spelen en Delsen (Ajax) rechtbimnen. In ieder geval een combinatie die waar djg geacht kan worden Ameterdamsch en Zelfs ook Nederlandsch. voetbal te verte genwoordigen. ROEIEN. Laga (Delft) te Frankfort. De ploeg van de Delftsche studenten won Zondag jj. zeer gemakkelijk het num mer Universiteitevieren en nlaatste zich vierde in het nummer Studentenachten. LAWN-TENNIS. Om het wereldkampioenschap te Wimbledon. In den veertiendaagschen striid om hel wereldkampioenschap wonnen Zondag Li. onze Iandgenooten Diermer Kool en JIhr. van Lennep in de eerste ronde heeren- fiingle reap, met 6—4. 4—6. 57. 64 en 6—8 van den Amerikaan Gravem en 60. 62 on 64 van den Engelschman Bim- bury. De striid tuaschen Diemer Kool en Gra vem duurde van 's avonds half zeven tot half negen. Van Lennep had niet veel moei te met den Bngedscihman. f Rif If PT Het RUnleger-elftal in ons land. Het RiinJeger-elftal dat Donderdag avond in ons land arriveert en bestaat uit ilngélBche officieren, speelt Donderdag en Vrydag tegen het Nederlandsch elftal te Haarlem. SCHEEPVAARTBERICHIEN. Kon. Ned. Stb. Mij. Amor, v. A'dam n. Tanger, pass. 21 Juni Dungeness. Bourne, vertr. 18 Juni v. Norfolk n. Rot terdam. Calypso, vertr. 20 Juni v, Carthagena n. Alicante. Castor vertr. 20 Juni v. Cadix n. A'dam. Ino, arr 21 Juni v. Lysekil te R'dara. Irene, vertr. 20 Juni v. Malaga n. Meiiiia. Iris, arr. 20 Juni v. Malta te Tarragona. Orpheus, vertr. 20 Juni v. Huelva n. Am sterdam. Stella, v. Sulina n. Bremen, pass. 19 Juni Sagres. Kon. Holl. Lloyd. Maasland, vertr. 21 Juni v. A'dam n. B - Ayres. Sal land, vertr. 21 Juni v. R'dam n. Mon tevideo. Rott. Lloyd. Wilis (thuiar.) arr. 21 Juni te Marseille. Holland Amerika lijn. Noordam, v. New-York n. R'dam, arr. 21 Juni avonds voorgaat» v. d. Nieuwen Wa terweg. Nooixienlyk, vertr. 18 Juni v. San Fran. cisco n. HamburgjLond. en R'dam. Warszawa, arr. 21 Juni v. Danzig te Rot terdam (verb.) Holland O.-Aiië lijn. Tjimanoek (uitr.) vertr. 20 Juni v. La Rochelie. Stoom v. MU Oceaan. Prometheus, v. A'dam n. Batavia, vertr. 20 Juni v. Liverpool. Holland Britsch-Indië lijn. Stadwijk (uitr.) vertr. 20 Juni v. Calcut ta n. Rangoon. Kott. Zuid-Amerika lijn. Sirrah (uitr.) pass. 21 Juni Ouesaant. Holland West-Afrika lijn. Amstelstroom (uitr.) arr. 19 Juni te Bor- deaux. MARKTBERICHTEN. KAASMARKT. Woerden. 22 Juni 1921. Aanvoer 427 partijen. Pril# Gaudsche Kaas le soort f 70—74. 2e aoort f 6367. le soort met Rijksmerk 1 6876. Handel matig, LAATSTE BERICHTEN. Mijnramp te Herne. HERNE, 22 Juni. V.D. Het aantal dooden b(j de mijnramp in de Mont-Genis ia tot 85 gestegen. Twee regeerings-commissarissen zijn he den op de plaats des onheil» aangekomen. Motie van wantrouwen tegen I)r. Wirth. BERLIJN, 22 Juni. V.D. De Duitsch-na- tionalen hebben In verband met gisteren door Dr. Wirth, miniater van financiën, af gelegde verklaringen een motie van wan trouwen b(j den Ryksdag ingediend, waarin de Ryksdag zich uitspreekt niet met de verklaringen van den minister van Finan ciën te kunnen vereenigen. Over deze resolutie wordt heden gestemd. Nieuwe uitbarstingen. DANTZIG, 21 Juni. V.D. In Bromberg hebben ernstige buitensporigheden tegen Duitschers plaats gehad; talrijke winkels werden geplunderd. Duitsche burgers zou den zwaar mishandeld en beroofd zyn ook zouden vele arrestaties zyn geschied. Cou ranten komen niet over de grens; ook de Duitsche Dantziger Zeitung werd de laatste dagen in Polen in beslag genomen. BROMBERG, 21 Juni. V.D. De buitenspo righeden in Bromberg duren voort. Dec avonds tegen 7 uur heeft eene protestver- gadering plaats gehad op den Friedricha- platz, waarby 20 redenaars het woord voer den. De stadspresident Masacjek werd zwaar mishandeld. Tot herstel der orde wer den militairen ontboden. Toen echter het be vel tot vuren gegeven werd, weigerden de soldaten hieraan gevolg te geven. Hierop werden cadetten van de militaire academie ontboden; deze gaven eenige salvo's af, waardoor vele personen gewond werd .n. Daarop verspreidde zich de menigte. De toestand wordt steeds ernstiger. Sneeuwval. BRESLAU, 21 Juni. V.D. In het Reuzen gebergte is in den nacht by een koude van 2 gr. een sterke sneeuwval ingetreden. Het gebergte is tot op een hoogte van 900 M. geheel met sneeuw bedekt. Het deficit by de post. BERLIJN, 21 Juni. V.D. Het deficit by de Rijkspost bedraagt 4.614 milliard; dat bij de spoorwegen 8.75 milliard. De vrouw van Maxim Gorki. KOPENHAGEN, 21 Juni. V.D. Eatland- schc bladen berichten, dat de echtgeno te van Maxim Gorki, by eene poging om kost bare edelgesteenten uit Rusland te smokte en. aan de grens in hechtenis is genomen. De nieuw benoemde burgemeester van Amsterdam. De nieuw benoemde burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, heeft he den zyn opwachting gemaakt by Minister Ruys de Beerenbrouck en den Secretaris-ge neraal Mr. J. B. Kan. Bestendiging lucht goederendienst. Naar we vernemen heeft de luchtvaart van de Koninkiyke Luchtvaart Maatschap- py vooral met den goederendienst van het buitenland naar Nederland zulke bevredi gende resultaten bereikt, dat zeer waar schijnlijk ook gedurende den winter de luchtvaartdienst zal worden voortgezet. De toekomstige Ned. gezant te Washington. Naar we meenen te weten is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. J. C. A. Everwyn, laatsteiyk chef administrateur der afd. Handel van het ministerie van Landbouw, Nyverheid en Handel, tot Ned. gezant te Washington. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 18 Juni. Marie Henrietta Jo hanna, d. v. A. P. A. Hendrikse en T. *an der Veer. 1». Bernardus Antonius, z. v. B. A. Nieuwenhuizen en A. van Dort. 20. Theo dora Johanna, d. v. A. J. Koeman» en Th. de Knegt. 21. Cornelia Arie, z. v. C. A. Janstan en G. C. Slingerland. GETROUWD: 21 Juni. R. C. Eggink en A. C. van der Marei. 22. B. J. Groeneveld en C. H. Ypelaar. J. H. van Riemaberten en K. C. Agten. J. P. Leo en T. W. de Jong. BOSKOOP. Van 1 tot eq met 15 Juni. GEBOREN: Arend, z. v. G. Pellekooren en G. A. Jongeneel. Theodoras, z. v. L>. Overes en M. Blom. Daniël, z. v. D. van Wyk en C. Vermeul. Anna Jacoba, d. v. D. Loef en A. Gelderblom. Hendrik, z. v. J. v. Kla veren en S. Ooaterom. Cornelia, d. v. A. hin denburg en W. de Gans. Pieter, z. v. A. de Jong en A. Schouten. Maartje Catharine, d. v. M. G. v. Tol en M. Mugge. Johannes Cor nells, z. v. A. C. Raateland en M. M. v. Ooi. Henricus Cornelia, z. v. H. Streng en M. W. Dujjndam. GETROUWD: C. Labee, 24 j. en L. v. d. Heerik, 26 j. D. v. d. Heerik, 20 j. en J. Kans, 17 j. P. Hoogendoorn, 23 j. en M. v. E», 25 j. L. Vermeulen, 20 j. en J. Cok, 22 J. Th. v. Eek. 23 j. en T. Boer, 26 j. OVERLEDEN: N. A. Slinger, echtgen. v. P. Couvee, 76 j. J. C. A. Blonk, 12 j. A. Vryenhoef, 72 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2